ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Αριστοτέλης και Χριστιανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 14:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αληθές , ότι "Διορατικοί Πάπες και επίσκοποι" , έκαναν το μοιραίο βήμα που οι Ισλαμιστές ηγέτες είχαν απορρίψει...???

Δηλαδή , να "παντρεύσουν" την Χριστιανική Θεολογία με την Αριστοτελική επιστήμη , παραδίδοντας έτσι στην δύση και θετοντάς την σε μια "ηθική ορθολογιστικής έρευνας" , η οποία θα προκαλούσε μια σειρά "επιστημονικών επαναστάσεων" , καθώς και απρόβλεπτες αναταραχές στην κοινωνική και θρησκευτική ζωή???

soul


_________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Απορία! ΣΕ
Αριστοτέλης και Χριστιανισμός.
11/10/2009
_________________________________________________________

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2009, 12:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο θέμα, φίλε Εαρινέ!

Πρώτα απ' όλα θα συμβούλευα τη μετονομασία του θέματος σε έναν τίτλο περισσότερο ενδεικτικό του περιεχομένου της συζήτησης ώστε να μπορεί κάποιος αναγνώστης να κατανοήσει κατά την διάρκεια μιας αναζήτησης του περί τίνος πρόκειται.
Ένας τίτλος όπως "Χριστιανισμός κι Αριστοτέλης" θα ήταν νομίζω αρκετά καλός.
Οπότε σκέψου κάποιον τίτλο προκειμένου να γίνει η μετονομασία.

Είναι αλήθεια πως αρκετές θέσεις της αριστοτέλειας φιλοσοφίας προσλήφθηκαν από ηγέτες του Χριστιανισμού κι υιοθετήθηκαν.
Αυτό έγινε κυρίως από αρκετούς σχολαστικούς του Μεσαίωνα και κυρίως στην Δυτική Ευρώπη.
Ο Αριστοτέλης διδασκόταν ως μια αυθεντία στα δυτικά πανεπιστήμια ενώ οι θεωρήσεις του για τη λογική (επαγωγικός συλλογισμός) αλλά και για την φυσική (κίνηση των σωμάτων) επηρέασαν τόσο πολύ τους Δυτικούς που γράφτηκαν ολόκληρες πραγματείες στηριζόμενες στις θέσεις του Αριστοτέλη.
Η αριστοτέλεια αστρονομία, στα πλαίσια της οποίας στηρίχθηκε η Πτολεμαϊκή αστρονομία, άρχισε να καταρρίπτεται μόλις τον 15ο αιώνα από τον Κοπέρνικο ενώ η πλήρης κατάρριψη συντελέστηκε από τον Γιοχάνες Κέπλερ και κυρίως από τον Γαλιλαίο.

Κατά τους πρώτους αιώνες του Χριστιανισμού στην Δύση πάντως ήταν πολύ περισσότερο διαδεδομένος ο Πλάτωνας παρά ο Αριστοτέλης.
Παρόλα αυτά, κάποιες πλατωνικές θέσεις (περί αθανασίας της ψυχής, περί του άφθαρτου κι αμετάβλητου κόσμου των ιδεών και του φθαρτού και μεταβλητού κόσμου των αισθήσεων κλπ) δεν έπαψαν να ασκούν επιρροή στους Πατέρες και να ακολουθούν τον Χριστιανισμό, τουλάχιστον στην Δύση.

Η προσωπική μου πεποίθηση είναι πως ο "αριστοτελισμός" που επικρατούσε σε εκφάνσεις της σκέψης και της επιστήμης γενικότερα στην δυτική Ευρώπη αποτέλεσε τροχοπέδη για αρκετούς αιώνες.
Από την άλλη, ίσως η Επιστημονική Επανάσταση να συντελέστηκε και για αυτό το λόγο, ως μια αντίδραση δηλαδή στην στατική μορφή που είχαν προσλάβει οι επιστήμες.
Αυτό έγινε κυρίως κατά την διάρκεια του 17ου αιώνα.

Οπότε από τη μία έχουμε μια φιλοσοφία η οποία επηρέασε την Ευρώπη για περίπου 2000 χρόνια αλλά από την άλλη αυτή η φιλοσοφία μπορεί κατά κάποιον τρόπο να ήταν ένας από τους λόγους που εμφανίστηκε η Επιστημονική Επανάσταση κι η "έκρηξη των νέων ιδεών".

Όσον αφορά τον ισλαμικό κόσμο, κάποια επιρροή σε αυτόν είχε ήδη ασκηθεί από το Νεστοριανισμό, όπου πολλά μέλη της αίρεσης είχαν καταφύγει στον αραβικό κόσμο.
Οι Νεστοριανοί είχαν ένα μεγάλο σεβασμό προς τον Αριστοτέλη και τον μελετούσαν συστηματικά.
Επιπλέον, θα πρέπει να έχουμε υπόψιν μας πως ένα μεγάλο μέρος των μεταφράσεων των έργων του Αριστοτέλη αποδίδεται σε Άραβες.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 09:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'Ευχαριστώ για την τοποθετησή σου!

Ευτυχώς που κάποιος πήρε θέση και δεν έμεινα αναπάντητο το θέμα...χε χε χε!!!!

Λές άμα βάλω κανα "πιασάρικο" θεματάκι να έχω καλύτερη τύχη???

Καλημέρα Dying incubus...!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 11:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι αληθές , ότι "Διορατικοί Πάπες και επίσκοποι" , έκαναν το μοιραίο βήμα που οι Ισλαμιστές ηγέτες είχαν απορρίψει...???

Δηλαδή , να "παντρεύσουν" την Χριστιανική Θεολογία με την Αριστοτελική επιστήμη , παραδίδοντας έτσι στην δύση και θετοντάς την σε μια "ηθική ορθολογιστικής έρευνας" , η οποία θα προκαλούσε μια σειρά "επιστημονικών επαναστάσεων" , καθώς και απρόβλεπτες αναταραχές στην κοινωνική και θρησκευτική ζωή???


Θαυμάσιο και εντυπωσιακό το θέμα σου, φίλε Εαρινέ. Θα συμφωνήσω, όμως, απόλυτα με την άποψη του Dying incubus... που όπως επισημαίνει:

quote:
Πρώτα απ' όλα θα συμβούλευα τη μετονομασία του θέματος σε έναν τίτλο περισσότερο ενδεικτικό του περιεχομένου της συζήτησης ώστε να μπορεί κάποιος αναγνώστης να κατανοήσει κατά την διάρκεια μιας αναζήτησης του περί τίνος πρόκειται. Ένας τίτλος όπως "Χριστιανισμός κι Αριστοτέλης" θα ήταν νομίζω αρκετά καλός.
Οπότε σκέψου κάποιον τίτλο προκειμένου να γίνει η μετονομασία.

Δυο λόγια θα πω κι'εγώ για τον μεγάλο πρωταγωνιστή του θέματος, τον Αριστοτέλη:

Μπορεί κανείς ν’ αμφιβάλλει αν άλλος στοχαστής συνέβαλε τόσο πολύ στη διαφώτιση του κόσμου.

Θα ήθελα να τονίσω τα μεγάλα χαρακτηριστικά, τα οποία κατά την γνώμη μου ξεχωρίζουν τον Αριστοτέλη από τους άλλους φιλοσόφους και που χωρίς την εισβολή του στη σκέψη της Δύσης, η Επιστήμη δεν θα είχε πάρει τον δρόμο που πήρε.

Οι νεώτεροι χρόνοι απ’ αυτόν έχουν αντλήσει και ανέβηκαν πάνω στους ώμους του για να δουν την Αλήθεια.

Η εισβολή του, προκάλεσε την «Έκρηξη» της Λογικής, κι’ έτσι άρχισε την πορεία της η Φυσική Επιστήμη.

Ο Κοπέρνικος πρώτα, χρησιμοποιώντας την παρατήρηση και την λογική, ανακαλύπτει ένα νέο Σύμπαν. Και ακολουθούν ο Μπρούνο, ο Γαλιλαίος και ο Νεύτων.

Είναι η πορεία της Λογικής, απαλλαγμένης από τα δεσμά της καθοδήγησης.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 16:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ, καλησπέρα!

Δεν χρειάζεται να ψάξεις να βρεις κάποιο "πιασάρικο" θέμα να ανοίξεις, νομίζω πως το θέμα μπορεί να ελκύσει την προσοχή γιατί καλύπτει ένα εύρος ζητημάτων όπως την κατανόηση του Αριστοτέλη, την κατανόηση του τρόπου σκέψης διαφόρων φιλοσόφων κι επιστημόνων εν γένει κατά την αρχαιότητα και το Μεσαίωνα, την πιθανή επίδραση που άσκησε ο Αριστοτέλης σε κάποιους Πατέρες της Εκκλησίας, την εννοιλογική αλλαγή που συντελέστηκε σε πολλούς τομείς της επιστήμης κλπ.

Οπότε το θέμα είναι ήδη "πισάρικο"!
Όσον αφορά την συμμετοχή, από την εμπειρία μου στις Συζητήσεις έχω δει θέματα να κινούνται με έναν σχετικά αργό ρυθμό αλλά για αρκετά χρόνια όπως επίσης έχω δει την αναζωπύρωση ενός θέματος κάμποσα χρόνια μετά το άνοιγμα του.
Οπότε όλα βαίνουν καλώς!

Σχετικά με τη μετονομασία του θέματος, σκέφτηκες μήπως κάποιο τίτλο;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2009, 09:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Εαρινέ, καλησπέρα!

Δεν χρειάζεται να ψάξεις να βρεις κάποιο "πιασάρικο" θέμα να ανοίξεις, νομίζω πως το θέμα μπορεί να ελκύσει την προσοχή γιατί καλύπτει ένα εύρος ζητημάτων όπως την κατανόηση του Αριστοτέλη, την κατανόηση του τρόπου σκέψης διαφόρων φιλοσόφων κι επιστημόνων εν γένει κατά την αρχαιότητα και το Μεσαίωνα, την πιθανή επίδραση που άσκησε ο Αριστοτέλης σε κάποιους Πατέρες της Εκκλησίας, την εννοιλογική αλλαγή που συντελέστηκε σε πολλούς τομείς της επιστήμης κλπ.

Οπότε το θέμα είναι ήδη "πισάρικο"!
Όσον αφορά την συμμετοχή, από την εμπειρία μου στις Συζητήσεις έχω δει θέματα να κινούνται με έναν σχετικά αργό ρυθμό αλλά για αρκετά χρόνια όπως επίσης έχω δει την αναζωπύρωση ενός θέματος κάμποσα χρόνια μετά το άνοιγμα του.
Οπότε όλα βαίνουν καλώς!

Σχετικά με τη μετονομασία του θέματος, σκέφτηκες μήπως κάποιο τίτλο;





In anticipation of my resurrection...




Καλημέρα Dying incubus..θα μπορούσα να το κάνω , μα δεν γνωρίζω το πώς γίνται αυτό...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2009, 11:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα, φίλε Εαρινέ,αρχικά το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον, το
έβλεπα κι έλεγα να τοποθετηθούν κάποιοι και μετά να δούμε που θα πάει,αλλά καθυστερεί το πράμα και το θέμα είναι καλό,γιατί αυτή
η αριστοτελική επηροή, ήρθε και στην Ελλάδα, έστω πολύ, πολύ αργότερα...
Φίλε μου, γα να ορίσουμε αρχικα το θέμα,πρέπει να δούμε και σε ποια
εποχή ξεκινά το ..πάντρεμα, ποιά ρεύματα διέπουν την πνευματική και όχι μόνο Ευρώπη και γιατί οι Πάπες, που είχαν καθε πρόθεση, δεν αμφιβάλλω, να είναι οι εμπνευστές της μίξης κι όχι το
βυζαντινό μεταναστευτικό ρεύμα που κατέκλυε την Ευρώπη, εκείνο το
διάστημα..
Γιατί να μην ήταν αυτό που έκανε αυτό το πάντρεμα, που λές,της Θεολογίας με την φιλοσοφία του Αριστοτέλη...
Βέβαια, δεν πρέπει να ξεχνάμε, ότι κάτι τέτοιο, γίνεται πιο πολύ εξαιτίας των ελληνικών καταβολών της Ευρώπης σε ζητήματα φιλοσοφίας και γνώσης...
Φίλε μου, εκείνο το διάστημα του μετά το 1000 μ.Χ., έχουμε πολλά πνευματικα κινήματα στην Ευρώπη, που διέπονται απο αριστοτελικές
θέσεις και αρχές....Φανερά, σκοτεινά, κρυφά και άλλα...
Η επηροή, λοιπον, πρέπει να έχει πολλαπλή προέλευση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2009, 13:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλή σου μέρα, φίλε Εαρινέ,αρχικά το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον, το
έβλεπα κι έλεγα να τοποθετηθούν κάποιοι και μετά να δούμε που θα πάει,αλλά καθυστερεί το πράμα και το θέμα είναι καλό,γιατί αυτή
η αριστοτελική επηροή, ήρθε και στην Ελλάδα, έστω πολύ, πολύ αργότερα...
Φίλε μου, γα να ορίσουμε αρχικα το θέμα,πρέπει να δούμε και σε ποια
εποχή ξεκινά το ..πάντρεμα, ποιά ρεύματα διέπουν την πνευματική και όχι μόνο Ευρώπη και γιατί οι Πάπες, που είχαν καθε πρόθεση, δεν αμφιβάλλω, να είναι οι εμπνευστές της μίξης κι όχι το
βυζαντινό μεταναστευτικό ρεύμα που κατέκλυε την Ευρώπη, εκείνο το
διάστημα..
Γιατί να μην ήταν αυτό που έκανε αυτό το πάντρεμα, που λές,της Θεολογίας με την φιλοσοφία του Αριστοτέλη...
Βέβαια, δεν πρέπει να ξεχνάμε, ότι κάτι τέτοιο, γίνεται πιο πολύ εξαιτίας των ελληνικών καταβολών της Ευρώπης σε ζητήματα φιλοσοφίας και γνώσης...
Φίλε μου, εκείνο το διάστημα του μετά το 1000 μ.Χ., έχουμε πολλά πνευματικα κινήματα στην Ευρώπη, που διέπονται απο αριστοτελικές
θέσεις και αρχές....Φανερά, σκοτεινά, κρυφά και άλλα...
Η επηροή, λοιπον, πρέπει να έχει πολλαπλή προέλευση....


Σ'ευχαριστώ για την συμμετοχή και την καταθεσή σου...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2009, 11:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Απορία! ΣΕ Αριστοτέλης και Χριστιανισμός.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 14:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άραγε μπορούν οι σκεπτόμενοι άνθρωποι να κατανοήσουνν τα μυστήρια του σύμπαντος και να κυριαρχήσουν στην ανυπότακτη φύση τους?

Είναι η επιστημονική τόλμη συνεπής με την θρησκευτική πίστη και αν είχαμε μονόπλευρα παραδοθεί στην θρησκευτική πίστη , θα είχαμε άραγε φθάσει σε αυτό το τεχνολογικό επίπεδο που βρισκόμαστε σήμερα?

Σε τί οφείλεται τελικά η όποια πρόοδος που κατόρθωσε ο άνθρωπος , στην ορθολογιστική-λογική αξιολόγηση και έρευνα των πραγμάτων ή στην όποια θρησκεία..??

Θρησκευτική πίστη ή επιστημονική έρευνα???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 17:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ, πιστεύω πως κάποια από τα μυστήρια του Σύμπαντος είναι δυνατόν να γίνουν κατανοητά - αρκετά μάλιστα έχουν γίνει εν μέρει γνωστά στον άνθρωπο, τουλάχιστον ως προς κάποιους από τους μηχνισμούς λειτουργίας τους.
Δεν ξέρω εάν θα μπορούσαμε να μάθουμε τα πάντα, όμως δε μπορώ να βρω το λόγο που θα πρέπει όλο το Σύμπαν να υποταχθεί στον άνθρωπο.
Αυτή η θεώρηση μου φαίνεται κάπως ανθρωποκεντρική κι αλαζονική εκ μέρους του είδους μας.
Εξάλλου, ποιά η σκοπιμότητα ώστε όλο το Σύμπαν να υποταχθεί στον άνθρωπο;
Τι θα προκύψει από μια τέτοια ενέργεια και ποιό θα είναι το γενικότερο όφελος;

Ως άνθρωπος τάσσομαι υπέρ της θρησκευτικής πίστης και του επιστημονικού τρόπου θέασης του κόσμου και των πραγμάτων γενικότερα.
Κι όταν αναφέρομαι στην θρησκευτική πίστη, δεν αναφέρομαι υποχρεωτικά σε κάποια θρησκεία.
Θρησκευτικότητα, ευλάβεις και δέος μπορεί να νιώσει ένας άνθρωπος εξίσου εκτός των πλαισίων κάποιας οργανωμένης θρησκείας ή αίρεσης.

Θεωρώ λοιπόν ότι και τα δύο είναι απαραίτητα στον βαθμό και στο μέτρο εκείνο που μας βοηθούν να γνωρίσουμε τον εαυτό μας, τον κόσμο και συνεισφέρουν στην εξέλιξη μας.
Εάν προσκολληθούμε σε ένα εκ των δύο, τότε θα έχουμε μια θέαση περισσότερο περιορισμένη κι εστιασμένη σε ένα μικρότερο εύρος πραγμάτων.
Εάν λοιπόν δούμε και την επιστήμη και την θρησκευτικότητα ως μέσα και τα χειριστούμε κατάλληλα και με τον σωστό τρόπο, τότε είναι πολύ πιθανόν να αποκομίσουμε αρκετά.

quote:
Σε τί οφείλεται τελικά η όποια πρόοδος που κατόρθωσε ο άνθρωπος , στην ορθολογιστική-λογική αξιολόγηση και έρευνα των πραγμάτων ή στην όποια θρησκεία..??

Εάν αναλογιστούμε την πρόοδο που συντελέστηκε στην ανθρώπινη σκέψη κι επιστήμη τους τελευταίους αιώνες, τότε μπορούμε να καταλάβουμε ότι αυτό συνέβη κι εξαιτίας της ορθολογικής αξιολόγησης κι έρευνας των πραγμάτων αλλά κι εξαιτίας κάποιας παγιωμένης θρησκείας.
Ο άνθρωπος μέσω μιας εννοιολογικής αλλαγής κι έχοντας στα χέρια του σχεδόν τον ίδιο αριθμό δεδομένων άλλαξε τον τρόπο σκέψης και θέασης, αφήνοντας πίσω του παλιές αυθεντίες και θέσφατα.
Από την άλλη, η θρησκεία που χρησιμοποιήθηκε με καταπιεστικό τρόπο από αρκετούς εκπροσώπους της - τουλάχιστον στην Ευρώπη του Μεσαίωνα - αφενός αποτέλεσε τροχοπέδη σε κάποιο βαθμό για την διεύρυνση των επιστημονικών οριζόντων των ανθρώπων αφετέρου υπήρξε ένας κινητήριος μοχλός για αρκετούς άλλους επιστήμονες εξαιτίας της αντίδρασης τους σε αυτό ακριβώς το καθεστώς.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2009, 10:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Εαρινέ, πιστεύω πως κάποια από τα μυστήρια του Σύμπαντος είναι δυνατόν να γίνουν κατανοητά - αρκετά μάλιστα έχουν γίνει εν μέρει γνωστά στον άνθρωπο, τουλάχιστον ως προς κάποιους από τους μηχνισμούς λειτουργίας τους.
Δεν ξέρω εάν θα μπορούσαμε να μάθουμε τα πάντα, όμως δε μπορώ να βρω το λόγο που θα πρέπει όλο το Σύμπαν να υποταχθεί στον άνθρωπο.
Αυτή η θεώρηση μου φαίνεται κάπως ανθρωποκεντρική κι αλαζονική εκ μέρους του είδους μας.
Εξάλλου, ποιά η σκοπιμότητα ώστε όλο το Σύμπαν να υποταχθεί στον άνθρωπο;


In anticipation of my resurrection...




Δεν ανέφερα οπουδήποτε , ότι θα πρέπει το σύμπαν να υποταχθεί στον άνθρωπο , φίλε dying incubus!

Και συμφωνώ με την θέση σου , η οποία "ήρθε" να απαντήσει , επί μιας παρερμηνείας , μιας απάντησης μου!

Και για να "επεξηγήσω" , θα ήθελα να πώ , ότι μιλούσα για την κυριαρχία επι του εαυτού μας!

Καλή σου μέρα , φίλε!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2009, 09:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ, συγγνώμη για την παρερμηνεία του συγκεκριμένου κομματιού από το προτελευταίο σου μήνυμα.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2009, 10:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Εαρινέ, συγγνώμη για την παρερμηνεία του συγκεκριμένου κομματιού από το προτελευταίο σου μήνυμα.





In anticipation of my resurrection...



Μην ζητάς συγγνώμη αγαπητέ φίλε...ούτως ή άλλως , όλες οι απαντήσεις σου κινούνται με σεβασμό έναντι των άλλων και αναδεικνύουν την ανθρώπινη καταστατικότητα του χαρακτήρα σου!

Προσωπικά και το καταθέτω με κάθε ειλικρίνεια δεν εστιάζω τόσο στο τι λές -που τα λές όμορφα- αλλά στον τρόπο που επιλέγεις να τοποθετείσαι...και αυτό έχει μεγάλη σημασία..παρα πολύ μεγάλη σημασία φίλε μου!

Να έχεις μια όμορφη μέρα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 01:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Είναι αληθές , ότι "Διορατικοί Πάπες και επίσκοποι" , έκαναν το μοιραίο βήμα που οι Ισλαμιστές ηγέτες είχαν απορρίψει...???
Δηλαδή , να "παντρεύσουν" την Χριστιανική Θεολογία με την Αριστοτελική επιστήμη , παραδίδοντας έτσι στην δύση και θετοντάς την σε μια "ηθική ορθολογιστικής έρευνας" , η οποία θα προκαλούσε μια σειρά "επιστημονικών επαναστάσεων" , καθώς και απρόβλεπτες αναταραχές στην κοινωνική και θρησκευτική ζωή???

Φίλε Εαρινέ , πολύ ωραίο το θέμα σου όμως σχετικά με τα ερωτήματα που έθεσες με έπιασες αδιάβαστο . Και το λέγω αυτό διότι γνωρίζοντας ότι η υλιστική διδασκαλία του Αριστοτέλη έρχεται σε απ’ ευθείας σύγκρουση με τις αβρααμικές θρησκείες , ιουδαϊσμό , χριστιανισμό , ισλάμ , δεν φαντάστηκα ότι θα μπορούσε από αυτή να επιρρεαστή ο χριστιανισμός . Από τα λίγα που γνωρίζω είναι ότι τον 12ο αιώνα στην Ευρώπη , η δυτική εκκλησία ήλθε σε σύγκρουση με τα ρεύματα του διαφωτισμού που αναπτύχθηκαν στα πανεπιστήμια όταν οι μοναχοί καθηγητές, έδωσαν τη θέση τους σε μεγάλο βαθμό σε κοσμικούς λόγιους και γνωστούς για την εποχή επιστήμονες .

Πως να μη συγκρουστούν άλλωστε , όταν ο Αριστοτέλης διδάσκει ότι το σύμπαν είναι αιώνιο , ενώ η θρησκεία ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε κάποια συγκεκριμένη στιγμή . Όταν σύμφωνα με τον Αριστοτέλη τα σώματα δεν έχουν ανεξάρτητες από την ύλη τους ιδιότητες , ενώ ο χριστιανισμός δέχεται ότι κατά το μυστήριο της θείας ευχαριστίας , ο άρτος και ο οίνος μετουσιώνονται σε σώμα και αίμα . Όταν ο Αριστοτέλης λέγει ότι όλα τα φαινόμενα στην φύση διέπονται από αμετάβλητους φυσικούς νόμους , ενώ η θρησκεία πιστεύει ότι με την θεία παρέμβαση γίνονται θαύματα που εναντιώνονται στους φυσικούς νόμους . (Κάποιος μέσα στο forum ισχυρίζεται ότι την ημέρα των Θεοφανίων τα νερά του Ιορδάνη αλλάζουν φορά ροής) .

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν θα πρέπη η διδασκαλία του Αριστοτέλη να επηρέασε ελάχιστα τον χριστιανισμό , και αν κάποιοι επίσκοποι έκαναν απόπειρα συγκερασμού της αριστοτελικής διδασκαλίας με την χριστιανική πίστη , αυτό πρέπει να έγινε σε περιορισμένη κλίμακα , και για ορισμένες θέσεις του Αριστοτέλη που δεν έρχονται σε αντίθεση με το χριστιανικό δόγμα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 13:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris: Πως να μη συγκρουστούν άλλωστε , όταν ο Αριστοτέλης διδάσκει ότι το σύμπαν είναι αιώνιο , ενώ η θρησκεία ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε κάποια συγκεκριμένη στιγμή . Όταν σύμφωνα με τον Αριστοτέλη τα σώματα δεν έχουν ανεξάρτητες από την ύλη τους ιδιότητες , ενώ ο χριστιανισμός δέχεται ότι κατά το μυστήριο της θείας ευχαριστίας , ο άρτος και ο οίνος μετουσιώνονται σε σώμα και αίμα . Όταν ο Αριστοτέλης λέγει ότι όλα τα φαινόμενα στην φύση διέπονται από αμετάβλητους φυσικούς νόμους , ενώ η θρησκεία πιστεύει ότι με την θεία παρέμβαση γίνονται θαύματα που εναντιώνονται στους φυσικούς νόμους . (Κάποιος μέσα στο forum ισχυρίζεται ότι την ημέρα των Θεοφανίων τα νερά του Ιορδάνη αλλάζουν φορά ροής) .

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν θα πρέπη η διδασκαλία του Αριστοτέλη να επηρέασε ελάχιστα τον χριστιανισμό , και αν κάποιοι επίσκοποι έκαναν απόπειρα συγκερασμού της αριστοτελικής διδασκαλίας με την χριστιανική πίστη , αυτό πρέπει να έγινε σε περιορισμένη κλίμακα , και για ορισμένες θέσεις του Αριστοτέλη που δεν έρχονται σε αντίθεση με το χριστιανικό δόγμα .


Φίλε Sesostris

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα (και κατά τη γνώμη μου) όπως τα περιγράφεις .

Επειδή έχω ασχοληθεί παλαιότερα με το έργο του Αριστοτέλη , αλλά όχι με τη σχέση του με τον Χριστιανισμό , θα παραθέσω αυτά τα λίγα που γνωρίζω για το θέμα αυτό :

Αυτό που πράγματι συνέβη με το έργο του Αριστοτέλη είναι ότι η ποικίλη και υπέροχη παιδεία της Αλεξάνδρειας βρήκε την επιστημονική της έμπνευση σ’αυτόν . Τα έργα του που αφορούν τη λογική : «Κατηγορίες» , «Προτάσεις» , «Πρώτη» και «Μετέπειτα Αναλυτική» , «Προτάσεις» και «Ανασκευή των Σοφιστών» , συγκεντρώθηκαν και εκδόθηκαν από τους μεταγενέστερους περιπατητικούς υπό τον γενικό τίτλο «¨Οργανον του Αριστοτέλη» - δηλαδή το όργανο της ορθής σκέψεως . Το Όργανόν του έπαιξε βασικό ρόλο στη διαμόρφωση των πνευμάτων των μεσαιωνικών βαρβάρων σε πειθαρχημένη και σταθερή σκέψη .

Τα άλλα έργα , μεταφρασμένα από Νεστοριανούς χριστιανούς στην συριακή γλώσσα τον πέμπτο αιώνα μ.Χ. και από αυτή στην αραβική και την εβραϊκή τον δέκατο αιώνα , και από αυτές στην λατινική περί το 1225 , μετέτρεψαν τον σχολαστικισμό από την εύγλωττη αρχή του με τον Αβελάρδο σε εγκυκλοπαιδική πληρότητα με τον Θωμά τον Ακινάτη .

Οι σταυροφόροι έφεραν μαζί τους πιο ακριβή ελληνικά αντίγραφα των κειμένων του φιλοσόφου . Και οι Έλληνες λόγιοι της Κωνσταντινουπόλεως έφεραν κι άλλους αριστοτελικούς θησαυρούς μαζί τους όταν , το 1453 , έφυγαν από τους κατακτητές Τούρκους . Τα έργα του Αριστοτέλη κατέληξαν να είναι για την ευρωπαϊκή φιλοσοφία ένα σχεδόν αλάνθαστο κείμενο , με λύσεις για το κάθε πρόβλημα .

Το 1215 , ο λεγάτος του Πάπα στο Παρίσι απαγόρευσε στους δασκάλους να διδάσκουν από τα βιβλία του . Το 1231 , ο Γρηγόριος ο IX διόρισε μια επιτροπή για να τον εκκαθαρίσει . Το 1260 , τα βιβλία του ήταν υποχρεωτικά σε κάθε χριστιανικό σχολείο , και εκκλησιαστικές σύνοδοι επέβαλλαν ποινές για τις εκτροπές από τις απόψεις του φιλοσόφου .

O Τσώσερ (Geoffrey Chaucer, 1343 – 1400) περιγράφει τον σπουδαστή του ως ευτυχισμένο που είχε ...
«............στο κεφάλι του κρεβατιού του
είκοσι βιβλία ντυμένα με μαύρο ή κόκκινο
του Αριστοτέλη και της φιλοσοφίας του . »

Και στον Πρώτο Κύκλο της Κολάσεως , λέει ο Ντάντε (1265 –1321) :

Είδα εκεί τον Δάσκαλο εκείνων που ξέρουν ,
Ανάμεσα στην φιλοσοφική οικογένεια ,
από όλους θαυμαζόμενο κι από όλους σεβαστό .
Εκεί είδα επίσης τον Πλάτωνα , και τον Σωκράτη ,
που στέκονταν πιο κοντά του από τους άλλους .

Αυτοί οι στίχοι μας δίνουν μια ιδέα για την τιμή που απένειμαν στον Σταγειρίτη χίλια ολόκληρα χρόνια . Το βασίλειο του Αριστοτέλη δεν τελείωσε παρά μόνο όταν νέα όργανα , συγκεντρωμένες παρατηρήσεις και υπομονετικά πειράματα ξανάφτιαξαν την επιστήμη και έδωσαν ακαταμάχητα όπλα στον Occam , στον Francis Bacon και σε πολλούς άλλους . Κανένα άλλο πνεύμα δεν κυριάρχησε στη διάνοια της ανθρωπότητας επί τόσο μεγάλο διάστημα .

Αγαπητέ Sesostris , αυτά είχα (προς το παρόν) να καταθέσω για το συγκεκριμένο θέμα αυτού του topic . Περιμένω με ενδιαφέρον και οι λοιποί συνομιλητές να καταθέσουν επ’αυτού οποιαδήποτε άλλη πληροφορία έχουν .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 22:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς
Φίλε Sesostris
Κάπως έτσι είναι τα πράγματα (και κατά τη γνώμη μου) όπως τα περιγράφεις .
Επειδή έχω ασχοληθεί παλαιότερα με το έργο του Αριστοτέλη , αλλά όχι με τη σχέση του με τον Χριστιανισμό , θα παραθέσω αυτά τα λίγα που γνωρίζω για το θέμα αυτό :
Αυτό που πράγματι συνέβη με το έργο του Αριστοτέλη είναι ότι η ποικίλη και υπέροχη παιδεία της Αλεξάνδρειας βρήκε την επιστημονική της έμπνευση σ’αυτόν . Τα έργα του που αφορούν τη λογική : «Κατηγορίες» , «Προτάσεις» , «Πρώτη» και «Μετέπειτα Αναλυτική» , «Προτάσεις» και «Ανασκευή των Σοφιστών» , συγκεντρώθηκαν και εκδόθηκαν από τους μεταγενέστερους περιπατητικούς υπό τον γενικό τίτλο «¨Οργανον του Αριστοτέλη» - δηλαδή το όργανο της ορθής σκέψεως . Το Όργανόν του έπαιξε βασικό ρόλο στη διαμόρφωση των πνευμάτων των μεσαιωνικών βαρβάρων σε πειθαρχημένη και σταθερή σκέψη .
Τα άλλα έργα , μεταφρασμένα από Νεστοριανούς χριστιανούς στην συριακή γλώσσα τον πέμπτο αιώνα μ.Χ. και από αυτή στην αραβική και την εβραϊκή τον δέκατο αιώνα , και από αυτές στην λατινική περί το 1225 , μετέτρεψαν τον σχολαστικισμό από την εύγλωττη αρχή του με τον Αβελάρδο σε εγκυκλοπαιδική πληρότητα με τον Θωμά τον Ακινάτη .
Οι σταυροφόροι έφεραν μαζί τους πιο ακριβή ελληνικά αντίγραφα των κειμένων του φιλοσόφου . Και οι Έλληνες λόγιοι της Κωνσταντινουπόλεως έφεραν κι άλλους αριστοτελικούς θησαυρούς μαζί τους όταν , το 1453 , έφυγαν από τους κατακτητές Τούρκους . Τα έργα του Αριστοτέλη κατέληξαν να είναι για την ευρωπαϊκή φιλοσοφία ένα σχεδόν αλάνθαστο κείμενο , με λύσεις για το κάθε πρόβλημα .
Το 1215 , ο λεγάτος του Πάπα στο Παρίσι απαγόρευσε στους δασκάλους να διδάσκουν από τα βιβλία του . Το 1231 , ο Γρηγόριος ο IX διόρισε μια επιτροπή για να τον εκκαθαρίσει . Το 1260 , τα βιβλία του ήταν υποχρεωτικά σε κάθε χριστιανικό σχολείο , και εκκλησιαστικές σύνοδοι επέβαλλαν ποινές για τις εκτροπές από τις απόψεις του φιλοσόφου .
O Τσώσερ (Geoffrey Chaucer, 1343 – 1400) περιγράφει τον σπουδαστή του ως ευτυχισμένο που είχε ...
«............στο κεφάλι του κρεβατιού του
είκοσι βιβλία ντυμένα με μαύρο ή κόκκινο
του Αριστοτέλη και της φιλοσοφίας του . »
Και στον Πρώτο Κύκλο της Κολάσεως , λέει ο Ντάντε (1265 –1321) :
Είδα εκεί τον Δάσκαλο εκείνων που ξέρουν ,
Ανάμεσα στην φιλοσοφική οικογένεια ,
από όλους θαυμαζόμενο κι από όλους σεβαστό .
Εκεί είδα επίσης τον Πλάτωνα , και τον Σωκράτη ,
που στέκονταν πιο κοντά του από τους άλλους .
Αυτοί οι στίχοι μας δίνουν μια ιδέα για την τιμή που απένειμαν στον Σταγειρίτη χίλια ολόκληρα χρόνια . Το βασίλειο του Αριστοτέλη δεν τελείωσε παρά μόνο όταν νέα όργανα , συγκεντρωμένες παρατηρήσεις και υπομονετικά πειράματα ξανάφτιαξαν την επιστήμη και έδωσαν ακαταμάχητα όπλα στον Occam , στον Francis Bacon και σε πολλούς άλλους . Κανένα άλλο πνεύμα δεν κυριάρχησε στη διάνοια της ανθρωπότητας επί τόσο μεγάλο διάστημα .
Αγαπητέ Sesostris , αυτά είχα (προς το παρόν) να καταθέσω για το συγκεκριμένο θέμα αυτού του topic . Περιμένω με ενδιαφέρον και οι λοιποί συνομιλητές να καταθέσουν επ’αυτού οποιαδήποτε άλλη πληροφορία έχουν .
Φιλικά
Κηφεύς

Φίλε Κηφέα χαίρομαι που ξανασυναντιόμαστε έστω και για λίγο σ’ αυτό το θέμα , γιατί κατά τη γνώμη μου θα είναι αρκετά βραχύβιο για δύο κυρίως λόγους .
Ο πρώτος και κυριότερος είναι το ότι όπως εσύ και εγώ έχουμε ασχοληθεί ελάχιστα με την επιρροή της αριστοτελικής σκέψεως στον χριστιανισμό , το ίδιο φαίνεται ότι ισχύει και για την πλειοψηφία των φίλων του forum . Και ο δεύτερος το ότι το παρόν θέμα μια και πραγματεύεται την επιρροή του Αριστοτέλη στον χριστιανισμό , και γενικότερα στις αβρααμικές θρησκείες θα πρόσθετα εγώ , θα έπρεπε λογικά να είναι καταχωρημένο στο ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ .

Ψάχνοντας στο internet σχετικά με τη σχέση Αριστοτέλη-Χριστιανισμού βρήκα και τα εξής ενδιαφέροντα . Με την εισαγωγή του αριστοτελισμού στα πανεπιστήμια και της «αθεϊστικής» θεωρίας του κατά τον μεσαίωνα , άρχισαν να δημιουργούνται και τα πρώτα προβλήματα με εκκλησιαστικό ισχυρό κατεστημένο , και οι χριστιανοί θεολόγοι , άσκησαν πολεμική στις αβερροϊκές θεωρίες , (τα κείμενα του Αριστοτέλη τα είχαν πάρει από μεταφράσεις του Αβερρόη) , για ζητήματα όπως η αιωνιότητα του κόσμου, ο μονοψυχισμός, η άρνηση της προσωπικής αθανασίας , η αιτιοκρατία , η άρνηση της θείας πρόνοιας και η άρνηση της ελεύθερης βούλησης , που κατά τους ίδιους και το δόγμα τους δημιουργούσε τριγμούς στο εκκλησιαστικό οικοδόμημα αφού αμφισβητούσε την ελευθερία και παντοδυναμία του θεού , τη θεία πρόνοια και την ύπαρξη θαυμάτων .

Το αποτέλεσμα ήταν να αρχίσουν να δημιουργούνται πολλαπλές κρίσεις (1210, 1215, 1231, 1240), οδηγώντας στην κορύφωση αυτής το 1277. Στις χρονιές αυτές , ορισμένες θεωρίες του Αριστοτέλη απαγορεύτηκαν, με αποφάσεις του επισκόπου, των καρδιναλίων καθώς και του ίδιου του Πάπα .
Ο μεγαλύτερος αριστοτελιστής την εποχή εκείνη ήταν ένας νεαρός καθηγητής της σχολής των τεχνών του Παρισιού , ο Σιζέρ της Brabant , γύρω από τον οποίο δημιουργήθηκε μια ομάδα ριζοσπαστών ορθολογιστών λογίων και επιστημόνων, των οποίων οι απόψεις που εκφράστηκαν μέσα από τα έργα τους, δημιούργησαν και την κρίση του 1277.
Η αμφισβήτηση των βιβλικών θαυμάτων όπως ο κατακλυσμός του Νώε , που κατά τους ιδίους οφείλεται σε φυσικά αίτια και όχι στη Θεία βούληση, η μετουσίωση του κρασιού σε σώμα και αίμα (Θεία Κοινωνία), η ανάσταση των νεκρών, η μετατροπή του νερού σε κρασί στο γάμο της Κανά κλπ , οδήγησε τον επίσκοπο του Παρισιού Στέφανο να αποκηρύξει αυτή τη φορά όχι 13 αλλά 219 αριστοτελικές προτάσεις (συμπεριλαμβάνοντας και 15 έως 20 του Θωμά Ακινάτη .

Το 1270 ο επίσκοπος του Παρισιού Etienne Tempier καταδίκασε 13 ετερόδοξες προτάσεις του Σιζέρ , και αυτός μετρίασε τους τόνους , παραμένοντας όμως ηγέτης της μειοψηφίας στο πανεπιστημιακό τμήμα του . Το 1276 τον κάλεσαν σε «εξέταση» στη Γαλλία, όμως διέφυγε στη Ρώμη γιατί εκεί το παπικό δικαστήριο ήταν σχετικά πιο επιεικές , και εκεί καταδικάστηκε σε κατ’ οίκον περιορισμό . Το 1284 βρέθηκε δολοφονημένος από τον κληρικό φύλακά του .
Άλλο ένα θύμα και αυτός του θρησκευτικού φανατισμού των ρασοφόρων !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy