ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΜΕΓΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 01:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ypatia8
Και να σου πω και κάτι δεν σου επιτρέπω να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα ότι κανένας από μας δεν είναι σοφός. Ετσι υποβαθμίζεις και την θέση σου και το βήμα.

Δηλαδή θεωρείς τον Ευρωπαίο "σοφό";
Νάαατα... μας!!!
Κατηγορείσαι για Unaustralian behaviour

Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 31/12/2008 01:19:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 02:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Λουκά, προσπαθώ να διαβάσω το θέμα, εδώ και μερικές ημέρες, αλλά είναι πολύ δύσκολο για μένα λόγω συνεχούς ωραρίου των καταστημάτων.
Ο λόγος που είμαι πτώμα, κάθε βράδυ.

Όμως σε πληροφορώ ότι πολλοί άνθρωποι ενδιαφέρονται γι' αυτά που συνέβησαν τα τελευταία 50.000 χρόνια, τουλάχιστον, στον πλανήτη μας.
Όταν θα φτάσω στην τελευταία σελίδα του παρόντος, θα σε ρωτήσω γιατί θεωρείς ότι ο Ιαπετός συγκεντρώνει τα στοιχεία που έγραψες και όχι ο Κρόνος.

Έχω ρίξει ματιές μόνο, στο θέμα και γι' αυτό δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν η ερώτησή μου είναι εύστοχη τώρα.

Μετά τις εορτές, πιθανά, να έχουμε μια συζήτηση, αν το θέλεις κι εσύ.
Στο μεταξύ ελπίζω να έχω διασβάσει το θέμα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 02:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Mi_Ki,
2. Dr Jekyll Mr Hyde,
3. samuel1974,
4. allzzaro,
5. Sesostris,
6. veritas,
7. helios2012,
8. Terity,
9. Dying_Incubus,
10. europaios2,
11. Richter,
12. elo,
13. trexagireve,
14. ypatia8,
15. macedon,
16. pyramid,
17. mimosa,
18. ar_ia,
19. OANNHSEA,
20. panpam,
21. γιαπετ
22. ..
23. ..
24. ..
25. ..
26. ..
27. ..
28. ..
29. ..
30. ..
31. ..
32. ..
33. ..
34. ..
35. ..
36. ..
37. ..
38. ..
39. ..
40. ..
41. ..
42. ..
43. ..
44. ..
45. ..
46. ..
47. ..
48. ..
49. ..
50. ..
Ένας ο «Οδηγός», ένας και ο «Ιερεύς»
Σύνολο 52

Λέω μόλις μπορέσουμε να μιλήσουμε για τον αριθμό 50 και το κρυπτογραφημένο του μήνυμα πριν αντιμετωπίσουμε τους …βαρβάρους.
**********************************

In the meantime,

Ο Ερίωπας εύχεται για τα παραπάνω εκλεκτά μέλη, για τους φιλόξενους συντονιστές του Esoterica, και για τους αγαπητούς αναγνώστες, οι 52 εβδομάδες που έρχονται μέσα στο 2009 να είναι ξεχειλισμένες με σεμνές και αγαθές σκέψεις, φρόνιμα όνειρα, επίσης να έχουν, ξεχειλισμένες τσέπες, μηδέν χρέη, αμέτρητους φίλους/ες, αμέτρητα τσουβάλια με ευτυχία, ειρήνη, επιτυχίες, προαγωγές, όπως επίσης, γλέντια στους γλεντζέδες, ξάπλες στους τεμπέληδες, δουλειά στους προκομμένους, ταξίδια στους ταξιδευτές, και προπάντων ό,τι ιδιαίτερα ο καθένας επιθυμεί και λαχταρά, ναι, ξαναλέω, εύχομαι να γίνει…


Ερίωπας

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 31/12/2008 05:09:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 03:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Όταν θα φτάσω στην τελευταία σελίδα του παρόντος, θα σε ρωτήσω γιατί θεωρείς ότι ο Ιαπετός συγκεντρώνει τα στοιχεία που έγραψες και όχι ο Κρόνος.

Πρόλαβε η Υπατία και διερωτήθηκε γιατί αλλού έγραφαν 616 και αλλού 666 οι αντιγραφείς της Αποκάλυψης.

Τηλεγραφικά φίλοι "γιαπετ" και Υπατία8 σας καταθέτω την αποκωδικοποίηση του 616:

ΚΡΟΝΟΣ+ΡΕΑ=616

Κ=20, Ρ=100, κλπ.

ΕΕΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 03:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το 616 είναι πλάνη.. εγω το είπα.. μη πείτε δεν το είπα

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 05:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Ερίωπα, λίγο έλειψα και έχασα επεισόδια!
Μεταξύ μας, μου χρωστούσες μια ψυχρολουσία...

Φυσικά και θέλω να συζητήσουμε για το θέμα του Χάους...
Επίσης θέλω να μιλήσουμε για τη Σι-ωπή και τη χρησιμότητα των ώτων, και ότι τον Κύνα ως τον Ωπα, τον ονομάζει ο Σωκράτης (προσωπικά το μόνο που βρήκα είναι οτι οι λέξεις Κύνας-Πύρ-Υδωρ είναι βαρβαρικά-παλαιά στοιχεία-"Κρατύλος")... για το κυρήκειο του Ερμή και τη σχέση του με την κόμπρα...
Να ζητήσω κ'άλλα?
Ας μην είμαι πλεονέκτης...
Εξάλλου μας μένουν ακόμα 7 σελίδες μέχρι να πούμε για τον 2ο κύκλο...

Μου άρεσε πολύ το Αλ-ήθεια και όχι Α-λήθη-α...και θα το θυμάμαι!

Και επειδή ούτε εγώ ξεχνάω και οφείλω ν'απαντώ σε συνομιλητές, να πώ στον OANNHSEA πως δεν έχω μελετήσει ακόμη καζαντζάκη οπότε δεν μπορώ να εκφέρω καμία γνώμη μέχρι να το κατορθώσω...

Και αφήνω για το τέλος το κερασάκι στην τούρτα!

βΡΕ ευρωπαίε ()...
Αντί να γράψεις αυτό:
ΤΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΣΣΣΣΣΣΣΣΤΖΖΖΠΙΟΥΠΙΟΥΠΙΟΥΤΖΖΖΖΖΖΖΖΖΠΙΙΙΙΙΙΙΧΙΟΥΥΥΥΥΥΥΥΠΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΠΠΠΖΖΖΖΠΠΠΠΠΖΖΖΖΖΖΖΤΣΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ...
Ας έγραφες απλά αυτό:
SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS...
Σου πάει "γάντι" το S...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 06:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@Εριώπις
Τηλεγραφικά φίλοι "γιαπετ" και Υπατία8 σας καταθέτω την αποκωδικοποίηση του 616:

ΚΡΟΝΟΣ+ΡΕΑ=616

Κ=20, Ρ=100, κλπ.



Είδες φίλε Ερίωπα ότι άμα έχεις θετικές σκέψεις μπορείς να γίνεις και σοφός.

Πάντα πίστευα ότι αυτοί που φοβούνται την αλήθεια έχουν τάση να την κρύβουν.
Αραγε για να κρύψουν τους Ελληνικούς κώδικες όλα αυτά τα χρόνια αποδεικνύεται ότι ήθελαν να παραπλανήσουν την ανθρωπότητα με μια συστηματική καλλιέργεια φόβου, για κάποια συμφέροντα.

Αν κατάλαβα καλά βάσει της κβαντικής επιστήμης και την συσχετικότητα της συμπαντικής αλληλοεξάρτησης η Λέξη Κρόνος = Χρόνος και Ρεα = Ροή
ή Παλμός δηλαδή ο <ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΡΕΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ> ΚΑΙ γενικά στο Σύμπαν. Αραγε Η ροή του χρόνου θα επιφέρει τη καταστροφή του γαλαξία μας.

Είναι ένα αναπόφευκτο φαινόμενο. Θα με ρωτήσετε γιατί?
Γιατί ο ¨Ανθρωπος να ζει και να πεθαίνει? και όχι το Σύμπαν?
Το οξύμωρο σχήμα είναι κανείς δεν ξέρει πότε θα γίνει?
Αραγε υπάρχει ΚΡΟΝΟΣ/ΧΡΟΝΟΣ???????

Ειμαστε σίγουροι ότι αύριο είναι ένας καινούργιος ΚΡΟΝΟΣ/ΧΡΟΝΟΣ????

Ειδικά για τους κορυφαίους 50 που λέμε δεν τους καίγεται καρφάκι έτσι? Η ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ ΝΑΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ και ας γίνονται καθημερινές ανθρωποθυσίες στο χώρο της μάχης "ιντιφάντας".

Επειδή πιστεύω στην θετική ενέργεια θέλω να εκφράσω την αγάπη μου σε όλους τους αναγνώστες. Πιστεύω ότι η σοφία, η γνώση και η ευαισθησία μεγάλων ανδρών επικεντρώθηκε όλες τις εποχές στο θέμα της αγάπης, προσεγγίζοντας το νόημα και τη σημασία της στη ζωή μας.

Τι είναι αγάπη για κάθε έναν μας έχει μια ιδιαίτερη σημασία.
Για μένα προσωπικά είναι <Το μέτρο της Ζωής> και <μια σχέση αμοιβαίων προσφορών> και η αγάπη του Θεού είναι η δροσιά του Ουρανού που ποτίζει την καρδιά και τον παλμό του ανθρώπου.

Για πείτε μου σοφοί αναγνώστες μου και σεις τι είναι το ΕΥ της Αγάπης???


mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 07:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde


το 616 είναι πλάνη.. εγω το είπα.. μη πείτε δεν το είπα


ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ.....ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΝΗ ??????
Πλάνη είναι να κρύβεις την Αλήθεια....Γιατί Ψέμα δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει......ΜΟΝΟ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ....
Μπορείς να μας εξηγήσεις τι είναι αυτή η Πλάνη????
Μου αρέσει το Μυστήριο βλέπεις είμαι και νεοφώτιστη και ο Ιαπετός προσπαθεί να με μυήσει πριν με βρει ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΡΟΝΙΟΣ δάσκαλος της παραπλανητικής τιφωνομαχίας που σίγουρα ΄μας μαγειρεύουν οι 50 Φαρισαίοι του πλανήτη μας.

mc

Edited by - ypatia8 on 31/12/2008 07:08:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 14:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Δηλαδή θεωρείς τον Ευρωπαίο "σοφό";
Νάαατα... μας!!!

Γιατί αγαπητέ το αποπαίρνεις το κορίτσι γιατί? ζηλεύεις ε? γιατί?........ξέρεις πόσο μου στοίχισε το κολιεδάκι?......πες και συ μια καλή κουβέντα.........θα σου πάρω ρολογάκι!!!!

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Ο Ερίωπας εύχεται για τα παραπάνω εκλεκτά μέλη, για τους φιλόξενους συντονιστές του Esoterica, και για τους αγαπητούς αναγνώστες, οι 52 εβδομάδες που έρχονται μέσα στο 2009 να είναι ξεχειλισμένες με σεμνές και αγαθές σκέψεις, φρόνιμα όνειρα, επίσης να έχουν, ξεχειλισμένες τσέπες, μηδέν χρέη, αμέτρητους φίλους/ες, αμέτρητα τσουβάλια με ευτυχία, ειρήνη, επιτυχίες, προαγωγές, όπως επίσης, γλέντια στους γλεντζέδες, ξάπλες στους τεμπέληδες, δουλειά στους προκομμένους, ταξίδια στους ταξιδευτές, και προπάντων ό,τι ιδιαίτερα ο καθένας επιθυμεί και λαχταρά, ναι, ξαναλέω, εύχομαι να γίνει…


Καλά όλα τ' άλλα...........το "φρόνημα όνειρα?"......τουλάχιστον για όσους προσπαθούν να προσεγγίζουν το Χριστιανισμό! αυτό δεν είναι ευχή!!!!
.....άσε μας τουλάχιστον να χαρούμε στον ύπνο μας αυτό που "δυστυχώς" ενώ μπορούμε να χαρούμε στο ξύπνιο μας ......δεν......
quote:
ypatia8:
Μου αρέσει το Μυστήριο βλέπεις είμαι και νεοφώτιστη και ο Ιαπετός προσπαθεί να με μυήσει πριν με βρει ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΡΟΝΙΟΣ δάσκαλος της παραπλανητικής τιφωνομαχίας που σίγουρα ΄μας μαγειρεύουν οι 50 Φαρισαίοι του πλανήτη μας

Αγαπητή μου ypatia8, δε θέλω να σε στεναχωρήσω άγιες μέρες! αλλά είπες να μη λέμε ψέματα..........αλίμονο εάν οι 50 και βάλε ήσαν στη φάση του μαγειρέματος.........αυτοί βρίσκονται τώρα σε άλλη φάση και εμείς στη φάση της κατάποσης.......απλά μένει στην ιδιοσυγκρασία του καθενός το κατά πόσο θα χωνέψει το φαγητό που του σέρβιραν........εύχομαι το δικό σου στομάχι να τ΄ αντέξει!


Χ Ρ Ο Ν Ι Α Π Ο Λ Λ Α!! Γ Ε Μ Α Τ Α Υ Γ Ε Ι Α Σ Ε Ο Λ Ο Υ Σ!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 31/12/2008 14:49:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 15:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ.....ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΝΗ ??????
Πλάνη είναι να κρύβεις την Αλήθεια....Γιατί Ψέμα δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει......ΜΟΝΟ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ....
Μπορείς να μας εξηγήσεις τι είναι αυτή η Πλάνη????
Μου αρέσει το Μυστήριο βλέπεις είμαι και νεοφώτιστη και ο Ιαπετός προσπαθεί να με μυήσει πριν με βρει ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΡΟΝΙΟΣ δάσκαλος της παραπλανητικής τιφωνομαχίας που σίγουρα ΄μας μαγειρεύουν οι 50 Φαρισαίοι του πλανήτη μας.

Πρωτα να πω οτι με στεναχωρεί που βλέπω ένα ακομη άνθρωπο που ψάχνει μυστικά παντού. Τη στιγμη που η αλήθεια ποτέ δε κρύβεται.

Τη στιγμη που ο,τι χρειαζόμαστε για ΤΗΝ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ είναι δημόσιο αγαθό.. αλλα εμείς εκει.. ψάχνουμε για πιο εύκολους δρόμους, για μυστικα περάσματα, αλχημίες και τρίχες κατσαρές.

ΟΛΑ αυτα συνέπειες του εγωισμού, της προσωπικής φιλοδοξίας και της "φυγοπονίας" φυσικά..

Σου υπογράφω.. ΣΑΣ υπογράφω, οτι όλοι ο δρόμος για την ευτυχία του καθενώς είναι όσο μεγάλος όσο και η ευτυχία που βρίσκεται στο τέλος του.
Καμιά "μυστικη" ή "περιορισμένη" γνώση δεν αποτελει παρακαμψει στο δρόμο μας προς την ευτυχία. Για όλους μας υπάρχει μεν κρεβάτι. Χαρης την αγάπη του θεού αλλα απο εκει κ πέρα όπως στρώσουμε θα κοιμηθούμε.

Τα υπολοιπα είναι παραμυθάκια και "ψευτελπιδες" νηπιακων σε αυτογνωσία ανθρώπων.

Ο Εγωισμος απομακρυνει απο την ευτυχία, η αγάπη μας πηγαίνει κοντά.


Όσον αφορά το 616 αυτό ήρθε δεύτερο. Πράμα που σημαινει κατα 90% πλάνη. Είναι απίστευτο πόσες πλάνες εχει δημιουργήσει ο Σατανάς μεσα στα χρονια.Κυρίως μέσω οργανώσεων. Άπειρες φορές έχει πλαστογραφίσει ιστορικά στοιχεία ήδη.Δες αυτό:
http://www.youtube.com/watch?v=oFMY6fH7ylg

Επισης ένα άτομο που έχω λόγους να το θεωρώ θεόπνευστο μου είχε πει οτι είναι πλάνη. Άλλωστε το 666 ειναι τρεις φορές ο ιδιος αριθμός πράμα που σημαίνει οτι συμβολίζει μια βέβυλη τριάδα.Θα μπορούσε ακόμα να συμβολίζει την τριμελη επιτροπη της Αμερικης της οποιας ο αρχηγος ανηκει στην οργάνωση Bohemian Groove η οποία κάνει.. εικονικές ανθρωποθυσίες(!?)(για περισσοτερα δες εδω:http://www.youtube.com/watch?v=kkRrOnav_UU) έχοντας δεδομένο οτι το 6 θεωρείται ο αριθμός του ανθρώπου.Τον χρησιμοποιει όμως όχι για να υψώσει τη θεϊκη φύση του ανθρώπου αλλα για να πει "Ο άνθρωπος για τον άνθρωπο". Δλδ προωθει στους ανθρωπους τον εγωισμό κ την εγωιστική φιλοδοξία τους. Οπότε αυτο που γίνεται είναι το εξής:Ενα πενταχρονο παιδι που λόγω ηλικίας δε ξέρει πού πάνε τα τέσσερα λέει "εγω θα φύγω κ θα φτιαξω αλλού σπιτικό!".Το πεντάχρονο παιδί είναι ο άνθρωπος κ οι γονεις ο θεός.

Ο εγωισμός είναι πάντα κακο να υπάρχει.Και είναι πολυ λάθος να συνδεεται ο εγωισμός με την αγάπη, την ελευθερία, τον αυτοσεβασμο και άλλες θετικές έννοιες..

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/12/2008 15:45:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 16:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Στη μακρινή μας Ωκεανία μπήκε ήδη ο καινούργιος χρόνος...
Καλή χρονιά σε όλους, σε όλα τα πέρατα της γης. Καλή και ευλογημένη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 16:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρονια πολλα κ σε εσένα

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 22:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύχομαι απ'τα βάθη του Είναι μου και με όλους τους εαυτούς μου ομόφωνα, το 2009 να γίνει για όλους σας, το έτος κατά το οποίο θα καταφέρετε αυτονομία, αυτοδιαχείριση και αυτοδιάθεση.
Καλή απεξάρτηση σε όλους!
Και καλό "ταξίδι" σε όσους πετύχουν τη χρυσή τομή ανάμεσα από τη ΔΙΑσπαση και τη ΖΕΥΣκση!

Όλοι εμείς οι υπόλοιποι, εδώ θα μείνουμε να τα λέμε και του χρόνου...

Είθε να λάμψουν φέτος περισσότεροι Άνθρωποι ώστε να ζεστάνουν και να λιώσουν παγωμένα σημεία σε ολόκληρο το σύμπαν και να φωτίσουν περισσότερα σκοτεινά μέρη...
Είστε όλοι αστέρια και σας αξίζει μια θέση στον Ουρανό.
Εύχομαι να την αποκτήστε όλοι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 01:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου εύχομαι ο Λόγος που αλληγορείται με το σύμβολο του Ηλίου να φωτίσει τον «θόλο» μας στο νέο του ξεκίνημα.
Και... καθώς εμείς εδώ στην Αυστραλία είμαστε λίγο πιο προκομμένοι και ξημερώνουμε τον Απόλλωνα μερικές ώρες νωρίτερα είπα να κάνω ποδαρικό και να στείλω και μια καλημέρα στους Τυφώνιους.


Υπατία8, έχε υπ όψη σου ότι Τυφών σημαίνει προπάντων «Βόρειος».
Όχι τίποτα άλλο αλλά επειδή εμείς ζούμε εδώ στο αποχαυνωμένο Νότο να μη μας κατηγορήσουν οι Βόρειοι (Τυφώνιοι) και για ημισφαιρικές διακρίσεις.

Ερίωπας ή κατά τον Veritas "Ευρύωπας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 02:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή χρονιά σε όλους με Υγεία, Ειρήνη, Αγάπη και Φως!!!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 02:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012 Απεστάλη: 31/12/2008, 22:56:01
Και καλό "ταξίδι" σε όσους πετύχουν τη χρυσή τομή ανάμεσα από τη ΔΙΑσπαση και τη ΖΕΥΣκση!

Χ, "ΙΣΗ" ΠΑΛΗ που λέμε στο ΠΡΟ-ΠΟ. Χμ..!!

Χ σημαίνει διάσπαση του ΕΝΟΣ, διάλυση, χάλασμα. Χμ..!!
Χα-λάω απ’ το Χα και το λάω.
Λάω σημαίνει βλέπω
Χαλάω, δηλαδή δεν το βλέπω πλέον; Χμ..!!
Χ, αριθμητική αξία 600


Kha, το γράμμα Χ στην Αιγυπτιακή γλώσσα έχει και αυτό αριθμητική αξία 600 και σημαίνει καταστροφή, κακό, αρνητικό. Βασικά όλες οι λέξεις που έχουν κακή έννοια αρχίζουν με το γράμμα Kha. Χμ..!!
Kha, λοιπόν μας δίνει 600

Η λέξη All(a)h αριθμολογείται 66. Χμ..!!

Οι Ασσύριοι λένε Kha Allah. Χμ..!!

Αν τους ρωτήσεις τι σημαίνει, σου λένε «Αυτός που θα ξανάλθει»
Αν τους ρωτήσεις το Kha τι υπονοεί, σου λένε το Kha σημαίνει «Το σφράγισμένο», «το απόκρυφο», το «κρυμμένο».

Σας "επιτρέπω" που λέει και η Υπατία8, να μου πείτε ποια η διαφορά μεταξύ «Χαλάω» και Kha Allah και του 666;

Ερίωπας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 02:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλα τα αστέρια όπως μας αποκαλεί ο Ηλιος, καλό και το ξεκίνημα από τον αρχηγό Ευρύωπα και ακολουθούν όλες οι Εύες στην ιδεολογική μάχη που θα δώσουμε για ένα καινούργιο πνευματικό παιγνίδι που δεν χρειάζεται να κερδίσει κανείς.

Οπως είπαμε η Αγάπη είναι μια ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ και ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ
Ρρίωπα!!!! Τώρα για τους ευρωπαιους και του τυφώνιους άστους να κρυώνουν και να παγώνουν εμείς θα τους ζεστάνουμε με τον Ηλιο μας,
μας χρειάζονται!

mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 03:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευρωπαίος2


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Δηλαδή θεωρείς τον Ευρωπαίο "σοφό";
Νάαατα... μας!!!
--------------------------------------------------------------------------------


Γιατί αγαπητέ το αποπαίρνεις το κορίτσι γιατί? ζηλεύεις ε? γιατί?........ξέρεις πόσο μου στοίχισε το κολιεδάκι?......πες και συ μια καλή κουβέντα.........θα σου πάρω ρολογάκι!!!!


Ώστε έτσι εεε...

quote:
ypatia8 Απεστάλη: 01/01/2009, 02:50:42
καλό και το ξεκίνημα από τον αρχηγό Ευρύωπα και ακολουθούν όλες οι Εύες


Δεν άκουσαν καλά τα "ώτα" μου ....Ευρωπαίε2, είπες τίποτα;

Υπογραφή:
Ερίωπας ...(νάχουμε και το νού μας που λένε)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 04:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ& α Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 06:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@Εριώπις
Χ, "ΙΣΗ" ΠΑΛΗ που λέμε στο ΠΡΟ-ΠΟ. Χμ..!!

Χ σημαίνει διάσπαση του ΕΝΟΣ, διάλυση, χάλασμα. Χμ..!!
Χα-λάω απ’ το Χα και το λάω.
Λάω σημαίνει βλέπω
Χαλάω, δηλαδή δεν το βλέπω πλέον; Χμ..!!
Χ, αριθμητική αξία 600


Kha, το γράμμα Χ στην Αιγυπτιακή γλώσσα έχει και αυτό αριθμητική αξία 600 και σημαίνει καταστροφή, κακό, αρνητικό. Βασικά όλες οι λέξεις που έχουν κακή έννοια αρχίζουν με το γράμμα Kha. Χμ..!!
Kha, λοιπόν μας δίνει 600



Λοιπόν άρρενες να προσέχετε τις Εύες γιατί δεν θα σας βγει σε καλό ο χρόνος. Η γυναίκα αστέρια μου - δεν εννοώ τις (πυρρές) εννοώ τις Αφροδήτες - δεν θέλει σκουλαρίκια και μπιζού αλλά πνευματική τροφή. Γιαυτό και εμείς αγαπάμε σαν Θεές τους ¨Ηλιους μας.
Τώρα για την Πάλη που αναφέρεις έχω να πω ότι πάντα υπήρχε η πάλη για την ισότητα των φύλων αλλά δεν βλέπω να λύνεται το θέμα με το Προ-πό ίσως μάλλον οξύνεται με την απουσία της Εύας από τα γήπεδα.
Και ειδικά αν κάνουν και καμιά απεργία πείνας.

mc
Τώρα για το χάλασμα και την διάσπαση ????Εσείς μας χαλάσατε και μας απορρίψατε και να......η ΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΝΑ ΚΑΙ Η ΧΑΣΟΥΡΑ

Για την λέξη Κha = Χ μεγάλη σύμπτωση πάντα οι δυο αυτοί πολιτισμοί που τυχαίνει να γνωρίζω και τους δυο να είναι τόσο συνδεδεμένοι με την σημασιολογία και όχι μόνο......και αριθμητικά.
πολυ ενδιαφέρον και συνεχίζομε το ψάξιμο......

Edited by - ypatia8 on 01/01/2009 06:27:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 06:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Λοιπόν άρρενες να προσέχετε τις Εύες γιατί δεν θα σας βγει σε καλό ο χρόνος. Η γυναίκα αστέρια μου - δεν εννοώ τις (πυρρές) εννοώ τις Αφροδήτες - δεν θέλει σκουλαρίκια και μπιζού αλλά πνευματική τροφή. Γιαυτό και εμείς αγαπάμε σαν Θεές τους Ηλιους μας.

mc



Υπατία, πες τα στον Ευρωπαίο αυτά. (μη με παρεξηγείς, Ευρωπαίε)
Δε λέω, καλά τα σκουλαρίκια και τα μπιζού αλλά οχρυούν μπροστά στο φως που εκπέμπει ένας ήλιος. Και όταν και ο λόγος του αποπνέει ειλικρίνεια, σιγουριά και εμπιστοσύνη... όλα τ'αλλα άστα για τις toxic wives που τόσο συμπαθεί ο Ερίωπας!

Edited by - Terity on 01/01/2009 06:50:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 06:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σας "επιτρέπω" που λέει και η Υπατία8, να μου πείτε ποια η διαφορά μεταξύ «Χαλάω» και Kha Allah και του 666;

Ερίωπας



Αν το θέτεις έτσι, μιλάει από μόνο του. Δεν υπάρχει διαφορά. Και; Στην λίστα σου με τους 50 υπάρχει το "Kha" σε διάφορα ονόματα. Και; Ποιος είναι ο Kha Allah, Λουκά; Το "Kha" υπάρχει και στο όνομα του υπέροχου Khalil Gibran. Ετσι από περιέργεια, αυτού το όνομα έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία μιας και έχει και το αγαπημένο σου "ιλ"; Αυτό που δεν καταλαβαίνω, μα το Θεό, είναι γιατί ψάχνετε συνέχεια ετυμολογίες ονομάτων και αριθμητικές αξίες. Έχουν πραγματικά τόση σημασία; Έχω μεγάλη περιέργεια να δω πού θες να καθοδηγήσεις αυτό το θέμα. Αλλά όπως λέει και ο ήλιος μάλλον θα χρειαστεί να περιμένουμε άλλες τόσες σελίδες και να ασκήσουμε γαιδουρινή υπομονή Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 10:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Terity Απεστάλη: 01/01/2009, 06:39:25
Και; Ποιος είναι ο Kha Allah, Λουκά; Το "Kha" υπάρχει και στο όνομα του υπέροχου Khalil Gibran. Ετσι από περιέργεια, αυτού το όνομα έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία μιας και έχει και το αγαπημένο σου "ιλ";

Αγαπητή φίλη Terity, μεγάλη διαφορά μεταξύ του γράμματος «Kha» που αριθμολογείται 600 και του γράμματος «Haa» που αριθμολογείται 8. Το Kha ακούγεται άσχημα, ενώ το Haa σαν χάδι, κάτι σαν το Habibi.
Οι πιο γλυκές λέξεις σ’ αυτή την γλώσσα αρχίζουν με το γράμμα «Haa» δηλαδή το 8.
«Χαλάλι» σου που λένε, σου καταθέτω για παράδειγμα το «Hallal» που σημαίνει δίκαιο, το «Halib» δηλ. το γάλα, και το «Hilf» που σημαίνει όρκος στον θεό, ακόμα και το θεϊκό δώρο της γυναικείας σύλληψης «Hamalat» γράφεται και αυτό με «Haa».
Khalil είναι ο «φίλος» σου, όταν όμως τον κουλουρώσεις γίνεται Halil που σημαίνει «σύζυγος». Δεν είναι το ίδιο πράγμα! Ο Άραβας ονοματουργός κάτι θα γνώριζε για να τα φέρει τόσο κοντά αυτά το δύο ονόματα..

quote:
Αλλά όπως λέει και ο ήλιος μάλλον θα χρειαστεί να περιμένουμε άλλες τόσες σελίδες και να ασκήσουμε γαιδουρινή υπομονή

Όνος, με "Haa" και αυτός, ...αφού είναι ωφέλιμος και τ' όνομα αυτού "Homar" στα Αιγυπτιακά.
Οι Εβραίοι όμως τον ονόμαζαν "Chamor", διαβάζω σε μιά παλιά εγκυκλοπαίδεια. Το θηλυκό του στα Ελληνικά σου θυμίζει καμιά λέξη;
Τόν έλεγαν επίσης και "Athon". Σου λέει τίποτα το "Άθων";

Υπήρχε και ένας θεός Ονοκέφαλος; (αυτό που είναι δύσκολο, για τον Ευρωπαίο)
Έλεγαν και τον Τυφώνα "Ονο".

Λέγεται ότι στην Κρήτη θυσίαζαν όνους (γομάρια)στον θεό Τυφώνα στην αρχαιότητα. Ενώ στην αρχαία Αίγυπτο θυσίαζαν λέει τους Τυφωνίους, δηλαδή τους ξανθοκόκκινους Ευρωπαίους, Αμάν... αμάν...(Αυτά για την Υπατία8 να χαρεί λιγάκι...)
Ευτυχώς που δεν έχουν καταγραφεί περιστατικά ανθρωποθυσίας με Τυφώνιες "Toxic Wives" γιατί πολύ θα στενοχωριόμουνα. Κρίμα θα ήταν τα κορίτσια. Τέλος πάντων δεν πιστεύω για χαζούς να είχατε τους αρχαίους Αιγυπτίους...!!! Ούνοι σκέτοι!!! Σούζα οι κυρίες και τραγουδιστά το ποίημα, τότε.

Ο Ιησούς όμως φίλη Terity, ανέβηκε πάνω σε ένα ταπεινό όνο που διάλεξαν οι μαθητές του ανάμεσα από δύο για να εισέλθει στον Ναό.
Αν είσαι "Καρκινάκι" εκεί πέρα στο βάθος του αστερισμού σου έχεις και εσύ δύο "όνους". Να, αν δεν με πιστεύεις ρώτα και τον φίλο μας τον helios2012 να στο επιβεβαιώσει.

quote:
Terity
όλα τ'αλλα άστα για τις toxic wives που τόσο συμπαθεί ο Ερίωπας!

...και εσύ τέκνον Βρούτε;...αλλά δικαιολογείται το πράγμα, εκεί πάνω στην παλιά αφασιολανδία θα έχει πήξει το μάτι σου από Τυφώνιες.

Παρέκβαση: Ευρωπαίε, φιλαράκι μου καλό, με τέτοιους ....θηλυκούς Τυφώνες που βλέπω στον ορίζοντα του 2009, είσαι να ξανασυζητήσουμε εκείνη την προτασούλα σου, θυμάααασαι;


quote:
ypatia8
Τώρα για το χάλασμα και την διάσπαση ????Εσείς μας χαλάσατε και μας απορρίψατε και να......η ΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΝΑ ΚΑΙ Η ΧΑΣΟΥΡΑ

Δεν λέω μπορεί να είναι και έτσι το πράγμα!!!
Τι δουλειά είχατε εσείς τσιλιμπουρδίσματα όλη μέρα στο τηλέφωνο με τον Όφι. Και έλα σα σου δείξω πως το τρίβουνε το μήλοοοοοοοο.... και πως του βάζουνε και μέλιιιιιιιιιιι, να του ρίξω και κανέλλαααααααααα.... ορίστε μας. Τον είχατε για κορόϊδο τον Ανταμό (μιλάμε για φωνάρα εε)Το παίζει Θεός βάζει τάχα μας τις φωνές και την πετάει χωρίς αποζημίωση με συνοδεία αγγέλου (δικαστικού κλητήρα)την κυρία απ' την έπαυλη. Άντε τώρα να ευχαριστηθεί με φουσκωτά (Εύα Α και Εύα Β) που του έφτιαχνε ο μπαμπάς του.
Άντε τότε και η Ευούλα να βγάλει μεροκάματο στην Αθήνα..

Έλα όμως που οι Ευούλες στην Αθήνα σήμερα την έχουνε πάρει χαμπάρι την δουλειά, και μόλις δέσουνε τον "Όνο" τους με τον "Επιμηθέα" τους, ψάχνουν με μανία να ξαναβρούν τον "διαβολάκο" τους, βάζουν και κανένα CD με "ΚΟΛΑΣΗ", του αφαιρούν το Κ και το Λ και το κάνουν ΟΑΣΗ. Απλά τον HOMAR τον κάνουν KHOMAR ή Γομάρ και γίνεται η δουλειά ...Γόμορα.
Α ρε Λιλίτα τι μας έχετε κάνει εσύ και οι ...ονοκένταυροί σου!!


ΜΟΛ(ΩΠΑΣ), φίλοι μου σήμερα ο φίλος σας ο ...... άστο καλύτερα μέρα πούνε να μη το πούμε!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 12:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ypatia8:
Τώρα για τους ευρωπαιους και του τυφώνιους άστους να κρυώνουν και να παγώνουν εμείς θα τους ζεστάνουμε με τον Ηλιο μας,
μας χρειάζονται!


Έχω και τζάκι!!! και καλοριφέρ!!! (πάμε μια βόλτα?)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Ώστε έτσι εεε...

Ε!.......τι να κάνουμε?........ο σκοπός αγιάζει τα μέσα....
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Δεν άκουσαν καλά τα "ώτα" μου ....Ευρωπαίε2, είπες τίποτα;

Για χαζό μ' έχεις?....πυρ!!! γυνή!!! και θάλασσα!!!

quote:
Terity:
Δε λέω, καλά τα σκουλαρίκια και τα μπιζού αλλά οχρυούν μπροστά στο φως που εκπέμπει ένας ήλιος. Και όταν και ο λόγος του αποπνέει ειλικρίνεια, σιγουριά και εμπιστοσύνη... όλα τ'αλλα άστα για τις toxic wives που τόσο συμπαθεί ο Ερίωπας!

Βρε ποιο φως και πράσινα άλογα?.....ένα λευκόχρυσο αστεράκι στο λαιμό......με τη λευτκόχρυση αλυσιδίτσα......και άσε τις πνευματικές τροφές στα αζήτητα......!!!!...το λέει και ο ΕΡΙΩΠΙΣ!
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ :
Παρέκβαση: Ευρωπαίε, φιλαράκι μου καλό, με τέτοιους ....θηλυκούς Τυφώνες που βλέπω στον ορίζοντα του 2009, είσαι να ξανασυζητήσουμε εκείνη την προτασούλα σου, θυμάααασαι;

Είμαι λίγο λαλίστατος......αν μου έλεγες το πρώτο γράμμα θα το εκτιμούσα.....αν μου έλγες και τα υπόλοιπα κάτι θα έκανα!

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ :
Έλα όμως που οι Ευούλες στην Αθήνα σήμερα την έχουνε πάρει χαμπάρι την δουλειά, και μόλις δέσουνε τον "Όνο" τους με τον "Επιμηθέα" τους, ψάχνουν με μανία να ξαναβρούν τον "διαβολάκο" τους, βάζουν και κανένα CD με "ΚΟΛΑΣΗ", του αφαιρούν το Κ και το Λ και το κάνουν ΟΑΣΗ. Απλά τον HOMAR τον κάνουν KHOMAR ή Γομάρ και γίνεται η δουλειά ...Γόμορα.

Λογικό ο Μπαρμπα-Στάθης δεν κάνει για όλες τις δουλειές!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 16:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή φίλη Terity, μεγάλη διαφορά μεταξύ του γράμματος «Kha» που αριθμολογείται 600 και του γράμματος «Haa» που αριθμολογείται 8. Το Kha ακούγεται άσχημα, ενώ το Haa σαν χάδι, κάτι σαν το Habibi.
Οι πιο γλυκές λέξεις σ’ αυτή την γλώσσα αρχίζουν με το γράμμα «Haa» δηλαδή το 8.
«Χαλάλι» σου που λένε, σου καταθέτω για παράδειγμα το «Hallal» που σημαίνει δίκαιο, το «Halib» δηλ. το γάλα, και το «Hilf» που σημαίνει όρκος στον θεό, ακόμα και το θεϊκό δώρο της γυναικείας σύλληψης «Hamalat» γράφεται και αυτό με «Haa».
Khalil είναι ο «φίλος» σου, όταν όμως τον κουλουρώσεις γίνεται Halil που σημαίνει «σύζυγος». Δεν είναι το ίδιο πράγμα! Ο Άραβας ονοματουργός κάτι θα γνώριζε για να τα φέρει τόσο κοντά αυτά το δύο ονόματα..


Τι μου θύμισες τωρα με το Habibi... Είχα παλιά μια Ιρακινή φίλη... η φιλία με την οποία με βοήθησε πολύ να διαφοροποιήσω την άποψή μου για τους Μουσουλμάνους. Επιπλέον, και δεν επιτρέπω ζαβολιάρικα σχόλια του στυλ Ευρωπαίου , με αποκαλούσε Habibi γιατί με αγαπούσε τόσο πολύ. Και θυμάμαι πόσο γλυκά ηχούσε στα αυτιά μου η λέξη αυτή κάθε φορά που την άκουγα. Δυστυχώς δεν είχα την τύχη να ακούσω άντρα να με αποκαλεί έτσι, τουλάχιστον σε τούτη τη ζωή...
Ενώ όταν έβριζε... η λέξη ξεκίναγε με το σκληρό Kha που λες ή μήπως ήταν Khe?... και παρόλο που δεν ήξερα την έννοια της λέξης θυμάμαι ότι ηχητικά ήταν πολύ βάρβαρη.

quote:

Οι Εβραίοι όμως τον ονόμαζαν "Chamor", διαβάζω σε μιά παλιά εγκυκλοπαίδεια. Το θηλυκό του στα Ελληνικά σου θυμίζει καμιά λέξη;

Τόν έλεγαν επίσης και "Athon". Σου λέει τίποτα το "Άθων";



Το Chamor κάτι μου θυμίζει, και αν εννοείς αυτό που εννοώ όντως δεν είναι ωραία λέξη. Το Αθων...τίπουτις

quote:

Αν είσαι "Καρκινάκι" εκεί πέρα στο βάθος του αστερισμού σου έχεις και εσύ δύο "όνους". Να, αν δεν με πιστεύεις ρώτα και τον φίλο μας τον helios2012 να στο επιβεβαιώσει.

helios2012!!!! Καλείσαι να δώσεις φως στο θέμα. Όντως είμαι "καρκινάκι" αλλά εγώ γνωρίζω δυο δαγκανίτσες τις οποίες δυσκολεύομαι πολύ να ταυτίσω με "όνους".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 18:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω ότι ο καινούριος χρόνος μπήκε με μεγάλη φούργια κι ανοίξατε ένα σωρό θέματα. Θα τα πούμε σύντομα...

Edited by - veritas on 01/01/2009 18:06:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 19:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Terity:
helios2012!!!! Καλείσαι να δώσεις φως στο θέμα. Όντως είμαι "καρκινάκι" αλλά εγώ γνωρίζω δυο δαγκανίτσες τις οποίες δυσκολεύομαι πολύ να ταυτίσω με "όνους".

Με φωνάξατε?
Α μάλιστα, ας φωτίσω το θέμα...

Το πιό αξιοσημείωτο αντικείμενο στον Αστερισμό του Καρκίνου είναι το αστρικό σμήνος Μ44 ή Praesepe ή Παχνί! ή Σμήνος της Κυψέλης.
Οι αστέρες γ,δ του Αστερισμού,αντίστοιχα αποκαλούνται Asellus Borealis (Βόρειος Όνος) και Asellus Australis (Νότειος Όνος) και σύμφωνα με την παράδοση τρέφονται απ'το Παχνί.

Αποστολή εξετελέσθη!

Υ.Γ Respect Ερίωπα! Πως "μυρίστηκες" πως η αξιολάτρευτη Τerity είναι Καρκίνος? Εμένα τί με "κόβεις"? Αν το βρείς, ε τότε όχι απλά respect αλλά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 20:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Terity:
και δεν επιτρέπω ζαβολιάρικα σχόλια του στυλ Ευρωπαίου

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 22:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012
Υ.Γ Respect Ερίωπα! Πως "μυρίστηκες" πως η αξιολάτρευτη Τerity είναι Καρκίνος? Εμένα τί με "κόβεις"? Αν το βρείς, ε τότε όχι απλά respect αλλά.

Πριν πάμε σ' αυτό θα σε πληροφορήσω αγαπητέ φίλε ότι στο θέμα μπαίνει και ένας θηλυκός Κριός, πετάει σποντούλες και την κάνει μονίμως με ελαφρά πηδηματάκια.

Καρκινάκι λοιπόν ο Κάβουρας αγαπητή Terity, και "Καβείρια" τα Μυστήριά του.
Asellus Borealis (Βόρειος Όνος) και Asellus Australis (Νότιος Όνος) σε πληροφορεί ο φίλος μας Helios2012.

Κάτι νομίζω είχε αναφέρει και ο φίλος Veritas.

"Καβείρ" σημαίνει μεγάλο, και όπως υπονοείται, τα "Καβείρια Μυστήρια" ήταν τα μεγάλα Μυστήρια της αρχαιότητας.

Κανθήλιοι ήταν και οι όνοι που σήκωναν τα βάρη. Κανθήλια και η υπομονή σου.

Κάνθος λοιπόν ο όνθος πριν γίνει όνος, και κανθίς η ονίς.
Ακόμα νωρίτερα ήταν ΚΑ ΑΘΩΝ πριν γίνει ΚΑΝΘΩΝ.
Κάνθος και ο Ξάνθος και απ' αυτόν βγήκε ο Σάνδος που σημαίνει κόκκινος, ό,τι ακριβώς σημαίνει και ο Τυφώνιος όνος. Και επειδή κάποτε το Σ γραφόταν Μ γεννήθηκε και ο ΜΕΝΔΗΣ.


Και όλα αυτά σε μιά πολύ μικρή γειτονιά. Σαμοθράκη, Άγιος Όρος κλπ.

Άθος και το Ήθος φίλε helios2012. Αλ-άθητον και Αλιον το Ήθος του Αθώου, που λέει την Αλ-ήθεια μπρος απ' τον ΑΘΩΟ (ΖΕΥ)του οποίου το άγαλμα έστεκε πάνω στο όρος Άθω.
Πιστεύω να έχουν καταλάβει και οι υπόλοιποι αναγνώστες από που πηγάζουν αυτές οι δυο λέξεις.

Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 01/01/2009 22:41:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 23:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου εκεί στην Χαλκιδική φύτρωνε πολλή μέντα -μίνθη και οι τύποι από την Ερέτρια που πρωτοέφτασαν στη περιοχή την είπαν Μένδη. Δύο πράγματα σπουδαία έβγαλε η Μένδη. Το πρώτο ήταν το φημισμένο της κρασάκι (Μενδαίος οίνος) που έτσι και το έπινες γινόσουν κυρ-Μέντιος. Ο veritas επιβεβαιώνει αυτή την επίδραση μετά τις επιστημονικές δοκιμές οίνου που έκανε αυτές τις άγιες μέρες.
Το δεύτερο που έβγαλε η Μένδη ήταν ένας τύπος ονόματι Βήλος αλλά ποιός τον θυμάται πλέον αυτόν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy