ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει θεος αραγε?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 21:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Εμείς οι Χριστιανοί διδασκόμαστε την ταπείνωση, όχι τον εγωισμό. Ο Εγωισμός είναι πάθος, το οποίο πρέπει να νικήσουμε.

Όπως και να επιθυμείς να παρουσιάσεις τα πράγματα, ο Χριστιανισμός κυνηγάει να νεκρώσει τον εγωισμό, όχι να τον επιδεινώσει.

Τώρα για τα υπόλοιπα που λες, σε όλα υπάρχει κάτι πολύ πιο εγωιστικό από αυτά: το να νομίζεις πως είσαι το μεγαλύτερο μυαλό σε ολόκληρο το σύμπαν αυτή την στιγμή (πες με Stephen Hawking).

http://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/gerontikon/paisios_humbleness.htm

Ελπίζω να σε βοηθήσει να βγεις από το αδιέξοδο του μίσους σου προς τους Χριστιανούς και να συνειδητοποιήσεις πως με την ειρωνία το μόνο που καταφέρνεις είναι να μην σε παίρνει κανείς όσο σοβαρά όσο θα ήθελες.

Edited by - WWalker on 09/09/2005 21:30:29

Edited by - WWalker on 09/09/2005 21:32:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 22:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:

Για να μην μιλησουμε για την Φυση,


!!! Έκαψαν οι χριστιανοί κανένα δάσος?
quote:

τη λογική,


Έκανες κανένα τεστ και σε βρήκαν να υπερέχεις?
quote:

τον έρωτα,


τον θείο, ή την εικόνα του τον ανθρώπινο?
quote:

τη γυναικα,


της αρχαίας ελλάδας ή την σημερινή?
quote:

οι τραγόπαπες


Το να βρίζεις κάτι που σέβονται τα υπόλοιπα εκατομμύρια σημαίνει ότι μόνο σου κάνεις τον εαυτό σου πολύ φτηνό. Μην αυτοξεφτιλίζεσαι.
quote:

δεν ειναι ικανοί να κατανοήσουν το παραμικρό περα απο όργια και κονομες... παρολα αυτα μιλανε για τις ιδιοτητες του θεου και το σχεδιο του... ΑΥΤΟ ειναι εγωισμος...


Υπάρχουν και οι πολλοί που έχουν μια παπαδιά και ζουν τίμια.
quote:

Για αυτο σου λεω... η αληθεια ειναι το φλιτζανι! Φλιτζανι ημων, εν τω γραφειο, αγιαστειτω ο καφες σου, ελθετω η καφεινη σου, γεννηθητω το εσπρεσσο σου, ως εν καφετερια και επι της κουζινας.... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


Αυτό είναι υστερικό και ειδικά το ΧΑΧΑΧΑΧΑ μετά την ειρωνία.
Σνίφ θα έλεγα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 22:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Τι παιδεύεσαι ρε Δημήτρη, δεν το βλέπεις ότι ο άνθρωπος αυτός έχει κυριευτεί από αντιχριστιανικό φανατισμό;

Πως θα τον "νικήσουμε" αυτόν; Με μίσος και φανατισμό στον φανατισμό του; Όχι κακό θα κάνουμε μόνο. Το μίσος νικιέται μόνο με αγάπη, και ο εγωισμός με ταπείνωση. Αυτά τα δύο είναι αρκετά, αν τα έχουμε, για να νικήσουν οποιοδήποτε αντιχριστιανικό πνεύμα μέσα σε έναν άνθρωπο.

Edited by - WWalker on 09/09/2005 22:45:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 01:28:50  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Το να μου ζητάτε ξανά και ξανά τεκμήρια για κάτι το οποίο θα έπρεπε να το θεωρείτε αυτονόητο, είναι σαν να βάζετε ένα αξίωμα στον τοίχο και να του λέτε: «Αποδείξου!»

Να το θεωρώ……αυτονόητο?? Να θεωρήσω «αυτονόητο» το ότι…μιλάτε για κάτι για το οποίο ΣΤΕΡΕΙΣΤΕ ΤΟΥ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ?????

Έτσι οριοθετείτε αγαπητέ στην ζωή σας τα αυτονόητα?

Θέλετε να σας θυμίσω τι λέγατε πριν λίγο καιρό, ώστε να παραδεχθείτε ότι «αυτονόητο» είναι ΜΟΝΑΧΑ ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΜΑΘΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ? Για δείτε λοιπόν λίγο καλύτερα:
{Εγώ μάλλον επέλεξα τον Χριστιανισμό επειδή αυτός με μεγάλωσε και με διαμόρφωσε.}

Δεν υπάρχουνε «αυτονόητα» αγαπητέ.

WWalker:
«Τι άλλο μεγαλύτερο τεκμήριο από την ίδια την πραγματικότητα; Ανοίξτε λίγο τα μάτια σας και δείτε: ίδια βαρύτητα έχει η Γη και ίδια η Σελήνη;»

Καλό είναι όταν αναφερόμαστε σε ΤΕΚΜΗΡΙΑ να είμαστε σοβαροί. Οι ευσεβείς πόθοι και οι φαντασιώσεις που εκκινούν από την θρησκευτική υποβολή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ «ΤΕΚΜΗΡΙΑ» αλλά ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

Κοινώς…..ευφυολογήματα!

WWalker:
«Δικαιολογείστε παρακαλώ τους χαρακτηρισμούς σας.»

Ελπίζω να το αντιλαμβάνεστε ΤΩΡΑ τουλάχιστον……

WWalker:
«Στο άλλο σκέλος δίνω το βάρος, στο ότι κάτι το οποίο βρίσκεται έξω από το σύμπαν μας δεν διέπεται κατ’ ανάγκην από τους νόμους του σύμπαντός μας.»

ΚΑΙ ΕΔΩ φαντασιώνεστε αγαπητέ. ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα σας? ΠΟΘΕΝ η σοβαρότητα του επιχειρήματος? ΠΟΘΕΝ προκύπτει η ανάγκη ενός «Όντος» που βαφτίσατε προσωπικό Θεό?

Καμία ΛΟΓΙΚΗ απόδειξη ή απάντηση?

Ξέρετε, δεν είναι δα και τόσο κακό να παραδεχθείτε ότι έτσι απλά το φαντάζεστε…

WWalker:
«Δεν επεδίωξα ποτέ να «αποδείξω» την πίστη μου, γιατί πολύ απλά πιστεύω πως κάτι το οποίο είναι εξωκοσμικό δεν περιορίζεται από τους νόμους του σύμπαντός μας.»

Το μόνο που είναι «εξωκοσμικό» είναι ανάγκη των μονοθεϊστών να υπάρχει ένας θεός, που τους είπανε και μάθανε πως…..«μάλλον υπάρχει». Όλα τα άλλα είναι δοξασίες και αναφορές δίχως την ελάχιστη τεκμηρίωση.

WWalker:
«Την βεβαιότητά μου μπορώ να την εξηγήσω μόνο σε άνθρωπο που πιστεύει πως οι νόμοι της φύσης μπορούν να ανασταλούν προσωρινά.»

Η πίστη είναι μια ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ. Επομένως, μάλλον τον αντίστοιχο συνομιλητή ψάχνετε……..

WWalker:
«Εγώ αγαπητέ τον έχω βρει τον Θεό μέσα μου. Δεν έχω αμφιβολίες καθόλου.»

Αυτό, αν και ευγενικό ως συναίσθημα, δεν λέει τίποτα απολύτως. Η προσωπική σας άποψη, η προσωπική σας κατάσταση γενικότερα, δεν αποτελεί στοιχείο.

WWalker:
«ΟΥΔΕΜΙΑ ομοιότητα έχει η βαθιά, εσωτερική πίστη στον Παντοδύναμο με αυτό το οποίο την παρομοιάζετε.»

Κάνετε λάθος. Σε τελική ανάλυση, αναπόδεικτος μύθος το παραμύθι, αναπόδεικτος και ο Θεός. Και στις δυο περιπτώσεις, ωστόσο, έχουμε ένα έντονο συναίσθημα. Είτε ηρεμίας είτε ανησυχίας. Ανάλογα με το επεισόδιο του παραμυθιού……

WWalker:
«Όσον αφορά την παραδοχή σας, «ότι δεν δρα δεν υπάρχει», αυτή που στηρίζεται;»

Στο αποτέλεσμα!

Η δική σας εκδοχή, ΠΟΥ στηρίζεται ώστε να στηρίζεστε τόσο πολύ επάνω της??

WWalker:
«Παραθέτετε ένα σύνολο συμπερασμάτων, χωρίς καν να μας στηρίξετε τις σκέψεις σας.»

Διεκδικείτε μια πρωτιά: να μην αντιλαμβάνεστε διαρκώς τα όσα διαβάζετε. Με το συμπάθιο δηλαδή.

Διαβάστε λοιπόν ξανά και ξανά τα όσα έγραψα, και θα βρείτε όλες τις απαντήσεις. Η φαντάζεστε ότι ο «εξωσυμπαντικός Θεός» σας έχει γίνει…..αντιληπτός??

WWalker:
«Όχι όμως, εγώ πιστεύω, και πιστεύω γιατί θέλω να πιστεύω, γιατί μου δίνει δύναμη, νιώθω δυνατός όσο τίποτε άλλο όταν προσεύχομαι στον Θεό μου, νιώθω συναισθήματα που οποιοσδήποτε άθεος δεν θα ένιωθε.»

Ακριβώς αγαπητέ. Πιστεύετε διότι ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΓΚΗ, διότι μεταθέτοντας τις ελπίδες και τους φόβους σας, τις ανεκπλήρωτες σας επιθυμίες και τις μελλοντικές ανησυχίες σε κάτι «εξωκόσμιο», νιώθετε δυνατός και πλήρης.

Ωστόσο, η πίστη δεν συνδέεται απαραίτητα με κάποιον «Θεό», με κάποια μεταθανάτια τσουλήθρα ή κάποια «θεϊκή επιβράβευση» για τα πολλά κεράκια.

Η μια και μόνη θεραπευτική δύναμη που μπορεί να κατακτήσει ο άνθρωπος, έχει πολλά ονόματα: Δημιουργικός Νους-Υποσυνείδητη Δύναμη-Μητέρα Φύση-«Θεός».

Ο νόμος της ζωής είναι η πίστη.

Κανένα βιβλίο, ούτε καν και η ίδια η Αγία Γραφή, δεν μιλά για την πίστη μας σε κάποιο τελετουργικό, ιεροτελεστία, μορφή, θεσμό, συνταγή, άνθρωπο ή κάποια «εξωκόσμια παρέμβαση». Τα παραμύθια περί «θεανθρώπου» και «ενσαρκώσεως» αποτελούνε απλά τις νοητικές ακροβασίες και παραποιήσεις σχολαστικών εξουσιαστών και τίποτα περισσότερο.

Η Αγία Γραφή μιλά ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ. Κάτι που μάλλον δεν λέτε να καταλάβετε. Η πίστη του καθενός είναι η σκέψη που επικρατεί στον νου. Τι πιστεύετε για τον εαυτό σας, τη ζωή και το σύμπαν? Η ζωή σας θα είναι ανάλογη με αυτά που πιστεύετε και «βλέπετε» μέσω της αυθυποβολής.

«Το εάν δύνασαι να πιστεύσης, πάντα είναι δυνατά εις τον πιστέυοντα» (Κατά Μάρκον)

Είναι εξαιρετικά ανόητο να πιστεύουμε σε «Αγίους», «άγιες εικόνες» και «θαύματα», σε νεκραναστάσεις και άλλα παράλογα εσχατολογικά φούμαρα. Είναι ανόητο να πιστεύουμε σε κάτι που μπορεί να μας «κρίνει» και ενδεχομένως να μας κάνει κακό βάζοντας μας στην «κόλαση» και την «αιώνια τιμωρία».

Σε τελική ανάλυση, δεν είναι αυτό που πιστεύουμε που μας κάνει ή θα μας κάνει κακό, αλλά είναι η πίστη ή η σκέψη που υπάρχει μέσα μας που επιφέρει το κακό αποτέλεσμα. Και αυτό διότι αυτό το οποίο μας έμαθαν να πιστεύουμε, π.χ. ο «θεάνθρωπος Ιησούς», είναι απλά ένα σύμβολο, μια έννοια, και ΟΧΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Όλες οι εμπειρίες μας, όλες οι πράξεις, τα γεγονότα και οι συνθήκες της ζωής μας είναι η αντανάκλαση και οι αντιδράσεις ΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.

Γι’αυτό, σκεφτείτε καλά πριν κρίνεται τα συναισθήματα των «Άθεων», διότι ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΕ, αν λάβουμε υπ’όψιν μας την εξόχως ρηχή άποψη που έχετε για την διαφορετικότητα!

WWalker:
«Πάντως αν είναι να διαλέξει κανείς ανάμεσα στο αδιέξοδο της λαγνοκρατίας της εποχής μας που αποχαυνώνει τον άνθρωπο στα σαρκικά του πάθη, και την ευσεβή χριστιανική ζωή της οικογένειας, εγώ θα διάλεγα την ζωή της οικογένειας»

Πόσους από τους Αγίους και Πατέρες που ασπάζεστε, γνωρίζετε να είχανε οικογένεια? Πόσους από τους Αποστόλους? Εθελοτυφλείτε φίλτατε.

WWalker:
«Το «σκυμμένο κεφάλι» εγώ θα το αντικαταστήσω με την λέξη «ταπείνωση», και θα συμφωνήσω, και θα πω και ότι χαίρομαι που αυτές οι αξίες είναι που αποτελούν τα πρότυπα του δόγματός μας, και όχι η φιληδονία και η πορνεία.»

Δηλαδή, για να καταλάβουμε τι είδους απόψεις και εικόνες έχετε για τη ζωή που ζείτε, μετά το σκυμμένο κεφάλι έρχεται για σας η…..πορνεία???

Όλα καλά λοιπόν……..

WWalker:
«Ωστόσο, από την απάντησή σας έχω την αίσθηση ότι δεν έχετε σεβασμό για το λαικό αίσθημα; Γιατί; Μήπως είναι χαζοί οι συνάνθρωποί μας;»

Χαζοί όχι, αλλά ευκολόπιστοι και θύματα! Ειδάλλως, ΠΩΣ να εξηγήσει κανείς τον σφαγέα «Άγιο Κωνσταντίνο»? ΠΩΣ ΝΑ εξηγήσει κανείς την εορτή του Ιακώβου του ασκητή (28 Ιανουαρίου), ο οποίος ΒΙΑΣΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΣΟ ΑΥΤΗΝ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΤΗΣ??

Η νομίζετε φίλτατε ότι γνωρίζει ο κοσμάκης τα παραμύθια και το μουρμούρισμα των παπάδων τι κρύβει πραγματικά?

Αντιλαμβάνομαι αγαπητέ την θέση σας, αλλά με τέτοια επιχειρήματα δεν πείθετε κανέναν. Τουλάχιστον κανέναν ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.

WWalker:
«Εσείς όμως, θα μας βρείτε τον μηχανισμό της «βούλησης»; Λέω γιατί αν το πνεύμα είναι παράγωγο του εγκεφάλου, τότε όλα είναι προκαθορισμένα, όπως στα ηλεκτρονικά κυκλώματα.»

ΛΑΘΟΣ!

Η νόηση διαμορφώνεται συνεχώς, και ποτέ κανείς δεν υποστήριξε ότι είναι «όλα προκαθορισμένα». Το ίδιο συμβαίνει με τις γνώσεις και το επίπεδο των νοητικών διαδικασιών. Δίχως την ύλη όμως, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 04:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial
quote:
οι τραγόπαπες


Το να βρίζεις κάτι που σέβονται τα υπόλοιπα εκατομμύρια σημαίνει ότι μόνο σου κάνεις τον εαυτό σου πολύ φτηνό. Μην αυτοξεφτιλίζεσαι.


ΤΙΙΙΙΙ? ΤΟΛΜΑΣ και αναφερεις οτι εκατομμύρια άνθρωποι σεβονται τους παπαδες? Ο δικός σου αναχρονισμός, σκοταδισμος, μεσαιωνισμός και εθελοτυφλισμός, σε κανει να ξεχνάς το ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΟ παρελθόν. Να σου το θυμίσω εγώ λοιπόν...

Μπράβο στην Εκκλησία μας! Μπράβο στους παπάδες μας! Μπράβο!


Το ψάρι ΠΑΝΤΑ βρομάει από το κεφάλι...


Όσο για τα υπόλοιπα...

Η φύση καταστρέφεται γιατί ο Χριστιανισμός την υποβίβασε σε απλό δημιούργημα και όχι Δημιουργική δύναμη όπως είναι...

Η λογική πληγώθηκε θανάσιμα, με την καταστροφή του έργου των Φυσικών φιλοσόφων, και την επι αιωνες ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ αποδοχή του "πιστευε και μη ερευνα..."

Ο έρωτας μισήθηκε τόσο από τους χριστιανούς, σε σημείο του να κόβουν τα μόρια των αγαλμάτων, και να γεμίζουν τα βουνα από στερημένους καλόγερους...

Η γυναίκα έπαψε να αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της ιεροσύνης και του Θείου, και αντικαταστάθηκε από μια Μαρία, η "αγιότητα" της οποίας εξαρτάται από την παρθενία της. Και να είναι κάποια παρθένα εντάξει... αλλά τότε πως γέννησε? Από που γέννησε????

Όσο για τους παπάδες που "ζουν τίμια", αυτό είναι άτοπο και οξύμωρο. Δεν είναι δυνατόν να ζει τίμια κάποιος που πουλάει παραμύθια. Το πολύ πολύ, απλά να τα έχει πιστέψει και ο ίδιος.

Το μονο που με ευχαριστεί, είναι ότι ο Χριστιανισμός, ειδικά στην βόρεια Ευρώπη, αρχίζει σιγά σιγά και ξεπερνιέται. Ε. εμεις είμαστε ως συνήθως καμια 30αριά χρόνια πίσω, αλλά θα γίνει και εδώ αυτό. Ελπίζω μόνο, να υπάρχει κάποιος ΛΙΓΟ σωστός πολιτικός, που να τσιμπίσει την εκκλησιαστική περιουσία, και να κάνουμε ανάσταση... πραγματική!
Ως τότε τα κεφάλια μέσα, και να βλέπουμε και τις real estate εξελίξεις έτσι???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 10:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Λοιπόν αδελφέ μου Schwabe, μιας και η απάντησή σου (όπως και η δική μου) είναι τεράστια, αλλά επίσης διαπιστώνω πως κινείται στο ίδιο μήκος κύματος με τις προηγούμενες, κάτι το οποίο το μόνο το οποίο κάνει είναι να μας οδηγεί σε διαρκείς επαναλήψεις (εξάλλου και το reply σου τώρα δεν προσφέρει κάποιο καινούριο στοιχείο, απλώς επαναδιατυπώνει τα ίδια ερωτήματα με πριν), εγώ επιλέγω να σου κάνω το χατίρι να μην απαντήσω. Μπορείς να θεωρήσεις ότι είσαι ο ηθικός "νικητής" αυτού του διαλόγου (αν μπορούμε να το θέσουμε έτσι, αν και δεν υπάρχει το στοιχείο της αντιπαλότητας).

Ελπίζω να σεβαστείς την απόφασή μου και να λήξουμε την συζήτησή μας εδώ, καθώς οδηγεί σε έναν φαύλο κύκλο ερωταποκρίσεων από τον οποίο μόνο χρόνο έχουμε να χάσουμε, και λίγα να κερδίσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 16:20:22  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Μπορείς να θεωρήσεις ότι είσαι ο ηθικός "νικητής" αυτού του διαλόγου (αν μπορούμε να το θέσουμε έτσι, αν και δεν υπάρχει το στοιχείο της αντιπαλότητας).»

Εάν βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση, τότε καλύτερα να μην λες τίποτα. Η σιωπή σε τέτοιες περιπτώσεις είναι χρυσός. Αυτό ως συμβουλή.

Κατά τα άλλα, ως συνήθως, ποτέ δεν απαντάς.

Μου μίλησες για δήθεν «λαϊκό αίσθημα», και σου έφερα παράδειγμα ΑΝΩΜΑΛΟΥ ΒΙΑΣΤΗ, ο οποίος και εορτάζετε από το «λαϊκό αίσθημα» ως «Άγιος», ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΘΕΙ.

Αγνοείς φίλτατε, ή μάλλον εθελοτυφλείς, ότι ο κόσμος κατά 99% πρώτον ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ και δεύτερον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ, οπότε και ο κάθε ένας μπορεί να πετάει ένα «λαϊκό αίσθημα», και έτσι να νομίζει ότι ξεγελάει τους συνομιλητές του.

Γελιέσαι φίλτατε, γελιέσαι οικτρά, και το χειρότερο από όλα: με την στάση σου κάθε άλλο παρά «υπηρεσίες» προσφέρεις στο δόγμα σου.

Και αυτό το τελευταίο, κράτα το επίσης ως συμβουλή……..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 16:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:

Μου μίλησες για δήθεν «λαϊκό αίσθημα», και σου έφερα παράδειγμα ΑΝΩΜΑΛΟΥ ΒΙΑΣΤΗ, ο οποίος και εορτάζετε από το «λαϊκό αίσθημα» ως «Άγιος», ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΘΕΙ.

Αγνοείς φίλτατε, ή μάλλον εθελοτυφλείς, ότι ο κόσμος κατά 99% πρώτον ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ και δεύτερον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ, οπότε και ο κάθε ένας μπορεί να πετάει ένα «λαϊκό αίσθημα», και έτσι να νομίζει ότι ξεγελάει τους συνομιλητές του.


Μίσος βλέπω, πολύ μίσος αδελφέ μου.
Σου ξαναείπα, δεν είναι χαζός ο συνάνθρωπός σου. Ο καθένας είναι έξυπνος, με ελάχιστες εξαιρέσεις τους ανθρώπους που δεν μπορούν επειδή η φύση τους αδίκησε, ο καθένας είναι ικανός να καταφέρει πολλά.
Επέλεξα να μην απαντήσω στα όσα γράφεις, γιατί νιώθω πως δεν έχω ούτε εγώ κάτι να κερδίσω από αυτό, αλλά ούτε και εσύ, γιατί όπως μου είχες πει και παλιότερα, οι απόψεις μου σε αφήνουν αδιάφορο, και ότι άλλο έχω να γράψω το θεωρείς ανοησία και εμένα ανόητο.
Δεν θα κατάφερνα τίποτα με το να συνεχίσω αυτή την συζήτηση.


quote:
Γελιέσαι φίλτατε, γελιέσαι οικτρά, και το χειρότερο από όλα: με την στάση σου κάθε άλλο παρά «υπηρεσίες» προσφέρεις στο δόγμα σου.

Και αυτό το τελευταίο, κράτα το επίσης ως συμβουλή……..


Όπως νομίζεις.
Το ότι εγώ είμαι ένα βάρος στο δόγμα μου, το γνωρίζω. Το γνωρίζω πως δεν είμαι άξιος ούτε καν να λέγομαι Χριστιανός Ορθόδοξος, γιατί για πολλά φταίω, και σε λίγα είμαι ικανός για να το υπηρετήσω.

Θα προσπαθώ, και αν τα καταφέρω, ο Θεός μου θα με ανταμείψει. Αν δεν τα καταφέρω πάλι, δεν θα χάσω τίποτα.

quote:
Εάν βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση, τότε καλύτερα να μην λες τίποτα. Η σιωπή σε τέτοιες περιπτώσεις είναι χρυσός. Αυτό ως συμβουλή.

Κατά τα άλλα, ως συνήθως, ποτέ δεν απαντάς.


Επειδή λοιπόν νιώθω πως δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά ούτε και εσύ να με βοηθήσεις εμένα, επιλέγω να μην συζητήσω άλλο για το θέμα αυτό. το έχω ξαναπεί: με εσένα, δυστυχώς, δεν μπορώ να συνεννοηθώ. Με στενοχωρεί που το λέω, αλλά δεν μπορώ να το κάνω.

Θα προτιμήσω έτσι λοιπόν να σωπάσω. Πρώτον γιατί δεν μπορώ να σε βοηθήσω, και δεύτερον γιατί σου κάνω ζημιά, σε βάζω σε πειρασμό. Ότι δεν είναι ανθρωπίνως δυνατόν λοιπόν, θα το αναθέσω στον Θεό.

Όπως σου είπα, αν νιώθεις πως έχει αξία να έχεις νικήσει "ηθικά" αυτό τον διάλογο, εγώ δεν θα το αρνηθώ: τον έχεις νικήσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 20:40:19  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Μίσος βλέπω, πολύ μίσος αδελφέ μου.»

Κάθε άλλο. Αλήθεια και ειλικρίνεια είναι φίλτατε το ζητούμενο, και όχι αναπαραγωγή ξύλινης και καθεστωτικής γλώσσας.

WWalker:
«Το ότι εγώ είμαι ένα βάρος στο δόγμα μου, το γνωρίζω. Το γνωρίζω πως δεν είμαι άξιος ούτε καν να λέγομαι Χριστιανός Ορθόδοξος, γιατί για πολλά φταίω, και σε λίγα είμαι ικανός για να το υπηρετήσω.»

Α καλά!!

Η περίφημη «ταπείνωση» και τα σχετικά……….

WWalker:
«Θα προσπαθώ, και αν τα καταφέρω, ο Θεός μου θα με ανταμείψει. Αν δεν τα καταφέρω πάλι, δεν θα χάσω τίποτα.»

Αυτό πάλι………..ΤΙ ΕΙΝΑΙ??

Εάν τα καταφέρω και με ανταμείψει ο Θεός μου, καλώς έχει. Εάν πάλι δεν τα καταφέρω να λάβω την ανταμοιβή (ότι αυτό σημαίνει..), τότε….ΔΕΝ ΧΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΟ!!!

Αυτό τώρα είναι δηλαδή η στάση ενός πιστού? Αυτό σημαίνει άραγε το να αισθάνεσαι τα όσα μας έχεις τονίσει?

Διακρίνω μια σύγχυση αγαπητέ στα λεγόμενα σου, καθώς και μια γοερή αντίφαση, η οποία και προϊδεάζει για την επερχόμενη αποτυχία. Μήπως, με το συμπάθιο δηλαδή, θα πρέπει να αναθεωρήσεις ορισμένες σου σκέψεις??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 20:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2

quote:
οι τραγόπαπες

ΤΙΙΙΙΙ? ΤΟΛΜΑΣ και αναφερεις οτι εκατομμύρια άνθρωποι σεβονται τους παπαδες? Ο δικός σου αναχρονισμός, σκοταδισμος, μεσαιωνισμός και εθελοτυφλισμός, σε κανει να ξεχνάς το ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΟ παρελθόν. Να σου το θυμίσω εγώ λοιπόν...
Μπράβο στην Εκκλησία μας! Μπράβο στους παπάδες μας! Μπράβο!
Το ψάρι ΠΑΝΤΑ βρομάει από το κεφάλι...


Φυσικά το δικό σου έγκλημα δεν είναι υποδεέστερο αυτών που αναφέρεις με φωτογραφίες.

Δεν αναφέρεσαι σε λίγα πρόσωπα αλλά σε όλους τους ιερείς και τους αποκαλείς τραγόπαπες.

Αν μιλούσες έτσι για τους ιερείς σε άλλη χώρα σε άλλη θρησκεία θα ήσουν μέσα.

Αν έβριζες το ιερατείο στην αρχαία Ελλάδα θα έχανες τη ζωή σου.

Φυσικά το να μη σέβεσαι τα πιστεύω του άλλου και να βρίζεις τα ιερά του αποτελεί θέση σου και αφετηρία συζήτησης.

Δηλαδή θα πρέπει να κατεβώ κι εγώ στο επίπεδό σου και να βρίζω τα πιστεύω σου και ότι έχεις ιερό για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε.

Δε γίνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 21:14:25  Εμφάνιση Προφίλ
dimitris2:
«Αν μιλούσες έτσι για τους ιερείς σε άλλη χώρα σε άλλη θρησκεία θα ήσουν μέσα.
Αν έβριζες το ιερατείο στην αρχαία Ελλάδα θα έχανες τη ζωή σου.»

Και εάν τολμούσες να τα πεις στο θεοκρατικό Βυζάντιο, ΘΑ ΣΕ ΕΙΧΕ ΦΑΕΙ Η ΑΓΧΟΝΗ ΚΑΙ Ο ΒΟΣΠΟΡΟΣ!

Λες που λες φίλτατε, καλό είναι ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ ΟΛΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 21:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Εχεις δίκιο.
Αλλά δεν είναι και απόλυτο ότι όλοι οι αυτοκράτορες έκαναν το ίδιο.
Στα μουσουλμανικά κράτη υπάρχει επίσημα το θρησκευτικό δικαστήριο και μετά το πολιτικό.
Δεν είμαι υπερ αυτών των συστημάτων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 21:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio
VELIAL ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΣΙΝΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 00:21:03  Εμφάνιση Προφίλ
dimitris2:
«Εχεις δίκιο.
Αλλά δεν είναι και απόλυτο ότι όλοι οι αυτοκράτορες έκαναν το ίδιο.»

Ίσως. Το ίδιο όμως μπορεί να ίσχυε και στις άλλες περιπτώσεις.

dimitris2:
Στα μουσουλμανικά κράτη υπάρχει επίσημα το θρησκευτικό δικαστήριο και μετά το πολιτικό.»

Και παλαιότερα υπήρχε η ιερά εξέταση και το ιερό γραφείο των βυζαντινών.

Είπαμε, όταν τα λέμε, να τα λέμε όλα……..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 00:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Δεν διαφωνώ, να τα λέμε όλα.
Αλλά η ιερή εξέταση ήταν στη δύση από καθολικούς και όχι στο βυζάντιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 00:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial
quote:
Φυσικά το δικό σου έγκλημα δεν είναι υποδεέστερο αυτών που αναφέρεις με φωτογραφίες.

E, όχι. Το να αποκαλείς τους παπάδες τραγόπαπες δεν είναι το ίδιο με τα εγκλήματά τους. Ούτε την περιουσία του λαού υπεξαίρεσα, ούτε έφηβους εκπόρνευσα, ούτε νέους παρέσυρα στα ναρκωτικά. Αυτά είναι δουλειές των ανώτερων ιεραρχών σου, που με τόσο σθένος υπερασπίζεσαι. Η έκφραση τραγόπαπας είναι καθημεριν΄λή, και χαρακτηρίζει την εξωτερική τους εμφάνιση. Δες μόνος σου


Το ξέρω ότι θα ήθελες να καούν στην πυρά όσοι διαφωνούν με τον Χριστιανισμό, και ειρωνεύωνται τα ανόητα παραμυθάκια του. Δυστυχώς για σένα όμως δεν είμαστε στο μεσαίωνα, ούτε στο Ιράν. Αν δεν σου αρέσει η ελευθερία λόγου, πήγαινε να γίνεις μουτζαχεντίν.
Όσο για την αρχαία Ελλάδα, τα λεγόμενα σου δεν αποδεικνύουν παρά μονο το ότι η κάστα των ιερέων πάντα ήταν κατάπτυστη. Πόσο μάλλον οι ιερείς του αυθαίρετου δόγματός σου, που δεν επέτρεψαν την λειτουργία άλλης θρησκείας , παρά μόνο αυτής της εκφυλισμένης μορφής του Ιουδαισμού.
Αλήθεια, τι έχεις βρει στον Ιεχωβά? Τι από όλα τα "καλά" του σε έχει κάνει να τον προτιμήσεις? Πιστεύεις ότι είναι ο μόνος θεός, ή απλά ο καλύτερος? Ιεχωβας... από όνομα πάντως δε λέει και πολλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 00:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Ελπίζω να σε βοηθήσει να βγεις από το αδιέξοδο του μίσους σου προς τους Χριστιανούς και να συνειδητοποιήσεις πως με την ειρωνία το μόνο που καταφέρνεις είναι να μην σε παίρνει κανείς όσο σοβαρά όσο θα ήθελες.


Ξες τι μου θυμιζεις WWalker?Μου θυμιζεις ιεραποστολο σε καποια χωρα της αφρικης στην οποια οι ανθρωποι δεν ειχαν καμια προηγουμενη σχεση με λαποια θρησκεια...Πολυ αγαπη και αλληλεγγυη βρε παιδι.
Το να βγαινουμε λοιπον και να το παιζουμε και καλα μεγαλοκαρδοι και φιλευσπλαχνοι και πως αγαπαμε ακομα και αυτους που μας αμφισβητουν δεν ειναι εγωισμος και υποκρισια?Εχουν ακουστει χιλιες δυο αποψεις και το μονο που λες ειναι για καποιων Θεο που μας αγαπαει και αφηνεις τους αλλους να τρωγωνται...Εγω προσωπικα δεν βλεπω καποια συγκεκειμενη επιθεση κατα του χριστιανισμου αλλα μια δυσφορια γενικα για τα καθεστωτα των θρησκειων.Τουλαχιστον αυτο εκφραζω εγω.
Ο Schwabe εχει δικιο οταν κοροιδευει την ταπεινωση σου...Θα μου πεις βεβαια εσυ πως η ταπεινωση ειναι μεγαλο χαρισμα...
ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ.ΦΟΒΑΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ.ΦΟΒΑΣΤΕ
Κατηγορειτε την επιστημη,τις αλλες θρησκειες,τους αθεους,τον κοσμο που θεκει να μαθει και ολα αυτα γιατι ειναι αντιθετα της διδασκαλιας της εκκλησιας.Αληθεια αγαπητοι φιλοι μου.Το καταλαβαινετε το δογμα?Καταλαβαινετε τι ασπαζεστε?Κατακαβαινετε τι λετε?Γενικα μπορειτε να καταλαβαιτε οτι μας εχουν κανει προβατα?Καταλαβαινετε οτι εθελοτυφλειτε και γινεστε φερεφωνα?Το αντιλαμβανεστε?ΟΧΙ...και αυτο διοτι ετσι μας εμαθαν να λεμε...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 02:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater
quote:
υσικά το δικό σου έγκλημα δεν είναι υποδεέστερο αυτών που αναφέρεις με φωτογραφίες.

E, όχι. Το να αποκαλείς τους παπάδες τραγόπαπες δεν είναι το ίδιο με τα εγκλήματά τους. Ούτε την περιουσία του λαού υπεξαίρεσα, ούτε έφηβους εκπόρνευσα, ούτε νέους παρέσυρα στα ναρκωτικά. Αυτά είναι δουλειές των ανώτερων ιεραρχών σου, που με τόσο σθένος υπερασπίζεσαι. Η έκφραση τραγόπαπας είναι καθημεριν΄λή, και χαρακτηρίζει την εξωτερική τους εμφάνιση. Δες μόνος σου


Το ξέρω ότι θα ήθελες να καούν στην πυρά όσοι διαφωνούν με τον Χριστιανισμό, και ειρωνεύωνται τα ανόητα παραμυθάκια του. Δυστυχώς για σένα όμως δεν είμαστε στο μεσαίωνα, ούτε στο Ιράν. Αν δεν σου αρέσει η ελευθερία λόγου, πήγαινε να γίνεις μουτζαχεντίν.
Όσο για την αρχαία Ελλάδα, τα λεγόμενα σου δεν αποδεικνύουν παρά μονο το ότι η κάστα των ιερέων πάντα ήταν κατάπτυστη. Πόσο μάλλον οι ιερείς του αυθαίρετου δόγματός σου, που δεν επέτρεψαν την λειτουργία άλλης θρησκείας , παρά μόνο αυτής της εκφυλισμένης μορφής του Ιουδαισμού.
Αλήθεια, τι έχεις βρει στον Ιεχωβά? Τι από όλα τα "καλά" του σε έχει κάνει να τον προτιμήσεις? Πιστεύεις ότι είναι ο μόνος θεός, ή απλά ο καλύτερος? Ιεχωβας... από όνομα πάντως δε λέει και πολλά...



Το να χλευαζεις την πιστη των αλλων δεν ειναι εξυπναδα.Ειναι μαλλον ηλιθιοτητα και σε υποβιβαζει στο επιπεδο του ζωου.
Αν κρινω απο το ψευσωνυμο που διαλεξες και απο την ποιοτητα των δημοσιευσεων σου εδω τοτε μονο να λυπηθω την ανεπαρκη νοημοσυνη σου μπορω.
Δεν εισαι εδω για να συζητησεις.
Εισαι εδω για να επιτεθεις και να χλευασεις.
Αυτη η συμπεριφορα ειναι απαραδεκτη.
Αυτη η συμπεριφορα ειναι προκλητικη.
Αυτη η συμπεριφορα εμφανιζει ξεκαθαρα μπροστα μας τοσο την ανυπαρκτη παιδεια σου οσο και το παιδικο σου μενος και μισος.
Αυτη η συμπεριφορα καταντα ως και γελοια,αλλα δεν εισαι καλος στα ανεκδοτα και ετσι δεν γελα κανεις,μαλλον σε λυπουνται.
Αν εχεις κατι να συνεισφερεις στην κουβεντα καλως.
Προφανως αδυνατεις να συλλαβεις τα αυτονοητα.
Η βλακεια ειναι ανικητη αλλα οχι δικαιολογισημη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 03:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Λοιπόν, αγαπητέ Varmint:


Varmint:
"Ξες τι μου θυμιζεις WWalker?Μου θυμιζεις ιεραποστολο σε καποια χωρα της αφρικης στην οποια οι ανθρωποι δεν ειχαν καμια προηγουμενη σχεση με λαποια θρησκεια...Πολυ αγαπη και αλληλεγγυη βρε παιδι."

Τον Θεό της Αγάπης πιστεύω, τον Θεό της Αγάπης ακολουθώ. Αυτό τουλάχιστον προσπαθώ.

quote:

Varmint:
"Το να βγαινουμε λοιπον και να το παιζουμε και καλα μεγαλοκαρδοι και φιλευσπλαχνοι και πως αγαπαμε ακομα και αυτους που μας αμφισβητουν δεν ειναι εγωισμος και υποκρισια?"

Τι υποκρισία και εγωισμός ρε Varmint, μου λες τώρα; Δεν το βλέπεις ότι ο άνθρωπος με κυνηγάει για να τσακωθούμε; Προκαλλεί συνέχεια, όλα τα replies του ένα κατεβατό από προσβολές και προκλήσεις για να βριστούμε είναι. Σε ένα άλλο με κορόιδευε που τόλμησα... ακούς εκεί... να είμαι Μηχανικός, και να πιστεύω στον Θεό. Και άκουσα και το φοβερό απ΄τα χείλη του Schwabe: "ως πότε πια θα δίνουμε πτυχία παπαγαλία". Το τι μου σουρνε δεν λέγεται.
Τι να κάνω και γω; Να τον βρίσω; Δεν θέλω. Μια φορά που εξελίχθηκαν έτσι τα πράγματα το μετάνιωσα. Δεν απαντάω λοιπόν. Και όχι τίποτα άλλο, τον παρακάλεσα να με αγνοεί, όπως και εγώ θα το ήθελα πάρα πολύ το να έχει λειτουργία ignore to forum, για να μην τσακωθούμε ξανά, αλλά να σου πάλι με τα γνωστά κόλπα.

Αν το θεωρείς υποκρισία το να μην θέλω να τσακωθώ μαζί του, όπως και αυτός θεωρεί αδυναμία το συγκεκριμένο πράγμα, τότε εγώ λυπάμαι που δεν μπορώ να μεταδώσω αυτό το οποίο επιδιώκω: το να μην τσακωθώ με κανέναν.

quote:

Varmint:
"Εχουν ακουστει χιλιες δυο αποψεις και το μονο που λες ειναι για καποιων Θεο που μας αγαπαει και αφηνεις τους αλλους να τρωγωνται...Εγω προσωπικα δεν βλεπω καποια συγκεκειμενη επιθεση κατα του χριστιανισμου αλλα μια δυσφορια γενικα για τα καθεστωτα των θρησκειων.Τουλαχιστον αυτο εκφραζω εγω."

Αμα ο άλλος το παίρνει σχοινί κορδόνι το κατεβατό: "ανώμαλοι, ανέραστοι, εσχατολάγνοι, φονιάδες, λαοπλάνοι παπάδες" και "είστε ζώα που πιστεύετε", αυτό εγώ δεν το λέω δυσφορία. Το λέω επίθεση. Αυτό λέω επίθεση όμως, όχι την αντίδραση του επιμέρους ατόμου.

quote:

Varmint:
"Ο Schwabe εχει δικιο οταν κοροιδευει την ταπεινωση σου...Θα μου πεις βεβαια εσυ πως η ταπεινωση ειναι μεγαλο χαρισμα...
ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ."

Μωρέ πολύ καλά το ξέρω αυτό το οποίο πιστεύω. Το να το μεταδώσω είναι το πρόβλημα, πόσο μάλλον όταν ο άλλος έχει αποκρυσταλώσει μια ιδέα μέσα στο μυαλό του και δεν λέει να την βγάλει με τίποτα.

quote:

Varmint:
"Ο Schwabe εχει δικιο οταν κοροιδευει την ταπεινωση σου"

Άμα είχα γω ταπείνωση, ζήτω που καήκαμε. Δεν είναι ταπείνωση αυτό που έχω εγώ, αδιαφορία είναι: δεν θέλω να συζητήσω μαζί του, γιατί θα τσακωθώ.
Σε κάθε περίπτωση, δίκιο να κοροιδεύει δεν έχεις κανείς για κανέναν. Αυτά είναι ανωριμότητες που δεν ταιριάζουν στην Δημοκρατία μας. Αν θέλουμε να λέμε πως έχουμε Δημοκρατία και σεβασμό προς τις απόψεις των άλλων, δηλαδή.

quote:

Varmint:
"ΦΟΒΑΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ.ΦΟΒΑΣΤΕ"

Το αντίθετο θα έλεγα. Δεν φοβήθηκα ούτε και φοβάμαι ποτέ να δηλώσω ανοιχτά πως είμαι Χριστιανός, αλλά και να δώσω και την απάντηση σε αυτόν που με ρωτάει το γιατί είμαι: γιατί ο Θεός με αξίωσε να ζήσω ένα τέτοιο συμβάν που με έπεισε πως Θεός υπάρχει, και είναι ο Θεός του Χριστιανισμού.
Τι να δεχθείτε όμως εσείς από αυτό, μου λες; Τίποτα. Δεν θέλετε να το δεχθείτε, γιατί δεν το έχετε ζήσει εσείς οι ίδιοι.


quote:
Varmint:
Κατηγορειτε την επιστημη

Άμα κατηγορούσα την Επιστήμη, δεν θα ήμουνα Μηχ. Η/Υ τώρα.

quote:

τις αλλες θρησκειες,τους αθεους,τον κοσμο που θεκει να μαθει

Κάθε άλλο, ο σεβασμός προς τους υπολοίπους είναι απ'τις βασικές αρχές για τον Χριστιανισμό. Ούτως ή άλλως, δεν έχω καν το δικαίωμα να κρίνω τον άλλο, οπότε πως να τον κατηγορήσω;
Τώρα για τις άλλες θρησκείες, εγώ συγκεκριμένα έχω εκφραστεί με αρκετό σεβασμό, ειδικά στον βουδδισμό. Δεν πιστεύω πως ουδέποτε κατηγόρησα κάποιον για κάτι τέτοιο.
Για τους άθεους, τους κατηγορώ γιατί τραυμάτισαν την Εκκλησία στην ΕΣΣΔ θανάσιμα. Για τίποτα άλλο δεν τους κατηγορώ.
Και για το τελευταίο: ότι γνώσεις έχω, σχετικές ή άσχετες τις έχω μοιραστεί ως τώρα, και ευχαρίστως να τις μοιραστώ. Απαιτώ όμως το ίδιο και από τους άλλους: όταν κάποιος μου παραθέσει κάτι, και είναι να δεχθώ κάτι ως αληθινό, θέλω και από τον άλλο να κάνει το ίδιο και για αυτά που του παρουσιάζω εγώ, και όχι το να πνιγόμαστε μέσα από παχιά λόγια, ωραία και χοντροκομμένα, που ταιριάζουν σε πολιτικά σχήματα της κακιάς ώρας, για να αποφύγουμε κάτι.

quote:

Varmint:
Αληθεια αγαπητοι φιλοι μου.Το καταλαβαινετε το δογμα?Καταλαβαινετε τι ασπαζεστε?Κατακαβαινετε τι λετε?

Όλα περιέχονται μέσα σε δύο εντολές:
1) Αγάπα τον Θεό σου με όλη σου την ψυχή.
2) Αγάπα τον πλησίον σου όπως τον εαυτόν σου.

Γύρω από αυτά έχει χτιστεί το όλο οικοδόμημα της Χριστιανοσύνης μέσα στον κάθε άνθρωπο που θέλει να σωθεί, οπότε αυτά θέλω να τηρώ και εγώ.
Αυτό είναι και το δόγμα, μαζί με το Σύμβολο της Πίστεως.

quote:

Varmint:
Γενικα μπορειτε να καταλαβαιτε οτι μας εχουν κανει προβατα? Καταλαβαινετε οτι εθελοτυφλειτε και γινεστε φερεφωνα?Το αντιλαμβανεστε?ΟΧΙ...και αυτο διοτι ετσι μας εμαθαν να λεμε...

Φίλε μου Varmint, αν είναι να μας έκανε η Εκκλησία φερέφωνα για να μας ελέγχει, τα πράγματα δεν θα ήταν τόσο απλά. Δεν θα το καταλαβαίναμε καν. Κι όμως... είμαστε φερέφωνα, όχι της Εκκλησίας, αλλά κάποιου άλλου, "αόρατου" εχθρού, στην ζωή μας. Και δεν μπορούμε καν να το υποψιαστούμε...

(Πάντως εγώ να σου θυμίσω πως όλως παραδόξως ο διωγμός στην ΕΣΣΔ δεν άγγιξε καθόλου τον Ιουδαισμό, αντίθετα μάλιστα, από 2 οι συναγωγές στην Μόσχα έγιναν 100, όταν οι Εκκλησίες έγιναν από 400...4. Αυτό ως μια μικρή παρένθεση. Και όχι, δεν εννοώ ότι οι Εβραίοι ήταν πίσω από την επανάσταση, ούτε το ότι οι Εβραίοι είναι κακοί και μεις καλοί.)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 03:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
WWalker:
«Μίσος βλέπω, πολύ μίσος αδελφέ μου.»

Κάθε άλλο. Αλήθεια και ειλικρίνεια είναι φίλτατε το ζητούμενο, και όχι αναπαραγωγή ξύλινης και καθεστωτικής γλώσσας.


Ευτυχώς το κατάλαβες. Καιρός λοιπόν πια να σταματήσει η γνωστή καραμέλα με τους "εσχατολάγνους", τα "δεκανίκια" και όλη την γνωστή μπανανολογία που θυμίζει ΚΚΕ και τα γνωστά περί "ιμπεριαλιστικών, καπιταλιστικών, προτεράτων, δικτατορίες προλεταρίου", γιατί κουράζει.

quote:

WWalker:
«Το ότι εγώ είμαι ένα βάρος στο δόγμα μου, το γνωρίζω. Το γνωρίζω πως δεν είμαι άξιος ούτε καν να λέγομαι Χριστιανός Ορθόδοξος, γιατί για πολλά φταίω, και σε λίγα είμαι ικανός για να το υπηρετήσω.»

Α καλά!!

Η περίφημη «ταπείνωση» και τα σχετικά……….


Κάθε άλλο. Φταίω σε πάρα πολλά, και πρώτον και καλύτερο στο ότι σαν Χριστιανός είμαι πολύ απαίδευτος: βρίζω, εκνευρίζομαι, κάνω πράγματα για τα οποία θα έπρεπε να ντρέπομαι και όμως δεν ντρέπομαι.
Συνειδητοποίηση της κατάστασής μου είναι.


quote:

WWalker:
«Θα προσπαθώ, και αν τα καταφέρω, ο Θεός μου θα με ανταμείψει. Αν δεν τα καταφέρω πάλι, δεν θα χάσω τίποτα.»

Αυτό πάλι………..ΤΙ ΕΙΝΑΙ??

Εάν τα καταφέρω και με ανταμείψει ο Θεός μου, καλώς έχει. Εάν πάλι δεν τα καταφέρω να λάβω την ανταμοιβή (ότι αυτό σημαίνει..), τότε….ΔΕΝ ΧΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΟ!!!

Αυτό τώρα είναι δηλαδή η στάση ενός πιστού? Αυτό σημαίνει άραγε το να αισθάνεσαι τα όσα μας έχεις τονίσει?

Διακρίνω μια σύγχυση αγαπητέ στα λεγόμενα σου, καθώς και μια γοερή αντίφαση, η οποία και προϊδεάζει για την επερχόμενη αποτυχία. Μήπως, με το συμπάθιο δηλαδή, θα πρέπει να αναθεωρήσεις ορισμένες σου σκέψεις??


Όχι αγαπητέ. Δεν διακρίνεις το αυτονόητο: ο αγώνας δεν γίνεται απλώς για να σωθώ, αλλά για να είμαι αρεστός στον Θεό. Η πίστη μου θα με σώσει, ο αγώνας μου θα με ανταμείψει. Αν δεν τα καταφέρω στον αγώνα, δεν έχω να χάσω το βασικότερο.


Πάντως στην θέση σου, θα συνειδητοποιούσα ότι ένας Άθεος δεν μπορεί να δώσει πνευματικές συμβουλές σε Χριστιανό, καθ'ότι είναι σχήμα οξύμωρο, και θα τα παρατούσα.

Edited by - WWalker on 11/09/2005 03:16:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 16:33:13  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Ευτυχώς το κατάλαβες. Καιρός λοιπόν πια να σταματήσει η γνωστή καραμέλα με τους "εσχατολάγνους", τα "δεκανίκια" και όλη την γνωστή μπανανολογία..»

Θα’θελες ε?

Νομίζω ότι θα ήταν υποκριτικό να μην αναφερόμαστε στις «αξίες» που διέπουνε τον χριστιανικό Λόγο. Εξάλλου, τίποτα από τα όσα αναφέρω δεν είναι ψέμα.

WWalker:
«Κάθε άλλο. Φταίω σε πάρα πολλά, και πρώτον και καλύτερο στο ότι σαν Χριστιανός είμαι πολύ απαίδευτος: βρίζω, εκνευρίζομαι, κάνω πράγματα για τα οποία θα έπρεπε να ντρέπομαι και όμως δεν ντρέπομαι.»

Ουδέν σχόλιο!!!

Και όλα αυτά εν έτη 2005…………

WWalker:
«Όχι αγαπητέ. Δεν διακρίνεις το αυτονόητο: ο αγώνας δεν γίνεται απλώς για να σωθώ, αλλά για να είμαι αρεστός στον Θεό. Η πίστη μου θα με σώσει, ο αγώνας μου θα με ανταμείψει. Αν δεν τα καταφέρω στον αγώνα, δεν έχω να χάσω το βασικότερο.»

Προσπαθείς να τα συμμαζέψεις, αλλά ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ αγαπητέ!

Για όλα υπάρχει και η «ανταμοιβή» στον ορίζοντα, για κάθε προσευχή υπάρχει και η προσμονή της ανταλλαγής: η ανταλλαγή με….την σωτηρία!!!

Δίνεις, παίρνεις, δεν δίνεις, δεν παίρνεις!!

Θαρρείς ότι έχεις πει κάτι άλλο??

WWalker:
«Πάντως στην θέση σου, θα συνειδητοποιούσα ότι ένας Άθεος δεν μπορεί να δώσει πνευματικές συμβουλές σε Χριστιανό, καθ'ότι είναι σχήμα οξύμωρο, και θα τα παρατούσα.»

Κι όμως, το αντίθετο συμβαίνει!

Και αυτό καθώς υπήρξα εκεί που είσαι, και επομένως δεν ομιλώ για θέματα που δεν γνωρίζω. Να είσαι σίγουρος αγαπητέ, ότι με την ίδια όρεξη που γράφω τώρα, έχω γράψει και μελετήσει και τότε.

Σε λάθος άνθρωπο απευθύνεσαι.

Τέλος, δεν πρόκειται για «πνευματικές συμβουλές» αλλά για ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ, όπου τίθενται στο τραπέζι όλα και όλοι. Απομυθοποιώντας τα «βαριά λόγια» και τα διάφορα «εξωκόσμια» ευφυολογήματα είμαστε σε θέση να αντιληφθούμε με ξεκάθαρο πνεύμα και ΑΝΟΙΧΤΟ ΟΡΙΖΟΝΤΑ το μυστήριο της ζωής, και έτσι να αφήσουμε στην άκρη οποιοδήποτε πνευματικό δηλητήριο διεκδικεί πίστη και υποταγή.

Με άλλα λόγια, όπως οι μονοθεϊστικές κουλτούρες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 17:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:

Θα’θελες ε?

Νομίζω ότι θα ήταν υποκριτικό να μην αναφερόμαστε στις «αξίες» που διέπουνε τον χριστιανικό Λόγο. Εξάλλου, τίποτα από τα όσα αναφέρω δεν είναι ψέμα.


Όχι πιο ξεκούραστο θα 'τανε!

quote:

Ουδέν σχόλιο!!!

Και όλα αυτά εν έτη 2005…………


Και στα 2005 τα έτη μαζεμένα, ε;

quote:

Προσπαθείς να τα συμμαζέψεις, αλλά ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ αγαπητέ!

Για όλα υπάρχει και η «ανταμοιβή» στον ορίζοντα, για κάθε προσευχή υπάρχει και η προσμονή της ανταλλαγής: η ανταλλαγή με….την σωτηρία!!!

Δίνεις, παίρνεις, δεν δίνεις, δεν παίρνεις!!

Θαρρείς ότι έχεις πει κάτι άλλο??


Εμ, τέτοια πίστευες παλιά, γι' αυτό και έγινες άθεος. Με τέτοια μυαλά που κουβαλάς, μια ζωή εκεί κολλημένος θα 'σαι. Αφού στο πε, βρε παιδί μου ο θεολόγος στο σχολείο: "Η σχέση Θεού ανθρώπου δεν θα πρέπει να είναι σχέση δούναι και λαβείν".
Άμα κοιτάμε τα ποδαράκια της Αγγελικούλας όμως στο διπλανό θρανείο όταν τα λέει ο άνθρωπος, τέτοια και χειρότερα σκατά τα κάνουμε στο μυαλό μας.

quote:
WWalker:
«Πάντως στην θέση σου, θα συνειδητοποιούσα ότι ένας Άθεος δεν μπορεί να δώσει πνευματικές συμβουλές σε Χριστιανό, καθ'ότι είναι σχήμα οξύμωρο, και θα τα παρατούσα.»

Κι όμως, το αντίθετο συμβαίνει!

Και αυτό καθώς υπήρξα εκεί που είσαι, και επομένως δεν ομιλώ για θέματα που δεν γνωρίζω. Να είσαι σίγουρος αγαπητέ, ότι με την ίδια όρεξη που γράφω τώρα, έχω γράψει και μελετήσει και τότε.

Σε λάθος άνθρωπο απευθύνεσαι.

Τέλος, δεν πρόκειται για «πνευματικές συμβουλές» αλλά για ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ, όπου τίθενται στο τραπέζι όλα και όλοι. Απομυθοποιώντας τα «βαριά λόγια» και τα διάφορα «εξωκόσμια» ευφυολογήματα είμαστε σε θέση να αντιληφθούμε με ξεκάθαρο πνεύμα και ΑΝΟΙΧΤΟ ΟΡΙΖΟΝΤΑ το μυστήριο της ζωής, και έτσι να αφήσουμε στην άκρη οποιοδήποτε πνευματικό δηλητήριο διεκδικεί πίστη και υποταγή.

Με άλλα λόγια, όπως οι μονοθεϊστικές κουλτούρες.


Μάλιστα Πάτερ Νικόλαε. Πότε θα μας κάνετε και κανά ευχέλαιο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 11:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Δηλαδή, βρέ WWalker, θα έπρεπε να στηρίζω τις απόψεις μου και τις αντιλήψεις μου για το "Θείο" στα λεγόμενα ενός θεολόγου που μου λέει κάποια πράγματα που δεν στηρίζονται πουθενά?
Γιατί να ζώ μία ζωή μέσα στη Χριστιανική ταπεινότητα και να ακολουθώ τα δόγματα ενός φιλόσοφου κι ειρηνιστή που γεννήθηκε πρίν 2000 χρόνια?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 11:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Δηλαδή, βρέ WWalker, θα έπρεπε να στηρίζω τις απόψεις μου και τις αντιλήψεις μου για το "Θείο" στα λεγόμενα ενός θεολόγου που μου λέει κάποια πράγματα που δεν στηρίζονται πουθενά?
Γιατί να ζώ μία ζωή μέσα στη Χριστιανική ταπεινότητα και να ακολουθώ τα δόγματα ενός φιλόσοφου κι ειρηνιστή που γεννήθηκε πρίν 2000 χρόνια?

Ο ίδιος ο Ιησούς λέει, αν δεν πιστεύετε από τα λόγια, πιστέψτε από τα έργα.
Πιστεύεις ότι μπορεί να γίνονται θαύματα σήμερα στο όνομα του Ιησού Χριστού; Αν δεν το πιστεύεις, δεν πιστεύεις και στον Ιησού. Αν πιστεύεις, τότε κάτι γίνεται, διακρίνεις μια αλήθεια πίσω από όλα αυτά, την οποία και θα ανακαλύψεις με το να προσπαθείς να Τον προσεγγίσεις με την ζωή σου.

Κι όμως, το ξέρω ότι δεν σου είναι εύκολο να πιστέψεις, αν δεν σου συμβεί κάτι τέτοιο. Αλλά θα σε ρωτήσω και γω τώρα: σε τόσους ανθρώπους που πιστεύουν ότι έζησαν θαύματα στην ζωή τους, τι θα τους πεις; Ότι τους κοροιδεύει ο Παππάς;
Λέω γιατί κάτι τέτοιο ίσως να μπορείς να το πεις, μόνο αν θεωρήσεις τον κόσμο χαζό, τον Παππά έξυπνο, και μόνο για θαύματα στα οποία εμπλέκεται παππάς.
Σε όσα δεν εμπλέκεται παππάς όμως; Λέει ψέμματα ο καθένας;

Για παράδειγμα, στο άλλο Θέμα για τον Άγιο Νεκτάριο Σαλαμίνας, ο φίλος μας εκεί μας δουλεύει ψιλό-γαζί;


quote:
Δηλαδή, βρέ WWalker, θα έπρεπε να στηρίζω τις απόψεις μου και τις αντιλήψεις μου για το "Θείο" στα λεγόμενα ενός θεολόγου που μου λέει κάποια πράγματα που δεν στηρίζονται πουθενά?

Το "δεν στηρίζονται πουθενά" είναι σχετικό. Μόνο οι κανόνες που οριοθετεί η Εκκλησία, από μόνοι τους, αξίζουν και προσφέρουν και σε εσένα και στο κοινωνικό σύνολο.
Τώρα, όπως έχω ξαναπεί, αν περιμένε από την Φυσική ή από κάποια άλλη σχετική να σας καταστρώσει εξισώσεις για τον Χριστιανισμό για να τον αποδείξει, μια ζωή μακριά από τον Χριστιανισμό θα είστε.

Edited by - WWalker on 12/09/2005 11:52:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 13:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
WWalker, δεν πιστεύω ούτε στον Ιησού ούτε σε κανένα θαύμα.
Πιστεύω οτι οι άνθρωποι που γιατρεύονται από κάποια ασθένεια και το αποδίδουν σε κάποιο θαύμα είχαν πολύ ισχυρή θέληση να γιατρευτούν και το πέτυχαν από μόνοι τους.
Έναν Βουδιστή πχ που γιατρεύεται ξαφνικά από κάτι τον γιατρεύει ο Βούδας ή ο Χριστός?
Πιστεύω στον άνθρωπο και στον ανθρώπινο νού.
Οι κανόνες που θέτονται από την Εκκλησία, φίλε μου, είναι κανόνες που είτε τους ακολουθείς πιστά ή όχι.
Όμως στερούνται αποδείξεων και προσωπικά δε μπορώ να βασιστώ επάνω τους για την θεώρηση του κάθετί γύρω μου.
Και πιστεύω οτι είναι πολύ πιο σωστό να προστρέχω για αυτό το κάθετί στη Φυσική ή την Χημεία κτλ παρά στη Θεολογία.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 13:32:17  Εμφάνιση Προφίλ
Κάποτε,
ένας ένθερμος υποστηριχτής της άποψης ότι τα πάντα που καταφέρνει να κάνει ο άνθρωπος (τις ιάσεις ή τις επιτυχίες γενικότερα στη ζωή του) είναι αποτέλεσμα των κρυφών δυνάμεων του δικού του μυαλού και της πίστης του, συζητούσε με τον Πατέρα Επιφάνιο και επέμενε στην άποψή του.

Τον ρωτά λοιπόν ο Πατέρας Επιφάνιος, θέλοντας προφανώς να προσδώσει και λίγη ευθυμία στη συζήτηση, "δηλαδή αν πιστέψει κάποιος ότι είναι γάιδαρος, μπορεί κάποια μέρα και να τα καταφέρει;;".

Ακόμη και σήμερα, και μετά την κοίμηση του Πατρός Επιφανίου, ο συνομιλητής αυτός δεν έχει δώσει απάντηση. Ίσως να πήρε στα σοβαρά την ερώτηση του Πατρός Επιφανίου και ενδεχομένως να προσπαθεί, από τότε, να ανακαλύψει αν όντως, με βάση τις ανθρώπινες δυνάμεις που κρύβονται στο μυαλό του ανθρώπου, μπορεί να τα καταφέρει.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 14:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
WWalker, δεν πιστεύω ούτε στον Ιησού ούτε σε κανένα θαύμα.
Πιστεύω οτι οι άνθρωποι που γιατρεύονται από κάποια ασθένεια και το αποδίδουν σε κάποιο θαύμα είχαν πολύ ισχυρή θέληση να γιατρευτούν και το πέτυχαν από μόνοι τους.
Έναν Βουδιστή πχ που γιατρεύεται ξαφνικά από κάτι τον γιατρεύει ο Βούδας ή ο Χριστός?
Πιστεύω στον άνθρωπο και στον ανθρώπινο νού.
Οι κανόνες που θέτονται από την Εκκλησία, φίλε μου, είναι κανόνες που είτε τους ακολουθείς πιστά ή όχι.
Όμως στερούνται αποδείξεων και προσωπικά δε μπορώ να βασιστώ επάνω τους για την θεώρηση του κάθετί γύρω μου.
Και πιστεύω οτι είναι πολύ πιο σωστό να προστρέχω για αυτό το κάθετί στη Φυσική ή την Χημεία κτλ παρά στη Θεολογία.

Incubus, δεν ξέρεις πόσο θα ήθελα να είχες δίκιο όταν λες πως το μυαλό μας κάνει τα θαύματα. Κι όμως, είναι πολύ πιο σύνθετο το θέμα.

Ας ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο: Το θαύμα, σύμφωνα με την Εκκλησία, είναι η προσωρινή αναστολή των Νόμων της Φύσης. Δεν σημαίνει ότι κατατρέχονται οι νόμοι της φύσης, αλλά ότι ο Θεός τους ανασταίλει προσωρινά για να κάνει κάτι, το οποίο θα αποτελέσει σωτήρια παρέμβαση στον άνθρωπο.
Σας είναι εύκολο να δεχθείτε τα θαύματα, όταν τα κάνει το ανθρώπινο μυαλό, όχι όμως όταν τα κάνει η θρησκεία. Για να τα κάνει όμως το μυαλό, θα πρέπει αυτό να γίνει συνειδητά: δηλαδή να ΘΕΛΩ να ανατραπούν οι νόμοι της φύσης για να πετύχω κάτι.
Είναι πολλά αυτά τα θαύματα, κάθε τρεις και λίγο κάτι τέτοιο συμβαίνει.
Για παράδειγμα, στον Χαρδαβέλλα που συζητάγανε το θέμα αυτό, διηγούνταν κάποιος

Έτρεχε με τη μηχανή, ήταν νύχτα, και στην μηχανή ήταν καβάλα και ένας φίλος του. Κάποια στιγμή, βλέπει ένα φορτηγό μπροστά του, και τον άλλο δίπλα να κάνει προσπέραση, να του κλείνει τον δρόμο, οπότε η σύγκρουση με το φορτηγό θα ήταν βέβαιη. Και στρέφει για λίγο τα μάτια του προς τον ουρανό και λέει "Ταξιάρχη" και ένιωσε κάτι να του σπρώχνει την μηχανή δίπλα, έτσι ώστε να αποφύγει ξυστά το φορτηγό.

Κάτι τέτοιο, προυποθέτει ότι το μυαλό διέταξε το θαύμα, κάτι το οποίο όντως έγινε: ο άνθρωπος ζήτησε βοήθεια από τον Ταξιάρχη.

Όμως θαύματα γίνονται και χωρίς να το διατάξουμε.
Κοίτα ας πούμε το θαύμα στο Πόρτο Λάγος:
http://athos.alexsoft.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=160&Itemid=1

Δεν το διέταξε το μυαλό του. Έγινε θαύμα χωρίς να υπάρχει κίνδυνος, χωρίς καν να το διατάξει το μυαλό του.

Γι' αυτό λέω και εγώ, ότι δεν μπορούμε να τα αναθέτουμε στο μυαλό: για να κάνει το μυαλό θαύμα, θα πρέπει να του δώσουμε την εντολή.
Στην Παναγία του Προυσσού (είμαι Προυσσιώτης στην καταγωγή) για παράδειγμα, τα θαύματα στα γειτονικά χωριά σαν αυτό, είναι πάμπολλα.

Και ένα άλλο: στο μυαλό μας είναι τυπωμένο το μέλλον; Δεν νομίζω. Δηλαδή απίθανο το βρίσκω. Οι Γεροντάδες όμως στην Ρωσία, την Οκτωμβριανή Επανάσταση στην Ρωσία την προφητεύσανε, και μάλιστα με ακρίβεια τρομερή. Και προφητεύσανε και το τέλος της ΕΣΣΔ, και των διωγμών μαζί. Αυτό τώρα πάλι πως θα το εξηγήσουμε με τις ψυχικές δυνάμεις του μυαλού;
Κοίτα εδώ ας πούμε: http://athos.alexsoft.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=171&topic=405.0

Πως θα δικαιολογήσουμε δηλαδή το γεγονός ότι οι προφήτες έπεσαν μέσα, και μάλιστα με ακρίβεια;
Εδώ η Αγία Ματρώνα από την Μόσχα είδε έναν "Μιχαήλ" που "θα τον δολοφονήσουν στο σπίτι του" ο οποίος θα προσπαθήσει να αλλάξει τα πράγματα στην Ρωσία, και θα προκαλέσει την κατάρρευση του καθεστώτος. Μάντεψε πως λέγανε τον Γκορμπατσώφ στο μικρό, και πως πέθανε. Αυτό πως θα το δικαιολογήσουμε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias
quote:
Τον ρωτά λοιπόν ο Πατέρας Επιφάνιος, θέλοντας προφανώς να προσδώσει και λίγη ευθυμία στη συζήτηση, "δηλαδή αν πιστέψει κάποιος ότι είναι γάιδαρος, μπορεί κάποια μέρα και να τα καταφέρει;;".

Δηλαδή αν δεν πιστέψει κάποιος στον Θεό, δεν μπορεί να τα καταφέρει …. να γίνει γάιδαρος;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:

WWalker, δεν πιστεύω ούτε στον Ιησού ούτε σε κανένα θαύμα.
Πιστεύω οτι οι άνθρωποι που γιατρεύονται από κάποια ασθένεια και το αποδίδουν σε κάποιο θαύμα είχαν πολύ ισχυρή θέληση να γιατρευτούν και το πέτυχαν από μόνοι τους.
Έναν Βουδιστή πχ που γιατρεύεται ξαφνικά από κάτι τον γιατρεύει ο Βούδας ή ο Χριστός?
Πιστεύω στον άνθρωπο και στον ανθρώπινο νού.


¶ρα πιστεύεις, κάπου πιστεύεις.
Πιστεύεις στο νου και όχι στην ύλη.
Εν πάσει περιπτώση δεν πιστεύεις τόσο στην επιστήμη γιατί η επιστήμη δεν δέχεται νοητικές θεραπείες εξ αποστάσεως ή του εαυτού.
quote:

Οι κανόνες που θέτονται από την Εκκλησία, φίλε μου, είναι κανόνες που είτε τους ακολουθείς πιστά ή όχι.


Κανείς δεν ακολουθεί πιστά τους κανόνες της εκκλησίας. Αυτό είναι δεδομένο. Υπάρχει πάνω από αυτά ο άνθρωπος με το νου και το σώμα του.
quote:

Όμως στερούνται αποδείξεων και προσωπικά δε μπορώ να βασιστώ επάνω τους για την θεώρηση του κάθετί γύρω μου.


Μα και αυτά που είπες παραπάνω περί θεραπείας στερούνται αποδείξεων και θεωρούνται αντιεπιστημονικά.
quote:

Και πιστεύω οτι είναι πολύ πιο σωστό να προστρέχω για αυτό το κάθετί στη Φυσική ή την Χημεία κτλ παρά στη Θεολογία.


Η φυσική και η χημεία αφήνει ακάλυπτα τα πιστεύω σου.
Απλά γιατί δεν είναι δουλειά της.

Οι επιστήμονες είναι σοβαρά προσηλωμένοι στην διερεύνηση της ύλης και μόνο. Σκοπός του είναι να βρουν φάρμακα για την θεραπεία του ανθρώπου και τρόπους για την καλοπέρασή του.
Και είναι ιερό αυτό που κάνουν γιατί ό άνθρωπος αποτελείται από σώμα και πνεύμα και δεν μπορεί κάποιος να μειώσει την αξία ενός απ τα δύο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 22:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Και πιστεύω οτι είναι πολύ πιο σωστό να προστρέχω για αυτό το κάθετί στη Φυσική ή την Χημεία κτλ παρά στη Θεολογία.

http://www.eadshome.com/Sciencequotes.htm

Louis Pasteur


"The more I study nature, the more I stand amazed at the work of the Creator."
"Science brings men nearer to God."

-------------------

Isaac Newton


"There are more sure marks of authenticity in the Bible than in any profane history."

Edited by - WWalker on 12/09/2005 22:59:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2011719
Maintained by Digital Alchemy