ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Λάζαρος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2009, 17:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλά λέμε περί Λαζάρου,αλλά μέχρι τώρα δεν λέμε τι
διηγούνται,άτομα που περάσαν τέτοιες και παρόμοιες καταστάσεις,
δλδ, νεκροφάνεια, κώμα, έξοδος σε αστρικό,κλπ, και
πόσο μέσω αυτων, μπορούμε να κατανοήσουμε τον Λάζαρο....
Συγκεκριμένα, μου έχει εντυπωθεί η απέχθεια όσων βγουν αστρικό,
ή φύγουν απο το σώμα τους αφηνοντας το σε κώμα,για το γήινο
κορμί τους...Βασικά,ολοι δεν θέλουν να ξαναμπουν σε αυτό...
Πόσο στενό, άσχημο και άχρηστο για το πνεύμα
λένε όλοι ότι ήταν όπως το κοιτούσαν απο ψηλά, πόσο ασφυκτικό
και λίγο....
Ίσως, γι αυτο κι ο Λάζαρος δεν ξαναγέλασε...Ήξερε τι γελοία ζωή
ζούμε μέσα στο χώμα, και δεν μπορούσε να βρει χαρά σε αυτήν, αφού ήξερε, επισης, ότι το σώμα είναι μια φυλακή που σωφρονίζει το πνεύμα...
Περιμένουμε την ανάσταση των ψυχών..Μέχρι τότε είμαστε νεκροί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2009, 17:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Μέχρι τότε είμαστε νεκροί...

Αλλά τελείως όμως...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2009, 18:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Μα αφού είμαστε ολοι ....χώμα, ρε φίλε Μακεδών....Δεν
τραβάει η ομάδα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 15:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην σας χαιρετω. Διαβαζω καποια απο τα θεματα σας και ομολογω οτι ειναι ενδιαφεροντα. Θα ηθελα να απαντησω στα αρχικα ερωτηματα του τοπικ, καθως σαφως υπαρχουν απαντησεις. Και επειδη το θεμα ειναι απο την Καινη Διαθηκη, απο αυτην θα ηθελα να απαντησω.

Σαφως και λεει η Καινη Διαθηκη τι απεγινε ο Λαζαρος.Ακριβως στο επομενο κεφαλαιο μετα απο την περιγραφη της αναστασης του απο τον Χριστο.
Λεει λοιπον.........''Ο ΙΗΣΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟ ΕΞ ΗΜΕΡΩΝ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΗΛΘΕΝ ΕΙΣ ΒΗΘΑΝΙΑΝ ΟΠΟΥ ΗΤΟ Ο ΛΑΖΑΡΟΣ Ο ΑΠΟΘΑΝΩΝ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΑΝΕΣΤΗΣΕΝ ΕΚ ΝΕΚΡΩΝ
ΚΑΙ ΕΚΑΜΑΝ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΔΕΙΠΝΟΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ Η ΜΑΡΘΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ Ο ΔΕ ΛΑΖΑΡΟΣ ΗΤΟ ΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΣΥΓΚΑΘΗΜΕΝΩΝ ΜΕΤ ΑΥΤΟΥ (Ιωαννης 12, 1-2)

Μετα την ανασταση του,λοιπον,ο Λαζαρος ζουσε στην Βυθανια μαζι με τις αδερφες του (οπως και πριν). Και σαφως και ετρωγε, εφοσον ηταν στο συγκεκριμενο δειπνο. Εκανε οτι εκανε και πριν. Τωρα για το αν ηταν ο μοναδικος ανθρωπος που ''πηγε και γυρισε'' εχω να πω οτι δεν ηταν Ο μοναδικος. Ο ιδιος ο Ιησους ηρθε απο εκει. Ακομα και ο απ Παυλος που ηρπαγη εως τριτου ουρανου (οπως περιγραφει στο Β Κορινθιους 12). Και επισης και αλλα περιστατικα που δεν καταγραφτηκαν στην Καινη διαθηκη.
Τωρα αν θελεις φιλε zip να δεις πως ειναι οταν τα κακαρωνεις, δεν εχεις παρα να ανοιξεις την Αποκαλυψη στο 6 κεφαλαιο με τις σφραγιδες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 15:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Robben

Μετα την ανασταση του,λοιπον,ο Λαζαρος ζουσε στην Βυθανια μαζι με τις αδερφες του (οπως και πριν). Και σαφως και ετρωγε, εφοσον ηταν στο συγκεκριμενο δειπνο. Εκανε οτι εκανε και πριν.


Οk! απο 'κει κι έπειτα όμως ; Πως ζούσε αυτός ο άνθρωπος ; Είπε τίποτε για τις μέρες που πέρασε παρέα με τον Χάρο ; Πως ήταν ; Πως διαμορφώθηκε η ψυχολογία του μετά από τόσες μέρες που πέρασε στην Χώρα του Αιώνιου Ύπνου - ή Ξύπνιου (αυτό παίζεται) ; [καλώς ήλθες φίλε]

quote:
Robben

Τωρα αν θελεις φιλε zip να δεις πως ειναι οταν τα κακαρωνεις, δεν εχεις παρα να ανοιξεις την Αποκαλυψη στο 6 κεφαλαιο με τις σφραγιδες


Η Αποκάλυψη μιλάει γενικά για το τι συμβαίνει ή τι θα συμβεί. Δίνει μια γενικότερη οπτική. Εκτός αυτού, είναι και κωδικοποιημένη. Άντε να βγάλεις άκρη. Εγώ όμως θέλω special αναφορά για τον Λάζαρο, συγκεκριμένη δηλ. Υπάρχει τέτοια ;

Κι έπειτα είναι και το άλλο. Όλες οι αναφορές - τουλάχιστον δηλ. αυτές που προέρχονται από την παράδοση - λένε πως ο Λάζαρος πήγε στον Άδη. Ο Άδης όμως, είναι αρχαιοελληνική εκδοχή του χώρου στον οποίο πηγαίνουν οι dead. Ο Άδης, ο Αχέρωντας, αυτά δεν είναι Χριστιανικές εκδοχές. Δεν λέει πουθενά στην Κ. Διαθήκη για Αχέρωντα π.χ ή για Άδη. Τελικά που πήγε ο τύπος ; Στον Άδη ; Ή πήγε πουθενά αλλού ; Δεν μας λέει κανένας τίποτε γι' αυτό ...

Edited by - zip on 13/05/2009 15:51:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 16:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και υποτίθεται πως ο Λάζαρος ήταν κολλητός του Ιησού. Δηλ. δεν ήταν αμαρτωλός ή τέλος πάντων ήταν ένας άνθρωπος που τηρούσε τον Νόμο ρε παιδί μου. Πως γίνεται ένας τέτοιος άνθρωπος να πάει εκεί που πήγε και να γυρίσει πικραμένος και τρομοκρατημένος από αυτά που είδε ; Κανονικά, θα έπρεπε να είχε πάει στον Παράδεισο και γυρνώντας να πει "ω! παίδες, τζάμι πέρασα! μια χαρά!". Αυτός όμως - έτσι δηλ. όπως τον θέλει η παράδοση - φαίνεται να επιστρέφει από ένα τρομακτικό μέρος, με μεγάλη πίκρα και στα χείλη και στην καρδιά. Και φαίνεται να έχει δει πράγματα τρομερά, βασανιστήρια, καμίνια και τέτοια. Αυτό πως το εξηγείς ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 08:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Robben
Τωρα αν θελεις φιλε zip να δεις πως ειναι οταν τα κακαρωνεις, δεν εχεις παρα να ανοιξεις την Αποκαλυψη στο 6 κεφαλαιο με τις σφραγιδες.

Δηλαδή δεν μπορεί να δει σ'αυτόν τον κόσμο με απτά παραδείγματα και...τεράστια ποκιλία , πως τα κακαρώνει κάποιος ;
Είναι ανάγκη "να ανατρέξει τας....Γραφάς" ;
Εκτός "Γραφών" ξέρεις να αναστήθηκε κανένας ;
Και καλωσώρισες !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 12:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οk! απο 'κει κι έπειτα όμως ; Πως ζούσε αυτός ο άνθρωπος ; Είπε τίποτε για τις μέρες που πέρασε παρέα με τον Χάρο ; Πως ήταν ; Πως διαμορφώθηκε η ψυχολογία του μετά από τόσες μέρες που πέρασε στην Χώρα του Αιώνιου Ύπνου - ή Ξύπνιου (αυτό παίζεται) ; [καλώς ήλθες φίλε]

Η Καινη Διαθηκη δεν ειχε σκοπο να καταγραψει την ζωη του Λαζαρου ως ενα αλλο βιογραφικο,για αυτο και δεν μας λεει περισσοτερα. Το κομματι που παρεθεσα παραπανω ειναι ενδεικτικο και χαρακτηριστικο οτι ζουσε φυσιολογικα οπως και πριν. Πιστευω οτι μιλουσε για την εμπειρια που εζησε, αν και δεν καταγραφεται κατι τετοιο στην Καινη Διαθηκη. Και εξηγησα οτι το οτι δεν καταγραφτηκε δεν σημαινει οτι δεν το συζητησε. Και τοτε υπαρχαν αυτοι που δυσπιστουσαν και αυτοι που δεχοντουσαν.


quote:

Η Αποκάλυψη μιλάει γενικά για το τι συμβαίνει ή τι θα συμβεί. Δίνει μια γενικότερη οπτική. Εκτός αυτού, είναι και κωδικοποιημένη. Άντε να βγάλεις άκρη. Εγώ όμως θέλω special αναφορά για τον Λάζαρο, συγκεκριμένη δηλ. Υπάρχει τέτοια ;

Το κομματι που εδωσα ειναι απλο. Αλλη αναφορα για τον Λαζαρο δεν υπαρχει.Ο Ιωαννης δεν ειχε σκοπο να πεισει για την μεταθανατια ζωη, εφοσον ηταν πιστευτη μεταξυ των ανθρωπων της εποχης (πλην των Σαδουκαιων).


quote:

Κι έπειτα είναι και το άλλο. Όλες οι αναφορές - τουλάχιστον δηλ. αυτές που προέρχονται από την παράδοση - λένε πως ο Λάζαρος πήγε στον Άδη. Ο Άδης όμως, είναι αρχαιοελληνική εκδοχή του χώρου στον οποίο πηγαίνουν οι dead. Ο Άδης, ο Αχέρωντας, αυτά δεν είναι Χριστιανικές εκδοχές. Δεν λέει πουθενά στην Κ. Διαθήκη για Αχέρωντα π.χ ή για Άδη. Τελικά που πήγε ο τύπος ; Στον Άδη ; Ή πήγε πουθενά αλλού ; Δεν μας λέει κανένας τίποτε γι' αυτό ...


Τα δεδομενα πριν την σταυρωση του Χριστου και την ανασταση με αυτα μετα την ανασταση , διαφερουν. (Παντα για τον χριστιανισμο αναφερομαι). Δηλαδη, η εποχη της Νεας Διαθηκης ξεκινα με την ανασταση του Χριστου. Το περιστατικο του Λαζαρου, και ενω αναφερεται στην Καινη Διαθηκη, ουσιαστικα ανηκει στην παλαια οικονομια. Στην παλαια οικονομια υπηρχαν δυο τοποι (συμφωνα με την Καινη Διαθηκη), ο τοπος της βασανου και ο κολπος του Αβρααμ. Και οι δυο βρισκονταν στον Αδη. Αυτο προκυπτει απο την ιστορια του πλουσιου και του Λαζαρου (τον οποιο δεν πρεπει να μπερδευουμε με τον Λαζαρο που ανεστησε). Λουκας 16, 20-31.
Εφοσον αυτα ισχυαν,επομενο οτι πηγε στην παρουσια του Αβρααμ.
Μετα την ανασταση του Χριστου αλλαξαν τα πραγματα γιατι αλλαξε η οικονομια. Ισχυει μεν ο Αδης, αλλα οι σωσμενοι πανε κατω απο το θυσιαστηριο του Χριστου (στην παρουσια του θεου πλεον και οχι στην παρουσια του Αβρααμ). Αυτο φαινεται στην Αποκαλυψη 6, 9-11.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 12:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και υποτίθεται πως ο Λάζαρος ήταν κολλητός του Ιησού. Δηλ. δεν ήταν αμαρτωλός ή τέλος πάντων ήταν ένας άνθρωπος που τηρούσε τον Νόμο ρε παιδί μου.

Ο Λαζαρος με τις αδερφες του (δεν φαινεται να ζουσαν οι γονεις τους) ηταν απο εκεινους που ειχαν δεχτει τον Ιησου. Βεβαια ηταν και αλλοι.
Ο Χριστος εκανε παρεα με ολους τους ανθρωπους. Ο ιδιος ειχε πει στους φαρισσαιους που τον κατεκριναν για αυτον ακριβως τον λογο, οτι δεν εχουν αναγκη ιατρου αυτοι που ειναι καλα αλλα οι ασθενεις.

quote:
Πως γίνεται ένας τέτοιος άνθρωπος να πάει εκεί που πήγε και να γυρίσει πικραμένος και τρομοκρατημένος από αυτά που είδε ; Κανονικά, θα έπρεπε να είχε πάει στον Παράδεισο και γυρνώντας να πει "ω! παίδες, τζάμι πέρασα! μια χαρά!". Αυτός όμως - έτσι δηλ. όπως τον θέλει η παράδοση - φαίνεται να επιστρέφει από ένα τρομακτικό μέρος, με μεγάλη πίκρα και στα χείλη και στην καρδιά. Και φαίνεται να έχει δει πράγματα τρομερά, βασανιστήρια, καμίνια και τέτοια. Αυτό πως το εξηγείς ;



Η ολη παρεξηγηση ειναι οτι μπερδευεις (αθελα σου) τον Λαζαρο που ανεστησε ο Χριστος με τον φτωχο Λαζαρο που πηγε στην παρουσια του Αβρααμ. Ειναι ξεχωριστα γεγονοτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 12:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή δεν μπορεί να δει σ'αυτόν τον κόσμο με απτά παραδείγματα και...τεράστια ποκιλία , πως τα κακαρώνει κάποιος ;
Είναι ανάγκη "να ανατρέξει τας....Γραφάς" ;
Εκτός "Γραφών" ξέρεις να αναστήθηκε κανένας ;
Και καλωσώρισες !!


Σαφως και δεν ειναι απαραιτητο να ανατρεξει καποιος στας Γραφας (γιατι ισως δεν τις πιστευει κιολας, και δικαιωμα του φυσικα. Απλα επειδη ειδα οτι απο τας Γραφας θελετε να μιλησετε, για αυτο απο εκει απαντησα. Τωρα αν αναστηθηκε καποιος εκτος Γραφων, δεν εχουμε παρα να ανατρεξουμε σε ανθρωπους που ειχαν μεταθανατιες εμπειριες και που φυσικα δεν ειναι αποκλειστικα χριστιανοι αλλα διαφορων πολιτισμων και θρησκειων. Παλαιοτερα ο Χαρδαβελας ειχε κανει κατι τετοιες εκπομπες για ενα πειραμα-μελετη που γινεται στην Γαλλια (αν θυμαμαι καλα), με ανθρωπους που εζησαν τετοιες εμπειριες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 13:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Robben, κατ' αρχήν thanks man για τις απαντήσεις σου και την συμμετοχή σου. Βασικά θέλω να μου εξηγήσεις ποια η έννοια της οικονομίας (έτσι όπως το θέτεις δηλ. όταν λες "Το περιστατικο του Λαζαρου, και ενω αναφερεται στην Καινη Διαθηκη, ουσιαστικα ανηκει στην παλαια οικονομια. ") Ένα αυτό και δεύτερον, εγώ αναφέρoμαι στον γνωστό, στον famous Lazarus που ανέστησε ο Jesus. Και ο προβληματισμός μου περιφέρεται γύρω από αυτόν τον τύπο, όχι τον άλλον που λες (τον Λαζαρο που πηγε στην παρουσια του Αβρααμ - βασικά αυτόν δεν τον ξέρω και δεν έχω διαβάσει και τίποτε γι' αυτόν). Γιατί όμως λες πως τους μπερδεύω ; Η παράδοση σε ποιον από τους δύο αναφέρεται ; Νομίζω στον famous, όχι στον άλλον, αφού τα τραγούδια - τουλάχιστον αυτά που βρήκα - μιλάνε ξεκάθαρα για το περιστατικό της ανάστασης του Λαζάρου στην Βηθανία.

Λέω λοιπόν πως αυτός ο Λάζαρος, ο famous, της Βηθανίας δηλ. αυτός ο τύπος δεν ήταν κανένας λοποδύτης, ήταν ρε παιδί μου θεοσεβούμενος άνθρωπος, τηρούσε τον νόμο. Σύμφωνα με την παράδοση, όταν αυτός επέστρεψε από τον θάνατο, το βρακάκι του ήταν καφέ από τις φρυκαλεότητες που είδε εκεί που πήγε. Γιατί η παράδοση λέει πως βγήκε πικραμένος, φοβισμένος, τρομοκρατημένος. Ε, πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος θεοσεβούμενος, που τηρεί τον Νόμο, που δεν είναι ρε παιδί μου αμαρτωλός, να πάει σε ένα τέτοιο φρικτό μέρος ; Γιατί, ας πούμε, δεν επέστρεψε χαρούμενος και επέστρεψε τίγκα στην πίκρα ;

quote:
Robben

Στην παλαια οικονομια υπηρχαν δυο τοποι (συμφωνα με την Καινη Διαθηκη), ο τοπος της βασανου και ο κολπος του Αβρααμ. Και οι δυο βρισκονταν στον Αδη. Αυτο προκυπτει απο την ιστορια του πλουσιου και του Λαζαρου (τον οποιο δεν πρεπει να μπερδευουμε με τον Λαζαρο που ανεστησε). Λουκας 16, 20-31.


Οk, έστω. Υποθέτω λοιπόν πως ο τόπος της βασάνου ήταν σαν το Άουσβιτς, ενώ ο κόλπος του Αβραάμ ήταν σαν τον κόλπο της Τζίνας. Ok. Θάλαμοι αερίων ο πρώτος, θάλαμοι κολπικών υγρών απολαύσεων ο δεύτερος.

Ο Λάζαρος όμως, γιατί να φαίνεται - σύμφωνα με την παράδοση - πως επέστρεψε από τον τόπο της βασάνου κι όχι από τον κόλπο του Αβραάμ ; Αυτό που λέω, και το είπα και πιο πάνω, είναι ρε παιδί μου, ποιοι πήγαιναν στο Άουσβιτς και ποιοι στην Τζίνα ; Υποθέτω πως στο Άουσβιτς θα πήγαιναν οι μαύροι κι άραχνοι, οι αμαρτωλοί, οι κλέφτες, οι λοποδύτες, γενικά οι νεο-έλληνες. Στον κόλπο του Αβραάμ όμως, ποιοι πήγαιναν ; Οι ενάρετοι, οι θεοσεβούμενοι, ο trexagireve, τέτοιοι τύποι. Ε, γιατί ο Λάζαρος πήγε στο Άουσβιτς, αφού ήταν ενάρετος άνθρωπος ;

Έπειτα, ο Άδης δεν είναι αρχαιοελληνική εκδοχή του Hotel of Deads ; Που τον βρήκαν ρε παιδί μου τον Άδη οι Ιουδαίοι ; Που ήξεραν πως το Hotel of Deads ονομάζεται "Άδης" ; Άδη είχαν ο Δίας, η Αθηνά, ο Ερμής, ο Ηρακλής, ο Θησέας, αυτοί ναι, είχαν Άδη. Ο Αβραάμ όμως, από που κι ως που, είχε Άδη; Καταλαβαίνεις ;

υ.γ τα τραγούδια της παράδοσης στην πρώτη σελίδα του θέματος, τα διάβασες ; Κοίτα τι λέει αυτό > "- Πες μας, Λάζαρε, τί είδες; / εις τον Άδη όπου επήγες; / - Είδα φόβους, είδα τρόμους, είδα βάσανα και πόνους. / Δώστε μου λίγο νεράκι / να ξεπλύνω το φαρμάκι. / της καρδίας και των χειλέων/ και μη με ρωτάτε πλέον". Αυτό τώρα, τι σου φαίνεται εσένα ; που πήγε δηλ. o Λάζαρος, ο famous ; στο τόπο της βασάνου ή στον κόλπο του Αβραάμ ; Μάλλον για τόπο της βασάνου μοιάζει ...


Edited by - zip on 14/05/2009 13:57:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 14:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δούμε ...

quote:
Λουκάς 16, 20-31

19 «Κάποιος άνθρωπος, λοιπόν, ήταν πλούσιος, και ντυνόταν με πορφύρα και εκλεκτό λινό και ευφραινόταν κάθε ημέρα λαμπρά. 20 Ενώ κάποιος φτωχός με το όνομα Λάζαρος [ όχι ο famous ] ήταν ριγμένος μπροστά στην πύλη του, έχοντας έλκη, 21 και επιθυμούσε να χορτάσει από αυτά που έπεφταν από το τραπέζι του πλούσιου. Αλλά και τα σκυλιά έρχονταν και έγλειφαν πάνω στα έλκη του. 22 Συνέβηκε λοιπόν να πεθάνει ο φτωχός [ o Λάζαρος, όχι ο famous ] και να μεταφερθεί από τους αγγέλους στην αγκαλιά του Αβραάμ. [ στon κόλπο της Τζίνας ] Πέθανε κατόπιν και ο πλούσιος και τάφηκε. 23 Και μέσα στον άδη [ ωπ! ρε μεγάλε Λουκά, πως σου ήρθε η λέξη "Άδης" ; που την βρήκες ; ]σήκωσε τα μάτια του, ενώ βρισκόταν σε βάσανα, και βλέπει τον Αβραάμ από μακριά και το Λάζαρο μέσα στην αγκαλιά του. [ τον τυχεράκια ] 24 Και τότε αυτός φώναξε και είπε : Πατέρα Αβραάμ, ελέησέ με και στείλε το Λάζαρο να βουτήξει το άκρο του δαχτύλου του στο νερό και να δροσίσει τη γλώσσα μου, γιατί πονώ υπερβολικά μέσα στη φλόγα αυτή”. 25 Είπε τότε ο Αβραάμ: “Τέκνο μου, θυμήσου ότι απόλαυσες τα αγαθά σου στη ζωή σου, και ο Λάζαρος ομοίως τα κακά. τώρα όμως εδώ παρηγοριέται, ενώ εσύ πονάς υπερβολικά. 26 Και επιπλέον σε όλα αυτά, ανάμεσα σ’ εμάς και σ’ εσάς είναι στηριγμένο μεγάλο χάσμα, ώστε εκείνοι που θέλουν να διαβούν από εδώ προς εσάς να μη δύνανται να το κάνουν, μήτε από εκεί προς εμάς να διαπερνούν”. 27 Είπε τότε: “Σε παρακαλώ, λοιπόν, πατέρα, να τον στείλεις στον οίκο του πατέρα μου, 28 γιατί έχω πέντε αδελφούς, για να τα διαβεβαιώνει σ’ αυτούς, ώστε να μην έρθουν και αυτοί στον τόπο τούτο του βασάνου”. 29 Λέει λοιπόν ο Αβραάμ: “Έχουν το Μωυσή και τους προφήτες. ας ακούσουν αυτούς”. 30 Εκείνος είπε: “ Όχι, πατέρα Αβραάμ, αλλά αν κάποιος από τους νεκρούς πορευτεί προς αυτούς, θα μετανοήσουν”. 31 Είπε όμως σ’ αυτόν: “Αν δεν ακούν το Μωυσή και τους προφήτες, ούτε αν κάποιος από τους νεκρούς αναστηθεί θα πειστούν”».


Εγώ δεν αναφέρομαι σ' αυτόν τον Λάζαρο, τον "τυχερό", που πήγε στον κόλπο της Τζίνας, εγώ αναφέρομαι - και η παράδοση δηλ. σ' αυτόν που αναφέρομαι εγώ αναφέρεται - στον άλλον, τον "κίτρινο", τον "μαύρο", τον "χλομό" και τον "τεταπεινωμένο", της Βηθανίας. Αυτός δεν πήγε στον κόλπο της Τζίνας, πήγε τσιφ για σαπούνι στο Άουσβιτς. Γιατί όμως ; (αυτή είναι η απορία μου). Γιατί ένας ενάρετος άνθρωπος όπως ο Λάζαρος της Βηθανίας, επιστρέφει από τους νεκρούς πικραμένος κι όχι χαρούμενος ;

Κατά συνέπεια φίλε μου Robben, δεν νομίζω πως τους μπερδεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 14:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα τώρα, τι συμβαίνει, διαβάζοντας τον Λουκά, σύμφωνα πάντα με το μάτι ενός καλοπροαίρετου ερευνητή. Να συναντήσει κάποιος την λέξη "Άδης" στους άθλους του Ηρακλή, να πω, ναι, Ηρακλής είναι αυτός, Δίας, αρχαία Ελλάδα, ok, Άδης! Νο problem. Να συναντήσει όμως κάποιος την λέξη "Άδης" σε ένα τέτοιο κείμενο, σε ένα ευαγγέλιο δηλ. που έχει γραφτεί εκ των υστέρων, ε, κάτι δεν μου κάθεται καλά. Πως ήξερε ο Λουκάς να χρησιμοποιήσει την λέξη "Άδης" ; Που την ήξερε βασικά αυτήν την λέξη ; Και πως ήξερε πως χρησιμοποιώντας την λέξη "Άδης", ο αναγνώστης θα καταλάβαινε πως αναφέρεται ο ίδιος στον τόπο των νεκρών ; [ βασικά, δεν φταίει ο Λουκάς, φταίνε οι μεταφραστές, εννοείται δηλ. αλλά έστω, γιατί οι μεταφραστές την χρησιμοποιούν ; ] Δηλ. αν εγώ είχα γεννηθεί στην Ιουδαία και ήμουν Ιουδαίος, δεν θα ήξερα τι σημαίνει η λέξη "Άδης", ούτε το μυαλό μου θα πήγαινε στο ότι ο Άδης είναι ο τόπος των νεκρών. Για μένα ο Άδης, θα ήταν άγνωστη λέξη, αλλά και άγνωστη έννοια. Δηλ. σε ποιους απευθύνεται ο Λουκάς ; Στους Έλληνες ; Γιατί μόνο οι Έλληνες θα καταλάβαιναν τι θέλει να πει λέγοντας "Άδης". Κανένας άλλος λαός. Κανένας δεν είχε "Άδη". Ο Άδης είναι ορίτζιναλ αρχαιοελληνική εκδοχή του τόπου των νεκρών. Κοίτα τι λέει η Βικιπαίδεια >

Ο Άδης (αρχαία ελληνικά: ᾍδης ή Ἅιδης) (“αόρατος”) γενικά στην Ελληνική Μυθολογία σήμαινε τόσο τον κάτω κόσμο όπου μεταβαίνουν οι ψυχές μετά θάνατο όσο και την ίδια ιδεατή ανθρωπόμορφη δύναμη που κυβερνούσε αυτόν τον χώρο. Η λέξη αρχικά αναφερόταν αποκλειστικά στον θεό. Η γενική πτώση της λέξης (Ἅιδου), ήταν συντόμευση της φράσης “σπίτι του Άδη”, αλλά τελικά και η ονομαστική της λέξης άρχισε να περιγράφει την κατοικία των νεκρών.

Η αντίστοιχη Εβραϊκή λέξη είναι Σιεόλ, αφορά τον τόπο των νεκρών και σημαίνει κυριολεκτικά “αόρατος” ή “εκείνος που ζητάει”


Edited by - zip on 14/05/2009 15:02:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 18:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κατ' αρχήν thanks man για τις απαντήσεις σου και την συμμετοχή σου. Βασικά θέλω να μου εξηγήσεις ποια η έννοια της οικονομίας (έτσι όπως το θέτεις δηλ. όταν λες "Το περιστατικο του Λαζαρου, και ενω αναφερεται στην Καινη Διαθηκη, ουσιαστικα ανηκει στην παλαια οικονομια. ") Ένα αυτό

Λεγοντας ‘’οικονομια’’ εννοω εποχη. Η μια είναι πριν την σταυρωση και ανασταση του Ιησου και η άλλη είναι μετα την ανασταση, οπου αρχιζει η εποχη της Νεας διαθηκης. Παλαια οικονομια είναι η εποχη του νομου του Μωυση και της παλαιας διαθηκης, ενώ Νεα οικονομια είναι η εποχη αφου αναστηθηκε ο Χριστος. Στην παλαια οικονομια, δεν υπηρχε το θυσιαστηριο του Χριστου που φαινεται στην Αποκαλυψη, επειδη ο Χριστος δεν ειχε θυσιαστει ακομα στο σταυρο. Υπηρχε ο Αδης. Στον Αδη, υπηρχαν δυο διαφορετικοι τοποι. Η παρουσια του Αβρααμ και ο τοπος της βασανου. Ο Χριστος όταν πεθανε, πηγε στον Αδη ως πνευμα και κηρυξε σε οσους ηταν στον τοπο της βασανου. Οσοι δεχτηκαν τον λογο του (μαζι με αυτους που ηταν στην παρουσια του Αβρααμ) τους μετεφερε στην παρουσια του θεου (το θυσιαστηριο της Αποκαλυψης). Οι υπολοιποι εμειναν εκει που ηταν. Για αυτό και ειπα στην αρχη ότι με την ανασταση του Χριστου αλλαξε η οικονομια και τα δεδομενα της. Αυτά τα αναφερει ο απ Πετρος στην δευτερη επιστολη του.
Το περιστατικο του Λαζαρου εγινε πριν την ανασταση του Χριστου, επομενως στην παλαια οικονομια με τα δεδομενα της.

quote:
και δεύτερον, εγώ αναφέρoμαι στον γνωστό, στον famous Lazarus που ανέστησε ο Jesus. Και ο προβληματισμός μου περιφέρεται γύρω από αυτόν τον τύπο, όχι τον άλλον που λες (τον Λαζαρο που πηγε στην παρουσια του Αβρααμ - βασικά αυτόν δεν τον ξέρω και δεν έχω διαβάσει και τίποτε γι' αυτόν). Γιατί όμως λες πως τους μπερδεύω ; Η παράδοση σε ποιον από τους δύο αναφέρεται ; Νομίζω στον famous, όχι στον άλλον, αφού τα τραγούδια - τουλάχιστον αυτά που βρήκα - μιλάνε ξεκάθαρα για το περιστατικό της ανάστασης του Λαζάρου στην Βηθανία.

Τους μπερδευεις διοτι ειπες ότι βγηκε τρομαγμενος……. Σε ποια παραδοση είναι αυτό που λες? Που είναι γραμμενη και από ποιον? Τουλαχιστον κατι τετοιο δεν μαρτυρειτε από τους αποστολους. Μπορεις να μου πεις τι παραδοση είναι? Ειλικρινα δεν την γνωριζω.
quote:
Οk, έστω. Υποθέτω λοιπόν πως ο τόπος της βασάνου ήταν σαν το Άουσβιτς, ενώ ο κόλπος του Αβραάμ ήταν σαν τον κόλπο της Τζίνας. Ok. Θάλαμοι αερίων ο πρώτος, θάλαμοι κολπικών υγρών απολαύσεων ο δεύτερος.
Ο Λάζαρος όμως, γιατί να φαίνεται - σύμφωνα με την παράδοση - πως επέστρεψε από τον τόπο της βασάνου κι όχι από τον κόλπο του Αβραάμ ; Αυτό που λέω, και το είπα και πιο πάνω, είναι ρε παιδί μου, ποιοι πήγαιναν στο Άουσβιτς και ποιοι στην Τζίνα ; Υποθέτω πως στο Άουσβιτς θα πήγαιναν οι μαύροι κι άραχνοι, οι αμαρτωλοί, οι κλέφτες, οι λοποδύτες, γενικά οι νεο-έλληνες. Στον κόλπο του Αβραάμ όμως, ποιοι πήγαιναν ; Οι ενάρετοι, οι θεοσεβούμενοι, ο trexagireve, τέτοιοι τύποι. Ε, γιατί ο Λάζαρος πήγε στο Άουσβιτς, αφού ήταν ενάρετος άνθρωπος ;

Που το βρηκες αυτό?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 18:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοίτα τώρα, τι συμβαίνει, διαβάζοντας τον Λουκά, σύμφωνα πάντα με το μάτι ενός καλοπροαίρετου ερευνητή. Να συναντήσει κάποιος την λέξη "Άδης" στους άθλους του Ηρακλή, να πω, ναι, Ηρακλής είναι αυτός, Δίας, αρχαία Ελλάδα, ok, Άδης! Νο problem. Να συναντήσει όμως κάποιος την λέξη "Άδης" σε ένα τέτοιο κείμενο, σε ένα ευαγγέλιο δηλ. που έχει γραφτεί εκ των υστέρων, ε, κάτι δεν μου κάθεται καλά. Πως ήξερε ο Λουκάς να χρησιμοποιήσει την λέξη "Άδης" ; Που την ήξερε βασικά αυτήν την λέξη ; Και πως ήξερε πως χρησιμοποιώντας την λέξη "Άδης", ο αναγνώστης θα καταλάβαινε πως αναφέρεται ο ίδιος στον τόπο των νεκρών ;

Την λεξη ‘’Αδης’’ την χρησιμοποιησαν πολλες φορες οι 72 μεταφραστες της παλαιας διαθηκης από τα εβραικα στα ελληνικα(3ος αι πχ εως 1ος αι πχ). Τετοια σημεια είναι τα ακολουθα………Ιωβ 26,6 Παροιμιες 1,12 Παροιμιες 15,11 Παροιμιες 27,20 Ασμα Ασματων 8,6 Ησαιας 5,14 Ησαιας 14,9 Αββακουμ 2,5.
Επομενως ηταν ηδη γνωστη λεξη από την προ Χριστου εποχη. Από εκει την ηξερε και ο Λουκας και ο κοσμος. Και επειδη η ελληνικη γλωσσα είναι πλουσια για αυτό την χρησιμοποιησαν οι 72 λογιοι στην μεταφραση τους.

quote:
[red][ βασικά, δεν φταίει ο Λουκάς, φταίνε οι μεταφραστές, εννοείται δηλ. αλλά έστω, γιατί οι μεταφραστές την χρησιμοποιούν ;

Ο Λουκας εγραψε κατευθειαν στα ελληνικα το ευαγγελιο του, αρα δεν τιθεται τετοιο θεμα.


quote:
Δηλ. σε ποιους απευθύνεται ο Λουκάς ; Στους Έλληνες ;

Σε ολους βεβαια. Αλλα κυριως στον ελληνα Θεοφιλο.

1 ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΕΠΕΧΕΙΡΗΣΑΝ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΩΣΙ ΔΙΗΓΗΣΙΝ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΜΕΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΩΝ ΕΙΣ ΗΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ
2 ΚΑΘΩΣ ΠΑΡΕΔΟΣΑΝ ΕΙΣ ΗΜΑΣ ΟΙ ΑΠ ΑΡΧΗΣ ΓΕΝΟΜΕΝΟΙ ΑΥΤΟΠΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΤΑΙ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ
3 ΕΦΑΝΗ ΚΑΙ ΕΙΣ ΕΜΕ ΕΥΛΟΓΟΝ ΟΣΤΙΣ ΔΙΗΡΕΥΝΗΣΑ ΠΑΝΤΑ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΣΟΙ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑΝ ΠΕΡΙ ΤΟΥΤΩΝ ΚΡΑΤΙΣΤΕ ΘΕΟΦΙΛΕ
(Λουκας 1, 1-3)

Η ιδια λεξη χρησιμοποιειτε και απο τον Ματθαιο. Αλλα εχουμε πει οτι ηταν ηδη γνωστη λεξη.

quote:
Κοίτα τι λέει η Βικιπαίδεια >
Ο Άδης (αρχαία ελληνικά: ᾍδης ή Ἅιδης) (“αόρατος”) γενικά στην Ελληνική Μυθολογία σήμαινε τόσο τον κάτω κόσμο όπου μεταβαίνουν οι ψυχές μετά θάνατο όσο και την ίδια ιδεατή ανθρωπόμορφη δύναμη που κυβερνούσε αυτόν τον χώρο. Η λέξη αρχικά αναφερόταν αποκλειστικά στον θεό. Η γενική πτώση της λέξης (Ἅιδου), ήταν συντόμευση της φράσης “σπίτι του Άδη”, αλλά τελικά και η ονομαστική της λέξης άρχισε να περιγράφει την κατοικία των νεκρών.

Η αντίστοιχη Εβραϊκή λέξη είναι Σιεόλ, αφορά τον τόπο των νεκρών και σημαίνει κυριολεκτικά “αόρατος” ή “εκείνος που ζητάει”


Πολύ σωστα τα λεει η βικιπαιδεια. Αυτην την λεξη μεταχειρηστηκαν οι 72 λογιοι στην μεταφραση τους. Όπως ανεφερα και παραπανω ηταν ηδη γνωστη λεξη. Η οποια αποδιδει καλυτερα την εννοια αυτή παρα το Σιεολ. Μην ξεχναμε ότι η ελληνικη μας γλωσσα μιλιόταν από σχεδον ολο τον κοσμο χαρη στον Μ. Αλεξανδρο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 20:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απαντηση για τον λαζαρο βρισκεται στο κατα Ιακωβ Α-10.23στ , στην επιστολη προς παπουα ΣΤ’ της νεας γουινεας


Εκει λοιπον αναφερει οτι , μετα την ανασταση του ο ιησου επισκεφτηκε τον λαζαρο , ο λαζαρος καθως ηταν εξω στον κηπο και αναρωτιοταν τι ειχε και τι εχασε , αποροφημενος στις σκεψεις του δεν ειδε τον ιησου που πλησιαζε , οταν ο ιησους εφασε κοντα και για να κανει πλακα στον λαζαρο , παει απο πισω του και του κανει ΤΖΑΑ !!! με το τζαα , ο λαζαρος γυριζει και οπως βλεπει τον ιησου, που τον θεωρει ΝΕΚΡΟ, τρομαζει και απο την τρομαρα του παθαινει καρδιακο και πεφτει νεκρος , πεφτοντας χτυπαει το κεφαλι του και σε μια γλαστρα που ειχε εκει με λουλουδια , κοματια η γλαστρα... ο ιησους ως αυλος που ηταν , δεν μπορουσε ουτε να τον σηκωσει ουτε να τον μεταφερει ουτε να παρει τηλεφωνο γιατι δεν ειχαν ανακαλυφθει ακομη , οποτε την κανει και τηλεμεταφερεται στου θωμα το μαγαζι ωστε να εχει αλοθι. Οταν το βραδυ βρηκαν τον λαζαρο νεκρο , ειδαν και την γλαστρα σπασμενη , θεωρησαν οτι ειναι δολοφονια , καποιος του την εφερε στο κεφαλι σκεφτηκαν ολοι ... μαλιστα καποιος μεσα στην ταραχη του λεγετε οτι ειπε «τον ιησου , τον ιησου , φωναξτε τον αν τον αναστησει!!!!» αλλα αυτο μπορει να ειναι και ψεμα καθως δεν εχει διασταυρωθει!!!!


ο ευαγγελιστης κλεινει την επιστολη , εαν θελετε να μη σας τρομαζει τιποτα να πιστευετε στον ιησου!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 20:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο Χριστος όταν πεθανε, πηγε στον Αδη ως πνευμα και κηρυξε σε οσους ηταν στον τοπο της βασανου. Οσοι δεχτηκαν τον λογο του (μαζι με αυτους που ηταν στην παρουσια του Αβρααμ) τους μετεφερε στην παρουσια του θεου (το θυσιαστηριο της Αποκαλυψης). Οι υπολοιποι εμειναν εκει που ηταν. Για αυτό και ειπα στην αρχη ότι με την ανασταση του Χριστου αλλαξε η οικονομια και τα δεδομενα της. Αυτά τα αναφερει ο απ Πετρος στην δευτερη επιστολη του."

αυτο ειναι κατι που δεν γνωριζα και ειναι πραγματι ενδιαφερον που γινεται λογος για την παρουσια του χριστου στον αλλο κοσμο , θα ηθελα να ρωτησω εαν γινεται αναφορα απο τον αποστολο πετρο απο που ειχε την πληροφορηση , δηλαδη ηταν απλα μια αναφορα - σκεψη που κανει για να μεταφερει το μυνημα στους πιστους ή μετα την ανασταση του ιησου εχει μιλησει μαζι του για το συγεκριμενο θεμα ? πραγματικα ειναι κατι που δεν εχει πεσει στην αντιληψη μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 08:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Robben, καλημέρα φίλε, την πρώτη σελίδα του θέματος, την διάβασες ;

quote:
Robben

Λεγοντας ‘’οικονομια’’ εννοω εποχη. Η μια είναι πριν την σταυρωση και ανασταση του Ιησου και η άλλη είναι μετα την ανασταση, οπου αρχιζει η εποχη της Νεας διαθηκης. Παλαια οικονομια είναι η εποχη του νομου του Μωυση και της παλαιας διαθηκης, ενώ Νεα οικονομια είναι η εποχη αφου αναστηθηκε ο Χριστος. Στην παλαια οικονομια, δεν υπηρχε το θυσιαστηριο του Χριστου που φαινεται στην Αποκαλυψη, επειδη ο Χριστος δεν ειχε θυσιαστει ακομα στο σταυρο. Υπηρχε ο Αδης. Στον Αδη, υπηρχαν δυο διαφορετικοι τοποι. Η παρουσια του Αβρααμ και ο τοπος της βασανου. Ο Χριστος όταν πεθανε, πηγε στον Αδη ως πνευμα και κηρυξε σε οσους ηταν στον τοπο της βασανου. Οσοι δεχτηκαν τον λογο του (μαζι με αυτους που ηταν στην παρουσια του Αβρααμ) τους μετεφερε στην παρουσια του θεου (το θυσιαστηριο της Αποκαλυψης). Οι υπολοιποι εμειναν εκει που ηταν. Για αυτό και ειπα στην αρχη ότι με την ανασταση του Χριστου αλλαξε η οικονομια και τα δεδομενα της. Αυτά τα αναφερει ο απ Πετρος στην δευτερη επιστολη του. Το περιστατικο του Λαζαρου εγινε πριν την ανασταση του Χριστου, επομενως στην παλαια οικονομια με τα δεδομενα της.


Ok man! το διάβασα, thanks για την απάντηση.

quote:
Robben

Τους μπερδευεις διοτι ειπες ότι βγηκε τρομαγμενος……. Σε ποια παραδοση είναι αυτό που λες? Που είναι γραμμενη και από ποιον? Τουλαχιστον κατι τετοιο δεν μαρτυρειτε από τους αποστολους. Μπορεις να μου πεις τι παραδοση είναι? Ειλικρινα δεν την γνωριζω.



Κοίτα, Robben, όταν ξεκίνησα το θέμα, σκέφτηκα ότι ίσως να υπάρχουν κάποιες μαρτυρίες που να λένε ρε παιδί μου, τι απέγινε αυτός ο τύπος. Έψαξα λοιπόν - πρόχειρα - στο internet μπας και βρω κάτι. Όλες τα links που επισκέφτηκα, μιλούσαν για μια αρχαία παράδοση που έλεγε πως ο Λάζαρος μετά την ανάστασή του πήγε στην Κύπρο. Υπάρχουν λοιπόν κάποια παραδοσιακά τραγούδια [γι' αυτό σε ρωτάω αν διάβασες την 1η σελίδα] που περιγράφουν το μετ' έπειτα του Λαζάρου. Βέβαια, όπως λέω και στην πρώτη σελίδα, αυτά είναι στοιχεία της λαογραφίας μας, είναι παράδοση. Δεν είναι κάτι χειροπιαστό, όμως έστω κι έτσι, έχουμε μια πρώτη περιγραφή για το τι έγινε μετά στον Λάζαρο.

Είναι λοιπόν κατά βάσην, Κυπριακή η παράδοση που λέει για το ΤΙ έκανε μετά την ανάστασή του ο Λάζαρος, ΠΩΣ ζούσε, ΠΟΥ ζούσε και ΠΩΣ είχε διαμορφωθεί - με μια πρώτη ματιά - η ψυχολογία και η ψυχοσύνθεσή του. Λέει π.χ ένα τραγούδι [ σε παρακαλώ, να διαβάσεις αυτά που γράφω, για να μην αναγκάζομαι να τα επαναλαμβάνω ] - λέει λοιπόν > " "- Πες μας, Λάζαρε, τί είδες; / εις τον Άδη όπου επήγες; / - Είδα φόβους, είδα τρόμους, είδα βάσανα και πόνους. / Δώστε μου λίγο νεράκι / να ξεπλύνω το φαρμάκι. / της καρδίας και των χειλέων/ και μη με ρωτάτε πλέον". Κατά συνέπεια, όταν ένας άνθρωπος βλέπει φόβους, βλέπει τρόμους, βλέπει βάσανα και πόνους, ε, τι θα είναι μετά ; φοβισμένος, πικραμένος, και πολύ πιθανόν ΚΑΙ τρομοκρατημένος. Μετά λέει ένα άλλο τραγούδι > " Εξήλθεν ουν ο Λάζαρος έξω λαζαρωμένος, κίτρινος,μαύρος και χλομός και τεταπεινωμένος."

Σε όλες επίσης τις περιγραφές που συνάντησα - από αυτήν την πρόχειρη και βιαστική αν θες έρευνα - είδα πως όλες συμφωνούν πως ο Λάζαρος είτε δεν χαμογέλασε ποτέ ξανά, είτε δεν μίλησε για το τι είδε εκεί που πήγε, είτε ρε παιδί μου ήταν πικραμένος, στενοχωρημένος, γενικά ένας άνθρωπος που κουβαλάει κάτι πολύ πολύ βαρύ μέσα του.

Βέβαια, αυτά όλα - ξαναλέω - είναι παράδοση, λαογραφία. Δεν μαρτυρούνται από τους Αποστόλους. Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής >

Εφ' όσον ο Λάζαρος ήταν ένας ενάρετος άνθρωπος, γιατί - ως δείχνουν οι περιγραφές - επέστρεψε από έναν τόπο δυσάρεστο ; Κανονικά, έπρεπε να είχε πάει σε ένα ευχάριστο μέρος και να επιστρέψει χαρούμενος. Αυτός γιατί πήγε μέσα στον φόβο, στον τρόμο, στα βάσανα και στον πόνο ; [ αυτό λέει η λαογραφία, η παράδοση, δεν το λένε οι Απόστολοι ]

quote:
Robben

Που το βρηκες αυτό?


E, 'ντάξει, χιούμορ έκανα, μην το λαμβάνεις σοβαρά υπ' όψην σου.

quote:
Robben

Την λεξη ‘’Αδης’’ την χρησιμοποιησαν πολλες φορες οι 72 μεταφραστες της παλαιας διαθηκης από τα εβραικα στα ελληνικα(3ος αι πχ εως 1ος αι πχ). Τετοια σημεια είναι τα ακολουθα………Ιωβ 26,6 Παροιμιες 1,12 Παροιμιες 15,11 Παροιμιες 27,20 Ασμα Ασματων 8,6 Ησαιας 5,14 Ησαιας 14,9 Αββακουμ 2,5.
Επομενως ηταν ηδη γνωστη λεξη από την προ Χριστου εποχη. Από εκει την ηξερε και ο Λουκας και ο κοσμος. Και επειδη η ελληνικη γλωσσα είναι πλουσια για αυτό την χρησιμοποιησαν οι 72 λογιοι στην μεταφραση τους.

Ο Λουκας εγραψε κατευθειαν στα ελληνικα το ευαγγελιο του, αρα δεν τιθεται τετοιο θεμα.


Πάντως φίλε, εμένα μου φαίνεται λίγο περίεργο που ο Lucas χρησιμοποιεί αυτήν την λέξη.

quote:
Robben

Σε ολους βεβαια. Αλλα κυριως στον ελληνα Θεοφιλο.


Αυτό δεν το ήξερα. Στον Θεόφιλο, ε; ΟΚ man! Αλήθεια, βάλε κάνα link, ποιος ήταν αυτός ο Θεόφιλος - αν θες -

quote:
Robben

Αυτην την λεξη μεταχειρηστηκαν οι 72 λογιοι στην μεταφραση τους.


Βασικά, αυτό το θέμα της λέξης "Άδης" που χρησιμοποιείται στην Κ. Διαθήκη αλλά και που μεταχειρίζονται οι 72 λόγιοι στην μετάφρασή τους, είναι αρκετά μεγάλο και σπουδαίο - κατ' εμέ. Γιατί δείχνει ένα είδος μιξάζ που συνετελέσθει κατά την απόδοση των κειμένων της Γραφής, ώστε να γίνει πιο κατανοητή στους αναγνώστες της. Βασικά, προσωπικά, μου φαίνεται αρκετά περίεργο που σε ένα ευαγγέλιο, σε ένα θρησκευτικό κείμενο, χρησιμοποείται μια αμιγώς αρχαιοελληνική έννοια.

Αν εγώ π.χ έγραφα ένα ευαγγέλιο, αφ' ενός θα το έγραφα στην γλώσσα μου, στην μητρική μου γλώσσα, στα Ελληνικά. Μέσα λοιπόν σ' αυτά που θα έγραφα, οι έννοιες και οι περιγραφές που θα χρησιμοποιούσα, ασφαλώς θα παρέπεμπαν σε κάτι ελληνικό, σε κάτι δηλ. που θα μπορούσε να κατανοηθεί από τους συμπατριώτες μου. Δεν θα χρησιμοποιούσα έννοιες από το έθνο-θεολογικό & εννοιολογικό τσουβάλι του Σουδάν π.χ. Γιατί ο Λουκάς βάζει μια τέτοια λέξη μέσα στο ευαγγέλιό του ; Μια λέξη που σαφώς παραπέμπει εννοιολογικά στο θεολογικό background ενός έθνους που είναι διάφορο από το έθνος της Θρησκείας που ευαγγελίζει ο ίδιος. Αυτό είναι απορίας άξιο.

Λες π.χ

quote:
Robben

Αλλα εχουμε πει οτι ηταν ηδη γνωστη λεξη.


Οk, no problem, ήταν γνωστή. Κι όπως λες, την χρησιμοποιεί και ο Ματθαίος. Και η λέξη kardeş - "καρντάσ", η Τούρκικη λέξη kardeş που σημαίνει "αδελφός", γνωστή είναι στους Έλληνες. Όμως αν γραφτεί ένα ευαγγέλιο σήμερα από κάποιον Έλληνα, ε, δεν νομίζω δηλ. να χρησιμοποιηθεί.

Το γεγονός δηλ. πως η λέξη "Άδης" ήταν γνωστή, δεν σημαίνει πως κατ' ανάγκην έπρεπε να χρησιμοποιηθεί σε ένα ευαγγέλιο. Από την άλλη, αν το target group του ελληνικού ευαγγελίου είναι - στο προηγούμενο παράδειγμα - κάποιος Τούρκος, πιθανώς και να έμπαινε η λέξη. Να 'λεγε ρε παιδί μου στην αρχή, "Καρντάσια μου, θα σας πω ... " κτλ, κτλ.

Σε κάθε περίπτωση όμως, παρατηρούμε ένα είδος πρωτότυπου marketing και πλασαρίσματος των ευαγγελίων στα πλήθη, το οποίο - εκφραστικά - είναι εύπλαστο και ευέλικτο στο να πλησιάζει τον λαό με βάση τα εθνολογικά, θεολογικά και φιλοσοφικά status του λαού που απευθύνεται. Δηλ. αν ο Λουκάς απευθυνόταν με το ευαγγέλιό του στους Ρωμαίους, πιθανόν να χρησιμοποιούσε - αντί για "Άδης" - την αντίστοιχη λέξη και έννοια της Ρωμαϊκής μυθολογίας που είναι "Αβέρνους" και συνεκδοχικά μπορεί να ήταν υποκατάστατο ολόκληρης της σημασίας κάτω κόσμος.

Όπως και να 'χει, συμφωνούμε - και οι ευαγγελιστές και η παράδοση συμφωνούν σ' αυτό - πως ο star της εποχής, Lazarus της Βηθανίας, πήγε στον Άδη και γύρισε. Excellent!

quote:
Robben

Ο Χριστος όταν πεθανε, πηγε στον Αδη ως πνευμα και κηρυξε σε οσους ηταν στον τοπο της βασανου. Οσοι δεχτηκαν τον λογο του (μαζι με αυτους που ηταν στην παρουσια του Αβρααμ) τους μετεφερε στην παρουσια του θεου (το θυσιαστηριο της Αποκαλυψης). Οι υπολοιποι εμειναν εκει που ηταν. Για αυτό και ειπα στην αρχη ότι με την ανασταση του Χριστου αλλαξε η οικονομια και τα δεδομενα της. Αυτά τα αναφερει ο απ Πετρος στην δευτερη επιστολη του.


Πράγματι, αυτό είναι ενδιαφέρον όσον αφορά το περιέχομενο της Χριστιανικής πίστης. Προσωπικά, δεν το πιστεύω, αλλά δεν παύει να είναι μέρος μιας πίστης.

Edited by - zip on 15/05/2009 11:08:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 11:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα, το αρχικό ερώτημα παραμένει >

Τι απέγινε αυτός ο star ;

Πως έζησε ; Που έζησε ; Τι έτρωγε ; Πως μιλούσε ; Τι έλεγε ; Πως ζούσε ; Παντρεύτηκε ; Έκανε παιδιά, απογόνους ; Πόσο έζησε ; Πως ήταν η ψυχολογία του ; κτλ, κτλ, κτλ.

Το profil του Lazarus, αν είχαμε δηλ. κάποιον τρόπο, κάποιο ισχυρό αποδεικτικό στοιχείο - πέραν των ομολογιών των Αποστόλων που είναι εξαιρετικά φτωχές πληροφοριακά - θα ήταν ένας άσσος στο μανίκι της Χριστιανικής προσδοκίας για την Άνάσταση των Νεκρών και την Δευτέρα Παρουσία. Ο Lazarus - αν υπήρξε, αν αναστήθηκε, αν έζησε κτλ, κτλ - είναι δηλ. μια πυρηνική βόμβα μεγατόνων για τον Χριστιανισμό. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 11:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ήξερες, δεν ρώταγες,ρε φίλε zip; Υπάρχει βίος του
Αγίου Λαζάρου, μπορείς κι απο το διαδίκτυο να το μάθεις...
Έκανε κι επίσκοπος Κύπρου...Και λοιπά...Ψάξτο και λίγο μόνος
σου....
Και δεν ήτανο μόνος..Ήταν πολλοί και πριν και μετά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 12:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αυτο ειναι κατι που δεν γνωριζα και ειναι πραγματι ενδιαφερον που γινεται λογος για την παρουσια του χριστου στον αλλο κοσμο , θα ηθελα να ρωτησω εαν γινεται αναφορα απο τον αποστολο πετρο απο που ειχε την πληροφορηση , δηλαδη ηταν απλα μια αναφορα - σκεψη που κανει για να μεταφερει το μυνημα στους πιστους ή μετα την ανασταση του ιησου εχει μιλησει μαζι του για το συγεκριμενο θεμα ? πραγματικα ειναι κατι που δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου


Δεν μας αναφερει καθαρα από πού ειχε την πληροφορηση αυτή, αλλα μπορουμε να το στηριξουμε στο γεγονος ότι ο Ιησους μετα την ανασταση του δεν ανελήφθη κατευθειαν στους ουρανους, αλλα εμεινε 40 μερες μαζι με τους μαθητες. Αυτό το αναφερει ο Λουκας στην αρχη των Πραξεων των αποστολων. Το πιο λογικο είναι να τους μιλησε ο ιδιος ο Ιησους για το τι εγινε μετα. Αλλωστε οι αποστολοι υποστηριζουν ότι ηταν αυτοπτες μαρτυρες του Ιησου και των λογων του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 13:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοίτα, Robben, όταν ξεκίνησα το θέμα, σκέφτηκα ότι ίσως να υπάρχουν κάποιες μαρτυρίες που να λένε ρε παιδί μου, τι απέγινε αυτός ο τύπος. Έψαξα λοιπόν - πρόχειρα - στο internet μπας και βρω κάτι. Όλες τα links που επισκέφτηκα, μιλούσαν για μια αρχαία παράδοση που έλεγε πως ο Λάζαρος μετά την ανάστασή του πήγε στην Κύπρο. Υπάρχουν λοιπόν κάποια παραδοσιακά τραγούδια [γι' αυτό σε ρωτάω αν διάβασες την 1η σελίδα] που περιγράφουν το μετ' έπειτα του Λαζάρου. Βέβαια, όπως λέω και στην πρώτη σελίδα, αυτά είναι στοιχεία της λαογραφίας μας, είναι παράδοση. Δεν είναι κάτι χειροπιαστό, όμως έστω κι έτσι, έχουμε μια πρώτη περιγραφή για το τι έγινε μετά στον Λάζαρο. Είναι λοιπόν κατά βάσην, Κυπριακή η παράδοση που λέει για το ΤΙ έκανε μετά την ανάστασή του ο Λάζαρος, ΠΩΣ ζούσε, ΠΟΥ ζούσε και ΠΩΣ είχε διαμορφωθεί - με μια πρώτη ματιά - η ψυχολογία και η ψυχοσύνθεσή του. Λέει π.χ ένα τραγούδι [ σε παρακαλώ, να διαβάσεις αυτά που γράφω, για να μην αναγκάζομαι να τα επαναλαμβάνω ] - λέει λοιπόν > " "- Πες μας, Λάζαρε, τί είδες; / εις τον Άδη όπου επήγες; / - Είδα φόβους, είδα τρόμους, είδα βάσανα και πόνους. / Δώστε μου λίγο νεράκι / να ξεπλύνω το φαρμάκι. / της καρδίας και των χειλέων/ και μη με ρωτάτε πλέον". Κατά συνέπεια, όταν ένας άνθρωπος βλέπει φόβους, βλέπει τρόμους, βλέπει βάσανα και πόνους, ε, τι θα είναι μετά ; φοβισμένος, πικραμένος, και πολύ πιθανόν ΚΑΙ τρομοκρατημένος. Μετά λέει ένα άλλο τραγούδι > " Εξήλθεν ουν ο Λάζαρος έξω λαζαρωμένος, κίτρινος,μαύρος και χλομός και τεταπεινωμένος."
Σε όλες επίσης τις περιγραφές που συνάντησα - από αυτήν την πρόχειρη και βιαστική αν θες έρευνα - είδα πως όλες συμφωνούν πως ο Λάζαρος είτε δεν χαμογέλασε ποτέ ξανά, είτε δεν μίλησε για το τι είδε εκεί που πήγε, είτε ρε παιδί μου ήταν πικραμένος, στενοχωρημένος, γενικά ένας άνθρωπος που κουβαλάει κάτι πολύ πολύ βαρύ μέσα του.
Βέβαια, αυτά όλα - ξαναλέω - είναι παράδοση, λαογραφία. Δεν μαρτυρούνται από τους Αποστόλους.

Α μαλιστα. Κοιτα, η λαογραφια μιλαει για φαντασματα και βρυκολακες. Τα πιστευεις?
Για να ερθω στο θεμα μας, αντιγραφω ένα μικρο αποσπασμα που βρηκα τυχαια, από ιστοσελιδα για τον λεγομενο βιο του Λαζαρου….
http://www.laosver.gr/news/articles/10696.html
‘’ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ, φίλοι αναγνώστες.Είχα μια ενδιαφέρουσα συνάντηση και συζήτηση, την Κυριακή της Ανάστασης, με συγγενικό πρόσωπο. Η συζήτηση στράφηκε γύρω από τον Λάζαρο. Κυκλοφορούν διάφορες φήμες για το τι έγινε ο Λάζαρος μετά την Ανάστασή του, στα πλαίσια του συνεχώς αυξανόμενου ενδιαφέροντος του κόσμου για τη Θρησκεία του, όσο κι αν αυτή βάλλεται. Φήμες που άλλες έχουν βάση, άλλες είναι αβάσιμες.Θεώρησα, λοιπόν, ορθό να πάμε στην παράδοσή μας και από εκεί να αντλήσουμε τις επίσημες εκκλησιαστικές μαρτυρίες και πληροφορίες. Στις παρακάτω γραμμές αποδίδω ελεύθερα στη σημερινή γλώσσα, όσο πιο πιστά ως προς την ουσία μπόρεσα, το Συναξάρι του Λαζάρου, το οποίο παλιά διαβάζονταν στην Εκκλησία’’……………….
‘’ Το καινούριο αυτό θαύμα της αναστάσεως νεκρού τετραημέρου διήγειρε στο μέγιστο βαθμό τον φθόνο και τη μανία των Εβραίων κατά του Χριστού. Ο Χριστός φεύγει. Οι αρχιερείς σκέφτονται να θανατώσουν τον Λάζαρο, γιατί διαπιστώνουν ότι ο λαός μεταστρέφεται υπέρ του Χριστού. Ο Λάζαρος φυγαδεύεται στην Κύπρο. Αργότερα θα αναδειχθεί από τους Αποστόλους αρχιερέας της πόλεως των Κυτιαίων.Ο Λάζαρος έζησε τριάντα χρόνια μετά την αναβίωσή του και διαποίμανε θεοφιλώς την πόλη και την επαρχία του. Τάφηκε στην Κύπρο, όπου έκανε πολλά θαύματα.
Λέγεται δε ότι μετά την αναβίωσή του δεν έτρωγε τίποτε χωρίς να έχει γλυκιά γεύση.
Η σχέση του με τον Ιωάννη και τη Θεοτόκο ήταν πολύ στενή και λέγεται ότι το ωμοφόριό του, όταν χειροτονήθηκε αρχιερέας, ήταν δώρο της Θεοτόκου, κατασκευα-σμένο με τα ίδια της τα χέρια.
Ο Ιωάννης είναι ο μόνος Ευαγγελιστής που αναφέρεται στην Ανάσταση του Λαζάρου. Προφανώς οι συνοπτικοί έγραψαν ενώ ακόμη ζούσε ο Λάζαρος. Το κήρυγμα της ανάρχου γεννήσεως του Χριστού, η πίστη ότι ο Υιός και Λόγος του Θεού είναι ο Χριστός και ότι αναστήθηκε από τους νεκρούς και ότι ακολουθεί η ανάσταση νεκρών γίνεται περισσότερο χειροπιαστό με το Λάζαρο.Ο Λάζαρος δεν μίλησε ποτέ για τα του Άδη. Ούτε ότι δεν του επιτράπηκε να δει, ούτε ότι είδε και του δόθηκε εντολή να σιωπήσει.Από την ανάσταση του Λαζάρου προκύπτει ότι και κάθε νεκρός είναι δυνάμει Λάζαρος. Όπως εκείνος έτσι και αυτός, αν και πέθανε, στην έσχατη σάλπιγγα αφού αναστηθεί θα ζήσει αιώνια".
Μανώλης Βαλσαμίδης

Δεν ξερω αν το βρηκες από αυτην την ιστοσελιδα. Αν προσεξες, λεει για φημες που άλλες εχουν βαση και άλλες όχι. Όμως δεν μας λεει ποια είναι η υποτεθειμένη βαση για φημες. Δεν παρεχει σε κανενα σημειο του αρθρου του ιστορικα στοιχεια. Αλλωστε η λαογραφια συνδέει κατι το αληθινο με φανταστικες διηγησεις. Αυτό είναι λαογραφια. Δεν μπορουμε να βασιστουμε σε αυτην διοτι δεν είναι ιστορια. Στην προκειμενη περιπτωση πηραν την διηγηση του Ιωαννη για την ανασταση του Λαζαρου και προσθεσαν δικα τους φανταστικα γεγονοτα.
Αραγε, το συναξαρι του Λαζαρου από ποιον γραφτηκε και ποτε?


quote:
Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής >
Εφ' όσον ο Λάζαρος ήταν ένας ενάρετος άνθρωπος, γιατί - ως δείχνουν οι περιγραφές - επέστρεψε από έναν τόπο δυσάρεστο ; Κανονικά, έπρεπε να είχε πάει σε ένα ευχάριστο μέρος και να επιστρέψει χαρούμενος. Αυτός γιατί πήγε μέσα στον φόβο, στον τρόμο, στα βάσανα και στον πόνο ; [ αυτό λέει η λαογραφία, η παράδοση, δεν το λένε οι Απόστολοι ]



Ακριβως. Η λαογραφια όμως δεν είναι ιστορια. Και μονο το ερωτημα σου θα επρεπε να προβληματισει εσενα τον ιδιο αναφορικα με την αξιοπιστια της λαογραφιας. Προσωπικα δεν μπορω να δεχτω κατι για το οποιο δεν λεγεται από ποιον γραφτηκε, ποτε, γιατι, και αν συμμαρτυρειτε από αλλους ή αλλα κειμενα.

quote:
Πάντως φίλε, εμένα μου φαίνεται λίγο περίεργο που ο Lucas χρησιμοποιεί αυτήν την λέξη.


Φιλε μου, η λεξη ‘’αδης’’ ηταν γνωστη ηδη 300 χρονια τουλαχιστον πριν τον Λουκα. Αλλωστε οι αποστολοι εγραψαν στα ελληνικα, διοτι η εβραικη γλωσσα είναι παμφτωχη. Η ελληνικη είναι ασυγκρίτως καλυτερη με περισσοτερες λεξεις που περιγραφουν ακομα καλυτερα. Αποδιδουν νοηματα που λεξεις αλλων γλωσσων δεν μπορουν. Ειδικα της εβραικης.

quote:
Αυτό δεν το ήξερα. Στον Θεόφιλο, ε; ΟΚ man! Αλήθεια, βάλε κάνα link, ποιος ήταν αυτός ο Θεόφιλος - αν θες -


Ο Λουκας ονομαζει τον Θεοφιλο «κράτιστο», τίτλος που σήμαινε υψηλή κυβερνητική θέση. Κατά πάσα πιθανότητα ο Θεόφιλος ήταν ένας νεοκατήχητος Χριστιανός, ευγενούς προέλευσης.
http://www.saintlucas.gr/O_EYAGGELISTHS_LOUKAS/LOUKAS_IATROS_O_AGAPHTOS.htm

quote:
Βασικά, αυτό το θέμα της λέξης "Άδης" που χρησιμοποιείται στην Κ. Διαθήκη αλλά και που μεταχειρίζονται οι 72 λόγιοι στην μετάφρασή τους, είναι αρκετά μεγάλο και σπουδαίο - κατ' εμέ. Γιατί δείχνει ένα είδος μιξάζ που συνετελέσθει κατά την απόδοση των κειμένων της Γραφής, ώστε να γίνει πιο κατανοητή στους αναγνώστες της. Βασικά, προσωπικά, μου φαίνεται αρκετά περίεργο που σε ένα ευαγγέλιο, σε ένα θρησκευτικό κείμενο, χρησιμοποείται μια αμιγώς αρχαιοελληνική έννοια.

Οι 72 μεταφραστες χρησιμοποιουν την λεξη ‘’αδης’’ για να γινουν κατανοητοι στον κοσμο. Με αυτό δεν σημαινει ότι χρησιμοποιουν και τα παρελκομενα της, όπως πχ την εννοια κερβερος, ο βαρκαρης Χαροντας, ποταμος Αχεροντας,την πηγη της Ληθης όπου οι κοινές ψυχές συνέρρεαν για να σβήσουν κάθε μνήμη κατά την μυθολογια μας. Ουτε εισαγουν τους τρεις κριτές του κάτω κόσμου: Μίνω, Ραδάμανθυ και Αιακό. Απλα και μονο χρησιμοποιουν την εννοια του αδη ως πνευματικου χωρου-τοπου μακρυα από τον θεο. Το ιδιο κανει και ο Χριστος αλλα και οι αποστολοι.

[quote]Αν εγώ π.χ έγραφα ένα ευαγγέλιο, αφ' ενός θα το έγραφα στην γλώσσα μου, στην μητρική μου γλώσσα, στα Ελληνικά. Μέσα λοιπόν σ' αυτά που θα έγραφα, οι έννοιες και οι περιγραφές που θα χρησιμοποιούσα, ασφαλώς θα παρέπεμπαν σε κάτι ελληνικό, σε κάτι δηλ. που θα μπορούσε να κατανοηθεί από τους συμπατριώτες μου. Δεν θα χρησιμοποιούσα έννοιες από το έθνο-θεολογικό & εννοιολογικό τσουβάλι του Σουδάν π.χ. Γιατί ο Λουκάς βάζει μια τέτοια λέξη μέσα στο ευαγγέλιό του ; Μια λέξη που σαφώς παραπέμπει εννοιολογικά στο θεολογικό background ενός έθνους που είναι διάφορο από το έθνος της Θρησκείας που ευαγγελίζει ο ίδιος. Αυτό είναι απορίας άξιο.[quote]
Εσυ και εγω γεννηθηκαμε σε χωρα που εχει πλουσιοτατη γλωσσα και επομενως δεν θα ειχαμε αναγκη να καταφυγουμε σε εννοιες από το Σουδαν……..
Με τους αποστολους όμως δεν ηταν το ιδιο.
Οι αποστολοι δεν χρησιμοποιησαν την γλωσσα τους διοτι δεν είναι ισαξια της ελληνικης. Εγραψαν τα ευαγγελια τους στην ελληνικη, διοτι ηταν μια γλωσσα διαδεδομενη και πλουσια. Τα εργα τους απευθυνονταν σε ολο τον κοσμο. Προς πεισμα των λοιπων Εβραιων που θεωρουσαν ότι ο Μεσσιας ηταν μονο για αυτους. Ο Λουκας χρησιμοποιει την λεξη αυτή για να δωσει στους ανθρωπους να καταλαβουν. Οσο για το αν χρησιμοποιει την ολη εννοια του αδη, εχω γραψει παραπανω (για να μην λεω τα ιδια και γινομαι βαρετος).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 13:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το profil του Lazarus, αν είχαμε δηλ. κάποιον τρόπο, κάποιο ισχυρό αποδεικτικό στοιχείο - πέραν των ομολογιών των Αποστόλων που είναι εξαιρετικά φτωχές πληροφοριακά - θα ήταν ένας άσσος στο μανίκι της Χριστιανικής προσδοκίας για την Άνάσταση των Νεκρών και την Δευτέρα Παρουσία. Ο Lazarus - αν υπήρξε, αν αναστήθηκε, αν έζησε κτλ, κτλ - είναι δηλ. μια πυρηνική βόμβα μεγατόνων για τον Χριστιανισμό. [/font=Trebuchet MS]


Η ανασταση των νεκρων και η Β Παρουσια βεβαιωθηκε απο τον ιδιο τον Χριστο (για τους χριστιανους).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 13:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Robben

Α μαλιστα. Κοιτα, η λαογραφια μιλαει για φαντασματα και βρυκολακες. Τα πιστευεις?


Όχι βέβαια. Αυτό, ναι, είναι σοβαρός αντίλογος. Με προβληματίζει ...

quote:
Robben

Η λαογραφια όμως δεν είναι ιστορια. Και μονο το ερωτημα σου θα επρεπε να προβληματισει εσενα τον ιδιο αναφορικα με την αξιοπιστια της λαογραφιας.


Ε, τώρα κοίτα, αφ' ενός η λαογραφία δεν είναι ιστορία και σαφώς προβληματίζομαι για το αν όσα αναφέρει είναι πραγματικά, αλλά παράλληλα διατυπώνω και μια άλλη απορία. Έπειτα, η παράδοση είναι σημαντικό κομμάτι ενός έθνους. 'Ντάξει, δεν είναι Ιστορία, αλλά αρκετοί μελετητές και ερευνητές αντλούν πολλά στοιχεία από την παράδοση ενός τόπου κατά την διάρκεια μιας έρευνάς τους και βοηθιούνται αρκετά. Αυτό δεν πρέπει να το παραβλέπουμε, νομίζω.

quote:
Robben

Δεν ξερω αν το βρηκες από αυτην την ιστοσελιδα.


Όχι, αυτήν την ιστοσελίδα που λες, δεν την βρήκα, thanks πάντως που την αναφέρεις. Στην 1η σελίδα, αν δεις, αναφέρω τις πηγές που χρησιμοποίησα εγώ.

quote:
Robben

Ο Λουκας ονομαζει τον Θεοφιλο «κράτιστο», τίτλος που σήμαινε υψηλή κυβερνητική θέση. Κατά πάσα πιθανότητα ο Θεόφιλος ήταν ένας νεοκατήχητος Χριστιανός, ευγενούς προέλευσης.


Και πάλι thanks για την πληροφορία & την όλη συμμετοχή σου στο θέμα.

Αυτό που θέλω να πω, είναι βασικά πως πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω τι απέγινε ο Λάζαρος, είναι σοβαρό δηλ. θέμα για μένα. Και μέχρι στιγμής, τα μόνα στοιχεία, - έτσι, σαν πρώτα δηλ. ευρήματα - προέρχονται από την λαογραφία [ που σαφώς δεν είναι αποδεικτικά αλλά ενδεικτικά ] και από τις Γραφές. Κάθε άλλη πληροφορία για το θέμα, αν υπάρχει, είναι άξια να αναφερθεί, ώστε να δούμε λίγο πιο σφαιρικά το θέμα και να καταλήξουμε σε ένα κάπως πιο ασφαλές συμπέρασμα. Και πάλι ευχαριστώ Robben.

Για τα υπόλοιπα ερωτήματα, έχεις να προσθέσεις κάτι ; Με ενδιαφέρει η γνώμη σου.

Edited by - zip on 15/05/2009 13:33:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 14:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αφήσουμε λοιπόν στην άκρη για λίγο την παράδοση, κι ας δούμε τι λέει η Γραφή για το γεγονός της ανάστασης του Λαζάρου.

Το γεγονός της έγερσης του Λαζάρου, περιγράφεται μονάχα από τον Ευαγγελιστή Ιωάννη. Το ερώτημα είναι :Γιατί μόνο από αυτόν ; Πως είναι δυνατόν ένα τόσο σπουδαίο γεγονός - που είχε συγκλονίζει τον κόσμο εκείνη την εποχή - να το αναφέρει μονάχα ένας ευαγγελιστής ; Γιατί μονάχα αυτός ; Γιατί δεν είπαν τίποτε γι' αυτό ο Ματθαίος, ο Μάρκος ή ο Λουκάς ;

Εδώ τώρα συντρίβεται το μέγα ψευδο-επιχείρημα του europaios2 και ο ίδιος ο europaios2 μοιάζει με χωμάτινο κάστρο στην άμμο που το γκρέμισε το κύμα της λογικής και της νόησης. Και συντρίβεται γιατί ο ίδιος λέει σε ένα άλλο θέμα :

quote:
europaios2

Ο κάθε Ευαγγελιστής γράφει το Ευαγγέλιο από τη δική του οπτική γωνία βάζοντας μέσα σε αυτό, αυτά που γι' αυτόν ήσαν τα ποιο σημαντικά!

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=11&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10037


Δηλ. μας λέει πως οι ευαγγελιστές θεωρούσαν πως έπρεπε να αναφέρονται στα ευαγγέλιά τους, μόνο δηλ. σε ότι ήταν σημαντικό. Μα ... τι πιο σημαντικό από μια νεκρανάσταση ; Δεν ήταν σημαντικό αυτό ;;; Γιατί λοιπόν δεν το αναφέρουν οι άλλοι Ευαγγελιστές πλην του Ιωάννη ; Δηλ. μόνο ο Ιωάννης το θεωρεί σημαντικό και το αναφέρει ; Δηλ. σύμφωνα με τον europaios2, ε, ντάξει μωρέ, η ανάσταση του πιο famous star της εποχής, του Λάζαρου, ήταν ψιλοπράματα ... τι να λέμε τώρα ; δεν ήταν άξιο να αναφερθεί ούτε από τον Μάρκο, ούτε από τον Ματθαίο, ούτε από τον Λουκά. 'Ντάξει ... Καλή προσπάθεια jenius αλλά την έφαγε η μαρμάγκα.

Edited by - zip on 15/05/2009 14:15:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 14:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι ότι αυτό που θέλει να πεί ο θεματοθέτης,
θα το πει, ακόμη κι αν είμαστε αλλού....Πές αυτό που θέλεις
να πεις,..μακαριότατε ζιπ....Μην μας παιδεύεις...
Αμφισβητείς την ανάσταση του Λαζάρου;Γιατί δεν αμφρισβητείς
μύθους και θρύλους που ξέρεις και τα δέχεσαι και εδώ με τον Λάζαρο
κολλάς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 15:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Γιατί δεν αμφρισβητείς μύθους και θρύλους που ξέρεις και τα δέχεσαι και εδώ με τον Λάζαρο κολλάς;


Γιατί κολλάω με τον Λάζαρο, ε ; Ε, λοιπόν θα σου πω : Βασικά είμαι σκηνοθέτης και θέλω να γυρίσω μια ταινία για την ζωή του Λάζαρου. Πως ρε παιδί μου ο Jefirelli γύρισε την "Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ" ; ε, κι εγώ θέλω να γυρίσω την "O Λάζαρος από την Βηθανία". Συνεπώς ψάχνω να βρω ότι πληροφορία δηλ. υπάρχει που θα με βοηθήσει στην κινηματογραφική ταινία μου. (Άσχετο - γουστάρεις να κάνεις στην ταινία εσύ τον Λάζαρο ;;; φοβερή ιδέα ! Δεν θα λες τίποτε, θα περιφέρεσαι μόνο σαν ζόμπι, ξέρεις να το κάνεις αυτό, κανένα πρόβλημα για σένα. Είσαι ο ιδανικός!)

υ.γ η απάντηση αυτή αφορά μονάχα τον trexagireve. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 17:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:
Ας αφήσουμε λοιπόν στην άκρη για λίγο την παράδοση, κι ας δούμε τι λέει η Γραφή για το γεγονός της ανάστασης του Λαζάρου.

Το γεγονός της έγερσης του Λαζάρου, περιγράφεται μονάχα από τον Ευαγγελιστή Ιωάννη. Το ερώτημα είναι :Γιατί μόνο από αυτόν ; Πως είναι δυνατόν ένα τόσο σπουδαίο γεγονός - που είχε συγκλονίζει τον κόσμο εκείνη την εποχή - να το αναφέρει μονάχα ένας ευαγγελιστής ; Γιατί μονάχα αυτός ; Γιατί δεν είπαν τίποτε γι' αυτό ο Ματθαίος, ο Μάρκος ή ο Λουκάς ;

Εδώ τώρα συντρίβεται το μέγα ψευδο-επιχείρημα του europaios2 και ο ίδιος ο europaios2 μοιάζει με χωμάτινο κάστρο στην άμμο που το γκρέμισε το κύμα της λογικής και της νόησης. Και συντρίβεται γιατί ο ίδιος λέει σε ένα άλλο θέμα :


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
europaios2

Ο κάθε Ευαγγελιστής γράφει το Ευαγγέλιο από τη δική του οπτική γωνία βάζοντας μέσα σε αυτό, αυτά που γι' αυτόν ήσαν τα ποιο σημαντικά!

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=11&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10037


--------------------------------------------------------------------------------


Δηλ. μας λέει πως οι ευαγγελιστές θεωρούσαν πως έπρεπε να αναφέρονται στα ευαγγέλιά τους, μόνο δηλ. σε ότι ήταν σημαντικό. Μα ... τι πιο σημαντικό από μια νεκρανάσταση ; Δεν ήταν σημαντικό αυτό ;;; Γιατί λοιπόν δεν το αναφέρουν οι άλλοι Ευαγγελιστές πλην του Ιωάννη ; Δηλ. μόνο ο Ιωάννης το θεωρεί σημαντικό και το αναφέρει ; Δηλ. σύμφωνα με τον europaios2, ε, ντάξει μωρέ, η ανάσταση του πιο famous star της εποχής, του Λάζαρου, ήταν ψιλοπράματα ... τι να λέμε τώρα ; δεν ήταν άξιο να αναφερθεί ούτε από τον Μάρκο, ούτε από τον Ματθαίο, ούτε από τον Λουκά. 'Ντάξει ... Καλή προσπάθεια jenius αλλά την έφαγε η μαρμάγκα.



Aν το έβαζες λίγο το ρημάδι να σκεφτεί! δε θα έλεγες τη μία μπαρούφα πίσω από την άλλη.

Η σημασία και το μεγαλείο της Ανάστασης στην Καινή Διαθήκη δεν έχει να κάνει παρά με την ανάσταση του ίδιου του Ιησού.
Ο Λάζαρος και οι άλλοι δύο αναστηθέντες δεν αναστήθηκαν από μόνοι τους αλλά από τον ίδιο τον Ιησού.
Τον Ιησού όμως δεν τον ανέστησε κανένας! και αυτή είναι η όλη δόξα του Θεανθρώπου.

Ο Ματθαίος αναφέρει την πρώτη Ανάσταση που συναντούμε στην Καινή Διαθήκη και η οποία είναι η θυγατέρα του αρχισυναγώγου Ιαείρου.

Ο Ευαγγελιστής Λουκάς αναφέρει την ανάσταση του μοναχογιού της χήρας μητέρας στη Ναΐν.

Εάν λοιπόν κάποιος από αυτούς δεν έγραφε την Ανάσταση του Θεανθρώπου τότε θα μπορούσες να γράψεις τα παραπάνω......

Όσο για τον Άδη διάβασε και το κάτωθι:

(Ματθ. ια' 23). "Και σύ, Καπερναούμ η έως του ουρανού υψωθείσα, έως άδου καταβιβασθήση"
Εδώ σαφώς ο Χριστός χρησιμοποιεί την εικόνα του Άδου σε αντίθεση με τον ουρανό, ο οποίος ταυτίζεται με την δόξα της Καπερναούμ, που αξιώθηκε να δει τον Θεάνθρωπο Χριστό, οπότε ο Άδης σημαίνει την εσχάτη ταπείνωση και πτώση της, επειδή δεν αποδείχθηκε "άξια" αυτής της μεγάλης δωρεάς.

Η λέξη Άδης στην Καινή Διαθήκη αντιστοιχεί με την Εβραϊκή λέξη έήήήήη, (Σεώλ) που ερμηνεύεται ως άντρο, βάραθρο, άβυσσος, και δηλώνει το σκοτεινό και αόρατο βασίλειο των νεκρών, δηλαδή εκεί που ευρίσκονται τα πνεύματα των νεκρών.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 18:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου zip, με κολακεύεις τόσο συχνά που θα
πιστέψω ότι με αγαπάς πολύ..Όσο για τον Λάζαρο και ταινία,
μπανάλ, τρέ μπανάλ, καλύτερα κάτι πιο εντυπωσιακό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 20:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Η σημασία και το μεγαλείο της Ανάστασης στην Καινή Διαθήκη δεν έχει να κάνει παρά με την ανάσταση του ίδιου του Ιησού.
Ο Λάζαρος και οι άλλοι δύο αναστηθέντες δεν αναστήθηκαν από μόνοι τους αλλά από τον ίδιο τον Ιησού. Τον Ιησού όμως δεν τον ανέστησε κανένας! και αυτή είναι η όλη δόξα του Θεανθρώπου.


Άσχετο με το θέμα. Δεν με ενδιαφέρει - στο παρόν θέμα - ποιος ανέστησε τον Jesus, ούτο το μεγαλείο της Ανάστασης. Με ενδιαφέρει ο Λάζαρος. Verstehen Kamerad ? O Λάζαρος.

quote:
europaios2

Ο Ματθαίος αναφέρει την πρώτη Ανάσταση που συναντούμε στην Καινή Διαθήκη και η οποία είναι η θυγατέρα του αρχισυναγώγου Ιαείρου.


Χέστηκα πατόκορφα. Εγώ ρωτάω γιατί δεν αναφέρει για τον Λάζαρο. Εσύ λες και κάνεις ότι είναι δυνατόν για να αποπροσανατολίσεις τον αναγνώστη από το συγκεκριμένο ερώτημα επειδή προφανέστατα δεν έχεις τίποτε να πεις επ' αυτού.

quote:
europaios2

Ο Ευαγγελιστής Λουκάς αναφέρει την ανάσταση του μοναχογιού της χήρας μητέρας στη Ναΐν.


Και ξανά μανά χέστηκα ξανά πατόκορφα. Άλλο ρωτάω, άλλο λες. Για τον Λάζαρο μιλάμε Σούζι.

Πες μου, γιατί δεν αναφέρεται η ανάσταση του Λαζάρου από τους υπόλοιπους Ευαγγελιστές ; Σύμφωνα με το ψευδο-επιχείρημά σου, θα έπρεπε να αναφέρεται. Η ανάσταση του Λαζάρου είναι top story. Πως είναι δυνατόν να μην έγινε αντιληπτή από τους υπόλοιπους Ευαγγελιστές ; A;

υ.γ Καλά λέει ο macedon, κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να είσαι ο μόνος εδώ μέσα που θεωρείς τις ακαταλαβίστικες και άσχετες αρλούμπες που γράφεις ως "αποστομωτικές απαντήσεις".

Για τον Άδη, αυτό που λες, το εκλαμβάνω ως πληροφορία και thanks γι' αυτήν. Θα το μελετήσω αργότερα και αν έχω κάτι να σε ρωτήσω, θα σε ρωτήσω. Φρόντισε να μου απαντήσεις σ' αυτό που θα σε ρωτήσω.


Edited by - zip on 15/05/2009 21:03:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2304688
Maintained by Digital Alchemy