ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Προς Διαχειριστική Ομάδα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 16:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Stiv
quote:
Δεν ειναι απολυτο αυτο που λες Νικ υπαρχουν ανθρωποι με / ανοιχτους οριζοντες

Άνθρωποι, ακόμα και θρησκευόμενοι, με τόσο ανοιχτούς ορίζοντες όσο ο Νικόμαχος πίστεψέ με... είναι λίγοι

quote:
Υ.Γ Τον άνθρωπο που είπε ότι "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" τον έστειλε το τότε Ιερατείο από εκεί που ήρθε λόγω ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ...

Το ιερατείο τον έστειλε, ή ο ελληνικός λαός;

Αχ, βρε Doc...

Ειλικρινά.
Πόσοι νομίζεις ότι καταλαβαίνουν το χιούμορ σου???

Η πιθανότητα πρέπει να είναι της ίδιας τάξης μεγέθους με την πιθανότητα ο macedon (ναι αυτός του υψηλού επιπέδου που αντί για αντεπιχειρήματα ποστάρει μυξομάντηλα...) και η "επιστημονική" ιστοσελίδα http://www.jesusneverexisted.com/persecutions.html να έχουν τις ΙΔΙΕΣ 10 αναφορές με την ΙΔΙΑ σειρά...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 01/06/2012 16:07:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 16:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon



Άντε, θα βγάλεις κανένα περιστεράκι με το μαντηλάκι όπως κάνουν κάποιοι συνταξιούχοι ταχυδακτυλουργοί που έχουν ξεπεραστεί τα τρικ τους ή το έχεις μόνο για τις μύξες και τα σάλια σου???

Υ.Γ miserabile visu...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 01/06/2012 16:12:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 16:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Eρευνάτε τας Γραφάς....

-Αγαπητέ Πάνο, με ειλικρινή σεβασμό για τον πλούτο των γνώσεων σου, πιστεύω ότι θα ωφελούσε αν ολοκλήρωνες αυτή την φράση του Ιησού Χριστού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 16:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Βρε Σωτήρη μου δεν αφήνεις τις συμβουλές κατά μέρος και κοίτα να υπογραμμίσεις ποια κομμάτια από τη σκαναρισμένη σελίδα του Σταγειρίτη ΠΕΡΙ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ "έκανα γαργάρα"

Φίλε PanoT , αν νομίζης ότι θα παίξω το παιχνίδι σου όπως με τις μεταφράσεις δικών σου κειμένων , που ζητάς να τις κάνουν άλλοι , πλανάσαι πλάνην οικτράν . Είναι ακριβώς αυτά που σκοπίμως δεν έλαβες υπ' όψιν σου και δεν τα υπογράμμισες . Μπορείς να το κάνης και μόνος σου δίχως την δική μου βοήθεια .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 16:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Eρευνάτε τας Γραφάς....

-Αγαπητέ Πάνο, με ειλικρινή σεβασμό για τον πλούτο των γνώσεων σου, πιστεύω ότι θα ωφελούσε αν ολοκλήρωνες αυτή την φράση του Ιησού Χριστού.


Πλούτο γνώσεων έχουν άλλα μέλη εδώ μέσα και όχι εγώ φίλε Notirk. Δυστυχώς σε κάποια από αυτά λείπει η καλή προαίρεση οπότε χάνουν ότι και να γνωρίζουν.

Τέσπα.

Για κοίτα αν σου κάνει αυτό ή θέλεις και πριν ή/και μετά από αυτό να σου ποστάρω και άλλο.

Ιω Ε‐39 ἐρευνᾶτε τὰς γραφάς, ὅτι ὑμεῖς δοκεῖτε ἐν αὐταῖς ζωὴν αἰώνιον ἔχειν· καὶ ἐκεῖναί εἰσιν αἱ μαρτυροῦσαι περὶ ἐμοῦ·

Υποθέτω ότι κάτι θέλεις να πεις επ'αυτού και θέλω να συνεχίσεις τη σκέψη σου.

Υ.Γ Δες αν ταιριάζει κάποιο άλλο thread καλύτερα από το παρόν και πάμε εκεί να συζητήσουμε με την ησυχία μας.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 16:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η πιθανότητα πρέπει να είναι της ίδιας τάξης μεγέθους με την πιθανότητα ο macedon

Το ξέρω αλλα δε πειράζει, κάνει να βγαίνουν πολλά στη φορα..
..Άβυσσος η ψυχή του νεάτερνταλ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 16:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωτήρης
quote:
PanosT
Βρε Σωτήρη μου δεν αφήνεις τις συμβουλές κατά μέρος και κοίτα να υπογραμμίσεις ποια κομμάτια από τη σκαναρισμένη σελίδα του Σταγειρίτη ΠΕΡΙ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ "έκανα γαργάρα"

Φίλε PanoT , αν νομίζης ότι θα παίξω το παιχνίδι σου όπως με τις μεταφράσεις δικών σου κειμένων , που ζητάς να τις κάνουν άλλοι , πλανάσαι πλάνην οικτράν .

Που είναι το κακό να μεταφράσετε τις πηγές που οι ΙΔΙΟΙ φέρατε προς συζήτηση???

Τι λογική είναι αυτή?

Τι σας ενοχλεί?
Τι σας φοβίζει?

Είναι ποτε δυνατόν να μου φέρνατε κάτι από πηγή που σας έδωσα εγώ και να μου ζητούσατε extra αποδόσεις/ερμηνείες/μεταφράσεις/πληροφορίες μεσά από την ΙΔΙΑ πηγή και να σας έκανα αυτά τα...ναζάκια!!!

Τι να πώ...

Εγώ είδα την "ποιότητα" των μεταφράσεων του macedon στον Renan και γι'αυτό επιμένω να τις κάνει αυτός με το χεράκι του.

Έστω αν είχε κάποιος από εμάς τον Gibbon στα Ελληνικά δεν θα υπήρχε πρόβλημα αλλά βλέπεις και εσύ έπεσες θύμα απάτης με τα βιβλία του Gibbon.

Από την άλλη και ο macedon μας κρατάει κρυφό σε ποια γλώσσα έχει το Gibbon (εκτός από τα Ποντιακά όπου μας το είπε ξεκάθαρα ο άνθρωπος)

quote:

Είναι ακριβώς αυτά που σκοπίμως δεν έλαβες υπ' όψιν σου και δεν τα υπογράμμισες . Μπορείς να το κάνης και μόνος σου δίχως την δική μου βοήθεια .

Βρε άσε τα ναζάκια και πες μου

α) εδώ λέει αυτό ο Σταγειρίτης και το έκανες γαργάρα

β) εδώ μας λέει καθαρά ότι γίνονταν το άσπρο και εσύ υποστηρίζεις ότι έγινε το μαύρο.

κτλ

Και επειδή στη δημιουργία εντυπώσεων απέτυχε και ο "μέγας ταχυδακτυλουργός" του παρελθόντος macedon καταλαβαίνεις Σωτήρη μου ότι αναλαμβάνεις δύσκολο έργο...

Ξαναποστάρω τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ σκαναρισμένη σελίδα με τις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ υπογραμμίσεις για να δούμε τι άφησα χωρίς να το υπογραμμίσω και αν αλλάζει το συμπέρασμά μου ότι το τότε Ιερατείο είχε ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΑΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΤΩΝ ΑΓΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

Ας κρίνει ο καθένας.

ΚΑΙ ο Σταγειρίτης σας τα λέει μια χαρά αλλά όσο έχετε τα μάτια σας και τα αυτιά σας κλειστά θα πέφτετε από τη μία πλάνη στην άλλη και θα φοβάται κάποιος από εσάς πότε να μετάφρασει πότε να υπογραμμίσει πότε να επανέλθει σε κάποιο θέμα με αντεπιχειρήματα κτλ κτλ...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 01/06/2012 17:10:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 17:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
-Eρευνάτε τας Γραφάς....

-Αγαπητέ Πάνο, με ειλικρινή σεβασμό για τον πλούτο των γνώσεων σου, πιστεύω ότι θα ωφελούσε αν ολοκλήρωνες αυτή την φράση του Ιησού Χριστού.
---------------------------------------------------


Πλούτο γνώσεων έχουν άλλα μέλη εδώ μέσα και όχι εγώ φίλε Notirk. Δυστυχώς σε κάποια από αυτά λείπει η καλή προαίρεση οπότε χάνουν ότι και να γνωρίζουν.

Τέσπα.

Για κοίτα αν σου κάνει αυτό ή θέλεις και πριν ή/και μετά από αυτό να σου ποστάρω και άλλο.

Ιω Ε‐39 ἐρευνᾶτε τὰς γραφάς, ὅτι ὑμεῖς δοκεῖτε ἐν αὐταῖς ζωὴν αἰώνιον ἔχειν· καὶ ἐκεῖναί εἰσιν αἱ μαρτυροῦσαι περὶ ἐμοῦ·

Υποθέτω ότι κάτι θέλεις να πεις επ'αυτού και θέλω να συνεχίσεις τη σκέψη σου.

Υ.Γ Δες αν ταιριάζει κάποιο άλλο thread καλύτερα από το παρόν και πάμε εκεί να συζητήσουμε με τη-Πάνο, άδραξα την ευκαιρία γενικεύοντας το νόημα της φράσης, για να επισημάνω ότι
‘’ ερευνάμε τας γραφάς’’ αλλά ο καθένας παίρνει από αυτές, αυτό που είναι έτοιμος να πάρει.
ν ησυχία μας.

Ερευνάτε τας Γραφάς
-------------------------------------------------------


-Πάνο, άδραξα την ευκαιρία γενικεύοντας το νόημα της φράσης, για να επισημάνω ότι ‘’ ερευνάμε τας γραφάς’’ αλλά ο καθένας παίρνει από αυτές, αυτό που είναι έτοιμος να πάρει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 17:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Η πιθανότητα πρέπει να είναι της ίδιας τάξης μεγέθους με την πιθανότητα ο macedon

Το ξέρω αλλα δε πειράζει, κάνει να βγαίνουν πολλά στη φορα..
..Άβυσσος η ψυχή του νεάτερνταλ

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 17:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--Συγνώμη για την σαλατοποίηση του προηγούμενου ποστ μου, ελπίζω να ήταν δροσερή σαλάτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 17:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
-Πάνο, άδραξα την ευκαιρία γενικεύοντας το νόημα της φράσης, για να επισημάνω ότι ‘’ ερευνάμε τας γραφάς’’ αλλά ο καθένας παίρνει από αυτές, αυτό που είναι έτοιμος να πάρει.

Τελικά αυτό που γράφεις συμβαίνει...

Όμως αν υπάρχει ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ θα ανακαλύπτεις συνεχώς πράγματα καθώς διαβάζεις

Η ΚΑΚΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ είναι αυτή που σε αναγκάζει να διαβάζεις όοοολα τα βιβλία με σκοπό να βρεις αυτό που ψάχνεις και όχι αυτό που πραγματικά ισχυρίζονται οι συγγραφείς.

Αυτό ακριβώς έχει πάθει ο macedon όπου είναι πολύ εύκολο από τις ΙΔΙΕΣ τις πηγές που φέρει να του αντικρούσεις ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΙΣ ΕΦΕΡΕ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ.

Με τα μόνα βιβλία που δεν έχει πρόβλημα ένας τέτοιος "ερευνητής" είναι με τα βιβλία που έγραψαν άνθρωποι οι οποίοι ως επί το πλείστον ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥΣ.

Γράφουν στα βιβλία τους για Ιστορία ενώ δεν είναι Ιστορικοί, κάνουν κρίσεις στα βιβλία τους επί Αρχαιολόγων και αρχαιολογικών ευρυμάτων ενώ δεν είναι Αρχαιολόγοι, αναφέρονται στα βιβλία τους σε συγκεκριμένα και εξειδικευμένα θρησκευτικά ζητήματα ενώ είναι άθρησκοι και άθεοι και πάει λέγοντας.

Για κάτι τέτοιες "ανίατες" περιπτώσεις "σπαταλάω" τον έλευθερο χρόνο μου κάνοντας "πλακίτσα" σε κάποιους που θεωρούν εαυτούς "επιπεδάτους" και "ξεμάντρωτους" και αν τυχόν βρεθεί και κάποιος με ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ και μου μάθει κάποια πράγματα από τα άπειρα που δεν γνωρίζω ακόμη καλύτερα...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 01/06/2012 17:39:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 18:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Προαίρεση με την έννοια του υποκειμενισμού έχουμε ΟΛΟΙ, και αυτοί που γράφουν και αυτοί που διαβάζουν.
-Όσα μα όσα και αν είναι αυτά που ξέρουμε είναι τόσα και ΤΕΤΟΙΑ αυτά που δεν ξέρουμε που και ο πιο σοφός πάνω στη γη μοιάζει και οφείλει να νοιώθει μαθητής.
-Ας είμαστε ταπεινοί μπροστά στο μεγαλείο αυτού που Είναι και που κανείς δεν γνωρίζει.
-Και κάτι ακόμα, τα βιβλία που πραγματικά αξίζουν ,είναι αυτά που ΘΑ ΜΑΣ ΜΑΘΟΥΝ ότι η Αλήθεια που ψάχνουμε να βρούμε δεν βρίσκετε στα βιβλία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 20:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Προαίρεση με την έννοια του υποκειμενισμού έχουμε ΟΛΟΙ, και αυτοί που γράφουν και αυτοί που διαβάζουν.

Ακριβώς!
Γι'αυτό πάντα τις ξεχωρίζω σε ΚΑΛΗ και ΚΑΚΗ...

quote:

-Όσα μα όσα και αν είναι αυτά που ξέρουμε είναι τόσα και ΤΕΤΟΙΑ αυτά που δεν ξέρουμε που και ο πιο σοφός πάνω στη γη μοιάζει και οφείλει να νοιώθει μαθητής.

Αυτά για ένα Χριστιανό (και δεν εννοώ εσένα) είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

quote:

-Ας είμαστε ταπεινοί μπροστά στο μεγαλείο αυτού που Είναι και που κανείς δεν γνωρίζει.

Η ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΡΕΤΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ.

Αλλά, αυτό που λες "κανείς δεν γνωρίζει" για εμάς τους Χριστιανούς δεν ισχύει.


Ιω Ε‐36 ἐγὼ δὲ ἔχω τὴν μαρτυρίαν μείζω τοῦ ᾿Ιωάννου· τὰ γὰρ ἔργα ἃ ἔδωκέ μοι ὁ πατὴρ ἵνα τελειώσω αὐτά, αὐτὰ τὰ ἔργα ἃ ἐγὼ ποιῶ, μαρτυρεῖ περὶ ἐμοῦ ὅτι ὁ πατήρ με ἀπέσταλκε.
Ιω Ε‐37 καὶ ὁ πέμψας με πατήρ, αὐτὸς μεμαρτύρηκε περὶ ἐμοῦ. οὔτε φωνὴν αὐτοῦ ἀκηκόατε πώποτε οὔτε εἶδος αὐτοῦ ἑωράκατε,
Ιω Ε‐38 καὶ τὸν λόγον αὐτοῦ οὐκ ἔχετε μένοντα ἐν ὑμῖν, ὅτι ὃν ἀπέστειλεν ἐκεῖνος, τούτῳ ὑμεῖς οὐ πιστεύετε.
Ιω Ε‐39 ἐρευνᾶτε τὰς γραφάς, ὅτι ὑμεῖς δοκεῖτε ἐν αὐταῖς ζωὴν αἰώνιον ἔχειν· καὶ ἐκεῖναί εἰσιν αἱ μαρτυροῦσαι περὶ ἐμοῦ·


Ιω Ιδ‐7 εἰ ἐγνώκειτέ με, καὶ τὸν πατέρα μου ἐγνώκειτε ἄν. καὶ ἀπ᾿ ἄρτι γινώσκετέ αὐτὸν καὶ ἑωράκατε αὐτόν.
Ιω Ιδ‐8 Λέγει αὐτῷ Φίλιππος· Κύριε, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα καὶ ἀρκεῖ ἡμῖν.
Ιω Ιδ‐9 λέγει αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· τοσοῦτον χρόνον μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι, καὶ οὐκ ἔγνωκάς με, Φίλιππε; ὁ ἑωρακὼς ἐμὲ ἑώρακε τὸν πατέρα· καὶ πῶς σὺ λέγεις, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα;
Ιω Ιδ‐10 οὐ πιστεύεις ὅτι ἐγὼ ἐν τῷ πατρὶ καὶ ὁ πατὴρ ἐν ἐμοί ἐστι; τὰ ῥήματα ἃ ἐγὼ λαλῶ ὑμῖν, ἀπ᾿ ἐμαυτοῦ οὐ λαλῶ ὁ δὲ πατὴρ ὁ ἐν ἐμοὶ μένων αὐτὸς ποιεῖ τὰ ἔργα.
Ιω Ιδ‐11 πιστεύετέ μοι ὅτι ἐγὼ ἐν τῷ πατρὶ καὶ ὁ πατὴρ ἐν ἐμοί· εἰ δὲ μή, διὰ τὰ ἔργα αὐτὰ πιστεύετέ μοι.
Ιω Ιδ‐12 ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ὁ πιστεύων εἰς ἐμέ, τὰ ἔργα ἃ ἐγὼ ποιῶ κἀκεῖνος ποιήσει, καὶ μείζονα τούτων ποιήσει, ὅτι ἐγὼ πρὸς τὸν πατέρα μου πορεύομαι,

quote:

-Και κάτι ακόμα, τα βιβλία που πραγματικά αξίζουν ,είναι αυτά που ΘΑ ΜΑΣ ΜΑΘΟΥΝ ότι η Αλήθεια που ψάχνουμε να βρούμε δεν βρίσκετε στα βιβλία.

Είναι αυτό που ονομάζει ο Doc "εμπειρίες" όπου αποκτάς γνώση που δεν υπάρχει σε ΚΑΝΕΝΑ βιβλίο.
Και πάλι όσον αφορά το Χριστιανισμό με το που ξεκινάς να "ερευνάς τις Γραφές" με ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ πάντα ξεκινάει ένα "τρελλό πανηγύρι εμπειριών" που δεν έχεις "που να τις βάλεις"...

Αυτές βέβαια επειδή είναι αυστηρά προσωπικές/βιωματικές δεν έχουν κανένα αντίκρυσμα για κάποιον άλλον όσο και να θες να τις μοιραστείς με όοοολον τον κόσμο.

Ότι και να σου πει τότε ο άλλος για να σου καταρρίψει την Πίστη σου, θα έχεις βιώσει ήδη τόοοοοοσα πολλά που δεν θα μένεις στο τι "γράφουν" ή "δεν γράφουν" τα Ευαγγέλια/Ψαλμοί/Πατερικά Κείμενα/Συναξάρια κτλ αλλά θα έχεις πάρει μια ελαχιστότατη προσωπική/βιωματική γεύση από τα επέκεινα και απλά θα κάνεις "πλακίτσα" στους αρνητές...


Μτ Η‐21 ῞Ετερος δὲ τῶν μαθητῶν αὐτοῦ εἶπεν αὐτῷ· Κύριε, ἐπίτρεψόν μοι πρῶτον ἀπελθεῖν καὶ θάψαι τὸν πατέρα μου.
Μτ Η‐22 ὁ δὲ ᾿Ιησοῦς εἶπεν αὐτῷ· ἀκολούθει μοι, καὶ ἄφες τοὺς νεκροὺς θάψαι τοὺς ἑαυτῶν νεκρούς.


Λκ Θ‐59 Εἶπε δὲ πρὸς ἕτερον· ἀκολούθει μοι. ὁ δὲ εἶπε· Κύριε, ἐπίτρεψόν μοι ἀπελθόντι πρῶτον θάψαι τὸν πατέρα μου.
Λκ Θ‐60 εἶπε δὲ αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· ἄφες τοὺς νεκροὺς θάψαι τοὺς ἑαυτῶν νεκρούς· σὺ δὲ ἀπελθὼν διάγγελλε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ.


Οι αρνητές θα σε ονομάζουν Κρετίνο ("Chretiene", Χριστιανό) και με το δίκιο τους διότι η δική τους "αλήθεια" είναι μέσα από τα βιβλία ενώ τη δική σου ΑΛΗΘΕΙΑ την έχεις βιώσει με υπερβατικό τρόπο και είναι τέτοια ώστε ευχαρίστως θυσιάζεις ακόμη και την ίδια σου τη ζωή όταν σου απαιτηθεί παρά να προδώσεις τα πιστεύω σου.

Οι άλλοι σε θεωρούν κρετίνο με τα ανθρώπινα δεδομένα αλλά εσύ έχεις πάρει "σκονάκι" άνωθεν για το διαγώνισμα και βαδίζεις εκ του ασφαλούς αφήνοντας τους άλλους "σύξυλους".


Ιω Ιδ‐6 λέγει αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· ἐγώ εἰμι ἡ ὁδὸς καὶ ἡ ἀλήθεια καὶ ἡ ζωή· οὐδεὶς ἔρχεται πρὸς τὸν Πατέρα εἰ μὴ δι᾿ ἐμοῦ.


Ιω Ια‐25 εἶπεν αὐτῇ ὁ ᾿Ιησοῦς· ἐγώ εἰμι ἡ ἀνάστασις καὶ ἡ ζωή.
Ιω Ια‐26 ὁ πιστεύων εἰς ἐμέ, κἂν ἀποθάνῃ, ζήσεται καὶ πᾶς ὁ ζῶν καὶ πιστεύων εἰς ἐμὲ οὐ μὴ ἀποθάνῃ εἰς τὸν αἰῶνα.


Ιω Η‐12 Πάλιν οὖν αὐτοῖς ὁ ᾿Ιησοῦς ἐλάλησε λέγων· ἐγώ εἰμι τὸ φῶς τοῦ κόσμου· ὁ ἀκολουθῶν ἐμοὶ οὐ μὴ περιπατήσῃ ἐν τῇ σκοτίᾳ, ἀλλ᾿ ἕξει τὸ φῶς τῆς ζωῆς.


Αν δεν έχεις ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ όταν "ερευνάς τας Γραφάς" και δεν έχεις πάρει το... "Full Pack" μαζί με τις (υποσχεθείσες από Τον ΙΔΙΟ άρα ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ) βιωματικές εμπειρίες όλα τα παρπάνω σου φαίνονται λόγια ψυχασθενούς όπως έχει πει και ο macedon.


Ιω Ιδ‐13 καὶ ὅτι ἂν αἰτήσητε ἐν τῷ ὀνόματί μου, τοῦτο ποιήσω, ἵνα δοξασθῇ ὁ πατὴρ ἐν τῶ υἱῷ.
Ιω Ιδ‐14 ἐάν τι αἰτήσητε ἐν τῷ ὀνόματί μου, ἐγὼ ποιήσω.
Ιω Ιδ‐15 ᾿Εὰν ἀγαπᾶτέ με, τὰς ἐντολὰς τὰς ἐμὰς τηρήσατε,


Το παράξενο είναι ότι ενώ επί μήνες "κατηγορώ" τον macedon (και άλλα μέλη) για ΚΑΚΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ και δεν βρέθηκε κάποιος είτε από τους "κατηγορούμενους" είτε από τα υπόλοιπα μέλη είτε από τη Δ.Ο να με ρωτήσουν από που τεκμαίρω κάτι τέτοιο.

Τέσπα σας έδωσα την απάντηση έστω και αν δε με ρωτήσατε.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 20:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν επιτρέψεις πανο, απλα μια υπόδειξη θα γίνει για τον (επίπεδατο) που κυνηγας.

Είπες πως έδωσες απάντηση και μιλησες περι προαίρεσης.

Ναι πολλα εκει κρύβονται,

μα πρόσεξε,

σε άλλο τοπικ κατα κάποιο τροπο την είπα και εγω στο Μακεδόνα, για την επιμονή του με τον εθνικισμό. Η καλή προαίρεση λέει, αν ο αλλος έχει δίκαιο σε κάτι, μπορει να μην το παραδέχομαι, μα δεν συνεχίζω και να απαντώ! Οπότε η ίδια η καλή προαίρεση, λέει οκ..δεν έχουμε άλλο να πούμε, και η ομορφια στη συζήτηση, είναι, πως πέραν όσο η κάποιων που μας χωρίζουν,, υπάρχει πάντα καλή πρόθεση να συνεχίσουμε τη συζήτηση κάπου αλλου.

Αν όμως όπως συμβαίνει ακριβώς στη δική σου περίπτωση, ζητάς ξανά και ξανά το ίδιο πράγμα (που ίσως και να έχεις δίκαιο) λυπεί μια λεπτή ευαισθησία προς τον συνομιλητη σου, και επικρατεί ακριβώς αυτο που λες πως απαντήσες, συμβαινει διλ σε σένα τον ίδιο!

Προαίρεση!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 01/06/2012 20:56:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 21:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Πλάτωνας

Για να μην παρεξηγηθώ η ΚΑΛΗ και ΚΑΚΗ προαίρεση που αναφέρω πάει μόνο στον ΤΡΟΠΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΩΝ ΠΗΓΩΝ και όχι προς το συνομιλητή σαν άτομο/προσωπικότητα/χαρακτήρα.

Για τη συμπεριφορά μου απέναντι στο macedon μπορείτε να με θεωρείτε όπως θέλετε, ακόμα και ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟ και είναι κάτι που το δέχομαι αλλά δεν το αποδέχομαι.

Ο macedon θα πρέπει να μας αποδείξει (αν θέλει και μπορεί βέβαια) ότι κάνω λάθος και ο τρόπος με τον οποίο ερευνά τις πηγές είναι ο "σωστός" αντιμετωπίζοντάς με επιχειρήματα και αντίλογο.

Η σιωπή και η απόσυρση είναι παραδοχή ήττας σε επίπεδο επιχειρημάτων και Αναλυτικής Σκέψης...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 22:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ό,τι πεις.
- Πετάει ο γάιδαρος;
- Πετάει!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 07:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνος
Για τη συμπεριφορά μου απέναντι στο macedon μπορείτε να με θεωρείτε όπως θέλετε, ακόμα και ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟ και είναι κάτι που το δέχομαι αλλά δεν το αποδέχομαι.
..........

Οκ Πάνος, μα θα σου πω ένα ανέκδοτο που άκουσα πολλα χρόνια τώρα, και με είχε προβληματίσει αρκετα.

Κάποτε,ο διαβολος έκανε βόλτα σε ένα πάρκο, μαζι με ένα φίλο του, και συζήταγαν διάφορα, όταν κάποια στιγμη, ένας νεαρός που περπατούσε μπροστά τους, σταμάτησε και μάζεψε κάτι απο το έδαφος.

Αμέσως η προσοχη του διαβολου, εστιαστηκε σε εκείνο το Νέο.

Τι συμβαίνει, ρώτησε ο φίλος του, το Διαβολο.

Βρήκε την αλήθεια, απάντησε ο Διαβολος.

Α! Μα τότε έχασες έναν, απάντησε ο φίλος του.

Καθόλου, απάντησε ο διαβολος. Τώρα θα τον βοηθήσω να την Οργανώσει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 01:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό ΠΛΑΤΩΝΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 14:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ό,τι πεις.
- Πετάει ο γάιδαρος;
- Πετάει!

Σ'ευχαριστώ και γι'αυτό σε γουστάρω τρελλά...

Είδες και εγώ όμως?
Κύριος.

Σε όσα threads/topics μιλάς για πολιτικο/οικονομικο/κοινωνικά θέματα σε αφήνω ελεύθερο χωρίς αντίλογο.

Διότι και εκεί με μια-δύο ερωτησούλες μου θα σε χάναμε και είναι κρίμα...

Αν όμως τύχει ποτέ και αισθανθείς έλλειψη και εκεί just call me!!!!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 14:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΠΛΑΤΩΝΑ

Φίλε Πλάτωνα το συγκεκριμένο τοπικ έχει να κάνει με εμένα και τη Δ.Ο και όχι με το macedon.

Στα αντίστοιχα threads από τα οποία ξεκίνησαν οι όποιες διαφορές μας με το macedon δεν υπάρχει ιδιαίτερη πρόκληση εκ μέρους μου να επανέλθει στις συζητήσεις ή να του ξαναποστάρω τα δικά τοτ πεπραγμένα.

Εγώ θα περιμένω υπομονετικά κάποιο δικό του ποστάρισμα σε ιστορικο/θρησκευτικό thread για να ξαναθυμηθούμε τα παλιά...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 05/06/2012 14:30:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 16:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν καταλαβαίνω κάτι...

-Το forum αυτό είναι εσωτεριστικο...

-Η στείρα αντιπαράθεση (μεταξύ χριστιανών, εθνικών, αθέων κ.λ.π.) που έχει προκύψει και συνεχίζει επί έτη, ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ;
-Τι σχέση έχει ως προς τον εσωτερισμό;

-Ο φανατισμός, η άγνοια και η τυρανία, κατά καιρούς εκφραστήκαν από ΟΛΑ τα δόγματα και ΟΛΕΣ τις θρησκείες, με τραγικές συνέπειες και αυτά είναι γνωστά ιστορικά.
-Όλα αυτά συνέβησαν από ΜΗ συνειδητούς ανθρώπους -ΒΕΒΗΛΟΥΣ- (ανεξαρτήτου δόγματος).
Τι νόημα έχουν εδώ, που θα έπρεπε να συζητούνται θέματα εξύψωσης της ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΟΣ.

-ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ, ΑΓΝΟΙΑ, ΤΥΡΑΝΙΑ, είναι οι προαιώνιοι ΕΧΘΡΟΙ του Ανθρώπου και της εξύψωσης αυτού, όπως και του Λόγου εν γένει.
Είναι το συνεχές και προαιώνιο "κακό", το οποίο φονεύει συνεχώς Τόν "Διδάσκαλο"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 16:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διά πρώτη φορά θα ζητήσω απαντηση απο μέλη και ιδίως απο τους συντονιστές, διότι πιστεύω ότι αγαπούν το forum και τον Εσωτερισμό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 19:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια σύντομη τοποθέτηση από εμένα.
Θα διακρίνω την "αντιπαράθεση" από τη "στείρα αντιπαράθεση" (και πολύ καλά κάνεις και χρησιμοποιείς αυτόν τον διαφωτιστικό προσδιορισμό ).

Η αντιπαράθεση απόψεων, κοινώς ο διάλογος, είναι ένας δρόμος για να φτάσει κανείς σε μεγαλύτερου βαθμού κατανόηση πολλών ερωτημάτων για τον κόσμο, τον εσωτερικό και εξωτερικό. Αυτό κάνουμε άλλωστε και με τον εαυτό μας πολλές φορές, όταν σκεφτόμαστε. Προσπαθούμε να δούμε ποιο είναι το ερώτημα και βάζουμε τα διάφορα στοιχεία, απόψεις, θέσεις, κ.λπ. σε εσωτερικό "διάλογο".

Τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα όταν προσπαθούμε να αντιπαρατεθούμε με άλλους ανθρώπους. Μπαίνουν και άλλα πράγματα στο παιχνίδι εκτός από τις αντικρουόμενες ιδεολογίες, που από μόνες τους είναι ήδη αρκετές για να οδηγήσουν σε στείρες αντιπαραθέσεις. Μπαίνει, π.χ., η προσπάθεια να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι από τους άλλους (ότι ανήκουμε σε μια ιδεολογική ομάδα η οποία είναι ανώτερη από την ιδεολογική ομάδα που ανήκει και προσδιορίζει αυτόν με τον οποίο διαφωνούμε). Μπαίνει επίσης ο φόβος να παραδεχτούμε ότι ίσως σε κάτι να κάνουμε λάθος, ότι δε γνωρίζουμε, ότι είμαστε λιγότερο επαρκείς, κ.λπ. Γενικότερα, εκτός από τις ιδεολογίες, έρχονται και οι προσωπικότητες σε αντιπαράθεση.

Δεδομένου ακόμα, ότι τα υπαρξιακά ζητήματα αγγίζουν τον πυρήνα της ύπαρξής μας, βρίσκονται στο κέντρο της κοσμοθεωρίας μας και επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό ακόμα και τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τον εαυτό μας, δεν είναι εύκολο να τα αμφισβητήσουμε. Οι μάχες που δίνονται στο ιδεολογικό πεδίο είναι πολύ έντονες και το να παραδεχτούμε μια ήττα έχει σημαντικές συνέπειες (πιθανόν να πρέπει να αναθεωρήσουμε πολλά πράγματα που θεωρούσαμε ως δεδομένα). Έτσι, αντιστεκόμαστε με κάθε θεμιτό και αθέμιτο τρόπο.

Τέλος, ένας από τους σημαντικότερους λόγους είναι ότι νομίζουμε πολλοί άνθρωποι ότι ξέρουμε να συζητάμε. Νομίζουμε ότι επειδή συζητάμε για τον Χριστό, τα εθνικά μας εδάφη και την ελληνική μας περηφάνεια, κ.λπ. αυτό μας διαφοροποιεί από εκείνους που συζητούν στα καφενεία για "υποδεέστερα" ζητήματα. Σε τελική ανάλυση, "ο καθένας μπορεί να φιλοσοφήσει", σκεφτόμαστε οι περισσότεροι, χωρίς καν να κάνουμε προσπάθεια να μάθουμε τι πραγματικά σημαίνει φιλοσοφικός διάλογος, τι σημαίνει επιχείρημα, ποιοι είναι οι κανόνες εξαγωγής συμπερασμάτων, ποιοι συλλογισμοί καταστρατηγούν λογικούς κανόνες, πότε αυθαιρετούμε παρουσιάζοντας υποθέσεις ως αδιαμφισβήτητες βεβαιότητες, και άλλα πολλά.

Η φιλοσοφία είναι ένα δύσκολο σπορ.
Θέλει πολύ προπόνηση, θέλει "ιδρώτα", θέλει να ξέρει κανείς πότε χάνει και πότε κερδίζει. Δε θέλει μόνο να "ανοίγουμε το στόμα μας" και να νομίζουμε ότι "μίλησε ο Βούδας" και όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να υποκλιθούν. Καταρχάς, δεν υπάρχουν καν "Βούδες" (εννοώ, αυθεντίες) αλλά υπάρχουν ιδεολογικά οικοδομήματα που έχουν δυνατά και ασθενή σημεία και που με μεγάλη προσοχή θα πρέπει να διερευνήσουμε, να δοκιμάσουμε, να τροποποιήσουμε.

Δε θα επεκταθώ άλλο, το θέμα είναι τεράστιο.
Κάποιες σκέψεις κατέθεσα μόνο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 19:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανο,ουδε μια περιπτωση ανθρωποθυσιας δεν υπαρχει στην αρχαια ελλαδα.Αν θελεις το συζηταμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 09:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote] amalia
Μια σύντομη τοποθέτηση από εμένα.
Θα διακρίνω την "αντιπαράθεση" από τη "στείρα αντιπαράθεση" (και πολύ καλά κάνεις και χρησιμοποιείς αυτόν τον διαφωτιστικό προσδιορισμό ).

Η αντιπαράθεση απόψεων, κοινώς ο διάλογος, είναι ένας δρόμος για να φτάσει κανείς σε μεγαλύτερου βαθμού κατανόηση πολλών ερωτημάτων για τον κόσμο, τον εσωτερικό και εξωτερικό. Αυτό κάνουμε άλλωστε και με τον εαυτό μας πολλές φορές, όταν σκεφτόμαστε. Προσπαθούμε να δούμε ποιο είναι το ερώτημα και βάζουμε τα διάφορα στοιχεία, απόψεις, θέσεις, κ.λπ. σε εσωτερικό "διάλογο".

Τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα όταν προσπαθούμε να αντιπαρατεθούμε με άλλους ανθρώπους. Μπαίνουν και άλλα πράγματα στο παιχνίδι εκτός από τις αντικρουόμενες ιδεολογίες, που από μόνες τους είναι ήδη αρκετές για να οδηγήσουν σε στείρες αντιπαραθέσεις. Μπαίνει, π.χ., η προσπάθεια να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι από τους άλλους (ότι ανήκουμε σε μια ιδεολογική ομάδα η οποία είναι ανώτερη από την ιδεολογική ομάδα που ανήκει και προσδιορίζει αυτόν με τον οποίο διαφωνούμε). Μπαίνει επίσης ο φόβος να παραδεχτούμε ότι ίσως σε κάτι να κάνουμε λάθος, ότι δε γνωρίζουμε, ότι είμαστε λιγότερο επαρκείς, κ.λπ. Γενικότερα, εκτός από τις ιδεολογίες, έρχονται και οι προσωπικότητες σε αντιπαράθεση.

Δεδομένου ακόμα, ότι τα υπαρξιακά ζητήματα αγγίζουν τον πυρήνα της ύπαρξής μας, βρίσκονται στο κέντρο της κοσμοθεωρίας μας και επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό ακόμα και τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τον εαυτό μας, δεν είναι εύκολο να τα αμφισβητήσουμε. Οι μάχες που δίνονται στο ιδεολογικό πεδίο είναι πολύ έντονες και το να παραδεχτούμε μια ήττα έχει σημαντικές συνέπειες (πιθανόν να πρέπει να αναθεωρήσουμε πολλά πράγματα που θεωρούσαμε ως δεδομένα). Έτσι, αντιστεκόμαστε με κάθε θεμιτό και αθέμιτο τρόπο.

Τέλος, ένας από τους σημαντικότερους λόγους είναι ότι νομίζουμε πολλοί άνθρωποι ότι ξέρουμε να συζητάμε. Νομίζουμε ότι επειδή συζητάμε για τον Χριστό, τα εθνικά μας εδάφη και την ελληνική μας περηφάνεια, κ.λπ. αυτό μας διαφοροποιεί από εκείνους που συζητούν στα καφενεία για "υποδεέστερα" ζητήματα. Σε τελική ανάλυση, "ο καθένας μπορεί να φιλοσοφήσει", σκεφτόμαστε οι περισσότεροι, χωρίς καν να κάνουμε προσπάθεια να μάθουμε τι πραγματικά σημαίνει φιλοσοφικός διάλογος, τι σημαίνει επιχείρημα, ποιοι είναι οι κανόνες εξαγωγής συμπερασμάτων, ποιοι συλλογισμοί καταστρατηγούν λογικούς κανόνες, πότε αυθαιρετούμε παρουσιάζοντας υποθέσεις ως αδιαμφισβήτητες βεβαιότητες, και άλλα πολλά.

Η φιλοσοφία είναι ένα δύσκολο σπορ.
Θέλει πολύ προπόνηση, θέλει "ιδρώτα", θέλει να ξέρει κανείς πότε χάνει και πότε κερδίζει. Δε θέλει μόνο να "ανοίγουμε το στόμα μας" και να νομίζουμε ότι "μίλησε ο Βούδας" και όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να υποκλιθούν. Καταρχάς, δεν υπάρχουν καν "Βούδες" (εννοώ, αυθεντίες) αλλά υπάρχουν ιδεολογικά οικοδομήματα που έχουν δυνατά και ασθενή σημεία και που με μεγάλη προσοχή θα πρέπει να διερευνήσουμε, να δοκιμάσουμε, να τροποποιήσουμε.

Δε θα επεκταθώ άλλο, το θέμα είναι τεράστιο.
Κάποιες σκέψεις κατέθεσα μόνο.



-----------------------------------------------------------

-Αμαλία συμφωνώ, με μια παρατήρηση που εμπεριέχει κατανόηση.

-Υπάρχουν εν ενεργεία θέματα τα οποία όχι μόνο δεν έχουν καμία σχέση με τον εσωτερισμό αλλά χρησιμοποιούνται και σαν βήμα πολιτικού προσηλυτισμού.

-Η κατανόηση μου συνίσταται στους λόγους που η διαχείριση τα αφήνει να λειτουργούν σεβόμενη τους θεματοθέτες ,οι οποίοι με την σειρά τους σεβόμενοι τον χαρακτήρα του εσωτέρικα θα πρέπει να τα απενεργοποιήσουν,ή οι συμμετέχοντες σε αυτά αποφασίσουν να απέχουν έως την de facto απενεργοποίηση τους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε θέλει μόνο να ανοίγουμε το στόμα μας και να νομίζουμε ότι μίλησε ο Βούδας και όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να υποκλιθούν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Λοιπόν;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 17:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου φίλοι που κάνετε τον κόπο να συμμετέχετε στο εν λόγω thread, για τις ΠΑΡΑΤΥΠΙΕΣ ΤΟΥ macedon (αν και εφόσον έγιναν) ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΘΕΣΗ???

Υπάρχουν άλλωστε τόσα άλλα θέματα που μιλάνε για εσωτερισμό...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 20:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT μάλλον αναφέρεσαι σε αυτή τη φράση του Macedon;
quote:
Macedon 01/07/2012, 02:55:37
Και μεις όταν λέμε "Χριστιανός", εννοούμε άλλο πράγμα (αφελής, ανόητος, αγράμματος, αμαθής, βλάκας, Ιουδαιόφερτος, μισέλληνας, ταλιμπάν, Γιαχβεδογκαγκά), αλλά το νόημα που δίνουμε στη λέξη είναι τελείως διαφορετικό απ'αυτό που έχει η ίδια η λέξη.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/07/2012 20:29:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2012, 18:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

PanosT μάλλον αναφέρεσαι σε αυτή τη φράση του Macedon;
quote:
Macedon 01/07/2012, 02:55:37
Και μεις όταν λέμε "Χριστιανός", εννοούμε άλλο πράγμα (αφελής, ανόητος, αγράμματος, αμαθής, βλάκας, Ιουδαιόφερτος, μισέλληνας, ταλιμπάν, Γιαχβεδογκαγκά), αλλά το νόημα που δίνουμε στη λέξη είναι τελείως διαφορετικό απ'αυτό που έχει η ίδια η λέξη.



Doc, η απάντησή σου αμέσως μετά στο macedon ήταν τέτοιας ποιότητας, που αν με ΤΑΠΩΝΕ κάποιος έτσι εμένα, θα ζήταγα από την amalia με p.m να σβήσει το λογαριασμό μου ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΑ ΜΟΥ τα ποστς μπας και αποφύγω το ρεζιλίκι...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 03/07/2012 18:39:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy