ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΟ ΧΑΣΙΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ARISTEIDIS17
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 11:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARISTEIDIS17  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jorgemax
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 00:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jorgemax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

***

Γεια χαρα. Ειμαι νέος στην Ομάδα και θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου πάνω στο Θέμα:
Ένα φιλαράκι κάποτε το σταμάτησε η αστυνομία στο επαρχιακό οδικό δίκτυο για έλεγχο και ο ανόητος είχε κάνει χασις πριν από κάποιες μέρες μέσα στο αυτοκίνητο. Στο πατάκι του έιχε πέσει το αποτσίγαρο, το οποίο και εννοείται έπεσε στην αντίληψη των αστυνομικών οι οποίοι στον έλεγχο που του έκαναν του κατάσχεσαν 100 γραμμάρια χασις (αρκετά μεγάλη ποσότητα). Ο τύπος λοιπόν οδηγήθηκε για τοξικολογικές εξετάσεις αίματος (οι οποίες πλέον παρεπιπτόντως ανιχνεύουν χασις ακόμη και μετά από 20 μέρες χρήσης) και παραπέμφθηκε σε δίκη. Μου ζήτησε λοιπόν να πάω στο δικαστήριο ως μάρτυρας υπεράσπισης (οτι δηλαδή ήταν η πρώτη φορά που έκανε και ότι η ψυχολογία του ήταν ασχημη και κατέφυγε στο χασις κλπ). Πήγα λοιπόν και είδα στο πινάκιο με τις εκδικαζόμενες υποθέσεις, ότι μόνο η μία ήταν για χειροδικία. Οι υπόλοιπες ήταν καρμπόν: Κατοχή χασίς και οδήγηση υπο την επίρρεια ναρκωτικών. Πέρα από τη φυλάκιση που είναι 3ετής (και με πρότερο έντιμο βίο γίνεται 3μηνη)υπάρχει και διετής στέρηση διπλώματος οδήγησης. Έγινα λοιπόν έξω φρενών όταν άκουσα έναν βλάκα 38 χρονών έξω από το δικαστήριο να κλαίγεται ότι τον συνέλαβαν να οδηγά υπό την επίρρεια και τι θα κάνει τωρα που ετοιμάζεται να ανοίξει επιχείρηση και το όχημα του είναι απαραίτητο εργαλείο και τέτοιου είδους δικαιολογίες. Ο τύπος λοιπόν ήταν αν τον κλαινε οι ρέγγες! Ό ίδιος τύπος που αν τον ρωτούσες υπό άλλες συνθήκες γιατί κάνει χασις θα σοου το έπαιζε συνειδητοποιημένος χρήστης και υπερ-ώριμος επαναστάτης, τώρα είχε μεταμορφωθεί σαν τη σταχτοπούτα σε κουραδόμαγκα που τον έπιασαν να καπνίζει πίσω από την αυλή και τον έχουν πάει στο λυκειάρχη για αποβολή. Ο δικός μου ο φίλος ο οποίος σαν τη "βλαμμένη συμπεθέρα" τον άκουγε με συμπόνια και κατανόηση ήταν ακόμη χειρότερος γιατί
1. Είναι απόφοιτος σχολής σχετικής με την ιατρική οπότε το ξέρει τι είναι αυτό που βάζει στο στόμα του
2. Είναι στέλεχος εταιρίας πολυεθνικής και γνωρίζει ότι στο χώρο που κινείται πρέπει να έχει καθαρό ποινικό μητρώο
3. Πρόβαλλε κάτι ανόητα επιχειρήματα του στυλ ότι το ποτό είναι ακόμη χειρότερο κλπ
3. ισχυριστηκε ότι αν η έκβαση της δίκης ήταν καλή, θα το γιόρταζε με άν μπάφο ίσα με τον αγκώνα του!

Εγώ σε αυτά έχω λοιπόν να πω τα εξής:

1. Τα πράγματα είναι απλά. Αν το ποτό είναι χειρότερο, μην πιείς!
2. Αν το χασίς είναι αθωο και είσαι "αλλου" και πολύ μάγκας όταν το κάνεις, επέτρεψε μου λοιπόν σε περίπτωση που πέσεις πάνω μου με το αυτοκίνητο και σκοτώσεις το παιδί μου επειδή εσύ είσαι υπό την επίρρειά του, να κατέβω και εγώ και πολύ αθώα να σου αφαιρέσω τη ζωή επιτόπου (η τη ζωή ενός αγαπημένου σου για να νιώσεις τον ίδιο ακριβώς πόνο)
3. Επιτέλους, μην προσπαθείτε οι χρήστες να βρίσκετε δικαιολογίες και ελαφρυντικά για την αηδία που κάνετε. Το γεγονός και μόνο ότι προσπαθείτε να το δικαιολογήσετε, δείχνει πόσο λάθος είναι.
4. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει, αλλά στο σημείο που δεν κάνει ζημιά στους άλλους γύρω γύρω.
5. Επειδή τυχαίνει να είμαι Βιολόγος και η δουλειά μου έχει να κάνει με το χώρο των εξωσωματικών γονιμοποιήσεων, σας λέω ένα πράγμα: Όταν οι χρόνιοι χρήστες προσπαθήσετε αργότερα να κάνετε παιδιά και δε θα μπορείτε, τότε θα δειτε πως είναι να ανατρέπονται όλες οι "ψευτοθεωρίες σας" περι αθώου ναρκωτικού.
Όσον αφορά τις χαζομάρες περι του φυσικού χόρτου που ο Θεός το φυτεψε αρα είναι χορταράκι του και μπορούμε να το καπνίζουμε θα σας πω ότι το χορταράκι μπήκε από το θεο γιατί αποτελεί προφανώς κομμάτι της τροφικής αλυσίδας και είναι τροφή για καποιους οργανισμούς και όχι για να το καπνίζει ο ανεγκέφαλος.

Κλείνοντας,
θα ήθελα να πω κατι:
Οι χρήστες έχουν επιλέξει την έυκολη οδό του χασις η οποία βέβαια δίνει την ψεύτικη εικόνα της εξυπνάδας και της πνευματικής διάυγειας.
Ο εντατικός αθλητισμός (και δε μιλάω για τον πρωταθλητισμό με τα αναβολικά) είναι μια οδός που οδηγεί το πνεύμα σε άλλη διάσταση αλλά δε σας βλέπω να τον επιλέγετε! Σαφως όχι, αφού είναι επίπονος με πολλές στερήσεις.....

Ελπίζω να μην προσβάλεστε,
δεν ήταν παρά η ταπεινή γνώμη μου.
Jorgemax
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 13:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jorgemax,σεβαστη η αποψη σου αλλα νομιζω οτι ειναι λαθος.

εγκλημα δεν ειναι να κανεις χασις,εγκλημα ειναι να σε "δενουν" για χασις.

το χασις το κανεις για το κεφι και οχι για να το παιξεις εξυπνος.

προσωπικα μου αρεσει να ειμαι με την παρεα και να πινουμε κανα μπαφο για το κεφι...το γελιο ειναι ζωη.

αλλα να,ειμαστε βλαχαδερα(εμεις οι ελληνες)...
σε αλλες χωρες το φυτευουν μεσα στο σπιτι τους και εδω μας πιανουν με ενα τσιγαρο και μας καταστρεφουν την ζωη...!
αν ειναι δυνατον!

τι κακο εκανε δηλαδη ο φιλος σου?
ηπιε ενα τσιγαρο για να ξεφυγει λιγο απο την γκριζα καθημερινοτητα...

so what?

το θεμα φυσικα ειναι καθαρα πολιτικο.
σε πιανουν,τους τα σκας βαρβατα και σε βγαζουν εξω...τα τσουτσεκια.

δεν εχω χρονο να γραψω αλλα προς το παρον.
θα τα πουμε αλλη στιγμη.

When the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 21:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

jorgemax

Κατοχή χασίς και οδήγηση υπο την επίρρεια ναρκωτικών.



τα αποτελεσματα του αλκοολ στην οδηγηση τα γνωριζουμε καλα.

εγινε ποτε καμια σοβαρη ερευνα για την επιδραση της τετραϋδροκαναβινολης στην ικανοτητα οδηγησης?

αν οχι, γιατι δεν γινεται να μαθουμε επιτελους αν συγκρινονται ενας οδηγος που ηπιε 5 ουισκια με εναν που καπνισε 5 τσιγαρα?

απο επιστημονικη περιεργια βρε αδερφε...


quote:

1. Είναι απόφοιτος σχολής σχετικής με την ιατρική οπότε το ξέρει τι είναι αυτό που βάζει στο στόμα του



σιγουρα ξερει πολυ καλα, γι αυτο και ειπε αυτα που σου φανηκαν γελοια εσενα.

quote:

2. Είναι στέλεχος εταιρίας πολυεθνικής και γνωρίζει ότι στο χώρο που κινείται πρέπει να έχει καθαρό ποινικό μητρώο



γιατι να λερωνεται το ποινικο μητρωο για την χρηση?

η εταιρια θα αντιδρουσε το ιδιο αν τον επιαναν να οδηγα μεθυσμενος φευγοντας απο καποιο παρτυ στελεχων της?

quote:

3. Πρόβαλλε κάτι ανόητα επιχειρήματα του στυλ ότι το ποτό είναι ακόμη χειρότερο κλπ



ιατρικη σπουδαζει ο ανθρωπος, κατι θα ξερει...

αν ασχοληθεις λιγακι με το που ακριβως βλαπτει καθε απαγορευμενη ουσια, θα βρεις πρωτο πρωτο στον καταλογο το αλκοολ, γιατι βλαπτει ολα τα οργανα, το συνολο του οργανισμου.

αν κανεις κι εναν κοπο να διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες του τοπικ θα βρεις ενα καρο ερευνες για την κανναβη, η οποια παρεπιπτοντως βρισκεται τελευταια στον καταλογο των βλαπτικων ουσιων, διπλα στο κακαο, και στις πρωτες θεσεις στον καταλογο των θεραπευτικων ουσιων!

quote:

3. ισχυριστηκε ότι αν η έκβαση της δίκης ήταν καλή, θα το γιόρταζε με άν μπάφο ίσα με τον αγκώνα του!



αν το αντεχουν τα πνευμονια του, δικαιωμα του.

αν δηλωνε οτι θα πιει ενα μπουκαλι βοτκα θα το προτιμουσες?


quote:

Εγώ σε αυτά έχω λοιπόν να πω τα εξής:

1. Τα πράγματα είναι απλά. Αν το ποτό είναι χειρότερο, μην πιείς!



σωστα!


αλλά και μην το διακινεις ελευθερο, μην το διαφημιζεις, μην το πουλας για να εισπρατεις τελη, κυριε κρατος.

quote:

2. Αν το χασίς είναι αθωο και είσαι "αλλου" και πολύ μάγκας όταν το κάνεις, επέτρεψε μου λοιπόν σε περίπτωση που πέσεις πάνω μου με το αυτοκίνητο και σκοτώσεις το παιδί μου επειδή εσύ είσαι υπό την επίρρειά του, να κατέβω και εγώ και πολύ αθώα να σου αφαιρέσω τη ζωή επιτόπου (η τη ζωή ενός αγαπημένου σου για να νιώσεις τον ίδιο ακριβώς πόνο)



θα εκανες το ιδιο και για εναν μεθυσμενο οδηγο?

για εναν που αγορασε το διπλωμα του και ουσιαστικα δεν ξερει να οδηγαει?

τοτε οκ, καντο.

τα ατυχηματα απο την επηρεια της κανναβης ειναι ελαχιστα, ενω απο αλκοολ και την ασχετωσυνη θα βρεις πολλους να σκοτωσεις (που δεν στο ευχομαι)


quote:

3. Επιτέλους, μην προσπαθείτε οι χρήστες να βρίσκετε δικαιολογίες και ελαφρυντικά για την αηδία που κάνετε.

Το γεγονός και μόνο ότι προσπαθείτε να το δικαιολογήσετε, δείχνει πόσο λάθος είναι.



δηλαδη ολοι οι επιστημονες που ασχοληθηκαν με το θεμα, συμπεριλαμβανομενου και του δικου μας Γριβα, ειναι χρηστες που προσπαθουν να δικαιολογησουν το παθος τους?

ετσι το αντιλαμβανεσαι εσυ?

μηπως τωρα θα με ρωτησεις αν κανω χρηση?


οσον αφορα την "υπερασπιση" σου διαφευγει οτι σε αλλες χωρες ειναι πληρως αποποινικοποιημενο?


quote:

4. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει, αλλά στο σημείο που δεν κάνει ζημιά στους άλλους γύρω γύρω.



ετσι λεει και το συνταγμα: αυτοδιαθεση του εαυτου σου χωρις να βλαπτεις τους αλλους.

εσενα πως ακριβως σε βλαπτει η χρηση της κανναβης απο αλλους?

quote:

5. Επειδή τυχαίνει να είμαι Βιολόγος και η δουλειά μου έχει να κάνει με το χώρο των εξωσωματικών γονιμοποιήσεων, σας λέω ένα πράγμα: Όταν οι χρόνιοι χρήστες προσπαθήσετε αργότερα να κάνετε παιδιά και δε θα μπορείτε, τότε θα δειτε πως είναι να ανατρέπονται όλες οι "ψευτοθεωρίες σας" περι αθώου ναρκωτικού.



αν εισαι βιολογος θα επρεπε να γνωριζεις οτι η περιβοητη θεωρια εχει καταριφθει πειραματικα εδω και δεκαετιες.


πρωτα απ ολα στο πειραμα που εκαναν τοτε για να αποδειξουν οτι η THC καταστρεφει το σπερμα, εριξαν μεγαλες ποσοτητες καθαρης THC στα σπερματοζωαρια και αυτα απλα "εγιναν νωθροτερα" - αν ειχαν ριξει την ιδια ποσοτητα οποιασδηποτε ουσιας, οπως το αλατι πχ, τα σπερματοζωαρια θα ηταν νεκρα.


απο την αλλη σου διαφευγει οτι ολοι σχεδον οι χρονιοι χασιστες ειχαν εχουν και θα εχουν παιδια και μαλιστα υγιεστατα? (μιλα με εναν μαιευτηρα)

οπως και οτι αν ισχυε η θεωρια που προτεινεις θα ειχαν εξαφανιστει απο υπογεννητικοτητα οι Αραβες και οι Ινδοι?

quote:

Οι χρήστες έχουν επιλέξει την έυκολη οδό του χασις η οποία βέβαια δίνει την ψεύτικη εικόνα της εξυπνάδας και της πνευματικής διάυγειας.
Ο εντατικός αθλητισμός (και δε μιλάω για τον πρωταθλητισμό με τα αναβολικά) είναι μια οδός που οδηγεί το πνεύμα σε άλλη διάσταση αλλά δε σας βλέπω να τον επιλέγετε! Σαφως όχι, αφού είναι επίπονος με πολλές στερήσεις.....



ευκολη οδος για που?


απο την αλλη ξερεις σαν βιολογος γιατι σου αρεσει να καταπονεισαι?

για τις ενδορφινες ακουσες τιποτα στην σχολη βιολογιας?

quote:

Ελπίζω να μην προσβάλεστε,
δεν ήταν παρά η ταπεινή γνώμη μου.
Jorgemax



οχι δεν προσβαλες κανεναν, κι ας το προσπαθησες.


νασαι καλα!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 22:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς! Ζητάω συγγνώμη στους συμμετέχοντες, γιατί κατά λάθος έστειλα εδώ μία απάντηση που προοριζόταν για άλλο θέμα και έτσι την έσβησα.

Και πάλι συγγνώμη για τη διακοπή


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jorgemax
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 23:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jorgemax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

jorgemax

Κατοχή χασίς και οδήγηση υπο την επίρρεια ναρκωτικών.



τα αποτελεσματα του αλκοολ στην οδηγηση τα γνωριζουμε καλα.

εγινε ποτε καμια σοβαρη ερευνα για την επιδραση της τετραϋδροκαναβινολης στην ικανοτητα οδηγησης?

αν οχι, γιατι δεν γινεται να μαθουμε επιτελους αν συγκρινονται ενας οδηγος που ηπιε 5 ουισκια με εναν που καπνισε 5 τσιγαρα?

απο επιστημονικη περιεργια βρε αδερφε...
----------------------------------------------------------------------
Κατ' αρχάς δε δικαιολογώ αυτόν που πινει και οδηγεί! Από αυτόν θα έπρεπε πρώτα πρώτα να κατάσχουν το αυτοκίνητο! Θες να μου πεις ότι όσοι κάνουν χρηση χασις δεν πίνουν? Γιατί το απομονώνεις? Εγώ προσωπικά όσοι γνωρίζω που κάνουν χασίς, πίνουν κιόλας. Αν ανοίξεις το διαδίκτυο και ψάξεις για έρευνες, θα βρεις αρκετές.
-------------------------------------------------------------------

quote:

1. Είναι απόφοιτος σχολής σχετικής με την ιατρική οπότε το ξέρει τι είναι αυτό που βάζει στο στόμα του



σιγουρα ξερει πολυ καλα, γι αυτο και ειπε αυτα που σου φανηκαν γελοια εσενα.

------------------------------------------------------------------
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ξέρει ότι κι εγώ γνωρίζω και δε μπορεί να μου πει κάτι πιο πειστικό...

quote:

2. Είναι στέλεχος εταιρίας πολυεθνικής και γνωρίζει ότι στο χώρο που κινείται πρέπει να έχει καθαρό ποινικό μητρώο



γιατι να λερωνεται το ποινικο μητρωο για την χρηση?

η εταιρια θα αντιδρουσε το ιδιο αν τον επιαναν να οδηγα μεθυσμενος φευγοντας απο καποιο παρτυ στελεχων της?

--------------------------------------------------------------------
Εδώ έχεις απόλυτο δικιο. Ωστόσο, σου απαντώ, ότι δε διαχωριζω αυτούς που πίνουν ως καλύτερους.

quote:

3. Πρόβαλλε κάτι ανόητα επιχειρήματα του στυλ ότι το ποτό είναι ακόμη χειρότερο κλπ



ιατρικη σπουδαζει ο ανθρωπος, κατι θα ξερει...

αν ασχοληθεις λιγακι με το που ακριβως βλαπτει καθε απαγορευμενη ουσια, θα βρεις πρωτο πρωτο στον καταλογο το αλκοολ, γιατι βλαπτει ολα τα οργανα, το συνολο του οργανισμου.


αν κανεις κι εναν κοπο να διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες του τοπικ θα βρεις ενα καρο ερευνες για την κανναβη, η οποια παρεπιπτοντως βρισκεται τελευταια στον καταλογο των βλαπτικων ουσιων, διπλα στο κακαο, και στις πρωτες θεσεις στον καταλογο των θεραπευτικων ουσιων!

----------------------------------------------------------------------

α) Φίλε μου δεν ξέρω με τι ασχολείσαι και δε θέλω να το παίξω επιθετικός και "ξερόλας", αλλά θα σου πω το εξής: Κατά την εισπνοή, ο οργανισμός προσλαμβάνει το απαραίτητο για τα κύτταρά του οξυγόνο το οποιο και "θρέφει" τα κύτταρα. Το οξυγόνο λοιπόν μέσω του κυκλοφορικού συστήματος (μέχρι και των τελευταίων τριχοειδών) κατανέμεται σε όλα τα κύτταρα. Η αιμοσφαιρίνη λοιπόν που χρησιμοποιείται για τη μεταφορά του οξυγόνου δυστυχώς, κάνει πολύ πιο ισχυρό σύμπλοκο με το μονοξείδιο του άνθρακα (που παράγεται από τον καιόμενο καπνό) παρά με το οξυγόνο και όταν έχει να επιλέξει ανάμεσα στα δύο αέρια, θα επιλέξει το μονοξείδιο του άνθρακα το οποίο είναι και δηλητήτριο για τα κύτταρα. Συνεπώς, γιατί έχεις την εντύπωση ότι μόνο το ποτό καταστρέφει όλο τον οργανισμό (το οποιο και το κύριο όργανο που καταπονεί είναι το συκώτι όπου και μεταβολίζεται και ο λιπώδης ιστός τον οποίο και επιβαρύνει) και όχι το χασις?
β) οποιοδήποτε φάρμακό είναι καλό αλλά μόνο για όταν υπάρχει διεγνωσμένη παθολογία. Όταν αρχίσει κανείς να το προσλαμβάνει χωρίς λόγο και αιτία, τότε 210-7793777 (τηλέφωνο κέντρου δηλητηριάσεων)


quote:

3. ισχυριστηκε ότι αν η έκβαση της δίκης ήταν καλή, θα το γιόρταζε με άν μπάφο ίσα με τον αγκώνα του!



αν το αντεχουν τα πνευμονια του, δικαιωμα του.

αν δηλωνε οτι θα πιει ενα μπουκαλι βοτκα θα το προτιμουσες?

---------------------------------------------------------------------

Όχι! πάλι κακό θα έκανε (η να το θέσω αλλιώς, αν ήταν μέσα στο σπίτι του και δεν απειλούσε κανέναν, ας έπινε κι ένα βαρέλι. Να έχει τα κότσια όμως όταν του διαγνωστεί κίρρωση ήπατος και εξάμηνο υπόλοιπο ζωής να το πάρει ψύχραιμα και όχι να κλαίει και να οδύρεται για το παιχνίδι που του έπαιξε η μοίρα)


quote:

Εγώ σε αυτά έχω λοιπόν να πω τα εξής:

1. Τα πράγματα είναι απλά. Αν το ποτό είναι χειρότερο, μην πιείς!



σωστα!


αλλά και μην το διακινεις ελευθερο, μην το διαφημιζεις, μην το πουλας για να εισπρατεις τελη, κυριε κρατος.

---------------------------------------------------------------------
Πολύ Σωστά!!!! (Ερώτηση κρίσεως: Όταν ίσχυε η ποτοαπαγόρευση το φαινόμενο της μέθης "έτσι για πλάκα" δεν είχε πάρει ποτέ τέτοιες διαστάσεις. Όταν το νομιμοποίησαν η ιστορία πάει από το κακό στο χειρότερο. Πιστεύεις ότι αν νομιμοποιηθεί το χασίς θα διαφοροποιηθούμε;;;;)


quote:

2. Αν το χασίς είναι αθωο και είσαι "αλλου" και πολύ μάγκας όταν το κάνεις, επέτρεψε μου λοιπόν σε περίπτωση που πέσεις πάνω μου με το αυτοκίνητο και σκοτώσεις το παιδί μου επειδή εσύ είσαι υπό την επίρρειά του, να κατέβω και εγώ και πολύ αθώα να σου αφαιρέσω τη ζωή επιτόπου (η τη ζωή ενός αγαπημένου σου για να νιώσεις τον ίδιο ακριβώς πόνο)



θα εκανες το ιδιο και για εναν μεθυσμενο οδηγο?

για εναν που αγορασε το διπλωμα του και ουσιαστικα δεν ξερει να οδηγαει?

τοτε οκ, καντο.

τα ατυχηματα απο την επηρεια της κανναβης ειναι ελαχιστα, ενω απο αλκοολ και την ασχετωσυνη θα βρεις πολλους να σκοτωσεις (που δεν στο ευχομαι)
---------------------------------------------------------------------

Α) Θα το έκανα (τρόπος του λέγειν) σε μεθυσμένο οδηγό αλλά και οδηγό που παραβίασε κόκκινο για πλάκα και χωρίς αιτια. Δε νομίζω όμως ότι η ικανότητα οδήγησης ανήκει στην κατηγορία αυτή. Αλλιώς θα ήταν καθαρά ρατσισμός. Όλοι είμαστε λιγότερο ικανοί από κάποιους άλλους. Την ικανότητα του άλλου όμως μπορείς να την προβλέψεις σε ένα βαθμό και -αν θες- να την κατανοήσεις. Την εκτέλεση όμως του κόκκινου ή την οδήγηση υπο την επιρρεια αλκοολ ή ναρκωτικών δεν την προβλέπεις και δεν τη συγχωρείς. δε συμφωνείς?
Β) Θα οδηγούσες υπό την επίρρεια κάναβης έχοντας το παιδί σου μέσα στο αυτοκίνητο?

Γ) Θα συμβιβαζόσουν με την σκέψη ότι το παιδί σου μπορεί να αφήνει το χασίς του πάνω στο κομωδίνο του σαν "απλές σημειώσεις" και να μη σε πειράζει; Αν ναι, μπράβο!


quote:

3. Επιτέλους, μην προσπαθείτε οι χρήστες να βρίσκετε δικαιολογίες και ελαφρυντικά για την αηδία που κάνετε.

Το γεγονός και μόνο ότι προσπαθείτε να το δικαιολογήσετε, δείχνει πόσο λάθος είναι.



δηλαδη ολοι οι επιστημονες που ασχοληθηκαν με το θεμα, συμπεριλαμβανομενου και του δικου μας Γριβα, ειναι χρηστες που προσπαθουν να δικαιολογησουν το παθος τους?

ετσι το αντιλαμβανεσαι εσυ?

μηπως τωρα θα με ρωτησεις αν κανω χρηση?


οσον αφορα την "υπερασπιση" σου διαφευγει οτι σε αλλες χωρες ειναι πληρως αποποινικοποιημενο?

--------------------------------------------------------------------

Δε με ενδιαφέρει φίλε μου αν κάνεις χρήση. ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΜΩΣ αν την ώρα που κάνεις χρήση και είσαι "κάπως" είσαι πάνω στο τιμόνι! Διότι αν μετά από σκληρή ημέρα στη δουλειά έχεις κάνει ένα τσιγαριλίκι για να ηρεμήσεις και πιάσεις το τιμόνι, μπορείς να βασιστείς πάνω στις έρευνες και να μου υπογράψεις ότι δε θα προκαλέσεις ατύχημα;


quote:

4. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει, αλλά στο σημείο που δεν κάνει ζημιά στους άλλους γύρω γύρω.



ετσι λεει και το συνταγμα: αυτοδιαθεση του εαυτου σου χωρις να βλαπτεις τους αλλους.

εσενα πως ακριβως σε βλαπτει η χρηση της κανναβης απο αλλους?

--------------------------------------------------------------------
Σου το ανέλυσα πιο πάνω
(Ωστόσο δε συμφωνώ με την καταδίκη των χρηστών από το κράτος -υποκριτή. Πες μου όμως, σε μια κοινωνία που δεν έχουν όλοι οι χρήστες τη στοιχειώδη λογική να περιορίσουν το χασίς στον εαυτό τους αλλά το μπερδεύουν με καθημερινές ασχολίες όπως οδήγηση, πως αλλιώς μπορεί κανέις να το ελέγξει?)

quote:

5. Επειδή τυχαίνει να είμαι Βιολόγος και η δουλειά μου έχει να κάνει με το χώρο των εξωσωματικών γονιμοποιήσεων, σας λέω ένα πράγμα: Όταν οι χρόνιοι χρήστες προσπαθήσετε αργότερα να κάνετε παιδιά και δε θα μπορείτε, τότε θα δειτε πως είναι να ανατρέπονται όλες οι "ψευτοθεωρίες σας" περι αθώου ναρκωτικού.



αν εισαι βιολογος θα επρεπε να γνωριζεις οτι η περιβοητη θεωρια εχει καταριφθει πειραματικα εδω και δεκαετιες.


πρωτα απ ολα στο πειραμα που εκαναν τοτε για να αποδειξουν οτι η THC καταστρεφει το σπερμα, εριξαν μεγαλες ποσοτητες καθαρης THC στα σπερματοζωαρια και αυτα απλα "εγιναν νωθροτερα" - αν ειχαν ριξει την ιδια ποσοτητα οποιασδηποτε ουσιας, οπως το αλατι πχ, τα σπερματοζωαρια θα ηταν νεκρα.


απο την αλλη σου διαφευγει οτι ολοι σχεδον οι χρονιοι χασιστες ειχαν εχουν και θα εχουν παιδια και μαλιστα υγιεστατα? (μιλα με εναν μαιευτηρα)

οπως και οτι αν ισχυε η θεωρια που προτεινεις θα ειχαν εξαφανιστει απο υπογεννητικοτητα οι Αραβες και οι Ινδοι?


---------------------------------------------------------------------
Το παράδειγμα με το αλάτι είναι ατυχέστατο
1.διότι είναι απαραίτητος ηλεκτρολύτης για την επιβίωσή μας (ρίξε μια ματια στους ορρούς που κρέμμονται πάνω από τα κρεββάτια στα νοσοκομεία)
2.Δε μεταφέρεται στα κύτταρα με τον ίδιο τρόπο φίλε μου όπως οι καιόμενες και εισπνεόμενες ουσίες (δεν είναι τυχαίο ότι η πιο επικίνδυνη μορφή "άνθρακα" από τις τρεις συνολικά είναι ο εισπνεόμενος άνθρακας - για να τα τραβήξω λίγο με πρόσφατο παράδειγμα - και όχι ο άνθρακάς που προσλαμβάνεται από την πεπτική οδό)
3.Το ότι έχουν καταριφθεί αυτές οι θεωρίες δεν το δέχομαι, διότι αν δεις σπερμοδιαγράμματα σημερινών 25άρηδων 30άρηδων και 50άρηδων, θα πάθεις πλάκα!!!! Σου μιλάω με στοιχεια! Οι εμβρυολόγοι ισχυρίζονται ότι α) οι αηδιές που καπνίζει η γενιά μας και β) οι αηδιές που πίνουμε στα μπαρ έχουν άμεση επίπτωση στο σπέρμα και αυτό είναι δεδομένο φιλε μου, είτε το πιστεύεις, είτε όχι. Ο 50άρης που θέλει να ξαναφτιάξει τη ζωή του μέσα από ένα δεύτερο γάμο είναι απαράδεκτο να έχει παρόμοιο σπερμοδιάγραμμα με τους 20 χρόνια τουλάχιστον νεώτερούς του!

quote:

Οι χρήστες έχουν επιλέξει την έυκολη οδό του χασις η οποία βέβαια δίνει την ψεύτικη εικόνα της εξυπνάδας και της πνευματικής διάυγειας.
Ο εντατικός αθλητισμός (και δε μιλάω για τον πρωταθλητισμό με τα αναβολικά) είναι μια οδός που οδηγεί το πνεύμα σε άλλη διάσταση αλλά δε σας βλέπω να τον επιλέγετε! Σαφως όχι, αφού είναι επίπονος με πολλές στερήσεις.....



ευκολη οδος για που?


απο την αλλη ξερεις σαν βιολογος γιατι σου αρεσει να καταπονεισαι?

για τις ενδορφινες ακουσες τιποτα στην σχολη βιολογιας?

---------------------------------------------------------------------

Σαφώς και έχω ακούσει και να σου πω την αλήθεια, χαίρομαι που η γυμναστική είναι ένα είδος εξάρτησης, διότι σου δίνει πάρα πολλά θετικά. Από το ότι πλαθει χαρακτήρες μέχρι το ότι σου χαρίζει μακροζωία και ποιότητα ζωής αν μη τι άλλο....
Το χασις τι από τα δύο σου εξασφαλίζει?


quote:

Ελπίζω να μην προσβάλεστε,
δεν ήταν παρά η ταπεινή γνώμη μου.
Jorgemax



οχι δεν προσβαλες κανεναν, κι ας το προσπαθησες.


νασαι καλα!


---------------------------------------------------------------------
Ανακεφαλαιώνοντας, θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή, ότι συγκρίνεις το ποτό και το χασις (για να βρεις ποιο είναι το κακό και ποιο το χειρότερο) και δεν κοιτάς να συγκρίνεις το χασις με κάτι ευργετικό για σένα (δεν το προσωποποιώ, δε σε γνωρίζω καν!). Δε σου φαίνεται αρνητισμός αυτο;

Και πάλι συγνώμη αν ακούστηκα σαν να ήθελα να προσβάλλω. Επαναλαμβάνω ότι δεν ήταν στις προθέσεις μου.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr



Edited by - jorgemax on 14/03/2006 23:37:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 00:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ερώτηση κρίσεως: Όταν ίσχυε η ποτοαπαγόρευση το φαινόμενο της μέθης "έτσι για πλάκα" δεν είχε πάρει ποτέ τέτοιες διαστάσεις. Όταν το νομιμοποίησαν η ιστορία πάει από το κακό στο χειρότερο. Πιστεύεις ότι αν νομιμοποιηθεί το χασίς θα διαφοροποιηθούμε

Άλλες ερωτήσεις κρίσεως :

Η ποτοαπαγόρευση ποιον έκανε πλούσιο;

Η ποτοαπαγόρευση σταμάτησε τον αλκοολισμό στις ΗΠΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 01:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας γκουχου γκουχου!!!!
Λιγα λογια για το χασις . Επιπτωσεις στην υγεια .απωλεια μνημης,η καθημερινη και η χρονια χρηση διμιουργει διαφορα ζαχαρο,αναλογα το ατομο που κανει την χρηση και σκιτζοφρενια σε αλλους καταθλιψη.
Τελος παντον οταν εδηνα εξετασεις στο λυκειο δεν μπορω να πω οτι με βοηθησε καπου ! βεβαια στον καθε ανθρωπο ενεργα διαφορετικα αλλοι σποινταρουν! και αλλοι πεφτουν για υπνο. παρενεργιες . αυξηση ακοης χαλαρωση,ομιλητικοτιτα,ευφορια,και φησικα το αγαπημενο μου αυξημενη αντιληψη της μουσικης...
Η αποψη μου καταστρεφει τα κυταρα μας γενικοτερα ανοιγει ομως το υποσηνηδητο μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 07:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera kai apo mena

Katarxas na zitiso signomi gia tous latinikous xaraktires, distixos vriskomai Agglia kai to PC mou den exei ellinika sto pliktrologio.


Tha ithela na po ta exis mias kai pistevo pos gnorizo arketa gia to thema:
Tixenei na spoudazo stin Agglia opos episis tixenei na exo taxidepsei polles fores stin Ollandia, kai exo lipon na po to exis.
Den exete idea to pos o kosmos tou exoterikou antilamvanetai to xasis. Gia aftous (Agglous, Gallous, Ollandous k.a) to xasis den ine tipota allo para ena aplo tsigaro to opoio se kanei na xalaroneis kai na ise pio xaroumenos, na xefevgeis apo tin kathimerinotita esto kai gia ligo. Gia aftous ine apolita fisiologiko kai tous ine malista poli ikio.
To provlima ine oti stin Ellada o kosmos ine prokatalimenos apenenti sto sigekrimeno thema. Oloi pleon lene oti osoi kanoun xasis ine alites, prezakia kai de xero kai ego ti allo, kai to asximo ine oti aftoi pou ta lene afta den xeroun kan giati ta lene.
Apla tous exoun dosi mia karamela kai tin masane xana kai xana kai xana kai xana.
Distixos...

Kai genika tha ithela na po se olous osous katadikazoun to xasis, to exis:
POTE MIN KATADIKAZEIs KAI MIN KATAKRINEIS KATI POU DEN EXEIS DOKIMASEI KAI DEN EXEIS IDEA TI INE
(efoson fisika den vlaptei tous giro sou)

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ

Edited by - Αχαιός on 15/03/2006 07:33:04

Edited by - Αχαιός on 15/03/2006 07:34:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 09:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

EPISIS agapite JORGEMAX tha ithela na sou po to exis.

Me ton tropo pou perigrafeis tin istoria tou filou sou kai me ta prosopika dedomena pou dineis gia afton, ine poli efkolo na ton ektheseis.
Den exeis dikaioma na ektheteis anthropous kai poso malon tous filous sou.
Apefevge na paratheteis prosopika dedomena kai sigkekrimenes prosopikes katastaseis pou aforoun allous anthropous.

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 17:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αχαιέ, θα σου πρότεινα και πάλι να δείς το παρακάτω topic μιάς κι είναι δύσκολο να διαβάσουμε τις απαντήσεις σου:

Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !

Κοίταξε το μήπως και βρείς κάποια λύση...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 22:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητε Dying-Incubus, βασικα ειναι η πρωτη φορα που μου παραθετεις αυτο το topic.
Θα το επισκευτω και θα κανω ο,τι μπορω.
Σε ευχαριστω πολυ...

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jorgemax
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 22:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jorgemax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

EPISIS agapite JORGEMAX tha ithela na sou po to exis.

Me ton tropo pou perigrafeis tin istoria tou filou sou kai me ta prosopika dedomena pou dineis gia afton, ine poli efkolo na ton ektheseis.
Den exeis dikaioma na ektheteis anthropous kai poso malon tous filous sou.
Apefevge na paratheteis prosopika dedomena kai sigkekrimenes prosopikes katastaseis pou aforoun allous anthropous.

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ


Φιλε μου,
ξερω πολύ καλα πως το εθεσα για να αποφυγω την εκθεση του. Δεν έγραψα ούτε όνομα, ούτε ηλικία, ούτε που μένει, ούτε που έγινε, ούτε πότε έγινε, ούτε αν είναι Αθηναίος, Θεσσαλονικιός, Πατρινός, Καλαματιανός κλπ. ούτε καν πληροφοριές πιο γενικές για το άτομό του που να τον φωτογραφίζουν.Άλλωστε την ιστορία του τη γνωρίζει μόνο αυτός και εγώ που ήμουν μάρτυρας (και ο δικηγόρος του). Πως λοιπόν πιστεύεις ότι τον εκθέτω?????

Τα σεβη μου......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 00:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υποθεσουμε οτι τυχαια ο φιλος σου διαβαζει την ιστορια που εγραψες, δεν νομιζεις πως θα νιωσει εκτεθιμενος??
Εγω πιστευω πως θα νιωσει πολυ εκτεθιμενος, και αυτο αρκει.
Ασχετως με το αν εχεις γραψει το ονομα του η την καταγωγη του.
Τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα της συζητησης.

Να σαι παντα καλα...

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 08:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αχαιέ, όντως έκανα λάθος!
Απλά μια μέρα πρίν είχα προτείνει το ίδιο topic σε κάποιον άλλον φίλο που έγραφε με λατινικούς χαρακτήρες και μπερδεύτηκα...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 02:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πειραζει φιλε μου...

Αλλωστε οπως θα εχεις παρατηρησει και εσυ ο ιδιος, κανω προσπαθεια να γραφω στα Ελληνικα
...παροτι μου παιρνει πολυ ωρα για να το κανω.
Καλυτερα ομως γιατι πολοι μου λενε πως τα μηνυματα μου ειναι δυσαναγνωστα και αυτο ειναι κατι που δεν το θελω.
Αλιως ποιο το νοημα να τα γραφω?

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 19:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

η διωξη του φυτου αρχισε και συνεχιζεται απο τους Αμερικανους

το ποσο πολυ προωθουν την απαγορευση φαινεται απο το εξης γεγονος: επισκεφθηκα καποτε το Νεπαλ, που ηταν χασισοπαραγωγικη χωρα σε βαθμο να εχει ο βασιλιας τις δικες του καλλιεργειες(Royal Nepal), τα μοναστηρια τις δικες τους (templ balls) κτλ

λοιπον οι Αμερικανοι απαιτησαν σε ανταλαγμα για την οποια βοηθεια δινουν στο Νεπαλ την ποινικοποιηση της κανναβης, και το πετυχαν

αποτελεσμα να εξαπλωνεται η χρηση ηρωινης (εισαγομενης απο την Ινδια) αναμεσα στους Νεπαλεζους με γοργους ρυθμους

τα ιδια εκαναν το 1928 στην Ελλαδα


jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2900 Μηνύματα Απεστάλη: 11/03/2004, 01:43:54
--------------------------------------------------------------------------------


εχοντας ταξιδευσει σε χωρες που οχι μονο ηταν νομιμη η κανναβη αλλα και σε μερικες περιπτωσεις ιερη (Πακισταν, Νεπαλ, Ινδια), εχοντας διαβασει παμπολλα βιβλια και μελετες για αυτην, εχοντας μελετησει την τελετουργικη της χρηση απο τους Σουφι, τους Ινδουιστες ασκητες Σαντου και τους σαμανους, και εχοντας μελετησει το φαινομενο της εξαρτησης απο τις ουσιες, αποφασισα να προσθεσω μερικες πληροφοριες για αυτο το καταπληκτικο βοτανο.


η κανναβη ειναι συμμαχος κατα την Καστανεντικη εννοια του ορου, ο ευγενεστερος και ο ηπιοτερος απο ολους.


παραθετω λοιπον δυο κειμενα που θα βαλω λογω μεγεθους σε δυο διαφορετικα μηνυματα...


ενα για τις φαρμακολογικες ερευνες που εγιναν απο επιστημονες και ενα για την παραξενη φυση του φυτου.


Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΝΑΒΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ
υπερσυμπυκνωμενη

επειδη αμφισβητειται απο καποιους, ειτε απο αγνοια ειτε εσκεμενα, οτι η κανναβη δεν ειναι ναρκωτικο, παραθετω ερευνες και μελετες που το αποδεικνυουν με ντοκουμεντα

ελευθεροτυπια - Μ. Δευτερα 21 Απριλιου 2003


ΚΑΝΝΑΒΗ: Η ΑΣΠΙΡΙΝΗ ΤΟΥ 21ου ΑΙΩΝΑ

ενα νεο ρολο ως η ασπιρινη του 21ου αιωνα μπορει να κερδισει η ινδικη κανναβη, το τριτο πιο δημοφιλες "ναρκωτικο αναψυχης" μετα το αλκοολ και τον καπνο, αφου συγκεντρωνονται ολο και περισσοτερες αποδειξεις οτι μπορει να προστατευσει τον εγκεφαλο απο την καταστροφικη επιδραση της γηρανσης και να συντελεσει στην προληψη παθησεων του νευρικου συστηματος.

αν και σε πρωτη φαση το συγκεκριμενο ναρκωτικο επηρεαζει την αντιληψη κι επιδρα αρνητικα στη μνημη, φαινεται οτι μπορει μακροπροθεσμα να βοηθησει στην προληψη εκφυλιστικων ασθενειων οπως η Αλτσχαϊμερ, η νοσος του Παρκινσον, η νοσος του Χαντινγκτον και παθησεις των κινητικων νευρωνων.

επιστημονες του Ινστιτουτου Νευρολογιας στο Κουινς Σκουεαρ του Λονδινου κανουν λογο για την "τεραστια δυναμικη" των συστατικων της κανναβης οσο βελτιωνεται η αναλυση και η εκτιμηση κατ επεκταση των βιολογικων και φαρμακευτικων της δυνατοτητων.

οπως εγραψε ο καθηγητης Αλαν Τομσον και οι συναδελφοι του, στην Επιθεωρηση Νευρολογιας Λανσετ, με την ερευνα ανακαλυπτονται πολλες ενδιαφερουσες ιδιοτητες των συστατικων του χασις, που μεχρι σημερα ηταν αγνωστες και η πιο σημαντικη απο τις οποιες ειναι η δυνατοτητα τους να λειτουργουν προστατευτικα για το νευρικο συστημα.

τα αποτελεσματα της πειραματικης εφαρμογης των φαρμακων σε ασθενεις με σοβαρα προβληματα σκληρυνσης αναμενονται το καλοκαιρι και τα πρωτα φαρμακα που η συσταση τους θα εχει τη βαση της στην ινδικη κανναβη εξεταζονται για να λαβουν αδεια.

Κυβερνητικες και επιστημονικες επιτροπες

Κατά την τελευταια δεκαετια του 19ου αιωνα, η Βρετανικη κυβερνηση ανησυχωντας από την διαδοση της χρησης της κανναβης αναμεσα στον αγγλικο στρατο κατοχης των Ινδιων, ανεθεσε σε μια επιστημονικη επιτροπη γνωστη ως Ινδικη Επιτροπη, να διερευνησει τις βιολογικες και κοινωνικες συνεπειες της χρησης της κανναβης.


Το 1894 δημοσιευτηκε η «Εκθεση της Ινδικης Επιτροπης, ένα μοναδικο επιστημονικο ντοκουμεντο 3.281 σελιδων που τα συμπερασματα της επιβεβαιωνονται συνεχως απ ολες τις μεταγενεστερες ερευνες μεχρι σημερα.


Οι συντακτες της, υστερα από εξονυχιστικη διερευνηση και λεπτομερη καταγραφη ολων των πτυχων του ζητηματος, κατεληξαν στο συμπερασμα ότι:


1ον. η περιστασιακη χρηση της κανναβης μπορει να είναι ευεργετικη.


2ον. η συντηρητικη χρηση της κανναβης δεν εχει καμμια αρνητικη συνεπεια.


3ον. η συντηρητικη χρηση της αποτελει τον κανονα κι η καταχρηση της την εξαιρεση.

Εκθεσεις κυβερνητικων επιτροπων για την κανναβη

1894 – Εκθεση της «Ινδικης Επιτροπης» της Βρετανικης και της Ινδικης κυβερνησης


1994 – Εκθεση της επιτροπης του Δημαρχου της Ν. Υορκης. La Guardia Report


1968 – Εκθεση της Συμβουλευτικης Επιτροπης της Βρετανικης κυβερνησης Wootton Report


1970 – Πρωτη Εκθεση της Κυβερνητικης Επιτροπης του Καναδα. Interim Report


1971 – Εκθεση του National Institute on Drug Abuse NIDA στο Κογκρεσο των ΗΠΑ


1972 – Εκθεση της Κυβερνητικης Επιτροπης της Ολλανδιας


1972 – δευτερη Εκθεση της Κυβερνητικης Επιτροπης του Καναδα. Cannabis


1972 – Εκθεση της National Commission on Marihuana and Drug Abuse των ΗΠΑ : Marihuana: A Signal of Misunderstanding


1973 – Εκθεση της National Commission on Marihuana and Drug Abuse των ΗΠΑ: Drug Abuse in America: Problem in Perspective


1974 – Εκθεση Επιτροπης της Γερουσιας των ΗΠΑ: Eastland Report


1975 – Εκθεση του Drug Abuse Council των ΗΠΑ


1975 – Εκθεση της Ενωσης Καταναλωτων των ΗΠΑ: Licit and Illicit Drugs


1976 – Εκθεση της Κοινοβουλευτικης Επιτροπης της Αυστραλιας


1977 – Εκθεση της Ακαδημιας Επιστημων της Νεας Υορκης ΝΥΑS : Chronic Cannabis Use


1979 – Εκθεση της Συμβουλευτικης Επιτροπης της Βρετανικης κυβερνησης


1982 – Εκθεση της Συμβουλευτικης Επιτροπης της Βρετανικης Κυβερνησης.


1986 – πρωτη Εκθεση της Εξεταστικης Επιτροπης του Ευρωπαϊκου Κοινοβουλιου για τα ναρκωτικα στις Ευρωπαϊκες χωρες.


1992 – δευτερη Εκθεση της Ερευνητικης Επιτροπης του Ευρωπαϊκου Κοινοβουλιου για την εξαπλωση του οργανωμενου εγκληματος που σχετιζεται με το λαθρεμποριο των ναρκωτικων στα κρατη μελη.

Ολες αυτές οι εκθεσεις συμφωνουν ότι η χρηση της κανναβης:


1ον. δεν προκαλει τοξικομανια.


2ον. δεν εχει αρνητικα βιολογικα αποτελεσματα η συντηρητικη χρηση. Αλλα και σε περιπτωσεις καταχρησης τα αποτελεσματα της είναι πολύ υποδεεστερα από αυτά που προκαλει η χρηση του αλκοολ και του καπνου.


3ον. δεν εχει αιτιολογικη σχεση με τη χρηση αλλων τοξικομανιογονων ουσιων – δεν αποτελει προσταδιο για τη χρηση ναρκωτικων και είναι αβασιμη η θεωρια της κλιμακωσης.


4ον. δεν αποτελει παραγοντα εγκληματικοτητας.

Ελληνες επιστημονες που μελετησαν την κανναβη

Γ. Αγιουταντης, καθηγητης ιατροδικαστικης: αντιθετα από ό,τι συμβαινει με τα οπιουχα, η παρατεταμενη χρησις του χασις δεν παρουσιαζει σωματικο συνδρομο από χρονια δηλητηριαση…


Δ. Βαρωνος, καθηγητης φαρμακολογιας: ανθεκτικοτις και σωματικη εξαρτησις φαινεται ότι δεν αναπτυσονται εκ της χρησεως της Ινδικης κανναβεως – χασις


Α. Κουτσελινης, καθηγητης Ιατροδικαστικης: γεγονος παραμενει ότι η μαριχουανα δεν είναι ναρκωτικον ως τα κλασικως παραδεδεγμενα… δεν ειμαι διεγερτικον, καταπραϋντικον, ηρεμιστικον, ναρκωτικον ή ψευδαισθησιογονον. Η λεξις ευφορικον ισως προσεγγιζει περισσοτερον. Δεν οδηγει αναμφισβητητως εις εθισμον.


Γ. Λογαρας, καθηγητης φαρμακολογιας: ο οργανισμος δεν φαινεται να εθιζεται εις αυτό διοτι η δοσις αυτου δεν χρειαζεται να αυξηθει. Ουτε σωματικη εξαρτησις παρατηρηται οια επι των τοξικομανιογονων φαρμακων, ητοι δεν παρατηρειται συνδρομον στερησεως.


Μ. Μαρσελος, καθηγητης φαρμακολογιας: η μακροχρονια ληψη κανναβινοειδων δεν εχει συσχετιστει με την εγκατασταση σωματικης εξαρτησης.


Κ. Στεφανης, καθηγητης ψυχιατρικης: η κανναβη δεν δημιουργει βιολογικη εξαρτηση.


Α. Δαβαρουκας και Γ. Σουρετης, γενικοι αρχιατροι: το χασις δεν δημιουργει εθισμο… δεν αναπτυσει σωματικη εξαρτηση.

Σημερα η θεραπευτικη χρησιμοτητα της κανναβης και των παραγωγων της είναι αποδεδειγμενη και αποδεκτη για το ακολουθο ευρυ φασμα παθολογικων καταστασεων:

1ον. Γλαυκωμα (ενδοφθαλμια υπερταση)


2ον. παρενεργειες της χημειοθεραπειας (ναυτια και εμετοι)


3ον. Ασθμα


4ον. Επιληψια και Σπασμοι


5ον. Καταθλιψη, αγχος, ανορεξια


6ον. Αλγη, διαφορου αιτιολογιας


7ον. Κακοηθεις Νεοπλασιες


8ον. εξαρτηση από οιοπουχα και αλκοολ

Είναι το πιο ατοξικο από τα διαθεσιμα φαρμακα.


Εχει ευρυτατο πεδιο θεραπευτικων εφαρμογων.


Δρα μεσω μηχανισμων που διαφερουν από αυτους των αλλων φαρμακων.


Μπορει να συνδυαστει αποτελεσματικα και με ασφαλεια με οποιοδηποτε φαρμακο.


Ο θανατος από υπερβολικη δοση είναι πρακτικα αδυνατος.


Η θανατηφορα δοση καθαρης τετραϋδροκανναβινολης είναι 150 γραμμαρια. Είναι 40.000 φορες μεγαλυτερη από την αποτελεσματικη δοση, ενώ η θανατηφορα δοση του αλκοολ είναι μολις 4 εως 10 φορες μεγαλυτερη από τη συνηθη αποτελεσματικη του δοση.

Ιατρικες ερευνες

Το 1970, ο Lester Grinsoon, καθηγητης της ψυχιατρικης στην Ιατρικη σχολη του Χαρβαρντ, δημοσιευσε την πρωτοποριακη μελετη του Marihuana Reconsidered, στην οποια συνοψιζε τις μεχρι τοτε επιστημονικες γνωσεις για την κανναβη και δυναμιτιζε την δαιμονολογια της κατασταλτικης αντιμετωπισης της.


Το 1971, η Ακαδημια Επιστημων της Νεας Υορκης διοργανωσε μια διεπιστημονικη διασκεψη που ασχοληθηκε με τις βιολογικες επιδρασεις της μαριχουανας και με τη χρηση της ως μεσου κοινωνικου ελεγχου.

Σε αυτή τη διασκεψη διαπιστωθηκε ότι από ιατρικη αποψη η μαριχουανα είναι λιγοτερο βλαπτικη από το αλκοολ, το τσιγαρο, και διαφορα φαρμακα (όπως τα βαρβιτουρικα) και υποστηριχτηκε ότι : σε κανενα δεν πρεπει να επιβαλλονται ποινικες κυρωσεις γιατι βαζει σε κινδυνο τη δικη του υγεια και μονο.


Το 1973, ο Tod Mikuriya, καθηγητης στο πανεπιστημιο Μπερκλεϊ, επιμεληθηκε την εκδοση ενός μοναδικου ντοκουμεντου με τιτλο Marihuana Medical Papers το οποιο περιλαμβανει τις σημαντικοτερες εργασιες για την κανναβη από το 1839 μεχρι το 1972.


Το 1976, το National Institute on Drug Abuse (NIDA) εδωσε στη δημοσιοτητα τα πορισματα της πολυχρονης (1967 – 1975) διεθνους ερευνητικης προσπαθειας που ειχε οργανωσει, χρηματοδοτησει και εποπτευσει.

Στους δυο τομους της εκθεσης, που εχει τιτλο Pharmacology of Marihuana, αναλυονται εξαντλητικα οι χημικες, μεταβολικες, κυτταρικες, ανοσολογικες, ορμονικες, γενετικες, αναπαραγωγικες, νευτοφυσιολογικες και νευροφαρμακολογικες δρασεις της κανναβη, οι επιδρασεις της στη συμπεριφορα, τα αποτελεσματα απο τη μακροχρονια χρηση της, και τελος οι θεραπευτικες της δυνατοτητες.

Μεταξυ 1970 και 1980, ειδαν το φως της δημοσιοτητας τα πορισματα από τις πολυχρονες συγκριτικες μελετες σε χρονιους χρηστες κανναβης που εγιναν στη Τζαμαϊκα, την Κοστα Ρικα, και την Ελλαδα.


Μια από αυτές εδειξε ότι η βλενογονος μεμβρανη των πνευμονικων κυψελιδων των χρονιων χρηστων κανναβης (αλλα όχι καπνου) ηταν σε κατασταση μη καπνιστου, χωρις ιχνη ερεθισμου.


Μια άλλη εδειξε ότι η ΤΗC, το ψυχοενεργο συστατικο της κανναβης, διεγειρει και τονωνει το ανοσολογικο συστημα των χρηστων.


Οι αντικαρκινικες της ιδιοτητες εχουν αποδειχθει από αρκετες πολυετεις ερευνες σε πανεπιστημια και νοσοκομεια που εληξαν προσφατα.

Το 2003 ανακοινωθηκαν τα αποτελεσματα ερευνας για την θεραπεια του καρκινου του εγκεφαλου σε ποντικια. Οι επιστημονες εκαναν ενεσεις κατευθειαν στον ογκο του εγκεφαλου με καθαρη THC και διαπιστωσαν με εκπληξη την συντριπτικη υποχωρηση και θεραπεια του καρκινου σε ποσοστο πανω από 80%. Αλλα και το υπολοιπο 20% παρουσιασε βελτιωση.


Αυτό όμως που προβληματισε τους ερευνητες ηταν η απουσια οιδηματος στον εγκεφαλο (από τον βαρβαρο τροπο εκχυσης της THC με συριγγα) που φυσιολογικα αναμενοταν. (από το Περισκοπειο της Επιστημης)

.


jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2900 Μηνύματα Απεστάλη: 11/03/2004, 01:48:42
--------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΝΝΑΒΗ ενα μυστηριωδες φυτο

εκτος απο τις θεραπευτικες της ιδιοτητες και τις αλλες χρησεις, η κανναβη εχει και αποτελεσματα στον ψυχισμο του ανθρωπου γι αυτο και καταταχτηκε απο τους Αμερικανους στις ναρκωτικες ουσιες.

ολες οι ερευνες και οι μελετες απεδειξαν οτι δεν ειναι ναρκωτικο

ουτε διεγερτικο

ουτε καταπραϋντικο

ουτε ηρεμιστικο

ουτε παραισθησιογονο

οπως αποδειχτηκε τελευταια ουτε ευφορικο μπορει να χαρακτηριστει


τι ειναι λοιπον?

σε ποια κατηγορια πρεπει να την καταταξουμε?


τα πειραματα με ζωα απεδειξαν την παντελη απεχθεια ολων των θηλαστικων για την κανναβη.

ενω τα ζωα προτιμουν και απολαμβανουν ολα τα γνωστα ναρκωτικα, αλκοολ, ηρωινη, κοκαϊνη, αμφεταμινες, βαρβιτουρικα κτλ, και αποκτουν εξαρτηση αμεσως χτυπωντας αμετρητες φορες το μοχλο παροχης του ναρκωτικου, δεν θελουν με τιποτε να ξαναπαρουν THC (η βασικη ψυχοενεργη ουσια της κανναβης)

μονο το ανθρωπινο ειδος την εκτιμησε για τις ιδιοτητες της, ισως λογω ανεπτυγμενου εγκεφαλου, λογισμου και ψυχισμου

ισως γι αυτο καποιοι λαοι την θεωρησαν δωρο Θεου και τροπο επικοινωνιας μαζι του

ο γνωστος Ιταλος ψυχιατρος ,ειδικευμενος στα ναρκωτικα και την εξαρτηση, Giancarlo Arnao πιστευει πως η κανναβη αποτελει κατηγορια απο μονη της!


ο καθηγητης Ιατροδικαστικης Α. Κουτσελινης, λεει για την κανναβη: γεγονος παραμενει ότι η μαριχουανα δεν είναι ναρκωτικον ως τα κλασικως παραδεδεγμενα… δεν ειναι διεγερτικον, καταπραϋντικον, ηρεμιστικον, ναρκωτικον ή ψευδαισθησιογονον. Η λεξις ευφορικον ισως προσεγγιζει περισσοτερον...

Παρ ολες τις εκατονταδες χρονια χρησης της κανναβης και τη συσωρευμενη λαϊκη σοφια, η δραση που υποτιθεται ότι εχει είναι παραδοξη.

οι ερευνες σε χρηστες διαφερουν στα αποτελεσματα ως προς το τι προκαλλει η THC της κανναβης στον ανθρωπινο εγκεφαλο.


"Ενώ η μαριχουανα οδηγει, κατά πολλους, στην απωλεια της συμβατικης επιθυμιας για δουλεια – το συνδρομο χωρις κινητρα – σε πολλες χωρες όπως η Τζαμαϊκα, ένα διαλειμμα με ganja γινεται για τον ιδιο σκοπο, όπως στα δικα μας γραφεια ή εργοστασια εχουμε το διαλειμμα για καφε." λεει η ερευνα των T. Tζαφη, Ρ. Πητερσον, και Ρ. Χοντσον.


Μεταξυ των ιερων ανδρων στην Ινδια (ασκητες, σαντου) για παραδειγμα, η κανναβη χρησιμοποιειται παραδοσιακα για να εξευμενιζει τα ζωωδη πνευματα – να ελατωσει τη λιμπιντο ή τη σεξουαλικη ενορμηση.

Κι όμως, μεταξυ της νεας γενιας των χασισοποτων, η μαριχουανα εχει φημη αφροδισιακου.

Στην Ινδια η κανναβη χρησιμοποιειται για υποβοηθημα στην αυτοσυγκεντρωση ή για διαυγεια στη σκεψη.

Στις δυτικες χωρες όμως πιστευεται ότι διαταρασει την μνημη και την σκεψη.


Μερικες από αυτές τις διαφορες μπορουν να αποδοθουν στις προσδοκιες του ατομου ή στις περιβαλλοντικες κοινωνικες συνθηκες της χρησης.
αλλο γκουρου στα Ιμαλαϊα κι αλλο πιτσιρικας στα κλαμπ

αλλα τι προκαλλει τελικα η κανναβη?

γιατι εχει τοσο ευρυ φασμα αποτελεσματων?


ο ποιητης και χασισοποτης Charles Baudelaire το 1858 εγραψε το ποιημα στο χασις και μετα σχολιασε:


"Οι αμυητοι που εχουν την περιεργεια να γνωρισουν εξαιρετικες απολαυσεις, θα πρεπει να ξερουν ότι δεν θα βρουν στο χασις τιποτα το θαυμαστο, απολυτως τιποτα, παρα μονο το φυσικο σε υπερβολη.

Ο εγκεφαλος και ο οργανισμος, οπου επενεργει το χασις, δε θα δωσουν παρα μοναχα τα κανονικα τους φαινομενα, τα ατομικα, επαυξημενα είναι αληθεια σε αριθμο και ενεργεια, αλλα συμφωνα παντα με την προελευση τους.

Ο ανθρωπος δε θα διαφυγει απ τη μοιρα της φυσικης και ηθικης ιδιοσυγκρασιας του.

Το χασις θα είναι για τις ιδιαιτερες εντυπωσεις και σκεψεις του ανθρωπου, ενας μεγεθυντικος καθρεφτης, αλλα καθρεφτης."


ισως να εχει περισσοτερο δικιο απο ολους, αφου και χασισοποτης ηταν και μυαλο διεθετε για να καταλαβει.

ισως αυτος ειναι ο λογος που καθε χρηστης εχει διαφορετικα αποτελεσματα απο τους αλλους ως προς την εμπειρια.


οι Ινδοι το θεωρουν το ιερο φυτο του θεου Σιβα

οι Τζαμαϊκανοι το ενσωματωσαν στη Χριστιανικη λατρεια

οι δυτικοι το θεωρουν ευφραντικο-αφροδισιακο

οι Αραβες λατρεψαν το φυτο με τον τροπο τους, μιγμα πνευματικοτητας και ευφοριας


αποδειξη ο Αραβικος Υμνος στο Χασις, ποιημα ανωνυμου (εκδ. Πρισμα 1990 μεταφρ. Φ. Τερζακη)


"αφησε να πεσει απο τα χερια σου το κρασι

και πιες απο τη γλυκεια Κυρια του Χαϊδαρ*

που ειναι αρωματισμενη με αμπαρι

κι εχει το πρασινο του χρυσολιθου


ενας νεος ανδρας σου την προσφερει

καταλληλα προετοιμασμενος

μεσα στον τρυφερο παλμο του χεριου του

σαν ακριβο σημαδι σε ροδινο μαγουλο


το απλωμενο του χερι σου θυμιζει

τα τρυφερα κλαδια του ευγενικου φυτου

σαλευοντας ελαφρα στην ανεπαισθητη αυρα

σκορπιζοντας ολογυρα το μεθυστικο τους αρωμα

αφηνοντας μες απ τους δρομους της ανασας σου

ευφροσυνες αντηχησεις


κανενα ποτο** δε θα σου γεννησει ποτε

το ουρανιο αισθημα τουτο


ειναι μια παρθενα

δεν εχει βεβηλωθει απο το νερο

ουτε ανθρωπινο ποδι δεν την πατησε ποτε

ουτε χερι την εσφιξε


ποτε δεν αναμειχθηκε στο δισκοποτηρο του ιερεα

δεν προγραφτηκε ποτε απο τους νομοθετες του Ισλαμ***

ουτε κηρυχθηκε βεβηλη απο κανεναν


ξεχασε τωρα τις λυπες σου****

και παραδοσου στη χαρη της

και μην εγκαταλειπεις τη σημερινη χαρα

για το αυριο"


* ο Σεϊχης (ιερος αρχηγος, ηγουμενος) Χαϊδαρ επεβαλλε την χρηση του χασις στους Δερβισηδες του Σουφικου Ταγματος του ως καθημερινη ιερη τελετουργια.

η χρηση του χασις ως μεσο περισυλλογης και εκστασης απο τους Σουφι ασκητες, οπως και σε αλλους λαους (Ινδια), αποδεικνυει τις ψυχοδηλωτικες του ιδιοτητες που το οδηγουν στην ιεροποιηση


** σε αυτους τους στιχους διαφαινεται η απεχθεια προς το αλκοολ λογω της δυσμενους επιδρασης του στη διαυγεια, αλλα και λογω της απαγορευσης του απο το Κορανι


*** μεγαλο ρολο στη διαδοση του ως ευφορικου και οχι ως ψυχοδηλωτικου στις λαϊκες μαζες των Αραβων, επαιξε η μη αναφορα και καταδικη του χασις απο τον προφητη στο Κορανι, γεγονος που του επετρεψε να παρει τη θεση του αλκοολ ως "λαϊκο ποτο"


**** εδω αποδεικνυονται οι ευφορικες ιδιοτητες της κανναβης, που ομως αμφισβητουνται απο αλλους λαους


τι προκαλλει τελικα η κανναβη?


αλλοι γελανε και αλλοι πεφτουν σε περισυλλογη, ενω αλλοι κοιμουνται

αλλοι θελουν βολτα στη φυση και αλλοι ανακαλυπτουν καταπληκτικα νοηματα σε καθημερινα πραγματα

καποιοι δουλευουν ανετα υπο την επηρεια, καποιοι τεμπελευουν

καποιοι δημιουργουν και καποιοι αραζουν στον ηλιο

αλλοι απολαμβανουν το σεξ υπο την επηρεια της κανναβης και αλλοι ουτε να το σκεφθουν

και μερικοι που εχουν ψυχολογικα προβληματα τα βρισκουν μπροστα τους και φρικαρουν, και δεν την ξανακουμπανε που να τους πληρωνεις


ολοι συμφωνουν πως οι τακτικοι χρηστες ελεγχουν τα αποτελεσματα της επιδρασης πανευκολα (κοινη παραδοχη των χρηστων που καταγραφτηκε στις ερευνες ειναι πως "αν χρειαστει ξενερωνω αμεσως", δηλαδη το οποιοδηποτε σοβαρο εξωτερικο ερεθισμα επαναφερει τον χρηστη στην προ της χρησης κατασταση

ισως γι αυτο και στα τεστ οδηγησης οι τακτικοι χρηστες οδηγουν σωστα

ενα ειναι σιγουρο...

καιρος ειναι να αποποινικοποιηθει και να εκμεταλευτει η ανθρωποτητα ολα οσα εχει αυτο το παραξενο φυτο να προσφερει.

και ειναι πολλα, περα απο τις ψυχολογικες της επιδρασεις, που πανε χαμενα λογω της παραλογης απαγορευσης που πριμοδοτουν οι Αμερικανοι παγκοσμιως - δινουν χρηματα και βοηθεια εκβιαζοντας τις παραδοσιακα χασισοπαραγωγες χωρες, οπως συνεβει με την Ελλαδα το 1936, να απαγορευσουν τη χρηση της κανναβης (ποια ακριβως ιδιοτητα της φοβουνται οι Αμερικανοι?)


φτηνο καλο ανθεκτικο χαρτι - οχι χαρτι απο ξυλεια - τα δαση ειναι πολυτιμα και η επεξεργασια αυτου του χαρτιου μολυνει πολυ λιγοτερο το περιβαλλον απ οτι η επεξεργασια του ξυλοπολτου

πολυ καλης ποιοτητας υφασματα, απο λεπτεπιλεπτα λινα εως τεντοπανα και σχοινια

βιομαζα για την παραγωγη μεθανιου και μεθανολης

για την καλλιεργεια της δεν απαιτουνται λιπασματα, φυτοφαρμακα, ή καλα χωραφια - η κανναβη ειναι αγριοχορτο και φυεται παντου στον πλανητη

χωρις να αναφερουμε τις παμπολλες θεραπευτικες ιδιοτητες της - μονο το οτι ενισχυει το ανοσσοποιητικο και ειναι αντικαρκινικη, φτανει νομιζω (υπαρχει σελιδα με τις ερευνες που το αποδεικνυουν)


.


στα παλια μου ποστ να προσθεσω μονο οτι "καθε ουσια που απαγορευεται αποκτα αυτοματως δυο πραγματα: μυθο και οικονομικη αξια υπερπολλαπλασια της πραγματικης"



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dragons Breath
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 15:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dragons Breath  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και απο εμένα
Κατ αρχήν θέλω να πω ένα μεγάλο μπραβο στον jonniebegood για τις ακρως ενδιαφέρουσες έρευνες που μας ξαναπαραθέτει . Πρέπει επιτέλους η κάνναβη να αποδαιμονοποιηθεί στη συλλογική συνείδηση μας ! Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως ζούμε σε μία εποχή που βασιλεύει η παράνοια ... στην εποχή των νόμιμων όπλων και των παράνομων χόρτων , στην εποχή που φοβάσαι να κυκλοφορήσεις στις μεγαλουπόλεις αργά το βράδι γιατί παραμονεύουν κάθε είδους εγκληματίες ( αλήθεια πόσοι απο αυτούς κλέβουν για να εξασφαλίσουν τη δόση τους ; έχω ζήσει ...καταστάσεις και σας δηλώνω οτι τουλάχιστον το 50% της εγκληματικότητας οφείλεται στην ηρωίνη ... ) στην εποχή όπου τα ατομικά μας δικαιώματα καταπατούνται , μας παρακολουθούνε , μας κόβουν τους μισθούς , μας άγουν και μας φέρουν όπως αυτοί επιθυμούν και εμείς συνεχίζουμε τη καταθλιπτική ζωή μας που κινείται μεταξύ φαγητού , sex και κανενός κυριακάτικου αγώνα ! Επιτέλους πρέπει να συνέλθουμε ...
Στο θέμα μας τώρα , ας πω και εγω την άποψη μου για αυτό το τρομερό ναρκωτικό ( αχμ ) που ακούει στο όνομα κάνναβη ...
Δεν θέλω να αναλύσω τις ιδιότητες του ούτε τις επιπτώσεις κτλπ , θέλω να μιλήσω για τη ζωή ενός χρήστη κάνναβης στη χώρα μας!
Στο Ελλαδιστάν λοιπόν η ζωή ενός χρήστη κάνναβης μπορεί να μετατραπεί σε πραγματικό δράμα εαν μαθευτεί , βγεί βρώμα κοινώς οτι καπνίζει αυτό το διαβολικό φυτό . Ειδικά δε αν μένει και σε κλειστή κοινωνία , εκεί είναι το μεγάλο πανηγύρι θα το μάθει μέχρι και ο τελευταίος άσχετος και όλοι θα τον αντιμετωπίζουν σαν εγκληματία ... Το χω ζήσει αυτό που σας περιγράφω το ζω ακόμα και σήμερα και πραγματικά δεν είναι καθόλου ευχάριστο . Το χόρτο έχει καθιερώθει στη συλλογή προκαταλήψεων που ονομάζουμε κοινή γνώμη σαν κάτι ποινικά κολάσιμο και σαν κάτι που χαραχτηρίζει τους περιθωριακούς τύπους . Και αντε εσυ να αντιστρέψεις όλη αυτή τη κατάσταση , πραγματικά είναι ένας εφιάλτης , όπου και να πας στη γειτονια σου ο τίτλος του ναρκομανή σε ακολουθεί , αισθάνεσαι τύψεις για αυτό που κάνεις , σε κοιτάνε όλοι με μισό μάτι και σε κάνουν να αισθάνεσαι ένοχος ...αλλά για ποιό πράγμα ; επειδή κάνεις χρήση κάνναβης ενώ αυτοί το βράδι θα φάνε τα νομιμότατα lexotanil τους και τα hypnocedon θα ζαβλακωθούν και θα πέσουν σαν τούβλα για ύπνο ... Αλλά το κυριότερο είναι οτι φοβάσαι μη το μάθουν οι δικοί σου άνθρωποι , η οικογένεια σου και σε θεωρήσουν και αυτοί εγκληματία και πρεζάκι . Η ψυχική φθορά που υφίστασαι είναι τεράστια και δεν εύχομαι σε κανέναν να τη ζήσει ... Απο την άλλη βγαίνεις στην Ευρώπη σε χώρες όπως η Ισπανία , η Ολλανδία και βλέπεις το πόσες δεκαετίες πίσω είναι οι ελληνικές κοινωνίες ...
Ας αρχίσουν να σκέφτονται οι ηγέτες αυτής της χώρας καλά το ενδεχόμενο αποποινικοποίησης ή τουλάχιστον ας αφήσουν αυτή τη κατασταλτική πολιτική αφου βλέπουν οτι δεν οδηγεί ΠΟΥΘΕΝΑ , παρα μόνο στην αύξηση των χρηστών ΗΡΩΙΝΗΣ . Δεν μπορούν να καταλάβουν οτι με αυτή τη πολιτική σκοτώνουν τη νεολαία ; Το χόρτο που κυκλοφορεί στην Ελλάδα ξέρετε απο που προέρχεται ; Απο την Αλβανία και η ποιότητα του πραγματικά είναι αισχρή . Οι νέοι χρήστες κάνναβης καπνίζουν κάνναβη ψεκασμένη με aerozol και άλλες άκρως επικίνδυνες ουσίες ... Σε μία κοινωνία που η κάνναβη θα είναι νόμιμη , ο καθένας θα καλλιεργεί το δικό του φυτό στο δικό του προσωπικό χώρο και θα το ελέγχει ο ίδιος και δεν θα χρειάζεται να καταναλώνει τις αλβανικές βρωμιές ...
Ας γίνει αποποινικοποίηση λοιπόν ... ο καθένας είναι ελεύθερος να αυτοδιαθέτει τον εαυτό του όπως αυτός νομίζει ... γιατι έχουν ποινικοποιήσει ένα φυτό που όχι μόνο βλάβες δεν σου προκαλεί αλλά αποδεικνύεται οτι είναι ευεργετικό σε συντηριτική χρήση ... Στον Καναδά κυκλοφορεί και φάρμακο , το Sativex που βασίζεται στην κύρια δραστική ουσία της κάνναβης την τετραυδροκανναβινόλη (THC )!Γενικά με ένα κλικ σε μία μηχανή αναζήτησης θα βρείτει δεκάδες επιστημονικές έρευνες που τεκμηριώνουν την ευργετική δράση του φυτού ! Ας μας πούνε λοιπόν όλοι αυτοί οι φωστήρες που παπαγαλίζουν διάφορα url με διάφορες βλακώδεις έρευνες γιατί ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ η κάνναβη ;
ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ το κράτος για τη δημόσια υγεία ;
Τότε γιατί τα τσιγάρα και το αλκόολ κυκλοφορούν ελεύθερα και μάλιστα για ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ χρήση ; Η παρατεταμένη χρήση αλκοολ δεν είναι άκρως επικίνδυνη ; και δεν μιλάω μόνο για την υγεία αυτού που καταλώνει αλκοόλ , σκεφτείτε λίγο τροχαία , βιασμοί , φασαρίες ... πόσες άλλες προεκτάσεις έχει η χρήση αλκοόλ , οι αναρίθμητες διατροφικές επιμειξίες πρωτεϊνών και λευκωμάτων και υδατανθράκων που τοξινώνουν τα έντερα του μέσου πολίτη και ευθύνονται για όλους τους καρκίνους του, ο εξαρτησιογόνος καφές, η "Κόκα Κόλα" και οι άλλες "Κόλα" γενικώς, οι χλωρίνες και τα εντομοκτόνα, τα χημικά λιπάσματα και τα χημικά ραντίσματα, τα επίσημα "φάρμακα" των γιατρών, όπως τα πλασάρουν σε συνεργασία με τους πλασιέδες των φαρμακοβιομηχανιών δεν είναι επικίνδυνα για την υγεία μας;
Γιατί ειναι νόμιμα ;
Και σας πειράζει η κάνναβη ρε μπαγλαμάδες ; Τι σας νοίαζει αν εγω γουστάρω στον ελευθερο μου χρόνο να πίνω ένα τσιγάρο και να περνάω ευχάριστες στιγμές με τους φίλους μου ; Πειράζω κανέναν ; Στην τελική ουτε τον εαυτό μου δεν πειράζω ... Γιατί πρέπει να δέχομαι τη κοινωνική κατακραυγή ; Γιατί πρέπει να παίζω κρυφτούλι με την αστυνομία ; Γιατί πρέπει να παρομοιάζομαι με τους καμμένους εγκεφάλους των ηρωινομανών που είναι ένα βήμα πριν το τάφο και βγαίνουν κατα καιρούς και στα reality και λένε το πόνο τους ... και φυσικά ρωτάει ο πανέξυπνος και ψαγμένος παρουσιαστής , απο χασίς ξεκίνησες ; και απαντάει καταφατικά ο χρήστης ( με όσα εγκεφαλικά κύτταρα του έχουν μέινει ) και τσααααααπ βρήκαμε τον ένοχο το χασίς αυτό φτάιει για όλα αυτό ρίχνει τα άμοιρα παιδάκια στην ηρωινη ... Μα ανθρωπέ μου αμα τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι , αμα θεωρείς ναρκωτικό και την κανναβη και την ηρωινη γιατί το 15χρονο που είναι περίεργο και διψάει για νέες εμπειρίες να μην δοκιμάσει και την ουσία που λέγεται ηρωινη , κοκαινη , ecstasy ( αφου μπήκαμε στο χόρο θα χορέψουμε σου λέει )... Το ενημέρωσε κανείς σωστά για τις επιδράσεις της ηρωίνης και για τις επιδράσεις της κάνναβης ; Στο μυαλό του όλα ίδια είναι ... Άμα γίνόταν όμως σωστή ενημέρωση , τότε το 15χρονο σε όποιον πάει να του δώσει να δοκιμάσει stuff θα του δώσει ενα μπουνίδι και θα του πεί εγω θέλω να ζήσω αξιοπρεπώς και όχι σε 3-4 χρονάκια να σέρνομαι στις πλατείες εκλιπαρώντας για χρήματα ... αλλά αυτά είναι πολύ πρωτοπορειακά πράγματα ... εδω ( άσχετο αλλά θέλω να το αναφέρω ) θεωρείται το lsd και τα μανιτάρια ως ναρκωτικά , δηλαδή ουσίες που σε ναρκώνουν , ενω στην πραγματικότητα γίνεται το άκρως αντίθετο αλλά η κοινή γνώμη τα θεωρεί ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ και ΤΟΞΙΚΕΣ (εδω και αν γελάμε) ουσίες ... απο κει και πέρα τι άλλο να πω εγώ ... σε κάποια φαση αναρωτιέμαι και αν τελικά ... αξίζει ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
venthios
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 09:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους venthios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημέρα σας όπως καταλαβαίνεται είμαι νέος εδώ και θα ήθελα να προσφέρω μια άλλη διάσταση στο θέμα που ίσως να βρείτε ενδιαφέρουσα, λοιπόν η Ινδική κάνναβη (γνωστή και ως Cannabis sativa) παράγει το χασίς που περιέχει διάφορα ισόμερη της τετραυδροκαναβινόλης καθώς και άλλες «πρόδρομες ενώσεις» που δεν είναι αναγκαίο φαντάζομαι να απαριθμήσω. Ενώσεις που καλό θα είναι να θυμόμαστε ότι ανήκουν στην ομάδα των αλκαλοειδών.

Ίσως θα πρέπει να δούμε και λίγο τον λόγο για τον οποίο τα φυτάκια κάνουν κάτι τέτοιο????

Γιατί παράγουν δηλαδή αυτούς τους λεγόμενους δευτερογενείς μεταβολίτες??? Έτσι επειδή δεν είχαν δουλεία να κάνουν και είπαν δεν φτιάχνουμε και κάτι για τα ζωάκια, να την βρίσκουν όταν μας τρώνε???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 02:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Xotchipilli διάβασε το παρόν θέμα,διάβασε το θέμα "περι σεβασμού των απόψεων",ξαναδιάβασε το παρόν θέμα,μετά πάλι το "περι σεβασμού απόψεων" και...

Χοtchipilli ξύνει κεφάλι.

Δεν θα θίξω συνομιλητές,τουλάχιστον δεν θα θιγούν δεδομένου οτι έχουν κάνει το σοφό βήμα να ΜΗΝ ταυτίζονται με τις απόψεις τους.

Θα σχολιάσω αποψεις.

Προσωπικά έχω παρακολουθήσει τέτοιες συζητήσεις πολλές φορές είτε live (μετάφραση : σε παρέα) είτε ενδοφορουμιακώς,είτε απο δημοσιεύματα σε περιοδικά οπου όλο και κάποιος απαντούσε.

Στο ψητό : τις βρίσκω υποτυπώδεις και προβλέψιμες.Αν παρακολουθήσεις μια τις έχεις παρακολουθήσει όλες.Τα επιχειρήματα και των "δύο πλευρών" είναι υποτυπώδη και βασικά,αναμενόμενα και χιλιοακουσμένα.Χωρίς να εξαντλήσω την γκάμα ,συνήθως απο τους κατά της κάνναβης ακούγωνται επιχειρήματα περι "καταστροφής εγκεφάλου" ,"εγκληματικότητας","μπάσιμο στην ηρωίνη","καρκίνου" κτλ κτλ. Απο τους υποστηρικτές ακούγεται συχνά το "αυξάνει δημιουργικότητα" ,"είναι φυσικό" ,"είναι φάρμακο" εώς και (αν τους την παραπούν οι "κατά") το πάνε στο "επίθεση κατα αλκοόλ καπνού νομίμων ψυχοενεργών" εώς αυτό που φάνταζε ώς ύστατη κραυγούλα στα αυτιά μου ,το περιβόητο "σώμα μου είναι οτι θέλω το κάνω".

Καμμία απο τις δύο πλευρές ποτέ δεν με έπεισε για να πώ την αλήθεια.Δεν είναι όμως εκεί το ζήτημα...Το ζήτημα είναι οτι δεν έχω δεί ούτε μια συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα να ξεφεύγει απο τον παραπάνω άξονα...Και ακριβώς για αυτό τον λόγο η παρέμβασή μου,για να ξεφύγει απο αυτό τον άξονα! Εδώ θα θεσω κάποια βασικά σημεία που έπρεπε να αναλύωνται εξαρχής σε κάθε σχετική συζήτηση ,απο την πρώτη κιολλας αποστολή αλλα κάτι τέτοιο δεν γίνεται.

Πως συζητάμε χωρίς να ξέρουμε σε τι αναφερόμαστε? Όχι ,"ξέρω σε τι αναφέρομαι" δεν σημαίνει "μπορώ να πώ *τετραυδροκανναβινόλη".Ναι ,ωραία λεξούλα και μεγάλη,αλλα δεν δείχνει οτι κατέχουμε το θέμα. Ας δούμε πιο ΒΑΣΙΚΕΣ χροιές του:

Θέστε τα εξής

1)Για πόσο συχνή χρήση μιλάτε? Ακούμε μια γκάμα αποτελεσμάτων κανείς δεν μας είπε την συχνότητα χρήσης στην οποία παρουσιάστηκαν.
2)Με τι κίνητρα και με τί τρόπο προσσεγκίστηκε το θέμα?
3)Ποιο το γενικότερο μπακγκράουντ του εκάστοτε χρήστη?
4)Ποιός ο τρόπος προμήθειας του? Μήπως μέρος τον αποτελεσμάτων οφείλετε σε λάθος συναναστροφές?
5)Με ποιά μέθοδο χορήγησης?
6)Τι έχει επενδύσει ο εκάστοτε χρήστης πάνω σε αυτό? Μήπως έχει οδηγηθεί σε ψυχολογική εξάρτηση ,όπως εξάλλου θα μπορούσε να εθιστεί ψυχολογικώς σε πολλά πράματα?
7)Όταν αναφέρουμε την επιχειρηματολογία μας λαμβάνουμε ΣΟΒΑΡΑ υπόψιν μας την επιχειρηματολογία της απέναντι πλευράς? Πχ ο πολέμιος της κάνναβης ότανμ ιλάει για καταστροφή υγείας θα μπορέσει να λάβει υπόψιν του το θεραπευτικό αποτέλεσμα της μείωσης της ενδο-οφθάλμιας πίεσης? (Μην χαίρεστε,αυτό πάει στα άτομα που πραγματικά χρειάζωνται κάτι τέτοιο,πχ γλάυκωμα).Ο υπέρμαχος της κάνναβης θα λάβει σοβαρα τα εργαστηριακά αποτελέσματα που δείχνουν ανυσηχητικές συν΄δεσεις μεταξύ συγκεκριμένων δομικών αλοιώσεων του εγκεφάλου σε χρόνιους χρήστες κάνναβης?

Ας απαντήσουμε τούτα και...βλέπουμε.


Βένθιε

quote:

Καλημέρα σας όπως καταλαβαίνεται είμαι νέος εδώ και θα ήθελα να προσφέρω μια άλλη διάσταση στο θέμα που ίσως να βρείτε ενδιαφέρουσα, λοιπόν η Ινδική κάνναβη (γνωστή και ως Cannabis sativa) παράγει το χασίς που περιέχει διάφορα ισόμερη της τετραυδροκαναβινόλης καθώς και άλλες «πρόδρομες ενώσεις» που δεν είναι αναγκαίο φαντάζομαι να απαριθμήσω. Ενώσεις που καλό θα είναι να θυμόμαστε ότι ανήκουν στην ομάδα των αλκαλοειδών.

Καταρχήν καλωσήλθες.

Κατα δεύτερο θα έλεγα οτι καλό θα ήταν να μην θυμόμαστε οτι ανήκουν στην ομάδα των αλκαλοειδών....επειδή πολύ απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΚΑΛΟΕΙΔΗ!

Για να γίνει τέτοιο μπέρδεμα μπορεί να συμβένουν τα εξής

1)Μη επαρκή γνώση της επιστημονικώς ορισμένης έννοιας του αλκαλοειδούς (κοινώς το τι σημαίνει)
2)Γνώση της THC ως όνομα,άγνοια του μορίου της ή του μοριακού της τύπου
3)Βασικές γνώσεις πάνω στο θέμα χωρίς εμβάθυνση
4)Όλα τα παραπάνω.

Τα παραπάνω εμένα προσωπικά μου λένε οτι για να συζητήσουμε πιο εποικοδομητικά θα πρέπει να εμβαθύνουμε σε κάποιους όρους.Αν σε τόσο ΒΑΣΙΚΟΥΣ όρους επικρατεί σύγχηση και δεν τους γνωρίζουμε επαρκώς ούτε τους χρησιμοποιούμε όπως τους αρμόζει ,τότε πώς θα μπορέσουμε να πάμε παρακάτω? Δεν διατρέχουμε αυτομάτως τον κίνδυνο να μην μπορούμε να εκφέρουμε άποψη με βάρος λόγω έλλειψης επαρκούς γνώσης του θέματος?

quote:
Ίσως θα πρέπει να δούμε και λίγο τον λόγο για τον οποίο τα φυτάκια κάνουν κάτι τέτοιο????

Γιατί παράγουν δηλαδή αυτούς τους λεγόμενους δευτερογενείς μεταβολίτες??? Έτσι επειδή δεν είχαν δουλεία να κάνουν και είπαν δεν φτιάχνουμε και κάτι για τα ζωάκια, να την βρίσκουν όταν μας τρώνε???


Η φύσση/εξέλιξη δεν έχει "λόγους" ούτε "σχέδιο".Αυτά τα βλέπουμε εμείς όταν ψάχνουμε να βρούμε "σχέσεις" ή "patterns". Στην φύση απλά "είναι",δεν την διακατέχει ανθρώπινη λογικη.

Παρόλαυτά θες να εστιάσεις πιστεύω στο (να το θέσω απλά) "αυτές οι υσίες είναι μηχανισμοι άμυνας..Μεθάτε με το δηλητήριο".

Ναι,είναι μια απο τις θεωρίες που υπάρχουν ,υπάρχουν και άλλες, που είναι αρκετά καλή παρόλαυτα έχει αρκετές τρύπες.Προσωπικα΄δεν θα προσπαθούσα να δώσω εξήγηση σε τούτο επειδή πιστεύω οτι δεν υπάρχει ενιαία εξήγηση στην ύπαρξη τους.Κάθε περίπτωση πρέπει να μελετηθεί ξεχωριστά.

Απόψεις?

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 09:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το Xotchipilli διάβασε το παρόν θέμα,διάβασε το θέμα "περι σεβασμού των απόψεων",ξαναδιάβασε το παρόν θέμα,μετά πάλι το "περι σεβασμού απόψεων" και...

To Xotchipilli παρακαλείται να περάσει μια βόλτα και από το φόρουμ της Σοφίας στο θέμα της αμαλίας όπου το χρειαζόμαστε. Μερσί!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 12:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ένα γερμανικό τραγουδάκι ιδιαίτερα απολαυστικό:

Λέει πως ένας τύπος οδηγούσε ένα κάρο γεμάτο από τεράστια δεμάτια χασίς....
Κάποια στιγμή πετάχτηκε ένας λαγός μπροστά του και σταμάτησε το κάρο όπως όπως για να μην τον σκοτώσει....
Για κακή του τύχη τον πλάκωσε ένα από τα δεμάτια και τον σκότωσε!!!
Αυτός ήταν ο πρώτος θάνατος που σημειώθηκε απ'το χασίς....

Καλή σας μέρα
Ξωτικούλα

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2006, 22:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειδικα στον Xotchipilli2 λεω να διαβασει το βιβλιο ΜΑΡΙΧΟΥΑΝΑ:ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ.

Το βιβλίο αυτό περιέχει έγκυρα και επιστημονικά στοιχεία σχετικά με τις επιδράσεις της μαριχουάνας στον άνθρωπο και απευθύνεται σε όλους όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν περισσότερα για την ουσία αυτή αλλά και σε όσους ανησυχούν για τα άτομα που κάνουν χρήση μαριχουάνας. Είναι ένα βιβλίο κατάλληλο για γονείς, εκπαιδευτικούς και σχολικούς λειτουργούς, για όσους εργάζονται σε κέντρα απεξάρτησης, γιατρούς αλλά και όσους νομοθετούν και εφαρμόζουν τους νόμους εναντίον ορισμένων ψυχοτρόπων ουσιών. Είναι ένα βιβλίο για όσους αγαπούν τη μαριχουάνα αλλά και για όσους τη μισούν.

εγω το βρηκα πολυ ενδιαφερον....

χε,χε,χεεεεε....

αντε γεια μας!

When the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 16:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επιχείρημα Πρώτον: Έχεις δοκιμάσει; Αν δεν έχεις δοκιμάσει μη μιλάς.
Απάντηση: Για να κρίνω τις επιπτώσεις της χρήσης χασίς δεν χρειάζεται να έχω δοκιμάσει - αρκεί να έχω γνωρίσει αρκετούς χρήστες ώστε να μπορώ να μορφώσω άποψη. Το αν επηρεάζει δυσμενώς η χρήση της κάναβης τον εγκέφαλο του χρήστη, δεν περιμένω να το κρίνει ο ίδιος ο χρήστης, αλλά ο εξωτερικός παρατηρητής. Οι δικές μου διαπιστώσεις, επιμαρτυρούν κατάπτωση της συνδυαστικής σκέψης, ροπή προς το μύθο και τη μυθοπλασία, απρόβλεπτες ψυχολογικές αντιδράσεις.

Επιχείρημα Δεύτερο: Ολόκληροι πολιτισμοί έχουν ανεχθεί ή ενσωματώσει το χασίς στην καθημερινότητά τους και τις παραδόσεις τους, ακόμα και τις θρησκευτικές.
Απάντηση: Ο κάθε πολιτισμός πρέπει να είναι κατ' αρχάς σεβαστός, αλλά και να κρίνεται από τους καρπούς του επίσης. Στο ίδιο πλαίσιο θα πρέπει να αντιμετωπίζονται οι ευφορικές ουσίες και η χρήση τους. Μπορεί να πει κανείς ότι ο οίνος αποτέλεσε την κατ' εξοχήν ευφορική ουσία για τον ελληνικό πολιτισμό στη διαχρονική του πορεία - οι Ινδοί ή οι ερυθρόδερμοι είχαν τις δικές τους. Κανείς δεν θα αξίωνε από έναν παραδοσιακό Ινδό να διαπρέπει στη συνδυαστική σκέψη, στη δυτικού τύπου φιλοσοφία ή στην εγρήγορση. Το ίδιο, δεν θα ξένιζε κανέναν η στάση ενός ρεμπέτη, ενός δηλαδή, μέλους μιας κοινότητας ανατολικής επιροής, ομαλά ενταγμένης στην προσφυγική κοινωνία του '20 και του '30. Ο συνδυασμός χασίς, ουίσκι και γηπέδου, δεν έχει απολύτως καμία κοινωνική ή πολιτισμική αναφορά.

Επιχείρημα Τρίτον: Η κάνναβις είναι φυτό εξαιρετικά ωφέλιμο σε ιατρικές εφαρμογές, αλλά και στην παραγωγή πάσης φύσεως ποιοτικών προϊόντων.
Απάντηση: Η κάνναβις είναι αναμφισβήτητα ευλογημένο φυτό, του οποίου οι δυνατότητες ενδεχομένως να μην έχουν πλήρως διερευνηθεί. Το ότι κανείς μπορεί να φτιάξει ρούχα ή φάρμακα απ' αυτό, το ότι ο άνθρωπος θα έπρεπε να ευχαριστεί το Θεό για την άνθισή του, δεν σημαίνει ότι παραμερίζονται οι όποιες ενστάσεις για τη χρήση του ως ευφορικού. Η επίκληση των ποικίλων χρήσεων των προϊόντων της κάνναβης για τη νομιμοποίηση της χασισοποτείας, είναι τόσο κουτοπόνηρη, όσο ηλίθια υπήρξε η αντίδραση του ελληνικού κράτους να κυνηγήσει τη διάδοση των κοινής χρήσεως προϊόντων του φυτού.

Επιχείρημα Δεύτερον: Το χασίς δεν δημιουργεί εθισμό.
Απάντηση: Εγώ το ξέρω. Ο χασικλής το ξέρει; Έχετε δει συμπεριφορά χρήστη με τσιγάρα στην τσέπη;

Επιχείρημα Τρίτον: Το να υποστηρίζει κανείς ότι από το χασίς κανείς οδηγείται στην ηρωίνη, είναι σαν να υποστηρίζει ότι γίνεται κανείς αλκοολικός από το γάλα της μάνας του, εφ' όσον όλοι οι αλκοολικοί είχαν θηλάσει ως βρέφη (Κον Μπετίτ στην ΑΣΟΕΕ)
Απάντηση: Στον πυρήνα της κάθε εξάρτησης, βρίσκεται η αίσθηση της ψυχικής ευφορίας οφειλόμενης στη λήψη κάποιας ουσίας και της ανάγκης αύξησης της ευφορίας αυτής, προκειμένου να καλυφθούν τα ερεθίσματα της όποιας σωματικής, ψυχικής, ή νοητικής δυσφορίας. Το ίδιο μπορεί να πει κανείς βεβαίως για τον αλκοολικό - με τη διαφορά ωστόσο, ότι κανείς αλκοολικός δεν προχωρά στην ηρωίνη.

Επιχείρημα Τέταρτο: Όποτε παρατηρείται εξάρτηση, αυτή είναι ψυχολογικής φύσης. Τέτοιου είδους εξαρτήσεις μπορεί να έχει κάποιος με οτιδήποτε: Τη μαμά του, την τηλεόραση, το ΠΑΣΟΚ, τα τσιπς του Τσακίρη, τη σοκολάτα, το σεξ. Στην Αμερική υπάρχουν μανιακοί της κόκα-κόλα που ακολουθούν θεραπείες απεξάρτησης.
Απάντηση: Πολύ σωστά. Μέχρι όμως να διατυπώσει η επιστήμη τους βιολογικούς όρους της ψυχολογικής εξάρτησης, επιτρέψτε μου να θεωρώ και τη διάκριση αυτή, ολίγον ακαδημαϊκή.

Επιχείρημα Πέμπτο: Εφ' όσον αναγνωρίζουμε ότι και άλλες νόμιμες ουσίες προκαλούν εθισμό, ή βρίσκονται στο επίκεντρο κάποιου εθισμού, με ποιό δικαίωμα καταδιώκεται το χασίς και η μαριχουάνα; Ποιός εν τέλει θα κρίνει τι πρέπει να είναι νόμιμο και τι όχι;
Απάντηση: Το να διώκεται η οιαδήποτε ουσία, είναι κατ' αρχήν παράλογο - πόσο δε μάλλον, όταν μιλάμε για προϊόντα της φύσεως. Ακόμα πιο παράλογο είναι να διώκεται το χασίς, όταν στο ελληνικό έδαφος φύονται επί αιώνες, παραισθησιογόνα βότανα πραγματικά επικίνδυνα για την ψυχική υγεία του πειραματιστή. Ο νόμος ωστόσο, στη σημερινή του, τουλάχιστον, μορφή, δεν λειτουργεί τόσο ως ταμπού αλλά ως μια παράμετρος λειτουργικής παρέμβασης στα κοινωνικά δρώμενα. Ο νόμος εξετάζει πλέον χίλιες δύο παραμέτρους, όπως επιβάρυνση των συστημάτων υγείας και καταστολής, εργασιακές και μαθησιακές δυνατότητες, κοινωνική συμπεριφορά κλπ και οδηγείται σε μία συνισταμένη.

Επιχείρημα Έκτο: Το τσιγάρο και το αλκοόλ προκαλούν πολλαπλάσιους θανάτους απ' ότι το χασίς (από το οποίο κανένας δεν πέθανε), αλλά και από την ηρωίνη την ίδια.
Απάντηση: Είναι ακριβώς οι νέες πολιτικές προσεγγίσεις που οδήγησαν στις αντικαπνιστικές εκστρατείες, αν και στις ΗΠΑ υπήρξε και μία σαφής θρησκεύουσα χροιά όπως πάντα. Οι κυβερνήσεις της Ευρώπης σκέφτηκαν, ότι είναι όντως παράλογο να επιδοτούνται τα καπνά και να ξοδεύονται δις σε διαφημίσεις προϊόντων που θα επιβαρύνουν δραματικά τους κοινωνικούς προϋπολογισμούς. Οι εξελίξεις αυτές, αδυνατίζουν το επιχείρημα των χρηστών του χασίς, οι οποίοι καλούνται να αφήσουν τις στρεψοδικίες, γιατί σε τελευταία ανάλυση, θα στραφούν στο τέλος και εναντίον τους. Η μερική ποτοαπαγόρευση, η γενίκευση των πολιτικών καταστολής, ίσως και να μην είναι τόσο μακρυά, καθώς δεν υπάρχουν προτάσεις αντιμετώπισης των εξαρτήσεων σε επίπεδο άλλο από το ατομικό.

Επιχείρημα Έκτο: Είσαι και εσύ λοιπόν υπέρ της ποινικοποίησης της χρήσης χασίς; Να στιγματίζεται κοινωνικά ένας νέος άνθρωπος επειδή κάπνισε ένα ή δύο τσιγαριλίκια με την παρέα του; Να υπάρχει ο κίνδυνος να μπει στη φυλακή γι' αυτό;
Απάντηση: Ανάμεσα στη θεμελιώδη αρχή της προσωπικής αυτοδιάθεσης, (του δικαιώματος δηλαδή να βλάψει κανείς, ακόμα και τον εαυτό του εάν το επιθυμεί), τις προσωπικές συμπάθειες και αντιπάθειες, προκαταλήψεις και θετικές προσεγγίσεις, και τις αναγκαιότητες της κοινωνικής συμβίωσης, μπορεί να υπάρξει μια συνισταμένη: Μια τέτοια προσέγγιση, θα μπορούσε να επιτρέπει την καλλιέργεια και χρήση χασίς για προσωπική, ή περιορισμένη χρήση και τη δωρεάν χορήγηση ηρωίνης ή υποκατάστατων από νοσοκομεία για τους εξαρτημένους, με ταυτόχρονες βαρύτατες ποινές στους εμπόρους. Σε κάθε περίπτωση, η όποια νομική διέξοδος δεν πρόκειται βεβαίως να συμφιλιώσει τις αντιτιθέμενες απόψεις στο θέμα της χρήσης του χασίς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 20:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

κατω το κρατος...
πανω ο μπαφος...

αυτα...

γκουχου - γκουχου ...

τιλτ...


When the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Papoys
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 04:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Papoys  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα σε ολους πρωτα. Καθησα διαβασα σχεδον όλες τις δημοσιεύσεις εδω και μια μου κέντρισε το ενδιαφέρον του φίλου aggaliazontas ton kosmo. Προσέχτε με ποιον κάθεστε και καπνίζετε γιατί θα πάθετε ζημιά μαγκες αν τύχετε με τιποτα μοχθηρά άτομα, μια φορά χρειάζεται όχι παραπάνω για να καταντήσει σακάτης κάποιος απο αυτό. Καλύτερα μην καπνίζετε κιόλας. Γιατί στο κάτω κάτω να δίνεις και το παραμικρό δικαίωμα στον καθε τσομπάνο να σε έχει του χεριού του είναι μεγάλη ανοησια σημερα που ειμαστε με πατείς σε πατώ, δεν με πατείς, σου πατώ μήπως με πατήσεις μετα. Ο μόνος δικαιολογημένος τρόπος χρήσης του φυτού ειναι ο οικονομικός για τροφές ζωοτροφές κλωστές τλπ που θα έσωζαν και πολλούς ανέργους καθώς επισης ως φάρμακο σε ειδικές παθησεις οπως το γλαύκωμα. Προσωπική μου γνώμη στο θέμα αυτά.

Γεια σημερα δυσκολα καποιος θα το πει πόσο μαλλον να το ευχηθει για τον συνάνθρωπο του οταν δεν την έχει ο ίδιος. Εξ ου και το συχνο ορθογραφικό σφάλμα "Για" τα μπαζα είμαστε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 07:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Trainman, το παρακάτω μήνυμα σου (κλίκαρε στο link για να το δείς):

20/04/2006

είναι από κάποια άλλη πηγή ή δικό σου?

Είναι πάρα πολύ ωραίο και προσωπικά το βρίσκω και πολύ άρτιο και πολύ καλά συγκροτημένο!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 17:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Η ινδική κάνναβη στη θεραπεία της νόσου Αλτσχάιμερ

HEALTH.IN.GR


Λονδίνο: Η δραστική ουσία της ινδικής κάνναβης μπορεί να καθυστερήσει την πνευματική εξασθένηση που προκαλεί η νόσος Αλτσχάιμερ, σύμφωνα με ισπανική μελέτη που δημοσιεύθηκε στο επιστημονικό έντυπο Journal of Neuroscience.

Ερευνητική ομάδα του Πανεπιστημίου Complutense της Μαδρίτης και του Ινστιτούτου Cajal απέδειξε ότι μια συνθετική εκδοχή της δραστικής ουσίας ίσως μειώνει τη φλεγμονή που σχετίζεται με τη νόσο Αλτσχάιμερ και επομένως μπορεί να συμβάλλει στην πρόληψη της πνευματικής εξασθένησης.

Οι επιστήμονες αρχικά συνέκριναν τον εγκεφαλικό ιστό ασθενών που είχαν αποβιώσεις εξαιτίας της νόσου Αλτσχάιμερ με αυτόν υγιών ατόμων που είχαν αποβιώσει στην ίδια περίπου ηλικία.

Επικεντρώθηκαν στους εγκεφαλικούς κυτταρικούς υποδοχείς που προσδένονται τα κανναβοειδή, επιτρέποντας στον οργανισμό να βιώσει την επίδρασή τους.

Μελέτησαν επίσης τα μικρογλοία, τα οποία ενεργοποιούν την ανοσοποιητική αντίδραση του εγκεφάλου.

Τα μικρογλοία συγκεντρώνονται κοντά στις εναποθέσεις πλάκας που σχετίζονται με τη νόσο Αλτσχάιμερ και όταν είναι ενεργές προκαλούν φλεγμονή.

Οι ερευνητές παρατήρησαν μια δραματικά μειωμένη λειτουργικότητα των υποδοχέων κανναβοειδών στον εγκεφαλικό ιστό των πασχόντων από νόσο Αλτσχάιμερ. Αυτό αποτελεί ένδειξη ότι οι ασθενείς είχαν χάσει την διανοητική ικανότητα βίωσης των προστατευτικών επιδράσεων των κανναβοειδών.

Στην επόμενη φάση της μελέτης, έλεγξαν την επίδραση των κανναβοειδών σε αρουραίους που είχαν ενεθεί με την αμυλοειδή πρωτεΐνη που σχηματίζει τις πλάκες στη νόσο Αλτσχάιμερ.

Τα πειραματόζωα που έλαβαν μια δόση κανναβοειδούς είχαν καλύτερες επιδόσεις στα τεστ πνευματικής λειτουργικότητας. Η παρουσία της αμυλοειδούς πρωτεΐνης στους εγκεφάλους των αρουραίων ενεργοποίησε τα ανοσοποιητικά κύτταρα.

Ωστόσο, τα πειραματόζωα που επίσης έλαβαν κανναβοειδή δεν παρουσίασαν κανένα ίχνος δραστηριοποίησης των μικρογλοίων. Χρησιμοποιώντας κυτταρικές καλλιέργειες, οι ερευνητές επιβεβαίωσαν ότι τα κανναβοειδή εξισορρόπησαν την δραστηριοποίηση των μικρογλοίων και επομένως μείωσαν τη φλεγμονή.

Η Δρ Μαρία ντε Κεμπάλος που ηγήθηκε της επιστημονικής ομάδας επεσήμανε με δηλώσεις στο BBC ότι «τα κανναβοειδή λειτουργούν τόσο για την πρόληψη της φλεγμονής όσο και για την προστασία του εγκεφάλου, θέτοντας τη βάση για τη χρήση τους ως θεραπευτική προσέγγιση στη νόσο Αλτσχάιμερ».

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
misfit138
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 07:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά πρέπει να νομιμοποιηθεί

[marquee=100]Clash[/marquee]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alobar66
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 11:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alobar66  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalhmera.8elw na pw kai gw liga logia gia thn indikh kanabh.kata thn gnwmh mou den prepei na katatasete sta narkwtika.kai o mandragoras (gia osous kseroun)exei perierges epiptwseis alla pote den eipe kaneis tipota gia auto.oti proerxete apo thn fush den einai narkwtiko.
eseis pou den exete kanei pote sthn zwh sas indikh kanabh den nomoizw oti exete logo na lete thn gnwmh sas kai na to katakrinete.eimai sigouros oti an dokimasete sigoura 8a allaksete gnomh.
pou einai to kako an kapoios kanei indikh kanabh?geia peite mou?to anapneustiko susthma katastrefete me thn xrhsh tou etsi?auto lete oloi.me to kapnisma den ginete to idio?h molunsh ths atmosfairas apo ta oxhmata,ta ergostasia,ta aeroplana kai oti allo epireazei thn rupansh tis atmosfairas nomoizete den epireazei to anapneustiko?alla pote den eipate kati gia auto!!!!!to alkool einai polu xeirotero apo thn indikh kanabh.gia auto entaksei kanete logo pou kai pou.
egw kanei xrisi arketa xronia(10) kai eimai mia xara.prwth fora pou to ekana pigena lukeio.den sta8ike pote empodio sthn zwh mou stis apofaseis mou....perasa sto polutexnio teliwsa to polutexnio piga strato twra exw thn dikia mou douleia eimai nomotageis politis (me ekserese mono oti kanw xrisi kanabhs) kai 8a kanw kai oikogenia.ola auta ta ekana sthn zwh mou kanontas kai xrisi kanabhs.loipon ti exete na peite?oti eimai narkwmaneis?h oti eimai katestramenos?kai eimai polu pio koinonikos apo kapoious tupos pou mono na to katakrunoun kseroun.sigoura oi an8rwpoi pou kanoun kanabh den einai narkwmaneis auto na to katalabete.mhn ta mperdeuete ta pragmata.kai den simenei epidi kapoios kanei kanabh meta 8a paei kai parapera se xapia h se hrwinh.auto einai la8os kai mu8os.einai ka8ara to ti 8elei ena atomo ti paidia exei kai polloi alloi paragontes.kai an 8elete na kanete kati eseis pou eiste arnitikoi me thn kanabh egw 8a sas prwtina na katanoisete emas kai oloi mazi na zhthsoume mia kaluterh poiothsa indikis kanabhs giati kai edw exei simasia h poiothta kai den eimai tis apopshs na ginei olandia h ellada.kata thn gnwmh mou to susthma auto ths olandias exei apotuxei.osoi exete paei pisteuw oti sumfwnite.apla prepei na to dei h ellada san ena tropo diafugeis kai xalarwseis.tipota parapanw.na brei tropous na elenxei thn poiothta,na mhn stigmatizei an8rwpous pou einai nomotageis polites kai to mono pou kanoun einai na kanoun ena tsigaraki kai auto na to kanoun gia tous idious kai oxi giati einai moda.kai den mporei h astunomia na me pigenei sto dikastirio epidi exw kanei 1-2 tsigarakia h exw 1tsigaraki panw mou kai tous megaloemporous kai ta seimeia pou ginete h agorapolisia na ta kserei kai na mhn leei tupota.mono na thn plhronoume emeis oi foukarades.einai adiko auto.oloi sas kserete se ka8e perioxh pou menete pios einai autos pou ta poulaei kai suni8ws poulane sklhra narkwtika.h astunomia den kserei?
kai an fobaste gia ta paidia sas kalo einai na tous dwsete thn paidia kai ta efodia etsi wste na mhn ta xasete pote apo narkwtika.emena oi dikoi mou mia xara me megalwsan kai den exoun paraponw apo mena.
an oloi autoi pou kanoun xrhsei kanabhs einai suniditopoiimenoi na eiste sigouroi oti pote den 8a pane parapera opws oloi lete!!!!!
exw na pw para polla alla pisteuw auta einai arketa gia twra.
den lew omws oti den einai kai oti kalutero mporei na kanei enas an8rwpos etsi,mhn pareksigi8w!!!!!apla ola exoun na kanoun me ton tropo pou to kaneis kai giati to kaneis.kai an kanenas den edine dikaiomata gia auto pou kanei sigoura oloi 8a eixate allh gnomh.

kalh sas mera!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy