ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2010, 22:02:24  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζω ότι η συζήτηση έμεινε στη μέση

Αντιγράφω το εισαγωγικό μήνυμα του φίλου Schwabe

Αλήθεια, αναρωτηθήκατε ποτέ απο πού προέρχεται το ανθρώπινο γένος?
Δεχόμενος κάποιος την Αγία Γραφή ως Θέσφατο και Θεόπνευστο κείμενο που περιέχει μονάχα Αλήθειες και Σοφίες (όπως οφείλει να το βλέπει κάθε πιστός), τότε βρίσκεται σύντομα προ ενός εξοργιστικού διλλήματος:

ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΑΙΜΟΜΙΞΙΑΣ?

Άν όχι, ποιές οι αποδέιξεις?
Με ποιόν τρόπο έδιξε ο θεός την Σοφία του ως προς την δημιουργία των λαών μές απο την Βίβλο?

Διότι, ο Αδάμ και η Εύα είχανε δυο παιδιά, τον Κάιν και τον Άβελ (δυο αρσενικά..), όπου μετά την θανάτωση του Άβελ απο τον Κάιν μένει μονάχα ένας απόγονος των πρωτόπλαστων.

Τι μας διδάσκει λοιπόν η Σοφία της Αγίας Γραφής ως προς την απαρχή δημιουργίας του ανθρώπινου γένους?

Επίσης, η Αγία Γραφή μας πληροφορεί ότι ο Αδάμ και η Εύα δεν κάνανε ξανά άλλα παιδιά. Οπότε, μας μένει μονάχα ο Κάιν για να στηρίξει στους ώμους του την δημιουργία ολάκερου του ανθρώπινου πληθυσμού. Με ποιό θηλυκό άραγε.....

Όμως, η συνέχεια της εσχατολογικής «σοφής» τσουλήθρας είναι ακόμα πιο εξοργιστική: Ο Κάιν τιμωρείται με εξορία για το κακό που έκανε.

Και ας θυμηθούμε λιγάκι καλύτερα το Ιουδαϊκό παραμύθι περί Δημιουργίας.

Ο Κάιν κατα την πορεία της εξορίας του βρίσκει μήπως τίποτα άλλους ανθρώπους?

Και εφόσον συνάντησε και άλλους ανθρώπους, τότε ΤΙ ΣΤΑ ΣΚ..Α ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΙΜΩΡΗΣΕ Ο ΠΑΝΣΟΦΟΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΟΣ ΤΟΥΣ.......ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΥΣ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝΕ ΗΔΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ???

Και αλήθεια, ΠΟΙΟΙ ΗΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ «ΑΛΛΟΙ» ΑΝΘΡΩΠΟΙ, εφόσον όλοι έχουμε μάθει ότι ΟΙ ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΙ είναι ο Αδάμ και η Εύα και κανείς άλλος??

Τελικά, γνωρίζουνε οι ίδιοι οι χριστιανοί τι γράφει η Αγία Γραφή περί δημιουργίας του ανθρώπινου γένους ή απλά έχουνε αναλωθεί και καταναλωθεί απο εξαρτημένους ρασοφόρους και προφήτες της δυστυχίας?

Μια γενική αρχή είναι να μην περιμένεις να σε ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΣ «ΘΕΟΣ», εκτός οπό ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. Μη αφήνεις ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΘΕΟ, διότι θα βρεθείς είτε στο δρόμο είτε να βλέπεις ανάποδα τα ρεπανάκια.

Πάρτε για παράδειγμα την εκκλησία ή τους παπάδες όταν αρρωστήσουνε.

Ωστόσο, ας μας διαφωτίσουνε οι φωστήρες, πόθεν λοιπόν η προέλευση σας/μας κύριοι?


link για το πρώτο μέρος
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10460
Edited by - IndustrialAngel on 15/04/2010 22:07:20

Edited by - IndustrialAngel on 15/04/2010 22:24:32

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2010, 22:05:45  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν έγραψα περισσότερα στο πρώτο ποστ από σεβασμό στον αρχικό θεματοθέτη.

Είχανε τεθεί ερωτήματα περί του τι είναι φυσικό φαινόμενο και τι θαύμα.

Επίσης θα ήθελα μια απάντηση στο γιατί ο Θεός (αν σχεδιάζει τα έμβια όντα και δε δημιουργεί μέσω της εξέλιξης) κάνει τέτοια προφανή λάθη σχεδιασμού όπως αυτά
http://www.freewebs.com/oolon/SMOGGM.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2010, 22:23:27  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε άγγελε νομίζω ότι θα πρέπει να βάλεις και το λινκ του πρώτου μέρους, έτσι ώστε να είναι εύκολη η πρόσβαση εκεί.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2010, 22:25:58  Εμφάνιση Προφίλ
Έγινε και αυτό φίλε γιάπετ,έχεις δίκιο για λόγους πληρότητας βάζω το λίνκ


Σε καμία περίπτωση δε θέλω να καπαρώσω την ιδέα του Schwabe να ανοίξει ένα τέτοιο θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 22:01:06  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Καλέ μου Γιάπετ, πάλι στριμώχτηκες στη γωνία κι άρχισες κακιούλες;
Ρε φίλε,ποιόν άλλο θεό μπορείς να βάλεις απέναντι στον Θεό;Κανείς δεν μπορεί να σταθει απέναντι του, όπως δειχνει κι η ιστορία...


Καλά, καλά....

Αυτό με την... ιστορία, τι ήταν πάλι;;;

Πότε η ιστορία κατέδειξε ότι ο γιαχβέ είναι ο θεός και κανείς άλλος δεν μπορεί να σταθεί απέναντί του;;;

Μην αρχίσεις για τίποτε περιτμήσεις και τέτοια, σε ρωτάω κάτι που είναι απλοϊκά συγκεκριμένο.

Πού έχεις διαβάσει εκτός βίβλου (αφού μιλάς για ιστορία), ότι ο γιαχβέ είναι ο μοναδικός θεός, ο ποιητής των πάντων κλπ. κλπ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 22:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πονηρούλη Γιάπετ..
Μου φαίνεται, ότι ...θέλεις να με ακούς να το λέω, κατά το σχετικό σλόγκαν...
Δεν είπαμε,ρε φίλε Γιάννη,ότι όποιος μένει,νικάει;Τι θρησκεία έχουμε;...Ποιός Θεός έμεινε; Όσο για ποιητής των πάντων, απο ότι ξέρω, οι υπολοιποι, .....υποψήφιοι,δεν δήλωσαν ποτέ ποιητές του παντος, αλλά επιμέρους τμημάτων του και υποκείμενοι των νόμων Του...
Μόνον Αυτός, δεν έχει θεό που ατενίζει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 22:59:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

τρεχα....

quote:
Καλέ μου Γιάπετ, πάλι στριμώχτηκες στη γωνία κι άρχισες κακιούλες;
Ρε φίλε,ποιόν άλλο θεό μπορείς να βάλεις απέναντι στον Θεό;Κανείς δεν μπορεί να σταθει απέναντι του, όπως δειχνει κι η ιστορία...


Καλά, καλά....

Αυτό με την... ιστορία, τι ήταν πάλι;;;

Πότε η ιστορία κατέδειξε ότι ο γιαχβέ είναι ο θεός και κανείς άλλος δεν μπορεί να σταθεί απέναντί του;;;

Μην αρχίσεις για τίποτε περιτμήσεις και τέτοια, σε ρωτάω κάτι που είναι απλοϊκά συγκεκριμένο.

Πού έχεις διαβάσει εκτός βίβλου (αφού μιλάς για ιστορία), ότι ο γιαχβέ είναι ο μοναδικός θεός, ο ποιητής των πάντων κλπ. κλπ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Εξ'οσων γνωρίζω..Κίνα , Ιαπωνία , Ινδία , Αίγυπτος , Ασία , Μεγάλο μέρος της Αφρικής ακόμα και της Ευρώπης και της Αμερικής βεβαίως , δεν ασπάζονται τον θεό των Χριστιανών , ούτε και τον Γιοσσούα...

Πώς λοιπόν αναφέρεται ως η πρώτη θρησκεία , ο χριστιανισμός???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 23:02:00  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι, να σου πω ποιος έμεινε, τρέχα. Ο δικός μου Θεός, του 98%, ο δικός σου είναι στο 0.04% δηλαδή μαζεύει λιγότερο κόσμο και από το Βεργή...Γιατί δεν απαρνιέσαι το Παλαιό Ημερολόγιο να έρθεις με εμάς τους νικητές;

Είναι γελοία η συζήτηση αυτή αλλά αν στραφείς εκεί θα ταπωθείς οπότε άστο, ασχοήσου με αυτό που ρώτησα στην αρχή.

Τι είναι θαύμα, τι είναι φυσικό φαινόμενο και ποια η συνεισφορά του Θεού στο δεύτερο. ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 23:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Τα παιδιά μου ,εγώ, δυο δυο, χωρις να τους ρωτάς, απαντάνε, απο καθαρό ενδιαφέρον...
Έτσι μαθαινουν, γλυστρωντας και πέφτοντας ....
Εαρινέ μου, διάβασε και πιο πρίν, τι λέμε....
Μιλούσαμε ξέρεις,για την δύση, αν δεν σε χαλάει ...πολύ....
Εκεί,εδώ δλδ, ο Ιησούς, βασιλεύει....
Βιομηχανικέ μου, σ έπιασε πλαι κρίση ταυότητας, μου φαινεται....Λέγαμε, ότι εκτός της ελλάδας, περι πίστεως,ολες οι άλλες ορθόδοξες χώρες, είναι με το παλιό....Πως θα γίνει να μην λές τέτοιες κοτσάνες;
Και θες να μιλήσουμε και για θαυματα;Ξέρεις τι ειναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 23:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Φίλε sesotris, μα ξέρεις ότι για τη θέληση και τη δύναμη του Θεού, θα σου μιλησω, γι αυτό το αποκλείεις....

Αν ήταν έτσι φίλε trexagireve θα μιλούσαν και οι κωφάλαλοι , οι οποίοι αποδεδειγμένα δεν έχουν πρόβλημα ομιλίας , δεν μιλούν όμως γιατί έχουν πρόβλημα ακοής , και επειδή δεν έχουν ακούσματα δεν αναπτύσσουν και λεξιλόγιο .
quote:
trexagireve
Αλλά, φίλε, εγώ τέτοιο Θεό πιστεύω, με τοση δύναμη,οι άλλοι, είναι για καλάματα...Ούτε τι καιρό έχει αύριο,δεν ξερουν...Τι να κανουμε, να τον απαρνηθω, για να δειχνει λογικός ένας κατώτερος Του θεός;

Ακριβώς τα ίδια επιχειρήματα έχουν και οι πιστοί των άλλων θρησκειών για τον δικό σου Θεό .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 23:23:44  Εμφάνιση Προφίλ
Να το πάμε λοιπόν πάλι , ξανά απο την αρχή και να δούμε -συζητώντας- τι ισχύει και τι όχι...

Κάποιοι φίλοι συνδίκτυοι ασφαλώς τοποθετήθηκαν σε προηγούμενη σελίδα αλλα ας το ξαναδούμε το θέμα...

Εικάζεται λοιπόν απο μερικούς ότι ο άνθρωπος αποτελεί δημιουργία του θεού και ότι τον έπλασε καθ'ομοίωσιν , με αγάπη και πως αυτός είναι ο μόνος δημιουργός...οκ λοιπόν , ας το δεχθούμε !

Εφόσον λοιπόν αποτελεί αποκλειστικό δημιούργημα του θεού , τότε δεν μένει παρά να υποθέσουμε , ότι όλες οι λειτουργίες του .. ΟΛΕΣ..είναι αναπόφευκτες και καταστατικού τύπου ... όλες , και οι καλές και οι κακές και πως όλα όσα αναβλύζουν απο το "είναι" του αποτελούν έργο του θεού!

Αλλα και η χαρτογράφηση του εγκεφάλου του και ο τρόπος που σκέπτεται και όλα τα συναισθήματα αποτελούν έργο του θεού , που είχε και την υψηλή επιστασία αλλα και αποκλειστικότητα της δημιουργίας του...

Θα μπορούσε λοιπόν ο άνθρωπος να υπερβεί την φύση του , τον ίδιο το θεό και να αλλάξει λειτουργίες και χαρτογράφηση ή υπερβεί την δύναμη των δημιουργιών του θεού και που τον δημιούργησε???

Και το "κακό και καταστροφικό μέρος του" , αν δεν το δημιούργησε ο "θεός" και αυτό διότι μόνο τα καλά του εισήγαγε...αλήθεια ποιός τα δημιούργησε???

Νοιώθει τυχαία ας πούμε ο κάθε άνθρωπος την οργή και το μίσος ... το φθόνο και την αδυναμία , δηλαδή μπορούμε να πούμε ότι:"Αυτά τα ποταπά και μίζερα ή καταστροφικά συναισθήματα δεν υπήρχαν και ΔΕΝ τα δημιούργησε ο ίδιος (Θεός)???

Διότι για να τα βιώσει ο άνθρωπος θα πρέπει και ο μηχανισμός αλλα και αυτό καθ'εαυτό το συναίσθημα να υφίσταται εντός του , έστω και εν δυνάμει..μπορούμε λοιπόν να υποθέσουμε εκ του ασφαλούς , ότι ο δημιουργός δημιούργησε και το όμορφο και το άσχημο εντός του!

Τι γνώμη έχετε επ'αυτού???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 23:38:45  Εμφάνιση Προφίλ
Τρέχα πλάκα κάνεις; Στην Ελλάδα δε ζούμε; Εδώ λοιπόν ΧΑΣΑΤΕ! 98-0,04 τα γκολ, τρύπησε το τέρμα, βαρέθηκε ο τερματοφύλακας να μαζεύει τη μπάλα από τα δίχτυα!

Εξάλλου, εσείς δε σχετίζεστε ούτε με τους άλλους χριστιανούς που ακολουθάνε το ίδιο ημερολόγιο με εσάς. Τους θεωρείτε μολυσμένους από την επαφή τους με εμάς τους πουλημένους και τους καθολικούς. Ούτε το πατριαρχείο της Ρωσίας μνημονεύετε, ούτε των Ιεροσολύμων είστε σχισματικοί, με δικιά σας σύνοδο. Άρα ούτε αυτοί έχουν την ίδια θρησκεία με εσένα. Εκτός αν η πληροφόρηση μου είναι λάθος...


Ξαναλέω το ερώτημα ισχύει... Τι είναι θαύμα , τι φυσικό φαινόμενο και ποια η συνεισφορά του Θεού στο δεύτερο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 23:42:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ναι, να σου πω ποιος έμεινε, τρέχα. Ο δικός μου Θεός, του 98%, ο δικός σου είναι στο 0.04% δηλαδή μαζεύει λιγότερο κόσμο και από το Βεργή...Γιατί δεν απαρνιέσαι το Παλαιό Ημερολόγιο να έρθεις με εμάς τους νικητές;

Είναι γελοία η συζήτηση αυτή αλλά αν στραφείς εκεί θα ταπωθείς οπότε άστο, ασχοήσου με αυτό που ρώτησα στην αρχή.

Τι είναι θαύμα, τι είναι φυσικό φαινόμενο και ποια η συνεισφορά του Θεού στο δεύτερο. ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ


Ότι δεν μπορεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος να ερμηνεύσει -απο καταβολής του- εθεωρείτο ανώτερο και αποδιδόταν σε δυνάμεις πέρα απο τις δικές του ... και θεο-ποιείτο , έτσι θεωρείται θαύμα , απλά πράματα!

Θαύματα θα δείς σε όλες τις θρησκείες και απ'ολους του θεούς...έχεις καμμιά αντίρρηση φίλε μου???


Πιστεύει εστω και ένας ότι οι υπόλοιποι θεοί των ανθρώπων δεν είναι θαυματουργοί...και μάλιστα κατα τον ίδιο τρόπο ή και καλύτερο???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 23:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου sesostris,δεν σε καταλαβαινω..Πως γινεται και ειναι κι οι άλλοι θεοί, διχως νομοτέλεια,ίσοι με τον μόνο Θεό;Δεν υποακούνε στον χρόνο,στα πάθη,στις επιθυμίες τους;
Ο δικός μου όχι..Δεν είναι καλύτερος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 00:08:02  Εμφάνιση Προφίλ
Μπορεί να είναι καλύτερος ρε τρέχα αλλά δε μαζεύει κόσμο. Να βάλετε κανά καλό κράχτη απέξω. Ρε είναι αστεία η συζήτηση, όχι μόνο ταπώνεσαι γίνεσαι και ρεζίλι

Για να πούμε και κάποια απλά πράγματα περί θρησκειολογίας, σχεδόν όλες οι θρησκείες στηρίζονται σε κάποια θεμελιώδη θαύματα πχ η δικιά μας στην ενανθρώπιση του Θεού και στην Ανάσταση αλλά και πολυάριθμα άλλα δευτερεύοντα. Μια ματιά στη wiki θα μας πείσει όλους πιστεύω

http://en.wikipedia.org/wiki/Miracle

Η ιδέα της παντοδύναμης θεότητας αρνείται αυτονόητα την υπακοή αυτής σε κάποια νομοτέλεια... Κατά βούληση η θεότητα παραβιάζει τους φυσικούς νόμους...

Τελικά όμως τι είναι θαύμα...;

Εαρινέ,
Είχα γράψει παλαιότερα ότι αυτό γινόταν την αρχή της ύπαρξης του ανθρώπου ώσπου οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι αναζήτησαν το αίτιο με βάση το αιτιατό. Χρησιμοποίησαν τη λογική για να ερμηνέψουνε τα φαινόμενα. Σε αυτην την τρομερή ιδέα ήρθε να προστεθεί το πείραμα της σύγχρονης επιστήμης για να μας βοηθήσει να εξακριβώνουμε την αλήθεια. Δεν καταλαβαίνω ποιος νοσηρός θρησκόληπτος νους θέλει να εκπαραθυρώσει 2500 χρόνια υγιούς σκέψης για να τα αντικαταστήσει με τη θεοκρατία...

Δεν είναι ο δημιουργισμός μια καινούρια ιδέα, είναι η παλιά σάπια θεωρία που ο Δαρβίνος και οι μετέπειτα επιστήμονες ανέτρεψαν με την εξέλιξη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 01:28:34  Εμφάνιση Προφίλ
trexa....

quote:
Όσο για ποιητής των πάντων, απο ότι ξέρω, οι υπολοιποι, .....υποψήφιοι,δεν δήλωσαν ποτέ ποιητές του παντος,

Αυτό έγινε επειδή ήταν σοβαροί και όχι σαν το γιαχβέ που, κατά "δήλωσίν του" ήταν ο ποιητής των πάντων.

Ρε τρεχα.... είπε μια παπαριά κάποτε κάποιος, ότι συνάντησε τον δημιουργό, τον βάφτισε κιόλας, το χάψανε οι αμόρφωτοι νομάδες και τον κάνατε θεό;;; Και κάνει και δηλώσεις;;; Και τον πιστεύεις;;;;

Ε, λοιπόν, ψέμματα σας είπε ο γιαχβέ, εγώ είμαι ο ποιητής των πάντων, τώρα που το δήλωσα, ο ίδιος, με πιστεύεις;;;

Ε, λοιπόν


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 09:26:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Ε, λοιπόν, ψέμματα σας είπε ο γιαχβέ, εγώ είμαι ο ποιητής των πάντων, τώρα που το δήλωσα, ο ίδιος, με πιστεύεις;;;

Ε, λοιπόν


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/



Μπάς ρε σύ Γιάπετ και έχεις κρυφές "βλέψεις".....???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 10:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό είναι δικό σου προβλημα Βιομηχανικέ,γιατί εγώ πιστεύω, ότι ο Θεός είναι ένας για όλους, όχι δικός μου δικος σου,που θέλει και θα μας φέρει όλους κοντά Του, αλλά, το δόγμα και η ευπείθια σ αυτό, είναι μια άλλη συζήτηση...
Και φυσικά, δεν κερδίζει κανείς την βασιλεία των ουρανών, με το δόγμα, αλλά με τις πράξεις του...
Όσο για τον Δημιουργό, ώς Θεός, είναι πάνω απο τους νόμους που έφτιαξε..Δεν ξέρω, η λογική σου,δεν το κατανοεί;...
Περι σοβαρότητας, Γιάπετ, τι το ήθελες και το έλεγες;μάλλον ατύχησες.....Ποιός σοβαρός; Μήπως, ο ..πηδηχταράς, ο κουνιστός ή ο φευγάτος;Ρε για σύνελθε, που λές σοβαρούς, τα άλογα τα κυβερνώμενα απο τα πάθη τους....
Τώρα, επι της ουσίας, πρέπει να υπάρχει και Θεός Δημιουργος των παντων,για να ..υπάρχουν τα πάντα, αλλοιώς, δεν έχουμε κόσμο....
Δεν γινεται ...συρραφή ενεργειών ψευτοθεισκων,για να κάνεις ένα σύμπαν..Δεν ειναι ρούχο.....
Θέλεις έναν, που το έφτιαξε, όλο, εξ αρχής...
Ο Θεός το λέει κι οι άλλοι, ειλικρινείς, δεν το αρνούνται, το λέει και η θεόγονία του Ησίοδου, ότι υπάρχει ο ανώτερος Θεός, όπως και οι παλιότερες ελληνικές θρησκευτικές δοξασίες, πριν το λαικό 12θεό, που μιλούσαν για ένα Θεό...
Δεν ήξερες, δεν ρώταγες;...
Εκτός αν το θέμα και για σενα, είναι η ....αποκλειστικότητα του Θεού, στο...εμποριο της πιστης ,που επίσης, διεκδικείς,ώς να είναι αποκλειστικό προνόμιο μερικών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 13:34:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ά ρε τρέχα όταν ο Θεός μοίραζε μυαλά εσύ άκουσες κιλά και ζήτησες λίγα για να είσαι φιτ...

quote:
Όσο για τον Δημιουργό, ώς Θεός, είναι πάνω απο τους νόμους που έφτιαξε..Δεν ξέρω, η λογική σου,δεν το κατανοεί;


Βεβαίως και ισχύει αυτό,αλλά αυτό δεν απαντάει στο ερώτημα που έθεσα. Εσύ μου παίζεις την κασέτα της κατήχησης που σου έχουν αποθηκεύσει, μαθητούδι. Σκέψου λίγο παραπάνω. Διαχώρισε μου το φυσικό φαινόμενο από το θαύμα και πες μου ποιος είναι ο "καταλύτης" για να συντελεστεί το θαύμα; Συμβαίνει στον οποιοδήποτε το θαύμα; Μπορεί να συμβεί και σε ένα ζώο;

Ας αφήσουμε την προέλευση της ζωής και ας ασχοληθούμε με την ύπαρξη της κάθε μέρα. Ποια θαύματα διαπιστώνεις να συμβαίνουν;

quote:
Θέλεις έναν, που το έφτιαξε, όλο, εξ αρχής

Σόφισμα, δεν ισχύει αυτό σε όλες τις θρησκείες. Οι ανατολικές για παράδειγμα μιλάνε για Θεούς αλλά θεωρούν τον κόσμο αυθύπαρκτο. Μάλιστα σε πολλές από αυτές οι Θεοί γεννιούνται στον κόσμο, ακόμα και από ανθρώπους (βλ Βούδας) αυτό το στοιχείο υπάρχει και στη Χριστιανική με το Χριστό να γεννιέται από την Παναγία.

Αυτό περί Θεού που τα φτιάχνει όλα είναι χαρακτηριστικό στις "εξ Ιουδαίας" ερχόμενες θρησκείες. Δηλαδή, τους Εβραίους, τους Χριστιανούς και τους Μουσουλμάνους...

Τράβα μάθε πρώτα τι λέει η κάθε θρησκεία και άσε κατά μέρος τα σοφίσματα και τις "αρχές" της πλάκας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 15:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βιομηχανικέ,εκτός απο αρλούμπες, συνεχίζεις να μη λές τίποτε...Θέσεις,ωρέ, δικές σου,έχεις;Πες εσύ,άσε τι λέω εγώ, εσύ τι λές, η επιστήμη,σου,γ@@@το,τι λέει;...Ασε τι λέω εγώ και πως το βλέπεις εσύ..
Πές τις θέσεις σου, μπας και κάνουμε κανέναν διάλογο και μαζί σου καμιά φορά...
Ξεκόλα πια..Εκτός κι αν δεν έχεις θέσεις κι απλά θέλεις να διαφοροποιείσαι απο μένα...
touching.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 16:36:49  Εμφάνιση Προφίλ
Εαρινός


quote:
Μπάς ρε σύ Γιάπετ και έχεις κρυφές "βλέψεις".....???

Γιατί;;;

Ο άλλος πώς τους έπεισε;;;

Αφού θεωρείται απόδειξη το ότι το είπε ο ίδιος, όπως λέει ο τρεχα....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 16:40:27  Εμφάνιση Προφίλ
Ένας εδώ πέρα λέει αρλούμπες και αυτός δεν είμαι εγώ.Είπαμε στη δημοκρατία οι απόψεις και οι θέσεις ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ. Άμα αντέχεις μείνε αλλιώς ξεκουμπίσου και κάνε κηρύγματα στους Νεάτερνταλ που σε παίρνουν στα σοβαρά. Δεν μπορώ να σου απαγορεύσω να μιλάς όσες μπούρδες και να πεις αλλά μπορώ να κάνω σουρωτήρι τις ιδέες και να αποδείξω τα κενά στη σκέψη σου...Αυτή είναι η γλύκα να καταστρέφεις το νοητικό οικοδόμημα αυτού με τον οποίο διαφωνείς. ΜΠΗΚΕΣ στο νόημα σχισματικέ; Μη μου ξαναπείς λοιπόν να μην κριτικάρω τις θέσεις σου.


Προσπαθώ να σου εξηγήσω κάτι, και την εξήγηση θα τη δώσεις εσύ ο ίδιος. Εφαρμόζω τη διαλογική μέθοδο για να σε φέρω εσένα τον ίδιο σε αντίφαση και να σε ξεφτιλίσω, όπως σε ξεφτίλισα και σε έκανα να βγάλεις την πρώτη οικουμενική σύνοδο πλανεμένη.


Ξαναρωτάω. Τι είναι θαύμα, τι φυσικό φαινόμενο, και ποιος ο ρόλος του ανθρώπου και του Θεού στο καθένα;...Μπορεί να συμβεί ένα θαύμα σε ένα ζώο; Επιμένω να ρωτάω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 17:42:18  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Μπορεί να συμβεί ένα θαύμα σε ένα ζώο;

Το ζώο (κάθε ομοιότης με συγκεκριμένα ζώα, είναι συμπτωματική) Θα το... καταλάβει;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 19:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βρε νόυμερο Βιομηχανικέ, σου λέω ότι δεν λές θέσεις και απλά επιτίθεσαι σε μένα,το συνεχιζεις με οτι και να λέμε,είσαι βαρετός και κότα, γιατί απο κοντά δεν θα έλεγες τέτοιες μ@@@κίες, καταλαβες;
Ή θέλεις να αρχισουμε πάλι τις ....ευγένειες;
Λέγε ρε νόυμερο;
Όσο για νοητικό επίπεδο, πρέπει να αποκτήσεις πρωτα για να μπορείς να το δουλέψεις κι αυτό δεν γινεται με την εμπάθεια και τα πάθη που έχεις εσύ...Δεν μπορείς να μιλησεις σοβαρά, σαν γυναικούλα που βριζει ολη την ώρα είσαι....
Κουλαρισε, σου λειπει τίποτε και εισαι έτσι νευρικός;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 20:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
γιαπετ
quote:

trexa....

quote:
Όσο για ποιητής των πάντων, απο ότι ξέρω, οι υπολοιποι, .....υποψήφιοι,δεν δήλωσαν ποτέ ποιητές του παντος,

Αυτό έγινε επειδή ήταν σοβαροί και όχι σαν το γιαχβέ που, κατά "δήλωσίν του" ήταν ο ποιητής των πάντων.



Και τι πειράζει δλδ που είναι ψώνιο ο Θεός τους?


γιαπετ

quote:

Ε, λοιπόν, ψέμματα σας είπε ο γιαχβέ, εγώ είμαι ο ποιητής των πάντων, τώρα που το δήλωσα, ο ίδιος, με πιστεύεις;;;

Ναι καλά, χαζός είναι ο trexa να σε πιστέψει έτσι αμέσως δλδ????
Θα ρωτήσει πρώτα τον πνευματικό του!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 20:27:40  Εμφάνιση Προφίλ
Τρέχαγυρευε

Σιγά ρε γέρο τους τσαμπουκάδες, θα σου πέσει ο καθετήρας κάτω και θα λερώσει το πάτωμα. Το θέμα είναι ότι άλλος είναι αυτός που είναι ΚΟΤΑ και το παίζει παλικάρι αλλά αρνείται συνεχώς να απαντήσει σε ερωτήματα και να υποστηρίξει τις θέσεις του. Αν μια άποψη δεν αντέχει την κριτική και αναιρεί τον εαυτό της λυπάμαι αλλά δεν ισχύει.

Εγώ έχω θέσεις, στοιχεία και αντεπιχειρήματα εσύ έχεις αποψάρες που παπαγαλίζεις από την κατήχηση. Δε με φτάνεις, ούτε εσύ ούτε ο Θεός σου του 0.04%, κατάλαβες;

Θα απαντήσεις τώρα κοτούλα ή θα συνεχίσεις τους λεονταρισμούς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 20:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βρε Βιομηχανικό ανέκδοτο, ληγμένο,45 είμαι και δείχνω 30, όπως μου λένε,τον καθετήρα που έχεις στον εγκέφαλο, βγάλε εσύ, γιατι μας έπηξες στο σ@@τό....
Αχ,εδώ είσαι καλή μου ar_ia; ...Δεν σε είδα, απο την αιθαλομίχλη του ...φουγάρου μας...
Δεν ξέρω, αλήθεια, πιστευετε, ότι καποιος τα έφτιαξε, όλα, ή ότι έγιναν, μαγικά;
Παιδική ώρα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 21:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλοι μου γειά σας
________________-
Εαρινός
Διότι για να τα βιώσει ο άνθρωπος θα πρέπει και ο μηχανισμός αλλα και αυτό καθ'εαυτό το συναίσθημα να υφίσταται εντός του , έστω και εν δυνάμει..μπορούμε λοιπόν να υποθέσουμε εκ του ασφαλούς , ότι ο δημιουργός δημιούργησε και το όμορφο και το άσχημο εντός του!
Τι γνώμη έχετε επ'αυτού???
______________________________________________
Φυσικά και δημιούργησε και τα δύο, μόνο που εμείς κάπως τα έχουμε παρερμηνεύσει.
Και το κάλο και το κακό είναι αποτελέσματα ενεργείας των απλών φυσικών νόμων.
Για τον τομέα που μιλάμε το καλό έπεται όταν οι νόμοι ακολουθούν την απλή πορεία τους χωρίς άλλη παρέμβαση και με ταυτόχρονη ταύτισή τους από εμάς και με εμάς.
Αν εμείς δεν αφήνουμε τους απλούς νόμους να λειτουργήσουν σωστά αλλά τους αλάζουμε την λειτουργία τους και τότε ενεργοποιούνται άλλοι νόμοι που τα αποτελέσματά τους είναι αυτό που λέμε εμείς κακό και άσχημο.
Επομένως δική μας η επιλογή για το καλό ή το κακό και ουσιαστικά εμείς τα προκαλούμε με τις πράξεις μας και τις επιλογές μας.
____________________
IndustrialAngel
Ξαναρωτάω. Τι είναι θαύμα, τι φυσικό φαινόμενο, και ποιος ο ρόλος του ανθρώπου και του Θεού στο καθένα;...
________________________
Φυσικά φαινόμενα είναι κάθε αποτέλεσμα ενέργειας των φυσικών νόμων.
Θαύματα όμως, όπως είναι γνωστό, είναι κάθε αποτέλεσμα που γίνεται και δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε με τους γνωστούς φυσικούς νόμους. Και μάλλον η νοοτροπία μας θέλει την κατάργηση ή την καταστροφή των φυσικών νόμων σ αυτά τα αποτελέσματα-φαινόμενα.
Η αλήθεια όμως είναι ότι έχουμε να κάνουμε με ΑΛΛΟΥΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ.
Η ενεργοποίηση των άλλων νόμων προκαλείται από άλλες αιτίες,
Στην περίπτωση του ανθρώπου πιθανές αιτίες μπορεί να είναι η πίστη που πολλές φορές έχει μεγάλη δύναμη.
Άλλη πιθανή αιτία μπορεί να είναι και η θέληση που με την κατάλληλη εξάσκηση ή και δύναμη μπορεί να επιφέρει τέτοια ενεργοποίηση. Το πώς δουλεύουν όμως αυτά είναι ακόμα άγνωστο.
Άλλη πιθανή αιτία μπορεί να είναι και η παρέμβαση του θεού, αλλά σ αυτήν την περίπτωση μόνον αν το αξίζει και το δικαιούται ο κάθε άνθρωπος, αλλά και εδώ έχουμε την φυσική πορεία της εξελικτικής ανόδου του ανθρώπου που παίρνει ότι δικαιούται.
Άρα ποτέ δεν έχουμε κατάργηση νόμων, αλλά ενεργοποίηση νόμων που ουσιαστικά δεν γνωρίζουμε.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 21:35:59  Εμφάνιση Προφίλ
glinaaea
Δε στρέφομαι σε μια τόσο ματεριαλιστική εξήγηση ακόμα. Σαφώς και αυτή είναι εξίσου πιθανή και ανάγεται και αυτή στο ότι ο Θεός δημιουργεί μέσω των φυσικών νόμων. Εγώ στρέφομαι στην αμιγώς θεολογική, που την έπιασες και αυτή. Η αιτία του θαύματος είναι η πίστη τις περισσότερες φορές, ο καταλύτης του θαύματος είναι ο άνθρωπος ΠΑΝΤΑ. Δεν μπορεί να έχει συμβεί θαύμα σε μία πέτρα ή σε ένα σκύλο. Και λέω ότι εφόσον δεν υπήρχαν άνθρωποι όταν έφτιαχνε ο Θεός τον κόσμο δεν μπορούν να χαρακτηριστούν οι πράξεις του θαύματα... Αυτό προσπαθώ να πω αλλά ο Νεάτερνταλ ο Τρέχα ξέρει ότι θα γίνει ρόμπα και αυτός και οι σχισματικοί χριστέμποροι που του γεμίζουν με ψέμματα το κεφάλι και με βρίζει


Α ρε τρέχα

quote:
Δεν ξέρω, αλήθεια, πιστευετε, ότι καποιος τα έφτιαξε, όλα, ή ότι έγιναν, μαγικά;
Παιδική ώρα....

Ενώ εσείς τα μεγάλα τα παιδιά της έκτης δημοτικού ξέρετε ότι μαγικά φτιάχτηκε από το τίποτα ένας παντοδύναμος Θεός που έφτιαξε τον κόσμο. Ρε τρέχα ΔΕΝ ευσταθεί καμία κοσμογονία πάρτο χαμπάρι αγράμματε και άσε τα επιχειρήματα της πλάκας

quote:
ρε Βιομηχανικό ανέκδοτο, ληγμένο,45 είμαι και δείχνω 30, όπως μου λένε,τον καθετήρα που έχεις στον εγκέφαλο, βγάλε εσύ, γιατι μας έπηξες στο σ@@τό

Ποιοι στο λένε; Οι Νεάτερνταλ που σε παίρνουν στα σοβαρά; Πάντως μπορεί να έχουν δίκιο. Βγάζει νόημα. Ο Θεός σε λυπήθηκε που σου έβαλε όλη τη σαπίλα στον εγκέφαλο και είπε το σώμα σου να μη μοιάζει τόσο σάπιο όσο το μυαλό που κουβαλάει. Δίκαιος ο Θεός, 15 χρόνια νεώτερος δείχνεις και τάφος με σκουλήκια το πνεύμα σου μέσα στο κρανίο

Edited by - IndustrialAngel on 17/04/2010 21:37:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2010, 23:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ο καλός λόγος σου,προφανώς πηγάζει απο την επιστήμη σου...Ο πολιτισμός και η πρόοδος σου...Προτιμώ την εξέλιξη μου σε ενα καλύτερο άνθρωπο,απο ένα κρετίνο παπαγάλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2010, 00:32:29  Εμφάνιση Προφίλ
Μίλησε και ο πολιτισμένος Τρέχα τώρα...χαχαχαχαχα

Πρώτον χρησιμοποιώ ορολογία που χρησιμοποίησε και ο Ιησούς Χριστός, τον ξέρεις; Δεν τραγουδάει σε κάποιο μαγαζί αλλά κάπου πρέπει να τον έχει πάρει το αφτί σου. Κάποιους άλλους, μου διαφεύγει ποιους, τους είχε παρομοιάσει με τάφους...και το γιατί μου διαφεύγει... αλλά μια φωνούλα μέσα μου λέει ότι είσαι ακριβώς σαν και αυτούς...αλλά λίγο πιο βλάκας


Κρετίνος παπαγάλος είσαι εσύ ακριβώς, που παίζεις την κασέτα των απαντήσεων των σχισματικών και καρφώνεσαι γιατί δεν κολάνε με αυτά που σε ρωτάω.

2 σημεία
πρόσεξες τι είπα στον glinaaea; Ότι το θαύμα πάντα συμβαίνει σε άνθρωπο...αυτό καταργεί την ένοια του θαύματος τις πρώτες μέρες της δημιουργίας

Το γεγονός ότι για κάποιες ώρες υπήρξες και εσύ και εγώ και τα παιδιά σου και όλοι οι άνθρωποι και όλα τα ζώα, μονοκύτταροι οργανισμοί ακριβώς σαν αμοιβάδες τι σου λέει; Εξακολουθεί να φαντάζει τόσο ασύλληπτο, απαράδεκτο και ανίερο να σκεπτόμαστε ότι υπάρχει εξέλιξη;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2490234
Maintained by Digital Alchemy