ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Δημήτριος Παναγόπουλος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2009, 12:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Φίλε μου η τελευταία σου έκφραση δεν μου άρεσε.
(Ρε τι κυκλοφορούν ανάμεσά μας...)
Νομίζω οφείλεις να μην εκφράζεσαι με λεξιλόγιο του πεζοδρομίου αν θέλεις να μοιάσεις σε αυτούς που θαυμάζεις όπως καταλαβαίνω. (αρχαίους ημων προγόνους)
Ο Σωκράτης π.χ. δεν εκφραζόταν άσχημα ποτέ, αλλά «αποτελείωνε» τον συνομιλητή του με τις ερωτήσεις του.

Θα απαντήσω όπως καταλαβαίνω στα ερωτήματα:
Από πού τα γνωρίζουμε όλα αυτά;
Πώς είναι δυνατόν να είναι από τους πιο άγνωστους και να τον ξέρουν όλοι;

Αν πιστεύεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα να τα αποδεκτείς αυτά.
Από την στιγμή που ο άνθρωπος αυτός είναι ασυζητητί αποδεκτός από πνευματικά κεφάλαια της εκκλησίας όπως π.χ. ο Εφραίμ ο Φιλοθεϊτης, τότε παύει κάθε μορφή δυσπιστίας.
Κανένας σοβαρός παράγοντας ακόμα δηλαδή και από τους θεωρούμενους φαρισαίους της εκκλησίας δεν μπορεί να εκφραστεί με δυσπιστία σε αυτόν τον άνθρωπο, γιατί πολύ απλά δεν τον «παίρνει».
Όταν πιστεύεις, όταν δεν πιστεύεις τότε κάνεις ότι θα έκανες αν άκουγες τον βίο του Ιώβ πχ.
Το πρώτο ερώτημα σου λοιπόν είναι πολύ κλασικό και δεν θα το καλύψεις ποτέ αν συνεχίσεις να σκέφτεσαι έτσι.
Μπορείς να ακούσεις τι έλεγε και να εκφράσεις πιο άμεσα άποψη ο ίδιος.
Και που ξέρεις μπορεί να σου αλλάξει αρκετά τον τρόπο σκέψης σου.

Το δεύτερο ερώτημα είναι αρκετά εύκολο θα έλεγα.
Πολύ απλά όταν έκανε ομιλίες στους εκκλησιαστικούς χώρους ήταν μεγάλο όνομα.
Τώρα μετά από πέρασμα τόσων ετών δεν τον ξέρουν ακόμα και οι της εκκλησίας (οι νέοι) αλλά και τόσοι άλλοι που είναι της εκκλησίας αλλά από ομιλίες δεν ξέρουν.
Εν περίληψη λοιπόν έκανε ντόρο μια... εποχή αν κατάλαβες;

www.pantokrator.info

Edited by - Μητσάκος on 22/04/2009 14:56:12

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2009, 13:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΕΝ υπάρχουν και πολοί που να έχουν πάρει εντολή κατ' ευθείαν από τον Κύριο να διδάξουν...(!)

ο Ιησούς Χριστός προσπάθησε πάλι να τον πείσει να υπακούσει σε Αυτόν με την παρουσίαση του μέλλοντός του.(!!)

ο ίδιος ο Χριστός εμφανίστηκε ενώπιον του(!!!)

Σε μία από αυτές έσπευσε να τον χαιρετήσει, αλλά ο Κύριος βάζοντας πίσω το χέρι Του, λέει:(!!!!)

Μόλις στάθηκε ο 'Αγιος Δημήτριος ενώπιον του(!!!!!)

Μια άλλη φορά ο 'Αγιος Στέφανος παρουσιάστηκε ενώπιον του(!!!!!!)


Από πού τα γνωρίζουμε όλα αυτά;

quote:
Μητσάκος
Ο άνθρωπος αυτός είναι από τους πιο άγνωστους

Η είδηση του θανάτου του συγκλόνισε όλους στην Ελλάδα, καθώς επίσης και όλους τους Έλληνες που ζούσαν στο εξωτερικό


Πώς είναι δυνατόν να είναι από τους πιο άγνωστους και να τον ξέρουν όλοι;

Εγώ πάντως κάνοντας μια πρόχειρη έρευνα στη Νεάπολη και ρωτώντας όλους τους γνωστούς μου, κανείς δεν τον ήξερε.

"Ρε παιδιά, τον Παναγόπουλο τον ιεροκήρυκα τον ξέρατε;"

- Οχι, γιατί;
- Ποιός είναι αυτός;
- Ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ;
- Το Σώτο Παναγόπουλο, τον τραγουδιστή λες;
- Ενας Παναγόπουλος μου έφερε ένα εξώδικο. Ψέλνει κιόλας;

Τέλος ρώτησα τον κουνιάδο μου που είναι πυροβολημένος και μιλάει και κείνος με το θεό, είχε πλήρη άγνοια.

Ρε τι κυκλοφορούν ανάμεσά μας...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2009, 15:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δημήτριος Παναγόπουλος
1916 - 1982

Ο άνθρωπος αυτός είναι από τους πιο άγνωστους και λιγότερο μελετημένους στους λόγους του.
Παρόλαυτά είναι ένας άκρως ανδιαφέρον ιεροκήρυκας!
Και αυτό γιατί αν δει κανείς ΔΕΝ υπάρχουν και πολοί που να έχουν πάρει εντολή κατ' ευθείαν από τον Κύριο να διδάξουν!!!

quote:
Είναι απολύτως αδύνατο για έναν επαγγελματία ιστορικό της ελληνικής εκκλησιαστικής ιστορίας να μην θαυμάσει την περίπτωση του Δημήτριου Παναγόπουλου (1916-1982), κατά τη μελέτη της περιόδου 1951-1981. Η παρουσία του Δ.Παναγόπουλου στον τομέα της πρόσφατης ιστορίας της εκκλησίας μας ήταν προσοδοφόρα γιατί υπήρξε ένα χαρισματικό και φωτισμένο άτομο. Εντούτοις, εάν κάποιος ιστορικός μελετητής αναζητήσει, πώς ένα άτομο χωρίς σπουδές και πανεπιστημιακούς τίτλους μπορεί να είναι δάσκαλος Ευαγγέλιου πρώτης κατηγορίας, θα βρεί την απάντηση στην πρώτη επιστολή του Απόστολου Παύλου προς Κορινθίους (Α, 27-28).

Ο Δημήτριος γεννήθηκε στο χωριό 'Αγιος Κωνσταντίνος Αιγίου. Οι γονείς του Αθανάσιος και Ασήμω ήταν πολύ θρησκευτικοί άνθρωποι και η ανησυχία τους ήταν να οδηγήσουν μέσω των προσευχών τα παιδιά τους, στο δρόμο του Θεού.

Μετά το θάνατο του πατέρα του, μόλις που κατόρθωσε να τελειώσει το Σχολαρχείο και από τότε ανέλαβε οικογενειακά καθήκοντα. Δεν ενδιαφέρθηκε ιδιαίτερα για τα θέματα πίστης, άλλα ήταν πολύ ευφυής και πάντα διαθέσιμος προς όλους. Η ευγλωττία, η ηρεμία και η αγάπη του προς όλους τον κατέστησαν πολύ ευυπόληπτο μεταξύ των παιδιών, και στις παρέες μορφωμένων και αναλφάβητων.

Πρίν προσχωρείσει στο στρατό, ο Κύριος του παρουσίασε την πρόθεση και την πρόνοιά Του με την παρουσίαση μερικών συγκεκριμένων γεγονότων. Μετά το πέρας της στρατιωτικής του θητείας, η συμμετοχή του Χριστού στη ζωή του άρχισε να γίνεται αντιληπτή, αλλά ο Δημήτριος δεν έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον γι΄ αυτην. Τέλος, όταν πραγματοποιήθηκαν πολλές έμμεσες εμφανίσεις του Κυρίου οι οποίες δεν καρποφόρισαν, ο ίδιος ο Χριστός εμφανίστηκε ενώπιον του και τον ώθησε να κηρύξει τα λόγια του. Ο Δ.Παναγόπουλος αυτοπορρίπτεται λόγω ανεπάρκειας Θεολογικών γνώσεων, αλλά ο ίδιος ο Κύριος του διαβεβαίωσε ότι θα ήταν Αυτός που θα έβαζε τις σωστές λέξεις στο στόμα του, στο μυαλό του, Αυτός θα τον βοηθούσε να γράψει, Αυτός θα τον πλαισίωνε με ανθρώπους που θα του πρόσφεραν ότι χρειάζεται.

Δεδομένου ότι ο Παναγόπουλος συνεχίζε την άρνηση του,ο Ιησούς Χριστός προσπάθησε πάλι να τον πείσει να υπακούσει σε Αυτόν με την παρουσίαση του μέλλοντός του. Μια άλλη φορά του παρουσίασε τον παράδεισο, την αναγέννηση των νεκρών και την σωτηρία τις ψυχής. Ότι όλα αυτά που ζεί κανείς σε αυτή τη ζωή είναι μάταια. Αν και ο Παναγόπουλος έβλεπε τις εμφανίσεις του Ιησού, παρ΄ όλα αυτά δεν αγγίχτηκε καθόλου. Σε μία από αυτές έσπευσε να τον χαιρετήσει, αλλά ο Κύριος βάζοντας πίσω το χέρι Του, λέει: «Όχι Δημήτριε, εγώ σε περιβάλλω με το έλεος μου,σε έχω ολόκληρο καλύψει με την αγάπη μου, μα εσύ αντιδράς...». Τέλος, ο Θεός του έδωσε οικονομικά βάσανα όταν αυτός παντρεύτηκε την Αγγελική Σωτηροπούλου.

Ο Δημήτριος δεν δεχόταν το Θεό για τέσσερα ολόκληρα έτη. Μόλις στάθηκε ο 'Αγιος Δημήτριος ενώπιον του, τον έπιασε από τα πέτα του παλτού του και είπε: «Με ποιό δικαίωμα κρύβεις το χάρισμα που σου έδωσε ο Θεός; ». Ο Δημήτριος αισθάνθηκε θλίψη μα ακόμα δεν άλλαξε τη ζωή του. Μια άλλη φορά ο 'Αγιος Στέφανος παρουσιάστηκε ενώπιον του και του έβαλε το θυμιατήρι στο στόμα του, κατόπιν ο 'Αγιος του έδωσε μια εικόνα Του, που απο τότε ο Παναγόπουλος είχε πάντοτε μαζί του. Από τότε, άρχισε το ενδιαφέρον του για την εκκλησία και τα θέματα της πίστης, έως ότου δώθηκε ολοκληρωτικά στην πρόνοια του Θεού. Έτσι, ανακάλυψε ότι στην καθημερινή ζωή, ο Χριστός κράτησε τις υποσχέσεις του. Όταν ο Παναγόπουλος πληροφορήθηκε για να κάνει μια ομιλία είπε πράγματα και εξέφρασε απόψεις που στην πραγματικότητα κανείς δεν γνώριζε. Επίσης όλα τα κείμενα που έγραψε, απολύτως άγνωστα σε αυτόν, βασίστηκαν στην ιερή Βίβλο, στους κανόνες και τις διδασκαλίες των εκκλησιαστικών Πατέρων. Το κήρυγμά του δόνησε τις καρδιές του αναρίθμητου ακροατηρίου του και τους ενημέρωσε επίσης, δίδαξε και μπέρδεψε. Λαΐκοι και Κληρικοι έμαθαν για τις υποχρεώσεις τους προς το Θεό και τους συνανθρώπους τους. Σκοπός του ήταν να σώσει όσες περισσότερες ψυχές μπορούσε.

Γίαυτό πρίν κάνει οτιδήποτε προσευχόταν με πολύ ζήλο. Ανήσυχο και πρόθυμο πνεύμα ο Παναγόπουλος έσπευδε πάντα να βοηθήσει και να δώσει τη φιλανθρωπία του όποτε αυτή ζητήθηκε. Επιπλέον, ενστάλαξε τις τιμές της ιεροσύνης και του μοναχισμού στα μυαλά και τη συνείδηση των ανθρώπων που μίλησε. Με αυτό τον τρόπο, γεφύρωσε το χάσμα μεταξύ Λαού και Κλήρου. Η συνεχής προσφορά του Δημητρίου προς στους Έλληνες του εξωτερικού είναι πέρα από οποιαδήποτε περιγραφή.

Μετά από δεκαεπτά έτη γάμου, η σύζυγός του με τη βοήθεια του Αγίου Νεκταρίου, γέννησε έναν γιο, που τον ονόμασαν Νεκτάριο. Ο πατέρας του θεώρησε σωστό να πει: «Εάν η ψυχή του παιδιού μου είναι να χαθεί, όταν αυτό μεγαλώσει, παρακαλώ το Θεό να το πάρει απο την πρόωρη παιδική του ηλικία».

Ο Θεός κάλεσε τον Παναγόπουλο στο βασίλειό Του στις 13η Φεβρουαρίου το 1982, αφού είχε εργαστεί για την εκκλησία Του επί τριάντα έτη, στην ηλικία των 64 ετών. Η είδηση του θανάτου του συγκλόνισε όλους στην Ελλάδα, καθώς επίσης και όλους τους Έλληνες που ζούσαν στο εξωτερικό. Όλοι αισθάνθηκαν την πίκρα του θανάτου του, αλλά ο Ιησούς έδωσε παρηγοριά στη θλίψη αφήνοντας να γίνει αντιληπτό το ακόλουθο γεγονός. Κατά τη διάρκεια της νεκρόσιμης ακολουθίας, ο πολυέλαιος του Ναού που βρισκόταν πάνω από το σώμα του Δημητρίου κινούταν με ρυθμό κατά έναν ημικυκλικό τρόπο. Το ίδιο πράγμα επαναλήφθηκε και βεβαιώθηκε από τις εκατοντάδες των ανθρώπων που βρίσκονταν εκεί σε όλες τις αναμνηστικές ακολουθίες του Δημητρίου ειδικά στην τεσσαρακοστή και την ετήσια.

Αν και ο Δημήτριος Παναγόπουλος δεν βρίσκεται πια αναμεσά μας, όλες όμως οι εργασίες του είναι μαζί μας μέσω των βιβλίων και των καταγραμμένων ταινιών του. Ο Καθένας που είναι πρόθυμος να σώσει την ψυχή του μπορεί ακούσει κάποιες από τις ηχογραφημένες ταινίες, να μελετήσει τα δοκίμια και τις γραφές στα οποία παραπέμπεται και να γνωρίσει τις θρησκευτικές του υποχρεώσεις.


Ομιλίες του θα βρείτε στο site: http://www.pantocrator.info
Θα βρείτε αρκετά πράγματα απλά βάζοντας το όνομά του στο internet.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2009, 16:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μητσάκος
Φίλε μου η τελευταία σου έκφραση δεν μου άρεσε.

Φίλε μου, όταν παραθέτεις απείρως αφελή κείμενα σε δημόσιο φόρουμ, όπου ο θεός σου φαίνεται να πιάνει ψιλοκουβέντα με τον κάθε πικραμένο, να του ρίχνει τα χαρτιά για να του πει το μέλλον, συνεπικουρούμενος από κανα δυο αγίους που με τη σειρά τους τον πήραν να τον κεράσουν καφέ... θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να εισπράττεις το τίμημα της αφέλειας που δημοσίως διακηρύττεις.

Η τελευταία μου έκφραση είναι η διαπίστωση για όλους αυτούς που πουλάνε/χαρίζουν θρησκευτική αφέλεια και δεισιδαιμονία, όσο και γι'αυτούς που τη δέχονται και τη μεταλαμπαδεύουν ... στην Ελλάδα ... τον 21ο αιώνα! Δεν την έγραψα ούτε για να σου αρέσει, ούτε για να μην σου αρέσει, φίλε μου.

Κι αν θέλεις τη γνώμη μου, αν θεωρείς τον εν λόγω ιεροκύρηκα ... όπως τον θεωρείς τέλος πάντων, θα μπορούσες να παρουσιάσεις το έργο του και τα βιογραφικά του στοιχεία και να αποφύγεις τις μεταφυσικές χολυγουντιανές προσθήκες, που μόνον το γέλωτα προκαλούν, μαζί με την λύπηση για όσους πιστεύουν τέτοιες ανοησίες.

quote:
Μητσάκος
Αν πιστεύεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα να τα αποδεκτείς αυτά.

Αυτά που παραθέτεις φίλε μου, δεν έχουν να κάνουν με την πίστη. Εχουν να κάνουν με την αφέλεια στον ύψιστο βαθμό και αποτελούν προσβολή για οποιονδήποτε έχει δείκτη νοημοσύνη έστω κατεψυγμένης όρνιθας, που έλεγε κι ένας φίλος εδώ μέσα.

quote:
Μητσάκος
Το πρώτο ερώτημα σου λοιπόν είναι πολύ κλασικό

... και πολύ απλό.

Δεν μου το απάντησες όμως! Και το ξαναρωτάω:
Από πού γνωρίζουμε όλα αυτά που υποτίθεται ότι του είπε και έκανε ο θεός σου και οι άγιοι που υποτίθεται ότι τον συναντούσαν κάθε λίγο και λιγάκι σα να είχαν κάνει μαζί στο στρατό;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2009, 23:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μητσάκο, πλάκα κάνεις, έτσι δεν είναι;;;

Αν όχι, μου δημιουργήθηκε, ανάμεσα στ' άλλα, ένα βασικό ερώτημα:

Αυτός ο άνθρωπος πώς κέρδιζε τη ζωή του;

Τι δουλειά έκανε;;

Γνωρίζεις;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 21:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:

Αυτός ο άνθρωπος πώς κέρδιζε τη ζωή του;

Τι δουλειά έκανε;;

Γνωρίζεις;


E, ήταν του κόμματος, από τόσο δα παιδάκι.....

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 00:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μητσάκος
Ο άνθρωπος αυτός είναι από τους πιο άγνωστους και λιγότερο μελετημένους στους λόγους του.
Παρόλαυτά είναι ένας άκρως ανδιαφέρον ιεροκήρυκας!
Και αυτό γιατί αν δει κανείς ΔΕΝ υπάρχουν και πολοί που να έχουν πάρει εντολή κατ' ευθείαν από τον Κύριο να διδάξουν!!!

Φίλε Μητσάκο , όταν ένα θρησκευόμενο άτομο ξεφεύγει από τα όρια και η θρησκευτικότητά του μετατρέπεται σε θρησκοληψία , όχι μόνο δεν υπερασπίζεται την πίστη του αλλ’ αντιθέτως την γελοιοποιεί με τις υπερβολές του .

Δεν αμφιβάλλω ότι ο εν λόγω ιεροκήρυκας ήταν ένας δεινός ρήτορας , ούτε φυσικά και για το φιλανθρωπικό έργο του . Από εκεί όμως μέχρι του ότι στάθηκε ο 'Αγιος Δημήτριος ενώπιον του και τον έπιασε από τα πέτα του παλτού του , ότι ο 'Αγιος Στέφανος παρουσιάστηκε ενώπιον του και του έβαλε το θυμιατήρι στο στόμα του , και ότι ο Άγιος Νεκτάριος έγινε μαμή και ξεγέννησε την γυναίκα του , υπάρχει μεγάλη απόσταση που αγγίζει τα όρια του γελοίου .

Πάλι καλά που δεν έγραψες να στείλουμε την βιογραφία του σε 12 γνωστούς μας , και ένας που την έστειλε κέρδισε το τζακ ποτ του «Τζοκερ» και ένας άλλος που δεν την έστειλε του ψόφησε η κατσίκα .Η όλη ιστορία μου θυμίζει εκείνη του άραβα που τον έκοψαν κομμάτια στο port bagage του αυτοκινήτου του και τον συναρμολόγησε η Παναγία .

Ας είμαστε λοιπόν σοβαρότεροι σ’ αυτά που γράφουμε , και κατά την γνώμη μου θα τιμούσες περισσότερο την μνήμη αυτού του εξαίρετου κατά τα φαινόμενα ανθρώπου προβάλλοντας το εκκλησιαστικό και το φιλανθρωπικό του έργο δίχως τις θρησκόληπτες ανοησίες των βιογράφων του που τον γελοιοποιούν .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 23:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

........ Η όλη ιστορία μου θυμίζει εκείνη του άραβα που τον έκοψαν κομμάτια στο port bagage του αυτοκινήτου του και τον συναρμολόγησε η Παναγία .

Ας είμαστε λοιπόν σοβαρότεροι σ’ αυτά που γράφουμε , και κατά την γνώμη μου θα τιμούσες περισσότερο την μνήμη αυτού του εξαίρετου κατά τα φαινόμενα ανθρώπου προβάλλοντας το εκκλησιαστικό και το φιλανθρωπικό του έργο δίχως τις θρησκόληπτες ανοησίες των βιογράφων του που τον γελοιοποιούν .



Αν αυτός ο τύπος, ο κομματιασμένος, εμφανιζόταν εμπρός σου και σου έλεγε πως "εγώ είμαι αυτός που έραψε η Παναγιά", θα τον πίστευες;;
Αν σου έδειχνε και τα σημάδια στο σώμα του, θα τον πίστευες;

Θα πίστευες ότι η Παναγιά μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο;
Θα πίστευες στην ύπαρξη του Θεού που με τη χάρη Του, η Παναγιά κάνει αυτά τα θαύματα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 23:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, μη μου πείς ότι τον... γνώρισες;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 10:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ, μη μου πείς ότι τον... γνώρισες;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/


γιαπετ,
το ίδιο ερώτημα το απευθύνω και σε σένα.
Για πες μου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 17:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ψηλέ, εγώ δεν τον γνώρισα...

Υ.Γ. Ας κάνω ότι δεν κατάλαβα τι με ρώτησες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 15:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Αν αυτός ο τύπος, ο κομματιασμένος, εμφανιζόταν εμπρός σου και σου έλεγε πως "εγώ είμαι αυτός που έραψε η Παναγιά", θα τον πίστευες;;
Αν σου έδειχνε και τα σημάδια στο σώμα του, θα τον πίστευες;
Θα πίστευες ότι η Παναγιά μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο;
Θα πίστευες στην ύπαρξη του Θεού που με τη χάρη Του, η Παναγιά κάνει αυτά τα θαύματα;

Επειδή Ψηλέ δεν πιστεύω σε θρησκόληπτα παραμύθια που θέλουν την Παναγία να κάνη χρέη πλαστικού χειρουργού , θα του έλεγα :

أنت كذاب ؤ هو طويل ؤ احبل

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 21:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Αν αυτός ο τύπος, ο κομματιασμένος, εμφανιζόταν εμπρός σου και σου έλεγε πως "εγώ είμαι αυτός που έραψε η Παναγιά", θα τον πίστευες;;
Αν σου έδειχνε και τα σημάδια στο σώμα του, θα τον πίστευες;
Θα πίστευες ότι η Παναγιά μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο;
Θα πίστευες στην ύπαρξη του Θεού που με τη χάρη Του, η Παναγιά κάνει αυτά τα θαύματα;

Επειδή Ψηλέ δεν πιστεύω σε θρησκόληπτα παραμύθια που θέλουν την Παναγία να κάνη χρέη πλαστικού χειρουργού , θα του έλεγα :

أنت كذاب ؤ هو طويل ؤ احبل



Αν και δεν κατάλαβα όσα έγραψες στο τέλος .. طويل .. πολύ σωστά είπες "δεν πιστεύω"

Όταν ένας άνθρωπος είναι εκ πεποιθήσεως (για να μην πω φανατικά) αρνητικός σε κάτι, ό,τι και να δει ή να ακούσει, δεν πρόκειται να πιστέψει.

Το θέμα, λοιπόν, δεν έχει να κάνει με το γεγονός ή με οποιοδήποτε γεγονός, αλλά με αυτόν που το βλέπει ή το ζει, τι θέλει και τι δεν θέλει. Σε αυτό συνίσταται και η ελευθερία που χάρισε ο Θεός στο δημιούργημά του.

Μερικές φορές, όμως, κάποια "χαστούκια", κατ' εμέ προερχόμενα εκ των άνω, μας συνταράσσουν και αλλάζουν τη ζωή μας δίνοντάς μας μια σπρωξιά που στρέφουμε ολόκληρη τη ζωή μας κατά 180 μοιρών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 21:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν έβγαινε κάποιος και έλεγε την ίδια βλακεία "ότι τον έραψαν" αλλά έλεγε ότι τον έραψε ο βούδας θα το δεχόσουν ως αλήθεια ψηλέ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 23:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Αν και δεν κατάλαβα όσα έγραψες στο τέλος .. طويل .. πολύ σωστά είπες "δεν πιστεύω"

Το δεν πιστεύω Ψηλέ δεν ήταν σκέτο , είχε και συνέχεια γιατί έγραψα ότι δεν πιστεύω στα παραμύθια των θρησκολήπτων . Εν πάση περιπτώσει σου έγραψα την απάντησή που θα του έδινα στην γλώσσα του πιστεύοντας ότι κάποιον αραβομαθή θα είχες στον κύκλο των γνωριμιών σου στις Βρυξέλες για να σου τα μεταφράση . Αφού δεν έχεις όμως καθώς φαίνεται δεν έχω καμία αντίρηση να σου τα μεταφράσω εγώ .
Θα του έλεγα λοιπόν :

أنت كذاب ؤ هو طويل ؤ احبل

«Άντα καδάμπ ουά χόουα ταουίλ ου άχμπαλ» που σημαίνει «Εσύ είσαι ψεύτης και αυτός ψηλός και άμυαλος» .

quote:
Ψηλός
Όταν ένας άνθρωπος είναι εκ πεποιθήσεως (για να μην πω φανατικά) αρνητικός σε κάτι, ό,τι και να δει ή να ακούσει, δεν πρόκειται να πιστέψει.

Άσε Ψηλέ να μιλήση κανένας άλλος για φανατισμό .
quote:
Ψηλός
Το θέμα, λοιπόν, δεν έχει να κάνει με το γεγονός ή με οποιοδήποτε γεγονός, αλλά με αυτόν που το βλέπει ή το ζει, τι θέλει και τι δεν θέλει. Σε αυτό συνίσταται και η ελευθερία που χάρισε ο Θεός στο δημιούργημά του.

Για σένα Ψηλέ ελευθερία είναι το να είναι κάποιος δέσμιος των επιταγών του δόγματός σου και να πιστεύη στο όποιο παραμύθι του ξεφουρνίζουν .
quote:
Ψηλός
Μερικές φορές, όμως, κάποια "χαστούκια", κατ' εμέ προερχόμενα εκ των άνω, μας συνταράσσουν και αλλάζουν τη ζωή μας δίνοντάς μας μια σπρωξιά που στρέφουμε ολόκληρη τη ζωή μας κατά 180 μοιρών.

Αυτά Ψηλέ είναι κατάλληλα να τα λένε από άμβωνος στις λειτουργίες της Κυριακής για να τρομοκρατούν τους αφελείς θρησκόληπτους και να τους κρατούν δέσμιους στο ιερατείο της θρησκείας σου . Γιατί ο όποιος Θεός ή Θεοί Ψηλέ αν και είναι δύσκολο να το χωνέψης , δεν είναι αποκλειστικός για τους ομοθρήσκους σου , τους Χριστιανούς των άλλων δογμάτων , των Εβραίων , των Μουσουλμάνων , των Βουδιστών , ή μόνο των ανθρώπων γενικότερα . Είναι Θεός όλων των πλασμάτων και όχι μόνο του κόκκου που ονομάζεται Γη .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2009, 00:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε Sesostris/Καλόπουλε,
δεν μπορείς να ξεφύγεις έστω μια φορά από τις παγιωμένες εκφράσεις και να γίνεις για λίγο ο εαυτός σου;

Ακόμη και οι πολιτικοί, έχουν κάποιες στιγμές που μιλά ο άνθρωπος και όχι ο πολιτικός.

Τι σου λέω τώρα ε;;

Δεν γίνεται το ρημάδι να δουλέψει εκτός προγραμματισμένων στροφών;
Αν διάβαζες κιόλας αυτά που γράφουν οι άλλοι, πριν απαντήσεις, πιστεύω θα τα κατάφερνες καλύτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2009, 21:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Όταν ένας άνθρωπος είναι εκ πεποιθήσεως (για να μην πω φανατικά) αρνητικός σε κάτι, ό,τι και να δει ή να ακούσει, δεν πρόκειται να πιστέψει.

Ενώ όταν είναι έτοιμος να χάψει οποιαδήποτε ανοησία, είναι καλλίτερα, ε;;;

Ρε ψηλέ, η λογική δεν πρέπει να παίζει κανένα ρόλο;

Πώς θα αντισταθεί κανείς στην υπερβολή και στις ανοησίες, σαν αυτή που έφερες για παράδειγμα, αν δεν προσπαθήσει να σκεφθεί (ακόμη και η προσπάθεια καλό κάνει);;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2009, 17:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Όταν ένας άνθρωπος είναι εκ πεποιθήσεως (για να μην πω φανατικά) αρνητικός σε κάτι, ό,τι και να δει ή να ακούσει, δεν πρόκειται να πιστέψει.

Ενώ όταν είναι έτοιμος να χάψει οποιαδήποτε ανοησία, είναι καλλίτερα, ε;;;

Ρε ψηλέ, η λογική δεν πρέπει να παίζει κανένα ρόλο;

Πώς θα αντισταθεί κανείς στην υπερβολή και στις ανοησίες, σαν αυτή που έφερες για παράδειγμα, αν δεν προσπαθήσει να σκεφθεί (ακόμη και η προσπάθεια καλό κάνει);;;



Αν διάβαζες προσεκτικά τι ρώτησα και πώς το ρώτησα, δεν θα σε παρέσερνε αυτή η φανατίλα που σε δεσμεύει τόσο.

Για ξαναδιάβασε την ερώτησή μου και τα ξαναλέμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2009, 18:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλέ μια απάντηση σε αυτό που ρώτησα μπορείς να δώσεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2009, 22:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

Αυτήν την ερώτηση εννοείς;

quote:
Αν αυτός ο τύπος, ο κομματιασμένος, εμφανιζόταν εμπρός σου και σου έλεγε πως "εγώ είμαι αυτός που έραψε η Παναγιά", θα τον πίστευες;;
Αν σου έδειχνε και τα σημάδια στο σώμα του, θα τον πίστευες;

Θα πίστευες ότι η Παναγιά μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο;
Θα πίστευες στην ύπαρξη του Θεού που με τη χάρη Του, η Παναγιά κάνει αυτά τα θαύματα;



Νομίζω ότι δεν κρύβει μυστικά νοήματα, που δεν κατάλαβα, η ερώτηση.

Αν έχω άδικο και δεν μπορώ να διακρίνω την αλληγορία, πες το εσύ και θα τα καταφέρω...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 00:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα πόσο πιο απλή και σαφής πρέπει να γίνει η ερώτηση;

Σε ξαναρωτώ:

Αν αυτός ο τύπος, ο κομματιασμένος, εμφανιζόταν εμπρός σου και σου έλεγε πως "εγώ είμαι αυτός που έραψε η Παναγιά", θα τον πίστευες;;
Αν σου έδειχνε και τα σημάδια στο σώμα του, θα τον πίστευες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 01:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 07:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, υπάρχει λογικός άνθρωπος που θα τον πίστευε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 09:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή εσείς,Γιάπετ και Μακεδών,δεν πιστεύετε σε Θεό,
αλλα σε δυνάμεις, σημαίνει ότι δεν μπορείτε να κατανοήσετε
την θέση των περισσοτέρων ανθρώπων της γής;Λίγο εγωιστικό...
Σας λέει απλά πράγματα ο άνθρωπος, αμφισβητείτε την αλήθεια,
που αρνείστε να δείτε..Αυτό πόσο σας εκφράζει;Αν είναι έτσι, δεν μπορείτε να σταθείτε σε διάλογο...Γιατί τότε είστε, μάλλον,
αυτό που λέει ο Ψηλός, αποδεικνύοντας το με τον τρόπο που αρνείστε
να δείτε αυτό που σας προτείνει και είναι φυσικό κι επόμενο, για
έναν υγιή συζητητή....
Τι διάλογο να κάνεις, μετά;Μιλαμε για μια καθαρή, αντιχριστιανική
πόρωση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 13:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όταν παραθέτεις απείρως αφελή κείμενα σε δημόσιο φόρουμ.......

Είχα πάρει την απόφαση να μην απαντήσω, αλλά θα δώσω κάποιες απαντήσεις που θεωρώ τελικά πως πρέπει να γραφτούν.

Ναι το καταλαβαίνω για την «κοινή» λογική αυτά είναι χαζά να τα πιστέψει κάποιος σώφρον άνθρωπος.

Όμως δεν βρισκόμαστε στον κόσμο μη γνωρίζοντας και κάποια παράδοξα που ΔΕΝ μπορούμε να τα εξηγήσουμε ή ότι υπάρχουν στοιχεία που απαντούν αποστομωτικά σε αυτή την δήθεν «λογική»!
Δηλαδή...
Στο Ευαγγέλιο το παραδεχόμενο από όλους τους Αγίους των 2000 χρόνων τώρα, αυτό που το έχει ο οποιοσδήποτε πιστός ή άπιστος ή ντεμί πιστός, θα λέγαμε στο σπίτι του...
Τι λέει;
Δεν γράφει χίλια δύο που θα χαρακτηρίζονταν για... αφελείς;
Ότι κάποια γυναίκα μόνο που έπιασε την άκρη του ενδύματος του Χριστού γιατρεύτηκε.
Ότι ο Χριστός έφτυσε στο χώμα, έκανε πηλό και μόλις τον άλειψε στα μάτια κάποιου τυφλού αυτός είδε.
Ότι ο Χριστός κόλλησε το αυτί του στρατιώτη που πρώτα το είχε κόψει ο μαθητής του.
Ότι η Παναγία γέννησε αφού ήταν παρθένος.

Αυτά και τόσα άλλα δεν λέει το Ευαγγέλιο;
Δίνει όμως ΠΡΩΤΑ απο τις 10 πρώτες σελίδες κιόλας, σωρεία στοιχείων επαλήθευσης προφητειών και λόγων την Παλαιάς Διαθήκης!
Πως γίνεται μια τόσο εντυπωσιακή παράθεση στοιχείων επαλήθευσης ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΞΑΓΓΕΛΙΩΝ μιας Βίβλου που γράφτηκε αιώνες πριν;
Όποιος δεν βαριέται και θέλει να λέγετε σοβαρός τα διαβάζει αυτά.

Αλλά εδώ έχουμε και την ζώσα π-ρ-α-γ-μ-α-τ-ι-κ-ό-τ-η-τ-α !
Πως γίνετε κύριοι ο αγιασμός κατά πολλούς νερό να μην χαλάει;
Πως γίνετε να διατηρείται;
Μόνων των Ορθοδόξων δεν χαλάει.
Όλων των άλλων Καθολικών, Προτεσταντών κτλ υπόκειται στη φυσική συνέπεια μολύνσεως.
Πως γίνετε αυτό;
Σε ποια λογική υπάρχει αυτό;

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 14:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μητσάκος

quote:
Ναι το καταλαβαίνω για την «κοινή» λογική αυτά είναι χαζά να τα πιστέψει κάποιος σώφρον άνθρωπος.

Σωστά. Δεν διαφωνούμε...

quote:
Όμως δεν βρισκόμαστε στον κόσμο μη γνωρίζοντας και κάποια παράδοξα που ΔΕΝ μπορούμε να τα εξηγήσουμε

Βεβαίως υπάρχουν και προσπαθούμε να τα εξηγήσουμε με τη λογική, τη φυσική, τα μαθηματικά και άλλα "εργαλεία" που διαθέτουμε.

quote:
ή ότι υπάρχουν στοιχεία που απαντούν αποστομωτικά σε αυτή την δήθεν «λογική»!
Δηλαδή...
Στο Ευαγγέλιο το παραδεχόμενο από όλους τους Αγίους των 2000 χρόνων τώρα, αυτό που το έχει ο οποιοσδήποτε πιστός ή άπιστος ή ντεμί πιστός, θα λέγαμε στο σπίτι του...
Τι λέει;
Δεν γράφει χίλια δύο που θα χαρακτηρίζονταν για... αφελείς;
Ότι κάποια γυναίκα μόνο που έπιασε την άκρη του ενδύματος του Χριστού γιατρεύτηκε.
Ότι ο Χριστός έφτυσε στο χώμα, έκανε πηλό και μόλις τον άλειψε στα μάτια κάποιου τυφλού αυτός είδε.
Ότι ο Χριστός κόλλησε το αυτί του στρατιώτη που πρώτα το είχε κόψει ο μαθητής του.
Ότι η Παναγία γέννησε αφού ήταν παρθένος.

Για να αποτελεί κάτι στοιχείο, θα πρέπει να είναι συμβατό με ορισμένα πράγματα όπως η ιστορία, η επιστήμη, η λογική, οι φυσικοί νόμοι (τουλάχιστον οι γνωστοί) κ.α.

Αυτά που αναφέρεις ως "στοιχεία", είναι απλές αφηγήσεις αγνώστων και ευρισκομένων σε άγνωστη κατάσταση, όταν τα έγραψαν.

Αν προσθέσεις και το "νόημα" που αποδίδουν, τότε είναι στοιχεία φανταστικού παραμυθιού και γι' αυτό χαρακτηρίζεται ως τέτοιο ολόκληρο το έργο που συνιστούν.

quote:
Δίνει όμως ΠΡΩΤΑ απο τις 10 πρώτες σελίδες κιόλας, σωρεία στοιχείων επαλήθευσης προφητειών και λόγων την Παλαιάς Διαθήκης!
Πως γίνεται μια τόσο εντυπωσιακή παράθεση στοιχείων επαλήθευσης ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΞΑΓΓΕΛΙΩΝ μιας Βίβλου που γράφτηκε αιώνες πριν;

Είναι πολύ απλό.

Όταν φτιάχνεις μια ιστορία παίρνοντας παλαιότερες δοξασίες, έχεις τη δυνατότητα να την διαμορφώσεις έτσι, ώστε να επαληθεύει ό,τι θέλεις.

Μπορείς ανετότατα να φτιάξεις μια "συνέχεια" που να δένει με αυτό που έχεις μπροστά σου.

Μεταξύ μας όμως, οι συγγραφείς των ευαγγελίων δεν τα κατάφεραν και τόσο καλά, παρ' όλο που θα ήταν εύκολο, με την καταγωγή ας πούμε, του "μεσσία", εκτός κι αν το περιστέρι είναι κατ' ευθείαν απόγονος του Δαυίδ, διότι αυτός που μπορεί να ήταν απόγονος, ο Ιωσήφ, δεν συμμετείχε στην σύλληψη του Ιησού, απ' τη Μαρία.

Καο δεν είναι το μόνο...

quote:
Πως γίνετε κύριοι ο αγιασμός κατά πολλούς νερό να μην χαλάει;
Πως γίνετε να διατηρείται;
Μόνων των Ορθοδόξων δεν χαλάει.
Όλων των άλλων Καθολικών, Προτεσταντών κτλ υπόκειται στη φυσική συνέπεια μολύνσεως.
Πως γίνετε αυτό;

Κάποιος θα πρέπει να τους μιλήσει για τον βασιλικό...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 16:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου γιαπετ δεν λέω ότι στοιχείο είναι πως η Παναγία γέννησε αφού ήταν παρθένος.
Στοιχείο είναι ότι η Γραφή που το λέει αυτό έχει εκ των προτέρων γράψει για την προορατικότητα της Παλαιάς Διαθήκης σύμφωνα με τα γ ε γ ο ν ό τ α.
Και λάθος όταν σου λέει κάποιος αιώνες πριν ότι θα γίνει κάτι και αυτό το κάτι γίνεται, τότε θα πρέπει τουλάχιστον να προβληματιστείς... και όχι να λες ότι έγινε προσαρμογή.
Μια ανάγνωση θα σε πείσει.

Όσο για τον Ιωσήφ και απο το που προκύπτει η συγγένεια με τον Χριστό αφού η Θεοτόκος ήταν παρθένα, υπάρχει η απάντηση στη λογική που εσύ δεν κατανοείς.
Στη λογική του μυστηρίου που επικαλείται η Εκκλησία.
Όταν π.χ. δύο άνθρωποι έσονται εις σάρκα μιαν, έσοντε εις σάρκα μιαν, μυστηριακά, δια των μυστηρίων δηλαδή.
Η Παναγία με τον Ιωσήφ ήταν αρραβωνιασμένοι άρα συγγενείς για την Εκκλησία.

Όσο για τον βασιλικό δεν νομίζω να παίζει κανέναν ρόλο τάχα μου συντήρησης.
Παράδειγμα οι αποσχισμένοι από την Μια Αγία Καθολική και Αποστολική Εκκλησία Ορθόδοξοι Παλαιοημερολογίτες διαφόρων ομάδων που τελούν με το ίδιο τρόπο τον αγιασμο τους, δεν έχουν τα ίδια αποτελέσματα απο ότι ξέρω... ο αγιασμός τους χαλάει.
Εκεί τι γίνεται ε...;

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Περιδιαβαίνων
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 17:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Περιδιαβαίνων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μητσάκο, φαίνεσαι άνθρωπος με καλή καρδιά. Το θέμα είναι ότι πολλοί από δω μέσα λένε σαν τα μαθηματικά,

1. "έστω ότι όλα που έχουν μας μαθαίνουν περί Χριστού είναι αληθή και δίκαια", και ερμηνεύουν τον κόσμο μέσα από αυτήν την θεώρηση,

2. και άλλοι που λένε: "ερμηνεύω τον κόσμο μέσα από την λογική και τις πιθανότητες" πες τους και καχύποπτους για αυτά που προσπαθούν να τους μάθουν οι άλλοι.

Η 1η κατηγορία -κατ' εμέ- λέει μέσα του "θέλω να ανήκω κάπου" ίσως και για να νιώθει κάποια ασφάλεια.

Η 2η αμφισβητεί τα πάντα - ακόμη και τον εαυτό της - και ψάχνει να βρει την αλήθεια όχι μασημένη τροφή αλλά με προσωπικό κόπο, και ίσως χωρίς φίλτρα.

Τέλος πάντων βρήκα και ένα κείμενο για συζήτηση παρμένο από τον Δικαιόπολι
http://dikaiopolis.pblogs.gr/2009/04/444421.html το οποίο το παραθέτω:

Σπαζοκεφαλιές για χριστιανούς!..
(Βασισμένο αυστηρά στις περιγραφές των ευαγγελιστών)

Απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Ποιός προσήλθε πρώτος στο μνήμα την Κυριακή το πρωί;

α. Μία γυναίκα.
β. Δύο γυναίκες.
γ. Τρεις γυναίκες.
δ. Περισσότερες από τρεις γυναίκες.

2. Πότε πήγε (πήγαν) στο μνήμα η γυναίκα(ες);

α. Όταν ήταν ακόμα σκοτάδι.
β. Αφού είχε ανατείλλει ο Ήλιος.

3. Οι γυναίκες πήγαν στο μνήμα, προκειμένου να:

α. Αλείψουν το σώμα του Ιησού με αρώματα.
β. Δούν μόνο το μνήμα.

4. Οι γυναίκες απόκτησαν κι ετοίμασαν τα αρώματα:

α. Την Παρασκευή, προτού νυκτώσει.
β. Αφού νύκτωσε το Σάββατο και μετά.

5. Ο πρώτος επισκέπτης (ες) στο μνήμα συνάντησε (-αν):

α. Έναν άγγελο.
β. Ένα νέο.
γ. Δύο άνδρες.
δ. Κανέναν.

6. Που βρισκόταν αυτός (οι), που συνάντησαν στο μνήμα;

α. Καθισμένος σε μία πέτρα έξω από το μνήμα.
β. Καθισμένος μέσα στο μνήμα.
γ. Όρθιοι μέσα στο μνήμα.

7. Αφού βρήκε (αν) τον τάφο άδειο η γυναίκα (ες):

α. Έσπευσαν να το πουν στους μαθητές.
β. Έφυγαν από το μνήμα, γιατί τρόμαξαν και δεν είπαν σε κανέναν τίποτε.

8. Ο αναστηθείς Ιησούς εμφανίστηκε πρώτα:

α. Στη Μαρία τη Μαγδαληνή.
β. Στον Κλεόπα και σε έναν άλλο μαθητή.
γ. Στη Μαρία τη Μαγδαληνή και την άλλη Μαρία.
δ. Μόνο στον Κηφά.

9. Ο Ιησούς παρουσιάστηκε για πρώτη φορά:

α. Κάπου μεταξύ του μνήματος και της Ιερουσαλήμ.
β. Ακριβώς έξω από το μνήμα.
γ. Στη Γαλιλαία.
δ. Στο δρόμο για το χωριό Εμμαούς, που απείχε εξήντα στάδια από την Ιερουσαλήμ.

10. Οι μαθητές πρωτοείδαν τον Ιησού:

α. Στη Γαλιλαία.
β. Στην Ιερουσαλήμ.

11. Ο αναστηθείς Ιησούς:

α. Αναγνωρίσθηκε από αυτούς που τον είδαν.
β. Δεν ήταν αναγνωρίσιμος.

12. Ο αναστηθείς Ιησούς:

α. Ήταν «φυσικός».
β. Δεν ήταν «φυσικός».

13. Οι μαθητές είδαν τον αναστημένο Ιησού:

α. Μια φορά μόνο.
β. Τρεις φορές.
γ. Πολλές φορές.

14. Όταν ο Ιησούς παρουσιάστηκε στους μαθητές του ήταν:

α. Ένδεκα μαθητές παρόντες.
β. Δώδεκα μαθητές παρόντες.

15. Ο αναστηθείς Ιησούς:

α. Επιθυμούσε να τον αγγίξουν.
β. Δεν επιθυμούσε να τον αγγίξουν.
γ. Δεν έδινε σημασία στο άν θα τον άγγιζαν ή όχι.

16. Ο Ιησούς αναλήφθηκε στον ουρανό:

α. Την ίδια ημέρα της ανάστασης.
β. Σαράντα ημέρες μετά την ανάσταση.
γ. Δεν γίνεται λόγος για ανάληψη του Ιησού.

17. Οι μαθητές έλαβαν την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος.

α. Το βράδυ της ίδιας ημέρας της ανάστασης.
β. Πενήντα ημέρες μετά την ανάσταση.


ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Οι απαντήσεις είναι όλες σωστές!

1. α. Ιωάν. 20,1, β. Ματθ. 28,1, γ. Μάρκ. 16,1, δ. Λουκ. 23, 55-56, 24, 1, 24, 10.
2. α. Ματθ. 28,1, Ιωάν. 20,1, β. Μάρκ. 16,2.
3. α. Μαρκ. 16, 1-2, Λουκ. 24,1, β. Ματθ. 28,1.
4. α. Λουκ. 23, 54-56, β. Μάρκ. 16,1.
5. α. Ματθ. 28, 2-5. β. Μάρκ. 16, 5. γ. Λουκ. 24, 4. δ. Ιωάν. 20, 1-2.
6. α. Ματθ. 28,2. β. Μάρκ. 16, 5, γ. Λουκ. 24, 3-4.
7. α. Ματθ. 28, 7-8, Λουκ. 24, 9, Ιωάν. 20,2, β. Μάρκ. 16,8.
8. α. Ιωάν. 20, 14, Μαρκ. 16, 9, β. Λουκ. 24, 13-18, γ. Ματθ. 28, 1-9, δ. Α΄ Κορ. 15, 4-5.
9. α. Ματθ. 28, 8-9, β. Ιωάν. 20, 11-14, γ. Στη Γαλιλαία Μαρκ. 16, 6-7, δ. Λουκ. 24, 13-15.

10. α. Ματθ. 28, 7, Μάρκ. 16,7-10, β. Λουκ. 24, 33-36, Ιωάν. 20,19, Πράξεις 1,4.
11. α. Ματθ., 28,9, Μάρκ. 16,9-10, Λουκ. 24,31, β. Μάρκ. 16,12, Λουκ. 24,15-16, 36-37, Ιωάν. 20,14-15.
12. α. Ματθ. 28,9, Λουκ. 24,41-43, Ιωάν. 20,27, β. Δεν ήταν «φυσικός» (Μάρκ. 16,9, 12, 14, Λουκ. 24,15-16, 31, 36-37, Α΄ Κορ. 15,8-9.
13. α. Ματθ. 28,16-17, β. Ιωάν. 20,19,26, 21,1,14, γ. Πράξεις 1,3.
14. α. Ματθ. 28,16-17, Λουκ. 24,33-36, β. Α΄ Κορ. 15,5.
15. α. Ιωάν. 20,27, β. Ιωάν. 20,17, γ. Ματθ. 28,10.
16. α. Μάρκ. 16, 9, 19, Λουκ. 24,13, 28-51, 50-51, β. Πράξεις, 1,3-9, γ. Ματθ. 28,19-20, Ιωάν. 21,23-τέλος.
17. α. Ιωάν. 20,19-22, β. Πράξεις, 2,1-13.


Σύμφωνα δηλαδή με τη «λογική» του Ευαγγελίου και τους ευαγγελιστές, αυτούς, που ήταν αυτόπτες μάρτυρες στα «γεγονότα» και συνέγραψαν τα Ευαγγέλια με την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος, οι γυναίκες που πήγαν στον τάφο του Ιησού ήταν και μία και δύο και τρείς και περισσότερες, ο αναστηθείς Ιησούς παρουσιάστηκε για πρώτη φορά και κάπου μεταξύ του μνήματος και της Ιερουσαλήμ και ακριβώς έξω από το μνήμα και στη Γαλιλαία και στο δρόμο για το χωριό Εμμαούς, που απείχε εξήντα στάδια από την Ιερουσαλήμ, αναλήφθηκε και την ίδια μέρα της ανάστασης και σαράντα μέρες μετά κ.λπ. κ.λπ.

Περιμένω τα σχόλια σας..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 18:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και ψάχνει να βρει την αλήθεια όχι μασημένη τροφή αλλά με προσωπικό κόπο, και ίσως χωρίς φίλτρα.

Είναι μεγάλος κόπος να κάνει κανείς το πείραμα;
Να πάρει αγιασμό και να τον κρατήσει όσο θέλει;
Και να πάρει απο την άλλη νερό και να βάλει μέσα για λίγη ώρα βασιλικό ο ίδιος μόνος του, να δει τι θα γίνει;
Και να καθίσει μετά να σκεφτεί πως είναι δυνατόν...

Όσο για τις «σπαζοκεφαλιές για χριστιανούς» αν δεν βρεθεί δηλαδή κάποιος να τις απαντήσει σημαίνει πως δεν απαντιούνται κιόλας;
Σοβαροί να είμαστε.
Στην ιστορία του χριστιανισμού, του πραγματικού χριστιανισμού οι απαντήσεις και μάλιστα αποστομωτικές δίνονταν πάντα απο τους Αγίους.
Αυτοί ήταν οι πραγματικοί χριστιανοί και αυτοί δίνανε τις απαντήσεις.
Όπως έκανε π.χ. η Αγία Αικατερίνη με τους 12θεϊστές αν διαβάσει κανείς.
Όπως ίσως έκανε και ο Δημήτριος Παναγόπουλος ως βαθής γνώστης της Αγίας Γραφής.
Δεν έχω κάποιον υπ' όψιν να είναι Άγιος και να κάθεται στο εσοτέρικα να απαντά σε ερωτήσεις χριστιανικού κουίζ.
Στον Πάτερ Παϊσιο π.χ. πηγαίναν να ρωτήσουν δεν ερχόταν αυτός σε αυτούς, αλλα και αν ο ίδιος πήγαινε κάπου, πήγαινε στους ομοθρησκούς του, δεν επισκεπτόταν Χιλιαστές να λύσει τις απορίες τους.
Αυτό δεν σημαίνει πως οι όποιες απορίες δεν απαντιούνται.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 23:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μητσάκος

quote:
Φίλε μου γιαπετ δεν λέω ότι στοιχείο είναι πως η Παναγία γέννησε αφού ήταν παρθένος.

Δηλαδή συμφωνούμε ότι πρόκειται για... μπαρούφα;

quote:
Στοιχείο είναι ότι η Γραφή που το λέει αυτό έχει εκ των προτέρων γράψει για την προορατικότητα της Παλαιάς Διαθήκης σύμφωνα με τα γ ε γ ο ν ό τ α.
Και λάθος όταν σου λέει κάποιος αιώνες πριν ότι θα γίνει κάτι και αυτό το κάτι γίνεται, τότε θα πρέπει τουλάχιστον να προβληματιστείς... και όχι να λες ότι έγινε προσαρμογή.

Προφανώς και δεν μπορείς να δεχθείς ότι είναι μια πιθανότητα αυτό που λέω (να έχει γραφεί το δεύτερο κομμάτι μιας ιστορίας, σύμφωνα με το πρώτο, για να αλληλοβεβαιώνονται), διότι έτσι κλονίζεται η πίστη σου.

Αυτό το καταλαβαίνω.


Εκείνο που δεν κατανοώ είναι η "απριόρι" αποδοχή κάποιων πραγμάτων, με δικαιολογίες που δεν δέχονται ούτε αυτοί που τις χρησιμοποιούν.

Για παράδειγμα λες:

quote:
Όσο για τον Ιωσήφ και απο το που προκύπτει η συγγένεια με τον Χριστό αφού η Θεοτόκος ήταν παρθένα, υπάρχει η απάντηση στη λογική που εσύ δεν κατανοείς.
Στη λογική του μυστηρίου που επικαλείται η Εκκλησία.
Όταν π.χ. δύο άνθρωποι έσονται εις σάρκα μιαν, έσοντε εις σάρκα μιαν, μυστηριακά, δια των μυστηρίων δηλαδή.
Η Παναγία με τον Ιωσήφ ήταν αρραβωνιασμένοι άρα συγγενείς για την Εκκλησία.

Κι επειδή το λέει η εκκλησία, τι σημαίνει;;;

Ότι εγώ και η γυναίκα μου, μετά το γάμο ενώσαμε συγγενέψαμε, πώς;;;

Είναι σύζυγος και ταυτόχρονα αδελφή μου, μάνα μου, κόρη μου και δεν ξέρω τι άλλο;
Μόνο έτσι θα μπορούσε να έχει την ίδια γενιά με εμένα και ταυτόχρονα εγώ τη δική της.

Δηλαδή η σύζυγος κάποιου έχει προγόνους τους προγόνους του;

Οι "αρραβωνιασμένοι" έχουν διττή προέλευση;

Ενώνονται "εις σάρκαν μία" και τα... σόγια;;;

Βλέπεις πού χρειάζεται η λογική;;;

quote:
Παράδειγμα οι αποσχισμένοι από την Μια Αγία Καθολική και Αποστολική Εκκλησία Ορθόδοξοι Παλαιοημερολογίτες διαφόρων ομάδων που τελούν με το ίδιο τρόπο τον αγιασμο τους, δεν έχουν τα ίδια αποτελέσματα απο ότι ξέρω... ο αγιασμός τους χαλάει.
Εκεί τι γίνεται ε...;

Εδώ μπαίνεις στα χωράφια του τρεχα.... και είναι ο μόνος που μπορεί να απαντήσει, αν ο "αγιασμός" του... χαλάει!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2009, 00:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι.



γιατί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy