ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Αντιμέτωποι με τον εαυτό
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2014, 22:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα τι έγραψα παραπάνω ;;;

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2014, 22:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να εξηγουμε


Αρχικη μου προθεση , ηταν να δωσω μια οπτικη για την ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ,μηπως υπαρξει καποια κατανοηση για το ζητημα που προεκληθη ,και οχι να μπω σε ζητηματα αυτογνωσιας γενικοτερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2014, 22:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε εντάξει τότε
Είμαι off topic και συγγνώμη.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 13/07/2014 22:52:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2014, 23:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θυμήσου τι έλεγε ο Σωκράτης .
Καθήκον του αληθινού φιλοσόφου είναι να διαχωρίζει στνεχώς την ψυχή απο το σώμα του .
Για να έρθουμε λοιπόν σε επαφή με τη ψυχή μας που είναι ο ανώτερος εαυτός μας πρεπει να βρεθούμε εκτός υλικού σώματος.


Νομιζω οτι αυτο ειναι το σημειο που μου ζητησες να εξηγησω


Λοιπον

Εγω θα συμφωνησω με αυτο , γιατι οντως αυτο που πρεπει να γινει ειναι να συνειδητοποιουμε τον πρταγματικο μας εαυτο , αν θελουμε να γινει κατι σε βαθος


Ο πραγματικος μας ομως εαυτος ''ειναι μπερδεμενος '' με ολα αυτα τα επιπροσθετα που κουβαλαμε ''


Εγω αν θα τα ψαξεις εχω δηλωσει στο παρελθον , οτι τετοια ικανοτητα ''αναμνησης εαυτου '' δεν διαθετω

Κανω αυτο που μπορω , και αποφευγω να μιλω , για πραγματα και ενοιες που δεν τις εχω κατανοησει , διοτι αυτο δεν με βοηθα σε τιποτα

Αυτο που μπορω λοιπον να κανω , ειναι να ανιχνευω , ολα αυτα που μου στερουν την δυνατοτητα να ερχομαι σε επαφη με τον πραγματικο μου εαυτο


Δεν ξερω αν σε καλυψα

Edited by - xristosxatz on 13/07/2014 23:06:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2014, 14:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κυρια λειτουργια της εξομολογησης ειναι οτι , οταν εκτελειται βγαζει πραγματα σε ενα πιο συνειδητο επιπεδο του νου ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΠΑΡΑΛΗΛΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ , ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΥΤΑ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ

Οσο πιο πολυ χρησιμοποιειται , τοσο αυτο , γινεται σε εντονοτερο βαθμο


Το να κρατουνται πραγματα ,χωρις να εκφραζονται ,με οποιονδηποτε τροπο , η χειροτερα , οταν δεν αποδεχομαστε ουτε οι ιδιοι , κομματια του εαυτου μας για οποιονδηποτε λογο ,αυτο σημαινει , οτι θα αποταμιευουμε εντασεις και αρα ,καιθα ειμαστε πιο επιρεπης σε νεες αρνητικες σκεπτομορφες , και ως εκ τουτου , θα δημιουργουμε ακομα περισσοτερες που θα προστιθενται , στο ηδη βεβαρυμενο ψυχολογικο τοπιο μας σε μια ατερμονη διαδικασια

Και βεβαια αυτο που προστιθεται , δεν θα ειναι σε καμμια περιπτωση θετικο


Εγω εχω χρησιμοποιησει , και χρησιμοποιω συστηματικα την εξ -ομολογηση ας πουμε , για να φερω σε ενα πιο συνειδητο επιπεδο , τις παρατηρησεις που κανω , σε σχεση με το εσωτερικο


Δεν εχω ομως το θαρρος , να το κανω σε ολα τα επιπεδα , δηλαδη να εκθεσω ψυχολογικα κομματια μου , και μαλιστα οπουδηποτε

Το εχω ομως πολλακις κανει με ατομα που αισθανομαι οτι δεν θα το εκμεταλευθουν

Αυτος που το κανει , και μαλιστα συστηματικα , ταπεινωνοντας τον εαυτο του [αφαιρωντας βαρη δηλαδη ] ειναι η ΜΥΘΥΡΑ


Αν θα το ψαξεις θα το δεις


Ο οποιοσδηποτε , και καλα καθως -πρεπισμος , ειναι ενα παραδειγμα αποκρυψης , και παραχωσης ψυχολογικων στοιχειων στο εσωτερικο , και πραγματικα , σπανια θα συναντησει κανεις ανθρωπους , να ταπεινωνουν τον εαυτο τους , και να ξεφορτωνονται πραγματα


Για να διαπιστωσει ομως , καποιος τα οφελη που σου ανεφερα , πρεπει να το κανει


Μια αλλη σημαντικη λειτουργια ,της εξομολογησης , ειναι οτι επειδη μειωνονται καποια στοιχεια , που εγκλωβιζουν ΠΡΟΣΟΧΗ αυξανεται και η αντιληπτικοτητα , με αποτελεσμα , να μπορει να δει κανεις , ακομα περισσοτερα πραγματα , η και να επιθλυθουν κομματια απο συμπλεγματα

Βεβαια ξαναλεω , οτι δεν ειναι μια ευκολη διαδικασια , και επισης δεν εχει τρανταχτα αποτελεσματα απο την μια στιγμη στην αλλη


Και κατι τελευταιο


Οταν , προκειμενου να ξεκαθαρισουμε εσωτερικες καταστασεις χρισιμοποιουμε την εξ ομολογηση και συγχρονως χρησιμοποιηται και επιγνωση , τοτε τα αποτελεσματα αυξανονται κατα πολυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy