ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΑΦΑΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kokoakis
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 20:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kokoakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο άνθρωπος είναι και θα έιναι το μοναδικό ον στον πλανήτη με τον καλύτερο εγκέφαλο την μεγαλύτερη βαρβαρότητα και ηλιθιότητα.
Το μόνο που χρειάζεται είναι αφανισμός του είδους ή έστω μετάλαξη σ' ένα καλυτερο ον
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 21:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο άνθρωπος είναι και θα έιναι το μοναδικό ον στον πλανήτη με τον καλύτερο εγκέφαλο την μεγαλύτερη βαρβαρότητα και ηλιθιότητα.
Το μόνο που χρειάζεται είναι αφανισμός του είδους ή έστω μετάλαξη σ' ένα καλυτερο ον


Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό φίλε συνδίκτυε???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2010, 21:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

kokoakis

ο άνθρωπος είναι και θα έιναι το μοναδικό ον στον πλανήτη με τον καλύτερο εγκέφαλο την μεγαλύτερη βαρβαρότητα και ηλιθιότητα.


Καλύτερος εγκέφαλος? Δε θα το'λεγα... Μάλλον εννοείς το μοναδικό ον με την ικανότητα της ελεύθερης βούλησης. Μεγαλύτερη βαρβαρότητα: συμφωνώ, δε λέω, ο άνθρωπος μπορεί να γίνει απίστευτα βάρβαρος, αλλά πιστεύω πως είναι κάπως σκληρό να κατακρίνουμε ολόκληρο το είδος λόγω των εξωφρενικών ενεργιών κάποιων μεμονωμένων περιστάσεων (λέμε τώρα). Όμως, φίλε kokoakis, τι σε κάνει να πιστεύεις πως ο άνθρωπος θα "συνεχίσει" να σπείρει την καταστροφή.


quote:

kokoakis

Το μόνο που χρειάζεται είναι αφανισμός του είδους ή έστω μετάλαξη σ' ένα καλυτερο ον


Τον αφανισμό νομίζω πως λίγο πολύ όλοι τον απορρίπτουμε ( ). Η μετάλλαξη είναι όπως λες μια λύση, αλλά όχι η μοναδική. Αυτό που πρέπει να κάνει ο άνθρωπος δεν είναι να εξελιχθεί ακόμα περισσότερο, αλλά να κοιτάξει λίγο στο παρελθόν και να βρει έναν τρόπο να επαναφέρει την παλιά ισορροπία στη Φύση. Να καταφέρει να έρθει σε πλήρη αρμονία με το περιβάλλον του χωρίς, όμως, να εξουδετερώσει κάθε ίχνος εξέλιξής του... Αυτό το αντιληφθήκαμε κάπως αργά και τώρα χρειάζεται τεράστια προσπάθεια, που ο μέσος όρος των ανθρώπων οκνηρεί στην καταβολή της... Έτσι, το χάσμα συνεχίζει να μεγαλώνει.


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 05:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kokoakis νομίζω ότι η αρχική σου δημοσίευση είναι κάπως αόριστη και αινιγματική. Αν θες γίνε πιο συγκεκριμένος αναλύοντας περισσότερο το σκεπτικό σου ώστε να μπορέσουμε να τοποθετηθούμε ακριβέστερα.
Πάντως όπως κι αν έχουν τα πράγματα, δεν πιστεύω ότι ο "αφανισμός του είδους" αποτελεί κάποιου είδους "λύση" για οποιοδήποτε πρόβλημα...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 10:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει, φιλε Κοκοάκης, να βγούμε απο αυτή τη σάρκα,για να σωθούμε,καθώς, μέσα μας,συντελούνται αλλαγές που δεν εννοούμε...Κι αυτο, γιατι το πνεύμα,μέσα μας, πλέον ασφυκτιά....Δεν το χωράει το σώμα μας...
Η μετάλλαξη που λές, γίνεται εσωτερικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 15:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι άλλα ζώα εκτελούν πολύ πιο βάρβαρες ενέργειες. Άλλοστε, τέτοιες περιπτώσεις αποτέλεσαν τον πυρήνα για πολλές επιτυχημένες ταινίες, όπως "Τα σαγόνια του καρχαρία" και "Ανακόντα". Αυτό που κάνει τον άνθρωπο το πιο βάρβαρο ον στον πλανήτη είναι το αυτεξούσιό του, το γεγονός δηλαδή ότι ό,τι κάνει, το κάνει με τη θέλησή του, ενώ τα ζώα παρακινούνται από το ένστικτό τους.

Φίλε trexagireue, όντως το πνεύμα πολλές φορές ασφυκτιά στο σώμα και γι'αυτό βλέπουμε τη σάρκα ως ένα εμπόδιο. Αλλά αυτό είναι λάθος. Ο Θεός μας έδωσε το σώμα διαμορφωμένο από τα πιο αγνά υλικά γεμάτο αγάπη. Το πνεύμα μας, όμως, είναι αυτό που οδήγησε το σώμα στην παροντική κατάσταση. Το πνεύμα μας, δηλαδή, έφτιαξε την ίδια του την "παγίδα". Είτε το συνδέσουμε με την Πτώση, είτε με τις ενέργειες της σημερινής εποχής, το συμπέρασμα είναι το ίδιο. Η εσωτερική μετάλλαξη είναι, νομίζω, λίγο παρατραβηγμένος όρος. Η ψυχή δε μεταλλάσσεται. Η ψυχή αναπτύσσεται (δυναμώνει) σε γνώση και σε δύναμη, ή και το αντίθετο.


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 17:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ LOG,η δύναμη που έχει ο άνθρωπος,λόγω της λογικής του, ειναι που κανει τις πράξεις του να δείχνουν πιο βάρβαρες...
Βλέπεις, τα ζώα, κινούνται βάσει των εστίκτων τους και μόνο και γι αυτό είναι αθώα των ενεργειών τους....Ο άνθρωπος, όμως, κάνει σκοπίμως ενέργειες, για να πετύχει άλλα αποτελέσματα..Κι αυτο τον κάνει σκληροτερο και άδικο...
Αλλά, η εσωτερική μετάλλαξη, διαπιστώνεται με το πέρασμα των αιώνων...Η επιστήμη, ο πολιιτισμός, η γνώση, είναι ειδοποιά στοιχεία...Κι ας ειναι πιο επικίνδυνα, χρησιμοποιούμενα απο τον άνθρωπο,επαναλαμβάνω...
Ειναι το τίμημα του να είσαι θεός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 21:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Κι άλλα ζώα εκτελούν πολύ πιο βάρβαρες ενέργειες. Άλλοστε, τέτοιες περιπτώσεις αποτέλεσαν τον πυρήνα για πολλές επιτυχημένες ταινίες, όπως "Τα σαγόνια του καρχαρία" και "Ανακόντα". Αυτό που κάνει τον άνθρωπο το πιο βάρβαρο ον στον πλανήτη είναι το αυτεξούσιό του, το γεγονός δηλαδή ότι ό,τι κάνει, το κάνει με τη θέλησή του, ενώ τα ζώα παρακινούνται από το ένστικτό τους.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"


Φίλε μου καλησπέρα!

Όντως πολύ εύστοχη , η παρατήρησή σου για την παρακίνηση των ζώων απο τα ενστικτά τους ... για τροφή , για διαιώνιση του είδους τους , για απειλή κλπ..!

Οι άνθρωποι όμως , προέρχονται απο πολλαπλές ταυτίσεις και οι περισσότερες απο αυτές -η ψυχή αυτών- τους καλούν καθημερινά , να τις υπερασπισθούν ... εναγκαλίζοντας το υποκείμενο - άνθρωπος σε μια ατέρμονη θυματοποιητική διαδικασία!

Ομαδοποιήσεις δια μέσου κοινών ιδεολογιών και πεποιθήσεων , καθιστούν τον άνθρωπο αν-υποκείμενο επι της ουσιώδους ελευθερίας , θέτοντάς τον -εν αγνοία του - σε μια διαρκή ομηρία και χειραγώγηση απο όλα όσα εισήχθησαν εντός του κατα την πρώιμη ηλικία ως νομοτέλεια , δια μέσου του γονεικού λόγου αλλα και "συμπαραμαρτούντων" κοινωνίας και θρησκείας!

Και είναι αυτές οι πεποιθήσεις -προκαταλλήψεις που εγείρουν συναισθήματα φόβου και απειλής και οπλίζουν την γλώσσα και το χέρι των ανθρώπων καθημερινά και είναι αυτό που αίρει την αρμονία εντός τους και δηλώνει την -εσωτερική- τους εξάρτηση και κάθε τους κίνηση!

Η επιθυμία στον άνθρωπο , έρχεται απο έναν άγνωστο γι'αυτόν χώρο -παρ'ολ'αυτά- εντός του(κανείς ποτέ δεν είπε:"Τώρα θα επιθυμήσω αυτό ή το άλλο.." και όπως είπε και ο Σπινόζα -και συμφωνώ μαζί του- :"Η πραγματική ουσία του ανθρώπου , είναι η επιθυμία.."....

Και η επιθυμία , αναβλύζει απο την έλλειψη φίλε μου , κανείς δεν επιθυμεί αυτό που ήδη έχει αλλα αυτό που του λείπει ή νομίζει ότι του λείπει και που νομίζει ότι αν το αποκτήσει ... θα ησυχάσει!

Αλλοίμονο όμως ... η επιθυμία είναι άρρηκτα συνδεδεμμένη με την καταστατική διάτρηση του ανθρώπου , είναι καταστατικής και θεμελιακής φύσεως του ανθρώπου και όσα και να απολαύσει η επιθυμία του δεν "πληρώνεται" ποτέ...είναι εκεί και τον χειραγωγεί και τον κατευθύνει σαν μαριονέτα!

Θα πρέπει ο άνθρωπος να έχει θεμελιακή γνώση του εαυτού του για να μπορεί να αναγνωρίζει κάθε φορά τι του συμβαίνει και να μπορεί , να το χειρισθεί...διαφορετικά , πάντα θα είναι υποκείμενος στα κελεύσματα του υποσυνειδήτου του και δώ είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο για να αναλυθεί!

Κάποια στιγμή -έχω την αίσθηση- ότι τα πράγματα θ'αλλάξουν σε πολλούς τομείς και το μάθημα της ψυχολογίας θα βρεί τον δρόμο και προς τα σχολεία , διαμορφώνοντας μια νέα γενιά ανθρώπων με επιδραστικότητα και ενσυναίσθηση , προωθώντας την καλύτερη και υγιή επικοινωνία με τον εαυτό τους πρωτίστως και στην συνέχεια και με τους υπολοίπους συνανθρώπους τους!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 21:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμμορφώνεσαι,συμμορφώνεσαι σιγά σιγά...Με λίγα..ιδιαίτερα, θα καταλάβεις και τι συζητάμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 00:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμμορφώνεσαι,συμμορφώνεσαι σιγά σιγά...Με λίγα..ιδιαίτερα, θα καταλάβεις και τι συζητάμε....

Τι αναγεννήθηκε ψάλτη-παλιοημερολογίτη , που νομίζεις ότι έχω την απαίτηση να καταλάβεις τι εννοώ και σε τι αναφέρομαι???

Τι ανα-γεννήθηκε...ο χριστιανισμός ή η αρχαία Ελληνική φιλοσοφία και σκέψη..τι???

Απάντησε , εσύ το άνοιξες το θέμα και θέλησες να συνδέσεις τον χριστιανισμό με την ανα-γέννηση..μίλα..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 10:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω ότι δεν καταλαβαίνεις τι γράφουμε, καλέ μου Εαρινέ, γενικά,μόνο βόθρος γίνεσαι,αλλά,ξαναγράφω, ότι την αναγέννηση, στην Ευρώπη τη δημιουργήσαν οι χριστιανοί βυζαντινοί λόγιοι, με πολλές πολλές παοδείξεις, μιας και αυτη ειναι η αλήθεια..
Με σχολές που ίδρυσαν,αρχικά στην Ιταλία και αλλου, μέχρι το ..Κάτμπουρι της Αγγλίας και πανεπιστήμια που δίδαξαν, βιβλία που μετέφρασαν και λοιπά..
.Το ότι μετέφεραν ελληνικό και χριατιανικό πνεύμα, είναι κάτι που χρειαζεται όντως φαιά ουσία για να το εννοήσει κανεις,οπως και τον λόγο,αλλά, εμείς,ας μείνουμε για λιγο στα πιο απλά και βασικά,να τα διασαφηνίζουμε,γα να μη λες κοτσάνες...
Λοιπόν, αυτοί οι .....χριστιανοί,φέρανε και την γλώσσα και τα κειμενα και την επιστήμη...Αυτοι μετέφεραν το ελληνικό πνεύμα και άρα ο χριστιανισμός,όπως έχουμε πάμπολλες φορές πει,είναι η αιτία που σώθηκαν τα ελληνικά γράμματα και κείμενα....Κι όμως, εσυ και άλλοι,τους κατηγορείτε για σκοταδισμό,....Μα εσείς ειστε οι σκοταδιστές, που δεν βλέπετε την τύφλα του εγωισμού σας...Κατάλαβες, ή θα βάλεις πάλι την κασέτα;
Αλλά, τόσο στρεβλά που βλέπεις,ποια αλήθεια να δεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 10:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέρω ότι δεν καταλαβαίνεις τι γράφουμε, καλέ μου Εαρινέ, γενικά,μόνο βόθρος γίνεσαι,αλλά,ξαναγράφω, ότι την αναγέννηση, στην Ευρώπη τη δημιουργήσαν οι χριστιανοί βυζαντινοί λόγιοι, με πολλές πολλές παοδείξεις, μιας και αυτη ειναι η αλήθεια..
Με σχολές που ίδρυσαν,αρχικά στην Ιταλία και αλλου, μέχρι το ..Κάτμπουρι της Αγγλίας και πανεπιστήμια που δίδαξαν, βιβλία που μετέφρασαν και λοιπά..
.Το ότι μετέφεραν ελληνικό και χριατιανικό πνεύμα, είναι κάτι που χρειαζεται όντως φαιά ουσία για να το εννοήσει κανεις,οπως και τον λόγο,αλλά, εμείς,ας μείνουμε για λιγο στα πιο απλά και βασικά,να τα διασαφηνίζουμε,γα να μη λες κοτσάνες...
Λοιπόν, αυτοί οι .....χριστιανοί,φέρανε και την γλώσσα και τα κειμενα και την επιστήμη...Αυτοι μετέφεραν το ελληνικό πνεύμα και άρα ο χριστιανισμός,όπως έχουμε πάμπολλες φορές πει,είναι η αιτία που σώθηκαν τα ελληνικά γράμματα και κείμενα....Κι όμως, εσυ και άλλοι,τους κατηγορείτε για σκοταδισμό,....Μα εσείς ειστε οι σκοταδιστές, που δεν βλέπετε την τύφλα του εγωισμού σας...Κατάλαβες, ή θα βάλεις πάλι την κασέτα;
Αλλά, τόσο στρεβλά που βλέπεις,ποια αλήθεια να δεις;

Ρε άσχετε και παραποιητή της ιστορίας , σε ρωτάω το απλό ...το απλούστατο :"Τι ανα-γεννήθηκε?"...φοβάσαι να απαντήσεις ή δεν σου έρχεται βολικό?

ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΘΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ...ΑΛΛΑ ΕΠΙ ΤΗ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΣ ΣΟΥ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 11:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Είμαι η ζωή σου, η αναπνοή σου..."νάσαι καλά βρε Εαρινέ που μου θύμισες το τραγούδι..."Δεν καταλαβαίνεις τίποτα, τίποτα, άλλο απο την τύφλα σου την πικρή..."Μπα κι άλλο άσμα...Μουσικώς μου ξεκίνησες σήμερα....
Αυτοι οι χριστιανοί έκαναν την αναγέννηση, αφού πρωτα διαφυλάξαν την εθνική και πολιτισμική κληρονομιά της χώρας μας και το κάνουν ακόμη...Άρα τους αξίζει τουλαχιστον έπαινος για την προώθηση που έκαναν στα ελληνικά γραμματα...Αλλά,η αχαριστία στη χώρα μας, ήταν εξ απαλών ονύχων εντός των τειχών...Βλέπεις, έχουμε και πολλά ..ντουβάρια...
Και φυσιά, δνε ξέρεις, ότι λόγω της ημιμάθεια σου, λές οτι αναγέννησαν, μόνο το αρχαιο ελληνικό πνεύμα κι όχι και τον χριστιανισμο...Δεν ξέρεις ότι, χρησιμοποίησαν το ελληνικό πνεύμα, ακριβώς για να φερουν το φώς του χριστιανισμού,στην Ευρώπη,αφού ο χριστιανιμός ήταν ο θεματοφύλακας της γνώσης,οπως,βέβαια, ήταν και για να προωθήσουν τον ουμανισμο κι άλλες επιστήμες,που απο αυούς βγήκαν, αν διαβάσεις καμιά φορά ιστορία,ενώ εσύ τις θέλεις ως ...αντίθετες με τον πατέρα και τη μάνα τους, αυτούς που τους γέννησαν....
Τόση άγνοια βρε παιδί μου,πια;...
Ακόμη τι ...αναγέννησαν, ρωτάς;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 14:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Είμαι η ζωή σου, η αναπνοή σου..."νάσαι καλά βρε Εαρινέ που μου θύμισες το τραγούδι..."Δεν καταλαβαίνεις τίποτα, τίποτα, άλλο απο την τύφλα σου την πικρή..."Μπα κι άλλο άσμα...Μουσικώς μου ξεκίνησες σήμερα....
Αυτοι οι χριστιανοί έκαναν την αναγέννηση, αφού πρωτα διαφυλάξαν την εθνική και πολιτισμική κληρονομιά της χώρας μας και το κάνουν ακόμη...Άρα τους αξίζει τουλαχιστον έπαινος για την προώθηση που έκαναν στα ελληνικά γραμματα...Αλλά,η αχαριστία στη χώρα μας, ήταν εξ απαλών ονύχων εντός των τειχών...Βλέπεις, έχουμε και πολλά ..ντουβάρια...
Και φυσιά, δνε ξέρεις, ότι λόγω της ημιμάθεια σου, λές οτι αναγέννησαν, μόνο το αρχαιο ελληνικό πνεύμα κι όχι και τον χριστιανισμο...Δεν ξέρεις ότι, χρησιμοποίησαν το ελληνικό πνεύμα, ακριβώς για να φερουν το φώς του χριστιανισμού,στην Ευρώπη,αφού ο χριστιανιμός ήταν ο θεματοφύλακας της γνώσης,οπως,βέβαια, ήταν και για να προωθήσουν τον ουμανισμο κι άλλες επιστήμες,που απο αυούς βγήκαν, αν διαβάσεις καμιά φορά ιστορία,ενώ εσύ τις θέλεις ως ...αντίθετες με τον πατέρα και τη μάνα τους, αυτούς που τους γέννησαν....
Τόση άγνοια βρε παιδί μου,πια;...
Ακόμη τι ...αναγέννησαν, ρωτάς;...

Αυτά που είπες είναι καταγεγραμμένα και πολύ καλή εξέλιξη φίλε μου Ευάγγελε...

Θα τα αναλύσουμε ... ένα - ένα και αφού συμφωνούμε κάθε φορά σε κάθε ερώτημα , θα πηγαίνουμε και πιο κάτω...

Θα τα πούμε όμως αργότερα -συγγνώμη που σ'αφήνω- διότι έχω πολύ δουλειά και δεν προλαβαίνω να απολαύσω την όμορφη παρέα σου..

Σε φιλώ και ανυπομονώ να ξανα-βρεθώ κοντά σου ... σίδερό μου εσύ..μπρούτζε μου...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 14:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι καλέ μου Εαρινέ, εσύ, πήγαινε να διαβάσεις λιγο,γιατι το έχεις ανάγκη...Το απόγευμα, όμως, έχει εεξτάσεις, να ξέρεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 21:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι καλέ μου Εαρινέ, εσύ, πήγαινε να διαβάσεις λιγο,γιατι το έχεις ανάγκη...Το απόγευμα, όμως, έχει εεξτάσεις, να ξέρεις...

Για βα το πάμε με ήρεμο τρόπο τώρα φίλε μου Ευάγγελε...

Αλήθεια , οι άνθρωποι του μεσσαίωνα ... τι είχαν ως αφετηρία της σκέψης τους ?

-Τον θεό ή τον άνθρωπο?

Και ρωτάω , έτσι για να σε βοηθήσω -καθ'οτι φίλς και συνδίκτυός σου- διότι , απ'οτι διαβάζω ...

Οι άνθρωποι του Μεσσαίωνα , θεωρούσαν πως τα πάντα πηγάζουν απο τον θεό..

Ενώ...οι άνθρωποι της αναγέννησης -την οποία εσύ επικαλέσθηκες..ως επιχείρημα-...

...Διάλεξαν , ως αφετηρία της σκέψης τους ... τον ίδιο τον άνθρωπο..

Είναι αλήθεια υτό φίλε μου καλέ..?


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 22:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι γα σένα αγαπητέ μου Εαρινέ, γιατι έφτασες, επιτέλους σε κάποια αρχή...Όλα έχουν αρχή, φιλε μου και τώρα, μπορούμε να μιλάμε,
αν δε σε κόψει ο εγωισμός σου...
Λοιπον,λέγαμε οτι οι άνθρωποι του μεσαιωνα, δεν ειχαν τιποτε στη σκέψη τους, εκτός απο βελανίδια, που έλεγε κι ο Χάρρυ Κλύνν....Ήρθαν οι λόγιοι του Βυζαντίου, που λέγαμε και τους βάλαν κάτι να έχουν στο μυαλό τους..Το αρχαίο ελληνικό πνεύμα, που ήταν το μόνο πνεύμα που είχαμε,έβαλαν τον Θεό, έβαλαν την αλήθεια και το άφησαν....Οι επομενοι, το πηγαν εκεί που ήθελαν..
ΑΥΤΌ μπορεις να το καταλάβεις;;
Και πάμε παρακατω...Ξέρεις, κάποτε, ο Φίλιππος ένας εκ των 12 μαθητών του Χριστού, ειπε στον Χριστό,"Κυριε, δείξε μου τον Πατέρα και θα μου φτάνει.."
Και του λέει ο Χριστός....:"Τοσα χρόνια Φίλιππε, ειμαι μαζί σας,ακόμη δεν με είδες;".Και ο νοών, νοήτω...
Για να το πουμε αλλοιώς φιλε μου και σε λέω έτσι, επειδή με υπομένεις,: ο άνθρωπος απο τον Θεό, τι διαφορά έχει;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 10:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαίρομαι γα σένα αγαπητέ μου Εαρινέ, γιατι έφτασες, επιτέλους σε κάποια αρχή...Όλα έχουν αρχή, φιλε μου και τώρα, μπορούμε να μιλάμε,
αν δε σε κόψει ο εγωισμός σου...
Λοιπον,λέγαμε οτι οι άνθρωποι του μεσαιωνα, δεν ειχαν τιποτε στη σκέψη τους, εκτός απο βελανίδια, που έλεγε κι ο Χάρρυ Κλύνν....Ήρθαν οι λόγιοι του Βυζαντίου, που λέγαμε και τους βάλαν κάτι να έχουν στο μυαλό τους..Το αρχαίο ελληνικό πνεύμα....

που ήταν το μόνο πνεύμα που είχαμε.....


....έβαλαν τον Θεό, έβαλαν την αλήθεια και το άφησαν....Οι επομενοι, το πηγαν εκεί που ήθελαν..

ΑΥΤΌ μπορεις να το καταλάβεις;;
Και πάμε παρακατω...Ξέρεις, κάποτε, ο Φίλιππος ένας εκ των 12 μαθητών του Χριστού, ειπε στον Χριστό,"Κυριε, δείξε μου τον Πατέρα και θα μου φτάνει.."
Και του λέει ο Χριστός....:"Τοσα χρόνια Φίλιππε, ειμαι μαζί σας,ακόμη δεν με είδες;".Και ο νοών, νοήτω...
Για να το πουμε αλλοιώς φιλε μου και σε λέω έτσι, επειδή με υπομένεις,: ο άνθρωπος απο τον Θεό, τι διαφορά έχει;...



Προσωπικά δεν θέλω να στην χαλάσω αλλα για πές μου ρε Βαγγέλη κάτι..

Πόσες φορές , μα πόσες φορές εδώ μέσα .. έχω πεί ότι υπάρχει στην ανθρωπότητα μια ιστορική διαδρομή , την οποία δεν μπορούμε -κανείς- να αγνοήσει , με τα καλά και τα κακά η κάθε μια???

Πόσες φορές δεν έχω πεί - με διαφορετικά λόγια..αλλα δεν έχει σημασία- ότι το καλό και το κακό διαπερνούν σαν δύο κόκκινες γραμμές κάθε εποχή και αποτελούν οδηγό για τις επόμενες???

Πόσες φορές δεν έχω πεί , ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις διατυπώσεις μας και να μην είναι ακραίες?

Προσωπικά σε ΟΛΕΣ τις τοποθετησεις μου..ΣΕ ΟΛΕΣ..τοποθετήθηκα προσεκτικά έναντι όλων των θρησκειών και έναντι του χριστιανισμού και είπα , ότι σε κάθε περίπτωση αποτελούν ψυχαναλυτικό εργαλείο και καλά κάνουν και πιστεύουν σε αυτές όσοι το έχουν ανάγκη και ισορροπούν δια μέσου αυτών..!

Απο κεί και πέρα , ναι φίλε μου ...προσωπικά δεν έχω θρησκευτικό συναίσθημα και δεν πιστεύω και δεν αισθάνομαι , όλα εσύ ή κάθε "πιστός' αλλα αντλώ την κάθε επι μέρους πίστη μου απο διαφορετικές σκέψεις και πεποιθήσεις!

Όντως και για λογους που έχω αναφέρει , δεν πιστεύω στα όσα ευαγγελίζονται οι θρησκείες και το καταθέτω αλλα δεν απαγορεύω σε κανέναν να πιστεύει όπου θέλει και καλά κάνει...αλλα απο την άλλη μεριά , ευρισκόμενος σε ένα φόρουμ λέω την απόψή μου ... όχι για την προσωπικότητα του καθενός αλλα για θέματα ιδεολογίας και αρχών!

Θα πρέπει να μην συγχέονται αυτά τα πράματα και να μπορούμε να τα διαχωρίζουμε!

Αλλα όταν αρχίζει η κακολογία , η ειρωνία και το υβρεολόγιο ...φυσιολογικό είναι κάποια στιγμή να πώ "νισάφι" , μολονότι γνωρίζω ότι αυτό δεν οδηγεί πουθενά και ουσιαστικά αποτελεί "οπισθοδρόμηση" !

Εκείνο που για μένα έχει σημασία -και που πιστεύω- είναι ο άνθρωπος και η δυνατότητα που του παρέχεται δια μέσου της σκέψης του και πίστη μου είναι , ότι ο άνθρωπος δια μέσου της σκέψης του , μπορεί να κάνει πολύ όμορφα πράματα αλλα και καταστροφικά πράματα ταυτόχρονα...απλά είναι θέμα εκπαίδευσης ... γνώσης και καλλιέργειας!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 11:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Εαρινέ,καλή σου μέρα...Φιλε μου, οσα λές, είναι σεβαστά, αλλά θα μου επιτρέψεις να σου θυμίσω ότι πολλές φορές, μίλησες για ..σκοταδιστικές τάσεις των θρησκευομένων, που δεν απορρίπτω,
για ψευτοθρησκευόμενους,αφού, όταν έχεις Θεό,δεν μπορεις να μην πιστεύεις ότι όλα ειναι όπως αυτός τα έφτιαξε κι όχι όπως εσύ τα εννοείς..Ότι δεν σου ανήκει ο Θεός ή το δίκιο, αλλα τοερευνάς το δεύτερο, ενω στον Θεό,οφείλεις,δεν σου οφείλει...Μιλάμε για θρησκευόμενους...
Φιλε,ξέρω ότι είσαι ωραίο άτομο και μην το δεις σαν κοπλιμέντο,το εννοώ,γιατι πέρα απο την αντιπαράθεση μας, βλέπω τα χρώματα σου και είναι υγιή...Αλλά, οι γνώσεις και οι θέσεις σου, είναι προς κρίσην, αφού τις καταθέτεις και για προβληματισμο, για να δούμε ολες τις διαστασεις των όσων συζητάμε...
Να καταλάβουμε ότι όλοι μας βαδίζουμε ένα άγνωστο δρόμο, που έχει παγίδες και εκτροπές....Αυτός ο δρόμος, πρέπει να μας βρίσκει ενωμένους, αφού είμαστε αδέλφια, σαν σάρκα και αφορά το ιδιο όλους μας,το που πάμε...
Τα λέμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 11:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kokoakis, δε νομίζω πως αυτό που χρειάζεται να γίνει είναι να αφανιστεί το ανθρώπινο είδος γιατί δε μπορώ να κατανοήσω το λόγο που θα έπρεπε να συμβεί κάτι τέτοιο.
Όταν λες "μετάλλαξη", τι ακριβώς εννοείς;
Εννοείς τον όρο με τη βιολογική του έννοια, την πιθανή δηλαδή ανάπτυξη περαιτέρω μηχανισμών και λειτουργιών;

Η προσωπική μου άποψη είναι πως ο ανθρώπινος νους είναι προικισμένος με πολλές δυνατότητες και με αρκετά σημαντικά "όπλα".
Αυτό που θα ήταν ιδανικό είναι να μπορέσουμε να αξιοποιήσουμε ό,τι διαθέτουμε ως όντα για την όσο το δυνατόν πιο αρμονική συνύπαρξη μας με το περιβάλλον στο οποίο ζούμε και με τα υπόλοιπα στοιχεία που συνθέτουν τον κόσμο μας.
Ο άνθρωπος είναι το μόνο ον το οποίο διαθέτει λόγο, αυτό όμως δε μας κάνει να είμαστε ένα είδος ξεχωριστό ή αποκομμένο από την υπόλοιπη Φύση αλλά συνεχίζουμε να είμαστε τμήμα της.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 12:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying Incubus,καλή μέρα και ώς γνωστόν, λέω να ...διαφωνήσω μαζί σου....Θέλω να πω, απο όσα ξέρουμε, πέραν της καλής μας διάθεσης, ο άνθρωπος,δεν αποτελεί τμήμα σε καμία διαδικασία, ή αλυσίδα,διατροφική,η όποια άλλη σε αυτόν τον πλανήτη...
Αποτελεί ένα όν, διαφορετικό,απο ταζώα,πουζούν με τα ένστικτα τους και σαν διάκοσμος του πλανήτη... Ένα όν,που έγινε μετά την δημιουργία του κόσμου, για να τον εξουσιάζει...
Όσον αφορά τον αφανισμό,ειμαι υπέρ....Εννοώντας,φυσικά,τον αφανισμό αυτού του ανθρώπου ζώου, που έχουμε μέσα μας και μας εξουσιάζει ακόμη....Περιμένουμε,δε και συντελείται,αυτη η μετάλλαξη ή εξέλιξη μας σε ένα άλλο ανώτερο όν, που πραγματικά ειμαστε και κρύβεται μέσα μας...
Να σου θυμίσω, έτσι πρόχειρα, τα μικρά πουλιά που δεν έχουν φτερα,μέχρι να μεγαλώσουν...Δεν πάυουν να είναι πουλιά και θα φανεί στην ώρα του και αυτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 13:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve, στο τελευταίο μήνυμα σου σε κάποια σημεία νομίζω πως συμφωνείς μαζί μου διαφωνώντας και σε άλλα διαφωνείς όντως.
Η διαφωνία μπορεί να είναι αρκετά γόνιμη υπό ορισμένες προϋποθέσεις, άλλωστε σε πολλά μηνύματα που έχουμε ανταλλάξει εμείς οι δύο διαφωνούμε.

Κατά την γνώμη μου ο άνθρωπος αποτελεί τμήμα της Φύσης και μια έκφανση της ιστορίας της ζωής όπως αυτή εμφανίστηκε στον πλανήτη μας.
Ακόμη κι από βιολογική πλευρά ο άνθρωπος αποτελεί ένα μέρος της τροφικής αλυσίδας ως ένας από τους καταναλωτές της ανώτερης τάξης.
Πέρα από αυτό όμως, κι ορισμένα ζώα θα μπορούσαν να τραφούν από τον άνθρωπο...
Δεν θεωρώ τον άνθρωπο ως ένα ον το οποίο είναι αποκομμένο από την φύση και φυσικά δεν αποδέχομαι ότι εμφανίστηκε στην Γη με σκοπό να εξουσιάσει τα άλλα ζώα.
Πρώτα απ' όλα δεν διαβλέπω καμία ανάγκη ώστε να εξουσιαστούν τα ζώα ή η Φύση εν γένει, η οποία μάλιστα έχει προνοήσει κατά κάποιον τρόπο έτσι ώστε να υπάρχει μια αρμονία μέσα στα πλαίσια της.
Εν δευτέροις, μια θέση η οποία ορίζει ότι ένας από τους σκοπούς του ανθρώπου είναι να εξουσιάσει τα ζώα και την Φύση μου φαίνεται άκρως επικίνδυνη διότι μπορεί να ερμηνευτεί με λάθος τρόπο και να οδηγήσει τον άνθρωπο να κάνει ακόμη μεγαλύτερες υπερβάσεις εναντίον της και να δούμε μεγαλύτερες ακόμη καταστροφές από αυτές που έχουμε ήδη δει.

Όσον αφορά αυτό που αναφέρεις:

quote:
Όσον αφορά τον αφανισμό,ειμαι υπέρ....Εννοώντας,φυσικά,τον αφανισμό αυτού του ανθρώπου ζώου, που έχουμε μέσα μας και μας εξουσιάζει ακόμη....

Νομίζω πως λέμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 22:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Dying Incubus, η λέξη διαφωνούμε, ειναι μάλλον παραπλανητική, γιατι, στην ουσία, απλά βλέπουμε διαφορετική οπτική γωνία του ιδίου αντικειμένου...Η αποκλειστικότητα, ειναι το όλο ζήτημα...
Φίλε μου, δεν λεγεται τμήμα της αλυσίδας, ο καταναλωτής...Λέγεται αλλοιώς, βρές εσύ τη λέξη,αλλά σε καμία περίπτωση, δεν λέγεται μέρος της αλυσίδας...Ο ......"καλαθάκιας" του ....σούπερ μάρκετ του σύμπαντος,είναι καλύτερος πρισφιορισμός του...Γιατί, αν πάμε και στο διάστημα, που θέλουν μερικοί,λες και δεν φτάνει όση ζημιά κάνουμε εδώ, τότε, δεν ειμαστε..διεθνείς, αλλά συμπαντικοί...Αν όχι πνευματικά, θα το πετύχουμε σωματικά,τελικά όλα αγοράζονται;...
Αυτός είναι ένας αφανισμός;
Τώρα, περί αποκομμένου ανθρώπου απο τη φύση, ....φυσικά συμφωνούμε, καθώς, δεν ήρθε για πλάκα κι ο άνθρωπος.Κάποιο ρόλο παίζει...Αλλά, να βρούμε τον ρόλο του αυτόν,έχει τη σημασία του κι αυτό..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 20:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου, δεν λεγεται τμήμα της αλυσίδας, ο καταναλωτής...Λέγεται αλλοιώς, βρές εσύ τη λέξη,αλλά σε καμία περίπτωση, δεν λέγεται μέρος της αλυσίδας...Ο ......"καλαθάκιας" του ....σούπερ μάρκετ του σύμπαντος,είναι καλύτερος πρισφιορισμός του..

Φίλε μου, απ' όσο ξέρω - από τη Βιολογία τουλάχιστον - οι καταναλωτές είναι τμήματα της τροφικής αλυσίδας ενός συστήματος.
Οπότε ο άνθρωπος ως τμήμα της αλυσίδας αυτής, υπάγεται σε αυτό το σύστημα.

quote:
Γιατί, αν πάμε και στο διάστημα, που θέλουν μερικοί,λες και δεν φτάνει όση ζημιά κάνουμε εδώ, τότε, δεν ειμαστε..διεθνείς, αλλά συμπαντικοί...

Αυτό είναι ένα θέμα που πραγματεύεται αρκετά καλά κατά την άποψη μου η ταινία Avatar, οπότε και θα στην συνιστούσα, εάν δεν την έχεις δει.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 22:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Dying Incubus,αν εννοείς και τον ..ιδιοκτήτη του σούπερ μάρκετ, μέσα σε αυτήν την αλυσίδα...Γιατι εγώ μιλούσα για ζώα, που τρώνε το ένα το άλλο, όχι που τα συναλλάσουν με χρήμα...
Ακόμη κι όταν κυνηγούσε, ο άνθρωπος στράφηκε στη γή και στην καλλιέργεια της...Αυτό, πάλι καμια σχέση με την τροφική αλυσίδα, πιστεύω...
Δεν εξαρτάται αοπ αυτόν η αύξηση, βελτίωση και διατήρηση άλλου ειδους...Ούτε..την γύρη δεν μαζεύει...Κοινώς, άσχετος με αυτήν,αλλά,ένας κύριος ενός κόσμου,μάλλον....
Όσο για το Άβαταρ,νομίζω, ότι η φαντασία, απέχει στην πράξη απο τη
θεωρία για ότι μιλάμε σε σχέση με το διάστημα...Και δεν ξέρουμε, αν δυνάμεθα να το διαπεράσουμε, για λόγους, πέραν της τεχνολογίας...
Μην παρασυρόμεθα, απο την ικανότητα κάποιων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 12:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν όλοι οι ανθρώπινοι εγκέφαλοι είχαν τις τάσεις που αναφέρεις μόνοι μας θα είχαμε αλληλοεξοντωθεί και θα αφανίζαμε το είδος μας. Κάπου λανθάνεις ή έχεις πάρει λάθος πληροφορίες. Χρειάζεται να γίνουμε περισσότερο άνθρωποι και να παραδειγματιστούμε μέσα από τα λάθη μας. Προτείνεις να γίνει ένα άλλο όν. Πού ξέρεις ότι θα είναι καλύτερο; Και αν είναι χειρότερο από τον άνθρωπο;

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy