ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πατρικαί Νουθεσίαι.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 07:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas
=====================================================================
ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΕΦΡΑΙΜ
(του εν Αριζόνα, U.S.A )
ΙΔΡΥΤΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΝ
ΕΙΣ Η.Π.Α ΚΑΙ ΚΑΝΑΔΑ
ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ
ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ ΦΙΛΟΘΕΟΥ

ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Α΄

Περί σωτηρίας ψυχής και Παραδείσου.

1) Επιστολή

Τώρα την Άνοιξιν, που η φύσις φορεί την ωραιοτέραν της στολήν, ανέκφραστος η απόλαυσις, όταν συνοδεύεται με πνευματικήν κατάστασιν. Όντως τα πάντα εν σοφία εποίησεν ο άγιος Θεός! Δεν χορταίνει η ψυχή να θεωρεί το κάλλος της φύσεως, ώ, εάν ανεβάση τον νουν του και υπέρ την γήϊνον ταύτην σφαίραν, εις την άνω Ιερουσαλήμ, εις τα αμήχανα κάλλη του παραδείσου, εκεί πλέον σταματά την ενέργειάν του ο πεπερασμένος και γήϊνος νους.
Εάν εδώ εις την εξορίαν, εις την γην του κλαυθμώνος και της κατάρας, έδωκεν ο άγιος Θεός τοιαύτης καλλονής απόλαυσιν, ποία άραγε έσται εκεί, που κατοικεί Αυτός ο Θεός;
Όντως «ουκ άξια τα παθήματα του νυν καιρού, προς την μέλλουσαν δόξαν και ευτυχίαν»!
(Ρωμ.8,18 ).
Θέωσις, παιδί μου, εις τους ουρανούς, εκεί αφαιρέσει Κύριος ο Θεός παν δάκρυον εκ των οφθαλμών και λύπην και πόνον και στεναγμόν. Διότι εκεί βασιλεύει πολίτευμα αγγελικόν, όπου το έργον ύμνοι και ωδαί πνευματικαί!
Εκεί Σαββατισμός αιώνιος! Εν χαρά μετά του Πατρός μας Θεού, που μας περιμένει, πότε να γίνωμεν έτοιμοι, δια να μας καλέση δια πάντα πλησίον Του!
Εκεί κάθε σεσωσμένη ψυχή θα ζη μέσα εις άβυσσον αγάπης, γλυκύτητος, χαράς, εκπλήξεως και θάμβους!


http://analogion.net/IeresMones/IM_AgAntwniou-AZ.htm

=====================================================================

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 09:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Για ποιο λόγο φίλε μου το ξαν' άνοιξες το θέμα?

Ta smurneika tragudia-Παντελής Θαλασσινός

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 13:56:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΕΦΡΑΙΜ
(του εν Αριζόνα, U.S.A )
ΙΔΡΥΤΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΝ
ΕΙΣ Η.Π.Α ΚΑΙ ΚΑΝΑΔΑ
ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ
ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ ΦΙΛΟΘΕΟΥ
20 μοναστήρια ε;
Χμμμ... δεν πρέπει να έχουν φτωχούς εκεί...
Αλλά βάζω στοίχημα, ότι με το πρόσχημα των φτωχών μάζεπσαν το χρήμα.
Από τους πλουσίους φυσικά. Από αυτούς που πάνε εκς ορισμού στην κόλαση!

Αχ! Παντού οι ίδιοι είναι.
Οπως ο αρχιπαπάς του χωριού μου. Μου λέει μια μέρα, δείχνοντάς μου έναν παλαιό χριστιανικό ναό: "Δώσαμε 90000€ για να τον αναστηλώσουμε!" και καμάρωνε.
"Μάλλον σας τελείωσαν οι φτωχοί στο χωριό μας." του λέω.
Δεν υπήρξε απάντηση, φυσικά.
Το χωριό μου, όπως και στα περισσότερα χωριά άλλως τε, υπάχρει περίσσευμα χριστιανικών ναών. Σχεδόν όλοι κλειστοί, όπως και σε όλα τα χωριά.

Τι να λέμε αγαπητέ.
Παντού τα ίδια σκατά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 14:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Αχ! Παντού οι ίδιοι είναι.
Οπως ο αρχιπαπάς του χωριού μου. Μου λέει μια μέρα, δείχνοντάς μου έναν παλαιό χριστιανικό ναό: "Δώσαμε 90000€ για να τον αναστηλώσουμε!" και καμάρωνε.
"Μάλλον σας τελείωσαν οι φτωχοί στο χωριό μας." του λέω.
Δεν υπήρξε απάντηση, φυσικά.
Το χωριό μου, όπως και στα περισσότερα χωριά άλλως τε, υπάχρει περίσσευμα χριστιανικών ναών. Σχεδόν όλοι κλειστοί, όπως και σε όλα τα χωριά.

Τι να λέμε αγαπητέ.
Παντού τα ίδια σκατά...



Yπάρχει και ο δευτεροπαπάς στο χωριό σου?.....πρωτότυπο μεν ενδιαφέρον δε!

Και γιατί δε βγαίνεις κι εσύ να μαζέψεις όχι 90.000 αλλά έστω 30.000€ για τους φτωχούς στο χωριό σου?.....να βάλεις και γυαλιά στον παπά?

Ta smurneika tragudia-Παντελής Θαλασσινός


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 17:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Βέβαια, υπάρχει ένας παππάς ο οποίος κάθεται στο μεγάλο το χλιδάτο γραφείο... κι ένας νεότερος, βοηθός. Όχι σε όλες τις εκκλησίες, στις περισσότερες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 18:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
mimosa:
Βέβαια, υπάρχει ένας παππάς ο οποίος κάθεται στο μεγάλο το χλιδάτο γραφείο... κι ένας νεότερος, βοηθός. Όχι σε όλες τις εκκλησίες, στις περισσότερες.

Κοίτα να δεις που στη δική μου περιοχή κατούρησαν στο τηγάνι...όχι μόνο στα χωριά γύρω από το δικό μου, συμπεριλαμβανομένο, είναι μόνο ένας ο παπάς!, αλλά σε άλλα όπως για παράδειγμα στις Κεχριές Κορινθίας (κοντινό με το δικό μου χωριό) δεν υπάρχει καν παπάς.
Με αποτέλεσμα η λειτουργία της Κυριακής να γίνεται Σάββατο εκτός από μία φορά μόνο το μήνα όπου γίνεται Κυριακή. Και αυτό γιατί είναι παπάς άλλης ενορίας!
Στου Αίολου την περιοχή πάνε δυο δυο!!!

Όσο για το χλιδάτο το γραφείο....τι να πω? όσοι έχουν πατήσει το πόδι τους στην εκκλησία του χωριού τους, ακόμη θα γελάνε μαζί σου.

Ta smurneika tragudia-Παντελής Θαλασσινός

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 26/01/2010 18:52:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 01:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Το θέμα αυτό απενεργοποιείται, εφόσον είναι διπλό:
Πατρικαί Νουθεσίαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy