ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 23:30:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Ανατρίχιασα!!!

Μπράβο.



Για τις τρίχες τις κατσαρες εννοεί, δηλ. οτι δεν είναι πια κατσαρές, είναι ίσιες


τι κατσαρες κ ισες.ζονκ***ανατριχιασε -> τρεμουλιασε -> τριχες σπαστες

Ποιός ήρθε?


Μμμ... έχει ένα επιστημονικό βάθος η εξήγηση, και διακρίνω ένα βαθύ φιλοσοφικό στοχασμό στη παρατήσή σου.

Προτείνω, δεδομένου οτι οι άλλοι μεγάλοι επιστήμονες εδώ απετύχαν, να αναλύσουμε εμείς σε επίπεδο φυσικής και βιολογίας το θέμα της τρίχας. Και νομίζω οτι μέσα απο αυτό θα καταλήξουμε και στο ερώτημα περί του αν υπάρχει θεός ή όχι, και αν εν τέλει δικαιολογείται η αθεϊα/πίστη.

Για να ξεκινήσουμε όμως την ανάλυσή μας θα πρέπει κατ'αρχήν να θέσουμε μια επιστημονική, παρατηρήσιμη βάση, ένα επιστημονικό μοντέλο τρίχας, πάνω στο οποίο θα βασιστούμε για να βγάλουμε συμπέρασματα.

Ας αρχίσουμε παίρνοντας ένα χαρακτηριστικό δείγμα τρίχας:
Την κωλ*τριχα.

Ερώτημα προς παν συμφορουμίστα, και ειδικά σε όσους είναι επιστημονικά καταρτησμένοι (με πτυχίο ή χωρίς): Τι παθαίνει η κωλ*τριχα, όταν ο άνθρωπος ανατριχιάζει;
Ορθώνεται ή λυγίζει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 02:10:05  Εμφάνιση Προφίλ
Zip

Στο μήνυμά σου στις 26/07/2012, 08:35:58, υπενίσεσαι πως σκοπός του διαλόγου είναι κάποια πλευρά να πείσει τις υπόλοιπες. Δυστυχώς αυτό είναι λάθος. Δεν λειτουργεί έτσι η διαλεκτική. Ειδικά αν απ' το διάλογο δεν υπάρχει η απαίτηση άμεσου και τελεσίδικου συμπεράσματος.

Το μέσον που χρησιμοποιούμε εδώ, μας παρέχει τη δυνατότητα να σκεφτόμαστε πριν απαντήσουμε. Όχι μόνο τι θα απαντήσουμε, αλλα και τι μας είπαν. Η άλλη άποψη δεν είναι εχθρός στο διάλογο. Είναι μπαξές για να τρυγίσουμε ιδέες.

Για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις, το γεγονός οτι χρησιμοποίησα την ημερομηνία και ώρα του μηνύματός σου, δεν σημαίνει πως δεν γνωρίζω να βάλω quotes. Μέρος της δουλειάς μου είναι να φτιάχνω και Forums. Για αισθητικούς λόγους το κάνω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 08:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
DSM,

quote:
Στο μήνυμά σου στις 26/07/2012, 08:35:58, υπενίσεσαι πως σκοπός του διαλόγου είναι κάποια πλευρά να πείσει τις υπόλοιπες. Δυστυχώς αυτό είναι λάθος. Δεν λειτουργεί έτσι η διαλεκτική. Ειδικά αν απ' το διάλογο δεν υπάρχει η απαίτηση άμεσου και τελεσίδικου συμπεράσματος.

Σκοπός του διαλόγου είναι να βγαίνει - τουλάχιστον - ένα συμπέρασμα. Εδώ μέσα δεν υπάρχει διαλεκτική. Τα topics ξεκινούν με ένα συγκεκριμένο θέμα και καταλήγουν στο ότι να' ναι. Κλασικό παράδειγμα η ... "επέμβασή" σου (!;) Τώρα, αν εσύ μιλάς για να μιλάς, άλλο θέμα ...

quote:
Το μέσον που χρησιμοποιούμε εδώ, μας παρέχει τη δυνατότητα να σκεφτόμαστε πριν απαντήσουμε. Όχι μόνο τι θα απαντήσουμε, αλλα και τι μας είπαν. Η άλλη άποψη δεν είναι εχθρός στο διάλογο. Είναι μπαξές για να τρυγίσουμε ιδέες.

Εξαρτάται τον μπαξέ. Ξέρω εγώ κάτι μπαξέδες που μέσα τους μόνο φίδια υπάρχουν.

quote:
Για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις, το γεγονός οτι χρησιμοποίησα την ημερομηνία και ώρα του μηνύματός σου, δεν σημαίνει πως δεν γνωρίζω να βάλω quotes. Μέρος της δουλειάς μου είναι να φτιάχνω και Forums. Για αισθητικούς λόγους το κάνω.

Όχι δεν είναι αυτό. Για άλλο λόγο το κάνεις ... Ε, αργά ή γρήγορα θα φανεί κι αυτός. Τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα, τα νορμάλ μέλη, χρησιμοποιούν quotes. Εσύ, προτιμάς να δώσεις ένα άλλο ύφος στο μήνυμά σου, δεν ξέρω γιατί και ούτε με ενδιαφέρει. Αλλά αυτό που σου λέω, να το θυμάσαι.

quote:
από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9231&whichpage=45

Γενικά δε γράφω τίποτα τυχαία και για αυτό είναι σπαρτιάτικος ο λόγος μου


Μάλιστα. Να το έχουμε υπ' όψιν μας αυτό ...

quote:
από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9231&whichpage=45

Σε κάθε περίπτωση, θέλω να πω, πως εδώ γράφω και συνδιαλέγομαι, όχι για να μεταφέρω απόψεις, αλλά για να εκθέσω τη προσωπική μου Μυθολογία.


Η προσωπική σου Μυθολογία αφορά και την δική μου συμπεριφορά ή αφορά το κουτσομπολιό που κάνεις για μένα στο άλλο θέμα με τον "αστροφυσικό" ; Για να ξέρουμε δηλ. ....


Edited by - zip on 27/07/2012 08:37:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 10:27:59  Εμφάνιση Προφίλ
DSM
quote:
Μέρος της δουλειάς μου είναι να φτιάχνω και Forums.

Ε δε φτιάχνεις και την λειτουργία της "Αναζήτησης" του Φόρουμ πάνω αριστερά μιας που είσαι εδώ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 14:47:29  Εμφάνιση Προφίλ
Zip

Αν προσέξεις, με το που αναφέρθηκα εμμέσως σε εσένα στη συζήτηση με τον Νικόμαχο, αμέσως έγραψα και εδώ, απευθυνόμενος σε εσένα.

Δεν έχω καμία πρόθεση να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, και για αυτό δεν θα σχολιάσω την καχυποψία σου απέναντί μου, καθώς και το γεγονός οτι δεν με θεωρείς νορμάλ μέλος. Επίσης αν κατάλαβα καλά θεωρείς πως γράφω άνευ νοήματος, απλώς και μόνο για να γράφω.

Ζητώ συγνώμη που σε ενόχλησα. Δεν θα επαναληφθεί.


Dr Jekyll Mr Hyde

Προφανώς δεν είμαι administrator εδώ, και δεν έχω καμία παραπάνω πρόσβαση στο σύστημα από ότι έχεις κι εσύ. Οπότε...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 15:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
DSM,

quote:
Αν προσέξεις, με το που αναφέρθηκα εμμέσως σε εσένα στη συζήτηση με τον Νικόμαχο, αμέσως έγραψα και εδώ, απευθυνόμενος σε εσένα.

Δεν αναφέρθηκες "εμμέσως". Αναφέρθηκες ξεκάθαρα ... Nα στο θυμίσω ;

quote:
aπό http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9231&whichpage=45

- ο άλλος θέλει να του υπολογίσω την ταχύτητα περιστροφής στον Αρκτικό.
Ετσι θα του αποδείξω,ότι ξέρω.
Φαντάσου με τι κριτήρια,κρίνει την ορθότητα ενος λόγου και τις πιθανές και απίθανες 'διαδρομές".

- Ναι το έχω παρακολουθήσει. Απάντησέ του π.χ. 42, όπως στον Ντάγκλας Άνταμς (δεν έκανα τυχαία την αναφορά προηγουμένως. Γενικά δε γράφω τίποτα τυχαία και για αυτό είναι σπαρτιάτικος ο λόγος μου), να τελειώνεις με αυτό το θέμα.


Δεν με απασχολεί το πότε το έκανες. Απλώς, ότι το έκανες. Εγώ [ κι αν κάνω λάθος, διόρθωσέ με ] δεν σε έχω ενοχλήσει ποτέ. Και νομίζω πως αυτά τα μηνύματά μου προς εσένα, είναι από τις πρώτες φορές που μιλάμε μαζί.

quote:
Δεν έχω καμία πρόθεση να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, και για αυτό δεν θα σχολιάσω την καχυποψία σου απέναντί μου, καθώς και το γεγονός οτι δεν με θεωρείς νορμάλ μέλος.

Σου είπα : Τα νορμάλ μέλη, δηλ. τα μέλη που γράφουν σεβόμενα μια τυπική διαδικασία που υπάρχει στα φόρουμς [ σε όλα τα φόρουμς ] σχετικά με τις παραθέσεις, χρησιμοποιούν quotes. Δεν έχουν κανέναν λόγο να μην τα χρησιμοποιήσουν. + ότι αυτός που έφτιαξε έτσι το σύστημα, κάτι παραπάνω θα ήξερε. Αν δεν θες να τα χρησιμοποιείς, πρόβλημά σου, δεν με απασχολεί διόλου. Εσύ το έθιξες αυτό. Όχι εγώ.

quote:
Επίσης αν κατάλαβα καλά θεωρείς πως γράφω άνευ νοήματος, απλώς και μόνο για να γράφω.

Απλώς σου επισημαίνω πως φάσκεις και αντιφάσκεις. Λες πως γράφεις για να εκθέσεις την προσωπική σου Μυθολογία κι από την άλλη ασχολείσαι με την δική μου την συμπεριφορά. Τίποτ' άλλο.

quote:
Ζητώ συγνώμη που σε ενόχλησα. Δεν θα επαναληφθεί.

Οk, καλώς.

Και κάτι άλλο, σχετικά με τον ..."άλλον" : Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ από την στιγμή που γράφτηκε στο φόρουμ, μας έχει πρήξει πως είναι αστροφυσικός, πως η γυναίκα του είναι αστροβιολόγος, πως είναι "ανοιχτόμυαλος" [ λες και τα υπόλοιπα μέλη είναι κλειστόμυαλα δηλ. ], πως είναι "φωτισμένος" γιατί έκανε μια βδομάδα camping σε μια σπηλιά στις Η.Π.Α, γενικά δηλ. παριστάνει τον σπουδαίο και τον ειδήμωνα. Προσωπικά, δεν με απασχολεί ούτε ποιος είναι, ούτε τι είναι, ούτε αν είναι. Επειδή όμως βάζει συνέχεια στο στόμα του την επιστήμη της Φυσικής και αυτό το κάνει χωρίς να σέβεται την ίδια την Επιστήμη, από την αρχή του είπα να είναι λίγο πιο συμμαζεμένος γιατί εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που όντως ένα Πανεπιστήμιο το έχουν τελειώσει. Και αυτοί οι άνθρωποι, μπορεί να έχουν ένα σωρό "προχωρημένες" ιδέες, αλλά τουλάχιστον σέβονται την επιστήμη τους. Εγώ απλώς του ζήτησα να κάνει δύο απλά πραγματάκια. Όχι για να τον ελέγξω. Ο άνθρωπος φαίνεται πως δεν έχει Πανεπιστημιακή μόρφωση. Κάνει μπαμ από μακρυά. Δεν ξέρει ούτε να μιλήσει, ούτε να εκφραστεί, ούτε να τεκμηριώσει την άποψή του. Του τα ζήτησα, για να του δείξω πως θα πρέπει να είναι λίγο πιο προσεχτικός όταν αναφέρεται σε Επιστήμες. Όσο λοιπόν αυτός ο απίθανος τύπος βάζει στο στόμα του, τουλάχιστον την δική μου την Επιστήμη, δηλ. την Επιστήμη που εγώ σπούδασα, που αφιέρωσα μερικά χρόνια από την ζωή μου, που αγωνίσθηκα και κόπιασα, την Επιστήμη που σέβομαι παρ' ότι δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με αυτήν, εγώ θα του ζητάω να μου κάνει δύο απλούς υπολογισμούς. Δεν πρόκειται να τον αφήσω, θα τον ακολουθώ συνέχεια, σκιά του και απλά θα του λέω :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΕΕ, ΝΙΚΟΜΑΧουυύληη,

α) Πόση είναι η ταχύτητα περιστροφής της γης στον Αρκτικό κύκλο ;

β) Πόση επιβράδυνση απαιτείται στην ταχύτητα περιστροφής της γης, έτσι ώστε η μία γήινη ημέρα να διαρκέσει αντί 12, 24 ώρες ;


Και για να τελειώνουμε μια και καλή με όλη αυτήν την υπόθεση, θα πω το εξής και μπορεί όποιος θέλει να το αντικρούσει, δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Όποιος έχει αφιερώσει από την ζωή του έστω και ένα βράδυ για να τελειώσει μια εργασία που αφορά τις σπουδές του, όποιος γνωρίζει τι σημαίνει "εξεταστική", "πτυχιακή" και τι σημαίνει "να διαβάσω για να πάρω ένα 5 και να περάσω το μάθημα", ξέρει πολύ καλά τι εννοώ όταν λέω "σεβασμός προς την Επιστήμη". Δεν μπορεί ο κάθε άσχετος καραγκιόζης να λέει ότι γουστάρει. Συνεννοηθήκαμε ; Δεν είναι όλα ίσα κι όμοια, όσο κι αν εσάς σας συμφέρει να είναι.

Αυτό εδώ το πράγμα :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Οταν "ανακαλυφθεί" ο Αιθέρας,η κλασσική Νευτώνια φυσική,η ΓΘΣ,ηΕΘΣ,η Αρχή Απροσδιοριστίας,οι μελανές οπές,η Σταθερά Α,η ενέργεια νηδενικού σημείου,κ.λ.π,θα πάνε βόλτα στο...πάρκο!!


μπορεί εσάς να σας φαίνεται σαν ένα αστείο ενός ηλίθιου, για έναν όμως που έχει κουρασθεί για να πάρει ένα πτυχίο ενός Πανεπιστημίου, είναι η ίδια η ξεφτίλα της κοινωνίας μας! Κι όση αηδία μπορεί να φέρει σε έναν τουρίστα που κάνει χιλιάδες χιλιόμετρα για να δει την Ακρόπολη το κλείσιμο της Ακρόπολης, άλλη τόση αηδία και ντροπή μπορεί να φέρει μια τέτοια κουβέντα όταν μάλιστα "ντύνεται" με ύφος περισπούδαστο και σοβαροφανές.

Λοιπόν, επειδή εγώ δεν είμαι από τα φοιτητάκια που πήραν ένα πτυχίο με την βοήθεια του μπαμπά τους, επειδή εγώ έφτυσα αίμα για να πάρω το πτυχίο μου, χωρίς πατέρα και γιατί δούλευα και ταυτόχρονα σπούδαζα, τον NIKOMAXO (και τον κάθε ΝΙΚΟΜΑΧΟ) θα τον ξεσκίσω. Θα τον λιώσω μέχρι να πει "ήμαρτον". Κι ας το πάρει αυτό που του λέω για αστείο, κι ας το χλευάσει ... δεν έχω πρόβλημα.

Edited by - zip on 27/07/2012 18:27:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 18:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10933&whichpage=1&ARCHIVE=

Ξαφνικα,ηξερα πολλα.Ειχα απαντησεις για τα πλειστα των ερωτηματων.
Ενοιωθα μια γαληνη,μια ευημερια,αγαπη και καλωσυνη για τα παντα.
Αισθανομουν δεμενος με ολη την δημιουργια,υλικη και πνευματικη.
Ημουν εμβιος και ανοργανος,υλη και πνευμα.Δεν υπαρχουν αλλα
λογια να εξηγησω αυτη την κατασταση.Παντα μεσα στην απολυτη σιωπη.
Σας ξαναλεω,δεν εβλεπα,δεν ακουγα,δεν αισθανομουν δεν ηταν
σε χρηση καμμια απο τις πεντε αισθησεις.Απλα ηξερα.


Εσύ λοιπόν μεγάλε γκουρού, αστροφυσικέ, φιλόσοφε κτλ, που έχεις απαντήσεις "για τα πλειστα των ερωτηματων", πως γίνεται να μην μπορείς να απαντήσεις σε δύο απλές ερωτήσεις ;

α) Πόση είναι η ταχύτητα περιστροφής της γης στον Αρκτικό κύκλο ;

β) Πόση επιβράδυνση απαιτείται στην ταχύτητα περιστροφής της γης, έτσι ώστε η μία γήινη ημέρα να διαρκέσει αντί 12, 24 ώρες ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 19:04:54  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε ζιπ να το πάρει το ποτάμι;
Μεταβολή στροφορμής δεν παίρνεις;


quote:
Η Επιστήμη, αυτό το πράγμα είναι : Μια διαρκής αναζήτηση. Περιλαμβάνει αναθεωρήσεις, αποδείξεις και ανασκευές, διορθώσεις και ανακαλύψεις

Ακριβώς, είναι πάντα μια προσέγγιση της αλήθειας. Με μια σημείωση όμως. Οι εξηγήσεις που προσπαθεί να δώσει είναι πάντα νατουραλιστικές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 19:05:01  Εμφάνιση Προφίλ
Σωστος ρε φίλε στο μυαλό μου είσαι???Στο οποιος γνωριζει τι σημαινει εργασιες,εξεταστικες,πτυχιακες κ ξενυχτια να προλαβεις να τα τελειωσεις,βαλε με μεσα.Μερικοι νομιζουν οτι ειναι κολεγια κ πανεπιστημια της αμερικης σαν στο σχολειο.Εχει στο ελλαντα κατι σχολες ΑΕΙ αγγουρια αγγουρενια καλιδιωτικα γιγας που σε πανε στην ανηφορα γαμιωντας κ π*πα κωλ* εμπλοκη.Φτυνεις κουβαδες αιμα για να περασεις μαθημα.Μιλαμε οτι για φοιτητες είναι πολυ advanced θεωρητικου κ πρακτικου μαθηματα κ εργαστηρια σε συμπιεσμενους χρονους.Καλεισαι να μαθεις τις εννοιες τεκμηριωμενα να παιζεις στα δαχτυλα με επιστημονικο τροπο σκεψης κ οχι αεριτζιδικα κ πασαλιματζιδικα.κ επειδης κ ο δικος μου ο μπαμπακας δεν είχε μεσα κ βυσματα πολιτικων&σια,βαρεθηκα τη ζωη μου μπουχτισα μου βγηκε ο αδοξαστος ρε παιδι μου με εργασιες+εργαστηρια+μαθηματα+εξεταστικες+πτυχιακες.Πεστα ρε μεγαλε.Εχει σχολες στα ελληνικα ΑΕΙ που για να τις βγαλεις αντι για φοιτητη σε πανε για δοκτορα πριν πεις κιχ.π*πα κωλ* εμπλοκη.Αντε γεια που λεει κ ο τακαρος.

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 19:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10933

quote:
Διαβαστε και αυτο ω φιλοι!!
Ισως σας βοηθησει να κατανοησετε τα γραπτα μου.

Κοιτάξτε τι γράφει το άτομο ...

quote:
Διαβαστε και αυτο ω φιλοι!!

Ω! άνδρες Αθηναίοι!

quote:
Ισως σας βοηθησει να κατανοησετε τα γραπτα μου.

Είναι τόσο δηλ. προχωρημένα τα γραπτά του, τόσοο εξελιγμένα ρε παιδί μου, που χρειαζόμαστε βοήθεια για να τα κατανοήσουμε.

δεν τα καταλαβαίνει ούτε ο ίδιος που τα γράφει.

quote:
Να δειτε με τι απασχολω τον νου μου και οχι με
το αν χωραει ενα σακκιδιο 30 κονσερβες για ενα μηνα.


Τι ξερουμε για την εξωαισθητικη αντιληψη?
Τι ξερουμε για την σχεση της με την κβαντομηχανικη?
Εχετε αναρωτηθει ποτε?


Φίλε, εγώ τουλάχιστον την σπούδασα την κβαντομηχανική. Και το πέρασα το μάθημα. Να σου πω την αλήθεια, ο Παπαχρήστου όταν μας παρέδιδε κβαντομηχανική, δεν μας μίλησε για εξωαισθητική αντίληψη. Τι μαλάκας αυτός ο Παπαχρήστου, ε ;

quote:
Επι 80 χρονια τωρα γινονται πειραματα επι πειραματων
για την εξωαισθητικη αντιληψη.Βριθει πληροφοριων το
διαδικτυο.

Εγώ φίλε όταν έβγαζα τα μάτια μου στην κβαντομηχανική, δεν είχα internet. Προσπαθούσα να βρω τίποτε σημειώσεις απο 'δω κι απο 'κει, πήγαινα στην βιβλιοθήκη του Α.Π.Θ, τηλέφωνο κάνα φιλαράκι μπας και έχει τίποτε περισσότερο, έτσι έμαθα κβαντομηχανική. Και στο ξαναλέω : Το πέρασα το μάθημα.

quote:
Πως θα εξηγησουμε την αισθηση οτι θα συμβει
το ταδε γεγονος και συμβαινει?

Με την κβαντομηχανική, ε ;

quote:
Πως εξηγουμε το ονειρο της μανας που βλεπει το
παιδι της μακρυα να σκοτωνεται σε ατυχημα και αυτο
συμβαινει?

Πάλι ... με την κβαντομηχανική.

quote:
Τι θα γινει,καλοι μου φιλοι,αν αποδειχθει με τελεσιδικο και
επιστημονικο τροπο,οτι η πηγη,το κεντρο της εξωαισθητικης
αντιληψης δεν ευρισκεται εντος του εγκεφαλου,αλλα ουτε καν
εντος του ανθρωπινου οργανισμου?

Τι θα γίνει αν αύριο βγεις στο δρόμο και πέσει στο κεφάλι σου ένα καβούκι από μια ιπτάμενη χελώνα ; E ; Τι θα γίνει ;

quote:
Δεν θα κατσω να γραψω τις πηγες.Ειναι πολλες
και θα τις βρειτε αμεσως.

Ε, ναι, βέβαια ... μην ξεχνιόμαστε, "Λέω που λέω μαλακίες, όχι να σας πω και που τις βρίσκω. Να με κοροϊδεύετε μετά ; Δεν είμαι χαζός ... Άσε που δεν υπάρχουν κιόλας δηλ.".

quote:
Αν δηλαδη,διαχωρισθει η συνειδητοτητα μας απο τον εγκεφαλο μας
τι θα σημανει για την ανθρωποτητα?

Κακό μεγάλο ... καταστροφηηηή, πανα'ϊα μου, πανα'ϊα μου! ... TRAGIC !

quote:
Αυτοματως επιβεβαιωνουμε την κβαντομηχανικη θεωρια της υπαρξης
εναλακτικου συμπαντος η συμπαντων,οπου δεν ισχυει καμμια απο
τις 4 δυναμεις και κανενας φυσικος νομος,λογω της μη υλικης του
φυσης.

Ναι, αυτομάτως όμως. Πολύ αυτομάτως.

quote:
Τι αλλο θα σημαινει αυτο?
Μηπως το οτι,ολες οι λειτουργιες,της συνειδησης,η σκεψη,η λογικη,
η διαισθηση,οι συλογισμοι,δεν θα οφειλονται πλεον σε χημικες
διεργασιες του εγκεφαλου,αλλα σε κατι μακρυα απο αυτον?

Αυτό! Ναααιιιι .... !!!!

quote:
Επανασταση στην επιστημη.Τι θα ειναι αυτο το κατι?

Τιιιι ;;;

quote:
Ακατανοητο,ανεξερευνητο ακομη.

A, ok.

quote:
Και σε ποια διασταση θα εδραζεται αυτο το κατι?
Κι αν ειναι θεος?
Και αν ειναι η νοηση η συμπαντικη?Κομματια της οποιας ειμαστε
ολοι εμεις?
Θα μπορουσαν να συμβαινουν αυτα?
Με την κβαντικη θεωρηση ναι θα μπορουσαν!

Αυτός είσαι!

Σταματάω, γιατί βαρέθηκα να γελάω.

***

Όχι απλώς δεν είναι αστροφυσικός, δεν ξέρει καν τι σημαίνει η λέξη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 19:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
IndustrialAngel,

quote:
Ρε ζιπ να το πάρει το ποτάμι;
Μεταβολή στροφορμής δεν παίρνεις;

Άσε με ρε IndustrialAngel ... με τον κάθε άσχετο εδώ μέσα! Νισάφι πια.

quote:
Με μια σημείωση όμως. Οι εξηγήσεις που προσπαθεί να δώσει είναι πάντα νατουραλιστικές.

Και είναι κακό αυτό ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 19:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Και για να τελειώνουμε μια και καλή με όλη αυτήν την υπόθεση, θα πω το εξής και μπορεί όποιος θέλει να το αντικρούσει, δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Όποιος έχει αφιερώσει από την ζωή του έστω και ένα βράδυ για να τελειώσει μια εργασία που αφορά τις σπουδές του, όποιος γνωρίζει τι σημαίνει "εξεταστική", "πτυχιακή" και τι σημαίνει "να διαβάσω για να πάρω ένα 5 και να περάσω το μάθημα", ξέρει πολύ καλά τι εννοώ όταν λέω "σεβασμός προς την Επιστήμη". Δεν μπορεί ο κάθε άσχετος καραγκιόζης να λέει ότι γουστάρει. Συνεννοηθήκαμε ; Δεν είναι όλα ίσα κι όμοια, όσο κι αν εσάς σας συμφέρει να είναι.

quote:
μπορεί εσάς να σας φαίνεται σαν ένα αστείο ενός ηλίθιου, για έναν όμως που έχει κουρασθεί για να πάρει ένα πτυχίο ενός Πανεπιστημίου, είναι η ίδια η ξεφτίλα της κοινωνίας μας! Κι όση αηδία μπορεί να φέρει σε έναν τουρίστα που κάνει χιλιάδες χιλιόμετρα για να δει την Ακρόπολη το κλείσιμο της Ακρόπολης, άλλη τόση αηδία και ντροπή μπορεί να φέρει μια τέτοια κουβέντα όταν μάλιστα "ντύνεται" με ύφος περισπούδαστο και σοβαροφανές.

Λοιπόν, επειδή εγώ δεν είμαι από τα φοιτητάκια που πήραν ένα πτυχίο με την βοήθεια του μπαμπά τους, επειδή εγώ έφτυσα αίμα για να πάρω το πτυχίο μου, χωρίς πατέρα και γιατί δούλευα και ταυτόχρονα σπούδαζα, τον NIKOMAXO (και τον κάθε ΝΙΚΟΜΑΧΟ) θα τον ξεσκίσω. Θα τον λιώσω μέχρι να πει "ήμαρτον". Κι ας το πάρει αυτό που του λέω για αστείο, κι ας το χλευάσει ... δεν έχω πρόβλημα.


Κατάλαβα διάφορα απο αυτό το ξέσπασμα ειλικρίνιας.Στο παρελθόν έκανα και εγώ ανάλογες δηλώσεις για την επιστήμη,συγνώμη απο μέρους μου σε όλους όσους έλιωσαν τα παντελόνια για να μάθουν κάτι. RespectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 21:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
alex22,

quote:
[...] σε όλους όσους έλιωσαν τα παντελόνια [...]

Λιώσιμο παντελόνι ; Λιώσιμο παντελόνι ; Κι αυτό δεν είναι τίποτε φίλε μου, τίποτε! Το πρωϊ δούλευα και συντηρούσα την μάνα μου και τον αδελφό μου και το βράδυ ... διάβασμα. Κάποιες φορές πήγαινα στο Πανεπιστήμιο μόνο. Στα εργαστήρια. Κι ούτε internet [ ήταν ακριβό τότε το internet φίλε, ούτε laptops, ούτε όλος αυτός ο ορυμαγδός πληροφοριών ]. Μπλοκάκι. Σημειωματάριο. Α4 φύλλα, συνδετήρας και βιβλιοθήκη. Και φαγητό στη λέσχη για οικονομία. Όσοι τα έχουν περάσει αυτά, καταλαβαίνουν πολύ, μα πολύ καλά, τι λέω. Κι έχεις τον κάθε βλαμμένο εδώ μέσα να σου παριστάνει τον ... μεγάλο επιστήμονα ... ουστ από 'δω ρε ξεφτυλισμένοι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 21:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Και να σου πω και κάτι άλλο ρε alex22 ; Δεν έχω κανένα πρόβλημα απολύτως να μιλήσω για ότι γουστάρεις. Για ότι γουστάρεις. Ούτε θα κάτσω να δω, αν πήγες Πανεπιστήμιο, αν σπούδασες, τι σπούδασες, κτλ. Δεν με νοιάζει αν έχει κάποιος Πανεπιστημιακή μόρφωση ή όχι. ( Αυτοί που έχουν περάσει από ένα Πανεπιστήμιο, φαίνονται εδώ μέσα. Φαίνονται στο πως μιλάνε, στο πως γράφουν και στο τι γράφουν. Ο macedon π.χ φαίνεται ο άνθρωπος. Φαίνεται. Από το πως γράφει, από το πως εκφράζεται όταν γράφει, από την συνολική εικόνα που έχει ο γραπτός του λόγος.) Και δεν με νοιάζει αν κάποιος σπούδασε ή όχι. Μπορώ να μιλήσω μαζί του, για ότι θέλει. Η γυναίκα μου έχει βγάλει μόνο το Λύκειο. Και ; So what ; Αλλά σέβεται. Και κάτι που δεν ξέρει, θα πει "δεν ξέρω". Δεν θα κάτσει να φτιάξει ... "θεωρίες" για το μποζόνιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 21:21:52  Εμφάνιση Προφίλ
Ούτε νήπιο να ήσουν!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 21:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Λιώσιμο παντελόνι ; Λιώσιμο παντελόνι ; Κι αυτό δεν είναι τίποτε φίλε μου, τίποτε! Το πρωϊ δούλευα και συντηρούσα την μάνα μου και τον αδελφό μου και το βράδυ ... διάβασμα. Κάποιες φορές πήγαινα στο Πανεπιστήμιο μόνο. Στα εργαστήρια. Κι ούτε internet [ ήταν ακριβό τότε το internet φίλε, ούτε laptops, ούτε όλος αυτός ο ορυμαγδός πληροφοριών ]. Μπλοκάκι. Σημειωματάριο. Α4 φύλλα, συνδετήρας και βιβλιοθήκη. Και φαγητό στη λέσχη για οικονομία. Όσοι τα έχουν περάσει αυτά, καταλαβαίνουν πολύ, μα πολύ καλά, τι λέω. Κι έχεις τον κάθε βλαμμένο εδώ μέσα να σου παριστάνει τον ... μεγάλο επιστήμονα ... ουστ από 'δω ρε ξεφτυλισμένοι!

Δεν έχω τι να πώ μποστά σε τέτοιες περιπτώσεις.Αισθάνομαι ντροπή κιόλας που εγώ τα είχα όλα έτοιμα απο τους γονείς μου.

Edited by - alex22 on 27/07/2012 21:26:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 21:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Ούτε νήπιο να ήσουν!!

Άντε ρε ντηντή, σε περιμένω ...

Σε ποιον αναφερόσουν όταν συμβούλεψες τον DSM να αποφεύγει τις συζητήσεις με ... "άρρωστα μυαλά"

Edited by - zip on 27/07/2012 21:34:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 21:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
alex22,

quote:
Δεν έχω τι να πώ μποστά σε τέτοιες περιπτώσεις.Αισθάνομαι ντροπή κιόλας που εγώ τα είχα όλα έτοιμα απο τους γονείς μου.

'Ντάξει, δεν είναι ντροπή αυτό, ούτε το λέω γι' αυτό. Καλώς τα είχες όλα έτοιμα από τους γονείς σου, δεν είναι ντροπή. Απλώς ... μου βγήκε ... γιατί υπάρχουν κι άλλοι ... που δεν τα είχαν

Και να σου πω και κάτι άλλο ; Εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου επιστήμονα. Όταν με ρωτάνε στην δουλειά μου τι σπούδασα και τους λέω ρε παιδί μου, όλοι λένε "επιστήμονας δηλ.", ξέρεις τι τους λέω ; "Ναι, καλά ... αρxίδια επιστήμονας!" Το πιστεύεις ; Ειλικρινά στο λέω. Έτσι τους λέω και γελάμε. Δεν έχω κόλλημα εγώ με αυτό. Αλλά ρε φίλε ... νισάφι δηλ.

Επιστημόνας είναι ο κολλητός μου. Αυτός ναι, αυτός είναι επιστήμονας. Αλλά αυτός δουλεύει στο Πανεπιστήμιο στη Σουηδία, δεν δουλεύει ... στο λιμάνι. Αυτός είναι επιστήμονας. Γιατί κάνει έρευνα, διδάσκει ... δεν κάθεται όλη μέρα στο esoterica.gr να γράφει μαλακίες. Έτσι είναι οι επιστήμονες ρε alex22 ; Κάθονται όλη μέρα στο esoterica.gr και γράφουν για τα μποζόνια και για τους κομήτες ; Πλάκα κάνουμε τώρα ; Και να σκεφτείς, ο κολλητός μου δεν τελείωσε το δικό μου το τμήμα. Ούτε καν ΑΕΙ έβγαλε. Τελείωσε ΤΕΙ Ζωϊκής, εκάνε όμως μεταπτυχιακό και μετά διδακτορικό. Αυτός ναι, είναι επιστήμονας ο άνθρωπος, πως να το κάνουμε δηλ. ; Εγώ μπροστά του δεν πιάνω μία ...

Edited by - zip on 27/07/2012 22:52:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 02:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia

1).

Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
DSM
quote:
Μέρος της δουλειάς μου είναι να φτιάχνω και Forums.

Ε δε φτιάχνεις και την λειτουργία της "Αναζήτησης" του Φόρουμ πάνω αριστερά μιας που είσαι εδώ;


Χα, εξυπναδούλες;
Αφού έχει συζητηθεί για το θέμα της Αναζήτησης, ότι είναι πρόβλημα μεταξύ scroogle-google. Εσύ ο ίδιος είχες ανοίξει θέμα και είχες ρωτήσει και σε είχα παραπέμπψει στο Λειτουργία Αναζήτησης ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 03:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia

2).

Κostakourtas
quote:
Σωστος ρε φίλε στο μυαλό μου είσαι???Στο οποιος γνωριζει τι σημαινει εργασιες,εξεταστικες,πτυχιακες κ ξενυχτια να προλαβεις να τα τελειωσεις,βαλε με μεσα.Μερικοι νομιζουν οτι ειναι κολεγια κ πανεπιστημια της αμερικης σαν στο σχολειο.Εχει στο ελλαντα κατι σχολες ΑΕΙ αγγουρια αγγουρενια καλιδιωτικα γιγας που σε πανε στην ανηφορα γαμιωντας κ π*πα κωλ* εμπλοκη.Φτυνεις κουβαδες αιμα για να περασεις μαθημα.Μιλαμε οτι για φοιτητες είναι πολυ advanced θεωρητικου κ πρακτικου μαθηματα κ εργαστηρια σε συμπιεσμενους χρονους.Καλεισαι να μαθεις τις εννοιες τεκμηριωμενα να παιζεις στα δαχτυλα με επιστημονικο τροπο σκεψης κ οχι αεριτζιδικα κ πασαλιματζιδικα.κ επειδης κ ο δικος μου ο μπαμπακας δεν είχε μεσα κ βυσματα πολιτικων&σια,βαρεθηκα τη ζωη μου μπουχτισα μου βγηκε ο αδοξαστος ρε παιδι μου με εργασιες+εργαστηρια+μαθηματα+εξεταστικες+πτυχιακες.Πεστα ρε μεγαλε.Εχει σχολες στα ελληνικα ΑΕΙ που για να τις βγαλεις αντι για φοιτητη σε πανε για δοκτορα πριν πεις κιχ.π*πα κωλ* εμπλοκη.Αντε γεια που λεει κ ο τακαρος.

Ποιός ήρθε?



Θα προτείναμε να αναπροσαρμόσεις κάπως τον τρόπο γραφής σου, ώστε και να είναι κατανοητός σε κάποιον που δεν είναι εξοικειωμένος με το είδος της "αργκό" που χρησιμοποιείς, αλλά και να μην εμπεριέχονται στο μήνυμά σου εκφράσεις "ακαλαίσθητες" και ακατάλληλες για έναν χώρο φιλοσοφικής συζήτησης όπως ο παρόν.

Το μήνυμά σου που έβαλα σε παράθεση είναι ένα δείγμα του ιδιαίτερου τρόπου γραφής που χρησιμοποιείς στις συζητήσεις των forums, δυστυχώς όχι το μόνο τέτοιο δείγμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 03:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia

3).

zip - NIKOMAXOΣ

Από όσο έχω καταφέρει να παρακολουθήσω τη διαμάχη αυτή, που εκτείνεται σε τουλάχιστον δύο συζητήσεις (την παρούσα και τη συζήτηση Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση ) τις τελευταίες δυο-τρεις μέρες, δεν βλέπω zip το λόγο, γιατί να υπερτονιστεί η συμμετοχή του DSM στην μακρόχρονη ένταση που έχετε (zip και ΝΙΚΟΜΑΧΕ). Απλά, ο DSM απάντησε με έναν τρόπο που δεν ήταν ιδιαίτερα δεικτικός (αναφέρομαι στο 42) και προσπάθησε επίσης να ειρηνεύσει την κατάσταση με έναν όμορφο τρόπο. Παραθέτω από το άλλο θέμα:

quote:
DSM:
Απλώς επισημαίνω, πως ο θυμός και το πείσμα δεν βοηθούν ούτε τη σκέψη, ούτε τη φαντασία. Το καλό και αγαθό χιούμορ απ' την άλλη, ίσως.

Καλύτερα λοιπόν είναι, ούτε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ να ψάχνει σύμμαχο, ούτε και εσύ zip εχθρό (στο πρόσωπο του DSM, εν προκειμένω).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 08:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
amalia,

quote:
δεν βλέπω zip το λόγο, γιατί να υπερτονιστεί η συμμετοχή του DSM

Δεν υπερτονίσθηκε τίποτε από την μεριά μου. Εγώ απλώς απάντησα στον DSM και παρατήρησα την ... "επέμβασή" του. Προτού γίνει αυτή η ... "επέμβαση", εγώ δεν είχα καν συνομιλήσει άλλη φορά με τον DSM.

quote:
Καλύτερα λοιπόν είναι, ούτε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ να ψάχνει σύμμαχο, ούτε και εσύ zip εχθρό (στο πρόσωπο του DSM, εν προκειμένω).

Δεν με απασχολεί τι κάνει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ. Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον DSM.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 18:46:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

2).

Κostakourtas
quote:
Σωστος ρε φίλε στο μυαλό μου είσαι???Στο οποιος γνωριζει τι σημαινει εργασιες,εξεταστικες,πτυχιακες κ ξενυχτια να προλαβεις να τα τελειωσεις,βαλε με μεσα.Μερικοι νομιζουν οτι ειναι κολεγια κ πανεπιστημια της αμερικης σαν στο σχολειο.Εχει στο ελλαντα κατι σχολες ΑΕΙ αγγουρια αγγουρενια καλιδιωτικα γιγας που σε πανε στην ανηφορα γαμιωντας κ π*πα κωλ* εμπλοκη.Φτυνεις κουβαδες αιμα για να περασεις μαθημα.Μιλαμε οτι για φοιτητες είναι πολυ advanced θεωρητικου κ πρακτικου μαθηματα κ εργαστηρια σε συμπιεσμενους χρονους.Καλεισαι να μαθεις τις εννοιες τεκμηριωμενα να παιζεις στα δαχτυλα με επιστημονικο τροπο σκεψης κ οχι αεριτζιδικα κ πασαλιματζιδικα.κ επειδης κ ο δικος μου ο μπαμπακας δεν είχε μεσα κ βυσματα πολιτικων&σια,βαρεθηκα τη ζωη μου μπουχτισα μου βγηκε ο αδοξαστος ρε παιδι μου με εργασιες+εργαστηρια+μαθηματα+εξεταστικες+πτυχιακες.Πεστα ρε μεγαλε.Εχει σχολες στα ελληνικα ΑΕΙ που για να τις βγαλεις αντι για φοιτητη σε πανε για δοκτορα πριν πεις κιχ.π*πα κωλ* εμπλοκη.Αντε γεια που λεει κ ο τακαρος.

Ποιός ήρθε?



Θα προτείναμε να αναπροσαρμόσεις κάπως τον τρόπο γραφής σου, ώστε και να είναι κατανοητός σε κάποιον που δεν είναι εξοικειωμένος με το είδος της "αργκό" που χρησιμοποιείς, αλλά και να μην εμπεριέχονται στο μήνυμά σου εκφράσεις "ακαλαίσθητες" και ακατάλληλες για έναν χώρο φιλοσοφικής συζήτησης όπως ο παρόν.

Το μήνυμά σου που έβαλα σε παράθεση είναι ένα δείγμα του ιδιαίτερου τρόπου γραφής που χρησιμοποιείς στις συζητήσεις των forums, δυστυχώς όχι το μόνο τέτοιο δείγμα.





Δεν φανταστηκα οτι τετοιες εκφρασεις ειναι προβλημα γιατι πολυς κοσμος τις χρησιμοποιει καθε μερα με φιλους κ παρεες. Δεν σκοπευα να προσβαλω μελη κ αναγνωστες. Ενταξει ειναι σεβαστο δεν γραφω εγω κ η παρεα μου αλλα πολυς κοσμος γραφει κ διαβαζει σελιδες του site κ η γραφη μου δεν χαλαει κανενα αν ειναι πιο κοσμια.

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 03:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Χαίρομαι που καταλαβαίνεις Κostakourtas.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2012, 15:02:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

1).

Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
DSM
quote:
Μέρος της δουλειάς μου είναι να φτιάχνω και Forums.

Ε δε φτιάχνεις και την λειτουργία της "Αναζήτησης" του Φόρουμ πάνω αριστερά μιας που είσαι εδώ;


Χα, εξυπναδούλες;
Αφού έχει συζητηθεί για το θέμα της Αναζήτησης, ότι είναι πρόβλημα μεταξύ scroogle-google. Εσύ ο ίδιος είχες ανοίξει θέμα και είχες ρωτήσει και σε είχα παραπέμπψει στο Λειτουργία Αναζήτησης ...


Ε ναι, απλά αυτός είναι ειδικός (λέει), κάτι μπορεί να ξέρει παραπάνω, να το διορθώσει το πράγμα. Με 'χει ζωρίσει η άλλη αναζήτηση πάνω δεξιά, δεν βρίσκει συγκεκριμένα μηνύματα, αλλά μόνο θέματα. Άντε να βρεις συγκεκριμένο μήνυμα αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο. Για αυτό λέω αν ο DSM μπορεί και ενδιαφέρεται να κάνει κάτι για αυτό.. και τα εύσημα όλα δικά του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:01:57  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde

Αυτή είναι η δουλειά μου. Γιατί να πω ψέματα? Αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι πως δεν έχω κανέναν τρόπο πρόσβασης στο server, στο κώδικα και στη λειτουργία του Forum.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2012, 09:12:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ε εντάξει, έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να ξέρεις, υποθέτω, αν θα μπορούσες να το έφτιαχνες το θέμα (της αναζήτησης)
οπότε μένουμε στα ίδια, I guessΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2012, 01:07:43  Εμφάνιση Προφίλ
Και άλλος ψυχοπαθής

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/08/2012 01:53:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2012, 11:19:57  Εμφάνιση Προφίλ
(το παραπάνω μήνυμα απευθυνόταν σε τρολ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2012, 13:06:54  Εμφάνιση Προφίλ
Τα troll δεν τα ταϊζουμε doctor.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy