ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΡΟΣΕΥΧΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Rira
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 18:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ

Προσευχή Αιτήματος προς το Άγιο Πνεύμα


ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ, εσύ που λύνεις τα προβλήματα, που φωτίζεις όλους τους δρόμους, ώστε να μπορέσω να πετύχω το στόχο μου.Εσύ που μου δίνεις το θεϊκό δώρο να συγχωρώ και να ξεχνώ όλα τα κακά εναντίον μου,και που σε όλες τις στιγμές τις ζωής μου είσαι μαζί μου.Θέλω με αυτή τη σύντομη προσευχή να σε ευχαριστήσω για όλα και να επιβαβαιώσω για άλλη μια φορά ότι δεν θέλω ποτέ να χωριστώ από σένα,παρ’ όλες τις υλικές ψευδαισθήσεις. Θέλω να είμαι μαζί σου στην αιώνια δόξα. Σ’ ευχαριστώ για το έλεός σου προς εμένα και τους δικούς μου.
Α.Ε.

Πρέπει να πείτε αυτή την προσευχή για τρεις διαδοχικές μέρες. Μετά από τρεις μέρες, η χάρη που ζητήσατε θα πραγματοποιηθεί ακόμη και αν φαίνεται δύσκολη. Αφού πραγματοποιηθεί η ευχή σας πρέπει να δημοσιεύσετε αυτή την προσευχή, μαζί με αυτές τις οδηγίες, χωρίς να αναφέρετε την ευχή που κάνατε.μόνο τα αρχικά σας πρέπει να εμφανίζονται στο κάτω μέρος.


ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ....

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 20:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Και μετά, θα πρέπει να τη στείλετε σε 8 άτομα μέσα σε 8 μέρες γιατί αλλιώς θα πεθάνει ο σκύλος σας, θα τελειώσει το ζεστό νερο την ώρα που θα κάνετε μπανιο και άλλα ευτράπελα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 20:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΟΧΗ

Τα πνευματικά δικαιώματα της Προσευχής ανοίκουν στον Θεό. Το υλικό προορίζεται για αποκλειστική προσωπική χρήση. Οποιαδήποτε αναπαραγωγή, μετάδοση, εκπομπή και εκτύπωση της Προσευχής χωρίς την γραπτή άδεια από τον συγγραφέα, διώκεται ποινικά από τον νόμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 20:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρέπει να πείτε αυτή την προσευχή για τρεις διαδοχικές μέρες. Μετά από τρεις μέρες, η χάρη που ζητήσατε θα πραγματοποιηθεί ακόμη και αν φαίνεται δύσκολη.

A, και προσέξτε τι θα ευχηθείτε κορόϊδα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 21:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι ο χλευασμός και η ειρωνεία δεν είναι ο καλύτερος τρόπος υποδοχής ενός καινούργιου μέλους, το οποίο θέλει να μοιραστεί κάποιες εσωτερικές πνευματικές ανησυχίες. Επίσης το γεγονός ότι κάποιοι δεν αποδέχονται την χρησιμότητα της προσευχής δεν αποδεικνύει και ότι δεν λειτουργεί.

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 21:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω ότι ο χλευασμός και η ειρωνεία δεν είναι ο καλύτερος τρόπος υποδοχής ενός καινούργιου μέλους, το οποίο θέλει να μοιραστεί κάποιες εσωτερικές πνευματικές ανησυχίες. Επίσης το γεγονός ότι κάποιοι δεν αποδέχονται την χρησιμότητα της προσευχής δεν αποδεικνύει και ότι δεν λειτουργεί.

Αυτό το "δοκιμάστε και ίσως εκπλαγείτε" ήταν και το σλόγκαν που χρησιμοποιούσε ένα "βαποράκι" της γειτονιάς μου. Από αυτούς που τον άκουσαν, δύο πέθαναν από υπερβολική δόση και ένας κυκλοφορεί σαν ζόμπι δυο στενά πιο κάτω ...

Edited by - zip on 26/02/2009 21:21:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 21:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Rira, ότι δεν φτάνει ο άνθρωπος κι ειδικά
ο Έλληνας, το κάνει άσχημο, κακό και άχρηστο...
Υπαρχουν συνέλληνες, οι οποίοι είναι ικανοί να μάθουν
προσευχές βουδιστικές, ακατανόητες, αλλά να μην προσεύχονται
στο Θεό, ειναι μπανάλ....
Φίλε, μν παρεξηγείς τους επαγγελαμτίες επαναστάτες κατά του
χριστιανισμού..Πουλάει ακόμη...
Επι του θέματος, τώρα, η δύναμη της προσευχής ειναι μεγάλη..Θέλει
καθαρότητα, πίστη κι επιμονή...Αν τα έχει αυτά ο άνθρωπος, δεν
αργεί να αποκτήσει ηρεμία που φέρει η προσευχή και επικοινωνία
με το Θεό,ανάταση ψυχής..Άκρα σημαντικό πράγμα για τον άνθρωπο,
η επικοινωνία με τον Θεό και την πνευματική του υόσταση...Πρέπει
να είναι σε επαφή με το θείο ο άνθρωπος...
Κι η προσευχή, λεπταίνει το πνεύμα, το κάνει πιο ευχάριστο, γεμάτο
ζωή και αντιληψη..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 21:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip
Αυτό το "δοκιμάστε και ίσως εκπλαγείτε" ήταν και το σλόγκαν που χρησιμοποιούσε ένα "βαποράκι" της γειτονιάς μου. Από αυτούς που τον άκουσαν, δύο πέθαναν από υπερβολική δόση και ένας κυκλοφορεί σαν ζόμπι δυο στενά πιο κάτω ...

Οι υπερβολές σίγουρα δεν ωφελούνε. Πάντως εγώ προσωπικά δεν άκουσα για καμία περίπτωση που, κάποιος να πέθανε ή να κυκλοφορεί σαν ζόμπι από "υπερβολική δόση" προσευχής.

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.


Edited by - Michael Design on 26/02/2009 21:40:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 21:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως εγώ προσωπικά δεν άκουσα για καμία περίπτωση που, κάποιος να πέθανε ή να κυκλοφορεί σαν ζόμπι από "υπερβολική δόση" προσευχής.

Ε, όχι και δεν άκουσες ... κάποιος πήγε να προσευχηθεί στη Γεσθημανή και μετά από λίγες μέρες τον καθάρισαν ... έκτοτε κυκλοφορεί σαν ζόμπι ... [σαν ζόμπι δηλ. τον κατάντησαν] ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 21:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Rira, ότι δεν φτάνει ο άνθρωπος κι ειδικά
ο Έλληνας, το κάνει άσχημο, κακό και άχρηστο...
Υπαρχουν συνέλληνες, οι οποίοι είναι ικανοί να μάθουν
προσευχές βουδιστικές, ακατανόητες, αλλά να μην προσεύχονται
στο Θεό, ειναι μπανάλ....
Φίλε, μν παρεξηγείς τους επαγγελαμτίες επαναστάτες κατά του
χριστιανισμού..Πουλάει ακόμη...
Επι του θέματος, τώρα, η δύναμη της προσευχής ειναι μεγάλη..Θέλει
καθαρότητα, πίστη κι επιμονή...Αν τα έχει αυτά ο άνθρωπος, δεν
αργεί να αποκτήσει ηρεμία που φέρει η προσευχή και επικοινωνία
με το Θεό,ανάταση ψυχής..Άκρα σημαντικό πράγμα για τον άνθρωπο,
η επικοινωνία με τον Θεό και την πνευματική του υόσταση...Πρέπει
να είναι σε επαφή με το θείο ο άνθρωπος...
Κι η προσευχή, λεπταίνει το πνεύμα, το κάνει πιο ευχάριστο, γεμάτο
ζωή και αντιληψη..


trexagireve, εσύ προσεύχεσαι ; Κοίτα, έχω έναν φίλο που προσεύχεται κι όποτε μου λέει "σ' έβαλα στην προσευχή μου", όλο κάποια στραβή γίνεται και πότε με γράφει η τροχαία και πληρώνω πρόστιμο, πότε κάτι άλλο πάει στραβά. Οπότε, κοίτα ΜΗΝ με βάλεις κι εσύ στην προσευχή σου, έτσι ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 21:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς αγαπητό zip: Πρέπει να μας αποδείξεις ότι
μπορείς να είσαι και πολύ μ@@@κας;Δεν γινεται να γλυτώσουμε
τέτοια χάρη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 21:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πες ρε φίλε, προσεύχεσαι ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 22:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ε, όχι και δεν άκουσες ... κάποιος πήγε να προσευχηθεί στη Γεσθημανή και μετά από λίγες μέρες τον καθάρισαν ... έκτοτε κυκλοφορεί σαν ζόμπι ... [σαν ζόμπι δηλ. τον κατάντησαν] ...

Καλό το χιούμορ...
Αλήθεια με εκείνη την κρίση διχασμού προσωπικότητας που είχες - τον σατανοθεούλη εννοώ - τι έγινε τελικά σου πέρασε;

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 22:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια με εκείνη την κρίση διχασμού προσωπικότητας που είχες - τον σατανοθεούλη εννοώ - τι έγινε τελικά σου πέρασε ;

Ναι, εντάξει, όλα καλά τώρα ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 22:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρέπει να πείτε αυτή την προσευχή για τρεις διαδοχικές μέρες. Μετά από τρεις μέρες, η χάρη που ζητήσατε θα πραγματοποιηθεί ακόμη και αν φαίνεται δύσκολη.

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει η προσευχή (η κάθε προσευχή !!!) που θα κάνω, να πρέπει και να ζητήσω και μια χάρη ως ανταπόδοση…

Μμμμ… κάτι δεν μου πάει καλά…

Λέτε να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία που μου δίνεται για να βρω τα επόμενα νούμερα του τζόκερ…

Τέλος πάντων .

Rira καλώς ήρθες στην παρέα μας .

Α!!! και κάτι άλλο .
Ελατέ ρε παιδία, καινούργιο μέλος ήρθε στην παρέα μας, δεν χρειάζεται για άλλη μια φορά να δείξουμε (ευτυχώς όχι όλοι) ότι δεν έχουμε όρια στον διάλογο μας…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 22:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελατέ ρε παιδία, καινούργιο μέλος ήρθε στην παρέα μας,[...]

Άντε καλά ... θα του κάνω το χατήρι και θα πω και την προσευχή ... αλλά elo, φίλε, πρόσεξε ... μέτα για ότι συμβεί δεν θα είμαι εγώ υπεύθυνος, 'ντάξει ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 23:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την ευκαιρία θα παραθέσω και εγώ μια προσευχή που διάβασα κάπου και μου άρεσε ιδιαίτερα, ενός θεωρούμενου Αγίου ονόματι Φραγκίσκου της Ασίζης. Νομίζω πως είναι μια προσευχή καρδιάς, πάνω από δόγματα...

Κύριε, κάνε με εργαλείο της γαλήνης σου.
Εκεί που υπάρχει το μίσος, άφησε με να σπείρω την αγάπη.
Εκεί που υπάρχει πληγή, τη συγνώμη.
Εκεί που υπάρχει αμφιβολία, την πίστη.
Εκεί που υπάρχει απελπισία, την ελπίδα.
Εκεί που υπάρχει το σκοτάδι, το φως.
Εκεί που υπάρχει λύπη, τη χαρά.
Ουράνιε Θεέ, ευλόγησε με να μην ζητώ τόσο πολύ να με παρηγορούν, όσο να παρηγορώ.
Να μη ζητώ τόσο πολύ να με καταλαβαίνουν, όσο να καταλαβαίνω.
Να μη ζητώ τόσο πολύ να με αγαπούν, όσο να αγαπώ.
Γιατί παίρνουμε μέσα από το δόσιμο.
Συγχωρούμαστε μέσα από τη δική μας συγχώρεση.
Με το θάνατο του εαυτού μας είναι που γεννιόμαστε στην αιώνια ζωή.

Υ.Γ. Δεν είναι απαραίτητο να την αποστηθίσετε, ούτε να ζητήσετε κάποια ιδιαίτερη χάρη ως ανταπόδοση.

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 23:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip- αλλά elo, φίλε, πρόσεξε ... μέτα για ότι συμβεί δεν θα είμαι εγώ υπεύθυνος, 'ντάξει ;

Εντάξει μην αγχώνεσαι, θα φροντίσουμε εμείς πριν από εσένα ώστε να μην συμβεί οτιδήποτε …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 23:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Michael Design αν και δεν γνωρίζω καθόλου τον Άγιο Φραγκίσκο της Ασίζης πρέπει να παραδεχτώ ότι με κάλυψε (γέμισε) απόλυτα η προσευχή του…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 23:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ μαζί σου αγαπητέ μου elo και στα δυο..Και στο ότι
η προσευχή είναι καθαρισμός πνεύματος κι όχι ανταποδοτικό
τέλος, όσο και στο ότι η προσευχή, μπορεί να ηρεμήσει...
Το ίδιο λένε κι οι βουδιστές και άλλοι...
Η προσευχή έχει πνευμτική χροιά και γι αυτό πρέπει να ειναι
και μακρυά απο υλικές ανάγκες.Αν έχεις πνευματική διαύγεια,
μπορείς να κατανοείς νόμους συμπαντικούς που να σε βοηθούν
να ζεις πιο ήρεμα, ας πούμε....
Πολλά μπορεί να πετύχει ο άνθρωπος με την προσευχή....Αδιαλλείπτως
προσεύχεσθαι, που έλεγε κι ο απόστολος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rira
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 09:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ.
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rira
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 10:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MICHAEL DESIGN ΑΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑ Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ, Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 11:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει η προσευχή (η κάθε προσευχή !!!) που θα κάνω, να πρέπει και να ζητήσω και μια χάρη ως ανταπόδοση… ...
Δεν ξέρω γιατί έχεις την εντύπωση ότι σε "κάθε προσευχή" που κάνει κανείς ζητάει "χάρες". Υπάρχουν πολλά "είδη" προσευχής, και "μορφές" προσευχής. Σε κάποιες υπάρχουν αιτήματα, σε άλλες όχι, ούτε και χρειάζεται.
Η προσευχή, ως μέσω επικοινωνίας, μπορεί να είναι οτιδήποτε, συνήθως θέλουμε να "επικοινωνίσουμε". Και μεταξύ μας οι άνθρωποι, άλλοτε διηγούμαστε, άλλοτε ζητάμε, άλλοτε παινεύουμε, άλλοτε ευχαριστούμε που λάβαμε, κι άλλοτε μας πιάνει το παράπονο που δεν. Η προσευχή μπορεί να περιέχει παρόμοια.
Ανταπόδοση... ασφαλώς. Ανταπόκριση καλύτερα. Γιατί κανείς δεν επιχειρεί να "επικοινωνίσει" χωρίς να περιμένει κάποια ανταπόκριση - που είναι μια μορφή ανταπόδοσης:
quote:
...γιατί εκείνος που προσέρχεται στο Θεό πρέπει να πιστέψει ότι υπάρχει και ότι γίνεται μισθαποδότης σ’ αυτούς που τον αναζητούν...(προς Εβραίους 11,6)
Η ίδια η λέξη "προσευχή" περιέχει την έννοια της "ευχής" (έκφραση επιθυμίας για κάτι - όχι αναγκαστικά "χάρη", αλλά "κάτι"http://homepages.pathfinder.gr/prayercraft/prayercraft.htm).

Edited by - panpam on 27/02/2009 11:24:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 11:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και καλό είναι να έχουμε υπόψη μας ότι:

- Όταν μιλάμε στο θεό είναι προσευχή
- Όταν μας μιλάει ο θεός είναι σχιζοφρένεια

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 12:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο φίλε μου Μακεδών και καλά θα ήταν να το
πεις στους φιλους σου αρχαιολάτρες, γιατί κάποιον που
μιλούσε σε μια ..πάπια, τον πήρανε κάτι κύριοι με τα λευκά...
Γι αυτο, ας σταματήσουν αυτές οι περιηγήσεις σε φύση, δέντρα και λατρείες ζώων και δέντρων...Θα υπάρχει πρόβλημα...Εμείς,με
ποιούς θα συζητάμε εδώ μέσα;...Και τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 12:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και καλό είναι να έχουμε υπόψη μας ότι:

- Όταν μιλάμε στο θεό είναι προσευχή
- Όταν μας μιλάει ο θεός είναι σχιζοφρένεια

macedon


Και όταν μιλάει ο macedon είναι... Ελληνοφρένεια!!!

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 12:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και καλό είναι να έχουμε υπόψη μας ότι:

- Όταν μιλάμε στο θεό είναι προσευχή
- Όταν μας μιλάει ο θεός είναι σχιζοφρένεια...


Κάνεις λάθος. Αναφέρσαι σε ψύχωση. Υπάρχει ιατρικό συμπέρασμα που κάνει διάκριση μεταξύ θρησκευτικής ή άλλης μεταφυσικής εμπειρίας και ψυχωσης.
Η βασική διαφορά, εν συντομία, είναι ότι τα πρόσωπα με ψύχωση αδυνατούν να ζήσουν ως "φυσιολογικοί" άνθρωποι. Ενώ άνθρωποι με μεταφυσικές εμπειρίες* μπορούν.

*Η προσευχή, ως "Ευχή" είναι γενικό φαινόμενο υπάρχει σε όλες της θρησκείες και σε μερικές μη θρησκευτικές μορφές, όπως η μαγεία, μορφές φιλοσοφίας κτλ. Το ίδιο και οι εμπειρίες. Το πως ερμηνεύονται διαφέρει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 13:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσευχή είναι η ύπαρξη του ανθρώπου στο πνευματικό
πεδίο...Εκεί, όπου οτ πνεύμα του έχει λόγο...Εκεί, όπου
ζητάμε να έχουμε επικοινωνία με τον Θεό...Αλλοιώς, είμαστε μόνο ζώαμ υλικές ανάγκες και δεν είναι έτσι...
Η προσευχή, όταν αυτη γίνεται σωστά, δείχνει αμέτοχη
των γήινων δρωμένων γύρω μας, πάει τον άνθρωπο σε μια άλλη πραγματικότητα και έχει να κάνει με το τι βλέπουμε
στον εαυτό μας ως ιδανικό και ως ζητούμενο...
Η ανάταση πάντως της ψυχής με την προσευχή, είναι ζωής αιωνίου
ζητούμενο και πραγματικά η προσευχή, σώζει...Απο τη ύλη, εννοείται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 19:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και πραγματικά η προσευχή, σώζει...Απο τη ύλη, εννοείται

Βρε μανία να σωθείς από την ύλη. Μη βιάζεσαι ρε παιδί μου λέμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 19:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να θέλεις το καλύτερο και διαχρονικότερο και όχι το ζωώδες,
φίλη mimosa, δεν μπορεί να ειναι κακή επιλογή...Η ύλη έχει πολλές
εκφράσεις κι εκφάνσεις...Αλλά είναι και θέμα ηλικίας, εμπειριών
και καταστάσεως,ομολογώ....
Ωστόσο, σίγουρα κι εσύ πιστεύεις ότι η προσευχή, μπορεί να
ενισχύσει πνευματικά και υλικά τον άνθρωπο...Όπως κι ΄οτι
είναι κάτι σαν χαλάρωση και τόνωση του σώματος μαζί...Το έχεις
δοκιμάσει;
Ή κι εσύ σαν τον ζίπ,ρωτάς τους άλλους τι κάνουν αυτοί;
Προσεύεχεσαι συνειδητά ή μονο όταν υπάρχει ανάγκη;
Εκτιμάς την προσωπική σχέση με τον Θεό, μέσω της προσευχής;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 22:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam - Δεν ξέρω γιατί έχεις την εντύπωση ότι σε "κάθε προσευχή" που κάνει κανείς ζητάει "χάρες". Υπάρχουν πολλά "είδη" προσευχής, και "μορφές" προσευχής. Σε κάποιες υπάρχουν αιτήματα, σε άλλες όχι, ούτε και χρειάζεται.
Η προσευχή, ως μέσω επικοινωνίας, μπορεί να είναι οτιδήποτε, συνήθως θέλουμε να "επικοινωνίσουμε". Και μεταξύ μας οι άνθρωποι, άλλοτε διηγούμαστε, άλλοτε ζητάμε, άλλοτε παινεύουμε, άλλοτε ευχαριστούμε που λάβαμε, κι άλλοτε μας πιάνει το παράπονο που δεν. Η προσευχή μπορεί να περιέχει παρόμοια.
Ανταπόδοση... ασφαλώς. Ανταπόκριση καλύτερα. Γιατί κανείς δεν επιχειρεί να "επικοινωνίσει" χωρίς να περιμένει κάποια ανταπόκριση - που είναι μια μορφή ανταπόδοσης:

Δεν είπα πουθενά ότι η «κάθε» προσευχή έχει να κάνει μόνο με μια ανταλλαγή (χάρες), άλλωστε για αυτό και έγραψα και ότι η προσευχή που μας αντέγραψε ο Michael Design είναι πραγματικά υπέροχη .
Γιατί υπερβαίνει το προσωπικό (ατομικό) εγώ του ανθρώπου και αγγίζει αποκλειστικά μόνο το συλλογικό….

Βλέπεις panpam η επικοινωνία (προσευχή) μπορεί να είναι μια ανθρώπινη εσωτερική ανάγκη, αλλά θα πρέπει να μάθουμε πως αυτή η ανάγκη πρέπει να είναι πέρα από κάθε ανταπόκριση και ανταπόδοση, απλά μια πηγή άντλησης .

Απλά ένα καλημέρα το πρωί και ένα καληνύχτα το βράδυ….

"Η προσευχή σήμερα λέγεται πράξη. Να ασκητεύεις σήμερα θα πει: να ζεις με τους ανθρώπους και να ανεβαίνεις κάθε μέρα, κάθε μέρα και όχι μονάχα τη Μεγάλη Παρασκευή με το Χριστό στο Γολγοθά. Και να σταυρώνεσαι".

"Και ποια είναι η πιο αψηλή εντολή; Ν’ αρνηθείς όλες τις παρηγοριές-θεούς, πατρίδες, ηθικές, αλήθειες - ν’ απομείνεις μόνος και ν’ αρχίσεις να πλάθεις εσύ, με μοναχά τη δύναμή σου, έναν κόσμο που να μην ντροπιάζει την καρδιά σου... Ποια ‘ναι η πιο αντρίκια χαρά; Ν’ αναλαβαίνεις την πάσα ευθύνη"

Νίκος Καζαντζάκης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1240234
Maintained by Digital Alchemy