ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Απομυθοποιηση του εαυτου μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2008, 23:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε bloodofkain ρωτώ από περιέργεια ποιος είναι ο Δάσκαλο σου; αν έχεις, που έχει εξαλείψει τα εγώ. Αν θες απάντησε μου είτε στο τοπικ είτε στείλε μου ένα e-mail.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 10:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Ένας Δάσκαλος είναι ένας ξύπνιος άνθρωπος ένας μαθητής είναι ένας κοιμισμένος που θέλει να ξυπνήσει..

Το πρόβλημα είναι ότι ο κοιμισμένος διαστρεβλώνει το νόημα του Δασκάλου και βάζει σε αυτό το νόημα τις καταβολές του, τις φιλοσοφίες του και τα συμπεράσματα του.

Για αυτό τον λόγω υπάρχει η διαμάχη ανάμεσα στις διάφορες θρησκείες.

Ένας Χριστός ,ένας Βούδας Ένας Κρισνα, Ένας Μωάμεθ, ένας Ηράκλειτος και πολύ άλλοι δεν έχουν να χωρίσουν ούτε να μοιράσουν τίποτα αναμεταξύ τους.

Ενώ ένας χριστιανός ένας μωαμεθανός ένας θρησκόληπτος μπορεί να σκοτώσει στο όνομα της αγάπης και της ειρήνης.

Το να μάθουμε να ακούμε και να βλέπουμε είναι κάτι σπάνιο. Πώς να το κάνουμε αφού συνεχώς προβάλουμε κάτι πάνω σε αυτό που βλέπουμε και σε αυτό που ακούμε.

Για αυτό όταν βρεθεί ένας Δάσκαλος ή έχουμε μια διδασκαλεία γραμμένη ,πρέπει να μπορούμε να αδειάζουμε όλες τις καταβολές και καθαροί από αυτές να μπορέσουμε μέσα από μια βαθιά σχέση αγάπης να κατανοήσουμε το πραγματικό νόημα.

Ένας Δάσκαλος είναι πέρα από την λογική γιατί η Αλήθεια δεν είναι κάτι που να ανήκει στην λογική. Μπορώ να πω πως ο Δάσκαλος είναι ένα ον που έρχεται από το κενό ,το ζώσα κενό!!

Κάθε σκέψη για το τι είναι η Αλήθεια ακολουθεί το μονοπάτι της λογικής και η λογική δεν φτάνει ποτέ στην Αλήθεια.

Ένας Δάσκαλος χρησιμοποιεί τις λέξεις και την λογική με παράδοξο πολλές φορές τρόπο επειδή δεν έχει άλλη επιλογή. Και όλα αυτά για να μας φέρει στο σημείο του άλματος στο κενό.

Τώρα πρέπει να βυθιστούμε μέσα στο άγνωστο όλα τα ξέρω και οι καταβολές πρέπει να πεθάνουν.

Και αυτό που εξαλείφει τις καταβολές και τα εγώ είναι το φως της συνειδήσεις επάνω τους. Η συνείδηση γίνετε σαν τον μεγενθυτικό φακό που εστιάζει το φως του θεϊκού ηλίου με αποτέλεσμα να καίει τα πάντα.

Όταν γίνουμε κενοί δεν υπάρχει λόγος να μπούμε στο κενό το έχουμε κάνει ιδη!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 12:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Συμφωνώ με τα όσα αναφέρεις για τις μάσκες, δυστυχώς αυτές τις μάσκες που έχουμε εφεύρει - είτε επειδή "αναγκαστήκαμε" είτε επειδή το επιλέξαμε εμείς οι ίδιοι - πολλές φορές είναι δύσκολο και να τις αναγνωρίσουμε ακόμα και να προσπαθούμε να απαλλαγούμε από αυτές.
Τις φοράμε σχεδόν καθημερινά και τις εναλλάσσουμε αναλόγως των περιστάσεων με τέτοιο ρυθμό που αυτό πλέον τείνει να γίνεται με μηχανικό τρόπο και χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε.
Τις φοράμε με φίλους, συγγενείς, γνωστούς κλπ.
Πολλές φορές όμως τις φοράμε κι όταν είμαστε εντελώς μόνοι κι όταν αναλογιζόμαστε τις πράξεις μας, τις επιλογές μας, τις πεποιθήσεις μας, τις δράσεις μας κλπ.
Έτσι τείνουμε να δικαιολογούμε τον εαυτό μας για τις επιλογές του, του αναγνωρίζουμε λιγότερα λάθη απ' όσα έχουμε κάνει στην πραγματικότητα και συνεχίζουμε να παίζουμε κρυφτούλι μαζί του.
Φοβόμαστε ότι αν αποφασίσουμε να τις αφαιρέσουμε μία προς μία, θα απομυθοποιήσουμε τον Εαυτό μας ενώ στην ουσία αυτό που θα απομυθοποιηθεί είναι η Προσωπικότητα που έχουμε δομήσει κι η οποία πιστεύουμε ότι είναι ο πραγματικός μας εαυτός.

Υ.Γ. Θα προσπαθήσω να επανατοποθετηθώ όσο πιο σύντομα μπορώ.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 13:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, όποια αλήθεια
και να μεταφέρει ο κάθε δάσκαλος, το θέμα
που απασχολεί τον άνθρωπο είναι, πότε θα περάσουν μέσα
του οι αλήθειες... Κι αυτο έχει να κάνει με την
δεκτικότητα, που η πόρωση δεν επιτρέπει...
Βέβαια, είμαστε στην εποχή του εγωισμού, αλλά ο
άνθρωπος συνεχίζει και εξελίσσεται... Έχει τον δρόμο
του όπως έχει προγραμματιστεί,έναν δρόμο με συγκεκριμένη
κατεύθυνση και προορισμό...Έξω, ότι γίνεται
δείχνει μονο και μονο την αξία του Εγώ.. Πόσο θετικό μπορεί
να είναι και πόσο αρνητικό..
Αλήθεια, ποιός ξέρει το θετικό Εγώ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 14:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε trexagireve

Θα ήθελα να τοποθετηθώ ως εξής: αν το θετικό είναι ο Εαυτός μας και αρνητικό τα εγώ ,τότε δεν υπάρχει θετικό εγώ. Όπως ούτε ανώτερο και κατώτερο.

Βέβαια υπάρχουν εγώ που είναι καλύτερα από κάποια αλλά . Αλλά και πάλι δεν παύουν να είναι εγώ.

Κάποιος που θέλει να απελευθερωθεί πρέπει να σπάσει όλα τα δεσμά ακόμα και της επιθυμίας για απελευθέρωση. Το λέω αυτό γιατί μέσα στην επιθυμία για απελευθέρωση μπορεί να αναπτυχθεί ένα εγώ . Και έτσι πάλι μέσα στα δεσμά να βρεθεί.

Στην αρχή καλό είναι να έχουμε κάποια εγώ που να είναι καλύτερα από κάποια αλλά . Αλλά στο τέλος δεν πρέπει να υπάρχει κανένα εγώ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 14:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που λέω θετικό εγώ φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,
είναι εκείνο το εγώ που σου λέει ότι δεν κερδίζεις με
λάθος ενεργειες. Εκείνο το εγω που ενδιαφέρεται
πραγματικά για το άτομο και την αλήθεια...
Υπάρχειλοιπόν, θετικό εγώ και αυτό πρέπει να το εξαιρούμε
απο το λάθος που απλά υπερασπίζεται πάσα θέση δική του..
Το εγώ που λέω, έχει να κάνει με την προσωπική οπτική,
όπου κάποιοι έχουν και βλέπουν ενώ άλλους τους λένε τι
να δουν..Έχει μεγάλη σημασία η αναγνώριση του λάθους,
στα πλαίσια ενός υγιούς εγώ... Ας μην το εξαίρουμε εντελώς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 14:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φίλε Dying_Incubus θα ήθελα να κάνω μια μικρή διευκρίνηση.

Θα σου πω κάτι που έρχεται από πολύ μακριά.

Η Προσωπικότητα είναι σαν ένα όχημα που εκφράζετε είτε η Ουσία του Είναι είτε τα εγώ.

Όταν εκφράζετε η Ουσία μπορούμε να πούμε πως είναι μια καθαρή προσωπικότητα .

Όταν εκφράζονται τα εγώ μπορούμε να πούμε πως είναι μια εσφαλμένη προσωπικότητα που βάλλεται από τις γνώμες τον άλλων. Που προσβάλλετε .

Αλλά ένα ον που πετυχαίνει την αυτοπραγμάτωση διαλύει τα πάντα!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 14:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φιλε trexagireve

Αυτό που λες μου κάνει για την φωνή της συνείδησης και δεν είναι μια λειτουργία κάποιου εγώ αλλά της συνείδησης.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 18:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που λες συνείδηση,αγαπητέ μου
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, είναι αυτό που εγώ λεω
θετικό εγώ, αφού είναι συγκεκριμένη και προσωπική...
Τόσο που να απολογείται για μας, άρα είναι το εγώ μας, ως
κοσμική ύπαρξη, αν το θές...
Το λέω μόνο και μόνο γιατί, όταν απορρίψουμε εντελώς
τον εαυτό μας, θα γινουμε κάτι συμβολικό, ή γενικό,ενώ
με την βελτίωση του εαυτού μας, έχουμε ένα ον που έρχεται
σε μια ιδανική μορφή και μπορούμε να το "ξεμπλοκάρουμε",
αν μου επιτρέπεις την έκφραση, να γίνει αυτό για το οποίο
προρίστηκε να γίνει...
Αλήθεια, περί αρμονίας υπάρξεων και θέση αυτών στο σύνολο,
δέχεσαι ότι μπορεί ο καθένας να είναι ορισμένος και συγκεκριμένος,
ώστε να παίξει οτ ρόλο για τον οποίο πλάστηκε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bloodofkain
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2008, 13:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bloodofkain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας

Φίλε bloodofkain ρωτώ από περιέργεια ποιος είναι ο Δάσκαλο σου; αν έχεις, που έχει εξαλείψει τα εγώ. Αν θες απάντησε μου είτε στο τοπικ είτε στείλε μου ένα e-mail.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



αγαπητέ μου φίλε δεν έχω κάποιον δάσκαλο που έχει εξαλείψει τα εγώ του , ο δασκαλος μου εχει ελαττώματα όπως ολοι η ανθρωποι , ισως λιγοτερα, και ισως σε μικρότερο βαθμό , αλλα ειναι άνθρωπος και απο όσους "δασκαλους" έχω γνωρίσει είναι ο πιο απλός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bloodofkain
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2008, 13:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bloodofkain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυο πολύ ωραία βιβλία που ακουμπάνε στο θέμα μας και προτείνω είναι
1) Η σχολή των θεών 2)Η δύναμη του τώρα
επίσης έχουν αναπτύξει και μελετήσει βαθιά το συγκεκριμένο θεμα "απο αυτους που εχω διαβασει ΕΓΩ ειναι ο γκουρτζιεφ και ο κρισναμουρτι .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2008, 17:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φιλε bloodofkain

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.


Ο Κρισναμουρτι είναι ένας πολύ μεγάλος Δάσκαλος. Μονό οι άνθρωποι που είναι ένα βήμα πριν το κενό μπορούν να τον καταλάβουν και να το επιτυχουν.

Ο Γκουρτζιεφ είναι πιο κοντά σε αυτούς που μπορούν να αρχίσουν να αφυπνίζουν τη συνείδηση τους.

Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΔΡΟΜΟΣ είναι για εμάς που ζούμε μέσα στην καθημερινότητα. Φιλε bloodofkain πολύ καλά.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2008, 17:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε trexagyreve θα σου απαντησω το βραδι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2008, 22:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε trexagyreve

Για κάποιον που προχωρά στον εσωτερικό δρόμο πρέπει να είναι ξεκάθαρο και να υπάρχει η εμπειρία της διάκρισης της ΟΥΣΙΑΣ ( που έχει άμεση σχέση με το ΕΙΝΑΙ) και των πολλών και διαφορετικών ΕΓΩ.

Ο άνθρωπος έχει 5 λειτουργικά κέντρα που εκφράζονται τα ΕΓΩ. Και μπορούμε να τα πούμε κατώτερα κέντρα. Αυτά είναι το Διανοητικό, το Συναισθηματικό, το κινητικό, το ενστικτώδες και το σεξουαλικό. Π.χ για να υπάρξει λαγνεία πρέπει να λειτουργήσει το διανοητικό με το ένστικτο-σεξουαλικό και αργότερα το κινητικό με μια παρόρμηση από το συναισθηματικό.

Δηλαδή για να γίνω πιο απλός. Χωρίς την σκέψη του διανοητικού δεν υπάρχει λαγνεία. Ένας υγιείς ερωτισμός είναι αυτός που δεν έχει σκέψεις αλλά ένα κοινό λιώσιμο μέσα στο τώρα. Μια συγχώνευση.

Υπάρχουν όμως και αυτό φίλε trexagyreye είναι πολύ ουσιαστικό στο να μπορεί κάποιος να το διακρίνει εμπειρικά τα 2 ανώτερα κέντρα που είναι το Ανώτερο διανοητικό και το Ανώτερο συναισθηματικό. Μέσα από αυτά τα κέντρα εκφράζετε η ΟΥΣΙΑ. Τα Εγώ δεν μπορούν να εκφραστούν μέσα από τα 2 ανώτερα κέντρα.


Για αυτό και είπα στον Dying_Incubus ποιο πάνω ότι η προσωπικότητα είναι ένα μέσων για να εκφράζετε είτε η ουσία είτε τα εγώ.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα τι είναι να λειτουργεί το ελάχιστο από το Ανώτερο συναισθηματικό. Θυμήσου τις στιγμές που ήσουν συνειδητός και είχες την αίσθηση ότι κάποιος μέσα από εσένα σε παρατηρούσε.

Πολλοί το περιγράφουν σαν αίσθηση ότι κάποιος είναι πίσω από τα μάτια τους ή ότι κάποιος παρακολουθεί έξω από το σώμα και πάνω από το κεφάλι τους.

Επίσης την στιγμή που κινδυνεύουμε. Π.χ όταν γλιστράμε. Εκείνη την στιγμή δεν προβαίνουμε να τρομάξουμε, αλλά παρατηρούμαι αυτό που συμβαίνει και πολλοί λενε ότι είναι σαν να το βλέπουν σε αργή κίνηση.

Όταν το Ανώτερο συναισθηματικό κέντρο λειτουργεί ,τότε ζούμε κάνοντας οτιδήποτε έχοντας συνεχώς την αίσθηση της ψυχολογικής αυτοπαρατήρησης .

Μέσα από αυτή την αίσθηση είναι που μπορούμε να βλέπουμε το πώς εκφράζονται τα εγώ και να μπορούμε να τα κατανοούμε όλο των μηχανισμό τους.

Το ΕΙΝΑΙ ή η ΟΥΣΙΑ δεν είναι ένα εγώ. Για αυτό λέω δεν υπάρχει ανώτερο και κατώτερο εγώ .

Βεβαίως και ένα εγώ μπορεί να πει παρατηρώ, αλλά άλλο η παρατήρηση και άλλο η αυτοενθύμηση.

Η αυτοενθύμηση ανήκει στην λειτουργία του Ανώτερου συναισθηματικού.

Στην αυτοπραγμάτωση δεν υπάρχει κάποιος που αυτόπραγματώνετε επειδή δεν υπάρχει το ξεχωριστό.

Όσο υπάρχει ταύτιση υπάρχει και το ξεχωριστό.

Αποταύτιση απομυθοποίηση!!!

Αυτά για τωρα


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2008, 22:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι παράδοξη η σιγουριά με την οποία κατατίθενται σκέψεις και γνωμικά.
Και μόνο αυτό θα έπρεπε να προβληματίζει όλους όσους συναινούν στην καταστροφή του εγώ..των εγω κλπ.
Διότι μόνο ενα υπέρμετρο εγω θα ήταν ποτέ σίγουρο για το αλάθητο του ετσι ωστε να προβάλεται με αυτή την μέθοδο.

quote:
Η Προσωπικότητα είναι σαν ένα όχημα που εκφράζετε είτε η Ουσία του Είναι είτε τα εγώ.

Όταν εκφράζετε η Ουσία μπορούμε να πούμε πως είναι μια καθαρή προσωπικότητα .

Όταν εκφράζονται τα εγώ μπορούμε να πούμε πως είναι μια εσφαλμένη προσωπικότητα που βάλλεται από τις γνώμες τον άλλων. Που προσβάλλετε


.


Με ποιά προσωπικότητα θα κάνεις την διάκριση της μιας καθαρής η της άλλης βρώμικης προσωπικότητας?

ΒΑΛΛΕΤΑΙ απο τις γνώμες των αλλων????????
Τι θα πεί βάλλεται? Και γιατί να βάλλεται?
.
Κανείς δεν βάλλεται απο πουθενά.Αυτό θα μπορύσε να είναι παρανοήση η επιτήδια εξηγήση για να φέρει ενα συνειρμό αδυναμίας, κατεύθυνσης ..
Αλληλεπιδρούμε και ευτυχώς, ο ένας με τον αλλον. Ανταλλάσουμε απόψεις και η αλήθειες είναι συνήθως στην μέση. Ας ακούμε, ας διαβάζουμε και ας αποφασίζουμε βιώνοντας.

quote:
Κάποιος που θέλει να απελευθερωθεί πρέπει να σπάσει όλα τα δεσμά ακόμα και της επιθυμίας για απελευθέρωση. Το λέω αυτό γιατί μέσα στην επιθυμία για απελευθέρωση μπορεί να αναπτυχθεί ένα εγώ . Και έτσι πάλι μέσα στα δεσμά να βρεθεί.


Δεν είναι αυτή η εξήγηση. Νομίζω ότι θέλει να πει ότι η αναζήτηση είναι μια περιπέτεια, μια εκδρομή στις άγνωστες πτυχές μας και όχι ένας καταναγκασμός η μια εμμονή που πάλι θα μπορούσε να μας εκλωβίσει σε ένα άλλο σύμπλεγμα. Αν η απλή επιθυμία μετατραπεί σε αγώνα και κοπιαστική δουλειά, τότε θα πρέπει να ψάξουμε να δούμε τι έχουμε μεταβιβάσει εκεί και από πού ‘’ξεφευγουμε’’αναζητώντας....αυτά είναι τα δεσμά.

quote:
Ο Κρισναμουρτι είναι ένας πολύ μεγάλος Δάσκαλος. Μονό οι άνθρωποι που είναι ένα βήμα πριν το κενό μπορούν να τον καταλάβουν και να το επιτυχουν.
Ο Γκουρτζιεφ είναι πιο κοντά σε αυτούς που μπορούν να αρχίσουν να αφυπνίζουν τη συνείδηση τους.
.

Ο Γκουτζίεφ όταν αναφέρεται στην ψεύτικη προσωπικότητα, στοχεύει στην εννοια διαμόρφωση και στις αντικρουόμενες επιθυμίες που έχουμε αν δεν είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία της διαίσθησης που είναι η έκφραση της ατομικής μας πραγματικότητας. Δεν λέει πουθενά για εξάλειψη επιθυμιών κλπ αλλά για μη ταύτιση και φανταστικούς συνειρμούς.

Ο Κρισναμούρτι [ συμφωνώ για το μέγεθος του Δασκάλου] ονομάζει την διαίσθηση ως νοημοσύνη και προτείνει τρόπους ξυπνήματος αυτής.
Ούτε αυτός αναφέρει πουθενά για καταβολές που πρέπει να πεθάνουν η για θετικό εαυτό και αρνητικά εγώ…… Αντιθετως, πιστεύει ότι ο μόνος δρόμος είναι η αποδοχή και η συμφιλίωση των εκφάνσεων του εαυτού μας. Μέσα από αυτές, αναγνωρίζουμε όλα τα αλλά πλάσματα και τις σκέψεις τους και τότε ισως έτσι μπορέσουμε να αγαπήσουμε εμάς και μετα τους άλλους.
Επίσης αυτό που τονίζει και ξανατονίζει είναι ότι δεν υπάρχει κανένας δρόμος και καμία διδασκαλία , κανενα σύστημα , θρησκεία κλπ που να μπορεί να φέρει ένα ανθρωπο στην ολοκλήρωση παρα μόνο οι εμπειρίες οι δικές του και η προσωπική αξιολόγηση αυτών από την αυτοπαρατήρηση.

Το τραγικό είναι ότι ένας μεγάλος αριθμός σχολών , συστημάτων κλπ περνούν τα δικά τους μηνύματα και συμφέροντα, χρησιμοποιώντας τα λόγια η και τους ίδιους τους δασκάλους ως δήθεν προσκείμενους στο εκάστοτε σύστημα. Μεταφράζουν ότι θέλουν κατά το δοκούν και το παρουσιάζουν όπως νομίζουν προσπαθώντας να μαζέψουν οπαδούς ……..
Μια ενεργεια που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως προδοσία στην φιλοσοφία όπου κανείς από όλους όσους βυθίστηκαν στα νερα της δεν θεώρησε τον εαυτό του αλάθητο αλλά φιλο – σοφο…….ψάχνοντας……..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bloodofkain
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2008, 23:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bloodofkain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πο πο πο !!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 00:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, γνωρίζω όλα αυτα που
λές, απλά το εγώ είναι ο άνθρωπος ο ίδιος και το θεωρώ
πολύ σημαντικό για την τελική του έκβαση.. Δεν έχει αρχικά
παρά μορφή ζυμαριού, αλλά στο τέλος δαμορφώνεται μια
προσωπικότητα, ούτως ή άλλως. Ακολουθήσει ή όχι κανείς
καποιο δρόμο για να την βρεί. Αυτή βγαίνει μόνη της γιατί
υπάρχει μέσα μας. Το ζητούμενο είναι η εξιδανίκευσης της...
Αυτό θέλω να δούμε, την συγκεκριμενοποίηση των προσδοκιών μας..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 08:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φιλε nst

quote:
ενας υπυρετης: Για να σου δώσω ένα παράδειγμα τι είναι να λειτουργεί το ελάχιστο από το Ανώτερο συναισθηματικό. Θυμήσου τις στιγμές που ήσουν συνειδητός και είχες την αίσθηση ότι κάποιος μέσα από εσένα σε παρατηρούσε.

Μέσα από αυτή την αίσθηση είναι που μπορούμε να βλέπουμε το πώς εκφράζονται τα εγώ και να μπορούμε να τα κατανοούμε όλο των μηχανισμό τους.


Εδώ βρίσκετε ένα από τα κλειδιά. Και θα παραμείνει μια θεωρία όσο δεν κάνουμε τον κόπο για να έχουμε μια εμπειρία.

quote:
nst: Με ποιά προσωπικότητα θα κάνεις την διάκριση της μιας καθαρής η της άλλης βρώμικης προσωπικότητας?

Φίλε μου δεν κατάλαβες .Δεν το κανείς με καμιά προσωπικότητα αλλά με την αφυπνισμένη συνείδηση. Η προσωπικότητα για να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα είναι σαν ένας καθρέπτης που αντανακλά την εσωτερική σου ποιότητα. Αυτή η ποιότητα κάνει την διάφορα της προσωπικότητας.

Δεν έχω άλλο χρόνο θα σου γράψω αργότερα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 08:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου δεν κατάλαβες .Δεν το κανείς με καμιά προσωπικότητα αλλά με την αφυπνισμένη συνείδηση

Η συνείδηση δεν κάνει διακρίσεις, δεν διαχωρίζει. Ακούγεται απαλά σαν μια βεβαιότητα που δεν περιέχει σε καμία περίπτωση διχασμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 09:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και που φυσικά έχει τη δική της ταυτότητα και
προσωπικότητα( η συνείδηση),αγαπητή nst...Πράγμα
που την ανάγει στην υπόσταση "εγώ" και γι αυτό
δεν θέλει εξαφάνιση αλλά εξυγίανση του εγώ,
ώστε να είναι πάλι στην ιδανική του θέση, ακόμη
κι αν μέχρι τώρα ποτέ δεν έφτασε εκεί.
Πιστεύω βέβαια ότι ενυπάρχει μέσα μας
και το τέλειο δείγμα της έκφρασης μας, αλλά ώς γνωστόν,
το ζώο το συγχίζει και αποπροσανατολίζει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 16:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε nst

1.

quote:
nst: Η συνείδηση δεν κάνει διακρίσεις, δεν διαχωρίζει. Ακούγεται απαλά σαν μια βεβαιότητα που δεν περιέχει σε καμία περίπτωση διχασμό.

Και έχω πει.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ: Στην αυτοπραγμάτωση δεν υπάρχει κάποιος που αυτόπραγματώνετε επειδή δεν υπάρχει το ξεχωριστό.

Όσο υπάρχει ταύτιση υπάρχει και το ξεχωριστό.

Ηρθες στα λόγια μου. Βλέπεις σε αυτό που έχω πει δεν υπάρχει καμιά διάκριση .

Αυτός που αυτοπραγματωνετε δεν διακρίνετε από οτιδήποτε επειδή η απόλυτη αφύπνιση της συνείδηση δεν ανήκει σε κάτι, αν μπορούσε να ανήκεισε κατι τότε θα υπήρχε και διάκριση ανάμεσα σε αυτό που ανήκει και σε αυτό που δεν ανήκει.

Στο όλων δεν υπάρχει διαχωρισμός. Ο διαχωρισμός έρχεται με την ταύτιση που έχεις με τον νου σου. Εσύ δεν είσαι ο νους είσαι η καθαρή συνείδηση αυτού που ανέκαθεν Είναι.

Αν μπορείς να παρατηρείς τον νου σου και της σκέψεις σου τότε ποιος παρατηρεί;

Από την στιγμή που δεν έχουμε την εμπειρία αυτού που είναι πέρα από τις λέξεις και τον νου, πέρα από όλα τα εννοιολογικά περιεχόμενα, τότε είμαστε ταυτισμένοι και εγκλωβισμένοι μέσα στις καταβολές μας και τις εντυπώσεις μας. Με λίγα λόγια κοιμόμαστε.

Όταν λέω

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ :Δεν το κανείς με καμιά προσωπικότητα αλλά με την αφυπνισμένη συνείδηση.

Δεν το διευκρίνισα όσο πρέπει και έχεις ένα δίκιο. Όταν κάποιος αρχίζει να ξυπνά ή να αφυπνίζει την συνείδηση του αυτό γίνετε σύμφωνα με τον βαθμό της κατανοήσεις που έχει η ιδία η συνείδηση.

Στην αρχή το ποσοστό της αφύπνισης είναι μικρό αλλά σιγά σιγά και με αρκετή προσπάθεια ανεβάζουμε αυτό το ποσοστό μέχρι που δεν υπάρχει τίποτα να ανεβεί ούτε να κατέβει επειδή όλες οι διακρίσεις εξαλειφθήκαν!!!


Αυτό το αρχικό ποσοστό της αφυπνισμένης συνείδησης είναι που μπορεί να δει την ταύτιση με τα εγώ και την προσωπικότητα. Και αυτό γίνετε με έναν παράδοξο τρόπο.

Αυτός ο παράδοξος τρόπος λέγετε διαιρεμένη προσοχή. Δηλαδή ένα μέρος της συνείδηση μας έχει στραφεί σε αυτό που λέμε εγρήγορση και κάνουμε τα καθημερινά μας πράγματα και ένα άλλο μέρος της συνείδηση αισθάνεται την ίδια της την παρουσία ως αίσθηση και αρχικά σε έναν βαθμό!!!

Αυτή η αίσθηση της παρουσίας είναι η πρώτη αναλαμπή του παρατηρητή.
Από αυτό το σημείο αρχίζει και το πιο δύσκολο έργο. Το εσωτερικό ταξίδι. Γιατί τώρα υπάρχει κάποιος που το κάνει. Όταν έχουμε την αίσθηση της παρουσίας είμαστε ξύπνοι έως ένα βαθμό . Όταν δεν την έχουμε κοιμόμαστε.


Αυτά που λέω δεν είναι αυθαιρεσίες. Δοκίμασε να πει στον εαυτό σου ότι από

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΘΑ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΚΙΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΝΑΩ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΩ.

Θα δεις ότι μπορεί να διατηρήσεις αυτό τον σκοπό για λίγα λεπτά μετά θα το ξεχνάς. Κάθε φορά που το ξεχνάς δεν είσαι συνειδητός γιατί αν ήσουν συνειδητός δεν θα το ξέχναγες. Από αυτή τη σκοπιά λέω κοιμόμαστε.

Αν μπορείς να είσαι 24 ώρες το εικοσιτετράωρο συνειδητός τότε το σώμα μπορεί να κοιμάται το βράδι αλλά η συνείδηση όχι!!
Όταν αποχτήσει κάποια από αυτες τις εμπειρίες ,τότε θα καταλάβεις την απαντήσει σε αυτό που είπες.

quote:
Είναι παράδοξη η σιγουριά με την οποία κατατίθενται σκέψεις και γνωμικά.


2.

quote:
nst:Κανείς δεν βάλλεται απο πουθενά.Αυτό θα μπορύσε να είναι παρανοήση η επιτήδια εξηγήση για να φέρει ενα συνειρμό αδυναμίας, κατεύθυνσης ..

Η εσφαλμένη προσωπικότητα βάλλεται όταν την προσβάλουν. Αν κάποιος σε βρίσει δεν θα θυμώσεις; Αν μια γυναικά σε κάνει να νοιώσει μειονεκτικά μπροστά σε πολύ κόσμο δεν θα νιώσει άσχημα; Όλοι το ξέρουμε ότι έτσι είναι. Είμαστε τρωτοί στα λόγια. Πες σε μια γυναίκα πόσο άσχημη φαίνεται με αυτά που φοράει.

Η πες της πόσο όμορφη είναι.( βάλλεται θέλω να πω ότι δέχεται κάτι από απέξω που την επηρεάζει. Μήπως δεν χρησιμοποίησα την σωστή λέξη;

3.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ: Κάποιος που θέλει να απελευθερωθεί πρέπει να σπάσει όλα τα δεσμά ακόμα και της επιθυμίας για απελευθέρωση. Το λέω αυτό γιατί μέσα στην επιθυμία για απελευθέρωση μπορεί να αναπτυχθεί ένα εγώ . Και έτσι πάλι μέσα στα δεσμά να βρεθεί.

Οι επιθυμίες ανήκουν στα εγώ, στα θέλω και θέλω σημαίνει πως είμαι άδειος και χρειάζομαι κάτι από απέξω για να γεμίσω ψυχολογικά. Αυτός που είναι πλήρεις δεν έχει θέλω.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 17:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ γεια σου.
Θεωρω οτι αυτος που νιωθει πληρης,αν μεινει εκει,κινδυνευει να βιωσει τον Υπερτατο Εγωισμο.Τοτε ΟΦΕΙΛΕΙ να μοιραστει,
τοτε(πιστευω εγω),οτι εχει την Υπερτατη Επιθυμια να γινει κομματια,ωστε ολοι να βιωσουν Αυτο που βιωσε αυτος.
Αναγκαστικα ΑΓΑΠΑΕΙ γιατι δεν εχει αλλη επιλογη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 18:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Tσομπανης με παρανόησες

Πλήρης είναι το Απόλυτο απανταχού παρών και τα πάντα πληρών. Δίχως αρχή και δίχως τέλος.

Όχι ένα εγωιστικό μεμονωμένο άτομο.

Αυτό που λες είναι κάτι σαν τον ήλιο. Είναι γεμάτος και ξεχειλίζει φως παντού γύρω του.Φαντάζομαι ότι το ίδιο θέλουμε να πούμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 21:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ειμαστε κοντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bloodofkain
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 23:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bloodofkain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε ΥΠΗΡΕΤΗ , είναι σωστά και αληθινά αυτά που λες .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2008, 18:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

φίλε trexagireve

quote:
Αλήθεια, περί αρμονίας υπάρξεων και θέση αυτών στο σύνολο,
δέχεσαι ότι μπορεί ο καθένας να είναι ορισμένος και συγκεκριμένος,
ώστε να παίξει οτ ρόλο για τον οποίο πλάστηκε...

Η γνώμη μου και έως ένα βαθμό από την εμπειρία μου αλλά και από αυτά που έχω διδαχτεί, θα έλεγα πως στο Σύμπιαν υπάρχει αρμονία.

Ο τρόπο που αντιλαμβάνομαι μέσα από τα μονοπάτια της στενής λογικής, μου λέει:

Ότι το όλων είναι αδιαίρετο αλλά έχει μια ιδιότητα. Να μπορεί να έχει όλες τις δυνατότητες. Και μέσα από όλες τις δυνατότητες να έχει όλες τις ιδιότητες.

Αυτό που μου έρχεται σαν παραστατική ενόραση για το πώς το συμπάν δημιουργεί ιεραρχίες είναι σαν το Σύμπαν να είναι ένα απόλυτο παν συμπαντικό μουσικό όργανο που ηχεί ούτε μέσα αλλά ούτε και έξω από τον εαυτό του!!

Αν υποθέσουμε ότι το ΑΝΕΚΔΗΛΩΤΟ (Για εμάς ) είναι ένας μουσικός φθόγγος πχ ντο , τότε μια ελάττωση αυτής της συχνότητας θα έφτανε στο σι.

Αν το ντο μπορούμε να το πούμε πρώτοκοσμο τότε το σι είναι ένας καινούριος κόσμος που είναι ως ταλάντωση πολύ κοντά στο Απόλυτο. Τότε αυτός ο δεύτερος κόσμος ο σι. Έχει διαφορετικές ιδιότητες, νόμους, χώρους, χρόνους, ταχύτητες, κ.τ.λ.π. Αλλά ποτέ δεν είναι ξέχωρος από αυτό το οποίο προέκυψε.

Αν ελαττώσουμε και άλλο την ταλάντωση ή τον ήχο ή τον κοσμικό λόγο!! Τότε έχουμε έναν καινούριο κόσμο τον λα ο οποίος έχει με την σειρά του όλα τα ιδιαιτέρα χαρακτηριστικά του. Χωρόχρονο, διάσταση, υπόσταση, ζωή!!

Ο δικός μας κόσμος μπορούμε να πούμε πως είναι αν ελαττώσουμε και άλλο την αρχική ταλάντωση ο κόσμος μι. Εδώ είμαστε πιο μακριά από το απόλυτο ως ταλάντωση μα ποτέ ξέχωρο από αυτό!!

Μπορούμε να φανταστούμε μια ακτίνα που φεύγει από τον ήλιο και ταξιδεύει στο άπειρο. Αυτή η ακτίνα δεν είναι ποτέ ξέχωρη από την πηγή της. Αλλά παρόλα αυτά μπορεί να φαίνεται ότι είναι μακριά από την πηγή της.

Το φυσικό μας σώμα ανήκει στο μι. Δηλ. τρεις διάστασης και μια τέταρτη που την αντιλαμβανόμαστε ως χρόνο. Το Αστρικό σώμα ανήκει στο κόσμο φα για αυτό και έχει διαφορετικές ικανότητες άλλους νόμους και λιγότερους και βέβαια κινείτε σε άλλη διάσταση. Π.χ ο νόμος της βαρύτητας δεν υπάρχει.

Όσο για το αν υπάρχει ένας σκοπός και αν υπάρχει συγκεκριμένος ρόλος θα ήθελα να το πω άλλη φόρα.

Η ερώτηση σου είναι τριπλή.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2008, 20:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η αρμονία του σύμπαντος, ως συνολικό
οικοδόμημα, είναι που πιστεύω φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,
ότι υπάρχει και στον άνθρωπο. Μια αρμονία που φέρνει
την ομορφιά στην πράξη και που μπορει να έχει ο άνθρωπος...
Τσ υπόλοιπα έρχονται μετά, αφού, πρέπει να καθαρίσει ο
άνθρωπος για να μπορέσει να δει μπροστά του και σωστά...
Συμφωνώ με τις θέσεις σου, εύχομαι καθαρές σκέψεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2008, 23:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φιλε nst

quote:
Ο Κρισναμούρτι [ συμφωνώ για το μέγεθος του Δασκάλου] ονομάζει την διαίσθηση ως νοημοσύνη και προτείνει τρόπους ξυπνήματος αυτής.
Ούτε αυτός αναφέρει πουθενά για καταβολές που πρέπει να πεθάνουν η για θετικό εαυτό και αρνητικά εγώ…… Αντιθετως, πιστεύει ότι ο μόνος δρόμος είναι η αποδοχή και η συμφιλίωση των εκφάνσεων του εαυτού μας. Μέσα από αυτές, αναγνωρίζουμε όλα τα αλλά πλάσματα και τις σκέψεις τους και τότε ισως έτσι μπορέσουμε να αγαπήσουμε εμάς και μετα τους άλλους.


Πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο του Κρισναμούρτι « απελευθέρωση από το γνωστό»

Αν το γνωστό δεν είναι οι καταβολές η μνήμη το πεπερασμένο η εντύπωση που έρχεται από το παλιό για να καπελώσει το καινούριο. Τότε τι είναι το γνωστό;

Επίσης στο βιβλίο «εκλογές από τον Κρισναμούρτι» σελ.48 με τίτλο ο άνθρωπος και το εγώ. Λέει:

«Το εγώ δεν μπορεί να πάει σε συνάντηση της αιωνιότητας, με την ελπίδα να την κατακτήσει. Δεν θα την βρει ποτέ.»

Και παρακάτω λέει:

«Η αιωνιότης εργάζεται μέσα στον άνθρωπο για να ρίξει τα τείχη του εγώ.»

Για αυτό λέω ότι δεν υπάρχει ανώτερο και κατώτερο εγώ αλλά κάποια που είναι καλύτερα από κάποια αλλά. Όπως και να έχει είναι εγώ και τα εγώ δεν συναντούν αυτό που ανέκαθεν Είναι, με αλλά λόγια την αιωνιότητα.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς οταν λες: πιστεύει ότι ο μόνος δρόμος είναι η αποδοχή και η συμφιλίωση των εκφάνσεων του εαυτού μας.


quote:
Επίσης αυτό που τονίζει και ξανατονίζει είναι ότι δεν υπάρχει κανένας δρόμος και καμία διδασκαλία , κανενα σύστημα , θρησκεία κλπ που να μπορεί να φέρει ένα ανθρωπο στην ολοκλήρωση παρα μόνο οι εμπειρίες οι δικές του και η προσωπική αξιολόγηση αυτών από την αυτοπαρατήρηση.

Για αυτό και είπα ότι: Ο Κρισναμουρτι είναι ένας πολύ μεγάλος Δάσκαλος. Μονό οι άνθρωποι που είναι ένα βήμα πριν το κενό μπορούν να τον καταλάβουν και να το επιτύχουν.

Πόσοι τέτοιοι άνθρωποι άραγε να υπάρχουν πάνω στην γη;

quote:
Το τραγικό είναι ότι ένας μεγάλος αριθμός σχολών , συστημάτων κλπ περνούν τα δικά τους μηνύματα και συμφέροντα, χρησιμοποιώντας τα λόγια η και τους ίδιους τους δασκάλους ως δήθεν προσκείμενους στο εκάστοτε σύστημα. Μεταφράζουν ότι θέλουν κατά το δοκούν και το παρουσιάζουν όπως νομίζουν προσπαθώντας να μαζέψουν οπαδούς ……..
Μια ενεργεια που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως προδοσία στην φιλοσοφία όπου κανείς από όλους όσους βυθίστηκαν στα νερα της δεν θεώρησε τον εαυτό του αλάθητο αλλά φιλο – σοφο…….ψάχνοντας……..

Όσοι δεν μπορούν να περάσουν πέρα από το γνωστό ακούγοντας τον κρισναμουρτι πρέπει να καλλιεργηθούν και να αναπτυχθούν, να διδαχτούν την αυτοπαρατήρηση και όταν φτάσουν σε μια ορισμένη κατανόηση τότε ο κρισναμουρτι είναι ο ιδανικός δάσκαλος. Τότε δεν χρειάζεται μονοπάτι αλλά ούτε και εγώ για να το διαβεί.Καμία ιδέα, καμία θρησκεία, κανένας δάσκαλος, καμιά κατεύθυνση.

Οι σχολές για αυτό υπάρχουν, για να μπορέσει να δημιουργηθεί η δυνατότητα για εξέλιξη. Αλλά έχεις και ένα δίκιο για αυτά που λες για κάποιες σχολές. Δεν μπορώ να το αρνηθώ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2008, 23:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

κρισναμουρτι:

<<Φοβόμαστε και ντρεπόμαστε γι’ αυτό που είμαστε και γι’ αυτό, το όνομα, η κοινωνική θέση, και τα αποκτήματα αποκτούν τόσο μεγάλη σημασία; Είναι περίεργο το πόσο δυνατή είναι η επιθυμία που έχουμε για αναγνώριση, για έπαινο. ... Αισθανόμαστε ότι, αν σταματούσε η δραστηριότητά μας, θα είμαστε ένα μηδενικό, θα χανόμαστε, η ζωή δεν θα είχε κανένα νόημα. ...

Ο φόβος του να μην είμαστε τίποτα είναι εκείνος που σπρώχνει τον εαυτό στη δραστηριότητα. Αλλά ο εαυτός δεν είναι τίποτα, είναι ένα κενό.

Αν μπορέσουμε ν’ αντικρύσουμε αυτό το κενό, να μείνουμε μ’ αυτή την οδυνηρή μοναξιά, τότε ο φόβος εξαφανίζεται εντελώς και συντελείται μια ριζική μεταμόρφωση.

Για να συμβεί αυτό, θα πρέπει να ζήσουμε αυτήν τη μηδενικότητα – πράγμα που εμποδίζεται αν υπάρχει ένας πειραματιζόμενος. Αν υπάρχει μια επιθυμία να ζήσει κανείς αυτή την πείρα του κενού για να το υπερνικήσει, να το ξεπεράσει, τότε δεν υπάρχει πειραματίζεσθαι – βίωμα, γιατί ο εαυτός σαν μια ταυτότητα, εξακολουθεί.

Αν ο πειραματιζόμενος έχει μια πείρα, δεν υπάρχει πια η κατάσταση του πειρματίζεσθαι, του βιώματος. Μόνον όταν ζει κανείς εκείνο που είναι, χωρίς να το ονοιμάζει, μόνο τότε έρχεται η ελευθερία από εκείνο που είναι.>>

Αυτό που λέω Φιλε nst παρακάτω, φαίνεται να δικαιολογείτε, από αυτά που λέει ο κρισναμουρτι και δεν είναι τυχαίο, από αυτόν το έμαθα και όχι μονό.

Κάποιος που θέλει να απελευθερωθεί πρέπει να σπάσει όλα τα δεσμά ακόμα και της επιθυμίας για απελευθέρωση. Το λέω αυτό γιατί μέσα στην επιθυμία για απελευθέρωση μπορεί να αναπτυχθεί ένα εγώ . Και έτσι πάλι μέσα στα δεσμά να βρεθεί

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 12:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε υπηρετη γραφεις
quote:
Αν μπορέσουμε ν’ αντικρύσουμε αυτό το κενό, να μείνουμε μ’ αυτή την οδυνηρή μοναξιά, τότε ο φόβος εξαφανίζεται εντελώς και συντελείται μια ριζική μεταμόρφωση.

Εχω βιωσει αυτο το κενο και σε πληροφορω οτι ημουν εντελως απροετοιμαστη.Θελει μεγαλη δυναμη ψυχης για να μπορεσεις να διαχειριστεις μια τετοια κατασταση.Εχουν περασει 10 χρονια απο τοτε και ακομα προσπαθω να γεμισω αυτο το κενο.Ισως δεν ειναι αυτο το ζητουμενο δεν ξερω,αλλα το ενστικτο μου, αυτο προτεινει.Ισως αυτο που προτεινει να ειναι λαθος αλλα ισως να πρεπει να το κανω αυτο το λαθος.
Νομιζω οτι θα με βοηθουσε πολυ ενας δασκαλος να καθοδηγει τα βηματα μου μετα απο αυτην την εμπειρια, αλλα δεν υπηρχε δυνατοτητα ετσι λοιπον περιοριστηκα σε εναν μικρο αριθμο επισκεψεων σε ψυχολογο,μια φαρμακευτικη αγωγη με ηρεμιστικα που καθολου δεν βοηθησαν την κατασταση.Αυτο που με βοηθησε αρκετα ηταν μια επισκεψη σε εναν πνευματικο απο το Αγιο ορος(να επισημανω οτι δεν ειμαι θρησκοληπτη).Η αυρα του ειχε κατι μαγικο που αυτοματα με εκανε να αισθανθω μια ηρεμη αυτοπεποιθηση η αυτοσυνειδηση για να μιλησω και με την ορολογια που χρησιμοποιειται στο τοπικ.Αλλα την περισσοτερη δουλεια την εκανα μονη μου ανακαλυπτοντας ποση δυναμη ειχα μεσα μου,και αυτο ηταν ακρως αναζωογονιτικο.
Η εμπειρια που ειχα με τρομαξε γιατι δεν εβρισκα συμμαχους, ανθρωπους που να καταλαβαινουν τι αισθανομουνα,καθως ειμαι ανθρωπος ιδιαιτερα εξωστρεφης.Παντως ενα ειναι σιγουρο:μπορει να εχασα καποια κοματια του εαυτου μου αλλα ανακαλυψα καινουργια.


Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy