ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πατρικαί Νουθεσίαι.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 12:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ και trexagireve καταλαβαίνω ότι μαζί δεν κάνετε και χώρια δεν μπορείτε.. αλλά τι θα λεγάτε να ηρεμήσετε για λίγο την κόντρα που έχετε και να αφήσουμε το θέμα.. να κυλήσει ομαλά.

Εκτός και αν πρέπει να πάρω μέτρα δραστικά, δεν πιστεύω ότι χρειάζεστε από πάνω σας συνέχεια έναν μπαμπούλα..



Elo , καλημέρα...

Επειδή δεν πρόκειται ... δεν υπάρχει περίπτωση καμμία να τον πάω πάσο , προσωπικά επέλεξα ποτέ ξανά να μην του απευθύνω το λόγο και ελπίζω να μην με ξανα-ενοχλήσει..γιατί θα του τα χώσω με την μία...

Καλή σου μερα..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 13:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός θα του δώσει τιποτε ..χωστικά για να μου τα χώσει, επειδή δεν μπορείς μόνος του;
Ελεήστε τον Εαρινό....Μην ανησυχείς elo,δεν μπορεί αλλοιώς...Μην τον κατηγορείς τον ανθρωπο...
Ειδικά σε θέμα με τίτλο, πατρικαί νουθεσείαι..
Του ..ασώτου έχουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 00:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
silverCostas
Πολυπολιτισμικοί…δάσκαλοι
Η εφημερίδα «Αυγή» φιλοξένησε την 31.1.2010, συνέντευξη της δασκάλας κ. Στέλλας Πρωτονοτάριου στον Αλβανό Blogger Νίκο Aggo. Σε αυτήν –μεταξύ άλλων- η εν λόγω δηλώνει: «Για να βοηθήσουμε μάλιστα πολλά μη ορθόδοξα παιδιά να νιώσουν ισότιμα με τους συμμαθητές στην ώρα της προσευχής, κι επειδή ζητούσαν επίμονα τη συμμετοχή τους σε αυτήν, αντικαταστήσαμε το Πάτερ ημών με το ποίημα του Ρίτσου το "Πρωινό άστρο"». Πρόκειται για την δασκάλα, που η Υπ. Παιδείας χαρακτήρισε ως «δασκάλα με Δ κεφαλαίο». Να σημειωθεί ότι η κ. Σ. Πρωτονοταρίου είναι ήδη σήμερα διευθύντρια σε άλλο σχολείο της Γκράβας.

Επειδή αγαπητέ silverCostas , από αυτά που γράφεις συνάγεται το συμπέρασμα ότι θεωρείς το κράτος τσιφλίκι και φέουδο της θρησκείας σου , παραθέτω πρωτίστως το άρθρο 13 του συντάγματος για να διαπιστώσης ότι το δικαίωμα κάποιου να ασκή τα θρησκευτικά του καθήκοντα , δεν πρέπει να λειτουργή εις βάρος των δικαιωμάτων κάποιου άλλου .

Άρθρο 13
1. Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός.
2. Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη. Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται.
3. Οι λειτουργοί όλων των γνωστών θρησκειών υπόκεινται στην ίδια εποπτεία της Πολιτείας και στις ίδιες υποχρεώσεις απέναντί της, όπως και οι λειτουργοί της επικρατούσας θρησκείας.
4. Κανένας δεν μπορεί, εξαιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υποχρεώσεων προς το Κράτος ή να αρνηθεί να συμμορφωθεί προς τους νόμους.
5. Κανένας όρκος δεν επιβάλλεται χωρίς νόμο, που ορίζει και τον τύπο του.

Καθώς βλέπεις λοιπόν , στην παράγραφο 2 του άρθρου 13 αναφέρεται ρητά ότι απαγορεύεται ο προσηλυτισμός . Εφ όσον λοιπόν το εν λόγω σχολείο ήταν πολυπολιτισμικό και υπήρχαν και μη ορθόδοξα παιδάκια οπότε και η πρωινή προσευχή αποτελεί έμμεσο προσηλυτισμό . Έτσι λοιπόν η φωτισμένη αυτή δασκάλα προκειμένου να μη πληγώση αυτά τα παιδάκια από την συμμετοχή τους στην πρωινή προσευχή , έκανε αυτό που έκανε . Ποιό είναι κατ’ εσένα το ατόπημά της , το ότι δεν λένε τα χριστιανόπουλα το πάτερ ημών και λένε το «Πρωινό άστρο» του Γιάννη Ρίτσου ; Σου παραθέτω πιό κάτω τους στίχους αυτού του ποιήματος που έγραψε ο μεγάλος μας ποιητής όταν γεννήθηκε η κόρη του , και περιμένω να μου απαντήσης , τι το σατανικό ή αντιχριστιανικό υπάρχει μέσα σ’ αυτούς .

Κοριτσάκι μου, θέλω να σου φέρω
τα φαναράκια των κρίνων
να σου φέγγουν στον ύπνο σου.

Θέλω να σου φέρω
ένα περιβολάκι
ζωγραφισμένο με λουλουδόσκονη
πάνω στο φτερό μιας πεταλούδας
για να σεργιανάει το γαλανό όνειρό σου.

Θέλω να σου φέρω
ένα σταυρουλάκι αυγινό φως
δυο αχτίνες σταυρωτές απ` τους στίχους μου
να σου ξορκίζουν το κακό
να σου φωτάνε
μη μου σκοντάψεις, κοριτσάκι,
έτσι γυμνόποδο και τρυφερό
στ` αγκάθι κ` ενός ίσκιου.

Κοιμήσου.
Να μεγαλώσεις γρήγορα.
Έχεις να κάνεις πολύ δρόμο, κοριτσάκι,
κ` έχεις δυό πεδιλάκια μόνο από ουρανό.
Κοιμήσου.

*

Edited by - Sesostris on 21/02/2010 00:43:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 06:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... Ποιό είναι κατ’ εσένα το ατόπημά της , το ότι δεν λένε τα χριστιανόπουλα το πάτερ ημών και λένε το «Πρωινό άστρο» του Γιάννη Ρίτσου ;

Φίλε προσβάλεις την νοημοσύνη σου με αυτά που γράφεις.

Τα πιστεύεις ή νομίζεις πως γράφεις για ηλιθίους;;

Από πότε η μειοψηφία απόκτησε δικαιώματα και εξουσιάζει την πλειοψηφία;;

Όταν τα χριστιανόπουλα πηγαίνουν σε σχολεία μουσουλμάνων άλλαξαν τα σύμβολά τους και τους ύμνους του Αλλάχ για να μη προσβάλουν τα λίγα
χριστιανόπουλα;;

Και αν μου πεις αυτοί είναι απολίτιστοι, πήγες ποτέ στη Δύση σε καθολικό σχολείο που για χάρη των ολίγων ορθοδόξων να άλλαξαν τα καθολικά σύμβολα και τους ύμνους τους για να μη προσβάλουν τα ορθοδοξάκια;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 06:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
=====================================================================
Ο βίος του ανθρώπου είναι μαρτύριον, καθ’ ην στιγμήν εξεπέσαμεν εκ της αληθινής ευτυχίας, τώρα τρυγούμεν τον καρπόν της παρακοής, «ακάνθας και τριβόλους ανατελεί σοι η γη» ( Γεν. 3,18 ) και η γη της καρδίας. Πως θα γνωρίσωμεν ότι είμεθα εξόριστοι, ει μη εκ των θλίψεων και των βασάνων;
Δεν υπάρχει άνθρωπος, που να μην έχη και κάτι που να τον θλίβη. Θλίβονται και οι ευσεβείς χριστιανοί, μα έχουν εις το βάθος της ψυχής των και την ελπίδα ότι μίαν ημέραν αι θλίψεις αι πολλαί θα τους προξενήσουν και την μακαρίαν ανάπαυσιν. Χωρίς θλίψεις και βάσανα ας μη περιμένη κανείς ανάπαυσιν εις την πέραν του τάφου ζωήν, η ζωή εκείνη είναι των κοπιασάντων και των πεφορτισμένων το βάρος της παρούσης ζωής. Ένας όσιος Πατήρ ήτο πάντοτε φιλάσθενος και όταν ετύγχανε να υγιαίνη και να παρατείνεται η υγεία, έλεγεν εις τον Θεόν: «διατί, Θεέ μου, με εγκατέλειψες και ζω με ευτυχίαν; Δεν είμαι άξιος της αγάπης Σου, να πάσχω μικρόν δια την αγάπην Σου;».
Βέβαια είχαν οι άγιοι και πολλήν χάριν και δύναμιν ψυχής και έχαιρον θλιβόμενοι, αλλά ημείς, πρώτος εγώ, υποφέρομεν, ενίοτε σπάζει και η υπομονή, αλλά ας έχη δόξαν ο Θεός, που μας φωτίζει και μετανοούμεν και διορθωνόμεθα. «Το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε σάρξ ασθενής»
( Ματθ. 26,41 ).
=====================================================================Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 09:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ειναι θεμα μειοψηφιας ειναι θεμα σεβασμου του αλλου και τις διαφορετικοτητας του , κατι τετοιτες πλειοψηφιες που λες κρατουσαν σκλαβους ανθρωπους μεχρι πριν μερικα χρονια ... φανταζομαι ειδουν υπερ της δουλιας στην αμερικη αφου το ηθελε η πλειοψηφια ?

οταν ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΕΙΣ ενα παιδιακι να λεει προσευχες στην ουσια επεμβενεις μεσα στο μυαλο του (πως θα εβλεπες το παιδι χριστιανων που παει σε μουσουλμανικο σχολειο και του επιβαλουν την μουσουλμανικη προσευχη θα ελεγες και παλι για πλειοψηφια?), ειτε το καταλαβαινεις αυτο ειτε οχι ... αφηστε το να γινει 18 χρονων και ας αποφασει τοτε τι θα κανει , καθε αλλο λεγετε πλυση εγκεφαλου !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 13:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν ειναι θεμα μειοψηφιας ειναι θεμα σεβασμου του αλλου και τις διαφορετικοτητας του , κατι τετοιτες πλειοψηφιες που λες κρατουσαν σκλαβους ανθρωπους μεχρι πριν μερικα χρονια ... φανταζομαι ειδουν υπερ της δουλιας στην αμερικη αφου το ηθελε η πλειοψηφια ?

οταν ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΕΙΣ ενα παιδιακι να λεει προσευχες στην ουσια επεμβενεις μεσα στο μυαλο του (πως θα εβλεπες το παιδι χριστιανων που παει σε μουσουλμανικο σχολειο και του επιβαλουν την μουσουλμανικη προσευχη θα ελεγες και παλι για πλειοψηφια?), ειτε το καταλαβαινεις αυτο ειτε οχι ... αφηστε το να γινει 18 χρονων και ας αποφασει τοτε τι θα κανει , καθε αλλο λεγετε πλυση εγκεφαλου !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Όλες οι αλλαγές φίλε μου -ιστορικά- έχουν την σφραγίδα μεμονομένων προσωπικοτήτων και πολλοί απο αυτούς αποτέλεσαν τα μαύρα πρόβατα και πολλοί έχασαν την ίδια τους την ζωή για τα όσα πρόταξαν ως αληθή και στην πορεία επαληθεύθηκαν!

Την υπέρβαση -κατ'αρχάς-ποτέ δεν την έκανε η πλειοψηφία αλλα ήσαν κάποιοι -μονάδες- ωκεανοί πνεύματος και σθένους που ανέλαβαν να σύρουν το φορτίο και την χλεύη της πλειοψηφίας ... ένας απο αυτούς ήταν και ο Ιησούς , αλλα η κριτική ...η όποια κριτική έχει άλλα δεδομένα και σταθμά κάθε φορά και ανάλογα με τι συμφέροντα διακυβεύονται και όταν πρόκειται για "ίδια" συμφέροντα κάποιοι αναφέρονται με έναν "άλφα" τρόπο και όταν πρόκειται για διαφορετικά με έναν "βήτα" τρόπο .... πλειοψηφίες και μειοψηφίες..σε εναλλαγή επικαλούμενες κατα το συμφέρον της χρονικής στιγμής!

Ανεξιθρησκεία , ήταν το "μότο" των πρώτων χριστιανών ... απέναντι σε μια καθεστηκυία τάξη..μια εποχή όπου οι χριστιανοί ήσαν απόλυτη μειοψηφία...

Τότε είχαν δίκιο και απαιτούσαν δημοκρατικές διαδικασίες , τώρα αυτό το ίδιο αποτελεί κίνδυνο γι'αυτούς.."φεύ"...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 19:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ και κάτι ...χιλιάδες χρόνια,αγαπητέ μου sesostris,η επίσημη
θρησκεία του κράτους, διδάσκεται σαν θρήσκευμα στα σχολεία...Δεν αποτελεί ιδιόνυμο,αλλά καθεστώς, που κανείς δεν άλλαξε..Σε όλα τα κράτη της γής..Αλλά,φέρεσαι,λές και δεν το σηκώνεις...
Γιατί κάνεις λες και έχουμε άλλο πολίτευμα ή θα έπρεπε να έχουμε;Κι αυτό το ζητάς, μόνο και μόνο γιατί,δεν αντεχεις τον χριστιανισμό;Πές μου μια χώρα, που γίνεται αυτό που λές,τόσο ανεξιθρησκεία,οπως το υπονοείς...
Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται,αλλά,σίγουρα εννοείται, ότι επιτρέπεται το θρησκεύεσθαι...Και καθείς εκδηλώνει ελεύθερα την πίστη του..Ιεχωβάδες,μουσουλμάνοι,ότι μπορείς να φανταστείς,ζει την θρησκεία του ελεύθερα,προσηλυτίζει κι όλας, εδώ και αιώνες, χωρίς να τον πιάνει ο νόμος... Δεν έχουμε χούντα...
Ο άνθρωπος, όμως, μόνος του παίζει κανέναν ρόλο,αναζητά τίποτε ή απαγορεύεται να την ψάχνει θρησκευτικά;;
Κοινώς, είναι η πίστη δικαίωμα, ή οχι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 20:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Sesostris


Εδώ και κάμποσο καιρό ο φίλτατος silverCostas , μας έχει πήξει στο θανατά και τη νεκροφόρα με μεταθανάτιους παραδείσους και τα τοιαύτα , μέχρι που μαύρισε η ψυχή μας . Μόνο νεκρώσιμες ακολουθίες δεν έβαλε .



Καλέ μου sesostris δεν κατάλαβες γιατί το κάνει....?
Από το πολύ λιβάνι τα μπέρδεψε στο μυαλό του και δεν έχει καταλάβει πως είναι μέσα σε φόρουμ, νομίζει πως βρίσκεται στον ναό της ενορίας του και απευθύνεται στα κορόιδα που πάνε και τον ακούν κάθε κυριακή, είδες τι σου κάνουν οι παραισθησιογόνες ουσίες

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 21:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και συ καλή μου ar_ia, ξέρεις απο κορόιδα ή απο παραισθησιογόνες ουσίες και ερμηνεύεις;Και πρέπει κανείς να διαχωρίζειεαυτόν, όταν μιλάει με τον κόσμο, ή βρίσκεται σε ναό;Δεν οφείλουμε την ίδια ειλικρίνια;
Αλήθεια, το ξέρεις, ότι οι περισσότερες θρησκείες κρύβουν τα μυστήρια και τις τελετές τους, απο τον κόσμο,την προβολή των, ενώ αυτές των χριστιανών, είναι ανοιχτές οι πόρτες, γιατί δεν έχουν τίποτε να κρύψουν;
Γιατί, προσωπικά, πιστεύω, πρέπει να ασχολούμαστε με όλα όσα μας αφορούν..Και ειδικά τον θάνατο....Και οι αρχαιοι σοφοί, μεριμνούσαν περί δικαιου θανάτου, δίχως ατιμωση...Γιατι, όταν το κάνουν οι χριστιανοί,σας πιάνει αυτή η διάθεση, ....σνομπαρίσματος;
Δεν θέλετε διάλογο,επι εννοιών, η δεν έχετε δικές σας απαντήσεις;
Δεν παύουν να υπάρχουν αυτά τα ζητήματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 22:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Γιατί, προσωπικά, πιστεύω, πρέπει να ασχολούμαστε με όλα όσα μας αφορούν..Και ειδικά τον θάνατο

Ενδιαφέρον θέμα έπιασες, νομίζω δεν έχω ακούσει την άποψη σου περί θανάτου εν γένει. Θα ήθελα λοιπόν να μου πεις πως το σκέφτεσαι.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 23:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
silverCostas
Φίλε προσβάλεις την νοημοσύνη σου με αυτά που γράφεις.
Τα πιστεύεις ή νομίζεις πως γράφεις για ηλιθίους;;
Από πότε η μειοψηφία απόκτησε δικαιώματα και εξουσιάζει την πλειοψηφία;;
Όταν τα χριστιανόπουλα πηγαίνουν σε σχολεία μουσουλμάνων άλλαξαν τα σύμβολά τους και τους ύμνους του Αλλάχ για να μη προσβάλουν τα λίγα
χριστιανόπουλα;;
Και αν μου πεις αυτοί είναι απολίτιστοι, πήγες ποτέ στη Δύση σε καθολικό σχολείο που για χάρη των ολίγων ορθοδόξων να άλλαξαν τα καθολικά σύμβολα και τους ύμνους τους για να μη προσβάλουν τα ορθοδοξάκια;;

Αγαπητέ φίλε silverCosta , σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου , με την οποία τίναξες κυριολεκτικά στον αέρα την μάσκα της χριστιανικής υποκρισίας περί αγάπης και κατέδειξες το πραγματικό σου πρόσωπο .Όλες αυτές τις μπούρδες που κατεβάζεις εδώ και καιρό στο παρόν θέμα αποδεικνύονται τελικά ότι είναι μόνο φαρισαϊσμοί και λόγια δίχως ουσία και περιεχόμενο , αφού η όποια αγάπη που ευαγγελίζονται αφορά όχι απλά τον ομόθρησκο , αλλά μόνο τον ομόδοξο . Οι υπόλοιποι στάχτη και μπούρμπερι .
Και μιας κι αναφέρθηκες για μουσουλμανικά σχολεία , σε πληροφορώ ότι οι μουσουλμάνοι δεν προσεύχονται μέσα στα σχολεία τους , αλλά στα τεμένη τους .
Και κάτι ακόμα επειδή εγεννήθηκα και μεγάλωσα σε ισλαμική χώρα , σε πληροφορώ ότι ως (χριστιανός) απολάμβανα μεγαλύτερη ανεκτικότητα μέσα την ισλαμική πλειοψηφία , από αυτήν που έχουν οι εδώ μουσουλμάνοι από κάτι φονταμενταλιστές χριστιανούς σαν και σένα .

Όσο για την καθολική δύση , σε πληροφορώ ότι έχουν βγει τα θρησκευτικά από την διδακτέα ύλη στα σχολεία , και στη θέση τους διδάσκεται στις μεγαλύτερες τάξεις η ιστορία των θρησκειών . Όπως επίσης έχουν αφαιρεθεί τα εικονίσματα και οι σταυροί από τις αίθουσες διδασκαλίας . Τα σχολεία φίλτατε δεν είναι ούτε εκκλησίες , ούτε κατηχητικά !!


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 23:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]silverCostas


Τα σχολεία φίλτατε δεν είναι ούτε εκκλησίες , ούτε κατηχητικά !!


*


Πολύ σωστά φίλε μου και αυτό δείχνει πρόοδο και σεβασμό στα προσωπικά πιστεύω του καθενός!

Εκεί δοκιμάζεται η αγάπη μας η πραγματική για την διαφορετικότητα του συνανθρώπου μας...και αναδεικνύεται επίσης!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 23:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Εδώ και κάτι ...χιλιάδες χρόνια,αγαπητέ μου sesostris,η επίσημη θρησκεία του κράτους, διδάσκεται σαν θρήσκευμα στα σχολεία...

Το άρθρο 13 του συντάγματος που παρέθεσα , το διάβασες φίλε Βαγγέλη ;
quote:
trexagireve
Δεν αποτελεί ιδιόνυμο,αλλά καθεστώς, που κανείς δεν άλλαξε..Σε όλα τα κράτη της γής..Αλλά,φέρεσαι,λές και δεν το σηκώνεις...

Καιρός είναι να αλλάξη φίλε trexagireve, και να προσαρμοστή στο πνεύμα και το γράμμα του συντάγματος , αλλά και στο ευρωπαϊκό δίκαιο.
Στα υπόλοιπα κράτη της Ευρώπης , έχει καταργηθεί το μάθημα των θρησκευτικών στα σχολεία και έχει αντικατασταθεί από την ιστορία των θρησκειών , και όχι μόνο αυτό αλλά έχουν αφαιρεθή από τις αίθουσες διδασκαλίας και όλα τα θρησκευτικά σύμβολα . Ο φίλος macedon που γνωρίζει περισσότερα μπορεί να μας δώση πιο πολλές λεπτομέρειες .
quote:
trexagireve
Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται,αλλά,σίγουρα εννοείται, ότι επιτρέπεται το θρησκεύεσθαι...Και καθείς εκδηλώνει ελεύθερα την πίστη του.

Ακριβώς ! Κανένας δεν σε εμποδίζει να πας στην εκκλησία και να τελέσης τα θρησκευτικά σου καθήκοντα . Όχι όμως στο σχολείο , γιατί το σχολείο δεν είναι ούτε ναός , ούτε κατηχητικό .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 09:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε μου sesostris, εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια,ο κόσμος μας,έπαψε να είναι η μικρή Ευρώπη,που τόσα παραδείγματα μας δίνει απο απραλογισμούς...Η επισημη θρησκεία,υπάρχει,οπου υπάρχει, δεν την επιβάλλουμε σε χώρες που δεν έχουν..Εκεί θέλω να μου πεις τι γίνεται, ομως,σε χώρες μιας θρησκείας..Όπου το 98% είναι όλοι ομόδοξοι...Τους λένε να προσεύχονται ...σπίτια τους;
Αστειοτητες, καθώς, κανόνες και σταθμά ίδια για όλους, μόνο ο Προκρούστης, έκανε...Και γι αυτο και δεν πάμε καλά,σε αυτή την Ευρώπη του παραλόγου, που αναφέρεις...Όταν η Προκρούστια λογική, ευημερεί, ο άνθρωπος,υποβιβάζεται...
Η θρησκεία των Ελλήνων, είναι ο χριστιανισμός,εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια,όσο κι αν πονάει μερικούς...Ας δεχτούν την δημοκρατία,άλλως, φίδια και αυγά φιδιού νοσταλγούν.Απλά δεν το ξέρουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 16:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Τους λένε να προσεύχονται ...σπίτια τους;

Όχι, υπάρχουν οι ναοί γι' αυτό, διότι στα σπίτια τους δεν έχει... παγκάρι, πού θα τα χώνουν;;;

Μόλις, η εκκλησία, βρει τρόπο να τα πέρνει και απ' τη σπιτική προσευχή, θα την επιτρέψει κι αυτή...

quote:
Η θρησκεία των Ελλήνων, είναι ο χριστιανισμός,εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια,όσο κι αν πονάει μερικούς...

Για πόόόόσες χιλιάδες χρόνια μιλάμε, δηλαδή;;;

Πόσες... χιλιάδες χρόνια είναι ο χριστιανισμός θρησκεία των Ελλήνων;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 16:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O treχαγύρευε είναι 5 χιλιάδες χρόνια μπροστά. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 17:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ,15 αιώνες, είναι χιλιάδες χρόνια...
Μιάμισυ...Διαφωνεις,ή μόνο σε πείραξε;
Η προσευχή, ή ότι άλλο πριν την εργασίά ή το σχολείο, αποτελεί δεδομένο σε Ασία και άλλες περιοχές του πλανήτη....Η Ευρώπη των πολλών ανακατεμένων λαών, ειναι λογικό να εχει αδιάφορη στάση, απέναντι στο θρήσκευμα,αλλά η θέση και η ιστορία της Ελλάδας, δεν της επιτρέπουν να μην είναι συνειδητή,σε ότι είναι που πιστευει ο λαός της...Έχει παράδοση κι αυτή δεν πρέπει να τη χάσει,αν συνυπολογίσεις ,τη θέση που βρίσκεται στον κόσμο....Μεταξύ Ανατολής και Δύσης...
Η προσευχή,για όλους τους ανθρώπους,είναι σημαντική, πόσο μάλλον και σε σχολεία...
Δεν είμαστε Ευρώπη,όπως την εννοείτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 23:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητε μου sesostris, εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια,ο κόσμος μας,έπαψε να είναι η μικρή Ευρώπη,που τόσα παραδείγματα μας δίνει απο απραλογισμούς...Η επισημη θρησκεία,υπάρχει,οπου υπάρχει, δεν την επιβάλλουμε σε χώρες που δεν έχουν..Εκεί θέλω να μου πεις τι γίνεται, ομως,σε χώρες μιας θρησκείας..Όπου το 98% είναι όλοι ομόδοξοι...Τους λένε να προσεύχονται ...σπίτια τους;

Φίλε trexagireve , είναι καιρός να σταματήση αυτό το παραμύθι του 98% . Η δημοκρατία δεν χαρακτηρίζεται από την επιβολή της θέλησης των πλειοψηφιών , αλλά από τον σεβασμό από μέρους τους των μειοψηφιών . Το σύνταγμα της Ελλάδος δεν αναφέρει ότι ο Χριστιανισμός είναι η επίσημη θρησκεία του κράτους , αλλά η επικρατούσα . Άλλο επίσημη , και άλλο επικρατούσα , υπάρχει διαφορά .
Από ότι φαίνεται δεν έχεις αντιληφθεί ακόμα ότι η Ευρώπη είναι πλέον πολυπολιτισμική και έχει στους κόλπους της ανθρώπους που ανήκουν σε όλες τις φυλές και τις θρησκείες της Γης . Τα δικαιώματα αυτών των ανθρώπων έχουν γίνει σεβαστά στην υπόλοιπη Ευρώπη , εκτός από το παπαδιστάν που λέγεται Ελλάδα , όπου μερικοί ανεκδιήγητοι χριστιανοταλιμπάν εκπαιδευτικοί αποπειράθηκαν να φέρουν στο σχολείο ακόμα και παπάδες για να εξομολογήσουν τους μαθητές , και φυσικά έφαγαν την πρόγκα της ζωής τους .

Ο προσηλυτισμός φίλτατε Βαγγέλη έχει προ πολλού καταργηθεί στα σχολεία της υπόλοιπης Ευρώπης και το μάθημα των θρησκευτικών αντικαταστάθηκε από την ιστορία των θρησκειών , ούτως ώστε να γνωρίζουν όλοι οι μαθητές τον τρόπο με τον οποίο λατρεύουν τον Θεό οι συμμαθητές τους που τις περισσότερες φορές είναι οι άνθρωποι της διπλανής πόρτας , με τα ίδια προβλήματα και ανησυχίες και αποσκοπεί στο να τους φέρει κοντά και όχι να τους χωρίση . Όσο για τον τόπο προσευχής ο κάθε ένας έχει το ελεύθερο να επιλέξη αυτό της αρεσκείας του , μόνος ή ομαδικά με τους ομοθρήσκους του , είτε αυτός είναι ναός , είτε οικία , είτε ύπαιθρος , όχι όμως σχολείο γιατί το σχολείο είναι τόπος μάθησης και όχι θρησκευτικής προπαγάνδας υπέρ μίας θρησκείας έστω και αν αυτή είναι πλειοψηφούσα , και πολύ περισσότερο δεν είναι τόπος ομαδικής προσευχής .

Από ότι αντιλαμβάνομαι φίλε Βαγγέλη , όλες αυτές οι αντιδράσεις υπάρχουν λόγω του φόβου που διακατέχει το ιερατείο που βλέπει το ποίμνιό του , ιδίως τους νέους , να απομακρύνεται και προσπαθεί με κάθε τρόπο να το συγκρατήση , όμως φίλε Βαγγέλη ο κόσμος δεν συγκρατείται ούτε με θρησκευτική προπαγάνδα , ούτε με κούφια λόγια κηρυγμάτων , αλλά με έργα και προπαντός με το καλό παράδειγμα . Όμως τα παραδείγματα που δίνουν στον κόσμο οι πάσης βαθμίδος ρασοφόροι μας είναι μάλλον προς αποφυγή παρά προς μίμηση .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 01:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
trexagireve
Αγαπητε μου sesostris, εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια,ο κόσμος μας,έπαψε να είναι η μικρή Ευρώπη,που τόσα παραδείγματα μας δίνει απο απραλογισμούς...Η επισημη θρησκεία,υπάρχει,οπου υπάρχει, δεν την επιβάλλουμε σε χώρες που δεν έχουν..Εκεί θέλω να μου πεις τι γίνεται, ομως,σε χώρες μιας θρησκείας..Όπου το 98% είναι όλοι ομόδοξοι...Τους λένε να προσεύχονται ...σπίτια τους;

Όμως τα παραδείγματα που δίνουν στον κόσμο οι πάσης βαθμίδος ρασοφόροι μας είναι μάλλον προς αποφυγή παρά προς μίμηση .

Και, προς επίρρωση των λόγων του "λίμπρ πανσέ", φίλε Βαγγέλη, ας δούμε λιγάκι "τα παραδείγματα προς αποφυγή των πάσης βαθμίδας ρασοφόρων".

Από: http://www.ecclesia.gr/greek/koinonia/koinonia.htm



• Μάθετε σε ποιά ενορία μπορείτε να βρείτε δωρεάν φαγητό
• Μάθετε που μπορείτε να πάρετε δωρεάν καινούργια ρούχα
• Μάθετε πού υπάρχουν φιλανθρωπικά Ιδρύματα
• Μάθετε πως προικοδοτούμε άπορες άγαμες κορασίδες
• Μάθετε πως μπορούμε να βοηθήσουμε την άγαμη μητέρα
• Μάθετε που έχουμε βρεφονηπιακούς σταθμούς για την εξυπηρέτηση της εργαζόμενης μητέρας
• Μάθετε που παρέχουμε δωρεάν ιατρική βοήθεια για την οικογένεια
• Μάθετε πως μπορούμε να σας βοηθήσουμε δίνοντας δωρεάν αίμα για τον χειρουργημένο
• Μάθετε σε ποιους ξενώνες δεχόμαστε απόρους, αστέγους και κακοποιημένες γυναίκες
• Μάθετε πως μπορούμε να βοηθήσουμε το θύμα ναρκωτικών και την οικογένειά του
• Μάθετε που έχουμε και πως μπορεί να βοηθήσουν τους γονείς σας τα Κέντρα Προνοίας Γερόντων αλλά και οι Στέγες Γερόντων
• Μάθετε που και πως στέλνουμε το παιδί και τον έφηβο δωρεάν κατασκήνωση
• Μάθετε που έχουμε Ορφανοτροφεία
• Μάθετε που έχουμε Οικοτροφεία
• Μάθετε που έχουμε Φοιτητικές Στέγες
• Μάθετε για τα οικονομικά βοηθήματα που παρέχουμε σε φοιτητές-σπουδαστές
• Μάθετε που έχουμε ιδρύματα για άτομα με ειδικές ανάγκες
• Μάθετε που έχουμε θεραπευτήρια χρονίως πασχόντων
• Μάθετε ποιό είναι το συστηματικό κοινωνικό έργο της Εκκλησίας μας ανά Μητρόπολη


Βοήθεια στον Μετανάστη:
• Ενημερώστε τον ότι έχουμε γι αυτόν Σχολές Εκμάθησης ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού,
• φέρτε τον σε επαφή με τις υπηρεσίες μας Κοινωνικών Λειτουργών ώστε να αντιμετωπίσει επείγουσες ανάγκες του,
• δείξτε του, εάν ενδιαφέρεται, πως μπορεί να μάθει για την Ορθόδοξη Εκκλησία στη γλώσσα του


Θα αναρωτηθείς φίλε Βαγγέλη πώς είναι δυνατόν να ενδιαφερθούν οι νεοπαγάνες π.χ. για την άγαμη μητέρα αφού είναι υπέρ της θανάτωσης του ανεπιθύμητου εμβρύου; Βλέπεις, κινούνται στα χνάρια των προγόνων τους, μόνο που οι τελευταίοι, δεν δίσταζαν μα δείξουν το «μεγαλείο του πολιτισμού τους», ακόμη και όταν είχαν να κάνουν με νεογέννητα.
Θα αναρωτηθείς, επίσης φίλε Βαγγέλη, πώς είναι δυνατόν να ενδιαφερθούν π.χ. για τον μετανάστη αφού με το που τον βλέπουν και μόνο θέλουν να του βάλουν φωτιά και να τον πετάξουν στη θάλασσα διότι τους ενοχλεί την «εθνική τους περηφάνια» και νιώθουν πως κινδυνεύει η «φυλετική τους ακεραιότητα».

Ναι, φίλε Βαγγέλη, τα παραπάνω θέματα που ανέφερα κάνουν να ευαισθητοποιηθούν μόνο κάποιοι «πάσης βαθμίδας ρασοφόροι», ενώ αφήνουν παγερά αδιάφορους τους διάφορους «λιμπρ πανσέδες» που περιφέρονται στα διάφορα φόρουμ.


****Ξέχασα να σου πω, φίλε Βαγγέλη, πως αν οι "λιμπρ πανσέδες", παρουσιάσουν εδώ μέσα το "κοινωνικό έργο" ή/και τα "παραδείγματα προς μίμηση" των νεοπαγανών, περιττό να σου πω πως οι "πάσης βαθμίδας ρασοφόροι", θα πρέπει να τρέξουν να κρυφτούν!!!

Edited by - Ψηλός on 23/02/2010 01:28:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 09:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που λές,αγαπητέ sesostris, θα ήθελα να τα έλεγες σε καμιά μουσουλμανική χώρα,ή ινδική,να δούμε τι γέλια που θα ρίχναμε..Εκεί,όπου το 98%, είναι αυτο που ειναι:.. πλειοψηφία...
Για δες εκεί τι κάνουν...Να μαθαίνεις...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 18:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτά που λές,αγαπητέ sesostris, θα ήθελα να τα έλεγες σε καμιά μουσουλμανική χώρα,ή ινδική,να δούμε τι γέλια που θα ρίχναμε..Εκεί,όπου το 98%, είναι αυτο που ειναι:.. πλειοψηφία...
Για δες εκεί τι κάνουν...Να μαθαίνεις...



Aπολαμβάνει τα αγαθά που του έδωσε ο Μακρυγιάννης, ο Αθανάσιος Διάκος
ο Παπαφλέσας και οι υπόλοιποι Ορθόδοξοι Έλληνες,

και τώρα ασεβεί στην μνήμη τους στα ιδανικά τους, και στην Θυσία τους!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 22:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aπολαμβάνει τα αγαθά που του έδωσε ο Μακρυγιάννης, ο Αθανάσιος Διάκος
ο Παπαφλέσας και οι υπόλοιποι Ορθόδοξοι Έλληνες,

και όχι μόνο,ο οδυσσέας ανδρούτσος ήταν μπεκτασής
ο λορδος μπάιρον άγγλος και άθεος

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριέσπερος
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 22:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τριέσπερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
___________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
24/02/2010
___________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 23:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μαζέψει κάποιος συντονιστής την εισαγόμενη σαβούρα που ξαναμπήκε με άλλο όνομα, βαρετό κατάντησε

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 23:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας μαζέψει κάποιος συντονιστής την εισαγόμενη σαβούρα που ξαναμπήκε με άλλο όνομα, βαρετό κατάντησε

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



μόνο έτσι μπορεί να ικανοποιηθεί γι αυτό το καλύτερο σπάσιμο είναι να μην του δίνεις σημασία

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 23:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαν βρε ar_ia άσε τον άνθρωπο να ξεχαρμανιάσει λίγο, άντε Lupus προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις πριν…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τριέσπερος
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2010, 00:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τριέσπερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
___________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
24/02/2010
___________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2010, 00:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Και, προς επίρρωση των λόγων του "λίμπρ πανσέ", φίλε Βαγγέλη, ας δούμε λιγάκι "τα παραδείγματα προς αποφυγή των πάσης βαθμίδας ρασοφόρων".
Από: http://www.ecclesia.gr/greek/koinonia/koinonia.htm
• Μάθετε σε ποιά ενορία μπορείτε να βρείτε δωρεάν φαγητό
• Μάθετε που μπορείτε να πάρετε δωρεάν καινούργια ρούχα
• Μάθετε πού υπάρχουν φιλανθρωπικά Ιδρύματα
• Μάθετε πως προικοδοτούμε άπορες άγαμες κορασίδες
• Μάθετε πως μπορούμε να βοηθήσουμε την άγαμη μητέρα
• Μάθετε που έχουμε βρεφονηπιακούς σταθμούς για την εξυπηρέτηση της εργαζόμενης μητέρας
• Μάθετε που παρέχουμε δωρεάν ιατρική βοήθεια για την οικογένεια
• Μάθετε πως μπορούμε να σας βοηθήσουμε δίνοντας δωρεάν αίμα για τον χειρουργημένο
• Μάθετε σε ποιους ξενώνες δεχόμαστε απόρους, αστέγους και κακοποιημένες γυναίκες
• Μάθετε πως μπορούμε να βοηθήσουμε το θύμα ναρκωτικών και την οικογένειά του
• Μάθετε που έχουμε και πως μπορεί να βοηθήσουν τους γονείς σας τα Κέντρα Προνοίας Γερόντων αλλά και οι Στέγες Γερόντων
• Μάθετε που και πως στέλνουμε το παιδί και τον έφηβο δωρεάν κατασκήνωση
• Μάθετε που έχουμε Ορφανοτροφεία
• Μάθετε που έχουμε Οικοτροφεία
• Μάθετε που έχουμε Φοιτητικές Στέγες
• Μάθετε για τα οικονομικά βοηθήματα που παρέχουμε σε φοιτητές-σπουδαστές
• Μάθετε που έχουμε ιδρύματα για άτομα με ειδικές ανάγκες
• Μάθετε που έχουμε θεραπευτήρια χρονίως πασχόντων
• Μάθετε ποιό είναι το συστηματικό κοινωνικό έργο της Εκκλησίας μας ανά Μητρόπολη

Βοήθεια στον Μετανάστη:
• Ενημερώστε τον ότι έχουμε γι αυτόν Σχολές Εκμάθησης ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού,
• φέρτε τον σε επαφή με τις υπηρεσίες μας Κοινωνικών Λειτουργών ώστε να αντιμετωπίσει επείγουσες ανάγκες του,
• δείξτε του, εάν ενδιαφέρεται, πως μπορεί να μάθει για την Ορθόδοξη Εκκλησία στη γλώσσα του

Θα αναρωτηθείς φίλε Βαγγέλη πώς είναι δυνατόν να ενδιαφερθούν οι νεοπαγάνες π.χ. για την άγαμη μητέρα αφού είναι υπέρ της θανάτωσης του ανεπιθύμητου εμβρύου; Βλέπεις, κινούνται στα χνάρια των προγόνων τους, μόνο που οι τελευταίοι, δεν δίσταζαν μα δείξουν το «μεγαλείο του πολιτισμού τους», ακόμη και όταν είχαν να κάνουν με νεογέννητα.
Θα αναρωτηθείς, επίσης φίλε Βαγγέλη, πώς είναι δυνατόν να ενδιαφερθούν π.χ. για τον μετανάστη αφού με το που τον βλέπουν και μόνο θέλουν να του βάλουν φωτιά και να τον πετάξουν στη θάλασσα διότι τους ενοχλεί την «εθνική τους περηφάνια» και νιώθουν πως κινδυνεύει η «φυλετική τους ακεραιότητα».
Ναι, φίλε Βαγγέλη, τα παραπάνω θέματα που ανέφερα κάνουν να ευαισθητοποιηθούν μόνο κάποιοι «πάσης βαθμίδας ρασοφόροι», ενώ αφήνουν παγερά αδιάφορους τους διάφορους «λιμπρ πανσέδες» που περιφέρονται στα διάφορα φόρουμ.

****Ξέχασα να σου πω, φίλε Βαγγέλη, πως αν οι "λιμπρ πανσέδες", παρουσιάσουν εδώ μέσα το "κοινωνικό έργο" ή/και τα "παραδείγματα προς μίμηση" των νεοπαγανών, περιττό να σου πω πως οι "πάσης βαθμίδας ρασοφόροι", θα πρέπει να τρέξουν να κρυφτούν!!!



Βρέ καλώς τον μαϊντανό του forum , καιρό είχαμε Ψηλέ να διαβάσουμε τις ευτράπελες παρεμβάσεις σου .

Πρώτα απ’ όλα θέλω να σου υπενθυμίσω ότι για όλα αυτά τα ιδρύματα η εκκλησία δεν δαπανά περισσότερα από το 10% των εσόδων της . Αυτές όμως οι (αγαθοεργίες) οι οποίες εντάσσονται στο κάτω κάτω της γραφής στην υποχρέωσή της να προσφέρη (βάσει τουλάχιστον των όσων διακηρύσσει) κοινωνικό έργο , δεν την απαλλάσσουν από την υποχρέωση να υπόκειται σε οικονομικό έλεγχο των εσόδων της και να καταβάλλη τον νόμιμο φόρο από τα καθαρά κέρδη της αφαιρουμένων των εξόδων του φιλανρωπικού της έργου . Και δεύτερον όλα αυτά τα κατεβατά δεν απαντούν στο ερώτημα , γιατί θα πρέπη να πληρώνονται οι ιερείς από όλους ανεξαιρέτως τους Έλληνες φορολογούμενους , και όχι αποκλειστικά από τους πιστούς τους όπως γινότανε με τον αναγκαστικό νόμο του 1945 .
Και κάτι ακόμα . Όπως βλέπω σε όλα αυτά τα ιδρύματα που κατέβασες , ξέχασες να αναφέρης την «Αλληλεγγύη» του μακαριστού . Γιατί αυτή η επιλεκτική αμνησία Ψηλέ για τα νωπά κοτόπουλα που τελικά βρέθηκαν στα ψυγεία με σαλμονέλα και κάνανε φτερά μαζί με τα 7.000.000 των Ελλήνων φορολογουμένων , για να μνημονεύση ο μακαριστός με ξένα κόλυβα ; Παραθέτω πιο κάτω σχετικό δημοσίευμα της εποχής για να σου φρεσκάρω την μνήμη από την επιλεκτική αμνησία σου .

Ο μέχρι τὶς 17 Σεπτεμβρίου 2007 ὑφυπουργὸς Ἐξωτερικῶν καὶ ἤδη ἀναβαθμισμένος ὡς ὑπουργὸς Παιδείας Εὐρ. Στυλιανίδης στὶς 27 Σεπτεμβρίου τοῦ 2006 ἐκταμίευσε αὐθαιρέτως καὶ ἔδωσε τὸ ποσὸν τῶν 7.000.000 εὐρὼ στὴν ἐκκλησιαστικὴ ὀργάνωση «Ἀλληλγγύη», ποὺ εἶχε συγκροτήσει ὁ ἀποθανὼν ἀρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος μὲ προσωπικούς του εὐνοούμενους καὶ φίλους, ἱερωμένους καὶ λαϊκούς, τὸ 2002 «γιὰ τὴν προβολὴ τῶν κοινωνικῶν δραστηριοτήτων του». Ἡ χορήγηση αὐτὴ εἶναι παράνομη, διότι βάσει τῆς κείμενης νομοθεσίας χρηματοδοτήσεις ἄνω τῶν 400.000 εὐρὼ γίνονται μόνον κατόπιν δι αγωνισμοῦ μεταξὺ τῶν ἀποδεκτῶν τῶν χρημάτων καὶ ὄχι μὲ ἀπ’ εὐθείας ἀνάθεση τῶν ὑπουργῶν.

• Ὅρος τῆς χρηματοδότησης αὐτῆς ἦταν ἡ ἀγορὰ καὶ διανομὴ στὸ λαὸ τοῦ Ἰρὰκ 2.650 τόννων κοτόπουλων ἀπὸ τὴν «Ἀλληλεγγύη» τὸ ἀργότερο μέχρι τὶς 26 Μαρτίου τοῦ 2007 . Μέχρι σήμερα, δηλ. 12 μῆνες μετὰ τὴν ἐκπνοὴ τῆς προθεσμίας αὐτῆς καὶ 19 μῆνες μετὰ τὴν εἴσπραξη ἀπὸ τὴν «Ἀλληλεγγύη» τοῦ ποσοῦ, οὔτε ἕνα κοτόπουλο δὲν ἔχει σταλῆ στὸ Ἰράκ.

• Στὶς ἀρχὲς Ἰανουαρίου τοῦ 2008 ὁ διάδοχος ὑφυπουργὸς τοῦ κ. Ε. Στυλιανίδη στὸ ΥΠ.ΕΞ. κ. Πέτρος Δούκας, ὕστερα ἀπὸ ἔλεγχο τῆς ἁρμόδιας ὑπηρεσίας, ἐκδίδει ἀπόφαση, μὲ τὴν ὁποία ζητᾷ ἀπὸ τὴν «Ἀλληλεγγύη» τὴν ἐπιστροφὴ τῶν χρημάτων μέχρι τὶς 7 Φεβρουαρίου 2008 μὲ τὴν αἰτιολογία, ὅτι ὁ ὅρος τῆς ἀγορᾶς καὶ διανομῆς στὸ Ἰρὰκ τῶν 2.650 τόννων κοτόπουλων «δὲν ἐκπληρώθηκε ποτέ». Ἀμέσως μετὰ ἡ ὑπουργὸς Ἐξωτερικῶν κ. Ντόρα Μπακογιάννη καὶ ὁ κ. Εὐριπίδης Στυλιανίδης ἐπισκέπτονται στὸ Ψυχικὸ τὸν θνῄσκοντα ἀρχιεπίσκοπο (ἦταν οἱ τελευταῖοι πολιτικοὶ ποὺ τὸν συνάντησαν πρὶν τὸν θάνατό του). Οἱ ἐπισκέψεις αὐτὲς ἀνακοινώθηκαν στὰ Μ.Μ.Ε., ἀλλὰ ὁ σκοπός τους παρέμεινε κρυφός.

• Τὴν ἑπομένη τῶν ἐπισκέψεων αὐτῶν ἡ «Ἀλληλεγγύη» ἐκδίδει ἀνακοίνωση, μὲ τὴν ὁποία δηλώνει, ὅτι ἐπῆλθε «συμφωνία» μεταξὺ Χριστόδουλου καὶ τῶν δύο ὑπουργῶν γιὰ τὸ σκάνδαλο, βάσει τῆς ὁποίας τὸ θέμαθὰδιευθετηθῇ «κατὰ τρόπον εὐ νοϊκό» ὑπὲρ τῆς Χριστοδουλικῆς ὀργάνωσης.

Σημ. Τα 7.000.000 έκαναν φτερά όπως και τα κοτόπουλα !!

Όσο για τη βοήθεια προς τους μετανάστες , δεν διευκρινίζει Ψηλέ αν αφορά όλους , ή μόνο τους λευκούς για να μη μαυρίζη το μάτι του Άνθιμου , και αν αυτή προσφέρεται πρίν ή μετά την (εκμάθηση της ορθοδόξου πίστεως) , από τον Κούρδο πχ μετανάστη στην γλώσσα του .

Νά ‘σαι καλά ρε Ψηλέ , μας έκανες να ευθυμήσουμε !!!


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2010, 01:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αυτά που λές,αγαπητέ sesostris, θα ήθελα να τα έλεγες σε καμιά μουσουλμανική χώρα,ή ινδική,να δούμε τι γέλια που θα ρίχναμε..Εκεί,όπου το 98%, είναι αυτο που ειναι:.. πλειοψηφία...
Για δες εκεί τι κάνουν...Να μαθαίνεις...

Για πες τα μας και μας βρε Βαγγέλη , για να μάθω κι εγώ τι δεν είδα ζώντας ανάμεσα σε μουσουλμάνους 20 ολόκληρα χρόνια , και να τα ψάλλω λίγο και στον παιδικό μου φίλο τον Anouar την επόμενη φορά που θα τηλεφωνηθούμε .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy