ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το...σπιτι
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Captain-Joe
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2009, 12:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Captain-Joe
Καλησπερα και απο εμενα,ειμαι καινουργια στο φορουμ και καθομαι εδω και μερες να διαβασω τις διαφορες ιστοριες που εχετε δημοσιευσει.
Εχω να διηγηθω πολλες ιστοριες,αλλες ειναι απο το χωριο του πατερα μου στην Ανδρο και του τις εχουν πει,αλλες τις εχει ζησει εκεινος,ιστοριες απο το χωριο της μητερας μου απο Πελοποννησο αλλα και δικες μου εμπειριες.
Σαν αρχη θα ξεκινησω με μια δικια μου που εζησα πριν ενα χρονο.
Ενας πολυ καλος φιλος του αρραβωνιαστικου μου εχει ενα εξωχικο στο Λουτρακι.Το σπιτι ειναι μετα την Περαχωρα,πριν τη Λιμνη Βουλιαγμενης (στο Ηραιο)χτισμενο σε ενα λοφο στο πουθενα.Γενικα εκει εχουν χτισει μετα τις μεγαλες φωτιες του 198κατι και στην "γειτονια"εχει αλλα 3-4 σπιτια σε αποσταση τα οποια χρησιμοποιουνται σαν εξωχικες κατοικιες.
Το σπιτι λοιπον ειναι 2οροφο με μια ωραιοτατη αυλη.Ο κατω οροφος ειναι ο μισος ημιυπογειος,δηλ το μισο σπιτι ηταν κατω απο το εδαφος και το αλλο μισο εβλεπε στην αυλη.Ο Γιωργος λοιπον-ο ιδιοκτητης-με την κοπελα του την Κελλυ εμεναν στο κατω σπιτι και εγω με το Γιαννη στο πανω.Το πανω σπιτι ηταν μεζονετουλα,στο ισογειο ηταν μπανιο,κουζινα,σαλονι και επανω ενα δωματιο μεγαλο σαν προθαλαμος και η κρεβατοκαμαρα.Απο την πρωτη στιγμη που μπηκα στο σπιτι "μας",δηλ το επανω,ενιωθα μια παγωμαρα,ενα μουδιασμα.Ανα πασα στιγμη κ καθ'ολη τη διαρκεια της μερας αισθανομουν οτι ηταν απο πισω μου καποιος και οτι ηταν ετοιμος να με πιασει,ημουν σιγουρη οτι σε δευτερολεπτα θα ενιωθα το χερι του.Ανεβαινα την ξυλινη σκαλα για να παω στο δωματιο και περιμενω το χερι να μου πιασει το ποδι.Σχεδον καθε σαββατοκυριακο πηγαιναμε εκει και παντα το ιδιο συναισθημα αλλα μονο στο πανω σπιτι,οχι στο κατω!
Ωσπου ερχεται και το τελευταιο που πατησα εκει το ποδι μου.Λογω του οτι εκανε κρυο και δεν ειχε καλοριφερ,κλειναμε την πορτα της κρεβατοκαμαρας και βαζαμε 2 σομπες αλογονου.Τον Γιαννη τον ειχε ηδη παρει ο υπνος και εγω ημουν σε μια φαση μεταξυ υπνου και ξυπνιου.Ξαφνικα ακουω απο το μπαλκονι εξω-στον δευτερο ουσιαστικα οροφο για να σας δωσω να καταλαβετε το υψος-καποιον να τρεχει.Πεταχτηκα απο το φοβο μου και ξυπνησα το Γιαννη ο οποιος προλαβε να ακουσει το τελευταιο βημα.Επειδη εκεινος δεν πιστευει σε αυτα και ειχε ακουσε το βημα,σκεφτηκε να βγει να δει τι ηταν,εγω ομως επειδη ειχα τρομαξει δεν τον αφησα.Απο εκεινη τη στιγμη κ μετα με ειχε πιασει τετοια ταραχη που δε μπορουσα να κοιμηθω,γι'αυτο το λογο επεβαλα στο Γιαννη να μην κοιμηθει εαν δεν παρει εμενα πρωτα ο υπνος.Και εκει που ελεγα οτι ολα ειχαν τελειωσει,αρχιζει ξαφνικα να τρεμει το στρωμα.Λογικο οταν γινεται κατι τετοιο να κοιταξουμε τη λαμπα-θα ηταν σεισμος.Ομως δεν κουνιοταν τιποτα.Μονο το στρωμα.
Περιττο να σας πω πως αργησα πολυ να κοιμηθω εκεινο το βραδυ,ειχε παει η ωρα περιπου 5 και δεν πηγα ξανα.
Να ενημερωσω πως το δωματιο αυτο ηταν του πατερα του Γιωργου ο οποιος εχει πεθανει αλλα οταν του ειπα τι ειχε συμβει μου απαντησε πως ειχαν μεινει και αλλοι εκει αλλα κανενας δεν ειχε περασει κατι παρομοιο.

Where is the truth?

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2009, 14:51:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλησπερα και απο εμενα,ειμαι καινουργια στο φορουμ και καθομαι εδω και μερες να διαβασω τις διαφορες ιστοριες που εχετε δημοσιευσει.
Εχω να διηγηθω πολλες ιστοριες,αλλες ειναι απο το χωριο του πατερα μου στην Ανδρο και του τις εχουν πει,αλλες τις εχει ζησει εκεινος,ιστοριες απο το χωριο της μητερας μου απο Πελοποννησο αλλα και δικες μου εμπειριες.
Σαν αρχη θα ξεκινησω με μια δικια μου που εζησα πριν ενα χρονο.
Ενας πολυ καλος φιλος του αρραβωνιαστικου μου εχει ενα εξωχικο στο Λουτρακι.Το σπιτι ειναι μετα την Περαχωρα,πριν τη Λιμνη Βουλιαγμενης (στο Ηραιο)χτισμενο σε ενα λοφο στο πουθενα.Γενικα εκει εχουν χτισει μετα τις μεγαλες φωτιες του 198κατι και στην "γειτονια"εχει αλλα 3-4 σπιτια σε αποσταση τα οποια χρησιμοποιουνται σαν εξωχικες κατοικιες.
Το σπιτι λοιπον ειναι 2οροφο με μια ωραιοτατη αυλη.Ο κατω οροφος ειναι ο μισος ημιυπογειος,δηλ το μισο σπιτι ηταν κατω απο το εδαφος και το αλλο μισο εβλεπε στην αυλη.Ο Γιωργος λοιπον-ο ιδιοκτητης-με την κοπελα του την Κελλυ εμεναν στο κατω σπιτι και εγω με το Γιαννη στο πανω.Το πανω σπιτι ηταν μεζονετουλα,στο ισογειο ηταν μπανιο,κουζινα,σαλονι και επανω ενα δωματιο μεγαλο σαν προθαλαμος και η κρεβατοκαμαρα.Απο την πρωτη στιγμη που μπηκα στο σπιτι "μας",δηλ το επανω,ενιωθα μια παγωμαρα,ενα μουδιασμα.Ανα πασα στιγμη κ καθ'ολη τη διαρκεια της μερας αισθανομουν οτι ηταν απο πισω μου καποιος και οτι ηταν ετοιμος να με πιασει,ημουν σιγουρη οτι σε δευτερολεπτα θα ενιωθα το χερι του.Ανεβαινα την ξυλινη σκαλα για να παω στο δωματιο και περιμενω το χερι να μου πιασει το ποδι.Σχεδον καθε σαββατοκυριακο πηγαιναμε εκει και παντα το ιδιο συναισθημα αλλα μονο στο πανω σπιτι,οχι στο κατω!
Ωσπου ερχεται και το τελευταιο που πατησα εκει το ποδι μου.Λογω του οτι εκανε κρυο και δεν ειχε καλοριφερ,κλειναμε την πορτα της κρεβατοκαμαρας και βαζαμε 2 σομπες αλογονου.Τον Γιαννη τον ειχε ηδη παρει ο υπνος και εγω ημουν σε μια φαση μεταξυ υπνου και ξυπνιου.Ξαφνικα ακουω απο το μπαλκονι εξω-στον δευτερο ουσιαστικα οροφο για να σας δωσω να καταλαβετε το υψος-καποιον να τρεχει.Πεταχτηκα απο το φοβο μου και ξυπνησα το Γιαννη ο οποιος προλαβε να ακουσει το τελευταιο βημα.Επειδη εκεινος δεν πιστευει σε αυτα και ειχε ακουσε το βημα,σκεφτηκε να βγει να δει τι ηταν,εγω ομως επειδη ειχα τρομαξει δεν τον αφησα.Απο εκεινη τη στιγμη κ μετα με ειχε πιασει τετοια ταραχη που δε μπορουσα να κοιμηθω,γι'αυτο το λογο επεβαλα στο Γιαννη να μην κοιμηθει εαν δεν παρει εμενα πρωτα ο υπνος.Και εκει που ελεγα οτι ολα ειχαν τελειωσει,αρχιζει ξαφνικα να τρεμει το στρωμα.Λογικο οταν γινεται κατι τετοιο να κοιταξουμε τη λαμπα-θα ηταν σεισμος.Ομως δεν κουνιοταν τιποτα.Μονο το στρωμα.
Περιττο να σας πω πως αργησα πολυ να κοιμηθω εκεινο το βραδυ,ειχε παει η ωρα περιπου 5 και δεν πηγα ξανα.
Να ενημερωσω πως το δωματιο αυτο ηταν του πατερα του Γιωργου ο οποιος εχει πεθανει αλλα οταν του ειπα τι ειχε συμβει μου απαντησε πως ειχαν μεινει και αλλοι εκει αλλα κανενας δεν ειχε περασει κατι παρομοιο.

Where is the truth?



Γειά σου και καλώς ήρθες στο "σπιτικό" μας , ελπίζω να μην έχεις και δώ αντίστοιχες εμπειρίες και σε χάσουμε...

Τι να σου πώ τώρα , ειλικρινά και γώ δεν γνωρίζω απο τέτοιας φύσεως θέματα και έτσι δεν μπορώ να επαληθεύσω ή να διαψεύσω...απλά δέχομαι τα όσα καταθέτεις , ως αληθή και αναμένω την τοποθέτηση φίλων συνδίκτυων που έχουν γνώση ή εμπειρία πάνω στο θέμα!

Καλώς ήρθες!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Baker
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 02:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Baker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Baker
Γεια σου φιλη joe και καλως ηρθες στο forum,
παρα πολυ ανθρωποι εχουν αναλογες εμπειριες αλλες αληθινες και αλλες
ψευτικες οτι και αν αυτο σημαίνει.θα δεχτω προς στιγμήν οτι η ιστορια σου ειναι αληθινή και οτι δεν εχεις λογο να πεις ψεματα!Αυτο που θα ηθελα ειναι να διευκρινήσεις ειναι αν ο Γιαννης που κοιμόταν διπλα σου καταλαβε το τρανταγμα του στρώματος.


Το ωραίο είναι πάντοτε παράξενο.
Charles BeaudelaireΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Captain-Joe
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 15:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Captain-Joe
Kαλησπερα Baker.
Ναι ακομα και ο Γιαννης το αισθανθηκε.Εκεινος γυρισε και κοιταξε αμεσως το φως απο πανω μας ενω εγω με απορια γυρισα και κοιταξα εκεινον.
Σεισμος δεν ηταν διοτι δεν κουνηθηκε τιποτα.

Where is the truth?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Baker
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 19:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Baker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Baker
τοτε joe ειναι πολυ περιεργο γιατι δεν ηταν καποια ψευδαίσθηση που ησως να ειχες εκεινη την στιγμη γιατι το ιδιο ενιωσε και ο Γιαννης.Δεν ξερω τι μπορεί να ηταν...


Το ωραίο είναι πάντοτε παράξενο.
Charles BeaudelaireΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Captain-Joe
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 23:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Captain-Joe
Εαν εκεινη τη στιγμη πιστευε ο Γιαννης ο,τι πιστεψα εγω θα ειχαμε χασει καθε ελεγχο...

Where is the truth?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 08:53:24  Εμφάνιση Προφίλ
Συνήθως τέτοια φαινόμενα όπου κάποιος χώρος συγκεκριμένος (για παράδειγμα μια οικία) ή ευρύτερος (μια πλατεία..) δημιουργεί αρνητικά συναισθήματα στους επισκέπτες, παρουσιάζονται είτε όταν στον χώρο αυτό (ενδεχομένως πριν καν γίνει οικία -λόφος άραγε ή "Τούμπα"..) κατά το παρελθόν είχαν συμβεί ορισμένα δυσάρεστα, βίαια ή σκοτεινά γεγονότα τα οποία κατά κάποιον υπερβατικό τρόπο κατεγράφησαν σε αυτόν «μολύνοντας» αν θες την «ατμόσφαιρα» του ή είναι αποτέλεσμα της θέσης του χώρου στο ευρύτερο γεωδαιτικό ενεργειακό σύστημα (τελλούρια ρεύματα για τους Έλληνες) το οποίο μπορεί να είναι είτε θετικό, είτε ουδέτερο ή στην περίπτωση που περιγράφεις αρνητικό (αυτό που λένε οι παλιοί ως "βαρύς ίσκιος"). Κρατώ εδώ την υπενθύμιση πως η οικία βρίσκεται εντός της ακτίνας «Ηραίου», αρχαίου ναού δηλαδή αφιερωμένου στην Ήρα καθώς η τοπογραφία των αρχαίων ιερών συναρτάται άμεσα με τα «τελλούρια ρεύματα» ως ένα είδος πυξίδας - σημαδούρας (για όσους πιστεύουν σε αυτό το ζήτημα |πόσα ναϊδρια βρίσκουμε σε ψηλούς λόφους άραγε..). Ο ρόλος του νεκρού που κάποτε έμενε σε αυτό το δωμάτιο δεν μπορεί εύκολα να εξακριβωθεί, ας πούμε εδώ όμως ότι, τα λεγόμενα φαντάσματα ή στοιχειώματα δεν δύναται να δια-δράσουν στον χώρο αλλά απλά αναπαράγουν μια καθορισμένη σειρά κινήσεων (ένα συνεχόμενο Replay στο κοσμικό βίντεο ή DVD-Player αν θες ), ένα πνεύμα (πονηρό ή μη) όμως μπορεί να μετακινήσει αντικείμενα, αλλά σπάνια είναι επιλεκτικός στο σε ποίον θα το κάνει, άρα θα έπρεπε να είχε συμβεί και σε άλλους. Καμιά φορά οι δυσερμήνευτες καταστάσεις που βιώνουν ορισμένοι άνθρωποι έχουν την ρίζα τους στους ίδιους, ένα κρεβάτι που κουνιέται ή ένα αντικείμενο που μετακινείται βίαια δίχως λόγο θα μπορούσε να ήταν εκδήλωση poltergeist η οποία συνήθως αποδίδεται ως ακούσια έκλυση «ενέργειας» ( ; ) από τον άνθρωπο που βιώνει το φαινόμενο συνεπικουρούμενος ενδεχομένως από τον χώρο (απλά το καταθέτω χάριν πληρότητας).

Και ένα ερώτημα, ο σύντροφος σου πως ερμήνευσε το φαινόμενο που βιώσατε;


Υ.Γ.
Εκτός από τον υπερφυσικό παράγοντα πάντως, δεν θα πρέπει να αναιρούμε και την σημασία της αυθυποβολής στην οποία μπορεί να οδηγηθεί ο παρατηρητής όταν έρχεται σε επαφή με ένα επί(υπο)βλητικό περιβάλλον (ένα απομονωμένο οίκημα στην μέση του πουθενά.. σε έναν λόφο.. με μια μεγάλη ξύλινη σκάλα.. για παράδειγμα), πράγμα που δημιουργεί αισθήματα θαυμασμού ως και ανεξήγητου φόβου, οπότε όταν φτάνουμε ειδικά στην δεύτερη συναισθηματική κατάσταση όλα μοιάζουν (ακόμα και τα πλέον ερμηνεύσιμα) δυσερμήνευτα, απειλητικά, φοβέρα και τρομερά.

Edited by - XD on 26/10/2009 08:58:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Captain-Joe
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 14:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Captain-Joe
Καλησπερα XD και σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
Μετα απο εναν ολοκληρο και παραπανω χρονο οπου συνεβει το γεγονος,ακομα και τωρα οταν ρωταω το Γιαννη γι'αυτο που εγινε,δε μπορει να μου δωσει μια σαφη απαντηση.Συνηθως λεει οτι εαν ειχε πιστεψει οτι μπορει να ηταν κατι "κακο"τοτε θα ειχαμε χασει τον ελεγχο.Γενικα θελει να σκεφτεται λογικα για να μην φοβαται.

Where is the truth?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Captain-Joe
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 15:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Captain-Joe
Exω επισης μια ερωτηση.
Για ποιο λογο αυτο το συναισθημα το ειχα μονο στο επανω σπιτι και οχι και στο κατω?Οταν βρισκομουν στο κατω σπιτι αισθανομουν μια σιγουρια και μια ζεστασια.
Επισης το σπιτι το 80 ειχε πεσει με το σεισμο και το εχτισαν ξανα απο την αρχη.Δεν γνωριζω ομως αν εχει γινει κατι εκει.

Where is the truth?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 16:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητή Captain-Joe, να σε καλωσορίσω κι εγώ στις Συζητήσεις του Esoterica.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια κι εποικοδομητική πορεία.

Όπως είδα, έχεις ήδη παραθέσει την εμπειρία σου σε αυτό το μήνυμα σου στο σχετικό θέμα (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Παράξενες Ιστορίες...

Προκειμένου λοιπόν να μην υπάρχουν διπλά θέματα αλλά και να έχουμε όλες τις παρεμφερείς απόψεις συγκεντρωμένες σε ένα θέμα, αυτό εδώ μπορεί να απενεργοποιηθεί κι ο διάλογος να συνεχιστεί στο θέμα που ήδη έγραψες.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy