ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 15:04:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Alex 22

Πάνος

quote:
Πες μου τι ορίζεις ως "νου" σε παρακαλώ.

Νού, ορίζω ένα πολλυδιάστατο εργαλείο που χρησημοποιεί η συνείδη-πνεύμα για να εκδηλωθεί στα διάφορα επίπεδα πραγματικότητας.Για την συνείδηση ο νούς είναι ότι είναι για κάποιον αστροναύτη η στολή του.



Όσο κράτας το Νου σε ψυχοπνευματικό επίπεδο και όχι μέσα στον εγκέφαλο συμφωνούμε χωρίς να σημαίνει ότι έχουμε και δίκιο άλλωστε...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 15:12:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

kondoras

quote:
PanosT

quote:
kondoras
Σεισμοί, τσουνάμι, ξηρασίες, καταποντισμοί, είναι πράγματα που ξεχνάς να αποδώσεις στον θεό.

Όποτε κάποιος θρησκευόμενος "αποδίδει στο Θεό" τέτοιες καταστροφές τότε τον κοροιδεύετε και τον χλευάζετε και του μιλάτε για Επιστήμη και Φυσικά Φαινόμενα.
Αποφασίστε επιτέλους!



Ωπα-ώπα.
Δείξε μου ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΣΤΟ ESOTERICA ΟΛΟΚΛΗΡΟ που να κορόιδεψα ή να χλεύασα τον θρησκευόμενο που «απέδωσε στον θεό» τέτοιες καταστροφές.

Τον πληθυντικό αριθμό που χρησιμοποίησα δεν τον είδες ή δεν τον κατάλαβες?

Από την απάντησή σου καταλαβαίνω ότι είσαι ο πρώτος άθεος που αποδίδεις τα φυσικά φαινόμενα στο...θεό!!!!

Έγινε kondoras καταγράφηκε η στάση σου ως συλλεκτική...

Για το υπόλοιπο ποστ σου ακόμα κλαίω τα sec που έχασα από τη ζωή μου για να το διαβάσω...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 15:25:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Panos T
Αλήθεια ΝΙΚΟΜΑΧΕ θεωρείς ότι πήγαμε στο Φεγγάρι???

quote:
Panos T
Σε παρακαλώ και σε ΠΡΟΚΑΛΩ ΑΜΕΣΑ να μου τις φέρεις ΚΑΙ τις ΤΡΕΙΣ περιπτώσεις (ερώτηση κάποιου μέλους και απάντηση δική μου)

Μπαααα...δεν θα πάρω!!
Μπούχτισα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 15:40:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Από την απάντησή σου καταλαβαίνω ότι είσαι ο πρώτος άθεος που αποδίδεις τα φυσικά φαινόμενα στο...θεό!!!!

Έγινε kondoras καταγράφηκε η στάση σου ως συλλεκτική...


Βρε αυτό κατάλαβες;
Ο άνθρωπος σου λέει ότι άν ο θεός είναι το αίτιο για ομορφιά, τότε είναι το ίδιο αίτιο και για καταστροφές.
Αλλοιώς, ΔΕΝ βλέπεις τον θεό.

Βρε καλά το λέει ο macedon...
Οτι σε βολεύει καταλαβαίνεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 17:42:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial_Angel

PanosT

quote:
Ευθέως στο λέω, άσχετα αν δεν το καταλαβαίνεις...


Ακόμα και αν έχεις φτάσει σε αυτό το επίπεδο, αυτό δε σημαίνει ότι τα λες σωστά.


To θέμα είναι ΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΣΩΣΤΑ???
Τόσα ποστς έχουμε ανταλλάξει (τα θεωρώ πολλά για δύο θετικούς επιστήμονες) και δεν μου έχεις πει ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ...

Ίσως στη συνέχεια...

quote:

quote:
Για δώσε κανένα λινκ που να φαίνεται αυτό που λες?

Για όλα τα Journals και όχι μόνο της Φυσικής κάνε ένα απλό search στο internet και τα λέμε...

Για το background κοίτα εδώ
http://www.cmaj.ca/content/161/8/979


Ναι, οκ, το δέχομαι ότι το impact factor αφορά και συνολικά στα περιοδικά.


One point!
ΝΙΚΟΜΑΧΕ μετράς?

quote:

Λοιπόν εσύ που δημοσιεύεις; Elsevier, Science, ΙΕΕΕ ή New Zeland Journal of Paparology;

Σε ΙΕΕΕ (Electron Device Letters) σε ΑΙP (JAP) και στην ταπεινή Elsevier (Materials Science in Semiconductor Processing).

Εσύ???

Για την ειδικότητά μου (Semiconductor Physics) δημοσίευση στο Science σημαίνει σχεδόν και πρόταση για Nobel οπότε ελπίζω να με δικαιολογήσετε κ. φοιτητά...

quote:

quote:
Ποιος είναι αυτός που ενδιαφέρεται???

Θες να με γνωρίσεις; Έλα από το κυλικείο των ηλεκτρολόγων να σε κεράσω καφεδάκι


Όταν μείνω άνεργος θα σε προτιμήσω, να είσαι σίγουρος...

(Πλάκα-πλάκα παίζει να σου έχω κάνει και τίποτα εργαστήρια...)

quote:

quote:
Και εγώ σου λέω.

Πες μας τι συνέβη στο Φιλοσοφικό ρεύμα του Ντετερμινισμού από τη Κβαντομηχανική.

(Το όλο ύφος της απάντησής σου αποτελούσε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ όσο και αν πας να το στρογγυλέψεις...)



Προσωπική επίθεση; Είσαι ένας φυσικός που λέει τρίχες για τη φιλοσοφία. Ακόμα και αν θεωρηθεί ότι σου επιτέθηκα, μάλλον σου άξιζε.


Ως θετικός επιστήμονας που είσαι περιμένω με ΑΚΡΙΒΕΙΑ να μου πεις ποιες είναι οι τρίχες που είπα για τη Φιλοσοφία.

Μη χαθείς...

quote:

To φιλοσφικό ρεύμα δέχτηκε ένα πλήγμα αλλά εξακολουθεί να υπάρχει δημιουργώντας την έννοια του μικρο-ντερμινισμού και του μάκρο-ντετερμινισμού.

Τwo points.
ΝΙΚΟΜΑΧΕ μετράς έτσι?

Μάλιστα δέχτηκε ένα πλήγμα και σαφώς συνεχίζει να υπάρχει αλλά με τι "impact factor" στο χώρο της Φιλοσοφίας?

Και να σκεφτείς ότι περιμένω με αγωνία τις "τις τρίχες στη Φιλοσοφία" που είπα...

quote:

quote:
Όταν δέρνονται αναρχικοί με αριστερούς με ποιους είσαι δηλαδή?


Είναι δικαίωμα σου να είσαι πολιτικά αμαθής και απαίδευτος. Σου συστήνω όμως να μη το διαφημίζεις αυτό.


Εγώ σου συστήνω να διαβάσεις και να συμμετάσχεις στα threads "Χ.Α" και "Εθνικισμός" και να κρίνεις.
Και ο macedon κάτι τέτοια μου έλεγε και κοίτα να δεις τι έπαθε ΚΑΙ ΕΚΕΙ...

Το ότι εσύ έχεις μια ιδεολογία και μια πολιτική άποψη/θέση που την έχεις δημιουργήσει μόνος σου ειλικρινά δε με χαλάει.

Εγώ πάντα υποστήριζα ότι τα άκρα ενώνονται και εσύ μου είσαι ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟΣ όπως καταλαβαίνεις...

Αν ξέρεις και άλλους "αναρχοαριστερούς" ή ακόμα καλύτερα αν έχετε συστήσει ή ανήκετε σε κάποιο κόμμα, κίνημα, οργάνωση, σέκτα, πυρήνα, θα χαρώ πολύ να συνεχίσουμε τη κουβεντούλα μας.

quote:

Ήδη γίνεσαι ρεζίλι με τη φιλοσοφία της πλάκας που προσπαθείς να πλασάρεις, δε χρειάζεται να γίνεις ρεζίλι και για την πολιτική που δεν κατέχεις

Ξεκίνα ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ και πες μας ποια είναι "η φιλοσοφία της πλάκας που προσπαθώ να πλασάρω" και με ποια ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ την καταρρίπτεις διότι μέχρι σήμερα μόνο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ έχεις κάνει και κωλοτούμπες, και ύστερα τα λέμε και ένα χεράκι για τα πολιτικά σου πιστεύω που ανέπτυξες στα κυλικεία των Ηλεκτρολόγων...

quote:

quote:
Μήπως θες να διορθώσεις κάτι στο παραπάνω που γράφεις διότι ΕΞ¨ΟΡΙΣΜΟΥ η Ελευθερη Βούληση σ'ένα ΜΗ ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΤΙΚΟ σύμπαν μπορεί να εννοηθεί...

Αν όλα ήταν προδιαγεγραμμένα, αντίο ελεύθερη βούληση.


Ναι ε; Και αυτό που λένε ότι ο άνθρωπος πρέπει να έρθει αντιμέτωπος με τις συνέπειες των πράξεών του; Αν το Α δε φέρνει κατ'ανάγκην Β τότε για τι θα κριθεί ο άνθρωπος; Για το δυναμικό του προς το Β;


Πω-πω με θάμπωσε η Αναλυτική σου σκέψη...

Το Α θα φέρει οπωσδήποτε κάτι, είτε είναι το Β είτε είναι το Γ είτε το γνωρίζεις εκ των προτέρων είτε όχι, όταν πράττεις το Α.

Ο Άνθρωπος απέναντι στο Θεό θα έρθει αντιμέτωπος των ΠΡΟΘΕΣΕΩΝ που είχε και των ΣΚΕΨΕΩΝ που έκανε ακόμα και αν δεν προέβη τελικά σε καμμία πράξη.

Ζόρικη η Ορθοδοξία φίλε μου αγνωστικιστή...

Η Ανθρώπινη Δικαιοσύνη δικάζει αποτελέσματα ανθρώπινων πράξεων, όπου και αυτή λαμβάνει σοβαρά τον παράγοντα πρόθεση αν αυτός μπορεί να στοιχειοθετηθεί επαρκώς.

Ξεκαθάρισε λίγο τη σαλάτα που έχεις μέσα στο μυαλό σου και εδώ είμαι εγώ...

quote:

Βασικά, η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν 2 ρεύματα στη φιλοσοφία, το ένα θεωρεί το ντετερμινισμό συμβατό με την ελεύθερη βούληση και το άλλο ασύμβατο. Το καταπληκτικό με τη φιλοσοφία είναι ότι και τα 2 είναι εξίσου έγκυρα.

Γι'αυτό επέλεξα να γίνω Θετικός Επιστήμονας και όχι "Φιλόσοφος".

quote:

O Hume υποστήριζε ότι ο ντερμινισμός είναι απολύτως αναγκαία συνθήκη για την ανάπτυξη ελεύθερης βούλησης.

Πολύ καλά κάνει.
Μήπως θα του κόψει κανένας πρόστιμο γι'αυτά που λέει?

Και στην τελική όντως μπορεί ο Hume να έχει δίκιο!

Απλά εγώ είμαι με τους άλλους...

Εσύ μείνε και με τους δύο για win-win καταστάσεις.

quote:

Βέβαια εσύ που αντιλαμβάνεσαι μονοδιάστατα τα πράγματα, τα θεωρείς ασύμβατα.

Όπως κάνει και όλη η αντίθετη πλευρά να υποθέσω???

quote:

Ασφαλώς και χρειάζεται να υπογραμμίσω ότι ένας φυσικός είναι απαράδεκτο να αντιλαμβάνεται έτσι τον κόσμο.

Όταν βγάλεις λεφτά και κάνεις καρριέρα "από την Επιστήμη σου" θα μπορέσεις να μου κάνεις υποδείξεις.

Μέχρι τότε άραξε στο κυλικείο και απόλαυσε το καφεδάκι σου...

quote:

quote:
Αν δεν έχεις καταλάβει τίποτα από την Ορθόδοξη θεολογία δεν φταίω εγώ.

Το καλοκουρδισμένο σύμπαν είναι εκεί έξω και είναι άσχετο με το αν αυτό είναι ντετερμινιστικό ή μη-ντετερμινιστικό κατά την ανθρώπινη σκέψη.

Υπήρχε πολύ πριν από αυτή άλλωστε, αλλά δε θέλω να σε ανησυχήσω βραδυάτικα...



ΠάνοςΤ, δεν μπορεί να είσαι τόσο μορφωμένος όσο λες και να μην καταλαβαίνεις τη λογική πλάνη στην οποία πέφτεις.


Παρακαλώ!
Έχεις όλη την προσοχή μου.
Σ'ακούω.

quote:

Πώς είναι το μη ντερμινιστικό να είναι ταυτόχρονα καλορυθμισμένο; Πώς γίνεται το πιθανοτικό να είναι ακριβές, αφού εξορισμού ορίζεται σε ΔΙΑΣΤΗΜΑ και όχι σημείο;

Αλήθεια Ηράκλειτο δεν έχεις διαβάσει περί των αντιθέσεων και της αρμονίας???

Ας είναι, προηγείται το κυλικείο θα μου πεις...

Είναι τόσο απλό.

Εάν έχεις ένα αέριο και ενώ συμφωνείς ότι σε μικροσκοπικό επίπεδο μόνο με πιθανότητες μπορείς να προσεγγίσεις τα σχετικά φυσικά μεγέθη (θέση, ορμή, ένεργειες κτλ) ΕΝ ΤΟΥΤΟΙΣ σε μακροσκοπικό επίπεδο όσες φορές και να μετρήσεις π.χ την πίεση του εν λόγω αερίου θα τη βρεις ΙΔΙΑ.

Με ποιον έκανες Στατιστική Φυσική είπαμε???

ΑΤΑΞΙΑ σε επίπεδο μικρόκοσμου ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΑ ΤΑΞΗ στο μακρόκοσμο.
ΤΑΞΗ στο μακρόκοσμο ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΑ ΑΤΑΞΙΑ στο μεγάκοσμο (σε Σύμπαντικό επίπεδο π.χ μαύρες τρύπες, σκοτεινή ύλη, σκοτεινή ενέργεια κτλ).

Αυτό είναι το sandwich της Δημιουργίας...

Στο επίπεδο του μακρόκοσμου που αντιλαμβανόμαστε η αταξία vs τάξης είναι γνωστή ως καλό/κακό, γινγκ/γιανγκ, αναρχικός/αριστερός κτλ.

quote:

Τελικά ρε Πάνο, παίζει ζάρια ο Θεός με το σύμπαν ή δεν παίζει; Και αν παίζει, πόσο ΚΑΚΟΣ ωρολογοποιός είναι;

Άσε τους καφέδες στα κυλικεία και ξεκίνα άμεσα με Ηράκλειτο λέμεεεε...

quote:

quote:
Αυτούς τους εσωτερικούς μονολόγους να τους προσέξεις μεγαλώνοντας και ιδίως μετά το Στρατό...


Δεν κατάλαβα την ειρωνεία για το Στρατό. Έχω όπως κάθε υγιής Έλληνας την υποχρέωση αυτή, τι σχέση έχει αυτό με αυτά που λέω. Εσύ Πάνο υπηρέτησες;


Η ειρωνία ήταν στο ότι από μόνος σου απαντούσες εκ μέρους μου και μάλιστα σχολίαζες και την "απάντηση" που εσύ ο ίδιος μου έβαζες στο στόμα.

Το ότι εσύ αντιλήφθηκες ειρωνία προς το Στρατό δεν σε τιμά καθώς ο "Στρατός" τέθηκε ως χρονικός προσδιορισμός.

Δεκαοκτώ μήνες θητεία και την περίοδο των Ιμίων στη Ρόδο σου κάνει "κωλόψαρο" (με τη στρατιωτική έννοια στο λέω, μην παρεξηγηθείς...)

quote:

quote:

Δεν πήρες μυρωδιά τι έγραφε το paper...

Ελπίζω ο Κηφέας ή ο zip να σου το εξηγήσουν...


Για νιοστή φορά ξαναρωτάω.


Το μπαλάκι του πιγκ πόγκ έχει κυματική φύση;
Το φεγγάρι το σημαδέψαμε καλά με την κλασσική φυσική ή αστοχήσαμε λόγω απροσδιοριστίας της θέσης;


Επιμένω, αν θέλει ο zip ή o Κηφέας να σου εξηγήσουν τι λέει το paper ώστε να κάνεις πλακίτσα στους υπόλοιπους θαμώνες του κυλικείου έχει καλώς.

Για τη συνέχεια πάντως της συζήτησης σου λέω ότι η Κλασσική/Νευτώνια Φυσική μας "πήγε" μια χαρά στο Φεγγάρι όπως τα πάει περίφημα σε όλα τα μακροσκοπικά φαινόμενα.

Συνέχισε λοιπόν τον περισπούδαστο συλλογισμό που έχεις στο μυαλό σου...

Πάντως, αν υποψιαστώ ότι έχεις κάνει ακτινογραφίες ή MRI ή PET ή έχεις χρησιμοποιήσει για τη διπλωματική σου τίποτα εργαστηριακά όργανα όπως AFM, TEM, SEM, SIMS, SRP, XRD, RBS, DLTS κτλ θα σου κόψω την καλημέρα και να το ξέρεις...

quote:

quote:
Αυτή είναι η προέκταση του δικού σου σχολίου διότι ξεκινώ την πρότασή μου με το "Άρα" και συνεπώς ΕΣΥ είσαι αυτός που δεν συνεχίζεις την ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ σου...

Πόσο πιο πολύ επί της ουσίας θα μπορούσα να απαντήσω???



Σε ρωτάω, όταν προσεύχεσαι στο Θεό, τον ευχαριστείς για τις αισθήσεις σου; Για αυτά τα ατελή εργαλεία πρόσληψης πληροφορίας για τον εξωτερικό κόσμο; Τον ευχαριστείς;


Τρελλός είσαι?
Του έχω κάνει και διάβημα μάλιστα...

Πάντως αφού δεν υπάρχει Θεός τι ασχολείσαι καλέ μου φίλε.....

quote:

quote:
Ωπα-ώπα.
Δείξε μου ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΣΤΟ ESOTERICA ΟΛΟΚΛΗΡΟ που να γράφω ή να υποννοώ ότι
"Υπάρχει απροσδιοριστία άρα υπάρχει Θεός"

Κάτι τέτοια μου έλεγε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ αλλά δεν μου έφερε κάποιο ποστ μου.

Εσύ ως φοιτητής του ΕΜΠ μπορεί να έχεις καλύτερη τύχη...

Αν δε το φέρεις τι να υποθέσω για την αντιληπτική σου ικανότητα στο γραπτό λόγο φοιτητή του ΕΜΠ???



Έστω ότι δεν κατάλαβα.


Είσαι Θετικός Επιστήμονας υπέρμαχος της Κλασσικής Φυσικής που μας πήγε και στο φεγγάρι ρε αδερφέ οπότε το "ΕΣΤΩ" κομμένο.

Υπάρχει το ΝΑΙ το είπες PanosT και ορίστε τα ποστς σου ή το ΟΧΙ δεν το είπες αλλά εγώ ο Industrial_Angel εσφαλμένα το θεώρησα έτσι διότι

α) το και το
β) μπουμπλε-μπουμπλε
γ) το και το
κτλ.

Το πιασες Ηλεκτολόγε???

ΝΙΚΟΜΑΧΕ που είμαστε?
Τhree points αν δεν κάνω λάθος...

quote:

Μπορείς σε παρακαλώ σε λίγες γραμμές, μεστά και περιεκτικά, όπως αρμόζει σε ένα θετικό επιστήμονα να εκθέσεις ποια είναι η θέση σου και ποιος ο κύριος άξονας της επιχειρηματολογίας σου;

Το έχω κάνει ήδη μετά από το post του macedon περί Αναλυτικής Σκέψης και πιστών.

Δεν μπορείς να τρέξεις τον "πάλιουρα" ρε "κωλόψαρο" ε? (με την καλή έννοια πάντα)

quote:

Ερωτήσεις.

Επί των γραφέντων στο εν λόγω thread να υποθέσω.
Βεβαίως.
Ακούω!

quote:

Τι είναι ο επιστημονικός νατουραλισμός και ποιες οι διαφορές του από το φιλοσοφικό ματεριαλισμό;

Αυτό είναι Anti SOS δεν παίζω...

quote:

Τι είναι επιστημονική μέθοδος;

Τελικά είσαι Ηλεκτρολόγος ή όχι?

quote:

Ποια είναι τα 2 βασικά επιστημονικά αξιώματα πάνω στα οποία δομείται η επιστήμη;

Υπόπτεύομαι ότι διάλεξες διπλωματική για τη Φιλοσοφία των Φυσικών Επιστημών και θες να σου την κάνω τσάμπα...

Έχω κάτι γνωστούς στο ΙΦΦΕ αν θες.

quote:

Εσύ ώς άνθρωπος ΠανοςΤ έχεις αποδεχθεί το ΤΥΧΑΙΟ και το ρόλο που παίζει αυτό στη ζωή μας;

Πριν την εγγραφή μου στο esoterica ή μετά???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 17:49:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Panos T
Αλήθεια ΝΙΚΟΜΑΧΕ θεωρείς ότι πήγαμε στο Φεγγάρι???

quote:
Panos T
Σε παρακαλώ και σε ΠΡΟΚΑΛΩ ΑΜΕΣΑ να μου τις φέρεις ΚΑΙ τις ΤΡΕΙΣ περιπτώσεις (ερώτηση κάποιου μέλους και απάντηση δική μου)

Μπαααα...δεν θα πάρω!!
Μπούχτισα!


NIKOMAXE εδώ είσαι λάθος.

Ισχυρίστηκες κάτι χωρίς να φέρεις τις αποδείξεις.
Σου ΑΠΑΙΤΩ τις αποδείξεις και ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ

Γιατί?

Βρες τα quotes να με αποστομώσεις...

Είπαμε, ερώτηση μέλους και την απάντησή μου προς αυτό το μέλος που θεώρησες κοκοκο.


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 18:03:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Από την απάντησή σου καταλαβαίνω ότι είσαι ο πρώτος άθεος που αποδίδεις τα φυσικά φαινόμενα στο...θεό!!!!

Έγινε kondoras καταγράφηκε η στάση σου ως συλλεκτική...


Βρε αυτό κατάλαβες;
Ο άνθρωπος σου λέει ότι άν ο θεός είναι το αίτιο για ομορφιά, τότε είναι το ίδιο αίτιο και για καταστροφές.
Αλλοιώς, ΔΕΝ βλέπεις τον θεό.

Βρε καλά το λέει ο macedon...
Οτι σε βολεύει καταλαβαίνεις.


Βρε Αίολε δεν του απάντησα και για την κατσαρίδα και για τα παράσιτα και για τα κακά των μωρών?

Επανήλθε μετά με το τσουνάμι κτλ και εκεί του απάντησα για τη γενικότερη στάση χλευασμού των αθέων ή και θεομάχων όταν κάποιος θρησκευόμενος ισχυρίζετε κάτι τέτοιο.

Κατόπιν Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ, ΔΙΑΧΩΡΙΣΕ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΑΘΕΟΥΣ/ΘΕΟΜΑΧΟΥΣ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΤΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΧΛΕΥΑΖΕΙ/ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ.

Δηλαδή εσύ τι κατάλαβες από αυτή του την απαίτηση από εμένα να του βρω δικό του ποστ???

Επί της ουσίας πάντως, αφού αυτή είναι που μας ενδιαφέρει, οι καταστροφές που αναφέρει ο kondoras μπροστά ΣΤΟ ΞΕΠΑΤΩΜΑ ΤΩΝ ΑΠΙΣΤΩΝ ΦΥΛΩΝ (ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΖΩΑ) ΠΟΥ ΔΙΕΤΑΞΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΗΝ Π.Δ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ macedon ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ...

Οι Ορθόδοξοι γνωρίζουμε πολύ καλά το Θεό.

Κοντά σε εμάς όλο και κάτι αρπάζετε και εσείς...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 18:47:06  Εμφάνιση Προφίλ
Πάνο,θα περιμένω και την απάντηση του Βιομηχανικού και θα ανακοινώσω το...σκόρ!

Πάνο
Το θέμα είναι ότι δεν έδωσες καν απάντηση και οχι ότι απάντησες κοκοκο!!
Και μη με βάζεις να ψάχνω.
Ηδη αποφεύγεις την 'φρέσκια" ερώτηση του Βιομηχανικού.<< Το μπαλάκι του πινγ-πονγκ>>.

Και δεν μου αρέσει καθόλου η επίθεση που κάνεις στον μικρό.
Για να διαμορφώσεις μια έστω μικρή αντίληψη,δια το γνωστικό επίπεδο του Βιομηχανικού,καλό θα ήταν να ανατρέξεις σε παλαιότερες αναρτήσεις του.
Δεν κάνω τον συνήγορο του διαβόλου.
Και εγω έχω συγκρουστεί μαζί του και με επιχειρήματα και με κοσμητικά επίθετα.Ομως του αναγνωρίζω,το <<ερευνάτε τας γραφάς>> ,[οχι την ΠΔ ] και την στοιχειοθέτηση της άποψής του,έστω κι άν είναι "στενή"!!!

Επίσης δεν μου αρέσει σε εσένα,η αλαζονική παρουσίαση,είτε απ'ευθείας,είτε μέσω "κρυφών" νοημάτων,των γνώσεων που ισχυρίζεσαι ότι κατέχεις.Δεν συνάδει η αρθρογραφική σου συμπεριφορά με αυτές.
Υπάρχουν κι άλλοι εδω μέσα Πάνο,με ίδιες και καλύτερες σπουδές απο σένα.Σε διάφορους τομείς.Αλλοι το λένε με ταπεινότητα,άλλοι επιθυμούν πλήρη ανωνυμία,άλλοι τις έχουν και το κρύβουν,αλλά κανείς δεν είναι τόσο αλαζών,όσο εσυ.

Ισως αν δείς τις αναρτήσεις σου,σαν τρίτος και όχι σαν δημιουργός τους,να μπορείς να διακρίνεις τα συναισθήματα και τις εντυπώσεις,που αποκομίζουν οι αναγνώστες!

Φιλικά όλα αυτά!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 20:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
PanosT, [ επειδή βλέπω πως περιμένεις από τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ αποδείξεις ... ]

Απλώς σου αναφέρω το εξής και βγάλε τα συμπεράσματά σου. Κάποια στιγμή σε ένα θέμα που του αρέσει να το λέει "η θεωρία μου", έγραψε αυτό :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

αθηγητης σωματιδιακης φυσικης και κβαντικος θεωρητικος
φυσικος,Seth Lloyd του ΜΙΤ.{Τεχν.Ινστ.Μασαχουσετης}

"ειναι δυνατον για τα σωματιδια να ταξιδευσουν στο τουνελ
του χρονου απο το μελλον στο παρελθον και αντιστροφα."
Ο ιδιος και η ομαδα του συνδυαζουν τα φαινομενα του κβαντικου
εναγκαλισμου και της κβαντικης μετα-επιλογης και διατεινονται
οτι ειναι δυνατη η μεταφορα ΣΚΕΨΕΩΝ και υλης δια μεσου του
χρονου και του χωρου
.Δηλαδη παρελθον-παρον-μελλον και
πολλαπλων συμπαντων.
Περισσοτερες λεπτομερειες arxiv.org-Quantum Physics.


Λογικό ήταν λοιπόν, να πάω στην πηγή που αναφέρει δηλ. στο arxiv.org-Quantum Physics και να ψάξω για κάποιο paper. Ε, βρήκα κάτι σχετικό, το [ http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1007/1007.2615v2.pdf ] και του λέω : "Σ' αυτό το paper αναφέρεσαι ; Αν όχι, σε ποιο αναφέρεσαι ;" [ Και τον ρωτάω για να μπορέσουμε δηλ. να έχουμε κάτι συγκεκριμένο στα χέρια μας και να κουβεντιάσουμε γι' αυτό, όχι για τίποτε άλλο ]. Φίλε, από την 9/3 που του ζήτησα το link [ για να μπoρέσω να δω δηλ. αν πράγματι είπε αυτό ο Lloyd και αν το είπε έτσι όπως το διατυπώνει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ], την 13/3 και μετά από 2-3 επεμβάσεις του admin που του έλεγε πάνω κάτω κι ο ίδιος δηλ. "Βρε άνθρωπέ μου, φέρε μας το link να δούμε αν όντως έτσι είναι ... ", ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ "απαντάει" ως εξής :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Αυτα τα ειπε ο Lloyd σε συνεντευξη του στο περιοδικο Tehnology Review.Εχω διαβασει το σχετικο αρθρο δεν θυμαμαι χρονολογια,αλλα υποθετω θα υπαρχει στα αρχεια του περιοδικου.Βρεττανικη εκδοση νομιζω ηταν.


Τα συμπεράσματα δικά σου. Συνεπώς ... τζάμπα επιμένεις. Σ' αυτό το θέμα τότε του είχα πει του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ, του το ξαναλέω και τώρα :

quote:
Ψυχεδελικά Αποσπάσματα του ανεκπλήρωτου ονείρου "θέλω να σπουδάσω Φυσικός"

Δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχολείσαι μαζί του ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 22:14:45  Εμφάνιση Προφίλ
Σωστός ο λογοκλέφτης Ζιπ!!!

Καλά λές Ζιπ.Δεν αξίζει να ασχολείσαι μαζί μου.

Αλήθεια,γιατί το κάνεις όμως!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 22:51:51  Εμφάνιση Προφίλ
Αν και πραγματικά βαριόμουν να διαβάσω 7 σελίδες διαρκούς αερολογίας αναγκάζομαι διότι ο κύριος ΠάνοςΤ με προκαλεί.

σελίδα 9

quote:
Για παράδειγμα.
Πιστεύει κανένας από εμάς ότι κάποιος ιατρός γυναικολόγος/μαιευτήρας που τυγχάνει να είναι Χριστιανός να μπορεί να εξηγήσει/αποδείξει με την αναλυτική σκέψη τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου????

Είναι θέμα μη χρήσης αναλυτικής σκέψης εκ μέρους του ιατρού που "παγιδεύτηκε" στον Χριστιανισμό ή κάτι άλλο βαθύτερο????



Σου επιστρέφω το ερώτημα με άλλη μορφή (Credits to Mr Penn Gilette)

Έστω ότι έχεις ένα δικαστήριο με δικαστές και ενόρκους Χριστιανούς. Άπαντες. Ούτε ένας άθεος. Η υπόθεση που δικάζεται έχει να κάνει με ένα παιδοκτόνο πατέρα. Στην απολογία του ο παιδοκτόνος πατέρας δηλώνει ότι είδε στον ύπνο του το Θεό και ότι ο Θεός του ζήτησει να θυσιάσει το γιο του. Υπάρχει έστω και μία στο 1000 000 να πει κάποιος από τους ενόρκους να τον κηρύξουν αθώο καθώς μια τέτοια ιστορία έχει συμβεί στην ΠΔ; Υπάρχει πιθανότητα να πει κάποιος, καθίστε ρε παιδιά, μπορεί ΟΝΤΩΣ να του το είπε ο Θεός;


Εσύ κύριε Πάνο θα τον έβγαζες αθώο λόγω αμφιβολιών;


quote:
Πάμε στα πιο βαθειά.
α) Από πότε εμφανίστηκε η αναλυτική σκέψη στον Άνθρωπο???

Εξαρτάται τι ορίζεις ως αναλυτική σκέψη. Εξαρτάται επίσης από το αν μπορείς να το ορίσεις. Γιατί φιλοσοφικά, μπορεί να υπάρχει δυσκολία στον ορισμό της σκέψης, με τη βοήθεια...της ίδιας της σκέψης. Δεν αστειεύομαι. Φιλοσοφικά είναι δύσκολο να μελετήσεις ένα αντικείμενο με εργαλείο το ίδιο το αντικείμενο.

Χονδροειδώς, αν θεωρήσεις έκφραση αναλυτικής σκέψης της κατασκευή εργαλείων και τη χρήση φωτιάς τότε,περίπου 1.5 εκ. χρόνια πριν με το Homo erectus. Αν θεωρήσεις έκφραση αναλυτικής σκέψης την κατασκευή εκλεπτυσμένων εργαλείων τότε πάμε στον Homo ergaster (μεταγενέστερος). Αν τέλος θεωρήσεις έκφραση αναλυτικής σκέψης τη γλωσσική επικοινωνία και τη δημιουργία κοινωνιών τότε πάμε ακόμα πιο μπροστά 200 000 χρόνια πριν στους πρώτους Homo sapiens.

Ποιο είναι το συμπέρασμα που θες να βγάλεις από αυτήν την ερώτηση;

quote:
β) Τι λέει η αναλυτική σκέψη για το γεγονός ότι η αναλυτική σκέψη δεν είναι εγγενής εγκεφαλική λειτουργία αλλά προιόν εξέλιξης??


Δεν καταλαβαίνω το "αλλά". Ποιος είπε ότι η σκέψη δεν είναι εγγενής εγκεφαλική λειτουργία; Και ποιος είπε ότι αυτό αντιτίθεται στην εξέλιξη; Διαφωνώ πλήρως με τα δεδομένα της ερώτησης αυτής.


quote:
γ) Σύμφωνα με τη λογική της αναλυτικής σκέψης αν περιμένουμε ακόμα κάποιους αιώνες εξέλιξης θα αποκτήσουμε μια άλλη ανώτερη μορφή σκέψης.
Ποιος εγγυάται ότι αυτή η ανώτερη της αναλυτικής σκέψης δεν θα μας αποδεικνύει (λέμε τώρα) την ορθότητα των Βιβλίων και την ύπαρξη του Θεού???


Όχι δεν είναι απαραίτητο να αποκτήσουμε ανώτερη μορφή σκέψης. Όπως δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουμε μετά από κάποιους αιώνες.

Για το πώς θα σκέφτονται οι απόγονοι μας έχω πλήρη άγνοια,καθώς και να είχαμε στοιχεία (που δεν έχουμε) θα ήμασταν πολύ πρωτόγονοι για να τα αντιληφθούμε.


quote:
Πάμε και στα άπατα.

Η αναλυτική σκέψη στην πιο απλή της μορφή είναι όταν ένας μαθητής λύνει κάποια άσκηση π.χ Φυσικής στον πίνακα ή σε κάποιο διαγώνισμα, ξεχωρίζει τα δεδομένα από τα ζητούμενα και (το κυριότερο) αναγνωρίζει στο πρόβλημα ποιοι φυσικοί νόμοι το διέπουν και ποιες είναι οι σχετικές εξισώσεις που ισχύουν. Αντικαθιστά τα δεδομένα στις εξισώσεις και βρίσκει τα ζητούμενα.



Όχι αυτό είναι ρετσέτα και φορμαλιστικός τρόπος επίλυσης. Να σου θυμίσω οτι οι καθηγητές στο ΕΜΠ αποθαρρύνουν αυτόν τον τρόπο επίλυσης καθώς λείπει η...σκέψη. Αντιθέτως επικροτούν την ΚΡΙΤΙΚΗ σκέψη.


Η αναλυτική σκέψη ασφαλώς και σχετίζεται με την κατανόηση των προβλημάτων και των φαινομένων, την εύρεση μοτίβων και συσχετισμών, την αιτιολόγηση ενεργειών, την αλλαγή (ή μη) συνηθειών και θεωρήσεων. Και η βαλίτσα πάει πιο μακρυά, ας πούμε εξαιρετικό δείγμα αναλυτικής σκέψης είναι η ικανότητα εξαγωγής από ένα περίπλοκο πρόβλημα, πολλών επί μέρους, μικρότερων και επιλύσιμων.

quote:
Εδώ θα πρέπει να προσέξουμε ότι είναι αναγκαίος ΕΝΑΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ώστε να οδηγηθούμε σε ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΗ ΛΥΣΗ.

Τι συμβαίνει σε πιο δύσκολα προβλήματα Φυσικής όπου ΔΕΝ ΓΝΩΡΪΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ???
(Στην πράξη δεν γνωρίζουμε πλήρως τα ελάχιστα δεδομένα που χρειαζόμαστε και αφορούν ΤΙΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ του προβλήματος.)

Σηκώνει η Αναλυτική Σκέψη ψηλά τα χέρια????
Όχι βέβαια.
ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΙΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ για τις ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

Είναι μεμπτό αυτό?
Καθόλου. Ιδίως όταν δεν έχουμε και κάποιο άλλο εργαλείο πλην της Αναλυτικής Σκέψης στην φαρέτρα μας.

Τι συμβαίνει όμως τελικά στο εν λόγω φυσικό πρόβλημα.
Δημιουργούνται κατηγορίες λύσεων (οι οποίες μπορεί να είναι άπειρες) και κάθε κατηγορία μπορεί να έχει πολλές λύσεις ή οποίες μπορεί να είναι και αυτές άπειρες.

Στον τομέα της Φυσικής ένα τέτοιο πρόβλημα θεωρείται ΛΥΜΕΝΟ ακόμα και αν δεν έχουμε ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΗ ΛΥΣΗ.

Η Αναλυτική Σκέψη τα έχει καλά με τη συνείδησή της διότι σου "λέει" δώσε μου πλήρως ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ και εγώ θα σου δώσω ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΗ ΛΥΣΗ/ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Έτσι λειτουργεί σε γενικές γραμμές η Αναλυτική Σκέψη τουλάχιστον στη Φυσική Επιστήμη όπου μπορούμε να έχουμε κάτι πιο χειροπιαστό σε σχέση με την Αναλυτική Σκέψη της Φιλοσοφίας για παράδειγμα.



Ναι αυτός είναι ένας δεκτός τρόπος σκέψης στη φυσική από όσο γνωρίζω.


quote:
Αν όμως δεν υπάρχουν διαφωνίες η ερώτηση είναι απλή.

Μπορεί ποτέ ένα τέτοιο Εργαλείο Σκέψης να δώσει Απαντήσεις περί Θεού Δημιουργίας, Θρησκείας κτλ?

Με ποιες ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΠΟΙΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΕΞΙΣΩΣΕΩΝ???

Επειδή ακριβώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τα σχετικά αρχικά δεδομένα ούτε πολύ περισσότερο οι απαραίτητοι ΝΟΜΟΙ, χρησιμοπούνται αναγκαστικά, και ίσως από δόλο, ΜΟΝΟ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ (π.χ σύλληψη μόνο μετά από ένωση σπερματοζωαρίου και ωαρίου) μια προφανής λύση που δίνεται ΑΒΙΑΣΤΑ (για τους μη-γνώστες) είναι η ΑΔΥΝΑΤΗ (π.χ δεν γίνεται σύλληψη με το Λόγο του Θεού σε...ΠΑΡΘΕΝΑ)


Όχι δεν μπορεί να απαντήσει. Το ερώτημα είναι αν είναι ανεπάρκεια του ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ή της ΣΚΕΨΗΣ. Κλέβω ορολογία από τα μαθηματικά και ισχυρίζομαι ότι το ερώτημα δεν είναι "καλά" ορισμένο. Ο Θεός έχει οριστεί με τρόπο τέτοιο ώστε να μην μπορεί να μπαίνει κάτω από το μικροσκόπιο της επιστήμης.


Ένα απλό παράδειγμα. Ο Θεός δεν μπορεί να μπει στο δοκιμαστικό σωλήνα. Ή αν μπει μπορεί να κάνει τα αποτελέσματα να είναι τέτοια ώστε να μην επιβαιώνεται η ύπαρξη του αφού εξ ορισμού είναι παντοδύναμος


Βέβαια, επειδή είναι κακώς ορισμένο και τοποθετημένο το ερώτημα, ο θέτων την ερώτηση δε δικαιούται απάντηση...


quote:
Σαν να μην έφταναν όλα τα παραπάνω η Αναλυτική Σκέψη έχει ένα ΑΛΥΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ μπροστά της το οποίο δεν είναι Θρησκειολογικής Φύσης ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΑ ΦΥΣΙΚΗΣ.

Σύμφωνα με την Αρχή της Απροσδιοριστίας του Heisenberg η ΙΔΙΑ Η ΦΥΣΗ μας βγάζει τη ΓΛΩΣΣΑ και μας ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ και ΕΜΑΣ (ως Ανθρωπότητα) και την ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΜΑΣ ΣΚΕΨΗ (ως ΛΟΓΙΚΑ ΟΝΤΑ) ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΣ ΜΑΣ να μάθουμε κάτι φαινομενικά απλό και εύκολο το οποίο όμως θα μας άνοιγε το δρόμο για να μάθουμε ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ.
(Για τα ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ας μη το κουβεντιάσουμε καλύτερα...)



Όχι. Αυτά που λες ισχύουν μόνο αν αποδεχόμαστε ως φιλοσοφικό ρεύμα τον ΕΜΠΕΙΡΙΣΜΟ (Empiricism) και όχι το ΡΑΣΙΟΝΑΛΙΣΜΟ (rationalism).


Τι σημαίνει το καθένα; Ο εμπειρισμός, υποστηρίζει την απόκτηση γνώσης μέσω των αισθήσεων (των εμπεριών) και ο ρασιοναλισμός την απόκτηση γνώσης μέσω διαλεκτικών και επαγωγικών διαδικασιών(καθαρά διανοητικά δηλαδή)


Ως εφαρμοστές της επιστημονικής μεθόδου ασφαλώς είμαστε υποχρεωμένοι να χρησιμοποιούμε τον εμπειρισμό ως τρόπο σκέψης αλλά όχι κατ'ανάγκην όταν σκεφτόμαστε σε επίπεδο φιλοσοφικό.


Ακριβώς επειδή η φύση της ερώτησης περί ύπαρξης Θεού είναι αντιεπιστημονική (δηλαδή κακώς ορισμένη) αλλά φιλοσοφικά θεμιτή, μπορώ να σου απαντήσω ότι μπορώ να προσεγγίσω ρασιοναλιστικά την απόλυτη γνώση στον τομέα της ερώτησης του αν υπάρχει Θεός.


Τον αν είναι συμβατή η αναλυτική σκέψη με τη φιλοσοφία, δε χρειάζεται συζήτηση και απόδειξη.

quote:
Δεν μπορεί λοιπόν ο Παμέγιστος Άνθρωπος ο εν δυνάμει θεός με τη Λογική που τόσο βάναυσα ευνούχησε ο Χριστιανισμός/Ισλαμισμός/Ιουδαισμός κτλ κτλ να μάθει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τη θέση και την ταχύτητα στοιχειωδών σωματιδίων όπως π.χ τα ταπεινά και γνωστά μας ηλεκτρόνια...


Αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίζει εσένα. Εγώ δεν πιστεύω ότι έχω θεϊκές καταβολές. Αντιθέτως είμαι πεπεισμένος ότι και ως είδος αλλά και ως άτομα ξεχωριστά ο καθένας έχει το μερίδιο του στη βλακεία και την πνευματική ανεπάρκεια.


quote:
Πρώτα λοιπόν αγαπητοί μου άθεοι θα ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΝ ΠΑΣΗΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ στους εαυτούς σας και σε εμάς, κάνοντας χρήση της ΑΝΑΛΥΤΙΚΗΣ σας ΣΚΕΨΗΣ (όπως ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ), το ΓΙΑΤΙ Η ΦΥΣΗ ΕΠΕΛΕΞΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΙΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΗ-ΥΠΑΡΞΗ ΘΕΟΥ.


Το σύμπαν είναι απέραντο. Αν το σύμπαν ήταν μια παραλία, η γη είναι ένας κόκκος άμμου. Η ιδέα ενός όντος που κατασκεύασε αυτό το απέραντο σπίτι μόνο και μόνο για να ζουν άνθρωποι σε μια γωνίτσα του και να ασχολείται με τις...ηθικές τους επιλογές (αν κάνουν σεξ Μεγάλη Παρασκευή, αν έχουν προγαμιαίες σχέσεις, αν τρώνε κρέας Τετάρτη και Παρασκευή κλπ) μου φαίνεται το λιγότερο γελοία. Δεν μπορώ να την αναιρέσω ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ αλλά τη θεωρώ γελοία.


Ερώτηση 1

Υπάρχει Θεός;

Στην επιστήμην δεν μπορείς να αποδείξεις αρνητικές φράσεις. Άρα το χρέος της απόδειξης βαρύνει τον ισχυριζόμενο. Εγώ που ισχυρίζομαι την αρνητική απάντηση, δεν μπορώ να απαντήσω.

Εν ολίγοις, ΔΕ γνωρίζω.

Ερώτηση 2 (ελαφρά διαφορετική γλωσσικά, πολύ διαφορετική εννοιολογικά)

Πιστεύεις στο Θεό;

ΌΧΙ.

Edited by - IndustrialAngel on 04/07/2012 22:53:48

Edited by - IndustrialAngel on 04/07/2012 23:01:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 23:13:14  Εμφάνιση Προφίλ
σελίδα 10

quote:
Αυτά είναι σε γενικές γραμμές σωστά Agnostic.
Εγω όμως σας πήγα κατ'ευθείαν σε ένα θέμα (π.χ την ταυτόχρονη γνώση της θέσης και της ορμής ενός στοιχειωδους σωματιδίου) όπου δεν εμπίπτει στην παραπάνω κατηγορία. Δηλαδή για να αποκτήσουμε τη συγκεκριμένη γνώση θα πρέπει να καταριφθεί η Αρχής της Απροσδιοριστίας. Επειδή είναι Αρχή (όπως η Αρχή διατήρησης της Ορμής, ή η Αρχή διατήρησης της Ενέργειας) είναι ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ να καταριφθεί στο ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
Οι διάφοροι Νόμοι ή Θεωρήματα ή Υποθέσεις είναι πιο εύκολο να τροποποιηθούν ή και να καταριφθούν εντελώς, οι Αρχές όμως είναι άλλη ιστορία.

Παντελώς λανθασμένη ορολογία


Μάθε να ξεχωρίζεις τι είναι ΘΕΩΡΗΜΑ (μαθηματικά) και τι ΘΕΩΡΙΑ (φυσικές επιστήμες) και μετά πες μου τι μπορεί να καταρριφθεί ή όχι.

Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να σου γράψω τους σωστούς ορισμούς. Αν είσαι αυτός που ισχυρίζεσαι ότι είσαι θα ψάξεις, θα τους βρεις και θα τους γράψεις.

quote:
Σε ρωτώ λοιπόν.
Αυτό το γεγονός, ότι η Φύση δηλαδή, μας βάζει ένα ανυπέρβλητο ταβάνι γνώσης (έστω μέχρι να καταριφθεί η Αρχή της Απροσδιοριστίας) σημαίνει κάτι για την κοσμοθεώρησή σου ή όχι?
Το αισθάνεσαι σαν ένα αγκάθι στα πλευρά σου ή δεν σημαίνει τίποτα για εσένα.

Ασφαλώς και δε βάζει ταβάνι στη γνώση. Μεγάλη κουβέντα η λέξη ΓΝΩΣΗ. Μπορούμε να έχουμε έλλειψη ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗΣ πληροφορίας και πειραματικών ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ αλλά ΌΧΙ γνώση. Απολύτως διαφορετικές έννοιες.

Το αν μπορείς να παρατηρήσεις ή όχι κάτι δε σημαίνει ότι υπάρχει ή δεν υπάρχει.


quote:
Για παράδειγμα.
Ένας μεγάλος Φυσικός (άθεος εννοείται και με βιογραφικό περισσότερων σελίδων και από το βιβλίο του macedon...) μου είπε χαριτολογώντας ότι όποτε τον πιάνουν εσωτερικές πνευματικές ανησυχίες η Αρχή της Απροσδιοριστίας είναι ο εφιάλτης του.

Ένας άλλος (άθεος πάντα πιο άγνωστος στο ευρύ κοινό αλλά γκουρού στο χωρό της Νάνο/Μικρο/ Ηλεκτρονικής) μου είχε πει ότι αν υπάρχει Θεός τότε ο Απόστολος που έστειλε για να κηρύξει το Λόγο του στους Επιστήμονες ήταν ο Heisenberg.

Ανυπέρβλητος λοιπόν, σκόπελος στην Αναλυτική μας Σκέψη η εν λόγω Αρχή και γι'αυτό είχε άμεσο αντίκτυπο και στους Φιλοσοφικούς κύκλους (σαν Κβαντομηχανική θεωρία)


Και εγώ είχα γνωρίσει μια κοπελίτσα όταν πήγα 5 μέρες στο Μιλάνο που σπούδαζε κοινωνική ανθρωπολογία και μου είπε ότι από τότε που έμαθε στη σχολή της πώς εξελίχθηκε ο άνθρωπος και πώς προκύπτει η θρησκεία ως πεποίθηση στις ανθρώπινες κοινωνίες έγινε άθεη. Φραντζέσκα την έλεγαν, μελανούρι (έχω αδυναμία στις μελαχροινές)


Ο καθένας διαλέγει τις παρέες του :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 23:32:58  Εμφάνιση Προφίλ
Περί αναλυτικής σκέψης συνέχεια.


Η αρχή της απροσδιοριστίας με την παρούσα γνώση ισχύει στο μικρόκοσμο. Όμως αν κάποιος θελήσει να χρησιμοποιήσει την επιστήμη για να αμφισβητήσει τις θρησκείες και όχι την έννοια του Θεού μπορεί να το κάνει και αυτό είναι θεμιτό και σύμφωνο με το πνεύμα της επιστημονικής σκέψης. Επιμέρους θέματα δηλαδή.

Τέτοια θέματα είναι:

1) Η ιστορικότητα θρησκευτικών προσώπων.

2) Η ανθρωπογονία, σήμερα ξέρουμε ότι δε φτιαχτήκαμε από τη λάσπη με αβιογέννηση αλλά προήλθαμε από την εξέλιξη ειδών του ζωικού βασιλείου

3) Η κοσμογονία. Σήμερα ξέρουμε ότι δε δε φτιάχτηκε πρώτα...ο ουρανός και η γη και ότι ο ήλιος προϋπήρχε της γης

4)Οι κατοικία του Θεού στα σύννεφα. Φτάσαμε εκεί και δεν είδαμε τίποτα

5)Η ιστορία του κατακλυσμού και της διάσωσης των ζώων σε ζεύγη διαψεύδεται από γεωλογικά δεδομένα.

6)O ανθρώπινος νους είναι επιρρεπής στο να πιστεύει σε Θεούς και θρησκείες

Πηγές για αυτό

http://articles.cnn.com/2007-04-04/health/neurotheology_1_scans-frontal-lobe-sensory-information?_s=PM:HEALTH

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1136482/Brains-hardwired-believe-God-imaginary-friends.html
etc

Επίσης χάρη στην αναλυτική μας σκέψη μπορούμε να μουτζώνουμε με χέρια και με πόδια ανθρώπους που λένε τα εξής:


http://news247.gr/eidiseis/koinonia/mhtropoliths_peiraiws_pisw_ap_to_mpozonio_kruvetai_to_proswpo_toy_diavoloy.1841701.html

Edited by - IndustrialAngel on 04/07/2012 23:35:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 23:59:10  Εμφάνιση Προφίλ
Επίσημα αποτελέσματα της NZSP [New Zealand Science of Paparology].
Πολύ μου άρεσε αυτο Βιομηχανικέ και το υποκλέπτω,αποδίδοντάς σου όμως τα πνευματικά δικαιώματα.

Πρώτος αγώνας: Πάνος Τ-Βιομηχανικός 2-4

Η εκτός έδρας νίκης του Βιομηχανικού,υποχρεώνει τον γηπεδούχο Πάνος Τ,όπως στο επαναληπτικό μάτς στην έδρα του νικητή,να επιτύχει σκόρ 5-2 για να προκριθεί.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 00:05:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
To θέμα είναι ΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΣΩΣΤΑ???
Τόσα ποστς έχουμε ανταλλάξει (τα θεωρώ πολλά για δύο θετικούς επιστήμονες) και δεν μου έχεις πει ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ...

Ίσως στη συνέχεια...


Πήρες μία γεύση σήμερα μάστορα και θα ακολουθήσουν άλλα.

quote:
Σε ΙΕΕΕ (Electron Device Letters) σε ΑΙP (JAP) και στην ταπεινή Elsevier (Materials Science in Semiconductor Processing).

Εσύ???

Για την ειδικότητά μου (Semiconductor Physics) δημοσίευση στο Science σημαίνει σχεδόν και πρόταση για Nobel οπότε ελπίζω να με δικαιολογήσετε κ. φοιτητά...


Θα μπορούσες να δώσεις από την αρχή τα ονόματα και να καταλάβω. Πάντως μη χαίρεσαι σου απάντησα ήδη. Επιστήμονες υπάρχουν πολλών λογιών

http://www.youtube.com/watch?v=gCMzjJjuxQI

Οι περισσότεροι γιατροί καπνίζουν CAMEL!

quote:
Όταν μείνω άνεργος θα σε προτιμήσω, να είσαι σίγουρος...

(Πλάκα-πλάκα παίζει να σου έχω κάνει και τίποτα εργαστήρια...)


Όλοι θα μείνουμε φροντίζουν οι πολιτικοί μας για αυτό

quote:
Ως θετικός επιστήμονας που είσαι περιμένω με ΑΚΡΙΒΕΙΑ να μου πεις ποιες είναι οι τρίχες που είπα για τη Φιλοσοφία.

Μη χαθείς..


Σου είπα ότι τσαλαβουτάς στη φιλοσοφία χωρίς να έχεις καταλάβει τα βασικά


quote:
Τwo points.
ΝΙΚΟΜΑΧΕ μετράς έτσι?

Μάλιστα δέχτηκε ένα πλήγμα και σαφώς συνεχίζει να υπάρχει αλλά με τι "impact factor" στο χώρο της Φιλοσοφίας?

Και να σκεφτείς ότι περιμένω με αγωνία τις "τις τρίχες στη Φιλοσοφία" που είπ


Γιατί όμως συνεχίζει να υπάρχει; Δεν πονηρεύτηκες καθόλου;


quote:
Εγώ σου συστήνω να διαβάσεις και να συμμετάσχεις στα threads "Χ.Α" και "Εθνικισμός" και να κρίνεις.
Και ο macedon κάτι τέτοια μου έλεγε και κοίτα να δεις τι έπαθε ΚΑΙ ΕΚΕΙ...

Το ότι εσύ έχεις μια ιδεολογία και μια πολιτική άποψη/θέση που την έχεις δημιουργήσει μόνος σου ειλικρινά δε με χαλάει.

Εγώ πάντα υποστήριζα ότι τα άκρα ενώνονται και εσύ μου είσαι ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟΣ όπως καταλαβαίνεις...

Αν ξέρεις και άλλους "αναρχοαριστερούς" ή ακόμα καλύτερα αν έχετε συστήσει ή ανήκετε σε κάποιο κόμμα, κίνημα, οργάνωση, σέκτα, πυρήνα, θα χαρώ πολύ να συνεχίσουμε τη κουβεντούλα μας.


http://en.wikipedia.org/wiki/Left_anarchism


Ναι τον ανακαλύψα εγώ. Πριν από τον Μπακούνιν

quote:
Ξεκίνα ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ και πες μας ποια είναι "η φιλοσοφία της πλάκας που προσπαθώ να πλασάρω" και με ποια ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ την καταρρίπτεις διότι μέχρι σήμερα μόνο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ έχεις κάνει και κωλοτούμπες, και ύστερα τα λέμε και ένα χεράκι για τα πολιτικά σου πιστεύω που ανέπτυξες στα κυλικεία των Ηλεκτρολόγων...

Βαριόμουν να το κάνω γιατί αυτή την περίοδο συγγράφω διπλωματική αλλά για σένα ρε μπαγάσα θα κάνω μια εξαίρεση. Πρώτα θα σε κάνω ρεζίλι και μετά θα παρουσιάσω.

quote:
Πω-πω με θάμπωσε η Αναλυτική σου σκέψη...

Το Α θα φέρει οπωσδήποτε κάτι, είτε είναι το Β είτε είναι το Γ είτε το γνωρίζεις εκ των προτέρων είτε όχι, όταν πράττεις το Α.


Ναι αλλά τι γίνεται όταν το Β και το Γ είναι αντίθετα;


quote:
Ο Άνθρωπος απέναντι στο Θεό θα έρθει αντιμέτωπος των ΠΡΟΘΕΣΕΩΝ που είχε και των ΣΚΕΨΕΩΝ που έκανε ακόμα και αν δεν προέβη τελικά σε καμμία πράξη.


Προφανής έλλειψη δικαιοσύνης.


quote:
Η Ανθρώπινη Δικαιοσύνη δικάζει αποτελέσματα ανθρώπινων πράξεων, όπου και αυτή λαμβάνει σοβαρά τον παράγοντα πρόθεση αν αυτός μπορεί να στοιχειοθετηθεί επαρκώς.

Ναι αλλά πρόθεση χωρίς πράξη δεν είναι έγκλημα.


quote:
Η Ανθρώπινη Δικαιοσύνη δικάζει αποτελέσματα ανθρώπινων πράξεων, όπου και αυτή λαμβάνει σοβαρά τον παράγοντα πρόθεση αν αυτός μπορεί να στοιχειοθετηθεί επαρκώς.


Don't quit your day Job.


quote:
Πολύ καλά κάνει.
Μήπως θα του κόψει κανένας πρόστιμο γι'αυτά που λέει?

Και στην τελική όντως μπορεί ο Hume να έχει δίκιο!

Απλά εγώ είμαι με τους άλλους...

Εσύ μείνε και με τους δύο για win-win καταστάσεις.


Δε νιώθεις τίποτα απο φιλοσοφία ε; Τι να κάνουμε ρε φίλε σόρρυ, εδώ δεν υπάρχει Γκαρούτσος να βοηθήσει.


Το γεγονός και ΜΟΝΟ ότι υπάρχει και ΑΛΛΟ φιλοσοφικό ρεύμα, εξίσου έγκυρο, αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΑ ένα φιλοσοφικό συμπέρασμα από ένα αδιαμφισβήτητο επιστημονικό δεδομένο


quote:
Όπως κάνει και όλη η αντίθετη πλευρά να υποθέσω???


Ναι αλλά οι άλλοι δεν έχουν δημοσιεύσεις σε διεθνή επιστημονικό τύπο. Εσύ δε δικαιολογείσαι.


quote:
Όταν βγάλεις λεφτά και κάνεις καρριέρα "από την Επιστήμη σου" θα μπορέσεις να μου κάνεις υποδείξεις.

Μέχρι τότε άραξε στο κυλικείο και απόλαυσε το καφεδάκι σου...


Δεν αράζω κυλικείο, απλώς συνήθως εκεί κλείνω ραντεβού.


quote:
Αλήθεια Ηράκλειτο δεν έχεις διαβάσει περί των αντιθέσεων και της αρμονίας???


Πάλι δε νιώθεις τίποτα... Ρε φίλε, ότι και να λέει ο ένας φιλόσοφος, υπάρχει ένας άλλος που λέει το αντίθετο και είναι εξίσου έγκυρο. Η φιλοσοφία είναι απόλυτη αποστειρωμένη λογική. Δεν περνάει από εμπειρικά φίλτρα.


quote:
Εάν έχεις ένα αέριο και ενώ συμφωνείς ότι σε μικροσκοπικό επίπεδο μόνο με πιθανότητες μπορείς να προσεγγίσεις τα σχετικά φυσικά μεγέθη (θέση, ορμή, ένεργειες κτλ) ΕΝ ΤΟΥΤΟΙΣ σε μακροσκοπικό επίπεδο όσες φορές και να μετρήσεις π.χ την πίεση του εν λόγω αερίου θα τη βρεις ΙΔΙΑ.


Ποτέ οι μετρήσεις σε ένα πείραμα δεν είναι ίδιες. Αυτό όμως πού οφείλεται;


quote:
Με ποιον έκανες Στατιστική Φυσική είπαμε???

Εμείς κάνουμε ηλεκτρομαγνητισμούς

quote:
ΑΤΑΞΙΑ σε επίπεδο μικρόκοσμου ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΑ ΤΑΞΗ στο μακρόκοσμο.
ΤΑΞΗ στο μακρόκοσμο ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΑ ΑΤΑΞΙΑ στο μεγάκοσμο (σε Σύμπαντικό επίπεδο π.χ μαύρες τρύπες, σκοτεινή ύλη, σκοτεινή ενέργεια κτλ).

Αυτό είναι το sandwich της Δημιουργίας...

Στο επίπεδο του μακρόκοσμου που αντιλαμβανόμαστε η αταξία vs τάξης είναι γνωστή ως καλό/κακό, γινγκ/γιανγκ, αναρχικός/αριστερός κτλ.


το μονοσήμαντα από πού προκύπτει;

quote:
Άσε τους καφέδες στα κυλικεία και ξεκίνα άμεσα με Ηράκλειτο λέμεεεε...


Σε ξαναρωτάω. Αν ο Θεός παίζει ζάρια με το σύμπαν, ΠΟΥ υπάρχει η θεία Πρόνοια;


quote:
Για τη συνέχεια πάντως της συζήτησης σου λέω ότι η Κλασσική/Νευτώνια Φυσική μας "πήγε" μια χαρά στο Φεγγάρι όπως τα πάει περίφημα σε όλα τα μακροσκοπικά φαινόμενα.

Συνέχισε λοιπόν τον περισπούδαστο συλλογισμό που έχεις στο μυαλό σου...



Γιατί τα πάει περίφημα αφού υπάρχει απροσδιοριστία;


quote:
Πάντως, αν υποψιαστώ ότι έχεις κάνει ακτινογραφίες ή MRI ή PET ή έχεις χρησιμοποιήσει για τη διπλωματική σου τίποτα εργαστηριακά όργανα όπως AFM, TEM, SEM, SIMS, SRP, XRD, RBS, DLTS κτλ θα σου κόψω την καλημέρα και να το ξέρεις...

Κατεύθυνση προγραμματιστή, ατύχησες. Για αυτό και εσύ πρόσεχε μην τυχόν προσπαθήσεις να επικαλεστείς το θεώρημα της μη πληρότητας του Γκέντελ γιατί θα φας δεύτερο γύρο μούτζες με χέρια και πόδια.


quote:
Τρελλός είσαι?
Του έχω κάνει και διάβημα μάλιστα...

Πάντως αφού δεν υπάρχει Θεός τι ασχολείσαι καλέ μου φίλε....



Κριτικάρω την επικρατούσα ρητορική περί του "δώρου της όρασης". Δε γνωρίζω αν είσαι την ενστερνίζεσαι. Αναμφίβολα και εσύ την έχεις ακούσει


quote:
Αυτό είναι Anti SOS δεν παίζω...

;
Δε γνωρίζεις την απάντηση; Τόσα papers και δεν μπορείς να απαντήσεις;

quote:
Τελικά είσαι Ηλεκτρολόγος ή όχι?

Δε θα απαντάς στην ερώτηση με ερώτηση. Σε ρωτάω τι είναι επιστημονική μέθοδος. Ξέρεις ή όχι;


quote:
Υπόπτεύομαι ότι διάλεξες διπλωματική για τη Φιλοσοφία των Φυσικών Επιστημών και θες να σου την κάνω τσάμπα...

Έχω κάτι γνωστούς στο ΙΦΦΕ αν θες.



Διάδοση σφαλμάτων σε πράξεις κινητής υποδιαστολής

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 00:20:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βιομηχανικός

Διάδοση σφαλμάτων σε πράξεις κινητής υποδιαστολής


Χαχαχα ωραίο!!!


quote:

Ναι αλλά πρόθεση χωρίς πράξη δεν είναι έγκλημα.

Αυτο χρειάζεται...μερική διόρθωση!!!

Εχω την πρόθεση να σε σκοτώσω και την κάνω γνωστή,χωρίς να προβώ στην πράξη.Είναι έγκλημα και διώκεται.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 00:28:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
IndustrialAngel
Πάλι δε νιώθεις τίποτα... Ρε φίλε, ότι και να λέει ο ένας φιλόσοφος, υπάρχει ένας άλλος που λέει το αντίθετο και είναι εξίσου έγκυρο. Η φιλοσοφία είναι απόλυτη αποστειρωμένη λογική. Δεν περνάει από εμπειρικά φίλτρα.

Εδώ κάνεις λάθος, την φιλοσοφία μπορούμε να την επαληθεύσουμε μέσα από την ζωή μας - τουλάχιστον αυτή που είναι έγκυρη - όπως ακριβώς αποδεικνύουμε με το πείραμα μια επιστημονική υπόθεση έτσι και μέσα από την ζωή ή την εμπειρία αποδεικνύουμε την μια φιλοσοφία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 00:39:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ντοτορο
Εδώ κάνεις λάθος, την φιλοσοφία μπορούμε να την επαληθεύσουμε μέσα από την ζωή μας - τουλάχιστον αυτή που είναι έγκυρη - όπως ακριβώς αποδεικνύουμε με το πείραμα μια επιστημονική υπόθεση έτσι και μέσα από την ζωή ή την εμπειρία αποδεικνύουμε την μια φιλοσοφία.

Ενσταση!!!
Δεν κάνει λάθος ο μικρός.
Σωστότατος είναι.
Επειδή,απλά 7 δις άνθρωποι,7 δις φιλοσοφίες,όλες έγκυρες.

Διαφορετικά αντιλαμβάνεται ο κάθε ένας μας την ζωή του.Και όλοι υπάρχουν.Και είναι έγκυροι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 00:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
IndustrialAngel
Επίσης χάρη στην αναλυτική μας σκέψη μπορούμε να μουτζώνουμε με χέρια και με πόδια ανθρώπους που λένε τα εξής:


http://news247.gr/eidiseis/koinonia/mhtropoliths_peiraiws_pisw_ap_to_mpozonio_kruvetai_to_proswpo_toy_diavoloy.1841701.html



Και το χειρότερο φίλε IndustrialAngel είναι , ότι αυτός ο άνθρωπος για να λέει από άμβωνος αυτές τις παπαριές , χρυσοπληρώνεται από το υστέημα των Ελλήνων φορολογουμένων .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 01:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
IndustrialAngel
Λοιπόν εσύ που δημοσιεύεις; Elsevier, Science, ΙΕΕΕ ή New Zeland Journal of Paparology;

PanosT
Σε ΙΕΕΕ (Electron Device Letters) σε ΑΙP (JAP) και στην ταπεινή Elsevier (Materials Science in Semiconductor Processing).

Εσύ???

Για την ειδικότητά μου (Semiconductor Physics) δημοσίευση στο Science σημαίνει σχεδόν και πρόταση για Nobel οπότε ελπίζω να με δικαιολογήσετε κ. φοιτητά...



Τέτοια επιστημονάρα ρε Pano , και κατάντησες να δουλεύης μεροκάματο στο Esoterica ? Γιατί αν κρίνω από τα σεντόνια που γράφεις κάθε μέρα , δεν σου περισσεύει χρόνος για τίποτε άλλο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 02:24:28  Εμφάνιση Προφίλ
ΝΙΚΟΜΑΧΟS

quote:
Αυτο χρειάζεται...μερική διόρθωση!!!

Εχω την πρόθεση να σε σκοτώσω και την κάνω γνωστή,χωρίς να προβώ στην πράξη.Είναι έγκλημα και διώκεται.


Κι αυτό χρειάζεται μερική διόρθωση. Δεν διώκεται. Το φρόνημα δεν τιμωρείται σε καμία περίπτωση.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 04:05:57  Εμφάνιση Προφίλ
???
Δεν μιλάμε για φρόνημα macedon.Μιλάμε για πρόθεση,την οποία κάνουμε γνωστή,δηλαδή απειλή!!
Εκδηλώνουμε πρόθεση διάπραξης εγκλήματος.
Θα σε σκοτώσω.Δεν εκδηλώνω πρόθεση?

Αν κάνω λάθος,ευχαρίστως να ανακαλέσω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 04:24:42  Εμφάνιση Προφίλ
Άλλο πράγμα η "πρόθεση" διάπραξης εγκλήματος και άλλο η "απειλή."

Για να υπάρξει ένα αδίκημα, πρέπει να υπάρξει πράξη ή παράλειψη. Αυτό είναι βασικός κανόνας της Νομικής Επιστήμης.

Η πρόθεση λοιπόν να κάνω ένα έγκλημα, ακόμη κι αν διατυπωθεί, δεν αποτελεί αδίκημα και δεν διώκεται. Για παράδειγμα: "Το βράδυ θα πάω να κλέψω την Τράπεζα της Ελλάδας". Αυτό αποτελεί πρόθεση διάπραξης αδικήματος αλλά δεν διώκεται μέχρι να γίνει η πράξη.

Η απειλή είναι άλλο πράγμα. Διατυπώνεται ευθέως κατά ενός προσώπου (π.χ. "θα σε σκοτώσω" που λες παραπάνω). Για να τιμωρηθεί όμως κάποιος μ' αυτήν την αιτία (άρθρο 333 ΠΚ), θα πρέπει ο απειλούμενος να αποδείξει ότι η απειλή του προκάλεσε πραγματικό τρόμο ή ανησυχία και φυσικά να ασκήσει έγκληση κατά του απειλούντος (δεν είναι αυτεπάγγελτο αδίκημα). Στην περίπτωση αυτή είναι πλημμέλημα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 04:54:27  Εμφάνιση Προφίλ
Ανακαλώ λοιπόν και σε ευχαριστώ,macedon.

Βιομηχανικέ το παίρνω πίσω.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 10:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Αν είναι εύκολο για τους φυσικούς του φόρουμ,ας εξηγήσουν λίγο την θεωρία για το μποζόνιο του χιγκς.Γιατί ακριβώς θεωρείται το σωματίδιο του θεου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 11:13:03  Εμφάνιση Προφίλ
Για μερικά πράγματα δεν χρειάζονται γνώσεις φυσικής, Αλεξ, αλλά κοινή λογική: Αν ο θεός είναι πανταχού παρών, τότε αποτελείται από μέρη που δεν μας είναι ορατά.
Τι σημασία έχει το όνομα των μερών του;
δεν υπαρχει εν που δεν αποτελείται από μέρη
σωστά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 11:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Συμφωνώ Αίολε,απλά θέλω να δώ τον συλλογισμό τους,γιατί μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον αυτό το θέμα.

Edited by - alex22 on 05/07/2012 11:33:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 18:36:33  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT
quote:
quote:

Ωπα-ώπα.
Δείξε μου ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΣΤΟ ESOTERICA ΟΛΟΚΛΗΡΟ που να κορόιδεψα ή να χλεύασα τον θρησκευόμενο που «απέδωσε στον θεό» τέτοιες καταστροφές.


Τον πληθυντικό αριθμό που χρησιμοποίησα δεν τον είδες ή δεν τον κατάλαβες?

Ότι χρησιμοποίησα μία από τις αγαπημένες σου εκφράσεις, δεν το είδες ή δεν το κατάλαβες;

quote:
Από την απάντησή σου καταλαβαίνω ότι είσαι ο πρώτος άθεος που αποδίδεις τα φυσικά φαινόμενα στο...θεό!!!!
Έγινε kondoras καταγράφηκε η στάση σου ως συλλεκτική...

Εντάξει, δεν μπορεί να τα καταλαβαίνεις και όλα! Η απάντηση ήταν πολύ ξεκάθαρη: Δεν έχω χλευάσει θρησκευόμενο που μου είπε «βλέπω το θεό μέσα στο τσουνάμι όσο και στο πέταγμα της πεταλούδας (το οποίο ενδεχομένως είναι ένας από τους παράγοντες που το προκαλεί .
Εσύ δεν είπες κάτι τέτοιο. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι χλευάζω εσένα (απλή λογική).

Πουθενά δεν ανέφερα ότι αποδίδω τα φυσικά φαινόμενα στο θεό («ψάξε σε όλο το esoterica, μπλα μπλα», με τα δικά σου λόγια). Ρωτάω αν εσύ που πιστεύεις στην ύπαρξη του θεού και τον βλέπεις μέσα σε όλα τα όμορφα του πλανήτη, τον βλέπεις και στα άσχημα (σε όσα εσύ θεωρείς άσχημα και από ότι φαίνεται είναι πολλά...). Διότι, όπως σωστά παρατήρησε ο Αίολος (ένας που κατάλαβε τί έγραψα), αν τον θεό τον θαυμάζεις μόνο στην ομορφιά, τότε λατρεύεις την ομορφιά. Αν όχι, την επόμενη φορά θα γράψεις «βλέπω τον θεό στο πέταγμα της πεταλούδας και στο σεισμό που σκότωσε 3000 άτομα, εκ των οποίων τα 30 ήταν βρέφη». Ή «βλέπω τον θεό στο λουλούδι που ανθίζει και στον macedon».

quote:
Για το υπόλοιπο ποστ σου ακόμα κλαίω τα sec που έχασα από τη ζωή μου για να το διαβάσω...

Φυσικά είναι πάντα δύσκολο να μάθεις κάτι καινούριο. Ίσως να φταίω κι εγώ᾿ ο δάσκαλος πάντα έχει μέρος της ευθύνης όταν δεν καταλαβαίνει ο μαθητής.

quote:

Επί της ουσίας πάντως, αφού αυτή είναι που μας ενδιαφέρει, οι καταστροφές που αναφέρει ο kondoras μπροστά ΣΤΟ ΞΕΠΑΤΩΜΑ ΤΩΝ ΑΠΙΣΤΩΝ ΦΥΛΩΝ (ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΖΩΑ) ΠΟΥ ΔΙΕΤΑΞΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΗΝ Π.Δ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ macedon ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ...

Οι Ορθόδοξοι γνωρίζουμε πολύ καλά το Θεό.


Αυτό δεν το έγραψα από σεβασμό προς τους υπόλοιπους Χριστιανούς, όπως πχ ο doctor.
Οι επικρατούσες θρησκείες, τη σήμερον ημέρα, αναφέρονται σε έναν θεό που:
- είναι δημιουργός των πάντων
- γνωρίζει τα πάντα
- αγαπάει τα δημιουργήματά του.
Κατόπιν τούτου, αποφασίζει να καταστρέψει μέρος των δημιουργημάτων του, διότι πήραν τον κακό (γι' αυτόν) δρόμο που από πάντα γνώριζε ότι θα πάρουν, και παρ' όλα αυτά τα δημιούργησε!

Αν ο θεός, διαθέτοντας τα τρία παραπάνω χαρακτηριστικά, συμπεριφέρεται έτσι, τότε σίγουρα δεν είναι λογικός. Μάλλον προς σχιζοφρενής μου μοιάζει.

Φυσικά δεν αποκλείεται, αν υπάρχει θεός, να μήν διαθέτει όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά. Μπορεί π.χ. να είναι δημιουργός των πάντων, να γνωρίζει τα πάντα και να μήν δίνει δεκάρα τσακιστή για τα δημιουργήματά του. Ή π.χ. είναι δημιουργός των πάντων, αγαπάει τα δημιουργήματά του, αλλά δεν τα ξέρει και όλα. Αυτό είναι κάτι που το συζητάμε.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 20:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
alex22

Αν είναι εύκολο για τους φυσικούς του φόρουμ,ας εξηγήσουν λίγο την θεωρία για το μποζόνιο του χιγκς.Γιατί ακριβώς θεωρείται το σωματίδιο του θεου?


Δεν θεωρείται ούτε σωματίδιο του θεού, ούτε σωματίδιο του διαβόλου. Η φράση "το σωματίδιο του Θεού", προέρχεται από το βιβλίο του νομπελίστα Φυσικού Leon M. Lederman, "The God Particle: If the Universe Is the Answer, What Is the Question?". Στο κεφάλαιο που ο Lederman αναλύει την θεωρία της υπερσυμμετρίας, αναφέρεται στο μποζόνιο του Higgs. Αυτό το μποζόνιο, το οποίο την ύπαρξή του υπέθεσε ο Higgs, μας δίνει την δυνατότητα να κατανοήσουμε της έννοια της μάζας ως χαρακτηριστικό της ύλης. Όλα τα υλικά σώματα έχουν μάζα, καταλαμβάνουν δηλ. κάποιον χώρο. Όμως, τι πραγματικά είναι η μάζα και πως ένα σώμα την αποκτά ; Αυτήν την απάντηση πιστεύουμε πως θα μας την δώσει το μποζόνιο Higgs. Γι' αυτό και ο Lederman το χαρακτήρισε ως το "Θεϊκό σωματίδιο". Είναι δηλ. το σωματίδιο - Δημιουργός της ύλης. Κι επειδή οι άνθρωποι συνδέουν την δημιουργία του σύμπαντος με τον Θεό, δηλ. κάποιοι πιστεύουν σε έναν Θεό - Δημιουργό, ε, γι' αυτό, όπως καταλαβαίνεις δώθηκε σ' αυτό το σωματίδιο αυτό το όνομα.

Μέχρι τώρα [ δηλ. μέχρι να υποθέσει ο Higgs την ύπαρξη αυτού του σωματιδίου ], λέγαμε π.χ "Ένα σώμα μάζας (m) κίνεται π.χ σε έναν άξονα". Δηλ. χρησιμοποιούσαμε την ποσότητα (m) ως ένα φυσικό χαρακτηριστικό της ύλης, αλλά δεν ξέραμε τον τρόπο με τον οποίο αυτό το σώμα έχει μάζα. Δεν είχαμε ερμηνεύσει την μάζα. Δηλ. πως την απόκτησε αυτό το σώμα την μάζα ; Που την βρήκε ; Ναι, ok, έχει μάζα, αλλά τι είναι η μάζα ; πως δημιουργήθηκε ; Το σωματίδιο αυτό έρχεται να μας πει που την βρήκε την μάζα το σώμα. Έρχεται δηλ. να μας πει πως δημιουργείται η ύλη.

Τώρα, για να κάτσω και να σου εξηγήσω πως ακριβώς έφτασε ο Higgs να υποθέσει ότι υπάρχει ένα τέτοιο σωματίδιο ... άσ' το. Θα πρέπει πρωτού φτάσω στον Higgs να σου εξηγήσω ένα σωρό άλλα πράγματα.

Edited by - zip on 05/07/2012 20:58:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 21:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
zip, είναι η πιό κατατοπιστική απάντηση που θα μπορούσα να πάρω,thanks.

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό.Θα είναι ένα τεράστιο βήμα στην σύχρονη φυσική.

quote:
Τώρα, για να κάτσω και να σου εξηγήσω πως ακριβώς έφτασε ο Higgs να υποθέσει ότι υπάρχει ένα τέτοιο σωματίδιο ... άσ' το. Θα πρέπει πρωτού φτάσω στον Higgs να σου εξηγήσω ένα σωρό άλλα πράγματα.

Αστο να μου λείπει,θα πρέπει να γεμίσεις τον χώρο με εξισώσεις και τέτοια

Edited by - alex22 on 05/07/2012 21:09:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2734375
Maintained by Digital Alchemy