ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 19:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
(την επόμενη θα βρω τους νόμους από το site του ΕΟΦ www.eof.gr και θα τους βάλω ολόκληρους στο φόρουμ και θα γίνει 1500 σελίδες, εντάξει;;;; )

OXI
Σίγουρα αστειεύεσαι αλλά σίγουρα θα προκαλέσει πρόβλημα στο σύστημα.

quote:
Το κάνανε ήδη έχει περάσει νόμος εδώ και κανένα δίμηνο

Μπά.. δεν θα τους αφήσουν .. δεν ξέρω αν μάθεις για πές μου ..
Πάντως εγώ τα βλέπω .. να δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 11:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Καλημέρα σε όλους,

Λοιπόν συνεχίζοντας ας παραθέσω πλέον τον νόμο περί συμπληρωμάτων διατροφής όπου στο Άρθρο 10 παραθέτει ότι το κάθε συμπλήρωμα διατροφής πρέπει να έχει έγκριση από τον Ελληνικό Οργανισμό Φαρμάκου (ΕΟΦ)ο νόμος είναι:

Υπ. Απ. Υ1/ΓΠ127962/04 395/Β/27.2.04, "Εναρμόνιση της Εθνικής Νομοθεσίας προς την αντίστοιχη Κοινοτική ΟΔ/2002/46ΕΚ «σχετικά με τα συμπληρώματα Διατροφής»"

Το λίνκ όπου μπορείτε να το βρείτε είναι

http://www.sfee.gr/category/greek/125/0/100/1/

Ο ΣΦΕΕ είναι ο Σύνδεσμός Φαρμακευτικών Εταιρέιών Ελλάδας στην λίστα που θα σας παρουσιαστεί πηγαίνεται στον αριθμό 171 όπου είναι και ο νόμος.

Τώρα ως προς την Πώληση των συμπληρωμάτων διατροφής αποκλειστικά από τα Φαρμακεία επισυνάπτω ένα άρθρο από την Ναυτεμπορική:

"Η συνεργασία των φορέων σε θέματα που αφορούν την ασφάλεια της υγείας των καταναλωτών από την κατανάλωση σειράς προϊόντων και ειδών διατροφής αποφασίστηκε σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία του ΕΦΕΤ με τη συμμετοχή και του προέδρου του ΕΟΦ και του αντιπροέδρου του Ιδρύματος Φαρμακευτικής Έρευνας και Τεχνολογίας.
Για τα συμπληρώματα διατροφής αποφασίστηκε ότι πρέπει να παραμείνουν στην αρμοδιότητα του ΕΟΦ και να διατίθενται μόνο στα φαρμακεία, ενώ ιδιαίτερη σημασία θα πρέπει να δοθεί σε συμπληρώματα διατροφής που περιέχουν εκχυλίσματα φυτών με φαρμακευτική δράση ή άλλες φαρμακευτικές ουσίες, υποκατάστατα αναβολικών ή άλλων απαγορευμένων ουσιών καθώς και στα συμπληρώματα διατροφής για αθλητές που περιέχουν συστατικά με αναβολική δράση.
Για τον εμπλουτισμό των τροφίμων αποφασίστηκε να υπάρξει διαμόρφωση των εθνικών θέσεων σχετικά με τα συζητούμενα σχέδια κανονισμών της ΕΕ. Για την προσθήκη «άλλων ουσιών» στα τρόφιμα αποφασίστηκε να εγκρίνεται κάθε ένα συστατικό ξεχωριστά και να δημιουργηθεί κατάλογος των επιτρεπόμενων ουσιών.
Για τους αλλεργιογόνους παράγοντες αποφασίστηκε να ληφθούν μέτρα για την ελαχιστοποίηση των κινδύνων που μπορεί να προκαλέσει ένα τρόφιμο ή αλκοολούχο ποτό σε καταναλωτές που παρουσιάζουν αλλεργία σε συγκεκριμένες ουσίες.
Υπενθυμίζεται ότι από τις 25 Νοεμβρίου 2005 θα απαγορεύεται να κυκλοφορούν στην αγορά τρόφιμα και αλκοολούχα ποτά που δεν θα αναφέρουν στην ετικέτα τους ότι περιέχουν αλλεργιογόνα συστατικά.
Για τα βότανα αποφασίστηκε η συγκέντρωση και καταχώρηση πληροφοριών σχετικά με φυτά που διαθέτουν φαρμακευτική δράση και τα παρασκευάσματά τους τα οποία χρησιμοποιούνται ως συμπληρώματα διατροφής ή ως συστατικά τροφίμων και κυκλοφορούν στη ελληνική αγορά."

ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ 17/3/2005

Τελειώνοντας ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΤΙ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΤΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΟΦ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fethry
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 21:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fethry
Φίλε allzzaro καλησπέρα....

Βρηκα σημερα το forum αλλά και αυτό το post και κάθησα και το διάβασα όλο (1,5 ώρα).
Παρατηρώ λοιπόν ότι τα όσα λες είναι πολύ σωστά...και για αυτό τον λόγο θα ήθελα τη συμβουλή σου πανω σε δύο θέματα.

Θέμα 1ο:Βάρος (χαμένη αθωότητα)
Αυτή την στιγμή είμαι γυρω στα 90-95 κιλά με ύψος 1,76 - ηλικία 29 & δουλειά στην πληροφορική (καθιστική κυρίως). Χρόνος για γυμναστήριο σπάνια (εώς καθόλου) υπάρχει. Σημειωτέον...είμαι καπνιστής τα τελευταια 7-8 χρόνια (30 τσιγάρα ημερισίως) αλλά έχω αρχίσει να προσπαθώ φιλότιμα να το περιορίσω (και κάποια στιγμή θα το κόψω). Οι διατροφικές μου συνήθειες δεν είναι και τόσο καλές (αποφεύγω παντως τις πίτσες και όλα αυτά που θεωρούμε πρόχειρο φαγητό), αλλά επίσης αποφεύγω σαν τον διάολο τα όσπρια και τα λαχανικά (για σαλάτα...μόνο ντομάτα με ελάχιστο ελαιόλαδο). Συνήθως πίνω ένα γάλα το πρωι (0,5 λίτρο εβαπορέ πλήρες διαλυμενο σε νερό)... ένα ή δύο τοστ το μεσημεράκι και κανονικό φαγητο κατα τις 19,00 το απόγευμα. Επίσης "τσακίζω" πολλούς καφέδες (3 φραπεδάκια γλυκα (1 καφε 3 ζαχ με λίγο γάλα). Σημειωτέον...η δουλειά έχει πολύ αγχος.Στα υπέρ (νομίζω..) είναι το γεγονός ότι δεν πίνω ανθρακούχα παρά 1-2 μπύρες τον μήνα.

Εκ πείρας γνωρίζω οτι έχω αρκετό μυικό ογκο (κάποτε γυμναζόμουν). Το πρόβλημα είναι το λίπος που μου έχει δημιουργησει το κλασσικό αντρικο σωσίβιο. Οπότε τι θα μου πρότεινες για να διορθώσω τα πράγματα (να πάω στα 70-75 κιλά που κάποτε ήμουν). Πάραυτα υπάρχουν και κάποια ιατρικά προβλήματα:
α)χαμηλός αιματοκρίτης-αιμοσφαιρίνη λόγω στίγματος μεσογειακής αναιμίας
β)συγγενές γλαύκωμα
γ)τρία οζίδια (μικρές μη αφαιρέσιμες κήλες) στους Ο3, Ο4, Ο5 σπονδύλους αντίστοιχα.


Θέμα 2ο:Τρίχες (χαμένη αθωότητα..πάλι)
Λοιπόν...χρόνια πριν (15 περίπου) είχα την απορία γιατί δεν εχω τρίχες στο σωμα...αλλα μόνο στο κεφάλι (πάνω και κάτω..χεχε). Για την ακρίβεια οι σωματικές τρίχες είναι μετρήσιμες (γυρω στις 50...χεχε). Έτσι έκανα κάποιες εξετάσεις (μετά απο καποια χρόνια) και μου είπαν ότι εχω υψυλη τεστοστερόνη και χαμηλό LDL (δεν μπορω να πω οτι πολυκαλοκατάλαβα τις υπόλοιπες λεπτομερειες).

Το πρόβλημα δεν είναι όμως αυτο (προσωπικά το θεωρώ πλεονέκτημα). Το θέμα είναι οτι την τελευταία 5ετία με ταλανίζει αυτό που λένε γυροειδής αλωπεκία (δημιουργία άτριχων περιοχών στο κεφάλι μεγέθους μικρού νομίσματος). Περαιτέρω...τα τελευταία χρόνια (μετά τον στρατό...όπου πήγα στα 26 μου) δημιουργείται και μια πολύ ενοχλητική αραίωση των μαλιών στην πάνω πλευρα του καφαλιού (στην περιοχη κοντα στο μέτωπο) και ειδικά τελευταια στην πάνω δεξιά πλευρα του κεφαλιού. Η τελευταια είναι σχετικά εμφανής.


Αυτά τα ολίγα....(Νομίζω οτι έχω εκμεταλευτεί ασύστολα το χώρο του foroum)
Μου φαίνεται οτι θα καταντήσω κάποια μέρα ένας υπέρχοντρος καραφλός τύπος
Τι να πω...
Αν μπορεις να βοηθήσεις καθόλου.....θα το εκτιμούσα δεόντος!!!

Γιάννης Μ.


_______________________________________________________________
Corpe Diem...γιατί να δεν corpe την diem...ζήτω που καήκαμε!!!!


Edited by - fethry on 12/05/2005 21:45:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 18:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε μου γειά σου..

Ασχετα με τα κιλά σου .. υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τη χαμηλή αιμοσφαιρίνη και τις κήλες.

Για τη χαμηλή αιμοσφαιρίνη θα πρέπει να διάβασες τα παραπάνω .. είναι γνωστά.. κακή αφομοίωση του σιδήρου ή σιδηροπενία κλπ κλπ…
Εδώ με τις κήλες υπάρχει πρόβλημα.. και τρείς μάλιστα .. καλά δεν σε προειδοποίησαν ?? Δυστυχώς υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και είσαι πολύ νέος.
Φίλε μου πρέπει να το πάρεις απόφαση και να κάνεις μία επέμβαση. Οσο είναι νωρίς.
Το γυμναστήριο δεν συνιστάται για προβλήματα με κήλες στους σπονδύλους που απο στιγμή σε στιγμή η κατάσταση θα χειροτερέψει τόσο πολύ οπου οι πόνοι θα ξεκινούν απο τις πατούσες , γάμπες, δικέφαλους , γλουτούς , μέση , πλάτη , αυχένας..
Θεραπεία.. καμμία .. μην κάνεις φυσιοθεραπείες , μην βάζεις εμπλαστρα , μην πίνεις χάπια..

Το ότι δεν σου μένει χρόνος για γυμναστήριο μην σκάς.. Το γυμναστήριο δεν κάνει και πολλά πράγματα… Με το να πας μία , δύο , τρείς , πέντε , δέκα , εκατό φορές στο γυμναστήριο το πρόβλημα δεν λύνεται. Όχι μόνο για σένα αλλά για ολους μας.
Το να πάμε στο γυμναστήριο να κάψουμε 300 θερμίδες και να φάμε μετά μία τυρόπιτα .. ε.. είναι κοροιδία.

ΒΡΕΣ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΣ.. σε καθημερινή βάση
Τα Σαββατοκύριακα.. είναι μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία να κάψεις θερμίδες. Το Σάββατο μπορείς να περπατήσεις κουβαλώντας μερικά ψώνια εως και 4-5 ώρες. 1.200 θερμίδες με καύσεις του λίπους.
ΠΕΡΠΑΤΑ απλά και καθημερινά. Μην μένεις στο σπίτι, μην μένεις στο κρεβάτι.
Μην τσιμπολογάς μάθε τον εαυτό σου να μην τρώει…
ΞΕΚΙΝΑ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ .Προσπάθησε να δώσεις στον εαυτό σου να καταλάβει τι πρέπει να κάνει. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ.
Οι κήλες θα σε ενοχλήσουν λίγο στο περπάτημα αλλά θα πρόκειται απλά για ενόχληση. Η χαμηλή αιμοσφαιρίνη θα σου παρουσιάσει σημάδια κόπωσης αλλά με μία καλή διατροφή .. όλα θα πάνε καλά.
Εάν αυτό δεν μπορέσεις να το πετύχεις .. ποτέ δεν θα δείς τη σαμπρέλα γύρω από τη μέση σου να εξαφανίζεται. Για τη διατροφή .. μάλλον τα εχεις διαβάσει..απο ότι κατάλαβα . Μερικές συμβουλές.. απομάκρυνε από το γραφείο σου .. μπισκοτάκια, καραμέλες, ζαχαρώδη. Μην αγοράζεις στο σπίτι σου πατατάκια, γαριδάκια, κρουασανάκια, γλυκά, παγωτά. Τέλος μην τρώς τηγανητό τίποτα και απέφευγε τα αναψυκτικά καθώς και τους χυμούς. Απέφευγε τα αλλαντικά και τα πολλά τυριά για τα υψηλά λιπαρά αλλά και κυρίως για το αλάτι. Τρώγε κανονικά και ΠΕΡΠΑΤΑ.
Βρές έναν τρόπο να είσαι συνεχώς σε κίνηση.
Τα κιλά σου δεν είναι πολλά. Όταν χάσεις μερικά θα ανέβει πολύ το ηθικό σου και μετά θα προχωρήσεις πολύ εύκολα.

Για τη φαλάκρα regaine και πάσης Ελλάδος , εντριβές με δενδρολίβανο κλπ κλπ..


ένα ή δύο τοστ το μεσημεράκι και κανονικό φαγητο κατα τις 19,00 το απόγευμα.

Δες προηγούμενο πόστ που συγκρίνω τις διατροφικές αξίες ενός τόστ και ενός smartsnaks. Eνα αθώο τοστάκι εχει 700 θερμίδες με αρκετό αλάτι και φούλ λιπαρά.

Φραπεδάκια .. έναν ανευ ζάχαρης


Edited by - allzzaro on 13/05/2005 18:09:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fethry
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 04:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fethry
Φίλε allzzaro καλημέρα....

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση και για τις συμβουλές.
Το πρόβλημα με τις κήλες/οζίδια δεν διορθωνεται ούτε με επέμβαση (το έχω ψάξει/πληρώσει αρκετά) καθότι από ότι μου είπαν είναι εκ γενετής. Πάντως, η πρώτη φορά που με ενόχλησε ήταν στον στρατό όπου νοσηλεύτικα 2 φορές για 30 (15+15) μέρες (συνολικά) στα στρ. νοσοκομεία Ξάνθης και Λάρισας αντίστοιχα. Αν σου λέει κάτι...υπηρετούσα σε ΠΑΠ (Προκεχωρημένη Αποθήκη Πυρομαχικών=τρελό κουβάλημα). Περαιτέρω, μέχρι τότε γυμναζόμουν χωρίς να με έχει ενοχλήσει ιδιαίτερα.

Επίσης το θέμα με τον αιματοκρίτη/αιμοσφαιρίνη είναι μόνιμο λόγω του ΄Β στιγματος Μεσογειακής Αναιμίας. Το ελέγχω φυσικά με διατροφή και χαπάκια φυλλικού οξέως και συμπλέγματος βιταμινών Β. Σίδηρο έχω αρκετό και οι φεριτίνες (αν θυμάμαι καλά το όνομα) δηλ. οι αποθήκες σιδήρου είναι σε κανονικά πλαίσια.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΝΟΣΤΙΜΟΙ ΔΙΑΟΛΟΙ...
Τα διάφορα πατατάκια, γαριδάκια τα τσιμπάω πάρα πολύ σπάνια (σε κανα ματς), με τα γλυκα δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις (εξαίρεση βέβαια αποτελεί η γιορτη και τα γενεθλια μου)....αλλά με τα παγωτάκια το καλοκαιράκι τα πάω αρκετά καλά. Φυσικά είμαι διατεθειμένος να τα μειώσω. Απο τηγανητά μόνο μπακαλιάρο και καμιά πατάτα 2-3 φορές τον μήνα. Αλλά αλλάντικά πέραν των τόστ δεν καταναλώνω. Εξαίρεση στο προηγούμενο αποτελεί η κατανάλωση λουκάνικων (Φραγκφούρτης, χωριάτικων, καπνιστών), τα οποία ψήνονται όμως στον ατμό (χωρίς λάδι..3-4 φορές τον μήνα).

Πάντως...μπορεί να καταφέρω να περιορίσω τα παραπάνω...αλλα το φραπεδάκι έχει γίνει μόνιμη έξη. Φυσικά η ζάχαρη που χρησιμοποιώ ειναι η λεγόμενη ξανθιά.

Αυτά τα ολίγα...

PS.1:Έχεις να προτείνεις κάποια "εφικτή" διατροφή για το χάλι μου? Αν ναι...θα σου είμαι υποχρεωμένος. Φυσικά θα πρέπει να την συνδυάσω με αερόβια άσκηση και κάποια λίγα βάρη...σωστά?

PS.2: Το regain θέλει συνταγή γιατρού? Περίπου πόσο κοστίζει? Δεντρολίβανο στην Αθηνάς λογικά θα υπάρχει..σωστά?


Φιλικά...
Γιάννης Μ.


_________________________
Corpe Diem...γιατί να δεν corpe την diem...ζήτω που καήκαμε!!!!

Γιάννης Μ.

Edited by - fethry on 14/05/2005 04:10:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ginkgo
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 18:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ginkgo
Φίλε alzzarro παράγγειλα κατι βοτανα σε κάψουλες:reishi mushroom,st john's wort,gotu kola και kava kava.
Από αυτά εκ των υστέρων διάβασα την απαγόρευση του ΕΟΦ για το kava kava επειδή προκαλεί ηπατικές διαταραχές σοβαρής μορφής οπότε 100% θα το πετάξω μόλις και εαν το παραλάβω.Βέβαια η ανακοίνωση του ΕΟΦ είναι το 2002 αλλά δεν έχω βρεί κάτι νεότερο.Μήπως ξέρεις;
Για το reishi και το gotu γνωρίζεις εαν είναι τοξικά ή έχουν κάποιες άλλες παρενέργειες;
Τέλος για το κάπνισμα υπάρχει το ZYBAN ..είναι φάρμακο όμως και δεν δίαβασα καλά λόγια.Σπασμοί και κατάθλιψη (ιδέες αυτοκτονίας) μολονότι είναι αντικαταθλιπτικό.
Τέλως πάντων διαβάζοντας όλα τα post δίαιτα σωστή και διακοπή καπνίσματος(στην περιπτωσή μου) θέλουν το μυαλό να είναι εν εγρηγόρση αυτό που λες δηλαδή να σκεπτόμαστε τι τρώμε και να μη μας παρασύρει το στομάχι μας και η μύτη μας...
Προσωπικά για να τα καταφέρω πρέπει να αναθεωρήσω αρκετά πράγματα...σην τελική αυτό που μετράει στην διατροφή (την σωστή) είναι η διάρκεια ακόμα και σε στιγμές δύσκολες που λυγίζω και το κρουασάν και τα σουβλάκια μου φαίνονται σανίδα σωτηρίας..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 17:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
PS.1:Έχεις να προτείνεις κάποια "εφικτή" διατροφή για το χάλι μου? Αν ναι...θα σου είμαι υποχρεωμένος. Φυσικά θα πρέπει να την συνδυάσω με αερόβια άσκηση και κάποια λίγα βάρη...σωστά

Φυσικά και εχω ..


quote:
Το regain θέλει συνταγή γιατρού? Περίπου πόσο κοστίζει? Δεντρολίβανο στην Αθηνάς λογικά θα υπάρχει..σωστά?

Είναι ακριβούτσικο περίπου 70 ευρώ ... το δενδρολίβανο υπάρχει παντού μόνο που δεν θα δείς τρίχες επιπλέον..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 17:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φίλε alzzarro παράγγειλα κατι βοτανα σε κάψουλες:reishi mushroom,st john's wort,gotu kola και kava kava.
Από αυτά εκ των υστέρων διάβασα την απαγόρευση του ΕΟΦ για το kava kava επειδή προκαλεί ηπατικές διαταραχές σοβαρής μορφής οπότε 100% θα το πετάξω μόλις και εαν το παραλάβω.Βέβαια η ανακοίνωση του ΕΟΦ είναι το 2002 αλλά δεν έχω βρεί κάτι νεότερο.Μήπως ξέρεις;

Ολα τα βότανα θέλουν πολύ προσοχή στην υπερχρηση. Το kava είναι ενα πολυβότανο που στο παρελθόν το χρησιμοποιούσαν ως φάρμακο για ΟΛΕΣ τις ασθένειες.
Απο οτι εχεις παρατηρήσει δεν το εχω συμπεριλάβει καθόλου στην παρουσίαση των βοτάνων. Εχει μεγάλες παρενέργειες οταν δεν χρησιμοποιηθεί σωστά και πολλές παρενέργειες οταν χρησιμοποιηθεί σωστά.
Μείνε μακρυά του... οσο για το κάπνισμα...
Σας ζητώ συγνώμη αλλά βρίσκομαι λίγο μακρυά και εχω πρόβλημα με το Ιντερνετ... απο μεθαύριο γυρνώ...θα τα πουμε εκτενέστερα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fethry
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 20:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fethry
quote:
PS.1:Έχεις να προτείνεις κάποια "εφικτή" διατροφή για το χάλι μου? Αν ναι...θα σου είμαι υποχρεωμένος. Φυσικά θα πρέπει να την συνδυάσω με αερόβια άσκηση και κάποια λίγα βάρη...σωστά

quote:
Φυσικά και εχω ..

Πως θα γίνει να την αποκτήσω και εγώ?
Με e-mail ίσως?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων...

_________________________
Corpe Diem...γιατί να δεν corpe την diem...ζήτω που καήκαμε!!!!

Γιάννης Μ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

smithakos
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 01:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους smithakos
allzzaro geia hara!!!
na mai kai pali, afti ti fora eho mia erotisoula alla mi gelaseis.
ti xereis gia ta moustokouloura? dokimasa kai eho pathei plaka...apo apopsi diatrofis ti lene? kai milao gia ta typopoiimena (distihos...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 17:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Πως θα γίνει να την αποκτήσω και εγώ?

Nαι με email.. για οποια ερώτηση θελήσεις ..


quote:
Φυσικά θα πρέπει να την συνδυάσω με αερόβια άσκηση και κάποια λίγα βάρη...σωστά


Στην περίπτωση τη δική σου θα έλεγα να μην κάνεις βάρη..
Βάρη κάνουμε σε περίοδο αναβολισμού για να πάρουμε κιλά και οχι για να χάσουμε κιλά...

Τα πράγματα είναι πολύ απλά φίλε μου.. εάν διάβασες τα παραπάνω τότε εχεις πάρει μια γενική ιδέα .. για το τι πρέπει να κάνεις.
Μαγικά χάπια.. μαγικές συμβουλές.. δεν υπάρχουν..
Υπάρχει θέληση... για περπάτημα.. η μόνη λύση..


Edited by - allzzaro on 18/05/2005 17:57:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 17:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

quote:
ti xereis gia ta moustokouloura? dokimasa kai eho pathei plaka...apo apopsi diatrofis ti lene?

κουλουράκια... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

smithakos
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 21:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους smithakos
το 'πα εγω... δεν το'πα? κανας φιλος που ξερει κατι παραπανω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 15:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
το 'πα εγω... δεν το'πα? κανας φιλος που ξερει κατι παραπανω?

Να επανορθώσω..

Λοιπόν ακου .. τα κουλουράκια γενικά εχουν πολλές θερμίδες. Ειδικά αυτά που έχουν και ζάχαρη.. αρα και τα μουστοκούλουρα. Το βάρος σε ενα κουλουράκι είναι πολύ μεγαλύτερο απο οτι σε ενα κομμάτι ψωμί του ιδίου μεγέθους άρα και πολύ περισσότερες θερμίδες. Τώρα τα μουστοκούλουρα που τόσο σου αρέσουν .. είναι οπωσδήποτε πολύ υγιεινά , απο τις καλύτερες τροφές που μπορεί να καταναλωθούν ως ενέργεια το πρωί , πλούσιες σε φυτικές ίνες , ιχνοστοιχεία, βιταμίνες ειδικά της σειράς Β λόγω του βουτύρου και τέλος αποτελούν πλούσια πηγή αργών υδατανθράκων.

Δυστυχώς τα κουλουράκια αυτά είναι απαγορευμένα σε ολους αυτούς που δεν καταναλίσκουν θερμίδες. Συνιστώνται μόνο σε ανθρώπους που κάνουν χειρωνακτική εργασία ήπιας και βαριάς μορφής. Επίσης συνιστώνται να τρώγονται πρωινές ώρες οπως και τα δημητριακά εξαιτίας των αργών υδατανθράκων που περιέχουν ωστε να δοθεί στον οργανισμό η διάρκεια ολης της ημέρας ώστε να καούν.

Τέλος μουστοκούλουρα με μουστοκούλουρα η κουλουράκια με κουλουράκια εχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους ανάλογα με το αλεύρι τη ζάχαρη καθώς και το βούτυρο που περιέχουν. Πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο.

Αν θέλετε την συμβουλή μου μπορείτε να καταναλώνετε μεγάλες ποσότητες ψωμί σίκαλης καθώς και κριτσίνια ολικής αλέσεως.
Αποφεύγετε το ψωμί του τόστ καθώς τα τύπου μαργαρίτα οπως και το ψωμί πολυτελείας το οποίο αποτελείται απο ραφιναρισμένο αλεύρι.
Το ψωμί απο αλεύρι ολικής το οποίο περιέχει και το πίτουρο είναι η καλύτερη πηγή ενέργειας για εναν οργανισμό που κουράζεται.


Edited by - allzzaro on 19/05/2005 15:47:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

smithakos
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 16:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους smithakos
Σ' ευχαριστω πολυ.Ισως γινομαι υπερβολικος καμια φορα και τα ψαχνω ολα τοσο αναλυτικα, αλλα ειμαι σε τετοια φαση και θελω να ξερω οσα περισσοτερα μπορω.thanx και παλι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
smithakos
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 17:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους smithakos
allzzaro αν θες ριξε μια ματια σ' αυτο το θεματακι http://www.menshealth.gr/default.php?pid=6&art_id=5498&subcat_id=33&cat_id=4 και πες μας τη γνωμη σου.Ειναι καποιο αρθρο απ'το men'shealth σχετικα με τη διατροφη, που μαλλον μπερδευει καπως τα πραγματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
profitia
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 17:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profitia
Αγαπητε allzzaro καλησπερα. Καταρχην θελω να σου πω συγχαρητηρια και ενα μεγαλο ευχαριστω γι' αυτο το τοσο συμαντικο θεμα που εχεις ανοιξει και για την πολυτιμη βοηθεια που προσφερεις σε ολους...

Ειμαι γυναικα, 27 χρονων, και οσο και τρελο κι αν ακουγετε πασχω ηδη απο χρονια κολιτιδα, δισκοπαθια στον αυχενα και χονδροπαθια στα γονατα. Πέρνω εδω και λιγες μερες μια σκονη για την ρευματοειδη αρθριτιδα (η θεραπεια θα διαρκεσει για 3 μηνες), και περιμενω αποτελεσματα απο εξετασεις στη μεση.

Οπως καταλαβαινεις με τα κοκαλα μου δεν τα παω καλα, και συν της αλλης τα τελευταια 2 χρονια εχω εντονα προβληματα μνημης -δεν θυμαμαι τιποτα και αυτο μου δημιουργει προβλημα στη δουλεια μου γιατι πρεπει να μαθαινω συνεχεια καινουργια πραγματα.

Αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι αν ξερεις καποια βοτανα αλλα και καποιες ασκησεις που θα με βοηθησουν με ολα αυτα τα προβληματα μου γιατι φοβαμαι ιδιαιτερα για το μελλον αν ειμαι απο τωρα ετσι...

Εχω υψος 1.67, ειμαι 52 κιλα και κανω μπαλετο και μοντερνο χορο, αν και ο ορθοπεδικος φωναζει οτι πρεπει να σταματησω τον χορο.
Η δουλεια που κανω ειναι καθιστικη (γραφειο), αλλα προσπαθω να περπαταω αρκετα συχνα κυριως στο γυρισμο για το σπιτι (Πολεμικο μουσειο - Βυρωνα)

Σ' ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα, αλλα θεωρουσα απαραιτητο να σου τα πω ολα αυτα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 18:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Πέρνω εδω και λιγες μερες μια σκονη για την ρευματοειδη αρθριτιδα (η θεραπεια θα διαρκεσει για 3 μηνες),

αρθριτιδα .. που σε ποιό μέρος του σώματος???

quote:
και περιμενω αποτελεσματα απο εξετασεις στη μεση.

Ανάφερε μου τι ακριβώς πρόβλημα εχεις στη μέση.. και απο πότε ..

quote:
οσο και τρελο κι αν ακουγετε πασχω ηδη απο χρονια κολιτιδα

Απο πόσο χρονών πάσχεις απο κολίτιδα ???

quote:
Αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι αν ξερεις καποια βοτανα αλλα και καποιες ασκησεις που θα με βοηθησουν με ολα αυτα τα προβληματα μου γιατι φοβαμαι ιδιαιτερα για το μελλον αν ειμαι απο τωρα ετσι...

Θα ήθελα να μου απαντήσεις πιο αναλυτικά για να μπορέσω να σου δώσω θεραπευτικά βότανα αλλά και αρκετές συμβουλές που θα σου φανούν χρήσιμες...

Δεν θα ήθελα να είμαι αδιάκριτος αλλά ολα αυτά τα προβλήματα που μου αναφέρεις εχουν να κάνουν με κακή ψυχική διάθεση υπερβολικό άγχος , στρές

Αναμένω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 18:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
και πες μας τη γνωμη σου.Ειναι καποιο αρθρο απ'το men'shealth σχετικα με τη διατροφη, που μαλλον μπερδευει καπως τα πραγματα...


Ακούγοντας ακόμα και σήμερα τους διάφορους διατροφολόγους βγάζουμε το συμπέρασμα οτι οι απόψεις τους διίστανται.
Οπως πχ για το μεγάλο ερώτημα.. πόσα γραμμάρια πρωτείνης μπορούμε να λαμβάνουμε ημερησίως.
Εγώ προσωπικά εφαρμόζω το ``παν μέτρον άριστον`` τρώγετε με μέτρο.. πίνετε με μέτρο..

Αξίζει φυσικά να σημειώσω οτι το ``παν μέτρον άριστον`` δεν ισχύει για τις πλαστικές τροφές , τυποποιημένα αλλαντικά και ιδίως για τα αλμυρά σνακς αυτά επιτρέψτε μου να τα χαρακτηρίσω τελείως άχρηστα.

Συνεπώς τα λιπαρά σε ποσοστό 20% ημερησίως είναι απαραίτητα για τον οργανισμό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profitia
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 18:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profitia
Αγαπητε allzzaro σ'ευχαριστω για την τοσο γρηγορη απαντηση σου!!!
Λοιπον, εχουμε και λεμε...
Ρεματοειδη αρθριτιδα εχω σιγουρα στη γναθο στην αριστερη της μερια και τωρα ψαχνουμε και για τις κλειδωσεις της λεκανης και των ωμων (αν και για τους ωμους οφειλεται μαλλον στο αυχενικο).

Το αυχενικο το απεκτησα μετα απο μια θλαση στο χορο οπου οι ορθοπεδικοι νομιζανε οτι εχω ψυξη και μετα απο ενα μηνα συνεχομενου πονου και δυσκαμψιας εκανα εξετασεις και ειδαμε οτι ειχα θλαση και μαζεψε φλεγμονη στον αυχενα και στο δεξι ωμο. Ετσι εκανα φυσικοθεραπεια αλλα απο τοτε εχω μεγαλη ευπαθεια.

Το προβλημα με τη μεση μου ειναι οτι οταν ειμαι ακινητη και ορθια εστω και για δυο λεπτα ή περπαταω πολυ ή μετα το χορο, μετα την αισθανομαι σα σπασμενη- σα να με εχουν δειρει πεντε ενα πραγμα- και καποιες φασεις δε μπορω να την τεντωσω τελειως.

Οσον αφορα την κολιτιδα, το ανακαλυψα πριν 3 χρονια γιατι ειμουν σε διακοπες και ετρωγα ολο χορτα και ειδα οτι ποναγα συνεχεια και ειμουν πρησμενη στην κοιλια. Ετσι πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι εχω χρονια κολιτιδα. Ποτε ξεκινησε ομως δεν ξερω να σου πω...

Δεν εισαι καθολου αδιακριτος για τις ερωτησεις που μου κανεις!
Σιγουρα ενα μερος του προβληματος μου με τα κοκαλα ειναι κληρονομικο- ο πατερας μου εχει δυσκοπαθια και η αδερφη της γιαγια μου αρθριτιδα στο γονατο.
Τωρα για το ψυχολογικο δεν ξερω... Εχω γενικα αγχος αλλα οχι σε σημειο πανικου και δεν περναω περιοδο ψυχολογικης καταπτωσης
Οταν ειμουν 14ων περασα μια πολυ ασχημη περιοδο (πεθανε η μητερα μου), αλλα δε νομιζω να φταιει αυτο αφου μου βγενουν ολα τωρα...
Επειδη δεν ξερω αν σε κατατοπισα, ρωτησε με οτι θες

Επισης ξεχασα να σου πω οτι περα απο την αμνησια μου νιωθω και αρκετα καταβεβλημενη (συνηθως δουλευω 9-10 ωρες μπροστα σε υπολογιστη - ειμαι προγραμματηστρια τρομαρα μου!), και μετα παω για χορο 4 φορες τη βδομαδα απο τις 9 μεχρι τις 11.30 το βραδυ - οποτε τα παιζω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profitia
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 18:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profitia
Αγαπητε allzzaro σ'ευχαριστω για την τοσο γρηγορη απαντηση σου!!!
Λοιπον, εχουμε και λεμε...
Ρεματοειδη αρθριτιδα εχω σιγουρα στη γναθο στην αριστερη της μερια και τωρα ψαχνουμε και για τις κλειδωσεις της λεκανης και των ωμων (αν και για τους ωμους οφειλεται μαλλον στο αυχενικο).

Το αυχενικο το απεκτησα μετα απο μια θλαση στο χορο οπου οι ορθοπεδικοι νομιζανε οτι εχω ψυξη και μετα απο ενα μηνα συνεχομενου πονου και δυσκαμψιας εκανα εξετασεις και ειδαμε οτι ειχα θλαση και μαζεψε φλεγμονη στον αυχενα και στο δεξι ωμο. Ετσι εκανα φυσικοθεραπεια αλλα απο τοτε εχω μεγαλη ευπαθεια.

Το προβλημα με τη μεση μου ειναι οτι οταν ειμαι ακινητη και ορθια εστω και για δυο λεπτα ή περπαταω πολυ ή μετα το χορο, μετα την αισθανομαι σα σπασμενη- σα να με εχουν δειρει πεντε ενα πραγμα- και καποιες φασεις δε μπορω να την τεντωσω τελειως.

Οσον αφορα την κολιτιδα, το ανακαλυψα πριν 3 χρονια γιατι ειμουν σε διακοπες και ετρωγα ολο χορτα και ειδα οτι ποναγα συνεχεια και ειμουν πρησμενη στην κοιλια. Ετσι πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι εχω χρονια κολιτιδα. Ποτε ξεκινησε ομως δεν ξερω να σου πω...

Δεν εισαι καθολου αδιακριτος για τις ερωτησεις που μου κανεις!
Σιγουρα ενα μερος του προβληματος μου με τα κοκαλα ειναι κληρονομικο- ο πατερας μου εχει δυσκοπαθια και η αδερφη της γιαγια μου αρθριτιδα στο γονατο.
Τωρα για το ψυχολογικο δεν ξερω... Εχω γενικα αγχος αλλα οχι σε σημειο πανικου και δεν περναω περιοδο ψυχολογικης καταπτωσης
Οταν ειμουν 14ων περασα μια πολυ ασχημη περιοδο (πεθανε η μητερα μου), αλλα δε νομιζω να φταιει αυτο αφου μου βγενουν ολα τωρα...
Επειδη δεν ξερω αν σε κατατοπισα, ρωτησε με οτι θες

Επισης ξεχασα να σου πω οτι περα απο την αμνησια μου νιωθω και αρκετα καταβεβλημενη (συνηθως δουλευω 9-10 ωρες μπροστα σε υπολογιστη - ειμαι προγραμματηστρια τρομαρα μου!), και μετα παω για χορο 4 φορες τη βδομαδα απο τις 9 μεχρι τις 11.30 το βραδυ - οποτε τα παιζω!

Ειμαι νιατο τελικα ε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 19:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Ενα βότανο που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις για το πρόβλημα σου είναι Η Rhodiola rosea (Crassulaceae),»Χρυσή ρίζα» ή «Αρκτική ρίζα», το οποίο και εχω παρουσιάσει στην αρχή του τόπικ...

Ενα δεύτερο βότανο που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις είναι το Hypericum perforatum (Βαλσαμόχορτο)

Τα βότανα αυτά εχουν ουσίες κατά του στρές-άγχους

Ενα τρίτο βότανο που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις είναι το Glycyrrhiza glabra (Γλυκύρριζα) η οποία φημίζεται για τις ρευματοπάθειες αρθρίτιδες κλπ...

Εγώ προσωπικά θα σου προτείνω το φασκόμηλο..
Προσπάθησε κάθε πρωί νηστική να πίνεις ενα φλυτζάνι φασκόμηλο ζεστό..
Απέφυγε τους καφέδες τα αναψυκτικά και το πολύ γάλα, καθώς και οτι σου δημιουργεί φούσκώματα και πόνο , προσπάθησε να μην τρώς οτι σε πειράζει πχ χόρτα κλπ.. αλλά μην τα αποφεύγεις τελείως.. Προσπάθησε να μην τρώς κάτι συγκεκριμένο σε μεγάλη ποσότητα .. να τρώς ποικιλίες τροφής που να περιέχουν και κρέας και λαχανικά και δημητριακά μαζί... για να γίνεται σωστή ζύμωση των εντέρων. Πολλές φορές η σπαστική κολίτιδα προέρχεται απο την υποτιθέμενη καλή διατροφή υπερκατανάλωσης δημητριακών σε πρώτη μορφή.

Απέφυγε οσο μπορείς τα φάρμακα για την αρθρίτιδα και βρές εναν καλό και εμπειρο φυσιοθεραπευτή με καλή ικανοτητα της αφής... Μια ολοκληρωμένη σειρά θεραπείας σε 15 συνεδρίες που θα συμπεριλαμβάνει υπέρηχους , ηλεκτρομαλάξεις, αλλά και χειρομασάζ στους τένοντες της πονεμένης περιοχής.

Το χλιαρό νερό με πίεση απο ψηλά κατευθείαν απο το σωλήνα και οχι απο το ντούζ με κάποια λογική και ανεκτή ροή στις πονεμένες περιοχές των αρθρώσεων θα εχει το ίδιο αποτέλεσμα της υπέρηχης θεραπείας για 5 λεπτά περίπου συνεχώς..

quote:
Επισης ξεχασα να σου πω οτι περα απο την αμνησια μου νιωθω και αρκετα καταβεβλημενη (συνηθως δουλευω 9-10 ωρες μπροστα σε υπολογιστη - ειμαι προγραμματηστρια τρομαρα μου!

Μην σε ανησυχεί καθόλου .. δεν πρόκειται περί πάθησης .. απλά προσπάθησε να μην εχεις μπροστά σου οθόνη καθοδικής λυχνίας αλλά οθόνη TFT και απομάκρυνε τυγχόν μετασχηματιστές απο κοντά σου καθώς και απο το σημείο οπου κοιμάσαι σε ακτίνα πάνω απο 2 μέτρα.

quote:
Το προβλημα με τη μεση μου ειναι οτι οταν ειμαι ακινητη και ορθια εστω και για δυο λεπτα ή περπαταω πολυ ή μετα το χορο, μετα την αισθανομαι σα σπασμενη- σα να με εχουν δειρει πεντε ενα πραγμα- και καποιες φασεις δε μπορω να την τεντωσω τελειως.

Εδώ θα προσέξεις να μην ιδρώνεις και ιδρωμένη μένεις σε ρεύμα αέρα αλλά και να μην την υπερπροστατεύεις με διάφορες ζώνες υπερέρμανσης.
Το βράδυ που κοιμάσαι τα καλοκαίρια ειδικά μακρυά απο ρεύματα και πάντα με βαμβακερή φανέλα.

Τέλος .. μην σταματήσεις να αθλείσαι..

Edited by - allzzaro on 19/05/2005 19:46:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profitia
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 19:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profitia
Σ' ευχαριστω ξανα καλε μου allzzaro.
Αλλα πες μου, τα βοτανα που μου λες να τα πινω καθε μερα (εναλλαξ) και να τα βραζω οπως το χαμομηλι?

Οσον αφορα τη φυσικοθεραπεια, οντως ανακουφιζει και ο γιατρος μου ειπε να κανω μονιμα και ιδιαιτερα ανοιξη και φθινοπωρο αλλα η τσεπη μου δεν το αντεχει...

Η σκονη που μου εδωσε λεγεται donarot και γραφει μεσα οτι περιεχει στοιχεια που ηδη εχει ο οργανισμος μας και κυριως Glucosamine sulfate (δεν τα ξερω εγω αυτα)...

Τωρα για μετασχηματιστες, στη δουλεια ειμαστε γεματοι αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι' αυτο. Οθονη εχω tft (στο σπιτι δυστυχως οχι). Επισης στο δωματιο μου κλεινω την ταση απο υπολογιστες και αλλες συσκευες.

Για τη μνημη που ειναι ενα εκνευριστικο προβλημα μπορεις να μου προτεινεις κατι? Και ισως καποιες ασκησεις που θα μπορουσαν να βοηθησουν?

Συγνωμη που σε ρωταω τοσα πραγματα, αλλα εισαι ο μονος που ξερεις και μου λες καποιες λυσεις. Οι ορθοπεδικος δεν ακουγανε τα προβληματα μου γιατι πιστευαν οτι λογο ηλικιας δεν μπορει να εχω προβλημα μεχρι που ειδαν τις απαντησεις των εξετασεων...

Σ' ευχαριστω και παλι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 15:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλη μου ..

..σε προηγούμενο post μου θα βρείς μια αναφορά μου στα ``μυοσκελετικά προβλήματα``.

Κάποια φορά στη ζωή μας, ολοι μας θα αντιμετωπίσουμε τέτοιου είδους προβλήματα ιδίως οσοι ασχολούνται με τον αθλητισμό, το χορό αλλά ακόμα και στη βιοποριστική μας απασχόληση.
O χορός και αυτός με τη σειρά του οπως και τα αθλήματα αφήνει και αυτός τα κουσούρια του.
Τα προβλήματα αυτά παρουσιάζονται με την μορφή της τενοντίτιδας, της ελυτροτενοντίτιδας , της ισχυαλγίας-οσφυαλγίας-δισκοπάθειας.
Για τους τραυματισμούς αυτούς ευθύνονται πολλά , οπως η υπέρχρηση, οι απότομες κινήσεις, τα βαριά κιλά, το άτσαλο σήκωμα των κιλών κλπ και η θεραπεία είναι πολύ δύσκολη. Πάρα πολύ δύσκολη. Χρειάζεται πολύ υπομονή , θέληση, και χρήματα..


quote:
Οσον αφορα τη φυσικοθεραπεια, οντως ανακουφιζει και ο γιατρος μου ειπε να κανω μονιμα και ιδιαιτερα ανοιξη και φθινοπωρο αλλα η τσεπη μου δεν το αντεχει...

Θα σου υποδείξω εναν τρόπο για την αποφυγή των προβλημάτων στη μέση ειδικά αλλά ακόμα και κατά τη διάρκεια των προβλημάτων , οταν αυτά προέρχονται απο φλεγμονώδεις παθήσεις των τενόντων της περιοχής και εκδηλώνονται με πόνους έντονους με την ένδειξη ισχυαλγία-οσφυαλγία.

1ον
Είναι τα τεντώματα ...
Μία πάρα πολύ καλή άσκηση οπου σκοπό έχει να αποσυμφορήσει τις αιτίες που μπορεί να προκαλέσουν οχι μόνο φλεγμονές αλλά γενικά προβλήματα των σπονδύλων.
Σηκώνοντας ψηλά λοιπόν τα χέρια ενωμένα στα δάκτυλα ή στις παλάμες και με τα πόδια σχεδόν ενωμένα και τεντωμένα προσπαθούμε να τεντώσουμε το σώμα μας σαν να είμαστε απο κάπου κρεμασμένοι. Ενω βρισκόμαστε στη στάση αυτή τείνουμε τα χέρια και τον ολο κορμό προς τα πίσω ελαφρά κατόπιν προς τα αριστερά και μετά προς τα δεξιά και ελαφρώς προς τα εμπρός ..εναλλάξ για αρκετή ώρα προσέχοντας την ισορροπία μας και τις αναπνοές μας

2ον
Μία αλλη άσκηση είναι περίπου η ίδια αλλά κρεμασμένοι απο ενα μονόζυγο πόρτας με τις μύτες των ποδιών να ακουμπούν στο έδαφος. Εκτελούμε την άσκηση αυτή 4 φορές ημερησίως για 1 ή 2 λεπτά στρέφοντας τη λεκάνη αριστερά και δεξιά..

3ον
Προσπάθησε να επωφεληθείς τις ευεργετικές ικανότητες του νερού. Αφησετο να κυλήσει απο ψηλά επάνω στις πονεμένες περιοχές. Θα εχει τις ιδιες ευεργετικές ικανότητες των ηλεκτρομαλάξεων και των υπέρηχων.
Τέλος να σου κάνω γνωστό οτι πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η ξεκούραση.. οι ώρες εργασίας είναι πολλές προσθέτεις και την άσκηση.. για όλα αυτά θα πρέπει να κοιμάσαι πάνω απο 9 ώρες ημερησίως..

Οταν κάποιος δείξει επιμονή και θέληση θα εχει ίαση... .. αλλοιώς τα προβλήματα τα εξακολουθήσουν και θα επιδεινωθούν και οι απλές φλεγμονές θα γίνουν χρόνιες και αργότερα αρθριτικά προκαλώντας μεγάλα προβλήματα στις αρθρώσεις ή σπονδύλους και εκεί το λόγο θα το εχει η χειρουργική...

quote:
Αλλα πες μου, τα βοτανα που μου λες να τα πινω καθε μερα (εναλλαξ) και να τα βραζω οπως το χαμομηλι?

Ενα απο όλα θα διαλέξεις.. εγώ σου προτείνω το ``φασκόμηλο`` .. ξέρεις το βότανο είναι δύσκολο να σου το προτείνει κανείς .. και ο λόγος είναι οτι το κάθε βότανο εχει διαφορετική επίδραση σέ κάθε άνθρωπο.
Μπορείς να βρείς πολύ εύκολα φασκόμηλο το οποίο θα πίνεις το πρωί ως αφέψημα .. θα περιμένεις μέχρι να πάρει μία βράση.. οχι περισσότερο και θα το σβήνεις.. θα περιμένεις περίπου 20 λεπτά να πάρει σκούρο χρώμα και θα το πίνεις ζεστό.. ευχάριστα... πικρίζει λίγο αυτό δεν πειράζει σε κάτι ...αλλά ο σκοπός είναι να το πιείς ευχάριστα γιαυτό στην αρχή ..να μην βάλεις πολύ ... αλλά λίγο...

Λίγα λόγια για το τι σου προτείνω.... και γιατί στο προτείνω..
Τι Φασκόμηλο ονομάζεται επίσης ελελίφασκος ή αλισφακιά ή σαλβία. Έχει πάρει το λατινικό όνομά της «σαλβία» από το ρήμα salvere, που σημαίνει « είμαι υγιής». Θεωρήθηκε ιερό βότανο από τους Έλληνες που το αφιέρωσαν στο Δία και από τους Ρωμαίους που το πήγαν στη Βρετανία. Για το κοινό αυτό βότανο οι Άραβες λένε «πώς μπορεί να πεθάνει ένας άνθρωπος που έχει στο κήπο του φασκόμηλο;». Το φασκόμηλο ήταν γνωστό και στην αρχαιότητα και το αναφέρουν ο Διοσκορίδης, ο Αέτιος, ο Ιπποκράτης και ο Γαληνός, οι οποίοι το εκθείαζαν ιδιαιτέρως. Είναι ανώτερο σαν αφέψημα και από το Ευρωπαϊκό τσάι.
Προσφέρει ευεξία , και εχει δροσιστικές, ηπατικές, διεγερτικές και χωνευτικές ιδιότητες είναι επίσης μαλακτικό, στυπτικό, στομαχικό και αντιρευματικό, έχει επουλωτικές, τονωτικές και εμηναγωγικές ιδιότητες, είναι φυσικό αντιβιοτικό και τονωτικό που βοηθά και στην δυσπεψία αλλά και στην ομαλή λειτουργία του εντέρου

Οι αντιρευματικές ιδιότητες του θα βοηθήσουν πολύ στο πρόβλημα σου παράλληλα με τις ικανότητες του κατά του ευερέθιστου εντέρου που προκαλεί την κολίτιδα...

quote:
Για τη μνημη που ειναι ενα εκνευριστικο προβλημα μπορεις να μου προτεινεις κατι? Και ισως καποιες ασκησεις που θα μπορουσαν να βοηθησουν?

Είναι ενα πολύ όμορφο πρόβλημα.. το εχω και εγώ...

Edited by - allzzaro on 20/05/2005 17:54:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profitia
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 18:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profitia
Φιλε allzzaro εισαι καταπληκτικος...
Απο σημερα κι ολας θα βαλω σε εφαρμογη αυτα που μου ειπες και ελπιζω οτι ολα στο τελος θα πανε καλα.
Να εισαι παντα καλα για την καλοσυνη και τη βοηθεια που μας παρεχεις!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 00:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
το καλοκαίρι ιδρώνω υπερβολικά στο σώμα και μου είπαν ότι με το φασκόμηλο σταματάει η υπερβολική εφίδρωση, αληθεύει?
ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 17:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
το καλοκαίρι ιδρώνω υπερβολικά στο σώμα και μου είπαν ότι με το φασκόμηλο σταματάει η υπερβολική εφίδρωση, αληθεύει?
ευχαριστώ

To να ιδρώνει κάποιος .. είναι κάτι πολύ φυσικό.. αλλά και κάτι το υγιεινό..

Πολλοί ομως ιδρώνουν μη φυσιολογικά .. στα καλά καθούμενα που λένε λόγω της αύξησης της πίεσης ή λόγω κακής διατροφής ή λόγω κάποιας κακής λειτουργίας του οργανισμού.

Το φασκόμηλο ανάμεσα στις ευεργετικές ιδιότητες που εχει προσφέρει και ευεξία.. που εκλαμβάνεται ως κάτι το δροσιστικό για τον οργανισμό.

Ναί λοιπόν φίλε μου το φασκόμηλο συνιστάται για αυτούς τους λόγους .. κακής εφίδρωσης.. Φυσικά και θα ιδρώνει κάποιος και ας πίνει φασκόμηλο.. θα ιδρώνει ομως φυσιολογικά και επειδή θα νοιώθει ευεξία δεν θα τείνει να ιδρώνει χωρίς ιδιαίτερο ρόλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

smithakos
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 19:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους smithakos
φιλε allzzaro να 'μαι και παλι αν θελεις πες μου τη γνωμη σου... Ξυπναω γυρω στις 12 το μεσημερι, τρωω κανονικα πρωινο, στις 3 μεσημεριανο.Το βραδυ επειδη κοιμαμαι παντα μετα τις 3, μπορω να τρωω ενα νορμαλ, σχετικα υγειινο βραδινο, γυρω στις 12 ?
Απ'τη στιγμη που εχω αλλαξει το βιολογικο μου ρολόι, αρα δεν εχω προσαρμοστει σε ενα αλλο ωραριο? δεν ειναι σα να κοιμαται καποιος στις 12 και τρωει στις 9?

Αν ξερεις και καποιο site με πληρη θερμιδομετρητη ειμαι ολος αυτια Ξερω πως κυκλοφορουν στα βιβλιοπωλεια αλλα ειμαστε η γενια του internet ή δεν ειμαστε? Ακομα καλυτερα, γιατι δεν φτιαχνεις εδω κατι τετοιο?

σ'ευχαριστω, τα λεμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 17:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ξυπναω γυρω στις 12 το μεσημερι

Τόσο πρωί...

quote:
Το βραδυ επειδη κοιμαμαι παντα μετα τις 3

Νωρίς..νωρίς βλέπω..

quote:
δεν ειναι σα να κοιμαται καποιος στις 12 και τρωει στις 9?

Λογικά ναί... το πρόβλημα θα παρουσιαστεί όταν το ωράριο αυτό αλλάξει..

quote:
Αν ξερεις και καποιο site με πληρη θερμιδομετρητη ειμαι ολος αυτια Ξερω πως κυκλοφορουν στα βιβλιοπωλεια αλλα ειμαστε η γενια του internet ή δεν ειμαστε? Ακομα καλυτερα, γιατι δεν φτιαχνεις εδω κατι τετοιο?


Είναι φοβερά πολύπλοκο.. κοίταξα μήπως βρώ κάποιον πίνακα στο ιντερνετ αλλά δεν εχω βρεί μέχρι τώρα.. θερμιδομετρητές θα βρείς στον Παπασωτηρίου στη Στουρνάρη .. και φτηνούς και ακριβούς.. εχω εναν πολύ καλό που εκτός απο θερμίδες περιγράφει το ποσοστό πρωτείνης και το ποσοστό λίπους.. εκτός αυτού περιγράφει ακόμα και τις θερμίδες απο είδος σε είδος.. φοβερός.. εΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

smithakos
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 21:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους smithakos
και μια φορα που δε με στεναχωρησες αρα συνεχιζω ακαθεκτος το απανθρωπο ωραριο μου τα λεμε συντομα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1398926
Maintained by Digital Alchemy