ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 17:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ξέρετε γι'αυτήν? (απ'όσο είδα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα εδώ μέσα).

Τόσο καιρό ακούμε εδώ μέσα για την αριστερή ατραπό... άλλοι ξέρουν, άλλοι δεν ξέρουν και προσπαθούν να καταννοήσουν από τα συμφραζόμενα...

Επειδή νομίζω ότι ήρθε η ώρα να μιλήσουμε για αυτό το καυτό θέμα ξεκάθαρα, τραβώντας κάθε πέπλο που μας κρύβει την εικόνα, για να καταλάβουμε όλοι τι στο καλό είναι, άνοιξα αυτό το θέμα σε αυτό το φόρουμ έχοντας ενδοιασμούς...

Δεν ξέρω αν είναι ή όχι το κατάλληλο μέρος (η αλήθεια είναι ότι τη "ΓΝΩΣΗ" είχα στο μυαλό μου) αλλά νομίζω ότι επειδή το φόρουμ αυτό έχει μεγάλη αναγνωσιμότητα και προκειμένου να συλλεγούν όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία είναι καλό να παραμείνει εδώ για περίπου 10 μέρες και μετά να μεταφερθεί εκεί(αν βέβαια χρειάζεται)

Σας ακούω λοιπόν:

- Ποιός είναι ο ορισμός της Αριστερής Ατραπού
- Που αποσκοπεί
- Πως/Αν μπορούμε να καταλάβουμε ότι κάποιος βαδίζει σε αυτό το μονοπάτι
- Αν υπάρχει γυρισμός


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
TONY
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 18:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TONY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ.

Τ.Ε.Ν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 18:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aριστερό μονοπάτι??

Θα έλεγα ..οτι είναι η κακοπροαίρετη χρήση της ΓνώσηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 20:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία βασική διαφορά απο την δεξιά ατραπό είναι οτι δεν δέχονται την ελεύθερη βούληση, με την έννοια οτι θα χρησιμοποιήσουν κάθε μέσο, κυρίως αθέμιτο, προκειμένου να επιτύχουν τον όποιο στόχο τους (προσωπικό ή άλλο). Υποτίθεται πως εάν θές να βαδίζεις την δεξιά ατραπό πρέπει να σέβεσαι την ελεύθερη βούληση των άλλων, κάτι που είναι τρομερά δύσκολο αν προσπαθήσετε να το εφαρμόσετε στην καθημερινοτητά σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 21:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Avallon ΣΕ ΘΕΩΡΙΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΑΤΡΑΠΟΙ
(ΜΟΝΟΠΑΤΙ-ΜΟΝΟΔΡΟΜΙ)...

ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ) Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ....

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ...
ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕΒΑΣΘΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ (ΕΝΝΟΩ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΗΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ Η'
ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ)...

ΘΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΑΠΛΟΙΚΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ..
ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ...
ΜΕ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΕΝΑ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΕΙΣ Η ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.....

ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ...

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ Η ΔΕΞΙΑΣ ΑΤΡΑΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ....
ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 22:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ...
ΜΕ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΕΝΑ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΕΙΣ Η ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.....

Αυτό εκτός από σωστό είναι και τετριμμένο αγαπητέ AVATARGR...
Θα ήθελα αν μπορούσες να δώσεις ένα πιο ουσιαστικό παράδειγμα γιατί βέβαια δεν είχα αυτό στο μυαλό μου όταν άνοιγα το θέμα...ή μάλλον για την ακρίβεια αυτό το τετριμμένο είχα αλλά δεν περίμενα να το αναπαράγουμε εδώ...

Το θέμα δεν ανοίχτηκε για να συνεχίσουν να λέγονται αοριστολογίες αλλά για να λυθούν κάποιες απορίες... Το παζλ αυτό είναι πολύ μεγάλο και εμείς έχουμε μόνο 2-3 κομμάτια στα χέρια μας.

Ελπίζω να με κατανοείς...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 00:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Avallon ΜΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΡΙΜΜΕΝΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΟΛΟΓΙΑ, ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ KAI BEBAIA TA 2-3 KOMMATIA ΠOY EXOYME ΣTA XERIA MAΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Edited by - AVATARGR on 16/12/2005 00:45:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 03:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
Συγνώμη, αλλα έχω ακουσεί πολλές φορές την λέξη αριστερή ατραπος και πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι είναι.
Θα παρακαλούσα αν είναι εφκτό να μου εξηγίσει κάποιος τι είναι και τι ρόλο παίζει στην καθημερινή ζωή του ανθρώπου?
Είναι μια έννοια η κάτι υλικό?
Τι ακριβώς είναι?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 08:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΗ Avallon ΜΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΡΙΜΜΕΝΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΟΛΟΓΙΑ, ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ KAI BEBAIA TA 2-3 KOMMATIA ΠOY EXOYME ΣTA XERIA MAΣ

Mα δεν έχω άποψη αγαπητέ AVATARGR!
Nόμιζα ότι είχα γίνει κατανοητή...
Θέλω να αποχτήσω άποψη γιατί απλά δεν έχω... δεν έχω ακούσει κάτι παραπάνω από όσα ήδη έχουν αναφέρει τα υπόλοιπα μέλη στο θέμα.

Δε μπορώ να καταλάβω το λόγο του εκνευρισμού σου ή για να πω καλύτερα του κυνισμού σου.

Αλλωστε αν είχα να πω κάτι θα το έλεγα στο εισαγωγικό μου ποστ για να κεντρίσω και το ενδιαφέρον των συνομιλητών μας δε νομίζεις?

Πάντως από σένα περίμενα περισσότερα... και όχι αυτό που μας είπες.
Πειράζει που είχα υψηλές προσδοκίες από σένα?
Ξέρω ότι είσαι πολύ καλά ενημερωμένος σε τέτοια θέματα εσωτερικής αναζήτησης και ήμουν σίγουρη ότι ήσουν από τους λίγους που θα μπορούσαν να ρίξουν λίγο φως στο θέμα.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 11:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Avallon ΟΥΤΕ ΚΥΝΙΚΟΣ ΟΥΤΕ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΟΣ ΕΙΜΑΙ....
ΔΕΝ ΣΥΝΗΘΙΖΩ ΝΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ Η ΠΟΡEΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ.....

ΕΓΩ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΡΙΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΛΕΩ ΑΟΡΙΣΤΟΛΟΓΙΕΣ..

ΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΛΕΩ.....
ΠΩΣ ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ 2-3 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ....
ΕΣΥ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΟΧΙ ΕΓΩ...

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟ ?????

ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΩΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΔΙΑΜΕΣΩ ΣΤΑΔΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ (ΠΑΧΥΛΟ ΣΗΜΕΙΟ)...(ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΘΕΙ Η ΑΝΟΔΟΣ ΜΑΣ....)

ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΠΩΛΕΙΑΣ Η' ΟΠΩΣ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟΣ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 13:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΛΕΩ.....
ΠΩΣ ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ 2-3 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ....
ΕΣΥ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΟΧΙ ΕΓΩ...


Tελικά ή δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις...
Οτι από τα δυο και να'ναι είναι σίγουρα σοβαρό για την επικοινωνία μας...

Που ανέφερα εγώ ότι έχω 2-3 στοιχεία???????
Αυτό που ΕΓΩ ανέφερα είναι ότι έχουμε (όχι έχω) 2-3 κομμάτια από το παζλ αναφερόμενη στα στοιχεία που δώσανε τα παιδιά με τα προηγούμενα ποστ τους.
Και σε ξαναρωτώ... που ανέφερα ότι ΕΓΩ έχω 2-3 στοιχεία?????


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 14:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΕΧΟΥΜΕ 2-3 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΠΑΖΛ"...

ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΛΕΓΕΣ ΕΧΟΥΝ.....
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ.....

ΑΛΛΑ ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 17:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο διάβαζα τις απαντήσεις των μελών ένιωσα μια επιφυλακτικότητα πίσω από τις λέξεις (ή ήταν ο πονοκέφαλος που έχω...)...

Υπάρχει ο φοβερά απλοϊκός συλλογισμός:
δεξί μονοπάτι = καλό
αριστερό μονοπάτι = κακό

Υπάρχει και το "δεξιά και αριστερά του Χριστού"... που βέβαια δεν πρέπει να συγχαίονται, αλλά όχι ότι είναι και εντελώς άσχετα μεταξύ τους...

Πάντως επειδή δεν θα δώσω κάποια βοήθεια σε όσους θέλουν να μαθούν... (είναι που ο πονοκέφαλος αυξάνεται και εξαπλώνεται) θέλω να ξαναγυρίσω στην επιφυλακτικότητα... το να γνωρίζει κάποιος τι είναι το αριστερό μονοπάτι δεν σημαίνει ότι βρίσκεται σε αυτό, αλλά ότι έχει μελετήσει και τα δύο και έχει κάνει την δική του (σωστή ή λάθος, δεν μας πέφτει λόγος αφού είναι δική του) επιλογή...

.
.
.
Arwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 09:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστή η Mantis... έλα όμως που εγώ θέλω περισσότερα...

AVATARGR...

quote:
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΕΧΟΥΜΕ 2-3 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΠΑΖΛ"...

ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΛΕΓΕΣ ΕΧΟΥΝ.....
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ.....


Θεωρείται αυτονόητο ότι ένα στοιχείο που "εχουν" και το καταθέτουν εδώ μετά το "έχουμε" και μεις...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gabriel
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 09:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gabriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια!

Από τα θέματα που ξεδιπλώθηκαν μπροστά μου, αυτό με προβλημάτισε τόσο με την απλότητα όσο και με το πόσο σύνθετο μπορεί να γίνει τελικά ένα τέτοιο ερώτημα. Σκέφτομαι πως ενώ μπορεί πολύ εύκολα να απαντηθεί στην λογική δεξί/καλό και αριστερό/κακό, απ' την άλλη αυτό που έχει προσδιοριστεί σαν καλό ή κακό ανά τους αιώνες έχει υποστεί ατελείωτες διαφοροποιήσεις. Ακόμα περισσότερο μάλιστα αν το δούμε κάτω από το πρίσμα της υποκειμενικής θεώρησης καλού και κακού. Προφανώς το ερώτημα απευθύνεται στην ουσία αυτής της διαφοροποίησης, που ξεπερνάει τα όρια του εαυτού μας ή της ίδιας της ιστορίας. Γύρω απ' αυτό το βαθύτερο ας το πούμε νόημα, έχουν γραφτεί και ειπωθεί πολλά ανά τους αιώνες. Από άτομα μάλιστα που χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης στους εσωτερικούς κύκλους αναζήτησης. Ομως άλλες τόσες φορές, τα ίδια αυτά έχουν διαστρεβλωθεί για να αποδώσουν την ταμπέλα του "κακού" όπου πιστεύεται πως εξυπηρετεί καλύτερα. Και αντιστρόφως φυσικά. Η θνητή προσωπικότητα του ανθρώπου, σπάνια μπορεί λοιπόν, να προσεγγίσει με ασφάλεια αυτό το θέμα και να βγάλει ένα ασφαλές συμπέρασμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

force385
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 14:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους force385  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δεχθούμε ότι ο δρόμος της εξέλιξης του ανθρώπου περνάει απο κάποια στάδια(σκαλοπάτια). Η ομαλή εξέλιξη θα ήταν ότι δεν μπορεί ο άνθρωπος να πάει σε ένα επόμενο στάδιο άν δεν περάσει απο το προηγούμενο.Υπάρχει ωστόσω το ενδεχόμενο άν κάποιες συνθήκες το επιτρέψουν κάποιο σκαλοπάτι να υπερπηδηχθεί. Σ΄ αυτή την περίπτωση όμως η εξέλιξη κάπου θα σταματήσει.
Για να γίνω πιό κατανοητός άς υποθέσουμε ότι τα στάδια της δυνατής εξέλιξης είναι 7. Άς υποθέσουμε επίσης ότι ο συνηθισμένος άνθρωπος γυροφέρνει στα 3 πρώτα σκαλοπάτια και θέλει να εξελιχθεί. Συνήθως υπάρχει μια μεγάλη επιθυμία γι΄ αυτό (όχι πάντα ορατή), και η επιθυμία αυτή είναι κυρίως εγωιστική (ατομική).Αρχίζει λοιπόν την πορεία για το τέταρτο σκαλοπάτι. Στην πορεία αυτή αρχίζει και ανακαλύπτει πράγματα που πιθανόν να μην του είναι αρεστά, και στην προσπάθεια να τα ξεπεράσει αυτή η επιθυμία αρχίζει και διευρύνεται σταδιακά, και απο καθαρά προσωπική αρχίζει και περιλαμβάνει και άλλα.(υπηρεσία προς τους άλλους, κλπ.) . Σ΄ αυτό το σημείο αρχίζει και κάτι παίζεται.Ή αυτή η διεύρυνση τον κάνει πιό δυνατό για να σταθεροποιηθεί στο τέταρτο σκαλοπάτι και να προχωρήσει στο πέμπτο, ή το εγωιστικό (προσωπικό) στοιχείο παραμένει τόσο δυνατό, που άν το <είναι> του είναι αδύναμο τον ξαναγυρνά στο τρίτο, ενώ άν είναι δυνατό τον πάει κατευθείαν στο πέμπτο(αριστερή ατραπός).Πηγαίνοντας όμως κατευθείαν στο πέμπτο δεν έχει πλεόν την δυνατότητα να ανέβει τα επόμενα δυό.
Συμπερασματικά λοιπόν μπορούμε να πούμε ότι στην αρχή η ατραπός είναι μία.Κάποια στιγμή αρχίζει και χωρίζει και η μεν αριστερή φτάνει κάπου αλλά όχι στο τέρμα, η δε δεξιά μπορεί να φτάσει μέχρι το τέρμα.

Βέβαια αυτό το σχήμα αφορά κυρίως την εσωτερική αναζήτηση, αλλά μπορεί να αναζητηθεί και στην καθημερινότητα.Αριστερή και δεξιά ατραπός υπάρχει παντού.Και αυτή η αντιστοιχία που ανέφερα παραπάνω μπορεί να παρατηρηθεί παντού.
Ένα παιδί ξεκινάει με την επιθυμία να γίνει μεγάλος γιατρός.Η πορεία του φυσικά είναι δύσκολη για να πετύχει. Στο τέλος μπορεί να μην γίνει καν γιατρός, ή να γίνει πράγματι διαπρεπής γιατρός που παίρνει φακελάκια ή να γίνει πραγματικός Γιατρός.

Και μιά τελευταία παρατήρηση. Το αριστερό και δεξί είναι μονάχα λέξεις που δείχνουν κάτι. Πιθανόν, άν ο κανόνας ήταν οι αριστερόχειρες και όχι οι δεξιόχειρες τότε τις ατραπούς θα τις ονομάζαμε πάλι έτσι, αλλά με αντίθετο ακριβώς νόημα.

To Know | To Be | To UnderstandΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 16:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

AVATARGR

ΣΕ ΘΕΩΡΙΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΑΤΡΑΠΟΙ

ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ) Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ....

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ...


ενας ειναι ο δρομος, συμφωνω απολυτως!


το προβλημα ειναι οτι πρεπει να αποταυτιστεις για να το καταλαβεις.


το ξερω οτι δεν θα γινω κατανοητος απο ολους, αλλα ετσι ειναι.

.

καλη μου Avallon, δεν μπορω να σου δωσω τις πληροφοριες που ζητας γιατι ποτε δεν ακολουθησα "επωνυμο" μονοπατι.


ο,τι ειπα παραπανω, ειναι του δικου μου ανωνυμου μονοπατιου.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 18:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν εγώ που είμαι αριστερός
(δηλαδή γράφω με το αριστερό χέρι)
βρίσκω λίγο γελοία την ταύτιση του "καλου" με το δεξι
και του αριστερού με το "κακό". Αντίστοιχα ενοχλητικές είναι οι εκφράσεις
της μορφής "Να σου πάνε ολα δεξια" και τα λοιπά.

Οποτε αναγκαστικά θα τεθώ με την άποψη οτι ο δρόμος είναι ένας και
μοναδικός για τον καθένα μας. Και κανενας άλλος δεν έχει δικαίωμα να τον κρίνει
και να τον χαρακτηρίζει "αριστερό" "δεξιο" "κουτσό" "στραβό" ή "ανάποδο".
Ολοι θα κριθούμε απο τη ζωή και απο την πραγματικότητα.

Αγγελος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 20:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω πολύ χρόνο να το εξηγήσω γι αυτό αρκεστείτε παρακαλώ στην συνοπτική μου απάντηση την οποία όμως αν δεν βιαστείτε να την απορρίψετε και κάνετε τον κόπο να την ερευνήσετε ίσως καταλήξετε στο ίδιο συμπέρασμα:

Ο όρος "Ατραπός" εκτός από αυτό που αντιλαμβάνεται ο συνηθισμένος άνθρωπος έχει και μια δεύτερη σημασία που αντιλαμβάνονται κυρίως οι Μύστες: Έχει να κάνει με την τελετουργική χρήση της Σεξουαλικής Ενέργειας: Οι όροι "δεξιός" και "αριστερός" προσδιορίζουν τον τρόπο τελετουργικής χρήσης της. Λέγεται επίσης "Λευκός" και "μαύρος" "Ταντρισμός".

Η "αριστερή ατραπός" ή "αρ. μονοπάτι" ή "αρ. χέρι" ή "μαύρη μαγεία" υποδηλώνει τον τρόπο τελετουργικής καταστροφής της σεξουαλικής ενέργειας με απώλειά της (με εκσπερμάτιση για τους άνδρες ή οργασμό για τις γυναίκες) κατά την διάρκεια της σεξουαλικής επαφής και παράλληλη μαντρική επίκληση δαιμόνων προκειμένου να επιταχυνθεί η υποδούλωση της συνείδησης από τα ελαττώματα. Όλα τα ακραία βίτσια και ιδίως η ομοφυλοφυλία, η μοιχεία και κάποια άλλα ακατονόμαστα (συνήθως μαζί με την χρήση βίας, ναρκωτικών και την κατανάλωση αλκοόλ, χοιρινού κρέατος και παραγώγων του) αποτελούν μέρος των μυήσεων εκείνων που οδηγούν το ψυχικό μέρος εκείνου που τα πειραματίζεται χωρίς επιστροφή στους κύκλους της Κόλασης.

Η "Δεξιά Ατραπός" ή "Αλχημεία" ή "Μετατροπή των Ενεργειών" ή "Λευκή Μαγεία" ή "Arcano" είναι σε γενικές γραμμές η χρήση της σεξουαλικής ενέργειας κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής επαφής μέσα σε μονογαμική σχέση, κατά τρόπο ώστε όχι μόνο να μην χάνεται (δηλ. χωρίς εκσπερμάτιση ή οργασμό) αλλά με την επίκληση θεϊκών μαντρικών ήχων να μετατρέπεται στην Χριστική εκείνη ενέργεια γνωστή και σαν "Κουνταλίνι" που ανεβαίνει από το "Iερόν Oστούν" (κόκκυγα) προς τον εγκέφαλο στο ύψος του 3ου ματιού αφυπνίζοντας όλες τις υπερβατικές δυνάμεις του ανθρώπου (π.χ. εκκλησίες, τσάκρας, πνευματικές εξουσίες, ικανότητες κλπ). Χάρη σ' αυτή την ενέργεια ο Μύστης μπορεί να διαλύει αποτελεσματικά τα ελαττώματά του και να απελευθερώνεται σταδιακά και οριστικά από αυτά διευρύνοντας παράλληλα και την συνείδησή του η οποία αρχίζει να αφυπνίζεται όχι μόνο στο φυσικό πεδίο αλλά και σε ανώτερους κόσμους όπως π.χ. τον αστρικό στον οποίο αρχίζει και κινείται πλέον συνειδητά και κατά βούλησιν όπως εδώ. Επίσης σε κάθε πλήρη άνοδο αυτής της μετατρεμένης ενέργειας από τους 33 σπονδύλους - βαθμούς (συμβολικά χρόνια του Χριστού) ο Μύστης κατασκευάζει και ένα από τα 7 ανώτερα σώματα που αντιστοιχούν στους 7 ανώτερους κόσμους. Αυτό το Μέγα Έργο πρέπει να το πραγματοποιήσει μέσα του 3 φορές (3 συμβολικά "Βουνά" επί 7 σώματα το καθένα: της "Φωτιάς", του "Χρυσού" και του "Φωτός") και κάθε φορά σε ποιοτικά ανώτερο επίπεδο από την προηγούμενη μέχρι να απελευθερωθεί οριστικά από όλα του τα ελαττώματα καθώς και από τις αιτίες που τα γεννούν και να ξανακατακτήσει την Θεϊκή του καταγωγή επιστρέφοντας στο Ουράνιο Βασίλειο από το οποίο προήλθε. Σε αυτό το επίπεδο, υπερβαίνοντας όλους τους φυσικούς νόμους, κατακτά ακόμα και την κατάσταση της Αθανασίας και συνήθως επιστρέφει από Αγάπη για να βοηθήσει όσους ενδιαφέρονται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 21:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

TRENCAVEL

Η "αριστερή ατραπός" ή "αρ. μονοπάτι" ή "αρ. χέρι" ή "μαύρη μαγεία" υποδηλώνει τον τρόπο τελετουργικής καταστροφής της σεξουαλικής ενέργειας με απώλειά της (με εκσπερμάτιση για τους άνδρες ή οργασμό για τις γυναίκες) κατά την διάρκεια της σεξουαλικής επαφής


δηλαδη οι περισσοτεροι ανθρωποι ακολουθουν την αριστερη ατραπο, αφου κανουν ολοκληρωμενο σεξ.


quote:

και παράλληλη μαντρική επίκληση δαιμόνων προκειμένου να επιταχυνθεί η υποδούλωση της συνείδησης από τα ελαττώματα.



μα γινεται να οργαζεσαι και να κανεις επικλησεις???

για προσπαθησε το και πες μας...


quote:

Όλα τα ακραία βίτσια και ιδίως η ομοφυλοφυλία, η μοιχεία και κάποια άλλα ακατονόμαστα (συνήθως μαζί με την χρήση βίας, ναρκωτικών και την κατανάλωση αλκοόλ, χοιρινού κρέατος και παραγώγων του) αποτελούν μέρος των μυήσεων εκείνων που οδηγούν το ψυχικό μέρος εκείνου που τα πειραματίζεται χωρίς επιστροφή στους κύκλους της Κόλασης.


ευτυχως θα εχω πολλους και ενδιαφεροντες τυπους και τυπες για να κανουμε τα ακατανομαστα στην κολαση! (ειμαι λατρης του Ανεξαντλητου Χοιρου ο οποιος λατρευεται με κρασοκατανυξεις )


quote:

Η "Δεξιά Ατραπός" ή "Αλχημεία" ή "Μετατροπή των Ενεργειών" ή "Λευκή Μαγεία" ή "Arcano" είναι σε γενικές γραμμές η χρήση της σεξουαλικής ενέργειας κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής επαφής μέσα σε μονογαμική σχέση, κατά τρόπο ώστε όχι μόνο να μην χάνεται (δηλ. χωρίς εκσπερμάτιση ή οργασμό)


σεξουαλικη πραξη λεγεται αυτο?


μπα, ειμαι αριστερος απο πεποιθηση!


quote:

αλλά με την επίκληση θεϊκών μαντρικών ήχων


δεν φανταζομαι να ειναι αααχ ηδονης οι μαντρικοι ηχοι αφου δεν υπαρχει οργασμος...


quote:

Σε αυτό το επίπεδο, υπερβαίνοντας όλους τους φυσικούς νόμους, κατακτά ακόμα και την κατάσταση της Αθανασίας και συνήθως επιστρέφει από Αγάπη για να βοηθήσει όσους ενδιαφέρονται...


γνωριζεις πολλους τετοιους?

και αληθεια, εσυ τα εφαρμοζεις αυτα που εγραψες περι ανοργασμικοτητας?

.

ενας ειναι ο δρομος, αλλα οσον αφορα το σεξ, τις χοιρινες, τα ξυδια και τις λοιπες αμαρτωλες απολαυσεις, ειμαι πιο αριστερος απο την Παπαρηγα!!!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 00:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr

δηλαδη οι περισσοτεροι ανθρωποι ακολουθουν την αριστερη ατραπο, αφου κανουν ολοκληρωμενο σεξ.


Όχι ακριβώς γιατί λείπουν οι δαιμονικές επικλήσεις και οι συνοδευτικές μυητικές αποδείξεις (π.χ. ακραία βίτσια, τελετουργικοί φόνοι κλπ) με τις οποίες αυτοί που εξασκούν την αριστερή ατραπό επιταχύνουν την καταστροφή της σεξουαλικής τους ενέργειας κατά τρόπο ώστε να μη μπορέσει ποτέ να μετατραπεί στη θεϊκή ενέργεια Κουνταλίνι. Παράλληλα βυθίζονται πλήρως στον υλισμό γιατί χάνεται το κατ' εξοχήν ενεργειακό μέσο διαισθητικής επικοινωνίας με τα ανώτερα μέρη του Είναι τους που θα μπορούσε να τους προσανατολίσει.
Οι περισσότεροι άνθρωποι που ασκούν αυτό που στη γλώσσα των Μυστών αποκαλείται "Γκρίζος Ταντρισμός", δηλαδή την κανονική συνουσία, δεν σημαίνει βεβαίως ότι είναι μαύροι ταντρικοί. Απλώς ξοδεύουν το δομικό υλικό των ανωτέρων ενεργειακών σωμάτων που θα μπορούσαν να κατασκευάσουν καθώς και της φυσικής ενεργειακής τους άμυνας με αποτέλεσμα να είναι πιο ευάλωτοι στις φυσικές και αστρικές επιθέσεις των μαύρων ταντρικών ώστε κάποιες φορές καταλήγουν να αναρωτιούνται "γιατί άραγε συνέβη αυτό ή εκείνο σε εμένα?" χωρίς να μπορούν να δώσουν κάποια λογική εξήγηση...

quote:

μα γινεται να οργαζεσαι και να κανεις επικλησεις???

για προσπαθησε το και πες μας...



Per se muve se muve! (Γαλιλαίος)


quote:

ευτυχως θα εχω πολλους και ενδιαφεροντες τυπους και τυπες για να κανουμε τα ακατανομαστα στην κολαση! (ειμαι λατρης του Ανεξαντλητου Χοιρου ο οποιος λατρευεται με κρασοκατανυξεις )
μπα, ειμαι αριστερος απο πεποιθηση!



Εν προκειμένω δεν συμφωνώ με την παροιμία "δείξε μου τους φίλους σου να σου πω ποιός είσαι" γιατί το δικαίωμα της ελευθερίας επιλογής σου είναι οφθαλμοφανώς αναφαίρετο...

quote:

σεξουαλικη πραξη λεγεται αυτο?


Όσον αφορά την πρακτική της Αλχημείας παρ' ό,τι τεχνικά μπορεί να την εξασκήσει οποιοσδήποτε είναι υγιής, εν τούτοις χρειάζεται παράλληλα να έχει ένα στοιχειώδη αυτοέλεγχο τόσο στις σκέψεις όσο στις επιθυμίες και στις πράξεις του. Αυτό επιτυγχάνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, όπως είπε και ο Μύστης και Αρχιερέας των Δελφών Πλούταρχος, όταν κάποιος "παρατηρεί πάνω απ' όλα τον εαυτό του και τα όσα κάνει, γεγονός που συντελεί πολύ αποτελεσματικά στην καλή κατάσταση του θυμικού του". Ολοκληρώνει τέλος την εσωτερική του αθέατη μυητική διαδικασία εξασκώντας την πρακτική του ψυχολογικού θανάτου των ελαττωμάτων του που έχει ήδη αυτοπαρατηρήσει ακριβώς την στιγμή της εκδήλωσής του, είτε σαν σκέψεις, είτε σαν επιθυμίες, είτε σαν πράξεις. Με την μέθοδο αυτή εξασφαλίζει παράλληλα και την κατάλληλη ποιότητα ενέργειας που να επιδέχεται μετατροπή σε Ιερόν Πυρ - Κουνταλίνι.
Η απόλαυση βεβαίως και δεν είναι δυνατόν να λείπει, απλά συνειδητά διοχετεύεται αντί για έξω προς τα μέσα. Johnniebeleft είχα την εντύπωση απο το αρχαιοελληνικό σου motto ότι θα είχες καταβροχθήσει ή έστω διαβάσει προσεκτικότερα τον "Τίμαιο" του Πλάτωνα ο οποίος αναλύει το συγκεκριμένο θέμα μέχρι κεραίας και αποτελεί "χάρτη" για όσους βεβαίως μπορούν να τον διαβάσουν και να τον καταλάβουν. Οι υπόλοιποι μη έχοντας και τίποτε καλύτερο να κάνουν έχουν βεβαίως κάθε δικαίωμα να χλευάσουν αυτό που αγνοούν...


quote:

δεν φανταζομαι να ειναι αααχ ηδονης οι μαντρικοι ηχοι αφου δεν υπαρχει οργασμος...


Ο Πλούταρχος είχε πει το περίφημο: "δεν έχουμε την αξίωση από το αμπέλι να μας κάνει σύκα ούτε από την ελιά να μας κάνει σταφύλια". Του Πλουτάρχου επομένως επιτρέποντος την αμπελοφιλοσοφίαν ημείς τι να είπωμεν για? Φαντάσου συνεπώς χωρίς ενοχές ό,τι σου επιτρέπει η mentalite σου. Άλλωστε ευαγγελίζεσαι το "παθείν και διατεθείναι" όπως ήταν άλλωστε και η ολοκληρωμένη κατάληξη του ρητού σου πριν το λογοκρίνεις...


quote:

γνωριζεις πολλους τετοιους?
και αληθεια, εσυ τα εφαρμοζεις αυτα που εγραψες περι ανοργασμικοτητας?



Με κουτσομπολιά θα ασχολούμαστε?


quote:


Ένας ειναι ο δρομος, αλλα οσον αφορα το σεξ, τις χοιρινες, τα ξυδια και τις λοιπες αμαρτωλες απολαυσεις, ειμαι πιο αριστερος απο την Παπαρηγα!!!


Συμφωνώ ότι ένας είναι ο δρόμος. Όμως έχει 2 κατευθύνσεις: Η μία οδηγεί στο γκρεμό, η άλλη στον Ουρανό. Φυσικά μπορεί κάποιος να επιλέξει να χάσει το χρόνο του κάνοντας αιώνιες παλινδρομήσεις μεταξύ των 2 άκρων, δεδομένου ότι σύμφωνα με τον παγκόσμιο νόμο της κινήσεως τίποτα δεν μένει εντελώς στάσιμο για πολύ ...σύντροφε Johnnie, ούτε καν η πάλαι ποτε πανίσχυρη Σοβιετική Ένωση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gabriel
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 10:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gabriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε έναν κόσμο που δεχόμαστε την ύπαρξη του Θεού, θα πρέπει ταυτόχρονα να δεχτούμε και το "εν σοφία εποίησε". Δεν εξαντλείται η ύπαρξη και αναζήτηση των ανθρώπων στη σεξουαλική τους δραστηριότητα και οπωσδήποτε δεν είναι αυτός ο μοναδικός τρόπος προσέγγισης των πνευματικών κόσμων. Απ' όλους, είναι μάλιστα, ο λιγότερο ενδεικνυόμενος. Η σεξουαλική δραστηριότητα είναι καλώς καμωμένη για το σκοπό που δημιουργήθηκε είτε είναι αυτός της αναπαραγωγής, είτε αυτός της ευχαρίστησης και της ένωσης δύο ανθρώπων που αγαπιούνται. Δεν κρύβεται τίποτα περισσότερο από το προφανές στην λειτουργία της, εφόσον η συνείδηση της επιτρέπει να ανελιχθεί πέραν του ζωϊκού ενστίκτου. Η Αλχυμεία (σύμφωνα με την ελληνική προέλευση της λέξης και όχι την αραβική) ασχολείται με την συνολική μετουσίωση της ανθρώπινης ύπαρξης και όχι μόνο εκείνων των κέντρων που αφορούν τις γενετήσιες ορμές. Η διαφοροποίηση μεταξύ Δεξιάς και Αριστερής Ατραπού βρίσκεται στην πρόθεση και θέληση του Ανθρώπου και όχι στις τεχνικές που ακολουθούνται. Αν θα έπρεπε οπωσδήποτε να περιγράψουμε κάτι τέτοιο ( που όμως η ανθρώπινη λογική, λέξεις και έννοιες δεν δύνανται να το κάνουν αξιόπιστα) θα λέγαμε πως στην Δεξιά Ατραπό βαδίζει αυτός που προσπαθεί να ανυψώσει τον υλικό κόσμο στον πνευματικό για χάρη του συνόλου και του Θείου Σχεδίου. Ενώ αντίθετα, στην Αριστερή Ατραπό ανήκει αυτός που προσπαθεί να κατεβάσει τον πνευματικό κόσμο στον υλικό για χάρη προσωπικών συμφερόντων. Ο κάθε ένας είναι ελεύθερος να ακολουθήσει οποιαδήποτε "τεχνική" πιστεύει πως τον εκφράζει καλύτερα γι'αυτό τον σκοπό. Ομως σημασία έχει το ότι η Επιλογή είναι ζήτημα που ανανεώνεται διαρκώς και εκεί βρίσκεται η δυσκολία της προσπάθειας του ανθρώπου. Η συνείδηση πρέπει να είναι έτσι διαμορφωμένη ώστε, να μπορεί να διακρίνει κάθε στιγμή τους λόγους για τους οποίους επιλέγει τον ένα ή τον άλλο δρόμο. Η παγίδα όπως έχουμε ξαναπεί, βρίσκεται στον εξωραϊσμό ή απαξίωση της αλήθειας με σκοπό να εξυπηρετηθεί η ανάγκη των ανθρώπων του "ανήκειν". Το πολύ γνωστό "εμείς και οι άλλοι".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 11:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΣ ,ΙΣΩΣ ΤΟ ΘΥΜΑΣΕ Avallon,ΑΝΑΦΕΡΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟ.


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4381


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 12:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ TRENCAVEL ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "Arcano" ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ?????

ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΠΩΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ...

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,
ΥΓ. ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ TRENCAVEL ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΣΕΞ.(ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ)


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 13:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ TRENCAVEL ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "Arcano" ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ?????

Φίλε AVATARGR, η λέξη "Arcano" ετυμολογείται από την λατινική λέξη "Arcanus-a-um" και σημαίνει : κρυπτός, απόρρητος, μυστικός, μυστηριώδης περί θρησκευτικών πραγμάτων, σιωπηλός, εχέμυθος, και απόρρητο μυστήριο (Ευστ. Τσακαλώτου: "Λατινοελληνικό λεξικό", εκδόσεις "Βιβλιοθήκη για όλους", σελ. 44).
Στη μυστηριακή παράδοση αναφέρεται στην πρακτική διαφύλαξης, μετατροπής και ανάπτυξης της γεννετήσιας ενέργειας, την οποία οι Αρχαίοι αποκαλούσαν "χυμό" και την προαναφερθείσα πρακτική "Χυμεία". Οι Άραβες προσέθεσαν το "Αλ" που σημαίνει Θεός για να προσδιορίσουν την Θεϊκή της προέλευση και δυνάμεις. Είναι η μόνη που μπορεί να δώσει ζωή τόσο στον φυσικό κόσμο όσο και στις ανώτερες διαστάσεις. Οι Αλχυμιστές πίστευαν ότι χάρη σ' αυτή, όταν πλήρως αναπτυχθεί, έχει τη δυνατότητα να ξαναγεννηθεί συνειδητά ο Άνθρωπος. Την συμβόλιζαν με την αλληγορία του "Χρυσού" επειδή στο αιθερικό και στο αστρικό πεδίο οι καλώς αξασκημένοι διορατικοί μπορούσαν να "δουν" το Ιερό Πυρ - Κουνταλίνι σαν ένα χρυσό κορδόνι ή φίδι φωτιάς που ανεβαίνει από το Ιερόν Οστούν (κόκκυγα) που βρίσκεται αρχικά σε λανθάνουσα κατάσταση και δια της θείας επικλήσεως (=απολεσθέντος λόγου ή μάντραμ) ανεβαίνει κατά την ένωση (χωρίς απώλεια μέσα σε μονογαμική σχέση) από το νωτιαίο μυελό προς τον εγκέφαλο στο ύψος του 3ου ματιού, σχηματίζοντας ένα χρυσό μπαστούνι που συμβολίζεται συνήθως από την ποιμαντορική ράβδο ή το Κηρύκειο του Ερμή. Επειδή ο χρυσός αυτός αιθερικός ατμός φορτίζει τον εγκέφαλο, αφυπνίζοντας υπεραισθήσεις, συμβολίζεται και από το Βασιλικό Στέμμα και γι' αυτο το "Αρκάνο" ή "Αλχυμεία" αποκαλείται και "Βασιλική Τέχνη". Ήταν το "θανάσιμο μυστικό" όλων των "μυστικών ιερατείων" ( που γνώριζαν πολύ καλά και εξασκούσαν οι Ζωροάστρες, Ορφικοί, Πυθαγόρειοι, Στωικοί, Εσσαίοι, Εσωτερικός Κύκλος Ιησού, Γνωστικοί της Δεξιάς Ατραπού, Μανιχαίοι, Παυλικιανοί, Βογόμιλοι, Καθαροί, Τρουβαδούροι, Εσωτερικός Κύκλος Ναϊτών, Αλχυμιστές, Αρχαίοι Ροδόσταυροι, Αρχαίοι Τέκτονες κλπ) για το οποίο σε όλες τις εποχές διώχθηκαν απηνώς από τα εκτελεστικά όργανα των μυστών της αριστεράς χειρός ή ατραπού, οι οποίοι συνήθως τους εξόντωναν στην πυρά και δεν μπορούσαν να καταλάβουν πως δέχονταν τόσο στωικά το μαρτύριό τους ενώ υπήρχαν και περιπτώσεις που πανηγύριζαν ενώ τους οδηγούσαν στην πυρά (συγκεκριμένα οι Καθαροί στο Mont Segur οι οποίοι γνώριζαν καλά το Arcanum Arcanorum δηλ. το Μυστικό των Μυστικών που τους είχε ήδη εξασφαλίσει την Αθανασία).

ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΠΩΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ...

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ....

Ακριβώς. Ο δρόμος είναι ένας αλλά είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής το ποιά κατεύθυνση θα ακολουθήσουμε. Προκειμένου όμως να αποφασίσουμε προς τα που θα πάμε καλό είναι τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο (αν και δεν αρκεί) να γνωρίζουμε που οδηγεί η κάθε κατεύθυνση και με ποιό ακριβώς τρόπο μπορούμε να πορευθούμε εκεί που θα επιλέξουμε, εάν και εφόσον βεβαίως μας ενδιαφέρει να επιλέξουμε.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,
ΥΓ. ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ TRENCAVEL ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΣΕΞ.(ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ)[/b]

Συμφωνώ και επαυξάνω. Μην το λες όμως σ' εμένα. Πες το σ' αυτούς που το κάνουν (βλέπε ενδεικτικά τους all times classics της αριστεράς ατραπού Άτλαντες, Νικολαΐτες, Καϊνίτες, Καρποκρατιανούς, Ομάδες Βουντού, Τάγμα της Περούκας και τα σύγχρονα παρακλάδια τους Κρόνια Αδελφότητα, Χρυσή Αυγή, Ο.Τ.Ο., Ομάδες Lavey, Crowly, Κατσούλα - Δημητροκάλη, Σατανιστών κλπ). Απλά έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να τα ξεκαθαρίσουμε αυτά τα θέματα ανοικτά πλέον στον κόσμο για να μην μπερδεύονται και να κάνει (ή και να μην κάνει) ο καθένας υπεύθυνα τις επιλογές του...


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ
Απορία: Γιατί να μην γυρίσω να την κοιτάξω?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 15:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ TRENCAVEL ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "Arcano" ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ?????

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΩ ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ

Φίλε AVATARGR, η λέξη "Arcano" ετυμολογείται από την λατινική λέξη "Arcanus-a-um" και σημαίνει : κρυπτός, απόρρητος, μυστικός, μυστηριώδης περί θρησκευτικών πραγμάτων, σιωπηλός, εχέμυθος, και απόρρητο μυστήριο (Ευστ. Τσακαλώτου: "Λατινοελληνικό λεξικό", εκδόσεις "Βιβλιοθήκη για όλους", σελ. 44).

Στη μυστηριακή παράδοση αναφέρεται στην πρακτική διαφύλαξης, μετατροπής και ανάπτυξης της γεννετήσιας ενέργειας, την οποία οι Αρχαίοι αποκαλούσαν "Χυμό" και την προαναφερθείσα πρακτική "Χυμεία". Οι Άραβες προσέθεσαν το "Αλ" που σημαίνει Θεός για να προσδιορίσουν την Θεϊκή της προέλευση και δυνάμεις.

Είναι η μόνη που μπορεί να δώσει ζωή τόσο στον φυσικό κόσμο όσο και στις ανώτερες διαστάσεις (βλ. και τις αινιγματικές 6η και 7η ρήσεις από τον Σμαράγδινο Πίνακα του Ερμή του Τρισμέγιστου: "Θέλεις χωρίσει την γην από του πυρός, το λεπτόν από του πυκνού ηπίως και μετά μεγάλης επιδεξιότητος" και "Θέλει τότε ανέλθει από της γης εις τον ουρανόν και πάραυτα θέλει κατέλθει εκ νέου επί της γης, ένθα θα συλλέξη την δύναμιν των ανωτέρων και κατωτέρων πραγμάτων", οι οποίες ενισχύονται από την 8η: "Θέλεις ούτω αποκτήσει πάσαν του Κόσμου την δόξαν και πάσα σκοτία θέλει στη μακράν σου" και την 9η "Αύτη εστίν η κραταιά δύναμις πάσης δυνάμεως, διότι θα νικήση παν το λεπτόν και θα διαπεράση παν το στερεόν").

Οι Αλχυμιστές πίστευαν ότι χάρη σ' αυτή, όταν πλήρως αναπτυχθεί, ο Άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να ξαναγεννηθεί συνειδητά (βλ. μετενσαρκωθεί). Την συμβόλιζαν με την αλληγορία του "Χρυσού" επειδή στο αιθερικό και στο αστρικό πεδίο οι καλώς αξασκημένοι διορατικοί μπορούσαν να "δουν" το Ιερό Πυρ - Κουνταλίνι σαν ένα χρυσό κορδόνι ή φίδι φωτιάς που ανεβαίνει από το Ιερόν Οστούν (κόκκυγα) που βρίσκεται αρχικά σε λανθάνουσα κατάσταση και δια της θείας επικλήσεως (=απολεσθέντος λόγου ή μάντραμ) ανεβαίνει κατά την ένωση (χωρίς απώλεια μέσα σε μονογαμική σχέση) από το νωτιαίο μυελό προς τον εγκέφαλο στο ύψος του 3ου ματιού, σχηματίζοντας ένα χρυσό μπαστούνι που συμβολίζεται συνήθως από την ποιμαντορική ράβδο ή το Κηρύκειο του Ερμή. Επειδή ο χρυσός αυτός αιθερικός ατμός φορτίζει τον εγκέφαλο, αφυπνίζοντας υπεραισθήσεις, συμβολίζεται και από το Βασιλικό Στέμμα και γι' αυτο το "Αρκάνο" ή "Αλχυμεία" αποκαλείται και "Βασιλική Τέχνη".

Ήταν το "θανάσιμο μυστικό" όλων των "μυστικών ιερατείων" ( που γνώριζαν πολύ καλά και εξασκούσαν οι Ζωροάστρες, Ορφικοί, Πυθαγόρειοι, Στωικοί, Εσσαίοι, Εσωτερικός Κύκλος Ιησού, Γνωστικοί της Δεξιάς Ατραπού, Μανιχαίοι, Παυλικιανοί, Βογόμιλοι, Καθαροί, Τρουβαδούροι, Εσωτερικός Κύκλος Ναϊτών, Αλχυμιστές, Αρχαίοι Ροδόσταυροι, Αρχαίοι Τέκτονες κλπ) για το οποίο σε όλες τις εποχές διώχθηκαν απηνώς από τα εκτελεστικά όργανα των μυστών της αριστεράς χειρός ή ατραπού, οι οποίοι συνήθως τους εξόντωναν στην πυρά και δεν μπορούσαν να καταλάβουν πως δέχονταν τόσο στωικά το μαρτύριό τους ενώ υπήρχαν και περιπτώσεις που πανηγύριζαν ενώ τους οδηγούσαν στην πυρά (συγκεκριμένα οι Καθαροί στο Mont Segur οι οποίοι γνώριζαν καλά το Arcanum Arcanorum δηλ. το Μυστικό των Μυστικών που, έχοντάς το συστηματικά εξασκήσει, τους είχε ήδη εξασφαλίσει την Αθανασία).

quote:

ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΠΩΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ....

Ακριβώς. Ο δρόμος είναι ένας αλλά είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής το ποιά κατεύθυνση θα ακολουθήσουμε. Προκειμένου όμως να αποφασίσουμε προς τα που θα πάμε καλό είναι τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο (αν και δεν αρκεί) να γνωρίζουμε που οδηγεί η κάθε κατεύθυνση και με ποιό ακριβώς τρόπο μπορούμε να πορευθούμε εκεί που θα επιλέξουμε, εάν και εφόσον βεβαίως μας ενδιαφέρει να επιλέξουμε.

quote:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,
ΥΓ. ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ TRENCAVEL ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΣΕΞ.(ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ)[/b]

Συμφωνώ και επαυξάνω. Μην το λες όμως σ' εμένα. Πες το σ' αυτούς που το κάνουν (βλέπε ενδεικτικά τους all times classics της αριστεράς ατραπού Άτλαντες, Νικολαΐτες, Καϊνίτες, Καρποκρατιανούς, Ομάδες Βουντού, Τάγμα της Περούκας και τα σύγχρονα παρακλάδια τους Κρόνια Αδελφότητα, Χρυσή Αυγή, Ο.Τ.Ο., Ομάδες Lavey, Crowly, Κατσούλα - Δημητροκάλη, Σατανιστών κλπ). Απλά έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να τα ξεκαθαρίσουμε αυτά τα θέματα ανοικτά πλέον στον κόσμο για να μην μπερδεύονται και να κάνει (ή και να μην κάνει) ο καθένας υπεύθυνα τις επιλογές του...

quote:


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Απορία: Γιατί να μην γυρίσω να την κοιτάξω?



quote:

quote:
[/quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 17:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.

πρωτα απ ολα TRENCAVEL μην ανακατευεις την Ταντρα γιογκα με τα αλχημιστικα σου, τα ιπποτικα σου, κτλ σου!


ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΥΡΗ ΚΑΙ ΑΣΠΡΗ ΤΑΝΤΡΑ ΓΙΟΓΚΑ!


δευτερον, προφανως δεν γνωριζεις οτι το πρωταρχικο ενεργειακο αποθεμα του καθενος (κουνταλινι) ποικιλει, αφου το αποκτουμε μεσω της σεξουαλικης ενεργειας των γονεων μας που ενωνεται για να μεταδωθει την στιγμη της συλληψης μας.


ετσι αλλοι εχουν μεγαλο ενεργειακο αποθεμα ωστε να κανουν σεξ χωρις να αποδυναμωνουν το ενεργειακο πεδιο τους ή την αυτοεξελιξη τους, και αλλοι εχουν ελαχιστο και πρεπει να το διαφυλαξουν.


τριτον, αυτα που προτεινεις για ερωτικη πραξη χωρις οργασμο και με επικλησεις θα πρεπει να τα πεις στον κυριο Ασκητη επειγοντως!!!


η ελλειψη εκσπερματισης πανω απο ενα μηνα, βλαπτει σοβαρα την υγεια - ο καρκινος του προστατη πχ ειναι αμεσα συνδεδεμενος με αυτην.

παμε τωρα στο μηνυμα σου...


quote:

quote:

johnniebegood
δηλαδη οι περισσοτεροι ανθρωποι ακολουθουν την αριστερη ατραπο, αφου κανουν ολοκληρωμενο σεξ.

Οι περισσότεροι άνθρωποι που ασκούν αυτό που στη γλώσσα των Μυστών αποκαλείται "Γκρίζος Ταντρισμός", δηλαδή την κανονική συνουσία, δεν σημαίνει βεβαίως ότι είναι μαύροι ταντρικοί.


θα προτιμουσα κατι στο πρασινο ή στο χακι - εχει τετοιους?

quote:

με αποτέλεσμα να είναι πιο ευάλωτοι στις φυσικές και αστρικές επιθέσεις των μαύρων ταντρικών ώστε κάποιες φορές καταλήγουν να αναρωτιούνται "γιατί άραγε συνέβη αυτό ή εκείνο σε εμένα?" χωρίς να μπορούν να δώσουν κάποια λογική εξήγηση...


θα στο πω στα ισα για να το καταλαβουν ολοι: αυτο το παραμυθι των επιθεσεων για να αποδιδει κανεις στους αλλους τα δικα του σφαλματα, πρεπει να παψει να διαδιδεται!


αρκετα με τις μαυρες μαγειες και τα μαυρα φουμαρα!


quote:

Per se muve se muve! (Γαλιλαίος)



ντουμ σπιρο σπερο - Karatzaferius (υπαρχουν και ντουμ-ντουμ για ακραιες περιπτωσεις )


παρακαλω οχι λατινικα χωρις μεταφραση - δεν ειμαστε ολοι αλχημιστες!


quote:

quote:

ευτυχως θα εχω πολλους και ενδιαφεροντες τυπους και τυπες για να κανουμε τα ακατανομαστα στην κολαση! (ειμαι λατρης του Ανεξαντλητου Χοιρου ο οποιος λατρευεται με κρασοκατανυξεις )
μπα, ειμαι αριστερος απο πεποιθηση!


Εν προκειμένω δεν συμφωνώ με την παροιμία "δείξε μου τους φίλους σου να σου πω ποιός είσαι" γιατί το δικαίωμα της ελευθερίας επιλογής σου είναι οφθαλμοφανώς αναφαίρετο...



θαθελες να γνωρισεις τους φιλους μου?


διατεθειναι δεν ειπαμε?

quote:

όταν κάποιος "παρατηρεί πάνω απ' όλα τον εαυτό του και τα όσα κάνει, γεγονός που συντελεί πολύ αποτελεσματικά στην καλή κατάσταση του θυμικού του".


αλλοι το λενε "παραφυλαξη" μεγαλε, και την συστηνουν εδω και εναμιση χρονο στο φορουμ, αλλα οχι για να κοψουν το σεξ - γκες χου...

quote:


Η απόλαυση βεβαίως και δεν είναι δυνατόν να λείπει, απλά συνειδητά διοχετεύεται αντί για έξω προς τα μέσα.


οπως τη βρισκει κανεις...


quote:

Johnniebeleft είχα την εντύπωση απο το αρχαιοελληνικό σου motto ότι θα είχες καταβροχθήσει ή έστω διαβάσει προσεκτικότερα τον "Τίμαιο"


καταβροχθιζα μια χοιρινη μπριζολα οταν τον διαβαζα - δεν πιστευω να θιχτηκε ο Πλατωνας???

οσο γι αυτο το motto, λες να με πειραξει που το καταπια? τρεχω στον ΕΦΕΤ

johnniebesasleo

quote:

Άλλωστε ευαγγελίζεσαι το "παθείν και διατεθείναι" όπως ήταν άλλωστε και η ολοκληρωμένη κατάληξη του ρητού σου πριν το λογοκρίνεις...



το "διατεθειναι" ξερεις, θελει ανταποκριση και οχι διαφημιση (αν με πιανεις).


το "ου μαθειν" εχει να κανει με την στειρα γνωση, σαν κι αυτην που παραθετεις.


το "παθειν" εχει να κανει με το βιωμα - σε ρωτησα ευθεως και δεν απαντησες: ταχεις εφαρμοσει αυτα που γραφεις?

.

ειπες και το ανεκδοτο της ημερας!

λογοκρινα τον Αριστοτελη!!!

νασαι καλα, γελασα!


quote:

Με κουτσομπολιά θα ασχολούμαστε?



κουτσομπολιο ηταν?


εγω το λεω κοινωνικη κριτικη και συνεχιζω: δηλωνεις ναϊτης? δηλωνεις αλχημιστης? δηλωνεις ιπποτης? δηλωνεις τεκτονας? δηλωνεις "ασπρος" ή "μαυρος"?


καποιον μου θυμιζεις και με τα 7 σου μηνυματα ξεπερναμε το 51%.


θα περιμενω λιγο ακομη και μετα θα ανοιξω την κουρτινα 3...

quote:

Συμφωνώ ότι ένας είναι ο δρόμος.


δηλαδη τοση ωρα συμφωνουσες μαζι μου?


σορυ, εχω κι αυτο το αϊζενχαουερ που με βασανιζει και δεν το καταλαβα!


quote:

Όμως έχει 2 κατευθύνσεις: Η μία οδηγεί στο γκρεμό, η άλλη στον Ουρανό.



μια κατευθυνση εχει, και καλα θα κανεις να το συνειδητοποιησεις: ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ

αν το κανεις, θα σκεφτεσαι πριν γραψεις - σκεψου ναναι το τελευταιο σου μηνυμα η προτροπη για αποχη απο τον οργασμο, και το σεξ με επικλησεις...

quote:

Φυσικά μπορεί κάποιος να επιλέξει να χάσει το χρόνο του κάνοντας αιώνιες παλινδρομήσεις μεταξύ των 2 άκρων, δεδομένου ότι σύμφωνα με τον παγκόσμιο νόμο της κινήσεως τίποτα δεν μένει εντελώς στάσιμο για πολύ


χρονο του???


μονο το Τωρα υπαρχει - αξιοποιησε το!

ακομη και για την επιστημη δεν υπαρχει χρονος στο συμπαν - η δικη μας αντιληψη τον δημιουργει


οσο για την στασιμοτητα, ουτε αυτη υπαρχει - τα παντα ρει ορε κοπέλια!


quote:

...σύντροφε Johnnie



φαγαμε μαζι και δεν το θυμαμαι? (γμ το αϊζενχαουερ μου, παλι κενα εχω)


ενυ γουεϊ, να σου πω ενα μυστικο?


παντα μονοι μας ειμαστε - μονοι ηρθαμε, μονοι βιωνουμε, μονοι φευγουμε

quote:

ούτε καν η πάλαι ποτε πανίσχυρη Σοβιετική Ένωση


52%


"και βαλε..."

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 17:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

TRENCAVEL


"Βασιλική Τέχνη".

Ήταν το "θανάσιμο μυστικό" όλων των "μυστικών ιερατείων" ( που γνώριζαν πολύ καλά και εξασκούσαν οι Ζωροάστρες, Ορφικοί, Πυθαγόρειοι, Στωικοί, Εσσαίοι, Εσωτερικός Κύκλος Ιησού, Γνωστικοί της Δεξιάς Ατραπού, Μανιχαίοι, Παυλικιανοί, Βογόμιλοι, Καθαροί, Τρουβαδούροι, Εσωτερικός Κύκλος Ναϊτών, Αλχυμιστές, Αρχαίοι Ροδόσταυροι, Αρχαίοι Τέκτονες κλπ)
για το οποίο σε όλες τις εποχές διώχθηκαν απηνώς από τα εκτελεστικά όργανα των μυστών της αριστεράς χειρός ή ατραπού, οι οποίοι συνήθως τους εξόντωναν στην πυρά και δεν μπορούσαν να καταλάβουν πως δέχονταν τόσο στωικά το μαρτύριό τους ενώ υπήρχαν και περιπτώσεις που πανηγύριζαν ενώ τους οδηγούσαν στην πυρά



55%


οι ναϊτες δεν ηταν που ειχαν σχεση με εκεινον, τον πως τον λεγανε μωρε, μπαφομετη?


μετενσαρκωση του Χριστου ή του Βουδα ειπαμε οτι ηταν???


quote:

Πες το σ' αυτούς που το κάνουν (βλέπε ενδεικτικά τους all times classics της αριστεράς ατραπού Άτλαντες, Νικολαΐτες, Καϊνίτες, Καρποκρατιανούς, Ομάδες Βουντού, Τάγμα της Περούκας και τα σύγχρονα παρακλάδια τους Κρόνια Αδελφότητα, Χρυσή Αυγή, Ο.Τ.Ο., Ομάδες Lavey, Crowly, Κατσούλα - Δημητροκάλη, Σατανιστών κλπ).


εγω απο ταγματα περουκας ομολογω οτι δεν γνωριζω (φανταζομαι οτι τα παρακλαδια τους θα κανουν εξτενσιον και ανταυγειες ), αλλα και δεν ενδιαφερομαι να μαθω.


η χρυση αυγη ομως δεν ειναι ακροδεξια πολιτικη οργανωση?


μηπως μπερδευεις τα πραγματα?


οσον αφορα τον Κατσουλα και την παρεα του, σε πληροφορω οτι θα εκανε εγκλημα ακομη κι αν δεν τοπαιζε σατανιστης.


τοχε μεσα του το σηριαλ κιλερ - ρωτα κανα ψυχιατρο


quote:

Απλά έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να τα ξεκαθαρίσουμε αυτά τα θέματα ανοικτά πλέον στον κόσμο για να μην μπερδεύονται και να κάνει (ή και να μην κάνει) ο καθένας υπεύθυνα τις επιλογές του...


τι ξεκαθαρισες ακριβως?


ο αβαταρ ειπε απλα την μεγαλυτερη αληθεια: ενας ειναι ο δρομος και δεν τον καταλαβες


εγω σου ειπα παλι απλα το ιδιο, και δεν το καταλαβες.


εμεις τι πρεπει να καταλαβουμε? (μην παρουμε λαθος δρομο ρε αδερφε )

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 19:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mμμμμ.... ενδιαφέροντα όλα αυτά...

Δηλαδή αγαπητέ ΤRΕΝCAVEL από όσα μας είπες συμπερασματικά προκύπτει ότι για να καταλάβουμε αν κάποιος είναι της Αριστερής Ατραπού πρέπει να κάνουμε σεξ μαζί του!!

Μετά το σεξ η Αβυσσος!...

quote:
Απλά έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να τα ξεκαθαρίσουμε αυτά τα θέματα ανοικτά πλέον στον κόσμο για να μην μπερδεύονται και να κάνει (ή και να μην κάνει) ο καθένας υπεύθυνα τις επιλογές του...

Να τα ξεκαθαρίσουμε λοιπόν ...
Κάνε αν θες μια παρένθεση και πες μας λίγα για το τάγμα της περούκας, τους Ατλαντες και τους Νικολαϊτες γιατί δεν τους έχω ξανακούσει...

Καλώς ορίσατε ΤRENCAVEL και GABRIEL!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 19:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ jonniebegood ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ Ο ΦΙΛΟΣ TRENCAVEL ΕΝΝΟΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΑΛΙΣΤΕΡ ΚΡΟΟΥΛΙ...

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ jonniebegood ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ

quote:
οσον αφορα τον Κατσουλα και την παρεα του, σε πληροφορω οτι θα εκανε εγκλημα ακομη κι αν δεν τοπαιζε σατανιστης.


τοχε μεσα του το σηριαλ κιλερ - ρωτα κανα ψυχιατρο


ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΕΖΕ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 21:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

πρωτα απ ολα TRENCAVEL μην ανακατευεις την Ταντρα γιογκα με τα αλχημιστικα σου, τα ιπποτικα σου, κτλ σου!

Γιατί? Θα παρεξηγηθεί?

quote:

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΥΡΗ ΚΑΙ ΑΣΠΡΗ ΤΑΝΤΡΑ ΓΙΟΓΚΑ!

Αν έτσι σε βολεύει να πιστεύεις εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα.

quote:

δευτερον, προφανως δεν γνωριζεις οτι το πρωταρχικο ενεργειακο αποθεμα του καθενος (κουνταλινι) ποικιλει, αφου το αποκτουμε μεσω της σεξουαλικης ενεργειας των γονεων μας που ενωνεται για να μεταδωθει την στιγμη της συλληψης μας.

Φοβερό, τώρα που μου το λες πήγε η καρδιά μου στη θέση της γιατί με μαράζωνε η άγνοια.
Παρεμπιπτόντως εσύ που δηλώνεις βιωματικός, αυτό που περιγράφεις ήσουν μπροστά και τό 'δες?

quote:

ετσι αλλοι εχουν μεγαλο ενεργειακο αποθεμα ωστε να κανουν σεξ χωρις να αποδυναμωνουν το ενεργειακο πεδιο τους ή την αυτοεξελιξη τους, και αλλοι εχουν ελαχιστο και πρεπει να το διαφυλαξουν.

Εσύ ότι πεις. Για να το δηλώνεις κάτι θα πρέπει να είδες...

quote:

τριτον, αυτα που προτεινεις για ερωτικη πραξη χωρις οργασμο και με επικλησεις θα πρεπει να τα πεις στον κυριο Ασκητη επειγοντως!!!

Δεν θέλω να σε πανικοβάλω αλλά δεν πρότεινα τίποτα απολύτως. Ξεκαθαρίζω απλώς μυητικούς όρους και συναφείς έννοιες για να ξέρουμε για τι ακριβώς μιλάμε.
Όσον αφορά τον Ασκητή θέλω να πιστεύω ότι για να μου τον συνιστάς θα έμεινες ευχαριστημένος...

quote:

η ελλειψη εκσπερματισης πανω απο ενα μηνα, βλαπτει σοβαρα την υγεια - ο καρκινος του προστατη πχ ειναι αμεσα συνδεδεμενος με αυτην.

Οι υπεραιωνόβιοι Θιβετανοί Μοναχοί και ο Ολυμπιονίκης μας Λάμπρος Παπακώστας (είχε δώσει συνέντευξη ως θιασώτης αυτού του θέματος πριν από χρόνια σε γνωστό περιοδικό) που ζουν και βασιλεύουν σ' ευχαριστούν για το ιατρικό δελτίο και σου στέλνουν πολλά χαιρετίσματα.

quote:

παμε τωρα στο μηνυμα σου...
johnniebegood
δηλαδη οι περισσοτεροι ανθρωποι ακολουθουν την αριστερη ατραπο, αφου κανουν ολοκληρωμενο σεξ.

Οι περισσότεροι άνθρωποι που ασκούν αυτό που στη γλώσσα των Μυστών αποκαλείται "Γκρίζος Ταντρισμός", δηλαδή την κανονική συνουσία, δεν σημαίνει βεβαίως ότι είναι μαύροι ταντρικοί.

quote:

θα προτιμουσα κατι στο πρασινο ή στο χακι - εχει τετοιους?

Εκεί θα τα χαλάσουμε?

με αποτέλεσμα να είναι πιο ευάλωτοι στις φυσικές και αστρικές επιθέσεις των μαύρων ταντρικών ώστε κάποιες φορές καταλήγουν να αναρωτιούνται "γιατί άραγε συνέβη αυτό ή εκείνο σε εμένα?" χωρίς να μπορούν να δώσουν κάποια λογική εξήγηση...

quote:

θα στο πω στα ισα για να το καταλαβουν ολοι: αυτο το παραμυθι των επιθεσεων για να αποδιδει κανεις στους αλλους τα δικα του σφαλματα, πρεπει να παψει να διαδιδεται!

Υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο που αναφέρεις. Δεν είναι όμως το μοναδικό.
Εσύ πάντως δεν πρέπει να ανησυχείς γιατί τέτοιου είδους ενεργειακές και φυσικές επιθέσεις δέχονται συνήθως μόνον εκείνοι που ρέπουν προς την Λευκή Ατραπό (κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει) την οποία ως γνωστόν αποκηρύσσεις μετά βδελυγμίας...

quote:

αρκετα με τις μαυρες μαγειες και τα μαυρα φουμαρα!

Εγώ θα έλεγα γενικώς με τα φούμαρα...

Per se muve se muve! (Γαλιλαίος)

quote:

ντουμ σπιρο σπερο - Karatzaferius (υπαρχουν και ντουμ-ντουμ για ακραιες περιπτωσεις )

παρακαλω οχι λατινικα χωρις μεταφραση - δεν ειμαστε ολοι αλχημιστες!


Σεβαστό το αίτημά σου πλην όμως είναι ηλίου φαεινότερο ότι είτε με είτε χωρίς μετάφραση το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο. Οπότε γιατί να χάνουμε τον χρόνο μας?

quote:

ευτυχως θα εχω πολλους και ενδιαφεροντες τυπους και τυπες για να κανουμε τα ακατανομαστα στην κολαση! (ειμαι λατρης του Ανεξαντλητου Χοιρου ο οποιος λατρευεται με κρασοκατανυξεις )
μπα, ειμαι αριστερος απο πεποιθηση!

Εν προκειμένω δεν συμφωνώ με την παροιμία "δείξε μου τους φίλους σου να σου πω ποιός είσαι" γιατί το δικαίωμα της ελευθερίας επιλογής σου είναι οφθαλμοφανώς αναφαίρετο...

quote:

θαθελες να γνωρισεις τους φιλους μου?
διατεθειναι δεν ειπαμε?

Μήπως σου έδωσα άθελά μου την εντύπωση ότι μου λείπουν οι κοινωνικές συναναστροφές ή μήπως ότι στερούμαι το σχετικό δικαίωμα επιλογής?

όταν κάποιος "παρατηρεί πάνω απ' όλα τον εαυτό του και τα όσα κάνει, γεγονός που συντελεί πολύ αποτελεσματικά στην καλή κατάσταση του θυμικού του".

quote:

αλλοι το λενε "παραφυλαξη" μεγαλε, και την συστηνουν εδω και εναμιση χρονο στο φορουμ,

Για άλλη μια φορά με ανακουφίζεις "μεγάλε" γιατί ειλικρινά είχα την ζωτικής σημασίας απορία πως το λέγανε οι άλλοι στο φόρουμ και για πόσο ακριβώς χρονικό διάστημα.

quote:

αλλα οχι για να κοψουν το σεξ - γκες χου...

Εσένα εκεί το μυαλό σου. Γιατί αγχώνεσαι τόσο? Μήπως το στερήθηκες για μεγάλο χρονικό διάστημα το σπορ ή το ανακάλυψες πρόσφατα και δεν πρόλαβες να το χαρείς? Η ερώτηση βεβαίως είναι ρητορική και δεν περιμένω ούτε θέλω απάντηση...

Η απόλαυση βεβαίως και δεν είναι δυνατόν να λείπει, απλά συνειδητά διοχετεύεται αντί για έξω προς τα μέσα.

quote:

οπως τη βρισκει κανεις...

Ούτε συζήτηση...
Αν πάντως υπαινικτικά δυσανασχετείς, τα παράπονά σου στον Πλάτωνα για εκείνο το ανοσιούργημά του τον "Τίμαιο". Αλήθεια σε τι τον χρειαζόμαστε τον Πλάτωνα και τον βρωμο - Τίμαιό του? Αφού έχουμε το Φόρουμ και τον Johnniebewhatever...

Johnniebeleft είχα την εντύπωση απο το αρχαιοελληνικό σου motto ότι θα είχες καταβροχθήσει ή έστω διαβάσει προσεκτικότερα τον "Τίμαιο"

quote:

καταβροχθιζα μια χοιρινη μπριζολα οταν τον διαβαζα - δεν πιστευω να θιχτηκε ο Πλατωνας???

Για την περίπτωσή σου ειδικά σε διαβεβαιώ ότι αποκλείεται...

quote:

οσο γι αυτο το motto, λες να με πειραξει που το καταπια? τρεχω στον ΕΦΕΤ
johnniebesasleo

Τρέχα και γενικώς αθλήσου, θα σου κάνει καλό. Άλλωστε νους υγιής κτλ, ξέρεις εσύ...

Άλλωστε ευαγγελίζεσαι το "παθείν και διατεθείναι" όπως ήταν άλλωστε και η ολοκληρωμένη κατάληξη του ρητού σου πριν το λογοκρίνεις...

quote:

το "διατεθειναι" ξερεις, θελει ανταποκριση και οχι διαφημιση (αν με πιανεις).

Και να σού 'λεγα ότι σε πιάνω εσύ θα με πίστευες?

quote:

το "ου μαθειν" εχει να κανει με την στειρα γνωση, σαν κι αυτην που παραθετεις.

Δοκίμασες να την "γονιμοποιήσεις" και απέτυχες? Άλλα μας έλεγες για τον εαυτό σου κι εμείς σε πιστεύαμε...

quote:

το "παθειν" εχει να κανει με το βιωμα - σε ρωτησα ευθεως και δεν απαντησες: ταχεις εφαρμοσει αυτα που γραφεις?

Ου σε πείσω καν σε πείσω. Τι νόημα λοιπόν θα είχε να σου απαντήσω εκτός από το να ικανοποιήσω την διάθεσή σου για κουτσομπολίστικη φλυαρία και μάλιστα σε βαθμό φορτικής εμμονής?...

quote:

ειπες και το ανεκδοτο της ημερας!

λογοκρινα τον Αριστοτελη!!!

νασαι καλα, γελασα!


Τι λες τώρα, υποχρέωσή μου, εγώ γελάω με την περίπτωσή σου από τότε που πρωτοξεκίνησε η συζήτηση...

Με κουτσομπολιά θα ασχολούμαστε?

quote:

κουτσομπολιο ηταν? εγω το λεω κοινωνικη κριτικη

Συ είπας...τον Johnny Johnnaky...

quote:

και συνεχιζω: δηλωνεις ναϊτης? δηλωνεις αλχημιστης? δηλωνεις ιπποτης? δηλωνεις τεκτονας? δηλωνεις "ασπρος" ή "μαυρος"?

Δεν είμαι δηλωσίας. Τζάμπα αγχώνεσαι...

quote:

καποιον μου θυμιζεις και με τα 7 σου μηνυματα ξεπερναμε το 51%.


θα περιμενω λιγο ακομη και μετα θα ανοιξω την κουρτινα 3...


Να σου υπενθυμίσω ότι μετράω ώρες στο φόρουμ και αυτά που μου γράφεις δεν τα κατέχω ακόμα. Αλήθεια τι είδους συνθηματικά είναι τα ποσοστά και η κουρτίνα 3?

Συμφωνώ ότι ένας είναι ο δρόμος.

quote:

δηλαδη τοση ωρα συμφωνουσες μαζι μου?

Έθεσα ποτε θέμα ποσότητας? Άλλο η ποσότητα που λες εσύ ότι είπα και άλλο η κατεύθυνση που πράγματι είπα. Δύσκολο ε?

quote:

σορυ, εχω κι αυτο το αϊζενχαουερ που με βασανιζει και δεν το καταλαβα!

Μην ανησυχείς, όλοι οι υπόλοιποι το καταλάβαμε και κατανοούμε το πρόβλημά σου. Γι' αυτό άλλωστε, όπως βλέπεις, δείχνουμε απόλυτο σεβασμό και υποδειγματική ανοχή...
Δεν πιστεύω να έχεις παράπονο?

Όμως έχει 2 κατευθύνσεις: Η μία οδηγεί στο γκρεμό, η άλλη στον Ουρανό.

quote:

μια κατευθυνση εχει, και καλα θα κανεις να το συνειδητοποιησεις: ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ

Μπρρρ μακάβριο...
Αλήθεια εσύ που το ξέρεις ότι ο δρόμος έχει μια κατεύθυνση? Δοκίμασες ποτέ να βαδίσεις αντίθετα? ή το "παθείν" είναι μόνο για το τσιτάτο?

quote:

αν το κανεις, θα σκεφτεσαι πριν γραψεις - σκεψου ναναι το τελευταιο σου μηνυμα η προτροπη για αποχη απο τον οργασμο, και το σεξ με επικλησεις...

Μελοδραματικό...
Ακούγεσαι σαν να έχεις κολλήσει άσχημα και γεννάται το ερώτημα πως να σε ξεκολλήσουμε...
Ά! Το βρήκα: Σε διαβεβαιώ ότι οι αυθεντικοί Μύστες όλων των εποχών διακήρυσσαν ότι η σύνδεση με την Λευκή Ατραπό είναι εντελώς προαιρετική και επομένως ουδόλως σε αφορά, οπότε χαλλλλλλλάρωσε και συνέχισε να απολαμβάνεις αυτά που δηλώνεις...

Φυσικά μπορεί κάποιος να επιλέξει να χάσει το χρόνο του κάνοντας αιώνιες παλινδρομήσεις μεταξύ των 2 άκρων, δεδομένου ότι σύμφωνα με τον παγκόσμιο νόμο της κινήσεως τίποτα δεν μένει εντελώς στάσιμο για πολύ

quote:

χρονο του???
μονο το Τωρα υπαρχει - αξιοποιησε το!
ακομη και για την επιστημη δεν υπαρχει χρονος στο συμπαν - η δικη μας αντιληψη τον δημιουργει
οσο για την στασιμοτητα, ουτε αυτη υπαρχει - τα παντα ρει ορε κοπέλια!

Yeeezz Maazzter!
Εσύ τελικά υπάρχεις ή τζάμπα χάνω το χρόνο μου?
Κι εκεί που νόμιζα ότι θα με φώτιζες από την πλούσια και οφθαλμοφανέστατα βιωματική Γνώση σου...

...σύντροφε Johnnie

quote:

φαγαμε μαζι και δεν το θυμαμαι? (γμ το αϊζενχαουερ μου, παλι κενα εχω)

Αν και δήλωσες ...κομμουνισοσυμμορίτης αριστερότερος της Παπαρήγα (remember?) μάλλον λόγω της εκδηλωμένης ψυχικής νόσου την οποία ευθαρσώς και προς τιμήν σου ομολογείς ή και για να είμαι πιο επιεικής, λόγω του νεαρού της ηλικίας σου, ίσως να μην έχεις υπόψη σου ότι στο πρώην ανατολικό μπλοκ αντί για το "κύριος" που τους ακουγόταν μπανάλ και μπουρζουά, χρησιμοποιούσαν την ψαγμένη (λέμε τώρα...) προσφώνηση "σύντροφος". Οπότε βιάστηκες να πεις τη γνωστή αττάκα του συμπαθούς Αυλωνίτη...

quote:

ενυ γουεϊ, να σου πω ενα μυστικο?

Τιμή μου!

quote:

παντα μονοι μας ειμαστε - μονοι ηρθαμε, μονοι βιωνουμε, μονοι φευγουμε

Άστα μη συζητάς...
Πάντως δεν είναι αυτός λόγος να τα βάψεις και μαύρα. Μπορείς π.χ. να βρεις μια κοπέλλα και να μην αισθάνεσαι πια τόσο μόνος...
Άσε δε που θα σου κάνει και καλό (you know ή μάλλον you will know what I mean)...

ούτε καν η πάλαι ποτε πανίσχυρη Σοβιετική Ένωση

quote:

52%

"και βαλε..."


Τ' είν' τούτου? Για σπάστο μου σε ψιλά...


[/quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy