ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.(Λόγοι-Αιτίες.)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2015, 20:42:29  Εμφάνιση Προφίλ
Αίολε φαντάζεσαι να το καταλάβαινε αυτό ο μέσος άνθρωπος;
Απλά πράματα. Πτώχευσες; Εκλεισες.
Με τις υγείες μας.


Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2015, 20:55:05  Εμφάνιση Προφίλ
Προσπαθώ ρε Ιταλέ. Με ότι μέσο μπορώ.
Δεν μπορεί, όλο και κάτι θα μείνει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2015, 00:10:08  Εμφάνιση Προφίλ
Γνώμη μου είναι πως η κυβέρνηση βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο καθώς οι συνθήκες εντός της χώρας δεν είναι ακόμη ώριμες για περισσότερο ρηξικέλευθες λύσεις, δεδομένων λοιπόν των συνθηκών προχώρησε σε έναν συμβιβασμό ο οποίος της παρέχει κάποια έστω και πενιχρή ευελιξία ώστε να σώσει τα όποια προσχήματα στο εσωτερικό.

Μνημόνιο εξακολουθεί να υπάρχει (με παράταση 4 μηνών), όπως και αξιολόγηση και βέβαια Τρόικα, μακιγιαρισμένα με νέες ονομασίες (Θεσμοί, Πρόγραμμα). Στο τέλος δε της τετράμηνης περιόδου θα ξεκινήσουμε ένα νέο Πρόγραμμα, το οποίο πλέον θα το βαφτίσουμε με κάποιον άλλο τίτλο (για παράδειγμα Πρόγραμμα Ανάπτυξης & Ανασυγκρότησης κλπ) σχεδιασμένο από κοινού με τους «εταίρους» μας, το οποίο προφανώς θα περιέχει νέες υποχρεώσεις και φυσικά τον πανταχού παρόντα έλεγχο από τους Θεσμούς.

Τώρα αν αλλάξει κάτι στο μεσοδιάστημα, όπως για παράδειγμα συμμετοχή μας στο πρόγραμμα ποσοτικής χαλάρωσης της ΕΚΤ (μπορεί να βοηθήσει – μπορεί όχι) ή μια σταδιακή αλλαγή των κυβερνήσεων μεγαλύτερων χωρών της Ευρωζώνης, καθώς από το φθινόπωρο και μετά γίνονται εκλογές σε κάποιες χώρες – κλειδιά, ίσως (το τονίζω .. ίσως) υπάρξει κάποιο ρήγμα στο δόγμα της λιτότητας ή ίσως στο ίδιο το Ευρώ οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να δρομολογηθούν θεαματικές λύσεις (ή το Ευρώ-Project θα πάει στα σκουπίδια), ως τότε όμως δεν βλέπω να υπάρχουν μεγάλα περιθώρια αλλαγών.

Συνεπώς αφού παραμένουμε εντός Ευρώ οι όποιες εξελίξεις μπορεί να έρθουν αργότερα (ή πολύ αργότερα).

Τι μπορούμε να κάνουμε ως τότε; Είτε ότι κάναμε μέχρι πριν τις εκλογές – να προσπαθούμε να κερδίσουμε χρόνο και όποιος αντέξει (κυριολεκτικά) ή μέσα στο διάστημα που μεσολαβεί να προετοιμαστούμε (με σχέδιο ως χώρα, και ψυχολογικά ως λαός [πολύ δύσκολα και τα δυο]) όσο το δυνατόν καλύτερα για περισσότερο ρηξικέλευθες λύσεις οι οποίες θα μας επιτρέψουν να διαπραγματευτούμε από κάποια καλύτερη θέση το νέο πρόγραμμα ή και να το απορρίψουμε αν χρειαστεί (το καλοκαίρι λήγουν κάποια ομόλογα – αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό για εμάς, αν είμαστε έτοιμοι για μη συμβατικές λύσεις [αν χρειασθεί]).

Το χειρότερο που μπορούμε να κάνουμε πάντως είναι να αφήσουμε το χρόνο που διαθέτουμε (αν τον διαθέτουμε βέβαια διότι υπάρχει η αξιολόγηση των προτάσεων μας την ερχόμενη Δευτέρα από τους.. Θεσμούς) δίχως να καταστρώσουμε ένα ρεαλιστικό εναλλακτικό σχέδιο αν όλα τελικά πάνε στραβά στους επόμενους μήνες.

Γενικά πάντα πίστευα ότι θα πρέπει να ελπίζουμε για το καλύτερο, μα να είμαστε και έτοιμοι για το χειρότερο (είθε να μην χρειασθεί ποτέ).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2015, 01:05:15  Εμφάνιση Προφίλ
XD

quote:
οι συνθήκες εντός της χώρας δεν είναι ακόμη ώριμες για περισσότερο ρηξικέλευθες λύσεις

Δεν τίθεται θέμα ρηξικέλευθων λύσεων. Ο αχώνευτος το έχει ορίσει απολύτως, κι εγώ από τη μεριά μου προσπαθώ να εξηγήσω το δέον, από ψυχολογική και αισθητική άποψη.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2015, 02:53:11  Εμφάνιση Προφίλ
Ποιό είναι το πλέον πιθανό, να φταίνε όλοι, ή να μην φταίει κανείς? Το συμπέρασμα είναι προφανές: αν θες να πάρεις την αληθινή απάντησις, πρέπει να θέσεις την κατάλληλη ερώτηξις.

Όπως με το χρηματιστήριο, που όλοι νομίζανε που ήντουσαν επενδυτές και στο τέλος τον ήπιανε, έτσι και με το που κυνηγούσε ο καθένας τα επιτόκια σε κάτι τυχάρπαστες τράπεζες, τον ήπιε. Γιατί χάθηκε στην πορεία και η έννοια της αποταμίευσης. Αυτή, που γράφαμε κάποτις εκθέσεις με έπαθλον κόκκινον κουμπαρά μετα λαβής ασημόχρουνης.

Η αποταμίευσις έγινε επένδυσις. Γιατί αν κάποιος σου λέει, φέρε μου τα φράγκα σου, για να σου δώσω 1,5% παραπάνω επιτόκιο από τη διπλανή τράπεζα, συν μια κάρτα gold, συν ένα διακοποδάνειο και δωρεάν γεύματα σε επιλεγμένα ρεστωρά, ΔΕΝ είσαι το πλέον αποταμιευτής, αλλά μάλλον επενδυτής. Βασικά μαλάκας είσαι και καράβλαχος, όπως άλλωστε σου υπαγορεύει το παρελθόν και η μόρφωσή σου.

Αφού λοιπόν τον ήπιες στο χρηματιστήριο, τον ήπιες δέκα χρόνια μετά και στις τράπεζες. Αυτές με τις κάρτες, τα δάνεια και τις εκπτώσεις με υψηλά επιτόκια κατανάλωσης. Γιατί επέλεξες να γίνεις πλούσιος καθ΄υπόδειξιν. Μα βρε καραγκιόζη, αν κάποιος μπορεί να σου υποδείξει τον μαγικό τρόπο, πόσο μαλάκας είσαι για να πιστεύεις οτι θα τον κερδίσεις στο παιχνίδι του?

Ευκολάκι λοιπόν. Τώρα γαμιέται το σύμπαν, προκειμένου να σωθεί το τραπεζικό σύστημα.

ΛΑΘΟΣ μαλάκα! Τώρα γαμιέται το σύμπαν, προκειμένου να σωθείς εσύ, που έκανες όλες αυτές τις μαλακίες της τρίτης παραγράφου. Για να μην κλείσει η τράπεζα που σου έταξε όλα τα ταξίματα της τρίτης παραγράφου. ΜΑΛΑΚΑ. Που έπρεπε να πας να γαμηθείς μια και καλή, για όλα τα καθρεφτάκια που σου μοστράρανε κατά καιρούς, και νόμιζες που θα έβγαζες και λεφτά τζάμπα. ΜΑΛΑΚΑ. Που τζάμπα δεν σου έδωσε ούτε η μάνα σου το γάλα απ΄το βυζί της. ΗΛΙΘΙΕ.

Γιατί αυτή είναι όλη η φάσις. Ας κλείνανε όλες οι τράπεζες που ήντουσαν μπουρδέλα. Αλλά όχι, μην και χάσουνε τα φράγκα τους οι πονηρέντζοι. Χου ρε σούργελα.

Αλλά αυτή είναι η χαρά να ζεις σε μιαν δημοκρατική κι οργανωμένη κοινωνία. Να τον πίνω κι εγώ, που ξεχρέωσα το seicento εφτά μήνες νωρίτερα από τις δόσεις που είχα βάλει, που τέσσαρες φορές δεν ενεργοποίησα τις κάρτες που μου στέλνανε, που δεν πήρα δάνεια, που δεν έπαιξα στο χρηματιστήριο.

Και τώρα να ακούω για ‘θεσμούς’, τετράμηνα και του κώλου τα εννιάμερα.

Υ.Γ. Όταν σου παίρνουν το κουλουράκι, θέλει εννιά μέρες για να επανέλθει ο σφιγκτήρας. Από εκεί προκύπτουν τα εννιάμερα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2015, 03:39:34  Εμφάνιση Προφίλ
Και ξέρεις κάτι ακόμα, ρε ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑ? Την ώρα που όλοι κόπτονται να σου εξασφαλίσουν την πρώτη κατοικία, που αγόρασες με αεριτζίδηκα δάνεια και δεν μπορείς να ξεπληρώσεις, ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολείται με το αν μπορώ να πληρώσω το ενοίκιο της κατοικίας στην οποία εγώ ζω. Κι ας μην δανείστηκα. ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑ.

Το δε ωραίο της υπόθεσις, είναι που εσύ στο τέλος θα έχεις ένα σπίτι δικό σου με συγχωρετικές, κι εγώ ένα παγκάκι για να σχωρεθώ. ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lydiosn
troll


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2015, 03:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lydiosn
Eτσι ειναι ρε dsm ...
Η κοινωνια δεν εξασφαλιζει τιποτα για τον τιμιο
αν και εξασφαλιζεται απο τον τιμιο.

O πατερας μου ηταν ο πιο τιμιος ανθρωπος στην κοινωνια . Ποτε δεν χρωστουσε σε κανεναν.Ισα ισα του χρωστουσαν.Υποθεσεις επαιρνε δωρεαν σε αδυναμους που ηταν γνωστοι μας, τιμιος στα φορολογικα,ποτε δεν εριξε κανεναν οικονομικα η σαν ανθρωπο.ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ.
Και κανεις δεν θελει να μαθει πως κατεληξε.


Edited by - lydiosn on 22/02/2015 03:50:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2015, 04:06:03  Εμφάνιση Προφίλ
Άκου ρε Λύδιε.

Αν έκοβες τις μαλακίες περί σεξουαλικών πρακτικών, ΚΑΙ ΚΑΘΟΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΦΥΣΙΚΗ, μια χαρά θα μπορούσαμε να μιλάμε. Μπέσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2015, 10:27:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όπως με το χρηματιστήριο, που όλοι νομίζανε που ήντουσαν επενδυτές και στο τέλος τον ήπιανε, έτσι και με το που κυνηγούσε ο καθένας τα επιτόκια σε κάτι τυχάρπαστες τράπεζες, τον ήπιε. Γιατί χάθηκε στην πορεία και η έννοια της αποταμίευσης. Αυτή, που γράφαμε κάποτις εκθέσεις με έπαθλον κόκκινον κουμπαρά μετα λαβής ασημόχρουνης.
Ναι ρε DοξάSτεΜε!
Το θυμάσαι; Τώρα ούτε λέξη για αποταμίευση. Το γνωρίζω από πρώτο χέρι.
Εχω 9χρονο βλαστάρι.
quote:
ΛΑΘΟΣ μαλάκα! Τώρα γαμιέται το σύμπαν, προκειμένου να σωθείς εσύ, που έκανες όλες αυτές τις μαλακίες της τρίτης παραγράφου. Για να μην κλείσει η τράπεζα που σου έταξε όλα τα ταξίματα της τρίτης παραγράφου. ΜΑΛΑΚΑ. Που έπρεπε να πας να γαμηθείς μια και καλή, για όλα τα καθρεφτάκια που σου μοστράρανε κατά καιρούς, και νόμιζες που θα έβγαζες και λεφτά τζάμπα. ΜΑΛΑΚΑ. Που τζάμπα δεν σου έδωσε ούτε η μάνα σου το γάλα απ΄το βυζί της. ΗΛΙΘΙΕ.

Γιατί αυτή είναι όλη η φάσις. Ας κλείνανε όλες οι τράπεζες που ήντουσαν μπουρδέλα. Αλλά όχι, μην και χάσουνε τα φράγκα τους οι πονηρέντζοι. Χου ρε σούργελα.

Αλλά αυτή είναι η χαρά να ζεις σε μιαν δημοκρατική κι οργανωμένη κοινωνία. Να τον πίνω κι εγώ, που ξεχρέωσα το seicento εφτά μήνες νωρίτερα από τις δόσεις που είχα βάλει, που τέσσαρες φορές δεν ενεργοποίησα τις κάρτες που μου στέλνανε, που δεν πήρα δάνεια, που δεν έπαιξα στο χρηματιστήριο.

Και τώρα να ακούω για ‘θεσμούς’, τετράμηνα και του κώλου τα εννιάμερα.


Edited by - Αίολος on 22/02/2015 12:29:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2015, 15:17:04  Εμφάνιση Προφίλ
Mανώλης Γλέζος σήμερα...

«Η μετονομασία της Τρόικας σε Θεσμούς, του Μνημονίου σε Συμφωνία και των Δανειστών σε Εταίρους, όπως και όταν βαφτίζεις το κρέας ψάρι, δεν αλλάζεις την προηγούμενη κατάσταση.

Δεν αλλάζεις, βέβαια, και την ψήφο του Ελληνικού Λαού, στις εκλογές της 25 Ιανουαρίου 2015.

Ψήφισε αυτό που υποσχέθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ: καταργούμε το καθεστώς της λιτότητας, που δεν αποτελεί μόνο στρατηγική της ολιγαρχίας της Γερμανίας και των άλλων δανειστριών χωρών της ΕΕ, αλλά και της ελληνικής ολιγαρχίας.

Καταργούμε τα Μνημόνια και την Τρόικα, καταργούμε όλους τους νόμους της λιτότητας.

Την επομένη των εκλογών με ένα νόμο καταργούμε την Τρόικα και τις συνέπειές της.

Πέρασε ένας μήνας κι ακόμα η εξαγγελία να γίνει πράξη.

Κρίμα και πάλι κρίμα.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2015, 15:49:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΛΑΘΟΣ μαλάκα! Τώρα γαμιέται το σύμπαν, προκειμένου να σωθείς εσύ, που έκανες όλες αυτές τις μαλακίες της τρίτης παραγράφου. Για να μην κλείσει η τράπεζα που σου έταξε όλα τα ταξίματα της τρίτης παραγράφου. ΜΑΛΑΚΑ

DSM
Τον Μαλακα και αν τον πλένεις , το σαπούνι σου χαλάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2015, 15:50:26  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Γλέζος;;; Ποίος Γλέζος; Ο ετοιμοθάνατος με τα 20000 και βάλε τον μήνα; Που δεν κλάνει χωρίς κανάλια και φωτό;
Εκείνος που αναρηχήθηκε ΝΥΧΤΑ στον βράχο της Ακρόπολης, χωρίς την παραμικρή γνώση αναρρίχησης, για να κατεβάσει μια σημαία που ήταν υπεσταλμενη την νυχτα;
Εκείνος που στην κατοχή, που ο κοσμάκης πέθαινε από την πείνα, φοιτούσε στην ΑΣΟΕ;
Εκείνος που τον συνέλαβαν οι Γερμανοί και τον άφησαν για λόγους υγείας, όταν εκτελούσαν επειδή τους στραβοκοίταξες;;;

Αυτός ο Γλέζος ή κάποιος άλλος;;;

μάθε και ξύπνα όργιο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2015, 15:51:49  Εμφάνιση Προφίλ
...τι ακριβώς αντιπολιτεύεται ο πουλημένος;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 15:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz
Εγω παντως αναρωτιεμαι μηπως ολο αυτο με τον Τσιπρα και την παρεα του ,ειναι αλλη μια κολοτουμπα οπως ολες αυτες που εχουμε δει κατα καιρους ,στις οποιες αναφερθηκε και ο dsm,για να καθησυχασουν τον κοσμακη;

Επιπλεον μου φαινεται δυσκολο 5 ανθρωποι να τα βαλουν με ενα παντοδυναμο συστημα ,χωρις μαλιστα να δινουν σημασια στην προσωπικη ασφαλεια τους , αφου υποτιθετε οτι τα βαζουν με αυτο
Μηπως η δημιουργια παρομοιου κλιματος ελπιδας,και συμπαραστασης, ,ειναι αυτο που πρεπει να γινει για να προχωρησουν στην επιτευξη των στοχων τους , επειδη ο ελληνικος λαος εχει ηδη, αρχισει να τους παιρνει χαμπαρι ;

Edited by - xristosxatz on 23/02/2015 15:11:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makper
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 15:28:00  Εμφάνιση Προφίλ
Ποιός σου είπε οτι αυτοί οι 5 άνθρωποι που αναφέρεσαι, είναι εκτός συστήματος; Απλα υπάρχουν διάφορα συστήματα παγκοσμίως και όχι ένα και μοναδικό. Μένει μόνο να ανακαλύψουμε σε ποιό σύστημα ανήκουν οι συγκεκριμένοι, που δηλαδή βρίσκονται οι πραγματικοί τους συνεργάτες. Αν κρίνω απο το ταξίδι του κ. Τσίπρα στις ΗΠΑ, που τον κάλεσε να μιλήσει το ινστιτούτο Levi ενώπιον "επενδυτών", θα αναρρωτιόμουν αν όλα αυτά που αραδιάζει ο κ. Γλέζος κατα καιρούς είναι γεροντική άνοια ή εντάσσονται στο ίδιο "πακέτο";

Edited by - makper on 23/02/2015 15:29:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 16:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Εγω παντως αναρωτιεμαι μηπως ολο αυτο με τον Τσιπρα και την παρεα του ,ειναι αλλη μια κολοτουμπα

Λες;; μπα όχι, δεν το πιστεύω...λάσπη των κακοπροαίρετων είναι αυτή.....


quote:
Αν κρίνω απο το ταξίδι του κ. Τσίπρα στις ΗΠΑ, που τον κάλεσε να μιλήσει το ινστιτούτο Levi ενώπιον "επενδυτών", θα αναρρωτιόμουν αν όλα αυτά που αραδιάζει ο κ. Γλέζος κατα καιρούς είναι γεροντική άνοια ή εντάσσονται στο ίδιο "πακέτο";

Και ο Σόρος έχει επίσης χρηματοδοτήσει ταξίδι και ομιλίες του Τσίπρα...και ο Βαρουφάκης από το γνωστό think tank προέρχεται...όχι ότι αυτό αποδεικνύει κάτι, είναι ίσως όμως ενδεικτικό...


Το θέμα είναι ότι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το εξής...πόσο βλάκας μπορεί να είναι κάποιος για να κράζει τον Γλέζο;; και να μιλάει περί γεροντικής άνοιας, ξεκουτίασης και γώ δεν ξέρω τί άλλο...ακόμα και άτομα που σέβομαι όπως ο Χάρυ Κλυνν και ο Ζουγανέλης τον έκραξαν με το γάντι ή και χωρίς...δηλαδή δεν κατάλαβα...από δω και στο εξής όποιος κάνει κριτική στο Σύριζα για την κατά κράτος ήττα που υπέστη, όποιος του κάνει κριτική θα στιγματίζεται ως "μπαρούφας", ανθέλλην", "βοηθός των μνημονιακών" κτλ??? δεν είμαστε με τα καλά μας...


Ο άλλος δεν είναι πολιτικός, πατριώτης είναι, κι αυτός κι ο Μίκης και θα πει τα πράγματα όπως τα βλέπει, με μπόλικο συναίσθημα ίσως αλλά χωρίς φιλτραρίσματα και υποκρισίες...ο οποίος Γλέζος είναι από τους λίγους που φωνάζουν στο Ευρωκοινοβούλιο για τις αποκαταστάσεις...αλλά κατά τ'άλλα εμείς οι καναπεδάτοι είμαστε "καλύτεροί του"...


Ή το άλλο ωραίο που κυκλοφόρησε: "την κωλοτούμπα, λέει, δεν την έκανε ο Τσίπρας αλλά εμείς, ο λαός, με τις μεγάλες εκροές καταθέσεων"...δηλαδή αυτό τώρα δύο τινά, ή το έγραψε κάποιος ηλίθιος ή είναι ο ορισμός της συστημικής προπαγάνδας και μετάθεσης ευθυνών και τύψεων...


Το μόνο σίγουρο, που διαρκώς επιβεβαιώνεται, είναι ότι ο κόσμος γουστάρει υποκρισία και λαικισμό...αν πρέπει να επιλέξει από δύο τραγικές επιλογές θα προτιμήσει τον φαιδρό αμετροεπή "αριστερό" που τελικά θα αναγκαστεί να πάρει τα νέα μέτρα "με πόνο ψυχής" παρά το ακροδεξιό σίχαμα που θα απολύει κόσμο με χαιρεκακία φωναζοντας "μη μου στερείτε τη δόξα, εγώ τους απολύω, όχι η τρόικα"...κι εδώ που τα λέμε λογικό είναι...ο λαός είναι σαν τη γυναίκα...δύστροπος αλλά κατά βάθος θέλει να πιστέψει κάπου και να υποταχθεί...το παν σου λέει η άλλη είναι ο τρόπος...αν μου πλασάρεις σωστά το παραμύθι είμαι δικιά σου...


έτσι κι ο άλλος, κορόιδεψέ τον όσο θες, πες του όσα ψέματα θες, θα συνεχίσει να σε στηρίζει αρκεί να δείχνεις προς τα έξω "ανθρωπιστικό πρόσωπο και ευαισθησίες"...΄ότι μάχεσαι ρε παιδί μου για πάρτη του...τι να λέμε τώρα...εδώ αυτά τα ταγάρια τα χρυσαύγουλα, το ανέκδοτο της δεκαετίας, και κατάφεραν να πείσουν αρκετούς μόνο και μόνο με το παραμύθι του "εθνικοσοσιαλισμού"....έτσι πάει λοιπόν, από επικοινωνιακής πλευράς μια χαρά το'χουν περάσει τούτοι εδώ..."όλη η Ελλάδα Σύριζα είναι το νέο σύνθημα"....η θέση μας όμως δεν παύει να είναι δεινή...και το αγγούρι να μην βγαίνει με τίποτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 18:16:23  Εμφάνιση Προφίλ
Τώρα αρχίζουν να φαίνονται οι πουλημένοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 18:44:45  Εμφάνιση Προφίλ
Σωστή ανάλυση kost.

Αν κάνεις αίτηση για το κλαμπ του 2%, θα την προωθήσω!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 20:36:01  Εμφάνιση Προφίλ
@kost

Δεν υπέστη καμία απολύτως κατά κράτος ήττα ο Σύριζα. Θα πάψεις να παρακολουθείς την φιλολογία τύπου Mega & Πρετεντέρη και ίσως το καταλάβεις, όπως επίσης το οτι ο "πατριώτης Γλέζος" είναι ένας ακόμα αστικός μύθος όπως πολλά ακόμα γύρω μας

Edited by - Heretic on 23/02/2015 21:06:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 22:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Δεν υπέστη καμία απολύτως ήττα κατα κράτος ο Σύριζα. Στην φαντασία σου βρίσκονται όλα αυτά. Θα πάψεις να συμμετέχεις στην φιλολογία τύπου Mega & Πρετεντέρη και θα καταλάβεις οτι ο "πατριώτης Γλέζος" είναι ένας ακόμα αστικός μύθος όπως πολλά ακόμα γύρω μας


δεν ξέρω για σένα, πάντως εγώ όταν ηττάται η χώρα μου και μάλιστα με τέτοιο τρόπο ντροπιαστικό δεν γουστάρω καθόλου...θυμώνω και ντρέπομαι...τώρα αν εσύ είσαι ευχαριστημένος με την ήττα και την ερμηνεύεις ως νίκη (ή εστω και ως ισοπαλία) τότε τι να πω...δεν ξέρω...


άσε που δεν είχες καν την ιδέα να με συγκρίνεις με κάποιον άλλο, τον Καζάκη πχ. που κατακεραυνώνει τον Σύριζα ή την Σακοράφα (η πρώτη που διαγράφηκε από το ΠΑΣΟΚ το 2010 επειδή δεν ψήφισε μνημόνιο)...αλλά επιλέγεις Πρετεντέρη!!! αυτό δείχνει ότι σκέφτεσαι προβλέψιμα και συστημικά...δημιουργώντας προβλέψιμες εντυπώσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 23:16:07  Εμφάνιση Προφίλ
Που είναι ρε παιδιά αυτός ο DSM;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 23:18:27  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 23:30:24  Εμφάνιση Προφίλ
Να πετάξουμε τον χαρταετό !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 23:35:25  Εμφάνιση Προφίλ
Εννοείς?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 23:43:34  Εμφάνιση Προφίλ
Φοβάμαι το κάρμα μου !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 23:44:34  Εμφάνιση Προφίλ
arte, έχεις πάρει κάτι?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 23:49:57  Εμφάνιση Προφίλ
Έχω κάτι παιδάκια μαζί μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2015, 23:52:13  Εμφάνιση Προφίλ
?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2015, 09:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

άντε να δούμε και κανά ευχάριστο

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64144673


Το δε έργο συνεχίζεται, να δούμε τον επόμενο γύρο...και για να μην ξεχνιόμαστε, ο αντίπαλος εδώ είναι η Γερμανία και όχι ο Σύριζας...είναι πολύ νωρίς ακόμη και λάθος να απαξιώσουμε τον σύριζα...στην πορεία θα κριθεί συνολικά....ο σκοπός πάντως των γερμανών είναι πλέον να γελοιοποιήσουν το Σύριζα στα μάτια των ψηφοφόρων του...δεν τη γουστάρουν την κυβέρνηση αυτή και ήδη προσπαθούν να την κάνουν να χάσει τη στήριξη του κόσμου...και η νίκη που κατάφεραν δίνει πολύ γερό πάτημα σ'αυτό...και ετοιμάζουν και καψώνια...κλασικοί γερμανοί, δεν αρκούμαι στο να σε νικήσω αλλά θα σε διασύρω κιόλας, ώστε να μην κουβαλάς φρούδες ελπίδες για το μέλλον...να δούμε από δω και πέρα τι θα μπορέσουμε να εξασφαλίσουμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2015, 09:50:20  Εμφάνιση Προφίλ
Δείτε το όλο!
Αν σας θυμίζει κάτι δικό μας, είσαστε τρελοί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy