ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Εχουν οι αγγελοι φτερά???...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 17:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ MASVIDAL,
ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΗ ΣΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΜΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΝΕΚΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ,ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΤΟΥ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΧΡΥΣΟΜΑΛΗΣ,ΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΠΤΑΝΗΣΩΝ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΗΣ,ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΣ.
(ΛΟΙΠΟΝ,ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΝΑ ΖΗΛΕΨΕΙΣ,ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΩ ΚΕΡΚΥΡΑ...
ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΣ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ...)
ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ "Ι.ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ"


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


(ΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ;ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ,ΤΥΧΕΡΕ!!!!ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ...ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ Μ'ΑΦΗΣΕ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΛΙΓΟ,ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ,ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ...ΓΙΑ ΛΙΓΟ,ΟΜΩΣ...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 18:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ολοι οι αγγελοι εχουν φτερα...και σε εμας ειναι ορατα μονο αν τα δουμε με τα ματια της ψυχης.Στο χερι μας ειναι.




ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ;
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ..... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 19:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(ΛΟΙΠΟΝ,ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΝΑ ΖΗΛΕΨΕΙΣ,ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΩ ΚΕΡΚΥΡΑ...
ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΣ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ...)
ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ "Ι.ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ"


ΜΗΝ ΜΕ... "ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ" (ΧΑΧΑΧΑ) ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΟΚΕΡΚΥΡΑΙΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΜΥΤΙΣΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΝΗΣΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 21:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

(ΛΟΙΠΟΝ,ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΝΑ ΖΗΛΕΨΕΙΣ,ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΩ ΚΕΡΚΥΡΑ...
ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΣ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ...)
ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ "Ι.ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ"


ΜΗΝ ΜΕ... "ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ" (ΧΑΧΑΧΑ) ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΟΚΕΡΚΥΡΑΙΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΜΥΤΙΣΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΝΗΣΙ.




ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΘΑ ΣΤΟ ΠΩ,ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΟ ΤΡΕΛΛΟΚΕΡΚΥΡΑΙΟΣ ΕΙΣΑΙ!!!!
ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ Σ'ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ...ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ!!!!


ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΝΟΣΤΑΛΓΗΣΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Panagiotis
Νέο Μέλος

Germany
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 02:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Panagiotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(sorry for greeklish)

Twra mou dimioyrgisate mia aporia, pos mporoun merikoi anthropoi na milane me sigouria gia kati pou den uparxei, esto ulika, milate les kai einai ena eidos zwou, (exei ekeino, exei to allo, exei touto, exei apo auto) pou stirizonte ola auta pou akougonte? pos dikeologounte, pia ta themelia tous, kai pia h apodiksh??

Ante, kai sto kato kato na paradextoume, (afthereta) thn uparxh tous, pali simfona me tous muthous einai kati ektos ulhs, opote mporei na pernei otidipote morfh goustarei afou den exei sarka? swsta?




File mou kalispera, eimai gnwsths tou 8ematos,kai 8a h8ela na sou
grapsw polla alla,To 8ema einai megalo, kai akatanohto ston an8rwpino egkefalo!!
Mu8oi arketoi,giati;agnoia den ef8hnete omws o an8rwpos.
File mou,epitrepse mou na sou pw,oti den uparxoun oute uphrksan
pote tetoia plasmata h oti allo fantazete o an8rwpinos nous.
Duo logia omws 8a sou grapsw gia tous aggelous,pou auta omws katareoun oles ths uparxwn shmerines 8rhskeies,kai olous tou mu8ous peri magias,daimoniwn, satana,agiwn,pneumatwn kai oti allo fantazese.
AGGELOI
Einai ta prwta dhmiourghmata ths plashs tou 8eou,me an8rwpinh morfh kai milia.Exoun skepsh,sunais8hma,thn ikanothta na petoun.(xwris ftera).oi armodiothtes tous einai,na prostateuoun kai na elenxoun thn plash tou dhmiourgou tous.Me afantastes gia ton an8rwpino nou dunameis.Exoun apoluth eleu8eria kai upakoun mono ston dhmiourgo tous.Einai ta mona dhmiourghmata me nohmoshnh se olh thn plash, pou an parakousoun twn dhmiourgo tous katastrefontai,(xwris epistrofh).
Den tous epitrepetai na er8oun se gamo me an8rwpino on.
H kataskeuh tous meleth8hke kai pragmatopoih8hke gia na einai oi
pantotinh asfaleia tou xronou.pisw apo ton eikoniko shmera 8anato tou an8rwpou ti krubete;Isws na ebela ena petradaki parapanw sthn periergia sou!alla 8a sou pw to ekseis.Autoi den gnwrizoun ton
8anato opws emeis. den einai aulh exoun ena diaforetiko swma apo to diko mas.Emeis ota pe8enoume exoume ulh;autoi pantos kai otan egw
pou exw ulh pe8anw,autoi 8a uparxoun en swma kai nou.


Zordas Panagiotis.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 20:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας φιλοι μου,καλο μηνα:)))

ψαχνοντας βρηκα αρκετα sites,που εκαναν αναφορα στους αγγελους.

βασικα ελαχιστα ειναι εκεινα που κανουν σε βαθος αναφορα στους αγγελους.

παραθετω 2 ,απο τα οποια γινεται πιο εκτενης η αναφορα,αν και δεν τα μελετησα προσωπικα σε βαθος,γι'αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι σοβαρα τα γραφωμενα τους.

http://www.sdg-com.gr/tyxikos/9612-13.html

http://www.greekbiblos.gr/DEN12.htm


με απεραντο σεβασμο και αγαπη ,ο μανος σας


υ.γ τυχαιο? μολις τελειωσα την αποστολη του μηνυματος και βγηκα ,παρατηρησα πως ειχα κανει τη 666 αναγνωση του τοπικ χαχαχαχαχαχ

υ.γ 2 Edited by - manos on 01/09/2003 20:11:39 εχουμε και 0+1+0+2+0+0+3+2+0+1+1+3=18,1+8=9 ,κραταμε και τα 2 αλλα εννιαρια =999 αντιστροφα 666.
:))))))))))

Edited by - manos on 01/09/2003 20:11:39

Edited by - manos on 01/09/2003 20:22:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sufi-tsa
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 19:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sufi-tsa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το νιώθω πως υπάρχουν άγγελοι. Πλάσματα, εννοώ, άϋλα, ποιότητας κάτι ανάμεσα σε άνθρωπο και σε θεό.
Είναι "αυτό" που μας μιλάει χαμηλόφωνα μέσα μας -το παραπάνω από... "συνείδηση"-χωρίς όμως να επιλέγει για λογαριασμό μας.
Είναι το ένστικτο που όταν δεν ακολουθήσεις μετανιώνεις, το αδιόρατο, το αναπόδεικτο, που θέλει πίστη για να το "δεις", με όποιο τρόπο.
Θα ήθελα, εάν ξέρει κανείς, να μου απαντήσει εάν μπορούν κάποτε να ενσαρκώνονται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aphrodity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 16:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aphrodity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα ηθελα να ρωτήσω αν ξερει κανεις πως μπορούμε , αν μπορούμε , να επικοινωνήσουμε με τους αγγελους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 17:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχουν οι αγγελοι φτερά???...

στην ψυχή τους....

στα δάκρυα ενός ανθρώπου ,υπάρχει ένας άγγελος που τα καταγράφει...

μέσα στον πόνο ενός ανθρώπου ,υπάρχει ένας άγγελος,που ψυθιρίζει...συνέχισε....

μέσα στην αδυναμία της στιγμής,υπάρχει ένας άγγελος που "φεύγει" μαζί σου....

σε αναμνήσεις ,σε μνήμες που αλλάζουν ραγδαία...από άσχημες σε όμορφες και αντίστοιχα....

ίσως είναι εκεί...πλάι μας....γιατί είμαστε όλα τα παραπάνω.....

και όλα τα παραπάνω όποιος/όποια τα βιώνει ,αποτελούν έναν/μία άγγελο....

με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 21:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oh you angels, wbose being streams out from your

countenance.

You alone glimpse the most internal

power of creation...


- Hildegard of BingenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Toreador
Νέο Μέλος

Antigua and Barbuda
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 05:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Toreador  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχουν άγγελοι

Στίχοι: Γιώργος Παπαγιαννόπουλος
Μουσική: Χρήστος Νικολόπουλος
Ερμηνευτές: Κατερίνα Κούκα


Δεν υπάρχουν άγγελοι σου λέω,
νόμιζα πως είχα αγκαλιά
τον τελευταίο.
Πόσο λάθος έκανα
που για σένα πέθαινα,
τώρα που με πούλησες το ξέρω.

Δεν υπάρχουν άγγελοι,
δε με ξεγελάνε
τα γαλάζια μάτια,
τα ξανθιά μαλλιά.
πάντοτε οι άγγελοι
πιο ψηλά μας πάνε,
όμως από σένανε
λείπουν τα φτερά.

Δεν υπάρχουν άγγελοι κι ας λένε.
Έχω τα σημάδια από σένα
που με καίνε.
Σαν παιδί σου δόθηκα
κι όμως να προδόθηκα,
δεν υπάρχουν άγγελοι κι ας λένε.

Δεν υπάρχουν άγγελοι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 20:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω αν εχουν φτερα αλλα υπαρχουν και ο καθενας εχει τον δικο του. Αυτος διαλεγει ποτε θα επικοινωνησει μαζι σου και πως,οχι εμεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 20:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΧΕΙ ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΑΤΙΑ, ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΑΔΙΑ, ΑΛΛΟΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΤΟ ΘΕΣΠΕΣΙΟ ΓΑΛΑΝΟ ΤΩΝ ΘΑΛΑΣΣΩΝ.
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΧΕΙ ΖΕΣΤΗ ΦΩΝΗ ΚΑΙ ΗΠΙΟ ΒΛΕΜΜΑ.
ΣΥΓΧΩΡΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ...
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΦΤΕΡΑ.
ΜΟΥ ΤΑ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΤΩ ΟΤΑΝ Η ΓΗ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ.
---

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 03:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΕΧΕΙ ΦΤΕΡΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΜΑΚΡΥΑ ΜΑΣ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ;...ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ ΝΑ ΑΠΛΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ...ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ/ΠΙΝΑΚΕΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 21:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΦΤΕΡΑ, ΚΑΤΙ ΦΟΡΕΣ ΜΑΣ ΤΑ ΚΟΒΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΗ ΓΗ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟΣΟ ΝΑ ΠΕΤΟΥΣΑ.
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΝΟΥ.
ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 01:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:
ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΦΤΕΡΑ, ΚΑΤΙ ΦΟΡΕΣ ΜΑΣ ΤΑ ΚΟΒΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΗ ΓΗ.

ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΜΗΛΟ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ Η ΜΗΛΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 15:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από μικροί είχαμε ακούσει, είχαμε δει σε διάφορες ζωγραφικές παραστάσεις και είχαμε σχηματίσει την πεποίθηση, ότι οι άγγελοι έχουν μεν μορφή ανθρώπου και ανθρώπινο σχήμα, αλλά έχουν και μεγάλα φτερά για να πετάνε και να έρχονται από τον ουρανό στην γη.
Οι αρχάγγελοι Γαβριήλ και Μιχαήλ παρουσιάζονται με δύο πελώριες φτερούγες κολλημένες στην πλάτη τους για να πετάνε.
Οι θεολόγοι του μεσαίωνα όχι μόνο δεν δίδαξαν στους ζωγράφους την αλήθεια, αλλά αντιθέτως έκαναν πολλά συνέδρια στα οποία συζητούσαν γύρω από τα φτερά των αγγέλων. Άλλος έλεγε ότι είναι σαν του περιστεριού, άλλος σαν του παγωνιού, άλλος σαν των παραδείσιων πουλιών.
Απ’ όλα αυτά, τις ανθρώπινες αντιλήψεις και θεωρίες ποιο ήταν το σωστό; ΚΑΝΕΝΑ. Οι θεωρίες όταν ξεκινάνε από λανθασμένη βάση, καταλήγουν σε τρομερά λάθη. Οι άγγελοι δεν έχουν φτερά, πετάνε χωρίς φτερά. Δεν κινούνται μέσα στην ατμόσφαιρα της γης για να στηριχθούν στον αέρα σαν τα πουλιά, αλλά μέσα στο σύμπαν που υπάρχει αέρας. Όμως,
διαβάζουμε στην Καινή Διαθήκη: «Και ενώ ήσαν ατενίζοντες εις τον ουρανόν, ότε αυτός ανέβαινεν, ιδού άνδρες δύο με ιμάτια λευκά εστάθησαν πλησίον αυτών» (Πράξεις α΄ 10). Παρουσιάζονται λοιπόν οι άγγελοι σαν «δύο άνδρες με ιμάτια λευκά». Ο Κορνήλιος περιγράφει πολύ ωραία τον άγγελο που του παρουσιάστηκε: «Και ιδού εστάθη ενώπιόν μου ανήρ με ενδύματα λαμπρά» (Πράξεις ι΄ 30).
Ο Ευαγγελιστής Λουκάς γράφει πως είδαν τους αγγέλους οι γυναίκες όταν πήγαν να επισκεφτούν τον τάφο του αναστημένου Ιησού: «Και ενώ ήσαν εν απορία περί τούτου, ιδού δύο άνδρες εστάθησαν έμπροσθεν αυτών με ιμάτια αστράπτοντα» (Λουκάς κδ΄ 4). Ο Αβραάμ με τον ίδιο τρόπο είδε τους αγγέλους: «και υψώσας τους οφθαλμούς αυτού, είδε και ιδού τρεις άνδρες ιστάμενοι έμπροσθεν αυτού».(Γεν.ιη΄3).
Οι περιγραφές για τους αγγέλους σ’ όλη την Αγία Γραφή είναι πάρα πολλές για να τις αναφέρουμε όλες στον λίγο αυτό χώρο. Το βέβαιο μέσα από τον υποτιθέμενο λόγο του Θεού είναι το εξής: Οι άγγελοι μοιάζουν με τους ανθρώπους, μόνο που δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην καθαρότητα και αγνότητα της εμφάνισής τους. «Με ιμάτια λευκά», «λαμπρά, αστράπτοντα».
Μόνο τα Σεραφείμ και τα Χερουβείμ έχουν φτερά και μάλιστα έξη, όπως περιγράφονται στον Ησαΐα ς΄ 1, Ιεζεκιήλ α΄ 9, Αποκάλυψη δ΄ 6-9 που τα ονομάζει «ζώα». Αυτά είναι στο άμεσο περιβάλλον του Θεού και δοξολογούν συνέχεια την Αγιότητά Του. Αυτή είναι η αλήθεια με βάση την Αγία Γραφή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 16:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΥ ΤΑ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΤΩ ΟΤΑΝ Η ΓΗ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ
έτσι είναι ΑΦΡΟΔΙΤΗ,σου δάνειζα,...μα χάρισα τα φτερά μου και δεν τα κράτησα...δεν τα ζήτησα πίσω...δεν τα χρειάζομαι πλέον ,για να μπορώ να ανεβοκατεβαίνω τα επίπεδα Γήινων και μή καταστάσεων..,σκέψεων...


έτσι έχεις φτερά για να δανείζεις σε όποιον/όποια θές ,μέχρι με την σειρά σου να χαρίσεις.

την καλησπέρα μου σε όλες/όλους

με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMS


Edited by - manos on 13/06/2005 17:40:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 15:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κάπου θα υπάρχουν άγγελοι
κάπου θα κρύβονται στην γη
κάποτε ήσαν άνθρωποι
ήσανε φίλοι και γνωστοί...

"Γιορτή" ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ

Σχετική με το θέμα είναι η ταινία του Wim Wenders - ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ -

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 10:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Αρκετα ενδιαφέρον θέμα, και διαβάζοντάς το είδα πολλές απόψεις. Σεβαστές.
Δεν συζητώ καθόλου γιά την υπύπαρξή τους ή μή. Γιά μένα δεν υπαρχει αμφιβολία της ύπαρξής τους.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΙ ΑΛ|ΓΓΕΛΟΙ
Όλες οι ψυχές από την δημιουργία ακόμα έχουν χωριστεί σε κατηγορίες και ομάδες με διαφορετικές αποστολές και σκοπούς η κάθε ομάδα.
Οι σκοποί και οι κατηγορίες και οι αποστολές δημιουργήθηκαν γιά να βοηθηθούν ΟΛΕΣ ΟΙ ΨΥΧΕΣ όπου και όταν χρειαστεί.
Μιά κατηγορία ψυχών λοιπόν είναι και οι άγγελοι που εκτελούν εντολές της Υπερτάτης Δύναμης.
Έχουν άμμεση επαφή με την Δύναμη Αυτή, και η γνώση των εντολών είναι άμμεση.
Οι άγγελοι λοιπόν είναι ψυχές και όχι πνεύματα.
Οι ψυχές ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΥΛΛΟ.
Έχει δεί κάποιος από σας ψυχή ΣΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗ?????????
Αν ερευνήσετε θα δείτε ότι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΑΓΓΕΛΟ ΝΑ ΠΕΤΑ με ανοιγμένα τα <<φτερά>> του ΠΛΗΡΩΣ. Γιατί????
Γιατί όσοι βλέπουν αγγέλους τους βλέπουν στην όσο περισσότερο γίνεται αληθηνή τους μορφή, την μορφή των ψυχών.
Η μορφή των ψυχών μοιάζει πολύ με την ανθρώπινη αλλά επί πλέον υπάρχει προέκταση της ανθρώπινης μορφής προς τό πίσω μέρος.Αυτό που κάποιος βλέπει είναι μιά ανθρώπινη μορφή και η προέκταση προς τα πίσω πολύ εύκολα μπορεί να παρομοιαστεί με φτερά αλλά ΔΙΠΛΩΜΕΝΑ.
Αυτή είναι η μορφή της κάθε ψυχής, όχι μόνο των αγγέλων.
Αυτή είναι η εξήγηση των αγγέλων με φτερά.
Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 14:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεις αγγέλοι ζωγραφίσαν
με κραγιόνια βυσσινιά
παράπονο
Τα φτεράκια τους πουλήσαν
και τ'αφήσαν στην γωνιά
Λέει ο πρώτος θέλω απόψε
την παλιά μου την αγάπη
Λέει ο δεύτερος κοιμήσου
στο δικό μου το κρεβάτι
Και γύραν κι έπεσαν στο χώμα
όλη νύχτα δίχως σώμα

Κι ο τρίτος που πλανιότανε στα κύμματα
με δυό καρδιές ανήμπορες και κρίματα
αυτός δεν είπε τίποτα
αυτός δεν ήθελε άνθρωπο να δει
γιατί γυρνούσαν στην καρδιά του
αυτοί που φύγαν μακρυά του
...


Galadriel των Λευκών Λυγμών


πολλές φορές το Φως είναι
πιο απειλητικό απ' το σκοτάδι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 19:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.helena-michaelsen.com/helena/freedom.jpeg

http://www.helena-michaelsen.com/fans/angel-drawing-1.jpeg

με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 04:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγγελος σαν χαρακτηρας ή ως πλάσμα?


HOME SWEET HOMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 23:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως δημιουργήθηκε η εικόνα των Αγγέλων με τα φτερά στον ανθρώπινο νου?
..
..
Η έννοια των Αγγέλων - όπως τους αντιλαμβανόμαστε σήμερα - προέρχεται κυρίως από τη Βίβλο. Οπότε και οι εικόνες Αγγέλων προέρχονται κυρίως από εκεί, και μάλιστα από την Παλαιά Διαθήκη.
Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιστατικών που περιγράφονται οι Άγγελοι είναι ανθρωπόμορφοι, άνδρες, χωρίς φτερά.
Μερικές φορές είναι "όντα" (μη-ανθρωπόμορφοι) με 6 φτερά (εξαπτέρυγα), μερικές φορές όντα φωτός (φωτεινές "μπάλες", η εβραϊκή λέξη για "άγγελο" είναι malak' και σημαίνει "φωτεινός").
Σε μία ασυνήθιστη περίπτωση εμφανίζονται 2 άγγελοι με μορφή γυναίκας - και φτερά! Από αυτήν και τα εξαπτέρυγα προέρχονται οι εικόνες αγγέλων με φτερά.
Προφήτης Ζαχαρίας κεφ. 5:
9 Τότε σήκωσα τα μάτια μου, και είδα, και να, έβγαιναν έξω 2 γυναίκες. Και ένας άνεμος ήταν στις φτερούγες τους επειδή, αυτές είχαν φτερούγες σαν φτερούγες πελαργού, και σήκωσαν το εφά ανάμεσα στη γη και τον ουρανό. 10 Και είπα στον άγγελο που μιλούσε μαζί μου: Πού φέρνουν αυτές το εφά; 11 Και μου είπε: Για να οικοδομήσουν γι’ αυτό έναν οίκο στη γη Σενναάρ και θα στηριχθεί και θα μπει εκεί επάνω, στη βάση του.

Στην Καινή Διαθήκη διατυπώνονται δύο ιδέες:
1. Του "φύλακα" άγγελου σε κάθε παιδί (που μάλλον μένει μαζί με τον άνθρωπο και όταν μεγαλώσει) - κατά Ματθαίο 18:
10 “Κοιτάτε να μην καταφρονήσετε έναν από τους μικρούς αυτούς. Γιατί σας λέω ότι οι άγγελοί τους στους ουρανούς διαπαντός βλέπουν το πρόσωπο του Πατέρα μου που είναι στους ουρανούς. 11 Γιατί ήρθε ο Υιός του ανθρώπου να σώσει το χαμένο.
2. Του "φύλακα αγγέλου" ενηλίκων με μορφή όμοια του ανθρώπου που "φυλά" Πράξεις των Αποστόλων κεφ. 12:
13 Όταν λοιπόν αυτός έκρουσε τη θύρα του προαυλίου, προσήλθε μία μικρή δούλη για να ακούσει, με το όνομα Ρόδη, 14 και όταν αναγνώρισε τη φωνή του Πέτρου, από τη χαρά δεν άνοιξε την πύλη, αλλά έτρεξε μέσα και ανάγγειλε ότι έχει σταθεί ο Πέτρος μπροστά στην πύλη. 15 Εκείνοι είπαν προς αυτήν: “Είσαι τρελή”. Αυτή ισχυριζόταν πως έτσι είναι. Εκείνοι έλεγαν: “Ο άγγελός του είναι”. 16 Και ο Πέτρος επέμενε να κρούει. Όταν άνοιξαν τότε, τον είδαν και έμειναν εκστατικοί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1230469
Maintained by Digital Alchemy