ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Άνδρας καταβροχθίζει νεκρό έμβρυο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lambros
Νέο Μέλος

Cyprus
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 00:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lambros  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Lambros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν λίγες εβδομάδες, το βρετανικό Channel 4 μετέδωσε μια εκπομπή που σόκαρε το βρετανικό κοινό. Συγκεκριμένα, στα πλαίσια της παρουσίασης διαφόρων "παράξενων ειδών τέχνης", παρουσίασε την "τέχνη" ενός Κινέζου που δεν ήταν άλλη από ...την βρώση νεκρών εμβρύων! Σωστά διαβάσατε, ο συγκεκριμένος "καλλιτέχνης" κυριολεκτικά τρώει μωρά. Μάλιστα, για να "νομιμοποιήσει" την πράξη του λέει οτι η Βίβλος δεν λέει πουθενά ότι απαγορεύεται η ...κατανάλωση νεκρών εμβρύων.

Παρά τις μεγάλες κινητοποιήσεις από οργανισμούς προστασίας της κοινωνίας και της οικογένειας, της Εκκλησίας και άλλους, το κανάλι προχώρησε με την παρουσίαση της φρικιαστικής αυτής εκπομπής.

Το ίδιο έθιμο "ανθεί" τελευταίως και στην Ιαπωνία, όπου νεκρά μωρά ή έμβρυα μπορούν να αγοραστούν σε τιμές που κυμαίνονται μεταξύ ¥10000 και ¥12000 μιας και είναι ..."πεντανόστιμα" στην σχάρα. Ακόμα, πωλούνται ...συσκευασμένα σε βαζάκια σε υπεραγορές.

Πριν προχωρήσετε να είστε σίγουροι ότι δεν υπάρχουν τριγύρω παιδιά και
άτομα που μπορεί να ενοχληθούν από το φρικιαστικό αυτό θέαμα.

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο και δείτε τις φωτογραφίες:
http://www.noitikiantistasis.com/babyeater.html


Χαιρετισμούς,
::Λάμπρος

http://www.NoitikiAntistasis.com

Αποκαλύπτουμε την Νέα Τάξη μέσα από την Προπαγάνδα των ΜΜΕ!

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 01:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΙΝΑΙ ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΟ!!!!!

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 13:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα και εγώ που έχω δει ταινίες τρόμου με το τσουβάλι, φρίκαρα τελείως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 13:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακόμα και εγώ που έχω δει ταινίες τρόμου με το τσουβάλι, φρίκαρα τελείως.

ΠΑΡΟΜΟΙΩΣ...

ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΙΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΑΛΗΘΕΙΑ" ΤΟΥ ΑΡΞΡΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ. ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΝΤΑΖ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ...


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 13:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ για την είδηση και μόνο φρίκαρα. Το Link δεν έχω κουράγιο να το πατήσω.

Edited by - Wolffaced on 14/03/2003 13:38:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 13:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΩΜΑΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ...ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΑΝ ΛΑΟΣ.

ΝΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ.ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ.ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΙΒΑΛΟΙ.


ΔΕΝ ΧΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ.ΑΝ ΒΡΩ ΕΙΚΩΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΘΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ.


ΑΙΣΧΟΣ,ΑΝΩΜΑΛΙΑ,ΙΔΙΟΤΙΣΜΟΣ,ΨΥΧΑΣΘΕΝΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.


ΦΙΛΙΚΑ

ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 14:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι από "Ρόζγουελ" μου θυμίζει...
Kαι αν είναι έτσι τότε ποτέ δε θα μάθουμε την αλήθεια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 16:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω για την πραξη αυτη δε θα βιαζομουν να απαντησω αν ειναι φρικιαστικη.
στο ζωικο βασιλειο πολλα ζωα τρωνε τα νεκρα, νεογεννητα, αμεσως μολις, γεννηθουν, η τα αυγα που δεν ωριμαζουν.
φαινεται οτι αυτο ειναι ενας νομος της φυσης.
σε καποιες μεσσαιωνικες τελετες αναφερεται η καταποση εμβριου, σε μορφη σκονης με πιπερι και μελι. (Umberto Eco, το εκκρεμες του Φουκο)
η καταποση του εμβριου, και συμβολικα και πραγματικα περιεχει πολλα νοηματα, καποια απο τα οποια καθολου φρικιαστικα και γενικοτερα αρνητικα ειναι.
αν κανουμε εναν συσχετισμο με αλλο ειδος του ζωικου βασιλειου (Philip Stark, Αγριο Ζευγαρωμα) που το θυλικο τρωει το αρσενικο μετα το ζευγαρωμα, θα δουμε οτι η καταποση μπορει να ειναι

μια πραξη επιβιωσης,
μια πραξη αγαπης,
μια πραξη ενσωματωσης,
μια συμβολικη, ιερη πραξη.

βεβαια, εγραψα ολ αυτα για να καταλυξω οτι αυτο μονο σε αυτα τα πλαισια θα μπορουσα να το δεχτω.
οχι ομως ετσι που οπως περιγραφει ο φιλος Λαμπρος, φαινεται να συμβαινει.
σε αυτη την περιπτωση, επιδη ακριβως το νοημα μιας τοσο δυσκολης, υπερβατικης και εντονης πραξης αντιστρεφεται, γιαυτο το λογο μονο
θα συμφωνισω οτι μου προκαλει
και αναγουλα,
και θυμο,
και αποφορα...

Υ.Γ. τωρα ειδα τις φωτογραφιες... πραγματικα φρικιαστικες.
στις τελετες που ανεφερα καταπινανε εμβρια μεχρι 40 ημερων απο τη συλληψη και οχι μωρακια. επισης, ανεφερα τη γνωμη μου χωρις να βαλω μεσα συναισθημα. ως γυναικα, νιωθω 2 φορες ασχημα...
αλλα για σκεφτητε το αυτο και σαν μια πραξη υπερβολικης αγαπης και αυτοθυσιας. μιας πραξης τοσο δυνατης, τοσο συγκλονιστικης... μια μανα να καταπινει το πεθαμενο εμβριο της που της εχουν αφαιρεσει χωρις τη θεληση της για να ειναι για παντα μεσα της, ενσωματωμενο!

τελος, μου θυμησε αυτο που ειδα τον πινακα του Γκογια, "ο κρονος τρωει τα παιδια του".

λιλιθ -η πρωτη γυναικα

Edited by - λίλιθ on 14/03/2003 17:03:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 22:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΕΓΩ ΑΗΔΙΑΣΑ.ΦΡΙΚΑΡΑ ΕΝΤΕΛΩΣ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lambros
Νέο Μέλος

Cyprus
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 23:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lambros  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Lambros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<< ΠΑΡΟΜΟΙΩΣ...

ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΙΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΑΛΗΘΕΙΑ" ΤΟΥ ΑΡΞΡΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ. ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΝΤΑΖ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ... >>

Αγαπητέ φίλε, μπορώ να σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΩ οτι δεν πρόκειτε για μοντάζ. Μπορείς να ελέγξεις τις ειδήσεις ενός-δύο μηνών πριν και συγκεκριμένα για εκπομπή του Channel 4 και θα δεις ότι όντως είναι αλήθεια.

Στην Βρετανία έγεινε Σ Α Λ Ο Σ

http://www.NoitikiAntistasis.com

Αποκαλύπτουμε την Νέα Τάξη μέσα από την Προπαγάνδα των ΜΜΕ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 23:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως είναι... κινέζος εθνικιστής που τρώει εβραίο ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 17:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΙΔΑ ΕΞΩ ΤΟΝ ΓΚΡΙΖΟ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΜΑΚΑΡΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΩΤΙΣΕΙ ΜΑΚΑΡΙ ΜΙΑ ΣΠΙΘΑ ΑΓΑΠΗΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥΣ.....


NO COMMENTS......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 13:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συγκεκριμένη φωτογραφία μαζί με κανά δυο άλλες που απεικονίζουν το συγκεκριμένο Ασιάτη να μαγειρεύει το αηδιαστικό γεύμα του και να το τρώει με συνοδεία μάλιστα κάτι που μοιάζει με πορτοκαλάδα, έχει δημοσιευτεί πριν από περίπου ένα χρόνο στο διάσημο site www.rotten.com, το οποίο βρίθει φωτογραφιών για πάσης φύσεως ανώμαλα γούστα. Τώρα θα μου πείτε, που το ξέρεις...Έ, την αμαρτία μου θα την πω, μπήκα κι εγώ από περιέργεια. Η φωτογραφία όμως αυτή μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση. Στο συγκεκριμένο μάλιστα site δηλώνουν άγνοια για την προέλευση της φωτογραφίας, λέγοντας αόριστα "Μας τη στείλανε κάπου από την Ασία". Δεν έχω δει το ρεπορτάζ αλλά αν στηρίχθηκε στο site αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μια καλοστημένη απάτη αφού οι υπεύθυνοι της σελίδας δηλώνουν κυνικά για το θέμα : "Μας το ζητήσατε, ήταν κάτι που νομίσατε ότι δεν μπορούμε να βρούμε αλλά τελικά το βρήκαμε..." κι άλλα τέτοια φρικιαστικά. Ελπίζω κι εγώ να μην είναι αλήθεια αν και πολύ φοβάμαι ότι σε λίγες μέρες θα συμβούν ακόμη πιο φρικιαστικά πράγματα στο Ιράκ, πράγματα που δεν θα δείξει κανένα ρεπορτάζ και που αφήνουν κάποιους ασυγκίνητους...Τελοσπάντων...
Στη Λίλιθ να πω μόνο ότι ο Έκο αναφέρεται σε τελετές της αίρεσης των Καθαρών που υποτίθεται ότι γίνονταν τέτοιοι κανιβαλισμοί όμως αυτά ήταν κυρίως κατηγορίες που τους αποδίδονταν από το τότε εκκλησιαστικό κατεστημένο για να καταπολεμήσουν τη συγκεκριμένη αίρεση. Όσο για το "μέλι και το πιπέρι", αυτό είναι ίσως μια υπερβολή του συγγραφέα...Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα! Αυτά και με κάθε καλή διάθεση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 22:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φρικάρετε στο θέαμα της φάγωσης νεκρών εμβρύων ε?

Τότε γιατί δεν φρικάρετε όταν οι ΙΔΙΟΙ τρώτε στο φούρνο με πατατούλες το γουρουνάκι και το ευχαριστιέστε, ή όταν γυρίζετε το αρνάκι το Πάσχα και το τρώτε αφού δοκιμάσετε λίγο από το εξαίσιο κοκορέτσι...? Ζωντανοί οργανισμοί δεν είναι και αυτοί, ψυχές δεν έχουν νομίζετε...?

*********Και κάτι ακόμα πιο φρικιαστικό - έχετε δει μήπως τον τρόπο παρασκευής των κοτόπουλων συγκεκριμένα στα καταστήματα των ΚFC?*****

Όταν έχετε λάβει γνώση όλων των παραπάνω ελάτε να αναλύσουμε την φωτογραφία που παραθέτει ο φίλος.....γιατί τώρα πολλοί δεν είναι κατάλληλοι για αυτήν την κουβέντα κατά την ταπεινή μου άποψη...

Από ένα μεγάλο αντί- πανφάγο και όχι (μόνο) χορτοφάγο

**Take It Or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 23:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φρικάρετε στο θέαμα της φάγωσης νεκρών εμβρύων ε?
Τότε γιατί δεν φρικάρετε όταν οι ΙΔΙΟΙ τρώτε στο φούρνο με πατατούλες το γουρουνάκι και το ευχαριστιέστε, ή όταν γυρίζετε το αρνάκι το Πάσχα και το τρώτε αφού δοκιμάσετε λίγο από το εξαίσιο κοκορέτσι...? Ζωντανοί οργανισμοί δεν είναι και αυτοί, ψυχές δεν έχουν νομίζετε...?

Γιατί έχει κάποια διαφορά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 23:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μην παρεξηγηθώ, σίγουρα έχει κάποια διαφορά όπως τόνισες. Και μάλιστα μία αρκετά μεγάλη διαφορά κατά την άποψή μου.

Η πράξη όμως παραμένει η ίδια έτσι δεν είναι ? Θρέψη με έναν άλλον ζωντανό οργανισμό!

Και δεν αποτελεί δικαιολογία σε καμία περίπτωση η φράση την οποία ακούω πολύ συχνά "Ο άνθρωπος είναι παμφάγο ζώο" και ότι "Δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς κρέας".. Παμφάγο ζώο επιστημονικά ονομάζεται το ζώο το οποίο για την ΕΠΙΒΙΩΣΗ χρειάζεται την θρέψη με ζώα και φυτά.
Και ασφαλώς αυτό είναι κάτι που διαψεύδω ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ και εγώ και όλοι οι μη-παμφάγοι!

Με αφορμή και μόνο ΑΦΟΡΜΗ το θέμα τούτο , θέτω και εγώ το ζήτημα αυτό το οποίο είναι αν όχι εξίσου, αρκετά επίκαιρο και ασφαλώς όπως το έθεσα πιθανόν να άφησα το περιθώριο αντίδρασης...σε ευχαριστώ φίλε wolffaced που διορθώνεις ώστε να γινόμαστε όσο γίνεται πιο κατανοητοί ο ένας στον άλλον


**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 23:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ που ελεγα οτι το Braindead ειναι αηδιαστικό !!!!!!!!
Και τα Zombi του Foulci .......ακομα πιο πολύ ....
ε αυτό ξεπερνάει κάθε λογική !!!!!!!!!!!

Edited by - cat on 19/03/2003 23:58:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 00:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε TakeIT or LeaveIT αρκετοί άνθρωποι κάνουν τις σκέψεις που κάνεις και εσύ. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν και οι αντίθετες απόψεις που λένε πως εφόσον ο άνθρωπος έχει δόντια τέτοια ώστε να μασάει το κρέας, συνεπάγεται πως ο άνθρωπος μπορεί να τρώει κρέας. Σε θρησκευτικό επίπεδο καμμία θρησκεία δεν έχει απαγορέψει στον άνθρωπο να τρώει κρέας. Εκεί που θα συμφωνήσω είναι πως έτσι όπως έχουν γίνει τα κρέατα στον καιρό μας καλό είναι να τα αποφεύγουμε. Στην παλιά εποχή όλα ήταν υγιεινά, τώρα όμως τα κοτόπουλα και τα άλλα ζώα έτσι όπως τα παράγουν αυτά που τα ταίζουν είναι τελείως αντίθετα προς τη φύση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 12:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε TakeIT or LeaveIT,
Συγγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά, αλλά θεωρείς ζωντανό οργανισμό μόνο ό,τι ανήκει στο ζωικό βασίλειο; Τα φυτά δεν είναι για σένα ζωντανοί οργανισμοί; Είναι και παραείναι και μάλιστα καλύτερα προσαρμοσμένοι από τα ζώα αφού τροφή τους είναι ο ήλιος και δεν εξαρτώνται από κανένα. Καλώς ή κακώς, είτε το θέλουμε είτε όχι, η θρέψη και η επιβίωση στο οικοσύστημα στηρίζεται στην κατανάλωση άλλων οργανισμών, από τους πιο μεγάλους και πολύπλοκους μέχρι τους πιο μικρούς και απλούς (βλέπε φάλαινες που τρέφονται με πλαγκτόν). Τώρα δεν ξέρω αν η επιστήμη στο μέλλον ανακαλύψει τρόπους διατροφής στηριζόμενους κατευθείαν στα απαραίτητα θρεπτικά υλικά (να παίρνουμε μια μορφή σκόνης ή κάτι τέτοιο), αλλά αυτό είναι μάλλον επιστημονική φαντασία προς το παρόν. Και, δε λέω, συμφωνώ ότι ο άνθρωπος μπορεί να επιβιώσει τρεφόμενος μόνο με φυτικές τροφές. Όμως υπάρχουν θρεπτικά στοιχεία πχ πρωτεϊνες, σίδηρος, κάποιες βιταμίνες που απλά βρίσκονται σε μεγαλύτερη ποσότητα στις ζωικές τροφές και πολλοί χορτοφάγοι έχουν προβλήματα υγείας επειδή δεν προσλαμβάνουν τα στοιχεία αυτά σε αρκετή ποσότητα. Γι' αυτό και χορτοφαγία δεν σημαίνει απλά "κόβω το κρέας", αλλά πρέπει ο κάθε ένας που θα την επιλέξει να ενημερωθεί για το πως θα καλύψει τις ανάγκες του πλήρως και με όλα τα απαραίτητα συστατικά.
Και πάλι συγγνώμη για την αντίδρασή μου, αλλά πιστεύω ότι, ναι μεν είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να είσαι χορτοφάγος, αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να κατηγορείς κι εμάς τους υπόλοιπους που μας αρέσει και το κρεατάκι. Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου δεν είναι αν θα τρώμε ζώα ή φυτά. Το πρόβλημα υφίσταται όταν χάνεται το μέτρο κι όταν ο άνθρωπος, άπληστος και αλαζών, κατασπαταλά ό,τι απλόχερα του χαρίζει η φύση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 13:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΤΟΙΑ Κ Τ Η Ν Η ΑΝ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΛΕΙΠΑΝ ΑΜΕΣΑ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.

Τ.Σ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 20:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Απαντώντας στην ερώτηση του φίλου durden_alie θα ήθελα να υπογραμμίσω ότι ασφαλώς ζωντανοί οργανισμοί είναι και τα ζώα αλλά και τα φυτά. Αν και λοιπόν, τίθεται το θέμα της επιβίωσης και είναι αναγκαίο να θρεφόμαστε με κάτι θα πρέπει όσο το δυνατόν περισσότερο να ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ τον αριθμό των ζωντανών οργανισμών τον οποίο θυσιάζουμε για την δική μας επιβίωση αρχίζοντας ασφαλώς από τα ζώα και ύστερα έαν μας δωθεί η ευκαιρία μέσω της τεχνολογικής προόδου να μην θρεφόμαστε ούτε με φυτά.
Ο βαθμός παρεκτροπής φτάνει εώς τον απεικονιζόμενο σε παραπάνω link Κινέζο ( Ιάπωνα ή ότι είναι ) ο οποίος μας ταράζει, όχι διότι οι περισσότεροι από εμάς είμαστε καλύτεροι αλλά διότι αυτός είναι χειρότερος...


**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 22:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ TakeIT or LeaveIT,
Εδώ θα έλθω να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Αυτό που χρειάζεται σήμερα η ανθρωπότητα δεν είναι να πάμε από το ένα άκρο στο άλλο, αλλά μία πιο ορθολογική και μετρημένη χρήση των όσων προσφέρει η φύση. Επανερχόμαστε δηλαδή στην αιώνια αξία που κάποιοι χιλιάδες χρόνια πριν από εμάς δίδαξαν : ΜΕΤΡΟ. Πάνω στην κουβέντα μας όμως μου γεννήθηκαν τα εξής δύο ερωτήματα :
α) Αν υποθέσουμε ότι η τεχνολογία κάνει τέτοια μεγάλη πρόοδο ώστε να μπορούμε να τραφούμε με τα θρεπτικά συστατικά απευθείας, χωρίς να καταναλώνουμε άλλους οργανισμούς, όσο σίγουροι κι αν ήμασταν για την πληρότητα της διατροφής μας, δεν θα ήταν αυτό μια πεντακάθαρη παραβίαση της φύσης και των κανόνων της; (Τώρα θα μου πείτε η φύση βιάζεται καθημερινά...τελοσπάντων!)
β) Αλήθεια απορώ αν ο σημερινός άνθρωπος μπορεί να επανακτήσει την αίσθηση του μέτρου (άν ποτέ την είχε). Διότι ώρες ώρες σκέφτομαι ότι η απληστία, την οποία θεωρώ την πηγή όλων των κακών για την ανθρωπότητα, ίσως βρίσκεται μέσα στο γονιδίωμά μας. Ίσως είναι το κοσμικό αστείο της φυσικής επιλογής εις βάρος μας, να μας εξοπλίσει με έναν πολύ δυνατό εγκέφαλο, αλλά να τοποθετήσει μέσα του ένα τόσο σοβαρό ελάττωμα, που αργά ή γρήγορα θα οδηγήσει στον αφανισμό μας. Πολύ απαισιόδοξη σκέψη, θα μου πει κάποιος, αλλά δεν μπορώ να μην την κάνω με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας.
Θα ήθελα την άποψή σου αγαπητέ φίλε, αλλά και την άποψη όλων των άλλων συνομιλητών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 20:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα του φίλου durden alie θα ήθελα να εκφράσω την δική μου άποψη και να απαντήσω εν μέρει:

Η φύση του ανθρώπου όντως είναι να θρέφεται με άλλους οργανισμούς όπως και η φύση όλων των υπολοίπων ζωντανών οργανισμών. Όμως ας σκεφτούμε..γιατί άραγε να είναι αυτή η φύση όλων των ζωντανών οργανισμών- να θρέφονται με άλλους, συνήθως μικρότερους.Μήπως διότι πρέπει να θραφούν με κάτι..?
Νομίζετε αν είχαν την δυνατότητα να επιβιώσουν με κάτι άλλο θα επέλεγαν να σκοτώνουν άλλους οργανισμούς..?

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 21:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TaKeIT or LeaveIT...ρητορικο το ερωτημα ...ο ανθρωπος εξελιχθηκε και επιβιωσε ανα τους αιωνες και εθφασε σημερα να μιλαει μεσω ιντερνετ επηδη... αυθαιρετα εστω... τοποθετησε τον εαυτο του στην κορφη της τροφικης αλυσιδας....
Εχοντας την δυνατοτητα να τρωει οτι θελει αυτοματα αποκτα την δυνατοτητα να σκεπτετε και αλλα πραγματα περα απο την επιβιωση του...ετσι μενει χωρος και χρονος για φιλοσοφια και ανταλαγη αποξεων που αν ο ανθρωπος ηταν θυραμα δεν θα ειχε την ευκαιρια να κανει...
Μακρια απο τεχνολογια στην διατροφη μας... οσο ποιο κοντα στην φυση το φαγητο μας τοσο το καλυτερο...οτι περπαταει στην γη φυτρωνει απο αυτην τρωγεται... και μονο η ηθικη και η αιδια μας σταματουν απο τον κανιβαλισμο...που σε μερικες φυλες επιβαλετε για λογους θρησκευτικους ή τελετουργικους...
Παρολα αυτα πιστευω οτι οι φοτο ειναι στημενες... και μπορει να γινει αυτο με την τεχνολογια σημερα

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 22:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οσο ποιο κοντα στην φυση το φαγητο μας τοσο το καλυτερο

Επεξήγηση:

Σκοτώστε όσο γίνεται περισσότερους ζωντανούς οργανισμούς για να ευχαριστηθούμε μιάς και είμαστε οι άρχοντες του παιχνιδιού....


Ώρες ώρες ομοιάζετε με αυτούς που κατακρίνετε..τους Αμερικάνους...αν παρακολουθήσουμε το ίδιο κάνουν και αυτοί μόνο που μερικοί εδώ μέσα το υπονοούν αν και πιθανόν να μην το καταλαβαίνουν...
Λυπάμαι πολύ για αυτούς

(όπως και για όσους τρέχουν στις πορείες διότι είναι της μόδας τώρα πιά και το βράδυ βγαίνουν στα clubs και διασκεδάζουν..ή συμπάσχετε με τους αμάχους που σκοτώνονται ή όχι..αποφασίστε και πράξτε αναλόγως...)

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 05:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ drumx13 ΣΤΗΝ ΗΘΙΚΗ.

quote:

Ο ΚΑΝΙΒΑΛΛΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΣΥΝΙΘΙΣΤΟΣ ΣΤΟ ΖΩΙΚΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΟΣΟ ΠΙΣΤΕΥΟΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 50 ΧΡΟΝΙΑ.
ΠΑΝΩ ΑΠΟ 140 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΔΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΝΙΒΑΛΙΣΜΟΥ. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΝΙΒΑΛΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ, ΜΠΑΜΠΟΥΙΝΟΙ, ΧΙΜΠΑΤΖΗΔΕΣ, ΣΑΥΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.


ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΝΝΙΒΑΛΙΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΗΚΟΥΣΤΟ ΝΑ ΦΑΩ ΕΝΑ ΠΕΘΑΜΕΝΟ ΣΥΓΓΕΝΗ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΛΗ Wari ΤΟΥ ΑΜΑΖΟΝΙΟΥ ΟΜΩΣ ΤΟ ΝΑ ΘΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΡΩΜΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΗ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ. ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΞΗ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΝΕΚΡΟ ΝΑ ΤΟΝ ΦΑΝΕ.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΣΚΕΨΗ. ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ.
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΘΙΚΗ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΑΝΗΘΙΚΟΙ.

ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΚΑΝΙΒΑΛΛΙΣΜΟΥ, ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.


ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΟΙ ΚΥΡΙΩΤΕΡΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ:
1)ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΘΕΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ (ΣΥΧΝΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΟΓΟΝΕΣ ΦΥΛΕΣ.)
2)ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΑΝΤΙΛΙΨΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΕΑΣ. "ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΑΓΗΤΟ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ" (ΑΥΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΥΝΗΘΕΙΣ)
3)ΚΑΘΑΡΗ ΑΥΤΟΣΥΝΤΗΡΗΣΗ, ΕΠΕΖΗΣΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ, ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΤΡΩΓΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΗ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΝΕΚΡΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΖΕΙ ΖΩΗ.
4)ΣΕ ΕΠΟΧΕΣ ΛΟΙΜΟΥ, ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΕΦΤΕ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΡΠΑΧΤΙΚΟΥ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ, ΧΩΡΙΣ ΤΥΨΕΙΣ Η ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΖΩΗ.
5)θΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ.


ΕΠΙΣΗΣ ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΪΟΝ ΜΟΝΤΑΖ.
ΑΣ ΜΗΝ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΛΑΟ...
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΣΤΗΝ "ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ" ΜΑΣ ΕΥΡΩΠΗ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΚΑΝΝΙΒΑΛΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ! ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΩΜΑΛΟΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ...


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 19:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...δεν τρωμε τους νεκρους.... περα απο το οτι ειναι ανοστοι...
για δυο λογους...
πρωτον γιατι δεν τους σφαξαμε εμεις οπως πχ μια κοτα ή ενα κατσικι κλπ.... κατα συνεπεια μπορει να ειναι αρωστοι... οπως δηλαδη δεν θα τρωγαμε μια κοτα που βρηκαμε ψοφια στην γωνια του δρομου...

και δευτερον ..απαγορευετε απο την θρησκεια μας και απαγορευονταν και απο παλιοτερες θρησκειες..καθως το σωμα μας νοητε σπιτι του θεου...και οχι κατι αχρηστο το οποιο θα το φανε τα σκουλικια και σα σαπισει σε ενα υγρο ξυλινο ακριβο ταφο....

γι'αυτο και δεν επιτρεπετε στην ορθοδοξια η καυση των νεκρων διοτι θα αναστηθουμε... οταν με το καλο...με το σωμα μας

TaKeIT or LeaveIT ανατριχιασες...????


...ειναι θεμα ηθικης οπου αν μπορουσαμε να δωσαμε εξηγηση στην λεξη...
ειναι "το καλο που δεν μπορουμε να εξηγησουμε.... γιατι ειναι καλο αλλα ειναι καλο...(συμφερει)... για ολους..."

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 19:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ή ισως η ηθικη ειναι κατι που επιβαλεται απο ενα συστημα θρυσκευτικο οι κοινωνικο και αντιστρατευετε τα συμφεροντα μας ως μελη του ζωικου βασιλειου αλλα ειναι καλο για ολους...
πχ....το απο θεμα διαιωνισης του ανθρωπινου ειδους ειναι καλο αλλα απο πλευρας "συστηματος" εκλησιας κυριως ειναι ανηθηκο αλλα ειναι ηθικο εντος γαμου....
..αντιστιχα το σεξ με μια ανηλικη οχι τιποτα ακραιο 16 χρονων κοπελα ..να πουμε... απο εναν 20 χρονο ειναι αποδεκτο αλλα απο εναν 50αρη ειναι ανηθικο...
σαν ζωακια λοιπον του ιδιου ειδους πολλα απο αυτα που θεωρουνται σημερα ανηθηκα ειναι απολυτα ....φυσιολογικα ...αιμομιξια...κανιβαλισμος... βιασμος....φονος...
αλλα το μηλο της γνωσης του καλου και του κακου..... μας εβγαλε απο αυτην την κατασταση και μας απομακρυνε απο το ζωικο βασιλειο ...απο την δημηουργια....

αναρωτιεμε αν τα ειχαν καταλαβει αυτα οι συγραφεις του βιβλιου της ΓΕΝΕΣΙΣ οταν το εγραφαν ....? ή ειναι τυχαιο....?

....η ηθικη ειναι το καλο λοιπον που μας συμφερει ολους αλλα αντιστρατευεται την φυση μας ως ζωα...


love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 24/03/2003 19:29:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 16:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν πιστεύω φίλε drumx13 (εαν υπονόησες αυτό ) ότι η ύπαρξη της ηθικής είναι στοιχείο το οποίο θα πρέπει να μας ενοχλεί στην κοινωνία ( έστω και αν εμέσως επιβάλλεται από κάποια συστήματα, θρησκευτικά πολιτικά κτλ ) διότι το ΗΘΟΣ αποτελεί υπέρτατο ιδανικό και αξία για κάθε άνθρωπο και είναι αυτό που πραγματικά ξεχωρίζει τον άνθρωπο από το ζώο, τον πολιτισμένο από τον απολίτιστο...


**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 20:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηθική...
Η ηθική είναι άκρως υποκειμενική κατά την γνώμη μου...
Είχε γίνει και συζήτηση με αυτό το θέμα παλαιότερα http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=622



"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 21:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σε ένα μεγάλο βαθμό συμφωνώ μαζί σου φίλε silverwolf όμως αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι απαραίτητη για την ισσοροπία των πραγμάτων, για το ΜΕΤΡΟ.

Και κατά κύριο λόγο τα άτομα που ζούν στην ίδια κοινωνία έχουν -περίπου- την ίδια αίσθηση της ηθικής και αυτό είναι που έχει σημασία και που διατηρεί την ισσοροπία που αναφέρω παραπάνω.
Για τον Έλληνα είναι παγερά αδιάφορο εαν στο Αμπουντάμπι τους νεκρούς δεν τους θάβουν αλλά τους καίνε παραδείγματος χάρην.
Για διεθνή θέματα που έχουν μεγάλη σημασία για όλη την ανθρωπότητα και αφορούν , συν τοις άλλοις, και την ηθική υπάρχει - ή θα έπρεπε τουλάχιστον να υπάρχει....-επειδή έχει πραγματικά ξεφτιλιστεί τον τελευταίο καιρό ( Διάταγμα 1441 πχ.. ) - το διεθνές δίκαιο...


**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy