ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΜΕΓΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 12:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Terity
Θέλω να μας πεις κι'άλλα για το Κρυστάλλινο Βουνό. Μιλάς για το ίδιο βουνό που περιέχει έναν κρύσταλλο για τον καθένα μας που έρχεται σ'αυτόν τον κόσμο...;
--------------------------------------------------------------------------------


Concerning the Crystal Mountains in Zulu oral tradition, these sacred mountains are the source of all knowledge on planet Earth. To the Zulu, knowledge is a living force. The Zulu say that when you learn something, your knowledge does not just stay in your mind. It flows like smoke to a place called the Land of the Mysteries. In the land of the Mysteries, there are huge, gigantic mountains of crystal called 'The Mountains of Light'. Smoky-like knowledge flows into the land of the mysteries, and crystallizes, attaching itself to the Mountains of Light. Thus, new knowledge adds on the shining brilliance of the Crystal Mountains.


Ερίωπας

--------------------------------------------------------------------------------

Terity:
Έχω την εντύπωση ότι μιλάς για το Ακασικό Αρχείο. Κάνω λάθος;


Στ αγγλικό κείμενο είναι καταγραμμένη η παράδοση των Κογκολέζων από τον 15ο αιώνα. Το έγραψα για να το διαβάσουν μερικοί νεοφώτιστοι Ευρωπαίοι.

Επομένως αυτοί που μιλούν για Ακασικό Αρχείο έπονται.

Kailasa στα σανσκριτικά σημαίνει Κρύσταλος.
Mount kailash. Εκεί λένε ζει ο Shiva.Ο ναός του λέγεται Κάαμπα, αν θες τον ονομάζεις και ΚΥΒΗ σημαίνουν και τα δυό το ίδιο πράγμα.

Allah, είναι η μητέρα.
Για να μη σε μπερδεύω, με την "Ουράνια Κύβη", ή με το "Κύτος του Ουρανού" οι αρχαίοι Έλληνες εννοούσαν τον ουράνιο θόλο. Οι Άραβες το λένε Κάαμπα όπως και οι Ινδοί (θηλυκού γένους) ...έτσι για να μη διαμαρτύρονται τα κοριτσάκια.

Οι Αργοναύτες για να εισέλθουν στην "Σπείρα) ή "Κοχλία" του διαστήματος έπρεπε να φτάσουν στην "Κυταία", πόλη της Μήδειας την "Κοχλίδα". Κολχίδα και Κοχλίδα μαζί για τις έννοιες "είσοδος στην σπείρα της μάυρης τρύπας του διαστήματος".
Στην εποχή μας πάλι απ' εκεί φεύγουν τα διαστημόπλοια. Είναι λίγο ανατολικότερα (Κοσμοδρόμιο Μπαϊκονούρ, Καζακστάν).

Βγάζεις νόημα ή θα τα ακούσω πάλι;

ΕρίωπαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 03:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ
και ...Χαγκάρ(α) η συμπάθεια του Αβραάμ
...λες να ήταν Κόλχα;

Τίποτα δεν αποκλείεται φίλε ΕΡΙΩΠΑ , και ποτέ μη λες ποτέ .
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ
Φίλε SESOSTRIS, με τον τρόπο που αναπτύσσουμε το θέμα τελευταία, καταφέραμε τουλάχιστον και απομακρύναμε την ορνιθοκόρυττη ταξιαρχία και τον υπόλοιπο καρνάβαλο του φόρουμ.

Μακάρι φίλε Λουκά να είχαμε και άλλα τέτοια θέματα στα οποία θα μπορούσαμε να συζητήσουμε σοβαρά ανταλλάσσοντας τις απόψεις μας , δίχως να είμαστε υποχρεωμένοι να διακόπτουμε απαντώντας ενίοτε σε ανόητες και ανιστόρητες παρεμβάσεις , οι οποίες εν πολλοίς δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα .
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ
Τι γνωρίζεις για την Κάαμπα;

Κατ ‘ αρχήν η Αραβική λέξη Κάμπα ή Κάαμπα = Κύβος , προέρχεται από την παραφθορά της αντίστοιχης Ελληνικής λέξεως .
Τώρα για την συγκεκριμένη Κάαμπα που ρωτάς , από ότι έχω διαβάσει είναι το κυβικό οικοδόμημα στην Μέκκα μέσα στο οποίο βρίσκεται η «Μαύρη Πέτρα» , ένας μετεωρόλιθος , η οποία αποτελούσε τόπο προσκυνήματος και στην προϊσλαμική Αραβία και ενσωματώθηκε και στην νέα θρησκεία . Λόγω του ότι έπεσε από τον ουρανό θεωρούσαν ότι είναι η κατοικία του Θεού και ομφαλός της γης , κάτι αντίστοιχο με τους Δελφούς .
Όπως έγραψα και πιο πάνω το κυβικό κτήριο της Κάαμπα , και ο μετεωρόλιθος που φυλάσσεται εκεί , ενσωματώθηκαν στην λατρεία του Ισλάμ , και είναι το ιερότερο σύμβολο του Ισλαμισμού .
Άλλα για να ρωτάς φίλε Λουκά το τι γνωρίζω για την Κάαμπα , κάτι θα’ χεις έτοιμο για να πετάξης στο τραπέζι .
Μήπως η Κάαμπα ή Κάμπα , έχει κάποια σχέση με την «Μερ-κάμπα» που έγραφες προ καιρού ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 03:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΜΕΓΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ2

quote:
Κηφεύς
Τη λέξη "λάτα", φίλε Sesostris,, θα τη βρεις στο λεξικό των Κάμελ-Θαλασσινού στη σελίδα ٣٢٦ (326)

Ευχαριστώ φίλε Κηφεύ για την πληροφορία . Όταν κατεβώ ξανά στην Αθήνα , θα πρέπη να θυμηθώ να πάρω μαζί μου το λεξικό των Κάμελ-Θαλασσινού .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 04:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Κατ‘ αρχήν η Αραβική λέξη Κάμπα ή Κάαμπα = Κύβος , προέρχεται από την παραφθορά της αντίστοιχης Ελληνικής λέξεως .
Τώρα για την συγκεκριμένη Κάαμπα που ρωτάς , από ότι έχω διαβάσει είναι το κυβικό οικοδόμημα στην Μέκκα μέσα στο οποίο βρίσκεται η «Μαύρη Πέτρα» , ένας μετεωρόλιθος , η οποία αποτελούσε τόπο προσκυνήματος και στην προϊσλαμική Αραβία και ενσωματώθηκε και στην νέα θρησκεία . Λόγω του ότι έπεσε από τον ουρανό θεωρούσαν ότι είναι η κατοικία του Θεού και ομφαλός της γης , κάτι αντίστοιχο με τους Δελφούς .
Όπως έγραψα και πιο πάνω το κυβικό κτήριο της Κάαμπα , και ο μετεωρόλιθος που φυλάσσεται εκεί , ενσωματώθηκαν στην λατρεία του Ισλάμ , και είναι το ιερότερο σύμβολο του Ισλαμισμού .
Άλλα για να ρωτάς φίλε Λουκά το τι γνωρίζω για την Κάαμπα , κάτι θα’ χεις έτοιμο για να πετάξης στο τραπέζι .
Μήπως η Κάαμπα ή Κάμπα , έχει κάποια σχέση με την «Μερ-κάμπα» που έγραφες προ καιρού ;



Αγαπητέ Sesostris ρίξε μιά καλή ματιά στο παρακάτω λίνκ. Αν θές κράτησε σημειώσεις και τις συζητάμε. Κάπου συμφωνώ αλλά και κάπου διαφωνώ. Μόνο με τις δικές σου γνώσεις και του Κηφέα θα βγάλουμς άκρη. Άντε καλή ανάγνωση.

Was the Kaaba Originally a Hindu Temple?

http://www.hinduism.co.za/kaabaa.htm


Λουκάς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 13:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι νομίζουν ότι η Αργώ ήταν λευκή. Σ’ όλα όμως τα αρχαία κείμενα αναφέρεται ως «νηί μελαίνη» δηλαδή «Μαύρο πλοίο».
Γνωρίζει κανείς γιατί;

Ερίωπας 59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 13:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλοι νομίζουν ότι η Αργώ ήταν λευκή. Σ’ όλα όμως τα αρχαία κείμενα αναφέρεται ως «νηί μελαίνη» δηλαδή «Μαύρο πλοίο».
Γνωρίζει κανείς γιατί;

Ερίωπας 59



Γιατί η Αργώ είναι η ίδια μια μαύρη τρύπα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 17:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να σας πω οτι σας απολαμβάνω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 21:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ερίωπα

Έχω μπλέξει με ένα άλλο θέμα σε διπλανό topic (δεν ξέρω πώς τα κατάφερα...). Όπου νάναι ξεμπλέκω και έρχομαι γιατί απ'ότι βλέπω έχεις βάλει αρκετά ενδιαφέροντα νέα θέματα.

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 22:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.brisbanetimes.com.au/articles/2009/03/04/1235842443940.html


...και πως μπορεί να τελειώσουν όλα απ' την μιά στιγμή στην άλλη


Ερίωπας58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 22:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
14 ομολογώ δε τούτό σοι, ότι κατά την οδόν ήν λέγουσιν αίρεσιν ούτω λατρεύω τώ πατρώω Θεώ, πιστεύων πάσι τοίς κατά τον νόμον και τοίς εν τοίς προφήταις γεγραμμένοις,
Πράξεις 24:14

Φίλη Terity, έγραψες πρόσφατα ότι ο μόνος που σε ακούει είναι ο Χριστός. Τα λίγα που κατέθεσα παραπάνω ανήκουν στον Παύλο.
Το θέμα μας ήταν ο νοερός διάλογος που θα μπορούσες να κάνεις και εσύ όπως και οι υπόλοιποι με την ....παρουσία του "Οδηγού" που θα "οδηγήσει" την ανθρωπότητα στην νέα "οδό".

Πότε θα καταθέσεις τις απόψεις σου;


Ερίωπας57

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 23:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερίωπα

Πολύ ενδιαφέρον το link που παρέθεσες. του έρριξα μια γρήγορη ματιά και θα επανέλθω κάποια άλλη στιγμή. Τώρα ασχολούμαι με τα προηγούμενα θέματά μας.

Ας ξεκινήσουμε με την Κάαμπα.

Καταθέτω πρώτα αυτά που βρήκα από το λεξικό του Θαλασσινού:

Από πάνω προς τα κάτω, η πρώτη λέξη:

Προφέρεται "Αλ Κάαμπα" = Al Kaaba (έναρθρη λέξη: "Η Κάαμπα"} , το δεύτερο "άλφα" (μετά το τονισμένο "άλφα", είναι ένα διαφορετικό "άλφα" που φωνητικά βγαίνει από το λαρύγγι και ενώ το κοινό "άλφα" λέγεται "άλεφ", αυτό λέγεται "αέν" - Sesostris, εσύ καταλαβαίνεις, εγώ δεν μπορώ να εξηγήσω καλύτερα την φωνητική διαφορά μεταξύ "άλεφ" και "αέν"}.
Το "κάπα", προφέρεται όπως το "κάπα" το ελληνικό.
Η έννοιά της λέξης, είναι όπως φαίνεται στο λεξικό: "ιερόν τέμενος εν Μέκκα".

Η δεύτερη λέξη:

Προφέρεται Κούουμπα = kououba και σημαίνει "παρθενία".

Η τρίτη λέξη:

Προφέρεται Τάκαϊμπ = Takaib και σημαίνει "Κυβομέτρησις".

Η τέταρτη λέξη:

Προφέρεται Μούκααμπ = Moukaab με το δεύτερο "άλφα" φωνητικά εκφέρεται (όπως εξήγησα παραπάνω) "αέν", και σημαίνει "Κύβος - Κυβικός".

Αυτά προς το παρόν.

ΚηφεύςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 23:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Υπατία8,
τυφώνες (όνοι) μετέφεραν στην αρχαία Αθήνα τα ιερά σκεύη των Ελευσινίων Μυστηρίων.
Τυφώνες (όνους) επίσης χρησιμοποιούσαν και στην Μίλητο για την περιβολή της θεάς Κυβέλης .

Τυφών, και το αγαπημένο ζωάκι του μπάρμπα Ήφαιστου και του Mr Atlas.

Τυφών, και μάλιστα παρδαλός στον λευκό Οίκο.

Φίλη Υπατία8, πότε θα καταθέσεις τις απόψεις σου για το θέμα μας;

Απλά στο υπενθυμίζω: «Ζητείται Όνος να μεταφέρει το φορτίο της ανθρώπινης πνευματικής σύγχυσης και να το αποβάλλει στον γκρεμό».
Να πετάξουμε την άθλια άγνοια και όχι τον δύστυχο τον ‘Όνο. Να μη κάνουμε ότι έκαναν και οι αρχαίοι Κρήτες οι οποίοι θυσίαζαν όνους πετώντας τους απ’ τους γκρεμούς. Κρίμα είναι τα καημενούλια.

.....................................................................


Φίλε Κηφέα,
Καουάμπα, λοιπόν η Παρθενία.

Αρχίζεις μήπως να συμφωνείς με αυτά που έλεγα στην αρχή ότι η "Αλλαχ" είναι ή μεγάλη μητέρα 'Καουμπάλια" ή Κυβέλη;

θα δείς πως ταιριάζει με την "Καουκάμπα".
Αφήνω το αναγνωστικό κονό ...στα χέρια σου.

Ερίωπας56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 23:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

14 ομολογώ δε τούτό σοι, ότι κατά την οδόν ήν λέγουσιν αίρεσιν ούτω λατρεύω τώ πατρώω Θεώ, πιστεύων πάσι τοίς κατά τον νόμον και τοίς εν τοίς προφήταις γεγραμμένοις,
Πράξεις 24:14

Φίλη Terity, έγραψες πρόσφατα ότι ο μόνος που σε ακούει είναι ο Χριστός. Τα λίγα που κατέθεσα παραπάνω ανήκουν στον Παύλο.
Το θέμα μας ήταν ο νοερός διάλογος που θα μπορούσες να κάνεις και εσύ όπως και οι υπόλοιποι με την ....παρουσία του "Οδηγού" που θα "οδηγήσει" την ανθρωπότητα στην νέα "οδό".

Πότε θα καταθέσεις τις απόψεις σου;


Ερίωπας57




Τι να πω, καλέ μου Ερίωπα... Εγώ μέχρι πρόσφατα ήθελα να πιστεύω σε κάτι ανώτερο, σε εναν "αόριστο" Θεό Δημιουργό αλλά τώρα τελευταία μου κάνει κάτι εμφανίσεις στον ύπνο μου και αρχίζω και δίνω περισσότερη σημασία. Είμαι πλέον πεπεισμένη ότι υπάρχει Θεός. Το ξέρω ότι κινδυνεύω να πέσουν πάνω μου μερικοί αλλά δε βαριέσαι... Να, πριν καμιά βδομάδα, μπορεί και παραπάνω, ήρθε ο Χριστός στον ύπνο μου και μου είπε: "Εγώ είμαι αυτός που δίνει ζωή στα πάντα". Αυτό ήταν. Και σκέφτηκα τον ήλιο. Το ένα και το αυτό.

Στο κατά Ιωάννη 14:6 λέει: «Εγώ είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή. Κανείς δεν έρχεται προς τον Πατέρα παρά μόνο διαμέσου εμένα. 7 Αν με έχετε γνωρίσει, θα γνωρίσετε και τον Πατέρα μου. Αλλά από τώρα τον γνωρίζετε και τον έχετε δει».
Και λέω εγώ...εάν ο Χριστός είναι η ζωή, και εφόσον είναι κομμάτι του Θεού, τότε συνεπάγετει ότι και ο καθένας μας είναι ένα κομμάτι του Θεού. Οπότε όλοι μαζί αποτελούμε το Θεό στο σύνολό του. Σωστά; Οπότε είμαστε όλοι ένα. Είμαστε αλληλοσυνδεδεμένοι, και αγάπη είναι αυτό που μας διέπει όλους. Τίποτα άλλο.

Τον ύμνο του Απόστολου Παύλου για την αγάπη τον έχετε διαβάσει;

" Aκόμα κι αν ήξερα να μιλώ όλες τις γλώσσες των ανθρώπων μα και των αγγέλων, χωρίς όμως να έχω αγάπη, θα είχα γίνει χαλκός που βγάζει σκέτους ήχους ή τύμπανο που δημιουργεί μόνο φασαρία. Kι αν είχα το χάρισμα της προφητείας και κατανοούσα όλα τα μυστήρια και κατείχα όλη τη γνώση, κι αν είχα όλη την πίστη, έτσι που να μετατοπίζω βουνά, χωρίς όμως να έχω αγάπη, θα ήμουν ένα τίποτε. Kι αν ακόμα διάνεμα όλα τα υπάρχοντά μου για να θρέψω τους πεινασμένους, κι αν παρέδιδα το σώμα μου να καεί στη φωτιά, χωρίς όμως να έχω αγάπη, δε θα με είχε ωφελήσει σε τίποτε.

H αγάπη μακροθυμεί, επιζητάει το καλό. H αγάπη δε φθονεί.

H αγάπη δεν καυχησιολογεί, δεν αλαζονεύεται, δε φέρεται άπρεπα, δεν κυνηγάει το δικό της συμφέρον, δεν κυριεύεται από θυμό, δεν κρατά λογαριασμό για το κακό που της κάνουν, δε χαίρεται για την αδικία, αλλά μετέχει στη χαρά για την επικράτηση της αλήθειας. Όλα τα καλύπτει, όλα τα πιστεύει, όλα τα ελπίζει, όλα τα υπομένει.

H αγάπη ποτέ δεν ξεπέφτει. Eνώ τα άλλα, είτε προφητείες είναι αυτές, θα καταργηθούν, είτε γλώσσες είναι, θα πάψουν, είτε γνώση, θα καταργηθεί. Γιατί μόνο ως ένα βαθμό γνωρίζουμε και ως ένα βαθμό προφητεύουμε. Mα όταν έρθει το τέλειο, τότε το ατελές θα καταργηθεί.

Παιδάκι όταν ήμουνα, σαν παιδάκι μιλούσα, σαν παιδάκι σκεφτόμουν, σαν παιδάκι έβγαζα συμπεράσματα. Mα όταν έγινα άντρας, σταμάτησα να σκέφτομαι και να ενεργώ σαν παιδάκι. Γιατί, πραγματικά, τώρα βλέπουμε απροσδιόριστα σαν σε θαμπό καθρέφτη. Tότε όμως θα δούμε πρόσωπο με πρόσωπο. Tώρα γνωρίζω μονάχα ως ένα βαθμό, τότε όμως θα γνωρίσω τέλεια, όπως ακριβώς μ’ έχει γνωρίσει ο Θεός.

Aυτά, λοιπόν, που μένουν τελικά, είναι η πίστη, η ελπίδα και η αγάπη. Aυτά τα τρία, με κορυφαία τους, όμως, την αγάπη."

Νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα. Η αγάπη είναι το θείο δώρο που έχει προσφέρει ο Θεός στον άνθρωπο, χωρίς την οποία τίποτα δεν μπορεί να ζήσει. Ο Θεός μας πρόσφερε τον Χριστό ο οποίος είναι η "οδός", ειναι η ίδια η ζωή, ώστε να γεμίσει με αγάπη τις καρδιές αυτών που θα τον παραδεχτούν και θα εφαρμόσουν την αγάπη αυτή στις ζωές τους. Ή όπως λέει ο Ιωάννης στο 3.16: "Γιατί τόσο αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Υιό του το μονογενή, για να μη χαθεί καθένας που πιστεύει σ’ αυτόν, αλλά να έχει ζωή αιώνια."

Όλοι μας μπορούμε τελικά να κάνουμε διάλογο με τον "Οδηγό" μας αφού είναι μέσα μας. Τα πάντα είναι μέσα μας τελικά και δεν έχουμε παρά να ανοίξουμε τις καρδιές μας στην αγάπη που τόσο απλόχερα μας προσφέρεται. Και να έχουμε την ευαισθησία να ακούσουμε τι θέλει να μας πει.

Δεν ξέρω τι άλλο να πω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 00:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Terity:
Τον ύμνο του Απόστολου Παύλου για την αγάπη τον έχετε διαβάσει;

Πιστεύεις ότι υπήρξε ποτέ κάποιος άνθρωπος που έφερε το όνομα Παύλος;

Γιατί άλλαξε το όνομα του από Σαούλ σε Παύλος;

Λεω, μήπως ο "Παύλος" είναι το συγγραφικό δημιούργημα του Λουκά; Ας μη ξεχνάμε ότι τις Πράξεις τις έγραψε ο Λουκάς. Ένας Έλληνας ανάμεσα σε τόσους Αραμόφωνους.

Τι γνώμη έχεις; Ο θεός των ονείρων σου τι λέει για τον Λουκά τον θεραπευτή;

Ερίωπας55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 00:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Terity:
Τον ύμνο του Απόστολου Παύλου για την αγάπη τον έχετε διαβάσει;

Πιστεύεις ότι υπήρξε ποτέ κάποιος άνθρωπος που έφερε το όνομα Παύλος;

Γιατί άλλαξε το όνομα του από Σαούλ σε Παύλος;

Λεω, μήπως ο "Παύλος" είναι το συγγραφικό δημιούργημα του Λουκά; Ας μη ξεχνάμε ότι τις Πράξεις τις έγραψε ο Λουκάς. Ένας Έλληνας ανάμεσα σε τόσους Αραμόφωνους.

Τι γνώμη έχεις; Ο θεός των ονείρων σου τι λέει για τον Λουκά τον θεραπευτή;

Ερίωπας55



Ο θεός των ονείρων μου δε μου λέει τίποτα για το Λουκά τον Θεραπευτή. Καταλήγω όμως ότι ο Λουκάς-Ερίωπας ταλανεύει τις ψυχές όσων είναι πρόθυμοι να τον ακούσουν. Και πιστεύω ότι το κάνει από αγάπη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 01:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ
Αγαπητέ Sesostris ρίξε μιά καλή ματιά στο παρακάτω λίνκ. Αν θές κράτησε σημειώσεις και τις συζητάμε. Κάπου συμφωνώ αλλά και κάπου διαφωνώ. Μόνο με τις δικές σου γνώσεις και του Κηφέα θα βγάλουμς άκρη. Άντε καλή ανάγνωση.

Was the Kaaba Originally a Hindu Temple?

http://www.hinduism.co.za/kaabaa.htm



Φίλε ΕΡΙΩΠΑ με έριξες κυριολεκτικά από τα σύννεφα . Γνώριζα ότι οι προϊσλαμικοί Άραβες λάτρευαν την Σελήνη , και ότι η Κάαμπα με τον μετεωρόλιθό της ήταν ανέκαθεν ιερό προσκύνημα με το ίδιο περίπου με το σημερινό τελετουργικό , αλλά το ότι υπήρξε Ινδουιστικός ναός , και ότι το μαύρο υφασμάτινο κάλυμμα τοποθετήθηκε για να καλύψουν τις παραστάσεις , δεν θα το φανταζόμουν ποτέ .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 01:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Terity:
Καταλήγω όμως ότι ο Λουκάς-Ερίωπας ταλανεύει τις ψυχές όσων είναι πρόθυμοι να τον ακούσουν. Και πιστεύω ότι το κάνει από αγάπη.

O Ερίωπας καλή μου φίλη είναι αδιάφορος όπως είναι και ο θεός αδιάφορος. Όλα τα υπόλοιπα είναι δημιουργήμτα των ποιητών οι οποίοι καλά-καλά δε γνωρίζουν τι σημαίνει "Αγάπη". Μπερδεύονται με τους μηρούς τους και ονομάζουν "Αγάπη" τον Έρωτα. Άλλο πράγμα ο "Έρωτας" και άλλο η "Αγάπη", μη τα μπλέκουμε.

Ο άνδρας "Αγαπάει", η γυναίκα "Ερωτεύεται". Η μητέρα "Αγαπάει" τα παιδιά της γι' αυτό και αυτά όσο εισπράτουν την αγάπη της παραμένουν ερωτευμένα μαζί της έτσι όπως ήταν και οι πρωτόγονοι λαοί που λάτρευαν την Μητέρα Θεά, τήν Δαμάτηρα, ή Φύση, ή Γη, ή Εριώπιδα.

Οι γυναίκες έχουν πάντοτε την ανάγκη μιάς μεγαλύτερης 'Αγάπης" για να μπορέσουν να επιβιώσουν, να "τεμαχίσουν το σώμα" της αγάπης και να το μοιράσουν έτσι ώστε να πολλαπλασιαστεί η Αγάπη και να θρέψει τον Άνθρωπο.
Δυστυχώς όμως αγαπητή μου φίλη κάποια άθλια υποκείμενα έχουν μετατρέψει σήμερα το "Ιερό Σκάφος" της αγάπης σε αντικείμενο Χρηματιστηρίου. Τα γραμμάτια όμως θα τα πληρώσουν μαζεμένα.
Θυμάσαι την Λυσιστράτη, που μόλις έφυγε ο Στράτος επαρέλυσε το κράτος και μαζί του και ο στρατός;

Φίλη μου, η μόνη "ελπίδα" δεν είναι αυτά τα ολίγα ποιητικά που λές αλλά εσύ η ίδια και όλο το γυναικείο φύλλο το οποίο αν δεν αναλάβει τις ευθύνες του σύντομα, "ψωμάκι" δεν θα μείνει για κανένα κερατά αχμαντινεντζατ πάνω στον πλανήτη.

Ερίωπας54
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 01:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris: Φίλε ΕΡΙΩΠΑ με έριξες κυριολεκτικά από τα σύννεφα . Γνώριζα ότι οι προϊσλαμικοί Άραβες λάτρευαν την Σελήνη , και ότι η Κάαμπα με τον μετεωρόλιθό της ήταν ανέκαθεν ιερό προσκύνημα με το ίδιο περίπου με το σημερινό τελετουργικό , αλλά το ότι υπήρξε Ινδουιστικός ναός , και ότι το μαύρο υφασμάτινο κάλυμμα τοποθετήθηκε για να καλύψουν τις παραστάσεις , δεν θα το φανταζόμουν ποτέ .


.....τις παραστάσεις με τα Ελληνικά έπη, αγαπητέ SESOSTRIS.

Ana daray


Ερίωπας53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 02:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερίωπα πρός τί η αντίστροφη μέτρηση?
Αν υποψιαστώ αυτό που υποψιάζομαι...
Αν το θέμα δε φτάσει στις 50 σελίδες ως οφείλει λόγω Ηλίου, θα κάνω απεργία πείνας...
Άντε μην αρχίσω με Κίρκες και γεράκια-Κύρκους και περάσω σε κουκουβάγιες και βάου και χε...και γίνουμε κουλουβάχατα!
Και μην ανησυχείτε για τη φαινομενική μου "έκρηξη"...
Ήλιος είμαι, εκρήξεις κάνω, πόσο μάλλον όταν θέλω να εκτροχιάσω αναιδείς αστεροειδείς...
Ερίωπα το πάτε τόσο καλά, μη σταματήσεις αδερφέ...

Υ.Γ. Βλέπεις τί μου κάνεις? Απ'τις 00.37 "παλεύω" με 10 αράδες..τώρα είδα τα υπόλοιπα πόστ...
Όσο για το γυναικείο φύλο: και μείς τί κάνουμε εδώ καλέ μου?
Κουκιά σπέρνουμε?
Τοξότης.
Ο νοών νοήτω...

Edited by - helios2012 on 05/03/2009 02:48:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 03:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε ΕΡΙΩΠΑ με έριξες κυριολεκτικά από τα σύννεφα . Γνώριζα ότι οι προϊσλαμικοί Άραβες λάτρευαν την Σελήνη , και ότι η Κάαμπα με τον μετεωρόλιθό της ήταν ανέκαθεν ιερό προσκύνημα με το ίδιο περίπου με το σημερινό τελετουργικό , αλλά το ότι υπήρξε Ινδουιστικός ναός , και ότι το μαύρο υφασμάτινο κάλυμμα τοποθετήθηκε για να καλύψουν τις παραστάσεις , δεν θα το φανταζόμουν ποτέ .

Είναι πράγματι εκπληκτικό αυτό, φίλε Sesostris. Εγώ χάθηκα με τη Μερκάμπα και δεν είχα ανοίξει το link του Ερίωπα. Το άνοιξα για λίγο, τώρα, από περιέργεια, και έίδα πως έχει πολλά ενδιαφέροντα. Θα ασχοληθώ αύριο μ'αυτό.

Πρώτα θα σας πω για την περιπλάνησή μου με την Μερκάμπα, Κάμπα, Κάαμπα ...κτλ. καταλήγοντας και πάλι στην αρχή (δηλ. να μελετήσω τη βασική λέξη της Μερκάμπα). Καταθέτω τα συμπεράσματα:

Η πρώτη λέξη προφέρεται "Μάρκαμπ" = "Markab" Και σημαίνει "πλοίο". Εύκολα θα μπορούσαμε σε μια παλαιότερη γραφή να υπήρχε στο "μπε", φίλε Sesostris, μια "φάτχα" οπότε θα είχαμε τη λέξη "Μαρκάμπα" = "Markaba".

Υπάρχει και μία δεύτερη λέξη στη συνέχεια που προφέρεται "Μαράακιμπ", που έχει την ίδια έννοια.

Πάντως πρέπει να παρατηρήσουμε ότι υπάρχουν συγγενείς παραλλαγές μιας λέξης που έχουν την ίδια έννοια. Δεν ξέρω αν κάναμε την υπόθεση ότι μια άλλη παραλλαγή της λέξης ήταν "Μαρκάαμπα", θα ήταν μεγάλη παρέκκλιση, οπότε θα είχαμε τη λέξη "Μαρ-Κάαμπα" ή "Μερ-Κάαμπα", αφού το "έψιλον" στα Αραβικά δεν δημιουργείται με κανενός είδους τονισμό, αλλά μπορεί να υπάρξει μια φωνητική μόνο απόχρωση μεταξύ της "φάτχα" και της "κάσρα" ( δηλαδή μεταξύ του του "Α" και του "Ι").

Πήγα στη συνέχεια στη λέξη "Κάμπα" που σημαίνει: Ανέτρεψε. Δεν νομίζω ότι μας λέει τίποτα αυτό. Δεν νομίζετε ;

Τι λες φίλε Sesostris για όλα αυτά ;

ΥΓ.: Όπως μπορείς δε να δείς, για ακόμη μια φορά, η λέξη πλοίο στο "Google Translate" είναι τελείως διαφορετική από αυτήν του λεξικού του Θαλασσινού που παραθέτω.

ΚηφεύςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 04:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
γυναικείο φύλλο

quote:
helios2012:
Όσο για το γυναικείο φύλο:

Τι περίεργη σύμπτωση.
Με το "γυναικείο φύλλο" εννοούσα κάτι ανάλογο με τον "Φύλλο" Ήλιο αλλά σε θηλυκή έκδοση. Τελικά το σχολίασε ένας ...φίλος Ήλιος.

"Φύλλος" και ο Απόλλων.

Ερίωπας52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 05:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Οπότε αναπαύσου στις Δάφνες σου και σταμάτα το countdown...
Τι θές, να με σκάσεις (δεν είμαι και όνος, ήλιος είμαι) και να εκραγώ???
Αχ βρέ Ό-μηρε με την Ηλιάδα σου!
Τοξότις)

Παρακαλώ συνεχίστε...!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 14:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπατία...σειρά μου να τα πάρω στην κράνα...

quote:

quote:
Terity:
Καταλήγω όμως ότι ο Λουκάς-Ερίωπας ταλανεύει τις ψυχές όσων είναι πρόθυμοι να τον ακούσουν. Και πιστεύω ότι το κάνει από αγάπη.

O Ερίωπας καλή μου φίλη είναι αδιάφορος όπως είναι και ο θεός αδιάφορος



Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που λες ότι ο Θεός είναι αδιάφορος. Για μένα ο Θεός δεν είναι τίποτα άλλο από αγάπη για όλα του τα δημιουργήματα, για όλο το σύμπαν. Πώς μπορεί ένας αδιάφορος Θεός να έχει δημιουργήσει τέτοια ομορφιά;

quote:

Όλα τα υπόλοιπα είναι δημιουργήμτα των ποιητών οι οποίοι καλά-καλά δε γνωρίζουν τι σημαίνει "Αγάπη". Μπερδεύονται με τους μηρούς τους και ονομάζουν "Αγάπη" τον Έρωτα. Άλλο πράγμα ο "Έρωτας" και άλλο η "Αγάπη", μη τα μπλέκουμε.


Σου υπενθυμίζω ότι υποσχέθηκες να αποκωδικοποιήσεις το "μηρό". Μήπως ήρθε η ώρα του;

quote:

Ο άνδρας "Αγαπάει", η γυναίκα "Ερωτεύεται". Η μητέρα "Αγαπάει" τα παιδιά της γι' αυτό και αυτά όσο εισπράτουν την αγάπη της παραμένουν ερωτευμένα μαζί της έτσι όπως ήταν και οι πρωτόγονοι λαοί που λάτρευαν την Μητέρα Θεά, τήν Δαμάτηρα, ή Φύση, ή Γη, ή Εριώπιδα.


Τώρα ποιος είναι μισογύνης; Σαν τον φίλο σου τον Παύλο που τη μια ήθελε τη γυναίκα μέσα στις συνάξεις με τους πιστούς γιατί τη θεωρούσε ίση με τον άντρα αφού και εκείνη ήταν οντότητα του Θεού και την άλλη την έδιωχνε λέγοντας πως δεν έπρεπε να συμμετάσχει στις συνάξεις, ότι έπρεπε να υποτάσσεται στον άντρα και να μη μιλά παρά μόνο στο σπίτι εάν είχε απορίες. Είναι δυνατόν, Ερίωπα, εσύ να λες ότι η γυναίκα δεν αγαπάει; Σα μάνα σε διαβεβαιώ ότι η αγάπη που νιώθω για τα παιδιά μου είναι εντελώς διαφορετική από την αγάπη που νιώθω για τη μάνα μου, για τα αδέρφια μου, για έναν άγνωστο, για τον άντρα που αγγίζει την ψυχή μου. Ίσως να αλλάζει ο βαθμός, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το χαρακτηρίσω πάντως αγάπη είναι όλα. Ακόμη και ο έρωτας.

quote:

Οι γυναίκες έχουν πάντοτε την ανάγκη μιάς μεγαλύτερης 'Αγάπης" για να μπορέσουν να επιβιώσουν, να "τεμαχίσουν το σώμα" της αγάπης και να το μοιράσουν έτσι ώστε να πολλαπλασιαστεί η Αγάπη και να θρέψει τον Άνθρωπο. Δυστυχώς όμως αγαπητή μου φίλη κάποια άθλια υποκείμενα έχουν μετατρέψει σήμερα το "Ιερό Σκάφος" της αγάπης σε αντικείμενο Χρηματιστηρίου. Τα γραμμάτια όμως θα τα πληρώσουν μαζεμένα. Θυμάσαι την Λυσιστράτη, που μόλις έφυγε ο Στράτος επαρέλυσε το κράτος και μαζί του και ο στρατός;


Δεν πιστεύω ότι η αγάπη που έχει ανάγκη μια γυναίκα διαφέρει στο ελάχιστο από αυτή που έχει ένας άντρας. Χωρίς αγάπη, ο άνθρωπος πεθαίνει. Ακόμη και τροφή να έχει, πεθαίνει, ή είναι πολύ δυστυχισμένος.

quote:

Φίλη μου, η μόνη "ελπίδα" δεν είναι αυτά τα ολίγα ποιητικά που λές αλλά εσύ η ίδια και όλο το γυναικείο φύλλο το οποίο αν δεν αναλάβει τις ευθύνες του σύντομα, "ψωμάκι" δεν θα μείνει για κανένα κερατά αχμαντινεντζατ πάνω στον πλανήτη.

Δε νομίζω ότι μιλάω καθόλου ποιητικά. Τα βάζεις με το γυναικείο φύλλο. Το αντρικό πού το πας; Δεν βλέπετε ότι αιώνες τώρα η ενέργεια που κυριαρχεί στον πλανήτη μας είναι αντρική; Και γι'αυτό έχουμε φτάσει στα αίσχη που έχουμε φτάσει; Δεν αντιλαμβάνεστε ότι εσείς οι άντρες είστε εκείνοι που πρέπει να έρθετε σε μεγαλύτερη επαφή με τη θηλυκή πλευρά του εαυτού σας και να την αφήσετε επιτέλους να εκφραστεί; Η Μητέρα Θεά, η Δαμάτηρα, ή Φύση, ή Γη, ή Εριώπιδα έχουν θηλυκή ενέργεια και την έχετε ρημάξει αφού έχετε αποσυνδεθεί από αυτή μέσα σας. Μαλακώστε λιγάκι.

Ελευθερία

Edited by - Terity on 05/03/2009 14:46:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 17:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...θα ήταν μεγάλη παρέκκλιση, οπότε θα είχαμε τη λέξη "Μαρ-Κάαμπα" ή "Μερ-Κάαμπα", αφού το "έψιλον" στα Αραβικά...
Κηφεύς

Κηφεύς... πες μου σε παρακαλώ εάν το "Μαρ" ή το "Μερ" στη λέξη αυτή σημαίνει κάτι από μόνο του;

ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 18:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς... πες μου σε παρακαλώ εάν το "Μαρ" ή το "Μερ" στη λέξη αυτή σημαίνει κάτι από μόνο του;


Terity , διεχώρισα την λέξη "Μερ-Κάμπα", στα δύο γιατί ήθελα να συμεριλάβω τη λέξη Κάμπα ή "Κάαμπα", και τη λέξη "Μερ" που παραπέμπει στην Γαλλική λέξη mère, που σημαίνει "μητέρα", ή ακόμη και στην mer, που σημαίνει "θάλασσα".

Θα μου πεις και γιατί το έκανες αυτό. Απλώς για προβληματισμό. Μπορεί για κάποιον από τους συνομιλητές να σημαίνει κάτι.

Φιλικά

ΚηφεύςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 18:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κηφεύς... πες μου σε παρακαλώ εάν το "Μαρ" ή το "Μερ" στη λέξη αυτή σημαίνει κάτι από μόνο του;


Terity , διεχώρισα την λέξη "Μερ-Κάμπα", στα δύο γιατί ήθελα να συμεριλάβω τη λέξη Κάμπα ή "Κάαμπα", και τη λέξη "Μερ" που παραπέμπει στην Γαλλική λέξη mère, που σημαίνει "μητέρα", ή ακόμη και στην mer, που σημαίνει "θάλασσα".

Θα μου πεις και γιατί το έκανες αυτό. Απλώς για προβληματισμό. Μπορεί για κάποιον από τους συνομιλητές να σημαίνει κάτι.

Φιλικά

Κηφεύς


Ευχαριστώ. Μητέρα λοιπόν. Θυμάστε την άσκηση του δίσκου/σβούρας; Το Μπα και το Κα; Σκοπός της ήταν η ενεργοποίηση της εσωτερικής Αργούς/Μερκάμπας. Η δημιουργία ενός διαύλου μεταξύ του αιθερικού μας σώματος ΚΑ και του ανώτερού μας εαυτού/αστρικού μας σώματος ΒΑ (Μπα).
Όταν επιτευχθεί αυτός λοιπόν ο δίαυλος τότε μάλλον καταλήγουμε στη Μητέρα, στην πηγή...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 18:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευχαριστώ. Μητέρα λοιπόν. Θυμάστε την άσκηση του δίσκου/σβούρας; Το Μπα και το Κα; Σκοπός της ήταν η ενεργοποίηση της εσωτερικής Αργούς/Μερκάμπας. Η δημιουργία ενός διαύλου μεταξύ του αιθερικού μας σώματος ΚΑ και του ανώτερού μας εαυτού/αστρικού μας σώματος ΒΑ (Μπα).
Όταν επιτευχθεί αυτός λοιπόν ο δίαυλος τότε μάλλον καταλήγουμε στη Μητέρα, στην πηγή...

Να λοιπόν, Terity, που βγήκε κάτι το ενδιαφέρον.

Για να δούμε τι θα πουν, πάνω σ'αυτό και οι υπόλοιποι συνομιλητές.

ΚηφεύςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 20:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο θεός των ονείρων σου τι λέει για τον Λουκά τον θεραπευτή;

Δεν ήξερα ότι ο Απ. Λουκάς ήταν τόσο ευαίσθητη ψυχή.
http://www.parembasis.gr/2000/00_10_13.htm

Λέει ότι ακολούθησε παντού τον Απ. Παύλο. Ο Απ. Παύλος δεν είχε κάνει και ένα πέρασμα/πρσκήνυμα στην Κρήτη; Ήταν και ο Λουκάς μαζί του, άραγε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 21:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ερίωπα

Πέραν της εύστοχης παρα τήρησης του Sesostris την οποία παραθέτω αμέσως παρακάτω, για υπενθύμηση:

quote:
Sesostrs: Φίλε ΕΡΙΩΠΑ με έριξες κυριολεκτικά από τα σύννεφα . Γνώριζα ότι οι προϊσλαμικοί Άραβες λάτρευαν την Σελήνη , και ότι η Κάαμπα με τον μετεωρόλιθό της ήταν ανέκαθεν ιερό προσκύνημα με το ίδιο περίπου με το σημερινό τελετουργικό , αλλά το ότι υπήρξε Ινδουιστικός ναός , και ότι το μαύρο υφασμάτινο κάλυμμα τοποθετήθηκε για να καλύψουν τις παραστάσεις , δεν θα το φανταζόμουν ποτέ .

...βρήκα, μέχρι τώρα, στο link που μας παρέθεσες τρία ενδιαφέροντα αποσπάσματα στα οποία έκανα ελεύθερη μετάφραση από τα Αγγλικά (διότι η μετάφραση του Google δεν είναι και τόσο καλή), τα οποία παραθέτω αμέσως παρακάτω:

..."Παραδοσιακές αναφορές , λέγουν ότι μία από τις θεότητες μεταξύ των 360 που καταστράφηκαν όταν η χώρα κατακτήθηκε , ήταν αυτή του Κρόνου . Μία άλλη ήταν της Σελήνης και ακόμη μία ήταν μία που την αποκαλούσαν Αλλάχ . Αυτό δείχνει ότιστην Kaaba οι Άραβες λάτρεψαν τους εννέα πλανήτες στις προϊσλαμικές ημέρες.
Στην Ινδία, η πρακτική της “Navagraha” puja , που είναι η λατρεία των εννέα πλανητών, εξακολουθεί να υπάρχει . Δύο από αυτές τις θεότητες είναι ο Κρόνος και η Σελήνη ."

Μπορούμε να το σχολιάσουμε αργότερα.

Παραθέτω το δεύτερο απόσπασμα:

... "Στη σανσκριτική γλώσσα οι λέξεις Αλλάχ , Akka και AmbA είναι συνώνυμες .

Ο όρος “ALLAH” (Αλλάχ) αποτελεί μέρος Σανσκριτικών τραγουδιών επίκλησης της θεάς Durga , γνωστή και ως Bhavani , Chandi και Mahishasurmardini.

Η Ισλαμική λέξη για το Θεό , ως εκ τούτου , δεν αποτελεί καινοτομία αλλά η αρχαία σανσκριτική ονομασία που διατηρείται και συνεχίστηκε από το Ισλάμ .

Allah (Αλλάχ) σημαίνει στα Σανσκριτικά « ή μητέρα » και « η Θεά μητέρα » ."

Και προχωράω στην τρίτη παράγραφο:

..."Η ταυτότητα των συστημάτων Unani Ayurvedic δείχνει ότι Unani είναι ο Αραβικός προσδιορισμός που ορίζει το είδος διδαχής του συστήματος διοίκησης Ayurvedic που έπρεπε να εφαρμόζεται στην Αραβία όταν αυτή (η Αραβία) αποτελούσε μέρος της Ινδικής αυτοκρατορίας ."

Το σημαντικό είναι ότι με τη λέξη Unani = Γιουνάνι, αποκαλούσαν οι Αιγύπτιοι εμάς τους Έλληνες στην Αίγυπτο. Που αυτό μας λέει ότι: Unani Ayurvedic σημαίνει Ελληνικό Ayurvedic .

Φιλικά

Κηφεύς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2009, 00:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς
Είναι πράγματι εκπληκτικό αυτό, φίλε Sesostris. Εγώ χάθηκα με τη Μερκάμπα και δεν είχα ανοίξει το link του Ερίωπα. Το άνοιξα για λίγο, τώρα, από περιέργεια, και έίδα πως έχει πολλά ενδιαφέροντα. Θα ασχοληθώ αύριο μ'αυτό.
Πρώτα θα σας πω για την περιπλάνησή μου με την Μερκάμπα, Κάμπα, Κάαμπα ...κτλ. καταλήγοντας και πάλι στην αρχή (δηλ. να μελετήσω τη βασική λέξη της Μερκάμπα). Καταθέτω τα συμπεράσματα:

Η πρώτη λέξη προφέρεται "Μάρκαμπ" = "Markab" Και σημαίνει "πλοίο". Εύκολα θα μπορούσαμε σε μια παλαιότερη γραφή να υπήρχε στο "μπε", φίλε Sesostris, μια "φάτχα" οπότε θα είχαμε τη λέξη "Μαρκάμπα" = "Markaba".
Υπάρχει και μία δεύτερη λέξη στη συνέχεια που προφέρεται "Μαράακιμπ", που έχει την ίδια έννοια.
Πάντως πρέπει να παρατηρήσουμε ότι υπάρχουν συγγενείς παραλλαγές μιας λέξης που έχουν την ίδια έννοια. Δεν ξέρω αν κάναμε την υπόθεση ότι μια άλλη παραλλαγή της λέξης ήταν "Μαρκάαμπα", θα ήταν μεγάλη παρέκκλιση, οπότε θα είχαμε τη λέξη "Μαρ-Κάαμπα" ή "Μερ-Κάαμπα", αφού το "έψιλον" στα Αραβικά δεν δημιουργείται με κανενός είδους τονισμό, αλλά μπορεί να υπάρξει μια φωνητική μόνο απόχρωση μεταξύ της "φάτχα" και της "κάσρα" ( δηλαδή μεταξύ του του "Α" και του "Ι").
Πήγα στη συνέχεια στη λέξη "Κάμπα" που σημαίνει: Ανέτρεψε. Δεν νομίζω ότι μας λέει τίποτα αυτό. Δεν νομίζετε ;
Τι λες φίλε Sesostris για όλα αυτά ;
ΥΓ.: Όπως μπορείς δε να δείς, για ακόμη μια φορά, η λέξη πλοίο στο "Google Translate" είναι τελείως διαφορετική από αυτήν του λεξικού του Θαλασσινού που παραθέτω.
Κηφεύς



Φίλε Κηφεύ και εγώ είμαι προβληματισμένος με το "Google Translate" .
Για το πλοίο και την βάρκα γνώριζα κι΄ εγώ την λέξη "Μάρκαμπ" = "Markab" πληθυντικός "Μαράακιμπ" και προφέρεται με μια φωνητική χροιά πρός το ε . Για το βαπόρι χρησιμοποιείται η λέξη "Σαφίνα" = "Safina"
Όσο για την τελευταία λέξη "Ράκαμπ" = "Rakab" , είναι ο αόριστος του "Άρκαμπ" = "Arkab" που έχει πολλαπλές σημασίες «Ιππεύω» , «Επιβιβάζομαι» , ανεβαίνω επάνω σε ποδήλατο , τραμ , κλπ . Πάντως το 1999 που ήμουν με την σύζυγό μου στην Αίγυπτο , όλοι αυτές τις δύο λέξεις χρησιμοποιούσαν "Μάρκαμπ" και "Σαφίνα" .

Υ.Γ.
Και κάτι ακόμα , προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το "Google Translate" ανάποδα δηλαδή από Αραβικά σε Ελληνικά , αλλά δεν τα κατάφερα .

*

Edited by - Sesostris on 06/03/2009 00:32:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy