ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 14:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έφτιαξα ένα θέμα για να μπορούν να συνεχιστούν οι συζητήσεις πάνω στην ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ και την ΑΦΥΠΝΙΣΗ της καθώς και τη σχέση της με την ψυχή και την πορεία αυτής στην "κόψη του ξυραφιού", δηλαδή την ανοδική πορεία προς τον θεό-απόλυτο.
Οτιδήποτε λοιπόν περεμφερές με την ανοδική πορεία της ψυχής μπορεί να συζητηθεί εδώ με αποτερο σκοπό την θεωρητική αλλα και πρακτική-βιωματική πληροφορηση των αναγνωστών.
Καλή συνέχεια..

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 15:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα σπουδαίο ζήτημα που αφορά τη συνειδηση αλλα κ την πορεια της ψυχής είναι αυτό της ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ του ατόμο. Τον τρόπο δηλαδη που ΑΝΤΙ-ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ τον κόσμο. Παραθέτω αποσπάσματα απο προηγούμενη συζητηση:

SOLIM
quote:
Φίλοι μου η αλήθεια είναι, ότι και εγώ, από τότε που γεννήθηκα και πλησιάζω τα 48, κάθε βράδυ βγαίνω στο αστρικό ή αν θέλετε στην πέμπτη διάσταση !!! Αλήθεια είναι, δεν σας λέω ψέματα......
Όμως έχω ένα πρόβλημα.
Νομίζω σταθερά ότι είμαι ξύπνιος, εννοώ δηλαδή όπως τώρα, που εκδηλώνομαι μέσα από το φυσικό μου σώμα. Πιστεύω σταθερά ότι βρίσκομαι στον Φυσικό κόσμο. Ούτε κατά ιδέα δεν μου περνάει από τον νου ότι μπορεί και να ονειρεύομαι.....
Έτσι λοιπόν το πρόβλημα δεν είναι να βγούμε στο αστρικό. Αυτό αποτελεί μια φυσιολογική λειτουργία. Κάθε βράδυ όταν το σώμα μπαίνει στην διαδικασία του ύπνου η αντίληψη βυθίζεται στην 5η διάσταση.
Το πρόβλημα είναι η αντίληψη, να περάσει τόσο ενεργητική, ώστε να μπορεί να αντιληφθεί, αφενός την έξοδο της από το σώμα, αλλά και να έχει επίγνωση της πραγματικότητας που βρίσκεται.
Έτσι εν πολλοίς, αυτό που περιγράφεται με τους όρους, "αστρικός διαχωρισμός" ή "αστρικό ταξίδι" κλπ, καταλήγει να είναι θέμα αντιληπτικότητας και της αύξηση της.
Μια ζωντανή αντίληψη, που έχει συνεχώς αντίληψη, πρωτίστως του εαυτού της, του τι της συμβαίνει και του που διαστασιακά βρίσκεται, όταν αυτή διαχωριστεί απο το φυσικό σώμα, όταν αυτό κοιμηθεί, θα έχει πλήρη επίγνωση αυτού του γεγονότος.
Τα ερωτήματα όμως που προκύπτουν είναι:
Γιατί η αντίληψη υπολειτουργεί και δεν αντιλαμβάνεται αυτά που συμβαίνουν, κατά το πέρασμα, από την λεγόμενη εγρήγορση, στην κατάσταση του ύπνου.
Γιατί η αντίληψη δεν αντιλαμβάνεται την αλλαγή διαστασιακά του περιβάλλοντος;
Γιατί η αντίληψη δεν αντιλαμβάνεται, την ασυνέχεια στο χώρο, στον χρόνο, στις εναλλαγές των γεγονότων και όλων αυτών των παραδοξήτων που μας συμβαίνουν στην ονειρική ζωή μας;
Συνεχίζεται .....

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

quote:
Δεν ξέρω τι θα συνεχίσεις να γράψεις άλλα με τρεις λέξεις η αίτια ειναι:
ΤΑΥΤΗΣΗ
ΓΟΗΤΕΙΑ
ΥΠΝΟΣ Ή ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΗΣΗ.

Όταν η συνειδησιακή προσοχή προσκολλάτε και απορροφάτε στον αντιληπτό κόσμο μέσω των αισθήσεων, τότε η αίσθηση της παρουσίας αυτού που ΕΙΝΑΙ γίνετε αδύνατη.

Είχα γράψει σε ένα φίλο.

Ο παρατηρητής είναι η συνείδηση και είναι αδύνατον να παρατηρήσει τον εαυτό της επειδή δεν υπάρχει κάποιο μέσο που να παρατηρεί τον παρατηρητή.

Γιατί αν υπάρχει ένα μέσο που παρατηρεί τον παρατηρητή τότε δεν έχουμε την άμεση εμπειρία αυτού που παρατηρεί αλλά την έμμεση, μέσα από ένα μέσο.

Αν η προσοχή είναι ένα εργαλείο της συνείδηση, τότε οποιαδήποτε ταύτιση σε οποιαδήποτε προσοχή σε αποκρίνει από αυτό που Είναι.

Στην αρχή είναι απαραίτητη η διάσπαση της προσοχής αλλά όχι στο τέλος. Μέσα στην μη κατευθυνόμενη προσοχή εμμένει η καθαρή επίγνωση αυτού που ΕΙΝΑΙ.



SOLIM
quote:
Αγαπητέ «Υπηρέτη»,
αρχίζει να μου αρέσει η συζήτηση που ανοίγεται, γιατί έχει επίπεδο και αυτό είναι αποτέλεσμα του επιπέδου αυτών που συμμετέχουν.
Ας μπούμε στο θέμα μας όμως. Γράφεις:
«με τρεις λέξεις η αίτια είναι:
ΤΑΥΤΙΣΗ
ΓΟΗΤΕΙΑ
ΥΠΝΟΣ Ή ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΗΣΗ».
Η γνώμη μου όμως είναι, ότι αυτές οι τρεις συνειδησιακές καταστάσεις που αναφέρεις, αποτελούν αποτελέσματα και όχι αιτίες. Η αιτία βρίσκεται στην ποιότητα της αντίληψης ή για να χρησιμοποιήσω μια ορολογία ελπίζω γνωστή σ΄ εσένα, στο βαθμό της συνειδητότητας της Ουσίας και να διατυπώσω την άποψη ότι δεν αποτελούν χαρακτηριστικά της Συνείδησης μιας και τα αντίστοιχα βήματα λειτουργίας της Συνείδησης είναι:
1. Υπάρχω και εκδηλώνομαι
2. βιώνω και κατανοώ
3. Συνειδητοποιώ
Έτσι ακριβώς και μ΄ αυτή την σειρά που στα γράφω.

Όμως στο σημείο αυτό θέτω και το ερώτημα: Τι ταυτίζεται και πως, τι γοητεύεται και τι κοιμάται;

Ας πάμε παρακάτω στο μήνυμα σου: Γράφεις:
Όταν η συνειδησιακή προσοχή προσκολλάτε και απορροφάτε στον αντιληπτό κόσμο μέσω των αισθήσεων, τότε η αίσθηση της παρουσίας αυτού που ΕΙΝΑΙ γίνετε αδύνατη.
Νομίζω ότι αυτή η φράση περιέχει εκφραστικά λάθη. Ας δούμε τι εννοώ.
Λέγοντας συνειδησιακή προσοχή, αν μαντεύω καλά τι εννοείς με αυτό τον όρο, εννοείς την προσοχή που απορρέει από την Συνείδηση. Όμως αυτό παραβιάζει ένα βασικό συμπαντικό νόμο που θα μπορούσα να τον εκφράσω απλοϊκά ως «η πορτοκαλιά πορτοκάλια κάνει». Δεν θα μπορούσαν δηλαδή από την Συνείδηση να απορρέουν μηχανικές και μη συνειδητές λειτουργίες όπως αυτές που αναφέρεις (προσοχή προσκολλάτε και απορροφάτε) γιατί αλλιώς δεν θα ήταν Συνείδηση.
Την φράση σου αυτήν λοιπόν για να συμφωνώ μαζί σου θα την έγραφα:
«Όταν η ΜΗ συνειδησιακή προσοχή, όταν η μηχανική προσοχή, προσκολλάτε και απορροφάτε στον αντιληπτό κόσμο μέσω των αισθήσεων, τότε η αίσθηση της παρουσίας αυτού που ΕΙΝΑΙ γίνετε αδύνατη.
Θα ήθελα δε και θα σου ήμουν ευγνώμων αν θα μου ανέλυες τι ακριβώς εννοείς με το «τότε η αίσθηση της παρουσίας αυτού που ΕΙΝΑΙ» γιατί με βρίσκω και εδώ να προσπαθώ να μαντέψω ή να κάνω υποθέσεις.
Για να είμαι δε ειλικρινής τα παρακάτω λεγόμενα σου:
«Ο παρατηρητής είναι η συνείδηση και είναι αδύνατον να παρατηρήσει τον εαυτό της επειδή δεν υπάρχει κάποιο μέσο που να παρατηρεί τον παρατηρητή.
Γιατί αν υπάρχει ένα μέσο που παρατηρεί τον παρατηρητή τότε δεν έχουμε την άμεση εμπειρία αυτού που παρατηρεί αλλά την έμμεση, μέσα από ένα μέσο.
Αν η προσοχή είναι ένα εργαλείο της συνείδησης, τότε οποιαδήποτε ταύτιση σε οποιαδήποτε προσοχή σε αποκρίνει από αυτό που Είναι.
Στην αρχή είναι απαραίτητη η διάσπαση της προσοχής αλλά όχι στο τέλος. Μέσα στην μη κατευθυνόμενη προσοχή εμμένει η καθαρή επίγνωση αυτού που ΕΙΝΑΙ».
με έχουν προβληματίσει αρκετά γιατί κατά την πρώτη ανάγνωση τους διαπιστώνω ότι περιέχουν και «αλήθειες και ψέματα» όπως λέγεται και για αυτό απαιτείται αρκετός αυτοστοχασμός και έρευνα για να αξιολογηθούν και να διατυπωθεί άποψη χωρίς να σε αδικήσω. Μάλιστα δε θέτεις κατά την άποψη μου ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα που σχετίζεται με την διαλεκτική της Συνείδησης (Όχι Ουσίας) και απαιτεί λοιπόν προσεκτική προσέγγιση.
Όντως παρατίθεται μια πολύ ενδιαφέρουσα διδασκαλία και έτσι λοιπόν …


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 16:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
quote:
Φίλε SOLIM

Το διανοητικό είναι πολύ επικίνδυνο σε αυτούς που προσκαλούνται στις λέξεις. Για έναν ενορατικό ένα κόμμα στην πρόταση δεν αλλάζει τίποτα από την ουσία του κειμένου, ενώ για έναν πολύ διανοητικό αλλάζει όλη την πρόταση.

Η αιτία είναι το αποτέλεσμα μιας άλλης αιτίας. Και αν το ανάγουμε προς τα πίσω τότε φτάνουμε στην αναίτια αιτία των πάντων. Όλα φαίνονται να έχουν μια αρχή, δηλαδή μια αιτία, αλλά όταν η πρώτη αιτία είναι αναίτια τότε ο νου προβληματίζετε επειδή είναι στην φύση του να συλλαμβάνει και αυτή η αναίτια αιτία δεν έχει καμιά λογική.

Λέω «όταν η συνειδησιακή προσοχή προσκολλάτε», γιατί η προσοχή φαίνεται να απορρέει από την συνείδηση. Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο είτε δηλ είναι συνειδητή η προσοχή είτε είναι μηχανική δεν παύει να είναι της συνείδηση.

Εμείς είτε δώσουμε τον ορισμό συνειδησιακή είτε μη συνειδησιακή δεν παύει να παραμένει συνείδηση. Το πρόβλημα είναι στο αν η συνείδηση μπορεί να απόκτηση συνείδηση του εαυτού της και αυτό αυτούσια. Αυτό είναι το ζητούμενο. Όλα για εμένα είναι τεχνάσματα για να φτάσουμε σε αυτό.

Η αλήθεια είναι πίσω από τις λέξης και πίσω από όλους τους ορισμούς επειδή καμιά λέξη και κανένας ορισμός δεν μπορεί να την αποκαλύψει. Άρα η αλήθεια ή αυτό που είμαστε δεν είναι κάτι που θα συλλογιστούμε αλλά θα βιώσουμε.

Τα λόγια είναι χρήσιμα μέχρι να καταλάβουμε ότι είναι εμπόδια για «το ταξίδι προς τα μέσα». Για το μονοπάτι δίχως διαδρομή

Η συνείδηση δεν είναι του νου άρα ο νους είναι άχρηστος για να βρούμε την συνείδηση. Τότε χωρίς νου πως θα κινηθούμε; Αυτό όμως χρειάζεται τεράστια κατανόηση και δεν ξεκινάνε τον δρόμο όλοι από αυτό το σημείο. Αυτό είναι για αυτούς που έχουν ένα μεγάλο ποσοστό αφύπνισης.

Αλλά για αυτούς που κοιμούνται χρειάζεται η αφύπνιση της συνείδηση.

Ξεκινάμε με την διαιρεμένη προσοχή για να καταλήξουμε στην αίσθηση της ψυχολογικής αυτοπαρατήρησης.

Μπορεί κάποιος να απόκτηση αυτή την εμπειρία σαν ένα σαμαντι αλλά δεν αποκρυσταλλώνετε σαν μόνιμη εμπειρία αν δεν ελευθερώσουμε το μπουδατα.


Ο διαλογισμός μας επιτρέπει να έχουμε αυτή την εμπειρία στο αιτιατό επίπεδο. Μετά από αυτό όμως τα εγώ είναι και πάλι εδώ. Για αυτό χρειάζεται η εψάληψει των εγώ.

Ο διαλογισμός μπορώ να πω πως είναι η αυθόρμητη υπαρξιακή κατάσταση της ουσίας.

Ο Διαλογισμός είναι μια ανάπτυξη, μια άνθηση μέσα στο όλο. Δεν είναι κάτι που μπορούμε να έχουμε υπό την κατοχή μας. Καμιά λέξη και καμιά εντύπωση δεν μπορεί να «φτάσει» στον Διαλογισμό.

Ο Διαλογισμός ανήκει στην ύπαρξη και η ύπαρξη είναι πάντα εδώ. Η αγάπη είναι το άρωμα του διαλογισμού και αυτή η αγάπη δεν είναι του Νου. Η αγάπη του Νου που πηγάζει μέσα από τα εγώ μεταμορφώνετε ανάλογα με το ποιο κέντρο λειτουργεί.


Η αγάπη όμως που έρχεται από την Καρδιά δεν σβήνει ,είναι σαν μια πηγή που αναβλύζει και πάντα δίνει , πάντα μοιράζετε και δεν κρατά τίποτε για τον εαυτό της.

Μέσα από την σιωπή του Διαλογισμού ανθίζει η αγάπη χωρίς αιτία. Και τυχαίνει πολλές φορές μέσα στην ημέρα να νιώθουμε μια ανεξήγητη χαρά χωρίς καμιά αιτία. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος. Αυτές τις στιγμές όμως βρισκόμαστε πιο κοντά σε αυτό που είμαστε.

Φίλε SOLIM ξέρω ότι μπορούμε να κάνουμε άπειρες συζητήσεις πάνω σε αυτά αλλά πιστεύω να νιώθεις τι είναι αυτό που θέλω να πω.


http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=RA0xEZcfAuAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 18:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.

Στόχος αυτού του τόπικ να υποθέσω είναι η βοήθεια για την αφύπνιση της συνείδησης.

Παιδιά νομίζω οτι παίζουμε ενα πολλή άνισο παιχνίδι.Δέν ξέρουμε κάν τί είναι η συνείδηση ή η ουσία.

Θα ήθελα πολύ να μιλάμε με ξεκάθαρους όρους, ώστε να κατανοήσουμε ο ένας τον άλλον.

Υπάρχει Ατμα-μπούντι-μάνας.Λένε οτι η ουσία είναι το μπούντι,το άτμα είναι το πνεύμα και το μάνας είναι ο νούς.

Το μπούντι λοιπόν ή μπουδάτα είναι μόνο κατα 3% ελέυθερο σε έναν κοινό άνθρωπο.

Μιλώντας για την φύση της συνείδησης,σε σχέση με τον εγκέφαλο, απ όπου εκφράζεται, είναι απείρως λεπτότερη.

Δηλαδή έχουμε νευρώνες,μέσα τους είναι το dna,πιό μέσα υπάρχουν τα άτομα,μετά απο αυτά και τον πυρήνα τους υπάρχουν τα κουάρκ.Η επιστήμη δέν έχει βρεί κάτι ακόμα πιό πέρα.Εκλεπτίνοντας συνέχεια την ύλη μπορούμε να φτάσουμε στην ύλη της συνείδησης,που απο τους αποκρυφιστές ονομάζεται μπούντι.

Να σημειωθεί εδώ οτι τα ηλεκτρόνια είναι τα άτομα της αστρικής ύλης.

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι οτι έχουμε κυτταρική συνείδηση.δηλαδή φυσική.Οπότε πώς μπορούμε να το συγχέουμε με το μπούντι.
Το επόμενο βήμα είναι να αποκτήσουμε την ατομική συνείδηση, δηλαδή να μπορούμε να εκφραζόμαστε καί απο τα άτομα.Το θέμα είναι πώς θα γίνει αυτό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 23:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde με πρόλαβες. Ήθελα να το ονομάσω «η αφύπνιση της συνείδηση και ο δρόμος προς την αιώνια άνοιξη».Αλλά δεν πειράζει ,το αποτέλεσμα μετράει.


Φίλε SOLIM με όλη μου την ευγένεια θα ήθελα να πω κάτι επάνω σε αυτό που είπες.

quote:
Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde
σε παρακαλώ μη τοποθετείς μπροστά μου ετικέτες, δεν θα φθάσεις ποτέ στην αλήθεια μου.

Το «μου» είναι του εγώ και καθένα «μου» μπορεί να έχει μια αλήθεια . Αλλά αυτή η αλήθεια είναι μια υποκειμενικότητα , μια εσφαλμένη ψυχολογική εντύπωση που ανήκει στο πεπερασμένο.

Καμιά υποκειμενικότητα δεν μπορεί να υψωθεί αν δεν πεθάνει ως προς τον εσφαλμένο εαυτό της που είναι ένα συνονθύλευμα από ψευδείς εντυπώσεις ,ιδέες καταβολές ,πεποιθήσεις και ψευδής αξίες.

Στην αντικειμενικότητα δεν υπάρχει το εγώ και το εσύ ,ούτε το δικό μου ή το εμένα.

Η ύπαρξη είναι ανέκαθεν και όλα όσα υπάρχουν ακόμα και όταν δεν είχαν εκδηλωθεί αυτά ανέκαθεν είναι.

Με ρωτάς Τι ταυτίζεται και πως, τι γοητεύεται και τι κοιμάται;

Όταν δεν έχουμε αυτοσυνείδηση τότε έχουμε ταύτιση με κάτι που δεν είμαστε. Π.Χ έχω την εσφαλμένη εντύπωση ότι είμαι κάποιος. Έχω μια εικόνα για το ποιος είμαι αλλά αυτή η εικόνα δεν είναι αυτό που ΕΙΜΑΙ.

Αυτό είναι ταύτιση ή προσκόλληση. Αυτή η προσκόλληση ή η εσφαλμένη ψυχολογική εντύπωση είναι που θίγετε, παρεξηγείτε, προσβάλετε, μειώνετε ή αποκτά κύρος και πολλά αλλά.

Στην δεύτερη κατάσταση συνειδήσεις συνεχίζουμε να κοιμόμαστε γιατί είμαστε συνεχώς ταυτισμένοι με κάτι που δεν είμαστε. Δεν είμαι το όνομα μου ούτε οι εντυπώσεις μου ούτε οι ιδέες των άλλων. Δεν είμαι αυτό που φαίνεται επειδή αυτό που φαίνεται δεν είναι παρά αυτό που οι αισθήσεις βλέπουν.

Η πραγματικότητα δεν είναι αυτό φαίνεται ότι είναι αλλά, αυτό που δεν φαίνεται ότι Είναι.

Για να φαίνεται κάτι πρέπει να μεσολαβεί κάτι, όταν δεν μεσολαβεί το κάτι τότε απλά ΕΙΝΑΙ.

Μια εικόνα που μου έρχεται στο νου για την ταύτιση είναι σαν η συνείδηση να είναι ένας φακός που μπορεί να βλέπει αυτό που φωτίζει αλλά ξεχνά ότι αυτός είναι το φως.

Όταν ξέρει ότι είναι το φως τότε οπού και να φωτίσει δεν μπορεί να ξεχάσει αυτό που Είναι και αυτή η «ανάμνηση» δεν είναι του νου αλλά μια αίσθηση της παρουσίας του φωτός που προβάλει αυθόρμητα στο τώρα.

Με λίγα λόγια η γοητεία είναι η πλήρης απορρόφηση με ένα αντικείμενο. Και αντικείμενο μπορεί να είναι και μια σκέψη!

Όσο για τον ύπνο, είναι η ακατάσχετη ονειροπόληση με αυτό που γοητευθήκαμε και ταυτιστήκαμε.


.

quote:
Α.Δ.Σ. Η κινέζικη λέξη "Μο", σημαίνει σιωπηλός ή γαλήνιος. "Τσάο", σημαίνει να στοχάζομαι, να παρα¬τηρώ. Κατά συνέπεια, Μο Τσάο, μπορεί να μεταφρα¬στεί σαν γαλήνιος στοχασμός ή γαλήνια παρατήρηση.

Το δύσκολο και κοπιαστικό είναι να επιτευ¬χθεί η απόλυτη νοητική σιωπή σ'όλα τα επίπεδα του υποσυνειδητου.

Η επίτευξη ησυχίας και σιωπής στο επιφανεια¬κό διανοητικό επίπεδο και μόνο ή σε μερικά έστω υποσυνείδητα διαμερίσματα, δεν είναι αρκετό, διότι η ουσία συνεχίζει να είναι εμφιαλωμένη μέσα στο βαθύ υποσυνείδητο και ασυνείδητο δυαδισμό.

Νους "εν λευκώ", είναι κάτι πολύ επιφανειακό, κούφιο, και διανοητικό. Χρειαζόμαστε γαλήνιο στοχασμό αν όντως θέλουμε να πετύχουμε την απόλυτη ησυχία και σιωπή του νου.

Ωστόσο, πρέπει να καταλάβουμε ότι στον αγνό γνωστικισμό, οι όροι γαλήνη και στοχασμός έχουν σημασίες πολύ πιο βαθιές και γι' αυτό, πρέπει να εννοούνται κατά ειδική συνεκδοχή.

Το συναίσθημα του γαλήνιου υπερβαίνει αυτό που συνήθως εννοείται ως ηρεμία και ησυχία, εμπε¬ριέχει και αντιστοιχεί σε μια υπερθετική κατάσταση που βρίσκεται πολύ πέρα από τους ορθολογισμούς, τις επιθυμίες, αντιφάσεις και λέξεις" ορίζει μια κατάσταση έξω από το σαματά, τη φούρια και την αναταραχή του κόσμου.

Ομοίως, η αίσθηση στοχασμού και ενατένισης βρίσκεται πολύ πιο πέρα από αυτό που πάντα εννοεί¬ται ως παρατήρηση ενός προβλήματος ή μιας ιδέας. Δεν σημαίνει εδώ νοητική δραστηριότητα ή στοχαστι¬κή σκέψη, αλλά ένα είδος αντικειμενικής συνείδησης, ξεκάθαρης και αντανακλώσας που φωτίζει πάντα από την ίδια της την εμπειρία.

Επομένως, το "γαλήνιο", σημαίνει εδώ γαλήνη της μη σκέψης και "στοχασμός", σημαίνει συνείδηση έντονη.

Γαλήνιος στοχασμός, είναι η καθαρή συνείδηση στην ηρεμία της μη σκέψης.

Όταν βασιλεύει η τέλεια γαλήνη, επιτυγχάνε¬ται η βαθιά αληθινή φώτιση



Θα ήθελα να τελειώσω λέγοντας πως ο νους είναι ο μεγαλύτερος κατεργάρης που υπάρχει στο Συμπαν.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 15:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Η έξοδος βρίσκετε στο τώρα. Ο στόχος στο μετά ,αλλά αν ζούμε πραγματικά με όλο το ΕΙΝΑΙ μας στο τώρα τότε ο στόχος χάνετε.

Δεν υπάρχει καμιά απόσταση να καλυφθεί.

Όσο είμαστε ταυτισμένοι με τον νου, θα υπάρχουν στόχοι, και έτσι πρέπει να είναι....

Στην πορεία όμως μπορεί να πρόκυψη το αναπάντεχο ,το πέρα από όλα και το μέσα σε όλα.

Η αυθόρμητη ύπαρξη!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/05/2009 15:14:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 22:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολύ εύκολο να λέγετε αυτό,δηλαδή να ζεί κάποιος στο τώρα.
Στη πράξη όμως είναι πολύ δυσκολό,γιατί ένας κοινός άνθρωπος εχει πολλά άγχη.Πρέπει πρώτα να επιβιώσει.Εχει συνέχεια προβλήματα και πρέπει να τα λύσει,δέν μπορεί να τα ξεχάσει όλα έτσι απλά.Πώς μπορεί κάποιος να ξεχάσει όλα όσα τον βασανίζουν? Δυστηχώς αποδεικνυεται οτι ο εσωτερισμός είναι για τους βολεμένους και αυτούς που δέν έχουν σημαντικά προβλήματα στη ζωή τους,δηλαδή για τους πολύ λίγους.

quote:
Στην πορεία όμως μπορεί να πρόκυψη το αναπάντεχο ,το πέρα από όλα και το μέσα σε όλα.

Η αυθόρμητη ύπαρξη!


Πάντως είναι τρομακτικό,η αίσθηση της απώλειας του εαυτού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 14:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε alex22 δεν είναι έτσι όπως το σκέφτεσαι αλλά ακριβώς το αντίθετο. Η εργασία γίνετε στο τώρα όταν είσαι με τους άλλους είτε στην δουλειά είτε στο λεωφορείο είτε στο σπίτι είτε μονό σου.

Έτσι και αλλιώς οπού και να πας ή και δεν θα πας ,εσύ θα είσαι στο τώρα.


Αν περιμένεις να βολευτείς για να ξεκινήσεις, να είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι σχεδόν αδύνατον.

Ο τέταρτος δρόμος είναι ο δρόμος του ισορροπημένου ανθρώπου. Αυτού που ξέρει να ζει εσωτερικά μέσα στην καθημερινότητα με όλα τα προβλήματα που έχει αυτή.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 14:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και δέν περιμένω να βολευτώ για να ξεκινήσω,εχω ξεκινήσει.
Απλώς τονίζω την δυσκολία.

Πάντως θα με ενδιέφερε να μας πείς τα πρώτα βήματα που πρέπει να γίνουν ωστε να επιτευχθει με η αφύπνιση.

Ξέρω οτι πρέπει να ζούμε στο εδώ και στο τώρα.Πέραν αυτού όμως υπάρχουν και άλλα που πρέπει να γίνουν.Όπως ο μετασχηματισμός των εντυπώσεων,κτλπ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 00:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Για να ξυπνήσει κάποιος πρέπει πρώτα να δει ότι κοιμάται. Πιστεύουμε ότι είμαστε συνειδητοί και ότι έχουμε ελεύθερη βούληση.

Μήπως όμως οι επιλογές μας και οι αποφάσεις που περνούμε δεν είναι παρά μια μηχανική αντίδραση που προκαλείτε δια μέσου του διανοητικού; Μια δρομολογημένη αντίδραση που φανερώνετε σαν ότι εμείς το αποφασίσαμε. Αλλά δεν ήταν, παρά μια μηχανική αντίδραση!.

Μια ηλεκτροχημική αντίδραση που έβαλε σε δραστηριότητα κάποιους νευρώνες οι οποίοι έχουν υπό την κατοχή τους ένα νευρικό δίκτυο για να λαμβάνουν και να στέλνουν.

Επίσης να αποθηκεύουν και σαν ένα ξεχωριστό κέντρο να κρατά τις δικές του μνήμες αναμνήσεις συναισθήματα και σκέψεις, ακόμα και κινήσεις. Σαν μια αποθήκη δεδομένων που για κάποιο λόγω όταν δραστηριοποιηθεί καταλαμβάνει το κέντρο ελέγχου της ανθρώπινης μηχανής.

Έχουμε πολύ συγκεκριμένα ιδιαιτέρα χαρακτηριστικά. Από τον τρόπο που περπατάμε έως στο πως αντιδράμε όταν ντρεπόμαστε ή όταν θυμώνουμε όταν πληγωνόμαστε όταν είμαστε με τους άλλους ή όταν είμαστε μόνοι μας.

Έχουμε συνήθειες και πολλοί άνθρωποι θέλουν να έχουν συνήθειες επειδή αυτό τους δίνει ασφάλεια.
Το να ζούμε απλά αντιδρώντας μηχανικά δεν είναι παρά μια αυτοματοποιημένη ζωή.

Όταν ο άνθρωπος αρχίζει να αποκτά την διάκριση και να βλέπει ότι είναι μηχανικός τότε δημιουργείτε και η πιθανότητα της δυνατότητας να σπάσει όλα τα δεσμά του.

Για να γίνει αυτό πρέπει το άτομο να δεχτεί ένα συνειδησιακό σοκ. Από ότι φαίνεται το πρώτο σοκ είναι να μας πει κάποιος ότι ζούμε μηχανικά.

Το πραγματικό σοκ όμως που θα φέρει μια αλλαγή στην συνείδηση μας είναι το κλειδί Υ.Α.Τ. Αυτό το κλειδί απαιτεί την διαίρεση της προσοχής σε τρία μέρη.
Υποκείμενο ,αντικείμενο, τόπο.

Αλλά πριν φτάσουμε στην διαιρεμένη προσοχή στα τρία μπορούμε να δούμε πως είναι στα δυο. Ακούγεται πιο εύκολο αλλά η πράξη είναι αυτή που μας δείχνει το πραγματικό μέγεθος της δυσκολίας. Η αφύπνιση της συνείδησης δεν είναι κάτι διανοητικό. Αλλά καθαρά υπαρξιακό. Πρέπει κάποιος να το βιώσει.

Για να δει κάποιος πόσο μηχανικός είναι ας πει στον εαυτό του ότι «θα έχω την επίγνωση ότι είμαι αυτός που κοιτά» Όταν θα μπορώ να βλέπω το περιβάλλον μου ή διάφορα αντικείμενα ακόμα και το σώμα μου ή τα συναισθήματα μου ή ακόμα και τις σκέψεις μου χωρίς να ξεχνώ ότι είμαι αυτός που παρατηρεί , τότε αρχίζει να «λειτουργεί» η συνείδηση ή να «ξυπνά». Όταν δεν μπορώ να καταφέρνω αυτό, τότε ζω μηχανικά ή απλά η συνείδηση μου κοιμάται.

Πρώτα πρέπει να δούμε αυτό. Όταν αυτό γίνετε, τότε αναπόφευκτα γίνετε και η μετατροπή των εντυπώσεων.

Υπάρχουν οι εντυπώσεις που είναι καθαρά ενεργειακές. Ενα αντικείμενο δέχεται εντυπώσεις δηλ ενέργεια από το περιβάλλον του. Κάθε τι υπαρκτό είτε απτό είτε άυλο δονείτε.

Αυτή η ενέργεια κατευθύνεται προς όλους τους δυνατούς προορισμούς και εντυπώνετε σε κάθε τι διαθέσιμο. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι λόγω αυτού τα πάντα αλληλοεπηρεάζονται. Η μεγαλύτερη επιρροή όλων είναι το ίδιο το απόλυτο.

Αν δεν υπήρχε η επιρροή του απόλυτου ή η απόλυτη εντύπωση, τότε δεν θα υπήρχε απολύτως τίποτε. Και βέβαια το απόλυτο ποτέ δεν δημιουργήθηκε. Υπάρχει ανέκαθεν.

Οι δεύτερες εντυπώσεις είναι οι ψυχολογικές. Αυτές όταν περνάνε μέσα από τις 5 μας αισθήσεις ,γίνονται τροφή για τα εγώ και με αυτό τον τρόπο δίνουμε ας το πούμε καύσιμο στα ελαττώματα να κινούνται.

Όταν όμως είμαστε συνειδητοί γίνετε μετατροπή των εντυπώσεων με αποτέλεσμα τα εγώ να μην τρέφονται και σιγά σιγά να εξασθενούν.

Αυτά για τώρα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2009, 12:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά δέν έχω καμία αντιπαράθεση σε αυτά,είναι απολύτως σωστά.
Η επιστημη της αφύπνισης.

Τί θα γινόταν αν κάποιος προσπαθούσε απλώς να ζεί στο τώρα,κάθε στιγμή να την βίωνε ώς μοναδική.
Θέλω να πώ,απλώς να είναι συνειδητός και τίποτα άλλο.Με λίγα λόγια να ζεί κάθε στιγμή και να μήν είναι ούτε δευτερόλεπτο μηχανικός(εκτός και άν δουλεύει ώς μηχανικός [:D).Τότε δέν θα συνεβαιναν όλα τα άλλα αυτόματα? Δηλαδή θα αποκτούσε την επίγνωση οτι αυτός είναι που κοιτά και σκέφτεται και γενικά πράτει.Δηλαδή θα ξυπνούσε η συνείδηση επειδή την χρησημοποιεί συνέχεια.

Ειλικρινά δέν ξέρω.Πάντως δέν είναι τυχαίο οτι τις έντονες στιγμές τις θυμόμαστε.Απλώς επειδή η συνείδηση εκείνες τις στιγμές ήταν πιό ενεργή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2009, 13:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=3F_nOs01peA&feature=channel_pageΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mary.ch
Νέο Μέλος

Cyprus
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2009, 16:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mary.ch  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ όλους,
σας διαβάζω εδώ και καιρό αλλά τώρα αποφάσισα και γω να γράψω κάποιες σκέψεις μου αναφορικά με το θέμα. Είχα κάνει αστρική προβολή πριν από αρκετά χρόνια, άθελα μου φυσικά. Ήταν ένα μεσημέρι που ξάπλωσα για ύπνο μετά από μια κουραστική θα έλεγα μέρα, με ψυχολογία υπό το μηδέν. Ήμουνα ντυμένη χαλαρά, ξαπλωμένη ανάσκελα και ήταν σαν να μην ένιωθα το κορμί μου από την κούραση. Μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, ένιωσα να μουδιάζει το σώμα μου όλο και δεν μπορούσα να κινηθώ, σαν να ήμουν παράλυτη. Ακολούθησαν σπασμοί και ίλιγγος. Τότε δεν ξέρω που ακριβώς βρισκόμουνα αλλά είδα το σώμα μου ξαπλωμένο στο κρεβάτι, ακίνητο, στο πρόσωπό μου φαινόταν ζωγραφισμένος ο πανικός και ο φόβος από αυτό που ζούσα. Διάρκησε κάποια δευτερόλεπτα και μάλλον από τον φόβο και την άγνοια για το τι ακριβώς μου συνέβαινε επέστρεψα πίσω στο σώμα μου. Για καιρό φοβόμουν να μιλήσω γι' αυτή την εμπειρία που έζησα μήπως και με περάσουν για τρελή. Το μίλησα μόνο με την μητέρα μου και την αδερφή μου, οι οποίες μου είπαν ότι πρέπει να βγήκα από το σώμα μου και ότι κάποτε παρακολούθησαν μια εκπομπή στην τηλεόραση που μιλούσε γι' αυτό το θέμα. Μπήκα στο διαδύκτιο, ερεύνησα και σιγά σιγά κατανόησα αρκετά όσον αφορά την αστρική προβολή. Μπορώ να πω ότι μετά από αυτό αναθεωρηθήκαν κάποια από τα πιστεύω μου και τις απόψεις μου.
Πολλά βράδυα καθώς κοιμάμαι νιώθω το ίδιο τρέμουλο, μικροσπασμούς, μούδιασμα και νιώθω ότι αν αφεθώ θα βγω από το σώμα μου. Ο φόβος όμως για το άγνωστο, το μεταφυσικό, το μυστήριο με κάνει να διακόπτω με το ζόρι την διαδικασία. Προσπαθώ να αναπνέω βαθιά, να κλείσω με δύναμη τα μάτια, να σηκωθώ από το κρεβάτι για να μην ξανασυμβεί και πάντα συνέρχομαι. Επίσης αποφεύγω να κοιμάμαι ανάσκελα γιατι όσες φορές το έπαθα ήμουν ξαπλωμένη ανάσκελα.
Εδώ και κάποιες μέρες προσπαθώ να ερευνήσω όσο μπορώ, να μάθω κάποια περισσότερα πράγματα γιατί μου έχει μπει το διαβολάκι στο μυαλό και νιώθω να θέλω να ξαναβιώσω αυτή την ανεπανάληπτη εμπειρία. Από την άλλη φοβάμαι!!!
S.O.S. Θα ήθελα κάποια βοήθεια από όλους εσάς που το ζήσατε ξανά και ξανά. Ποιοι οι κινδύνοι; Τι θα μου συμβεί αν αφεθώ; θα μπορέσω να το σταματήσω όποτε θελήσω; θα καταφέρω να επιστρέψω πίσω στο σώμα μου; αν με αγγίξει ο σύντροφός μου άθελα του την ώρα που ξαπλώνει δίπλα μου και η ψυχή μου απουσιάζει τι γίνεται; κάπου διάβασα ότι αν εσύ προκαλέσεις αστρική προβολή είναι σαν ν' ανοίγεις επικύνδυνες πόρτες και πολύ εύκολα βάζεις στην ζωή σου οντότητες κάποιας άλλης διάστασης που ίσως μετά να σε κυνηγούν.. αληθεύει αυτό;
Το ξέρω, ανοίξατε κάποιο άλλο θέμα, το έχετε πει άλλωστε ότι καλύψατε το θέμα με την αστρική προβολή, αλλά έλα που σας χρειάζομαι τώρα!!! Εδώ που γράφω νιώθω ότι είμαι εκτός τόπου και χρόνου αλλά pleeease. Μια μικρή καθοδήγηση και δεν θα ξαναενοχλήσω.
Συγνώμη αν σας κούρασα!!!
Τα φιλιά και την αγάπη μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ensiferum
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2009, 17:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ensiferum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά το μόνο λάθος είναι ότι το γραψες σε λάθος τόπικ. Εδώ είναι η ΑΠ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10232

Φαντάζομαι ότι προσωρινά μπορούμαι να απαντήσουμε εδώ.

Το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, είναι ότι οι πιθανότητες κινδύνου είναι πολύ ελάχιστες. Το θέμα είναι να νιώθεις εσύ έτοιμη να βγεις από το σώμα σου.

Πιστεύω επίσης ότι θα μπορέσεις να το σταματήσεις απλά και μόνο με τη θέληση σου.

Αν σε αγγίξει κάποιος την ώρα που είσαι εξω από το σώμα σου, είναι πολύ πιθανό απλά να γυρίζεις σ'αυτό.

"When one person suffers from a delusion it is called insanity; when many people suffer from a delusion it is called religion."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ensiferum
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2009, 12:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ensiferum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βασικά το μόνο λάθος είναι ότι το γραψες σε λάθος τόπικ. Εδώ είναι η ΑΠ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10232

Φαντάζομαι ότι προσωρινά μπορούμε να απαντήσουμε εδώ.

Το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, είναι ότι οι πιθανότητες κινδύνου είναι πολύ ελάχιστες. Το θέμα είναι να νιώθεις εσύ έτοιμη να βγεις από το σώμα σου.

Πιστεύω επίσης ότι θα μπορέσεις να το σταματήσεις απλά και μόνο με τη θέληση σου.

Αν σε αγγίξει κάποιος την ώρα που είσαι εξω από το σώμα σου, είναι πολύ πιθανό απλά να γυρίζεις απευθείας σ'αυτό.

"When one person suffers from a delusion it is called insanity; when many people suffer from a delusion it is called religion."


"When one person suffers from a delusion it is called insanity; when many people suffer from a delusion it is called religion."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ensiferum
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2009, 17:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ensiferum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για το διπλό ποστ. Δεν είχε ετικέτες, δεν ήξερα πως να κάνω edit και καταλάθος πάτησα quote...

"When one person suffers from a delusion it is called insanity; when many people suffer from a delusion it is called religion."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 15:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Το ταξίδι για το απόλυτο είναι ένα ξύπνημα από ένα όνειρο σε ένα άλλο. Κάθε φορά και πιο λεπτεπίλεπτο. Στο τέλος δεν υπάρχει ούτε ονειρευμένος ούτε όνειρο αλλά το ΕΙΝΑΙ.

Για έναν άνθρωπο που αφυπνίζετε στο αστρικό χωρίς να εξασκεί την αφύπνιση της συνείδηση μέσα στην καθημερινότητα, τότε αυτός ο κόσμος , ο αστρικός, γινετε πολύ απατηλός και γοητευτικός.

Η γοητεία για την συνείδηση είναι φυλακή.

Σε ένα επίπεδο πιο πάνω δηλ. στο νοητικό η πλάνη είναι μεγαλύτερη και η γοητεία δυνατότερη.

Τι δεν μπορεί να φτιάξει ένα μυαλό;

Θες ένα ωραίο τοπίο με βουνά και θάλασσες με εξωτικά πουλιά. Πολύ εύκολο. Μια καλή συγκέντρωση και ένα καθαρός οραματισμός μπορούν να το αναπαράγουν.

Φαντάζεσαι πως είναι το φωτισμένο κενό; Θα το έχεις. Φαντάζεσαι πως είναι η φώτιση κα αυτό ο νους θα το φτιάξει. Είναι ο καλύτερος μάστορας και ο μεγαλύτερος κατεργάρης του σύμπαντος.

Όμως το ΕΙΝΑΙ ,η φώτιση ή η εμπειρία του μποτισιτα ή της Ουσίας δεν ανήκουν στο νου.

Όταν ο νους σιωπά και δεν υπάρχει σε κανένα υπο-επίπεδο του νου η παρά- μικρότερη κίνηση, τότε ο νους φεγγοβολά στην ιδία του την φωτεινή ενεργεία που είναι η αιτία όλων των περιεχομένων του.

Η συνείδηση ελεύθερη από την οποιαδήποτε ταύτιση και κίνηση που είναι έξω από αυτήν ,επιστρέφει στον εαυτό της και αποκτά επίγνωση της παρουσίας της μέσα σε ένα αιώνιο τώρα.

Αν κάποιος έχει κατασκευάσει τα ανώτερα υπαρξιακά σώματα τότε αυτή η εμπειρία αποκρυσταλλώνετε και αποκτά ένα πραγματικό και μόνιμο κέντρο βαρύτητας.

Αλλιώς όταν αυτή η εμπειρία τελειώσει, τα εγώ και τα ελαττώματα ξανά επιστρέφουν και για να απόκτηση κάποιος την εμπειρία της παρουσίας της ουσίας πρέπει να ξεκινήσει πάλι από το μηδέν.

Όμως αυτή η εμπειρία έστω και παροδική δίνει δύναμη στον αναζητητή για να προχωρήσει στο μεγάλο έργο.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 13:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι..
αλλα πώς το πετυχαίνει κανείς αυτό?
άκουσα έναν "γκουρού" να λέει οτι του παίρνει δύο μέρες διαλογισμό για να το καταφέρει...

μπορείς ί σε θεωρητική πλευρά να μας εξηγήσεις τι συμβαίνει κ δημιουργόνται τα ανώτερα σώματα?(αν μπορείς εννοείται)

http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=RA0xEZcfAuAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 14:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Πολύ απλά.. ανεβαίνει η Κουνταλινη

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 15:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την διμηουργεία ηλιακών σωμάτων ανεβαίνει η κουνταλίνη.
Επίσης όμως για να βιώσουμε την αφύπνιση της συνείδησης πρέπει να ανεβεί η κουνταλίνη.


quote:
ναι..
αλλα πώς το πετυχαίνει κανείς αυτό?
άκουσα έναν "γκουρού" να λέει οτι του παίρνει δύο μέρες διαλογισμό για να το καταφέρει...

Ο Δάσκαλος Nithyananda μπορεί να σου αφυπνίσει την συνείδηση σε δύο μέρες,αλλά πρέπει να είσαι κοντά του στην Ιδνία.Έχει αφυπνίσει χιλιάδες άτομα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 15:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως αυτή η εμπειρία έστω και παροδική δίνει δύναμη στον αναζητητή για να προχωρήσει στο μεγάλο έργο.

Απ' ότι έχω διαβάσει το σαμάντι δέν είναι μια παροδική εμπειρία.
Ανεβάζει την συνείδηση απο το νοητικό στο αιτιατό σώμα.
Όλα αλλάζουν.Επίσης στο σαμάντι γίνεται η ενοποιήση της ουσίας,της ψυχής.Αν κάποιος καταφέρει σαμάντι,ανοίγει το τρίτο μάτι και είναι ικανός να μεταβαίνει σε όποιο σώμα θέλει,όποτε θέλει.

Δέν τα λέω εγώ αυτά αλλά οι Δάσκαλοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 15:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά διάβαζα κάπου πριν λίγο. Οτι ο άνθρωπος είναι μια σειρά απο ενωμένες ουσίες. Οτι ας πούμε είναι ενα μια ένωση οντοτήτων δε ξέρω πώς να το θέσω αλλιώς που εκφράζονται απο μια συνειδηση(τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα). Και σκεφτόμουνα μήμπως έχει να κάνει και μ'αυτό. Δηλαδη να είναι οι "οντοτητες" που συντάσουν αυτο που λέμε άνθρωπο ή άτομο διαιρεμένες στα δύο(θηλυκό αρσενικό) και να πρέπει να ενωθούν(ίσως σε μια άλλη διάσταση αυτό να συμβαίνει πιο άμεσα).
Για να καταλάβεται τι εννοω ιδού το κείμενο

Thy soul is constituted of the agglomerate essences of all the
individual consciousnesses composing thy system. It has, then,
grown,--evolving gradually from rudimentary entities, themselves
evolved by polarisation from mineral and gaseous matter. And these
entities combine and coalesce to form higher entities, the combined forces of their manifold consciousnesses polarising and centralising so as to form the human soul. In the same way, the souls of the planets...

Μεταφραση(ελεύθερη):
η ψυχή σου αποτελείται απο τις συσσωρευμένες ουσίες όλων των ατομικων συνειδήσεων που συνθέτουν το σύστημα σου.
ωριμασμένες, εξελισόμενες σταδιακά απο βασικές(ή στοιχειώδεις) οντότητες που οι ιδιες εξελιχθηκαν απο την πολικότητα απο ορυκτή σε αέρια ύλη. Και αυτές οι οντότητες συνδιαζονται και συνασπίζονται για να συνθέσουν ανώτερες οντότητες,(ανώτερα σώματα?) οι ενωμένες αυτές δυνάμεις της πολυπλευρης συνείδησεος τους, πολώνονται και επικεντρώνονται,(ή αποκτούν κοινό κέντρο) ωστε να συνθέσουν την ανθρώπινη ψυχή. Κατα τον ίδιο τρόπο οι ψυχες τον πλανητών...(συνεχίζεται)

Anna Kingsford, θεοσοφίστρια

http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=RA0xEZcfAuAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 22:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22 Επίσης όμως για να βιώσουμε την αφύπνιση της συνείδησης πρέπει να ανεβεί η κουνταλίνη.

Δεν είναι απαραίτητο. Εμείς ερχόμαστε με ένα 3% το λιγότερο, ελεύθερη ουσία. Αυτήν μπορούμε να βιώσουμε και να την αφυπνίσουμε. Λέγετε αλλιώς και Μποτισιτα. Το δεσμευμένο ποσοστό λέγετε Μπουδατα. Αυτό πρέπει να το ελευθερώσουμε και να το αφυπνίσουμε επίσης.

Όσο για το Σαμαντι σου ειχα πει ότι :

Στον ινδουισμό υπάρχουν τριών ειδών ΣΑΜΑΝΤΙ.

Το ΣΑΧΑΤΖΑ ΝΙΡΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ

Σαχατζα σημαίνει «φυσικό» και Νιρβικαλπα «μη διαφορές»
Αυτή είναι η κατάσταση του γνώστη που έχει εξαφανίσει τα εγώ του.
Σε αυτήν την κατάσταση ο γνώστης έχει μόνιμη επίγνωση του ΕΑΥΤΟΥ του. Δηλαδή έχει αυτοπραγματωθει.

Ένας γνώστης σε αυτή την κατάσταση είναι ικανός να λειτουργεί μέσα στον κόσμο όπως ένας συνηθισμένος άνθρωπος.
Γνωρίζοντας ότι είναι ο εαυτός του δεν βλέπει καμιά διάφορα ανάμεσα στον εαυτό του και τον κόσμο.

Για ένα τέτοιο άτομο το κάθε τι είναι μια εκδήλωση του αδιαίρετου ΕΑΥΤΟΥ.

ΚΕΒΑΛΑ ΝΙΡΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ
Στο Σαμαντι αυτό υπάρχει μια κατάσταση προσωρινής αλλά αβίαστης αυτό- επίγνωσης όμως το εγώ δεν εξαφανιστεί και επίσης υπάρχει απώλεια της σωματικής συνείδηση. Όταν η σωματική συνείδηση επιστρέφει τα εγώ ξανά- εμφανίζονται!

ΣΑΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ
Στην κατάσταση αυτή η αυτό- επίγνωση διατηρείτε με συνεχή προσπάθεια. Όταν η προσοχή μειώνεται η αυτό- επίγνωση συσκοτίζεται!

Όπως βλέπεις το να εισέρθει κάποιος στα δυο τελευταία Σαμαντι δεν εξαλείφει τα εγώ και φυσικά δεν αυτό- πραγματώνετε.
Οπότε, μπορείς να κανείς διαλογισμό και να εισέρχεσαι στην κατάσταση της αυτό-επίγνωσης αλλά δεν εξαλείφεις τα εγώ!!

Αυτή η μη εξάλειψη των εγώ σε κρατά μακριά από την Αυτοπραγμάτωση.
Για αυτό ο δάσκαλος Σαμαελ έχει δώσει τους τρεις παράγοντες της επανάστασης της συνείδησης.

Δουλεύοντας παράλληλα με αυτούς τους παράγοντες αφυπνίζουμε την συνείδηση για να μπορούμε να βλέπουμε και να κατανοούμε τα εγώ .
Να κατασκευάζουμε τα ανώτερα υπαρξιακά σώματα έτσι ώστε σύμφωνα με της αξίες της καρδιάς να ανέβει η Κουνταλίνι και να εξαλείφουμε τα εγώ.

Και θυσία γιατί θυσιάζουμε τα «κατώτερα» για να μετατραπούν σε ανώτερα και επίσης θυσία ως προς την ανθρωπότητα.

Αν δεν φτιάχνουμε τα ανώτερα υπαρξιακά σώματα όπως είναι το ζωτικό. το αστρικό, το νοητικό το αιτιατό, δεν μπορεί να ανέβει η κουνταλινι.
Αυτό που γίνετε είναι να ανεβαίνουν ας πούμε σπινθήρες και να έχουμε διάφορες εμπειρίες, αλλά δεν ανεβαίνει η φωτιά!

Αν δεν εξαλείφουμε τα εγώ ,τότε μπορούμε να μπαίνουμε σε καταστάσεις πνευματικές αλλά όταν αυτές σαν εμπειρία σταματάνε, τα εγώ επανέρχονται. Ακριβώς αυτή είναι η διάφορα .Και αυτό που θέλουμε να επιτύχουμε είναι η αποκρυστάλλωση της «Ουσίας» και ο τέλειος καθαρισμός από τα εγώ!

Μπορεί κάποιος να έχει δουλέψει σε προηγούμενες ζωες και να έχει κατασκευασμένα τα ανώτερα ηλιακά σώματα. Τότε η κουνταλινι σύμφωνα με τα πανάρχαια συστήματα ανεβαίνει.

quote:
Ο Δάσκαλος Nithyananda μπορεί να σου αφυπνίσει την συνείδηση σε δύο μέρες,αλλά πρέπει να είσαι κοντά του στην Ιδνία. Έχει αφυπνίσει χιλιάδες άτομα.

Αυτό μου φαίνεται κάπως. Σε βάζει να σκεφτείς «αφού η αφύπνιση δεν είναι κάτι που πρέπει να προσπαθήσω τότε οι δάσκαλοι γιατί δεν εμφανίζονται και με λίγη υπομονή και προσπάθεια γυρνώντας στις γειτονιές μας να μας αφυπνίσουν και να γίνει ο κόσμος μας καλύτερος.»

Γιατί ο Χριστός ,ο Κρισνα , ο Έρμης ο τρισμέγιστος, και πολλοί άλλοι δεν αφύπνισαν με την θέληση τους τους ανθρώπους αλλά έπρεπε οι άνθρωποι να προσπαθήσουν για να το επιτύχουν.

Γιατί αυτος ο Nithyananda δεν πάει στον πλανητάρχη να του αφύπνιση την συνείδηση.

Μπορεί όμως να συμβεί κάποιος να είναι πολύ έτοιμος και όταν έρθει σε επαφή με της δονήσεις του δασκάλου να γίνει μια αλλαγή.Ειναι σαν να έχουμε ένα πανί μούσκεμα στην βενζίνη και το φέρνουμε σε επαφή με την φωτιά!

Επίσης κάτι άλλο που μπορεί να γίνει είναι να σου δώσει κάτι από την ατμόσφαιρα του δηλ την αύρα του στην δικιά σου ατμόσφαιρα και αυτό να λειτουργήσει σαν μια ώθηση για την συνείδηση.

Αλλά να σου αφυπνίζετε η συνείδηση έτσι όπως το καταλαβαίνω. μου φαίνεται περίεργο, εκτός αν εννοείς ή εννοούν κάτι άλλο λέγοντας "αφύπνιση"

Αυτά για τώρα

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde αν προλάβω θα σου απαντήσω αύριο .

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 22:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό μου φαίνεται κάπως. Σε βάζει να σκεφτείς «αφού η αφύπνιση δεν είναι κάτι που πρέπει να προσπαθήσω τότε οι δάσκαλοι γιατί δεν εμφανίζονται και με λίγη υπομονή και προσπάθεια γυρνώντας στις γειτονιές μας να μας αφυπνίσουν και να γίνει ο κόσμος μας καλύτερος.»

Γιατί ο Χριστός ,ο Κρισνα , ο Έρμης ο τρισμέγιστος, και πολλοί άλλοι δεν αφύπνισαν με την θέληση τους τους ανθρώπους αλλά έπρεπε οι άνθρωποι να προσπαθήσουν για να το επιτύχουν.

Γιατί αυτος ο Nithyananda δεν πάει στον πλανητάρχη να του αφύπνιση την συνείδηση.

Μπορεί όμως να συμβεί κάποιος να είναι πολύ έτοιμος και όταν έρθει σε επαφή με της δονήσεις του δασκάλου να γίνει μια αλλαγή.Ειναι σαν να έχουμε ένα πανί μούσκεμα στην βενζίνη και το φέρνουμε σε επαφή με την φωτιά!

Επίσης κάτι άλλο που μπορεί να γίνει είναι να σου δώσει κάτι από την ατμόσφαιρα του δηλ την αύρα του στην δικιά σου ατμόσφαιρα και αυτό να λειτουργήσει σαν μια ώθηση για την συνείδηση.

Αλλά να σου αφυπνίζετε η συνείδηση έτσι όπως το καταλαβαίνω. μου φαίνεται περίεργο, εκτός αν εννοείς ή εννοούν κάτι άλλο λέγοντας "αφύπνιση"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 22:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό μου φαίνεται κάπως. Σε βάζει να σκεφτείς «αφού η αφύπνιση δεν είναι κάτι που πρέπει να προσπαθήσω τότε οι δάσκαλοι γιατί δεν εμφανίζονται και με λίγη υπομονή και προσπάθεια γυρνώντας στις γειτονιές μας να μας αφυπνίσουν και να γίνει ο κόσμος μας καλύτερος.»

Γιατί ο Χριστός ,ο Κρισνα , ο Έρμης ο τρισμέγιστος, και πολλοί άλλοι δεν αφύπνισαν με την θέληση τους τους ανθρώπους αλλά έπρεπε οι άνθρωποι να προσπαθήσουν για να το επιτύχουν.

Γιατί αυτος ο Nithyananda δεν πάει στον πλανητάρχη να του αφύπνιση την συνείδηση.


Πώς είναι δυνατόν να το λές αυτό?ξέρεις οτι τίποτα δέν γίνεται χωρίς την συγκατάθεση του άλλου,οι Δάσκαλοι ποτέ δέν παρεμβαίνουν στην ελεύθερη βούληση.Αφου έχουν τεράστιες δυνάμεις,τι τους εμποδίζει να το κάνουν?Αμα ήταν έτσι θα ήμασταν στον παράδεισο τώρα,ομως προφανώς υπάρχει σκοπός σε κάθε ζωη που υπάρχει,δέν γεννήθηκαν όλοι για να αφυπνιστούν,δέν έχουν φτάει όλοι σε αυτό το στάδιο.Μα τί σου λέω αυτά τα ξέρεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 07:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Μα για αυτό το λέω, λόγω της ελεύθερης βούλησης.

quote:
Ο Δάσκαλος Nithyananda μπορεί να σου αφυπνίσει την συνείδηση σε δύο μέρες,αλλά πρέπει να είσαι κοντά του στην Ιδνία.Έχει αφυπνίσει χιλιάδες άτομα.

Έτσι όπως το γραφείς είναι σαν να παρακάμπτετε η ελεύθερη βούληση και το μονό που χρειάζεται κάποιος ειναι να πάει δυο μέρες στην Ινδία και …ουπς!! αφύπνιση.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 11:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρωνίες.Δέν είναι και το πιό σοφό να ειρωνεύσαι έναν Δάσκαλο.
Βασικά δέν είναι δυο μέρες μόνο,είναι ένα πρόγραμμα που διαρκεί 21 μέρες.Προσωπικά δέν ξέρω τί ακριβώς γίνεται δέν έχω πάει.Αλλά προφανώς δέν είναι όλοι στο ίδιο στάδιο.

Όντως μοιάζει λίγο περίεργο.Αλλά μήν ξεχνάμε οτι η ανθρωπότητα είναι στα τελευταία της.Παλιά ήταν πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα.

quote:
Έτσι όπως το γραφείς είναι σαν να παρακάμπτετε η ελεύθερη βούληση και το μονό που χρειάζεται κάποιος ειναι να πάει δυο μέρες στην Ινδία και …ουπς!! αφύπνιση.

Εδώ είναι θέμα εμπιστοσύνης.Αφήνεσαι και δέν κάνεις τίποτα,απλώς κάθεσαι,το πιό εύκολο πράγμα,που όμως κανείς δέν έχει μάθει.

Πόσο εύκολο είναι να σταματήσει κάποιος τον νού του?

Αν φύγει απο την πόλη (λόγω θορύβου) και κλειστεί σε μια σπηλιά και απι σαράντα χρόνια διαλογίζεται πιστά,τότε ναί ίσως να σταματήσει επιτέλους τον νού.Δέν είναι πολύ πιο απλό να στο κάνει ένας Δάσκαλος?

Η μεγαλήτερη ευλογία είναι να μπορεί κάποιος να είναι δίπλα σε έναν Δάσκαλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 13:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει ειπωθεί: "Όταν ο μαθητής είναι έτοιμος ο δάσκαλος εμφανίζεται".

Ποιός είναι ο μαθητής;
Πότε είναι έτοιμος;
Ποιός είναι ο δάσκαλος;

Ας αναρωτηθούμε.

Άποψη μου είναι πως αν δεν αποκτήσουμε την ικανότητα της μάθησης τότε όποιον Μεγάλο και αν είχαμε δίπλα μας, δεν θα μαθαίναμε τίποτα. Ακόμα, τολμώ να πω, πως αν είχαμε πραγματικά κάτι παραπάνω να παρούμε και θα βοηθιόμασταν από αυτό, οι Δασκάλοι που εμφανίστηκαν στην ιστορία της ανθρωπότητας θα ήταν εδώ "μαζί" μας.

Ένα παράδειγμα για το πααραπάνω είναι το εξής:

Πάρτε έναν καθηγητή Μαθηματικών από το ΜΙΤ ο οποίος είναι αυθεντία στον μαθηματικό λογισμό και βάλτε τον σε μια αίθουσα με ένα παιδί του δημοτικού. Είναι φανερό πως η τρομερή σε ποσότητα και ποιότητα γνώση του καθηγητή είναι άχρηστη για το παιδί. Αυτό δεν έχει ακόμα την ικανότητα να μάθει από τον καθηγητή.

Το να αποκτήσουμε αυτήν την ικανότητα είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα και κανείς δεν μπορεί να το κάνει για εμάς.

Είναι σαν να θες εσύ να μάθεις να κολυμπάς, και αντί να προπονήσαι εσύ, προπονούμε εγώ. Εσύ ποτέ δεν θα μάθεις.

Edited by - Chela on 29/05/2009 13:27:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 15:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας

Φίλε alex22

Δεν ειρωνεύτηκα κανέναν δεν το έχω κάνει και ούτε θα το κάνω. Μπορεί να γίνομε σκληρός αλλά δεν ειρωνεύομαι.

Πολύ ωραία τα είπες φίλη Chela.


quote:
Αν φύγει απο την πόλη (λόγω θορύβου) και κλειστεί σε μια σπηλιά και απι σαράντα χρόνια διαλογίζεται πιστά,τότε ναί ίσως να σταματήσει επιτέλους τον νού.Δέν είναι πολύ πιο απλό να στο κάνει ένας Δάσκαλος?

Το να σταματήσεις τον νου δεν είναι και το κυριότερο. Για κάποιων που δεν εξαλείφει τα εγώ είναι σαν να πατάς την παύσει από ένα cd , το τραγούδι σταματάει, μετά όμως το τραγούδι παίζει και πάλι.

Αυτό μπορεί να είναι ένα ψυχολογικό τραγούδι ή ακόμα και ο ίδιος ο ψυχολογικός εαυτός που είναι φτιαγμένος από τις ψευδείς εντυπώσεις που έχουμε για το ποιοι είμαστε και για το πώς είναι τα πράγματα.

Το να πάμε σε ένα βουνό και να φύγουμε από τους άλλους θα είχε επιτυχία όταν δεν θα περνάμε τους άλλους μαζί μας δηλ μέσα μας.

Στην σιωπή του βουνού η φασαρία θα είναι μεγαλύτερη. Όλοι η κοινωνία θα είναι εκεί και θα παλεύει μέσα μας μαζί με όλες μας τις πεποιθήσεις και τις καταβολές ,με όλα τα εγώ. Πραγματικό κομφούζιο.

Το μυαλό μας θα είναι το πιο ανήσυχο μέρος του κόσμου. Πόσο έτοιμος είναι κάποιος για αυτό.

Καμιά φόρα φανταζόμαστε ότι θα καταφέρναμε να φωτιστούμε αν είχαμε τις κατάλληλες και ιδανικές συνθήκες.
Όνειρα απατηλά και αποφυγή από την πραγματικότητα. Αν μας πάνε σε αυτό που θεωρούμε ιδανικό.. μάλλον θα τρελαθούμε.

Η πραγματικότητα είναι εδώ και η αλήθεια επίσης. Η καλύτερη στιγμή είναι τώρα. Και δεν χρειάζεται να πάμε πουθενά επειδή «ΑΥΤΟ» είναι ήδη εδώ.

Η κοινωνία και οι άλλοι είναι ο μεγαλύτερος δάσκαλος για αυτόν που μπορεί να μάθει, επειδή οι άλλοι έχουν κάτι μας δείξουν από αυτό που νομίζουμε ότι είμαστε.

Τα ελαττώματα τους, τα λάθη τους, τα πάθη τους, είναι βαθιά μέσα μας. Και οι άλλοι μπορούν να μας βγάλουνε αυτά τα ελαττώματα για να τα δούμε.

Να τα δούμε , να τα κατανοήσουμε ,και να τα εξαλείψουμε. Το να πάμε σε μια σπηλιά και να σταματήσουμε τον νου δεν έγινε και τίποτα ενώ τα εγώ παραμένουν.

Υπάρχουν όμως η περίπτωση κάποιος να είναι ένα βήμα πριν από την μεταμόρφωση. Σε αυτές τις περιπτώσεις τα πράγματα είναι διαφορετικά.
Ο καθένας έχει τον δικό του δρόμο επειδή εαυτός ο δρόμος είναι φτιαγμένος από τα δικά μας εμπόδια.

Δεν ξέρω γιατί αλλά μου ηρθε στο μυαλό μια αστεία ιστορία θα σας την πω.

Μια φορά ήταν ένας εισπράκτορας ο οποίος ήταν πολύ σκληρός άνθρωπος και κακός. Συνέχεια έβριζε και κατηγορούσε. Έκανε την ζωή των άλλων ένα μαρτύριο.

Ξαφνικά μια μέρα πέφτει και χτυπάει το κεφάλι του. Από τότε έγινε άλλος άνθρωπος. Έγινε πολύ καλός ,ευγενικός σχεδόν ένας άγιος. Πολλοί είπαν ότι φωτίστηκε. Τότε κάποιοι προσπάθησαν να τον μιμηθούν για να επιτύχουν την φώτιση χτυπώντας τα κεφάλια τους στον τοίχο.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 22:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά όλα είναι θέμα ετιμότητας.Πιστεύω αυτό αποκτιέται απο εμπειρίες.

Ωραίο το παράδειγμα με τον μαθηματικό φίλη chela.

Φίλε υπηρέτη σκέψου οτι άν κάποιος κλεινόταν σε κάποια σπηλιά δέν θα τον ενοχλούσε τίποτα(τα συναισθήματα και οι σκέψεις θα απομακρύνονταν απο αυτόν αφού θα έχανε την επαφή με τους άλλους,άρα θα γαλήνευε.).Το κατα πόσο θα άντεχε είναι δικό του θέμα αλλά εδω πέρα μιλάμε για αποφασιστικότητα.Δέν πάει ο καθένας να κάνει κάτι τέτοιο.Πιστεύω οτι τα εγώ θα έπεφταν.(Ξέρω οτι ο Δασκαλος ιλλαρίων βρήκε την φώτιση σε μια σπηλιά,όπως και ο Βούδας Γκοατάμα κάπου μόνος του, φένεται πως τα απομακρυσμένα μέρη απο την κοινότητα είναι για τους πολύ μεγάλους.)

Όπως ξέρουμε τα εγώ είναι οι επιθυμίες μας,βρίσκονται στο κατώτερο αστρικό σώμα και έλκουν τα κατώτερα μέρη του κατώτερου νού,του συγκεκριμένου νου,σε μερικούς διεφθαρμένους τα εγώ ελέγχουν πλήρως το νοητικό σώμα.Γενικά οι άνθρωποι λειτουργούν με τις παρορμήσεις των εγώ.Για να τα ικανοποιήσουν χρησημοποιούν τον νού.Τον κατευθήνουν εκεί που θέλουν,(π.χ. η σεξουαλική φαντασίωση,τί θα έκανε αυτό το εγώ χωρίς την ικανότητα του νού να φαντάζεται?πολύ απλά θα πέθαινε, δέν θα υπήρχε.)Οπότε πιστεύω οτι ο διαχωρισμός του αστρικού απο τον νού είναι αναγκαίος.

Εχω μια δύσκολη ερώτηση εδώ.Η ουσία πού ακριβώς βρίσκεται?Στην επίφυση?Στο αστρικό σώμα ή στο νοητικό σώμα?Αυτό το περίφημο 3% ελεύθερης ουσίας τέλος πάντων.Εγώ πάντως έχω ακούσει όλες τις εκδοχές.Μυστήριο.

Και κάτι άλλο, το 97% τις κοιμώμενης ουσίας λογικά βρίσκεται στο αιτιατό σώμα και ονομάζεται απο τους θεοσοφιστές Ανώτερος εαυτός,απο τους γνωστικούς ονομάζεται απλώς το ΕΙΝΑΙ.

Αν είναι έτσι τότε γιατί λέμε οτι πρέπει να σκοτώσουμε τα εγώ για να ελευθερώσουμε την ουσία?Αφού τα εγώ βρίσκονται στο αστρικό και η ουσία στο αιτιατό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 23:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα λεγα στη καρδιά. Κατα τα άλλα γιατι μην υπάρχει λιγη κ στο υπόλοιπο σωμα.

http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=RA0xEZcfAuAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy