ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΕΛΞΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2009, 12:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσφατα είδα ένα βίντεο που μου έκανε εντύπωση.Το συγκεκριμένο βίντεο κάνει λόγο για ένα μυστικό το οποίο μπορεί να σου δώσει οτιδοίποτε επιθυμήσεις.Όσοι το δοκίμασαν λένε οτι άλλαξε η ζωή τους και οτι πέτυχαν όλα όσα ήθελαν.Και όλα αυτά χωρίς να κουραστούν καθόλου (είναι αυτό που λέμε,δέν θέλει κόπο αλλά τρόπο).

Δείτε χαλαρά το βίντεο,και πείτε μου τις απόψεις σας.

http://www.myspace.com/shadowman144

Είναι το πρώτο βίντεο που εμφανίζεται στη σελίδα,αυτό που δείχνει έναν τύπο με κίτρινη μπλούζα.Έχει ελληνικούς υπότιτλους,άν δέν εμφανιστούν
πατήστε κάτω δεξιά σας το εικονίδιο cc.

Καλή διασκέδαση παιδιά και σας εύχομαι να πετύχετε εύκολα οτιδοίποτε θελήσετε.

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2009, 22:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22 δες σε αυτό το λινκ…

Ποιό είναι τελικά το "Μυστικό";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2009, 06:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιό είναι τελικά το "Μυστικό";

Αυτό που το ξέρουν όλοι και λίγο καλύτερα όσοι πλερώσουν κάτι παραπάνω; (για να πάρουν το βιβλίο...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2009, 10:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που το ξέρουν όλοι και λίγο καλύτερα όσοι πλερώσουν κάτι παραπάνω; (για να πάρουν το βιβλίο...)

Αγαπητή Αμαλία,το βίντεο όμως που έδειξα είναι δωρεάν στο net.Όσο για τα κέρδη του βιβλίου και του dvd,είναι απολύτως λογικό να υπάρχουν.Πώς αλλιώς θα γίνει η μεταφορά?Πώς θα πληρώσουν τον εκδοτικό οίκο κτλπ.?

Πιστεύω οτι εξαρτάται απο τον καθένα πώς θα το καταλάβει.Η αρνητική και θετική πλευρά.

Υπάρχουν κάποιοι νόμοι,τους οποίους δέν μπορείς να παραβείς.Ειναι πολλά που παίζουν ρόλο,όπως το κάρμα του καθενός.Τώρα άνθρωποι που δέν ξέρουν τί είναι το κάρμα,και γενικά δέν ξέρουν τίποτα απο εσωτερική διδασκαλία όλα αυτά τους φένονται βλακείες.Μερικοί άλλοι όμως απλώς επιβεβαιώνονται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2009, 10:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια δική μου απόδειξη οτι λειτουργεί ο νόμος της έλξης.

Εχω ένα παιχνίδι για pc.Το safecracker, ένα πάζλ παιχνίδι με απίστευτους γρίφους σε πολλά σημεία(όλο το παιχνίδι αυτό πραγματεύται,την επίλυση γρίφων).

Σε πολλά σημεία του παιχνιδιού κολλούσα(είναι λογικό),επρεπε να λύσω τους γρίφους για να προχωρήσω.Εκεί που δέν γινόταν με τίποτα να καταλάβω και να λύσω τον γρίφο,χρησημοποιούσα τον νόμο της έλξης.Οραματιζόμουν οτι είδη είχα βρεί την λύση και την ήξερα.Μετά απο 2-3 λεπτά οραματισμού καθόμουν και περίμενα,και ξαφνικά μου εμφανίζεται η λύση στο πιάτο.Δέν μπορώ να περιγράψω τα συναισθήματα μου εκείνη την στιγμή,σκέτη μαγεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tengu
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2009, 12:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tengu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το video ηταν ''αμερικανια'',παντος η δυναμη του οραματισμου ισχυει.Η διαφημηση εχει υπουλους τροπους να κανει ενα προιον επιτυχια,το βιβλιο αυτο το ειχανε παρουσιασει και στην oprah,σιγουρη συνταγη επιτυχιας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 16:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια δική μου απόδειξη οτι λειτουργεί ο νόμος της έλξης.

Εχω ένα παιχνίδι για pc.Το safecracker, ένα πάζλ παιχνίδι με απίστευτους γρίφους σε πολλά σημεία(όλο το παιχνίδι αυτό πραγματεύται,την επίλυση γρίφων).

Σε πολλά σημεία του παιχνιδιού κολλούσα(είναι λογικό),επρεπε να λύσω τους γρίφους για να προχωρήσω.Εκεί που δέν γινόταν με τίποτα να καταλάβω και να λύσω τον γρίφο,χρησημοποιούσα τον νόμο της έλξης.Οραματιζόμουν οτι είδη είχα βρεί την λύση και την ήξερα.Μετά απο 2-3 λεπτά οραματισμού καθόμουν και περίμενα,και ξαφνικά μου εμφανίζεται η λύση στο πιάτο.Δέν μπορώ να περιγράψω τα συναισθήματα μου εκείνη την στιγμή,σκέτη μαγεία.



Παραθέτω και μία δική μου απόδειξη, υποκειμενική απόδειξη , ότι ο νόμος της έλξης
λειτουργεί .

Θέλησα κάτι πρόσφατα (πριν έναν μήνα ) .
Εστίασα την σκέψη μου σε αυτό που ήθελα .
Το ζήτησα .
Το πήρα αλλά όχι όπως το ζήτησα ,αλλά όπως έπρεπε να το πάρω αυτό που ήθελα να πάρω .

Ο νόμος της έλξης δεν λειτουργεί όπως θέλει μία προσωπικότητα .
Λειτουργεί όπως θέλει η ψυχή (το αιτιατό σώμα ) της προσωπικότητας .
Έτσι ώστε να παιδευτεί η προσωπικότητα ,να πάρει μαθήματα .

Μία ολοκληρωμένη προσωπικότητα , έχει ευθυγραμμισθεί με το θέλημα της ψυχής της .
Και όταν αυτό επιτευχθεί , δεν θέλει απολύτως τίποτα για την ξεχωριστή προσωπικότητα του .
Έχει απόλυτη εμπιστοσύνη στο αιτιατό σώμα ,στην ψυχή του .

Αυτό το άτομο που περιέγραψα ,βρήκε το αληθινό εγώ του . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 17:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παραθέτω και μία δική μου απόδειξη, υποκειμενική απόδειξη , ότι ο νόμος της έλξης
λειτουργεί .

Θέλησα κάτι πρόσφατα (πριν έναν μήνα ) .
Εστίασα την σκέψη μου σε αυτό που ήθελα .
Το ζήτησα .
Το πήρα αλλά όχι όπως το ζήτησα ,αλλά όπως έπρεπε να το πάρω αυτό που ήθελα να πάρω .

Ο νόμος της έλξης δεν λειτουργεί όπως θέλει μία προσωπικότητα .
Λειτουργεί όπως θέλει η ψυχή (το αιτιατό σώμα ) της προσωπικότητας .
Έτσι ώστε να παιδευτεί η προσωπικότητα ,να πάρει μαθήματα .

Μία ολοκληρωμένη προσωπικότητα , έχει ευθυγραμμισθεί με το θέλημα της ψυχής της .
Και όταν αυτό επιτευχθεί , δεν θέλει απολύτως τίποτα για την ξεχωριστή προσωπικότητα του .
Έχει απόλυτη εμπιστοσύνη στο αιτιατό σώμα ,στην ψυχή του .

Αυτό το άτομο που περιέγραψα ,βρήκε το αληθινό εγώ του .


Δέν διαφωνώ,αλλά θα πρέπει να έχει κάποιος συνειδητή επικοινωνία με την ψυχή του.Αυτό αποκάται πολύ δύσκολα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 20:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι συμφωνώ .
Το πόσο δύσκολη είναι η επικοινωνία , η συνειδητή επικοινωνία με την ψυχή είναι όμως εύκολο να απαντηθεί .
Συζήτησες ποτέ με συνανθρώπους σου , που δεν έχουνε υποκειμενικές εμπειρίες ,επικοινωνίας με την ίδια την ψυχή τους ;

Αν προσπάθησες στο παρελθόν, θα πρέπει να έχεις διαπιστώσει ,ότι οι συζητήσεις είναι πάντοτε παράλληλες και δεν υπάρχει πιθανότητα να συναντηθούνε .

Για τα αίτια μπορούμε φυσικά αν το θέλεις να συζητήσουμε .

Όμως εσύ ,η προσωπικότητά σου ,έχει επικοινωνήσει ποτέ συνειδητά με την ψυχή της ;

Αν θέλεις περιέγραψε την επικοινωνία .
Τα λέμε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 13:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως εσύ ,η προσωπικότητά σου ,έχει επικοινωνήσει ποτέ συνειδητά με την ψυχή της ;

Οχι,δέν έχω πάρει ποτέ κάποια άμεση απάντηση.Φένεται οτι η ψυχή περιφρονεί την προσωπικότητα όσο αυτή δέν έχει εξελιχθεί αρκετά.Είναι σάν να μιλάς στο κενό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 18:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ναι αλλά τότε πως μπορεί να εξηγηθεί το γεγονός ,ότι οραματίσθηκες κάτι και σου ήρθε ,δηλαδή από πού ήρθε ?
Αυτό δεν ήτανε μία επικοινωνία ,(o οραματισμός )με τι επικοινώνησες ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 20:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλώς εγώ σου μιλάω για μια μορφή επικοινωνίας του στύλ, ρωτάω και απαντάς άμεσα.Αυτό με τον οραματισμό ήταν μια διαλογιστική πράξη που απέφερε καρπούς.
Είχε δουλεια απο εμένα, το προσέλκυσα.Το λέω αυτό,γιατί έχω ακούσει για την περίφημη φωνή της σιγής.Μόνο όταν κάποιος είναι σε θέση να ακούσει αυτήν την φωνή,μπορεί να επικοινωνεί με τον ανώτερο εαυτό του άμεσα,και αυτό είναι που θέλω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 20:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και στο κάτω κάτω,το τελευταίο πράγμα στον κόσμο που ενδιαφέρει την ψυχή,είναι να λύνει γρίφους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 12:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αυτό είναι λογικό για εμένα και για εσένα ,που διαχωρίζουμε την προσωπικότητα από την ψυχή .
Είναι αδιανόητο από τα άτομα που βάζουνε ,τοποθετούνε ,ψυχή & προσωπικότητα , στον ίδιο φορέα .

Στο βίντεο φαίνεται πανεύκολο να μπορέσει κάποιος να πραγματοποιήσει αυτό που πραγματικά θέλει .
Αυτήν την αίσθηση αποκόμισα .
Η προσωπικότητά μου μπορεί να δεχθεί ,ότι πράγματι είναι πανεύκολο, αλλά με βάση τα κριτήρια που προκύπτουνε από τις εμπειρίες της .
Σύμφωνα με αυτές τις υποκειμενικές μου εμπειρίες , ο κάθε άνθρωπος όταν πιστέψει σε κάτι και θέλει να υλοποιηθεί , να το αποκτήσει , θα συμβεί όπως πρέπει να συμβεί προς όφελος της προσωπικότητας .
Το χρονικό διάστημα που θα συμβεί ,θα υλοποιηθεί το πραγματικό θέλω της προσωπικότητας ,δεν εξαρτάται όμως μονάχα από την πίστη .
Εξαρτάται και από το κάρμα .
Μπορώ όμως να γράψω ,(γιατί το βίωσα (υποκειμενική αντίληψη ) ) , ότι όταν η πίστη γίνεται ακλόνητη για κάτι συγκεκριμένο, το οποίο όμως να αφορά μονάχα την προσωπικότητα που το πιστεύει και να μην επηρεάζει άλλες προσωπικότητες αρνητικά , αυτό που πρέπει να συμβεί ,θα συμβεί πάρα πολύ σύντομα .

Όχι δεν μπορεί να εξηγηθεί επαρκώς και με απλά λόγια τα οποία να είναι κατανοητά από την κάθε προσωπικότητα ,ο τρόπος με τον οποίο η ψυχή ενεργεί και δραστηριοποιείται .
Όταν όμως η προσωπικότητα όπως γράφεις :

Είχε δουλεια απο εμένα, το προσέλκυσα.Το λέω αυτό,γιατί έχω ακούσει για την περίφημη φωνή της σιγής.Μόνο όταν κάποιος είναι σε θέση να ακούσει αυτήν την φωνή,μπορεί να επικοινωνεί με τον ανώτερο εαυτό του άμεσα,και αυτό είναι που θέλω.


Τότε θα πρέπει να θεωρηθεί λογικό , ότι η ψυχή εφελκύθει και τελικά επέτρεψε την προσωπικότητά σου , να πάρει την πληροφορία που ήθελε .

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι , όταν ενεργοποιείσαι και δραστηριοποίησε στο κατώτερο εγώ που είναι η προσωπικότητα , μένεις εν αυτή .
Όταν όμως προσπαθείς (π.χ μέσω οραματισμού , στοχασμού ) να ενεργοποιηθείς & να δραστηριοποιηθείς στο ανώτερο εγώ που είναι η ψυχή σου , επικοινωνεί η προσωπικότητα με την ψυχή .


Προκειμένου να υπακούσει στις οδηγίες της Ψυχής η προσωπικότητα χρειάζονται εκατοντάδες ενσαρκώσεις. Δεν μπορεί να επιτευχθεί αυτό σε μία ή δύο ενσαρκώσεις.
Μπορεί όμως η προσωπικότητα να επικοινωνεί με την ψυχή και φυσικά η επικοινωνία μπορεί να εξομοιωθεί , συγκριθεί , με δύο άτομα από τα οποία το ένα δέχεται την ύπαρξη της αθανασίας τη ψυχής και το άλλο άτομο την χλευάζει .
Αυτά τα δύο άτομα θα συζητάνε παράλληλα για αρκετές ενσαρκώσεις .

Αν μπούμε στον κόπο να δούμε κάποιες συζητήσεις εδώ μέσα στο φόρουμ και βέβαια σε διαφορετικές ενότητες , θα διαπιστώσουμε ότι συζητάνε προσωπικότητες και το βασικό χαρακτηριστικό των συζητήσεων είναι οι αντιπαραθέσεις .
Αν ψάξουμε σχολαστικά ,για να βρούμε πραγματικό διάλογο, όπου οι προσωπικότητες δεν θα έχουνε αυτήν την χωριστική διάθεση & τάση, θα διαπιστώσουμε ότι είναι προσωπικότητες που δίνουνε περισσότερο έμφαση στην ψυχή ,οι οποίες την αναζητάνε και το προσπαθούνε ομαδικά και προκύπτει πάντα ένας εποικοδομητικός , υπέροχος διάλογος , από τον οποίο ωφελούνται όλοι όσοι συμμετέχουνε .


Ένας τέτοιος διάλογος θα μπορούσε να διαμορφωθεί και μέσα από αυτό το θέμα που πρότεινες , για δημόσια συζήτηση .
Θα έχεις όμως διαπιστώσει ότι , είμαστε εμείς οι δύο, που μας ενδιαφέρει η ψυχή .

Μπορούνε δύο άτομα , προσωπικότητες να διάγουνε εποικοδομητικό διάλογο ?

τα λέμε .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 13:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Alfa omega,είσαι απο τα λίγα άτομα που έχουν ενωτική διάθεση εδω μέσα.Πάλι καλά που υπάρχουν ακόμα τέτοια άτομα.

quote:
Στο βίντεο φαίνεται πανεύκολο να μπορέσει κάποιος να πραγματοποιήσει αυτό που πραγματικά θέλει .
Αυτήν την αίσθηση αποκόμισα .

Και εγώ την ίδια αίσθηση αποκόμισα.

quote:
Το χρονικό διάστημα που θα συμβεί ,θα υλοποιηθεί το πραγματικό θέλω της προσωπικότητας ,δεν εξαρτάται όμως μονάχα από την πίστη .
Εξαρτάται και από το κάρμα .

Ακριβώς,είναι μεγάλο θέμα το κάρμα.Πιστεύω όμως οτι άν κάποιος γίνει πηγή θετικών σκέψεων και συναισθημάτων,τότε λόγω του ότι θα μεταφέρει την θετικότητα του και σε άλλα άτομα το κακό κάρμα φεύγει.Κάπως έτσι λειτουργεί.

quote:
Μπορώ όμως να γράψω ,(γιατί το βίωσα (υποκειμενική αντίληψη ) ) , ότι όταν η πίστη γίνεται ακλόνητη για κάτι συγκεκριμένο, το οποίο όμως να αφορά μονάχα την προσωπικότητα που το πιστεύει και να μην επηρεάζει άλλες προσωπικότητες αρνητικά , αυτό που πρέπει να συμβεί ,θα συμβεί πάρα πολύ σύντομα .

Ειναι αυτό που λέμε,όταν θέλεις κάτι πολλύ τότε το σύμπαν συνομοτεί για σένα.Αλλα πρέπει να το πιστεύεις,διαφορετικά δέν γίνεται τίποτα.

quote:
Προκειμένου να υπακούσει στις οδηγίες της Ψυχής η προσωπικότητα χρειάζονται εκατοντάδες ενσαρκώσεις. Δεν μπορεί να επιτευχθεί αυτό σε μία ή δύο ενσαρκώσεις.
Μπορεί όμως η προσωπικότητα να επικοινωνεί με την ψυχή και φυσικά η επικοινωνία μπορεί να εξομοιωθεί , συγκριθεί , με δύο άτομα από τα οποία το ένα δέχεται την ύπαρξη της αθανασίας τη ψυχής και το άλλο άτομο την χλευάζει .
Αυτά τα δύο άτομα θα συζητάνε παράλληλα για αρκετές ενσαρκώσεις .

Αυτό συνέβαινε πολλύ παλιά,τώρα υπάρχουν οι ένεργειες για να γίνει πολύ γρήγορα η διαδικασία και το 2012 και μετά θα είναι ακόμα πιο εύκολο.

quote:
Μπορούνε δύο άτομα , προσωπικότητες να διάγουνε εποικοδομητικό διάλογο ?

Εξαρτάται απο τα ατομα και την εξέλιξη τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 16:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22:
Αγαπητέ Alfa omega,είσαι απο τα λίγα άτομα που έχουν ενωτική διάθεση εδω μέσα.Πάλι καλά που υπάρχουν ακόμα τέτοια άτομα.

alfa-omega:
Ευχαριστώ .
Το κάνω για την ψυχή μου .
Αυτή για την αντίληψή μου ,είναι πολυτιμότερη από την προσωπικότητα .

alfa-omega:
Το χρονικό διάστημα που θα συμβεί ,θα υλοποιηθεί το πραγματικό θέλω της προσωπικότητας ,δεν εξαρτάται όμως μονάχα από την πίστη .
Εξαρτάται και από το κάρμα .

alex22:
Ακριβώς,είναι μεγάλο θέμα το κάρμα.Πιστεύω όμως οτι άν κάποιος γίνει πηγή θετικών σκέψεων και συναισθημάτων,τότε λόγω του ότι θα μεταφέρει την θετικότητα του και σε άλλα άτομα το κακό κάρμα φεύγει.Κάπως έτσι λειτουργεί.

Και για να διαμορφώνει μία προσωπικότητα μόνο θετικές σκέψεις , θα πρέπει να κατορθώσει να ξεφύγει από την γοητεία των αντίθετων ,τα ζεύγη των αντίθετων και αυτό πάλι για να συμβεί κάποτε , θα πρέπει μία προσωπικότητα να ασχολείται περισσότερο με την ψυχή της ,παρά με την ίδια την προσωπικότητα .
Κάπου σε ένα σημείο του βίντεο επισημαίνεται, ότι τα όμοια έλκονται .
Επειδή η ψυχή δεν χαμπαριάζει από αντίθετα , όταν μία προσωπικότητα κινείται προς αυτήν την προσπάθεια , υπεισέρχεται σταδιακά ευθυγράμμιση μεταξύ ψυχής και προσωπικότητας .
Αυτό για εμένα (υποκειμενική αντίληψη ) είναι σίγουρο, αλλά θέλει και σταθερότητα .
Δηλαδή σοβαρή προσπάθεια της προσωπικότητας .
Με αυτόν τον τρόπο θα εφελκυθεί η ψυχή από την προσωπικότητα και όχι το αντίθετο .
Είναι πάρα πολλοί οι συνάνθρωποί μας οι οποίοι βρίσκονται υπό την επήρεια των ζευγών των αντίθετων δυνάμεων και αυτό έχει ως αποτέλεσμα ,να αδυνατούνε να δεχτούνε την ύπαρξη της ψυχής .Εξηγούνε με τον συμπερασματικό νου , ότι η ψυχή (ανώτερο εγώ ) ,θα πρέπει να εφελκυθεί και να κινηθεί προς την προσωπικότητα (κατώτερο εγώ ) .
Δηλαδή ο έξυπνος , να πλησιάσει τον χαζό .
Αυτό όμως είναι και στον κόσμο μας μία ουτοπία .
Ποτέ (σχεδόν ποτέ ) ένας έξυπνος άνθρωπος ,δεν πλησιάζει τον χαζό συνάνθρωπό του ,για του ανοίξει το μυαλό και να του βάλει μέσα σπόρους σοφίας & εξυπνάδας .
Και όπως έγραψε πολύ σοφά ο φίλος μας ο zip (στο θέμα Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ) , αυτός που είναι έξυπνος και θα πάει να ξυπνήσει τον χαζό εισπράττει συνήθως την ακόλουθη τυπική απάντηση .

 - Τι λε ρε μεγάλε ,μια χαρά ξύπνιος είμαι .
Θα πταιει βέβαια , ο έξυπνος που πήγε να προσπαθήσει να ξυπνήσει τον χαζό .
Αυτός είναι και ο λόγος ,η αιτία , που το αιτιατό σώμα , η ψυχή , που βρίσκεται εκτός χώρου και χρόνου , περιμένει την προσωπικότητα να φτάσει πρώτα σε ένα συγκεκριμένο σημείο ,(συνειδησιακής εξέλιξης ) προτού εμφανιστεί και δώσει οδηγίες οι οποίες να είναι κατανοητές από την προσωπικότητα .


alfa-omega:
Μπορούνε δύο άτομα , προσωπικότητες να διάγουνε εποικοδομητικό διάλογο ?

alex22:
Εξαρτάται απο τα ατομα και την εξέλιξη τους.


alfa-omega:
Δηλαδή θα πρέπει να διανύουνε το ίδιο συνειδησιακό σημείο ?

Η είναι γονιμότερο για τον διάλογο , να βρίσκονται σε διαφορετικά σημεία συνειδησιακής εξέλιξης ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 19:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή θα πρέπει να διανύουνε το ίδιο συνειδησιακό σημείο ?

Η είναι γονιμότερο για τον διάλογο , να βρίσκονται σε διαφορετικά σημεία συνειδησιακής εξέλιξης ?


Πιστεύω οτι οι περιπτώσεις είναι άπειρες.Μπορεί κάποιος να βρίσκεται πολλύ πάνω απο κάποιον και να είναι αδύνατη η επικοινωνία,μπορεί όμως να υπαρχει η καλή πρόθεση και απο τους δύο.Πάντως δύο άτομα που βρίσκονται σε κοντινά σημεία σίγουρα αλληλοβοηθιούνται.Αν το θέλουν φυσικά και έχουν αυτό το στόχο.Ξερεις οι περισότερες περιπτώσεις δυστηχώς είναι για την επιβολή των ιδεών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 20:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Και όπως έγραψε πολύ σοφά ο φίλος μας ο zip (στο θέμα Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ) , αυτός που είναι έξυπνος και θα πάει να ξυπνήσει τον χαζό εισπράττει συνήθως την ακόλουθη τυπική απάντηση .

"- Τι λε ρε μεγάλε ,μια χαρά ξύπνιος είμαι ."
Θα πταιει βέβαια , ο έξυπνος που πήγε να προσπαθήσει να ξυπνήσει τον χαζό .


Δεν το είπα έτσι ακριβώς όπως το εννοείς. Αλλά μιας και φέρνεις δύο χαρακτήρες προς παράδειγμα (τον έξυπνο και τον χαζό), θα σου πω τι εννοώ >

Ο πραγματικά έξυπνος ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΕΙ να ξυπνήσει τον χαζό, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΝ όταν ο ίδιος ο χαζός του το ζητήσει. ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ όμως αυτό ο χαζός, ο χαζός θα πρέπει να συνειδητοποιήσει πως κοιμάται και να φωνάξει τον έξυπνο να τον βοηθήσει, να τον ξυπνήσει. ΑΝ ΔΕΝ το συνειδητοποιήσει, τότε ο χαζός θα νομίζει πως είναι ξύπνιος. Και αν είναι ξύπνιος, τότε πως να ξυπνήσει ; και τι βοήθεια να δεχτεί και από ποιον ; Γι' αυτό και απαντάει κατ' αυτόν τον τρόπο.

Από την άλλη, αυτός που θα πάει να ξυπνήσει τον χαζό, χωρίς να του το έχει ζητήσει πρώτα ο χαζός, δεν είναι έξυπνος αλλά είναι πιο χαζός κι απ' τον χαζό. Είναι δυο φορές χαζός.


Edited by - zip on 04/09/2009 21:03:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 22:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega:
Δηλαδή θα πρέπει να διανύουνε το ίδιο συνειδησιακό σημείο ?

Η είναι γονιμότερο για τον διάλογο , να βρίσκονται σε διαφορετικά σημεία συνειδησιακής εξέλιξης ?



alex22:

Πιστεύω οτι οι περιπτώσεις είναι άπειρες.Μπορεί κάποιος να βρίσκεται πολλύ πάνω απο κάποιον και να είναι αδύνατη η επικοινωνία,μπορεί όμως να υπαρχει η καλή πρόθεση και απο τους δύο.Πάντως δύο άτομα που βρίσκονται σε κοντινά σημεία σίγουρα αλληλοβοηθιούνται.Αν το θέλουν φυσικά και έχουν αυτό το στόχο.
Ξερεις οι περισότερες περιπτώσεις δυστηχώς είναι για την επιβολή των ιδεών.



Σε παραπέμπω σε ένα βίντεο , μέσω του ακόλουθου link :

http://www.slideshare.net/kapateri/impose


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 22:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Και όπως έγραψε πολύ σοφά ο φίλος μας ο zip (στο θέμα Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ) , αυτός που είναι έξυπνος και θα πάει να ξυπνήσει τον χαζό εισπράττει συνήθως την ακόλουθη τυπική απάντηση .

"- Τι λε ρε μεγάλε ,μια χαρά ξύπνιος είμαι ."
Θα πταιει βέβαια , ο έξυπνος που πήγε να προσπαθήσει να ξυπνήσει τον χαζό .


Δεν το είπα έτσι ακριβώς όπως το εννοείς. Αλλά μιας και φέρνεις δύο χαρακτήρες προς παράδειγμα (τον έξυπνο και τον χαζό), θα σου πω τι εννοώ >

Ο πραγματικά έξυπνος ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΕΙ να ξυπνήσει τον χαζό, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΝ όταν ο ίδιος ο χαζός του το ζητήσει. ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ όμως αυτό ο χαζός, ο χαζός θα πρέπει να συνειδητοποιήσει πως κοιμάται και να φωνάξει τον έξυπνο να τον βοηθήσει, να τον ξυπνήσει. ΑΝ ΔΕΝ το συνειδητοποιήσει, τότε ο χαζός θα νομίζει πως είναι ξύπνιος. Και αν είναι ξύπνιος, τότε πως να ξυπνήσει ; και τι βοήθεια να δεχτεί και από ποιον ; Γι' αυτό και απαντάει κατ' αυτόν τον τρόπο.

Από την άλλη, αυτός που θα πάει να ξυπνήσει τον χαζό, χωρίς να του το έχει ζητήσει πρώτα ο χαζός, δεν είναι έξυπνος αλλά είναι πιο χαζός κι απ' τον χαζό. Είναι δυο φορές χαζός.


Edited by - zip on 04/09/2009 21:03:25



Τα ερωτήματα που μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας , τις σκέψεις σου είναι , αν ο πραγματικά έξυπνος έχει κάποιους λόγους ,για να πάει να βοηθήσει τον χαζό που έχει συνειδητοποιήσει πως κοιμάται και φωνάζει τον πραγματικά έξυπνο για να τον βοηθήσει .
Δεύτερον, αυτός που κοιμάται , συνειδητοποίησε ότι κοιμάται και πάει να ζητήσει βοήθεια από τον πραγματικά έξυπνο, γνωρίζει αν θα λάβει βοήθεια ,και τέλος αν ο πραγματικά έξυπνος είναι πρόθυμος να του δώσει βοήθεια , πως θα καταλάβει ο χαζός ότι πήγε στον κατάλληλο άνθρωπο ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 22:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Τα ερωτήματα που μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας , τις σκέψεις σου είναι , αν ο πραγματικά έξυπνος έχει κάποιους λόγους ,για να πάει να βοηθήσει τον χαζό που έχει συνειδητοποιήσει πως κοιμάται και φωνάζει τον πραγματικά έξυπνο για να τον βοηθήσει . [ αν κάποιος δεχτεί μια κλήση για βοήθεια από έναν συνάνθρωπό του, πιθανόν να το κάνει (να πάει δηλ. να βοηθήσει) από αλτρουϊστικούς λόγους, από ανθρώπινη ευαισθησία ή από καθήκον (π.χ γιατροί ή επαγγελματίες διασώστες). Υπάρχουν πάντως λόγοι που κάποιος θα βοηθούσε έναν συνάνθρωπό του αν εκείνος του το ζητούσε. Αν κάποιος π.χ εσένα, σου ζητήσει βοήθεια, εσύ δεν θα τον βοηθούσες αν μπορούσες ; Κι αν ναι, για ποιο λόγο θα το έκανες ; Σίγουρα θα είχες κάποιον λόγο ]

Δεύτερον, αυτός που κοιμάται , συνειδητοποίησε ότι κοιμάται και πάει να ζητήσει βοήθεια από τον πραγματικά έξυπνο, γνωρίζει αν θα λάβει βοήθεια ,[ όχι, αλλά δεν έχει και τίποτε να χάσει αν ζητήσει βοήθεια. Ελπίζει να βοηθηθεί και αυτή η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία ] και τέλος αν ο πραγματικά έξυπνος είναι πρόθυμος να του δώσει βοήθεια , πως θα καταλάβει ο χαζός ότι πήγε στον κατάλληλο άνθρωπο ? [ θα το διαπιστώσει ο ίδιος ο χαζός αφού λάβει αυτήν την βοήθεια. Αν ο ίδιος πραγματικά βοηθηθεί, τότε θα ξέρει πως πήγε στον κατάλληλο άνθρωπο. Αν δεν βοηθηθεί ο ίδιος, τότε ο "σωτήρας" του ήταν μούφα ... Τώρα θα μου πεις, πως θα το διαπιστώσει αφού είναι χαζός ; Ένας άνθρωπος που συνειδητοποιεί το πρόβλημά του και ζητά βοήθεια από κάποιον άλλον, μόνο χαζός δεν είναι ... ]



Γενικά, το θέμα της διάσωσης και κατά πόσο πρέπει να βοηθάμε, αν πρέπει να βοηθάμε κτλ τους συνανθρώπους μας, είναι αρκετά μεγάλο. Όπως σου είπα, το πρώτο πράγμα που πρέπει να υπάρχει είναι αυτή καθ' αυτή η κλήση για βοήθεια. Από 'κεί ξεκινάμε. Αν δεν υπάρξει κλήση για βοήθεια, τότε ποιον να βοηθήσεις ; πως ξέρεις πως πρέπει να βοηθήσεις ;

Έπειτα, υπάρχει και κάτι άλλο πολύ σημαντικό. Αν υποθέσουμε πως δεχτείς μια κλήση για βοήθεια από κάποιον και αποφασίσεις να τον βοηθήσεις, θα πρέπει να ξέρεις, να γνωρίζεις και πως να τον βοηθήσεις. Όλοι οι άνθρωποι δεν λαμβάνουν με τον ίδιο τρόπο την βοήθειά μας αλλά και η βοήθειά μας δεν είναι πάντα η ίδια για τον κάθε άνθρωπο. Αυτό πρέπει να το θυμάσαι πρωτού ξεκινήσεις την προσφορά μιας βοήθειας σε κάποιον συνάνθρωπό σου. Και φυσικά, θα πρέπει να γνωρίζεις και πως να προφυλαχθείς εσύ ο ίδιος όταν θα ξεκινήσεις μια "διάσωση". Γιατί αν π.χ ένας συνάνθρωπός σου καίγεται και σου ζητήσει βοήθεια μέσα από ένα φλεγόμενο κτήριο, τότε αν δεν πάρεις τις απαραίτητες προφυλάξεις, το πιθανότερο είναι πως θα καείς κι εσύ μαζί του ή θα καείς πρωτού καν να τον φτάσεις στο μέρος που θα είναι.

Και όταν λέω "βοήθεια σε κάποιο πρόβλημα", εννοώ φυσικά και τις καταστάσεις ύπνου, ξύπνιου, έτσι ; Καθολικά μιλάω.

Edited by - zip on 04/09/2009 23:57:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 00:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ψυχολογικές καταστάσεις & σε εσωτερικά επίπεδα, αυτή η κλήση για βοήθεια που σου λέω, είναι τις περισσότερες φορές, σιωπηλή, βουβή, μυστική, δεν είναι φανερή, είναι κρυφή - απο ντροπή θες ; από εγωϊσμό θες ; δεν ξέρω - Αν κοιτάξεις προσεχτικά μερικούς από τους χρήστες αυτής της αγοράς, αυτού το φόρουμ δηλ. θα "ακούσεις" απελπισμένες κραυγές βοήθειας. Στην πραγματικότητα, αυτοί οι άνθρωποι ζητάν' βοήθεια από κάποιον. Με την διαφορά πως δεν το ομολογούν, δεν το λένε φανερά. Σ' αυτήν την περίπτωση, και η δική σου προσπάθεια "διάσωσής" τους, θα πρέπει να είναι μυστική, βουβή, όχι φανερή, κρυφή. Στα κρυφά αυτοί κράζουν για βοήθεια, στα κρυφά κι εσύ θα τους βοηθήσεις. Αν ξέρεις πως, αν γνωρίζεις τον τρόπο κι αν έχεις πρωτίστως "κλειδώσει" την δική σου ασφάλεια.

Αν πας να βοηθήσεις έναν κοιμισμένο που ζητάει απελπισμένα βοήθεια για να ξυπνήσει, μπορεί να κοιμηθείς κι εσύ μαζί του. Αυτός που ζητάει βοήθεια, κρύβει πολύ περισσότερη δύναμη από σένα και εσένα βλέπει ως "σανίδα σωτηρίας" του. Από σένα θα "κρεμαστεί" με όλη του την δύναμη και μπορεί να σε "βουλιάξει". Να το θυμάσαι αυτό. Αν κοιμηθείς κι εσύ μαζί του, αν σε "τραβήξει" δηλ. στον ύπνο του, τότε πήγες για μαλλί και βγήκες κουρεμένος που λέμε. Το 'χασες το παιχνίδι ...

Μην ξεκινάς ποτέ μια "διάσωση" αν πρώτα δεν είσαι απολύτως βέβαιος για την δική σου ασφάλεια και αν δεν είσαι απολύτως σίγουρος πως μπορείς να την κάνεις. Σε περιπτώσεις "διάσωσης" δεν αρκεί να θες να βοηθήσεις, πρέπει να ξέρεις πως να βοηθήσεις. Δεν αρκεί η θέληση, πρέπει να έχεις γνώση. Αν δεν είσαι απολύτως σίγουρος πως μπορείς να βοηθήσεις έναν συνάνθρωπό σου, μην δοκιμάζεις καν να το κάνεις. Γιατί και αυτόν θα βάλεις σε κίνδυνο - περισσότερο απ' όσο ήδη είναι - αλλά και τον εαυτό σου. Όταν αποφασίσουμε να προσφέρουμε την βοήθειά μας σε κάποιον συνάνθρωπό μας - που μας την έχει ζητήσει- , δεν πειραματιζόμαστε με αυτόν, με την δύσκολη θέση του, ούτε το κάνουμε για να δοκιμάσουμε τους εαυτούς μας. Είναι ανήθικο αυτό.

Είναι προτιμότερο, πιο έντιμο και πιο αληθινό, αν δεν γνωρίζουμε πως να τον βοηθήσουμε να του πούμε "δυστυχώς φίλε μου, δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω", παρά να ξεκινήσουμε να κάνουμε κάτι το οποίο δεν γνωρίζουμε πως να το κάνουμε.


Edited by - zip on 05/09/2009 00:50:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 17:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip :
Το βίντεο το είδες ?
Πέρα από το ότι κάποιοι θα βγάλουνε χρήματα από αυτήν την διακίνηση ,μαζί βέβαια και του βιβλίου , θεωρείς ότι προσφέρει κάποια βοήθεια σε ανθρώπους που αναζητάνε & μελετάνε την εσωτερική σύνθεση του ανθρώπου ,σε ανθρώπους που ζητάνε αυτογνωσία , σε ανθρώπους που θέλουνε να βοηθήσουνε πρώτα από όλα τον ίδιο τον εαυτό τους , και γενικότερα σε ανθρώπους που προσπαθούνε να ανοίξουνε το μυαλό τους περισσότερο ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 18:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip :
Το βίντεο το είδες ?

Δυστηχώς ο φιλαράκος μας,άλλαξε το interface της σελίδας του και μαζί με αυτό αφαίρεσε καί το βίντεο.

Από όλα αυτά που λέει ο zip,το μόνο που δέν καταλαβαίνω, είναι πώς ο χαζός θα καταλάβει οτι χρειάζεται βοήθεια ή μάλλον πώς θα καταλάβει οτι κοιμάται?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 18:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να το δεί, μπορεί να το βρεί εδώ:http://www.myspace.com/panokamelisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 19:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
zip :
Το βίντεο το είδες ?

Δυστηχώς ο φιλαράκος μας,άλλαξε το interface της σελίδας του και μαζί με αυτό αφαίρεσε καί το βίντεο.

Από όλα αυτά που λέει ο zip,το μόνο που δέν καταλαβαίνω, είναι πώς ο χαζός θα καταλάβει οτι χρειάζεται βοήθεια ή μάλλον πώς θα καταλάβει οτι κοιμάται?



Από μόνος του δεν νομίζω να μπορεί να τα καταφέρει .
Όμως η σκέψη σου με κάνει να συλλογισθώ ακόμη λίγο παραπέρα ….
Αν πάρουμε για παράδειγμα την κοινωνία μας ( την ελληνική κοινωνία ) , έχω την εντύπωση ,αίσθηση ,ότι όλοι κοιμόμαστε .
Ξυπνάμε όταν βλέπουμε ,ακούμε ,η παρατηρούμε κάτι το οποίο έχει άμεση σχέση με την προσωπικότητά ,η την οικογένειά μας και το βρίσκουμε ενδιαφέρον .
Αλλά συνολικά η προσωπικότητα ,η κάθε προσωπικότητα ελίσσεται ,κινείται, ενεργοποιείται και δραστηριοποιείται ιδιοτελώς .
Αυτός ο γραπτός νόμος δεν παραβιάζεται από κανέναν άνθρωπο, η μάλλον πάρα πολύ σπάνια .
Οι άνθρωποι που τον παραβιάζουνε εις βάρος της ιδιοτέλειας και τελικά του προσωπικού συμφέροντος τους , είναι άτομα με τάση ,ροπή ,καλλιέργεια ,ενδιαφέρον , παρόρμηση , προς τον ανιδιοτελή χαρακτήρα .
Για να κριθούνε αντικειμενικά αυτοί οι άνθρωποι ,αν κοιμόνται περισσότερο από τους άλλους συνανθρώπους τους ,με ιδιοτελή χαρακτήρα ,η αν είναι ξύπνιοι και βέβαια αν κάποιοι μεταξύ αυτών , (που προσπαθούνε να καλλιεργούνε τον ανιδιοτελή χαρακτήρα στον εαυτό τους ) είναι περισσότερο έξυπνοι , από όλους τους υπόλοιπους , θα πρέπει να γίνει αντιληπτός ο υποκειμενικός κόσμος τον οποίο υπηρετούνε .
Συνήθως όλοι οι ανιδιοτελείς χαρακτήρες και αυτοί που γυμνάζονται ,παιδεύονται προς τούτο, υπηρετούνε ,προσπαθούνε να υπηρετήσουνε μία ιδέα .
Αν ρωτηθούνε οι γιατροί δίχως σύνορα , για τον λόγο που δίνουνε περισσότερη αξία στην ιδέα που υπηρετούνε παρά στο συμφέρον της προσωπικότητας αυτών, θα δοθεί πιστεύει μία ενιαία απάντηση , δηλαδή ότι υπηρετούνε την ιδέα αυτήν της ανιδιοτέλειας , διότι αυτή αξίζει περισσότερο από την ιδιοτελή ιδέα και με αυτόν τον τρόπο ,η ίδια η ζωή τους αξίζει περισσότερο μπροστά στα δικά τους υποκειμενικά δεδομένα και κριτήρια με τα οποία εκτιμάνε τους δύο χαρακτήρες .

Αν θεωρήσουμε ότι ζούμε σε ένα σύμπαν φανταστικά άπειρο και εμπλουτίσουμε την ιδέα της αιωνιότητας ,την συσχετίσουμε με την ανιδιοτέλεια , τότε ο άνθρωπος που προσπαθεί και επιδιώκει ανιδιοτελή χαρακτήρα ,είναι εξυπνότερος ,από όλους όσους κοιμούνται και ξυπνάνε με τον ιδιοτελή χαρακτήρα .

Τα λέμε .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 19:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αυτό που έχει τίτλο "ΥΠΟΒΟΛΕΣ - ΕΠΙΒΟΛΕΣ" ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 19:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alex22 - Από όλα αυτά που λέει ο zip,το μόνο που δέν καταλαβαίνω, είναι πώς ο χαζός θα καταλάβει οτι χρειάζεται βοήθεια ή μάλλον πώς θα καταλάβει οτι κοιμάται?

alfa-omega - Από μόνος του δεν νομίζω να μπορεί να τα καταφέρει .


Ακριβώς αυτό είναι το θέμα. Να μπορέσει από μόνος του να συνειδητοποιήσει ότι χρειάζεται βοήθεια, να μπορέσει από μόνος του να συνειδητοποιήσει ότι κοιμάται και να ζητήσει βοήθεια ή να ψάξει να βρει κάποιον που ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΥΠΝΟ, για να μπορέσει να ξυπνήσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 21:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Πέρα από το ότι κάποιοι θα βγάλουνε χρήματα από αυτήν την διακίνηση ,μαζί βέβαια και του βιβλίου , θεωρείς ότι προσφέρει κάποια βοήθεια σε ανθρώπους που αναζητάνε & μελετάνε την εσωτερική σύνθεση του ανθρώπου ,σε ανθρώπους που ζητάνε αυτογνωσία , σε ανθρώπους που θέλουνε να βοηθήσουνε πρώτα από όλα τον ίδιο τον εαυτό τους , και γενικότερα σε ανθρώπους που προσπαθούνε να ανοίξουνε το μυαλό τους περισσότερο ?



alfa-omega, το είδα λίγο, στην αρχή. Θα σου πω όμως κάτι > Τα πραγματικά μυστικά παραμένουν μυστικά (γι' αυτό και ονομάζονται έτσι). Ένα μυστικό που γίνεται βιβλίο το οποίο μπορεί να το αγοράσει όλος ο κόσμος, δεν είναι πια μυστικό. Παρά τούτο, για να απαντήσω και στην ερώτησή σου πιο συγκεκριμένα, σου λέω πως δεν νομίζω πως προσφέρει πραγματική βοήθεια. Μπορεί να φέρει κάποιες ιδέες, αλλά πραγματική βοήθεια δεν νομίζω πως προσφέρει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 10:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα πραγματικά μυστικά παραμένουν μυστικά (γι' αυτό και ονομάζονται έτσι).

Παραμένουν μυστικά,γιατί οι λίγοι που τα ξέρουν,τα κρατάνε για τον εαυτό τους.Είναι θέμα εξουσίας.
Σε μερικές περιπτώσεις όμως, είναι και θέμα προστασίας.

Το βίντεο,το μόνο που κάνει είναι να λέει συνοπτικά κάποια πράγματα, που ούτος η άλως είναι γνωστά στους περισσότερους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 11:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Παραμένουν μυστικά,γιατί οι λίγοι που τα ξέρουν,τα κρατάνε για τον εαυτό τους.Είναι θέμα εξουσίας.
Σε μερικές περιπτώσεις όμως, είναι και θέμα προστασίας.


Μπορεί να είναι κι έτσι, όμως μπορεί να είναι κι αλλιώς > Αναρρωτήθηκες ποτέ πως ίσως ΕΣΥ να μην είσαι σε θέση να διαχειριστείς ένα μυστικό ; (το β' ενικό σημαίνει α' πληθυντικό)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy