ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Μετα τον θανατο.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ευη 69
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2009, 23:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ευη 69  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ακουσει πολλες αποψεις..εχω διαβασει αρκετα βιβλια..
αλλα ακομη ψαχνω.Πριν 14 χρονια εχασα την οικογενεια μου,και συνειδητοποιω πως ακομη ψαχνω,δεν ξερω τι ακριβως,ισως μια απαντηση
πως ειναι καπου και ειναι καλα.
πειτε μου τις αποψεις σας για το αν υπαρχει κατι μετα απο εδω.
Αν δεν σας κουραζω βεβαια..

Σας καλησπεριζω σαν καινουργιο μελος και σας ευχαριστω εκ των
προτερων!

ευη

Edited by - ευη 69 on 07/10/2009 23:50:39

daphne
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2009, 01:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους daphne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευη μου καλησπέρα..Λοιπόν άκου την δική μου,ταπεινή γνώμη.Είναι φοβερό το να χάνεις ένα δικό σου άτομο..πόσο μάλλον εσύ που έχασες την οικογένειά σου..Πιστεύω όμως πως η απάντηση που προσπαθείς να βρείς δεν είναι μέσα στα βιβλία και σε οτι άλλο απο το οποιο πληροφορείσαι για το θέμα του αν υπάρχει κατι πέρα απο εδω..Πιστεύω πως η απάντηση ειναι μέσα στην ψυχή σου.Τί θέλω να πω με αυτό..Προς θεού δεν σου λέω να ξεχάσεις τους δικούς σου ανθρώπους αλλά..την Εύη όλα αυτά τα χρόνια την φροντίζεις καθόλου..?Πιστεύω πως αναλλώνεσαι άδικα προσπαθώντας να βρείς κατι..Το μόνο που ειναι ανάγκη να βρείς είναι ο εαυτός σου..Τότε μόνο θα βρείς κάποιες απαντήσεις που θα σε γαληνέψουν και θα βάλουν σε μία τάξη τη ζώη σου..Πρέπει να θυμάσαι οτι καλό απο εκεινούς και ποτε να μην τους ξεχνας..Είμαι όμως σίγουρη πως δεν θα ήθελαν και οι ίδιοι να 'ξοδέψεις΄το υπόλοιπο της ζώης σου αναζητώντας τόσο δύσκολες απαντήσεις..Ασχολήσου με εσένα,με τον εαυτό σου.και ζήσε για αυτούς που είναι γύρω σου και σε αγαπούν...

Μόλις μπήκα και εγώ σε αυτό τo forum!Οπότε να ξέρεις πως δεν είσαι μόνη!

daphneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2009, 07:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πως ειναι καπου και ειναι καλα.

Είναι κάπου, μέσα σου. Κι εκεί είναι παααρα πολύ καλά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ευη 69
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2009, 14:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ευη 69  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ ευχαριστω δαφνη,καταλαβαινω τι λες και ξερω οτι αυτη ειναι η πρα γματικοτητα ,και ετσι πρεπει να ειναι δηλαδη,αλλα πως βρισκει κανεις τον εαυτο του οταν εχει τοσες πολλες αποριες,οταν δεν προλαβε να αποχαιρετησει τους ανθρωπους του και οταν ξαφνικα μενει μονος και δεν ξερει ποιος ειναι??
Ποιος ειναι ο τροπος να με μαθω απο την αρχη,γιατι εχω αλλαξει..
νιωθω πως δεν ειμαι εγω,αλλα κατι που εχει απομεινει απο μενα
ετσι απλα.


ευηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 16:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύη Καλησπέρα κι απο εμένα!

Δεν μπορώ να πώ οτι μοιράζομαι τον πόνο σου γιατί δεν τον καταλαβαίνω. Όλα τα αγαπημένα μου πρόσωπα είναι ακόμα εν ζωή.

Αυτό που καταλαβαίνω όμως είναι η επιθυμία σου να νιώσεις ασφάλεια κάτω απο την πεποίθηση οτι αυτή η ζωή που ζούμε δεν είναι μια φάρσα.

Πιστεύω οτι το υπαρξιακό πρόβλημα μας αγγίζει όλους αργά η γρήγορα και κάτω απο αυτό κανείς δεν είναι σίγουρος διοτι κανείς δεν καταφερε να νικήσει τον θάνατο.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συμφιλιωθείς μαζί του επαναπροσδιορίζοντας τι είναι η ζωή.

Θα σου πώ κάτι που ενώ είναι προφανές συνήθως περνάει και προσπερνάει, Απόρροια βαθιών φιλοσοφικών σκέψεων.

Σου φαίνεται κι εσένα μήπως οτι η ζωή μας εδώ κάτω είναι σύντομη?

Δεν ξέρω, πάντως όσον αφορά εμένα η ανθρώπινη ζωή είναι ενα φτερούγισμα πεταλούδας. Πιστεύεις οτι πραγματικά ήρθαμε εδώ κάτω για να τελειοποιηθούμε? Εγώ δεν το πιστεύω. Δεν έχουμε χρόνο να το κάνουμε. Δεν μας τον παρέχει η ανθρώπινη φύση μας.

Είμαστε τόσο εύθραυστοι μέσα στην απόλυτη δυναμη μας που η αντιφατικότητα του πράγματος σου φέρνει αναγούλα στο στομάχι.

Τι νόημα έχει να προσκολλούμαστε σε οτιδήποτε? Οι δεσμοί μας είναι ευθραυστες χορδές σε ενα κοσμικό θέατρο οπου αργά η γρήγορα θα σπάσουν. Το να αφήνουμε αυτό το διαχωρισμό να μας επηρεάζει είναι σαν να κάνουμε την υπεροπτική δήλωση οτι δεν θ'ακολουθήσουμε το παράδειγμα των άλλων. Όλοι θα το ακολουθήσουμε..


Δεν γνωρίζω αν υπάρχει νόημα σε όλο αυτό. Όμως πιστεύω οτι ακόμη κι αν δεν υπάρχει μπορούμε να το κατασκευάσουμε. Οι άνθρωποι γύρω μας το κάνουν συνεχώς. Αυτή είναι και η πηγή της ζωής τους, το κίνητρο τους για ζωή. Ο θάνατος απλώς μας φέρνει σε αυτόν τον επαναπροσδιορισμό που λέω επάνω. Ο θάνατος είναι ενας μεγάλος καθρέπτης οπου όσο περισσότερη σημασία του δώσεις τόσο πιο πολύ θα σε ωφελήσει η θα σε καταστρέψει. Ο θάνατος σου κάνει τον απολογισμό. Αυτή είναι η απόλυτη μέρα της κρίσεως. Η ημέρα που πεθαίνουν οι πιό κοντινοί μας άνθρωποι.


Η αγάπη για τους ανθρώπους που φευγουν απο κοντά μας είναι μέσα μας. Αν τους την έδωσες να την γνωρίσουν όσο ήταν κοντά σου τότε αν υπάρχουν ακόμη εκεί έξω την θυμούνται στη νέα τους κατασταση. Αν δεν το έκανες είναι το πρόβλημα..

Η Ασφάλεια που σου παρείχαν όμως δεν ήταν ποτέ έξω απο σένα. Ήταν πάντοτε μέσα σου. Το μόνο που μένει είναι να μάθεις πως να την τραβάς απο τις αποθήκες της αστείρευτης δύναμης που κουβαλάς μέσα σου.

Γι' αυτό λένε οτι όταν πεθαίνουν οι άνθρωποι είναι "πάντα κοντά μας" και "μέσα μας". Είναι γιατί μας έδωσαν ενα κομμάτι τους.


Στο ξαναλέω, δεν σου έδωσαν χρόνο για να ανακαλύψεις τα μυστικα του σύμπαντος εδώ. Είτε θα έχεις αυτή την ευκαιρία μετα θάνατον σταδιακά είτε δεν θα την έχεις. Αν θα την έχεις τότε είναι απλώς θέμα "χρόνου". Αν οχι τότε η ερώτηση σου έχει απαντηθεί ήδη. Αυτό θα πεί οτι σε περίπτωση που.. δεν, τότε ποτέ ο άνθρωπος δεν είχε σκοπό να ανακαλύψει το σύμπαν.

Όπως και να χει με τη σκέψη δεν μπορείς να το προσεγγίσεις. Θέλει άμεση συμμετοχή το πράγμα και ακόμη δεν ήρθε η ώρα σου.

Ζήσε

The eye seldom sees what the mind does not anticipate.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

__σοΦια__
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 19:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους __σοΦια__  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου και από εμένα Εύη..

Ο πόνος του καθενός, πάντα διαφέρει, αλλά μπορώ να πω, πως εν μέρει σε καταλαβαίνω, καθώς στις 11 Αυγούστου του 2009, μέσα σε ένα λεπτό έχασα τον πατερούλη μου σε τροχαίο. Εσύ έχασες ολόκληρη την οικογένειά σου, αλλά όπως και να το κάνουμε, η απώλεια είναι πάντα απώλεια.

Ας σου πω και εγώ τα πιστεύω μου όμως. Το καλοκαίρι του 2008 είχα φτάσει σε σημείο, να είμαι τρομερά εξαντλημένη, τόσο σωματικά, όσο και ψυχικά. Σε κάποιες στιγμές, ασυναίσθητα σκεφτόμουν, πόσο ξεκούραστη θα είμαι όταν πεθάνω. Μέχρι που αυτό, γύρισε ''τούμπα'' με αποτέλεσμα, να πάθω αγχώδη διαταραχή νομίζοντας πως πεθαίνω και να καταλήξω με ελαφριά φαρμακευτική αγωγή.

Όλο αυτό που μου συνέβει, με αναστάτωσε και ήταν πολύ άσχημο, αλλά μέσα από αυτό, κατάφερα να συμφιλιωθώ με την ιδέα του θανάτου, αν και ακόμα με φοβίζει.

Ποτέ μέχρι τότε δε με είχε απασχολήσει ιδιαίτερα το μετά.. από τότε όμως, αν και εκτιμώ τη ζωή μου, άρχισα μέσα μου να νιώθω πως το μετά είναι καλύτερο και γι' αυτό το λόγο πρέπει, όσο είμαστε εδώ, να προσπαθούμε για το καλό το δικό μας και των γύρω μας.

Αυτή η στάση με βοήθησε και στο να αντιμετωπίσω το θάνατο του μπαμπά μου. Είμαι σχεδόν σίγουρη, ότι είναι πολύ καλά εκεί που βρίσκεται. Αυτό βέβαια δε μπορώ να σου το αποδείξω.. απλώς το νιώθω.

Θα αναφέρω μόνο ένα μικρό, ίσως και λίγο χαζό επιχείρημα, που στηρίζεται στην ερώτηση που έθεσε ο φίλος ''TheAllseeingeye''. Δηλαδή, εάν ο χρόνος παραμονής μας στη γη μας φαίνεται λίγος. Εμένα ναι, μου φαίνεται ελάχιστος. Πιστεύω πως εάν ήμασταν φτιαγμένοι για να ζούμε μονάχα από από λίγες ώρες μέχι 130 χρόνια, θα είχαμε τουλάχιστον καταφέρει να αναπτύξουμε κάποιο ''μηχανισμό'' ούτως ώστε να μεταφέρουμε στους απογόνους μας τη σοφία που αποκομίζουμε από τις εμπειρίες μας, ωστε να αποφεύγουν τα ίδια λάθη. Αλλά η ιστορία πάντα επαναλαμβάνεται και πάντα ο καθένας μόνος του μαθαίνει από τις εμπειρίες της ζωής του.
Όπως δηλαδή, όλοι οργανισμοί, ανθρώπινοι, ζωικοί, φυτικοί, εξελίσσονται ώστε να προστατεύονται από όσα απειλούνται, σε υλικό επίπεδο, έτσι θα έπρεπε να συμβαίνει και σε πνευματικό επίπεδο. Αλλά μάλλον μια ζωή, δε μας φτάνει.

Έτσι λοιπόν πιστεύω πως υπάρχει κάτι παραπέρα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ευη 69
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 23:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ευη 69  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τι ομορφο αγνωστοι ανθρωποι να μοιραζονται τις εμπειριες τους!
Μια αποψη,μια συμβουλη ειναι τοσο πολυτιμα ωστε καποιες φορες
γινονται δρομοι για να πας ακομη λιγο παραπερα!
Ευχαριστω απαντες.


ευηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toylipaki
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 17:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toylipaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου Ευη.
Εγώ έχασα τον αδερφο μου πριν 2 χρονια. 20 χρονια τον ειχα διπλα μου και ξαφνικα καποιος φροντισε να μου τον παρει.Ακομα δε το εχω συνειδητοποιησει και ισως ποτε να μη το δεχτω. Οι γονεις μου ειναι σαν να μην υπαρχουν. Βιωνουμε βαρια το θανατο του και κυριως ποναω που οι γονεις μου ειναι συντετριμμενοι.Ειναι ακομα νωρις βεβαια αλλα ειναι κατι που δε προκειται ποτε να το ξεπερασουμε. Και εγω δε ξερω αν υπαρχει το μετα..μακαρι να υπαρχει και να ειναι καπου ο αδερφος μου και να μπορεσω και εγω καποια στιγμη να το δω. Λενε οτι υπαρχει η μεταθανατιος ζωη. Πραγματικα δεν ξερω.
Καμια φορα σκεφτομαι πολυ σκληρα..ισως να μην υπαρχει το μετα.να γεννιομαστε να πεθαινουμε και τελος αλλα οταν βλεπω τις χαρες της ζωης, τη φυση σκεφτομαι πως ο θεος για ολα εχει προνοησει.η ψυχη καπου μπορει να υπαρχει.
Ισως τελικα ολα να γινονται για καποιο λογο...
Παντως αυτο που μου λενε ολοι ειναι οτι ο θεος τον ηθελε κοντα του..
Τι να πω...δεν ειμαι και πολυ της εκκλησιας.δεν ειμαι ομως και αθεη πιστευω..πριν χασω τον αδερφο μου πιστευα στη μεταθανατια ζωη.τωρα ομως δε ξερω..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy