ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 11:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που ειναι ρε παιδια η εκκλησια καθως και ολα τα λεγομενα ελληνορθοδοξα πατριαρχεια να αναλαβουν μια πρωτοβουλια για να βοηθησουν?Φυσικα και δεν ειναι υπευθυνοι για την κριση,ομως θα μπορουσαν να βοηθησουν αναλαμβανοντας την ευθυνη των λειτουργικων τους εξοδων για 2-3 χρονια.Δυστυχως ,εκτος απο την παντελη απουσια σοβαρης πολιτικης ηγεσιας,το ιδιο νανοι ειναι και οι θρησκευτικοι μας ηγετες.Χανουν μια χρυση ευκαιρεια να αποκτησουν ξανα την εμπιστοσυνη του ελληνικου λαου.Αντι για αυτο ,εχουν ως μπροσταρη τον ανθιμο,με τις κοτσανες του,νομιζωντας πως κανει καλο στην εκκλησια.Δεν μπορουν να καταλαβουν ,οτι κατι τετοιοι ιεραρχες,λειτουργουν ως βουτυρο στο ψωμι των ψευτοκουλτουριαρηδων,που περιμενουν στη γωνια?
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 12:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχάς , γειά σου φίλε Σκαρτάδε..!

Το ερώτημα που αυτομάτως μου ήθε στην σκέψη με το θέμα που ανάρτησες είναι το εξής:

"Δηλαδή λές , ότι -αν κατάλαβα καλά- ότι για την όλη κατάσταση υπ-αίτιοι είμαστε όλοι εκτός απο την εκκλησία"..???

"Την εμπιστοσύνη του Ελληνικού λαού , πως την εννοείς"..???

"Και οι ψευτο-κουλτουριάρηδες πως ορίζονται και ποιοί είναι αυτοί"..???

Σ'ευχαριστώ και θα έχουμε την ευκαιρία να ξανα-ανταλλάξουμε απόψεις..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 15:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο εαρινος

Κατ'αρχάς , γειά σου φίλε Σκαρτάδε..!

Το ερώτημα που αυτομάτως μου ήθε στην σκέψη με το θέμα που ανάρτησες είναι το εξής:

"Δηλαδή λές , ότι -αν κατάλαβα καλά- ότι για την όλη κατάσταση υπ-αίτιοι είμαστε όλοι εκτός απο την εκκλησία"..???

"Την εμπιστοσύνη του Ελληνικού λαού , πως την εννοείς"..???

"Και οι ψευτο-κουλτουριάρηδες πως ορίζονται και ποιοί είναι αυτοί"..???

Σ'ευχαριστώ και θα έχουμε την ευκαιρία να ξανα-ανταλλάξουμε απόψεις.."

soul"

Να σε χαιρετισω και εγω με τη σειρα μου φιλε εαρινε.


1ον.Πολυ καλα καταλαβες οτι φταιμε ολοι μας για αυτα που γινονται.Εμεις δεν ψηφιζουμε τοσα χρονια αυτους που μας κυβερνανε?Εμεις δεν ειμαστε που μπροστα στη βολεψια μας,καταργησαμε καθε εννοια αξιοκρατιας?Εμεις δεν ειμαστε που οταν βολευτηκαμε στο δημοσιο ζητουσαμε φακελακι για να κανουμε απλα τη δουλεια μας?Εμεις δεν ειμαστε που τρεχαμε να βρουμε ακρη να παρουμε αντιστασιακη συνταξη ,ενω ειμασταν γεννηθεις του 1945?Εμεις δεν ειμαστε αυτοι που ενω ειμαστε οδηγοι ταξι,παιρνουμε συνταξη τυφλου?Εμεις δεν ειμαστε που παιρνουμε 30000 συνταξεις νεκρων συγγενων μας?Εμεις δεν ειμαστε που με την πρωτη ευκαιρεια φοροδιαφευγουμε?Εμεις δεν ειμαστε που απο την αισχροκερδεια μας ισοτιμησαμε τις 50 δραχμες με πενηντα λεπτα,και τις 100 δραχμες με ενα ευρω ,μεσα σε μια νυχτα?Εμεις δεν ειμαστε που δεν απαιτουμε δημευση περιουσιων εδω και τωρα?Ο καταλογος δεν εχει τελειωμο φιλε μου....

2ον.Ειτε το θελουμε ειτε οχι,αυτη τη στιγμη η εκκλησια αποτελει ενα τεραστιο θεσμο στο ελληνικο γιγνεσθαι.Ειναι χρυση ευκαιρεια για αυτην να μπει μπροσταρης και στην καθαρση,αφου ξεκινησει πρωτα απο τους κολπους της,και να διαθεσει ενα κομματι απο την τεραστεια περιουσια της ,εθελοντικα,ωστε να ανακουφισει τουλαχιστον αυτους που ζουν κατω απο τα ορια της φτωχειας.Αν τα εκανε αυτα,οσον αφορα το ατομο μου,θα κερδιζε το σεβασμο και την εμπιστοσυνη μου.Για εσενα δεν θα ισχυε κατι τετοιο?Ασχετο με τις θρησκευτικες προτιμησεις του καθενος...Αντι για αυτο ,εχει ξαμολησει τον ανθιμο να λεει κατω τα χερια απο την εκκλησια.....Δηλαδη να κανει ακριβως αυτο που θελουν οι εχθροι της.Μα τοσο τυφλοι ειναι που δεν καταλαβαινουν ,πως αυτος παιζει το παιχνιδι αυτων που θελουν να χασει η εκκλησια το λαικο της ερεισμα?


3ον.Ως ψευτοκουλτουριαρηδες φιλε μου,οριζω την πιο σιχαμενη νεοελληνικη ταξη.Τους αριστερους,η μαλλον αριστεριστες,με δεξια τσεπη.Ειναι ψευτο γιατι ακριβως αυτα που λενε με αυτα που κανουν ,απεχουν ετη φωτος.Ανταλαξαν το οποιο προτερημα τους με εκατομμυρια ευρω,αποθεωνοντας το καπιταλιστικο συστημα που δηθεν πολεμανε.Ολοι αυτοι φιλε μου αν το παρατηρησεις,ειναι και οι μεγαλυτεροι κυνηγοι της εκκλησιας...Στην ουσια δηλαδη,μας εχουν βαλει στη μεση,οι εκατομμυριουχοι εκκλησιαστικοι,με τους εκατομμυριουους αριστεριστες και μας πουλανε το παραμυθι τους.....Φυσικα για να μπει το χερι στη τζεπη,ουτε λογος......μονο παραμυθιασμα και ευκολογια....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 16:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε skartados, έχω την εντύπωση ότι αυτά που γράφεις είναι απλουστευμένα και επιφανειακά.

Δεν φτάνουν κάποιοι επιλεκτικοί αφορισμοί για να "ψηλαφιστούν" αίτια που προκάλεσαν φαινόμενα σαν αυτά που περιγράφεις.

Τα όσα, σωστά, λες για τις ενέργειες των απλών ανθρώπων, εμπίπτουν στον κανόνα αίτιου και αιτιατού.

Οι πολιτικοί και μάλιστα αυτοί που εναλλάσσονται στην εξουσία δημιούργησαν τέτοιες συνθήκες, ως εφαλτήριο της δικής τους ευημερίας, εφησυχασμού και για να στρουθοκαμηλίζουν.

Άλλωστε τα κίνητρα παίζουν ρόλο ακόμη και στα πιο μεγάλα εγκλήματα και ο λαός είχε ως κίνητρο, γι' αυτό που έκανε, την επιβίωση (πλην κάποιων εξαιρέσεων) και όχι τον πλουτισμό, σε αντίθεση με τους πολιτικούς.

Η απαίτηση του κράτους για συνετούς πολίτες θα πρέπει να στηρίζεται στην οργάνωση αυτού του κράτους απ' τους εκάστοτε κυβερνώντες και δεν είναι εφικτό να είναι προϊόν μονομερούς ηθικής.

Ο λαός, πάντα, ήταν θύμα μιας ενορχηστρωμένης προσπάθειας εγκλωβισμού του σε ένα σύστημα που αναπαράγει όχι μόνο τέτοιου είδους φαινόμενα, αλλά και την αίσθηση έλλειψης της δυνατότητας επιλογής των ταγών του...

Στην πολιτική, αυτό που βλέπουμε είναι η κορυφή του παγόβουνου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 19:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


1ον.Πολυ καλα καταλαβες οτι φταιμε ολοι μας για αυτα που γινονται.Εμεις δεν ψηφιζουμε τοσα χρονια αυτους που μας κυβερνανε?Εμεις δεν ειμαστε που μπροστα στη βολεψια μας,καταργησαμε καθε εννοια αξιοκρατιας?Εμεις δεν ειμαστε που οταν βολευτηκαμε στο δημοσιο ζητουσαμε φακελακι για να κανουμε απλα τη δουλεια μας?Εμεις δεν ειμαστε που τρεχαμε να βρουμε ακρη να παρουμε αντιστασιακη συνταξη ,ενω ειμασταν γεννηθεις του 1945?Εμεις δεν ειμαστε αυτοι που ενω ειμαστε οδηγοι ταξι,παιρνουμε συνταξη τυφλου?Εμεις δεν ειμαστε που παιρνουμε 30000 συνταξεις νεκρων συγγενων μας?Εμεις δεν ειμαστε που με την πρωτη ευκαιρεια φοροδιαφευγουμε?Εμεις δεν ειμαστε που απο την αισχροκερδεια μας ισοτιμησαμε τις 50 δραχμες με πενηντα λεπτα,και τις 100 δραχμες με ενα ευρω ,μεσα σε μια νυχτα?Εμεις δεν ειμαστε που δεν απαιτουμε δημευση περιουσιων εδω και τωρα?Ο καταλογος δεν εχει τελειωμο φιλε μου....

2ον.Ειτε το θελουμε ειτε οχι,αυτη τη στιγμη η εκκλησια αποτελει ενα τεραστιο θεσμο στο ελληνικο γιγνεσθαι.Ειναι χρυση ευκαιρεια για αυτην να μπει μπροσταρης και στην καθαρση,αφου ξεκινησει πρωτα απο τους κολπους της,και να διαθεσει ενα κομματι απο την τεραστεια περιουσια της ,εθελοντικα,ωστε να ανακουφισει τουλαχιστον αυτους που ζουν κατω απο τα ορια της φτωχειας.Αν τα εκανε αυτα,οσον αφορα το ατομο μου,θα κερδιζε το σεβασμο και την εμπιστοσυνη μου.Για εσενα δεν θα ισχυε κατι τετοιο?Ασχετο με τις θρησκευτικες προτιμησεις του καθενος...Αντι για αυτο ,εχει ξαμολησει τον ανθιμο να λεει κατω τα χερια απο την εκκλησια.....Δηλαδη να κανει ακριβως αυτο που θελουν οι εχθροι της.Μα τοσο τυφλοι ειναι που δεν καταλαβαινουν ,πως αυτος παιζει το παιχνιδι αυτων που θελουν να χασει η εκκλησια το λαικο της ερεισμα?


3ον.Ως ψευτοκουλτουριαρηδες φιλε μου,οριζω την πιο σιχαμενη νεοελληνικη ταξη.Τους αριστερους,η μαλλον αριστεριστες,με δεξια τσεπη.Ειναι ψευτο γιατι ακριβως αυτα που λενε με αυτα που κανουν ,απεχουν ετη φωτος.Ανταλαξαν το οποιο προτερημα τους με εκατομμυρια ευρω,αποθεωνοντας το καπιταλιστικο συστημα που δηθεν πολεμανε.Ολοι αυτοι φιλε μου αν το παρατηρησεις,ειναι και οι μεγαλυτεροι κυνηγοι της εκκλησιας...Στην ουσια δηλαδη,μας εχουν βαλει στη μεση,οι εκατομμυριουχοι εκκλησιαστικοι,με τους εκατομμυριουους αριστεριστες και μας πουλανε το παραμυθι τους.....Φυσικα για να μπει το χερι στη τζεπη,ουτε λογος......μονο παραμυθιασμα και ευκολογια....


Aντιλαμβάνομαι την οργή σου φίλε μου και μπορώ να πώ , ότι σχεδόν όλοι οι Έλληνες κάπως έτσι αισθάνονται..!

Είχα πεί πριν περίπου ένα χρόνο -αν δεν κάνω λάθος κατα τις πρώτες ημέρες που είχα εγγραφεί στο φόρουμ..- ότι κανενα στοιχείο δεν υπάρχει και το οποίο να θεμελίωνε μια άποψη διαφορετική απ'οσα ήλθαν -και θα έλθουν...- και αυτό διότι , ο μέσος Έλληνας νοηματοδοτείται και εκπαιδεύεται βάσει νοοτροπιων - αρχών και αξιών του χθές και που απαντούσαν στο "προχθές"...

Η νέα εποχή -καλή ή κακή ...αδιάφορο και είναι άλλο θέμα προς συζήτηση- έφερε μαζί της και νεα δεδομμένα , νέες προκλήσεις και νέα "μηνύματα" , οι αναγνώστες των οποίων δεν υπήρξαν -έχω την αίσθηση- στην χώρα μας και αναφέρομαι στην πολιτεία και στο γενικότερο πολιτι-οικονομικό σύστημα...για την εκκλησία άστο , εκει έχει χαθεί η μπάλλα απο καιρό...!

Κάθε κράτος δεν είναι -δεν θα έπρεπε...τουλάχιστον- να διακατέχεται απο την συλλογική ψυχή του "μπουλουκιού.." αλλα απο την συλλογική ψυχή ενός κοινού καλού...που θα διασφάλιζε - διασφαλίζει το τουλάχιστον "απαιτούμενο" για όλα τα μέλη του και αυτο βέβαια δεν μπορεί να ορισθεί απο κάθε έναν ξεχωριστά -πολίτη-, αλλα απο μια "εμπνευσμένη πολιτεία"...!

Ποιά πολιτεία όμως φίλε μου???

Μια πολιτεία που απαρτίζεται και συγκροτείται απο φαεινά πνεύματα , εκπαιδευθέντα και νοηματοδοτηθέντα απο τα πέραν του Ατλαντικού Πανεπιστήμια και που αντέγραψαν -ουσιαστικά κόπιες εργασιών- και ήλθαν μετέπειτα εδώ για να εξασκηθούν εφαρμόζοντάς τες...???

Στου "κασίδι" το κεφάλι ???

Μιλάς για τους αριστερούς .... θα σου πώ αυτό φίλε μου και με πολύ καλή διάθεση:"Προσωπικά δεν είμαι αριστερός ... αλλα οφείλω να ομολογήσω , ότι σ'αυτόν τον χώρο υπάρχουν πολύ μορφωμένοι και καλλιεργημένοι άνθρωποι και τα δείγματα είναι πολλά , όλοι γνωρίζουμε για ποιούς μιλάω και την προσφορά τους σε τούτο τον τόπο".

Απο την άλλη μεριά , οφείλω επίσης να αναγνωρίσω , ότι και εκεί -εννοώ και στους άλλους χώρους- υπάρχουν εξαίρετοι άνθρωποι-θέλω να πιστεύω- και δεν εννοώ πολιτικοί ασφαλώς..ακαδημαϊκοί κλπ!

Πολιτικοί με ανάστημα και διαμετρήματος οικουμενικού πλέον δεν υπάρχουν και αυτό αποδεικνυεται καθημερινά και μέλλεται -το απεύχομαι- να αποδειχθεί και με οδυνηρότερο τρόπο!

Θεσμοί , αρχές , παιδεία και οτιδήποτε νοηματοδοτεί την κοινωνία μας ...βρίσκεται σε παρακμή -εδώ και χρόνια- και αυτό δεν πρόκειται ποτέ , να δημιουργήσει τις συνθηκες εκεινες που χρειάζονται για μιά αλλαγή του αντιληπτικού μας περιεχομένου .... οπότε , ας απολαύσουμε τα προϊόντα των όσων κτίσαμε και καλλιεργήσαμε...εμείς τα δημιουργήσαμε και -απ'οτι βλέπω- συνεχίζουμε να δημιουργούμε!

Αυτό το "στα βαθειά , αναγκαστικά θα μάθουμε να κολυμπάμε" δεν ισχύει...πνιγήκαμε , διότι υπερτιμήσαμε τις δυνατοτητες μας...!

Δεν πάς να παίξεις στην Σούπερ Λίγκα φίλε μου με ποδοσφαιριστές και προπονητές τύπου "παράγκας"...δεν πάς!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 23:16:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε εαρινε ,ποιος μιλησε γενικα για αριστερους?Βεβαιως υπαρχουν πολοι σπουδαιοι ανθρωποι σε αυτο το χωρο.Μερικοι απο αυτους ,θα μπορουσαν να εχουν γινει εκαμμυριουχοι,αλλα λογω ιδεολογιας,εχουν αναγει αυτη τους την ικανοτητα,σε κοινωνικη προσφορα.Εχω γνωρισει προσωπικα στον ιατρικο χωρο,τετοιες περιπτωσεις ,που φυσικα για τους υπολοιπους θεωρουνται μαλακες....Εγω μιλησα για την σιχαμενη καστα των δισεκατομμυριουχων αριστεριστων....Και στην εκκλησια υπαρχουν σπουδαιοι ανθρωποι,αλλα και αυτοι ειναι μικρη μειοψηφια.Αυτες οι δυο φαρες μοιαζουν ομως πολυ.Μονο θεωρια,οταν ερχεται η ωρα των πραξεων,πουθεναδες......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 23:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε γιαπετ,η ευθυνη του λαου μας ειναι τεραστια για την κριση.Ακομα και οι πολιτικοι που μας κυβερνανε μας αξιζουν,αφου αλλωστε εμεις τους διαλεξαμε.Εχουμε γινει ατολμοι μεχρι αηδιας.....Ολα τα αλλα ειναι για να χαιδευουμε αυτια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 00:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί σου φαίνεται παράξενο Σκαρτάδε που η εκκλησία απουσιάζει, αλλά και το ότι κοιτάζει αποκλειστικά την πάρτη της..

Εξουσία δεν είναι και αυτή και η εκκλησία το μόνο που δίδασκε στους λαούς εδώ και «χιλιάδες χρόνια» είναι να "γυρίζουν και το άλλο μάγουλο" αυτό κάνει και τώρα, μας μαθαίνει πως να γυρίσουμε και το άλλο μάγουλο…

Πάντως δεν χρειάζεται να ανησυχούμε, γιατί όπως δήλωσε και ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος θα έχουμε βοήθεια από την εκκλησία στην κρίση… ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ…


Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος: «Στη θεωρία όλα είναι ωραία, κύριοι της Πολιτείας»

«Είναι ανάγκη να συσπειρωθούμε. Γνήσια πίστη, γνήσια λατρεία, γνήσια πρακτική. Ορθοδοξία χωρίς ορθοπραξία δεν υπάρχει. Αυτά είναι φιλοσοφήματα των φυγόπονων, για να γράφουν, να δημοσιεύουν, να έχουν να λένε για να αποφύγουν τις ευθύνες που τους αναλογούν», ανέφερε ακολούθως ο Αρχιεπίσκοπος. «Ήρθε η ώρα οι Έλληνες να αφήσουμε τις φαντασιώσεις. Να γίνουμε ρεαλιστές, να βάλουμε τον δάκτυλο εις τον τύπο των ήλων. Κάθε ημέρα ακούμε για την κρίση, την κρίση και την κρίση. Η κρίση όμως – προσέθεσε - δεν είναι στα χρήματα. Είναι πνευματική. Καμμία οικονομική κρίση δε δημιουργείται σε μια οικογένεια δεμένη. Ο δικός μας ρόλος, μέσα και γύρω από τον χώρο της Εκκλησίας, είναι να βοηθήσουμε».

Πύλη Εκκλησιαστικών Ειδήσεων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 01:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς είχε αυτόν στο μυαλό του ο αρχιεπίσκοπος και θέλει να το πετύχει και σ' εμάς....



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 00:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου φαινεται παραξενη η απουσια της εκκλησιας,απλως απο τον καινουριο αρχιεπισκοπο ,περιμενα κατι παραπανω.Δυστυχως ομως εχει μπει και αυτος στο τρυπακι της διατηρησης η και αυξησης της εκκλησιαστικης περιουσιας ,ως αυτοσκοπο.Μαλλον το πρωτο πραγμα που πρεπει να ξερεις για να παρεις καποιο αξιωμα,ειναι οτι η περιουσια ειναι αυτη που καθιστα την εκκλησια δυνατη και διαχρονικη.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 11:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 19:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακομα και οι πολιτικοι που μας κυβερνανε μας αξιζουν,αφου αλλωστε εμεις τους διαλεξαμε.

Γιατι , ειχαμε αλλη επιλογη ...

Ο μητροπολίτης Ιωαννίνων Θεόκλητος, προέδρος της Κεντρικής Υπηρεσίας Οικονομικών της Εκκλησίας της Ελλάδος, λέει : «η επιβολή φόρων θα οδηγήσει τα εκκλησιαστικά πρόσωπα σε κατάσταση χρεοκοπίας». Άλλωστε «δεν υπάρχει πόλεμος ή θεομηνία για να συνεισφέρουμε. Καλούμαστε, αντίθετα, να συνεισφέρουμε για τις ανύπαρκτες οικονομικές πολιτικές. Δεν θα πληρώσουμε εμείς τα σπασμένα άλλων»!

Προτιμα δηλαδη ο ενεκδιηγητος την πτωχευση του κρατους , προτιμα να φορολογηθουν και να χασουν οι κατοικοι αυτης της χωρας το 40% του εισοδηματος τους παρα να πληρωσει η εκκλησια τον φορο που δεν πληρωνε ποτε . Και τα λεει αυτα σε εμας που τους πληρωνουμε !!!

Και το ρημαδιασμενο το κρατος τους φιλα το χερι και φευγει ... και συνεχιζουν αυτοι να αφαιρουν απο τον κρατικο κορβανα την μισθοδοσία τους (περιπου μισο δις ευρω τον χρονο) και συνεχιζουν να απορροφουν αγροτικες επιδοτησεις (περιπου 1 δις τον χρονο) και ... και ... και ποσα αλλα γαμω το κερατο μου ...
βρε δεν πα να ......
προδοτες ηταν ,προδοτες ειναι, προδοτες παραμενουν !!!


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 08:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:


Και το ρημαδιασμενο το κρατος τους φιλα το χερι και φευγει


Άσε που αυτό το χέρι που φιλάς........δεν ξέρεις τι έπιασε προηγουμένως !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 10:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αδιαβαστος


Γιατι , ειχαμε αλλη επιλογη ... "

Φιλε τριαντα χρονια πουλαμε τη ψηφο μας,αρα και τη ψυχη μας.Οσον αφορα το ρολο της εκκλησιας διαχρονικα,θα πω αργοτερα τη γνωμη μου ,για το ρεσιταλ διπλωματιας που εχει διδαξει,ωστε παντα να ειναι με το νικητη,οποιος και αν ειναι αυτος.Το συνθημα ηταν ενα-κορωνα κερδιζω,γραμματα χανεις......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 12:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εξουσία διαθείρει,η απολυτη εξουσία τρελαίνει....
Δεν το ξέρουμε όλοι αυτό;
Ποιός όμως, το παραδέχεται για τον εαυτο του;;
Κι απο αποδιοπομπαίους τράγους, χορτάσαμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 12:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε τρεχα συμφωνω απολυτα μαζι σου.Το θεμα ειναι γιατι οι εκκλησιες να επιδιωκουν την απολυτη εξουσια στο ονομα του χριστου?Μηπως καποια στιγμη πρεπει καποια πραγματα να μπουν στη θεση τους?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 13:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ο άνθρωπος ελλειπής,στην αντιμετώπιση της γνώσης,είναι ο άνθρωπος,μικρότερος,οποτε, μπαίνοντας στη θέση του υποκείμενου,κάνει ότι κρίνει προς ίδιον όφελος,δικαιολογώντας, τον εαυτό του,για ότι κάνει...
Και φυσικά, ο Χριστός, είχε πει μια προφητική κουβέντα: Προσέζετε απο τη ζύμη των φαρισαίων ,είπε,εννοώντας την υποκρισία τους....Αυτή η υποκρισία, είναι αρρώστια, ή δείγμα ενός ανθρώπου, που ακόμη δεν έχει φτάσει εκεί που είναι να φτάσει....Γι αυτό και κάνει τέτοια λάθη, όπως να πιστεύουν,κάποιοι, ότι κοροιδεύουν τον Θεό, θεομπαίχται, γενόμενοι...
Το κακό, ειναι,ότι όλοι κάνουμε τα ίδια ...Μηδενός εξαιρουμένου...Γιατί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 14:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To θεμα ομως ειναι καποιοι να σταματησουν να δικαιολογουν τα αδικαιολογητα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 14:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βέβαια συμφωνούμε φίλε μου Σκαρτάδε,είναι το σύστημα, που τα έχει όλα αλλώσει και είναι ισχυρό και δυνατό, τόσο,που να ζητάει και ευθύνες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 21:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

To θεμα ομως ειναι καποιοι να σταματησουν να δικαιολογουν τα αδικαιολογητα....

Αυτό είναι "επιστήμη" φίλε μου...και να κλέβεις και να το δικαιολογείς αλλα και να τα φορτώνεις αλλού...και να τα ξανα-παίρνεις απο αυτούς που ήδη τα ειχες ξανα-παρει...και κεινοι να ξανα-πληρώνουν ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 21:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι Εαρινέ και το κακό,είναι, που δεν μπορούμε να τους ξεμπροστιάσουμε,να σπάσει η υποκρισία και να είμαστε επιτέλους,όλοι μας συνυπεύθυνοι....
Απαιτώντας το...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 22:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados :
Φιλε τριαντα χρονια πουλαμε τη ψηφο μας,αρα και τη ψυχη μας

Οχι φιλε , η ψηφος ειναι συνταγματικο μας δικαιωμα . Το θέμα ειναι πως δεν εχουμε επιλογες των υποψηφιων . Ας πουμε πως εσυ εισαι αδιαφθορος ,ικανος κλπ μεσα σ΄ενα κομα ... ε, εισαι καταδικασμενος να μην εισαι υποψηφιος η αν εισαι υποψηφιος δεν θα υπουργοποιηθης ποτε σε περιπτωση που εκλεγης . Απο αυτη την αποψη ειπα πως δεν εχουμε επιλογες . Οποιον και να διαλεξεις τα ιδια σκατα ειναι ...
quote:
Το συνθημα ηταν ενα-κορωνα κερδιζω,γραμματα χανεις......
Α γεια σου !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 22:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβως αυτο το συνταγματικο μας δικαιωμα πουλησαμε σε ανταλαγμα τη βολεψια μας.Φτασαμε να θεωρουμε ικανους,αυτους τους δηθεν μεσα στα κολπα,που με ενα τηλ. ανοιγαν πορτες.Προκαλουσαν το θαυμασμο και το δεος.Ολοι οι αλλοι ηταν οι κοιμισμενοι.Η χοντρη πλακα ποια ειναι...Οτι αυτοι αναλαβαν να μας σωσουν.....Οσο για την εκκλησια?Ειμαι σιγουρος πως αυτη τη στιγμη,προσπαθουν και αυτοι να υπολογισουν την απωλεια του εισοδηματος της απο την ελατωση των δωρεων.Βεβαια αυτοι ειχαν κανει τα κουμαντα τους....Δεν θα μου φανει καθολου παραξενο,στην παροιμια ο λυκος στην αναμπουμπουλα φαινεται,να παρει τη θεση του λυκου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 11:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Και το ρημαδιασμενο το κρατος τους φιλα το χερι και φευγει ... και συνεχιζουν αυτοι να αφαιρουν απο τον κρατικο κορβανα την μισθοδοσία τους (περιπου μισο δις ευρω τον χρονο) και συνεχιζουν να απορροφουν αγροτικες επιδοτησεις (περιπου 1 δις τον χρονο) και ... και ... και ποσα αλλα γαμω το κερατο μου ...
βρε δεν πα να ......
προδοτες ηταν ,προδοτες ειναι, προδοτες παραμενουν !!!

Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ με πρόλαβες .....Τα ίδια και πολύ περισσότερα ήθελα να γράψω κι εγώ . Εκτός όμως φίλε μου από όλα αυτά τα έσοδα που έχουν από τον κρατικό κορβανά , δηλαδή από την τσέπη του Έλληνα εργαζόμενου και συνταξιούχου που σηκώνουν το βάρος του κρατικού προϋπολογισμού , έχουν και έσοδα όχι μόνο από τις πάσης φύσεως ιεροπραξίες , αλλά και από την περιφορά λειψάνων , και ...τμημάτων αγίων , που δίνονται δανεικά και ανταλλάσσονται με άλλα από τις αδελφές ορθόδοξες εκκλησίες . Στείλανε επί παραδείγματι δανεικό το δεξί του αγίου Σπυρίδωνα (τι στο καλό σε εξαρτήματα τον έχουν και του αποσυναρμολογούν τα διάφορα μέρη) στους Ρώσους , έστειλαν σε αντάλλαγμα οι Ρώσοι ένα δικό τους λείψανο , διοργάνωσαν αμφότεροι από μια φιέστα και τρέξανε τα κορόιδα οι πιστοί να τους γεμίσουν τα παγκάρια . Κατά τα άλλα μας λένε ότι πένονται , και αν φορολογηθούν από το κράτος θα χρεωκοπήσουν .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 11:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γράφοντας φίλοι μου το προηγούμενο μήνυμά μου , έκανα κάποιες σκέψεις σχετικές με την οικονομική κρίση και τα αίτια που την προκάλεσαν . Μεταξύ λοιπόν αυτών των αιτίων αναφέρεται και ο διογκωμένος δημόσιος τομέας , με τους υπεράριθμους και αντιπαραγωγικούς όπως χαρακτηρίζονται υπαλλήλους , ο οποίος απορροφά ένα σημαντικό τμήμα του προϋπολογισμού του κράτους .
Τα παραπάνω όμως με οδήγησαν σε μια άλλη σειρά σκέψεων . Μα καλά μόνο αυτοί που εργάζονται στις διάφορες υπηρεσίες είναι δημόσιοι υπάλληλοι ? Η στρατιά των επισκόπων , αρχιμανδριτών , ιερέων , διακόνων κλπ ρασοφόρων , που πληρώνονται από το δημόσιο ταμείο δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι ? Τον αριθμό αυτής της στρατιάς ρασοφόρων που τον πληρώνουμε από το υστέρημά μας , τον ελέγχει κάποιος δημόσιος φορέας ο οποίος αποφαίνεται και για το πόσοι ιερείς χρειάζονται , ή είναι ανεξέλεγκτος και η εκκλησία χειροτονεί όσους ιερείς θέλει κάθε χρόνο ? Και τι θα γίνη αν σπεύσουν πολλοί λόγω της ανεργίας να χειροτονηθούν ιερείς προκειμένου να λύσουν το οικονομικό τους πρόβλημα ????

Για σκεφθείτε το λιγάκι ...


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 11:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αδιαβαστος


προδοτες ηταν ,προδοτες ειναι, προδοτες παραμενουν !!!"


Καταρχην να ξεκαθαρισω ,οτι τουλαχιστον για μενα,αλλο η εκκλησια,αλλο η θρησκεια.Απορω ομως με καποιους που προσπαθουν να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα,οπως και στο θεμα των δουλων,οπου προτεινα ενα μηνυμα που ελεγε οτι οι δουλοι των χριστιανων περνουσαν καλυτερα,να ψηφιστει ως η κοτσανα του φορουμ....

Η εκκλησια και τα πατριαρχεια δεν δημιουργηθηκαν για να προασπιζουν τα εθνικα συμφεροντα,αλλα για να διαδοσουν και να εδραιωσουν το χριστιανισμο.Οπως ομως γινεται σε τετοιες περιπτωσεις,οταν οι ανθρωποι ανοιγουν ενα τετοιο μαγαζι για να προασπισουν μια ιδεολογια,θρησκεια,κ.τ.λ.,μεσα σε λιγα χρονια αγαπουν το μαγαζι τους περισσοτερο απο το σκοπο για τον οποιο τον ανοιξαν.Θα δωσω ενα παραδειγμα οπου εχω πρωσοπικη εμπειρια.Μαζευεται μια παρεα και ανοιγει ενα συνδεσμο οπαδων.Μεσα σε λιγα χρονια ,αυτη η παρεα φτανει στο σημειο να αγαπαεικαι να ασχολειται περισσοτερο με τον συνδεσμο ,παρα με την ομαδα.....Απλως γνωριζουνε οτι για να παει καλα το μαγαζι,πρεπει να πηγαινει καλα και η ομαδα....Και πως πηγαινει καλα ενα τετοιο μαγαζι?Οταν γιγαντωθει οικονομικα.Οταν γιγαντωθει,παρουσιαζονται 2 ειδη ανθρωπων.Αυτοι που θελουν να φανε και αυτοι που χωρις προσωπικο οφελος θελουν απλως να γιγαντωνεται το μαγαζι....


Παμε τωρα σε μια ιστορικη περιοδο,που το πατριαρχειο ειχε αμφιλεγομενη σταση-για μενα εδωσε μαθημα διπλωματιας.....


Οταν εγινε η επανασταση του 1821,η εκκλησια ηθελε να αντικατασταθει ολοκληρη η οθωμανικη αυτ.και να γινει ρωμαιικη,αν σωνει και καλα επρεπε να γινει αυτο,οχι οτι τραβουσε και κανενα ζορι ,μια και ηταν βολεμενη καλα.Δεν το ηθελε αυτο λογω εθνικου φρονιματος,αλλα επειδη γνωριζε το πατριαρχειο,οτι αν απελευθερονωταν η ελλαδα,η ενα τμημα της,αμεσως θα γινοταν αυτονομη ελλαδικη εκκλησια.Οποτε πανε τα καλα και τα συμφεροντα.Ηξερε επισης οτι αυτο θα εφερνε ντομινο επαναστασεων,αρα και καταργηση συμφεροντων σε ολη την αυτοκρατορια.


Οταν ξεκινησε η επανασταση,την αφορισε ,αλλα παρασκηνιακα πηρε πισω τον αφορισμο.Δηλαδη μπρος πισω ειχε αποδειξεις οτι ηταν με το νικητη....


Τα υπολοιπα αργοτερα......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 12:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστοι οι προβληματισμοί σου φιλε μου sesostris...Κάποια στιγμή,
αυτοί οι άνθρωποι, πρέπει να ξαναγίνουν κληρικοί κι όχι δημόσιοι υπάλληλοι....Δίχως μισθούς, αυτοκίνητα και λοιπα έσοδα...
Να το απαιτήσει ο λαός, τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 22:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Πολύ σωστοι οι προβληματισμοί σου φιλε μου sesostris...Κάποια στιγμή,
αυτοί οι άνθρωποι, πρέπει να ξαναγίνουν κληρικοί κι όχι δημόσιοι υπάλληλοι....

Φίλε trexagireve αυτή είναι η θέση μου εδώ και πολλά χρόνια , όταν γράφω ότι πρέπει επί τέλους να γίνη ο διαχωρισμός εκκλησίας και κράτους , και να αποδοθούν επί τέλους τα του Καίσαρος τω Καίσαρι , και τα του Θεού τω Θεώ .
Έκαστος εφ ω ετάχθη .
quote:
trexagireve
Δίχως μισθούς, αυτοκίνητα και λοιπα έσοδα...
Να το απαιτήσει ο λαός, τώρα...

Εδώ φίλε Βαγγέλη θα διαφωνήσω , και πιστεύω ότι και οι άλλοι φίλοι του forum συμφωνούν με την θέση μου . Κανένας δεν πιστεύω να θέλη αυτοί οι άνθρωποι να ασκούν την όποια εργασία ή λειτούργημα αν θέλεις αμισθί , και να επαιτούν για τα προς το ζην . Η σημερινή εποχή έχει τις απαιτήσεις της και δεν προσφέρεται για τέτοια . Όμως θα πρέπη οι κληρικοί να μισθοδοτούνται από τον εργοδότη τους , δηλαδή από τα έσοδα της εκκλησίας τα οποία είναι ουκ ολίγα , και η εκκλησία πάλι να φορολογείται από το κράτος βάσει των καθαρών κερδών της .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 22:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε σε όλα αγαπητέ μου Σωτήρη, αλλά,το θέμα είναι, ότι η εκκλησία,δεν είναι επιχείρηση και δεν πρέπει να αμοίβονται,αλλά να συντηρούνται,ως άτομα,υπο τον μοναχικό ζυγό....Σαν οικογενενειάρχες, η εκκλησία, όπως πολύ σωστά λές,να τους παρέχει κατά την εργασία των...
Κι επιμένω σε αυτό,λόγω του τι λέει ο Θεός, που έχει αυτούς τους ανθρώπους ιερείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 23:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados :
Ακριβως αυτο το συνταγματικο μας δικαιωμα πουλησαμε σε ανταλαγμα τη βολεψια μας.

Ναι , αυτο ομως ειναι αλλο θεμα .
quote:
Φτασαμε να θεωρουμε ικανους,αυτους τους δηθεν μεσα στα κολπα,που με ενα τηλ. ανοιγαν πορτες.Προκαλουσαν το θαυμασμο και το δεος.

Εδω θα διαφωνησω . Ποτε μου δεν εχω θαυμάσει τετοιου ειδους ανθρωπους ... και νομιζω πως καθε λογικα σκεπτομενος ανθρωπος το ιδιο θα σου πει .
quote:
Ολοι οι αλλοι ηταν οι κοιμισμενοι
Ναι , αυτη ηταν η λογική των βολεμενων για τον υπερηφανο γειτονα τους που η αξιοπρεπεια του δεν του επετρεψε να φιλησει κατουρημενες ποδιες για μια θεση στο δημοσιο ...
quote:
Η χοντρη πλακα ποια ειναι...Οτι αυτοι αναλαβαν να μας σωσουν....

Αυτο κι αν ειναι ε !
================================================
quote:
Sesostris : Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ με πρόλαβες .....Τα ίδια και πολύ περισσότερα ήθελα να γράψω κι εγώ .

Οσα και να πουμε φιλε μου παλι λιγα θα ειναι .Ετουτοι ολοι εχουν κανει αυτοσκοπο τον πλουτο, την δυναμη , την εξουσια , τον ελεγχο και χρησιμοποιουν καθε μεσο για την επιτευξη των στοχων τους , θεμιτο ή οχι δεν εχει σημασια γι΄αυτους ... το αποτελεσμα μετραει .
Εδω και 1700 χρονια εχει παγιωθει μια κατασταση σηψης και διαφθορας που ομοια της δεν εχει συναντησει η ανθρωποτητα , με αποκορυφωμα τα τελευταια 200 χρονια .
================================================
quote:
skartados :

Καταρχην να ξεκαθαρισω ,οτι τουλαχιστον για μενα,αλλο η εκκλησια,αλλο η θρησκεια



Της διδαχες της θρησκειας ακολουθει η εκκλησια ... κατ΄εμε ειναι εννοιες απολυτως τουτοσημες και αδιαιρετες .
quote:
Η εκκλησια και τα πατριαρχεια δεν δημιουργηθηκαν για να προασπιζουν τα εθνικα συμφεροντα,αλλα για να διαδοσουν και να εδραιωσουν το χριστιανισμο.
Αυτο ειναι η επιφανειακη προσεγγιση ... στην ουσια πεντε δεκα νοματαιοι μυριστηκαν χρημα και οτι απορεει απ΄αυτο (εξουσια,χειραγωγηση κλπ) και αποφασισαν για "το καλο της ανθρωποτητας" να την σωσουν πλαθοντας το παραμυθι που ολοι μας γνωριζουμε ...

quote:
Παμε τωρα σε μια ιστορικη περιοδο,που το πατριαρχειο ειχε αμφιλεγομενη σταση-για μενα εδωσε μαθημα διπλωματιας...........................................................

Λιγο πολυ συμφωνω με τα οσα αναφερεις , ομως ενα τετοιο θεμα δεν μπορεις να το προσεγγισεις με γενικοτητες .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 23:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αδιαβαστος


Της διδαχες της θρησκειας ακολουθει η εκκλησια ... κατ΄εμε ειναι εννοιες απολυτως τουτοσημες και αδιαιρετες "


Κατσε ρε συ αδιαβαστε,που διδαξε ο χριστος ,αν υποθεσουμε οτι πραγματι υπηρχε,να δημιουργηθουν οι οικονομικοι αυτοι κολοσοι στο ονομα του?

Το πιο ωραιο ομως ξερεις πιο ειναι?Να υπηρχε ο χριστος και να ερχοταν ξανα.Να μαζεψει σε ενα κτιριο ολους αυτους και να τους ζητησει να μοιρασουν τις περιουσιες τους.....2 περιπτωσεις υπηρχαν.Η μια να μην προλαβει να βγει εξω,θα τον καθαριζαν επιτοπου.Η αλλη να εβγαιναν και να ελεγαν οτι ηρθε ο αντιχριστος και θελει να καταστρεψει τον οικο του θεου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy