ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 13:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γράψτε μου την άποψή σας. Αν δεν φάγαμε το"μήλο" -ίσως επειδή δεν είχε ωριμάσει ακόμα- τότε τι ήταν αυτό που φάγαμε;
Τί μπορεί να σημαίνει αυτό; Ας μην σχολιάσουμε το αν υπάρχει ή όχι...Άς κάνουμε την υπόθεση ότι "σηναίβει". Τι μπορεί να εννοείται με αυτό; Γιατί είμαστε εδώ και όχι "εκεί". Τι κακό κάναμε;

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 14:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα.

Το μήλο είναι ένα αθώο φρούτο που κάνει καλό στα δόντια. Οι Εβραίοι ‘θεόπνευστοι σοφοί’ το παρουσίασαν ως το λόγο της πτώσης του ανθρώπου.
Για να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα, οι νέοι ‘σοφοί’ μας μιλάνε για μεταφορική έννοια. Ήταν πνευματικό δένδρο και όχι υλικό.

Έχω γράψει και σε άλλο θέμα (Δευτέρα παρουσία) για αυτό το παραμύθι. Επιτέλους καλό θα ήταν να σταματήσουμε με αυτό τον έμμεσο –πλην σαφή- τρόπο να θεωρούμε τον θεό ως ηθικό αυτουργό της ζούγκλας στην οποία ζει σήμερα ο άνθρωπος. Ούτε φάγαμε ούτε εκπέσαμε από κανένα παράδεισο. Αν ο θεός έφτιαξε παράδεισο, ε τότε έφτιαξε και κόλαση. Γιατί? Για να μας τιμωρήσει πριν ακόμη μας φτιάξει αφού ήξερε τι θα γινόταν? Μα τέτοια πανουργία και κακία? Αν είναι δυνατόν, ακόμη πολιτισμένοι σκεπτόμενοι άνθρωποι να συζητούν τέτοια πράγματα.
Επιτέλους καλό θα ήταν να σταματήσει αυτό το Εβραϊκό παραμύθι.

Ο Θεός μας έκανε βιολογικά όντα από την πρώτη στιγμή, άρα και θνητούς, όπως ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΩΝΤΑ ΟΝΤΑ.

Φιλικά
Pete


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 09:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους...

Φίλε μου Pete, συγγνώμη ΑΛΛΑ εμένα μιας και μου αρέσουν ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ "ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ", ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ, θα διαφωνήσω μαζί σου ΓΙΑΤΙ απλά ΑΝ είναι να σταματήσουν τα "παραμύθια" των Εβραίων, ΤΟΤΕ (αξιωματικά ΠΑΝΤΑ) θα έπρεπε να σταματήσουν ΚΑΙ ΤΑ "ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ" των Ελλήνων, των Ινδών, των Περσών, των Σκανδιναβών κλπ κλπ κλπ.

Θα σου άρεσε κάτι τέτοιο;;;;;
Χμμμμμμ εμένα πάντως ΚΑΘΟΛΟΥ....

Η αιτία είναι απλή...
Γιατί έτσι θα ΧΑΝΑΜΕ (η ανθρωπότητα και ΟΧΙ ένας λαός μόνο) τη ΣΥΝΔΕΣΗ με εποχές ΠΑΝΑΡΧΑΙΕΣ και με το ΠΩΣ δρούσαν, ενεργούσαν οι ΤΟΤΕ ΛΑΟΙ δηλαδή η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ τόσο ώς πρός την έννοια του Θείου, αλλά όσο και πρός την έννοια του Ανθρώπου....

Τι θα πρότεινα λοιπόν;;;
ΑΠΛΑ....
Να μάθουμε να ΕΡΕΥΝΟΥΜΕ και να ΜΕΛΕΤΟΥΜΕ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ μεταξύ ΟΛΩΝ αυτών που εσύ χαρακτήρισες ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ, ενώ θα προτιμούσα να τα αποκαλούσες ΜΥΘΟΥΣ & ΘΡΥΛΟΥΣ της ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ, δηλαδή "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ" γεγονότα που έφτασαν μέχρι της μέρες μας ΔΙΑ ΣΤΟΜΑΤΟΣ και όχι ΔΙΑ ΓΡΑΦΗΣ και που μέσα σε αυτές τις "πραγματικές" ιστορίες υπάρχουν ΑΛΗΘΙΝΗ ΣΟΦΙΑ η οποία είναι συγκαλυμμένη με "παραπλανητικά" στοιχεία ώστε η ΣΟΦΙΑ αυτή να ΜΗΝ ΑΛΛΟΙΩΘΕΙ και να ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ απο εκείνους που ΔΕΝ έχουν τα όμματα να την ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ και να τη ΔΟΥΝ.

Και μετά απο αυτή τη πραγματικά μακροσκελή εισαγωγή (συγγνώμη) ας δούμε το περιστατικό που μας ζήτησε να "σχολιάσουμε" ο φίλος Χρησμός, αλλά που εκείνος ΔΕΝ τοποθετήθηκε (ώς θα όφειλε) απο την αρχή....

Λοιπόν αφού ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ πώς υπήρχε εκείνο το ΚΛΟΥΒΙ που αποκαλούμε "παράδεισο"...
Αφού υποθέσουμε ότι οι ΠΡΩΤΟΙ άνθρωποί ήταν το ζεύγος ΑΔΑΜ & ΕΥΑ...
Ας έρθουμε στο ΜΗΛΟ....

Εδώ φαίνεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ ο νόμος του ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΕΩΣ που έχει ο ΑΝΘΡΩΠΟ που ΜΑΖΙ με του άλλους ΔΥΟ νόμους (αυτόν του ΚΑΡΜΑ και της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΣ) έρχεται και ΣΑΡΚΩΝΕΤΑΙ σε αυτόν τον γκριζόμαυρο πλανήτη, τη ΓΗ μας...

Τι έχουμε λοιπόν, την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ να ΘΕΛΕΙ να παρακούσει την εντολή που της εδώθει (και ας ΜΗΝ σχολιάσουμε ΑΝ ήταν σωστή η όχι η εντολή, ας ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ότι ήταν) απο τον Θεό...

Αλλά ΤΙ ΗΤΑΝ το μήλο;;;;
Μήπως όσοι προσπάθησαν να ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΝ τον μύθο αυτό ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΙΟ που είπαν πώς τα ΔΥΟ ΔΕΝΤΡΑ ήταν και είχαν να κάνουν με τα ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ και όχι με τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΦΑΝΗ ορατά πράγματα;;;
Γιατί θα ήταν ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΚΟΥΤΟ και ΧΑΖΟ απο τον Θεό να τιμωρήσει με αυτόν τον τρόπο τους ανθρώπους που έφτιαξε με τα χεράκια του, επειδή του έφαγαν ένα μηλαράκι!!!!!!!!!

Αυτά για την ώρα...
Αν υπάρξει και συνέχεια, απο εσάς θα εξαρτηθεί...

Καλημέρα σας,
ένας λάτρης των παραΜΥΘΩΝ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Υ.Γ Επιτέλους ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΜΕ στην ουσία του Esoterica.gr και ας μην πελαγοδρομούμε σε θέματα που ή θα μας πνίξουν στον "τύρο" ή θα μας πνίξουν στο "αχλάδι"...
Σε εκείνα τα πέλαγα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΩΣΙΒΙΟΙ ΛΕΜΒΟΙ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 10:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Κέλσο πως είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ τα "παραμύθια" κάθε θρησκείας και λαού για να κατανοήσουμε την εξέλιξη και την πορεία μας μέχρις εδώ.
Όσον αφορά στον "απαγορευμένο καρπό", θα αντιγράψω από άλλο τόπικ (από τον Κέλσο πάλι) αυτό που και γω έχω συμπεράνει, ότι
quote:
ΟΛΕΣ οι θρησκείες είναι το ΙΔΙΟ ΜΕΣΟ και έχουν τον ΙΔΙΟ ΣΚΟΠΟ για την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ...
Την ΗΘΙΚΟΠΟΙΗΣΗ...

...την ΗΘΙΚΟΠΟΙΗΣΗ μέσα από το ανθρώπινο πρίσμα, από την οπτική του κάθε ανθρώπινου χεριού που..."νομοθετεί" ηθική.
Για την επίτευξη της ΗΘΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ λοιπόν πιστεύω πως στα βάθη των αιώνων πίσω μας κάποιοι εφηύραν το παραμυθάκι με το μήλο, τόσο απλοϊκό και εύκολο ως έννοια για την τότε εποχή, ώστε να γίνεται κατανοητό από ΟΛΟΥΣ. Σαφώς βαθύτερα μπορεί να έχει την έννοια που αποδίδει ο Κέλσος σχετικά με τους τρεις "νόμους" της ζωής του ανθρώπου (ελεύθερη βούληση - κάρμα - μετενσάρκωση) μα αυτό φαντάζομαι πως ερμηνεύεται με τα σημερινά δεδομένα και την σημερινή απόκτηση γνώσης, που τότε πιστεύω δεν υπήρχε...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 10:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμφωνήσω εδώ με το μέλος Pete.
Αλλά να διαφωνήσω με το «εβραϊκό παραμύθι».

Μακάρι να επρόκειτο για εβραϊκό παραμύθι.
Θα ήταν σαν ιός και θα περνούσε ή θα περιοριζόταν
στα φυσικά σύνορα των εβραίων.

Εδώ πρόκειται, δυστυχώς για ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ,
που το «έφαγε» ολόκληρη σχεδόν η γη.

Και δεν χρειαζόμαστε παραμύθια
για να κατανοήσουμε την εξέλιξη και την πορεία μας.

Η ψυχή του ανθρώπου, λέμε, πως είναι φως. Ως εκ τούτου δεν έχει ανάγκη από τίποτε.

Ούτε έπεσε γι αυτό και δεν χρειάζεται να «σηκωθεί».
Ούτε αμάρτησε. Γιατί πώς γίνεται το φως να αμαρτήσει;
Ως εκ τούτου δεν χρειάζεται και να σωθεί.

Είναι άλλα εκείνα που χρειάζονται σωτηρία.....

Ούτε χρειάζεται να υποθέσουμε αν έγινε,
αφού δεν έγινε κάτι τέτοιο.


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 11:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα

Παρα πολυ ωραιο θεμα και συμφωνω με τον κελσο οτι δεν προκειτε για παραμυθακια αλλα για μυθους που κρυβουν σοφια και χρειαχονται μια καποιου ειδους "αποκρυπτογραφηση".

Αν παρατηρησουμε την διαδικασια της δημιουργιας θα δουμε οτι ο ανθρωπος τοποθετητε μαζι με τα αλλα ζωα και φυτα στον παραδεισο οντας ενα ακομα κτισμα του θεου.

Ουσιαστικα εκεινη την υποθετικη στιγμη ολα τα κτισματα του θεου εχουν το ιδιο τροπο ζωης... (τρεφονται και περνουν καλα) και τον ιδιο τροπο σκεψης...(δεν σκεφτονται)
Η πρωτη συνηδειτη πραξη του ανθρωπου ειναι το οτι εφαγε το μηλο.

Ετσι θα μπορουσαμε να υποθεσουμε οτι η χειραφετηση του ανθρωπου και το ξεχωρισμα απο την δημιουργια ως συνολο επιτελειτε ακριβως εκεινη την στιγμη.

Η στιγμη που ο ανθρωπος παρακουει για πρωτη φορα την ορισμενη απο τον θεο Ταξη του συμπαντος και προσπαθει να την ελεγξει μεσω του πειραματος και της δοκιμης.

Εκεινη την στιγμη η Ευα κοβει και τρωει το μηλο σκεφτομενη για πρωτη φορα στην ζωη της ...
Η διαδικασια της σκεψης μας οδηγει στην παρακοη των ορισμενων απο τον θεο νομων με την ερευνα.

Θα μπορουσαμε να πουμε ακομα πτι η Ευα σκεφτομενη αποκτα την αισθηση του συμφεροντος -του εγω- ...Το φιδι της "πουλησε" το μηλο την εβαλε να σκεφτει και να αποφασισει οτι, το να κοψει το μηλο συμφερει περισοτερο απο το να μην το κοψει.

Μια διαδικασια που απο τοτε ο ανθρωπος την κανει συνεχως.

Απο τα ανωτερω φαινεται οτι θεωρω την πραξη μηλο ...Ως πρωτη πραξη που διαχωρισε τον ανθρωπο απο την φυση βαζοντας τον να σκεφτει λογικα και να αποφασισει με βασει το συνφερον του να προχωρησει στην ερευνα με κινητρο το να γινει καποια μερα θεος.

Η πρωτη πραξη που τον εκανε ανθρωπο.


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 18:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε ΟΛΟΥΣ...
"Κοντινούς" αλλά προπαντός στους "μακρινούς" μου φίλους....

Κάθυ Κάθυ είσαι 'δώ;;;;;
Που σε έχω χάσει καλή μου φίλη και δεν σε βλέπω τόσο καιρό;;;;
'Εχουμε αφήσει και μία συζήτηση στη "μέση" (για την ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ)...

Χαίρομαι λοιπόν που υπάρχει και ο "αντίλογος" στο θέμα μας...
Ας τα δούμε λοιπόν τα "πράγματα" ΠΙΟ ΒΑΘΙΑ απ' ότι τα κοιτάζουν οι φιλολογίζοντες (όπως έχω ΗΔΗ αναφέρει και σε άλλα τόπικς) και ας δούμε "τελικά" ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ, που η φίλη μας Κάθυ και ο φίλος μας Pete ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ...

Αλλά ΠΡΙΝ απο αυτό, ας ρωτήσω τη Κάθυ σε αυτά που ανέφερε...

quote:
1ον) ...Και δεν χρειαζόμαστε παραμύθια
για να κατανοήσουμε την εξέλιξη και την πορεία μας...

2ον) ...Η ψυχή του ανθρώπου, λέμε, πως είναι φως. Ως εκ τούτου δεν έχει ανάγκη από τίποτε...

3ον) ...Ούτε έπεσε γι αυτό και δεν χρειάζεται να «σηκωθεί».
Ούτε αμάρτησε. Γιατί πώς γίνεται το φως να αμαρτήσει;
Ως εκ τούτου δεν χρειάζεται και να σωθεί...

4ον) ...Είναι άλλα εκείνα που χρειάζονται σωτηρία.....

5ον) ...Ούτε χρειάζεται να υποθέσουμε αν έγινε,
αφού δεν έγινε κάτι τέτοιο...



1ον) ΚΑΙ 3ον)...
Αναφέρεις τη λέξη ΕΞΕΛΙΞΗ...
Δηλαδή (σύμφωνα με το λεξικό Αρχ. Ελληνικής του Σταματάκου) εκτυλίσσω, εκδιπλώνω, (ξεδιπλώνω), ΑΝΑΠΤΥΣΣΩ... και "αναρωτιέμαι" "μα καλά, ΠΩΣ ΒΡΕΘΗΚΑΜΕ στο σημείο εκείνο που ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΜΑΣΤΕ και μάλιστα ακολουθούμε "ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ" που απλά σημαίνει ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΝΩ;;;;
Δηλαδή καλή μου Κάθυ, ΠΩΣ μας λές πώς "ΔΕΝ ΠΕΣΑΜΕ" αλλά ΤΩΡΑ έχουμε "ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ";;;
Κάποια "ανακολουθία υπάρχει" νομίζω....

2ον) ΚΑΙ 3ον)...
Μάλλον υπάρχει μια μικρή "σύνχυση" εδώ...
Η ΨΥΧΗ αποκαλείται "ψυχή" (δηλαδή ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ που πετάς ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΩΣ) όχι γιατί είναι η ΙΔΙΑ ΦΩΣ (όπως χαρακτηριστικά μας ανέφερες) ΑΛΛΑ γιατί "ΑΝΑΖΗΤΑ" ΤΟ ΦΩΣ που δεν είναι άλλο παρά τον ΠΝΕΥΜΑ το οποίο μάλιστα ΠΝΕΥΜΑ, έχει ΕΝΔΥΘΕΙ ΤΟ "ΧΙΤΩΝΙΟ" ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΟΎΜΕ ΨΥΧΗ κατά την ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ από την Πρώτη του Παντός Πηγή.
Μήπως, λεω ΜΗΠΩΣ πραγματικά ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΤΩΣΗ που δεν είναι άλλη απο την ΠΤΩΣΗ του Πνεύματος ΜΕΣΑ στην Ψυχή και στη συνέχεια ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ ΕΝΩΜΕΝΑ (Πνευματοψυχή) συνεχίζουν την ΠΤΩΣΗ μέχρις ότου να ΕΝΔΥΘΟΥΝ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΒΛΗΜΑ, το περίφημο και γνωστό σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ "Σώμα" (σήμα, μνήμα κατά τον 'Ομηρο);;;

Μήπώς λεω ΜΗΠΩΣ ΜΙΑ από τις εκδοχές αυτής της ΑΛΛΗΓΟΡΙΑΣ (όπως εμένα μου αρέσει να αποκαλώ ή ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ όπως εσένα καλή μου Κάθυ) είναι αυτή η ΠΑΝΑΡΧΑΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ (αυτό είναι για σένα φίλε μου Ανανά που ανέφερες πώς όλα "αυτά" είναι ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ), τόσο πανάρχαια όσο ΚΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ μιάς αυτά είναι οι ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ;;;

3ον)...
Μα ποιος μίλησε για ΑΜΑΡΤΙΑ;;;
Και φυσικά το ΦΩΣ (Πνεύμα) ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΜΑΡΤΗΣΕΙ, όμως η ΨΥΧΗ "εκπέσουσα" ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΥΛΗ, είναι που "δέχεται" το ΚΑΡΜΑ απο τις πράξεις, λόγια, σκέψεις που κάνει ο ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ και έτσι έχουμε την ΑΙΤΙΑ των ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΝ...

Δηλαδή ποιος είναι αυτός που ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΝΕΤΑΙ;;;
Η ΨΥΧΗ, ποιος άλλος θα μπορούσε, η οποία έχει ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟ το Θείο εκείνο κομμάτι, τρίμμα το ΠΝΕΥΜΑ, από την Πρώτη του Παντός Πηγή απ' όπου ΞΕΚΙΝΗΣΕ την ΚΑΘΟΔΙΚΗ ΤΟΥ πορεία μέσα από τις ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ και τους ΚΟΣΜΟΥΣ....

4ον)...
Μάλλον λοιπόν η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ του Κάρμα, είναι αυτή η ΣΩΤΗΡΙΑ που αναφέρεις, αλλά που μάλλον δεν την αποδέχεσαι...
Αλλά ποια είναι αυτά που (κατ' εσέ) χρειάζονται τη ΣΩΤΗΡΙΑ;;;;

5ον)...
Τελικά ΕΓΙΝΕ ΚΑΘΟΔΟΣ (πτώση) ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΟΨΥΧΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΥΛΗ, που ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ ο ΜΥΘΟΣ του μήλου περίτεχνα μας αποκαλύπτει;;;;


Και για τα ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ τώρα μερικές σκέψεις...
Δεν θα σας πάω μακριά, αλλά ΕΔΩ κοντά μας, ΜΕΣΑ ΜΑΣ στην Ελληνική Αρχαία Παράδοση (παραμυθάκια για εσάς)...

Ο περίφημος ΜΥΘΟΣ του ΠΡΟΜΗΘΕΩΣ, τι άλλο μας ΔΕΙΧΝΕΙ, παρά ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΜΥΘΟ ΤΟΥ ΜΗΛΟΥ...
Τα πρόσωπα ΚΑΙ τα πράγματα ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ...
Ακριβώς ΙΔΙΑ και η ΤΙΜΩΡΙΑ...

Πόσο σας έχει "βοηθήσει" ο Μύθος του Προμηθέως;;;
Πόσο τον έχετε ΣΥΝΔΥΑΣΕΙ (πράγμα που ανέφερα και στο πρώτο μου μήνυμα στο παρόν τόπικ ότι είναι το ΑΝΑΓΚΑΙΟ για να κατανοήσουμε την ΜΥΣΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ & ΣΟΦΙΑ), με τον Μύθο του Μήλου;;;;

Αν ΔΕΝ το έχετε πράξει ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, παρατήστε τα ΟΛΑ και ασχοληθείτε ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟ...
θα εκπαλγήτε από τα "αποτελέσματα"...

Πολύ σωστή και η τοποθέτηση - ανάλυση του φίλου μας του DrumX13, σε ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ πεδίο έρευνας, αλλά ΣΩΣΤΗ...

Πάντα φίλος με όλους και με ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 20:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραπανω ο Kelsos ,δεν ειναι Φιλαληθης, ειναι περα για περα ΑΛΗΘΗΣ!!!
  • Για το θεμα των μυθων ας σκεφθουμε γιατι λεμε ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ (μυθους) στα παιδια...Τοτε θα κατανοησουμε τη μεγαλη αξια των μυθων..
  • Το μηλο του Αδαμ, δεν ειναι Εβραϊκο παραμυθι..Η καταγωγη του αναγεται πολυ πριν τους Εβραιους και προηλθε απο το Ζωροαστρισμο..Εξη περιοδους κυριαρχει ο καλος Αχουρα-μασδα (Ορομασδης), εξη περιοδους διαρκει και η δημιουργια, εξη περιοδους(μηνες) διαρκει η εποχη της γεννησης-αναπτυξης-καρποφοριας..
  • Στη Φθινοπωρινη ισημερια,οταν ανατελλει ο Ζυγος, ο κακος θεος Αριμαν κυριαρχει στον κοσμο.Η ανθοφορια και η καρποφορια σταματα. Τα φυλλα ξεραινονται..Η φυση νεκρωνεται.. Ο θανατος κυριαρχει..Ολα καταστρεφονται..Ο θεος της δημιουργιας εχει θανατωθει..Ο ηλιος αδυνατιζει, πεθαινει...Ο θεος του κακου κυριαρχει...
  • Οι τελευταιοι καρποι μετα τη θερινη καρποφορια της φυσης, ειναι τα μηλα..Οι ανδρες μαζευουν ξυλα για τον επερχομενο χειμωνα..Οι γυναικες συλλεγουν τους τελευταιους καρπους που χαριζει η φυση..ΤΑ ΜΗΛΑ..
  • Μολις μαζεψουν τα μηλα, τα μεταφερουν στα σπιτια τους, τρωνε αυτες, δινουν και στον ανδρα τους και μετα ..εχεται ο ΑΡΙΜΑΝ να κυριαρχισει για εξη περιοδους (μηνες) στον κοσμο..ακομα, οταν κυριαρχει ο Αριμαν-χειμωνας, οι ανθρωποι καταλαβαινουν οτι χρειαζονται ρουχα....
  • Υπαρχει βεβαια και το φιδι στο μυθο...Συμπτωματικα, πανω απο το Ζυγο ειναι ο αστερισμος του ΦΙΔΙΟΥ (SERPENT).......Αν κοψουμε εγκαρσια ενα μηλο, οι σποροι μεσα σχηματιζουν ενα πεντακτινο αστερι!!!...Οσοι ασχοληθηκαν λιγο με τα συμβολα, εχουν γνωση του συμβολισμου αυτου.
Η ερμηνεια, ομως αυτου του μυθου, ΔΕΝ ειναι ΜΟΝΟΝ η εναλλαγη των εποχων! Το θεμα της ΠΤΩΣΗΣ ειναι ενα τεραστιο θεμα, αλληλενδετο με τη γνωση (και το δεντρο της γνωσης) και την αθανασια (το δεντρο της ζωης).Αυτο ομως ειναι ενα αλλο θεμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 09:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ είμαι φίλε Κέλσε και...παίρνω το πληκτρολόγιο και σου απαντώ.


Είναι πασιφανές πως αγαπάς τους μύθους όπως κι εγώ άλλωστε. Τα παραμύθια όμως;


Και το μήλο της βίβλου από πότε έγινε μύθος; Πίστευα πως ήταν ένα θεόπνευστο έργο...


Όσο για το θέμα της εξέλιξης, και σε ευχαριστώ για την ετυμολογία της, ήταν λόγια του Ananass και σε αυτόν αναφερόμουν «πως δεν χρειάζονται παραμύθια να κατανοήσουμε κ.λ.π. κ.λ.π».


Οι μύθοι δεν είναι για μένα «παραμύθια», αλλά αυτό το μήλο δεν τρώγεται μωρέ...


Λες πως η ψυχή δεν είναι η ίδια της φως, αλλά αναζητά το φως.
Ε, όχι εδώ διαφωνώ! Η ψυχή είναι κομμάτι της μιας Ψυχής, κι αυτό είναι που θέλω να πιστεύω.


Σωτηρία, για μένα πάντοτε, χρειάζονται ο νους και η ζωή.
Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
Η παρέκβαση θα ήταν μεγάλη να το συζητήσουμε εδώ.


Το μέλος, hrismig, μας θέλει να κάνομε μια υπόθεση ότι "συνέβη".
Και μας ρωτάει «Τι μπορεί να σημαίνει με αυτό; Γιατί είμαστε εδώ και όχι "εκεί". Τι κακό κάναμε;»


Η γνώμη μου είναι πως δεν συνέβη, και πως πρόκειται για ένα πνευματικό παραμύθι που είναι σοβαρότερο από το να ήταν ένα θρησκευτικό παραμύθι.


Μια υγιής συνείδηση βλέπει πως το παν είναι Ενότητα, αλλά εξ αιτίας της ίδιας της δομής της συνείδησης δεν μπορεί πρακτικά να σταματήσει να διαιρεί την ενότητα: Βλέπει το παν, αλλά το βλέπει από την δική της σκοπιά.


Είναι αρκετό να θυμηθούμε τις αντίθετες φωνές των προφητών μας για να αντιληφθούμε ότι ο κάθε ένας από αυτούς, είδε το Ένα, μόνο που το είδε με την δική του σκοπιά.


Επομένως, έτσι είναι η σειρά των, φαινομενικά, αδιάλλακτων πνευματικών εμπειριών που αντιμετωπίζομε: μερικοί βλέπουν το κοσμικό Πνεύμα παντού, άλλοι το Υπερφυσικό παντού, και άλλοι το έμφυτο Πνεύμα παντού, ή βεβαιώνονται για την αλήθεια του προοσωπικού Θεού, για την αλήθεια του Απρόσωπου Θεού, για την αλήθεια της Νιρβάνα, για την αλήθεια της Αγάπης, για την αλήθεια της Ενέργειας, της Ομορφιάς, της Διάνοιας- όλες οι αλήθειες των αμέτρητων σοφών, δογμάτων, εκκλησιών, και οραματιστών που έχουν μεταδώσει τον Λόγο σε μας.


Όλες είναι θεϊκές αλήθειες, όλες είναι αληθείς και γνήσιες εμπειρίες από μόνες τους, αλλά η καθε μια δεν είναι παρά μόνο μια ακτίνα του όλου Φωτός. Φυσικά, αυτοί οι μεγάλοι προφήτες ήταν αρκετά σοφοί να αναγνωρήσουν την αλήθεια και σε άλλες θεϊκές εκφράσεις (ήταν σοφότεροι από τις εκκλησίες τους ή τους οπαδούς τους!) εν τούτοις ακόμη παρέμειναν δεσμευμένοι από ένα ουσιώδες ελάττωμα της συνείδησης, η συνείδηση δεν μπορεί να σταματήσει να διαιρεί, όπως ακριβώς το πρίσμα διαιρεί το φως. Είτε υπερδιανοητκή είτε νοητική, η συνείδηση μπορεί να βιώσει μία αλήθεια την φορά.


Και αυτό ακριβώς είναι που οι τωρινές και πρότερες μυθολογίες εκφράζουν: κάθε θεός είναι η ενσάρκωση μιας και μοναδικής κοσμικής ενέργειας -αγάπη, σοφία, καταστροφή, συντήρηση, κλπ. Ο Βούδας εκφράζει το υπερφυσκό Μηδέν και βλέπει μόνο Μηδέν, Ο Χριστός εκφράζει την τρυφερή Ευσπλαχνία και βλέπει μόνο ευσπλαχνία, και ούτω καθ’ εξής, δεν έχει σημασία πόσο υψηλές είναι αυτές οι αλήθειες, τελικά, είναι μία μόνο αλήθεια.


Έτσι λοιπόν κάθε μύθος κρύβει μέσα του μια κάποια αλήθεια αλλά όχι την Αλήθεια.


Η συνείδηση ή ο νους αν θέλετε, αρχίζοντας από την διαίρεση, αναπόφευκτα τελειώνει σε μια σουπερδιαίρεση.


Από τον Βούδα η αλήθεια κατάντησε στα «οχήματα» και από τον Χριστό κατάντησε στις τόσες χριστιανικές αιρέσεις.
Η διαδικασία είναι ορατή.


Υ.Γ. Στην «μετεμψύχωση» θα επιστρέψω μόλις μπορέσω να απαντήσω πρώτα στον «Πλωτίνο», για εκείνο το βιβλίο του «Αθωνίτη», κι αυτό θα γίνει μόλις θυμηθώ πού δάνεισα το βιβλίο και λείπει από την βιβλιοθήκη μου.


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 10:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθυ Κάθυ...
Τσά!!!!
Εδώ είμαι και εγώ, παρεούλα....

Μα ΠΟΙΟΣ θα μπορούσε να διαφωνήσει σε αυτά που λές στο ΔΕΥΤΕΡΟ μέρος της απάντησής σου για του ΜΥΘΟΥΣ και τις ΑΛΗΘΕΙΕΣ;;;;
Αλήθεια, ΠΟΙΟΣ;;;;;;;;;;;;

Αλλά έχω ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ....
Γιατί δεν βλέπεις ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο τρόπο και το "παραμύθι" με το μηλαράκι απο το χρυσό κλουβάκι με τη ταμπελίτσα "παράδεισος";;;;
Τι σε κάνει να το εξαιρείς απο την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ που μας έκανες, αυτόν τον ΜΥΘΟ που ο Μυημένος στο ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ και ΙΕΡΟΔΙΔΑΚΤΗΡΙΑ, ο Οζαρσίφ ή Χοζαρσίφ ή απλά Μωυσής παρέδωσε στο λαό που ΤΟΤΕ είχε υπο την εποπτεία του;;;

Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι σε ΕΠΕΙΣΑΝ ότι αυτό το παραμυθάκι (όπως λές) είναι ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟ...
Λοιπόν κρατήσου καλά απο τη καρέκλα σου και το πληκτρολόγιό σου και άκου με....
'Ολοι οι ΜΥΘΟΙ κια οι ΘΡΥΛΟΙ όλων μα ΟΛΩΝ των Λαών, είναι ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΙ...

Ο Λ Ο Ι

Την πεποίθησή μου αυτή σε ΟΛΑ τα τόπικς του Esoterica.gr την έχω παραθέσει και μάλλον ΣΤΗΡΙΞΕΙ και ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ και πολύ μα ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ κάποιος ρασοφόρος (οποιασδήποτε θρησκείας) μπορεί να έρθει και να μου ΚΑΤΑΡΙΨΕΙ την άποψή αυτή...

Είναι ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ οι φορές που τους έχω ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΝΟΙΚΤΑ να το κάνουν αλλά είναι πολύ "λίγοι" για να το κάνουν...

Τι θα σου πρότεινα (με την άδεια της φιλίας μας πάντα, έστω της διαδυκτιακής)...
ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑΤΑ (ακούς Αvatargr) σε όλα αυτά που είναι ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ ΛΑΩΝ...
Μέσα σε αυτές, θα ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΨΙΓΜΑΤΑ ΣΟΦΙΑΣ που ΑΝ τα συνδιάσεις, θα ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ένα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ μέρος της ΣΟΦΙΑΣ αλλά και της ΑΛΗΘΕΙΑΣ...

Πολύ ευχαρίστως να ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ αυτό το ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ που εσύ αποκαλείς και θα διαπιστώσεις την ΜΕΡΟΛΗΨΙΑ ΣΟΥ...

Πάντα φίλος με ΟΛΟΥΣ,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ επίσης όποτε εσυ το θελήσεις να ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ το θέμα του ΦΩΣ - ΨΥΧΗΣ/ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ...
Το θεωρώ ΠΟΛΥ σημαντικό και εκτιμώ πολύ ΚΑΘΕ διάλογο μαζί σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 10:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχιζω την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ απαντηση μου για τι κρινω οτι δεν απαντηθηκε το ερωτημα του hrismig στο σκελος
quote:
Γιατί είμαστε εδώ και όχι "εκεί". Τι κακό κάναμε;


καθως και γιατι η εσοτερικες απαντησεις φαινεται να διχαζουν.
Ειπα παραπανω οτι
quote:
Θα μπορουσαμε να πουμε ακομα πτι η Ευα σκεφτομενη αποκτα την αισθηση του συμφεροντος -του εγω- ...Το φιδι της "πουλησε" το μηλο την εβαλε να σκεφτει και να αποφασισει οτι, το να κοψει το μηλο συμφερει περισοτερο απο το να μην το κοψει.



Ειναι προφανες πλεον οτι το συμφερον μας που το εχουμε ονομασει καλο και το ασυμφορο που το εχουμε ονομασει κακο ειναι που μας τα χαλαει ολα.
Ολοι πρατουν το καλο και γινονται τοσσ κακα επανω στην γη .
Γιατι αραγε .

Γιατι το καλο και το κακο ειναι υποκειμενικο .
Η ευα εκεινη την στιγμη επρατε το καλο και επρατε το καλο για ολους μας ...ετσι πιστευε .

Σημερα η καλη αυτη πραξη ειναι το υπερτατο κακο που το εχουμε ολοι μας και χρειαζεται να βαφτιστουμε για να το ξεπερασουμε.

Ολος αυτο ο κοσμος λοιπον κοιταει το συμφερον του και ολος αυτος ο κοσμος εχει ονομασει το συμφερον του καλο .

Αυτο ειναι το προβλημα.

Γι αυτο αυτη η γη ειναι εκτος παραδεισου.Θα μπορουσαμε να πουμε εγκλωβισμενοι στο δηλημα παραδεισο και κολαση οτι εδω ζουμε την κολαση . Δεν ειμαστε εδω γιατι καποιος μας εβαλε ειμαστε εδω γιατι εμεις το φτιαξαμε ετσι.

Ο παραδεισος λοιπον κρυβεται στην αγνοια της γνωσης του καλου και του κακου?
Ισως.... ομως ειναι βεβαιο οτι χωρις την ερευνα δεν θα ειχαμε χασει τον παραδεισο αλλα και δεν θα ειχαμε παραξει-εφευρει-δημιουργησει σκεφτει- τιποτα θα ειμασταν ζωακια δουλοι καποιου ανωτερου πλασματος.

Οπως τωρα πολλοι απο εμας ειναι.


Προκυτε για μια διαδικασια απελευθερωσης που παντα εχει την επιλογη της αυτοκαταστροφης σαν ενα κοκινο κουμπακι....

Αλωστε ποιος πατερας δεν θελει να δει τα παιδια του μια μερα ελευθερα και να στεκονται στα ποδια τους? Νομιζω οτι εκει μας σπρωχνει και ξερει οτι θα γινει.

Βασιζεται και αυτος στην περιεργεια μας και στη ερευνητικη μας φυση
Για αυτο μας ειπε "φατε οτι θελετε αλλα οχι απο το δεντρο κλπ κλπ".

Ηξερε οτι θα φαμε, ηθελε να φαμε, ειναι προφανες οτι για αυτο εβαλε τον δεντρο εκει, για να το φαμε και να ελευθερωθουμε και να τον ελευθερωσουμε και αυτον.

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 20:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΥΘΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΚΑΡΠΟ. Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΕΩΣΦΟΡΟΣ;) ΕΦΕΡΕ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΤΑΚΛΙΣΜΟ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ Ο ΕΩΣΦΟΡΟΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΤΟ ΜΗΛΟ ΣΤΗΝ ΕΥΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΔΑΜ ΠΟΥ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΑΝ ΕΞΙΣΟΥ. Ο ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΗ. ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΜΕ ΤΟ ΜΥΘΟ ΤΟΥ ΜΗΛΟΥ ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΕΤΣΙ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΤΩΝ ΟΛΙΓΩΝ.
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΚΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΔΩΡΑ ΠΡΟΒΑΛΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΩΣ... ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΑΔΥΝΑΜΙΑ!
ΟΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΤΙΣ... ΓΡΑΦΙΚΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΒΡΑΪΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ, ΑΣ ΨΑΞΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 21:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου 'Ενας, ΑΝ είχες διαβάσει όλες τις απαντήσεις, θα διαπίστωνες το προφανές...
'Εχουμε ΗΔΗ αναφέρει τον ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟ του μύθου του Προμηθέως με τον μύθο του Μήλου...
quote:
Και για τα ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ τώρα μερικές σκέψεις...
Δεν θα σας πάω μακριά, αλλά ΕΔΩ κοντά μας, ΜΕΣΑ ΜΑΣ στην Ελληνική Αρχαία Παράδοση (παραμυθάκια για εσάς)...

Ο περίφημος ΜΥΘΟΣ του ΠΡΟΜΗΘΕΩΣ, τι άλλο μας ΔΕΙΧΝΕΙ, παρά ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΜΥΘΟ ΤΟΥ ΜΗΛΟΥ...
Τα πρόσωπα ΚΑΙ τα πράγματα ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ...
Ακριβώς ΙΔΙΑ και η ΤΙΜΩΡΙΑ...

Πόσο σας έχει "βοηθήσει" ο Μύθος του Προμηθέως;;;
Πόσο τον έχετε ΣΥΝΔΥΑΣΕΙ (πράγμα που ανέφερα και στο πρώτο μου μήνυμα στο παρόν τόπικ ότι είναι το ΑΝΑΓΚΑΙΟ για να κατανοήσουμε την ΜΥΣΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ & ΣΟΦΙΑ), με τον Μύθο του Μήλου;;;;


Αλλά δεν κατανόησα το "επιθετικό σου" ύφος λέγοντας μας πώς :

quote:
ΟΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΤΙΣ... ΓΡΑΦΙΚΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΒΡΑΪΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ, ΑΣ ΨΑΞΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ.

Ας ΜΗΝ ρίξεις λάδι στη φωτιά, μιάς και ΑΥΤΗ Η ΦΩΤΙΑ δεν είναι εκείνη του Προμηθέα μας....

Φίλε μου DrumX13...
Νομίζω πώς το έχουμε ΗΔΗ ξανα αναφέρει τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ είναι ΑΠΛΑ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ και στο να τα προσεγγίσουμε και προπαντώς να τα ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ...
Εκεί που "κολλάει" η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ είναι στα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, τα οποία και είναι η ΑΙΤΙΑ για τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ μιάς και αυτά τα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ προηγούνται των ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ αποτελεσμάτων που η ΛΟΓΙΚΗ και ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ είναι σε θέση να ερευνήσουν...

'Ετσι θεωρώ "άτοπη" (αν μου επιτρέπεις) την τοποθέτησή σου που μας λέει πώς:

quote:
καθως και γιατι οι εσωτερικες απαντησεις φαινεται να διχαζουν.

Δεν διχάζουν οι ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ αποδώσεις των ΜΥΘΩΝ, αλλά οι ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ ΝΟΕΣ που "κολλάνε" σε ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ, όπως ανέφερα ΗΔΗ στη φίλη μας τη Κάθυ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 23:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anyway...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pci
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 01:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pci  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εαν δεχτουμε την εβραικη θεογονια τοτε ο Αδαμ και η Ευα ηταν καταδικασμενοι απο την αρχη της υπαρξη τους γιατι ο Γιαχβε (ονομα που δινουν οι εβραιοι στον Θεο)γνωριζει τα παντα,παρελθον,παρον και μελλον.Οποτε καθε πραξη ειναι προσχεδιασμενη και το μονο που μας εχει αφησει ειναι η ψευδαισθηση της ελευθερης βουλησης.
Οσο τι ειναι το μηλο'ειναι η γνωση να φτασει ο Ανθρωπος στο επιπεδο του Θεου.
Αληθεια πως μπηκε ο διαολος (φιδι) στον παραδεισο??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 02:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΥΦΟΣ ΑΥΤΟ ΑΠΕΥΘΗΝΟΝΤΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΥΣΤΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΔΕΙΙΚΝΕΙΟΥΝ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΤΟΥΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΚΑΤΙ. ΕΣΥ ΚΕΛΣΕ ΟΥΤΕ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΑΙΜΟΝΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΑΔΥΝΑΜΙΑ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 03:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μήλο συμβολίζει τόσο την ύλη, την ενσάρκωση δηλ, όσο και την γνώση.
Η γνώση πάντα συμβολοζόταν με δράκους ή φίδια. Η γνώση απαιτεί νόηση, η νόηση επιτρέπει τις επιλογές, άρα ο άνθρωπος είναι ελέυθερος. Την ίδια στιγμή όμως ωφείλει να δικαιολογεί το θείο δώρο της νόησης και να μην προσδένεται αποκλειστικά στην ύλη ξεχνώντας το άλλο μισό του... Να μην ξεχνά δηλ αυτό που έγραφε η Ορφική πλάκα του Ιππωνίου για την καταγωγή της ψυχής:

"Είμαι παιδί της Γης και του Έναστρου Ουρανού. Στέγνωσα απ' τη δίψα και πεθαίνω. Γι' αυτό δώστε μου γρήγορα κρύο νερό, απ' αυτό που κυλάει απ' της Μνημοσύνης τη λίμνη. Οι βασιλιάδες που είναι κάτω από τη γη θα σε σπλαχνιστούν και θα σου δώσουν να πιεις από τη λίμνη της Μνημοσύνης. Και δρόμο παίρνεις πολυσύχναστο, δρόμο ιερό, που κι άλλοι μύστες και βακχευτές ξακουστοί πορεύονται".

Προσωπικά πάντως θα ήμουν πιό διαλακτικός και με την ιστορία του Προμηθέα μιας και σε αυτήν την ιστορία, ο Δίας θέλει να τιμωρήσει τον Προμηθεά και τους θνητούς για την απόκτηση της γνωσης...


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 05:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς φτάσαμε στο σημείο να συγκρίνομε το μήλο με τον Προμηθέα!

Στο παραμύθι του μήλου έχομε: Πρωτόπλαστοι μεταξύ Θεού και Διαβόλου.
Και μια ασαφή ελπίδα πως ο Υιός του Ανθρώπου θα συντρίψει την κεφαλή ενός εκ των κτισμάτων του Δημιουργού, κλπ.

Στον μύθο του Προμηθέα τι έχομε;
Έχομε ένα Τιτάνα στο πλευρό μας, έτοιμος να υποφέρει για μας ή και μαζί μας.

Και τι γίνεται τελικά στον μύθο αυτό; Ένας ήρωας, από το ανθρώπινο γένος, ελευθερώνει τον Τιτάνα.

Ο μύθος του Προμηθέα, σας λέω, παραμένει ακόμη μυστήριο, όποιος τον εννοήσει θα είναι ο επόμενος Ήρωάς μας.


Έχομε νοο-ποιήσει το παν. Αλλά με τον νου δεν απο-συμβολίζεις, απλά απομυθοποιείς

“Οι πρωτόπλαστοι, πριν να φάνε το μήλο, ζούσαν στην αθωότητα του ζώου, όταν σταματήσουν να το τρώνε τότε θα ζουν στην αθωότητα του Θεού”, όπως λέει και ο Sri Aurobindo, που είναι μια πιο «πολιτισμένη» εκδοχή, κατά τη γνώμη μου πάντα.



Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 07:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΟΔΟΥΣ ΣΚΕΨΕΙΣ..
ΟΜΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ Η ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ π.χ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ?
ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΑΣΗ,Η ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΜΠΡΟΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΓΙΚΗ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ? Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Η ΜΕ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΖΩΗ ?
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩΝ..ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΗΝ ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ? ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΜΕΡΙΚΑ ΖΩΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΙΑ-ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΤΗΣ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΠΛΟΚΗΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ? ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΟΙ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ ΘΑ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 11:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟ ή ΚΑΚΟ
ΚΑΛΟ & ΚΑΛΟ
Ή τι άλλο;

Μπορούμε να εξετάσουμε την ως τώρα πνευματική μας πορεία δίχως να την κατακρίνουμε;

Μπορούμε να σταθούμε, με το νου μας, πάνω από το Καλό και το Κακό και να κρίνουμε το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον;

Αγαπητή Κάθυ δεν αρκεί να θεωρείς πως είσαι Ένα έξω από το χωροχρόνο.
Ακόμα και η ιδέα στην βάση της είναι διαχωριστική.
Προϋποθέτει διαφορετικά «μέρη».
Ακόμη και η ίδια η λειτουργία της σκέψης είναι περιοριστική.
Διαχωρίζει και ενώνει, δέχεται και απορρίπτει.
Όλοι το κάνουμε.

Βέβαια και η παντελή έλλειψη σκέψης είναι περιοριστική.
Εμποδίζει την κατανόηση καθώς η «Κατά-νόηση» είναι αποτέλεσμα της σκέψης.

Οπότε που είμαστε;
Είμαστε Φως Ένα με Όλα;
Ας Φωτοβολήσουμε λοιπόν.
Είμαστε Φως για ποιον και τι;
Που;
Στο άχρονο;
Μπορεί, αλλά συγνώμη γνωρίζεται τον άχρονο Θεό Φώτη, ή Θεό Κάθυ στη Δημιουργία, και πως μοιάζει;
Και γιατί έχει όνομα;

Άρα:
Δεν υπάρχω, για να Υπάρχω!
Ή τι άλλο;

Βασικά προτείνω να συνεργαστούμε.
Δίχως πάθη, και δίχως να τσακωνόμαστε σαν μικρά παιδία, ας ενώσουμε τους εαυτούς μας, αρχικά μέσα από τον διά-λογο.
Ακούγοντας ο ένας τον άλλον.
Ενώνοντας και προσθέτοντας.
Όπου μπορούμε.

Ας γίνουμε χρήσιμοι ο ένας για τον άλλον και όλοι για τον άνθρωπο.
Και φυσικά όποιος επιθυμεί.

Λοιπόν, ο Καρπός δεν ήταν μήλο, ήταν καρπούζι και μας στάθηκε στο νου και όχι στο λαιμό.
Μόνο έτσι εξηγείται γιατί όλοι είμαστε «καρπουζοκέφαλοι»!

Πάμε λοιπόν πάλι από την αρχή και δίχως κουκούτσια;


Με Αγάπη Φώτης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 11:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ";

Η μνημοσύνη
Που κάποιοι καλοί άνθρωποι φρόντισαν να μας απομακρύνουν από αυτήν, την γνώση.
Η γνώση έγινε σατανάς.


στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 09/06/2003 11:53:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 16:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΟΥΜΕ.
ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟ ΚΑΘΑΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ????????
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΛΜΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ Η ΚΑΙ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΕΜΑ....

ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ (ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΛΣΟ) ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΛΟΥΒΙ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ
ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ (ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΕΥΑ) ΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΠΡΩΧΟΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΟΙ.

Η Κ.ΔΙΑΘΗΚΗ ΑΝΑΦΕΡΗ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΠΤΩΣΗ.....
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΗ Ο ΦΙΛΟΣ ΚΕΛΣΟΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΝΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΘΕΟΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

quote:
Μήπως, λεω ΜΗΠΩΣ πραγματικά ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΤΩΣΗ που δεν είναι άλλη απο την ΠΤΩΣΗ του Πνεύματος ΜΕΣΑ στην Ψυχή και στη συνέχεια ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ ΕΝΩΜΕΝΑ (Πνευματοψυχή) συνεχίζουν την ΠΤΩΣΗ μέχρις ότου να ΕΝΔΥΘΟΥΝ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΒΛΗΜΑ, το περίφημο και γνωστό σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ "Σώμα" (σήμα, μνήμα κατά τον 'Ομηρο);;;

ΕΞΑΛΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΛΟ.

ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ.
ΚΟΨΤΕ ΕΝΑ ΜΗΛΟ ΕΓΚΑΡΣΙΑ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ ΕΝΑ ΠΕΝΤΑΚΤΙΝΟ ΑΣΤΕΡΙ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ.
ΤΟ ΠΕΝΤΑΚΤΙΝΟ ΑΣΤΕΡΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΑ 5 ΑΚΡΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
ΚΕΦΑΛΙ 2 ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ 2 ΠΟΔΙΑ.
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΠΤΩΣΗ Ο ΕΓΚΛΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΤΗΣ ΥΛΗΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 16:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ας δούμε το περιστατικό που μας ζήτησε να "σχολιάσουμε" ο φίλος Χρησμός, αλλά που εκείνος ΔΕΝ τοποθετήθηκε (ώς θα όφειλε) απο την αρχή....


Φίλε Kelso,
Κατ' αρχήν δεν έχω όνομα "Χρησμός" (και δεν κατάλαβα πως σου είρθε...)
Κατά δεύτερον ο λόγος ο οποίος δεν τοποθετήθηκα είναι - τώρα θα σε παραξενέψω λιγάκι - ότι δεν τοποθετήθηκα γιατί ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ! Ούτε καν εικάζω! Εξ' άλλου εάν γνώριζα γιατί να το έβαζα σαν θέμα...για να κάνω τον "πονηρό"; Δεν έχουμε όλοι την ίδια ανάγκη όπως βλέπεις. Άλλοι έχουν την ανάγκη να διδάξουν και άλλοι να μάθουν...Εγώ ανοίκω στη δεύτερη κατηγορία. Άσε που όσα περισσότερα ακούω τόσα λιγότερα νοιώθω ότι γνωρίζω...

Σας ευχαριστώ όλους για τη προσπάθεια που κάνετε να μου εξηγήσετε, απλώς προσπαθήστε να επικεντρωθείτε στο "αμάρτημα". Τι είδους θα μπορούσε να είναι αυτό. Εγώ από τη μεριά μου θα το ψάξω και αλλού και εάν βρώ κάτι ενδιαφέρον θα σας το κοινοποιήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 17:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ hrismig ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Σας ευχαριστώ όλους για τη προσπάθεια που κάνετε να μου εξηγήσετε, απλώς προσπαθήστε να επικεντρωθείτε στο "αμάρτημα". Τι είδους θα μπορούσε να είναι αυτό.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΠΙΚΕΝΡΩΘΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ-ΓΝΩΣΗ-ΠΤΩΣΗ.

ΔΩΣΑΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ.
ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝ ΤΥΧΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΙ ΑΜΑΡΤΗΜΑ-ΓΝΩΣΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ???????
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 18:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Καταρχάς φίλε 'Ενας, να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι ΑΝ θελήσουν (αυτοί που "φωτογραφίζεις") ΜΠΟΡΟΥΝ να σου απαντήσουν στο ΙΔΙΟ αλλά και σε ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ακόμα επίπεδο...
Επειδή λοιπόν έχω βαρεθεί (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ) να κάνω τον τροχονόμο σε ΑΝΟΥΣΙΟΥΣ, ΑΣΤΗΡΙΚΤΟΥΣ, ΓΕΛΟΙΟΥΣ καυγάδες, σε παρακάλεσα ΟΤΙ έχεις να πείς, να το ΠΕΙΣ όμορφα, κόσμια και προπαντώς με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...

Τώρα σε αυτό που μου προσάπτεις...
Το τι ΕΣΥ μπόρεσες να "αντιληφθής" απο τον μύθο του Προμηθέα, δεν έπετε ότι ΚΑΙ ΟΛΟΙ οι άλλοι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να το "δούν"....
Ας δούμε όμως ΤΙ ΛΕΣ :

quote:
...ΟΥΤΕ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΑΙΜΟΝΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΑΔΥΝΑΜΙΑ...

Παρακαλώ για ΣΤΟΙΧΕΙΑ και ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ του ΠΟΙΟΣ και ΠΩΣ "δαιμονοποίησε" τη ΓΝΩΣΗ...
Επίσης, σε ΠΟΙΑ ΓΝΩΣΗ αναφέρεσαι;;;;

Αλλά μάλλον ΦΑΣΚΕΙΣ και ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙΣ σε αυτό που μας δήλωσες!!!
Γιατί λές ΑΜΕΣΩΣ στη συνέχεια πώς :

quote:
...ΓΙΑ ΑΝΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΑΔΥΝΑΜΙΑ...

Και μιάς και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ τι έγραψες, επέτρεψέ μου να σου εξηγήσω(!!!!!!!!!!!)
ΑΝ και λές πώς οι "πρωτόπλαστοι" ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΙΠΟΤΑ, (και αυτό γιατί "είχαν άγνοια" του ΤΙ ΕΙΝΑΙ το μηλαράκι ή το καρπουζάκι), ΑΜΕΣΩΣ μετά έρχεσαι και λές πώς η ΓΥΝΑΙΚΑ (μόνο αυτή;;;) ΓΝΩΡΙΖΕ (άρα ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ το μηλαράκι) και μάλιστα αυτή η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ είναι και ΑΔΥΝΑΜΙΑ!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΜΑΛΛΟΝ όμως δε θα θέλεις να μιλήσουμε για το ΕΒΡΑΪΚΟ (κατ'εσέ) ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ, αλλά για τον Προμηθειακό Μύθο...
Λές λοιπόν πώς :

quote:
...ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΔΩΡΑ ΠΡΟΒΑΛΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΩΣ... ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΑΔΥΝΑΜΙΑ!

Αχ ΠΟΣΟ λάθος κάνεις!!!!!!
Γιατί ΠΕΡΙΠΛΕΚΕΙΣ το μόνο ΟΝ που δε φταίει σε αυτή την ΙΣΤΟΡΙΑ - ΜΥΘΟ;;;
Το κάνεις ΜΑΛΛΟΝ γιατί έτσι σε ΒΟΛΕΥΕΙ σε αυτό που ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ για την ΕΥΑ όπως ΗΔΗ σου ανέλυσα!!!!
Στο λέω, ΓΙΑΤΙ στο Μύθο του Προμηθέως, την "πατατιά" την έκανε ένας ΑΝΔΡΑΣ και όχι μια ΓΥΝΑΙΚΑ....
Το "λάθος" το έκανε ο ΕΠΙΜΗΘΕΑΣ, αδερφός (!!!) του ΠΡΟΜΗΘΕΑ...

Το ΓΙΑΤΙ όμως στους "μέν" ήταν ΑΝΔΡΑΣ και στους "δέ" ήταν ΓΥΝΑΙΚΑ που έκανε το ΥΠΟΤΙΘΕΜΟΝ "ΛΑΘΟΣ", ΤΟ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ "ΑΜΑΡΤΗΜΑ" είναι "αποροίας άξιον", που ΑΝ το κατανοήσουμε, ΗΔΗ ΔΕ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΟΥΤΕ ΟΙ "ΜΕΝ" ΜΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ "ΔΕ"....

Αγαπητό ΝΕΟ μέλος pci, καλώς όρισες στη μεταφυσική μας παρεούλα...
Καλώς (επίσης) λές τα ΟΣΑ λές....
ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΤΣΙ;;;;
Ρίξε μια ματιά στην Γνωστική Θεολογία (αυτό καλό θα ήταν να το πράξουν ΟΛΟΙ όσοι λαμβάνουν ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τα κείμενα των ΓΡΑΦΩΝ, είτε Εβαϊκών, είτε Ελληνικών, είτε Βουδδιστικών κλπ κλπ κλπ...) και ΜΕΤΑ εδώ είμαστε και ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΑΜΕ....

Φυσικά λές και κάτι που είναι ΠΕΡΑ για ΠΕΡΑ ΑΝΑΚΡΙΒΕΣ...
Λές ή μάλλον αναρωτιέσαι :

quote:
Αληθεια πως μπηκε ο διαολος (φιδι) στον παραδεισο??

ΠΟΥΘΕΝΑ μα ΠΟΥΘΕΝΑ δε μας λέγεται πώς ο ΟΦΙΣ ήταν ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ (ένα όν που εφευρέθηκε ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ απο τη γέννηση του Ιησού!!!).
Αυτό που μας δίνεται (ως βοήθεια στο γρίφο;) είναι πώς ο ΟΦΙΣ ήταν (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ;) το "φρονημότερο ΠΑΝΤΩΝ ΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ" δηλαδή ήταν (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ;) "φρονημότερο" ΔΗΛΑΔΗ σοφότερο ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ένα "ζώο" που δημιουργήθηκε ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ απο τον ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΤΟΥ!!!

Αν πάλι κάνω λάθος συγχωρέστε με, ΑΛΛΑ δείξτε μου ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ...


Καλή μου Κάθυ....
Δεν συγκρίνουμε το ΜΗΛΟ με τον ΠΡΟΜΗΘΕΑ, αλλά το ΜΗΛΟ με τη ΦΩΤΙΑ
Αλλά ας δούμε ΤΙ έχουμε στους ΔΥΟ ΤΑΥΤΟΣΗΜΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ παρεούλα...
Λές λοιπόν πώς:

quote:
Στο παραμύθι του μήλου έχομε: Πρωτόπλαστοι μεταξύ Θεού και Διαβόλου.
Και μια ασαφή ελπίδα πως ο Υιός του Ανθρώπου θα συντρίψει την κεφαλή ενός εκ των κτισμάτων του Δημιουργού, κλπ.

Στον μύθο του Προμηθέα τι έχομε;
Έχομε ένα Τιτάνα στο πλευρό μας, έτοιμος να υποφέρει για μας ή και μαζί μας.



1ον) Κάνεις ΚΑΙ ΕΣΥ το ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ με τον pci περί "ΔΙΑΒΟΛΟΥ"
ΑΡΑ αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχουμε είναι :
Τους "ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΥΣ" αναμεταξύ του Δημιουργού τους και του 'Οφι (που είναι ένας ΑΝΑΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ της ΣΟΦΙΑΣ!!!)...

2ον) Στο μύθο του Προμηθέα έχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ (ΙΔΕΕΣ) να "περιπλέκουν" και να δομούν τον ΜΥΘΟ...
Την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ("πρωτόπλαστοι") να είναι αναμεταξύ του Δημιουργού τους (Δίας) και της Γνώσης - ΣΟΦΙΑΣ (Προμηθέας)...

Και τα ΔΥΟ (φαινομενικά ΠΑΝΤΑ) όντα που ΠΡΟΣΦΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΤΗ ΓΝΩΣΗ (είτε υπό την ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ του μήλου, ή της φωτιάς) ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ για την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ!!!!!

ο 'Ενας, ΤΙΤΑΝΑΣ (δηλαδή ΟΦΙΟΜΟΡΦΟΣ!!!) ΑΛΥΣΟΔΕΘΗΚΕ στο Καύκασο και ο 'Αλλος (που είναι ο ΙΔΙΟΣ) ΚΑΤΑΡΑΣΤΗΚΕ να "έρπεται με τα της κοιλίας Του" (ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΕΡΠΕΤΟΥ και απλά σας προβληματίζω με το ΠΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ να τελεστούν τα όσα τελέστηκαν, αν τελέστηκαν κατα μερικούς, μεταξύ Εκείνου και των Ανθρώπων;;;;) "και θέλω ΕΧΘΡΑ κάνει μεταξύ εσού και των γεννημάτων της γυναικός"....

Θα συμφωνήσω όμως ΠΕΡΑ για ΠΕΡΑ μαζί σου καλή μου Κάθυ (και στα άλλα συμφωνούμε, απλά ακόμα δεν το έχεις ανακαλύψει, μαζί σου είμαι) που λές πώς :

quote:
Και τι γίνεται τελικά στον μύθο αυτό; Ένας ήρωας, από το ανθρώπινο γένος, ελευθερώνει τον Τιτάνα.

Ναι, αυτή είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΟΞΑ για τον Ανθρωπο!!!!!
να καταφέρει και να ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ απο τον Καύκασο της ΥΛΗΣ που είναι ΑΛΥΣΟΔΕΜΕΝΗ ώστε να την ΓΕΥΘΟΥΝ ΟΛΟΙ....
Κάτι που η εκδοχή της ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ απο την Εβραϊκή Παράδοση το έχει ΗΔΗ αποκαλύψει σε εκείνον που ΕΡΕΥΝΑ και ΑΝΑΖΗΤΑ χωρίς ΦΡΑΓΜΟΥΣ ΦΥΛΕΤΙΚΟΥΣ, ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ (ακούς καλέ μου φίλε AvatraGr που δε με είχες κατανοήσει σε άλλο τόπικ του τι ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΛΕΓΑ και σε ΠΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ αναφερόμουνα)...

Πράγματι Κάθυ, Ω! πόσο δίκο έχεις με αυτό που μας είπες....

Σας ευχαριστώ που με ανεχτήκατε...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 02:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Ο φίλος hrismig μας κάνει την εξής ερώτηση:
«Αν δεν φάγαμε το"μήλο" -ίσως επειδή δεν είχε ωριμάσει ακόμα- τότε τι ήταν αυτό που φάγαμε; Τί μπορεί να σημαίνει αυτό;»
Κατα την δική μου άποψη το μόνο που δεν μπορεί να σημαίνει, είναι ότι λάβαμε γνώση.
Πάνω στον συγκεκριμένο μύθο - παραμύθι (όπως έχει αναφερθεί από πολλούς),
πιστεύω πως χάσαμε την γνώση, και αν προσπαθήσουμε να δούμε την πραγματικότητα μέσα από τον “μύθο” θα διαπιστώσουμε ότι εξακολουθούμε με γοργούς ρυθμούς να την χάνουμε όλο και περισσότερο.
Λίγοι οι σοφοί που γνωρίζουν ότι δεν γνωρίζουν τίποτε.
Στον παράδεισο ο άνθρωπος ήταν ανώτερος από όλα τα ζώα και το σημαντικότερο απ` όλα γνώριζε τον θεό (μεγάλη σοφία να γνωρίζει κανείς τον θεό). Μετά την πτώση κατάντησε να γνωρίζει λιγότερο τον θεό από ένα ζώο. (ένα ζώο ενεργεί με μεγαλύτερη σοφία από τον άνθρωπο για την ισορροπία της φύσης)
Η μόνη γνώση που έχουμε είναι η επιστημονική που δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί, παρα μόνο να ανασκευαστεί ή να απορριφθεί.
Βάση αυτής της γνώσεις πιστεύουμε πως είμαστε θεοί.

Όσο για τον απαγορευμένο καρπό, (ότι και να ήταν αυτός. Φρούτο, αντικείμενο, ενέργεια) χρησιμοποιήθηκε από τον άνθρωπο για να φτάσει το επίπεδο του θεού.
Αυτό ήταν και το λάθος, διότι κανένα δημιούργημα δεν μπορεί να ξεπεράσει τον δημιουργό του. Η προσπάθεια κάτι τέτοιου οδηγεί στην πτώση


Θεέ μου συχώρεσε με, τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 02:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό θέμα και συγχαρητήρια hrismig.
Ειλικρινά είναι πολύ δύσκολο να οριοθετήσει και να επιχειρηματολογήσει κάποιος για την άποψή του γύρω απο αυτή την ερώτηση.
Στο μυαλό μου πιστεύω πως "ο απαγορευμένος καρπός" ως "δώρο" του Θεού στον άνθρωπο ήταν το οτι κατοικεί σ' αυτό τον πλανήτη. Αρχικά (πριν απο πολλά πολλά χρόνια) όλα ήταν τόσο όμορφα σ' αυτόν τον πλανήτη. Τόσες όμορφες και απάτητες περιοχές, είτε στη φύση, είτε στην καρδιά και το μυαλό του ανθρώπου, που όλες οι αναζητήσεις, όλες οι "Ιθάκες" είχαν το μέγιστο νόημα και τη μαγεία τους. Τότε αν τίθετω τέτοια ερώτηση, πιστεύω πως η απάντηση θα ήταν τελείως διαφορετική απο τη δική μου. Οι άνθρωποι ήταν δεισιδαόμονες και μοιραλάτρες. Πίστευαν -και καλά έκαναν- σε στοιχεία της φύσης, σε μυστήριες και άγνωστες δυνάμεις και ο Θεός φάνταζε στο μυαλό τους, εξηγούνταν αντιστοίχως διαφορετικά απο εποχή σε εποχή. Με την εξέλιξη του ανθρώπου μέχρι και σήμερα, ευτυχώς υπήρξε και ενα μικρό ποσοστό ανάπτυξης του "πνευματικού ανθρώπου". Ο άνθρωπος τη σήμερον εποχή είναι κατά μια τρίχα (στο πάχος έτσι?) κοντύτερα στην έννοια Θεός. Όμως και πάλι είναι τόσο μικρός και "γήινος" που αδυνατεί με τον μικρό του εγκέφαλο και την ατελή του ψυχή, να συναρμολογήσει το "πάζλ του Θεού".
Πιστεύω λοιπόν, οτι ο Θεός, γνωρίζοντας ή προβλέποντας την εξέλιξή μας, αναλόγως των δυνατοτήτων μας (βιοψυχολογικών) μας τοποθέτησε στη Γη για να κατοικοίσουμε και όχι κάπου πιο εξελιγμένα. Έτσι, όταν (σε λίγα χρόνια-μη βιάζεστε, μπορεί να τα ζήσουμε) θα φτάσει στο σημείο ο άνθρωπος να μπορεί να κατοικεί αυτοβούλως σε άλλον πλανήτη, τότε θα αρχίσει και η αρχή του τέλους και για τη Γη και για τον άνθρωπο. Και αυτό γιατί ο άνθρωπος κατοικώντας σε άλλον πλανήτη, δε θα είναι πιά άνθρωπος. Σε κάποιον άλλο πλανήτη, όλα είναι διαφορετικά. Απο τη βαρυτική έλξη του Ηλιακού κέντρου, μέχρι τη διαφορετική σύσταση της ατμόσφαιρας. Επι παραδείγματη, αν κατοικούσαμε σε πλανήτη με αραιότερη ατμόσφαιρα και λιγότερη βαρύτητα, θα γινόμασταν ψηλά όντα με μακριά μέλη και περισσότερες ESP (εξωαισθητικές) ικανότητες λόγω της αραιότερης ελαφρύτερης ατμόσφαιρας η οποία θα ευνοούσε τα "ταξίδια" των μηκών κύμματος κάθε σκέψης στα ανώτερα εξελιγμένα όντα. Σε κάποιον τέτοιο πλανήτη θα επικοινωνούσαμε κυρίως με τηλεπάθεια και μεταφορά σκέψης και εξ' αποτελέσματος ο κόσμος θα ήταν πιο τίμιος (δε θα μπορούσε να ευδοκιμήσει το ψέμα και η υποκρισία). Σε έναν τέτοιο πλανήτη, τα ανώτερα όντα που θα τον απάρτιζαν θα ήταν κοντύτερα στην Ανώτερη Διάνοια που δημιούργησε τη ζωή και το θάνατο, το τέλος και την αρχή, την ερώτηση και την απάντηση και ερωτήσεις σαν και αυτή, ουσιαστικά θα έχαναν το νόημά τους.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 10/06/2003 02:53:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 10:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝ ΤΥΧΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΙ ΑΜΑΡΤΗΜΑ-ΓΝΩΣΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ???????
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ


Φίλε AVATARGR,
Αλήθεια σου λέω ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ! Να σου πώ ότι έχω παραγγείλει ήδη τρία βιβλία επί του θέματος και έχω πάρει μία μικρή γεύση από αυτά που γράφετε.
Να σου πω με πολύ λίγα λόγια που "κλείνω" περισσότερο τώρα...αλλά επειδή αυτό που θα σου πω δεν στηρίζεται (νομίζω) σε καμμία θρησκεία συγχώρεσέ με για την κατά πάσα πιθανότητα μηχανική μου σκέψη και όταν (και αν) αποκτήσω γνώση καλύτερη στο θέμα θα επανέλθω...
Αν ο Θεός δεν έχει αγάπη αλλά ΕΙΝΑΙ αγάπη τότε ΕΙΝΑΙ και δημιουργία αγάπης. Σαν Θεός αγάπης δε, δεν μπορεί να δημιουργήσει κακό. Δεν θα μπορούσε λοιπόν να δημιουργήσει έναν άνθρωπο που να μην έχει ελεύθερη βούληση. Ξέρει όμως (Θεός είναι αυτός και μάλιστα άχρονος) ότι η δημιουργία του ανθρώπου είναι ατελής γι' αυτό και "φτιάχνεται" με γεννητικά όργανα(;).
Ξέρει δηλαδή ότι είναι ατελής. Η ατέλειά του αυτή οφείλεται στο ότι ο Θεός τον θέλει πραγματικά ελεύθερο!
Τι κάνει λοιπόν ο άνθρωπος...εκμεταλεύεται αυτή του την ελευθερία και αρχίζει να δημιουργεί αυτοβούλος δηλαδή χωρίς τη Θεία Πρόνοια. (Έτσι έχω φανταστεί το "μήλο" και αυτό εφ' όσον ξεκινήσαμε να το συζητάμε στο site...)
Ο Θεός όμως - λόγω του ότι όπως προανέφερα - δεν μπορεί (κατ' εμέ πάντα) να καταστρέψει και δεν θέλει λόγω της αγαθότητάς του επιδιώκει ο άνθρωπος να νοήσει τι είναι αυτό που μόνος του δημιουργεί και να επιστρέψει αυτοβούλος κάτω από τη Θεία Πρόνοια.
Ξέρω βέβαια ότι αυτά που γράφω μπορεί να είναι πολύ ανόητα και συγχώρεσέ με γι' αυτό. Αν βρω κάτι που μου "κολάει" καλύτερα θα στο πω.
ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 10:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα ο θεος ειναι σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης.

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 13:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά το υποψιαζόμουν, αγαπητέ Κέλσε, πως υπάρχει κάπου ένα κοινό σημείο συμφωνίας μας.
Εκεί που ίσως διαφωνούμε είναι κάτι μικρολεπτομέρειες. Αλλά πού θα πάει. Κάποτε θα τις καταλάβω/βεις κι αυτές.

Η πρόσκληση δεχτή να αναλύσουμε το θέμα του: ΦΩΣ-ΨΥΧΗ-ΠΝΕΥΜΑ κάποια στιγμή.

Αγαπητέ Φώτιε, πάλι καλά που το φρούτο ήταν καρπούζι!
Φαντασθείτε να ήταν Ινδική Καρύδα!

Όμως μας ρωτά το μέλος Hrisming: «Ας κάνουμε την υπόθεση ότι "συνέβη".
Τι μπορεί να εννοείται με αυτό; Γιατί είμαστε εδώ και όχι "εκεί". Τι κακό κάναμε;»

Ο Θεός που είναι μέσα μου, δίνει το προβάδισμα
στο Θεό που είναι μέσα σου, αγαπητέ Φώτιε,
και σε ακούμε από την αρχή και χωρίς κουκούτσια.


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 15:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη ,
παρακολουθώ καιρό τη συζήτηση για το "μήλο" και σου εκφράζω ανεπιφύλακτα τα συγχαρητήριά μου για τη θέση που έχεις πάνω στο θέμα.
Απ' ο΄τι βλέπω είσαι από Αυστραλία και ξέρω οτι εκεί μακριά αυτό το "Παραμύθι" της Παλαιάς Διαθήκης (που έχω τις ενστάσεις μου για το πόσο παλιό είναι) , το τρώνε πολλοί και πολύ .

P.S : Από ποιο μέλλον μας μιλάς? Μήπως όταν ξημερώνει εκεί "DOWNUNDER" εδώ ακόμη ... κοιμόμαστε

[/center]


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy