ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΟΙ ΣΟΦΕΣ ΑΤΑΚΕΣ ΤΟΥ ESOTERICA.GR
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 17:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήρθες, αγαπητέ cause!

Πολύ όμορφα λόγια, αλλά μήπως δεν κατάλαβες το θέμα του τόπικ;


Αγαπητή Ελευθερία,

πολύ καλή επιλογή!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 13/02/2004 17:40:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 18:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιδανικο κατα την αποψη μου παντα ειναι να εχεις τα ποδια σου καρφωμενα στην γη
και να μεταφερεις την μαγεια στην καθημερινη σου συναναστροφη με το περιβαλλον σου.Αλλιως δεν γινεσαι τιποτα αλλο παρα ενας ακομη παθητικος αποδεκτης της ζωης σου και υπνωτισμενος οσο και αυτοι που κατηγορεις οτι εγκληματουν...
νομιζω οτι γαληνη ομορφια μπορεις να δεις παντου γυρω σου και αν δεν υπαρχει μπορεις να την εκπεμπεις εσυ ετσι παντα θα μπορεις να κοιταζεσαι στον καθρεπτη και παντα θα βρισκεις ομορφια
αλλιως λυπαμαι που στο λεω μα παντα θα αυτοπροσδιοριζεσαι μεσα απο την ματια των αλλων και θα ταξιδευεις μοναχα με το διανοητικο σου κεντρο μα η μανα γη σου προσφερε και αλλα...

Απο Ryche στο topic: Μικρές "ασήμαντες" αφορμές στοχασμού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 18:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κουράστηκα με τις αναμνήσεις.
Θέλω, όταν γεννιέται ο άνθρωπος
Να μυρίζει τα λουλούδια και το φρέσκο χώμα,
Την άψογη φωτιά
Κι όχι αυτό που όλοι ανάσαιναν.
Αφήστε ήσυχους αυτούς που γεννιούνται!
Μεριάστε να μεγαλώσουν.
Μην τα 'χετε σκεφτεί όλα γι' αυτούς.
Μην τους διαβάζετε το ίδιο βιβλίο.
Αφήστε τους ν' ανακαλύψουν την αυγή
Και να δώσουν όνομα στα φιλιά τους.
Θέλω να κουραστείς μαζί μου
Για κάθε τι ωραίο
Για καθετί που μας γερνάει
Για καθετί που το' χουν έτοιμο
Για να κουράσουν τους άλλους.
Ας κουραστούμε μ' αυτό που σκοτώνει
Και μ΄ αυτό που δεν θέλει να πεθάνει.
Από Valnta στο topic:\** ΕΣΩ...AνατροπΗ **/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 19:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!!!

Αποχτήσαμε περισσότερη γνώση, αλλά έχουμε λιγότερη κρίση και καθόλου διάκριση και διακριτικότητα.

Δυστυχώς ο άνθρωπος την γνώση την χρησιμοποιεί για να γητεύσει (Με την δύναμη του φόβου) κάποιον άλλο άνθρωπο και όχι για να τον βοηθήσει (Με Αγάπη). Κρίμα.

Μιλάμε και γράφουμε πολύ, αγαπάμε σπάνια και μισούμε συχνά.
Προσθέτουμε γνώση στην Ζωή μας αλλά όχι Ζώη στην γνώση μας. (Αρετές)

Η βιτρίνα της Ψυχή μας φαίνεται πλούσια και γεμάτη από γνώσεις η αποθήκη της , μα είναι έρημη και άδεια από συναισθήματα.

Ένα θυμάστε!!!

Ο Θεός μας κρύβει κομμάτι από την γνώση γιατί δεν είμαστε Ταπεινοί !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εύχομαι και προσεύχομαι για όλους μας στην επιστροφή της Αγάπης.

ΑΠΟ ΤΟΝ "JUST A MAN"->ΘΕΜΑ:Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ

ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....

Edited by - lencolas on 13/02/2004 19:35:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 20:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή lencolas,

αμάν με τα κακέκτυπα τετριμμένης σκέψης! Πόσες φορές πρέπει να γραφτεί κάτι; Κρίμα!!!
Γιατί δεν προτιμάμε τα πρωτότυπα; Ή μας αρέσει καλύτερα όταν είναι σερβιρισμένο σε "ασημένιο δίσκο"... Γιατί άραγε;
Ή μήπως η ομοιότητα δεν είναι εμφανέστατη; Συγγνώμη για την οργή μου, αλλά νομίζω ότι πρέπει ν' αποδίδονται τουλάχιστον τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.


Ένας μαθητής ενός Αμερικάνικου Γυμνασίου είχε γράψει το εξής:

Το παράδοξο της εποχής μας μέσα στην ιστορία είναι ότι έχουμε
ψηλότερα κτήρια, αλλά κοντύτερο ψυχισμό
φαρδύτερες λεωφόρους, αλλά στενότερες οπτικές γωνίες,
σπαταλούμε περισσότερο, αλλά έχουμε λιγότερα,
αγοράζουμε περισσότερα, αλλά απολαμβάνουμε λιγότερο.

Έχουμε μεγαλύτερα σπίτια και μικρότερες οικογένειες,
περισσότερες ανέσεις, αλλά λιγότερο χρόνο,
έχουμε περισσότερα πτυχία, αλλά λιγότερη αντίληψη
περισσότερη γνώση, αλλά λιγότερη κρίση,
περισσότερους ειδήμονες, αλλά λιγότερες λύσεις,
περισσότερα φάρμακα, αλλά λιγότερο καλή φυσική κατάσταση.

Έχουμε πολλαπλασιάσει τα αποκτήματά μας, αλλά έχουμε μειώσει τις αξίες μας.

Μιλάμε πολύ, αγαπάμε σπανιότατα και μισούμε συχνότατα.

Έχουμε μάθει πώς να "κερδίζουμε το ψωμί μας", αλλά όχι πώς να κερδίζουμε τη ζωή,
προσθέσαμε χρόνια στη ζωή, αλλά όχι ζωή στα χρόνια.

Ταξειδεύουμε στο φεγγάρι, αλλά δυσκολευόμαστε να διασχίσουμε τον δρόμο, ώστε να συναντήσουμε ένα νέο γείτονα.

Κατακτήσαμε το κενό του διαστήματος, αλλά όχι το εσωτερικό μας κενό,
καθαρίσαμε τον αέρα, αλλά βρωμίσαμε την ψυχή μας,
διασπάσαμε το άτομο, αλλά όχι την εμπάθεια και την προκατάληψή μας.

Έχουμε υψηλότερα εισοδήματα, αλλά χαμηλότερη ηθική,
γίναμε πολλοί σε ποσότητα, αλλά λίγοι σε ποιότητα.

Αυτή είναι η εποχή των ψηλών ανθρώπων, αλλά των μικρών χαρακτήρων,
του γρήγορου κέρδους, αλλά των ρηχών σχέσεων.

Αυτή είναι η εποχή του κόσμου της ειρήνης, αλλά των εσωτερικών συγκρούσεων,
περισσότερης άνεσης, αλλά λιγότερης διασκέδασης,
περισσότερων ειδών διατροφής, αλλά λιγότερης θρεπτικότητας.

Αυτή είναι η εποχή των δύο εισοδημάτων (και των δύο συζύγων), αλλά περισσότερων διαζυγίων,
εντυπωσιακότερων κατοικιών, αλλά διαλυμένων σπιτιών.

Είναι η εποχή που υπάρχουν πολλά στις βιτρίνες και λιγότερα αποθέματα,
η εποχή που η τεχνολογία μας φέρνει αυτό το γράμμα και η εποχή που μπορείς να επιλέξεις είτε να το προωθήσεις και να δημιουργήσεις τη "διαφορά"... ή απλά να το διαγράψεις...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 13/02/2004 20:13:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 22:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ υποχρέωσή μου να παραθέσω την σχετική απάντηση του μέλους Just A Man στο τόπικ "Ο Διαβολος"....:

quote:
Απάντηση Just A Man:
Έχουμε την ελευθερία και την νοημοσύνη να τοποθετούμε ότι διαβάζουμε έτσι όπως πιστεύουμε.
Μα ότι κάνω το κάνω με Αγάπη και χωρίς διάκριση. Για κάποιον που μπορεί να είναι γνωστό ένα κείμενο για κάποιον μπορεί να είναι άγνωστο.
Ας σεβαστούμε λοιπόν την εξέλιξη όλων μας.


Προσωπικά δεν το κάνω για καμία δόξα. Γιατί προσωπικά τίποτα δεν μου ανήκει!!!
Η Αγάπη μου για Εκείνον είναι αυτή που με ενεργοποιεί.

Σε ευχαριστούμε που μας παράθεσε όλο το κείμενο.

Ευλογημένο να είναι το ταξίδι σου στο μονοπάτι της Αγάπης


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
Ο Ιερός Ναός της Αγάπης.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 02:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φίλοι του τοπικ,

Πρώτα-πρώτα, να ευχαριστήσω όλους τους συμμετέχοντες, βλέπω έχουμε ήδη αρχίσει μια αληθινή συλλογή... διαμαντιών!

Σε λίγες μέρες, θα συντάξω τα όσα έχουμε μέχρι τώρα σε μια λίστα, και θα περιμένω σχόλιά σας....
(Ρεεε, πώς ξέχασες το άλφα, βρε τί έβαλες το βήτα, μπαρούφα ήταν )
Προσπαθώ επίσης να βρώ εναν τρόπο να αξιολογήσουμε τις "ατάκες", να μήν είναι μόνο η δική μου γνώμη / σύνταξη.
Τελικα, όπως είχα πεί, θα ήθελα να δώ μια λιστα 20-50 ατάκες, που να καλύπτουν ολην την Σοφίαν του esoterica.gr!!!!!!

Να ξανακάνω κάποιες υπενθυμήσεις, στους παρόντες φίλους, και στους πιο νιόφερτους, που ίσως δεν τις πρόσεξαν:

Για να μπεί στην λίστα, η "ατάκα" πρέπει να ισχύει ΚΑΙ εσωτερικά ΚΑΙ ψυχολογικά, δηλαδή πρακτικα.
Επίσης, για να είναι ατακα, δεν πρέπει να είναι πολύ μακροσκελής!

Αν πάει πάνω απο τέσσερις γραμμές, δεν βλέπω να μπαίνει στην λίστα, εκτός πια και αν είναι... ιδιαίτερα εξαιρετικη.
Η ατάκα είναι κάτι που μπορει κανείς να θυμάται ΕΥΚΟΛΑ.΄
Τέλως, βέβαια, όπως πάντα, δεν μπορούμε να υποβάλουμε δική μας ατάκα, μονον καποιου άλλου φίλου, που είδαμε και μας άρεσε.

======================

Και τώρα να προσθέσω και εγώ άλλη μία.
Την έγραψε ο καλός φίλος ΑΙΟΝ στο θέμα <<ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΖΕΝ>>, σχετικά με το πώς αναγνορίζουμε πνευματικούς ανθρώπους μέσα στην καθημερινή μας ζωή. Να ευχαριστήσω και τον Oannes για την επισήμανση, δεν θα το είχα δεί αλλοιώς...

quote:
Τους σωστούς θα τους αναγνωρίσεις απο το οτι δεν ζητάνε κόσμο, δεν ζητάνε οπαδούς, δεν ζητάνε τίποτα, δεν τάζουν τίποτα.

Φιλικά

Κ.

Edited by - kynikos on 14/02/2004 02:30:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 23:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για τα κλεμμένα φτερά? Ου,τα πουλάνε μια περιουσία,κάνεις μια ζωή οικονιμίες για να μπορέσεις να τα πάρεις και όταν τα αγοράζεις τελικά,ανακαλύπτεις ότι είχες δικά σου...

(Μιλώντας για ...φτερά στο θέμα "Land of sorrow" http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2806&ARCHIVE=&whichpage=3)

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 13:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τί να πω για αυτό το διαμαντάκι του "ΠΛΩΤΙΝΟΥ", απο την συζήτηση περί αναθέματος;

Βλέπετε όλες τις θρησκείες όλα αρχίζουν μ' ένα Θεό (ή ους) που δεν αντέχει τη μοναξιά Του και τελειώνουν μ' ένα Θεό που δεν αντέχει τη συντροφιά μας….

Φανταστικό, σίγουρα για το top 10!

K.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 00:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου πριν πολύ καιρό είχα διαβάσει μία πολύ έξυπνη ατάκα η οποία με εντυπωσίασε , δυστυχώς όμως δεν θυμάμαι ποιός φίλος την είχε γράψει . Η ατάκα έλεγε περίπου τα εξής .
Όταν επιδιώκεις τον παράδεισο μίας θρησκείας σκέψου πόσες κολάσεις άλλων θρησκειών σε περιμένουν .
Παρακαλώ όποιον φίλο τη έχει γράψει να με διωρθώση αν έχω κάνει λάθος .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 13:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!Δεν γίνεται τίποτα μα τίποτα χωρίς αυτήν την παραδοχή... Οι εμπειρίες όμως απο τις αλεπάλληλες ενσαρκώσεις, οι φοβίες, τα πάθη, οι κοινωνικές πλατφόρμες ... ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ."


Από ΑΙΟΝ (topic: "ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ" ΧΟΝΤΡΑ ΕΔΩ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 00:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!Δεν γίνεται τίποτα μα τίποτα χωρίς αυτήν την παραδοχή... Οι εμπειρίες όμως απο τις αλεπάλληλες ενσαρκώσεις, οι φοβίες, τα πάθη, οι κοινωνικές πλατφόρμες ... ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ."


Από ΑΙΟΝ (topic: "ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ" ΧΟΝΤΡΑ ΕΔΩ)




ΑΙΟΝ-ΑΙΟΝ....
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΛΕΥΤΑΙΩΣ ΕΔΩ "ΕΞΩ"(ΠΑΛΙΑ "ΕΣΩ"...)
ΑΘΩΑ ΟΣΟ+ ΚΑΥΣΤΙΚΑ Τ'ΑΛΗΘΙΝΑ ... "ΧΟΝΤΡΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ"...ΣΟΥ :Ρ

ΦΩΣ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ....
ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΟΝΤΑ ....
ΓΥΡΝΑ ΠΙΣΩΩΩ ΑΙΟΝ:)))

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 14:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία ιδέα kynike!
Μου έχει τύχει και εμένα αυτο αρκετές φορες να δω κατι τόσο ωραίο που να καθομαι και να το διαβάζω ,και να το ξαναδιαβάζω , και να το ξαναδιαβάζω...

Κάποια περιέχουν ατέρμονη σοφία ενω άλλα μεθυστικό συναισθημα,ποίηση...


ας παραθέσω κι εγω τα πιο πρόσφατα :

quote:
ο ορθολογιζομενος ανθρωπος δινει ακριβως την αξια που αρμοζει σε ολα οσα ερχονται στην αντιληψη του,διχως να αφαιρει ή να προσθετει ενα δραμι σε αυτη και τουτο καλειται συνειδησιακη πληροτητα.


quote:
η μονη δυναμη που ο τοποχρονικος ανθρωπος εχει στην διαθεση του ειναι η θεληση.Περαν αυτης καμια αλλη.

morent11
"εσωτερισμός και παθη"

συγνώμη φίλε kynike που θα παραβιάσω τον κανόνα για το μεγεθος αλλα είναι ένα ποιηματάκι που είχα διαβάσει πριν πολύ καιρό και θα ήθελα πολύ να το παραθεσω . Το παρέθεσε ο antonios1997 και είπε ότι έχει γραφτεί απο καποιον που αισθανόταν πόνο απεναντι στην ανθρωπότητα... διαβάστε το! (πολύ παλιό θέμα )

quote:
Ένιωσα την ανάγκη να σου μιλήσω άνθρωπε.
Γυρνώ την καρδιά μου σε εσένα. Γιατί δεν μου μιλάς άνθρωπε ;
Σου δείχνω το πρόσωπο μου. Γιατί δεν με κοιτάς άνθρωπε ;
Σου ανοίγω τη ψυχή μου. Γιατί δεν με αγαπάς άνθρωπε ;

Ένιωσα την ανάγκη να σου μιλήσω άνθρωπε.
Ήμουν μικρός εμπρός σου και έπαιζα. Μου φώναξες, με έβρισες. Δεν μπορούσες να με ακούσεις. Γιατί άνθρωπε ;
Σου έδειξα όλο χαρά το όμορφο παιχνιδάκι μου. Γιατί με κλότσησες άνθρωπε;
Δεν το άντεχες, σου χαλούσα την κουβέντα, σου χαλούσα την ησυχία. Γιατί με πόνεσες άνθρωπε ;
Δακρύζω ναι δακρύζω άνθρωπε, όχι γιατί είμαι καλύτερος από εσένα.
Δακρύζω ναι δακρύζω άνθρωπε, γιατί με καταντάς σαν εσένα.


"Ο φόβος..."

-Γνώση-


σε ένα προηγούμενο μύνημα στο ίδιο θεμα η ΑΤΜΑ είχε γράψει (δεν μπόρεσα να κρατηθώ καιδιαβαζα πάλι όλο το θέμα )

quote:
ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΦΕΡΘΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ +ΤΑ ΣΤΑΘΜΑ ΤΗΣ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
...
quote:
Ο ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΕΓΩ.

[center]"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 12:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
red]Πρόποση για την γυναίκα μου; Εγώ δεν πίνω για την υγεία της, εγώ πίνω εξαιτίας της.
Ρ. Όρμπεν*
[


Ο αγαπητός Συντονιστής μας ΑVAGTAR μάλλον έχει ντέρτια....! Καλό !


Φιλικά ,

korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 13:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ένα τελευταίο μήνυμα που έστειλε ένα μέλος του Esoterica για να βοηθήσει τον φίλο ΒΛΗΤΟ :


quote:
Κατεστραμμένε φίλε Vlito(μου αρέσει η αυτογνωσία σου)...
Μπορώ να πω με σιγουριά πως η κατάσταση σου είναι πραγματικά σοβαρή.
Η βλακεία που κουβαλάς έχει φτάσει σε δραματικά επίπεδα, κάτι το οποίο είναι
Οδυνηρό για σένα αλλά και για την ανθρωπότητα .Έτσι σαν αριθμολόγος που είμαι (όπως προανέφερες ) θα προτείνω τρόπους καταπολέμησης σε κάποιους διακεκριμένους στον χώρο τις επιστήμης ανθρώπους έτσι ώστε να προλάβουμε την δραματική επιτάχυνση της βλακείας σου.


korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 13:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ korleone,

μήπως το θέμα του τόπικ δεν είναι "ΟΙ ΑΣΤΕΙΕΣ ΑΤΑΚΕΣ...";


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2004, 03:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ.
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ, ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΓΡΗΓΟΡΑ Ή ΑΡΓΑ.

Odysseus_nemo από το τόπικ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 00:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά η γνώση είναι μια συλλογή πληροφοριών, γεγονότων και βιωμάτων.

Η Σοφία είναι να ξέρεις πώς και πότε να χρησιμοποιείς αυτές τις γνώσεις.

Τώρα που χωράει η Αγάπη σε όλα αυτά. Μα είναι απλό.

Όταν η Γνώση και η Σοφία δεν εφαρμόζονται με Αγάπη, τότε η Ψυχή οδηγείτε στην αλαζονεία της χρήσης.


ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ : Just_A_Man
ΘΕΜΑ : ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΨΙΑ
ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ : http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=4601

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRIKANOR
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 03:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRIKANOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Σε λίγες μέρες, θα συντάξω τα όσα έχουμε μέχρι τώρα σε μια λίστα, και θα περιμένω σχόλιά σας....


file kynikos

sigharitiria gia to topik

diavazontas ta pio pano eniosa thavmazmo gia tous siggrafeis kai deos gia to noimata
einai fantastiko einai magia
otan aples lekseis vriskoun tin katallili himia

makari na ihame ti dinatotita na metatrepsoume merika apo afta se odigous gia ti zoi mas.

perimeno me anipomonisia ti "souma" pou mas iposhethikes :)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy