ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 14:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
αφου πλεον το 3ο μερος του αγαπημενου μας θεματος αστρικη προβολη εφθασε στις 50 σελιδες πηρα την πρωτοβουλια να ανοιξω το 4ο θεμα και να συνεχισουμε την συζητηση μας εδω...

το λινκ της 1ης σελιδας του 3ου θεματος για οποιον το θελει...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=4045

ευχομαι εποικοδομητικές συζητησεις σε ολους μας....


___________________________________________________________
ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ - Dying_Incubus

αστρική προβολή (μέρος πρώτο)
κάνε κλικ^^^^

Αστρική προβολή (μέρος δεύτερο)
κάνε κλικ^^^^

ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
κάνε κλικ^^^^
___________________________________________________________

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 15:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Ας αναλύσουμε λίγο το θέμα σχετικά με τα εγώ.
Αν υποθέσουμε οτι για να ζήσουν μέσα μας τρέφονται τότε στερόντας τους την τροφή δέν θα πεθάνουν?
Όμως ποιά είναι η τροφή τους?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 21:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Καλησπερα σε ολους , να με παλι.
Καλα κανετε παντως και συνεχιζετε , εχετε παθος και πηγμη.
Απλα ηθελα να πω οτι απο μερους μου πιστευω στον Ιο του Θεου , τον ερων την Αμαρτια του κοσμου , ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΥΣΕΙΑ ΤΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΜΑΣ ΑΝΟΙΞΕ ΤΗΝ ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ.
ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ , ΛΕΤΕ , ΛΕΤΕ , ΛΕΤΕ.
ΑΠΟΡΡΩ ΠΩΣ ΠΡΟΛΑΒΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΤΕ!
ΛΟΙΠΟΝ καλη συνεχεια , τι να πω δεν εχετε με τι να ασχοληθειτε μαλλον.

Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 22:39:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν υποθέσουμε οτι για να ζήσουν μέσα μας τρέφονται τότε στερόντας τους την τροφή δέν θα πεθάνουν?
Όμως ποιά είναι η τροφή τους?

Τρωφή για τα εγω ειναι η υποκυψη μας σε αυτά..

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 23:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Τρωφή για τα εγω ειναι η υποκυψη μας σε αυτά..

Ναι σωστό είναι αυτό αλλά υπάρχει κάτι πέρα απο αυτό. Το θέμα είναι πιο λεπτό απ ότι νομίζουν πολλοί.Δέν πιστεύω οτι ένας άνθρωπος μπορεί να νικήσει τα εγώ αν δέν ξέρει τον τρόπο,όσο θέληση και να έχει.

Αυτό που ορίζουμε ώς αρνητικό και θετικό συναίσθημα είναι στην ουσία ένας μηχανισμός με την δική του ιδιαίτερη λειτουργεία.Αρκεί να ξέρουμε πώς λειτουργεί και το διορθώνουμε, γιατί σίγουρα λειτουργεί λάθος.

Εχω μια απορία με το σχήμα του αστρικού σώματος, είναι ωοειδές ή έχει το ίδιο σχήμα με το φυσικό? μερικοί λένε ότι είναι αντίγραφο του φυσικού αλλοί λένε οτι είναι απλά μια άμορφη μάζα.Στην δεύτερη περίπτωση δέν θα έπρεπε να το χτίσουμε και να το κάνουμε σαν το φυσικό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 02:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
cody30 -ΛΟΙΠΟΝ καλη συνεχεια , τι να πω δεν εχετε με τι να ασχοληθειτε μαλλον.

Από ότι καταλαβαίνω και εγώ cody30 μάλλον και εσύ δεν έχεις με τι καλύτερο να ασχοληθείς, αφού συνεχίζεις να διαβάζεις και να γράφεις στο συγκεκριμένο τοπικ ..

Εκτός βέβαια και αν κάτι από αυτά που διαβάζεις σε έχει γοητεύσει και τρομάζεις να το παραδεχτείς μέσα σου..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 09:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
φίλε alex22

Για κάποιον που κάνει αστρική προβολή και πάντα στο μέτρο της δυνατότητας της κατανόησης που έχει μπορεί να δει το αστρικό του σαν ένα πανομοιότυπο του φυσικού σώματος. Υπάρχουν περιπτώσεις να είναι και ελαφρός αλλαγμένο δηλ. πιο νέο, να έχεις κοιμηθεί με τα εσώρουχα αλλά στην αστρική προβολή είσαι ντυμένος Η να έχουν αλλάξει κάποια χαρακτηριστικά.

Υπάρχει η περίπτωση της ασώματης επηρείας δηλ σαν να είσαι μονό όραση. Σε αυτές τις περιπτώσεις βλέπουμε αυτά που συμβαίνουν π.χ φαντασου να ταξιδεύεις στην υπό-ατομική ύλη. Στο αστρικό μπορούμε να ταξιδεύουμε και ως προς τα μέσα δηλ μέσα στην ύλη στο πιο μικρό.

Αυτά για τωρα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 16:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
syμφωνω με τον φιλκο υπηρετη για το πως μπορει να ειμαστε στο αστρικο.,

μολις τελειωσα την αναγνωση τοιυ βιβλιου "ουρανια προφητεια" και σας το προτεινω ανεπιφυλακτα.
το συγκεκρτιμενο βιβλιο με την μορφη μυθιστορηματος περναει πολλα μνματα...
προσωπικα διαβαζοντας το κτλβα πως αυτα που λεει βασιζονται πανω σε αληθειεςκαι επειδη μιλαει για επιγνωσεις αλλα δεν αναφερει τις 2 τελευταιες μετα απο σκεψη νμζ πως εχω καταλαβει ποιες ειναι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 17:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Το σίγουρο είναι φίλε υπηρέτη οτι υπάρχουν ερωτήσεις που δέν μπορούν να απαντηθούν εδω μέσα.Για να πώ την αλήθεια δέν καταλαβαίνω τον λόγο που δέν μπορούμε να μιλάμε ανοιχτά.Εντάξυ μπορεί να είναι επικίνδυνο για κάποιους να διαβάζουν συγκεκριμένες πληροφορίες, αλλά στην τελική ο καθένας είναι υπέυθυνος για τον εαυτό του.Υπάρχει τεράστιος περιορισμός και μπορούν να απαντηθούν μόνο γενικές εωτήσεις,είναι κρίμα γιατί είναι σάν να έχει μεγαλώσει κάποιος και τον κρατάνε στο δημοτικό ακόμα.

Πού μπορεί να πάει κανείς στον αστρικό κόσμο για να του λυθούν όλες οι απορίες του? Ελπίζω εκεί να μήν υπάρχει και εκεί μυστικισμός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 22:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela
Χαίρεται,

Κάποτε άκουσα από έναν φίλο το εξής: "Μυστικό είναι, όχι αυτό που φυλάγεται κρυφό, αλλά το από την φύση του αμετάδοτο."

Είναι αλήθεια πως η κατανόηση, που οδηγεί στην γνώση με την αυθεντική έννοια της λέξης (άμεση εμπειρία), έρχεται ως αποτελέσμα της ισορροπίας του Ξέρω (της πληροφόρησης, αυτού που ακούσαμε) και του Είναι (του προσωπικού πειραματισμού, με μια απλοϊκή έκφραση).

Αλλά για να ξεκινήσει αυτή η εργασία απόκτησης Γνώσης είναι απαραίτητο ο άνθρωπος να βρει μέσα του αυτό το στοιχείο που έχει την ικανότητα να μαθαίνει, αλλιώς απλά αρκείται στην συσσώρευση πληροφόρησης στην μνήμη, θεωρώντας πως μέσα από την αποδοχή και την απόρριψη ή αλλιώς μέσα από την σύγκριση μπορεί να "αγγίξει" τις εσωτερικές αλήθειες.

Αυτό το στοιχείο μέσα μας είναι η αντίληψη και το εργαλείο της η προσοχή.

Edited by - Chela on 01/05/2009 22:17:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 00:49:31  Εμφάνιση Προφίλ
Chela, welcome aboard!

quote:
Αυτό που ορίζουμε ώς αρνητικό και θετικό συναίσθημα είναι στην ουσία ένας μηχανισμός με την δική του ιδιαίτερη λειτουργεία.Αρκεί να ξέρουμε πώς λειτουργεί και το διορθώνουμε, γιατί σίγουρα λειτουργεί λάθος.

Είναι λάθος???????
Και αν ναι λάθος είναι το συναισθημα ή αυτό που του δίνει την κατεύθυνση
Και ειδού η ερώτηση...
Αν εσένα κάποιος σε αδικήσει(ανεξάρτητα απο μένα) είναι αδικο εγώ βλέποντας την αδικία να νευριάσω?

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 11:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Προφανώς είναι λάθος το συναίσθημα γιατί αυτό που του δίνει την κατεύθηνση είναι η συνείδηση... Συμβαίνει το συναίσθημα να παρασύρει την συνείδηση.Ομως το αρνητικό συναίσθημα έχει την αιτία του και τον μηχανισμό του,άμα το ξέρεις...

Kαλωσόρισες φίλε chela

Δηλαδή με λίγα λόγια η γνώση είναι εμπειρική,σωστό αυτό.
Απλά υπάρχουν και η κατευθυντήριες πληροφορίες που παίζουν σοβαρό ρόλο.Έχω μάθει πολλά απο προσωπική εμπειρία,αλλά άν δέν είχα τις σωστές πληροφορίες τίποτα δέν θα γινόταν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 12:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Αλλά για να ξεκινήσει αυτή η εργασία απόκτησης Γνώσης είναι απαραίτητο ο άνθρωπος να βρει μέσα του αυτό το στοιχείο που έχει την ικανότητα να μαθαίνει, αλλιώς απλά αρκείται στην συσσώρευση πληροφόρησης στην μνήμη, θεωρώντας πως μέσα από την αποδοχή και την απόρριψη ή αλλιώς μέσα από την σύγκριση μπορεί να "αγγίξει" τις εσωτερικές αλήθειες.

Το ξέρω οτι δέν μπορείς να αγγίξεις την αλήθεια με τις πληροφορίες και γενικά με τον νου. Οι πληροφορίες είναι ο χάρτης.Θα σου δείξουν που πρέπει να πάς.Και απο κεί και πέρα βρίσκεται η γνώση.

Διαβάζοντας κάποιος αυτό που λές δέν του δημιουργείτε η απορία σχετικά με <<το στοιχείο που έχει την ικανότητα να μαθαίνει>>?
Δηλαδή τί είναι αυτό το στοιχείο? Υδράργυρος ?

Δηλαδή άμα δέν ενδιαφερθούμε για τις πληροφορίες τότε δέν θα έπρεπε κάν να ενδιαφερθούμε για την γνωστική κίνηση.(που είναι η απόλυτη κίνηση με αυτά που λέει,κίνηση μάτ θα έλεγα.)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 15:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela
quote:

Το ξέρω οτι δέν μπορείς να αγγίξεις την αλήθεια με τις πληροφορίες και γενικά με τον νου. Οι πληροφορίες είναι ο χάρτης.Θα σου δείξουν που πρέπει να πάς.Και απο κεί και πέρα βρίσκεται η γνώση.

...

Δηλαδή άμα δέν ενδιαφερθούμε για τις πληροφορίες τότε δέν θα έπρεπε κάν να ενδιαφερθούμε για την γνωστική κίνηση.(που είναι η απόλυτη κίνηση με αυτά που λέει,κίνηση μάτ θα έλεγα.)


Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Φίλε, Alex, νομίζω πως δεν διάβασες όλα όσα έγραψα.

quote:
Είναι αλήθεια πως η κατανόηση, που οδηγεί στην γνώση με την αυθεντική έννοια της λέξης (άμεση εμπειρία), έρχεται ως αποτελέσμα της ισορροπίας του Ξέρω (της πληροφόρησης, αυτού που ακούσαμε) και του Είναι (του προσωπικού πειραματισμού, με μια απλοϊκή έκφραση)."

Ο διανοητισμός, δηλαδή η τάση να "ελέγχουμε" τα πάντα μέσα από την πληροφόρηση που έχουμε στην μνήμη, χαρακτηρίζει τον άνθρωπο σήμερα, αλλά και κυρίως τις δυτικές κοινωνίες.

Αυτό που συνήθως συμβαίνει με εμάς στην εσωτερική μας εργασία είναι πως ξέρουμε πολύ περισσότερα από αυτά που έχουμε βάλει σε εφαρμογή και ως εκ τούτου υπάρχει ανισορροπία. Και το στενάχωρο είναι πως θέλουμε να μάθουμε (να μας πούνε, να διαβάσουμε κτλ.) ακόμα περισσότερα...

quote:

Διαβάζοντας κάποιος αυτό που λές δέν του δημιουργείτε η απορία σχετικά με <<το στοιχείο που έχει την ικανότητα να μαθαίνει>>?
Δηλαδή τί είναι αυτό το στοιχείο? Υδράργυρος ?

quote:
Αυτό το στοιχείο μέσα μας είναι η αντίληψη και το εργαλείο της η προσοχή.

Όλοι μας έχουμε μέσα μας ένα κομμάτι από αυτό το στοιχείο, ένα κομμάτι ψυχής, ζωντανή απόδειξη τα μωρά, και όλοι μας ήμασταν κάποτε μωρά. Αυτό που κάνει τόσο όμορφο και θαυμαστό ένα μωρό, δίχως να μπορεί κάποιος να δώσει μια "λογική" εξήγηση, είναι αυτός ο θεϊκός σπινθήρας ή ουσία που εκείνες τις στιγμές εκφράζεται εξ ολοκλήρου μέσα από αυτό το πλάσμα που μόλις γεννήθηκε.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι πως μεγαλώνοντας η ουσία λόγω της εσφαλμένης εκπαίδευσης που δέχεται ξέχασε εντελώς τον εαυτό της και ασχολείται μόνο με τον έξω κόσμο, με την ύλη.

Εδώ ακριβώς βρίσκεται η αρχή κάθε εσωτερικής εργασίας. Να μπορέσει η ουσία να θυμηθεί τον εαυτό της, και αυτό είναι μια δράση δεν έχει τίποτα να κάνει με το νου, άρα είναι κάτι που μόνο ο καθένας μας ατομικά μπορεί να κάνει.

Σε διδασκαλίες όπως η γνωστική διδασκαλία ή η διδασκαλία του Γκουρτζίεφ και του Ουσπένσκυ υπάρχει ένας όρος για αυτήν την κατάσταση, αυτός είναι η "ανάμνηση εαυτού". Αν συλλογιστούμε πάνω σε αυτόν τον όρο μπορούμε να πούμε τα εξής.

Ανάμνηση καλούμε κάτι το οποίο το έχουμε βιώσει και έτσι έχουμε την δυνατότητα και να το ξανά θυμηθούμε. Π.χ. εγώ μπορώ να θυμηθώ το αυτοκίνητο του γείτονα, γιατί έστω μια φορά το έχω δει. Αν δεν το είχα δει ποτέ, μπορούσα να το θυμηθώ; Ίσως θα μπορούσα να κάνω ένα σωρό σκέψεις πάνω σε πράγματα που άκουσα για αυτό, αλλά το ίδιο αυτό καθ' αυτό μπορούσα να το θυμηθώ; Όχι προφανώς.

Εδώ βρίσκεται και η δυσκολία στην αρχή, πρέπει για μια πρώτη φορά κάποιος να μπορέσει να αντιληφθεί την ουσία, κάτι που επαναλαμβάνω είναι πέρα από την διαδικασία της σκέψης. Ύστερα θα γνωρίζει πως πρέπει να συνεχίσει, δηλαδή να προσπαθήσει να κάνει αυτήν την κατάσταση συνεχής.

Παραθέτω ένα κείμενο σχετικό με το θέμα (με ορολογία από την γνωστική διδασκαλία, αν υπάρχει απορία, ευχαρίστως να την απαντήσω), στο τέλος υπάρχει και μια άσκηση προς αυτήν την κατεύθυνση. Αν οι διαχειριστές νομίζουν πως πιάνει πολύ χώρο εδώ (το παραθέτω αυτούσιο για αμεσότητα) μπορώ να βάλω κάποιο link.

quote:
(γράμμα από μαθητή σε μαθητή)

Καλημέρα,

Έφτασε η στιγμή να βάλουμε σε τάξη το ΞΕΡΩ, την διδασκαλία που λάβαμε όλο αυτό το διάστημα και να απολαύσουμε τους καρπούς της, να αναβλύσει το ΕΙΝΑΙ μέσα μας.

Θα σου μιλήσω πρακτικά από αυτό που βίωσα και βιώνω τους τελευταίους 3 μήνες ώστε να εισχωρήσεις στον κόσμο της ΟΥΣΙΑΣ και της ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ που είναι τόσο κοντά μας, όσο και η αναπνοή μας…

Μαθαίνουμε στη γνώση πως έχουμε 3% της ουσίας ελεύθερο αλλά κοιμισμένο, μηχανοποιημένο. Πρώτο λάθος που έκανα και το σημειώνω ώστε να το ξεπεράσουμε μαζί είναι να θεωρώ πως αυτό το 3% είναι δεδομένο, πως επειδή απλώς έλαβα την διδασκαλία, διάβασα μια διάλεξη, είμαι αυτό το 3%, δεν είμαι ο νους, είμαι η ελεύθερη ουσία…

Όλη μας την ζωή την περνάμε αγκαλιά με το νου και την προσωπικότητα, δεν γίνεται έτσι απλά να αλλάξουμε και να «γίνουμε» η ουσία.

Αυτή την στιγμή η ουσία μας κοιμάται, αγνοεί τον εαυτό της, δεν τον θυμάται, είναι ένα ζωντανό πτώμα. Αντιθέτως η προσωπικότητα είναι ενεργητική, και μέσω αυτής τα εγώ βαμπιρίζουν την ουσία, τρέφονται από αυτήν.

Οπότε για να γίνει η αρχή, πρέπει να βρούμε την ουσία… να «τσιμπήσουμε» μια άκρη της, να σηκώσουμε την σκόνη και την βρωμιά του εγώ, των σκέψεων, των αρνητικών συναισθημάτων και να ψάξουμε από κάτω για την ουσία. Αφού βρούμε αυτήν την άκρη, η ουσία μετά θα αρχίσει να αντιλαμβάνεται τον εαυτό της, και να θέλει να τον θυμάται. Κοινώς αρχίζει να ξυπνάει…

Πώς ξεκινάμε; Πρώτα ας δούμε τι δεν είναι η ουσία. Γράφει ο Δ. Σαμαέλ στην «Βασική Εκπαίδευση» κεφ. Η Συνείδηση:

«Όσοι συγχέουν τη συνείδηση με τις ψυχολογικές λειτουργίες, σκέψεις, συναισθήματα, μηχανικές ορμές και αισθήματα, πραγματικά είναι πολύ ασυνείδητοι, κοιμούνται βαθιά.»

Εδώ ο Δ. Σαμαέλ μας λέει πως η Συνείδηση ή η Ουσία δεν έχει τίποτα να κάνει με αυτά που γνωρίζουμε και παίρνουμε ως δεδομένα μέχρι στιγμής. Για παράδειγμα το συναίσθημα χαράς ή λύπης που νιώθεις είτε σε κάνει να νιώσεις όμορφα ή άσχημα δεν είναι η Ουσία. Άρα αυτό που ψάχνουμε, αυτό που θέλουμε να βρούμε είναι πέρα από αυτά που ξέρουμε και δεχόμαστε ως ζωή.

Πάμε να δούμε τι είναι η Συνείδηση ή Ουσία, από το ίδιο κεφάλαιο:

«Εμείς βεβαιώνουμε ότι η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ στον άνθρωπο είναι χωρίς καμία αμφιβολία και χωρίς φόβο να γελαστούμε, ένα είδος πολύ ιδιαίτερης σύλληψης εσωτερικών γνώσεων εντελώς ανεξάρτητης από κάθε νοητική δραστηριότητα.»

Πρόσεξε τι γράφει, πως η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ είναι ένα είδος πολύ ιδιαίτερης σύλληψης… αυτό μας πάει στο θέμα της αντίληψης, στο πως αντιλαμβάνομαι, στο πως «βλέπω».

Θα χρησιμοποιήσω μια φράση από την «Μεγάλη Ανταρσία» του Δ. Σαμαέλ για να την έχουμε ως βάση για αυτό που θέλουμε να εξασκήσουμε:

«Εμείς έπρεπε να βλέπουμε την ζωή σαν µια ταινία χωρίς ποτέ να ταυτιζόμαστε µε καμιά κωμωδία, δράμα ή τραγωδία.»

Πρόσεξε! Πάλι μιλάει για βλέπω, πάλι φέρνει το θέμα στην αντίληψη, άρα εδώ σιγά σιγά βρίσκουμε το μυστικό για να «τσιμπήσουμε» μια άκρη της Ουσίας και να την ξυπνήσουμε.

Τί πρέπει να βλέπει, χωρίς να ταυτίζεται; Το «βλέπω» μας πάει στο θέμα της αντίληψης.

Ποιά είναι η πηγή της αντίληψης;

Μα φυσικά η Ουσία και έχουμε έτσι μια πρώτη απάντηση.

Αλλά ποιο είναι το εργαλείο της αντίληψης; Η Προσοχή.

Τί λοιπόν ταυτίζεται με την ζωή; Με τις κωμωδίες, τα δράματα και τις τραγωδίες;

Μα η Ουσία και πως γίνεται αυτό;

Μα με τον λάθος χειρισμό του εργαλείου της αντίληψης που είναι η προσοχή.

Η άκρη για να βρούμε την Ουσία είναι να αποκτήσουμε εμείς έλεγχο της προσοχής. Ας δούμε ένα συνηθισμένο παράδειγμα όπου δεν έχουμε έλεγχο της προσοχής:

Στέκεσαι στην άκρη του δρόμου περιμένοντας κάποιον και ξαφνικά περνάει ένα λεωφορείο μπροστά σου, ασυναίσθητα όπως λένε, στρέφεις το κεφάλι σου και το ακολουθείς με το βλέμμα σου μέχρι να χαθεί το λεωφορείο σε κάποια στροφή του δρόμου…

Το παραπάνω είναι κάτι το συνηθισμένο για εμάς αλλά εδώ ακριβώς η προσοχή, σαν από μόνη της, έδρασε, εκείνη την στιγμή ταυτιστήκαμε με κάτι και ακριβώς για αυτόν τον λόγο αγνοούμε γιατί συνέβη αυτό.

Αυτό που είναι επιζήμιο με το να μην έχουμε έλεγχο της προσοχής είναι το εξής (από την Μεγάλη Ανταρσία του Δ. Σαμαέλ):

«Είναι σαφές ότι όταν ταυτιζόµαστε µε όλα τα συµβάντα της ύπαρξής µας καταξοδεύουµε άχρηστα την ενέργεια της Συνείδησης»

Όλα τα παραπάνω τα έγραψα για έναν και μοναδικό λόγο: Πρέπει να καταλάβουμε πως έχει αξία και πραγματικά είναι σημαντικό να μάθουμε να ελέγχουμε την προσοχή.

Γιατί αυτός που ελέγχει την προσοχή είναι η Ουσία και στην προσπάθεια να ελέγχει την Προσοχή θα αρχίσει να αντιλαμβάνεται πως δεν είναι οι σκέψεις, δεν είναι τα συναισθήματα, πως δεν είναι αυτό το φυσικό σώμα, αλλά ούτε και οι πέντε αισθήσεις, πως είναι κάτι άλλο… και τότε σαν σπίθα θα έρθει για πρώτη φορά η ανάμνηση εαυτού.

Αν το πετύχεις αυτό μετά θα ξέρεις τι θα πρέπει να κάνεις.

Εδώ λοιπόν τελειώνει το ΞΕΡΩ και θέλω να πάμε στο ΕΙΝΑΙ, θα κάνουμε μια μικρή άσκηση, την οποία έκανα πριν από τρία χρόνια και για πρώτη φορά αντιλήφθηκα τον εαυτό μου, ένιωσα πως υπάρχω, θυμήθηκα τον εαυτό μου…

Κάθεσαι στην καρέκλα και διαβάζεις αυτά που γράφω.

1) Τώρα θέλω να βάλεις την προσοχή σου στις πατούσες τον ποδιών σου, μέχρι πριν τις είχες ξεχάσει, αλλά βάζοντας την προσοχή εκεί τις ξανά θυμάσαι, τις νιώθεις, δεν έχει σημασία αν το σκεφτείς, απλώς και μόνο να βάλεις την προσοχή σου εκεί.

2) Τώρα βάλε την προσοχή σου στα γόνατα σου.

3) Τώρα βάλε την προσοχή σου στον αριστερό αγκώνα σου.

4) Τώρα βάλε την προσοχή σου στην μύτη σου.

5) Εσύ που είσαι όταν βάζεις την προσοχή στα παραπάνω σημεία; Καθώς μετακινείς την προσοχή σου από σημείο σε σημείο που βρίσκεσαι; Δεν χρειάζεται και μην ψάχνεις για απάντηση στην πληροφόρηση που έχεις στη μνήμη αλλά πρακτικά και πραγματικά σε ποιο σημείο βρίσκεσαι; Δες το, νιώσε το. Αν δεν μπορείς, συνέχισε από το βήμα 1) μετακινώντας την προσοχή, διαδοχικά από σημείο σε σημείο, και καθώς η προσοχή μετακινείται προσπάθησε να αντιληφθείς το που βρίσκεσαι.

Αυτό θέλω να κάνεις και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!

Περιμένω τα αποτελέσματα σου και τους πειραματισμούς σου.

Ένας κόσμος μαγείας, αντίληψης και πνεύματος μας περιμένει. Εκεί είναι η ζωή.

Με εκτίμηση,


Edited by - Chela on 02/05/2009 15:52:44

Edited by - Chela on 02/05/2009 15:58:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 17:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Φίλε chela

Καθημερινά ασκούμε με την συνείδηση εδώ και λίγο καιρό.
Στις αρχές είχα μια πολύ όμορφη εμπειρία,ένιωσα τον εαυτό μου για μια στιγμή.
Μια πολύ έντονη αίσθηση χαράς.Μετά απο αυτο όμως τίποτα.

Αυτό που φυσιολογικά γίνεται με την άσκηση είναι οτι έρχεται ενέργεια στην επίφυση,εκτός αυτού δέν νιώθω κάτι το ιδιαίτερο. Με αντιλαμβάνομαι μέσα απο το νού,δέν μπορώ να δραπετεύσω απο το νού.

Την παρακάτω άσκηση την κάνω πολύ εύκολα αλλά δέν έρχεται καμιά ανάμνηση.Τέλος πάντων, ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 19:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela
Φίλε Alex,

Ειλικρινά χαίρομαι όταν άνθρωποι εργαζόνται προς την αύξηση και αφύπνιση της συνείδησης τους.

Έχε υπόψη σου πως αυτή είναι μια μακρά σε προσπάθεια διαδικασία. Αυτό που ψάχνουμε δεν έχει να κάνει τίποτα με αυτά που λαμβάνουμε δεδομένα ως "ζωή" μέχρι σήμερα.

"Στην υπομονή θα κατέχετε την ψυχή σας" - Ιησούς Χριστός

"...η διαδικασία της αφύπνισης είναι αργή, βαθμιαία, φυσική, χωρίς θεαματικά γεγονότα, αισθησιακά, συγκινησιακά και βάρβαρα. Όταν η συνείδηση έχει ήδη αφυπνισθεί τελείως, δεν είναι κάτι το αισθησιακό, ούτε θεαματικό. Είναι απλώς μια πραγματικότητα τόσο φυσική όσο ενός δέντρου που σιγά-σιγά μεγάλωσε, αναπτύχθηκε και εξελίχθηκε χωρίς άλματα και εντυπωσιακά πράγματα. Η φύση είναι η φύση. Ο Γνωστικός μαθητής αρχικά λέει, ονειρεύομαι, μετά αναφωνεί, είμαι στο αστρικό σώμα, έξω από το φυσικό σώμα. Αργότερα πετυχαίνει το Σαμάδι, την έκσταση και εισχωρεί στους κάμπους του παράδεισου." - Σαμαέλ Αούν Βεόρ, Ο Τέλειος Γάμος

Σχετικά με το θέμα της ανάμνησης ή ενθύμησης εαυτού διαβάζοντας το παρόν θέμα προς τα πίσω βρήκα μια πρακτική και εύστοχη εξήγηση που έδωσε ένα μέλος οπότε θα σου πρότεινα να την ξανά μελετήσεις, όπως κάνω και εγώ.

ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση - 07/05/2008, 08:47:11

Edited by - Chela on 02/05/2009 19:22:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 20:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Όντως ο ένας υπηρέτης έχει κάνει πολύ καλή δουλεια εδω μέσα.

Το οτι η αφύπνηση είναι μια μακριά διαδικασία είναι γνωστό.Απλά αυτό που ένιωσα στην αρχή δέν μπορώ να το νιώσω τώρα και είναι αυτό που με παραξενεύει, γιατί υποτίθεται οτι όσο περνάει ο καιρός πρέπει να προοδεύω.Ξέρεις είναι περίεργο στην αρχή να έχεις αποτέλεσματα και μετά να εξαφανίζονται.Κάτι δέν πάει καλά με μένα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 17:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Σχετικά με την εργασία με τον έλεγχο των ψυχολόγικών κέντρων,αυτό που παρατηρώ είναι οτι το κινητικό και ένστικο κέντρο καταλαμβάνουν το μεγαλήτερο μέρος στο φυσικό σώμα.Δέν υπάχει στιγμή που να μήν κουνάμε το σώμα,μόνο όταν κοιμόμαστε είναι σχετικά ακίνητο.Το ένστικτο κέντρο είναι οι αισθήσεις(νομίζω),φυσικά η όραση και η αφή είναι μονίμως ενεργοποιημένες,εκτός απο τον ύπνο φυσικά.

Οπότε ουσιαστικά το να είμαστε συνειδητοί και να ελέγχουμε τα κέντρα μας, εστιάζεται πολύ περισσότερο στην κίνηση και τις αισθήσεις.
Μου φένεται οτι έτσι περιορίζουμε κατα πολύ τον νού,αυτό είναι σίγουρα καλό.

Αλλά φαντάζομαι οτι απο ένα σημείο και έπειτα ο ελεγχος τους γίνεται ευκολότερος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 09:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε alex22

Δεν τίθεται θέμα να ελέγξουμε τα ψυχολογικά μας κέντρα αλλά να παρατηρήσουμε το πώς τα εγώ εκδηλώνονται μέσα από αυτά.

Πρώτα βλέπουμε ,μετά αρχίζουμε να κατανοούμε και αυτό πάντα στο βαθμό που η συνείδηση μας μας επιτρέπει.

Αυτό που βοηθάει πολύ ειναι η μετατροπή των εντυπώσεών σε συνδυασμό με τον θάνατο στην πορεία. Και κάποια άλλα πράγματα.

Όταν τα ψυχολογικά κέντρα λειτουργούν σωστά τότε υπάρχει ισορροπία στην ανθρώπινη μηχανή και τα ¨νερά¨ από μαύρα αρχίζουν και λευκαίνουν. Η γνωστική διδασκαλεία στηρίζετε στους τρεις παράγοντες της επανάστασης της συνείδηση όπως ξέρεις.

Η αφύπνιση της συνείδηση είναι απλά η βασική υποδομή για να μπορέσουν αυτή η τρεις παράγοντες να λειτουργήσουν.


Πρέπει να μπορούμε να δουλεύουμε στο ¨ιερό βουνό¨ ή αυτό που συμβολίζει η ράβδος ενός ΜΥΗΜΕΝΟΥ. Το μαύρα νερά συμβολίζονται από το κοράκι. Αυτά τα νερά πρέπει να εκλεπτυνθούν και να γίνει ο κίτρινος αετός μετά το άσπρο περιστέρι και τέλος ο κόκκινος φασιανος.


Το πρόβλημα φίλε alex22 με αυτές τις διδασκαλίες είναι ότι αν δεν τις πάρεις με μια σειρά τύπου διαλέξεων δεν μπορείς να έχεις μια οργάνωση και έναν σωστό προσανατολισμό.

Θα εχεις γνώση άλλα όχι τάξη και χωρίς τάξη υπάρχει άστατη γνώση που δεν σε βοηθά στην κατανόηση της γνώσης η οποία προέρχεται ως πληροφορία.

Και μιλάω για σωστό προσανατολισμό γιατί αυτή η γνώση που λαμβάνει κάποιος εξωτερικά έχει σκοπό να σε κατευθύνει σε μια δεύτερη γνώση και αυτή η δεύτερή γνώση ειναι μια άμεση ψυχολογική εμπειρία.Άλλο το ξέρω και άλλο το γνωρίζω.

Σκέφτηκα να ανοίξω ένα νέο τοπικ έτσι ώστε να μπορούν να απαντηθούν οι ερωτήσεις οπως του alex22 και όχι μόνο. Σε αυτό το νέο τοπικ θα μπορέσουμε να δώσουμε περισσότερο βάρος στην αφύπνιση της συνείδησης και στο ποια είναι τα εμπόδια της αφύπνισης. Έτσι κάποια πράγματα θα μπουν στην θέση τους και θα γίνουν ποιο ξεκάθαρα.

Καλώς ήρθες φίλεη Chela.Σου εύχομαι καλές και εποικοδομητικές συζητήσεις

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 10:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Εύχομαι καλή επιτυχία στο 4ο μέρος του θέματος και να φιλοξενήσει κι αυτό γόνιμες κι εποικοδομητικές συζητήσεις.

Με το καλό και στα επόμενα μέρη!

Έγινε κάποια βοηθητική επέμβαση στο εισαγωγικό μήνυμα του θέματος και προστέθηκαν τα links των τριών προηγούμενων μερών σε clickable μορφή ώστε να μπορεί να τα αναζητήσει εύκολα ο κάθε αναγώστης.

Καλή συνέχεια λοιπόν!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 11:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Συμφωνώ απόλυτα φίλε υπηρέτη. Δέν υπάρχει τάξη,χρειάζεται να μπούν όλα σε μια σειρά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 13:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε Dying_Incubus Δεν μπορώ να κάνω login για να διορθώνω τα μηνύματα μου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 17:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, προκειμένου να μην διακόψουμε τη ροή της συζήτησης στο θέμα, θα μπορούσες να μου στείλεις ένα e-mail εξηγώντας μου το πρόβλημα κι αναφέροντας μου από πότε σου παρουσιάζεται;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2009, 14:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε Dying_Incubus για να σου στείλω e-mail πρέπει να μπορώ να κάνω login και εκτός του ότι δεν μπορώ δεν βλέπω ποια είναι τα κλειδωμένα θέματα ποιες η πρόσφατες απαντήσεις δηλ τα νέα και τα παλιά μηνύματα .

Επίσης δεν μπορώ να σταματήσω να μου έρχονται e-mail για θέματα που στο παρελθών ζήτησα να έχω μια αναφορά όπως επίσης δεν μπορώ να έχω την επιλογή να μου έρχονται αναφορές για αλλά θέματα που θέλω.

Αυτό πρέπει να συμβαίνει περίπου ένα μήνα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2009, 17:25:41  Εμφάνιση Προφίλ
Ως συντονιστής δεν μπορείς να δεις το μέιλ του ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ? Μπορεις να του στείλεις εκεί για να το δει και να σου κάνει reply.

Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ εγω παλια δε μπορούσα να κάνω login γτ είχα αργή σύνδεση κ φορτωνε επ άπειρον. Ίσως να φταίει αυτό αλλιώς δε ξέρω. Θεωρω οτι είναι θέμα συνδεσης.

Καλή η ιδέα να ανοίξει καινούριο τόπικ πάνω στη αφυπνιση/επανάσταση της συνειδησης κ σε όλα τα θέματα που αγγίζει γενικά το κίνημα των γνωστικών αλλα και άλλα κινήματα(γιατι θα ήταν λάθος να πούμε πως είναι οι γνωστικοί που μιλάνε μόνο για αυτά καθώς υπάρχουν πολλα άλλα μεγαλα πνεύματα(πχ η Μπλαβατσκι)τα οποία εντριφούνε στις ίδιες "εννοιες")


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 06/05/2009 17:46:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2009, 18:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde η αλήθεια είναι μονό μια σε οποίο μέρος του Συμπαντος και αν βρισκόμαστε.

Σε όλες τις εποχές και σε όλους τους χρόνους, μέσα στην απειροτητα των μορφών και των κοσμικών εκδηλώσεων η αλήθεια παραμένει η ίδια.

Κάθε ον που θα την αναζητήσει αναπόφευκτα θα καταλήξει αν την βρει ,σε αυτό που ανέκαθεν ΕΙΝΑΙ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2009, 18:45:48  Εμφάνιση Προφίλ
Ακριβώς. Έκανα επίτηδες τη διευκρύνιση πριν για να μη πει κανείς-αμα ανοίξει κάποιο θέμα-οτι σκοπός του είναι να "προσηλυτίσει" σε κάποιο κίνημα, καθώς όπως είπες η αλήθεια είναι συμπαντική και πολλά φλογερά μυαλά(όπως είχες πει νομίζω Helios2012 κάποτε..) μιλάνε για αυτή..


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2009, 19:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Αυτή η λέξη "προσηλυτισμός" πόσο κακία έννοια έχει. Έχω δει πόση τεράστια διάφορα υπάρχει σε κάποιον που προχωρά μόνος και σε κάποιων που είναι μαζί με άλλους που προχωρούν στον ίδιο δρόμο.

Το να είσαι μόνος σου είναι σαν να είναι κάποιος μέσα σε ένα δάσος και να προσπαθεί να ανάψει φωτιά τρίβοντας δυο ξύλα για να ανάψει φωτιά, ενώ οι άλλοι πετάνε με αεροπλάνα.
Λίγο ακραίο το παράδειγμα αλλά είναι κάπως έτσι.

Μην βάζουμε όλα τα πράγματα κάτω από τον φόβο μην μας που ότι «εσύ ανήκεις κάπου» δηλ τι σημαίνει αυτό ότι είμαι κατώτερης ποιότητας άνθρωπος.

Υπάρχουν πράγματα που είναι καλά και πράγματα που είναι άσχημα. Τα καλά σε αυτή την περίπτωση είναι αυτά που σε οδηγούν στην αλήθεια και τα άσχημα αυτά που σε απομακρύνουν από αυτή.

Αν κάποιος θέλει να είναι μέσα στο δάσος και να τρίβει ξύλα είναι δικιά του επιλογή. Έχει καλώς.

Υπάρχει όμως και η περίπτωση να υπάρχει κάποιος στο δάσος που φτιάχνει αεροπλάνα ενώ οι άλλοι τρίβουν ξύλα. Αυτό είναι κάτι μοναδικό.

Δεν φοβάμαι να ανήκω κάπου όπως και δεν φοβάμαι να μην ανήκω. Αν μπορώ να πάρω ένα λεωφορείο θα το πάρω και θα πάω μαζί με τους άλλους, αν δεν μπορώ θα πάω με τα πόδια μόνος μου.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2009, 13:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε Dying_Incubus

Για να σου στείλω e-mail πρέπει να μπορώ να κάνω login και εκτός του ότι δεν μπορώ δεν βλέπω ποια είναι τα κλειδωμένα θέματα ποιες η πρόσφατες απαντήσεις δηλ τα νέα και τα παλιά μηνύματα .

Επίσης δεν μπορώ να σταματήσω να μου έρχονται e-mail για θέματα που στο παρελθών ζήτησα να έχω μια αναφορά όπως επίσης δεν μπορώ να έχω την επιλογή να μου έρχονται αναφορές για αλλά θέματα που θέλω.


Αυτό πρέπει να συμβαίνει περίπου ένα μήνα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2009, 19:33:10  Εμφάνιση Προφίλ
Μημπως έχει δαιμονιστεί το email σου???

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 08:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Τι, μου στέλνεις e-mail και δεν έρχεται;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy