ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κέλσος: Αληθής Λόγος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 22:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι πολύ απλό ρε φιλε Εαρινέ...Με τον Θεό όπου μπρος του είμαστε
ανόητοι,πρέπει να είμαστε μακάριοι τω πνεύματι,ωστε να αντιληφθούμε κάτι, κάποτε...Ενώ μεταξύ μας, πρέπει να ειμαστε έξυπνοι, καθότι,παίζονται ψυχές και δεν μπορούμε να τις μετράμε τόσο αλόγιστα....
Η επικοινωνία, είναι ανθρώπινη ικανότητα,όχι για εξυπηρέτηση αναγκών, αλλά γι αυτη την επικοινωνία την ίδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 14:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειναι πολύ απλό ρε φιλε Εαρινέ...Με τον Θεό όπου μπρος του είμαστε
ανόητοι,πρέπει να είμαστε μακάριοι τω πνεύματι,ωστε να αντιληφθούμε κάτι, κάποτε...Ενώ μεταξύ μας, πρέπει να ειμαστε έξυπνοι, καθότι,παίζονται ψυχές και δεν μπορούμε να τις μετράμε τόσο αλόγιστα....
Η επικοινωνία, είναι ανθρώπινη ικανότητα,όχι για εξυπηρέτηση αναγκών, αλλά γι αυτη την επικοινωνία την ίδια...

Δεν καταλαβαίνω...πλίνθοι , κέραμοι ..ατάκτως ..!

Η επικοινωνία φίλε Ευάγγελε , είναι άρρηκτα συνδεδεμμένη με την γλώσσα και την εκφορά της..προκειμένου το ομιλ-ον να εκφράσει ασυνείδητες επιθυμίες , που ούτε κάν γνωρίζει και ποτέ δεν θα γνωρίσει ..ορίζοντας έτσι ένα άλλο τόπο ...!

Να επικοινωνήσει τί???

Ποιός είναι η εκπομπή και ποιός το εργαλείο?

Όχι για την εξυπηρέτηση των αναγκών??

Δηλαδή το υποκείμενο , μιλάει για να μιλάει??

Εσύ δηλαδή αυτό κάνεις, τόσο καιρό...μιλάς απλά για να μιλάς???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 18:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Ετσι είναι φίλε μου Εαρινέ...Ατάκτως ερειμένα...
Γιατί εσύ σίγουρα μιλάς για να μιλάς τόσο καιρό και φαινεται απο τις ...ανθοδέσμες σου,αλλά να θέλεις να ειναι κι οι άλλοι έτσι....
Πονηρούλη..Δεν θές να εισαι μόνος σου, έ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 01:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Φίλε σεσοστρις, αποφάσισες βλέπω να μιλήσεις στην γλώσσα σου...

Ούτε αυτό το κατάλαβες ;;;; Δυστυχώς φίλε Βαγγέλη δεν γνωρίζω Αραμαϊκά για να το γράψω στη δική σου γλώσσα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 09:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα μωρέ sesostris,που παρεξηγήθηκες....Ποια αραμαικά;Δεν την
ξέρω την ....κυρία..Ελληνικά, λατινικά, αγγλικά και ότι αρχαίο, μιλάω και με ενδιαφέρει,οπως κι εσύ πιστεύω...
Ως εκεί οι γλώσσες μου...
Είδες που δεν διαφέρουμε, αλλά έχουμε, απλά άλλα ονόματα, για τις ιδιες αξίες και ίσως λίγο διαφορετικές μεταξύ τους;
Με τον διάλογο,με θέσεις και επιχειρήματα,όλοι μπορούμε να οφεληθούμε, να βρούμε την πιο κοντινή απεικόνιση της αλήθειας, μαζί,αφού είναι πολλών κι όχι ενός....
Κανεις να μην πιστεύει ότι κατέχει την αλήθεια...Αλλά να το ψάχνουμε σαν να είμαστε μαζι, όχι σαν αντίπαλοι... Είναι ...κουτό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 01:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Με τον διάλογο, με θέσεις και επιχειρήματα, όλοι μπορούμε να οφεληθούμε

Το ακούω συχνά φίλε Βαγγέλη , το προσπαθώ συνεχώς , όμως δεν βλέπω πουθενά ανταπόκριση για διάλογο , και φυσικά ούτε επιχειρήματα , γιατί τα γενικόλογα κείμενα που γράφεις ως απαντήσεις είναι διακηρύξεις πίστεως , ούτε διάλογος είναι ούτε ιστορικά τεκμηριώνονται .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 14:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που παραθέτω, έιναι πάγιες θέσεις του χριστιανισμού φίλε μου sesostris κι αν δεν τις δέχεσαι, δεν δέχεσαι τον διάλογο...
Κοινώς, θα μιλήσομυε για θρησκείες και δεδομένα, ή θα πάμε στο δο δικός μας είναι καλύτερος απο τον ή τούς δικούς σας;
Διάλεξε πεδίο μάχης και κατέβα....
Κάντε διάλογο...Περιμένω ένα χρόνο τώρα....(όχι ειδικά εσένα...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 15:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε τρεχα...., σου είναι εύκολο να ορίσεις το... διάλογο;;

Τι είναι, για σένα, διάλογος τελικά;;;

Επιγραμματικά όμως και χωρίς κήρυγμα!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 16:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα για μένα φίλε Γιάπετ, είναι ότι μου φαίνεται παράδοξο, να συζητάμε τι είναι διάλογος..Σκέφτομαι, ότι αν δεν υπήρχε η διαφορετικότητα μας,δεν θα έβλεπε ο ένας τον αλλο σαν ...εξωγήινο και θα καταλαβαίναμε ο ένας τον άλλον...
Παράλογο, έ!;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 23:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αυτά που παραθέτω, έιναι πάγιες θέσεις του χριστιανισμού φίλε μου sesostris κι αν δεν τις δέχεσαι, δεν δέχεσαι τον διάλογο...
Κοινώς, θα μιλήσομυε για θρησκείες και δεδομένα, ή θα πάμε στο δο δικός μας είναι καλύτερος απο τον ή τούς δικούς σας;
Διάλεξε πεδίο μάχης και κατέβα....
Κάντε διάλογο...Περιμένω ένα χρόνο τώρα....(όχι ειδικά εσένα...)

Τις πάγιες θέσεις του χριστιανισμού τις γνωρίζω φίλε Βαγγέλη εξ ίσου καλά με σένα , γι’ αυτό άλλωστε άνοιξα την πόρτα και λάκισα . Εγώ τον διάλογο τον αντιλαμβάνομαι όταν γι’ αυτές τις θέσεις υπάρχει και ιστορική επιβεβαίωση . Ακόμα περιμένω επί παραδείγματι μια επιστημονική ανακοίνωση στο ότι τα νερά του Ιορδάνη αλλάζουν φορά την ημέρα των Θεοφανείων . Ακόμα περιμένω ένα δημοσίευμα για τον Άραβα που έραψε η Παναγία μέσα στο πόρτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου . Για να μη μιλήσουμε για τις αντιφάσεις των ευαγγελίων κλπ, κλπ .
Αν είναι να σου παραθέτω ιστορικά γεγονότα , και να μου απαντάς με αποσπάσματα από το «Ψαλτήριον» αυτό δεν είναι διάλογος , αλλά δύο άσχετοι μονόλογοι που δεν έχει κανένα νόημα η συνέχειά τους .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 23:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ριμα του λόγου, αγαπητέ μου sesostris, φέρνει επιχειρήματα, που
γνωριζει, όχι στειρα λογικη..Γι αυότ κια μπαίνει και το...ψαλτήρι καμιά φορά...Αυτά διαβάζουμε,απο κει λέμε τις παραβολές και παροιμίες μας...Αν εσένα σε ξενίζουν είναι άλλο θέμα....
Οι πάγιες θέσεις του χριστιανισμού,οπως σωστά λές, κρατάνε εδώ και 2000 χρόνια,οπου άλλες θρησκείες δεν αντέξαν...Αυτό, εσένα δεν σου λέει τιποτε, έτσι σκέτο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 23:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Το θέμα για μένα φίλε Γιάπετ, είναι ότι μου φαίνεται παράδοξο, να συζητάμε τι είναι διάλογος..

Κι εμένα, αλλά σε ρωτάω επειδή τίποτε δεν θεωρείς διάλογο και αναρωτιέμαι μήπως έχεις κάποιον ορισμό, κάποιο πρότυπο, κάτι τέλος πάντων...

Επίσης αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν κάποιος που έχει γράψει κοντά 8000 μηνύματα, να αγνοεί τι είναι διάλογος και ποιά τα συστατικά του!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 10:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ λέω να το αντιστρέψω λίγο, αγαπητέ μου Γιάπετ...Πως λέγεται αυτός
που βάζει ως ερώτημα το τι είναι διάλογος;
Τέν ντάλλαρς!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 10:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τρεχα....

quote:
Το θέμα για μένα φίλε Γιάπετ, είναι ότι μου φαίνεται παράδοξο, να συζητάμε τι είναι διάλογος..

Κι εμένα, αλλά σε ρωτάω επειδή τίποτε δεν θεωρείς διάλογο και αναρωτιέμαι μήπως έχεις κάποιον ορισμό, κάποιο πρότυπο, κάτι τέλος πάντων...

Επίσης αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν κάποιος που έχει γράψει κοντά 8000 μηνύματα, να αγνοεί τι είναι διάλογος και ποιά τα συστατικά του!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Την πάτησες , σου το αντέστρεψε....ε! αυτό αποτελεί διάλογο...Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ..!

Γειά σου μεγάλε Ευάγγελε...τον τάπωσες!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 10:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"quote:
--------------------------------------------------------------------------------
τρεχα....
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το θέμα για μένα φίλε Γιάπετ, είναι ότι μου φαίνεται παράδοξο, να συζητάμε τι είναι διάλογος..
--------------------------------------------------------------------------------
Κι εμένα, αλλά σε ρωτάω επειδή τίποτε δεν θεωρείς διάλογο και αναρωτιέμαι μήπως έχεις κάποιον ορισμό, κάποιο πρότυπο, κάτι τέλος πάντων...
Επίσης αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν κάποιος που έχει γράψει κοντά 8000 μηνύματα, να αγνοεί τι είναι διάλογος και ποιά τα συστατικά του!!!

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/
--------------------------------------------------------------------------------

Την πάτησες , σου το αντέστρεψε....ε! αυτό αποτελεί διάλογο...Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ..!

Γειά σου μεγάλε Ευάγγελε...τον τάπωσες!!!"

Τάδε έφη,ο σχολιαστής μου Εαρινός...Μ ακολουθεί, στην τσέπη μου γλιστράει, σαν διφραγκάκι, τόσο δα μικρό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2011, 08:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μαθαίνουν και οι νεότεροι, άσχετοι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2014, 19:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
26/6/2014
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2014, 20:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
26/6/2014
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2014, 20:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αναγνώρισες ε;
ηλίθιε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2014, 21:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς φανατικοί και φονταμενταλιστές υπάρχουν σε όλα τα δόγματα και τις θρησκείες
Ενώ συμφωνώ σε αυτά που γράφει ο Κέλσος για τη συμπεριφορά των χριστιανών , διαφωνώ πλήρως με τον τρόπο που ασκεί κριτική στη διδασκαλία του Ιησού και στον ίδιο τον Ιησού .
Ο Κέλσος βέβαια δεν καταφέρεται μόνο εναντίον του Ιησού αλλά και άλλων πνευματικών διδασκαλων της ανατολής όπως του Μιθρα και χλευάζει και συκοφαντεί όλες τις θρησκείες πλην της ελληνικής
Ξεχνά όμως ότι ο μυστικισμός και η θεία ενόραση που ο ίδιος την κατηγορεί ως ενα είδος μαγείας , υπήρχαν και στη δική του θρησκεία και μάλιστα σχεδόν σε όλους τους έλληνες φιλοσόφους
Και πολυ περισσότερο μάλιστα στους σύγχρονους του νεοπλατωνικούς που είχαν εισαγάγει μαγικά και διαλογιστικά τυπικά στη φιλοσοφία τους σε μεγάλο βαθμό
Παραδειγμα ο Ιαμβλιχος και το βιβλιο του "περι μυστηρίων" όπου περιγραφει μυστικιστικά και μαγικά τυπικά της Αιγύπτου και των ελληνικών μυστηρίων ή ο Πορφύριος με το βιβλίο του "Περί του εν Οδυσσεία των Νυμφών Άντρου"
Ετσι λοιπόν θεωρώ τον Κέλσο ως απαραδεκτο και συκοφάντη , κάτι αντίστοιχο με τους βλάσφημους και συκοφάντες πατέρες του χριστιανισμου που βρίζουν την ελληνική θρησκεία
Ο φανατισμός και η μισαλοδοξία δεν ωφέλησε ποτέ κανέναν

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2014, 10:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δυστυχώς φανατικοί και φονταμενταλιστές υπάρχουν σε όλα τα δόγματα και τις θρησκείες
Ενώ συμφωνώ σε αυτά που γράφει ο Κέλσος για τη συμπεριφορά των χριστιανών , διαφωνώ πλήρως με τον τρόπο που ασκεί κριτική στη διδασκαλία του Ιησού και στον ίδιο τον Ιησού .
...
Πάντως ο Κέλσος - όντας κοντύτερα στα γεγονότα - δίνει πλάγια μαρτυρία για την ιστορική ύπαρξη του Ιησού (αφού πουθενά δεν προσπαθεί να δείξει ότι ήταν ανύπαρκτος!)
quote:
....
Ο Κέλσος βέβαια δεν καταφέρεται μόνο εναντίον του Ιησού αλλά και άλλων πνευματικών διδασκαλων της ανατολής όπως του Μιθρα και χλευάζει και συκοφαντεί όλες τις θρησκείες πλην της ελληνικής
Ξεχνά όμως ότι ο μυστικισμός και η θεία ενόραση που ο ίδιος την κατηγορεί ως ενα είδος μαγείας , υπήρχαν και στη δική του θρησκεία και μάλιστα σχεδόν σε όλους τους έλληνες φιλοσόφους
Και πολυ περισσότερο μάλιστα στους σύγχρονους του νεοπλατωνικούς που είχαν εισαγάγει μαγικά και διαλογιστικά τυπικά στη φιλοσοφία τους σε μεγάλο βαθμό
Παραδειγμα ο Ιαμβλιχος και το βιβλιο του "περι μυστηρίων" όπου περιγραφει μυστικιστικά και μαγικά τυπικά της Αιγύπτου και των ελληνικών μυστηρίων ή ο Πορφύριος με το βιβλίο του "Περί του εν Οδυσσεία των Νυμφών Άντρου"
Ετσι λοιπόν θεωρώ τον Κέλσο ως απαραδεκτο και συκοφάντη ....
Ο Κέλσος έζησε πριν την άνοδο του Νεοπλατωνισμού και 1-2 γενιές πριν τον Ιάμβλιχο, το Πλωτίνο και τον Πορφύριο (που προσπάθησε να μιμηθεί τον Κέσλο στη αντιχριστιανική πολεμική, επίσης χωρίς να προσπαθεί να δείξει ανυπαρξία Ιησού! και οι δύο έπαιρναν ως δεδομένο ότι υπήρξε απλά απέρριπταν το τι έλεγαν οι Χριστιανοί ότι ήταν και επιχειρούσαν να τον δείξουν απατεώνα.)

Ο Κέλσος από την πλευρά του είχε μάλλον γενικότερο ζήτημα "αντίδρασης" προς διάφορα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2014, 10:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Κέλσος έζησε πριν την άνοδο του Νεοπλατωνισμού και 1-2 γενιές πριν τον Ιάμβλιχο, το Πλωτίνο και τον Πορφύριο (που προσπάθησε να μιμηθεί τον Κέσλο στη αντιχριστιανική πολεμική, επίσης χωρίς να προσπαθεί να δείξει ανυπαρξία Ιησού! και οι δύο έπαιρναν ως δεδομένο ότι υπήρξε απλά απέρριπταν το τι έλεγαν οι Χριστιανοί ότι ήταν και επιχειρούσαν να τον δείξουν απατεώνα.)

Ο Κέλσος από την πλευρά του είχε μάλλον γενικότερο ζήτημα "αντίδρασης" προς διάφορα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Εδώ πέρα οι σύγχρονοι βγάλανε θεωρίες για πολλούς Ιησούδες, λες και οι Χριστιανοί μάρτυρες κήρυτταν διάφορους.

Όλα αυτά είναι εκ του πονηρού για να καταστρέψουν την ελπίδα του ανθρώπου, οι δήθεν ελευθερωτές του πνεύματος που είναι μασώνοι και σατανιστές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2014, 21:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Τατιανός αναφέρει ως μεγαλούργημά του, τη ρίψη στην πυρά των έργων του Κέλσου, ευτυχώς κάτι διασώθηκε απο τον Ωριγένη έστω και παραποιημένο σε κάποια σημεία.

Ευτυχώς είναι πανεύκολο να ξεχωρίσεις ποιά σημεία είναι παραποιημένα και να φιτράρεις την κάθε φράση με κάθε νόημα που απορέει απ' αυτήν.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2014, 21:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μεταφορά περιεχομένου στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
26/6/2014

Αίολε, δεν είναι ο μόνος, όλοι οι απολογητάδες το μόνο που έχουν να επιδείξουν είναι η αρώστεια τους.

Εσύ συνέχισε να γράφεις, ΟΧΙ γι' αυτούς που θέλουν να σε βουλώσουν επειδή είσαι απειλή για το Χ εδραιωμένο συστημικό συμφέρον, αλλά για τον/την αναγνώστη/ρια που θέλουν να μάθουν την αλήθεια που τους έκρυψαν και το ψέμα που τους πότισαν για να τους έχουν αλυσοδεμένους.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2014, 02:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε, killuminati ή Χρίστος Ελ.


Απεστάλη: 19/06/2014, 19:50:43

quote:
Αίολος προς killuminati:
Μεταφορά περιεχομένου στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
26/6/2014


Απεστάλη: 19/06/2014, 20:40:22

quote:
Killuminati προς Αίολο:
Μεταφορά περιεχομένου στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
26/6/2014

Νομίζω πως κάπου εδώ, η συμμετοχή σας εδώ χάμω θα πρέπει να τελειώνει. Δεν φαντάζομαι να έχετε αντίρρηση. Ούτε και τις αντιρρήσεις της Δ.Ο. μπορώ να φανταστώ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2014, 03:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε μου DSM.

quote:
Νομίζω πως κάπου εδώ, η συμμετοχή σας εδώ χάμω θα πρέπει να τελειώνει. Δεν φαντάζομαι να έχετε αντίρρηση. Ούτε και τις αντιρρήσεις της Δ.Ο. μπορώ να φανταστώ.

Δε παίζει λύση στο πρόβλημα φίλε, όπως είπε και ο Αιθέρας, 1 λογαριασμό κλείνεις, 10 φτιάχνει.

Το πρόβλημα κιλουμινάτι ένα φάρμακο έχει φίλε μου, περιθωριοποίηση και γράψιμο κανονικά.

Ξέρεις τι είναι να σε βρίζει ο άλλος κι εσύ να γελάς με το κατάντημά του?

Ο άλλος θεωρεί οτι είσαι ξεφτύλας που δεν του απαντάς με μπινελίκια, γιατί μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει το κεφάλι του, τόσο μπορεί να πιάσει τελική, δε γίνεται φίλε μου με LADA να τρέξεις όπως με Ferrari, γίνεται?

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2014, 04:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ κλειδαρά.

Το Lada μια χαρά κερδίζει τη Ferrari. Μπέσα. Εις ολίγον θα έχεις και τις αποδείξεις. Αμεινία επιτρέποντος φυσικά. Διακριτικά απέφυγες που η διαπίστωσή μου αφορούσε και τον Αίολο. Αλλά είναι ευτυχής η διακριτική σου αντιμετώπιση.

Μεταφορά περιεχομένου στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
26/6/2014

Σε κάθε περίπτωση, πολύ χαίρομαι που επέστρεψες. Εξίσου μπέσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2014, 14:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιὰ τὲς θρησκευτικὲς μας δοξασίες - ὁ κοῦφος Ἰουλιανὸς εἶπεν «Ἀνέγνων, ἔγνων, κατέγνων».
Τάχατες μᾶς ἐκμηδένισε μὲ τὸ «κατέγνων» του, ὁ γελοιωδέστατος.
Τέτοιες ξυπνάδες ὅμως πέρασι δὲν ἔχουνε σ᾿ ἐμᾶς τοὺς Χριστιανούς.
«Ἀνέγνως, ἀλλ᾿ οὐκ ἔγνως· εἰ γὰρ ἔγνως, οὐκ ἂν κατέγνως» ἀπαντήσαμεν ἀμέσως. Κ. Π. Καβάφης (1863-1933) - Οὐκ ἔγνως


Σημ. ἀνέγνων, ἔγνων, κατέγνων: παροιμιακὴ ἔκφραση ἀπάντηση τοῦ Ἰουλιανοῦ σὲ ἐπιστολὴ ἐπισκόπων.
Ἡ ἀνταπάντηση ὅμως ποὺ ἔλαβε, ἐνδεχομένως μάλιστα ἀπὸ τὸν Μέγα Βασίλειο,
ἦταν ἐξ ἴσου παροιμιώδης: ἀνέγνως, ἀλλ᾿ οὐκ ἔγνως. εἰ γὰρ ἔγνως, οὐκ ἂν κατέγνως.


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2014, 14:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Shadow_Dance
quote:
Αίολε, δεν είναι ο μόνος, όλοι οι απολογητάδες το μόνο που έχουν να επιδείξουν είναι η αρώστεια τους.

Εσύ συνέχισε να γράφεις, ΟΧΙ γι' αυτούς που θέλουν να σε βουλώσουν επειδή είσαι απειλή για το Χ εδραιωμένο συστημικό συμφέρον, αλλά για τον/την αναγνώστη/ρια που θέλουν να μάθουν την αλήθεια που τους έκρυψαν και το ψέμα που τους πότισαν για να τους έχουν αλυσοδεμένους.


Φίλε μου, μιας και με σχολίασες, σου οφείλω - καθώς και στην ΔΟ - μια εξήγηση.
Δεν πολυσυμμετέχω τον τελευταίο καιρό για διαφόρους λόγους.
Εχω βαρεθεί να γράφω τα ίδια και τα ίδια αφ' ενός και αφ' ετέρου, όπως κι εσύ έχεις διαπιστώσει, είναι αδύνατον να διεξάγεις διάλογο με όλους αυτούς που επιεικώς χαρακτηρίζεις απολογητάδες.
Βαρέθηκα να τον βλέπω να γράφει διαρκώς μαλακίες, ν' αποφεύγει τον διάλογο και να προσβάλλει την νοημοσύνη και να κοροϊδεύει σοβαρούς συνομιλητές όπως εσύ, ο sesostris και άλλοι.
Δεν έχω πλέον την υπομονή (που είναι αρετή) ν' ασχοληθώ μαζί τους και σε μία "έκρηξη", ας την πούμε, έγραψα ότι έγραψα και δεν μετανοιώνω.
Με το συμπάθειο.


Μεταφορά περιεχομένου στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
26/6/2014


quote:
Νομίζω πως κάπου εδώ, η συμμετοχή σας εδώ χάμω θα πρέπει να τελειώνει. Δεν φαντάζομαι να έχετε αντίρρηση. Ούτε και τις αντιρρήσεις της Δ.Ο. μπορώ να φανταστώ.

Μεταφορά περιεχομένου στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
26/6/2014


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2014, 15:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά περιεχομένου στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
26/6/2014

Υ.Γ. Δεν πρόκειται περί δικού μου λεξιλογίου. Το συγκεκριμένο αποτελεί δάνειο από τον Καραισκάκη.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.359375
Maintained by Digital Alchemy