ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 04:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΩΡΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ...
ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΖΑΛΑΔΑ ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΜΟΥ, ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ...
ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩ ΠΟΛΥΠΛΕΥΡΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΔΩ ΜΑΖΙ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ...
ΑΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΝΣΑΡΚΩΘΗΚΕ ΣΤΗ ΓΗ = ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΤ'ΕΙΚΟΝΑ+ΟΜΟΙΩΣΕΙ... =ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΗ ΓΗ =2=ΥΛΗ
ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ, ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΕΙ ΤΟ 2
ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ 2?
=ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΥΛΗ ?
=ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΟΝΤΟΣ ?
...ΤΗΝ ΥΛΗ ΟΜΩΣ!

..ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ-ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΑ
+ΠΑΝΤΑ ΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΟΝΤΟΣ....
(ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΟΝΟ Σ'ΑΥΤΕΣ)

ΦΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ,ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 17/12/2002 04:35:59

Edited by - ΑΤΜΑ on 04/01/2003 20:02:59

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2002, 22:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Ατμα,καποτε καπου,ζουσαν καποια οντα με μορφη γατας,που ομως ειχαν δυναμει την ικανοτητα να γινουν ανθρωποι,και ισως παραπερα.Ετσι ,επειδη ,οι πιο πολλες γατες δεν ηξεραν τον τροπο να γινουν ανθρωποι,μοιραια γινοταν τσακαλια και υαινες.Ετσι,ενας ανθρωπος,μιας και δεν υπηρχε αλλος τροπος,οπως γινοταν και σποραδικα στο παρελθον,εγινε γατα,για να τον καταλαβουν,και να τους δειξει τον τροπο του πως θα γινουν ανθρωποι.Ομως ,επειδη ,το τσακαλι και η υαινα,συγγενευαν περισσοτερο με την αληθινη παρουσα φυση τους ,τον εφαγαν,και μετα κρατωντας το ειδωλο του,αλληλοφαγωνονται εως τωρα.Φιλικα.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2002, 09:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΘΑ ΔΙΑΦΟΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΔΥΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΛEIΠΗ
ΚΑΤΙ.

ΘΕΟΣ (ΠΑΤΗΡ) - (ΘΕΛΗΣΗ - ΣΚΕΨΗ-ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ )- ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ (ΥΙΟΣ)

ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΔΙΑΦΟΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΠΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ.
ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 02:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΒΑΤΑΡ,
ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΞΕΦΥΤΡΩΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΜΑ ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ
ΑΠΟ ΠΙΑ ΠΛΑΝΗ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ...
ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΛΑΜΒΑΝΩ ΥΠΟΨΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΛΕΙΠΕΙ-ΣΚΕΨΟΥ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟ ΥΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΗΝΤΗΣΕ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ....ΠΟΣΟ ΕΥΤΕΛΙΣΤΗΚΕ ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΖΕΣ...+ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΡΑΝΩΣΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΛΟ,ΤΟΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ...
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ Η ΙΔΙΑ ΕΞΕΦΡΑΣΑ-ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ-...
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΛΑΝΗ ΤΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΩΣ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΠΛΑΝΗΣ...+ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ....

ΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 2 ...

[ΤΟ 2 ΑΝΤΙΔΙΑΣΤΕΛΛΕΤΑΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ,ΕΝΩ Ο ΘΕΟΣ ΤΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ+ΤΗΝ ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ. ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΝ ΟΤΙ ΠΑΡΗΓΑΓΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΡΗΜΑ ΔΙΕΝΑΙ-ΔΙΑΠΕΡΝΩ-Ή ΑΠΟ ΤΟ ΡΗΜΑ ΔΙΑΠΟΡΕΥΕΣΘΑΙ-ΔΙΑΒΑΙΝΩ-+ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΕΝΩ Η ΜΟΝΑΔΑ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ,Η ΔΥΑΔΑ ,ΟΠΟΥ ΥΠΕΙΣΕΛΘΕΙ,ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ.ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΥΛΗ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΑΝΟΜΟΙΟΤΗΤΑΣ,ΓΙΑΤΙ,ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΑΝ,Η ΒΑΣΙΚΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ,ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ Η ΑΝΟΜΟΙΟΤΗΤΑ,ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ Η ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ.
Η ΑΟΡΙΣΤΗ ΔΥΑΔΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΧΑΟΣ+ΕΣΥΝΔΕΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΝΟΥ.]

ΛΟΙΠΟΝ,ΚΑΠΩΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΚΑ ΤΩΡΑ...
ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1,+ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΟ ΝΟΥ
ΤΟ 2 ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΗΝ ΥΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,Ο ΥΙΟΣ.

ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΣΥΝΕΙΡΜΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ......
Η Α Π Α Ν Τ Η Σ Η

ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΜΦΥΣΗΣΕ Η ΘΕΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΤΟ 4 ΕΙΝΑΙ ΤΟ 3

ΝΑΙ ! ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ..!ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ...
Η ΤΡΙΑΔΑ ΛΟΙΠΟΝ,ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ,ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ,ΕΡΩΤΑΣ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

[ Ο ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ ΤΗ ΘΕΩΡΕΙ ’ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΩΝ’.
Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΤΟ 3 ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ .
Ο ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ,ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΗΣ ΤΡΙΑΔΑΣ,ΔΗΛ.,ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΜΟΙΡΑΙΟΥ,ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ+ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ...
Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 3 ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΜΜΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ+ΚΑΜΜΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΓΕΝΕΣΗΣ.
ΤΟ ΚΥΡΗΚΕΙΟ ΤΟΥ ΕΡΜΗ.
’ΔΥΩ ΔΕ ΜΟΝΩ ΚΑΛΩΣ ΣΥΝΙΣΤΑΣΘΑΙ ΤΡΙΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΟΥ ΔΥΝΑΤΟΝ’-ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΟΥΝ ΚΑΛΑ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΕΝΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΟΡΟΥ.]


ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΩΣ Η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ,ΗΤΑΝ Η ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΤΟΥ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΘΗΚΕ Ο ΘΕΙΟΣ ΛΟΓΟΣ , ΜΟΝΟ ΔΗΛ.,ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ,ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΥΙΟΙ...Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ...
ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΙΗΣΟΥ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ Η ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΤΩΡΑ."ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ" ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ, ΔΗΛΑΔΗ....
ΑΥΤΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ!
ΣΚΕΨΟΥ ΠΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΕ ΜΙΑΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΗ ΥΛΙΣΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ,ΠΟΣΑ ΠΟΤΗΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ ....

ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟ 2....

ΑΣ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΣΤΟ ΟΡΟΣ ΤΩΝ ΕΛΑΙΩΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ,ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ...
ΑΝ ΛΑΒΟΥΜΕ ΥΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ
+ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ’ΝΑΙ +ΕΚΕΙΝΟΣ...
.................................................

ΦΩΣ,ΑΤΜΑ
ΥΓ.-ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
- ΟΛΑ ΗΤΑΝ Η ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ,ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ,ΜΠΟΡΩ ΑΝΕΜΕΛΑ ΝΑ ΟΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΤΗ ΝΕΑ...

-ΣΤΙΣ 26 ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΕΥΑ,ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΠΑΙΔΙ...
-’Ο ΥΔΡΟΧΟΟΣ’...ΘΑ’ΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ....
-! .... ΜΑ Η ΕΥΑ ΑΙΓΩΚΕΡΩΣ....!

ΧΜ......

Edited by - ΑΤΜΑ on 02/01/2003 19:26:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 02:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!
ΟΣΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΜΕΣΑ ΣΕ [], ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΡΘΜΟΛΟΓΙΑΣ,ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ.
ΤΩΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 02:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΑΣ ΤΡΙΤΩΣΕΙ ΝΑ ΣΚΙΑΧΤΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ...
ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΜΙΑ ΑΦΗΓΗΤΡΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ Ν’ΑΚΟΥΣΩ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΡΓΑ, ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΛΑΦΥΡΑ ,ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΚΑΛΙΚΑΝΤΖΑΡΟΥ, ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΕΝΟΣ ΚΟΣΚΙΝΟΥ ΠΑΓΙΔΑ ,ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ’ΒΑΖΑΝ ΟΙ ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΓΙΟΡΤΙΑΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ...ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ+ΞΑΝΑΛΕΓΕ...
1-2...1-2...1-2...
ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΓΕ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ...ΦΟΒΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ!
!!!!!!
ΚΑΛΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ,ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 28/12/2002 02:26:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 07:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TO 1,2,3, μπορεί να ερμηνευθεί ως θέση -αντίθεση- σύνθεση. Το 1 είναι το ΜΗ ΟΝ, το Άρρητο, το αγαθό, το Αμετάβλητο, το απαρατήρητο και αδιάγνωστο, μιάς και η παρατήρηση θα απαιτούσε ένα παρατηρητή. Το 2 είναι ο δημιουργός Θεός η αρχή της κίνησης και δημιουργίας. Το 3 είναι η σύνθεση και η μορφοποίηση. Λατρεύουμε το 2 διότι δεν υπάρχει τρόπος να λατρέψουμε το ΕΝΑ-ΠΑΝ, μιάς και στερείται ιδιοτήτων όλα είναι ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 09:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους τους φίλους...

Φίλη 'Ατμα, θα σου απαντήσω σε επόμενο μύνημά μου πάνω στην ομολογουμένους όμορφη σκέψη που έκανες.
Θέλω να πώ τώρα κάτι στο φίλο Πλωτίνο, που να σημειώσω, ΠΟΤΕ δε διαφώνησα με τις απόψεις του.
Μάλλον φίλε μου Πλωτίνε έφτασε η ώρα να "διαφωνήσω" στο τελευταίο μύνημά σου.

Αναφέρεις ότι το ΕΝΑ(1) είναι το ΜΗ ΟΝ
Χμμμμμ, μα καλέ μου φίλε το ΜΗ ΟΝ το ΑΡΡΗΤΟ, ΤΟ ΑΝΕΚΔΗΛΩΤΟ, ΤΟ ΑΝΕΚΦΡΑΣΤΟ κλπ κλπ πώς μπορεί να είναι το ΕΝΑ μιάς και αυτό το ΕΝΑ από ΜΟΝΟ ΤΟΥ δηλωνει ΕΜΦΑΝΙΣΗ, ΔΙΑΣΤΑΣΗ, ΧΩΡΟ, ΤΟΠΟ...
Κάπου σε άλλο τόπικ αναφέρθηκε το αξίωμα:
ΜΗΔΕΝ + ΕΝΑ = ΑΠΕΙΡΟ

Το ΜΗΔΕΝ κατα τη προσωπική μου αντίληψη των πραγμάτων, είναι ΟΛΑ ΑΥΤΑ που αποδίδεις στο ΕΝΑ, στη ΜΟΝΑΔΑ.
Απο αυτό το ΜΗΔΕΝ εκπορεύεται η ΜΟΝΑΔΑ η οποία ΓΕΝΝΑ και δημιουργεί και τους υπόλοιπους ΑΡΙΘΜΟΥΣ οι οποίοι την ΠΕΡΙΚΛΕΙΟΥΝ.

Ουσιαστικά, ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΠΑΡΑ Η ΜΟΝΑΔΑ...
Συνηθίζω να φέρνω ώς παράδειγμα για την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ και τον σχετικό κόσμο (τον εκδηλωμένο κόσμο), το ΦΩΣ και τα ΧΡΩΜΑΤΑ.

Τα χρώματα και τα βλέπουμε γύρο μας και τα απολαμβάνουμε. Πόσες φορές δεν έχουμε μπεί σε κάποιο κατάστημα προσπαθώντας να ΣΥΝΔΙΑΣΟΥΜΕ την ήδη υπάρχουσα γκαρνταρόμπα μας, ΧΡΩΜΑΤΙΚΑ με κάποιο νέο ρούχο;;;

Αυτό λοιπόν το ΧΡΩΜΑ ουσιαστικα και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!
Οι χρωματισμοί είναι αποτέλεσμα της ΔΙΑΘΛΑΣΗΣ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ ΦΩΤΟΣ (του μοναδικου φωτός και ΧΡΩΜΑΤΟΣ).
Ετσι λοιπόν και με τους ΑΡΙΘΜΟΥΣ. ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ και μέσο αυτού του ΕΝΟΣ, εκπορεύονται οι υπόλοιποι αριθμοί...

Οφείλω όμως να καταστήσω γνωστό, ότι όλα αυτά που αναφέρω, είναι χρήσιμα για την έρευνα του ΜΗΔΕΝΟΣ και όχι τόσο για την έρευνα της ΜΟΝΑΔΑΣ.
Ο νόμος των αναλογιών φίλοι μου, είναι ΚΑΘΟΛΙΚΟΣ και αυτό γιατί ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΜΑΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ, μόνο με αυτό τον τρόπο μπορεί να προχωρίσει στην αναλυτική του σκέψη.
Αναλύοντας λοιπόν την ΜΟΝΑΔΑ ή και το ΑΠΕΙΡΟ, τότε μπορούμε να προσεγγίσουμε συγκριτικά το ΜΗΔΕΝ!!!!

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 11:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διλαδη φιλε ΚΕΛΣΟ, Μηδενικουρι ειναι βρε ο Θεουλης?

Χεχεχεχε Παω για διαβασμα!!!!

.....νομιζα.... πως κινιοταν!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 15:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κέλσο, που είσαι σε χάσαμε!! Εγκατέστησε τον Νorton να σωθείς απο τους υιούς και να αποκτήσεις κόρες...

Στο διαταύτα τώρα. -Γνωρίσεις όπως και εγώ - ότι η έννοια του ΕΝ-ΠΑΝ- είναι απο τις πιό δύσκολες θεολογικά ..Μήπως όμως Ουσιαστικά το 0 και το 1 ταυτίζονται? θέλω να πώ, Το Παν ή -0- εάν θέλεις μήπως επειδή είναι ΕΝΑ κινδυνεύει να θεωρηθεί ως Μηδέν? Και αυτό διότι μόνο σε αντιδιαστολή προς κάτι άλλο μπορούμε να αντιληφθούμε ότι το ΠΑΝ προφανώς ελάχιστα απέχει από το μηδέν...Θεός λοιπόν είναι το 0 ή το 1, ο δημιουργός ΘΕός των (αγαπημένων σου?) Γνωστικών ή και τα δύο μαζί? ΩΧ μπερδεύτικα.... όπως και νά'χει η φίλη ΑΤΜΑ αφού μιλάει για λατρεία, μάλλον στο εκδηλούμενο 1 αναφέρεται..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 16:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΑΝΤΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ 3ΑΔΑ.
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΛΩΤΙΝΟ ΚΑΙ ΚΕΛΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΨΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΜΕΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΒΒΑΛΑ.

ΩΣ 0 [ΜΗΔΕΝ] ΘΕΩΡΗΤΑΙ ΤΟ ΑΝΕΚΔΗΛΩΤΟ ΤΟ 1[ΕΝ] Η ΠΡΩΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ...
ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ....
ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ 10 [1-0].
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦEΡΗΣ ΚΕΛΣΟ

ΜΗΔΕΝ + ΕΝΑ = ΑΠΕΙΡΟ (ΑΠΕΙΡΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ)

ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 17:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ!
ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ!ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΜΟΝΟ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ,ΛΟΙΠΟΝ.
ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΟΤΕΣ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΜΟΥ,ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑΥΣΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ Ν’ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΟΥ ΝΟΥ...
ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ-ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ...
ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ,ΑΤΜΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 17:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
01.............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2002, 00:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ..

ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ

0,1,2,3...................

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2002, 08:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους τους φίλους...
Πλωτίνε μου, έχεις δίκο για τον Norton, αλλά έχω ΚΑΙ υιό ΚΑΙ κόρη!!!!

Επι του προκειμένου τώρα...
ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ η Γνωστικές καταβολές μου με οδηγούν σε αυτό που πολύ ορθά αντιλήφθηκε ο φίλος μας ο ΑvatarGr...

Στον συνειρμό που κάνεις Πλωτίνε μου, το ΜΗΔΕΝ είναι τόσο κοντά στο ΕΝΑ, όσο μία....ΜΟΝΑΔΑ!!! 'Ομως αυτή η ΜΟΝΑΔΑ, μπορεί και ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ, όλους τους αριθμούς και ΜΟΝΟ όταν εκείνη θελήσει τους καταστά ΕΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ...
Είναι αυτό που κρύβουν τα Μωυσαϊκά Μυστήρια στο Α' Κεφ της Γένεσις στην φράση: "...ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΘΕΟΣ..."

Φίλε μου Πλάτωνα, ο ΑΝΕΚΔΗΛΩΤΟΣ, ΑΟΡΑΤΟΣ, ΑΦΑΤΟΣ, ΑΡΡΗΤΟΣ, ΚΡΥΦΙΟΣ Θεός, είναι το ΜΗΔΕΝ!!!
Εμείς όμως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ, αλλά μέσα στην ύπαρξη και έτσι πολύ σωστά ο Πλωτίνος αναφέρει ότι το ΕΝΑ είναι ο Πρώτος τη τάξη Θεός...
Αναφέρεται ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ στον εκδηλωμένο και δημιουργημένο Κόσμο και έχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ...

Φίλη ΑΤΜΑ, συνέχισε να συλλογίζεσαι, κάνει καλό σε ΟΛΟΥΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2002, 14:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Kελσο, τι γράφουν τα βιβλία….. τα γνωρίζω και καλά μάλιστα. Το θέμα είναι όπως σωστά έγραψες αλλού…… μήπως τα βιβλία έχουν μόνο λόγια!

Κάθε λεπτό που περνάει, είναι ένα λιγότερο από ότι έχω στη διάθεση μου. Δεν ξέρω για παράδεισους….. ούτε για ενσαρκώσεις….

Κοιτάζω όσο μπορώ το κάθε λεπτό που περνάει να το ζω έντονα, όμορφα, δημιουργικά! Φυσικά δεν είναι πάντα εφικτό, μιας και υπάρχουν ανάγκες…μα σαν φτάσει η στιγμή, να μη εχω να πω, τι δεν έκανα... η τι θα μπορούσα να κάνω…και αυτό είναι το ζήσε στο ΠΑΡOΝ!


Τώρα για το ΘΕΟ….ΕΝΑ είναι η ΜΗΔΕΝ…στο ΠΑΡOΝ…...περισσεύουν και τα δυο!!!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 29/12/2002 14:48:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 17:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ.
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ
ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ.

ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΛΟΓΙΑ.
ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟΡΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ Η ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ???
ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΕΙΤΑΝ Η ΑΡΧΗ ΣΟΥ ??????
ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΤΑΝ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΟΙΧΑΝ ΤΟΥ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΣΟΥ ????
ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕIΝΑΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΒΙΟΥ ΣΟΥ.....

ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΕΣΥ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΗ ΜΕΣΑ ΣΟΥ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 19:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Κάθε λεπτό που περνάει, είναι ένα λιγότερο από ότι έχω στη διάθεση μου. Δεν ξέρω για παράδεισους….. ούτε για ενσαρκώσεις….

Κοιτάζω όσο μπορώ το κάθε λεπτό που περνάει να το ζω έντονα, όμορφα, δημιουργικά! Φυσικά δεν είναι πάντα εφικτό, μιας και υπάρχουν ανάγκες…μα σαν φτάσει η στιγμή, να μη εχω να πω, τι δεν έκανα... η τι θα μπορούσα να κάνω…και αυτό είναι το ζήσε στο ΠΑΡOΝ!


Πολύ θα χαιρόμουν αν τα πράγματα ήταν τόσο απλά όσο τα φαντάζεσαι Πλάτωνα φίλε μου...

Φυσικά, ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ δεν ασπάζομαι την επίπεδη οπτική σου, αλλά και πάλι δεν μπορώ να σε πείσω (και δεν θέλω άλλωστε) για το "τι μέλλη γενέσθαι"...

Πάντως οι Επικούριοι, ξέρεις "...η της γαστρός ηδονή..." άλλο εννοούσαν και όχι το προφανές, "φάγωμεν πίωμεν, αύριο γάρ αποθνήσκωμεν"

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 19:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν περπατάς στο δρόμο και έρχεται με ταχύτητα ένα αυτοκίνητο καταπάνω σου φίλε avatargr, τι κάνεις?

Σκέφτεσαι μήπως να μείνεις η να φύγεις……. η ΔΡΑΣ?

Δεν είπε κανείς πως τα βιβλία, τα λόγια και οι γνώσεις, δεν χρειάζονται. Έχουν μεγάλη θέση στη ΖΩΗ μας,….. μα μην τα περνάμε για ΖΩΗ και αληθεια! Τα λόγια που έχουν η δίνουν κατεύθυνση, ακόμα και αν φυσάνε τα πανιά του καραβιού μου, είναι ακόμα μέσα στην ΥΛΗ…..

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=655

κοίταξε καλύτερα το Α. Eίναι ξέχωρο….. δεν έχει να κάνει με ΥΛΗ!


Ο μεγάλε ΚΕΛΣΕ!!!!!….

που τα μελλη γενέσθαι γνωρίζεις!

η ΕΠΙΠΕΔΗ ΟΠΤΙΚΗ μου γωνία…… υποκλίνεται, και αναμένει!!!

….. για τα γαστρός ηδονής φίλε μου…… νηστεύω ότι ΨΥΧΙΚΟ, εδώ και 22 χρόνια, χωρις να μου το πει καποιος!

Πάντως, βλέπω πως έχεις ταλέντο να βγάζεις συμπεράσματα και ταμπελίτσες…. για το τι είναι οι άλλοι.... καλέ μου ΚΕΛΣΕ!!

Αναρωτήσου πρώτα, αν αυτό είναι ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 30/12/2002 20:13:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2002, 09:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ.....

ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΕΣΥ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΗ ΜΕΣΑ ΣΟΥ....

AYTH EINAI ΔΡΑΣΗ...

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ....
ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΛΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ
Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΟΥ.

ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ (ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ Η ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ)...
Ο ΑΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΙΘΥΜΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2002, 12:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι καλέ μου φίλε avatargr, αυτό που αποφασίζεις ΕΣΥ και η ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ, δεν είναι δράση, μα απάντηση της ΜΝΗΜΗΣ και ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ….σύμφωνα με το conditioning που έχεις…

Τώρα αν κατάφερες να κατευθύνεις και το ΠΝΕΥΜΑ……
μήπως φίλε μου τα μπερδεύεις λιγο?
Αυτό που θεωρείς ΤΑΞΙΔΙ με πνεύμα….δεν είναι τίποτα άλλο από σκέψη, η ψυχολογικές απαντήσεις….?

Από τέτοια....οχι, ευχαριστω....επεζα μικρος!

Αν κάποιος πει,

quote:
Τώρα για το ΘΕΟ….ΕΝΑ είναι η ΜΗΔΕΝ…στο ΠΑΡOΝ…...περισσεύουν και τα δυο!!

Με αλλά λόγια ενσάρκωσε ΤΩΡΑ στη ΖΩΗ....

πολλά από τα παιχνίδια που παίζουμε, 0,1,2,3,4,5,……αρχίζουν να τρεκλίζουν, σαν τα στρατιωτάκια που παίζαμε μικροί...

Φυσικά και γίνεται να κρατήσεις τα ΣΤΡΑΤΙΩΤΚΙΑ,*(και οποιος θελει)... και να παίζεις.... και να κανείς ΟΣΑ ταξίδια θέλεις….
τώρα.... και μετά…

Μα μην ξεχνάς τι έγγραφες κάπου αλλού….... στο ευχήθηκα κιόλας…

quote:
EDW THA ANAFERW KATI POU MOU EIPE ENAS POLY KALOS FILOS MOU KAI NA SAS PWS THN ALEITHIA THA MOU ARESE NA TO BALW SAN YPOGRAFH MOU ...

ME EKANAN AYTA TA LOGIA NA ANATREXW STOUS FOBOUS MOU TOUS OPIOUS FOBOUS MOU.

FRONDHSE NA PETHANEIS PRIN NA PETHANEIS
GIATI OTAN THA ELTHEI H WRA NA PETHANEIS NA MHN PETHANEIS PRAGMATIKA



Και απάντησες....

ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.

Οι έννοιες παραμένουν ίδιες...οι εκφρασεις ειναι διαφορετικες..

ΕΝΣΑΡΚΩΣΕ ΤΩΡΑ, στο ΠΑΡΟΝ!!!!....το μετα.... ειναι ΔΙΑΙΩΝΗΣΗ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2003, 16:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Η 'ΕΤΕΡΟΤΗΤΑ',Η ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ,ΕΝΩ Η ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΕΡΟΤΗΤΑ.]ΠΡΟΚΛΟΣ
[ΟΥΚ ΕΞ ΑΡΙΘΜΟΥ,ΚΑΤΑ ΔΕ ΑΡΙΘΜΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ]ΘΕΑΝΩ

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λεωνίδας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 16:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λεωνίδας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου αλλού έθεσα το ερώτημα του τι μπορεί να σημαίνει η εξίσωση
0 + @ = 1
(προσοχή στην σειρά . Οι όροι (Τριάδα) είναι αυστηρά διατεταγμένοι εκατέρωθεν της ισότητας)
Δέχθηκα απάντηση μόνο από τον φίλο Πλάτωνα .
Και βέβαια το ίδιο συνέβη και σε άλλο φόρουμ .
Διαβάζοντας τις απόψεις όλων σας , αντιλήφθηκα ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα .
Άλλοι έχουν επίγνωση της ταύτισης αυτής , όπως ο Κέλσος και άλλοι όχι .
Και είναι η ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ διάσταση απόψεων επιστήμης και μυστικισμού που οδηγεί σε σύγχυση . Αλλά είναι επίσης τα Ελληνικά Μαθηματικά που αποτελούν τον συνδετικό κρίκο , την χρυσή τομή και τελικά το κλειδί , για την διερεύνηση και κατανόηση της Αλήθειας . Του απίστευτου αυτού επιτεύγματος της ανθρώπινης νόησης , της εξαργύρωσης της εντολής του Θείου .
Σε κάθε περίπτωση ,ανατριχιάζω κυριολεκτικά ,όταν διακρίνω ,μέσα από τον τρόπο που σκεπτόμαστε , μέσα από τα ερωτήματα που θέτουμε , μέσα από την αναμόχλευση της ελληνική; μας κληρονομιάς , το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πλεονέκτημα το οποίο κατέχουμε ως Έλληνες , στην αναζήτηση της άκρης του νήματος .
Παρακαλώ αναρωτηθείτε ποιες είναι οι έννοιες του Απείρου , του Μηδενός και του Ενός κατά τα Ελληνικά Μαθηματικά .
Επίσης τι μπορεί να σημαίνει το « ο Άνθρωπος φτιάχτηκε καθεικόνα και ομοίωση του Θεού » , ρήση που κάποιοι στο παρελθόν παπαγαλήσανε , νοιώθοντας πως είναι «ιερή» , αλλά αδυνατώντας να την ερμηνεύσουν .
Θεέ μου , πόσο κοντά φθάνουν τα βέλη μας !


""βάλε στόχους μικρούς αν θες να ευτυχίσεις , βάλε στόχους μεγάλους για να παραμείνεις νέος""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 16:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο μεγάλε ΚΕΛΣΕ!!!!!….

που τα μελλη γενέσθαι γνωρίζεις!

η ΕΠΙΠΕΔΗ ΟΠΤΙΚΗ μου γωνία…… υποκλίνεται, και αναμένει!!!

….. για τα γαστρός ηδονής φίλε μου…… νηστεύω ότι ΨΥΧΙΚΟ, εδώ και 22 χρόνια, χωρις να μου το πει καποιος!

Πάντως, βλέπω πως έχεις ταλέντο να βγάζεις συμπεράσματα και ταμπελίτσες…. για το τι είναι οι άλλοι.... καλέ μου ΚΕΛΣΕ!!

Αναρωτήσου πρώτα, αν αυτό είναι ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ!


Φίλε Πλάτωνα, σε χαιρετώ...

Τι είναι αυτό που "αναμένει" η ΕΠΙΠΕΔΗ (ξαναλέω) ΟΠΤΙΚΗ ΣΟΥ;;;
Το γνωρίζεις αυτό που περιμένεις;;;

Μιλάς για ΤΑΜΠΕΛΙΤΣΕΣ!!!! Ποιές είναι αυτές και ποιό το κακό να συνάγω συμπεράσματα με τα γραφώμενα των φίλων συνομιλητών;;; Ούτε ΑΤΟΠΑ είναι μα και ούτε ΑΔΙΚΑ...
Απλά ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ είναι...

Και αναρωτιέμαι (πάντα το έκανα)... αν είναι Πνευματικό... (ποιο αν είναι, γιατί μιλάς σγκεχημένα)...
Θα έπρεπε να βρώ κάτι τώρα;;;; Απλά... αναρωτιέμαι....

Το ΑΝ νηστεύεις και ΤΙ νηστεύεις είναι ένα καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ σου θέμα. Αν εσένα σε κάνει να αισθάνεσαι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ, τότε και για τα επόμενα 22 χρόνια συνέχισε να νηστευεις τα των ΨΥΧΙΚΩΝ "εδεσμάτων"...
Φαίνεται ότι σου κάνουν κακό!!!

Πάντως μίλησες για ΥΛΗ και για Α-ΥΛΗ... Μπορείς να μου πείς ποιά ΔΙΑΦΟΡΑ εσύ, ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ διακρίνεις;;;
Είναι ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ το θέμα και ΑΠΤΕΤΑΙ σε αυτό που ανέφερα και που ΙΣΩΣ να παρεξήγησες στα περί γαστρός των Επικούρειων...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 18:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΚΕΛΣΟ η κατάλαβα λάθος, η έχω ξεχάσει τα ελληνικά.

Γράφεις.

quote:
Φυσικά, ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ δεν ασπάζομαι την επίπεδη οπτική σου, αλλά και πάλι δεν μπορώ να σε πείσω (και δεν θέλω άλλωστε) για το "τι μέλλη γενέσθαι"...

Βλέπω ένα Υποτιμητικό, ΕΠΙΠΕΔΗ ΟΠΤΙΚΗ ΣΟΥ, να λέει πως δεν μπορεί να με πείσει για κάτι που πρόκειται να γίνει….

Εδώ η κατάλαβα ΛΑΘΟΣ, και ζήτω συγνώμη, η κάποιος με σοφιστικό τρόπο, προσπαθεί να αλλάξει τους όρους σε κάτι που είπε….και εξακολουθεί να είναι ΑΤΟΠΟΣ και ΑΔΙΚΟΣ ο ΙΔΙΟΣ!

Γράφτηκε καθαρά, περί γαστρο ηδονής

quote:
….άλλο εννοούσαν και όχι το προφανές, "φάγωμεν πίωμεν, αύριο γάρ αποθνήσκωμεν"

μάλιστα το μεγεθύνει για κάποιο που δεν τα τρώει, υποστηρίζοντας πως κάνουν κακό…

Είναι τόσο κακό φίλε, κάποιος να μην τα τρώει τα ΖΩΑ, απλά γιατί δεν θέλει κάποιοι άλλοι να σκοτώνουν?

Μιλώ συγκεχυμένα?..... Σε ότι αναφέρθηκε μίλησα, ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ!! το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ δεν ξέρω αν κάνει καλό, ....μιας και όλοι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΜΙΛΑΝΕ!

Εκεί πάει το ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ!

TELOS!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 19:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα καλησπέρα!

Γιατί βλέπεις "υποτιμητικά" όταν μιλάω για ΕΠΙΠΕΔΗ ΟΠΤΙΚΗ;;;
Μάλλον θα έχεις ξεχάσει τα Ελληνικά σου λοιπόν, γιατί το ΕΠΙΠΕΔΟ είναι η διάσταση που έχει ΠΛΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΗΚΟΣ.
Δεν σε είδα να δίνεις ΥΨΟΣ στο θέμα. Αν το έκανες θα αποκαλούσα την οπτική σου ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΗ.

Αναφέρεις ότι δεν θέλω να σε πείσω για το ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!!!
Και εδώ κάνεις λάθος...
Δεν θέλω να ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ για το ΑΝ υπάρχει ή ΟΧΙ ο Παγκόσμιος νόμος της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ και όχι για το ΑΝ πρόκειται να γίνει κάτι ή όχι.
Και αυτό γιατί ΓΝΩΡΙΖΩ ότι για να ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ θα πρέπει να υπάρχουν και άλλες παράμετροι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ώστε να υλοποιηθεί αυτό το "κάτι"
Δέχομαι λοιπόν τη συγγνώμη σου, αν και δεν ήταν αναγκαία...

Σε ότι αναφέρεις περί ΝΗΣΤΕΙΑΣ κλπ, δε νομίζω (είμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ δηλαδή) να ΚΑΤΕΚΡΙΝΑ αυτό που κάνεις!!!
Αν το έκανα, ζητώ συγγνώμη, αλλά ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ τι έγραψα και ΕΜΒΑΘΥΝΕ λίγο στην ουσία και ΜΗ μένεις στην επιφάνεια της πρώτης (και ίσως) επιπόλαιας ματιάς, ΕΙΔΙΚΑ όταν υποπτεύεσαι ότι κάποιος σε κατηγορεί.

Και για το τέλος άφησα αυτό που θεωρώ και πιό σημαντικό.
Αναφέρεσαι περί ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ και ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ.
Μάθε ότι ΟΛΕΣ οι απόψεις όταν εκφράζοντε απο κάποιον είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ.
Μπορεί ναι μέν να άπτοντε ή να προέρχοντε απο σφαίρες όπου επικρατεί η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ, αλλά όπως και να έχει το πράγμα, όταν ο κάθε ένας απο εμάς τους κάνει χρήση (των εννοιών αυτώ) τότε γίνονται αυτόματα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ.

Και ΝΑΙ, το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ κάνει καλό, γιατί πολλές ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ απόψεις, έννοιες κλπ μπορούν να δείξουν ένα ΝΕΟ ΔΡΟΜΟ...
Εμείς εδώ (οι συντελεστές του Esoterica.gr), αυτό που ζητάμε φίλε μου είναι οι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ του κάθε ενός ως πρός τα θέματα που συζητούμε, αλλιώς αν θέλαμε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ θα διαβάζαμε μια εγκυκλοπαίδεια...

Φίλος με το Πάν,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 20:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Λεωνίδα (ένδοξε Στρατηλάτη των Θερμοπυλών) καλησπέρα ιδιαιτέρος και σε εσένα.

Νομίζω ότι έδωσα μια πρώτη εικόνα τους πώς αντιλαμβάνομαι "κάποια" πράγματα σε σχέση με τους ΑΡΙΘΜΟΥΣ.

Θα ήθελα όμως να μιλήσουμε λοιπόν και για τα επόμενα βήματα του δρόμου που οδηγεί στην ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ της Ιερής Μαθηματικής Γλώσσας και έτσι να πλησιάσουμε λίγο ακόμα το ΘΕΙΟ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 20:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
.............


*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 20:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα 'Ατμα....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 21:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμμ βρε φίλε κελσε πεστο παιδί μου να το καταλάβω πως μίλαγες για την μετενσάρκωση…

Εγώ νόμιζα πως το ΜΕΛΛΕΣΤΕ ΓΕΝΕΣΘΑΙ πήγαινε στο μέλλον, και λέω μπας και πεταχτεί ο φιλος φιλαλήθης με κάνα φλιτζάνι εδώ μέσα….

Αμμ τότε είμαστε φίλοι όπως και πριν!!!!

Πάντως για να μην έχεις αμφιβολίες για την οπτική μου γωνία, μιας και ο φουκαράς ήθελα να δώσω έμφαση στο ΠΑΡΟΝ….σαν παράγοντα πιο σπουδαίο, από τις υποκειμενικές και αντικειμενικές μας γνώσεις,(αλλο κεφαλαιο αυτο...)

παραθέτω όλη τη φράση για μια ακόμα φορά!

Κάθε λεπτό που περνάει, είναι ένα λιγότερο από ότι έχω στη διάθεση μου. Δεν ξέρω για παράδεισους….. ούτε για ενσαρκώσεις….

Τελειώνει με γελάκια και κοκκίνισμα!!! Με αλλά λόγια, υπάρχει πολύ χιούμορ (ψέμα / κοκκίνισμα) στην φράση μου!

Αχ αυτή η ΓΩΝΙΑ ΚΕΛΣΟ ΜΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΦΑΕΙ!!

Καλην ε σπερα ΑΤΜΑ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 22:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

!πλατωνα ισως ενα ονομα απο κομικς εδινε σ'ολους να καταλαβουμε το χιουμορ σου...το πλατων ειναι κομματι βαρυ...αν +υπαρχει +σε κομικ αν θυμαμαι καλα..
(*γκρ,μπρ*%^&ΣΓΦΜοι΄΄φυμπαμ!!!!!!>?΄΄η8οθςυδφ)

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy