ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ & ΓΥΝΑΙΚΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 03:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα το θέμα αυτό μου φαίνεται πολύ απλό.

Αν η γη του Αγίου όρους είναι περιουσία της εκκλησίας, σίγουρα η εκκλησία έχει το δικαίωμα να αποφασίζει ποιός και πότε να εισέρχεται ή να εξέρχεται. Το δε κράτος είναι υπόχρεομένο να υπερασπίσει αυτή την απόφαση, όπως υπερασπίζει τον καθένα μας και την περιουσία μας.

Αν είναι περιουσία του κράτους όμως, η βουλή είναι εκείνη που πρέπει να αποφασίσει. Βεβαίως η βουλή μπορεί και πάλι να απαγορεύσει την είσοδο των γυναικών εκεί διά νόμου, όπως την έχει απαγορεύσει και στα στρατόπεδα, στα φυλάκια κλπ. σε μη εξουσιοδοτημένα άτομα.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 16:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να αρθεί το άβατο των γυναικών. Οχι ότι σημαίνει κάτι είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει, ο "πειρασμός" βρίσκεται στην σάρκα όχι ειδικά στην γυναικεία σάρκα! (βασικά στο μυαλό βρίσκεται αλλά ας το δούμε απλοποιημένα)

Από κει και πέρα, ας μην μιλήσουμε για την ισότητα των δύο φύλων μέσα στην Εκκλησία. Στο κάτω-κάτω ο Θεός έστειλε τον Υιόν του και όχι την Κόρη του για να σώσει τους ανθρώπους (Πατήρ-Υιός-Αγιο Πνεύμα, πού είναι η γυναίκα;) και ο Ιησούς είχε 12 μαθητές-αποστόλους, όλοι άντρες. Το σημαντικό θα ήταν να επαναπροσδιορισθεί η θέση της γυναίκας
από την γέννηση της νέας θρησκείας, πράγμα που δεν έγινε. Η γυναίκα παρέμεινε σε θέση κομπάρσου (ακόμα και η Παναγία).

Αλλά για να είμαστε δίκαιοι, πρέπει κάθε γεγονός να το βλέπουμε μέσα στην συγκεκριμένη ιστορικο-κοινωνική κατάσταση στην οποία δημιουργείται και αναπτύσσεται.
Η κοινωνίες εκείνης της εποχής και μέχρι και πολύ πρόσφατα ήταν ανδροκρατούμενες, οπότε μόνο κάποιοι ιδιαίτερα ριζοσπάστες στην σκέψη (ή και πραγματικά θεόπνευστοι;) θα προκαλούσαν την κοινωνία φέροντας μιά τέτοια ανατροπή των παλαιών αξιών και συνηθειών.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 02:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και το όνομα αυτού ΙΕΒΕ (γιαχβέ προφέρεται) αποτελείται από 3 μέρη γυναίκας -ΕΒΕ και ένα μέρος άντρα -ΙΣ
αγαπητέ reptilesalonica,

και όσο γιά γυναίκες φιλόσοφες...πάρε μόνο την λαική παράδοση, την πηγή και την συνέχεια της φιλοσοφίας, και δες μιά μάνα πάνω από την κούνια του μωρού, που διηγείται παραμύθια!

και φυσικά θα συμφωνήσω με το φίλο ryche, ότι ...ΥΜΝΟΥΣΑΝ...ΤΗΝ ΠΑΝ-ΓΑΙΑ...=ΠΑΝΑΓΙΑ και την υμνούσαν ΠΑΝΤΟΥ!!!

η γνώμη μου γιά το άβατον,
η απαγόρευση δημιουργεί ένα ψυχολογικό φράγμα, ένα τοίχος, οι απέξω και οι από μέσα. είναι απαραίτητο να υπάρχουν τα δύο μέρη, ώστε να υπάρχει τάση, δημιουργημένη από τα δύο αντίθετα. η απαγόρευση δημιουργεί το θρυλικό στοιχείο, η τάση που συγκεντρώνεται μπροστά από τις "πύλες" του όρους, δημιουργεί ένα πολύ δυναμικό παραπέτασμα. αν δεν υπήρχαν οι γυναίκες απέξω, δεν θα υπήρχε αυτή η διαφορά, το όρος δε θα είχε νόημα, σαν άβατον. οι γυναίκες συμμετέχουν λοιπόν στη δημιουργία του χώρου, που εξάλλου είναι αφιερωμένος στη γυναίκα -την Παναγία.

μου αρέσει να διαχωρίζομαι από κάποιους άλλους επειδή δεν μπορώ...
το Άγιον Όρος είναι κάτι, που δεν μπορώ να έχω, να βιώσω, και αυτό είναι το δικό μου Όρος, το σημείο αναφοράς...
η απαγόρευση της εισόδου μου, δίνει το έναυσμα γιά επικοινωνία,και φτερά στη φαντασία...

το αν υπάρχει κάτι ανάλογο, απαγορευμένο γιά τους άντρες;
σίγουρα υπάρχουν τέτοια μέρη σε όλον τον κόσμο.


Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 04:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lencolas είπες,
quote:
ΤΟ ΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΧΕΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ΚΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΦΡΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------

21 ΚΑΙ ΕΠΕΒΑΛΕ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΕΚΣΤΑΣΙΝ ΕΠΙ ΤΟΝ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΕΚΟΙΜΗΘΗ ΚΑΙ ΕΛΑΒΕ ΜΙΑΝ ΕΚ ΤΩΝ ΠΛΕΥΡΩΝ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕ ΜΕ ΣΑΡΚΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟΝ ΑΥΤΗΣ
22 ΚΑΙ ΚΑΤΕΣΚΕΥΑΣΕ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑΝ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΝ ΕΛΑΒΕΝ ΑΠΟ ΤΟΥ ΑΔΑΜ ΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΕΦΕΡΕΝ ΑΥΤΗΝ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΔΑΜ
23 ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΑΔΑΜ ΤΟΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΟΣΤΟΥΝ ΕΚ ΤΩΝ ΟΣΤΕΩΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΑΡΞ ΕΚ ΤΗΣ ΣΑΡΚΟΣ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΘΕΛΕΙ ΟΝΟΜΑΣΘΗ ΑΝΔΡΙΣ ΔΙΟΤΙ ΕΚ ΤΟΥ ΑΝΔΡΟΣ ΑΥΤΗ ΕΛΗΦΘΗ
24 ΔΙΑ ΤΟΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΑΦΗΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΘΕΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΣ ΣΑΡΚΑ ΜΙΑΝ

--------------------------------------------------------------------------------



Βλέπω οτι αν και παραθέτεις αυτά που είχα αναφέρει, δε θέλεις να τα κατανοήσεις...
'
quote:
ΚΑΙ ΚΑΤΕΣΚΕΥΑΣΕ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑΝ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΝ ΕΛΑΒΕΝ ΑΠΟ ΤΟΥ ΑΔΑΜ ΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΕΦΕΡΕΝ ΑΥΤΗΝ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΔΑΜ

Ο Θεός, πήρε κομμάτι απο τον Αδάμ για να φτιάξει την Εύα.
Η Εύα λοιπόν, προέρχεται απο τον Αδάμ....
Προέρχομαι ρ.[<αρχ. προ-έρχομαι] (προήλθα) έχω την προέλευση, την αφετηρία, ξεκινώ//κατάγομαι//οφείλομαι σε κάτι, έχω κάπου την αιτία
'
quote:
24 ΔΙΑ ΤΟΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΑΦΗΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΘΕΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΣ ΣΑΡΚΑ ΜΙΑΝ

Ακριβώς φίλη μου, μιλά για σάρκα. Άλλο η σάρκα άλλο το πνεύμα και η Θέωση. Οι μοναχοί στο Άγιον Όρος ενδιαφέρονται για το πνεύμα και τη Θέωση και γιαυτό αποστασιοποιούνται και αποστρέφονται τη σάρκα.
Σάρκα (η) ουσ. [<μσν. σάρκα < αρχ. σάρξ] (Κασάρξ, σαρκός) το μυώδες μέρος του σώματος ανθρώπων και ζώων, το κρέας//(μτφ.) η υλική φύση του ανθρώπου (σε αντίθεση προς το πνεύμα ή την ψυχή)
'
Να συμπληρώσω σε αυτά που είπε ο/η Ostria, οτι ο Χριστός την Παναγία δεν την αποκαλούσε μητέρα αλλά Γυναίκα...γιατί να το κάνει όμως αυτό?...
Αρχικά φαντάζει ως αγένεια...για σκεφτείται όμως για ποιό λόγο την αποκαλεί Γυναίκα...
'
Αγαπητή Λίλιθ,
quote:
και το όνομα αυτού ΙΕΒΕ (γιαχβέ προφέρεται) αποτελείται από 3 μέρη γυναίκας -ΕΒΕ και ένα μέρος άντρα -ΙΣ

Η λέξη "Γιαχβέ" δε μου λέει τίποτε. Δεν είμαι οπαδός.
Ο "Γιαχβέ" ήταν ο Θεός των Εβραίων.
Πιστεύω στην τριαδικότητα του Θεού σε αντίθεση με τα πιστεύω των μαρτύρων του Ιεχωβά.
Η τριαδικότητα αποτελείται απο Πατήρ, Υιό και Άγιο Πνεύμα.
Μια έννοια του "Πατέρα" στο λεξικό αποδίδεται στην ονομασία του Θεού.
'
quote:
και όσο γιά γυναίκες φιλόσοφες...πάρε μόνο την λαική παράδοση, την πηγή και την συνέχεια της φιλοσοφίας, και δες μιά μάνα πάνω από την κούνια του μωρού, που διηγείται παραμύθια!

Αγαπητή Λίλιθ, ούτε η παράδοση είναι φιλοσοφία, ούτε κατά πολύ περισσότερο να διαβάζεις παραμύθια.
'
quote:
και φυσικά θα συμφωνήσω με το φίλο ryche, ότι ...ΥΜΝΟΥΣΑΝ...ΤΗΝ ΠΑΝ-ΓΑΙΑ...=ΠΑΝΑΓΙΑ και την υμνούσαν ΠΑΝΤΟΥ!!!

Άλλο πράγμα είναι η "Πανγαία" και άλλο η "Παναγία".
Πανγαία είναι η ονομασία της Γής όταν ακόμα ήταν ένα κομμάτι (Παν+Γαία) και δεν είχαν αποκολληθεί ακόμα τα υπόλοιπα κομμάτια που μετέπειτα ονομάστηκαν ήπειροι.
Παναγία προέρχεται απο την ένωση των λέξεων Παν+άγιο.
'
Στα υπόλοιπα συμφωνούμε απολύτως

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 21/08/2003 04:46:30

Edited by - reptilesalonica on 21/08/2003 04:50:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 06:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ REPTILE ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ, ΑΠΛΑ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΕΞΗΣ!

quote:

Προέρχομαι ρ.[<αρχ. προ-έρχομαι] (προήλθα) έχω την προέλευση, την αφετηρία, ξεκινώ//κατάγομαι//οφείλομαι σε κάτι, έχω κάπου την αιτία

Η ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΝΟΕΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑ.ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΠΗΡΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΕΠΛΑΣΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ,ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΙΣΟΤΗΤΑ!!!ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΙΝΗΣΗ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΛΑΘΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΥΔΕΠΟΤΕ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΥΠΟΝΟΗΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΜΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΑΤΕΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ:
"Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΝΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑΥΤΟΣΗΜΗ ΚΑΙ ΙΣΟΤΙΜΗ ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ, ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΜΙΑ "ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ ΖΩΗ"!!!"
Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΠΟΥ ΞΑΝΑΕΠΑΝΕΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝΕ ΣΤΟ ΑΒΑΤΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ....ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ/ΘΕΩΣΗ ΠΙΣΤΕΨΕ ΥΠΑΡΧΟΥ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ Η ΑΚΟΜΗ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΓΙΑΣΑΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΚΗΤΙΚΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΝΑ ΖΟΥΝΕ.

ΦΙΛΙΚΑ


The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 08:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κάποτε, στο μαντείο των Δελφών ήταν μιά ιέρια η Φημονόη...
μέσα στην παραζάλη της έλεγε λόγια παράξενα, που οι ιερείς του μαντείου μετέφεραν στους πιστούς.

οι χρησμοί της Φημονόης οδήγησαν τους ανθρώπους σε πράξεις και καλές και κακές...
κάποιοι αμφισβοίτησαν τα λόγια της...
κάποιοι αμφισβοίτησαν το χάρισμά της...

η Φημονόη έλεγε, έλεγε, έλεγε...
οι ιερείς μετέφραζαν, μετέφραζαν, μετέφραζαν...
και λάθος χρησμούς μετέδειδαν...γιά αιώνες!

μα εκείνη -η Φημονόη, η μάντισσα- σε κάθε της χρησμό και κάτι ακόμη εννοούσε, που ξέφευγε των ιερέων τη βαθυστόχαστη σοφία.
αυτό το ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ακόμη μας ξεφεύγει, αιώνες ολόκληροι κι αν πέρασαν από τότε...και γίναμε αυτό που γίναμε!

(ελεύθερη από μνήμης απόδοση ενός ποιήματος του Γιάννη Ρίτσου)

γιατί φίλε μου reptilesalonica στάθηκες στις λέξεις; έχασες το νόημα των λόγων μου...

ένα είναι το όνομα του Θεού, πολλά όμως τα στόματα που το προφέρανε...και είναι άντρας και γυναίκα μαζί!
παραμύθι, μύθι, μύθος, μυθολογία...παγκόσμια μυθολογία, ο πυλός που υλοποιεί αρχέγονη γνώση και φιλοσοφία.
Παν-γαία, γαία, γη, άγιος και άλλα εις γ- με τι άλλο έχουν σχέση, παρά με τη γη; τι πιό καθολικό και άγιο;

νόμισες λοιπόν, ότι "κατάφερες" να αναδίξεις τα "λάθη" στο λόγο μου, τουλάχιστον τα λάθη του προφανή λόγου μου, αλλά ποιός ήταν ο στόχος σου;
μήπως δε φάνηκε η άποψή μου;

καλημέρα


Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^


Edited by - λίλιθ on 21/08/2003 08:58:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 10:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου.
Η γυναίκα λέτε ότι προέρχεται από τον άντρα.
Θέτω 2 ερωτήματα.
Γιατί έφτιαξε ο Θεός την γυναίκα? Μήπως ο άντρας χρειαζόταν "συμπλήρωμα", γιατί ένιωθε "μισός"?
Αν υποθέσουμε ότι είναι αλήθεια αυτά που έχω διαβάσει για την Λίλιθ (την άλλη εννοώ), τότε γιατί δεν τα "έβγαλε πέρα" ο Αδάμ μαζί της?

Έπρεπε λοιπόν να υπάρξει μια ισορροπία.
Όλοι έχουμε ίσα δικαιώματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 12:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ
Αδαμ και Ευα=μυθος,παραμυθι.
Κηπος της Εδεμ=Ανυπαρκτο μερος,εχει συμβολικη σημασια.
Το δεντρο της γνωσης του καλου και του κακου=Μυθος,συμβολικη εννοια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 15:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EXOYME ΞΕΦΥΓΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΙΣΟΤΗΤΑΣ
ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΑΒΑΤΟ ΤΟΥ
ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ.ΤΟ ΑΒΑΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ
ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΛΟΓΟ
ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΣΗ ΤΟΥ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΠΕΙΡΑΣΜΟΥ ΑΠΟ
ΠΛΕΥΡΑΣ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ.ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ
ΑΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΤΑΔΕ ΜΕΡΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ
Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΣΚΑΛΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΩ
ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ,ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ
ΠΟΥ ΕΠΙ ΑΙΩΝΕΣ ΤΗΡΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΡΟΣ;ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ,ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΕΒΑΣΤΟ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΟ,
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΙΘΑΡΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ
ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΜΟΝΑΧΩΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 16:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RAPTILE ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ. Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΟΠΩΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ -ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ- ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ (ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ: H ΥΠΑΤΙΑ), ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ! ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΡΟΛΟΥΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ. ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΛΕΝΔΕΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΟΕΞΑΡΤΩΜΕΝΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ, ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ. (ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ!) Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟΥΣ ΤΟΥ. ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΟΙ ΡΟΛΟΙ ΤΩΝ ΜΕΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΕΝ. ΚΑΙ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ Ή Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΤΩΝ ΓΝΩΣΙΑΚΩΝ ΑΡΧΩΝ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΡΟΛΟΥΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ.

ΚΑΙ ΜΗ ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΑΝΤΙΠΑΡΕΛΘΕΤΕ ! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΩΝ! ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ... ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 16:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΣ. ΒΕΒΑΙΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ... ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 17:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως θα έπρεπε να ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα να συζητήσουμε με την ησυχία μας το θέμα "Γυναίκες και φιλοσοφία" ώστε να μην χαλάει η ροή αυτού εδώ? Και να του δοθεί και η προσοχή που του αξίζει.


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 07:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αραγε ο Ιησους τι γνωμη θα ειχε για το αβατο ? Θα συμφωνουσε στον
αποκλεισμο των γυναικων ? Διδαξε ο Ιησους τους αποκλεισμους και τις διακρισεις ? Απλα πραγματα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 13:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.

Νομίζω πως η ιδέα της silverwolf, σχετικά με τη δημιουργία κάποιου τόπικ το οποίο θα πραγματεύεται το παράλληλο θέμα (γυναίκες και φιλοσοφία), το οποίο συζητείται στο παρόν τόπικ, θα σας βρει σύμφωνους.
Πήρα την πρωτοβουλία και το άνοιξα (αγαπητή silverwolf θα επικοινωνήσω εντός της ημέρας μέσω του δικηγόρου μου για τα πνευματικά δικαιώματα ).

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1939

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 14:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άβατον ε...αδικούμε τους Άβατον, αλλά εν πάση περιπτώσει. Ισχνό απομεινάρι μιας πατριαρχικής κοινωνίας που αναδύθηκε πριν από 5.000 χρόνια περίπου και βρίσκεται ακριβώς στην περίοδο της παρακμής της.
Μην ανησυχείτε κορίτσια η αποκαλούμενη νέα εποχή είναι καταδική σας. Άντε να δούμε εμείς τι 8α κάνουμε;

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 11:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΑΜΑΛΙΑΣ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ.

ΠΧ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΓΝΟΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΠΑΝΑΡΧΑΙΑ ΕΠΟΧΗ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ.

Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΛΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕΡΙΚΑ ΜΟΝΟ ΟΝΟΜΑΤΑ.

ΑΙΘΡΑ (10-9 ΑΙΩΝ. ΠΧ)
ΠΟΛΥΓΝΩΤΗ (7-6 ΑΙΩΝ. ΠΧ)
ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΑ (6 ΑΙΩΝ. ΠΧ)
ΘΕΑΝΩ (6 ΑΙΩΝ. ΠΧ)
ΕΛΟΡΗΣ Η ΣΑΜΙΑ (10-9 ΑΙΩΝ. ΠΧ)

ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΦΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΘΩΡΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ.
ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΑΜΑΛΙΑΣ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΙ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΙ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ AΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 21:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους και καλο φθινοπωρο (η λεξη χειμωνας μου πεφτει λιγο βαρια ακομα!)

Αρση του "Αβατον" απο το περιβολι της Παναγιας λοιπον...? ΕΜενα θα με βρειτε συμφωνη! Οχι γιατι απλα ειμαι γυναικα, ουτε θα μπω στο λουκι της συζητησης για την ισοτητα αρσενικων - θυληκων, αλλα γιατι οπως πολυ σωστα ανεφερε πιο πανω ο Πλωτινος ο χωρος και μαλιστα ολοκληρη η χερσονησος με κεντρο την αρχαια πολη της Σανης ξεκινησε απο τους αρχαιους προγονους μας ως τοπος αφιερωμενο στην θεα Αρτεμιδα Δρυμονια. Την περιοδο εκεινη κατα την οποια τελουσαν και τα Μυστηρια της Αρτεμιδας (και που δυστιχως πολυ λιγα ειναι γνωστα πλεον σημερα) απαγορευοταν η εισοδος στους αντρες (βρε πως αλλαζουν οι εποχες!!). Η απαγορευση ομως ηταν οχι ομως για ολη την χερσονησο (οπως ειναι σημερα) αλλα μονο για το ιερο της Αρτεμιδος αφου κατα της πληροφοριες τοτε υπηρχαν πολεις στην υπολοιπη χερσονησο!

Στην συνεχεια οταν ο Χριστιανισμος εισεβαλε σιγα σιγα στο σημερινο "Αγιο Ορος" τα πραγματα αλλαξαν οπως ολοι ξερουμε και το αβατον καθιερωθηκε για την γυναικα μονο και οχι μονο στα μοναστηρια αλλα ακομα για τα γυρω παραλια (λιγο πλεονεκτης οποιος εβγαλε τετοια αποφαση δεν νομιζετε?)

Εν ολιγης αυτη ειναι η ιστορια της χερσονησου Αθως. Οπως βλεπουμε λοιπον η απαγορευση στην γυναικα εγινε λογο των πεποιθησεων της χριστιανοσυνης... δεν ηταν ομως παντα ετσι ... να πουμε λοιπον οτι εγινε για χαρη του τοτε "εξιχρονισμου"? Γιατι λοιπον να ειμαστε εναντιον μιας ακομα εξιχρονιστικης κινησης? Γιατι να μην υπαρχουν μοναστηρια μονο για γυναικες στο Αγιο Ορος? Ετσι ο καθε αντρας και γυναικα να μπορει να επισκεφτει τους αναλογους χωρους πανω σε μια χερσονησο οπου σαφως ειναι ιδιαιτερος απο τα αρχαια χρονια?

ΥΣ: Οσο για τα θυληκα ζωα στην αρχη ειχε απαγορευει η εισοδος το 1082 ομως η μονη Βατοπεδιου επετρεψε να κυκλοφορουν γιατι οι μονες απολαμβαναν πολλα καλουδια απο την βοσκη των ζωων. Υπηρξε ενα μελανο σημειο ομως γιατι συντομα το μερος γεμισε με 300 οικογενειες Βλαχων μαζι με τις γυναικες τους (χεχε). Απο τοτε τα πραγματα γινανε πιο αυστηρα και απο την χερσονησο αποκλειστηκαν πασης φυσεως θυληκα. Αν και για τα ζωα το αβατο ξεπεραστηκε, για την γυναικα τα πραγματα ειναι ακομα αυστηρα.

ΥΓ1: Γνωριζετε ομως οτι το αβατον ισχυει ακομα και για τα αμουστακα αρσενικα (τα νεαρα αγορια?)

ΥΓ2: Γνωριζετε οτι ο Μεγας Βασιλειος δεχοταν στο Αγιο Ορος αγορια και κοριτσια τα οποια τα ανετρεφε και τα εκπαιδευε ο ιδιος? Μηπως λοιπον εχουμε να κανουμε καθαρα με καταστασεις φαλοκρατικες?

Αυτα για την ωρα...

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 16:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tο Άγιο Όρος έχει γίνει το επίκεντρο του ενδιαφέροντος με το Περιβόλι της Παναγιάς με κύριο θέμα το άβατο.

Πολλοί θεωρούν πως ήρθε η ώρα πλέον οι γυναίκες να μπουν σε αυτό το γκέτο των ανδρών και να ικανοποιήσουν την τουριστική τους περιέργεια καταπολεμώντας τις φυλετικές και ρατσιστικές διακρίσεις, μιας και οι γυναίκες είναι εξίσου άνθρωποι και δεν πρέπει να αποκλείονται από τυχόν προνόμια.

Είναι γεγονός πως οι ξένοι και οι Έλληνες που δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με την Ορθοδοξία δεν μπορούν να κατανοήσουν τους θεσμούς της και είναι δύσκολο να τους εξηγήσει κανείς.

Το Άγιο Όρος για τον ασκητή σημαίνει συνέχιση της παράδοσης στην Ορθοδοξία, απομάκρυνσης από τη «μόλυνση» της ζωής και αφιέρωσης στο Θεό, με σκοπό την επίτευξη κάθε ανώτερου στόχου.

Αυτό το «πνευματικό χωράφι» έχει τους δικούς του κανόνες, βαλμένους από την Παναγία και τους Αγίους. Ίσως τελικά η απαγόρευση αυτή να κρύβει λόγους που εμείς δεν μπορούμε να κατανοήσουμε ακόμα… μιας και ο τρόπος ζωής εκεί, δεν ταυτίζεται με την δική μας καθημερινότητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 16:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το «πνευματικό χωράφι» έχει τους δικούς του κανόνες, βαλμένους από την Παναγία και τους Αγίους. Ίσως τελικά η απαγόρευση αυτή να κρύβει λόγους που εμείς δεν μπορούμε να κατανοήσουμε ακόμα… μιας και ο τρόπος ζωής εκεί, δεν ταυτίζεται με την δική μας καθημερινότητα

Καλη μου Ελπιδα, θα συμφωνησω μαζι σου οτι προκειται για ενα "πνευματικο χωραφι". Ενας χωρος που απο οτι εχω μαθει (κοριτσακι γαρ και ετσι πεφτει απαγορευση στο να παω) η ενεργεια του ειναι τοσο εντονη, η ηρεμια του τοσο επιβλητικη οσο σε λιγα μερη στο κοσμο...

Απο κει και περα ομως δεν νομιζω οσοι απο μας θελουμε να εχουμε το ελευθερο να παμε εννουμε να μετατραπει το μερος σε "τουριστικο αξιοθεατο", ουτε εισητηριο για να δεις τις μονες... μια βολτα μεχρι τα Μετεωρα και η περιεργεια πολλων θα καλυφθει :)

Μην ξεχναμε οτι ακομα και σημερα οι επισκεπτες του Αγιου Ορους κανουν αιτηση σε ποια μονη θελουν να πανε, τους λογους που το επισκεφτονται και αν θυμαμαι καλα καποια προσωπικα στοιχεια...κανενας δεν περνει το αμαξακι του και παει ετσι απλα!
Ας κρατησουν λοιπον τα ιδια κριτιρια, και ακριβως για να μην καταντησει Αγιο Ορος Beach Hotel ας κανουν τα κριτηρια τους πιο αυστηρα αφηνωντας ομως το δικαιωμα και στις γυναικες που θελουν να πανε.

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 01:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ, ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΟΣ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ! ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΩΣ ΠΗΓΗ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟΥ

ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΕ ΠΛΗΡΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΜΕΡΙΚΩΝ - ΑΝΤΡΩΝ ΦΥΣΙΚΑ - ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΑΝ - ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ - ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΑΒΑΤΟ, ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΘΕΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΙΣΣΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ... ΜΟΛΥΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ. ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΕΝΟΣ ΦΥΛΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΟΤΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΦΥΛΟΥ ΕΙΝΑΙ... ΜΟΛΥΝΣΜΑΤΙΚΗ. ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΝ ΟΙ ΚΑΛΟΓΕΡΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΧΟΝΤΕ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ; ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ;

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

abc
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 04:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους abc  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαζω ένα τμήμα απο ένα διαλογο για ένα άλλο άσχετο ζήτημα αλλα που φιανεται πως ένας αγιοείτης μοναχός βλέπει το ζήτημα της παρουσίας των γυναικων στα μοναστήρια.

".... Σας πειράζουν οι μανδήλες των γυναικών σε αυτά τα μοναστήρια ... μάλιστα εντάξει τότε να μπαίνουν με τα εξώπλατα και τα μαγιό στα μοναστήρια κ. Βασίλη, έτσι τις θέλετε; Ε τότε να καταργήσουμε και το άβατο εδώ στο Άγιο Όρος, τι το θέλουμε; Δηλ είμαστε φανατικοί ε; Εμ... δεν τα ξέρετε καλά τα πράγματα είδατε;

Τα λέτε όμως αυτά επειδή δεν γνωρίζετε τον πόλεμο ενός μοναχού ή μια μοναχής. Δεν υπάρχει μισογυνισμός ή φανατισμός αλλά είναι η φυσική αγάπη προς το έτερο φύλο. Μην σκανδαλίζουμε τους μοναχούς λοιπόν όταν πάμε σε ένα μοναστήρι, έτσι από αγάπη προς τα παιδιά που αγωνίζονται εκεί μέσα να βάζουν μαντίλα οι νέες κυρίως κοπέλες όχι από φανατισμό αλίμονο. Σας γράφω τί λέει ο αγ. Ιγνατιος περί των γυναικών για να καταλάβετε: «Στα σώματα του άνδρα και της γυναίκας είναι κρυμμένη μια αόρατη δύναμη, που τα κάνει να έλκονται, το ένα σώμα με το άλλο... όσο ποιο συχνή η προσέγγιση, όσο ποιο στενή τόσο ποιο δυνατή.... οι μορφές των γυναικών , η όψη τους, η φωνή τους, η λεπτότητα τους εντυπώνονται πολύ βαθιά στις ψυχές μας κατά φυσική ενέργεια....όταν όμως αποτραβηχτούμε σε ησυχία τότε οι εντυπώσεις αυτές που κόλλησαν επάνω μας, στην ψυχή μας ξεσηκώνονται με ασυνήθιστη ορμή και προκαλούν.. πόλεμο.»

Δικαιολογείστε κ. Βασίλη δεν ξέρετε, αλλά έτσι είναι ο μοναχικός αγώνας δεν γίνεται από τα γραφεία στα Εξάρχεια η από οπουδήποτε αλλού. Εγώ πάντως υποκλίνομαι σε αυτούς τους ανθρώπους που εκουσίως σταυρώνονται και προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα. Μην τους πολεμάτε δεν βγάζετε τίποτε αυτοί χαμογελούν όταν σας ακούνε, είναι σαν ένας στρατιώτης που πολέμησε στην πρώτη γραμμή και δεν φοβάται τίποτε, δεν υπολογίζει την ζωή του.

Αυτό που καταφέρνετε είναι να σκανδαλίσετε τους πιστούς που ακούνε τους μοναχούς αυτούς και παίρνουν κουράγιο και δύναμη και αφήνουν πάνω στην προσευχή τους το πρόβλημα τους. Όπως ο εν λόγω καθηγητής, που επισκέπτεται αυτά τα μοναστήρια που κατηγορείτε στην Αμερική και βοηθά τόσους φοιτητές με το παράδειγμα του και τα λεγόμενά του.

Αν επιμένετε ακόμη σε αυτή την θέση σας για τις μαντίλες, θα σας πρότεινα να λέτε το εξής: Να βγάλουν και οι καλόγριες τα ράσα, να γυρνάνε με τα ταγεράκια, με παντελόνια, με εξώπλατα ωραίο δεν θαταν; Τι λέτε γιατί δεν το λέτε στον π Μιχαήλ να το γράψει στα βιβλία που του διαφημίζετε στο group.
...."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1719971
Maintained by Digital Alchemy