ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΙΑΣ ΕΠΙΘΕΣΗΣ ΜΑΥΡΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2014, 10:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν προαπαιτεί υλικα πάντα (ξεκίνησα να το ξαναδιαβάζω επι τη ευκαιρία), αλλα οι νέες τάσεις στοχεύουν κατευθείαν στον φορέα της μαγικής δράσης, της "ενέργειας" (ας την ονομάσουμε έτσι) για το προσδοκόμενο αποτέλεσμα. Επίσης η οπτική του σύγρονου αποκρυφισμού, μιας και εξασκείται ακόμα και απο αθέους-υλιστές, είναι οτι δεν χρειάζεται να συμφωνείς με τις παραδοχές του τυπικού, σε ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα. Στην ουσία λοιπόν πειραματίζονται πρώτα για εξαγωγή ατομικών συμπερασμάτων και αν πειστούν τότε προχωρούνε. Νομίζω οτι προσεγγίζουν το θέμα απο διαφορετικές οπτικές γωνίες, χωρίς να απορρίπτει ο ένας τον άλλον.

Όπως ανέφερα καμιά αντίρρηση πέρα άπό το οτι δεν υπάρχει τίποτα "νεό" σ'αυτή την τάση. Πάντα υπήρχε. Απλά σύγρονος αποκρυφισμος "επανανακάλυψε" ή επανέφερε στο προσκύνιο πράγματα γνωστά από παλιά.
Γενικά οποιοδήποτε βιβλίο πάει να μου σερβίρει το πράγμα ως "νέο" λες και είναι το νέο iPhone με κάνει καχύποπτο γιατί αν αυτός που το έγραψε "ξέρει" τότε θα έπρεπε να ξέρει ότι δεν είναι νέο. Αν δεν "ξέρει" τότε δεν περιμένω σπουδαία πράγματα από τέτοιο βιβλίο. Αν ξέρει και ανέντιμα μιλά για "νέο" ξέρω ότι έχει άλλα κίνητρα και επίσης δεν περιμένω σπουδαία πράγματα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2019, 00:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε dan αν ακόμη δέχεσαι κάποιου τέτοιου είδους επιθέσεις ή για τον οποιοδήποτε που έχει αντίστοιχα τετοια προβλήματα, υπάρχουν αρκετοί τρόποι για προστασία ακόμη και από τις πιο ισχυρές. Μπορείς να αναζητήσεις στο βιβλίο του Damon Brand - Magigkal Protection περιγράφει μια πανίσχυρη προστασία με το τάλισμαν του βιβλίου και την επικοινωνία με 12 genius ή genie, που είναι πνεύματα με αγγελικές δυνάμεις. Μπορείς να αναζητήσεις σχετικές πληροφορίες για τα συγκεκριμένα που αναφέρονται από τον Έλληνα φιλόσοφο Απολλώνιος ο Τυανέας. Μην σε τρομάξει η λέξη Δαίμων μιας και δεν είχε τοτε την έννοια του κακού αλλά του προστάτη πνεύματος. Επίσης θα βρείς και άλλα τάλισμαν για να ακυρωσεις κατάρες και υπερφυσικές επιθέσεις.
Επίσης μπορείς να ασχοληθείς να φτιάξεις εναν προσωπικό Servitor ή απλοικά στα ελληνικά σκεπτομορφή, για προστασία σου.
Τώρα αν φοβάσαι να ασχοληθείς με μαγεία για την προστασία σου μπορείς να βρεις την σφραγιδα που σου ταιριαζει σε ενα απο τα πολυ καλα βιβλια Sigils of Power απο τον Adam Blackthorne δεν χρειαζεται επικλησεις ουτε τελετουργικα. Κανε μια αναζητηση amazon και θα τα βρεις. Για να μην παρεξηγηθω δεν κανω διαφημιση απλα οδηγος που να κατευθυνθει καποιος που δεν ξερει και διατρεχει κινδυνο γιατι το να αραδιαζω αρλουμπες για φανταστικα σεναρια ψυχολογιας και ψυχιατρικης κλινικης το θεωρω παιδιαστικο και δεν αρμοζει στην προσωπικοτητα μου.
Τωρα εχουν περασει και πολλα χρονια που εγραψε ο φιλος το θεμα μπορει να εχει ηρεμησει αλλα μπορει και να ειναι ακομη και χειροτερα τα πραγματα αν το διαβασει και δεν εχει δισταγμους ας απαντησει και αν εχει προχωρησει στο θεμα μαγειας να μιλησουμε και για πιο προχωρημενες μεθοδους.
Ένα βασικο στοιχείο της Μαγείας, δεν ειναι όπως τα εργα, χτυπαω τα δαχτυλακια μου ή τα γοβακια μου και τσουπ μια νουγκατινα οκ ειναι αργα και σκεφτομουν γλυκο... Πέρα απο την πλακα ομως δεν ειναι για δειλους ή λιγοψυχους είτε το εχεις ειτε πλαθεις σεναρια ψυχολογιας που ειναι ενας εντελως αλλος κλαδος. Βεβαια λενε αν μιλας με τον Θεο εισαι θρησκευομενος αν σου απανταει ομως μαλλον το εχεις χασει. Η μαγεια ή ότι επικαλεστείς θα ακολουθήσει την επιθυμια του υποσυνειδητου σου και για αυτο μερικες φορες ερχονται αλλιως τα πραγματα. Επίσης δεν είναι τόσο ασπρο -μαυρο τα πραγματα πολλες φορες χρησιμοποιείς εναν αγγελο για θεματα οργης και εναν δαιμονα για θεματα αυτοβελτίωσης και δεν χρειαζεται φοβος ουτε ενοχες αφου αυτο επιθυμεις και εισαι σιγουρος για τις πραξεις σου και για τις συνεπειες καντο! Αυτα τα λιγα γιατι βλεπω τα θεματα μαγειας ειναι λιγο φτωχα και ολα καταληγουν συηνθως απο δειλους οτι ολοι ειναι για το ψυχιατρειο

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2019, 19:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε LordThomas δεν αντιλέγω ότι αυτό το σύστημα του Damon Brand μπορεί να αποδείχτηκε αποτελεσματικό σε κάποιους που γράφουν με ενθουσιασμό κριτική στα μέρη που πωλούνται τα βιβλία του (βλ Amazon και αλλού). Έχω μόνο δυο-τρεις ενστάσεις:
Αν εγώ είχα σχηματίσει ένα τέτοιο σύστημα, για ποιο λόγο να το έβγαζα στη δημοσιότητα; Αν μου εξασφάλιζε πλούτο, δύναμη και προστασία, ποιος ο λόγος να το εξέδιδα σε βιβλία και να έβαζα και άλλους στο παιχνίδι;

Δεύτερον, τι σε κάνει να πιστεύεις πως όλα αυτά που ισχυρίζεται πως κάνει το σύστημά του, έρχονται δωρεάν, χωρίς αντίτιμο; Και δεν εννοώ κάτι χαζούς τρόπους ανταμοιβής των Στοιχειακών που δημιουργεί. Γενικά, κάποια στιγμή, δεν θα τραβήξεις την προσοχή κάποιων τρίτων, που δεν θέλεις; Είσαι σίγουρος ότι τα βιβλία αυτά σε καλύπτουν; Από θέμα προστασίας εννοώ.

Τέλος, έχω την υποψία ότι ο συγγραφέας απλά πληρώνει ένα δίκτυο από άτομα να αγοράζουν το βιβλίο του και να κάνουν θετικές κριτικές, όπως κάνουν πολλοί άλλοι. Είναι μέρος του παιχνιδιού. Όταν βλέπω τύπους να γράφουν "σταμάτα εδώ, αυτό που βρήκες σίγουρα δουλεύει". Δεν υπάρχει το "σίγουρα" στο χώρο αυτό, τουλάχιστον αν δεν είσαι για τον ψυχολόγο, μην πω ψυχίατρο, όπως ανέφερες.

Αλλά για την ώρα θα στεκόμουν στο ότι το σύστημά του δουλεύει σίγουρα για αυτόν, είναι προφανές ότι τα χει κονομήσει. Ελπίζω να μην έχει φτιάξει τίποτα "κατασκευές" που σου κάνουν μεν μικρο-χάρες μέχρι να σε δέσουν στο Εγρηγορός του (συγγραφέα) και μετά να σε χρησιμοποιεί σαν μπαταρία για τις ανάγκες του. Το κάνουν αρκετοί αυτό ξέρεις...

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2019, 23:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε LordThomas δεν αντιλέγω ότι αυτό το σύστημα του Damon Brand μπορεί να αποδείχτηκε αποτελεσματικό σε κάποιους που γράφουν με ενθουσιασμό κριτική στα μέρη που πωλούνται τα βιβλία του (βλ Amazon και αλλού).

Δεν θα ανεφερα ποτέ κάτι που δεν έχω δοκιμάσει εκτενέστατα σε άλλους δεν είμαι από τους δείλους όπως προανέφερα που απλώς κριτικάρουν από μακριά χωρίς να έχουν δοκιμάσει ούτε ενα τάλισμαν να διαβασουν.
Αν κοιτάξεις καλύτερα υπάρχουν και άτομα που δεν έμειναν ευχαριστημένοι αλλά τι να κάνουν ακόμη και φάρμακο άμα πάρεις μπορεί εσένα να μην σε πιάσει πόσο μάλλον όταν μιλάμε περι μαγείας. Μπορεί επίσης αυτοί οι αρνητικοί να ήταν βαλτοί για να δυσφημίσουν τα πετυχημένα του βιβλία.

quote:
Δεύτερον, τι σε κάνει να πιστεύεις πως όλα αυτά που ισχυρίζεται πως κάνει το σύστημά του, έρχονται δωρεάν, χωρίς αντίτιμο; Και δεν εννοώ κάτι χαζούς τρόπους ανταμοιβής των Στοιχειακών που δημιουργεί. Γενικά, κάποια στιγμή, δεν θα τραβήξεις την προσοχή κάποιων τρίτων, που δεν θέλεις; Είσαι σίγουρος ότι τα βιβλία αυτά σε καλύπτουν; Από θέμα προστασίας εννοώ.

Για αυτό φίλε μου ξεκινάει να σου μαθαίνει από πριν πως να κάνεις καθαρισμό του χώρου και να δημιουργείς μια βασική προστασία προτού προχωρήσεις σε επικλήσεις αγγελικών πνευμάτων, αγγέλων και αρχαγγέλων.
επίσης εαν φοβάσαι τα genie που χρησιμοποιεί τότε μπορείς να διαβάσεις από Ben Woodcroft - Angelic Protection Magick όπου χρησιμοποιεί περισσότερο προστασία αρχαγγέλων Μιχαήλ, Γαβριήλ κτλ.

quote:
Όταν βλέπω τύπους να γράφουν "σταμάτα εδώ, αυτό που βρήκες σίγουρα δουλεύει".

Μη ψαρώνεις υπάρχουν πολλά ακόμη βιβλία περι προστασίας και γριμόρια, απλά όπως προειπα για να δουλέψει η μαγεία πρέπει ήδη εσύ στο υποσυνείδητο σου να το έχεις πιστέψει αλλιώς γιόκο τσόκο . Τα πάντα περιστρέφονται γύρω από εσένα. Αν καλέσεις ένα πνεύμα και πιστέψεις ότι θα έχει μορφή δράκου , θα σου εμφανιστεί με μορφή δράκου ενω εγώ μπορεί να το έχω ως μορφή ντονατς γιατί απλώς πεινάω εκείνη την ώρα, καταλάβες πιστεύω το σκεπτικό.

quote:
Ελπίζω να μην έχει φτιάξει τίποτα "κατασκευές" που σου κάνουν μεν μικρο-χάρες μέχρι να σε δέσουν στο Εγρηγορός του (συγγραφέα) και μετά να σε χρησιμοποιεί σαν μπαταρία για τις ανάγκες του.

Τα εγρηγορός βρίσκονται παντού σε ομάδες ανθρώπων, από μια ομάδα βόλευ μέχρι σε θρησκείες. Όταν είσαι Χριστιανός ανήκεις στον συγκεκριμένο εγρηγορό δεν είναι κάτι κακό, απλώς οι κοινές ιδέες, πεποιθήσεις, πιστεύω δημιουργούν αυτό που λέμε εγρηγορός. Για αυτό όταν θα πας να μπεις σε μια άλλη θρησκεία νιώθεις μια δυσανεξία, επίθετικά, αντίσταση. Καλό είναι να προσαρμόσεις τον εαυτό σου να κινείται με τον καιρό σε όλα τα εγρηγορό με άνεση. Σκεπτομορφή μπορείς να δημιουργείς κι εσύ και έχει πολλά βιβλία που σε καθοδηγούν βήμα βήμα για δημιουργία των λεγόμενων Servitors. Κι εγώ έχω χρόνια μαζί μου για προστασία, άλλοι το κάνουν για να πετυχουν κάτι δεν είναι τπτ το φοβερό είναι κομμάτι της δικιάς σου συνείδησης αλλά καθαρό από τις ανθρώπινες πεποιθήσεις που σε καταπιέζειτο εγώ σου και δεν σε αφήνει να ακούσεις το υποσυνείδητό σου και να το ελέγξεις .
Ακόμα και να προσπαθήσει κάποιος να σε χρησιμοποιήσει για μπαταρία του όπως ανέφερες , άρα μιλάμε για μαύρη μαγεία αφου επηρεάζεις την θέληση του άλλου εν αγνοία του, αν έχεις δημιουργήσει μια ισχυρή προστασία τότε δεν μπορεί να σε επηρεάσει.

quote:
Αν εγώ είχα σχηματίσει ένα τέτοιο σύστημα, για ποιο λόγο να το έβγαζα στη δημοσιότητα; Αν μου εξασφάλιζε πλούτο, δύναμη και προστασία, ποιος ο λόγος να το εξέδιδα σε βιβλία και να έβαζα και άλλους στο παιχνίδι;

Παλικάρι μου άλλη φαντάσου άλλοι έχουν δώσει στην δημοσιότητα γριμόρια που κατέγραφαν δεκαετίες δοκιμών και τεχνικών και αυτός απλως σου δίνει 2-3 τεχνικές , υπάρχουν εκατοντάδες άλλες. Επίσης μπορείς κι εσυ να δημιουργήσεις , βασιζόμενος στην τεχνική του Damon για προστασία 2 άτομα δημιουργήσαμε αντίστοιχη τελετή για υγεία με την βοήθεια geniee.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2019, 23:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
δεν είμαι από τους δείλους όπως προανέφερα που απλώς κριτικάρουν από μακριά χωρίς να έχουν δοκιμάσει ούτε ενα τάλισμαν να διαβασουν.

Ποιοί είναι ακριβώς αυτοί οι "δειλοί" στη συζήτησή μας; Οσοι διαφωνούν με τα υποτιθέμενα κατορθώματα των "μάγων";

quote:
για να δουλέψει η μαγεία πρέπει ήδη εσύ στο υποσυνείδητο σου να το έχεις πιστέψει αλλιώς γιόκο τσόκο . Τα πάντα περιστρέφονται γύρω από εσένα. Αν καλέσεις ένα πνεύμα και πιστέψεις ότι θα έχει μορφή δράκου , θα σου εμφανιστεί με μορφή δράκου ενω εγώ μπορεί να το έχω ως μορφή ντονατς γιατί απλώς πεινάω εκείνη την ώρα, καταλάβες πιστεύω το σκεπτικό.

Ναι, σαφώς και το ξέρω το σκεπτικό. Οπως και εσύ πρέπει να ξέρεις οτι το παραπάνω υποκειμενικό "δουλεύει" μπορεί να είναι πόλωση επιβεβαίωσης. Να ερμηνεύεις δηλαδή τυχαία γεγονότα σαν αποτελέσματα αυτού που υποτίθεται πως κάνεις.


Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2019, 23:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακόμα και να προσπαθήσει κάποιος να σε χρησιμοποιήσει για μπαταρία του όπως ανέφερες , άρα μιλάμε για μαύρη μαγεία αφου επηρεάζεις την θέληση του άλλου εν αγνοία του, αν έχεις δημιουργήσει μια ισχυρή προστασία τότε δεν μπορεί να σε επηρεάσει.

Μάλλον δεν έχεις κατάλαβες τι εννοώ. Να το πω πιο ξεκάθαρα τότε. Ο συγγραφέας είναι αυτός που ασκεί τη μαύρη μαγεια, επάνω σου. Σε βάζει να εκτελέσεις καποιο hex, ενώ εσυ θεωρείς πως παίρνεις προστασία. Αυτός σε δένει στο σύστημά του, σε χρησιμοποιεί και εσύ φαντασιώνεσαι οτι πετυχαίνεις πράγματα. Μπορεί όντως κάποια απο αυτα να κινούνται για χάρη σου, απλά για λίγο. Και μετα ακολουθεί η κάτω βόλτα. Να σου ξεκαθαρισω πως θεωρώ ότι ολα αυτά που υποτίθεται πως προσφέρουν αυτά τα βιβλία που αναφέρεις, είναι μασκαρεμένη μαύρη μαγεία. Για το επιπεδο προθέσεων μιλάω πάντα, δεν κάνω κάν υπαινιγμο στο αν κάτι δουλεύει και πως.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2019, 08:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλλον δεν έχεις κατάλαβες τι εννοώ. Να το πω πιο ξεκάθαρα τότε. Ο συγγραφέας είναι αυτός που ασκεί τη μαύρη μαγεια, επάνω σου. Σε βάζει να εκτελέσεις καποιο hex, ενώ εσυ θεωρείς πως παίρνεις προστασία. Αυτός σε δένει στο σύστημά του, σε χρησιμοποιεί και εσύ φαντασιώνεσαι οτι πετυχαίνεις πράγματα. Μπορεί όντως κάποια απο αυτα να κινούνται για χάρη σου, απλά για λίγο. Και μετα ακολουθεί η κάτω βόλτα. Να σου ξεκαθαρισω πως θεωρώ ότι ολα αυτά που υποτίθεται πως προσφέρουν αυτά τα βιβλία που αναφέρεις, είναι μασκαρεμένη μαύρη μαγεία. Για το επιπεδο προθέσεων μιλάω πάντα, δεν κάνω κάν υπαινιγμο στο αν κάτι δουλεύει και πως.

Όταν αρχίζεις και ψάχνεις για μαγεια, διαβαζεις κριτικες και περιληψη του βιβλιου του και το αγοραζεις και δοκιμαζεις οικειοθελως τελετες δεν ειναι φιλαρακο μου μαυρη μαγεια αλλα η δικια σου θεληση.

quote:
Ναι, σαφώς και το ξέρω το σκεπτικό. Οπως και εσύ πρέπει να ξέρεις οτι το παραπάνω υποκειμενικό "δουλεύει" μπορεί να είναι πόλωση επιβεβαίωσης. Να ερμηνεύεις δηλαδή τυχαία γεγονότα σαν αποτελέσματα αυτού που υποτίθεται πως κάνεις.

Πιστεψε με καθολου τυχαια!!!!!!

quote:
Ποιοί είναι ακριβώς αυτοί οι "δειλοί" στη συζήτησή μας;

Ολοι οσοι εκφερουν γνωμη για κατι που δεν γευτηκαν ποτε και προσπαθουν με φοβολαγνεια να τρομαξουν κι αλλους ή να τους βγαλουν τρελους ή να ακυρωσουν πραγματα που δεν μπορουν ποτε οι ιδιοι να νιωσουν. Το διαβαζω πολυ εδω μεσα στο φορουμ αυτο το υφακι της ασχετοσυνης και πνευμα 100 καρδιναλιων, ασχετων επιστημονισκων που δεν τους ξερει ουτε η μανα τους. Μη φοβασαι δεν σε αποκαλω δειλο

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2019, 08:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια απορώ πως και τόσα χρόνια φόρουμ δεν έχει κάποιο σοβαρό thread περί μαγείας εκτός κι αν εγώ δεν βρήκα κάτι γιατί το συστημα ειναι δαιδαλώδες.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2019, 10:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ολοι οσοι εκφερουν γνωμη για κατι που δεν γευτηκαν ποτε και προσπαθουν με φοβολαγνεια να τρομαξουν κι αλλους ή να τους βγαλουν τρελους ή να ακυρωσουν πραγματα που δεν μπορουν ποτε οι ιδιοι να νιωσουν. Το διαβαζω πολυ εδω μεσα στο φορουμ αυτο το υφακι της ασχετοσυνης και πνευμα 100 καρδιναλιων, ασχετων επιστημονισκων που δεν τους ξερει ουτε η μανα τους. Μη φοβασαι δεν σε αποκαλω δειλο


Δεν φοβάμαι τίποτε και κανέναν αγαπητέ LordΤhomas. Γενικά η παπαρολογία μαθητευόμενων μάγων, κατά φαντασία μυστών και πεφωτισμένων και αγράμματων ξερολίσκων που δεν έχουν πάει να κοιταχτούν σε κανένα επιστήμονα ή έστω επιστημονίσκο ψυχίατρο (τον ξέρει δεν τον ξέρει η μάνα του), δεν με αφορά. Απλά κυκλοφορεί αρκετός κόσμος σε αυτά τα fora που κάνει τα πρώτα του βήματα στο χώρο του αποκρυφισμού και νομίζει ότι πρόκειται να διδαχτεί κάτι από αυτούς που αναφέρω.

Σε εκείνους οφείλω να πω πως αυτοί οι τύποι που διαφημίζεις εδώ μέσα, είναι αυτοί που πρέπει να αποφεύγει και αυτό είναι μόνο η αρχή. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν χρειάζεται να δώσω, μόνο το ότι έκατσες και ξέθαψες ένα θέμα του 2005, για να δώσεις (και καλά) συμβουλές άμυνας σε κάποιον εμφανώς διαταραγμένο, ο οποίος μάλλον δεν πρόκειται να τις διαβάσει (αν και έχουν βάλει ίντερνετ στα ΘΨΠ εδώ και καιρό), δείχνει ξεκάθαρα την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι. Κάτι σε μαριονέτα θα έλεγα, αλλά εσύ μάλλον δεν πρόκειται να το καταλάβεις.

Ας κάτσουν λοιπόν οι "θαρραλέοι" να κατασκευάσουν τάλισμαν που σχεδίασε κάποιος τρίτος ή να ζωγραφίζουν σφραγίδες που δεν ξέρουν με τι προθέσεις τις έχουν φορτίσει και μετά να είναι σίγουροι ότι επειδή το λες εσύ και οι τύποι στο Amazon ότι δουλεύουν, θα δουλέψουν και για αυτούς. Θα δουλέψετε όλοι για τον κάθε Damon Brand λέω εγώ. Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.


quote:
Αλήθεια απορώ πως και τόσα χρόνια φόρουμ δεν έχει κάποιο σοβαρό thread περί μαγείας εκτός κι αν εγώ δεν βρήκα κάτι γιατί το συστημα ειναι δαιδαλώδες.

Είναι πολύ απλό αγαπητέ LordThomas, όλοι περίμεναν ΕΣΕΝΑ να το κάνεις. Μπορείς να ξεκινήσεις λοιπόν. Θα πρότεινα να παρουσιάσεις αναλυτικά το σύστημα του Damon Brand. Πιο συγκεκριμένα, τις ρίζες του συστήματος, από που το έχει ξεσηκώσει ή έχει επηρεαστεί για αυτά που εγγυάται πως λειτουργούν. Έκανες μια νύξη για τον Απολλώνιο. Μήπως να ξεκινούσες από εκεί; Πηγές για τον μεν και τον δε. Tα βιβλία του έτσι κι αλλιώς βρίσκονται δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή. Αναμένουμε λοιπόν, αν έχεις τη διάθεση φυσικά.


Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)


Edited by - Heretic on 15/05/2019 10:29:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2019, 23:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περισσότερες λεπτομέρειες δεν χρειάζεται να δώσω, μόνο το ότι έκατσες και ξέθαψες ένα θέμα του 2005, για να δώσεις (και καλά) συμβουλές άμυνας σε κάποιον εμφανώς διαταραγμένο, ο οποίος μάλλον δεν πρόκειται να τις διαβάσει (αν και έχουν βάλει ίντερνετ στα ΘΨΠ εδώ και καιρό), δείχνει ξεκάθαρα την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι.

quote:
Είναι πολύ απλό αγαπητέ LordThomas, όλοι περίμεναν ΕΣΕΝΑ να το κάνεις.

ΧΑΧΑΧΑΧΑ πιστευεις οτι θα πεσω τοσο χαμηλα να κατσω να ασχοληθω σε μια διαμαχη με τετοια παιδιαστικα ειρωνικα σχολια; χαχαχαχαχα

Και αληθεια γιατι κολλησες με τον Damon ? ανεφερα και αλλους συγγραφεις απο GOM και αλλα θεματα.

Σιγα μη ξεκινησω τετοιο γιγαντιο σοβαρο θεμα σε ενα νεκρο φορουμ δεν εχω χρονο για χασιμο και που επεσα τυχαια σε ενα θεμα απο search περι μαγειας μηπως και υπαρχει κανα σοβαρο γκρουπ ελλαδα αλλα κλασσικα Ελλαδαρα τους καναπεδακηδες και ξερολες πετυχαινεις, απαντησα μονο και μονο επειδη ειδα το ξεφτιλικι των απαντησεων και κανεναν να μην εχει ιδεα τι γραφει.

Απλα να αφησω το τελευταιο μηνυμα μου για οποιον διαβαζει ακομη, οποιοσδηποτε εχει σοβαρο θεμα και χρειαζεται τροπους να προστατευτει και ακουει συνεχεια μπουρδες περι ψυχιατρων και παραισθησεων και εχει φτασει σε απογνωση μπορει ελευθερα να μου στειλει μειλ χωρις φοβο για χαρακτηρισμους των οσων πει γιατι εχω βρεθει σε πολλες τετοιες ασχημες καταστασεις και δοξα τον Θεο μου δοθηκε απο αλλους χερι βοηθειας ανιδιοτελως και ετσι πορευομαιν κι εγω χρονια τωρα.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2019, 23:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tα βιβλία του έτσι κι αλλιώς βρίσκονται δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή.

Και αν υπαρχει ακομη διαχειριστης ας προσεχει τι γραφουν τα μελη το παλικαρακι μοιραζει παρανομα σαιτ υποκλοπης πνευματικης ιδιοκτησιας. Ειναι καταντια.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 09:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κλασσικός καραγκιόζης που ζητάει και τα ρέστα. Δεν περίμενα κάτι παραπάνω...

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 09:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα καλύτερα λυσίματα τα κάνουν αυτοί πάντως:

https://www.doctoranytime.gr/s/Psychiatros

Αφού σε δέσουν κι αυτοί για κάποιο διάστημα.
Αναγκαίο κακό φυσικά...


Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 10:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο κλασσικός καραγκιόζης που ζητάει και τα ρέστα. Δεν περίμενα κάτι παραπάνω...


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ κλασσικος χιμπταζης μονο να βριζει ξερει χαχαχαχαχαχαχα
Κλασσικες συζητησεις οπως διαβαζω στο φορουμ αυτο παντα καποιος ασχετος το μονο που ξερει ειναι να ειρωνευεται και να βριζει οσους μιλανε σοβαρα εκ πειρας για πραγματα που δεν θα καταφερει ποτε να μαθει. Μιζα παιρνεις απο τους ψυχιατρους; χαχαχαχαχα

Οι διαχειριστες να βλεπεται τι ξεφτιλικια μελη κρατατε και διωχνουν ανθρωπους που θελουν να μιλησουν σοβαρα. Ας μου απαντησει καποιος αμεσα πως διαγραφω το προφιλ μου μονιμα.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 10:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πολυ παλιοτερα παλι μου ειχανε στειλει προσωπικο μηνυμα αρκετα ατομα με αυτο το προβλημα, ζητουσαν βοηθεια και παντα καποιος χωριατης αγραμματος ξεκινουσε να τους βριζει και να τους ειρωνευεται περι ψυχιατρους ασχετα που επρεπε να κλεισουν εκει αυτον και την μανα του και τον πατερα του.
Περιμενω απαντηση για διαγραφη γιατι πουθενα δεν μου εμφανιζει τετοια επιλογη.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 11:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμένεις απάντηση, έτσι; Θα σου δώσω εγώ μια προσωρινή, πιστεύω πως θα σε καλύψει. Περιπτώσεις σαν και τη δική σου είναι ποινικές. Τύποι σαν και σένα πρέπει να εντοπίζονται, να ασκούνται οι κατάλληλες μηνύσεις και να τους απαγορεύεται γενικά η πρόσβαση σε χώρους σαν κι αυτούς που βρισκόμαστε.

Για όσους δεν κατάλαβαν τι συμβαίνει, το παραπάνω τυπάκι ψαρεύει στα θολά νερά των ψυχικά διαταραγμένων, προσφέροντας υπηρεσίες μάγου, εξορκιστή, σύμβουλου για θέματα μαγείας, προστασία από κατάρες και συναφή παραληρήματα. Και μόλις έπεσε ο φερετζές, αποκαλύφθηκαν δηλαδή τι περιέχουν τα σκουπιδοβιβλία* από τα ξεράσματα που συστήνει, άρχισαν οι απειλές. Καθόλου πρωτότυπο, κλασσική συμπεριφορά τσαρλατάνου.

...και ολίγον θεούλης στην υπογραφή για να συμπληρωθεί η εικόνα του μεγάλου μύστη.

* πρόκειται για επιλεγμένα αποσπάσματα από γνωστά γρημόρια μαύρης μαγείας, όπως το black pullet, επικλήσεις κακόβουλων οντοτήτων κλπ, χωρίς φυσικά να αναφέρεται όλη η απαραίτητη προετοιμασία που περιλαμβάνουν τα πρωτότυπα. Αν φυσικά έχουν κανένα νόημα για κάποιον όλα αυτά.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 13:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενταξει ενιωσες για λιγο αντρας τωρα που ειπες τις θεωριες συνομωσιας σου χαχαχαχαχα Ελα σκεψου, πες κι αλλα να τρομαξεις τα προβατα. Πες οτι μιλαω και με το Σατανα , πιναμε καφε πριν λιγο και θελει λεει να σε επισκεφθει το βραδυ μουαχαχαχαχαχα Να φορεσεις καθαρο στριγκακι χαχαχαχαχα Τι αποτυχημενοι μεσηλικες κυκλοφορουν στα φορουμ χαχαχαχα

Τι ωρα εχεις παρασταση να ερθουμε ολοι εμεις οι διαβολικοι μυστες να σε παρακολουθησουμε;χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Α ρε μεγαλε ψυχολογε πως τα βρηκες ολα αμεσως ομως. χαχαχαχαχαχα

ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ αιντε βαρεθηκα να ξεφτιλιζω το κοριτσακι εδω περα ποσο ξεφτιλικι να αντεξει ακομα θα παει και θα αυτοκτονησει δε το βλεπετε; χαχχαχαχα


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 13:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LordThomas, κοίτα να δεις... τώρα γίνεσαι ιδιαίτερα αισχρός και δεν πρέπει. Περνάς ακόμα τα όρια της σελίδας. Τις φαντασιώσεις σου (από τυχόν οιδιπόδεια, παιδική κακοποίηση κλπ) να πας να τις πεις σε τίποτα ροζ σελίδες, όχι εδώ μέσα. Εδώ απλά κουράρουμε μερικούς αρρωστούληδες. Ένα charity κάνουμε μερικοί που έχουμε απομείνει, να περνάει και η ώρα ευχάριστα. Να μην το παρακάνουν όμως αυτοί, ε;

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 13:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

LordThomas, κοίτα να δεις... τώρα γίνεσαι ιδιαίτερα αισχρός και δεν πρέπει. Περνάς ακόμα τα όρια της σελίδας. Τις φαντασιώσεις σου (από τυχόν οιδιπόδεια, παιδική κακοποίηση κλπ) να πας να τις πεις σε τίποτα ροζ σελίδες, όχι εδώ μέσα. Εδώ απλά κουράρουμε μερικούς αρρωστούληδες. Ένα charity κάνουμε μερικοί που έχουμε απομείνει, να περνάει και η ώρα ευχάριστα. Να μην το παρακάνουν όμως αυτοί, ε;

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)


πωπω μλκ τι αστείο είπες τώρα γελάμε εδώ όλη η παρέα.
Ναι ναι πες κι άλλα εδώ θα σε ψυχολογουμε τσάμπα μέχρι να γίνεις καλά μικρέ μου ψυχοπαθα.
Έχεις χαιρετίσματα απο την συναγωγή σε ευχαριστούμε είχαμε καιρό να γελάσουμε τόσο. Για μεσήλικας αποτυχημένος Καλά το πας. Αναμένουμε με αγωνία την απάντηση σου. Μη μας απογοητεύσεις 😂😂😂😂😂

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 13:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες πόσο πολύ σας διασκεδάζω; Από τότε που έβαλαν ίντερνετ στα ΘΨΠ έχω γίνει πρώτο όνομα. Στο μεταξύ κούταβε, το καλτσόν πρόσεχε μόνο μη σκίσεις με τις φραπεδόπιπες που αμολάς κρυμμένος πίσω από το pc. Προσεκτικά τρολάκο μου, μη φύγει κανένας πόντος και δεν είναι καιρός τώρα για έξοδα.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 14:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαγραφή απαράδεκτης ανάρτησηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 14:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οφείλω να ομολογήσω πάντως πως από την περίπτωση του αγράμματου ψεκασμένου που μας παρουσιάστηκες στην αρχή:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=2&TOPIC_ID=8464

έχεις κάνει μερικά βήματα προόδου. Έμαθες πέντε ψωροαγγλικά, διάβασες μερικούς τσελεμεντέδες μαύρης μαγείας και έγινες και μύστης του κ... του 9μερα. Χαλάλι λοιπόν το κ..βάρεμα εδώ, ε;

Keep Walking

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 14:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LordThomas δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απολύτως, μη σε κουράζουμε.
Ο λογαριασμος σου απενεργοποιείται

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 14:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic θα σε παρακαλέσω για πολλοστη φορά να μην κάνεις εκτιμήσεις ιατρικής φύσεως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 14:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, aitherovamon δεκτόν. Αλλά δεν συνταγογραφώ. Μόνο μοιράζω παραπεμπτικά για τα εξωτερικά ιατρεία. Αν εννοείς ότι τους στέλνω πελατεία, δηλώνω ένοχος. Φυσικά δεν εισπράττω δεκάρα από προμήθειες, είναι το ΠΕΔΥ πολύ μακριά ακόμα για τέτοια!

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 14:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης δεν είναι τόσο ασπρο -μαυρο τα πραγματα πολλες φορες χρησιμοποιείς εναν αγγελο για θεματα οργης και εναν δαιμονα για θεματα αυτοβελτίωσης και δεν χρειαζεται φοβος ουτε ενοχες αφου αυτο επιθυμεις και εισαι σιγουρος για τις πραξεις σου και για τις συνεπειες καντο!

Δεν χρησιμοποιείς αγγέλους. Επίσης, δεν "κατεβαίνουν" με επικλήσεις.
Ούτε κάνουνε θελήματα. Βοηθάνε όταν και αν κρίνεται σωστό και απαραίτητο, και το αξίζεις.
Και δεν τίθεται θέμα ανταλλάγματος. Απλά το ζητάς ταπεινά ως είθισται, σε περίπτωση που πιστεύεις.
Ειδάλλως δεν μιλάμε για αγγέλους. Ασχέτως τι νομίζεις εσύ.
Υπάρχουν κανόνες στον "μάταιο" τούτο κόσμο, ορατό και αόρατο.

Και μιας και μιλάμε σε τρίτο πρόσωπο προς τυχόν αναγνώστες του φόρουμ,
έτοιμους να ξεχυθούν προς ανάγνωσιν μαγευτικών βιβλίων,
όταν προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις "Γοητεία" για να κερδίσεις λεφτά, πάθος και άλλα χαρούμενα ενώ δεν το αξίζεις και δεν σου αρμόζει και δεν το προσπάθησες με τον παραδοσιακό φυσικό τρόπο, ή έστω το πας μούλικα το πράμα, έρχεται η Ειμαρμένη με ένα χαρωπό επί 3 και σου θυμίζει τη θέση σου.

Όλα εδώ πληρώνονται λέει ο θυμόσοφος λαός.

Το θέμα δεν είναι οι ενοχές και οι συνέπειες, το Κρίμα είναι η παραβίαση της Ελευθερίας του άλλου. Κάποια πράματα, όπως η Αρετή, δεν πωλούνται σε κανένα βιβλιοπωλείο.

Heretic ψάρεψες με ακροβάτη και έπιασες ψαρούκλα οφείλω να ομολογήσω, και μόνο με τον τρόπο σου θα μπορούσε να γίνει αυτό.

Για να μην είμαι γκρινιάρης.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 15:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα Ιταλός, μια ματιά στο περιεχόμενο των βιβλίων αυτών (κι ας είναι ο σύνδεσμος από warez), εμένα μου αρκεί. IQ λίγο πάνω από το όριο του γαβ χρειάζεται. Ξέρει Εβραϊκά ο "μύστης"; Τι στο διάτανο γράφουν οι σφραγίδες αυτές επάνω, τι επικαλείται και με ποιο αντάλλαγμα, έκατσε να κουνήσει λίγο τη κεφάλα του, μήπως του κατεβάσει τίποτα; Καββαλιστές επικλήσεις μήπως; Λίγη προϋπηρεσία στη Καββάλα υπάρχει;

Τίποτα από αυτά; Πράμα που λέμε στο νησί; Κι έρχεσαι μετά και κάνεις συστάσεις στο esoterica σε παθόντες; Και να πεις ότι είναι κλινικές περιπτώσεις (για να με κράζει ο admin) καλά θα ήταν. Να ειχανε φάει κανένα πραγματικό hex στο κεφάλι; Και βάζει που λες ο συγγραφέας τον παθόντα να εκτελέσει το banishing μόνος του, χωρίς επιβλέποντα. Χωρίς να ξέρει τι εκτελεί. Και με τα θετικά reviews που μάζεψε το κ..βιβλίο από κάτι 25 ανόητους στο Amazon, έρχεσαι εσύ frater Dick και μας το συστήνεις; Εδώ δεν κλέβεις εκκλησία, σκοτώνεις και τον ιερέα μαζί.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2019, 19:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να το έχω ασχοληθεί με τελετουργικά κι όλα αυτά που αναφέρει ο LordThomas, κι έχοντας ασχοληθεί μόνο θεωρητικά και σε μικρό βαθμό, πιστεύω ότι, γενικά στη ζωή, τίποτα δεν επιτυγχάνεται χωρίς κόπο.

Παρ'όλα αυτά, σίγουρα μπορεί κάποιος να πάρει βοήθειες, ό,τι σύστημα πεποιθήσεων κι αν ακολουθεί, αν το πιστεύει ότι όντως θα βοηθηθεί. Αλλά ακόμα κι εκεί, πάνω απ'όλα είναι η προσωπική εργασία και προσπάθεια.

Εν ολίγοις, 'no pain, no gain'. Και μακριά από όλους όσους μοιράζουν 'συνταγές επιτυχίας' , που μου θυμίζουν κάτι άκυρες διαφημίσεις σε ιστοσελίδες τύπου 'Δεν είναι ψέμα! Μάθε τον τρόπο να χάσεις δέκα κιλά σε μια εβδομάδα!'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy