ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΜΟΝΕΣ ΑΕ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2011, 20:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Αποστάσεις για την απόφαση προφυλάκισης του Εφραίμ από το ΔΣΑ

Ψέμα! O ΔΣΑ δεν έχει πάρει καμία θέση για την απόφαση προφυλάκισης του Εφραίμ.

Η μόνη θέση που εκφράζεται στο άρθρο της Ναυτεμπορικής είναι του προέδρου της που λέει ότι "«Οποιαδήποτε παρέμβαση στη λειτουργία της Δικαιοσύνης, από όπου και εάν προέρχεται - από θεσμικούς ή εξωθεσμικούς παράγοντες, οι οποίοι επιδιώκουν για ιδιοτελείς λόγους να τη χειραγωγήσουν - επιβάλλεται να αποκρουστεί."

Το κείμενο που έχεις με έντονα γράμματα, δεν αποτελεί θέση του ΔΣΑ αλλά προσωπική άποψη προέδρου του που μάλιστα δεν λέει ότι "ο Εφραίμ δεν ήταν ύποπτος φυγής" (όπως ρητά μας διαβεβαίωσε ο κ. Τσακυράκης, που φαίνεται να αγνοούσε βασικά σημεία του Ποινικού Κώδικα) αλλά ότι "μάλλον δεν ήταν ύποπτος φυγής κατά τη γνώμη μου"

quote:
Ήθελα να ξέρω αν αυτός ο κύριος (σιγά το πρόσωπο) πριν πει αυτά που είπε, ρώτησε τον ξερόλα τον macedon?

Συμφωνώ απόλυτα με τις θέσεις του προέδρου του ΔΣΑ για τη λειτουργία της δικαιοσύνης (τις οποίες έχω αναφέρει τουλάχιστον τρεις φορές τις τελευταίες 2 μέρες) και διαφωνώ μόνον στην προσωπική του εκτίμηση για το αν ήταν ύποπτος φυγής ο Εφραίμ. Κατά την προσωπική μου εκτίμηση (που ανάλυσα στο προηγούμενο σχόλιό μου) είναι ύποπτος φυγής και η συμπεριφορά του από τη στιγμή της έκδοσης του βουλεύματος . Τώρα τυχαίνει η προσωπική μου εκτίμηση να συμπίπτει με την εκτίμηση του Συμβουλίου Εφετών και όχι με τη δικιά σου. Ε, συμβαίνουν κι αυτά.

Ποιόν άλλο θα μας φέρεις τώρα να μας πει τη γνώμη του; Γιατί από τη μεριά σου δεν είδαμε να τεκμηριώνεις τίποτε... Μόνο να παπαγαλίζεις σε βλέπουμε και να βρίζεις.

macedon

Edited by - macedon on 27/12/2011 20:35:53



Κύριε Θεοδωρίδη μας απογοητεύετε.
Περιμέναμε, όπως το κάνατε στο προηγούμενο μήνυμά σας, να δούμε μια ενυπόγραφη κριτική, έστω, της προσωπικής γνώμης του προέδρου του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών ΔΣΑ Γιάννη Αδαμόπουλο.

Αλλά, κατανοώ την επιφύλαξή σας.

Ο πρώτος τι είναι στην τελική; Ένας απλός "καθηγητάκος πανεπιστημίου", και ίσως κρίνατε πως ένας εκπαιδευτικός του "διαμετρήματός" σας μπορεί να τον αντιμετωπίσει.
Ενώ ο δεύτερος είναι και κοτζάμ πρόεδρος δικηγορικύ συλλόγου. Βέβαια, ο άνθρωπος, λόγω της θέσης του, κατανούμε όλοι πως δεν μπορούσε να κράξει κοτζάμ εφέτες και προσπάθησε να το φέρει με διπλωματία. Τι στην ευχή, κοτζάμ δικηγόρος είναι, δεν μπορούσε να τους στολίσει με διπλωματία;;

**Σιγά-σιγά θα σας φέρω και τις γνώμες άλλων υγειώς σκεπτόμενων προσώπων.
Βέβαια ..... μη κουράζεστε κύριε Θεοδωρίδη, καμιά σχέση με εσάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2011, 21:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Περιμέναμε, όπως το κάνατε στο προηγούμενο μήνυμά σας, να δούμε μια ενυπόγραφη κριτική, έστω, της προσωπικής γνώμης του προέδρου του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών ΔΣΑ Γιάννη Αδαμόπουλο.

Αλλά, κατανοώ την επιφύλαξή σας.


Στο πρώτο μήνυμά μου απάντησα σε ένα άρθρο ενός επώνυμου συντάκτη και το θεώρησα ορθό να παραθέσω και γω το όνομά μου.

Στο δεύτερο απάντησα σε έναν ανώνυμο παπαγάλο που εφτά χρόνια τώρα δεν είχε τα κότσια να βάλει το όνομά του ούτε σε ένα από τα 4.957 αρλουμπολογήματα με τα οποία έχει κοσμήσει το παρόν φόρουμ και ως εκ τούτου δεν χρειαζόταν καμία υπογραφή...

quote:
Ο πρώτος τι είναι στην τελική; Ένας απλός "καθηγητάκος πανεπιστημίου", και ίσως κρίνατε πως ένας εκπαιδευτικός του "διαμετρήματός" σας μπορεί να τον αντιμετωπίσει.

Τον αντιμετώπισα ως πτυχιούχος της Νομικής, όχι σαν εκπαιδευτικός. Εσύ, αν έχεις να αναιρέσεις κάποιο από τα σημεία του σχολίου μου, ευχαρίστως να σ' ακούσουμε. Αν δεν έχεις, σταμάτα τις ανοησίες.

quote:
Ενώ ο δεύτερος είναι και κοτζάμ πρόεδρος δικηγορικύ συλλόγου.

"Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου" σημαίνει "δικηγόρος που πήρε πιο πολλές ψήφους από τους υπόλοιπους υποψήφιους κατά τις εκλογές". Όπως ακριβώς και κατ' αντιστοιχία με τον Πρύτανη.

quote:
Βέβαια, ο άνθρωπος, λόγω της θέσης του, κατανούμε όλοι πως δεν μπορούσε να κράξει κοτζάμ εφέτες και προσπάθησε να το φέρει με διπλωματία.

Ο άνθρωπος είπε αυτό που αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο της συνταγματικής τάξης: Ότι η χειραγώγηση της δικαιοσύνης από άτομα και φορείς είναι ανεπίτρεπτη.

Επίσης, σαν Έλληνας έχει το δικαίωμα να λέει ελεύθερα τη προσωπική γνώμη του, όπως και γω έχω το δικαίωμα να διαφωνώ ή να συμφωνώ με τη γνώμη του ή με τη γνώμη οποιουδήποτε άλλου.

quote:
Σιγά-σιγά θα σας φέρω και τις γνώμες άλλων υγειώς σκεπτόμενων προσώπων.

Ίσως κάποτε μας φέρεις και τη δική σου γνώμη και μάλιστα ίσως κάποτε σε δούμε να την τεκμηριώνεις κι όλας.

quote:
Βέβαια ..... μη κουράζεστε κύριε Θεοδωρίδη, καμιά σχέση με εσάς.

Αν οι "υγειώς" (και αγραμμάτως) σκεπτόμενοι είναι σαν κι εσάς, αγαπητέ ανώνυμε παπαγάλε, τότε χαίρομαι που βρίσκομαι στην απέναντι πλευρά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2011, 21:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
δεν σε λυπάσαι με τις ανοησίες που λες;
Πιστεύεις πως κάτι λες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2011, 22:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη θέση σου, το θέμα "ανοησίες" δεν θα το έθιγα καθόλου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2011, 23:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν,
Πρέπει να κάνουμε μια ανακεφαλαίωση γιατί ο macedon, όπως συνηθίζει, εκτροχιάζει τη ροή της συζήτησης προκειμένου να του κάτσει η επιχειρηματολογία του.

Ποιο είναι, λοιπόν, το ζήτημα με το Γέροντα Εφραίμ; Μα φυσικά αν η απόφαση προφυλάκισης ήταν μια συνετή απόφαση της ελεύθερης ελληνικής δικαιοσύνης ή αν αυτή η απόφαση ήταν το αποτέλεσμα πολιτικής βούλησης/συμφερόντων, δηλαδή της ίδιας πολιτικής βούλησης/συμφερόντων που δημιούργησε όλη τη σκευωρία περί σκανδάλου Βατοπαιδίου με σκοπό να ρίξει την κυβέρνηση Καραμανλή, όπως όλοι γνωρίζουμε.

Η αντίδραση και η δυσαρέσκεια που εξέφρασαν ως και υψηλά ιστάμενοι του μηχανισμού της δικαιοσύνης της Ελλάδας, αποδεικνύει, αν μη τι άλλο, πως η δικαιοσύνη, για ακόμη μια φορά ενήργησε ως σε εντεταλμένη υπηρεσία και εξόφλησε ένα γραμμάτιο των εντολοδόχων της.

Είναι πολλά τα ερωτήματα, που παραμένουν αναπάντητα, από τους κατήγορους, και το μόνο που μένει είναι η λάσπη που ρίχνουν οι διάφοροι ...... "πτυχιούχοι Νομικής".

Ο καιρός, όμως θα δείξει. Σε τόσες διεκδικήσεις η Μονή Βατοπαιδίου δικαιώθηκε, υπάρχουν αποφάσεις.
Θυμάμαι, όταν ήταν στο φόρτε του το «σκάνδαλο» με το Ολυμπιακό ακίνητο, που η Μονή έλεγε πως αν το Δημόσιο ζημειώνεται, είναι έτοιμη να ακυρώσει τη συναλλαγή, φτάνει μόνο το Δημόσιο να της επιστρέψει τα χρήματα, αλλά .......... εκείνοι οι λωποδύτες πολιτικοί έκαναν τους «κινέζους», όπως πάντα, για να φτάσουν σήμερα, από το πουθενά, να παρουσιάζουν τη Μονή ως ένοχη ενώ για τους ίδιους, η ίδια η «δικαισύνη» (οι υπάλληλοί τους δηλαδή), εξασφάλισε την απαλαλγή τους από οποιαδήποτε ευθύνη.

Αν νομίζουν πως έτσι θα πλήξουν την Ορθοδοξία οι διάφοροι υποστηρικτές παπατζήδες της άποψης περί «συνωστισμού στο λιμάνι της Σμύρνης» όταν οι τουρκαλάδες έκαιγαν την πόλη, είναι πολύ γελασμένοι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 00:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν νομίζουν πως έτσι θα πλήξουν την Ορθοδοξία οι διάφοροι υποστηρικτές παπατζήδες της άποψης περί «συνωστισμού στο λιμάνι της Σμύρνης» όταν οι τουρκαλάδες έκαιγαν την πόλη, είναι πολύ γελασμένοι!

Όπως οι πολιτικοί
(οι απεσταλμένοι του λαου)
διάβρωσαν την πολιτική και την Δημοκρατία

έτσι και οι ρασοφόροι αξιωματούχοι (οι "απεσταλμένοι" του Θεού)
διάβρωσαν την Θρησκεία και την Ορθοδοξία .

Όταν καταλάβεις αυτο και δώσεις τη μάχη σου,(οχι με τον macedon)
αλλά με το κάθε λαμόγιο που καταχράζετε την πίστη σου
αποσκοπώντας σε ίδιον όφελος, τοτε εχεις ελπίδες να γίνεις καλος Χριστιανός !

Αυτό το μίσος που βγάζεις βρε Ψηλέ ποια διδασκαλία το περιλαμβάνει ? απορία το έχω

Και τι δεν άκουσα σήμερα περί Εφραίμ !!!
Αλλοι ήθελαν να τον κάνουν ΄Αγιο (?)
αλλοι σύγκριναν τα πάθη του με αυτά του Χριστού (!?)
Εγκώμια για τον Βλαντιμίροβιτς
(αγνοώντας το ρόλο που θέλει να παίξει η Ρωσία εδω και Αιώνες στο Αγιο Όρος)
αλλά ποιος ενδιαφέρετε για αυτά ? Ορθόδοξοι δεν δηλώνουν οι Ρωσοι ?
Ε ! έχουν δίκιο !!!

ΠΟΤΕ δεν εχω δει κανέναν απο εσάς τους μπροστάρηδες αυτόκλητούς υπερασπιστές της Ορθοδοξίας,
να κάνετε κριτική στα "κακώς κείμενα" των ρασοφόρων αξιωματούχων !
Δε μπορεί βρε ! και αυτοί ΑΝΘΡΩΠΟΙ είναι !
εδω τα ιερά κείμενα λένε οτι ακόμα και ο Χριστός
(η ανθρώπινη φύση Του δηλαδή) .... "Λύγισε"
Αλλα οι Αξιωματούχοι, οι ηνίοχοι της πίστης σου ΠΟΤΕ !
Τι μεροληπτική αντίληψη είναι αυτή , ποτέ δεν κατάλαβα


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 01:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός


quote:
Θυμάμαι, όταν ήταν στο φόρτε του το «σκάνδαλο» με το Ολυμπιακό ακίνητο, που η Μονή έλεγε πως αν το Δημόσιο ζημειώνεται, είναι έτοιμη να ακυρώσει τη συναλλαγή, φτάνει μόνο το Δημόσιο να της επιστρέψει τα χρήματα, αλλά .......... εκείνοι οι λωποδύτες πολιτικοί έκαναν τους «κινέζους», όπως πάντα, για να φτάσουν σήμερα, από το πουθενά, να παρουσιάζουν τη Μονή ως ένοχη ενώ για τους ίδιους, η ίδια η «δικαισύνη» (οι υπάλληλοί τους δηλαδή), εξασφάλισε την απαλαλγή τους από οποιαδήποτε ευθύνη.


Κίνητρο; Γιατί το έκαναν αυτό οι "λωποδύτες";


quote:
Αν νομίζουν πως έτσι θα πλήξουν την Ορθοδοξία οι διάφοροι υποστηρικτές παπατζήδες της άποψης περί «συνωστισμού στο λιμάνι της Σμύρνης» όταν οι τουρκαλάδες έκαιγαν την πόλη, είναι πολύ γελασμένοι!

Άσε τις δήθεν πατριωτικές κορώνες που ψάχνουν απεγνωσμένα να βρουν κοινό και υποστηρικτές και γράψε κάτι ουσιαστικό.


quote:
Ποιο είναι, λοιπόν, το ζήτημα με το Γέροντα Εφραίμ; Μα φυσικά αν η απόφαση προφυλάκισης ήταν μια συνετή απόφαση της ελεύθερης ελληνικής δικαιοσύνης ή αν αυτή η απόφαση ήταν το αποτέλεσμα πολιτικής βούλησης/συμφερόντων, δηλαδή της ίδιας πολιτικής βούλησης/συμφερόντων που δημιούργησε όλη τη σκευωρία περί σκανδάλου Βατοπαιδίου με σκοπό να ρίξει την κυβέρνηση Καραμανλή, όπως όλοι γνωρίζουμε.

Δεν υπήρξε δηλαδή ποτέ σκάνδαλο Βατοπεδίου. Η μονή απλώς έκανε τίμιες μπίζνες. Ο άμοιρος γέροντας δεν έπρεπε να προφυλακιστεί. Μήπως δεν πρέπει να δικαστεί καν; Μήπως να έχει και αυτός ασυλία;


Η κυβέρνηση Καραμανλή κύριε "δεξιά του Κυρίου" έπεσε για άλλους λόγους αλλά δεν είναι της παρούσης.

quote:
Η αντίδραση και η δυσαρέσκεια που εξέφρασαν ως και υψηλά ιστάμενοι του μηχανισμού της δικαιοσύνης της Ελλάδας, αποδεικνύει, αν μη τι άλλο, πως η δικαιοσύνη, για ακόμη μια φορά ενήργησε ως σε εντεταλμένη υπηρεσία και εξόφλησε ένα γραμμάτιο των εντολοδόχων της.


Την κρατάω αυτή τη φράση. Εφοσον ΔΕΝ εμπιστεύεσαι την ελληνική δικαιοσύνη μη διανοηθείς πότε στο μέλλον να επικαλεσθείς απόφαση που σε βολεύει γιατί θα σου τρίψω τα ίδια σου τα λόγια στη μούρη.


Αίολε

Είναι απλό. Όταν βάζεις στην ίδια ζυγαριά το Μάκαρο και τον Εφραίμ και απορείς γιατί τη γλύτωσε ο πρώτος...


Aitherovamon

Ισχύει η ερώτηση που έκανα στον Ψηλό προηγουμένως, να μας πει αυτό ΕΝΑ λαμόγιο. Στο γενικό σου θα σου πει "ναι υπάρχουν" αλλά στο ειδικό πάντα προσπαθεί να τους βγάλει άγιους.


Μου κάνει εντύπωση που έφτασαν τόσο γρήγορα στο στάδιο παραλληλισμού με το Χριστό χωρίς πρώτα να τον παραλληλίσουν με τον Σωκράτη...

Edited by - IndustrialAngel on 28/12/2011 01:40:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 01:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

έτσι και οι ρασοφόροι αξιωματούχοι (οι "απεσταλμένοι" του Θεού)
διάβρωσαν την Θρησκεία και την Ορθοδοξία .

Είναι άδικο να παίρνει η μπάλα όλους. Όπως είναι άδικο να παίρνει η μπάλα όλους τους πολιτικούς.
Η Ορθοδοξία δεν είναι τώρα που πολεμείται. Και να μη νομίζουν οι διάφοροι χριστιανομάχοι πως κάτι κατάφεραν.

Κοίτα, για παράδειγμα τη Ρωσία. 70 χρόνια διωγμών δεν κατάφεραν τίποτα απολύτως. Μπορεί και εδώ οι διάφοροι χριστιανομάχοι να άρχισαν να καίνε ναούς, αλλά δεν θα τους περάσει.


quote:

Όταν καταλάβεις αυτο και δώσεις τη μάχη σου,(οχι με τον macedon)
αλλά με το κάθε λαμόγιο που καταχράζετε την πίστη σου
αποσκοπώντας σε ίδιον όφελος, τοτε εχεις ελπίδες να γίνεις καλος Χριστιανός !

Είσαι υπερβολικός, αν μιλάς για την περίπτωση του Γέροντα Εφραίμ.
Αν ο Γέροντας ζούσε σε παλάτια και απολάμβανε ζωή χλυδάτη, να συμφωνήσω μαζί σου, αλλά κάτι τέτοιο, το γνωρίζεις και εσύ πως δεν είναι η αλήθεια. Οπότε αυτό που λες «αποσκοπώντας σε ίδιον όφελος» δεν στηρίζεται πουθενά. Αντιθέτως, το από όλους αποδεκτό και καταγεγραμμένο έργο του Γέροντα όσον αφορά τη Μονή Βατοπαιδίου, παρουσιάζει έναν τελείως διαφορετικό άνθρωπο από αυτό που παρουσιάζουν όσοι κατευθύνουν την κοινή γνώμη σήμερα.
Να παραδεχθώ τα όσα λες περί κατάχρησης της εκκλησιαστικής περιουσίας από ορισμένους προκειμένου να πλουτίσουν οι ίδιοι, αλλά, τουλάχιστον απ’ ό, τι φαίνεται, αυτό δεν ισχύει για το Γέροντα Εφραίμ.

quote:

Αυτό το μίσος που βγάζεις βρε Ψηλέ ποια διδασκαλία το περιλαμβάνει ? απορία το έχω

Γιατί το λες μίσος; Εγώ δεν καταδίκασα κανέναν πριν ακόμη γίνει η δίκη του. Άλλοι είναι αυτοί που βγάζουν μίσος χαρακτηρίζοντας μειωτικά κάποια πρόσωπα μόνο και μόνο επειδή φοράνε ράσο ..... ονόματα δε λέμε.
Αυτό που εγώ εκφράζω είναι αγανάκτηση για όλη αυτή την προσπάθεια διαστρέβλωσης και εξαπάτησης της κοινής γνώμης που προωθείται από ορισμένους, ακόμη και εδώ μέσα ....... πάλι ονόματα δε λέμε.


quote:

ΠΟΤΕ δεν εχω δει κανέναν απο εσάς τους μπροστάρηδες αυτόκλητούς υπερασπιστές της Ορθοδοξίας,
να κάνετε κριτική στα "κακώς κείμενα" των ρασοφόρων αξιωματούχων !

Να το δεις πού; Εδώ μέσα; Αποκλείεται. Εδώ γίνεται μάχη. Ο ρόλος μου, πιστεύω, τουλάχιστον την τελευταία περίοδο, δεν είναι τίποτα άλλο από το να αντικρούω ανυπόστατες κατηγορίες κατά προσώπων και καταστάσεων του Ορθόδοξου Χριστιανισμού. Δεν ξέρω αν τα καταφέρνω καλά, αλλά ούτε και διεκδικώ δάφνες.
Εντός της Εκκλησίας, φυσικά και γίνεται κριτική από τα μέλη της. Αλλά ποιος ο λόγος να γίνει αυτή η κριτική αντικείμενο ψυχαγωγίας των διάφορων χριστιανομάχων; Σε τι θα χρησίμευε;


quote:

Δε μπορεί βρε ! και αυτοί ΑΝΘΡΩΠΟΙ είναι ! 0
εδω τα ιερά κείμενα λένε οτι ακόμα και ο Χριστός
(η ανθρώπινη φύση Του δηλαδή) .... "Λύγισε"

Για στάσου, νομίζω πως τα κάνεις όλα ένα αχταρμά τώρα. Πότε λύγισε και πώς ο Χριστός;
Έχει γούστο να αποδίδεις τα ανθρώπινα πάθη των κοινών ανθρώπων στο θεάνθρωπο Χριστό;
Μάλλον κοπάνα την έκανες από το κατηχητικό μου φαίνεται ...... γι’ αυτό και τα αποτελέσματα!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 01:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός


quote:
Η αντίδραση και η δυσαρέσκεια που εξέφρασαν ως και υψηλά ιστάμενοι του μηχανισμού της δικαιοσύνης της Ελλάδας, αποδεικνύει, αν μη τι άλλο, πως η δικαιοσύνη, για ακόμη μια φορά ενήργησε ως σε εντεταλμένη υπηρεσία και εξόφλησε ένα γραμμάτιο των εντολοδόχων της.


Την κρατάω αυτή τη φράση. Εφοσον ΔΕΝ εμπιστεύεσαι την ελληνική δικαιοσύνη μη διανοηθείς πότε στο μέλλον να επικαλεσθείς απόφαση που σε βολεύει γιατί θα σου τρίψω τα ίδια σου τα λόγια στη μούρη.
Edited by - IndustrialAngel on 28/12/2011 01:40:38



Δηλαδή εσύ την εμπιστεύεσαι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 02:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ψηλός


quote:
Η αντίδραση και η δυσαρέσκεια που εξέφρασαν ως και υψηλά ιστάμενοι του μηχανισμού της δικαιοσύνης της Ελλάδας, αποδεικνύει, αν μη τι άλλο, πως η δικαιοσύνη, για ακόμη μια φορά ενήργησε ως σε εντεταλμένη υπηρεσία και εξόφλησε ένα γραμμάτιο των εντολοδόχων της.


Την κρατάω αυτή τη φράση. Εφοσον ΔΕΝ εμπιστεύεσαι την ελληνική δικαιοσύνη μη διανοηθείς πότε στο μέλλον να επικαλεσθείς απόφαση που σε βολεύει γιατί θα σου τρίψω τα ίδια σου τα λόγια στη μούρη.
Edited by - IndustrialAngel on 28/12/2011 01:40:38



Δηλαδή εσύ την εμπιστεύεσαι;




Μπούλη!!!
..... πήγες για ύπνο;
καλά, μου απαντάς αύριο σε αυτό που σε ρώτησα.
όνειρα γλυκά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 02:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλλον κοπάνα την έκανες από το κατηχητικό μου φαίνεται ...... γι’ αυτό και τα αποτελέσματα!!!!!

Πηγα ! οικειοθελώς (καπου εκει στο δημοτικο)
μια και ξεκίνησαν καποιοι φιλοι...
αλλα η πρώτη ήταν και η τελευταία .

Αλλού έμαθα για τη ανθρώπινη υπόσταση του Χριστού,
Και για να μη μακρηγορώ και ψάχνω για αποσπάσματα βραδιάτικα
και ξεκινήσω απο οταν νήστεψε ο Χριστός στην έρημο ...
θα σε παω στο τελος , επάνω στο Σταυρό ,
Ηλί Ηλί Λαμά Σαβαχθανί ...
(και μη μου δώσεις "άλλη" ερμηνεία)
σύμφωνα με την ορθόδοξη εκκλησία αυτη η φράση δικαιολογείται εξαιτίας της θεά-ανθρωπινης φύσης του χριστού.
ο Χριστός αν και θεός έλαβε καθόλα ανθρώπινη φύση,
αρα και τις αδυναμίες της, τον πόνο , τον φόβο κ.τ.λ.


Άλλο είναι το θέμα μας όμως .... μη με μπλέκεις με τέτοια

Για τον ιδιοκτήτη της RASADEL να πούμε όσα θέλεις !

αυριο ομως ,
γιατι για τον Εφραιμ "εχει ο Θεος" , εγω απο την αλλη πρέπει να παω για δουλειά σε λίγες ωρες


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 03:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Πότε λύγισε και πώς ο Χριστός;

Όχι μόνο λύγισε αλλά έκανε κι ένα σωρό άλλα πράματα που ακολουθούν με μαθηματικοί ακρίβεια οι εκπρόσωποί του αλλά και οι οπαδοί του.

Εφ' όσον ο Ιησούς έλεγε ψέματα (ακόμη και στ' αδέλφια του), γιατί να μη λένε ψέματα και οι επαγγελματίες εκπρόσωποί του;

Εφ' όσον κήρυττε το μίσος και το διχασμό, γιατί να μην κάνουν το ίδιο και οι εκπρόσωποί του;

Εφ' όσον ήταν κηφήνας που ζούσε από τις εισφορές άλλων γιατί να μην κάνουν το ίδιο και οι εκπρόσωποί του;

Εφ' όσον ήταν τόσο "σοφός" ώστε να ξεράνει μια συκιά που δεν είχε σύκα τρεις μήνες πριν τον καιρό της, γιατί να μην είναι το ίδιο "σοφοί" και οι εκπρόσωποί του;

Εφ' όσον ήταν κλέφτης, γιατί να μην είναι το ίδιο και οι εκπρόσωποί του;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 16:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή εσύ την εμπιστεύεσαι;


Μίστερ Κωλοτούμπες, μη μετακινείς τα "γκολπόστ" της συζήτησης, σε ρώτησα κάτι με σαφήνεια, μην απαντάς στην ερώτηση με ερώτηση, γιατί χαρακτηρίζεσαι από ατολμία να αποκαλύψεις τις πραγματικές σου προθέσεις.


Οι πολιτικές μου θέσεις είναι γνωστές στο φόρουμ και προφανώς ανάλογη είναι και η στάση μου απέναντι σε κάθε μορφής εξουσία και κατεστημένο. Η διαφορά μας είναι ότι εσύ ξαφνικά ανακάλυψες στα γεράματα ότι είσαι "αντικαθεστωτικός" και ότι ο Εφραίμ είναι ένας ανάρχας που κυνηγήθηκε ως άλλος Χριστός από την εξουσία της εποχής μας μόνο και μονό επειδή ήταν "καλός Χριστιανός". Εγώ, αντιθέτως, θεωρώ τον αρχιμανδρίτη Εφραίμ κοινωνό και λειτουργό του κατεστημένου και εσένα ένα από τα ευνοημένα παιδιά του συστήματος που δεν έχει καθόλου το δικαίωμα να διαμαρτύρεται.

Αποφάσισε, λοιπόν, τι είσαι, τι πιστεύεις και τι θέλεις να συμβαίνει και κράτας τη θέση σου με διάρκεια και συνέπεια. Μη μας το παίζεις από τη μια "αδικημένος" και "αντικαθεστωτικός" και την άλλη βολεύεσαι με το μισθό σου στα εξωτερικά.

quote:
Μπούλη!!!
..... πήγες για ύπνο;
καλά, μου απαντάς αύριο σε αυτό που σε ρώτησα.
όνειρα γλυκά.


Μπούλης ανάλογα με το ποιον με συγκρίνεις. Σε σχέση τον παππού μου που έχει ζήσει 3 πολέμους (Μικρασιατική εκστρατεία, Β' παγκόσμιο, Εμφύλιο), 1 κατοχή και έχει πολεμήσει στον Εμφύλιο, σίγουρα είμαι μπούλης. Σε σχέση με τα παιδιά σου που σπουδάζουν στα καλά σχολεία του εξωτερικού και μάλλον αν είναι αγόρια θα βάλεις μέσον ούτε στρατό να μην πάνε,ενώ εγώ σπούδασα σε δημόσια σχολεία και πανεπιστήμια και θα υπηρετήσω κανονικά τη μαμά πατρίδα, μάλλον είμαι σκληραγωγημένος για να μην πω Ράμπο

Edited by - IndustrialAngel on 28/12/2011 16:55:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 18:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δηλαδή εσύ την εμπιστεύεσαι;


Μίστερ Κωλοτούμπες, μη μετακινείς τα "γκολπόστ" της συζήτησης, σε ρώτησα κάτι με σαφήνεια, μην απαντάς στην ερώτηση με ερώτηση, γιατί χαρακτηρίζεσαι από ατολμία να αποκαλύψεις τις πραγματικές σου προθέσεις.


Οι πολιτικές μου θέσεις είναι γνωστές στο φόρουμ και προφανώς ανάλογη είναι και η στάση μου απέναντι σε κάθε μορφής εξουσία και κατεστημένο. Η διαφορά μας είναι ότι εσύ ξαφνικά ανακάλυψες στα γεράματα ότι είσαι "αντικαθεστωτικός" και ότι ο Εφραίμ είναι ένας ανάρχας που κυνηγήθηκε ως άλλος Χριστός από την εξουσία της εποχής μας μόνο και μονό επειδή ήταν "καλός Χριστιανός". Εγώ, αντιθέτως, θεωρώ τον αρχιμανδρίτη Εφραίμ κοινωνό και λειτουργό του κατεστημένου και εσένα ένα από τα ευνοημένα παιδιά του συστήματος που δεν έχει καθόλου το δικαίωμα να διαμαρτύρεται.

Αποφάσισε, λοιπόν, τι είσαι, τι πιστεύεις και τι θέλεις να συμβαίνει και κράτας τη θέση σου με διάρκεια και συνέπεια. Μη μας το παίζεις από τη μια "αδικημένος" και "αντικαθεστωτικός" και την άλλη βολεύεσαι με το μισθό σου στα εξωτερικά.



μπλα-μπλα-μπλα κλανιάρη.
Απαιτείς από τον άλλο, αλλά εσύ ο ίδιος δεν έχεις τα κότσια να απαντήσεις στην ίδια τη δική σου ερώτηση.

Άντε βρε παλικάρι της φακής! Έχεις τα κότσια να απαντήσεις;
Δείξε το πόσο ανδράκι είσαι.

Εσύ είσαι αυτός που απαιτείς τα πράγματα να είναι ή άσπρα ή μαύρα. Ζητάς από μένα να σου απαντήσω, ή μάλλον όχι, βγάζεις μόνος σου συμπεράσματα, αλλά εσύ αποφεύγεις να απαντήσεις γιατί γνωρίζεις πως αυτή σου η απάντηση θα γυρίσει μπούμερανγκ εναντίον σου.

Τσου ρε Λάκη, μας "έκανες τη μούρη κιμά"!

quote:

quote:
Μπούλη!!!
..... πήγες για ύπνο;
καλά, μου απαντάς αύριο σε αυτό που σε ρώτησα.
όνειρα γλυκά.

Μπούλης ανάλογα με το ποιον με συγκρίνεις. Σε σχέση τον παππού μου που έχει ζήσει 3 πολέμους (Μικρασιατική εκστρατεία, Β' παγκόσμιο, Εμφύλιο), 1 κατοχή και έχει πολεμήσει στον Εμφύλιο, σίγουρα είμαι μπούλης. Σε σχέση με τα παιδιά σου που σπουδάζουν στα καλά σχολεία του εξωτερικού και μάλλον αν είναι αγόρια θα βάλεις μέσον ούτε στρατό να μην πάνε,ενώ εγώ σπούδασα σε δημόσια σχολεία και πανεπιστήμια και θα υπηρετήσω κανονικά τη μαμά πατρίδα, μάλλον είμαι σκληραγωγημένος για να μην πω Ράμπο

Edited by - IndustrialAngel on 28/12/2011 16:55:51



Τιμή και δόξα στον παπού σου.
Εσύ όμως, με τη συπεριφορά σου, κάθε άλλο παρά τον τιμάς.

Χτύπα καμιά φραπεδιά, πιες την σε καμιά 10αριά ώρες και όταν ξυπνήσεις μετά, πάνε γλύψε κάνα βολευτή να σε βολέψει σε καμιά θεσούλα να ρουφάς και εσύ το αίμα του κοσμάκη. Αν και κοτζάμ πτυχιούχος ελληνικού πανεπιστημίου δεν θα πρέπει να αποδεχθείς θέση κατώτερη του διευθυντή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 21:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραιτήθηκαν, λέει, σήμερα οι οικονομικοί εισαγγελείς.
Λέει πως δέχθηκαν πιέσεις/παρεμβάσεις από πολιτικά πρόσωπα.

Μπαααααααααααααααα, σώπα;
Πώς τολμούν να λένε κάτι τέτοιο;
Εμείς γνωρίζουμε πως η Δικαιοσύνη στην Ελλάδα ..... πώς το λένε μωρέ στις δηλώσεις τους κάποιοι "πτυχιούχοι Νομικής ....... λένε πως είναι ανεξάρτητη και εκτελεί ανεπηρέαστη το έργο της!!!

Έτσι δεν είναι Μπούλη;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 23:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μπλα-μπλα-μπλα κλανιάρη.
Απαιτείς από τον άλλο, αλλά εσύ ο ίδιος δεν έχεις τα κότσια να απαντήσεις στην ίδια τη δική σου ερώτηση.
Άντε βρε παλικάρι της φακής! Έχεις τα κότσια να απαντήσεις;
Δείξε το πόσο ανδράκι είσαι.

Ποιο κομμάτι της φράσης:


quote:
Οι πολιτικές μου θέσεις είναι γνωστές στο φόρουμ και προφανώς ανάλογη είναι και η στάση μου απέναντι σε κάθε μορφής εξουσία και κατεστημένο


Δεν μπορείς να καταλάβεις; Δεν έχω ξαναγράψει ότι είμαι αναρχο-αριστερός; Η στάση μου είναι απόλυτα συνεπής και διαρκής με τα πιστεύω μου. Απειθαρχία σε κατεστημένα και εξουσίες. Αντίρρηση σε κάθε δήθεν "πεφωτισμένο" σύνολο ανθρώπων που προσπαθεί να επιβάλλει δοξασίες έξω από την επιστήμη.


Εσύ μίστερ-Κωλοτούμπες, χαϊδεμένο παιδί του συστήματος θα μας πεις αν τελικά είσαι δικός μας ή με τους άλλους;;;;


quote:
Τιμή και δόξα στον παπού σου.
Εσύ όμως, με τη συπεριφορά σου, κάθε άλλο παρά τον τιμάς.

Δεν έχει την ίδια γνώμη με εσένα ο παππούς μου...Μου το έχει πει προσωπικά... Α ναι, ξέχασα να σου πω, έκανε και 2 μήνες εξορία.


quote:
Χτύπα καμιά φραπεδιά, πιες την σε καμιά 10αριά ώρες και όταν ξυπνήσεις μετά, πάνε γλύψε κάνα βολευτή να σε βολέψει σε καμιά θεσούλα να ρουφάς και εσύ το αίμα του κοσμάκη. Αν και κοτζάμ πτυχιούχος ελληνικού πανεπιστημίου δεν θα πρέπει να αποδεχθείς θέση κατώτερη του διευθυντή.


Έχεις πολλά χρόνια να έρθεις Ελλάδα ε;; Ο φραπές πατριώτη της κακιάς ώρας είναι ρόφημα πολλών ανθρώπων, από φοιτητές που θέλουν να ξενυχτήσουν για να περάσουν το μάθημα τους μέχρι οικοδόμους και ντελιβεράδες. Κανένας από αυτούς δεν είναι τεμπέλης όπως θες να παρουσιάσεις.


Εγώ βουλευτή; Πώς;Πού να τον βρω; Αφού τα κόμματα που ψηφίζω δεν μπαίνουν στη βουλή και αν ποτέ μπουν θα πάψω να τα ψηφίζω! Εσύ ποιους έγλειψες (με ΕΙ όχι με Υ, δε φτιάχνουμε αγάλματα) και σε έστειλαν στις Ευρώπες; Για πες τελικά τα παιδιά σου θα τα στείλεις να υπηρετήσουν τη μαμά πατρίδα, μίστερ κωλοτούμπες;

quote:
Εσύ είσαι αυτός που απαιτείς τα πράγματα να είναι ή άσπρα ή μαύρα. Ζητάς από μένα να σου απαντήσω, ή μάλλον όχι, βγάζεις μόνος σου συμπεράσματα, αλλά εσύ αποφεύγεις να απαντήσεις γιατί γνωρίζεις πως αυτή σου η απάντηση θα γυρίσει μπούμερανγκ εναντίον σου.


Καλά κάνω και απαιτώ να είναι άσπρα και μαύρα. Εσύ γιατί τα θέλεις γκρίζα με διαφορετική απόχρωση προς το σκούρο ή το λευκό,κατά το δοκούν; Και ποιο συμπέρασμα έβγαλα; Τι ψηφίζεις; Δεν ψηφίζεις "δεξιά του Κυρίου"; Έπεσα έξω;


Επιμένεις ότι ο εξομολογητής του πρώην πρωθυπουργού,που είχε καλεσμένο στο μοναστήρι το διεθνές τζετ σετ είναι..."εκτός συστήματος" και "κυνγημένος";

quote:
Παραιτήθηκαν, λέει, σήμερα οι οικονομικοί εισαγγελείς.
Λέει πως δέχθηκαν πιέσεις/παρεμβάσεις από πολιτικά πρόσωπα.
Μπαααααααααααααααα, σώπα;
Πώς τολμούν να λένε κάτι τέτοιο;
Εμείς γνωρίζουμε πως η Δικαιοσύνη στην Ελλάδα ..... πώς το λένε μωρέ στις δηλώσεις τους κάποιοι "πτυχιούχοι Νομικής ....... λένε πως είναι ανεξάρτητη και εκτελεί ανεπηρέαστη το έργο της!!!


Διάβασε την επιστολή τους δεύτερε τη τάξει αρχιερέα της παραπληροφόρησης πριν αρχίσεις τη μπαρουφολογία. Για το νομοσχέδιο λένε όχι για τον Εφραίμ.


quote:
Έτσι δεν είναι Μπούλη;

Μπούλης το είπαμε. Τα παιδιά σου όμως θα πάνε στρατό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2011, 00:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι αστείος μικρέ μου. Καλά κάνεις. Κάθε πράγμα στην ηλικία του.

Πάντως, συνεχίζεις να είσαι εκτεθειμένος σε όσους σε διαβάζουν.
Το ερώτημα παραμένει και το αγνοείς, το περιφρονείς γιατί γνωρίζεις πολύ καλά τις συνέπειες που θα έχει η απάντησή σου.

Ας είναι, χορτάσαμε από ήρωες και ψευτόμαγκες των πληκτρολογίων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2011, 00:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είσαι αστείος μικρέ μου. Καλά κάνεις. Κάθε πράγμα στην ηλικία του.

Δήθεν συγκατάβαση. Ξέρεις καλά την τέχνη του trolling δε λέω. Αν αφιέρωνες έστω και τη μισή ενέργειά σου σε κάτι πιο δημιουργικό θα ήταν πιο καλά.


quote:
Πάντως, συνεχίζεις να είσαι εκτεθειμένος σε όσους σε διαβάζουν.
Το ερώτημα παραμένει και το αγνοείς, το περιφρονείς γιατί γνωρίζεις πολύ καλά τις συνέπειες που θα έχει η απάντησή σου.

Ας είναι, χορτάσαμε από ήρωες και ψευτόμαγκες των πληκτρολογίων.



Ποιο είναι το ερώτημα;; Αν εμπιστεύομαι την ελληνική δικαιοσύνη;; Την εμπιστεύομαι όσο και εσένα, δηλαδή καθόλου. Και ο Εφραίμ στο τέλος θα αθωωθεί στο υπογράφω, όχι γιατί είναι ΟΝΤΩΣ αθώος αλλά γιατί το ΣΥΣΤΗΜΑ στο οποίο ανήκει θα τον προστατέψει. Εσύ όμως δε θα μπορείς να βγεις και να...επαινέσεις την ακεραιότητα της ελληνικής δικαιοσύνης που αθώωσε τον "αθώο".


Τη ΜΑΓΚΙΑ μου τη δείχνω στην πραγματική μου ζωή.Τη μαγκιά, τον ανδρισμό και τα μπέσα μου την ξέρουν οι γείτονες μου, η οικογένειά μου, η κοπέλα μου, οι συνάδελφοι μου, οι φίλοι μου, ο επιβλέπων καθηγητής μου. Εδώ απλώς γράφω ελεύθερα αυτά που με πνίγουν ή που πιστεύω ότι αξίζει να ειπωθούν.


Αλλά γιατί ΑΦΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΝΩΝΥΜΑ δεν απαντάς;;;


quote:
Τα παιδιά σου θα υπηρετήσουν στον ελληνικό στρατό, ψηλάρα;

Τι ψήφισες στις τελευταίες εκλογές;;;

Τελικά η ελληνική δικαιοσύνη δουλεύει ή δε δουλεύει;

Ποιος είναι ο αρχιμανδρίτης Εφραίμ; Χαϊδεμένο παιδί του συστήματος όπως και εσύ ή εξωσυστημικός ανάρχας που υπόκειται σε διώξεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2011, 02:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιο είναι το ερώτημα;; Αν εμπιστεύομαι την ελληνική δικαιοσύνη;; Την εμπιστεύομαι όσο και εσένα, δηλαδή καθόλου. Και ο Εφραίμ στο τέλος θα αθωωθεί στο υπογράφω, όχι γιατί είναι ΟΝΤΩΣ αθώος αλλά γιατί το ΣΥΣΤΗΜΑ στο οποίο ανήκει θα τον προστατέψει. Εσύ όμως δε θα μπορείς να βγεις και να...επαινέσεις την ακεραιότητα της ελληνικής δικαιοσύνης που αθώωσε τον "αθώο".


Αυτή σου η απάντηση δείχνει το πόσο πορωμένος και φανατισμένος είσαι. Νομίζεις πως έτσι είσαι κατά του συστήματος, αλλά είσαι απλά ένα δημιούργημά του ίδιου του συστήματος. Δηλαδή, δεν είσαι κάτι διαφορετικό που ίσως θέλεις να πιστεύεις.

Να σου πω τώρα για μένα. Έχω μάθει να βλέπω και να επιλέγω τα διάφορα χρώματα και τις αποχρώσεις αυτών που υπάρχουν στη «φύση», πράγμα που συνιστά και την «ομορφιά της φύσης»
Στη συζήτηση που προηγήθηκε με τους άλλους συνομιλητές, την οποία προσπάθησε να εκτροχιάσει ο macedon, αλλά και εσύ, ήταν αν και κατά πόσο η απόφαση προφυλάκισης του Γέροντα Εφραίμ ήταν η πλέον ενδεδειγμένη σύμφωνα με τα όσα προβλέπει ο νόμος, αλλά και με την ιδιαιτερότητα του προσώπου του Γέροντα.
Ήταν δηλαδή το θέμα που απασχόλησε και πλήθος κόσμου που εξέφρασε διάφορα συναισθήματα για την απόφαση του Εφετείου.
Μπήκατε, λοιπόν, εσείς, αγνοώντας το θέμα και επιχειρηματολογήσατε λες και η δίκη είχε γίνει και είχει αποδειχθεί η ενοχή του Γέροντα. Με τον ίδιο αυταρχικό/φασιστικό τρόπο, όπως αυτός που παρουσιάζεις και με το μήνυμά σου που έχω σε παραπομπή, παπαγαλίσατε, όπως και τα διάφορα κανάλια, καναλάρχες και δημοσιογράφοι που έχουν άμεσο όφελος από την καταδίκη του Γέροντα, την ενοχή του Γέροντα.

Αν και εφόσον δεν εμπιστεύεσαι τη δικαιοσύνη, αλλά ούτε και το σύστημα, τότε πού στηρίζεις την πεποίθησή σου ότι ο Γέροντας είναι ένοχος;

Να σου πω εγώ για να σε βγάλω από το αδιέξοδο που οδήγησες τον εαυτό σου;
Στο μίσος σου προς το Χριστιανισμό. Η εμπάθεια που περιέχει κάθε σχόλιό σου σχετικά με καθετί χριστιανικό, δεν γίνεται να κρυφτεί.
Και για να σε «παρηγορήσω» θα σου πω πως δεν είσαι ο μόνος εδώ μέσα που κάνει κάτι τέτοιο.
Οπότε, μικρέ μου, άσε τις φανφάρες για εκεί που σε παίρνει.


quote:

Αλλά γιατί ΑΦΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΝΩΝΥΜΑ δεν απαντάς;;;


quote:
Τα παιδιά σου θα υπηρετήσουν στον ελληνικό στρατό, ψηλάρα;

Τι ψήφισες στις τελευταίες εκλογές;;;

Τελικά η ελληνική δικαιοσύνη δουλεύει ή δε δουλεύει;

Ποιος είναι ο αρχιμανδρίτης Εφραίμ; Χαϊδεμένο παιδί του συστήματος όπως και εσύ ή εξωσυστημικός ανάρχας που υπόκειται σε διώξεις;





Για το πρώτο που ρωτάς:
Η ζωή μου με έφερε να φτιάξω την οικογένειά μου εκτός Ελλάδας. Παρόλα αυτά, προσπαθώ να μεταδώσω στα παιδιά μου τα ιδανικά και τις αξίες της φυλής μου. Προσπαθώ να τους κάνω να νιώθουν υπερήφανοι που είναι ΚΑΙ Έλληνες. Παρόλο που δεν είναι μόνο Έλληνες, κατάφερα και έπεισα τη σύζυγό μου (δεν χρειάστηκε ιδιαίτερη προσπάθεια γιατί είναι λάτρης του Ελληνισμού) πως άξιζε τα παιδιά μας να λάβουν ελληνική παιδεία, τη στιγμή, μάλιστα, που υπάρχουν αμιγώς ελληνικά ζευγάρια τα οποία στέλνουν τα παιδιά τους σε ξένα κολέγια και μαθαίνουν πως π.χ. οι πρόγονοί τους ήταν οι γκολουά.

Θεωρώ την ερώτησή σου χαζή και παραπλανητική γιατί νομίζεις πως μόνο έτσι κάποιος δείχνει το πόσο Έλληνας είναι και νομίζεις πως θα με στριμώξεις. Να σου θυμίσω πως και αυτοί που κατηγορείς, τα άτομα του συστήματος δηλαδή, προφανώς πήγαν φαντάροι.

Τελειώνοντας στη χαζή σου ερώτηση, θα σου πω πως αν υπάρχουν κάποιοι που υπερασπίζονται την Ελλάδα εδώ έξω, ακόμη και σε υψηλού επιπέδου αντιπροσώπευσης στους διεθνείς οργανισμούς, αυτοί είμαστε εμείς, οι Έλληνες του εξωτερικού, ο καθένας από τη θέση του. Εμείς προσπαθούμε να σας δικαιολογήσουμε για την κατάντια σας.
Το ίδιο, θέλω να πιστεύω, θα συνεχίσουν να κάνουν και τα παιδιά μου. Αν η ζωή τους όμως τους φέρει να βρίσκονται στην Ελλάδα όταν θα έλθει η στιγμή της στράτευσης, θα εναπόκειται πλέον στη συνείδησή τους να αποφασίσουν. Εκτός κι αν θεωρείς πως θα πρέπει εγώ να αποφασίσω και γι’ αυτό στην ηλικία που θα είναι;

Στο δεύτερο ερώτημά σου: ΚΚΕ αλλά με τις παπαριές που κάνουν θα το σκεφτώ αν το ξανακάνω.

Στο τρίτο ερώτημά σου: η ελληνική δικαιοσύνη, όταν την αφήνουν να ενεργήσει ανεπηρέαστα (πράγμα σπάνιο) δουλεύει. Πιστεύω πως σχετικά με το θέμα του Βατοπαιδίου δεν συνέβει κάτι τέτοιο. Δημιούργησαν το «σκάνδαλο» Βατοπαίδι για καθαρά πολιτικές επιδιώξεις. Υπήρξαν αποφάσεις δικαστηρίων που δικαίωναν τη Μονή, αλλά κατόπιν παρέμβασης πολιτικών προσώπων, η δικαιοσύνη παρανόμησε και επανέφερε το θέμα στη δημοσιότητα.
Δεν είναι τυχαίο πως ποτέ δεν συστάθηκε επιτροπή (παρότι προτάθηκε από κάποιους άπειρες φορές), η οποία θα εξέταζε αν και κατά πόσο ζημειώθηκε το κράτος από τις συναλλαγές με τη Μονή. Αν δεν απατώμαι, υπάρχουν κάποιες αξιολογήσεις ξένων οίκων που βεβαιώνουν πως το ελληνικό κράτος δεν είχει καμία απολύτω ζημία από τις συναλλαγές.
Βουλευτής της ΝΔ που φέρεται να εμπλέκεται στο «σκάνδαλο» αιτείται στη Βουλή να δικασθεί και δεν γίνεται δεκτή η έκκλησή του. Γιατί;
Τυχαίο; Λες;
Υπάρχουν και άλλα «περίεργα», αλλά σταματώ εδώ.

Για το τέταρτο που ρωτάς, δες τη ζωή του Γέροντα και κρίνε. Αν ζει σε παλάτια και στα λούσα, τότε και εγώ μαζί σου, να τον κατακρίνουμε. Αν όμως δεν το κάνει, τότε είσαι άδικος και άξιος κάθε κατάκρισης.
Μακάρι να ήμουν το χαϊδεμένο παιδί του συστήματος, αν και κάτι τέτοιο δεν συνάδει με τη φύση μου. Το ότι με ευλόγησε ο Θεός και μπορώ σήμερα να ζω αξιοπρεπώς δεν σημαίνει πως είμαι το χαϊδεμένο παιδί του συστήματος. Αλλά το να πιστεύεις σε κάτι τέτοιο σε βολεύει.
Πληροφοριακά θα σου πω πως προέρχομαι από οικογένεια που και από τις δυο πλευρές (πατέρα και μητέρας), παπούδες, γονείς και θείοι πλήρωσαν την εμμονή τους σε αξίες που πίστευαν, με εξορίες, ξυλοδαρμούς και ανέχεια, φτώχεια. Δεν θα πω άλλα γιατί δεν πρόκειται να καταλάβεις, μικρός και απαίδευτος είσαι.


Edited by - Ψηλός on 29/12/2011 02:25:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2011, 02:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή σου η απάντηση δείχνει το πόσο πορωμένος και φανατισμένος είσαι. Νομίζεις πως έτσι είσαι κατά του συστήματος, αλλά είσαι απλά ένα δημιούργημά του ίδιου του συστήματος. Δηλαδή, δεν είσαι κάτι διαφορετικό που ίσως θέλεις να πιστεύεις.


Κάτσε να καταλάβω. Εγώ, που δεν εχώ ευνοηθεί ποτέ και από κανέναν, που δε με έχει πληρώσει ποτέ το κράτος είμαι δημιούργημα του συστήματος. Μααααάλιστα...


Και ο εξωσυστημικός είναι ο γέρων; Ο ανάρχας; Ο κυνηγημένος; Ο ομοτράπεζος του πρίγκηπα Κάρολου και του Κωνσταντίνου Καραμανλή; Με αυτές τις παρέες ήταν εκτός συστήματος έτσι;

quote:
Να σου πω τώρα για μένα. Έχω μάθει να βλέπω και να επιλέγω τα διάφορα χρώματα και τις αποχρώσεις αυτών που υπάρχουν στη «φύση», πράγμα που συνιστά και την «ομορφιά της φύσης»

Άσε τη φιλοσοφία του αέρα. Πρώτα πρώτα, για εσένα δεν υπάρχει φύση αλλά ένα κλουβί που έφτιαξε ο Θεός που πιστεύεις για να βάλει μέσα τον άνθρωπο και μια αγελάδα την οποία ο άνθρωπος έχει δικαίωμα να αρμέγει και να γδέρνει όποτε το επιθυμεί


quote:
Στη συζήτηση που προηγήθηκε με τους άλλους συνομιλητές, την οποία προσπάθησε να εκτροχιάσει ο macedon, αλλά και εσύ, ήταν αν και κατά πόσο η απόφαση προφυλάκισης του Γέροντα Εφραίμ ήταν η πλέον ενδεδειγμένη σύμφωνα με τα όσα προβλέπει ο νόμος, αλλά και με την ιδιαιτερότητα του προσώπου του Γέροντα.


Αυτό ακριβώς λέει και ο macedon και εγώ και τώρα ξαφνικά το παραδέχεσαι. Όλοι είναι ίσοι απέναντι στο νόμο.Κανένας δεν πρέπει να απολαμβάνει ευνοϊκή μεταχείριση επειδή πχ φοράει ράσα, είναι άντρας και όχι γυναίκα ή είναι παοκτζής και όχι ολυμπιακός. Τι πάει να πει ψηλέ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ του προσώπου; Αν είναι ύποπτος για έγκλημα δεν πρέπει να του συμπεριφερθούν ανάλογα;


quote:
Ήταν δηλαδή το θέμα που απασχόλησε και πλήθος κόσμου που εξέφρασε διάφορα συναισθήματα για την απόφαση του Εφετείου.


Μη μιλάς εξ ονόματος του "κόσμου", δεν έχεις το δικαίωμα. Αυτά που λες εσύ τα υποστηρίζεις μόνο εσύ.


quote:
Μπήκατε, λοιπόν, εσείς, αγνοώντας το θέμα και επιχειρηματολογήσατε λες και η δίκη είχε γίνει και είχει αποδειχθεί η ενοχή του Γέροντα. Με τον ίδιο αυταρχικό/φασιστικό τρόπο, όπως αυτός που παρουσιάζεις και με το μήνυμά σου που έχω σε παραπομπή, παπαγαλίσατε, όπως και τα διάφορα κανάλια, καναλάρχες και δημοσιογράφοι που έχουν άμεσο όφελος από την καταδίκη του Γέροντα, την ενοχή του Γέροντα.


Δε θα αποδειχθεί καμία ενοχή κανενός γέροντα στο ξαναείπα. Όπως βγήκαν αθώοι και οι υπουργοί θα βγει και αυτός γιατί το σύστημα θα τον προστατέψει. Βλέπεις οι ελληνικοί νόμοι φτιάχνονται να αερίζονται, έχουν παραθυράκια.


Σε ξαναρώτησα, ποιο το όφελος των ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ (που τους ονόμασες λωποδύτες); Τώρα ξαφνικά εμφανίζεις ένα "άμεσο όφελος" δημοσιογράφων. Ποιο είναι αυτό και πώς ακριβώς προκύπτει;

quote:
Αν και εφόσον δεν εμπιστεύεσαι τη δικαιοσύνη, αλλά ούτε και το σύστημα, τότε πού στηρίζεις την πεποίθησή σου ότι ο Γέροντας είναι ένοχος;

Στο γεγονός ότι μπορώ να προσθέσω 2+2 και ότι βλέπω λίγο πιο πέρα από τη μύτη μου. Η Ελλάδα είναι πρωταθλήτρια χώρα στη διαφθορά. Η Εκκλησία και τα μοναστήρια είναι οργανισμοί που διαπλέκονται με την Ελλάδα. Τώρα εσύ θες να πιστέψουμε ότι είναι διεφθαρμένοι ΟΛΟΙ οι άλλοι εκτός από τους παπάδες. ΜΑΑΑΑΑΑΛΙΣΤΑ...


quote:
Να σου πω εγώ για να σε βγάλω από το αδιέξοδο που οδήγησες τον εαυτό σου;
Στο μίσος σου προς το Χριστιανισμό. Η εμπάθεια που περιέχει κάθε σχόλιό σου σχετικά με καθετί χριστιανικό, δεν γίνεται να κρυφτεί.
Και για να σε «παρηγορήσω» θα σου πω πως δεν είσαι ο μόνος εδώ μέσα που κάνει κάτι τέτοιο.
Οπότε, μικρέ μου, άσε τις φανφάρες για εκεί που σε παίρνει.

Ο Εφραίμ δεν είναι Χριστιανός. Στο παραδάκι πιστεύει. Όταν αρχίσεις να το παίρνεις χαμπάρι θα καταλάβεις.

quote:
Το ίδιο, θέλω να πιστεύω, θα συνεχίσουν να κάνουν και τα παιδιά μου. Αν η ζωή τους όμως τους φέρει να βρίσκονται στην Ελλάδα όταν θα έλθει η στιγμή της στράτευσης, θα εναπόκειται πλέον στη συνείδησή τους να αποφασίσουν. Εκτός κι αν θεωρείς πως θα πρέπει εγώ να αποφασίσω και γι’ αυτό στην ηλικία που θα είναι;


Οι πολλές Ευρώπες σε χαλάνε ψηλέ. Εδώ στο Ελλάντα δεν είναι εθελοντικός ο στρατός, υποχρεωτικός είναι...Δεν είμαστε Ελβετία...


quote:
Στο δεύτερο ερώτημά σου: ΚΚΕ αλλά με τις παπαριές που κάνουν θα το σκεφτώ αν το ξανακάνω.

χαχαχαχαχαχ. Πέθανα στα γέλια. Βρε μπαγάσα χαλάλι σου!! Είσαι δηλαδή αριστερός ε;


quote:
Στο τρίτο ερώτημά σου: η ελληνική δικαιοσύνη, όταν την αφήνουν να ενεργήσει ανεπηρέαστα (πράγμα σπάνιο) δουλεύει. Πιστεύω πως σχετικά με το θέμα του Βατοπαιδίου δεν συνέβει κάτι τέτοιο. Δημιούργησαν το «σκάνδαλο» Βατοπαίδι για καθαρά πολιτικές επιδιώξεις. Υπήρξαν αποφάσεις δικαστηρίων που δικαίωναν τη Μονή, αλλά κατόπιν παρέμβασης πολιτικών προσώπων, η δικαιοσύνη παρανόμησε και επανέφερε το θέμα στη δημοσιότητα.

Η' και όχι, γιατί στα πρώτα δικαστήρια το δημόσιο δεν εκπροσωπήθηκε σωστά.


quote:
Δεν είναι τυχαίο πως ποτέ δεν συστάθηκε επιτροπή (παρότι προτάθηκε από κάποιους άπειρες φορές), η οποία θα εξέταζε αν και κατά πόσο ζημειώθηκε το κράτος από τις συναλλαγές με τη Μονή. Αν δεν απατώμαι, υπάρχουν κάποιες αξιολογήσεις ξένων οίκων που βεβαιώνουν πως το ελληνικό κράτος δεν είχει καμία απολύτω ζημία από τις συναλλαγές.
Βουλευτής της ΝΔ που φέρεται να εμπλέκεται στο «σκάνδαλο» αιτείται στη Βουλή να δικασθεί και δεν γίνεται δεκτή η έκκλησή του. Γιατί;
Τυχαίο; Λες;
Υπάρχουν και άλλα «περίεργα», αλλά σταματώ εδώ.

Το σύστημα δουλεύει και προστατεύει τα παιδιά του. Τίποτα άλλο από το γνωστό και αυταπόδεικτο δε λες. Και μην ανησυχείς δε θα σκάσει η λέζα πάνω στο γέροντα που τόσο πολύ σε νοιάζει. Όλα αυτά για το θεαθήναι είναι.

quote:
Για το τέταρτο που ρωτάς, δες τη ζωή του Γέροντα και κρίνε. Αν ζει σε παλάτια και στα λούσα, τότε και εγώ μαζί σου, αν τον κατακρίνουμε. Αν όμως δεν το κάνει, τότε είσαι άδικος και άξιος κάθε κατάκρισης.


Δεν έχεις γνωρίσει ποτέ στη ζωή σου φιλάργυρο άνθρωπο ε; Νομίζεις ότι η τρυφηλή ζωή είναι ο μόνος λόγος να συγκεντρώσει κάποιος χρήμα;;


quote:
Μακάρι να ήμουν το χαϊδεμένο παιδί του συστήματος, αν και κάτι τέτοιο δεν συνάδει με τη φύση μου. Το ότι με ευλόγησε ο Θεός και μπορώ σήμερα να ζω αξιοπρεπώς δεν σημαίνει πως είμαι το χαϊδεμένο παιδί του συστήματος. Αλλά το να πιστεύεις σε κάτι τέτοιο σε βολεύει.
Πληροφοριακά θα σου πω πως προέρχομαι από οικογένεια που και από τις δυο πλευρές (πατέρα και μητέρας), παπούδες, γονείς και θείοι πλήρωσαν την εμμονή τους σε αξίες που πίστευαν, με εξορίες, ξυλοδαρμούς και ανέχεια, φτώχεια. Δεν θα πω άλλα γιατί δεν πρόκειται να καταλάβεις, μικρός και απαίδευτος είσαι.


Μισό λεπτό να πάω να ξεράσω..........................................
...................................................................
..............................................................


Σε παρακαλώ μην ξαναγράψεις αυτά τα εμετικά για "ευλογίες του Θεού", ψηφοφόρε του ΚΚΕ. Νομίζω ότι μιλάω με τηλε-ευαγγελιστή από τη Utah.


Αυτά που λες είναι τρίχες εκτός αν βρήκες το μαγικό λυχνάρι. Κάποιοι σε βοήθησαν για να είσαι εκεί που είσαι. Τα υπόλοιπα είναι στάχτη στα μάτια.


Καλά για τους προγόνους σου τι να πω. Και αυτοί αριστεροί ε; Του Μαρξ βεβαίως βεβαίως;

Edited by - IndustrialAngel on 29/12/2011 02:56:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2012, 14:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ κοιτάξτε να δείτε τι θέλουν τα παράσιτα για να μην πληρώνουν φόρους λες και τα δούλεψαν και είναι δικά τους.
Στα παπάρια τους η χώρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2012, 15:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, καλά. Γνωστά είναι αυτά.
Πάντως δεν υπάρχει καμία περίπτωση "απόσχισης" από τον Ελλαδικό κορμό, όπως διατείνεται το γνωστό "defencenet.gr". Η περιοχή του Άθω αποτελεί μέρος του ελληνικού κράτους, όπως ρητά δηλώνεται στο Ελληνικό Σύνταγμα, και το ελληνικό κράτος έχει την αποκλειστική ευθύνη της τήρησης της ασφάλειας και τάξης, καθώς και τη διοικητική εποπτεία.

Με άλλα λόγια, και φόρους θα πληρώσουν και θα πουν κι ένα ... ψαλμό!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2012, 19:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηθελα νά 'ξερα ρε macedon, γιατί στον Τζοχατζόπουλο έβαλαν 2-3 τζιμάνια και ξετρύπωσαν τις οφ σορ και στον Κούτσου (Εφραίμ) τίποτα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2012, 19:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί είμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2012, 23:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος
Ηθελα νά 'ξερα ρε macedon, γιατί στον Τζοχατζόπουλο έβαλαν 2-3 τζιμάνια και ξετρύπωσαν τις οφ σορ και στον Κούτσου (Εφραίμ) τίποτα

Ξεχνάς φίλε Αίολε ότι τον Εφραίμ τον έχει υιοθετήσει η Παναγία ; Αυτή δεν έκανε το θαύμα και τον έβγαλε από τον Κορυδαλλό ; Να είσαι σίγουρος ότι όταν συναξαριστής του μέλλοντος θα γράψη για τον άγιο Εφραίμ τον Real estate που τον φυλάκισαν οι άθεοι για να χτυπήσουν την ορθοδοξία , θα γράφη ότι και για τους άλλους μάρτυρες :

...έγινε θαύμα και σείστηκε η φυλακή , μεγάλη βοή ακούστηκε και τότε λύθηκαν οι χειροπέδες από τα χέρια του αγίου και έπεσαν στο πάτωμα του κελιού του . Και να άγγελος κυρίου απεσταλμένος από την Παναγία άνοιξε διάπλατα την πόρτα της φυλακής και είπε . Εφραίμ δεύρο έξω .


*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2012, 08:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χεχε... λες να μην γράπσουν, ότι έσσκασε 300.000(!) για να γίνει το θαύμα, ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2012, 15:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα καλά τώρα, σοβαρά;
Αποφυλάκισαν αυτόν τον "στυγερό εγκληματία";

Πώς άφησαν και έφυγε από τη φυλακή αυτός ο "τόσο επικινδυνότατος κακοποιός";

Αφού άλλα μας έλεγαν όταν επέμεναν να μπει στη φυλακή; Τα ίδια έγραφαν και υποστήριζαν και εδώ μέσα οι γνωστοί χριστιανομάχοι.

Τώρα, έτσι ξαφνικά, έπαψε να είναι επικίνδυνος, ως προς την επανάληψη κακουργηματικών πράξεων (που ήταν μια από τις "αιτιολογίες" της φυλάκισής του), και τον άφησαν ελεύθερο, έστω και με περιοριστικούς όρους;
Αν ήταν έτσι, γιατί δεν το έπραξαν αυτό πριν τον συλλάβουν και τον βάλουν στη φυλακή; Δηλαδή να εφαρμόσουν περιοριστικούς όρους.
Ακόμη και οι ίδιοι οι υποστηρικτές του Γέροντα αυτό ζήτησαν από πρώτη αρχή.

Προς τι όλο αυτό το θέατρο;

Τι και αν δικαιώνομαι εγώ αλλά και ο κόσμος όλος που αντέδρασε στις τότε αποφάσεις των εντεταλμένων των διεφθαρμένων πολιτικών, ούτε σταγόνα δεν ιδρώνει το αυτί των χριστιανομάχων, τόσο μέσα, αλλά και έξω από αυτόν εδώ το χώρο του φόρουμ.

Και έχεις από πάνω και τον μπαρμπαΣωτήρη (και την τρελοπαρέα του) να συνεχίζει να χλευάζει, αντί να κάνει την πάπια. Αλλά τι μπορεί να κάνει παραπάνω; Να παραδεχθεί την ξεφτίλα; Όχι βέβαια, για να κάνεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχεις ........ πολλά «κιλά προσωπικότητα».

Ας είναι μπαρμπαΣωτήρη, τώρα πια δεν σε παρεξηγώ. Ο ρόλος σου είναι γνωστός στο Εσωτέρικα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2012, 21:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ήταν έτσι, γιατί δεν το έπραξαν αυτό πριν τον συλλάβουν και τον βάλουν στη φυλακή; Δηλαδή να εφαρμόσουν περιοριστικούς όρους.
Τώρα είναι πιό σίγουροι, διότι έσκασε 300.000 ευρώπουλα εγγύηση, τα οποία δεν θα έσκαγε αν ήταν έξω. Κατάλαβες Πσηλέ μας;
Που τα βρήκε; Από έρανο υπέρ του προφανώς.
Από φίλους και συγγενείς...
Μπααα, όχι από συγγενείς διότι έχει αποκηρύξει την οικογένεια.
Μόνον από φίλους...
Του τα χάρισαν, διότι αν ήταν δανεικά, από που θα τους τα έδινε ο άνθρωπος; Από τον κήπο που καλλιεργεί για να τρώει;
Τόσο άγιος είναι!

Edited by - Αίολος on 16/05/2012 21:53:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2012, 22:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο Βλαδίμηρος τα πλήρωσε!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2012, 14:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδωνις Γεωργιάδης για Ευφραιμ
"Δεν υπάρχει σκάνδαλο του Βατοπεδίου, η γέροντας Εφραίμ θα μπορούσε να αξιώσει τρομακτικές αποζημιώσεις από το ελληνικό δημόσιο όταν αθωωθεί"

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/05/2012 14:39:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy