ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τι είναι αλήθεια ο Χριστιανισμός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 17:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια έχετε αναρωτηθεί τι είναι Χριστιανισμός; Σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία το 98% του Ελληνικού πληθυσμού δηλώνουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Σύμφωνα πάντα με τις στατιστικές το 17,4% του παγκόσμιου πληθυσμού δηλώνουν Χριστιανοί Καθολικοί και το 1/3 περίπου του παγκόσμιου πληθυσμού, δηλαδή περίπου 2.000.000.000 άνθρωποι δηλώνουν Χριστιανοί, διαφόρων δόγματων. Επίσης υπάρχουν 6.000 Χριστιανικές Εκκλησίες, δόγματα, Ομολογίες, Κινήσεις, Σέχτες κλπ., που έδρασαν ή δρουν σε όλο τον κόσμο, εδώ και δύο χιλιετίες και τα περισσότερα ισχυρίζονται ότι έχουν την μια και μοναδική αλήθεια του Χριστού.

Όμως τι είναι Χριστιανισμός; Μήπως ο Χριστιανισμός είναι αυτό που γράφει η αστυνομική ταυτότητα κάποιου ή η ληξιαρχική πράξη γέννησης του; Μήπως είναι ο πανάγιος τάφος, το τίμιο ξύλο, η ιερά σινδόνη, το άγιο δισκοπότηρο, η ζώνη της παναγίας και τα ιερά λείψανα; Μήπως είναι η αγία έδρα του Βατικανού ή ο Ορθόδοξος οικουμενικός θρόνος στην Κωνσταντινούπολη; Μήπως είναι οι στολισμένοι δρόμοι, οι στολισμένες βιτρίνες, τα στολισμένα σπίτια, τα δώρα στα παιδιά, η γαλοπούλα και το χριστουγεννιάτικο τραπέζι την περίοδο των Χριστουγέννων; Ή μήπως είναι ο επιτάφιος, οι λαμπάδες, το τσούγκρισμα των κόκκινων αυγών, οι σούβλες με τα αρνιά και τα κοκορέτσια και οι χοροί το Πάσχα; Μήπως ο Χριστιανισμός είναι οι σταυροφορίες και οι "ιεροί πόλεμοι", μήπως είναι η "ιερά εξέταση" του μεσαίωνα ή μήπως οι σφαγές του περασμένου αιώνα με τις ευλογίες των ιερέων; Μήπως ο Χριστιανισμός είναι τα χρυσοποίκιλτα άμφια, η "ιερή χλιδή", οι "ιερές μπίζνες" και οι συνδιαλλαγές με τις πολιτικές εξουσίες όποιες και αν είναι αυτές; Μήπως είναι τα σκάνδαλα των ιερέων;

Τι από όλα αυτά είναι ο Χριστιανισμός; Τι εννοούμε όταν αναφερόμαστε στον Χριστιανισμό; Τι σημαίνει να είναι κάποιος Χριστιανός; Τι αρχές και αξίες πρεσβεύει ο Χριστιανισμός; Τελικά τι από όλα αυτά δίδαξε ο Χριστός;

Προσωπικά αντιλαμβάνομαι πως τίποτε από αυτά δεν είναι Χριστιανισμός, όπως δεν είναι Ισλάμ το να ζώνονται κάποιοι με αυτόματα και χειροβομβίδες, να μπαίνουν στα ξενοδοχεία ή στις συναγωγές και να σκοτώνουν όποιον βρεθεί μπροστά τους, ή όπως δεν ήταν Κομουνισμός, ο κόκκινος φασισμός που εφαρμόστηκε για έναν αιώνα σχεδόν στις χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ. Αυτό όμως που θέλω να μάθω είναι, τι είναι τελικά Χριστιανισμός. Τι πνευματική παρακαταθήκη άφησε ο Χριστός και πως δίδαξε τους ανθρώπους να ζουν. Όποιος γνωρίζει παρακαλείτε να μας πει ή τουλάχιστον ας συνεισφέρει με τις γνώσεις του ή την άποψη του. Γιατί όταν μάθεις, τι είναι κάτι, μπορείς εύκολα να διακρίνεις επίσης, τι δεν είναι.

Ως θεματοθέτης επιθυμώ η κουβέντα να γίνει σε αυτά τα πλαίσια. Δεν με ενδιαφέρει να δω στο συγκεκριμένο θέμα τι κάνουν αυτοί που ισχυρίζονται ότι είναι Χριστιανοί, αλλά τι δίδαξε ο Χριστός. Δόξα το θεό, όπως παρατήρησα υπάρχουν δεκάδες θέματα που ασχολούνται με τα στραβά και ανάποδα διαφόρων θρησκειών ή ιδεολογιών. Ας σταματήσουμε να ποδοσφαιροποιούμε τις αναζητήσεις και τις συζητήσεις μας σχετικά με τις θρησκείες, τις ιδεολογίες ή τις κοσμοθεωρίες. Ας σταματήσουμε να αρκούμαστε στο να λέμε…. οι ιερείς σας κάνανε αυτά τα αίσχη…. ναι, αλλά οι δικοί σας κάνανε χειρότερα…. οι οπαδοί μας κάνανε αυτό και οι δικοί σας αυτό…… Ας ψάξουμε να βρούμε την ουσία του Χριστιανισμού. Έτσι ίσως κάποιοι επιλέξουν να προσπαθήσουν πιο πολύ να είναι, παρά να αποκαλούνται Χριστιανοί. Άλλοι πάλι, ίσως αρκεστούν στο να λέγονται απλώς Χριστιανοί, άλλοι ίσως επιλέξουν κάτι άλλο…. ποιος ξέρει….

Και εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω από τους συνφορουμίστες παρόμοια θέματα σχετικά με το τι αντιπροσωπεύουν στην ουσία και άλλες θρησκείες ή ιδεολογίες όπως π.χ. το Ισλάμ, ο Δωδεκαθεϊσμός, ο Σατανισμός κ.α. ώστε να δω ποιά η κοσμοθεωρία τους, ποιές οι αξίες που πρεσβεύουν και τι καλό έχουν να προσφέρουν στην ανθρωπότητα.

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 19:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προσωπικά αγαπητέ μου, θα ήθελα πολύ - μα πάρα πολύ όμως - να κουβεντιάσω μαζί σου μιας και δεν κρύβεις - και μπράβο σου - την ιδιότητά σου ή τέλος πάντων αυτό που πρεσβεύεις. Γιατί πολλές φορές έχω δεχτεί - ξέρεις, Κυριακή πρωϊ, απλά δεν είχα ποτέ χρόνο και τους έδιωχνα τους ανθρώπους και τώρα έτσι με το φόρουμ και με σένα μου δίνεται αυτή η ευκαιρία - τοκ τοκ η πόρτα, ποιος είναι ; τσουπ η Σκοπιά μαζί με ένα κοριτσάκι, μπαμπάς - κόρη, η μαμά - γιος. Ποτέ ως τώρα, μπαμπάς - γιος και μάνα - κόρη δεν ήρθαν. Δεν ξέρω, πολιτική των Ιεχωβάδων είναι αυτό ; Συμβολίζει κάτι ή απλά δεν έτυχε ; Δεν ξέρω. Τέλος πάντων. Πάμε παρακάτω >

Έχεις κάποιες απορίες απ' ότι διάβασα. Κατ' αρχήν, πρέπει να ξέρεις πως δεν είμαι Χριστιανός. Όχι γιατί δεν γουστάρω τον Χριστιανισμό, αλλά γιατί - θα σου εξηγήσω παρακάτω.

Χριστιανός λοιπόν, είναι αυτός ο άνθρωπος ο οποίος ζει και πράττει κατ' εντολήν του Ιησού Χριστού. Κυριολεκτικά! Δηλ. κάνει ότι έκανε ο Ιησούς Χριστός. Δηλ. Χριστιανός είναι αυτός ο οποίος άμα πας εσύ και του ρίξεις ένα μπουκέτο στην μάπα, αυτός θα σου γυρίσει και το άλλο μάγουλο και θα σου πει, "ρίξε κι από εδώ !". Αυτός είναι ο Χριστιανός. Αυτός ο οποίος έχει δύο μπουφάν στην γκαρνταρόμπα του κι επειδή έχει δύο μπουφάν, δίνει το ένα σε κάποιον που δεν έχει και μένει μόνο με ένα. Αυτός είναι ο Χριστιανός. Ο πραγματικός Χριστιανός, ο ορίτζιναλ, όχι ο γιαλαντζί, ο τάχαμ. Τέτοιους γιαλαντζί Χριστιανούς έχουμε πολλούς - και το φόρουμ, τίγκα είναι από τέτοιους, εγώ δεν μιλάω γι' αυτούς τους τάχαμ - , γράφεις παραπάνω κάτι ποσοστά - δεν ξέρω κατά πόσο είναι αληθινά βέβαια, δεν πειράζει, τέλος πάντων. Εγώ μιλάω για τους πραγματικούς Χριστιανούς. Τους ορίτζιναλ. Κατ' επέκτασην λοιπόν του παραπάνω ορισμού, Μωαμεθανός είναι αυτός που πράττει κατ΄ εντολήν του Μωάμεθ, Βουδιστής είναι αυτός που πράττει και ζει κατ' εντολήν του Βούδα, και πάει λέγοντας.

Τώρα, εγώ, άμα εσύ έρθεις και μου ρίξεις ένα μπουκέτο, θα σου ρίξω ένα κλοτσίδι. Δεν θα σου γυρίσω και το άλλο μάγουλο, θα σε πλακώσω στο ξύλο. Ή άμα ανοίξεις την ντουλάπα μου, θα δεις ένα δερμάτινο, ένα τζάκετ, ένα μπουφάν, 4-5 ζευγάρια παπούτσια, τέτοια πράγματα δηλ. Γι' αυτό παραπάνω λέω πως εγώ δεν είμαι Χριστιανός. Προσπαθώ να γίνω όμως Χριστιανός. Πρόσεξε > να γίνω. Τώρα, το γιατί προσπαθώ να γίνω, αυτό άμα θες το κουβεντιάζουμε παρακάτω. Πρέπει επίσης να σου πω, πως δεν παραδέχομαι την Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία. Δηλ. μην αρχίσεις να μου μιλάς, για ιερατεία, για παπάδες, για συνόδους, για αρχιεπισκόπους και τέτοια γιατί θα τα χαλάσουμε. Και επίσης, μην αρχίσεις να μου μιλάς για τον "Θεό". Ας τον αφήσουμε τον θεό στην ησυχία του. Δεν μας ενοχλεί, ας μην τον ενοχλούμε. Μια χαρά κάνει την δουλειά του.

Παραδέχομαι μονάχα τον εκφραστή του Χριστιανισμού, τον επικεφαλή δηλ. αυτής της διδασκαλίας, το διδάσκαλο δηλ. τον master, τον Ιησού Χριστό ή τον Ιησού τον Ναζοραίο και πρόσεξε - παραδέχομαι τον Λόγο Του. Το τι είπε δηλ. αυτός ο τύπος. Το τι είπε. Όχι το τι έκανε. Το τι είπε. Επειδή φυσικά δεν έζησα το 33 μ.Χ και δεν ήμουν φιλαράκι με αυτόν τον Ιησού για να ακούσω με τα ίδια μου τα αυτιά την επί του Όρους ομιλία, είμαι αναγκασμένος να δεχτώ ένα βίβλιο το οποίο το έχουν γράψει οι Απόστολοί του. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι παραφρασμένο από τους ίδιους τους Αποστόλους, αλλά τουλάχιστον σε όσα μεταφέρονται ως λόγο του Ιησού, ότι αυτά π.χ είπε ο Ιησούς, στις παραβολές π.χ ή σε διάφορες φράσεις / προτάσεις του ίδιου του Ιησού, σ' αυτά, δεν έχω καμία αντίρρηση.

Πρόσεξε τώρα > Δεν με απασχολεί αν υπήρξε ή όχι αυτός ο άνθρωπος, αν ήταν δηλ. πραγματικό πρόσωπο ή όχι. Δεν με απασχολεί αν τον έλεγαν Ιησού, Γιαχβέ, Μαχβέ, Μήτσο, Πέτρο ή Καζαμπούμπου. Δεν με νοιάζει. Με απασχολεί ο Λόγος Του. Και όταν λέω Λόγος, εννοώ τον Λόγο κατά Ηράκλειτο, έτσι όπως εννοεί ο Ηράκλειτος δηλ. τον Λόγο. Ως Αλήθεια δηλ. Μία και Μοναδική. Δεν εννοώ το συντακτικό του δηλ. Εννοώ το βαθύτερο νόημα των λόγων του. Το τι υπάρχει πίσω από το "ου γαρ οίδασι τι ποιούσι , π.χ, αυτό με απασχολεί. Ποια αλήθεια κρύβει ο λόγος του Ιησού, αυτό με νοιάζει κι άμα θες το κουβεντιάζουμε κι αυτό.

Και τον παραδέχομαι με τον ίδιο τρόπο που παραδέχομαι και τον Βούδα. Τον Λόγο του Βούδα, έτσι ; Ή τον Λάο Τσε, τον Λόγο του. Δηλ. παραδέχομαι όλα αυτά που είπαν αυτοί οι τύποι. Επίσης, πρέπει να ξέρεις πως έχω τελειώσει το Φυσικό του Α.Π.Θ, πως εργάζομαι και πως πληρώνω την τροφή και την στέγη μου.

Εγώ λοιπόν, προσωπικά, Χριστιανό - με την έννοια που αναφέρω παραπάνω - δεν έχω γνωρίσει στην ζωή μου. Χριστιανό ορίτζιναλ δηλ. Δεν ξέρω αν έχεις γνωρίσει εσύ τέτοιους ανθρώπους. Έχεις ;

Επίσης, θα ήθελα βασικά να καταλάβω ποιες είναι οι βασικές διαφορές των Ιεχωβάδων από τους Ορθόδοξους. Δηλ. γιατί ρε παιδί μου υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός ; (με δυο λόγια αν θες μου λες, όχι πολλά, γιατί δεν είναι το θέμα μας αυτό)

Αν θέλεις απαντάς, για να προχωρήσει το θέμα και να γίνεται και κουβέντα ...


Edited by - zip on 03/12/2008 20:19:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 19:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζip χαίρομαι που σε βρίσκω...!

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 21:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ προσωπικά αγαπητέ μου, θα ήθελα πολύ - μα πάρα πολύ όμως - να κουβεντιάσω μαζί σου μιας και δεν κρύβεις - και μπράβο σου - την ιδιότητά σου ή τέλος πάντων αυτό που πρεσβεύεις. Γιατί πολλές φορές έχω δεχτεί - ξέρεις, Κυριακή πρωϊ, απλά δεν είχα ποτέ χρόνο και τους έδιωχνα τους ανθρώπους και τώρα έτσι με το φόρουμ και με σένα μου δίνεται αυτή η ευκαιρία - τοκ τοκ η πόρτα, ποιος είναι ; τσουπ η Σκοπιά μαζί με ένα κοριτσάκι, μπαμπάς - κόρη, η μαμά - γιος. Ποτέ ως τώρα, μπαμπάς - γιος και μάνα - κόρη δεν ήρθαν. Δεν ξέρω, πολιτική των Ιεχωβάδων είναι αυτό ; Συμβολίζει κάτι ή απλά δεν έτυχε ; Δεν ξέρω. Τέλος πάντων. Πάμε παρακάτω >

Αγαπητέ zip κατ’ αρχήν, οφείλω να ξεκαθαρίσω κάτι πριν προχωρήσω την συμμετοχή μου στις συζητήσεις του forum, κυρίως γιατί όπως αντιλαμβάνομαι πολλοί έχουν ανάγκη να γνωρίζουν την ιδιότητα και το υπόβαθρο του συνομιλητή τους όταν συζητάνε και δεν το παρεξηγώ. Οφείλω λοιπόν να πω κάποια πράγματα για μένα ώστε να γνωρίζουν όλοι με ποιον μιλάνε.

Καταρχήν γεννήθηκα σε μια οικογένεια Μαρτύρων του Ιεχωβά και μεγάλωσα μαθαίνοντας τις αρχές και τις διδασκαλίες αυτής της θρησκείας, η οποία είναι ανάμεσα στις 6.000 που προανέφερα και που όπως όλες υποστηρίζουν πως διδάσκουν αλλά και ζουν σύμφωνα με την αλήθεια του Χριστού. Βέβαια ο Χριστός ήταν ένας, μια και η διδασκαλία του - η οποία κατά βάση είναι πολύ απλή - άρα μια και η αλήθεια για τον Χριστιανισμό. Τώρα το πώς έφτασε αυτή η μια αλήθεια να έχει 6.000 τουλάχιστον διαφορετικές εκδοχές είναι κάτι που δεν μπορώ να σου απαντήσω. Εγώ προσωπικά τα τελευταία χρόνια είχα αδρανοποιηθεί από αυτήν την θρησκεία και επειδή δεν μου αρέσει να κοροϊδεύω τον εαυτό μου, αποφάσισα και επίσημα να αποχωρήσω και να σταματήσω να λέγομαι Μάρτυρας του Ιεχωβά καθώς προσωπικά αισθανόμουν ότι η ζωή μου δεν αντιπροσώπευε πλέον τις αρχές αυτής της θρησκείας. Ένας επιπλέον λόγος που το έκανα αυτό είναι γιατί εμένα προσωπικά δεν με κάλυπταν ορισμένες διδασκαλίες, και ερμηνείες αυτής της θρησκείας. Έτσι έπαψα να πιστεύω πλέον ότι οι Μάρτυρες του Ιεχωβά κατέχουν την μια απόλυτη αλήθεια. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι διέγραψα όλα όσα έμαθα τα περασμένα χρόνια, καθώς πιστεύω ότι έμαθα αρκετά καλά και χρήσιμα πράγματα. Όμως προσωπικά δεν πιστεύω πλέον, ότι κατέχει κάποια θρησκεία την μια απόλυτη αλήθεια ωσάν ιδιοκτησία. Κατά την γνώμη μου, επειδή τα πράγματα στο πέρασμα των αιώνων έχουν συσκοτιστεί και ιδιαίτερα αυτό συμβαίνει στην εποχή μας, θεωρώ πως η αλήθεια είναι ένα παζλ, τα κομμάτια του οποίου πρέπει να ψάξεις να τα βρεις όπου και αν είναι διάσπαρτα και να συνθέσεις το προσωπικό σου παζλ αλήθειας. Και επειδή κάθε θρησκεία ή δόγμα ανεξαιρέτως, έχει το πιστεύω ότι κατέχει την μοναδική αλήθεια και λέει, "ισχύει αυτό που λέμε εμείς, την αλήθεια θα την βρεις μόνο σε μας", πιστεύω ότι όσοι θέλουν να είναι ειλικρινείς με τον εαυτό τους πρέπει να κάνουν ανοιχτή και ελεύθερη έρευνα, αδογμάτιστα και χωρίς παρωπίδες. Έτσι για να μην παρεξηγηθώ, με την συμμετοχή μου εδώ μέσα δεν πρεσβεύω, ούτε αντιπροσωπεύω καμία επίσημη θρησκεία. Επιθυμώ να ανταλλάξω απόψεις με σεβασμό και έτσι να δώσω πρώτα στον εαυτό μου τις απαντήσεις που ζητάω.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα που γράφεις μπορώ να σου πω ότι με βρίσκουν σχεδόν όλα απολύτως σύμφωνο και θα παραθέσω κάποια λόγια σου που ξεχώρισα…..


quote:

......Χριστιανός λοιπόν, είναι αυτός ο άνθρωπος ο οποίος ζει και πράττει κατ' εντολήν του Ιησού Χριστού. Κυριολεκτικά! Δηλ. κάνει ότι έκανε ο Ιησούς Χριστός.

....Ο πραγματικός Χριστιανός, ο ορίτζιναλ, όχι ο γιαλαντζί, ο τάχαμ......

.....Εγώ μιλάω για τους πραγματικούς Χριστιανούς....... Γι' αυτό παραπάνω λέω πως εγώ δεν είμαι Χριστιανός. Προσπαθώ να γίνω όμως Χριστιανός. Πρόσεξε > να γίνω.......

.....Ποια αλήθεια κρύβει ο λόγος του Ιησού, αυτό με νοιάζει.....



Αυτό ακριβώς με νοιάζει και μένα και νομίζω ότι το τόνισα στην εισαγωγή που έκανα.

quote:

.......Εγώ λοιπόν, προσωπικά, Χριστιανό - με την έννοια που αναφέρω παραπάνω - δεν έχω γνωρίσει στην ζωή μου. Χριστιανό ορίτζιναλ δηλ. Δεν ξέρω αν έχεις γνωρίσει εσύ τέτοιους ανθρώπους. Έχεις ; Αν θέλεις απαντάς, για να προχωρήσει το θέμα και να γίνεται και κουβέντα ...



Προσωπικά έχω γνωρίσει λίγους ορίτζιναλ ή τουλάχιστον ανθρώπους που όπως είπες και εσύ προσπαθούνε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 21:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Richter.

Επίσης αγαπητέ Michael, κάτι άλλο που ξέχασα να πω προτού αρχίσουμε την κουβέντα μας >

Βασικά, δεν τα πάω καλά με τα θαύματα. Βγάζω σπυριά. Εννοώ και κατανοώ το θαύμα ως συνειδητό πράττειν. Δηλ. κάθε πράξη ενός ανθρώπου που γίνεται εν πλήρη συνειδήσει, αυτό αποτελεί για μένα θαύμα, μαγεία, κάτι μαγικό. Η έννοια που αποδίδεται στο θαύμα από τον περισσότερο κόσμο, για μένα δεν είναι αποδεχτή.

Παθαίνω επίσης αλλεργία με οτιδήποτε μυστικιστικό, μεταφυσικό, μυστήριο, και οτιδήποτε βρίσκεται σε "άλλες σφαίρες", "άλλους τόπους, ουράνιους" και "άλλες ζωές". Αν και αποδίδω στον Ιησού τις ιδιότητες και τα χαρακτηριστικά ενός μύστη, ωστόσο δεν βρίσκω την διδασκαλία του διόλου μυστικιστική. Αντιθέτως, θεωρώ πως είναι πάρα πολύ απλή στην βάση της - παιδική θα έλεγα - και παρ' ότι ισχυρίζεται η λαϊκή κουλτούρα της Θεολογίας, δεν πιστεύω πως είναι διδασκαλία της αγάπης αλλά διδασκαλία της συνειδητότητας. Ο Ιησούς διδάσκει την συνειδητότητα, όχι την αγάπη. (για μένα, έτσι ; προσωπικά μιλάω) Η αλλεργία μου για οτιδήποτε μυστικιστικό προέρχεται από την πεποίθηση πως όλοι οι άνθρωποι μπορούν να κατανοήσουν τα πάντα. Πως δηλ. δεν υπάρχουν μυημένοι και αμύητοι - με την συνήθης αποδιδόμενη σημασία της έννοιας μύησης που ερμηνεύεται και πάλι λάθος από τους περισσότερους, κατ' εμέ. Για μένα υπάρχει γνώση και άγνοια. Ή γνωρίζεις ή δεν γνωρίζεις. Ή είσαι παρών ή είσαι απών.

Είμαι μέγας αμαρτωλός, έτσι όπως ερμηνεύετε εσείς την αμαρτία και μέγας άγιος έτσι όπως ερμηνεύω εγώ την αμαρτία - δηλ. απουσία μαρτυρίας, δηλ. α - μαρτυρία.

Τέλος, θα ήθελα να σου πω αγαπητέ Michael πως ξεκινώ αυτήν την κουβέντα επειδή ελπίζω να υπάρξει διάλογος επί της ουσίας. Αν νιώσω - πρόσεξε > αν νιώσω - δεν λέω αν καταλάβω, λέω αν νιώσω - θα μου πεις πως γίνεται να νιώσεις μέσω μιας οθόνης ; γίνεται φίλε - αν νιώσω λοιπόν πως το θέμα το άνοιξες για να προσηλυτίσεις, από μένα θα φας μεγάλη πόρτα και πολύ κράξιμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 21:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δηλαδή περίπου 2.000.000.000 άνθρωποι δηλώνουν Χριστιανοί
Δηλώνουν.. Πιστέυουν όμως;; η είναι πλανημένοι;;
quote:
ο Δωδεκαθεϊσμός
ο Δωδεκαθεισμός την ένωση απανταχού Ελλήνων..

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 22:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν φίλε Michael, βλέπω πως γράφαμε την ίδια ώρα περίπου τα ίδια πράγματα ... χα! καλό αυτό ε ; Βλέπω λοιπόν πως συμφωνούμε στο ότι η διδασκαλία του Ιησού είναι κατά βάσην απλή.

quote:
Βέβαια ο Χριστός ήταν ένας, μια και η διδασκαλία του - η οποία κατά βάση είναι πολύ απλή - [...]

Michael Design


quote:
[...] ωστόσο δεν βρίσκω την διδασκαλία του διόλου μυστικιστική. Αντιθέτως, θεωρώ πως είναι πάρα πολύ απλή στην βάση της [...]

zip


Ο Χριστιανισμός λοιπόν είναι κατά βάσην μια πολύ απλή διδασκαλία. Προσοχή! Μέχρι στιγμής δεν χρησιμοποιούμε την έννοια "θρησκεία". Λέμε "διδασκαλία", και νομίζω καλώς κάνουμε και δεν αποδίδουμε ως στιγμής την έννοια της θρησκείας στον Χριστιανισμό. Ο Χριστιανισμός έγινε Θρησκεία - πήρε την έννοια δηλ. της θρησκείας - μετά τον θάνατο του Ιησού. Και το ίδιο έγινε και με τον Βουδισμό, τον Ινδουϊσμό και τον Μωαμεθανισμό, δηλ. με όλες τις μονοθεϊστικές διδασκαλίες.

Κατ' εμέ, όπως είπα και προηγουμένως, ο Ιησούς διδάσκει την συνειδητότητα. Και η βάση αυτής της διδασκαλίας, βρίσκεται στο δυϊσμό. Στο ΝΑΙ και στο ΟΧΙ, στο παρών και στο απών, στην γνώση και στην άγνοια, στην αρχή και στο τέλος. Είναι ακριβώς αυτό το συμβολικό Α-Ω, "εγώ είμαι το Α και το Ω", που χρησιμοποιούν οι Χριστιανοί. Είναι μια διδασκαλία που βασίζεται στο δυαδικό σύστημα, θα μπορούσε κάποιος αστειευόμενος να πει. Αυτό είναι εξαιρετικά απλό. Λέγοντας όμως "εγώ είμαι το Α και το Ω", ουσιαστικά, γίνεται αναφορά σε ένα σημείο. Σχηματικά ; Σχηματικά, το Α και το Ω, η αρχή και το τέλος δηλ. συμβαίνει να είναι ένα σημείο, το ίδιο σήμειο μονάχα στον κύκλο. Αυτό, είναι μια επισήμανση που προέρχεται από τον Ηράκλειτο. Ο Ηράκλειτος δηλ. κάπου λέει, "η αρχή και το τέλος είναι το ίδιο σημείο στον κύκλο". Και ασφαλώς ο Ηράκλειτος δεν το λέει τυχαία. Στην φράση "εγώ είμαι το Α και το Ω", παραλείπεται το "ταυτόχρονα" ή το "μαζί". Δηλ. "εγώ είμαι το Α και το Ω ταυτόχρονα". Δηλ. ένα σημείο είμαι, δηλ. εκφράζω τον κύκλο, δηλ. εκφράζω την πληρότητα, την ολότητα, την τελειότητα, το συνολικό, το Όλον και ότι περιλαμβάνεται μεταξύ αυτών. Από το Α ως το Ω δηλ. Ένα σύνολο, μια ολότητα που έχει αρχή και τέλος το ίδιο σημείο. Περιλαμβάνω δηλ. το Παν, το Όλον. Όπως είναι το αλφάβητο. Στην ολότητα περιλαμβάνεται και το Θετικό και το αρνητικό. Και το καλό και το κακό.

Περιμένω σχόλια πάνω στις παραπάνω προσωπικές σκέψεις.

Edited by - zip on 03/12/2008 22:33:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 22:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλώνουν.. Πιστέυουν όμως;; η είναι πλανημένοι;;

Ε, κοίτα, το να δηλώνει κάποιος πως είναι, δεν σημαίνει και πως είναι στην πραγματικότητα. Το αν πιστεύουν ή όχι, εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί. Βασικά, νομίζω πως πιστεύουν στον λόγο του Ιησού, αλλά πιστεύουν γιατί ακριβώς δεν τον καταλαβαίνουν. Δεν τον κατανοούν. Γι' αυτό ακριβώς και πιστεύουν, δηλ. μπαίνει θέμα πίστης.

Εγώ π.χ δεν θα μπορούσα να πω για μένα πως πιστεύω στον λόγο του Ιησού. Ο άνθρωπος πιστεύει ότι δεν γνωρίζει. Για μένα θα έλεγα πως κατανοώ τον Λόγο του Ιησού. Πως παραδέχομαι και αποδέχομαι τον Λόγο του Ιησού. Όχι πως πιστεύω στον Λόγο ή πιστεύω τον Λόγο του Ιησού. Καταλαβαίνεις την διαφορά ; Είναι διαφορά έκφρασης. Σημαντική διαφορά όμως, γιατί ο ένας πιστεύει, δηλ. δεν γνωρίζει και πιστεύει σε κάτι, ενώ ο άλλος γνωρίζει και κατανοεί κάτι συνεπώς, δεν έχει άναγκη να πιστέψει. Με πιάνεις ;

Βασικά, η έννοια του "πιστού", είναι μεγάλη μούφα. Ο πιστός, επειδή ακριβώς δεν γνωρίζει την θρησκεία του, πιστεύει σ' αυτήν, τυφλά, άβουλα, χωρίς να κατανοεί την θρησκεία του. Απλά, πιστεύει. Δεν κατανοεί αυτό που πιστεύει, γι' αυτό ακριβώς και το πιστεύει. Έχει άγνοια δηλ. Παράδειγμα ; Άμα ρωτήσεις έναν γιαλαντζί Χριστιανό σε τι "θεό" πιστεύει, δεν ξέρει να σου πει επακριβώς και σου λέει ότι μπούρδα του 'ρθει στο κεφάλι. Αυτός, ΕΙΝΑΙ πιστός. Δεν είναι γνώστης όμως. Δεν κατανοεί τον Θεό του - και πως είναι δυνατόν να τον κατανοήσει αφού του έχουν μάθει πως ο Θεός του είναι ακατανόητος. Πως δηλ. το μυαλό του δεν μπορεί να πιάσει την έννοια του θεού. Συνεπώς, απλά ... πιστεύει. Αλλά δεν ξέρει σε τι πιστεύει, δεν ξέρει δηλ. την ουσία της πίστης του.

Η μάνα μου π.χ είναι γιαλαντζί Χριστιανή. Πηγαίνει κάθε Κυριακή στην Εκκλησία, πηγαίνει κατηχητικό. Άμα την ρωτήσεις όμως "κυρα Λένα, που είναι ο Θεός;" θα σου πει "δεν ξέρω, στους Ουρανούς". Πρόσεξε > στους Ουρανούς, ούτε καν στον Ουρανό. Δηλ. πολλοί Ουρανοί, πληθυντικός αριθμός. Αυτή η γυναίκα στην ουσία δεν κατανοεί αυτό που πιστεύει, γι' αυτό όμως ακριβώς το πιστεύει. Αν κατανοήσεις αυτό που πιστεύεις, δεν θα χρειάζεται να το πιστεύεις, θα το γνωρίζεις. Εδώ είναι η διαφορά.


Edited by - zip on 03/12/2008 23:14:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 23:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο Δωδεκαθεισμός την ένωση απανταχού Ελλήνων..

Ο Δωδεκαθεϊσμός τώρα, είναι άλλη ιστορία όμως κοίτα ... 12 θεοί, 12 απόστολοι, 12 ευαγγέλια. Κάτι σημαίνει αυτό. Ένα το κρατούμενο. Πάμε παρακάτω >

Ορίζει ως κεφαλή, ως αρχηγό δηλ. των θεών τον Δία. Είναι κατά βάσην ίδιο το σύστημα. Δυϊσμός κι εδώ. Γιατί Δίας = dev = devine = devil. Η ρίζα δηλ. είναι ίδια.

Edited by - zip on 03/12/2008 23:26:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 23:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διδασκαλία του Ναζοραίου, δεν είναι προσωποκεντρική διδασκαλία. Οι αναφορές στον "Ουράνιο Πατέρα" και στο "Βασίλειο των Ουρανών" που γίνονται από τον Ιησού, είναι αμιγώς συμβολικές. Ο ισχυρισμός επίσης του ότι είναι "ο υιός του Θεού" είναι κι αυτός συμβολικός.

Όταν εξετάζουμε μια διδασκαλία, θα ήταν πολύ σωστό και εξαιρετικά χρήσιμο, να δούμε αυτήν την διδασκαλία σε σχέση με την εποχή της, την κοινωνία στην οποία απευθύνεται αυτή η διδασκαλία, το κοινωνικοπολιτικό σύστημα της εποχής, τα πολιτιστικά στοιχεία που συνθέτουν αυτήν την κοινωνία, το μορφωτικό επίπεδο των πολιτών, την γλώσσα, την παράδοση και τα έθιμα αυτής της κοινωνίας κτλ. Είναι δηλ. μια πολύ μεγάλη έρευνα που δεν μπορεί να εξάγει ασφαλή συμπεράσματα αν δεν συμπεριληφθούν όλες οι παραπάνω μεταβλητές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 01:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν φίλε zip πρόσφατα γνώρισα έναν άνθρωπο ο οποίος στάθηκε δάσκαλος για μένα άλλα και συνοδοιπόρος στο ταξίδι της αναζήτησης. Μου έκανε δύο ερωτήσεις που όπως μου είπε τις έκανε και σε άλλους ανθρώπους και κάποιοι σοκαρίστηκαν. Με ρώτησε λοιπόν…. "ο Χριστός, ήταν Χριστιανός;"….. λίγο κουφή ερώτηση έεε; Ο ίδιος μου απάντησε …. Όχι δεν ήταν….. ήταν η οδός, ήταν αυτό που δίδασκε. Η δεύτερη ερώτηση ήταν….. "οι μαθητές του Χριστού πίστευαν στον Χριστό;"….. η απάντηση του ήταν….. όχι, δεν πίστευαν στο Χριστό. Δεν είχαν ανάγκη να πιστεύουν. Γνώριζαν τον Χριστό. Μου έδωσε δηλαδή να καταλάβω αυτό που είπες και εσύ
quote:
Ο άνθρωπος πιστεύει ότι δεν γνωρίζει. Για μένα θα έλεγα πως κατανοώ τον Λόγο του Ιησού. Πως παραδέχομαι και αποδέχομαι τον Λόγο του Ιησού.

Ο Χριστός δεν είχε ανάγκη από οπαδούς και παρατρεχάμενους. Δεν είχε ανάγκη από αριθμούς και ποσοστά πιστών. Δεν είχε ανάγκη από τυπολατρίες. Αυτό που ήθελε ήταν η ουσία, δηλαδή να τον γνωρίσουν οι άνθρωποι. Και γνωρίζεις κάτι όταν το δεις στην πράξη και πολύ περισσότερο όταν το θέσεις ο ίδιος σε εφαρμογή. Δεν είχε ανάγκη να ακολουθήσουν τον ίδιο. Τους έδειξε τον δρόμο που πρέπει να ακολουθήσουν. Και είπε θα γνωρίσετε την αλήθεια, και η αλήθεια θα σας ελευθερώσει. Εμείς βέβαια δεν έχουμε το προνόμιο να γνωρίζουμε προσωπικά και απτά τον Χριστό ούτε βέβαια και κανέναν από τους άλλους μεγάλους δασκάλους που πέρασαν από την γη κατά το παρελθόν. Όμως η διδασκαλία του είναι τόσο απλή και ξεκάθαρη που δεν αφήνει πλέον αμφιβολίες όσον αφορά για το γιαλαντζί και το γνήσιο.

Όσον αφορά τα θαύματα, όπως έχω πει και σε ένα άλλο θέμα είναι και αυτά θέμα γνώσης και διανόησης. Ο Χριστός καθώς και όποιος άλλος έκανε θαύματα είχανε την γνώση δυνάμεων που στην πλειονότητα των ανθρώπων είναι άγνωστες. Επίσης ξέρανε τον χειρισμό τους και είχαν την εξουσία να τις χειριστούν. Εμείς δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε αυτό το πνευματικό επίπεδο γνώσης και διανόησης οπότε δεν μπορούμε να κατανοήσουμε ακόμα αυτά που αποκαλούμε θαύματα. Εκεί αφού έχει κάνει κάποιος τα πρώτα βήματα στον δρόμο της γνώσης και έχει γνωρίσει και εφαρμόσει τις αρχικές αλήθειες στην ζωή του επισέρχεται η πίστη για αυτά που δεν κατανοεί. Όταν πλέον αρχίζει να γνωρίζει δεν έχει πλέον ανάγκη ούτε από πίστη ούτε από επιβεβαίωση. Άρα συμφωνώ επίσης ότι η διδασκαλία του είναι διδασκαλία συνειδητότητας. Άλλωστε αυτός είναι πιστεύω και ο κύριος λόγος της ηθικής παρακμής και πνευματικής έλλειψης των θρησκειών, καθώς λείπει η συνειδητότητα καταρχήν από τα ιερατεία και ως συνέπια και από τους οπαδούς τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rasputin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 01:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rasputin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια κατ’αρχην για το θεμα και το τροπο που το προσεγγίζετε.

quote:

Βασικά, η έννοια του "πιστού", είναι μεγάλη μούφα. Ο πιστός, επειδή ακριβώς δεν γνωρίζει την θρησκεία του, πιστεύει σ' αυτήν, τυφλά, άβουλα, χωρίς να κατανοεί την θρησκεία του. Απλά, πιστεύει. Δεν κατανοεί αυτό που πιστεύει, γι' αυτό ακριβώς και το πιστεύει. Έχει άγνοια δηλ. Παράδειγμα ; Άμα ρωτήσεις έναν γιαλαντζί Χριστιανό σε τι "θεό" πιστεύει, δεν ξέρει να σου πει επακριβώς και σου λέει ότι μπούρδα του 'ρθει στο κεφάλι. Αυτός, ΕΙΝΑΙ πιστός. Δεν είναι γνώστης όμως. Δεν κατανοεί τον Θεό του - και πως είναι δυνατόν να τον κατανοήσει αφού του έχουν μάθει πως ο Θεός του είναι ακατανόητος. Πως δηλ. το μυαλό του δεν μπορεί να πιάσει την έννοια του θεού. Συνεπώς, απλά ... πιστεύει. Αλλά δεν ξέρει σε τι πιστεύει, δεν ξέρει δηλ. την ουσία της πίστης του.

Αυτό βασικα είναι το μεγαλυτερο προβλημα.
Ολοι πιστευουν.
Κανενας δεν γνωριζει.
Κι όταν δεν γνωριζεις μπορεις να πιστεψεις τα παντα. Σχεδον ότι σου πουν…
Πως λεμε μερικες φορες κοροϊδευτικα «αυτος δε ξερει το Χριστο του»?
Ε , αυτό για τους χριστιανους ισχυει κυριολεκτικα.
Πραγματικα δεν γνωριζουν τον Χριστο τους.
Και γιατι να τον γνωρισουν αλλωστε? αρκει που πιστευουν σ'αυτον...νομιζουν πως ετσι θα σωθουν.
Δεν καταλαβαινουν πως οι εβραιοι του χθες ειναι οι χριστιανοι του σημερα.
Αν τους γυριζαμε πισω στο χρονο, αυτοι οι ιδιοι με την αγνοια τους θα τον ξανασταυρωναν.
Γιατι αν κατανοησουν την ουσια του Λογου (ο οποιος είναι ιδιος ειτε ερχεται απ’τον Χριστο ειτε απ’το Κρισνα ειτε απ’το Βουδα) θα πρεπει να αναθεωρησουν πολλα που πιστευαν ως σωστα. Θα κλονιζονταν συθεμελα. Η κοσμοθεωρια τους θα απειλουνταν... θα επρεπε να δεχθουν και τον παγανιστη και τον ινδουιστη και τον βουδιστη και τον "αιρετικο χριστιανο"!
Ανηκουστο!
Απ'την αλλη ειναι και η συνηθεια η οποια είναι δυστυχώς πολυ κακο πραγμα…

Πολυ σωστα επισης ειπώθηκε ότι σωστότερο είναι να μιλάμε για διδασκαλία του Χριστού και όχι για χριστιανισμο ως θρησκεια διοτι πολυ απλα δεν υπηρχε επιδιωξη για δημιουργια θρησκειας αλλα για ενα κινημα "αφυπνισης".
Ο ιδιος ο χριστος κατ’αρχην την ‘εμπαινε’ οπου εβρισκε ευκαιρια στο ιερατειο της εποχης του.
Το κραξιμο που τους ριχνει αλλωστε (ουαι κι αλιμονο…) συνηγορει σε αυτο.
Φαινεται ότι πραγματικα εβγαζε ‘καντιλες’ και μονο στη θεα των ιερεων (δεν ειχε καθολου αδικο…)
Απ’τα συνοπτικα ευαγγελια (της Κ.Δ) αλλα και τα υπολοιπα (του θωμα, Φίλιππα κλπ) διαφαίνεται η εκ διαμετρου αντιθετη οπτικη που υπαρχει αναμεσα στο Χριστο και τα οργανωμενα θρησκευτικα συστηματα με ιεραρχιες, τιτλους κλπ.

Το μηνυμα του ηταν και είναι απλο.

Ο Πρωτος (ο ανωτερος δλδ) από εσας, πρεπει να είναι ο τελευταιος στην ουρα, αυτος που θα τους υπηρετει ολους……

Αυτό ειπε μονο και καταργησε στην ουσια την εννοια της ιεραρχιας.

Παρτε τωρα αυτό και συγκρινετε το με την χριστιανικη Εκκλησια…


ΠΩΣ ακριβως κατεληξε η θρησκεια που εκπροσωπεί (υποτίθεται) το Χριστο να εχει τοσες τραγικες αντιθεσεις με την διδασκαλια του?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 02:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Michael Design

quote:
Δεν είχε ανάγκη να ακολουθήσουν τον ίδιο. Τους έδειξε τον δρόμο που πρέπει να ακολουθήσουν. Και είπε θα γνωρίσετε την αλήθεια, και η αλήθεια θα σας ελευθερώσει.

Ο Χριστός φυσικά και κάλεσε να τον ακολουθήσουνε
Μαρκ. 8:34
"Καὶ προσκαλεσάμενος τὸν ὄχλον σὺν τοῖς μαθηταῖς αὐτοῦ εἶπεν αὐτοῖς· ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἀκολουθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ, καὶ ἀκολουθείτω μοι."


Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 02:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ rasputin

quote:
Αν τους γυριζαμε πισω στο χρονο, αυτοι οι ιδιοι με την αγνοια τους θα τον ξανασταυρωναν.
Γιατι αν κατανοησουν την ουσια του Λογου (ο οποιος είναι ιδιος ειτε ερχεται απ’τον Χριστο ειτε απ’το Κρισνα ειτε απ’το Βουδα) θα πρεπει να αναθεωρησουν πολλα που πιστευαν ως σωστα. Θα κλονιζονταν συθεμελα. Η κοσμοθεωρια τους θα απειλουνταν... θα επρεπε να δεχθουν και τον παγανιστη και τον ινδουιστη και τον βουδιστη και τον "αιρετικο χριστιανο"!
Ανηκουστο!
Απ'την αλλη ειναι και η συνηθεια η οποια είναι δυστυχώς πολυ κακο πραγμα…

Ματθ. 16:18
"κἀγὼ δέ σοι λέγω ὅτι σὺ εἶ Πέτρος, καὶ ἐπὶ ταύτῃ τῇ πέτρᾳ οἰκοδομήσω μου τὴν ἐκκλησίαν, καὶ πύλαι ᾅδου οὐ κατισχύσουσιν αὐτῆς."

Άρα ο Χριστός οικοδόμησε μια Εκκλησία. Δεν μπορούμε λοιπόν να τα κάνουμε όλα σαλάτα. Άμα ήτανε έτσι όπως τα λες δεν θα την οικοδομούσε καν την Εκκλησία, γιατί δε θα χρειαζότανε να την οικοδομήσει.


Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 08:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία, έχουμε και τον samuel1974 που μας παραθέτει και τα αντίστοιχα αποσπάσματα, ας το δούμε λοιπόν το θέμα ως ομάδα, με ένα ομαδικό πνεύμα.

Καλημέρα.

quote:
Λοιπόν φίλε zip πρόσφατα γνώρισα έναν άνθρωπο ο οποίος στάθηκε δάσκαλος για μένα άλλα και συνοδοιπόρος στο ταξίδι της αναζήτησης. Μου έκανε δύο ερωτήσεις που όπως μου είπε τις έκανε και σε άλλους ανθρώπους και κάποιοι σοκαρίστηκαν. Με ρώτησε λοιπόν…. "ο Χριστός, ήταν Χριστιανός;"….. λίγο κουφή ερώτηση έεε; Ο ίδιος μου απάντησε …. Όχι δεν ήταν….. ήταν η οδός, ήταν αυτό που δίδασκε. Η δεύτερη ερώτηση ήταν….. "οι μαθητές του Χριστού πίστευαν στον Χριστό;"….. η απάντηση του ήταν….. όχι, δεν πίστευαν στο Χριστό. Δεν είχαν ανάγκη να πιστεύουν. Γνώριζαν τον Χριστό.

Michael Design


Κανένας διδάσκαλος - και το ίδιο ισχύει για τον Ιησού, για τον Βούδα ή τον Κρίσνα - άμα είχαμε την δυνατότητα να τους ρωτήσουμε, δεν θα ήξερε - και το πιθανότερο είναι να γελούσε με αυτό - να πει πως η διδασκαλία του είναι -ισμός. Δηλ. έτσι και ρωτούσαμε τον Ιησού, αν είναι Χριστιανός, τον Βούδα αν είναι Βουδιστής, θα μας έπαιρναν με τις πέτρες. Είναι όλοι τους ακριβώς αυτό που διδάσκουν, πολύ σωστά. Τον χαρακτηρισμό, αυτό το "-ισμός" που μπαίνει μετά, τον βάζει καθαρά αυτός ο οποίος προσπαθεί να ερμηνεύσει την εκάστοτε διδασκαλία. Σου λέει Χριστός, συνεπώς αυτό που διδάσκει ο Χριστός, ονομάζεται Χριστιανισμός. Σου λέει Βούδας, αυτό που διδάσκει ο Βούδας, Βουδισμός και πάει λέγοντας. Συνεπώς, αυτό το οποίο έχει παραδοθεί στις γενιές - εσφαλμένα φυσικά - είναι όχι το νόημα της διδασκαλίας, αλλά απλά μια ονομασία που έχει κατάληξη "-ισμός". Γιατί π.χ δεν έμεινε στην Ιστορία η λέξη "Ιησουϊσμός"; Δεν θα μπορούσαμε αντί να λέμε Χριστιανισμός, να λέμε Ιησουϊσμός ; Είναι το ίδιο πράγμα. Απλά, είναι πιο εύκολο να πεις Χριστιανισμός παρά Ιησουϊσμός. Είναι θέμα καθαρά το πως ακούγεται η λέξη, το ηχητικό αποτέλεσμα δηλ. αυτό που φτάνει στ' αυτιά μας.

Τώρα, όσον αφορά την πρόσκληση. Κατ' αρχήν θα πρέπει να δεχτούμε πως ο Ιησούς ΔΕΝ είχε κάποιο σχέδιο. Δίδασκε χωρίς να τον ενδιαφέρει αν αυτό που κάνει, θα φανεί για κάποιους πως κρύβει έναν απώτερο σκοπό. Αυτό που έχει επικρατήσει να λέγεται πως ο Ιησούς ήρθε στον κόσμο για να πεθάνει και με τον θάνατό του να δείξει κάποια πράγματα, επιτρέψτε μου να πω, πως είναι μπούρδα. Κανένας δεν έρχεται στην ζωή για να πεθάνει. Και κανένας δεν ξέρει πως θα ερμηνευτεί η ζωή του μέτα τον θάνατό του. Εγώ π.χ δεν ξέρω πως θα ερμηνεύσουν τα λόγια μου μετά θάνατον και να σας πω και κάτι ; ποσώς με ενδιαφέρει αυτό, γιατί έτσι και τα κακαρώσω, πολύ που με νοιάζει τι θα πουν οι ζωντανοί για μένα. Συνεπώς, ούτε και τον Ιησού τον ένοιαζε αυτό. Κι αυτό που λέω τώρα, έρχεται σε συμφωνία με αυτό που είπαμε για το αν ήταν ο ίδιος Χριστιανός. Ο Ιησούς δίδασκε, με τον ίδιο τρόπο που ευωδιάζει ένα τριαντάφυλλο στον κήπο μας. Σκόρπιζε αυτό που ήταν να σκορπίσει, χωρίς να τον ενδιαφέρει ο σκοπός, η αιτία που το κάνει. Το έκανε, έτσι ρε παιδί μου ... άσκοπα. Αυτό, είναι πολύ δύσκολο να κατανοηθεί και από τους Χριστιανούς αλλά και από κάποιους που δεν είναι Χριστιανοί. Το γενογός δηλ. πως πράττω χωρίς σκοπό. Οι περισσότεροι πιστεύουν πως για να πράξεις, πρέπει να έχεις υποχρεωτικά και ένα σκοπό που το κάνεις. Τους φαίνεται λογικό αυτό. Σου λέει, γιατί βγαίνεις και μιλάς ; Έχεις κάποιον σκοπό, έχεις κάποιον λόγο. Προσοχή > λόγος με μικρό λάμδα, όχι Λόγος.

Εδώ υπάρχει μια μεγάλη διαφορά, που περνιέται στο ντούκου από τους περισσότερους. Όταν λέμε λόγος, εννοούμε κάτι το οποίο έχει λογική, μια αιτία που μπορεί να ερμηνευθεί με την λογική, με τον νου, με το νοητικό δηλ. Όταν όμως λέμε Λόγος, εννοούμε την Αλήθεια. Και η Αλήθεια, δεν έχει λογική, δεν μπορεί να ερμηνευθεί από την λογική, από το νοητικό, αλλά από το συναισθηματικό.

Ο Ιησούς όμως μπήκε πολύ δυναμικά στην όλη ιστορία του Ισραήλ, γιατί πήγε και είπε στην συναγωγή "κλείστε τα όλα, σήμερα οι προφητείες επαληθεύονται, εγώ είμαι αυτός που περιμένατε". Αυτό ήταν μια βόμβα πολλών μεγατόνων για 'κείνη την εποχή. Αυτό, ήταν Λόγος, όχι λόγος. Φανερώνει ανατροπή, φανερώνει θράσσος, φανερώνει πολλά. Ερνηνεύθηκε όμως ως λόγος, ερμηνεύθηκε δηλ. με το νοητικό και γι' αυτό και κατηγορήθηκε για βασφημία. Γιατί το νοητικό αμέσως επαναστάτησε λέγοντας "πως είναι δυνατόν να εκπληρώνονται σήμερα οι προφητείες ; οι προφητείες εκπληρώνονται μονάχα με την έλευση του Μεσσία. Είσαι δηλ. ο Μεσσίας ;"

Ο Ιησούς λοιπόν ήξερε πως μόνος του - αν δεν υπήρχαν οι μαθητές του - δεν μπορεί να κάνει τίποτε. Κατ' αρχήν, πρέπει να ξέρουμε πως ο Ιησούς δεν ήταν βλάκας, ήταν ένας πανέξυπνος και πονηρός άνθρωπος. - (εδώ το "πονηρός" που λέω δεν έχει να κάνει με το κακό) Αν λοιπόν ήταν μόνος του, χωρίς τους μαθητές του, χωρίς κάποιους να τον ακολουθούν, το πιθανότερο ήταν πως θα καταντούσε ένα γραφικός προφήτης εκείνης της εποχής. Θα μιλούσε μόνος του, φυσικά κάποιοι θα τον άκουγαν, αλλά δεν θα είχε μαθητές. Η ύπαρξη των μαθητών, γενικά δηλ. η ύπαρξη μαθητών υποδηλώνει έννοια σχολής, σχολείου, τάξης δηλ. Διαφορετικά, θα ήταν ένας άτακτος άνθρωπος, που θα έλεγε κάποια πράγματα. Προσωπικά, συμφωνώ λοιπόν ΚΑΙ με τον Michael Design, όταν λέει

quote:
Δεν είχε ανάγκη να ακολουθήσουν τον ίδιο.

αλλά συμφωνώ ΚΑΙ με τον samuel1974, όταν λέει

quote:
Ο Χριστός φυσικά και κάλεσε να τον ακολουθήσουνε
Μαρκ. 8:34
"Καὶ προσκαλεσάμενος τὸν ὄχλον σὺν τοῖς μαθηταῖς αὐτοῦ εἶπεν αὐτοῖς· ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἀκολουθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ, καὶ ἀκολουθείτω μοι."

Ο Ιησούς ναι μεν δεν έιχε ανάγκη να τον ακολουθήσουν, αλλά ήξερε πως αν δεν τον ακολουθήσουν κάποιοι ως μαθητές, θα κατέληγε να μιλάει μονάχος του. Γι' αυτό λοιπόν, είπε, "μάγκες, όποιος γουστάρει ας έρθει μαζί μου", πολύ χαλαρά, πολύ άνετα. Δηλ. αν υποθέσουμε πως η πρόσκλησή του δεν είχε απήχηση ρε παιδί μου, δεν πήγαινε κανένας από τους 12 μαζί του, ε, δεν θα τρελλαινόταν κιόλας. Ήταν cool δηλ. που λένε κι οι Αμερικάνοι. Δεν είχε ανάγκη αλλά θα έπρεπε να έχει και κάποιους μαζί του.

Έπειτα - γι' αυτό λέω πως όταν εξετάζουμε μια διδασκαλία και έναν διδάσκαλο - δεν πρέπει να τα βλέπουμε αυτά ξεκομένα από το κοινωνικοπολιτικό status της εποχής - την εποχή εκείνη ο κόσμος έκανε κρα για διδάσκαλους. Δηλ. μόλις έβλεπε κάποιον να ρητορεύει, να μιλάει στα πλήθη, πήγαινε και στηνόταν με τις ώρες και τον άκουγε γιατί ο έρ'μος ο κοσμάκης ζούσε μέσα στην φτώχεια και στην καταπίεση και στην εκμετάλλευση. Συνεπώς, το κλίμα ήταν καλό, μύριζε διδασκαλίλα ρε παιδί μου η ατμόσφαιρα. Δεν είναι όπως σήμερα, που έτσι και πας να μιλήσεις - άγνωστος γαρ - σε ένα καφενείο, θα πέσει τρελό γέλιο. Αυτό - το να μιλάς σε πλήθη, να ρητορεύεις - είναι καθαρά πολιτική πράξη, ε; πολιτική συμπεριφορά δηλ. και υπάρχει και στην Αρχαία Ελλάδα έτσι ; - αλίμονο δηλ. - με τις αγορές κτλ. είναι γνωστό δηλ. σε μας ως Έλληνες, το καταλαβαίνουμε απόλυτα. Υπάρχει δηλ. στο γονίδιο ρε παιδί μου. Γι' αυτό και σήμερα μερικοί αναρρωτιούνται αν ο Ιησούς υπήρξε πολιτικός. Φυσικά και υπήρξε. ΚΑΙ πολιτικός ήταν. Και μάλιστα υπήρξε από τους σπουδαιότερους πολιτικούς άντρες της Ιστορίας. Δεν είναι λίγο να μαζεύεις χιλιάδες κόσμο για να σ' ακούσει. Για να βγάλεις λόγο δηλ. Είχε χαρακτηριστικά ο Ιησούς πολιτικού άντρα, χαρακτηριστικά ηγέτη. Δεν μπορούμε να το αρνηθούμε αυτό.

Ένα θέμα το οποίο πρέπει να δούμε είναι το κατά πόσο ΠΙΣΤΕΥΑΝ οι μαθητές του Ιησού ότι αυτός είναι ο υιός του Θεού. Εδώ είναι το θέμα της πίστης των μαθητών. Τον Θεό δεν τον γνώριζαν. Γνώριζαν τον Ιησού. Όταν κάποιος έρχεται και σου λέει "είμαι ο Υιος του Θεού", αυτό, δεν μπορείς να το γνωρίζεις γιατί δεν γνωρίζεις τον Θεό για να πεις μετά και πως μπορείς να γνωρίσεις και τον υιό του. Συνεπώς οι μαθητές, δεν γνώριζαν πως ο Ιησούς είναι ο υιός του θεού αλλά και δεν πίστευαν πως είναι - τουλάχιστον δηλ. μέχρι και τις τελευταίες πράξεις του έργου του Ιησού, δεν το πίστευαν. Και ο Πέτρος, έδινε μεγάλη μάχη μέσα του ακριβώς γι' αυτό. Μέχρι και τα τελευταία του δηλ. δεν μπορούσε να το πιστέψει. Εδώ λοιπόν παίζει θέμα πίστης. Οι μαθητές είναι πιστοί του Ιησού αυτοαποκαλούμενου "Υιού του Θεού" και γνώστες του Ιησού, δηλ. .... πολύ απλά, γνωστοί του Ιησού.


Edited by - zip on 04/12/2008 09:28:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 09:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άρα ο Χριστός οικοδόμησε μια Εκκλησία. Δεν μπορούμε λοιπόν να τα κάνουμε όλα σαλάτα. Άμα ήτανε έτσι όπως τα λες δεν θα την οικοδομούσε καν την Εκκλησία, γιατί δε θα χρειαζότανε να την οικοδομήσει.

samuel1974,

o rasputin δεν εννοεί αυτό που λες. Λέει άλλο πράγμα. Μιλάει για την ουσία του Λόγου, όχι για την ανοικοδόμηση της Εκκλησίας. Κατ' αρχήν, δεν παίζει θέμα του ότι χρειάζεται ο Ιησούς να οικοδομήσει κάτι. Από την στιγμή που έχεις έστω και έναν πιστό, έναν μαθητή, έχεις δηλ. έναν λίθο, ένα δομικό συστατικό, είναι πάρα πολύ πιθανό ο ένας να γίνει δύο, οι δύο τρεις, οι τρεις χίλιοι δεκατρείς, συνεπώς ήδη έχεις τα δομικά συστατικά ενός κτίσματος, ενός σώματος. Τώρα, θες αυτό να το ονομάσεις Εκκλησία ; θες να το ονομάζεις Ναό ή Στοά ; Είναι το ίδιο πράγμα. Το θέμα είναι με ποιον τρόπο θα τους τοποθετήσεις εσύ αυτούς τους λίθους έτσι ώστε να έχεις ένα κτίσμα και να μην τους έχεις πεταμένουςς δεξιά κι αριστερά χωρίς να σχηματίζουν τίποτε.

quote:
Ματθ. 16:18
"κἀγὼ δέ σοι λέγω ὅτι σὺ εἶ Πέτρος, καὶ ἐπὶ ταύτῃ τῇ πέτρᾳ οἰκοδομήσω μου τὴν ἐκκλησίαν, καὶ πύλαι ᾅδου οὐ κατισχύσουσιν αὐτῆς."

Άρα ο Χριστός οικοδόμησε μια Εκκλησία. Δεν μπορούμε λοιπόν να τα κάνουμε όλα σαλάτα. Άμα ήτανε έτσι όπως τα λες δεν θα την οικοδομούσε καν την Εκκλησία, γιατί δε θα χρειαζότανε να την οικοδομήσει.


Σωστή η φράση "οικοδόμησε μια Εκκλησία". Και το οικοδόμημα φυσικά είναι όλο το σύνολο των πιστών, όλο το σώμα των πιστών, όπως ακριβώς είναι κάθε πέτρα δομικός λίθος ενός κτίσματος. Είναι συμβολικό όλο αυτό, και μια χαρά είναι ο συμβολισμός. Εγώ δηλ. καμιά αντίρηση δεν έχω.

Εδώ τώρα > Συμβολισμός ε ; Ο συμβολισμός αυτός χρησιμοποιείται ΚΑΙ από τους Τέκτονες. Τεκτονία σου λέει ο άλλος. Κτίσμα, πέτρες, σώμα, δομικά συστατικά δηλ. Mάστορας ... ώπα ! Στον τεκτονισμό υπάρχει ή έννοια του λίθου. Ε, ο Ιησούς το λέει ἐπὶ ταύτῃ τῇ πέτρᾳ, δεν λέει "επί τούτο το λίθο". Το ίδιο πράγμα, το ίδιο πράγμα εννοεί. Οι Τέκτονες έχουν πάρει πολλά πράγματα από την διδασκαλία του Ιησού. Είναι γνωστό αυτό.


Edited by - zip on 04/12/2008 10:15:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 12:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το λάθος που κάνουν οι μαθητές του Ιησού - αλλά και οι υπόλοιποι ακροατές, οι συναγωγές κτλ - είναι πως ερμηνεύουν την φράση "υιός του Θεού", κυριολεκτικά. Γι' αυτό ακριβώς και συγκρούονται μέσα τους.

Ο Ιουδαϊκός κόσμος εκείνη την εποχή είχε μέσα στο κεφάλι του, τον Μωσαϊκό Νόμο και το Αβρααμικό δόγμα που απέδιδε στην έννοια του θεού, όλα τα χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου. Η Παλαιά Διαθήκη αντιμετωπίζει τον Θεό ως άνθρωπο, έχει χέρια και πόδια, πετάει αστραπές και κεραυνούς, μιλά, γνέφει, στέλνει μηνύματα, βάζει φωτιές και καίει τα Σόδομα και τέτοια. Δηλ. ότι κάνει ένας άνθρωπος. Ένα τέτοιο Ον, δεν είναι Θεός. Δεν ομοιάζει με θεό. Περισσότερο ομοιάζει με άνθρωπο. Έχει πάθη, αδυναμίες, αυτούς τους αγαπάει περισσότερο από κάποιους άλλους, διαχωρίζει, έχει κρίση, συμπεραίνει. Δεν είναι αυτά χαρακτηριστικά ενός Θεού. Είναι χαρακτηριστικά ανθρώπου. Συνεπώς, όταν έρχεται κάποιος και λέει "είμαι ο υιός του Θεού", το μυαλό του απλού κοσμάκη πάει στο κυριολεκτικό της υπόθεσης, στο σαρκικό, όχι στο συμβολικό. Ο κόσμος έχει την εντύπωση πως αυτός ο τύπος είναι κυριολεκτικά υιός του Θεού, δηλ. ο Θεός συνουσιάστηκε με κάποια τύπισσα και γεννήθηκε ο Ιησούς. Και είναι λογικό να το βλέπει έτσι, αφού για αρκετά χρόνια ο κόσμος πίστευε πως ο Θεός έχει χέρια και άμα δεν γουστάρει μια πόλη, πετάει δυο τρεις κεραυνούς και την κάνει στάχτη. ( Κι εδώ κοινό στοιχείο με την Αρχαία Ελλάδα ε; με τον Δία ... με τους κεραυνούς.)

Με την ίδια λοιπόν λογική οι μαθητές αδυνατούσαν να κατανοήσουν τι σημαίνει αυτό το "εγώ είμαι ο υιός του Θεού". Αυτή όμως η φράση δεν στοχεύει στο νοητικό κέντρο των ανθρώπων, αλλά στο συναισθηματικό. Στο αίσθημα του κόσμου. Και η ερμηνεία της έννοιας "θεός" εδώ, δεν είναι νοητικού περιεχομένου, ούτε είναι αντικειμενική. Είναι μια καθαρά υποκειμενική αισθητική αντίληψη του κάθε ανθρώπου, του κάθε Ιουδαίου πολίτη. Για κάποιον Ιουδαίο, μπορεί αισθητικά ο θεός να σήμαινε ελευθερία. Συνεπώς, ο Ιησούς λέγοντας πως είναι ο υιός του Θεού, ουσιαστικά εξέφραζε το πρακτικό μέρος αυτής της αντίληψης. Ο υιός του θεού, δηλ. ο υιός της ελευθερίας, δηλ. ο απελευθερωτής σας, κάπως έτσι. Για κάποιον άλλον πάλι Ιουδαίο, θα μπορούσε η αίσθηση του Θείου να σήμαινε μια δύναμη ανώτερη. Ο υιός του Θεού, δηλ. ο υιός αυτής της δύναμης σημαίνει το πρακτικό αποτέλεσμά της. Βασικά, η φράση "υιος του θεού", σαν σλόγκαν δηλ. άμα το δεις, είναι πολύ πιασάρικη. Ψαρώνει δηλ. ο άλλος άμα την ακούει.

Ο Ιησούς, ποτέ δεν κάθησε να δώσει επακριβείς πληροφορίες για το τι είναι ο Θεός. Έλεγε, "ο Πατέρας μου, εκεί ... στην Βασιλεία των Ουρανών", τέτοια πράγματα. Κανείς δεν τον ρώτησε "ρε μεγάλε, ok, είσαι ο υιός του θεού, αλλά ποιος είναι ο θεός ; τι σημαίνει η έννοια Θεός ;" Λεπτομερείς περιγραφές της έννοιας του Θείου, δεν έχουμε από τον Ιησού. Και γιατί δεν έχουμε ; Γιατί ο Ιησούς δεν ήθελε να ερμηνεύσει την έννοια, δεν τον ενδιέφερε αυτό. Την άφησε να υπάρχει - όπως υπήρχε - στα κεφάλια των Ιουδαίων, έτσι ... όπως την εννοούσε ο καθένας, όπως την είχε μάθει από το Αβρααμικό δόγμα.

Εδώ, ο Ιησούς ίσως έχει κάνει ένα λάθος. Βασικά, θα έπρεπε να δώσει στους Ιουδαίους να καταλάβουν πως ο θεός δεν είναι πρόσωπο. Αντιθέτως, χρησιμοποιώντας τις λέξεις "υιός" και "πατέρας", ενίσχυσε αυτήν την ανθρωποκεντρική πεποίθηση του κόσμου. Γιατί ο Ιησούς, ήξερε πολύ καλά πως ο Θεός δεν είναι πρόσωπο. Τώρα, γιατί το έκανε αυτό, το να αφήσει δηλ. τον κόσμο να πιστεύει πως ο θεός είναι πρόσωπο, αυτό μάλλον θα πρέπει να το ψάξουμε σε κανόνες marketing.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 14:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μία περίοδος της ζωής του Ιησού, για την οποία δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτε > τα παιδικά του χρόνια. Δηλ. αυτός ο άνθρωπος, δεν είχε παιδικά χρόνια ; Γεννήθηκε κατ' ευθείαν 33 ετών ; Όχι βέβαια. Για τα παιδικά του χρόνια δηλ. δεν ξέρουμε τίποτε. Πως μεγάλωσε ; Ο Ιησούς ήξερε γραφή και ανάγνωση. Που τα έμαθε αυτά ; Ποιος τον δίδαξε και τέλος ΤΙ του δίδαξε ; Aυτό, το τι ακριβώς δηλ. διδάχθηκε ο Ιησούς προτού αρχίσει την διδασκαλία του, είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα. Κάτι διδάχθηκε αυτός ο άνθρωπος, δεν μπορεί δηλ. με το που ήρθε στον πλανήτη, άϊντε ξεκινάμε να διδάσκουμε. Είναι λογικό έτσι ; Πολλοί λένε πως ο Ιησούς διδάχθηκε αρκετά πράγματα από την λεγόμενη Αρχαία Γνώση και τα μυστικά της, από μια ομάδα που ονομαζόταν Εσσαίοι.

Edited by - zip on 04/12/2008 14:57:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 15:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Βέβαια ο Χριστός ήταν ένας, μια και η διδασκαλία του - η οποία κατά βάση είναι πολύ απλή - [...]


Σωστά. Πολύπλοκος έγινε ο Λόγος του πιστεύω όταν άρχισαν να τον μαγειρεύουν κατά πόσο τους βόλευε, οι "πατέρες" (άκου πατέρες...από αυτό και μόνο καταλαβαίνει κάποιος τους σκοπούς τους) ανά τους αιώνες και κατά τις ανάγκες τους κάθε φορά. Και τον έκαναν τόσο ακατανόητο ώστε να δίνουν κάθε φορά και κατά περίπτωση την ερμηνεία που θέλουν.Πήραν τον Λόγο του και μαζί με τις δικές τους πονηριές έφτιαξαν μια πολύ ωραία σαλάτα. Ο Χριστός δεν ίδρυσε καμία θρησκεία, οι θρησκείες είναι στο μυαλό τους και ΜΟΝΟ! Και το μόνο που κάνουν είναι να προσπαθούν να αποδείξουν στον κόσμο ότι η δική τους θρησκεία είναι καλύτερη από των άλλων, δλδ θέλω να γίνω χαλίφης στη θέση του χαλίφη.
Ναι, πιστεύω ότι όντως, ο χριστιανισμός είναι απλά πλέον αυτό που είπε ο θεματοθέτης, τά έθιμα και μόνο.Ο κόσμος τώρα πια πηγαίνει στην εκκλησία το Πάσχα μόνο για το έθιμο και απόδειξη ότι μετά το Χριστός Ανέστη είναι ήδη στο τραπέζι και τρώει και στα παλιά του τα παπούτσια τι θα ψάλλει ο παπάς. Τα χριστούγεννα δε είναι πάλι μια καλή ευκαιρία να βρεθεί με φίλους,συγγενείς κλπ και να περάσει λίγες μέρες δίχως άγχος και προβλήματα.
Ο Χριστός πιστεύω απλά ΕΔΕΙΞΕ τον δρόμο της αλήθειας και ΔΕΝ έδωσε ΕΝΤΟΛΕΣ. Μία αλήθεια όμως που την έκαναν σαν τα μούτρα τους.

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 16:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ar_ia

quote:
Ο Χριστός πιστεύω απλά ΕΔΕΙΞΕ τον δρόμο της αλήθειας και ΔΕΝ έδωσε ΕΝΤΟΛΕΣ. Μία αλήθεια όμως που την έκαναν σαν τα μούτρα τους.

Πιστεύεις λάθος!
Ο Χριστός έδωσε εντολές.

Μάρκ.12
"29 ὁ δὲ ᾿Ιησοῦς ἀπεκρίθη αὐτῷ ὅτι πρώτη πάντων ἐντολή· ἄκουε, ᾿Ισραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολή. 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς ἑαυτόν. μείζων τούτων ἄλλη ἐντολὴ οὐκ ἔστι."


quote:
Ο Χριστός πιστεύω απλά ΕΔΕΙΞΕ τον δρόμο της αλήθειας και ΔΕΝ έδωσε ΕΝΤΟΛΕΣ. Μία αλήθεια όμως που την έκαναν σαν τα μούτρα τους.

Ο δρόμος της αλήθειας, είναι ο Ίδιος.

Ιωάνν. 14
" 6 λέγει αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· ἐγώ εἰμι ἡ ὁδὸς καὶ ἡ ἀλήθεια καὶ ἡ ζωή· οὐδεὶς ἔρχεται πρὸς τὸν πατέρα εἰ μὴ δι' ἐμοῦ."



Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ

Edited by - samuel1974 on 04/12/2008 16:44:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 17:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ zip

quote:
Κανείς δεν τον ρώτησε "ρε μεγάλε, ok, είσαι ο υιός του θεού, αλλά ποιος είναι ο θεός ; τι σημαίνει η έννοια Θεός ;" Λεπτομερείς περιγραφές της έννοιας του Θείου, δεν έχουμε από τον Ιησού.

Και Τον ρωτήσανε και απάντησε.

Ιωάνν. 14
"8 Λέγει αὐτῷ Φίλιππος· Κύριε, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα καὶ ἀρκεῖ ἡμῖν. 9 λέγει αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· τοσοῦτον χρόνον μεθ' ὑμῶν εἰμι, καὶ οὐκ ἔγνωκάς με, Φίλιππε; ὁ ἑωρακὼς ἐμὲ ἑώρακε τὸν πατέρα· καὶ πῶς σὺ λέγεις, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα;"


Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 17:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ ar_ia
Ο Χριστός πιστεύω απλά ΕΔΕΙΞΕ τον δρόμο της αλήθειας και ΔΕΝ έδωσε ΕΝΤΟΛΕΣ.Μία αλήθεια όμως που την έκαναν σαν τα μούτρα τους.

Αυτό ξέχασες να το τονίσεις η απλά σου διέφυγε......?

Και αφού παίζεις όλα τα εδάφια στα δάχτυλα και πάντα έχεις και ένα πρόχειρο για κάθε περίπτωση, αν δεν σου κάνει κόπο βάζε τα και μεταφρασμένα για να μην υποχρεώνομαι συνέχεια σε φίλους να μου τα κάνουν.Υπάρχουν ξέρεις και άλλοι σαν εμένα εδω μέσα εκτός αν θες να τα καταλαβαίνεις μόνος σου......


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 18:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και Τον ρωτήσανε και απάντησε.

Ιωάνν. 14
"8 Λέγει αὐτῷ Φίλιππος· Κύριε, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα καὶ ἀρκεῖ ἡμῖν. 9 λέγει αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· τοσοῦτον χρόνον μεθ' ὑμῶν εἰμι, καὶ οὐκ ἔγνωκάς με, Φίλιππε; ὁ ἑωρακὼς ἐμὲ ἑώρακε τὸν πατέρα· καὶ πῶς σὺ λέγεις, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα;"


Σωστός. Είδες όμως πως το εννοώ, μιλάω για την έννοια του θεϊκού, το λέω δηλ. παρακάτω. Δηλ. όχι ποιος είναι ο θεός - δείξ' τον μου - σε τέτοιο στυλ, αλλά ποια είναι η έννοια του θεού, του θεϊκού. Αυτό, δεν έχει απασχολήσει τον Ιησού. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 18:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

@ ar_ia
Ο Χριστός πιστεύω απλά ΕΔΕΙΞΕ τον δρόμο της αλήθειας και ΔΕΝ έδωσε ΕΝΤΟΛΕΣ.Μία αλήθεια όμως που την έκαναν σαν τα μούτρα τους.

Αυτό ξέχασες να το τονίσεις η απλά σου διέφυγε......?

Και αφού παίζεις όλα τα εδάφια στα δάχτυλα και πάντα έχεις και ένα πρόχειρο για κάθε περίπτωση, αν δεν σου κάνει κόπο βάζε τα και μεταφρασμένα για να μην υποχρεώνομαι συνέχεια σε φίλους να μου τα κάνουν.Υπάρχουν ξέρεις και άλλοι σαν εμένα εδω μέσα εκτός αν θες να τα καταλαβαίνεις μόνος σου......


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!


Δε θέλω να απαντάω σε υποκειμενικές εκτιμήσεις για καθημερινά φαινόμενα, προτιμώ να συμμετέχω σε αυτήν την κουβέντα μόνο όπου κρίνω ότι γίνεται ένα είδος παράφρασης της διδασκαλίας του Χριστού. Τα εδάφια δεν τα έχω αποστηθίσει, απλά όταν διαβάζω μερικά σημεία απο τα ποστ, διαμαρτύρεται σε αυτά η ανάμνηση που έχω απο μερικά λόγια του Χριστού. Μετά ψάχνω να βρω σε ποιό εδάφιο είναι ειπωμένα και τα παραθέτω.

Αλλά εφόσον δίνω την αρίθμηση των εδαφίων, μπορείς μετά να βρεις την μετάφραση στο παρακάτω λινκ:
http://www.jesuslovesyou.gr/Bible_Greek/BibleGR_home.htm


Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 19:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περισσότερες πληροφορίες για τους Εσσαίους, μπορούμε να βρούμε στο http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CE%B9 (όσοι από σας είναι διαβαστεροί δηλ). Όμως αξίζει να σημειώσουμε πως για την ύπαρξη αυτής της θρησκευτικής ομάδας των Ιουδαίων, τόσο η Παλαιά, όσο και η Καινή Διαθήκη δεν αναφέρουν απολύτως τίποτε. Αγνοούν παντελώς τους Εσσαίους. Γιατί ; (αυτό είναι ένα ερώτημα) Επίσης, όσον αφορά την έννοια του Θεού, οι Εσσαίοι πίστευαν πως ο θεός είναι η νύχτα, το σκοτάδι δηλ. και το δικαιολογούσαν λέγοντας πως το σκοτάδι είναι προαιώνιο - σε αντίθεση με το φως - και πως το σκοτάδι δεν μπορείς να το φτιάξεις, σε αντίθετη με το φως το οποίο μπορείς. Δηλ. ενώ μπορεί κάποιος να φωτίσει ένα σκοτεινό μέρος, δεν μπορεί να κάνει το αντίθετο, δεν μπορεί δηλ. να σκοτίσει ένα φωτεινό μέρος. Το σκοτάδι προϋπάρχει δηλ.

Εν τάχει, μερικές ομοιότητες Εσσαίων και Ιησού >

α) 12 μαθητές ο Ιησούς, 12 λαϊκοί ως "συμβούλιο του θεού" στους Εσσαίους.

β) 3 ιερείς σαν ανώτατη επιτροπή στους Εσσαίους, 3 μαθητές ( Πέτρος, Ιάκωβος, Ιωάννης ) σαν "κεφαλή" όλων των υπολοίπων και για τον Ιησού.

γ) Όχι όρκος - απαγόρευση - για τους Εσσαίους, όχι όρκος και για τον Ιησού.

και για να μην κατηγορηθώ για μεροληψία > στο http://www.egolpio.com/APOLOGITIKA/essaioi.htm , θα βρείτε τις διαφορές τους.

Επίσης, να σημειώσουμε πως οι Εσσαίοι δεν αναφέρονται ούτε στην μετέπειτα ραββινική φιλολογία.

Edited by - zip on 04/12/2008 20:44:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 19:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Χριστός [...] ΔΕΝ έδωσε ΕΝΤΟΛΕΣ

ar_ia


quote:
Ο Χριστός έδωσε εντολές.

samuel1974



Και το ένα, και το άλλο. Και έδωσε, και δεν έδωσε. Υπάρχουν εντολές και εντολές. Ο Ιησούς δεν έδωσε ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΕΣ εντολές του στυλ "απαγορεύεται να κάνεις σεξ πριν τον γάμο", αυτό θέλει να πει η - "η" ; σωστά ; - ar_ia. Έδωσε όμως άλλου τύπου εντολές, του στυλ "αγάπα τον πλησίον σου" ... αυτές δηλ. που αναφέρει ο samuel1974 στα εδάφια που παραθέτει.

Edited by - zip on 04/12/2008 19:38:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 21:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή αυτό το θέμα με τους Εσσαίους, δεν είναι για να το περνάς στο ντούκου, κι επειδή έχει πραγματικά πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, θα παραθέσω την άποψη του καθ. της Θεολογικής Σχολής του Παν. Αθηνών, κ. Σάββα Αγουρίδη σχετικά με την μη αναφορά αυτής της πολυάριθμης θρησκευτικής ομάδας στην Κ. Διαθήκη. Λέει λοιπόν ο καθ.

"Σήμερα, δεν υπάρχει κανείς ειδικός μελετητής των χειρογράφων [αναφέρεται στα χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας] που να αμφιβάλλει πως ο Παύλος είχε επηρεαστεί από την Θεολογία της κοινότητας [των Εσσαίων], πως ο Ευαγγελιστής Ιωάννης, πριν γίνει Χριστιανός, υπήρξε κατά πάσα πιθανότητα Εσσαίος, και πως η προς Εβραίους επιστολή γράφτηκε προς Χριστιανούς που προηγουμένως ήταν Εσσαίοι. Το ερώτημα γίνεται ακόμη οξύτερο : γιατί πουθενά στην Καινή Διαθήκη δεν αναφέρονται οι Εσσαίοι, ενώ οι ιδέες τους είναι σχεδόν παντού ; Δεν έχουμε ακόμα ικανοποιητική απάντηση στο ερώτημα αυτό. Πιθανό είναι [εδώ γίνεται ακόμη πιο ενδιαφέρον] πως αφομοιώθηκαν μετά το 67 μ.Χ, με τις Χριστιανικές παραφυάδες στην Παλαιστίνη, έτσι που μετά το 70 μ.Χ, συγγραφείς της Κ. Διαθήκης δεν τους ξεχωρίζουν από τους χριστιανούς, ενώ αναφέρουν άλλα θρησκευτικά κινήματα." (http://www.immyt.net/publications/pdf/agouridis.pdf)

Επειδή λοιπόν κάθησα και διάβασα και εκείνη την ιστοσελίδα που μιλάει για "χάσμα" μεταξύ Εσσαϊσμού και Χριστιανισμού και πως είναι ανόητοι και ευφάνταστοι όσοι προσπαθούν να βρουν ομοιότητες μεταξύ των, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία :

Αν μεταξύ του Εσσαϊσμού και του Χριστιανισμού, όντως υπάρχει ένα χάσμα όπως λέει το Αντιαιρετικόν Εγκόλπιον, τότε πως είναι δυνατόν αυτό το χάσμα να αφομοιώθηκε σε τέτοιο βαθμό ώστε οι συγγραφείς της Κ. Διαθήκης να μην μπορούν καν να ξεχωρίσουν έναν Εσσαίο από έναν Χριστιανό ;

Θα ήθελα παρακαλώ, έτσι ... απλά, μια γνώμη / απάντηση από κάποιον ... "Χριστιανό" ... κατά προτίμησην τον trexagireve που είναι master στο να δίνει απαντήσεις σε τέτοιου είδους ερωτήματα.

Edited by - zip on 04/12/2008 21:34:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 21:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κλείσω αυτήν την μικρή παρένθεση στους Εσσαίους με αυτό που λέει κλείνοντας και ο καθηγητής κ. Αγουρίδης, με το οποίο - έτσι και με την μικρή, πολύ μικρή, προσωπική μου έρευνα, κυρίως ανάγνωση κάποιων ιστοσελίδων - συμφωνώ απολύτως :

"Το θέμα είναι απέραντο. Τα παραπάνω όμως είναι αρκετά για να αντιληφθεί κανείς πως
ο Χριστιανισμός χρωστάει αρκετά πράγματα στους Εσσαίους του Qumran".

Συνεπώς, ήδη έχουμε φτάσει στο σημείο να μπορεί κάποιος - προσωπικά και εγώ - δικαίως να λέει το εξής : Η διδασκαλία του Ιησού, είναι ναι μεν απλή κατά βάσην, αλλά δεν είναι αυτοδημιούργητη. Δεν είναι μια διδασκαλία που εμφανίζεται για πρώτη φορά. Στο σύνολό της, ναι, εμφανίζεται για πρώτη φορά. Στα επιμέρους όμως τμήματά της, όχι. Με την συμμετοχή των Εσσαίων - σε όποιο βαθμό κι αν υπάρχει αυτή, όποιος κι αν είναι ο βαθμός επηρρεασμού -, η διδασκαλία του Ιησού χάνει τον κατ' εξοχήν πρωτοπόρο χαρακτήρα της, χάνει την κατ' ουσίαν αυθεντικότητά της και αποκτά εννοιολογικά χαρακτηριστικά ενός μίγματος. Αυτό, είναι έτσι, ένα μικρό πρώτο σοκ για τους εν Χριστώ μονοπωλούντες την Αλήθειαν - για όσους δηλ. θεωρούν πως ο Χριστιανισμός την έχει μονοπώλιο την Αλήθεια - το οποίο αν το ξεπεράσουν, θα δουν την διδασκαλία του Ιησού όπως πραγματικά είναι, κι όχι όπως τους έμαθαν ότι είναι.


Edited by - zip on 04/12/2008 22:41:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 00:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν θέλω να πω ότι είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο που εξελίσσεται έως τώρα η συζήτηση από όλους τους συμμετέχοντες, ως μια ουσιαστική συζήτηση και όχι ως μια στείρα αντιπαράθεση αλληλοκατηγοριών. Δεν νομίζω ότι το δόγμα κάποιου τον κάνει περισσότερο ή λιγότερο ειλικρινή ως προς την πίστη του στον Χριστό. Πιστεύω ότι η συζήτηση θα εξελιχθεί στο ίδιο επίπεδο και τελικά μέσα από την ανταλλαγή σκέψεων νομίζω ότι ο καθένας μας θα αντιληφθεί και κάποιες πτυχές του θέματος που αγνοούσε. Εγώ με ενδιαφέρον μαθαίνω με την ευκαιρία κάποια πράγματα για την ομάδα των Εσσαίων καθώς εικάζεται ότι ο Ιησούς πέρασε κάποια χρόνια της ζωής του μαζί τους. Επίσης δεν νομίζω πως έχουμε σκοπό εδώ να εφεύρουμε ένα ακόμη δόγμα πίστης αλλά να μπούμε στην ουσία της έννοιας που λέγεται Χριστιανισμός, καθώς μια ακόμη αρρώστια της εποχής μας ιδιαίτερα είναι να μας διαφεύγει η ουσία των πραγμάτων.

Όσον αφορά την έννοια της θρησκείας είναι άλλη μια έννοια που έχει χάσει την ουσία της στο πέρασμα της ανθρώπινης ιστορίας. Γιαυτό άλλωστε έχει χαρακτηριστεί και ως όπιο του λαού και όχι άδικα, καθώς εξελίχθηκε ώστε περισσότερο να ναρκώνει παρά να αφυπνίζει την ανθρώπινη συνείδηση. Ο Χριστός δεν νομίζω ότι αμφισβήτησε την έννοια της θρησκείας αλλά απεναντίας έδειξε με την ζωή του πως πρέπει η θρησκεία να προσεγγίζει τον άνθρωπο. Έδειξε ότι η θρησκεία στην ουσία πρέπει να είναι ένα σχολείο για το ανθρώπινο πνεύμα. Ο ίδιος έκαμνε τον εαυτό του προσιτό στους ανθρώπους. Για να τον πλησιάσει κάποιος δεν χρειαζόταν κάποιο τελετουργικό ούτε ο ίδιος είχε ανάγκη να τον λατρέψουν για να τον πλησιάσουν. Μάλιστα έπαιρνε ο ίδιος πρωτοβουλία για να πλησιάσει τους ανθρώπους. Ο λόγος του είχε την δύναμη να αγγίζει όσους τον άκουγαν.

Αν ο ίδιος ήθελε θα μπορούσε να είχε ξεσηκώσει τον λαό και να δημιουργήσει ένα πολιτικό ρεύμα με στόχο την εξουσία. Η πορεία του έδειξε πως δεν είχε πολιτικές βλέψεις. Μάλιστα σύμφωνα με την αφήγηση του Ιωάννη κεφ. 6:14,15 επειδή είχε διακρίνει τον ενθουσιασμό κάποιων προς το πρόσωπο του σε βαθμό που ήθελαν να τον πάρουν και να τον ανακηρύξουν βασιλιά, ο ίδιος αποσύρθηκε από κοντά τους για να μην επιτρέψει κάτι τέτοιο. Πιστεύω έδειξε με αυτό ότι θρησκεία και πολιτική ( πολιτική με την έννοια της εξουσίας ) είναι έννοιες ασύμβατες. Άλλωστε η ιστορία έχει δείξει ότι όταν μπλέκονται αυτά τα δυο περισσότερο αφομοιώνετε η θρησκεία από την πολιτική που έχει ως μόνο στόχο την εξουσία, παρά το αντίθετο.

Επειδή όμως ένα το κεντρικό κομμάτι της διδασκαλίας του είχε να κάνει με την βασιλεία των ουρανών, ένα ερώτημα που θα πρέπει να μας απασχολήσει είναι η έννοια αυτής της βασιλείας και το πώς αυτή επηρεάζει τον άνθρωπο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 10:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
quote:

η - "η" ; σωστά ; - ar_ia

Σωστά


quote:

Έδωσε όμως άλλου τύπου εντολές, του στυλ "αγάπα τον πλησίον σου" .

Ναι, με την έννοια του.... "ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ", σε καμία περίπτωση αυτό δεν θεωρείται ΕΝΤΟΛΗ, με την έννοια που του δίνει ο χριστιανισμός, αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.....

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 10:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έδωσε όμως άλλου τύπου εντολές, του στυλ "αγάπα τον πλησίον σου" .

Όντως ο Ιησούς είπε αγάπα τον πλησίον σου εννοώντας βέβαια βοήθα τον πλησίον σου δώσε του την γνώση το φώς που θα τον οδηγήσει στην ελευθερία..!!
Σε αυτό θα συμφωνήσω, εχείς δίκιο Bill e με συγχωρεις Michael ήθελα να πω...

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy