ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΟ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Estrella
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 13:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Estrella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Να δίνεις χωρίς να θυμάσαι και να παίρνεις χωρίς να ξεχνάς"
Έίπε ο Μεγάλος Ernesto Guevara De la Serna.
Το να ξέρεις να δίνεις και να μην περιμένεις ανταπόκριση είναι πολύ σημαντικό και βαθύ.Το άσχημο δεν είναι να μην ξέρεις να δίνεις,αλλά να θες να δώσεις και να μην έχεις τη δύναμη να δώσεις όσα θέλεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 14:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

βασικα φιλη semina ειναι οτι χειροτερο να θες να παιρνεις χωρις να δεινεις...το να δινει κανεις κατι εστω απλο αλλα με λιγη δοση αγαπης ειναι καλυτερο απο το να δινεις πολλα χωρις να τι θελεις...ο ανθρωπος απο την φυση του ειναι αλαζονας...θελει παντα να του προσφερουν χωρις να προσφερει αυτος...
εγω(χωρις να θελω να θελω να φανω υπεροπτης)θελω να δινω...δεν μου αρεσει να περνω κατι χωρις να δωσω...αισθανομαι πολυ ασχημα...
βεβαια δεν ειναι παντα καλο αυτο αλλα πιστευω πως ετσι δεν μενει ποτε κανεις παραπονεμενος...

Αγαπητο μελος Jason_18,
δεν θελω να παιρνω χωρις να δινω....προσπαθω,ομως,οταν βλεπω οτι μου δινουν να επιστρεφω..να δινω και εγω..απλα δεν ξερω κατα ποσο αρκουν..
Να σου πω και κατι,ολοι δινουμε λιγο-πολυ...το θεμα ειμαι με τι κινητρο δινουμε τα οσα δινουμε...αυτο πρεπει να κοιταμε παντα!
Φιλικα

Η μοναξιά θεραπεύεται.Αυτα που σε έκαναν να μείνεις μόνος, δεν θεραπευονται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 12:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα σε όλους,

Αναφέρω εν συντομία τις έξι ιδιότητες οι οποίες χαρακτηρίζουν τις υπηρεσίες μας ανιδιοτελείς και γεμάτες αγάπη, όπως μας έχουν δοθεί από τους μύστες και τους Δασκάλους.

Η πρώτη είναι ότι παρέχονται χωρίς καμιά σκέψη του εαυτού ή του εγώ μας.
Η δεύτερη ότι προσφέρονται χωρίς καμιά σκέψη ανταμοιβής.
Η τρίτη αφορά το αίσθημα ευθύνης και τη δέσμευση που αναλαμβάνουμε να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε.
Η τέταρτη είναι ότι παρέχονται με το χαμόγελο στα χείλη.
Η πέμπτη είναι ότι οι υπηρεσίες μας απευθύνονται σε όλους τους αδελφούς μας.
Και τέλος, όποια εξυπηρέτηση κι αν κάνουμε θα πρέπει να γίνεται με την καρδιά μας γεμάτη αγάπη.

Απ' ότι έχω αντιληφθεί και βιώσει έως τώρα, όσο περισσότερο δίνεις τόσο περισσότερο παίρνεις... όσο παράδοξο και αν ακούγεται.

Το μυστικό είναι να δίνεις χωρίς να περιμένεις την οποιαδήποτε ανταπόδωση.

"Be spiritually
alive
in 2005"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 14:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπέρα σε όλους,

Αναφέρω εν συντομία τις έξι ιδιότητες οι οποίες χαρακτηρίζουν τις υπηρεσίες μας ανιδιοτελείς και γεμάτες αγάπη, όπως μας έχουν δοθεί από τους μύστες και τους Δασκάλους.

Η πρώτη είναι ότι παρέχονται χωρίς καμιά σκέψη του εαυτού ή του εγώ μας.
Η δεύτερη ότι προσφέρονται χωρίς καμιά σκέψη ανταμοιβής.
Η τρίτη αφορά το αίσθημα ευθύνης και τη δέσμευση που αναλαμβάνουμε να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε.
Η τέταρτη είναι ότι παρέχονται με το χαμόγελο στα χείλη.
Η πέμπτη είναι ότι οι υπηρεσίες μας απευθύνονται σε όλους τους αδελφούς μας.
Και τέλος, όποια εξυπηρέτηση κι αν κάνουμε θα πρέπει να γίνεται με την καρδιά μας γεμάτη αγάπη.

Απ' ότι έχω αντιληφθεί και βιώσει έως τώρα, όσο περισσότερο δίνεις τόσο περισσότερο παίρνεις... όσο παράδοξο και αν ακούγεται.

Το μυστικό είναι να δίνεις χωρίς να περιμένεις την οποιαδήποτε ανταπόδωση.


Κανε το καλο και ριξτο στον γιαλο,που λεει κι ενας φιλος εδω μεσα!!δικιο εχεις,Satsagi,συμφωνω και επαυξανω,αρκει να μην ειναι στραβος ο γιαλος αλλιως στραβα θα αρμενιζουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 15:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Καλησπέρα σε όλους,

Αναφέρω εν συντομία τις έξι ιδιότητες οι οποίες χαρακτηρίζουν τις υπηρεσίες μας ανιδιοτελείς και γεμάτες αγάπη, όπως μας έχουν δοθεί από τους μύστες και τους Δασκάλους.

Η πρώτη είναι ότι παρέχονται χωρίς καμιά σκέψη του εαυτού ή του εγώ μας.
Η δεύτερη ότι προσφέρονται χωρίς καμιά σκέψη ανταμοιβής.
Η τρίτη αφορά το αίσθημα ευθύνης και τη δέσμευση που αναλαμβάνουμε να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε.
Η τέταρτη είναι ότι παρέχονται με το χαμόγελο στα χείλη.
Η πέμπτη είναι ότι οι υπηρεσίες μας απευθύνονται σε όλους τους αδελφούς μας.
Και τέλος, όποια εξυπηρέτηση κι αν κάνουμε θα πρέπει να γίνεται με την καρδιά μας γεμάτη αγάπη.

Απ' ότι έχω αντιληφθεί και βιώσει έως τώρα, όσο περισσότερο δίνεις τόσο περισσότερο παίρνεις... όσο παράδοξο και αν ακούγεται.

Το μυστικό είναι να δίνεις χωρίς να περιμένεις την οποιαδήποτε ανταπόδωση.


Κανε το καλο και ριξτο στον γιαλο,που λεει κι ενας φιλος εδω μεσα!!δικιο εχεις,Satsagi,συμφωνω και επαυξανω,αρκει να μην ειναι στραβος ο γιαλος αλλιως στραβα θα αρμενιζουμε.

Χμ.. και στραβός να είναι κάτι θα κάνουμε να τον ισιώσουμε!αγαπητή spirit

Πάντως ένα βασικό χαρακτηριστικό του ανθρώπου είναι η κρίση και η λογική, όπου μπορεί με αυτά να πράττει αναλόγως στις προκλήσεις της καθημερινότητάς του.

"Be spiritually
alive
in 2005"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 15:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κανε το καλο και ριξτο στον γιαλο,που λεει κι ενας φιλος εδω μεσα!!δικιο εχεις,Satsagi,συμφωνω και επαυξανω,αρκει να μην ειναι στραβος ο γιαλος αλλιως στραβα θα αρμενιζουμε.

--------------------------------------------------------------------------------


Χμ.. και στραβός να είναι κάτι θα κάνουμε να τον ισιώσουμε!αγαπητή spirit

Υπεραισιοδοξο σε βλεπω Satsagi,και χαιρομαι γι αυτο μηπως εχεις καμια καλη ιδεα πως να τον ισιωσουμε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 16:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χμ.. και στραβός να είναι κάτι θα κάνουμε να τον ισιώσουμε!αγαπητή spirit

Υπεραισιοδοξο σε βλεπω Satsagi,και χαιρομαι γι αυτο μηπως εχεις καμια καλη ιδεα πως να τον ισιωσουμε;


αγαπητη spirit kai satsagi

να ισιωσουμε μια κατασταση ειναι δυσκολο να γινει οσο και να
θελουμε να την αλλαξουμε αρκει η ωριμοτητα του χρονου να μας
αποδειξει οτι ειτε εδωσες ειτε πηρες δεν σε ενοιαζε αλλα το οτι
εισαι ευχαριστημενος/η απο αυτο που εκανες η αυτο που δεν εκανες!!
παντα μετραει η θετικη σκεψη και αυτο θα σας ωφελησει!!
η αισιοδοξια ειναι καλη αλλα με μετρο!!μην ξεπερνας τον ευατο σου
οταν αυτος δεν σε οδηγει πουθενα!!


μου αρεσει που ειστε χαρουμενες
να στε παντα καλα
η αγαπη ειναι παντοτινη

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 16:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να ισιωσουμε μια κατασταση ειναι δυσκολο να γινει οσο και να
θελουμε να την αλλαξουμε αρκει η ωριμοτητα του χρονου να μας
αποδειξει οτι ειτε εδωσες ειτε πηρες δεν σε ενοιαζε αλλα το οτι
εισαι ευχαριστημενος/η απο αυτο που εκανες η αυτο που δεν εκανες!!
παντα μετραει η θετικη σκεψη και αυτο θα σας ωφελησει!!
η αισιοδοξια ειναι καλη αλλα με μετρο!!μην ξεπερνας τον ευατο σου
οταν αυτος δεν σε οδηγει πουθενα!!



FILOSOFE 1,Η Θετικη σκεψη ειναι αποτελεσμα των θετικων πραξεων,δηλαδη δεν μπορουμε να εγκληματουμε,να κλεβουμε,να απαταμε,και επειτα να λεμε οτι σκεφτομαστε θετικα,ολα ειναι ενας συνδετικος κρικος που εχει σχεση,με το παρελθον μας,που το βρησκουμε παντα στο παρον μας,οσο κι αν το παρελθον ειναι νεκρο,παντα αφηνει τα ιχνη του πανω μας.
Η αισιοδοξια ειναι παντα θετικη ως ενεργεια σκεψης,η υπεραισιοδοξια ειναι ανοησια,αφου υπαρχουμε μεσα σε μια ρευστοτητα που ολα αλαζουν καθε λεπτο.
Να εισαι και εσυ χαρουμενος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 18:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητη sprit

εχεις δικιο σε αυτα που λες
o ευατος μας εχει ολα αυτα τα συστατικα αγαπη μισος ανεχεια
καλοσυνη συμπονεια φιλοδοξια εγωισμο που ειναι το χειροτερο
απο ολα αλλα ποσο αληθινοι ειμαστε στην απραγματικοτητα;
ολα αυτα μεταφραζονται σε πραξεις που πολλες φορες ειναι
ασυνειδητες στο χωρο και καμμια φορα ενοχλουν και επηρρεαζουν!!
δεν χρειαζεται να αποδειξουμε τιποτα οταν κοιταξουμε τον ευατο
μας και δουμε ποσο μικροι ειμαστε στην φυση του θεου και του
συμπαντος τοτε θα καταλαβουμε το να συγχωρουμε ειναι το παν!!


δες μεσα στο σκοταδι
συγχωρεσε το λαθος
προχωρα στο επομενο
μην θυμασαι το προηγουμενο
οσο πιο ασημαντος δειχνεις τοσο σπουδαιος εισαι !!
ενα γνωριζω οτι τιποτα δεν ξερω!!
σε ευχαριστω

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 22:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κανε το καλο και ριξτο στον γιαλο,που λεει κι ενας φιλος εδω μεσα!!δικιο εχεις,Satsagi,συμφωνω και επαυξανω,αρκει να μην ειναι στραβος ο γιαλος αλλιως στραβα θα αρμενιζουμε.

---------------------------------------------------------------------

Χμ.. και στραβός να είναι κάτι θα κάνουμε να τον ισιώσουμε!αγαπητή spirit

Υπεραισιοδοξο σε βλεπω Satsagi,και χαιρομαι γι αυτο μηπως εχεις καμια καλη ιδεα πως να τον ισιωσουμε;


Αγαπητή spirit καλησπέρα και πάλι,

Έχω μια καλή και δοκιμασμένη συνταγή (όπως λέει και κάποιος γνωστός μου), η οποία είναι:
« … Η προσευχή είναι το ισχυρότερο όπλο που διαθέτει ο άνθρωπος. Εκεί που όλα φαίνεται να έχουν χαθεί η προσευχή επιτυγχάνει …»
Kirpal Singh


Προσευχή είναι η συγκέντρωση της προσοχής στον ίδιο το Θεό ή σε κάποια θεία δύναμη ή έκφρασή του Θεού, με σκοπό την επικοινωνία μαζί Του, μέσα σε ένα αίσθημα λατρείας, σεβασμού και ταπείνωσης.

Και πίστεψέ με αγαπητή spirit λειτουργεί!!

quote:
και δουμε ποσο μικροι ειμαστε στην φυση του θεου και του
συμπαντος τοτε θα καταλαβουμε το να συγχωρουμε ειναι το παν!!

Σωστά αγαπητέ PHILOSOFOS 1!

"Η ζωή δεν είναι ένα ξίφος βαμμένο με το χρώμα του μίσους.
Είναι ένα κλαδί γεμάτο με τα άνθη της αγάπης και της συμπόνιας."
ποίηση του Ντάρσαν Σινκ

Και για να μη ξεφεύγουμε από το θέμα μας, θα γράψω ένα μικρό απόσπασμα που είχα σημειώσει κάποτε γιατί μου άρεσε.

"Να ενδιαφέρεσαι μονάχα για την πράξη, ποτέ για τους καρπούς της. Μην αφήσεις λοιπόν το καρπό οποιασδήποτε πράξης να γίνει κίνητρό σου, ούτε να μένεις προσκολλημένος στην αδράνεια"

(11:70) Μπαγκαβάτ Γκιτά

φιλικά



"Be spiritually
alive
in 2005"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 12:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το να δίνεις είναι η πιο υψηλή έκφραση του δυναμισμού.
Στην ίδια την πράξη του δοσίματος νιώθω τη δύναμή μου, τον πλούτο, την ικανότητά μου.
Αυτό το αίσθημα της πλουτισμένης ζωτικότητας και του δυναμισμού με γεμίζει χαρά.
Νιώθω τον εαυτό μου να πλημμυρεί, ολοζώντανο να χαρίζει, και για αυτό χαρούμενο.
Το να δίνω μου φέρνει μεγαλύτερη χαρά από το να παίρνω, όχι γιατί είναι αποστέρησή μου, αλλά γιατί στην πράξη της προσφοράς εκφράζεται η ζωντάνια της ζωής.
Έριχ Φρομ

ανάσα κ δω...

"If you feel you are not properly sedated, call 348-844 immediately.
Failure to do so may result in prosecution for criminal drug evasion. "
Valnta + THX1138

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 20:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι πράξεις μετράνε.
Και η καθαρότητα αυτών...

Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy