ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 5ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 13:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

giannipsefti νομιζω πως εχεις πολλα θέματα...άλυτα...δεν σέβεσαι τίποτα..δε σέβεσαι τον άλλο και τον αποκαλείς βλακα..κ θες να μας πεις πως ξερεις να συζητάς???εισαι ισχυρογνώμον,εριστικός και ξερόλας!!
Και στην τελική βρες κανα site αποκλειστικά επιστημονικού περιεχομένου να κάνεις φιγούρα...
Αν σε ενοχλεί ο χαρακτηρισμός δικηγόρος του διαβόλου σου βγάζω νεο..πνευμα της αντιλογίας..ή δεν πιστεύεις ούτε στα πνέυματα???




Κοίταξε βρε κορίτσι μου να λύσεις τα δικά σου προβλήματα, και μην σε απασχολούν θέματα που δεν μπορείς να κατανοήσεις.
Κυρίως μάθε να κουβεντιάζει καταθέτοντας τις δικές σου θέσεις πάνω στο προς συζήτηση θέμα, και να μην πετάγεσαι – από το πουθενά - σαν την πορδή.

Μια και το κυρίως πρόβλημά που θέτεις στη συζήτηση, είναι αν πιστεύω ή όχι στα πνεύματα, σου απαντώ για να κοιμάσαι ήσυχη.
Όχι! Δεν πιστεύω στην ύπαρξη πνευμάτων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 13:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το ότι αδυνατείς να κατανοήσεις τις βλακείες που ο ίδιος λες, αν και σου υποδεικνύονται, αποδεικνύει την ματαιότητα της συζητήσεις μαζί σου.

Δεν έχω σκοπό και ούτε με ενδιαφέρει να εμπλακώ σε μια προσωπική αντιπαράθεση ιδικά μαζί σου.
Αυτό δεν θα πει, πως δεν θα καταθέτω την θέση μου, σε κάθε αντιεπιστημονική , ατεκμηρίωτη και χωρίς συνοχή, αρλούμπα σου.

Θα σου απαντώ μόνο στα πλαίσια της συζήτησης, και πάνω σε θέσεις.


Πάντως να ξέρεις οτι δεν είμαι ο μόνος εδω μέσα που δεν μπορεί να συννενοηθεί μαζί σου,και άλλοι έχουν εκφράσει το ίδιο παράπονο με εμένα.Δεν σου το λέω απο εμπάθεια,είναι η αλήθεια.

quote:
Υ.Γ
Μια και μου έχει αποδοθεί και η ιδιότητα του δικηγόρου του “διαβόλου”.
Σου απαντώ κατηγορηματικά.
ΟΧΙ δεν είμαι δικηγόρος γενικά και ιδικά μήτε του διαβόλου, γιατί δεν πιστεύω στο διάβολο, και στη ανάγκη ύπαρξής του.

Δεν είσαι αλλα τό χεις το ταλέντο σου.


Δεν με απασχολεί φίλε μου η γνώμη των πολλών , και αναγνωρίζω σαν αληθή και όχι κακοπροαίρετη, αυτή σου την επισήμανση.

Την δικηγορία και την πολιτική την απεχθάνομαι και αποστρέφομαι όπως ο ... ανύπαρχτος διάβολος το λιβάνι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 13:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν την πορδη??χαχαχα..τι επιπεδο..πραγματικα you are pathetic!!Απαξιώ..και το τελειώνω εδω το θέμα για να μην πέσω στο επίπεδο σου..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 14:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχιιιι!!!

Μην μου το κάνεις αυτό.

Ανακαλωωωώ!!!!

Τι θα απογίνω χωρίς μια ΤΙΝΑ και μάλιστα .... GR

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 14:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην επιμενεις..ως εδω ηταν..θα βρεις αλλον να πεταγεται σαν....πορδη.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 14:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Made in ... GR αποκλείεται.

Φιλώ σταυρό!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

greeneyes
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 16:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους greeneyes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Πάντως να ξέρεις οτι δεν είμαι ο μόνος εδω μέσα που δεν μπορεί να συννενοηθεί μαζί σου,και άλλοι έχουν εκφράσει το ίδιο παράπονο με εμένα.Δεν σου το λέω απο εμπάθεια,είναι η αλήθεια.


Σωμφωνω!

Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λά8ος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ψυχεδελικ
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 00:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22Η τεχνική αυτή λέγεται "reading energetic signature" και έχει να κάνει με το σκανάρισμα του χώρου και των αντικειμένων. Μπορείς να χρησημοποιήσεις το 4ο ή και το 6ο τσάκρα για αυτή την διαδικασία.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου...
Τα τσάκρας είναι τοποθετημένα στο αστρικό σώμα; Με ποιο τρόπο μπορώ να αντιληφθώ τη λειτουργία του 4ου ή και το 6ου τσάκρα ή και να επέμβω σε αυτήν; Πρέπει να τα ενεργοποιήσω πρώτα με κάποιο τρόπο ή άσκηση όπως π.χ. μέσω διαλογισμού ούτως ώστε να μπορώ στη συνέχεια να τα χρησιμοποιώ; Προς το παρόν δεν νομίζω ότι τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για την επίτευξη κάποιου σκοπού, και ούτε γνωρίζω με ποιο τρόπο μπορεί να συμβεί αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 10:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα τσάκρας είναι τοποθετημένα στο αστρικό σώμα;

Δεν είναι μόνο στο αστρικό σώμα,είναι σε όλα τα σώματα.Θα δείς πιό κάτω καλύτερα.


quote:
Με ποιο τρόπο μπορώ να αντιληφθώ τη λειτουργία του 4ου ή και το 6ου τσάκρα ή και να επέμβω σε αυτήν; Πρέπει να τα ενεργοποιήσω πρώτα με κάποιο τρόπο ή άσκηση όπως π.χ. μέσω διαλογισμού ούτως ώστε να μπορώ στη συνέχεια να τα χρησιμοποιώ;

Με οραματισμό και αυτοσυγκέντρωση,αυτά τα δύο συν τον έλεγχο της αναπνοής.Για παράδειγμα θέλεις να ενεργοποιήσεις το 6ο τσάκρα(τρίτο μάτι) και να γίνεις πιό δεκτικός στα μεταφυσικά θέματα και να καταλαβαίνεις περισσότερα.Θα οραματιστείς το 6ο σου τσάκρα στο χρώμα που είναι( βαθύ μπλέ,έχει σημασία το χρώμα γιατί ανταποκρίνεται στην αντίστοιχη συχνότητα) μετά θα κάνεις εισπνοή και ταυτόχρονα θα οραματιστείς να εισέρχεται ενέργεια απο το πίσω μέρος του(το μαγνητικό) ενώ εκείνο(το πίσω μέρος του τσάκρα) περιστρέφεται αριστερόστροφα,μετά θα κάνεις εκπνοή και ταυτόχρονα θα οραματιστείς στο μπροστά μέρος του τσάκρα να εξέρχεται η ενέργεια,ενώ εκείνο περιστρέφεται δεξιόστροφα. Το σημαντικότερο πράγμα στα τσάκρα είναι οι σωστές περιστροφές.Δώσε έμφαση σε αυτό. Όταν μάθεις να διαλογίζεσαι,τότε δεν θα χρειάζεσαι ούτε οραματισμό ούτε τις αναπνοές,απλά με μιά εντολή του νού σου συνοδευόμενο απο την αίσθηση και αυτά θα ενεργοποιούνται άμεσα.


Αυτή η εικόνα μας δείχνει τα αυρικά επίπεδα του κάθε σώματος μας(15 σε αυτό το time matrix, συν τρία ανώτερα στα ηχητικά επίπεδα,στον λόγο της δημιουργίας δηλ. τα οποία δεν φένονται εδω.)

Κάθε αυρικό επίπεδο αντιστοιχεί σε κάθε τσάκρα το οποίο έχει την δική του δόνηση και συχνότητα.Κάθε σώμα έχει και τα 12 βασικά τσάκρα τα οποία χρησημεύουν για να κυκλοφορεί η ενέργεια απο το ένα σώμα στο άλλο.Τα 12 βασικά τσάκρα είναι αυτά που έχουν να κάνουν με την ατομικότητά μας,υπάρχουν και άλλα τρία που αντιστοιχούν στο ηλιακό σύστημα στο γαλαξία και στο σύμπαν όλο.Αυτά είναι τα κοσμικά και μας συνδέουν με το όλο.

Οι πληροφορίες που σου δείχνω είναι ελάχιστες σε σχέση με αυτές που υπάρχουν.Αν θές περοσσότερες και ακριβέστερες, και φυσικά ολοκληρωμένες πληροφορίες με αρχή και τέλος, τσέκαρε keylontic science.

Επίσης θα σε προειδοποιήσω οτι είναι πάρα μα πάρα πολύ επικύνδυνο να ασχοληθείς με αυτά αν δεν είσαι πραγματικά έτοιμος.Απαξ και μπείς σε μια κατάσταση που το σώμα σου χειρίζεται υψηλές συχνότητες,τότε ΔΕΝ μπορείς να κάνεις πίσω,έχεις πάρει τον δρόμο σου,και αυτός ο δρόμος εμπεριέχει τεράστια ευθύνη που πρέπει να αποκτήσεις,διαφορετικά μπορεί να σου κάνει την ζωή κόλαση(απο τις λάθος επιλογές).


Πρέπει να είσαι πραγματικά έτοιμος προτού κάνεις το οτιδήποτε.

Edited by - alex22 on 15/09/2011 10:27:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 16:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.

Μετά από πολλά χρόνια αποσπασματικής ανάγνωσης των άρθρων σας γύρω από πολλά πεδία αποφάσισα να γίνω και εγώ μέλος και να μοιραστώ μαζί σας τις απόψεις μου αλλά και τις εμπειρίες μου.

Όσον αφορά το θέμα μας, την αστρική προβολή έχω να πω κάποια πράγματα και θέλω μέσα από την καρδιά μου να μην παρεξηγηθεί κανείς.

Όλες αυτές οι εικόνες, τα σχεδιαγράμματα, οι ονομασίες... δεν μου αρέσουν καθόλου. Δεν έχουμε καλά καλά δει το δάσος και προσπαθούμε να ζωγραφίσουμε ένα δέντρο, έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ. Έχουμε ανάγει σε επιστήμη βιώματα και εμπειρίες, τα οποία παρουσιάζουν κοινά στοιχεία.

Δεν αντιτείθεμαι σε αυτό. Το ίδιο συμβαίνει σε πάρα πολλές άλλες επιστήμες, αν όχι σε όλες (στις αρχές τους τουλάχιστον). Παρατήρηση κοινών συμπεριφορών οδηγεί σε αυθαίρετη διατύπωση κανόνων, στην αστρολογία, στην αστρονομία, στην οικονομία, στο χρηματιστήριο, στην πληροφορική, στην φυσική. Οι κανόνες αυτοί είναι δημιούργημα δικό μας έτσι ώστε να παρηγορηθούμε από την μοναξιά της ανακάλυψης. Αυτό επαληθεύεται κάθε φορά που εμφανίζεται μια "περίεργη συμπεριφορά" και εντάσσεται ως εξαίρεση στον κανόνα.

Παρόλα αυτά, όλες αυτές οι επιστήμες βασίστηκαν σε κανόνες αυθυποβολής μέσω της κοινής αποδοχής και κατέληξαν σε κάτι πραγματικά σπουδαίο. Είμαι σίγουρος όμως ότι στις αρχές τους όλοι οι "κανόνες" είχαν περισσότερα μέρη φανταστικά από ότι πραγματικά. Αυτός είναι ο λόγος που αρνούμαι να δεχθώ όλες τις "κατηγοριοποιήσεις" διαστάσεων, αύρας, ενεργειών. Είναι ταμπελάκια που έχουν βάλει άνθρωποι επειδή απλώς και μόνο παρατήρησαν κάτι κοινό με κάποιον άλλον και τα ταμπελάκια θα κρέμμονται μέχρι να βρεθεί κάποια "εξαίρεση" στον κανόνα τους.

Αποστασιοποιούμαι λοιπόν από όλους τους "τόμους" γνώσεις, για όσο αυτοί εξετάζονται ως επιστημονικά θεωρήματα. Τους διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον υπο το πρίσμα της εμπειρικής σύγκρισης. Περνάω λοιπόν στις δικές μου εμπειρίες.

Όταν ήμουν μικρός, ένα βράδυ, κοιμόμουν στο κρεβάτι μου. Πίσω ακριβώς από το κρεβάτι μου είχα μια βιβλιοθήκη και πάνω στην βιβλιοθήκη (στην κορυφή της) είχα πολλά επιτραπέζια παιχνίδια. Εκείνο το βράδυ συνέβη το εξής παράξενο. Από βαθύ ύπνο, άνοιξα εντελώς ξαφνικά τα μάτια μου, για να δω ένα από τα επιτραπέζια παιχνίδια να πέφτει από την βιβλιοθήκη πάνω μου. Δεν ήταν βαρύ, δεν χτύπησα, δεν ξύπνησα καν τους δικούς μου. Όλα αυτά σε ηλικία 6-7 ετών.

Δεν ασχολήθηκα με το γεγονός, αλλά το ότι έμενε χαραγμένο στην μνήμη μου με το πέρασμα των χρόνων με προβλημάτισε. Αποφάσισα να το ψάξω, και όταν λέω να το ψάξω δεν εννοώ να ψάξω το "γιατί έπεσε το επιτραπέζιο από την βιβλιοθήκη". Αυτό με αφήνε παγερά αδιάφορο καθώς υπάρχουν πάμπολλες εξηγήσεις, φυσικές και μεταφυσικές. Αυτό που με ενδιέφερε ήταν να ανακαλύψω πως άνοιξα τα μάτια μου ΑΚΡΙΒΩΣ μισό δευτερόλεπτο ΠΡΙΝ αρχίσει καν να κινείται το επιτραπέζειο. Το θυμάμαι πεντακάθαρα, κοίταξα επάνω και το είδα ακίνητο και μετά από ελάχιστες στιγμές τσούλησε και έπεσε.

Με τα πολλά, κατέληξα στον όρο "αστρική προβολή" και διάβασα εμπειρίες πολλών που ανέφεραν ότι αν "κινδύνευε" είτε το αστρικό τους σώμα είτε το φυσικό, τότε ξυπνούσαν αυτόματα και ήταν σε πλήρη εγρήγορση. Αυτό συνέβη και σε εμένα λοιπόν, το αποδέχθηκα και πλεον είμαι σίγουρος.

Φυσικά διαβάζοντας περι αστρικής προβολής θέλησα να βιώσω συνειδητά το φαινόμενο για να σιγουρευτώ. Από την ηλικία των 14 ετών μέχρι των 23 που είμαι τώρα δεν έχω σταματήσει να προσπαθώ. Δεν λέω ότι προσπαθώ κάθε μέρα. Υπάρχουν διαστήματα που απέχω για μήνες και υπάρχουν διαστήματα που προσπαθώ πολλές ώρες την μέρα.

Πάμε τώρα στο τι εννοώ "προσπαθώ". Μετά από χρόνια εξάσκηση, μπορώ σε ελάχιστα δευτερόλεπτα μέσα να καθαρίσω το μυαλό μου από κάθε σκέψη και ταυτόχρονα να χαλαρώσω το σώμα μου τελείως. Στην συντρηπτική πλειοψηφεία των συνειδητών προσπαθειών μου, το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό. Είτε με έπαιρνε ο ύπνος (στις αρχές), είτε ο νους μου ήταν τόσο συγκεντρωμένος στο "θέλω" μου για την αστρική προβολή που δεν μπορούσε να χαλαρώσει.

Με τα χρόνια βίωσα κάποια πράγματα. Στην αρχή μερικές δονήσεις, οι οποίες όμως δεν εμφανίστηκαν ποτέ ξανά. Αυτό είναι ένα πράγμα που με παραξενεύει. Το γιατί στα αρχικά μου στάδια εξάσκησης ένιωθα τις δονήσεις και στα μετέπειτα όχι. Όπως και να έχει, με τον καιρό άρχισα να με νιώθω να "φεύγω" αλλά ενθουσιαζόμουν τόσο πολύ που δεν τα κατάφερνα. Δεν ξέρω γιατί αλλά το να ξαναπροσπαθήσω άμεσα, μου είναι κάτι τελείως αδύνατο. Αν αποτύχω, το να κάνω καινούργια προσπάθεια εκείνη την στιγμή είναι πέρα από τις δυνάμεις μου, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς, αλλά δεν μου βγαίνει.

Στα τελικά στάδια της εξάσκησής μου, παρουσιάστηκαν ενδιαφέροντα συμπτώματα για τα οποία δεν είχα διαβάσει πουθενά. Μέσα στην όλη μου χαλάρωση και την πλήρη γαλήνη, απροειδοποίητα και ξαφνικά ένα συναίσθημα σαν γαργαλητό με πλυμήριζε και -συγχωρήστε με για την λεπτομέρεια- συνειδητοποιούσα ότι παράλληλα βρισκόμουν σε πλήρη στήση! Παραξενεύτηκα αρκετά αλλά το αποδέχτηκα. Εκείνον το καιρό μου συνέβει και το εξής: ξύπνησα ένα βράδυ ενώ κοιμόμουν ανάσκελα. Στο δωμάτιο δεν αφήνω ποτέ ανοιχτά φώτα αλλά θυμάμαι ότι μπορούσα να δώ κανονικά αν και σκοτεινά. Έτσι όπως ξύπνησα σηκώθηκα και για κάποιον ανεξήγητο λόγο κοίταξα το δεξί μου χέρι. Στην αρχή δεν διαπίστωσα κάτι αλλά ξαφνικά είδα πως μπορούσα να δώ μέσα του, το καλοριφέρ πίσω του! Τότε με την άκρη του ματιού μου είδα το κανονικό μου χέρι να είναι ξαπλωμένο δίπλα στο κανονικό μου κεφάλι... Κατατρόμαξα και ΑΜΕΣΑ ξαναξάπλωσα. Δεν θυμάμαι αν ξύπνησα εκείνη την στιγμή, αλλά αν ξύπνησα ξανακοιμήθηκα πολύ σύντομα. Παρόλα αυτά δεν επρόκειτο για όνειρο, για αυτό είμαι βέβαιος.

Φτάνοντας στο τέλος, οφείλω να παραδεχθώ πως παρά τα χρόνια εξάσκησής μου δεν έχω καταφέρει συνειδητά αστρική προβολή του νου μου. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ κατάφερα μια αυτό το καλοκαίρι σχεδόν συνειδητά και αυτήν θα σας περιγράψω στην τελευταία μου παράγραφο, αφού πρώτα σας αναφέρω πως ποτέ μου δεν ακολούθησα στις εξασκήσεις μου καμία "μέθοδο" από κανένα βιβλίο. Προσπάθησα 1-2 φορές αλλά ένιωσα πως αυτό ήταν το "κλειδί" για κάποιον άλλον, εγώ έπρεπε να βρω το δικό μου, αν με καταλαβαίνετε. Κλείνω με την εμπειρία μου:

Ήταν 2 μήνες πριν, βρισκόμουν στο χωριό μου, όπου έχω αρκετές "εμπειρίες" με το μεταφυσικό. Οι περισσότερες αμφιβόλου αξιοπιστίας μιας και αναμεταδίδονταν από τους γονείς μου ενώ εγώ ήμουν σε μικρή ηλικία. Μια όμως την βίωσα εγώ σε όλο της το "μεγαλείο" και απο τότε είχα αρχίσει να αποδέχομαι και πως όλες οι υπόλοιπες που αμφισβητούσα, μπορεί να ήταν και πραγματικές. Την εμπειρία εκείνη δεν θα την αναλύσω τώρα, δεν είναι του παρόντος. Δύο μήνες πριν λοιπόν, ήμουν σε "φάση" που εξασκούμουν καθημερινά. Μπορεί να ήταν το σπίτι, μπορεί απλά έτσι να ένιωθα, αλλά ένιωθα πως πλησίαζα. Αποτύγχανα ξανά και ξανά όμως, μέχρι ένα βράδυ που βγήκα και ήπια μισό μπουκάλι τζιν σε κανα 2ωρο και γύρισα σπίτι "ωραίος". Μέσα στο μεθύσι μου, με θυμάμαι να αποκοιμιέμαι επαναλαμβάνοντας στον εαυτό μου "απόψε θα βιώσω μια εξωσωματική εμπειρία". Να σημειώσω πως και αυτή ειναι μια από τις μεθόδους που δοκίμασα 1-2 φορές αλλά εγκατέλειψα απογοητευμένος. Ξύπνησα το επόμενο πρωί και ξαφνικά μου ήρθαν όλα στο μυαλό! Θυμόμουν που επαναλάμβανα το "απόψε θα βιώσω μια εξωσωματική εμπειρία" μέχρι που αποκοιμήθηκα. Αλλά δεν αποκοιμήθηκα τελείως. Θυμόμουν ότι "με πήρε ο ύπνος" αλλά λίγο πριν ονειρευτώ ένιωσα τις δονήσεις! Θυμόμουν ότι δεν έβλεπα τίποτα αλλά σκεφτόμουν "αυτό είναι, το καταφέρνω" ξαφνικά είχα όραση και ένιωθα τον κορμό του σώματός μου να ανασηκώνεται ελαφριά. Το σώμα μου ήταν φτιαγμένο από ένα "φως" που μόνο με "πυκνό ηλεκτρικό ρεύμα" μπορώ να παρομοιάσω. Το περιβάλλον γύρω μου δεν το έβλεπα απλώς αλλά το "ένιωθα" κιόλας! Δεν ξέρω να το περιγράψω αλλιώς αλλά ένιωθα τον τοίχο που ήταν 3 μέτρα μπροστά μου, τον ένιωθα να υπάρχει εκεί, εκτός του ότι τον έβλεπα. Τονίζω πως τις περιγραφές ΔΕΝ τις έχω διαβάσει πουθενά, και αυτό μου κάνει εντύπωση! Εκείνη την στιγμή ενθουσιάστηκα πάλι και ένιωσα το αστρικό μου σώμα να πάει να επιστρέψει στο πραγματικό, όμως σκέφτηκα "χαλάρωσε και απόλαυσέ το" και τότε δεν υπήρχε επιστροφή. Ήμουν έξω από το σώμα μου! Άρχισα να παρατηρώ τα πάντα. Το δωμάτιο μου υπήρχε, εγώ υπήρχα και το πάνω μισό του αστρικού σώματός μου φαινόταν να βγαίνει μέσα από το σώμα μου. Περίεργο μου φάνηκε ότι δεν υπήρχε καθόλου ήχος, δεν μπορουσα να ακούσω ούτε τον αέρα ούτε τίποτα, καθώς επίσης περίεργο μου φάνηκε ότι εκτός από το σώμα μου, από το ίδιο "φως" αλλά με λιγότερη πυκνότητα αποτελούνταν και το περιεχόμενο των παραθύρων μου. Δεν μπορούσα να δω έξω, έβλεπα μόνο αυτό το "φως". Οι τοίχοι ήταν πραγματικοί ωστόσο. Αποφάσισα να κινηθώ και με την θέλησή μου, όπως ακριβώς συμβαίνει στα όνειρά μας όπου μπορούμε να πετάξουμε και απλώς "νιώθουμε" που θέλουμε να πάμε, αιωρήθηκα λίγο. Ένιωσα υπέροχα. Αποφάσισα να βγώ έξω και συνειδητοποίησα πως η κίνησή μου δεν ήταν συνεχόμενη. Δεν χρειαζόταν να αιωρηθώ από το Α στο Γ περνώντας από το Β. Απλά σκεφτόμουν "θέλω να πάω στο Γ", το "ένιωθα" και πήγαινα. Αποφάσισα να βγω έξω προς τα πάνω λοιπόν. Και εδώ τελειώνουν οι αναμνήσεις μου... Το τελευταίο πράγμα που θυμάμαι είναι να σκέφτομαι πως θέλω να είμαι έξω από την σκεπή, αλλά φοβάμαι μην παγιδευτώ με αυτήν μέσα μου (μην κολλήσω στο ενδιάμεσο). Τίποτα άλλο δεν θυμάμαι και δεν νομίζω να υπάρχει κανείς στον κόσμο να μου πει το γιατί.

Είμαι σίγουρος για αυτά που έζησα, οπότε μην εξετάσετε άλλα πιθανά ενδεχόμενα. Μόνο και μόνο το να μπω μετά από τόσα χρόνια να το μοιραστώ μαζί σας, μιλάει από μόνο του. Περιμένω τις γνώμες σας και συγνώμη για το μακροσκελές post

-------------------------------------

http://en.wikipedia.org/wiki/Jegudiel


Edited by - Jegudiel on 19/10/2011 16:23:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 20:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε Jegudiel και καλώς ήρθες
Το ποστ σου ήταν πολύ καλό και κατατοπιστικό, μπράβο σου για αυτό.

Όσον αφορά την εμπειρία σου, δεν έχω κάποια γνώμη να εκφέρω, ούτε μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα καθώς και εγώ περίπου στην ίδια φάση είμαι ως προς την αστρική προβολή, δεν έχω δηλαδή ιδιαίτερα αποτελέσματα, ή αν έχω, δεν τα θυμάμαι όταν ξυπνάω.
Κατα τη γνώμη μου, το κλειδί στις εξωσωματικές εμπειρίες, είναι ο διαλογισμός. Εσύ κάνεις απ' ότι κατάλαβα διαλογισμό πριν κοιμηθείς. Αυτό είναι καλό, πλην όμως δεν είναι αρκετό. Αν μέσα σε μια μέρα που έχει 24 ώρες, εσύ χαλάς τις δύο για να μπεις και σε κατάσταση διαλογισμού, είναι λογικό να μην έχεις αποτελέσματα όταν τις υπόλοιπες 22 ώρες αφήνεις τον νου τελείως απείθαρχο. Πρέπει αυτή τη κατάσταση διαλογισμού, ας την πούμε μη-σκέψης,(ή μη-φλυαρείας ή ελεγχόμενης σκέψης -όπως νομίζεις πες το) να μπορείς να την έχεις ΚΑΙ τις 24 ώρες της μέρας. Δηλαδή ποτέ να μην χάνεις τον έλεγχο. Εγώ επειδή είμαι απ' τη φύση μου(και απο συνήθεια) πολύ διανοητικός, μου είναι πολύ δύσκολο το να βγω στο αστρικό, αυτό είναι κάτι που ισχύει για όλους τους πολύ διανοητικούς ανθρώπους. Η λύση είναι μια: να πάψουμε να είμαστε τόσο διανοητικοί και να ζούμε περισσότερο στο ΕΔΩ και στο ΤΩΡΑ και λιγότερο στις σκέψεις μας.
Απο εκεί και πέρα υπάρχουν διάφορα άλλα κόλπα, όπως το να καθιερώσεις στη διάρκεια της μέρας να κοιτάς συνειδητά τα χέρια σου, με σκοπό αυτό να εγγραφεί στο υποσυνείδητό σου και έτσι να το κάνεις και στο αστρικό με αποτέλεσμα να "αφυπνιστείς" εκεί. Υπάρχουν πολλά τέτοια κόλπα.
Και αν βέβαια κυκλοφορεί πολύ στο υποσυνείδητό σου η επιθυμία να βγεις αστρικό, η πιθανότητα είναι ότι στη διάρκεια του ύπνου σου θα σου συμβεί κάτι παράξενο, έστω συνειδητό όνειρο, λόγω αυτής της επιθυμίας. Αυτή είναι και η ουσία της τεχνικής που λέει πριν κοιμηθείς να λες "Θα βγω στο αστρικο" κλπ. Μια άλλη τεχνική είναι η χρήση μάντρα πριν τον ύπνο. π.χ. Καθώς σε παίρνει ο ύπνος να εκφωνείς νοερά το μάντρα "φαααρρραααοοοννν". Και άλλες πολλές μικρο-τεχνικές που δεν υπάρχει λόγος να αναλύσουμε.
Επίσης όταν ξυπνάς πρέπει να μένεις ακίνητος και να ανακαλείς τι έβλεπες στον ύπνο σου. Αν θες να το γράφεις κιόλας επιγραμματικά. Αν κουνηθείς όμως πριν προλαβεις να ανακαλέσεις οτιδήποτε, θα χάσεις μεγάλο μέρος των αναμνήσεών σου.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/10/2011 20:15:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2011, 13:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως προείπα, νομίζω πως καμία "συνταγή" δεν υπάρχει που να εφαρμόζεται σε όλους. Για αυτόν τον λόγο συγκεντρώνομαι όπως εγώ νιώθω άνετα και χωρίς μεθόδους αναπνοών, αυθυποβολής, συγκέντρωσης σε ένα σταθερό σημείο που έχω διαβάσει ανά καιρούς. Δεν απορρίπτω τις μεθόδους αυτές, απλά δεν νιώθω πως θα έχουν εφαρμογή σε εμένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Διάβαζα ένα άλλο topic και είδα κάπου τον όρο "αποχή από στο σεξ" για να επανέλθει αυτός που την εφαρμόζει "ενεργειακά". Θυμήθηκα τώρα μόλις ότι τον καιρό που μου συνέβη η ημι-ακούσια Αστρική Προβολή στο χωριό μου, είχα αρκετές μέρες που υπέφερα από πονόδοντο και δεν ήμουν σεξουαλικά ενεργός λόγω αυτού. Αφού μου πέρασε συνέβη το περιστατικό. Ωστόσο τώρα θυμάμαι πως μετά την Αστρική Προβολή, για μερικές μέρες η σεξουαλική μου επιθυμία είχε εξαφανιστεί εντελώς, κάτι που για μένα είναι πολύ περίεργο καθότι, ωσάν μικρό παιδί και εγώ.. του δίνω και καταλαβαίνει :p

Φτάνω στην ερώτησή μου λοιπόν, και φυσικά η οποιαδήποτε απάντηση λογικά θα είναι σε θεωρητικό επίπεδο καθώς δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να πει με βεβαιότητα "ναι" ή "όχι", αλλά μήπως μέσω της σεξουαλικής πράξης "αποδυναμώνεται" η θέλησή μας, η ενέργειά μας, όπως θέλετε πείτε το αυτό το οποίο οδηγεί στην αστρική προβολή.

Άρχισα να μπαίνω στον πειρασμό να απέχω συνειδητά για μερικές μέρες...
Ποιές οι απόψεις σας?

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/JegudielΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2011, 13:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
{quote}

Φτάνω στην ερώτησή μου λοιπόν, και φυσικά η οποιαδήποτε απάντηση λογικά θα είναι σε θεωρητικό επίπεδο καθώς δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να πει με βεβαιότητα "ναι" ή "όχι", αλλά μήπως μέσω της σεξουαλικής πράξης "αποδυναμώνεται" η θέλησή μας, η ενέργειά μας, όπως θέλετε πείτε το αυτό το οποίο οδηγεί στην αστρική προβολή.

Άρχισα να μπαίνω στον πειρασμό να απέχω συνειδητά για μερικές μέρες...
Ποιές οι απόψεις σας?

-------------------------------------

-H ταπεινη μου γνωμη φιλε μου ειναι,η αποχη για οσο παρει,απο τις σκεψεις για αστρικη προβολη.Οσο για την σεξουαλικη δραστηριοτητα,
συνεχισε να του δεινεις να καταλαβενει
-Η αστρικη προβολη ειναι απο εκεινα τα φαινομενα που οσο τα πιεζεις
για να συμβουν τοσο δεν συμβενουν.Χαλαρωσε για καποιο διαστημα.
-Αν!!,η επιθυμια σου για αστρικη προβολη,εχει δημιουργισει μεσα σου της συνθηκες για να συμβει, ασε αυτες τις συνθηκες να τα βρουν μεταξυ τους και οταν ετοιμαστουν, θα σου δωσουν αυτο που τοσο θελεις.
-Σου μιλαω απο εμπειρια.Οσο το πιεζα δεν ερχοταν.Ηρθε καποια στιγμη
μονη της,χωρις να το ζητισω.Κοιτα σ'αυτο το Forum,το post μου 11/4.
-Κυριως χαλαρωσε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2011, 16:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως προείπα, νομίζω πως καμία "συνταγή" δεν υπάρχει που να εφαρμόζεται σε όλους. Για αυτόν τον λόγο συγκεντρώνομαι όπως εγώ νιώθω άνετα και χωρίς μεθόδους αναπνοών, αυθυποβολής, συγκέντρωσης σε ένα σταθερό σημείο που έχω διαβάσει ανά καιρούς. Δεν απορρίπτω τις μεθόδους αυτές, απλά δεν νιώθω πως θα έχουν εφαρμογή σε εμένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Διάβαζα ένα άλλο topic και είδα κάπου τον όρο "αποχή από στο σεξ" για να επανέλθει αυτός που την εφαρμόζει "ενεργειακά". Θυμήθηκα τώρα μόλις ότι τον καιρό που μου συνέβη η ημι-ακούσια Αστρική Προβολή στο χωριό μου, είχα αρκετές μέρες που υπέφερα από πονόδοντο και δεν ήμουν σεξουαλικά ενεργός λόγω αυτού. Αφού μου πέρασε συνέβη το περιστατικό. Ωστόσο τώρα θυμάμαι πως μετά την Αστρική Προβολή, για μερικές μέρες η σεξουαλική μου επιθυμία είχε εξαφανιστεί εντελώς, κάτι που για μένα είναι πολύ περίεργο καθότι, ωσάν μικρό παιδί και εγώ.. του δίνω και καταλαβαίνει :p

Φτάνω στην ερώτησή μου λοιπόν, και φυσικά η οποιαδήποτε απάντηση λογικά θα είναι σε θεωρητικό επίπεδο καθώς δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να πει με βεβαιότητα "ναι" ή "όχι", αλλά μήπως μέσω της σεξουαλικής πράξης "αποδυναμώνεται" η θέλησή μας, η ενέργειά μας, όπως θέλετε πείτε το αυτό το οποίο οδηγεί στην αστρική προβολή.

Άρχισα να μπαίνω στον πειρασμό να απέχω συνειδητά για μερικές μέρες...
Ποιές οι απόψεις σας?



Όταν εκσπερματώνεις, χάνεις ενέργεια.
Και φυσική ενέργεια (χρήσιμα μεταλλικά στοιχεία) και "πνευματική".
Η ενέργεια που χάνεις είναι η ενέργεια yang (όχι η ying) ή αλλιώς η "αντρική" ενέργεια.
Αν εκσπερματώνεις συχνά, το ανοσοποιητικό σου σύστημα αποδυναμώνεται, και είσαι πιο επιρρεπής σε ασθένειες.
Αν εκσπερματώνεις ενώ έχεις πυρετό, ο πυρετός θα κρατήσει περισσότερο για αυτόν τον λόγο (αν το έχεις δοκιμάσει το ξέρεις).
Το να εκσπερματώνεις περιστασιακά, είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό, από την στιγμή που δεν μετατρέπεις αυτή την ενέργεια(yang) την οποία κρατάς.
Αν κάνεις μετατροπή αυτής της ενέργειας(αλχημεία), δεν υπάρχει λόγος να εκσπερματώνεις.
Αν όχι, καλύτερα να εκσπερματώνεις περιστασιακά, γιατί αυτή η συμπυκνωμένη ενέργεια που κρατάς, μπορεί να δημιουργήσει νεύρα (νεύρα βέβαια μπορείς να έχεις και λόγω έλλειψης ενέργειας όπως αντιλαμβάνομαι) και ίσως προβλήματα υγείας.
Αν δεν την μετατρέπεις αυτή την ενέργεια που κρατάς, και να μην το θες, θα την χάνεις περιστασιακά απο ονειρώξεις.
Αν ο τρόπος εκσπερμάτωσης που επιλέγεις είναι ο αυνανισμός, αν το παρακάνεις, μακροπρόθεσμα θα έχεις προβλήματα ορμονικά, ψυχολογικά, στυτικά, καθώς και προβλήματα πρόωρης εκσπερμάτωσεις.
Είτε είναι μοναχικός αυνανισμός, είτε με σύντροφο.
Αυτό δεν έχει να κάνει με τον εσωτερισμό, αυτό είναι επιστημονικό δεδομένο.

Απ' ότι αντιλαμβάνομαι, η εκσπερμάτωση δεν συνδέεται με την δυνατότητα αστρικής προβολής. Ο Συνεχής πόνος όμως είναι πιθανό να έχει κάποιο τέτοιο αποτέλεσμα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/10/2011 17:18:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Epaminondas
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2011, 13:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gia arxi tha ithela na sas kalimerisw olous.Signomi gia tous latinikous xaraktires alla vriskomai sto eksoteriko opote mporeite na me katalavete.Edw kai arketes meres periplaniemai sto forum sas kai diavazw arketa themata alla sigkekrimena avto tis aastrkis provolis mou kinise arketa to endiaferon giati dixnei na teriazei poly me kepia empiria pou viosa prin kapoia xronia.tha sas metaferw tin empiria mou kai pragmatika tha xarw poly an kapoios me katatopisei an avto pou viosa itan A.P i` kati allo.Ksekinontas tha prepei na sas pw oti eixa megali adinamia stin giagia mou kai avti apo merous tis parolo pou eixe 9 egkonia eixe treli adinamia se emena.kapia stigmi arostise.Kapoio mikrovio tis katestrepse to ipar.egw logo tis doulias mou pigenoerxomoun ellada germania kai avto kratise 6 mines.ton 6 mina imoun stin germania kai arketa kourasmenos peftw na koimithw.kai enw koimomoun vlepw ston ipno mou tin mana mou na kleei kai na mou leei oti i giagia den einai kala kai tha tin pane sto nosokomeio.paw sto nosokomeio(panta ston ipno mou)kai vlepw tin giagia mou se ena krevati ksaplomeni kai diplatis tin mana mou kai tin theia mou na klene.meta apo ligo vlepw mia ginaika pou den tin eixa ksanadei na sikonei tin giagia mou apo to krevati kai na tis leei ella irthe i wra na figoume.i giagia mou eklege kai me parakalouse na min tous afisw na tin paroun alla egw imoun animporos na kanw kati.petahtika apo ton ipno mou 2 kai kati tin nixta an oxi tromokratimenos anastatomenos sigoura alla den ithela na parw tetoia wra tilefono sto spiti mou.imoun omws sigouros oti kati sinevei.tin alli mera 8 to prwi me pire i mana mou kai mou eipe oti i giagia pethane.tin rwtisa ti wra kai mou eipe oti stis 12 tin nixta tin oigan sto nosokomeio giati ponage kai kata tis 2 pethane.sigklonistika pragmatika kai den anteksa,tis eipa to oneiro pou eixa dei.mou eipe oti to dioro pou antekse sxedon se koma paralirouse kai elege sinexws to onoma mou.Afou epestrepsa rwtisa tin mana mou poia mporei na itan i ginaika pou eida na pernei tin giagia.mou edeikse kapoies fotografeis kai se mia apo aftes anagnorisa to prosopo.itan i aderfitis i opoia eixe pethanei prin kan genithw egw.exoun perasei 7 xronia apo tote kai opote skeftomai avto to pou mou sinevei tote me pioanei ena rigos.avti itan i proti kai monadiki mou empeiria.den kserw an sxetisetai me tin astrki provoli alla pistevw akradanta oti kati sinevei ekeino to vradi kai mporesa na dw ta gegonota san na imoun ekei.Evxaristw ek twn proteron gia endehomeni voithia sas...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

greeneyes
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2011, 15:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους greeneyes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πωω ανατριχιασα ειλικρινα! Εγω πιστευω πως ηταν κατι σαν αστρικη προβολη, ησουν εκει και εβλεπες και την αγνωστη γυναικα την οποια λογικα κανεις αλλος δεν εβλεπε!! Επισης θα μπορουσε να ειναι ενα ειδος τηλεπαθειας αναμεσα σε σενα κ την γιαγια σου... Εβλεπες τον θανατο της.. τον ενιωσες και την ακουσες να σου μιλαει.. Να ζηταει την βοηθεια σου!

Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λά8ος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 15:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Epaminonda και καλως ήρθες στην παρέα μας.

Πράγματι πολύ ενδιαφέρον το "όνειρο" σου. Έχω διαβάσει και άλλες παρόμοιες εμπειρίες. Πρώτα από όλα, είναι εμφανές ότι σίγουρος δεν μπορεί να είναι κανείς για αυτό το οποίο σου συνέβει. Εσύ μόνο το έζησες.

Ξεκαθάρισέ μου, αν θυμάσαι, το πως πηγες στο νοσοκομείο (στο όνειρό σου) καθότι πιστεύω αυτό είναι που θα σου δώσει την απάντηση. Εαν θυμάσαι να πηγαίνεις μαζί με την μητέρα σου, αν θυμάσαι έστω και κάτι από την διαδρομή, τότε μάλλον επρόκειτο για κάποιο όνειρο. Εαν πάλι θυμάσαι πως πήγες από την μια στιγμή στην άλλη, τότε αυξάνονται οι πιθανότητες για αστρική προβολή.

Να σου πω την άποψη μου: η άποψη μου είναι πως δεν επρόκειτο για αστρική προβολή. Όχι από μέρους σου τουλάχιστον...

Πιστεύω πως η συγχωρεμένη η γιαγιά σου, λόγο της αδυναμίας που σου είχε σε επισκέφτηκε μέσω κάποιας επιθανάτειας εμπειρίας (παρόμοια με την αστρική προβολή) και εσύ την "ένιωσες" λόγω αυτής της ιδιαίτερης σχέσης που σου είχε, αλλά και κυρίως διότι κοιμόσουν.

Ξαναλέω, σίγουρη απάντηση δεν θα σου δώσει κανείς.. Άσε που πιθανότατα, μέσα σου, την ξέρεις

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/JegudielΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Epaminondas
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 21:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H alitheia einai oti den thimamai na ekana kapoia diadromi.tin mia thimamai na milaw sto tilefono me tin mana mou kai tin alli imoun sto plevro tis giagias mou.pantos pistevw oti mallon avti me kalese kai kata kapoio tropo me travikse konta tis.sas evxaristw pantos!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 23:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H alitheia einai oti den thimamai na ekana kapoia diadromi.tin mia thimamai na milaw sto tilefono me tin mana mou kai tin alli imoun sto plevro tis giagias mou.pantos pistevw oti mallon avti me kalese kai kata kapoio tropo me travikse konta tis.sas evxaristw pantos!



καλώς ήλθες στην παρέα μας Επαμεινώνδα.

Βλέπω οτι κανείς φίλος ακόμη δεν σου μίλησε για την χρήση της ελληνικής στίς αναρτήσεις σου.Θα σε παρακαλούσα να γράφεις μόνον ελληνικά για να είσαι ευκόλως κατανοητός απο όλους.

Ευχομαι καλή συνέχεια!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 18:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Epaminondas, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2011, 10:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυνατη "ονειρικη" εμπειρια Epaminondas
Εντυπωσιακο και κατα καποιο τροπο ανατριχιαστικο.
Συμφωνω με τον Jegudiel
Δε νομιζω πως επροκειτο για αστρικη προβολη.
Βεβαια εσυ μονο γνωριζεις τι ακριβως εζησες εκεινη την ωρα.
Κατα καποιο τροπο για σενα λογω της ισχυρης συνδεσης που ειχες με τη γιαγια σου και κεινη με σενα, ειχε ανοιξει ενα παραθυρο στο χωρο στον τοτε παροντα χρονο και εσυ "εβλεπες" μεσα απο αυτο το παραθυρο οτι συνεβαινε εν εξελιξει.
Αυτο το "ονειρικο παραθυρο" ειχε μεγαλυτερη ευαισθησια πιανοντας λεπτοτερες κινησεις οπως εκεινη της αλλης γυναικας που ειδες.

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2011, 11:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω πιστευω πως επροκειτο για αστρικη προβολη..Η γιαγια του τον καλουσε και πιστευω πως η ψυχη του εστω και ασυνειδητα πηγε στο σημειο εκεινο αμεσως μολις επεσε για υπνο..
Το γεγονος οτι καποιες στιγμες νιωθουμε εντονα την επιθυμια να κοιμηθουμε ακομα και οταν δεν ειμαστε κουρασμενοι,δεν ειναι τυχαιο...Σημαινει οτι υπαρχει κατι που πρεπει να κανουμε στο αστρικο ή να βοηθησουμε καποιον ή κατι αλλο..Καποιες φορες το θυμομαστε σαν ονειρο και καποιες δεν το θυμομαστε αλλα αισθανομαστε ιδιαιτερα κουρασμενοι οταν ξυπνήσουμε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mia12
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2012, 21:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ Σ ΑΛΕΧ 22 ΕΙΜΑΙ Η ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΔΩ!!!!!!ΕΓΩ ΠΑΡΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΕΚΑΝΑ ΠΙΣΩ...... ΜΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΓΙΝΕ.. ΕΒΛΕΠΑ ΟΝΕΙΡΟ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ.... ΤΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΙΣΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ Π.Χ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ.... ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΑΚΡΥΑ Π.Χ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ Κ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ.... ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣςΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ..ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΣΥΝΗΔΗΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΑ.., ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ Κ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΑΔΙΑ.. ΕΔΟ ΘΕΛΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ Μ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ Μ ΒΙΒΛΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ Μ ΤΟ ΔΙΝΕΙ!!!! 20 ΕΤΩΝ ΒΙΒΛΙΟ Κ ΤΟΡΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΣΕ ΕΛΛΕΙΨΗ Μ ΛΕΝΕ Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΝΙΩΣΑ ΤΟ ΣΩΜΑ Μ ΝΑ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΚΑΤΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ Κ ΕΚΕΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΙΣΑ..... Ο ΦΙΛΟΣ Μ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΘΑ ΕΒΓΕΝΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ(Κ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΨΥ6ΧΗ ΕΝΝΟΩ ΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΟΛΟΙ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΝΕΚΡΟΙ...) Κ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ Μ Κ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ.. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ... ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΕΞΑΣΚΗΣΕΙ ΤΟ ΑΣΡΤΙΚΟ ΣΩΜΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΥ ΜΑΚΡΥΑ.. ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΑ ΑΜΑΞΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???? ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ Κ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ....... ΕΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΦΙΛΕ ΑΛΕΧ ΤΟ ΠΙΣΤΕΒΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ.... ΞΕΡΩ Κ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΡΩ Κ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ...

miΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2012, 21:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mia12:

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ Κ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.......


(τα bold δικά μου)

mia12 καλώς ήρθες στα forums του esoterica.gr .
Λες παραπάνω οτι θέλεις να βλέπεις τι κάνουν οι άλλοι, χωρίς να σε βλέπουν κτλ κτλ ...

Φοβάμαι οτι κάποιο λάθος κάνεις,
ή δεν στα έχουν πει καλά
ή δεν τα εχεις καταλάβει καλά ...

Η αστρική προβολή , είναι αυτό ακριβώς που λένε οι λέξεις
προβολή - στον αστρικό κόσμο
ο οποιος βρίσκεται στον ίδιο χώρο που βρίσκεται και ο φυσικός υλικός κόσμος.

Δεν μιλάμε για κάποιον συγκεκριμένο χώρο,
αλλά για ένα διαφορετικό τρόπο αντίληψης.
Δεν πηγαίνουμε* πουθενά, απλώς έχουμε τη δυνατότητα να αντιληφθούμε μια διαφορετική πλευρά της πραγματικότητας.
Βλέπουμε περισσότερο την ενεργειακή φύση ,
γι' αυτό κι "εκεί"
(όπως οι πνευματικές και οι εσωτερικές παραδόσεις αποδέχονται)
θα "αντιμετωπίσουμε" την ύπαρξη άλλων αστρικών οντοτήτων
μια και σε αυτού του τύπου εξωσωματικές εμπειρίες βλέπουμε περισσότερο την ενεργειακή φύση των ανθρώπων και των αντικειμένων .

*Ολα αυτά στην πρώτη φάση αυτής της "εμπειρίας" ,
έχει και συνέχεια ....αλλά καλό είναι να πας βήμα βήμα
γιατί το "παρακατω" έχει μεγάλη δόση εσωτερισμού ...

Σε καμιά περίπτωση βέβαια δεν πρέπει να επικεντρώσεις,
(την όποια προσπάθεια καταβάλεις) για να περιέλθεις σε αυτή την κατάσταση
για να "κατασκοπεύεις" ανθρώπους ,
αυτό είναι από άλλο έργο ... "Ο Αόρατος Άνθρωπος" ίσως ?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mia12
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2012, 22:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΠΛΑ... ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΣ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ Σ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΑΒΑΝΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΓΕΙΣ...?? ΑΠΛΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ Κ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Κ ΕΔΩ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ.... ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ Μ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΡΙΞΑ ΜΟΝΟ... ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΑΣΤΡΙΚΟ ΕΡΩΤΑ?????? ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΟ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑ Κ ΠΙΟ ΟΛΟΚΡΗΡΩΜΕΝΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ... ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΟΝΕΙΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΩ....

miΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2012, 22:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΦΙΛΟΣ Μ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΘΑ ΕΒΓΕΝΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ(Κ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΨΥ6ΧΗ ΕΝΝΟΩ ΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
Μάλλον είναι λίγο ατυχής η ορολογία που χρησιμοποιεί ο φίλος σου... Στην αστρική προβολή απλά χρησιμοποιείς το αστρικό σώμα. Δεν έχει να κάνει με την ψυχή. Αλλά μπορεί να στο είπε έτσι για να σου γίνει πιο κατανοητό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2012, 23:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΑΣΤΡΙΚΟ ΕΡΩΤΑ??????

ομολογώ πως όχι ...
ασε που είμαι και σίγουρος (!) οτι δεν θέλω και να μάθω
είχα ήδη μια πολύ δύσκολη μέρα

νομίζω φτάνει για σήμερα


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2012, 02:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mia12 - Απεστάλη: 05/01/2012, 21:11:08

ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ



Πάντως mia12, το να βλέπεις τι κάνουν οι άλλοι χωρίς να σε βλέπουν εκείνοι, παραπέμπει σε μια άλλη "παραψυχολογική" δύναμη, την εξ' αποστάσεως όραση.

Μεταφράζω από το σχετικό άρθρο της αγγλικής wikipedia:

________________________________________________________________________
ΕΞ' αποστάσεως όραση είναι η πρακτική της αναζήτησης εντυπώσεων σχετικά με έναν μακρινό ή αθέατο στόχο με τη χρήση παραφυσικών μέσων, συγκεκριμένα, εξωαισθητήριας αντίληψης (ESP) ή "αίσθησης με το νου".

Έχουν διεξαχθεί επιστημονικές έρευνες και παρόλο που κάποια προγενέστερα, λιγότερο πολύπλοκα πειράματα, είχαν παράγει θετικά αποτελέσματα, κανένα από τα σύγχρονα πειράματα δεν κατέληξε με τέτοια αποτελέσματα όταν οι έρευνες έγιναν σε κατάλληλα ελεγχόμενες συνθήκες. Η επιστημονική κοινότητα απορρίπτει την εξ' αποστάσεως όραση λόγω της απουσίας μιας βάσης στοιχείων, την απουσία μιας θεωρίας που θα μπορούσε να την εξηγήσει και την έλλειψη πειραματικών τεχνικών που θα μπορούσαν να παρέχουν αξιόπιστα θετικά αποτελέσματα. Θεωρείται επίσης, ως ψευδοεπιστήμη.

Τυπικά, ένας εξ' αποστάσεως θεατής αναμένεται να δίνει πληροφορίες σχετικά με ένα αντικείμενο που είναι κρυφό από τη φυσική όραση και διαχωρίζεται από κάποια απόσταση. Ο όρος εισήχθη από τον παραψυχολόγο Russell Targ και τον Harold Puthoff. [...]
________________________________________________________________________

Όπως φαίνεται από τις πληροφορίες που παρέθεσα, δεν είναι και ιδιαίτερα εύκολο να πετύχει κανείς την παραψυχολογική αυτή δύναμη, αν υποθέσουμε κιόλας ότι είναι κάτι το εφικτό. Φαντάσου λοιπόν τώρα mia12, αν είναι μια φορά δύσκολο να προβάλλει κανείς την "όρασή" του σε κάποιο μέρος και να δει ένα μόνο άγνωστο αντικείμενο από το μέρος αυτό, πόσο πιο δύσκολο είναι να κάνει κανονική "κατασκοπεία"!

Υπάρχουν και επιστημονικοί λόγοι για τους οποίους είναι δύσκολο να πιστέψει κανείς, πώς είναι δυνατόν να βλέπει κανείς τον συνήθως αισθητό κόσμο χωρίς το σύνηθες οπτικό όργανό του: βλέπουμε χάρη στα φωτόνια που αντανακλούνται από τα αντικείμενα και ερεθίζουν τον αμφιβληστροειδή μας, δημιουργώντας πληροφορία η οποία κωδικοποιείται, επεξεργάζεται, ολοκληρώνεται και μετατρέπεται σε αντίληψη μέσα στον εγκέφαλό μας. Υπάρχει πάντως η αρχική πηγή της αντίληψής μας, που είναι τα φωτόνια. Εάν κάποιος έχει κλειστά τα μάτια και "περιδιαβαίνει" π.χ. στη διπλανή πολυκατοικεία, με ποιον τρόπο έρχεται σε οπτική επαφή με τη σκηνή που εξελίσσεται μπροστά του;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2012, 03:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι ένα ενδιαφέρον πείραμα για την εξ' αποστάσεως όραση που διεξήχθη μέσω Twitter (τον Ιούνιο του 2009) μπορείτε να διαβάσετε στο παρακάτω άρθρο της online έκδοσης της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ:

Μαζικό πείραμα παραψυχολογίας στο Twitter

Για πρώτη φορά ένα επιστημονικό πείραμα, στον τομέα της παραψυχολογίας, πρόκειται να διεξαχθεί αποκλειστικά μέσω της όλο και πιο δημοφιλούς υπηρεσίας κοινωνικής δικτύωσης Twitter.

Βρετανοί ειδικοί, υπό τον καθηγητή ψυχολογίας Ρίτσαρντ Γουάιζμαν, του πανεπιστημίου του Χερτφορντσάιρ, έναν από τους πιο γνωστούς ειδικούς διεθνώς σε θέματα παραψυχολογίας, θα μελετήσουν το φαινόμενο της «εξ αποστάσεως όρασης», δηλαδή της ικανότητας που ισχυρίζονται ότι έχουν μερικοί άνθρωποι να εντοπίζουν και να ξεχωρίζουν μια τοποθεσία καθαρά με το νου τους.

Μέλη του κοινού, όλη αυτή την εβδομάδα, θα κληθούν να στείλουν στο Twitter τις εντυπώσεις τους για ένα τυχαία διαλεγμένο σημείο στη Βρετανία, το οποίο θα επισκεφθεί ο ερευνητής. Το κοινό στη συνέχεια θα ψηφίσει για το ποια από τις πέντε φωτογραφίες που θα αναρτηθούν σε μια ιστοσελίδα, δείχνει που ακριβώς στεκόταν στην πραγματικότητα ο ερευνητής.

Το πείραμα θα επαναληφθεί τέσσερις φορές, με οπτικά διαφορετικές τοποθεσίες κάθε φορά, σύμφωνα με τη Daily Telegraph και το New Scientist (το γνωστό βρετανικό επιστημονικό περιοδικό συνεργάζεται για το πείραμα). Αν στο τέλος του πειράματος οι ψήφοι σωστά επισημάνουν τουλάχιστον τρεις τοποθεσίες-στόχους, θα αποδειχτεί ότι υπάρχει υπερ-αισθητική αντίληψη (ESP).

.......ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΕΔΩ (ENET.gr)

Ο RichardWiseman που έκανε το πείραμα δημοσιεύει τα αποτελέσματα εδώ:
Twitter Experiment – Results!

Δυστυχώς, υπήρξε παταγώδης αποτυχία...
Ενδεικτικά κάποια αποτελέσματα από το πείραμα ήταν τα εξής:
Στη διαδικασία του πειράματος συμπεριλαμβανόταν να ανεβάσει ο ερευνητής σε ένα διαδικτυακό τόπο πέντε φωτογραφίες, μια εκ των οποίων ήταν η σωστή τοποθεσία στην οποία βρισκόταν. Στη συνέχεια, οι ακόλουθοί του στο twitter θα έπρεπε να ψηφίσουν για το ποιά από τις 5 τοποθεσίες πίστευαν ότι βρίσκεται. Η τοποθεσία που θα λάμβανε τις περισσότερες ψήφους θα θεωρούνταν ως η τοποθεσία που κρίθηκε από το κοινό. Ο Wiseman έκανε το παραπάνω για 4 τοποθεσίες. Στην πρώτη, κοιτούσε ένα εντυπωσιακό μοντέρνο κτίριο αλλά το κοινό ψήφισε μια τοποθεσία με δέντρα. Στη δεύτερη βρισκόταν στη μέση μιας παιδικής χαράς αλλά ψηφίστηκαν κάποιες σκάλες. Στην τρίτη που βρισκόταν κάτω από ένα ασυνήθιστο κάλυμμα το κοινό ψήφισε ένα νεκροταφείο και στην τελευταία βρισκόταν δίπλα σε ένα κόκκινο ταχυδρομικό κουτί, αλλά ψηφίστηκε ότι βρισκόταν στις όχθες ενός καναλιού...

Το παραπάνω πείραμα βέβαια, δεν αποκλείει ότι μπορεί κάποιος να σκεφτεί κάτι άλλο ως πειραματική διαδικασία που να βγάλει διαφορετικά αποτελέσματα. Ένα πράγμα είναι η διεξαγωγή ενός πειράματος κι ένα άλλο η ερμηνεία του...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2012, 10:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΕΙΑ Σ ΑΛΕΧ 22 ΕΙΜΑΙ Η ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΔΩ!!!!!!ΕΓΩ ΠΑΡΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΕΚΑΝΑ ΠΙΣΩ...... ΜΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΓΙΝΕ.. ΕΒΛΕΠΑ ΟΝΕΙΡΟ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ.... ΤΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΙΣΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ Π.Χ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ.... ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΑΚΡΥΑ Π.Χ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ Κ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ.... ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣςΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ..ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΣΥΝΗΔΗΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΑ.., ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ Κ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΑΔΙΑ.. ΕΔΟ ΘΕΛΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ Μ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ Μ ΒΙΒΛΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ Μ ΤΟ ΔΙΝΕΙ!!!! 20 ΕΤΩΝ ΒΙΒΛΙΟ Κ ΤΟΡΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΣΕ ΕΛΛΕΙΨΗ Μ ΛΕΝΕ Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΝΙΩΣΑ ΤΟ ΣΩΜΑ Μ ΝΑ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΚΑΤΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ Κ ΕΚΕΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΙΣΑ..... Ο ΦΙΛΟΣ Μ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΘΑ ΕΒΓΕΝΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ(Κ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΨΥ6ΧΗ ΕΝΝΟΩ ΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΟΛΟΙ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΝΕΚΡΟΙ...) Κ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ Μ Κ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ.. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ... ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΕΞΑΣΚΗΣΕΙ ΤΟ ΑΣΡΤΙΚΟ ΣΩΜΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΥ ΜΑΚΡΥΑ.. ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΑ ΑΜΑΞΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???? ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ Κ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ....... ΕΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΦΙΛΕ ΑΛΕΧ ΤΟ ΠΙΣΤΕΒΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ.... ΞΕΡΩ Κ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΡΩ Κ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ...

Γεια σου φίλη mia12 .

Η αστρική προβολή είναι μια μεγάλη δύναμη και για να μπορείς να την πετύχεις θα πρέπει πρώτα να αποδεχτείς την αναλογη ευθύνη,εκτός βέβαια του οτι πρέπει και να πείσεις το υποσυνείδητο σου για να το πετύχει.

Η κατασκοπεία των άλλων ανθρώπων είναι ενα χαρακτηριστικό της μαύρης μαγείας.Κάνοντάς το αυτό,ουσιαστικά το μόνο που καταφέρνεις είναι πηγαίνεις πίσω στην εξέλιξη,δημιουργείς κάρμα που πρέπει να ξεπληρώσεις αργότερα και επίσης χαμηλώνεις τις δονήσεις σου,πράγμα που μπορεί να σε κάνει να αποτυχάνεις σε ότι και αν προσπαθείς και γενικά να είσαι δυστηχισμένο άτομο.

Στα λέω όλα αυτά περιληπτικά για να ξέρεις πάνω κάτω τί να περιμένεις αν κάνεις πράξη αυτά που σκέφτεσαι.Εχεις την ελεύθερη βούληση να τα κάνεις,και όταν αργότερα εμφανιστούν οι συνέπειες μπροστά σου,τότε θα μπορέσεις να συνειδητοποιήσεις και το λάθος σου.

--------------------------------------------------

Αμαλία αν θές την γνώμη μου για αυτά τα πειράματα που αποδεικνύουν οτι η παραψυχολογία είναι ψευδοεπιστήμη στην ουσία,να σου πώ οτι προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου.

Ξέρουν καλά τους μηχανισμούς της δημιουργίας και της εκδήλωσης της πραγματικότητας στο time matrix που ζούμε.Ξέρουν καλά οτι αυτό που σκέφτεται, αισθάνεται και πιστεύει η πλειοψηφία της ανθρωπότητας,αυτό ακριβώς εμφανίζεται.Αρα δεν τους συμφέρει να κάνουν τον κόσμο να πιστέψει.Αν όλοι οι ανθρωποι ήξεραν για το τί είναι ικανοί να κάνουν στην πραγματικότητα,τότε bye bye free food.

Στο λέω απλά για να το έχεις υπόψιν σου,δεν ισχυρίζομαι οτι οι ερεύνες που μας έφερες λένε ψέματα.

Edited by - alex22 on 06/01/2012 10:17:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy