ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Ο Μέγας Αγνοούμενος®
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 00:08:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
alex22
Νικόμαχε,η κόντρα σου με τον zip άρχισε σε εκείνο το θέμα που άνοιξες σχετικά με τις υπερφυσικές εμπειρίες.Αν ήσουν ειλικρινής απο την αρχή,το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν θα είχαμε την έναρξη της κόντρας (τουλάχιστον σε εκείνο το σημείο).

Φίλοι, διαβάζοντας αυτά τα πόστ εδώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ντε φάκτο να θεωρείται ότι δεν ήταν ειλικρινής στο βίωμα και στην περιγραφή μιας τέτοιας εμπειρίας όπως την εξέθεσε σε εκείνο το θέμα και το οποίο πραγματικά ήταν το σημείο αφετηρίας όλων αυτών των διαξιφισμών και διαπληκτισμών.
Δεν καταλαβαίνω γιατί απριόρι πρέπει να το απορρίψουμε, να το απαξιώσουμε και να το θεωρήσουμε ανειλικρινές. Και μάλιστα μετά να θεωρείται γενικευμένα ότι στην προκειμένη περίπτωση ο Νικόμαχος είναι ανειλικρινής.

quote:
alex22
Τόσο δύσκολο να πείς,"ναι sorry έχεις δίκιο,άλλο ήθελα να γράψω και μπερδεύτηκα,σωστή η παρατήρησή σου!" ή κάτι άλλο τέλος πάντων που θα δικαιολογήσει το λάθος που έγραψες.Αντί να παραδεχτείς το λάθος σου,προσπαθείς να το καλύψεις.

Και γιατί να χρειάζεται να ειπωθεί εκ μέρους του κάτι τέτοιο?
Να αποδεχτεί ότι μπερδεύτηκε ή ότι ήθελε να γράψει κάτι άλλο, δηλαδή να αποδεχτεί κάτι που του προσάπτεται ως λάθος κατά την γνώμη κάποιων άλλων ενώ εκείνος έχει ιδίαν προσωπική αντίληψη αυτού που βίωσε και προτίθεται να εκφράσει?
Άλλο να εκφραστούν κάποια σχόλια κριτικής και άλλο να εξαναγκαστεί κάποιος να αποδεχτεί κάτι ως ντε φάκτο λανθασμένο επειδή κάποιοι άλλοι το αντιλαμβάνονται κατ' αυτόν τον τρόπο.

Με συγχωρείς φίλε Αλεξ κατανοώντας ότι έχεις καλή πρόθεση, το ίδιο και εγώ, αυτά όμως δεν τα καταλαβαίνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 08:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Trelantonis
quote:
Φίλοι, διαβάζοντας αυτά τα πόστ εδώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ντε φάκτο να θεωρείται ότι δεν ήταν ειλικρινής στο βίωμα και στην περιγραφή μιας τέτοιας εμπειρίας όπως την εξέθεσε σε εκείνο το θέμα και το οποίο πραγματικά ήταν το σημείο αφετηρίας όλων αυτών των διαξιφισμών και διαπληκτισμών.
Δεν καταλαβαίνω γιατί απριόρι πρέπει να το απορρίψουμε, να το απαξιώσουμε και να το θεωρήσουμε ανειλικρινές. Και μάλιστα μετά να θεωρείται γενικευμένα ότι στην προκειμένη περίπτωση ο Νικόμαχος είναι ανειλικρινής.


Τι να σου πώ? Εμένα αυτήν την αίσθηση μου βγάζει.Οπως και να χει είναι η αποψή μου και δεν πήρα κανέναν απο τον λαιμό για να την υοθετήσει.Εγώ πιστεύω οτι δεν είναι ειλικρινής σε κάποια πράγματα και αυτός πιστεύει οτι είμαι κλειστόμυαλος σε σε κάποια άλλα.Ετσι πάνε αυτά.


quote:
Κρίμα φίλε μου!

Ας δούμε τον άλλον που έχει,ή θα κατασκευάσει!!


Και να είχα,πίστεψέ με θα ήταν πολύ δύσκολο να σε καρφώσω.Δε θα αισθανόμουνα καλά με τον εαυτό μου.

Edited by - alex22 on 17/06/2011 08:08:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 13:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
trelantonis

Άλλο να εκφραστούν κάποια σχόλια κριτικής και άλλο να εξαναγκαστεί κάποιος να αποδεχτεί κάτι ως ντε φάκτο λανθασμένο επειδή κάποιοι άλλοι το αντιλαμβάνονται κατ' αυτόν τον τρόπο.


Κατ' αρχήν, αν δεις την "ιστορικότητα" του συγκεκριμένου θέματος στις πρώτες σελίδες του [ βλ. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=1&TOPIC_ID=10933 ], θα διαπιστώσεις και ο ίδιος πως δεν υπήρχε κανενός είδους εξαναγκασμός - άλλωστε, πως θα ήταν δυνατόν να υπάρχει ; - και το μόνο που υπάρχει - από μεριάς μου δηλ. - είναι αυτό που και ο ίδιος λες : "σχόλια κριτικής". Συγκεκριμένα :

quote:
zip

Απεστάλη: 08/02/2011, 20:08:13 - Έγινε φίλε, τα λέμε ... [ Αυτό είναι το ΠΡΩΤΟ σχόλιο, το δικό μου δηλ. Αυτό το σχόλιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ "σχόλιο κριτικής", ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ "σχόλιο". ]


Κοίταξε όμως πως απαντάει κάποιος που ήδη καταλαβαίνει - και δεν χρειάζεται να του το πει κανένας - ο ίδιος καταλαβαίνει πως με αυτά που γράφει κάτι δεν πάει καλά :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, Απεστάλη: 08/02/2011, 21:46:29

Φυσικα φιλε Ζιρ, Αν μας δοθει η ευκαιρια θα τα πουμε. Αν αυτη ηταν η απορια σου [ εγώ κατ' αρχήν, με το ΑΡΧΙΚΟ, με το παραπάνω μήνυμά μου ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ποια απορία ; Εγώ του λέω : "έγινε, τα λέμε ...". Τι απορία ; ] με οσα εξεθεσα τοτε να σε πληροφορησω οτι ενα σακκιδιο μπορει να εχει αρκετα για επιβιωση! Και 24 και 48 ημερες. Και αν αναρωτιεσαι για νερο,υπηρχε εκει. Και τουαλετα υπηρχε.Κατω απο τα αστρα. Οταν πας για τετοιες φασεις,αλλα σε απασχολουν φιλε καλε.


Μετά απ' αυτό, εγώ του απαντώ σχολιάζοντας - από το παραπάνω - μόνο αυτή την φράση του : "να σε πληροφορησω οτι ενα σακκιδιο μπορει να εχει αρκετα για επιβιωση!".

quote:
zip, Απεστάλη: 09/02/2011, 09:49:28

Ναι, άμα είναι κάποιος OYK 5, δεν διαφωνώ. [ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ σχόλιο κριτικής ]

[ Α, φίλε, και δεν απορώ ... έχω διαβάσει τόσα στο esoterica.gr που 'ντάξει ... τι να απορήσω ; Αφού λες πως το έκανες, ε, ok, κανένα πρόβλημα από μένα ] [ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σχόλιο κριτικής ]


Σα να του λέω, "'ντάξει ρε φίλε, δεν έχω πρόβλημα, το έκανες ; E, λες πως το έκανες, ok, δεν με νοιάζει αν είναι αλήθεια ή ψέματα, αφού λες πως το έκανες, ok από μένα"

Και κοίτα πως απαντάει ο ίδιος - επαναλαμβάνω : κάποιος που ήδη έχει καταλάβει πως με αυτά που γράφει κάτι δεν πάει καλά, κάτι δεν κολλάει, κάποιος που για να στο πω διαφορετικά, έχει τη μύγα ρε παιδί μου και μυγιάζεται που λέμε - :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, Απεστάλη: 09/02/2011, 16:26:29

Ζιπ, οτι και να εχεις διαβασει,τιποτα δεν ξεπερνα το αστροπλοιο του Μενελαου. Τι εγραψα ρε γμτ που σου βγαζει την απαξιωση? Να το διαγραψω? Τοσο μπουρδα ακουγεται? Δες το σαν παραμυθι και μην το σχολιαζεις. Θα ηθελες να γραψεις κατι προσωπικο που εχεις ζησει και ξερεις τι εζησες και να σε απαξιει καποιος αλλος? Αν θελεις,γραψε κατι δικο σου ,να σου το αμφισβητησω να δεις πως ειναι.Δεν θιγομαι,αναμενομενες τετοιες αντιδρασεις και εν γνωση μου,πριν το αναρτησω. Εχω ομως το θαρρος της γνωμης μου.


Κατ' αρχήν, πες μου, που ακριβώς σ' αυτόν τον διάλογο, σ' αυτά τα 4 quotes δηλ. ,φαίνεται πως απαξιώνω εγώ τα γραφόμενά του ; Και δεύτερον, πες μου που ακριβώς υποδηλώνεται ο "εξαναγκασμός" που αναφέρεις, για να παραδεχθεί ο ίδιος το λάθος του ; [ Μέχρι στιγμής, της τότε στιγμής δηλ. εγώ δεν του λέω πως κάνει λάθος. Ο ΙΔΙΟΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΤΑΙ αν έχει κάνει λάθος και αν έχει πει "μπούρδα" όπως χαρακτηριστικά γράφει ]

Μετά εγώ τον ρωτάω την ηλικία του, γιατί ο άνθρωπος έτσι όπως γράφει, εμένα μου φαίνεται πως είναι παιδάκι του Δημοτικού. Και μετά γράφω 4 μηνύματα (στην ουσία είναι ένα), τα οποία είναι [ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ σχόλια κριτικής ] :

quote:
zip, Απεστάλη: 11/02/2011, 09:04:06, 11/02/2011, 09:18:25, Απεστάλη: 11/02/2011, 09:30:36, Απεστάλη: 11/02/2011, 09:37:15

Το να πάει κάποιος μια - δυο βδομάδες σ' ένα βουνό για camping, δεν σημαίνει [και δεν θα πρέπει να σημαίνει] τίποτε παραπάνω απ' αυτό που ήδη είναι : μια επαφή με την φύση και μια πολύ καλή ευκαρία να δει κάποιος λίγο καλύτερα τον εαυτό του. Όλα τα υπόλοιπα δεν είναι τίποτε άλλο παρά φαντασίες και κουβέντες που κάνει κάποιος για να ενισχύσει το "εγώ" του έναντι των υπολοίπων.

Βιωματική εμπειρία είναι και ο θάνατος ενός αγαπημένου προσώπου. Δεν έχω δει κανέναν όμως να φτιάχνει θέμα π.χ "Πέθανε η μάνα μου". Αυτό σημαίνει πως εδώ ο φίλος ανοίγει ένα θέμα για διαφορετικούς λόγους. Αφήστε δηλ. που τέτοια θέματα ήδη υπάρχουν στο esoterica.gr.

Προσωπικά, αυτή είναι η γνώμη μου. Όχι ότι δεν τον πιστεύω. Πιστεύω δηλ. ότι ο άνθρωπος πήγε μια - δυο βδομάδες για camping στο βουνό. Ε, 'ντάξει, οι περισσότεροι το 'χουν κάνει αυτό. Από 'κει και πέρα, όταν ο άλλος αρχίζει να σου λέει για σακίδια επιβίωσης και τα ρέστα και παρουσιάζει μια εικόνα Ράμπο, ε, 'ντάξει, κουνάς το κεφάλι σου και λες : "Έγινε φίλε μου, τα λέμε ...".

Τώρα, το να αρχίσουμε να λέμε πως για να περάσει κάποιος ένα μήνα μέσα σε μια σπηλιά, μόνος του, να επιβιώσει δηλ. για 24 μέρες χωρίς τίποτε παρά μόνο με ένα σακίδιο "επιβίωσης" όπως λέει ο φίλος, πρέπει να είναι 1000% εκπαιδευμένος, αυτό νομίζω είναι αυτονόητο και το ξέρουν ακόμη και μικρά παιδάκια. Γι' αυτό τον ρώτησα την ηλικία του. Ούτε εγώ, ούτε κανείς άλλος αν δεν είναι εκπαιδευμένος να το κάνει, μπορεί να το κάνει. Έτσι και μου πεις δηλ. εμένα να μείνω σε μια σπηλιά μια νύχτα, ε, θα πρέπει να έχω και τον υπνόσακό μου, να έχω τροφή κτλ. Και άντε, μια νύχτα ίσως την περάσω αλλά 24 μέρες, ούτε με σφαίρες. Δηλ. πρέπει να είσαι Ράμπο για να το κάνεις αυτό. Ε, 'ντάξει, ο φίλος μπορεί να "την έχει δει" έτσι ... ok, κανένα πρόβλημα.

Camping οι περισσότεροι έχουμε κάνει. "Διαβολοβδομάδες" όμως που περνάνε οι ΟΥΚάδες, ε, δεν νομίζω πως μπορεί ο καθένας να κάνει. 'Ντάξει ; Για να ξέρουμε τι λέμε και για να ξέρουμε και τι διαβάζουμε ...

Επίσης, να πω και κάτι άλλο στον φίλο :

Εσύ δηλ. φίλε μου, άνοιξες αυτό το θέμα για να μας πεις ότι στην ουσία έχεις κάνει camping ; Μπράβο φίλε μου, πολύ καλά έκανες, εγώ θα σου πρότεινα να το ξανακάνεις και διάλεξε την δεύτερη φορά και θάλασσα, όχι μόνο βουνό. Και δεν χρειάζεται να είναι στη Χαβάη, ας είναι και στο Καλαμίτσι βρε φίλε μου, στη Χαλκιδική. Ξέρεις τι ωραίο camping κάνεις εκεί ;

Θες να σου πω εγώ τι πέρασες εκεί ; Έτσι και μείνεις δυο - τρεις μέρες μόνος, θολώνει το μυαλό σου και σκέφτεσαι μαλακίες και φαντασίες. Αυτό συμβαίνει. Και μετά λες "πω, πω ! ποιος είμαι ρε παιδί μου, αυτό το πράγμα πρέπει να το μοιραστώ με άλλους! Είμαι χαρισματικός, μόνο σε μένα συνέβει αυτό !" Το κατάλαβες τι συμβαίνει ; Αν όχι, για ψάξ' το λίγο περισσότερο ...


Εσύ τώρα μετά απ' αυτά, θεωρείς πως εγώ τον εξαναγκάζω αυτόν τον άνθρωπο να παραδεχθεί το υποτιθέμενο λάθος του ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 15:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο
quote:

Ε, ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ;;; Για πες μου ...

Τι θα γίνει αν βγω εγώ και κατηγορίσω εσένα για πολλαπλούς λογαριασμούς ;;;



ποοολυ θα ηθελα να το δω αυτο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 16:35:21  Εμφάνιση Προφίλ
Και εγω θα ηθελα να το δω κοπτοράπτη!!

Προσπαθείς μεσω των μηνυμάτων σου,να κανεις
επιδειξη της διαστρέβλωσης,[σπορ στο οποιο εισαι ειδικός],
στον τρελαντώνη.

Θεωρείς προφανώς τον τρελαντώνη,περιορισμενης εφυίας συνδίκτυο!

<<Ξεχνάς>> να αναφέρεις οτι το <νταξει τα λεμε> συνοδευόταν απο
quote σχετικά με το σακίδιο και εμφανως απευθυνόταν στην χρήση
του σακιδίου,οπερ και η απάντησή μου.

Κόψε τις ηλιθιότητες Ζιπ.


Σε εχει πάρει χαμπάρι ολο το φόρουμ!!

Αλήθεια εσυ το εχεις κρυφό καμάρι??


Υ.Γ
Ο τρελαντώνης δεν σε κατηγόρησε προσωπικά για τίποτα!
Γιατι μπήκες στον κόπο να απολογηθείς?
Για να υποστηρίξεις οτι είσαι αυτον που σε αποκάλεσε
επιτυχημένα η Αφροδίτη?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 17/06/2011 16:37:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 19:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Έχω γράψει το εξής :

quote:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10971

Γενικότερα, αναγνωρίζω σε ορισμένα σημεία* και την δική μου ευθύνη για την συμπεριφορά αυτού του ανθρώπου.

*[ Η όλη ιστορία μαζί του ξεκίνησε από εκείνη την "προσωπική του εμπειρία" που εγώ αμφισβήτησα, όπως επίσης και την αμφιβολία μου - όχι πάντως αβάσιμη - σχετικά με την ιδιότητά του, ιδιότητα την οποία δεν έχανε ευκαρία να "διαφημίσει" και ασφαλώς να την ευτελίσει. Εξακολουθώ να πιστεύω πως αυτός ο άνθρωπος δεν κατέχει κανέναν Πανεπιστημιακό τίτλο, δεν έχει καμία Επιστημονική ιδιότητα (ούτε καν επιστημονική παιδεία) και πως δεν τον απασχολεί στην πραγματικότητα αυτό που ονομάζουμε "Εσωτερισμός". Αλλά αυτό είναι μια προσωπική μου πεποίθηση που ασφαλώς δεν απαιτώ από κανέναν να την υιοθετήσει. ]


Η παραπάνω λοιπόν δημοσίευσή μου που απευθύνεται στον trelantonis, αφ' ενός γίνεται για να εξηγήσω στον trelantonis - αλλά και στους υπόλοιπους αναγνώστες που πιθανόν να έχουν την ίδια γνώμη με αυτόν - την αρχή της ιστορίας που πιθανώς δεν την ξέρει ή δεν την έχει διαβάσει, αφ' ετέρου για να "κουμπώσει" η αναφορά μου προς την Διαχείριση πως αναγνωρίζω σε ορισμένα σημεία την δική μου ευθύνη.

Αναγκάζομαι να παραθέσω ξανά την αρχή της υπόθεσης, γιατί πιθανόν να υπάρχουν κι άλλοι αναγνώστες όπως ο trelantonis που να θεωρούν πως εγώ εξαναγκάζω κάποιους να κάνουν κάτι ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Τους αποδεικνύω λοιπόν πως δεν είναι έτσι.

Τώρα, το αν εγώ διαστρεβλώνω ή όχι τα γεγονότα και τα γραφόμενα, αυτό είναι κάτι που και ο trelantonis μπορεί να το διαπιστώσει αλλά και όλοι οι αναγνώστες / μέλη μπορούν να αποφανθούν γι' αυτό, και σίγουρα είναι κάτι το οποίο δεν είσαι σε θέση εσύ να το πεις, φωστήρα ΝΙΚΟΜΑΧΕ. Άσε λοιπόν τους αναγνώστες να το αποφασίσουν αυτό. Κι αυτοί που το έχουν ήδη αποφασίσει, άσ' τους να εκφράσουν ελεύθερα την γνώμη τους. Κανένα πρόβλημα.

Συνεπώς εγώ, ούτε απολογούμαι, ούτε θεώρησα πως για κάτι με κατηγορεί ο trelantonis. Απλά, θεώρησα σκόπιμο να εξηγήσω ορισμένα πράγματα από την μια, κι από την άλλη να δείξω ακριβώς τι εννοώ όταν λέω "αναγνωρίζω σε ορισμένα σημεία και την δική μου ευθύνη για την συμπεριφορά αυτού του ανθρώπου". Βέβαια, όποιος διαθέτει λίγο μυαλό, διαβάζοντας την "ιστορικότητα" των δημοσιευμάτων και των γραφομένων, θα διαπιστώσει πως ούτε και σ' αυτήν την περίπτωση ο λόγος μου είναι ιδιαίτερα προκλητικός και σίγουρα δεν μπορεί να δικαιολογήσει απαντήσεις του τύπου "είσαι μεθύστακας, αλκοολικός" κτλ.

Από την άλλη μεριά, εσύ ΝΙΚΟΜΑΧΕ, συνεχίζεις να γίνεσαι ρόμπα - γιατί όλοι ασφαλώς οι αναγνώστες βλέπουν τις αστοχίες σου - και συνεχίζεις να λες πράγματα που μόνο στη φαντασία σου υπάρχουν.

Το τραγουδάκι σου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 19:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Επίσης, σε πολλά μηνύματά σου εξακολουθείς να αναφέρεις την Αφροδίτη. Τυχαίο ; Δε νομίζω. Επειδή η κανονική ΑΦΡΟΔΙΤΗ - κι αυτό είναι διαπιστωμένο, επιβεβαιωμένο και καρατσεκαρισμένο που έλεγε κι η Μαλβίνα - δεν γράφει πια στο φόρουμ, έχω την εντύπωση πως η AFRODIDE1984 είναι ο τρόπος που νομίζεις πως βρήκες για να μου "επιτεθείς".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 22:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο
quote:

Επίσης, σε πολλά μηνύματά σου εξακολουθείς να αναφέρεις την Αφροδίτη. Τυχαίο ; Δε νομίζω. Επειδή η κανονική ΑΦΡΟΔΙΤΗ - κι αυτό είναι διαπιστωμένο, επιβεβαιωμένο και καρατσεκαρισμένο που έλεγε κι η Μαλβίνα - δεν γράφει πια στο φόρουμ, έχω την εντύπωση πως η AFRODIDE1984 είναι ο τρόπος που νομίζεις πως βρήκες για να μου "επιτεθείς".

αν ειναι έτσι, γιατί κοκκίνησε μονο μια Αφροδίτη;

η original

Edited by - Πελεγκρίνο on 17/06/2011 22:36:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 22:42:23  Εμφάνιση Προφίλ

Ζιπ, πέραν απο την ιστορικότητα του όλου θέματος νομίζω πως χρειάζονται δυο διευκρινίσεις απο μένα.

Πρώτη, σκέψεις-άποψη εξέφρασα γενικότερου προβληματισμού αναφορικά με κάποια λεγόμενα στο πόστ του φίλου Αλεξ προς τον Νικόμαχο που βρίσκουν εφαρμογή και στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Απ'ότι είδα και ο Νικόμαχος το έχει επισημάνει και εσύ το έχεις αντιληφθεί.

Δεύτερη, αφορά τη λέξη "εξαναγκαστεί" που χρησιμοποιησα εν τη ρύμη του λόγου των γραφομένων μου στο προηγούμενο μου πόστ σ' αυτό το θέμα.
Επειδή ο λεκτικός όρος "εξαναγκαστεί" προσθέτει ένα ιδιαίτερα αυξημένο φορτίο παραπάνω απ' αυτό που ήθελα να προσδώσω τη δεδομένη στιγμή που το έγραφα καθώς διέφευγαν απο το νού μου εκείνη τη στιγμή πιο ακριβέστεροι λεκτικοί όροι,
θα τον επαναδιατύπωνα αντικαθιστώντας τον περιφραστικά με το ακόλουθο: "λεκτική-φραστική παρότρυνση-προτροπή εκ καλής πρόθεσης που ίσως να λειτουργεί κι ως ακούσια εξώθηση"
Αυτό το ξαναγράφω για να γίνει ξεκάθαρο ότι το εξέφρασα αναφορικά με το πόστ του φίλου Αλεξ.

Για να γίνει περισσότερο κατανοητό αυτό που ήθελα να πώ ως σκέψη-άποψη είναι ότι μια λεκτική-φραστική προτροπή-παρότρυνση του να παραδεχτεί κάποιος ότι ντε φάκτο έκανε λάθος, μπερδεύτηκε, κτλ (για να μην τα ξαναγράφουμε) με σκοπό να εκτονωθούν και να τερματιστούν οι όποιοι λεκτικοί διαξιφισμοί με κάποιους άλλους συνομιλητές που επαναλαμβάνονται κατά διαστήματα, ακόμα και με καλή πρόθεση να γίνεται, μια τέτοια προτροπή κατά τη γνώμη μου μόνο και μόνο προς χάριν διευκόλυνσης της αποφόρτισης του κλίματος δεν είναι ίσως ο καλύτερος τρόπος εκτόνωσης που ίσως και να εξωθείται ακούσια (όχι κατ' ανάγκην απο τους άλλους αλλά απο το κλίμα συζήτησης που δημιουργείται) να αποδεχτεί κάτι ως δικό του λάθος το οποίο απ' τα δικά του βιώματα και εμπειρίες γι' αυτόν δεν αποτελεί-δεν συνιστά λάθος.
Αυτό εξέφρασα ως σκέψη-άποψη ότι δεν κατανοώ ως πρόταση εκτόνωσης των λεκτικών αντιπαραθέσεων.

Η πρόθεση μου δεν είναι να πυροδοτηθούν περαιτέρω λεκτικοί διαξιφισμοί στην κυρίως λεκτική αντιπαράθεση αλλά να εκτονωθεί αν είναι δυνατόν όχι όμως με βιαστικό τρόπο με την έννοια του ας παραδεχτεί ο ένας ότι έχει ντε και καλά λάθος να τελειώνουμε και να γίνουν τα πράγματα πιο απλά.
Ένας τέτοιος βιαστικός τρόπος εκτόνωσης δεν λύνει κανένα είδους πρόβλημα με απλό τρόπο.
Κατά τη γνώμη μου το διαιωνίζει καθώς το οποιοδήποτε είδους πρόβλημα υποβόσκει στο background και επανέρχεται με εξάρσεις.
Τέλος πάντων φίλοι, σκέψεις-άποψη εξέφρασα επί ορισμένων λεγομένων ενός συγκεκριμένου πόστ. Δεν τίθεται προσωπικό ζήτημα με κανέναν και για κανέναν λόγο και νομίζω πως είναι ήδη αντιληπτό απ' όλους.


Edited by - trelantonis on 17/06/2011 22:46:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:

αν ειναι έτσι, γιατί κοκκίνησε μονο μια Αφροδίτη;

Γιατί αυτή επιβεβαιώθηκε (και τεχνικά) πως ήταν κλώνος. Ενώ η άλλη ... παραμένει. Εμένα αυτό που μου προκαλεί φαγούρα - ξέρεις που, μην αναφέρω τώρα - είναι γιατί ο "αστροφυσικός" σε συχνότητα 4/10 στα τελευταία δηλ. μηνύματά του, αναφέρει την Αφροδίτη. Κι αυτό αποδεικνύεται εύκολα, αν μαζέψεις όλα τα μηνύματά του και δεις δηλ. ανά πόσα αναφέρει αυτόν τον λογαριασμό. Βέβαια, ο άνθρωπος αυτός πιστεύει ότι ο zip είναι ο deva. Δηλ. γι' αυτόν παλιός λογαριασμός του esoterica.gr είναι μόνο ο deva, άλλος λογαριασμός δεν μπορεί π.χ να είναι.

Εγώ βέβαια θα κάνω και κάτι άλλο :

AFRODIDE1984,

για πες μου ... πως ονομαζόταν το δεύτερο κατά σειρά ξενοδοχείο που έμεινες όταν πήγες για δεύτερη φορά να συναντήσεις τον Deva ;;;

Το κλειδί σας παρακαλώ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο
quote:
Γιατί αυτή επιβεβαιώθηκε (και τεχνικά) πως ήταν κλώνος.
Aaaa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο
quote:
για πες μου ... πως ονομαζόταν το δεύτερο κατά σειρά ξενοδοχείο που έμεινες όταν πήγες για δεύτερη φορά να συναντήσεις τον Deva ;;;
κιαν απαντησει το "αίγλη" πως θα ξέρουμε ότι λέει αλήθεια η ψέματα;

μόνο στο λόγο σου;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Αυτοί που το ξέρουν, το ξέρουν ... μην αγχώνεσαι.

... zip_A®T...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:29:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ζιπ
Βέβαια, ο άνθρωπος αυτός πιστεύει ότι ο zip είναι ο deva. Δηλ. γι' αυτόν παλιός λογαριασμός του esoterica.gr είναι μόνο ο deva, άλλος λογαριασμός δεν μπορεί π.χ να είναι.

Η απάντηση απο τον ίδιο τον Admin:

quote:
Admin
Απεστάλη: 15/06/2011, Απάντηση με Παραπομπή (Quote) ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ (13/06/2011, 19:40:43):

quote:Εγώ μίλησα πρός τον διαχειριστή και παρέθεσα στοιχεία
οτι οι λογαριασμοί ΖΙΠ,DEVA,Π.Βουλουτιαδης αφορουν ενα και
το αυτο πρόσωπο!!

Δηλαδή, ΝΙΚΟΜΑΧΕ, για να καταλάβω καλά... αυτό μας το λες(και εννοώ προς την κοινότητα) για "νέο";


Μη κουράζεσαι Ζιπ.

Το παρελθόν σου,θα σε ακολουθεί παντού,ειδικά επειδή δεν
σου εχει επιβληθεί καμμία ποινή και εκ τούτου συνεπάγεται
οτι δεν εχεις σωφρονισθεί!
Αρα μπορείς εύκολα να κάνεις τα ίδια λάθη.
Είσαι δηλαδή υπότροπος!!

Εγώ προσωπικά δεν εχω σε καμμία εκτίμηση,ατομα που γράφουν
σε φόρουμ συζητήσεων,με πέραν του ενός nick.
Τα θεωρώ στην καλύτερη και επιεικέστερη περίπτωση,κομπλεξικά.
Σκλάβους του ΕΓΩ.
Ζηλόφθονους και ναρκισσιστές.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Η απάντηση απο τον ίδιο τον Admin


Και αποκλείεις εντελώς δηλ. το ενδεχόμενο να έχει κάνει λάθος και o Admin ;;; Αλάθητος είναι ο άνθρωπος αυτός δηλ. ;;; Αν έχει κάνει κι αυτός λάθος και παρεξήγησε ;;;

*ύστερα μου λες πως είσαι επιστήμονας ... τρίχες κατσαρές!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο
quote:
Σκλάβους του ΕΓΩ.
Ζηλόφθονους και ναρκισσιστές.
εγώ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Εγώ προσωπικά δεν εχω σε καμμία εκτίμηση,ατομα που γράφουν σε φόρουμ συζητήσεων,με πέραν του ενός nick.


Συνεπώς, δεν έχεις εκτίμηση ούτε στον εαυτό σου. Αυτό μας λες τώρα δηλ. Εύγε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
zip, Απεστάλη: 17/06/2011, 23:36:16

Πελεγκρίνο, Απεστάλη: 17/06/2011, 23:37:24

zip, Απεστάλη: 17/06/2011, 23:38:23

Σου φτάνουν αυτά για να δεις πως ο zip ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ o Πελεγκρίνο τώρα ;;; (Θα παρακαλούσα να συγκριθούν από την Διαχείριση και οι ip's)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:43:29  Εμφάνιση Προφίλ
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
23/6/2011
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:45:17  Εμφάνιση Προφίλ
Πως τα προλαβαίνεις ατιμούλη...!!!

Με πόσα Laptops τρέχεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
τι ουστ Νικομαχε διωχνεις κανενα τετραποδο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
23/6/2011
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:49:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ζιπ
Και αποκλείεις εντελώς δηλ. το ενδεχόμενο να έχει κάνει λάθος και o Admin ;;; Αλάθητος είναι ο άνθρωπος αυτός δηλ. ;;; Αν έχει κάνει κι αυτός λάθος και παρεξήγησε ;;;

Ναι το αποκλείω!!
Δεν είναι σαν και λόγου σου!!
Φαίνεται απο την ηλικία του φόρουμ!

Εσύ αποστάτησες,αλλά απέτυχες να διαχειριστείς
ενα φόρουμ.
Γιατί?
Γιατί θα είσαι πάντα...ζιπ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:50:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

τι ουστ Νικομαχε διωχνεις κανενα τετραποδο?



Σαρανταποδαρούσα είναι Σταυρο.

Που μιλάει και βρίζει κιόλας!

Είδες εξέλιξη η ρομποτική?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
23/6/2011
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

quote:

τι ουστ Νικομαχε διωχνεις κανενα τετραποδο?



Σαρανταποδαρούσα είναι Σταυρο.

Που μιλάει και βρίζει κιόλας!

Είδες εξέλιξη η ρομποτική?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Κανει θαυματα η επιστημη σημερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:57:29  Εμφάνιση Προφίλ
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
23/6/2011
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 23:58:41  Εμφάνιση Προφίλ
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
23/6/2011
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 00:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
οαουυυυυυ Νικ ,μπαινεις και με αλλο ονομα τωρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 00:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
23/6/2011
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1401367
Maintained by Digital Alchemy