ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 EUROVISION 2009
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 13:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Άντε να κάνουμε λιγάκι χαβαλέ και φέτος.
Την πληρώνουμε που την πληρώνουμε, ας το καλαμπουρίσουμε τουλάχιστον.

Εντυπώσεις εν συντομία :

Πρώτος ημιτελικός την Τρίτη και το χάλι τους το μαύρο....
Το ένα χειρότερο από το άλλο, με την Ισλανδία να σώζει την κατάσταση με ένα πραγματικά όμορφο τραγούδι, άντε και η Πορτογαλλία. Βέβαια όπως ήταν αναμενόμενο τα γνωστά κράτη περάσανε στον τελικό (μιας και δεν είναι διαγωνισμός τραγουδιού) και πάλι καλά που πέρασε και η Ισλανδία και δεν πήγε χαμένη η βραδιά μου...

Δεύτερος τελικός χτες και τα πράγματα σαφώς πιο βελτιωμένα. Λυπήθηκα που έμεινε έξω η Κύπρος και πρώτη φορά μετά τους Αντίκ που δεν μισώ την ελληνική συμμετοχή. Χάρηκα πάρα πολύ που πέρασε η Εσθονία και η Μολδαβία και για άλλη μια φορά ξενέρωσα με τις μετριότητες που περάσανε στον τελικό λόγω γεωγραφικής θέσης.

Το τελικό τον βλέπω να παίζεται μεταξύ Ελλάδας, Τουρκίας και Ουκρανίας. Την πολυδιαφημισμένη Νορβηγία δεν την βλέπω να τραβάει (πάντα κανταποντίζεται ένα φαβορί), ίσως την ξεπεράσει και η όρκα της Μάλτας (τι βαρετό τραγούδι...).

Θα ευχόμουνα να το πάρει η Εσθονία αλλά ξέρω πως η ποιότητα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στην eurovision. Η Μολδαβία είναι το απόλυτο δείγμα του πως θα έπρεπε να είναι ο διαγωνισμός, μακάρι να γίνει κανένα θαύμα και να θριαμβεύσει. Όσο σκέφτομαι πως κάνανε και τα έξοδα μόνοι τους...

Για να δω απόψεις....

Lady_Silme
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 16:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady_Silme
για το πανηγυράκι της Eurovision αλλα μέχρι εκεί...

Την Κύπρο την αδικήσανε όντως...

Η Μάλτα τελικά καλά τρώει ε; Και πέρσι πρόπερσι δε θυμάμαι μια στα ίδια κυβικά στείλανε χαχα (κακία δεν άντεξα...)

Η Νορβηγία μ αρέσει μπορώ να πώ η φωνή του τύπου με το βιολί. Εχει φάση εν τω μεταξύ όποτε χαμογελάει αυτός ξεραίνομαι στα γέλια για κάποιον λόγο...

Η Τουρκία πέρασε τελικά; Μου θυμίζει την Σερτάμπ αυτή.

H Oυκρανή δεν είναι αυτή που τα έβγαλε όλα στη φόρα;Eβαλε και τους άλλους με τις περικεφαλαίες...ελεος δηλαδή... Πάντως είδατε οι Greek Lovers είναι διεθνώς και πλέον επίσημα αναγνωρισμένοι.
Πάντως αν κερδίσει αυτη να στείλουμε την Πετρούλα του χρόνου.

Αντικειμενικά έχουμε το καλύτερο τραγούδι This is our night Sakis


Φώς και πάλι φώς η ψυχή που μάχεται
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 20:32:25  Εμφάνιση Προφίλ
sakis ,sakis Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 21:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde
Πλάκα έχει ο Σάκης

Από όσα έχω ακούσει μου άρεσε η Ελλάδα, Νορβηγία, Σουηδία και Ισλανδία. Και η Ρωσία και η Ισπανία κάπως καλά μου φάνηκαν αν και δεν άκουσα όλο το τραγούδι.

Κατά τ΄άλλα συμφωνώ πως το ένα ήταν χειρώτερο από τ΄άλλο ειδηκά στον πρώτο ημιτελικό.

Love wothout genelove is like an important question without answer.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2009, 11:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
Και εγώ για πρώτο τον είχα αποκλείσει κατηγορηματικά, αλλά δέν περίμενα απο την άλλη να πάει τόσο πολύ πίσω ... ΕΒΔΟΜΟΣ.
Τουλάχιστον τον περίμενα σε μιά θέση γύρω στην 3η - 4η λένε οτι τον χαντάκωσε το τραγούδι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2009, 21:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Πόσο χάρηκα που τσίμπησε το αποτριχωμένο αγοράκι μας!

Καλά, όχι ότι η βιολίστρια της Νορβηγίας έλεγε κάτι (ρε αποφυλακίστηκε ο Vikernes, τι περιμένετε για να στείλετε Burzum στη Γιουροβίζιον;!)

Πράγματι κι εμένα μόνο η κοπέλα απ'την Ισλανδία μου έκανε εντύπωση, γιατί αν και το τραγούδι δεν έλεγε και πολλά, η ίδια ήταν φωνάρα... και λοιπά -άρα. (είμαι λίγο κάφρος, τι να κάνουμε)

Τώρα χαβαλέ, δε μπορώ να κάνω. Αίσχος...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady_Silme
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2009, 21:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady_Silme
Ατσα....σ αρέσουν οι barbie?


Φώς και πάλι φώς η ψυχή που μάχεται
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2009, 11:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Δεν βλέπω την κίνηση παλαιοτέρων ετών.....

Οι εντυπώσεις μου από τον τελικό είναι γενικά θετικές.

Χωρίς να είναι το καλύτερο (κατά την προσωπική μου άποψη) τραγούδι, ο Χάρυ Πότερ από την Νορβηγία κατάφερε να "μαγέψει" το γιουροβιζιονικό κοινό και να περάσει (ελπίζω) ένα ηχηρό μύνημα. Ένας απλός 23χρονος έγραψε ένα απλό και όμορφο τραγουδάκι, χωρίς φαμφάρες, χωρίς ιδιαίτερο προμότιον (αν και δούλεψε για την πάρτη του το διαδύκτιο) και με τον ενθουσιασμό του μουσικού που προβάλει το τραγούδι του (και όχι το προϊόν μιας δισκογραφικής). Πάντως σε κάποια σημεία έμοιαζε εντελώς με Brainstrom...

Η δεύτερη Ισλανδία πήρε άξια την δεύτερη θέση με ένα αρκετά όμορφο τραγούδι, το μόνο που ξεχώρισα από τον πρώτο ημιτελικό. Μου έφερνε λίγο σε κάντρυ πάντως....

Θα είχα τρελή ζοχάδα με την μαλακία του Αζερμπαϊτζάν αν δεν ήτανε τόσο θεά η πιτσιρίκα, οπότε χαλάλι τους...

Η Αγγλία μου φάνηκε εντελώς αδιάφορη, δεν πα να χτυπιέται ο Αντρέας...

Η Τουρκίας χάρη στους εκατομμύρια μετανάστες της ανά την ευρώπη, θα τα μαζεύει πάντα τα ψηφαλάκια της. Όταν βάζει και λίγο οφθαλμόλουτρο όπως φέτος, την πεντάδα την έχει στο τσεπάκι της. Πάντως οι Τούρκοι με εντυπωσιάζουν με τις επιλογές τους γιατί αποδεικνύουν ότι δεν μένουν κολλημένοι σε αυτό το στυλ. Στο παρελθόν έχουν παρουσιάσει τους ΑΤΗΕΝΑ με την κομματάρα τους For Real (στην Κων/πολη αν δεν κάνω λάθος), ενώ και πέρσυ είχαν κομματάρα (τους είχα τιμήσει με το sms μου το πρόβατο....).

Φέτος η αγαπημένη μου συμμετοχή ήτανε η Εσθονία και πιστεύω πως η παρέα από το Metal & Gothic του Esoterica θα συμφωνλησει μαζί μου. Ήταν ότι πιο κοντά στα γούστα μας, με ήχους που με παραπέμψαν σε Αpocalyptica και Angelzoom. Μια ποιοτική συμμετοχή που χάρη στην διαφορετική μέθοδο ψηφοφορίας ευτυχώς αναδείχτηκε.

Χολή για τον Σάκη δεν θα ρίξω. Είναι όμως καιρός να το πάρουμε απόφαση πως eurovision είναι διαγωνισμός τραγουδιού, δεν είναι εθνική υπόθεση. Έβλεπα την συμμετοχή της Μολδαβίας, την θάυμασα και ας πάτωσε. Μια συμμετοχή με 100% μουσική της χώρας της, στην γλώσσα της, με τα κουστούμια τους και τον χορό τους. ΕΥΓΕ !!!!!!

Είναι καιρός να σταματήσει αυτή η παράνοια στην Ελλάδα. Πρέπει ο διαγωνισμός να ανοίξει πάλι για τους απλούς μουσικούς και όχι να καταντάει ευκαιρία για προμοτιον των δισκογραφικών με τα δικά μας λεφτά. Δεν γουστάρω αυτό το χάλι τα τελευταία χρόνια, βαρέθηκα τους Καλημέρηδες (ευτυχώς παραιτήθηκε), τις ηλίθιες τις Μαγγίρες (όπως και την Μπόκοτα στο παρελθόν), τα προμότιον, τα πάρτυ και προπάντων την αυθαιρεσία του κάθε καρεκλοκένταυρου που αποφάσιζε και διάταζε με τα δικά μου τα λεφτά. Κάτι φήμες που ακούστηκαν για καλομοίρα ή Κοκκίνου για του χρόνου, μου ανέβασαν το αίμα στο κεφάλι, θέλω όμως να ελπίζω πως κάτι ίσως αλλάξει του χρόνου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 23:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Το παρόν θέμα απενεργοποιείται.
Η "συνέχεια"... στο:

EUROVISION 2010


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy