ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2009, 10:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Μολονότι είμαι νέος στο Forum και μολονότι διεξάγετε μία
συζήτηση που κρατά κοντά 6 μήνες (στην οποία έχουν ειπωθεί
πολλά ενδιαφέροντα και η οποία έχει, ως ένα σημείο, εξαντληθεί)
και δεν είναι ίσως ευγενικό να παρεμβαίνω τώρα, μετά από τόσο
καιρό, θα ήθελα παρ' όλα αυτά (επειδή το θέμα είναι πολύ
σοβαρό) να κάνω ένα σχόλιο (όχι να εμπλακώ στην συζήτηση).

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
Η Συνείδηση Είναι Μία, Ένας "Ενιαίος Χώρος" Εντός του Οποίου
είναι δυνατές όλες οι "υποκειμενικές" και "αντικειμενικές"
διαφοροποιήσεις. Η άμεσα δοσμένη συνείδηση (όλοι εμείς)
είναι κατ' ουσίαν η Μία Συνείδηση: Η διαφοροποίηση από την
Ενότητα, η δημιουργία ενός υποκειμένου, ενός εγώ, ενός
συμπλέγματος αντιλήψεων, είναι κατά βάση απατηλή.
Η Πραγματικότητα (η Αντίληψη της Πραγματικότητας) είναι πάντα
δυνατή γιά την συνείδηση (είναι μία δυνατότητα) αλλά συνήθως
η συνείδηση απορροφιέται στην ψυχονοητική ροή, ζώντας ένα
συνειδητό όνειρο. Η Απόσπαση της συνείδησης από όλη αυτή
την μάταιη δραστηριότητα οδηγεί στην Αποκάλυψη της
Πραγματικότητας, στην Ενότητα, στο Ενιαίο Της Συνείδησης,
(αυτό που η θρησκείες ονομάζουν νιρβάνα, μόκσα, καϊβαλγία,
σατόρι, φανά φι' Λαχ, θέωση, κλπ).
Όλα αυτά δεν είναι θεωρίες κι ούτε μπορούν να αποδειχτούν
σε διανοητικό επίπεδο. Ο μόνος δρόμος είναι να το βιώσεις:
ή το βιώνεις ή δεν το βιώνεις, όλα τα άλλα είναι φλυαρία
του νου.
Υπήρξαν άνθρωποι που το έκαναν, ο Βούδας, ο Σανκάρα,
ο Ιησούς, ο Πλάτων, ο Πλωτίνος και πολοί άλλοι κι ο μόνος
δρόμος που υπέδειξαν όλοι αυτοί είναι ο δρόμος του βιώματος.
Αφού έστω κι ένας άνθρωπος το πραγματοποίησε αυτό σημαίνει
ότι είναι στην "ανθρώπινη φύση", μία δυνατότητα. Είναι σαν το
βιολογικό ωρίμασμα: ο άνθρωπος ξεκινά από έμβρυο, γεννιέται,
μεγαλώνει, ωριμάζει και "τελειώνει". Το ίδιο συμβαίνει και
σε πνευματικό επίπεδο: Η συνείδηση ξεκινά από την προγεννητική
σύγχιση, αυυτοσυνειδητοποιείται, εξελίσσεται, ωριμάζει και
κάποια στιγμή κουράζεται από όλη αυτή την μάταιη δραστηριότητα
της σκέψης και τα απορίπτει όλα αυτά και φτάνει φυσιολογικά
στην Φώτιση. Σε κάθε χρονική στιγμή δεν βρίσκονται όλοι στο
ίδιο στάδιο ωρίμανσης. Υπάρχουν και εμβρυα και νέοι και ώριμοι
και φωτισμένοι.
Είτε το θέλουμε είτε όχι είμαστε αυτό που είμαστε, το Είναι,
ανήκουμε στο Είναι (έχουμε συνείδηση του Είναι, έστω και
σε εμβρυώδη κατάσταση). Αυτή η Αντίληψη (η άμεσα δοσμένη
συνείδηση που είμαστε), είτε το θέλουμε, είτε όχι, θα Διευρυνθεί
κάποτε και θα φτάσουμε στην Πλήρη Αντίληψη της Πραγματικότητας.
Αν κάποιος προβληματίζεται για αυτά τα θέματα σημαίνει ότι είναι
ώριμος να ανοίξει ένα δρόμο, να σπάσει το τσόφλι της αυταπάτης
και να βγει στο φως της Πραγματικότητας. Μπορεί να βοηθηθεί από
διδασκάλους ή άτομα (χωρίς να αφήνει να τον εξαπατούν) ή να
στραφεί Εντός και να δεχτεί το Φως της Εσωτερικής Πραγματικότητας,
του Είναι, του Είναι που βρίσκεται στην βάση κάθε ύπαρξης.
Μπορεί κάποιος να επιταχύνει την φυσιολογική πνευματική ωρίμανση
με τον Διαλογισμό: Διαλογισμός δεν είναι τεχνική, διαδικασία
κι όλα αυτά - όλα αυτά είναι διανοητικές δραστηριότητες. Διαλογισμός
είναι να πας πέρα από την μάταιη δραστηριότητα του νου. Έτσι το
ορίζει ο Πανταζάλι στο Γιόγκα σούτρα, έτσι το αντιλαμβάνεται
ο Κρισναμούρτι που μιλά γιά τον "ήσυχο νου", έτσι το προσδιορίζουν,
αιώνες τώρα, οι δάσκαλοι του Ζεν που μιλούν γιά το γου-σιν,
τον μη-νου, την σιωπή του νου...

ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ "ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ"
Κατά την ταπεινή μας γνώμη ο φίλος "Ένας Υπηρέτης", τόσο καιρό
τώρα, τοποθετεί το θέμα στην σωστή του βάση και σωστά επαναφέρει
ξανά και ξανά το θέμα σε πρακτικό επίπεδο, πέρα από την μάταιη
διανοητική δραστηριότητα και σωστά σημειώνει ότι κινούμαστε
συνέχεια στην περιφέρεια των πραγμάτων χάνοντας συνεχώς την άμεση
εμπειρία της αυθόρμητης επίγνωσης της παρουσίας της συνείδησης
(του Είναι, του Είναι που είμαστε, είτε το θέλουμε, είτε όχι - θα
λέγαμε εμείς).
Αγαπητέ φίλε "Ενας Υπηρέτης" διακρίνουμε είτε ότι έχετε εμπειρία,
είτε ότι "προσανατολίζεστε" προς αυτό το σταμάτημα της
δραστηριότητας του νου, στην Βίωση του Είναι. Εκείνο που θα θέλαμε
εμείς (ίσως και άλλοι) είναι αυτό: Αν έχετε καταχωρίσει κάποιο
κείμενο στο διαδίκτυο όπου παρουσιάζετε την Αντίληψή σας πιό
συγκροτημένα (γιατί σε ένα ζωντανό διάλογο αυτό γίνεται
αποσπασματικά) να μας το "υποδείξετε", ή αν έχετε κάποιο τέτοιο
κείμενο στο προσωπικό σας αρχείο να μας το στείλετε στο email:
wholemind@gmail.com, θα το θεωρούσαμε μεγάλη τιμή.

ΚΙ ΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΧΟΛΙΟ
Πιστεύουμε ότι ο φίλος "Ενας Υπηρέτης" είναι απόλυτα σαφής
κι απορούμε γιατί δεν γίνεται κατανοητός. Από όλη αυτή την
συζήτηση αποκομίζουμε μία αντίληψη που θιμίζει πολύ τον
Μουλά Νασρεντίν: Ο Νασρεντίν έψαχνε ένα βράδι κάτω από το
φανάρι του δρόμου, κοντά στο σίτι του. Κάποιος γείτονας
ενδιαφέρθηκε να τον ρωτήσει:
- Τικάνεις εκεί Μουλά;
- Έχασα τα κλειδιά μου και κλείστηκα έξω από το σπίτι, απάντησε ο Μουλάς
- Και καλά, που τα έχασες; απόρησε ο γείτονας.
- Να, εκεί, εξω από το σπίτι.
- Κι αφού τα έχασες εκεί, γιατί ψάχνεις εδώ στο φανάρι από κατω;
- Μα, γιατί εδώ έχει φως, απάντησε έκπληκτος ο Νασρεντίν.
Έλεος! Δεν μπορούμε να ψάχνουμε "κάτω από το φως του φαναριού
της διανόησης" γιά να βρούμε το Βίωμα του Είναι, επειδή, δήθεν, μόνο
η σκέψη φωτίζει. Η σκέψη φωτίζει μόνο σκέψεις, θεωρίες, λόγια,
φλυαρία, όχι Βιώματα. Πρέπει να ψάξουμε πέρα από τον νου, στα βαθιά
σκοτεινά νερά της μη-δραστηριότητας του νου. Μόνο τότε θα
Βιώσουμε το Είναι

ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ
Γνωρίζουμε ότι είπαμε πολλά. Ελπίζουμε στην κατανόησή σας.

Edited by - wholemind on 16/10/2009 10:57:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2009, 10:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλε wholemind

Κοιτά στην προηγουμένη σελίδα την ώρα του μηνύματος που έστειλα!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2009, 16:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε wholemind έλαβες το e-mail μου;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 20:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Dr Jekyll Mr Hyde

"Όχι μόνο αυτό αλλά θα το πάω και λίγο παραπέρα και θα πω ότι αν θες πραγματικά να νικήσεις ένα ελάττωμα θα πρέπει αφού το εντοπίσεις και το αναλύσεις εσωτερικά, να ζητήσεις προσευχόμενος από το θείο να σου το εξαλείψει.
Τότε μόνο θα επέλθει η ολοκληρωτική καταστροφή του."

Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτή την άποψή σου? Θεωρείς ότι το ελάττωμα θα εξαλειφθεί πράγματι από μια ανώτερη, μη ανθρώπινης φύσεως θεική δύναμη ή ότι ουσιαστικά ο ίδιος άνθρωπος-μέσω της ακράδαντης πίστης του στο θείο και την ανώτερη αυτή δύναμη-θα καταφέρει να το εξαλείψει??? (κατι σαν αυθυποβολή, δηλαδή, αν μου επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω αυτόν τον όρο.)

Ακόμα, θεωρείς ότι η προσευχή είναι απαραίτητα μια "θρησκευτική διαδικασία" ή ότι ουσιαστικά είναι μια διαδικασία επικοινωνίας με τον εσώτερο εαυτό μας που διευκολύνεται από την πίστη αυτού που προσεύχεται σε κάτι θεικό?(χωρίς απαραίτητα αυτό να υπάρχει?)

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου

Edited by - Narkissa555 on 26/11/2010 21:01:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 21:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτή την άποψή σου? Θεωρείς ότι το ελάττωμα θα εξαλειφθεί πράγματι από μια ανώτερη, μη ανθρώπινης φύσεως θεική δύναμη ή ότι ουσιαστικά ο ίδιος άνθρωπος-μέσω της ακράδαντης πίστης του στο θείο και την ανώτερη αυτή δύναμη-θα καταφέρει να το εξαλείψει??? (κατι σαν αυθυποβολή, δηλαδή, αν μου επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω αυτόν τον όρο.)

Όχι, δεν θεωρώ ότι είναι αυθυποβολή, θεωρώ ότι πράγματι κάποια ανώτερη δύναμη εσωτερική ή εξωτερική εξαλείφει αυτό το ελάττωμα.

quote:
Ακόμα, θεωρείς ότι η προσευχή είναι απαραίτητα μια "θρησκευτική διαδικασία" ή ότι ουσιαστικά είναι μια διαδικασία επικοινωνίας με τον εσώτερο εαυτό μας

Θεωρώ ότι και στις δυό περιπτώσεις πρόκειται για μια θρησκευτική διαδικασία!
quote:
που διευκολύνεται από την πίστη αυτού που προσεύχεται σε κάτι θεικό?(χωρίς απαραίτητα αυτό να υπάρχει?)
μμ...δε ξέρω να σου απαντήσω, αλλά θεωρώ ότι αν προσεγγίζουμε σωστά το θείο, όποια ταμπέλα και αν του βάζουμε, αυτό θα επικοινωνήσει μαζί μας απο μέσα προς τα εξώ, so to speak..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 22:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασχολείσαι με την κευλόντια επιστήμη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 23:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμία σχέση. Όχι. Ούτε στα πιο εφιαλτικά μου όνειραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 23:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω κάποιους λόγους να πιστεύω ότι η Κευλόντια επιστήμη μπορεί να είναι και επικίνδυνη. Εγώ είμαι hardcore αποκρυφιστής αυτά με τα DNA και όλα τα παρεμφερή ψευδοεπιστημονικοξέρωγωτι, δε χωράνε στο παλαιομοδίτικο αποκρυφιστικό μυαλό μου. Γενικά με τη Νέα Εποχή μπορείς να πεις ότι έχω κάποια σχέση βέβαια. Αλλά και πάλι, πάνω από όοολα αυτά βάζω τον παραδοσιακό, hardcore χριστιανισμό. Ο Θεός βρίσκεται στην απλότητα, αυτή είναι η γνώμη μου.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/11/2010 23:17:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 23:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα. Εγώ από την άλλη, δεν απορρίπτω τίποτα από τα δύο. Με τον αποκρυφισμό έχω πολύ πιο στενή σχέση βέβαια γιατί ασχολούμαι μαζί του από πολύ μικρή ηλικία, εδώ και πολλά χρόνια. Η κευλόντια επιστήμη είναι κάτι σχετικά καινούριο για μένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 23:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι κοίτα, την κευλόντια επιστήμη δεν την απορρίπτω, αλλά όποιος σου λέει ότι με μάντρα και διαλογισμό γίνεται όλη η πνευματική εξέλιξη του ατόμου σφάλει οικτρά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 23:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ούτε τον αποκρυφισμό τον προτείνω σε κανέναν.

Θεωρώ ότι για τους μάγους ισχύει ότι και για τους πλούσιους... θυμάσαι τι γράφει το ευαγγέλιο.

Η στροφή προς τον αποκρυφισμό είναι περισσότερο συχνά από ότι όχι, αποτέλεσμα της ανθρώπινης αχαρηστίας...

Όταν χρησιμοποιείς στεροειδή για να κάνεις μυική μάζα τότε, αν κάνεις μυική μάζα, αυτή η συνήθως είναι "φούσκα", αέρας κοπανιστός, ενώ αν δεν είναι φούσκα, τότε αφήνει συνήθως άσχημες παρενέργειες.

Καλύτερα λοιπόν κάνε την γυμναστική που πρέπει.. και άσε τον αποκρυφισμό για τους πολύ σίγουρους.
Plain old religion always works.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/11/2010 23:51:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 23:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, εγώ μπορώ να σου δώσω τα καλύτερα μάντρα και τεχνικές για να ενεργοποιήσεις τα τσάκρα σου και να αποκτήσεις ενόραση, διακοή, διαίσθηση, και ότι τραβάει η ψυχή σου.

Ξέρεις όμως τι θα γίνει αν αυτά ενεγοποιηθούν πριν την σωστή τους ώρα, πριν να είσαι έτοιμη; Δεν θα βγάλεις ούτε μια βδομάδα ζωντανή. Το καλύτερο ενδεχόμενο είναι να μπεις σε τρελοκομείο ή να αυτοκτωνήσεις και το χειρότερο είναι να βιάσεις μικρά παιδιά ή/και να κάνεις ανθρωποθυσίες και μαύρη μαγεία.

Αυτά ενδεικτικά...


Και αν δεις σε άλλα θέματα του φόρουμ αυτού που γράφουν κάποια άτομα που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχουν κάποιες τέτοιες δυνάμεις, θα δεις ότι περισσότερο τις θεωρούν πρόβλημα παρά χάρισμα.
Επομένως εσύ και εγώ τι έιμαστε, οι έξυπνοι;
Food for thought...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/11/2010 23:47:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 08:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειάζεται να μου δώσεις τίποτα, είμαι εξοπλισμένη

Νομίζω ότι υπερβάλλεις ως ένα βαθμό. Σίγουρα σε "οδηγούν στην παράνοια" όλα αυτά και ξέρω τι εννοείς...Απλώς πχ το αν κάποιος θα ασχοληθεί με μαύρη μαγεία ή όχι είναι θέμα συνείδησης και χαρακτήρα.

Ποια άτομα??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 10:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή, εγώ μπορώ να σου δώσω τα καλύτερα μάντρα και τεχνικές για να ενεργοποιήσεις τα τσάκρα σου και να αποκτήσεις ενόραση, διακοή, διαίσθηση, και ότι τραβάει η ψυχή σου.


Για να αποκτηθούν οι υπερφυσικές δυμάμεις,θα πρέπει πρώτα να ανέβει η κουνταλίνη.

Στην κευλόντια επιστήμη,πρώτα υπάρχει ο καθαρισμός με τις ανώτερες ενέργειες και έπειτα η ενεργοποίηση της κουνταλίνη.Εξάλου είναι φύση αδύνατον να ανέβει η κουνταλίνη αν πρώτα δεν είναι καθαρό το πεδίο.

Πρώτα δηλαδή κάποιος γίνεται αγνός και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Και φυσικά Dr,όπως σου έχω ξαναπεί,δεν έχεις καμία απολύτως ιδέα περι του θέματος.καλό είναι να μήν βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα.


quote:
Και αν δεις σε άλλα θέματα του φόρουμ αυτού που γράφουν κάποια άτομα που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχουν κάποιες τέτοιες δυνάμεις, θα δεις ότι περισσότερο τις θεωρούν πρόβλημα παρά χάρισμα.

Η ουσία δεν είναι οι δυνάμεις αλλά η αυτογνωσία.

Edited by - strangerz2 on 27/11/2010 10:39:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 10:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Θεός βρίσκεται στην απλότητα, αυτή είναι η γνώμη μου.

Ο θεός είναι παντού.Η απλότητα είναι αυτό που βιώνεται.Οπως το να μυρίζεις ένα λουλούδι.

Αν θές όμως να υπερβείς τους νόμους της φύσης(γιατί το πνευμα είναι στο ανώτερο) θα πρέπει να τους μάθεις πρώτα.Και φυσικά αυτό δεν είναι εύκολο.

Πόσο ευκολο είναι να μάθεις ανώτερη φυσική ή μαθηματικά?Κάτι ανάλογο συμβαίνει και εδώ με την διαφορά όμως οτι μιλάμε για την ύπαρξή μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 10:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή, εγώ μπορώ να σου δώσω τα καλύτερα μάντρα και τεχνικές για να ενεργοποιήσεις τα τσάκρα σου και να αποκτήσεις ενόραση, διακοή, διαίσθηση, και ότι τραβάει η ψυχή σου.

Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον και αποδηκνύει πολλά πράγματα.

Υπάρχει ο αντιχριστικός τρόπος ενεργοποίησης και ο χριστικός.

Το καλό είναι ο χριστικός,δεν χρειάζεται κάν να το αναφέρω.


Στο χριστικό στοιχείο,το βασικότερο είναι να δίνεις την ενέργεια σου,να την μοιράζεις παντού.Ενώ στο αντιχριστικό στοιχείο,είναι να την μαζεύεις για τον εαυτό σου,(με αποτέλεσμα το μπλοκάρισμα,το κάρμα).

Στην κευλόντια επιστήμη,η ενεργοποίηση των μερκαμπα και τσάκρας,στηρίζονται ακριβώς σε αυτό,στο να δίνεις περισσότερη ενεργεια απο αυτήν που παίρνεις απο την πηγή,με αυτό τον τρόπο γίνεται και η σωστή ανακύκλωση της ενεργειας συνείδησης.

Είναι φανερο λοιπόν οτι η γνώση για τους μηχανιασμούς που σε οδηγουν στο καλό και στο κακό αντίστοιχα,είναι αυτό που μας κάνει να επιλέγουμε.

Στην κευλοντια επιστήμη,γνωρίζεις για το σωστό και το λάθος σε όλα τα επίπεδα.Παράδειγμα αν το μερκαμπα σου λειτουργεί ανάποδα,(μαζευει περισσότερο ενεργεια απο όση δίνει) τότε είσαι στο λάθος και το αισθάνεσαι.Σε άλλες όμως διδασκαλίες(απλότητας και "ο θεός είναι αγάπη") δεν σου τα λένε αυτά,δεν σου λένε τους μηχανισμούς του καλού και του κακού,γιατί άραγε?

Γιατί πολύ απλά θέλουν να σε παγιδέψουν και να σε κάνουν μια μπαταρία ενέργειας για εκείνους.

Η γνώση είναι δυναμη.Το να ξέρουμε είναι απαραίτητο.

Edited by - strangerz2 on 27/11/2010 10:30:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 12:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να αποκτηθούν οι υπερφυσικές δυμάμεις,θα πρέπει πρώτα να ανέβει η κουνταλίνη.

Στην κευλόντια επιστήμη,πρώτα υπάρχει ο καθαρισμός με τις ανώτερες ενέργειες και έπειτα η ενεργοποίηση της κουνταλίνη.Εξάλου είναι φύση αδύνατον να ανέβει η κουνταλίνη αν πρώτα δεν είναι καθαρό το πεδίο.

Πρώτα δηλαδή κάποιος γίνεται αγνός και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Και φυσικά Dr,όπως σου έχω ξαναπεί,δεν έχεις καμία απολύτως ιδέα περι του θέματος.καλό είναι να μήν βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα.


Φίλε μου, δεν θα είχα καμιά απολύτως ιδέα αν θεωρούσα ότι η Κουνταλίνη ανεβαίνει μόνο με τον διαλογισμό ή μάντρα ή πραναγιάμα και παρεμφερείς τεχνικές(γιατί νομίζω ότι κάτι τέτοιο γράφουν οι κευλόντιες επιστήμες).

Αν θέλω να ανεβάσω(..ή να κατεβάσω) τη κουνταλινή έχω τρόπους πολύ πιο αποτελεσματικούς και δεν τους έχω μάθει απο σάιτ, μου τους έχουν πει άλλοι άνθρωποι του "τομέα", πρόσωπο με πρόσωπο.

Με τις τεχνικές λεπτομέρειες δεν ασχολούμαι γιατί με μπερδεύουν και γενικά με αφήνουν αδιάφορο. Με απάσχολει μόνο να ξέρω καλά αυτό που επιλέγω να κάνω. Τα άλλα τα αφήνω για αυτους που τους ελκύουν οι καθαρά θεωρητικές γνώσεις πάνω σε αυτά.

Πράγματι η κουνταλίνη πρέπει να ανεβεί, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που τα τσάκρα ενεργοποιούνται πριν την ώρα τους(μη με ρωτήσεις πώς, δεν έχω ιδέα, έχω δει μόνο ανθρώπους που τους έχει συμβεί) και αν τότε ο άνθρωπος έχει ακόμα "εγώ" οι δυνάμεις του θα τον οδηγήσουν στη παράνοια.

quote:
Νομίζω ότι υπερβάλλεις ως ένα βαθμό. Σίγουρα σε "οδηγούν στην παράνοια" όλα αυτά και ξέρω τι εννοείς...Απλώς πχ το αν κάποιος θα ασχοληθεί με μαύρη μαγεία ή όχι είναι θέμα συνείδησης και χαρακτήρα.
Αν είσαι αποκρυφιστής και παρανοϊκός οι πιθανότητες είναι να ασχοληθείς με τη μαύρη μαγεία(..Κυρίως γιατί δε θα μπορείς να ασχοληθείς με τη λευκή).
Ο χαρακτήρας παίζει ρόλο, αλλά απ' τη στιγμή που χάσεις τη δυνατότητα να σκέφτεσαι λογικά για ποιο χαρακτήρα μιλάμε; Για το χαρακτήρα του τρελού.
Ασε που και εμείς που σκεφτόμαστε "λογικά", πάλι στο 90% των περιπτώσεων δεν επιλέγουμε ελεύθερα.

quote:
Δεν χρειάζεται να μου δώσεις τίποτα, είμαι εξοπλισμένη

Ήταν ρητορική ερώτηση my girl


quote:
Η ουσία δεν είναι οι δυνάμεις αλλά η αυτογνωσία.

Α μπράβο. Και για να είμαστε ακόμα πιο ακριβείς, η αυτογνωσία πρέπει να προηγηθεί των δυναμέων.

quote:
Ο θεός είναι παντού.Η απλότητα είναι αυτό που βιώνεται.Οπως το να μυρίζεις ένα λουλούδι.

Αν θές όμως να υπερβείς τους νόμους της φύσης(γιατί το πνευμα είναι στο ανώτερο) θα πρέπει να τους μάθεις πρώτα.Και φυσικά αυτό δεν είναι εύκολο.

Πόσο ευκολο είναι να μάθεις ανώτερη φυσική ή μαθηματικά?Κάτι ανάλογο συμβαίνει και εδώ με την διαφορά όμως οτι μιλάμε για την ύπαρξή μας.



Και ο αγράμματος αγρότης πώς τους μαθαίνει κύριε strangerz2;
Μπαίνει στο ίντερνετ; Ή μυείται σε σχολή μυστηρίων;

quote:
Στην κευλόντια επιστήμη,η ενεργοποίηση των μερκαμπα και τσάκρας,στηρίζονται ακριβώς σε αυτό,στο να δίνεις περισσότερη ενεργεια απο αυτήν που παίρνεις απο την πηγή,με αυτό τον τρόπο γίνεται και η σωστή ανακύκλωση της ενεργειας συνείδησης.
Αυτό μου θυμίζει λίγο μαύρη μαγεία.
Την ενέργεια δε τη ξοδεύεις χωρίς λόγο.

Οι ανθρωποθυσίες και οι θυσίες αίματος για παράδειγμα(άλλο το ένα άλλο το άλλο.....) είναι πρακτικές ξοδέματος ενέργειας και τις χρησιμοποιούν οι μαύροι μάγοι. Δε λέω ότι οι κεϋλόντιες προτείνουν τέτοιες πρακτικές αλλά λέω ότι ΚΑΙ αυτές που προανέφερα είναι πρακτικές ξοδέματος ενέργειας. Γενικά δηλαδή το ξόδεμα δεν είναι κάτι καλό. (Αλλά εξαρτάται και τι ακριβώς εννοείς μιλώντας για δόσιμο ενέργειας)

Ο άνθρωπος που σπαταλάει την ενέργεια του το μόνο που καταφέρνει είναι να αποδυναμώσει το ζωτικό του σώμα(εσύ δεν το ξέρεις αυτό Stranger;) και να γίνει πιο ευάλωτος στις ασθένειες, στις ψυχικές επιθέσεις και να έχει πρόωρα γηρατιά.

Ούτε το να κάνεις ανακύκλωση είναι σωστό γιατί υποτίθεται ότι προσπαθείς να ξεφύγεις από τον κύκλο ζωής-θανάτου δίνω-παίρνω της φύσης και να γίνεις υπερ-άνθρωπος(γιατί άνθρωπος που δίνεις και παίρνεις ενέργεια είσαι ήδη).

Το δύσκολο δεν είναι να δίνεις τις ενέργειές σου, οι περισσότεροι αν όχι το 100% του ανθρώπινου πληθυσμού έχει έλλειμα ενέργειας, το δύσκολο είναι να την κρατάς.

Είναι σαν να μου λες τώρα, ότι σε περίοδο κρίσης, που οι περισσότεροι δεν έχουν αρκετά λεφτά για να συντηρηθούν, πρέπει να δίνουμε λεφτά στους φτωχούς για να μην... πλεονάζουνε αυτά στη τσέπη μας. Το δύσκολο είναι η αποταμίευεση, όχι το να ξοδεύεις, αυτό είναι το πιο εύκολο και το κάνουμε όλοι καθημερινά εν γνώση ή εν αγνοία μας (οι περισσότεροι εν αγνοία).


Το να χαλάς τις ενέργειές σου δεν είναι κάτι σπουδαίο, όλοι οι άνθρωποι ξοδεύουν καθημερινά τις ενέργειες τους μέσα απο σεξουαλικές μεθόδους και άλλες και δεν υπάρχει τίποτα το αξιέπαινο σε αυτό. Το αντίθετο.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/11/2010 14:16:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 12:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με τις τεχνικές λεπτομέρειες δεν ασχολούμαι γιατί με μπερδεύουν και γενικά με αφήνουν αδιάφορο. Με απάσχολει μόνο να ξέρω καλά αυτό που θέλω να κάνω. Τα άλλα τα αφήνω για αυτους που τους ελκύουν οι θεωρητικές γνώσεις πάνω σε αυτά.

Αυτές οι θεωρητικές γνώσεις,χρησημεύουν για να κατευθύνουν σωστά την ενέργεια.

quote:
Πράγματι η κουνταλίνη πρέπει να ανεβεί, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που τα τσάκρα ενεργοποιούνται πριν την ώρα τους(μη με ρωτήσεις πώς, δεν έχω ιδέα, έχω δει μόνο ανθρώπους που τους έχει συμβεί) και αν τότε ο άνθρωπος έχει ακόμα "εγώ" οι δυνάμεις του θα τον οδηγήσουν στη παράνοια.

Για αυτον ακριβώς τον λόγο λέω οτι πρώτα υπάρχει ο καθαρισμός και μετά η ενεργοποίηση.

quote:
Και ο αγράμματος αγρότης πώς τους μαθαίνει κύριε strangerz2;

Ολοι μπορουν να μάθουν κάτι,το θέμα είναι κατα πόσο μπορουν να εμβαθύνουν σε αυτό,και εγώ ξέρω καλό σκακι,αλλα αμα θέλω να γίνω πρωταθλητής κόσμου θα πρέπει να αφιερώσω πολύ χρόνο(για να μην πώ όλη μου την ζωή) και να το θέλω πραγματικά.Ολοι δηλαδή έχουμε τις δυνατότητες για όλα,αρκεί να το θέλουμε.Απο κεί και πέρα εξαρτάται απο εσένα το πόσο θέλεις να προχωρήσεις.
Οτι δίνεις παίρνεις...κύριε Dr Jekyll Mr Hyde .


quote:
Μπαίνει στο ίντερνετ; Ή μυείται σε σχολή μυστηρίων;

Εξαρτάται το τί μπορεί,προσωπικά έχω καταβάσει τα dvd για τα kathara levels1,2,3,4,5 και έχω μάθει πολλα απο εκεί.Στο inernet είναι ποιό δύσκολα.

quote:
Αυτό μου θυμίζει μαύρη μαγεία.
Την ενέργεια δε τη ξοδεύεις χωρίς λόγο.
Ούτε τη ξοδεύεις για να πετύχεις ιδιοτελείς σκοπούς όπως οι μαύροι μάγοι.

Δείξε μου που ακριβώς εσύ διάβασες οτι πρέπει να ξοδεύουμε την ενέργεια σε "ιδιοτελείς σκοπούς" ή "χωρίς λόγο",που ακριβώς δηλαδή στο θυμίζει αυτό και πώς γίνεται να στο θυμίζει.Σε παρακαλώ μαθε να διαβάζεις ακριβώς τι γράφω για να μην υπάρχει παραξήγηση,φιλικά στο λέω.

quote:
Οι ανθρωποθυσίες και οι θυσίες αίματος(άλλο το ένα άλλο το άλλο.....) είναι πρακτικές ξοδεύματος ενέργειας και τις χρησιμοποιούν οι μαύροι μάγοι.

Αντε πάλι,μαθε να διαβάζεις,πουθενά δεν είπα τίποτα τέτοιο,θα εξηγήσω παρακάτω.(Πάντω είναι πολύ ενοχλητικό να βγάζεις δικά σου συμπεράσματα απο το τίποτα.)

quote:
Ο άνθρωπος που σπαταλάει την ενέργεια του το μόνο που καταφέρνει είναι να αποδυναμώσει το ζωτικό του σώμα(εσύ δεν το ξέρεις αυτό Stranger;) και να γίνει πιο ευάλωτος στις ασθένειες, στις ψυχικές επιθέσεις και να έχει πρόωρα γηρατιά.

Ο ανθρωπος κρατάει όση ενέργεια του χρειάζεται,αυτή που ξοδεύει,την δίνει σε άλλους ανθρώπους και γενικά στην φύση.Η ενέργεια κάνει κύκλους,στην πραγματικότητα μιλάμε για μια ροή ενέργειας.Όσο περισσότερο ενέργεια δίνεις στην φύση,τόσο περισσότερο σου επστρέφει,αυξάνεται δηλαδη,είναι και το κάρμα βλέπεις,απόλυτα φυσικός νόμος.

Η υγεία του ζωτικού-αιθερικού σώματος εξαρτάται πρωτίστως απο την σεξουαλική ενεργεια(κουνταλίνη),αν συγκρατείς την σεξουλική σου ενεργεια και δεν την ξοδεύεις τότε θωρακίζεις το αιθερικό σου σώμα και γίνεσαι άτρωτος στις ασθένεις.Η σεξουλική ενέργεια που χύνεται είναι η πρώτη αιτία των ασθενιών και των γηρατειών.Υπάρχουν και άλλες αιτίες.

quote:
Ούτε το να κάνεις ανακύκλωση είναι σωστό γιατί υποτίθεται ότι προσπαθείς να ξεφύγεις από τον κύκλο ζωής-θανάτου δίνω-παίρνω της φύσης και να γίνεις υπερ-άνθρωπος(γιατί άνθρωπος που δίνεις και παίρνεις ενέργεια είσαι ήδη).

Το οτι πεθαίνουμε είναι λάθος που πληρώνουμε,δεν θα έπρεπε να πεθαίνουμε.Ο λόγος που γίνετι είναι η αγνοια των μηχανισμών συντήρησης του σώματος μέσω της ενεργειας της πηγής.

Η πηγή σου δίνει ενέργεια,και εσύ με την σειρά σου την μοιράζεις στο σύμπαν,διαφορετικά θα δημιουργηθουν μπλοκαρίσματα.Η ανθροπώτητα υποφέρει απο αυτά τα μπλοκαρίσματα.

quote:
Το δύσκολο δεν είναι να δίνεις τις ενέργειές σου, οι περισσότεροι αν όχι το 100% του ανθρώπινου πληθυσμού έχει έλλειμα ενέργειας, το δύσκολο είναι να την κρατάς.

Γιατί είναι θύματα,το αστρικό τους σώμα δεν πρωστατεύεται,το βράδυ που είναι ευάλωτοι,αστρικές οντότητες τους την αποροφάνε μεσω του πρώτου τσάκρα πρωτού αυτή μπεί μέσα.Δεν γνωρίζουν πώς να προστατευούν.

Επισης ο λόγος της απώλεια της ενεργειας,είναι η υπαρξη των εγώ,αυτά σου την αποροφάνε.Σκέψου λίγο πόση ενεργεια καταναλώνει το εγώ της λαγνείς καθημερινά,αστο καλύτερα.

quote:
Είναι σαν να μου λες ότι τώρα, ότι σε περίοδο κρίσεις, που οι περισσότεροι δεν έχουν αρκετά λεφτά για να συντηρηθούν, πρέπει να δίνουμε λεφτά στους φτωχούς για να μην... πλεονάζουνε αυτά στη τσέπη μας. Το δύσκολο είναι κ αποταμείυεση, όχι το να ξοδεύεις, αυτό είναι το πιο εύκολο και το κάνουμε όλοι καθημερινά εν γνώση ή εν αγνοία μας (οι περισσότεροι εν αγνοία).

Υπάρχουν ισσορροποίες και καλό είναι να μην τα ισοπεδώνεις όλα,όταν πεινάς δεν μπορείς να προσφέρεις ενέργεια,αυτό είναι κατανοητό.

quote:
Το να χαλάς τις ενέργειές σου δεν χρειάζεται τεχνική ούτε είναι κάτι σπουδαίο, όλοι οι άνθρωποι ξοδεύουν καθημερινά τις ενέργειες τους μέσα απο σεξουαλικές μεθόδους και άλλες και δεν υπάρχει τίποτα το αξιέπαινο σε αυτό. Το αντίθετο.


Δεν είναι θέμα να χαλάς την ενεργειά σου,αλλα να ρέεις.(ενοείται οτι είναι λάθος η σπατάλη της σεξουαλικής ενεργειας.)

Σου ξαναλέω,σκέψουν την θα γινόταν αν κρατούσαμε όλη την ενεργεια που μας δινόταν απο την πηγή,για τον εαυτό μας.Πρέπει να ρέουμε,να είμαστε σε αρμονία με το σύμπαν.

Κοίτα,δεν είναι τόσο εύκολο να επικοινωνήσουμε μέσα απο φόρουμ.Ξέρω οτι έχεις σωστές θέσεις και μιλάμε προφανώς για παρεξήγηση και έλειψη κατανόησης.Ισως να τα λέγαμε απο κοντά κάποια στιγμή,μαζί με τον ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ.

Ξέρω τις θέσεις και τις αληθινές προθέσεις σου,όσον αφορά την κευλόντια επιστήμη,απλά δεν έχεις καταλάβει την αλήθεια,αυτή είναι η αποψή μου.

Edited by - strangerz2 on 27/11/2010 12:56:18

Edited by - strangerz2 on 27/11/2010 13:00:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 13:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα απαντήσω σε λίγο, αλλά γενικά ναι τώρα που ξεκαθαρισες κάποια πράγματα δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ με κάτι. Δεν τις κατέχω κιόλας τις Κεϋλοντιες για να ξέρω ακριβώς τι λένε επομένως ναι.


Είμαστε σύν-φωνοι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 13:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κύριε Dr Jekyll Mr Hyde

Έχεις δίκαιο δεν έπρεπε να σε πω κύριο... κύριο λέω τον Αίολο

Mr.Crowley, what went on in your head
You fooled all the people with magic
Mr. Crowley, what went on in your head


ΥΓ: Δες ότι έκανα διόρθωση στο προπροηγούμενο μήνυμά μου για να μην υποθέτονται λάθος πράγματα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/11/2010 13:50:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 14:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Dr Jekyll Mr Hyde,στα περισσότερα συμφωνούμε, η διαφωνία μας είναι μια παρεξήγηση.

Για την παρεξηγηση φταίω εγώ,γιατί δεν μπορώ να σου μεταδώσω ακριβώς αυτά που ξέρω,εδώ που τα λέμε είναι αδύνατον.

Anyway,πάνω απο όλα είναι η καλοσύνη του ανθρώπου και τα ανώτερα συναισθήματα και πράξεις γενικά.Γιατί όντας σε μια τέτοια κατασταση,έλκεις ανώτερες δονήσεις οι οποίες είναι απαραίτητες για την ανέλιξη της ψυχής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 14:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'σαι καλά

Όταν μιλάς για μπλοκαρίσματα, εννοείς για παράδειγμα αυτά τα οποία θεραπεύουνε οι βελονιστές; ή ενδεχομένως αυτά για τα οποία μιλάνε οι οργονίτες;

Πώς δηλαδή γίνεται η ανακύκλωση/ροή ενέργειας που αναφέρεις;


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/11/2010 14:17:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 14:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν μιλάς για μπλοκαρίσματα, εννοείς για παράδειγμα αυτά τα οποία θεαραπεύουνε οι βελονιστές ή ενδεχομένως αυτά για τα οποία μιλάνε οι οργονίτες;

Τα μπλοκαρίσματα που ανοίγουν οι βελονιστές βρίσκονται στο αιθερικό σώμα,ξέρεις όμως οτι δεν έχουμε μόνο αιθερικό σώμα.Τί γίνεται με αυτά του αστρικού ή νοητικού σώματος?

quote:
Πώς δηλαδή γίνεται η ανακύκλωση/ροή ενέργειας που αναφέρεις;

Παράδειγμα τα τσάκρας, που είναι διπολικά,το πίσω μέρος τους αποροφά ενέργεια απο το περιβάλον και το μπροστά την σκορπά προς τα έξω.Αν δεν υπάρχει ισσορροποία στα δύο μέρη τους, τότε δημιουργείται το μπλοκάρισμα.Αν για παράδειγμα το 4ο τσάκρα δεχεται ενεργεια αλλα δεν την βγάζει προς τα έξω,τότε το ατομο αυτό δεν μπορεί να συμπαθήσει τους αλλους,πόσο μάλλον να αγαπήσει,είναι αυτό που λέμε οτι πρέπει να αγαπήσεις εσύ πρώτα για να σε αγαπήσουν,να δώσεις δηλαδή.Οσο ποιό πολύ δίνεις τόσο περισσότερο παίρνεις,γιατί ανοίγει το τσάκρα και αυξάνεται η ροή.

Φαντάσου την ενέργεια να μπαίνει και να βγαίνει σε αρμονία, να κυκλοφορεί συνεχώς και να μην μένει στάσιμη.

Η γνωστή εξίσωση που είμαι σίγουρος οτι την ξέρεις,κίνηση=ζωή<->ακινησία=θάνατος.Η ακινησία προκύπτει όταν δεν δίνουμε,δεν βγάζουμε έξω αυτό που πήραμε.

Αν κάποιος θέλει να έχει περισσότερη ροη ενέργειας για την κατανόηση των εσωτεριστικών θεμάτων,μπορεί να διαλογιστεί σωστά στο 6ο τσάκρα και να το ξεμπλοκάρει.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός,να σαι καλά doctor.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 18:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ ό,τι ξέρω, αυτό πχ που ανέφερες με το 4ο τσάκρα, μπορεί να συμβεί και προς την αντίθετη κατεύθυνση, σε πιο σπάνιες περιπτώσεις, βέβαια.

Δηλαδή, άτομα με πολύ αυξημένη ροή ενέργειας από το 4ο τσάκρα, συμπεριφέρονται με τόση πολλή αγάπη στους γύρω τους, που δεν μπρούν να αντεπεξέλθουν στη σύγχρονη (σκληρή, θα έλεγα) πραγματικότητα.

Δηλαδή, μπορεί να μετατρέπονται σε υποχείρια από άλλους-οι οποίοι εκμεταλλεύονται τα έντονα όμορφα αισθήματα που τους διακατέχουν-ή είναι υπερβολικά ευαίσθητοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 21:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απ ό,τι ξέρω, αυτό πχ που ανέφερες με το 4ο τσάκρα, μπορεί να συμβεί και προς την αντίθετη κατεύθυνση, σε πιο σπάνιες περιπτώσεις, βέβαια.

Δηλαδή, άτομα με πολύ αυξημένη ροή ενέργειας από το 4ο τσάκρα, συμπεριφέρονται με τόση πολλή αγάπη στους γύρω τους, που δεν μπρούν να αντεπεξέλθουν στη σύγχρονη (σκληρή, θα έλεγα) πραγματικότητα.

Δηλαδή, μπορεί να μετατρέπονται σε υποχείρια από άλλους-οι οποίοι εκμεταλλεύονται τα έντονα όμορφα αισθήματα που τους διακατέχουν-ή είναι υπερβολικά ευαίσθητοι.


Σίγουρα συμβαίνει και αυτό,υπάρχει πάντα η άλλη όψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 21:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα τσάκρα,και γενικά τα εσωτερικά μας κέντρα,δεν επιρεάζονται μόνο με τον διαλογισμό,αλλα και με την στάση μας απέναντι στην ζωή.Οπότε κάποιος που δεν έχει ιδέα απο αυτά αλλά ζεί σε αρμονία,έχει τα κέντρα του σε ισορροπία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 09:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα. Καιρό έχουμε να τα πούμε.

Βλέπω πως μιλάτε για αγνότητα και πολλά αλλα ενδιαφέροντα πράγματα.
Θα ήθελα να πω σε σχέση με αυτά που λέτε ότι το ποιο αγνό ¨συστατικό της ύπαρξη μας¨ είναι αυτό που πραγματικά είμαστε πέρα από αυτά που νομίζουμε ότι είμαστε. Κάποιοι μπορούν να το ονομάσου πνεύμα, άλλοι Ουσία, άλλοι ψυχή, άλλοι συνείδηση και άλλοι κάτι άλλο.

Όλα αυτά θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι μια αγνή παρουσία η οποία είμαστε. Μετά από αυτό έχουμε αυτό που δεν είμαστε, το οποίο είναι η ψευδής προσωπικότητα και τα διάφορα εγώ.

Όλα αυτά είναι ο ψευδής εαυτός και είμαστε ¨φυλακισμένοι¨ σε αυτόν λόγο ταύτισης και μη συνειδητοποιήσεις της αγνότητας μας.

Για να μπορούμε να δρούμε με αγνότητα πρέπει να είμαστε αγνοί δηλ να είμαστε συνειδητά οντα με πλήρη επίγνωση την παρουσίας μας. Δηλ να έχουμε αυτοσυνείδηση.

Τότε υπάρχει ορθή δράση η οποία ανταποκρίνεται σε αυτό που συμβαίνει χωρίς κάποια επιλογή από κάποιο εγώ. Αν αυτή η αγνότητα είναι ευδαιμονία-αγαπη τότε αυτή κατευθύνεται χωρίς διάκριση προς όλες τις δυνατές κατεύθυνσης αβίαστα.

Αυτή η παρουσία βρίσκετε σε κατάσταση μη συνειδητοποίηση αυτου που Είναι και είναι δυνατόν να αρχίσει να δραστηριοποιείται ως προς τον εαυτό της δηλ να αποκτά συνείδηση.
Τότε μπορούμε να πούμε πως δρούμε με ένα ποσοστό επίγνωσης αλλα και με ένα αναλογικό ποσοστό από τα εγώ. Όσο μπορούμε να εμμένουμε με επίγνωση, τοτε αυξάνουμε αυτήν την δόνηση μέχρι την αυτοσυνείδηση.

Αν λοιπων δεν έχουμε επίγνωση της παρουσίας μας τότε είμαστε 100% μηχανικά οντα που νομίζουμε ότι είμαστε κάποιοι και ότι κάνουμε κάτι από ελεύθερη βούληση.

Λέμε να δίνουμε αγάπη για να περνούμε αγάπη και ότι δίνεις παίρνεις.
Έτσι δεν μπορεί κάποιος να δίνει αγνή αγάπη όταν δεν έχει επίγνωση της παρουσίας του! Και τότε τι είναι αυτό που δίνουμε και λέμε αγάπη;

Αυτό που δίνουμε και λέμε αγάπη προέρχεται από κάποιο εγώ που θέλει να πάρει. Από ένα εγώ που ζητά αποδοχή, αναγνωρίσει, σπουδαιότητα, ικανοποίηση, ασφάλεια, περηφάνια, ακόμα και για να κερδίσει σεξουαλική ικανοποίηση! Δίνει για να πάρει!!

Βλέπω συνεχώς ανθρώπους που δίνουν αγάπη, κάνουν το καλό νοιάζονται για το συνάνθρωπο τους… αλλα τι τρέφουν μεσα τους; Είμαστε ικανοί να δούμε τι τρέφουμε όταν δίνουμε αγάπη σε κάποιον; Τι ιδέα χτίζουμε για τον εαυτό μας;

Θα μου πείτε «μα εγώ δίνω αγνή αγάπη δεν έχω κάποια πρόθεση να πάρω κάτι, νοιάζομαι για τον άλλο» ..ναι αλλα κοιτάξαμε πότε να δούμε αν δεν περνούμε κάτι από τα παραπάνω όπως ικανοποίηση ή κάτι άλλο.

Επίσης όταν δίνουμε αγάπη είμαστε συνειδητοί; δηλ έχουμε επίγνωση της παρουσίας μας;

Αν όχι ,τότε σίγουρα αυτό που δίνει είναι ένα εγώ και σίγουρα θέλει να πάρει κάτι..είτε φυσικό είτε¨ μεταφυσικό¨.

Για έμενα δεν μπορεί να γίνει κάποιος αγνός αν δεν είναι συνειδητός και όταν μιλώ για συνείδηση μιλώ για επίγνωση της ιδίας της επίγνωσης μας.

Έτσι κάποιος μπορεί να φαίνεται αγνός και να δίνει αγάπη αλλα συνειδησιακά κοιμάται και δρα 100% μηχανικά μεσα από κάποιο εγώ που επιθυμεί να πάρει κάτι.

Αυτά για τώρα. Θα ήθελα να συνεχίσω επάνω στα κέντρα και στα τσάκρας σε σχέση με αυτά που είπα ποιο επάνω αλλα αυτό την επόμενη φορά. Να είστε καλά.
Ειρήνη απεριόριστη.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 09:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λέμε να δίνουμε αγάπη για να περνούμε αγάπη και ότι δίνεις παίρνεις.
Έτσι δεν μπορεί κάποιος να δίνει αγνή αγάπη όταν δεν έχει επίγνωση της παρουσίας του! Και τότε τι είναι αυτό που δίνουμε και λέμε αγάπη;

Αυτό που δίνουμε και λέμε αγάπη προέρχεται από κάποιο εγώ που θέλει να πάρει. Από ένα εγώ που ζητά αποδοχή, αναγνωρίσει, σπουδαιότητα, ικανοποίηση, ασφάλεια, περηφάνια, ακόμα και για να κερδίσει σεξουαλική ικανοποίηση! Δίνει για να πάρει!!


Σωστή διευκρίνηση. Αυτό πρέπει να γίνεται αυθόρμητα,με φυσικότητα,όχι για κρυφούς εγωιστικούς λόγους.Με λίγα λόγια πρέπει να υπάρχει πραγματκή ανιδιοτέλια.

Η επίγνωση του εαυτού μας κάθε στιγμή,είναι πραγματικά πολύ σπουδαία,απο όποια μεριά και να το αναλύσεις το θέμα,πάντα υπάρχει κέρδος.

Ενα θέμα είναι αυτό: κάθε στιγμή ο νους μας δημιουργεί σκέψεις,οι σκεψεις με την σειρά τους δημιουργούν την πραγματικότητα.Αν δεν είμαστε συνειδητοί κάθε στιγμή,τότε ο νους δρα μόνος του(μηχανικότητα) και παράγει ό,τι θέλει(συνήθως είναι λάθος πράγματα),αυτό εκτός απο το να μας κάνει κοιμισμένους (ζομπι),μας δημιουργεί και μια πραγματικότητα που αυτός έχει επιλέξει(δηλαδή έχουν επιλέξει άλλοι,γιατί ξέρετε πώς είναι τα πράγματα με τον προγραμματισμό απο την τηλεόραση και τα κοινωνικά πρέπει)μας φυλακίζει.

Ενώ αν είμαστε συνειδητοί κάθε στιγμή,ελέγχουμε τον νού μας και δεν επιτρέπουμε να δημιουργεί λάθος πράγματα,αλλά αυτά που είναι σωστά, γιατί όντας συνειδητός,δεν γίνεται να θέλεις λάθος πράγματα.

Αυτό είναι ένα απο τα καλά,υπάρχουν και άλλα οφέλη,αλλα το σημαντικότερο είναι οτι έτσι ζείς την στιγμή, ζείς στο τώρα.Στο τώρα είναι η ευτυχία,δεν είναι ούτε στο παρελθόν ούτε στο μέλλον.Εξάλου παρελθόν παρόν και μέλλον συμβαίνουν ταυτόχρονα,είναι μια ψευδαίσθηση οι αίσθηση του παρελθόντος ή του μέλλοντος,καλό είναι να μην ζούμε μέσα στις ψευδαισθήσεις.

Edited by - strangerz2 on 28/11/2010 10:56:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 11:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Φίλε υπηρέτη, είμαι ακόμα στη σελίδα 11 αυτού του τοπικ, έιχα χρόνια να γράψω και να μπω στο εσωτερικά.

Απο πάντα είχα σταθερά σημεία που αναφέρεις, ΕΣΥ η άλλος φίλος, και σχεδόν απο τα 23, άρχισα να προσέχω τα πάντα, τις σκέψεις, τις αντιδράσεις, το σώμα, απλά παρατυρουσα, και μαθαινα. Δεν είχα διαβάσει πολλούς, εκτός απο τους έλληνες, κυριολεκτικά ηρακλειτο, περνάτε μια μέρα μνα θεωρώ ένα απουθεγμα του, και αρκετα κρισναμουρτι. Γυρω στα 28, χωρίς να το θέλω, έγινε κάτι σαν έκρηξη μέσα στο μυαλο. Έχασα τις αισθήσεις, και όταν συνηλθα, αυτόνομη γράφεις, αλλου,
……το λουλούδι έχει ανθήσει . Τώρα το άρωμα του διαχύετε ολόγυρα, δίχως καμιά κατεύθυνση, δίχως καμιά προσδοκία.
Είναι άνοιξη και η χαρά αναβλύζει αβίαστα. Παρόλο που στην περιφέρεια υπάρχει κίνηση, στο κέντρο υπάρχει ησυχία.
Τι ευλογημένη στιγμή… μα ο χειμώνας πάλι θα έρθει… το ταξίδι προς την αιώνια άνοιξη συνεχίζει...
.................................
Οι άνθρωποι που έχουν ανάλογη εμπειρία μπορούν να καταλάβουν το πέρα από την διατύπωση των λέξεων.
......................
Είναι σταθερό.

Στα γράφω όχι για προβολή κάποιου εγω, μα γιατί έτσι είναι, και ας μην έχω διαβάσει, ούτε σελίδα απο το δάσκαλο βεορ

Την καλημερα, και καλή συνέχεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 17:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον. Είναι λίγο δυσνόητο το προηγούμενο μήνυμά σου αλλά καλώς τον

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/11/2010 17:24:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy