ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 "Σήμερα πρέπει να είσαι πολύ γενναίος για να είσαι δειλός"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 22:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως ο τίτλος τα λέει όλα από μόνος του.

Απλά συμπληρώνω με μία ερώτηση: Εσείς μπορείτε να αρνηθείτε μια πρόκληση όταν θίγεται, ας πούμε, ο ανδρισμός/γυναικισμός σας?


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 00:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαρτάται από την ψυχολογική κατάσταση που βρίσκεσαι εκείνη την στιγμή, όπως και από το πόσο προκλητικός θα είναι ο «μάγκας» που θα έχεις απέναντι σου…!!!!

Δεν πιστεύω πως κρίνεσαι γενναίος ή δειλός επιλέγοντας να εμπλακείς σε μια τέτοια κατάσταση ή όχι, άλλωστε μην ξεχνάς ότι πολλές φορές το ένστικτο «αποφασίζει», αλλά με το να μπορέσεις να συγκρατήσεις κάθε συναίσθημα έκρηξης (αδρεναλίνης) και να ζυγιάσεις (διαβάσεις) με την λογική κάθε κίνηση και σκοπός που υπάρχει μέσα σου, αλλά και στον άνθρωπο που σε προκαλεί…

Τέλος πάντων, το θέμα έχει πολλούς παραμέτρους, το σίγουρο πάντως είναι πως γενναίος (νικητής) ή ακόμα και συνετός, δεν είναι αυτός που αφήνει να κυριεύεται από τα ζωώδη ένστικτα του, αλλά αυτός που μπορεί να τα αναγνωρίζει και να τα τιθασεύει..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 12:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Ο ΓΕΝΝΑΙΟΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Ο ΔΕΙΛΟΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ"


CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 15:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Ο ΓΕΝΝΑΙΟΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Ο ΔΕΙΛΟΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ"

Ναι, αλλά τελικά ποιος είναι ο γενναίος και ποιος ο δειλός?
Σ'αυτό απαντάει ο φίλος elo μεμονωμένα...


quote:

[...] το σίγουρο πάντως είναι πως γενναίος (νικητής) ή ακόμα και συνετός, δεν είναι αυτός που αφήνει να κυριεύεται από τα ζωώδη ένστικτα του, αλλά αυτός που μπορεί να τα αναγνωρίζει και να τα τιθασεύει..

Φίλε elo, θέτεις ως διευκρίνηση στην παράνθεση πως ο ορισμός που δίνεις πραγματεύεται τους γενναίους που βγαίνουν νικητές, σωστά? Αλλά αν κοιτάξεις προσεχτικά, ο γενναίος δεν κερδίζει ουσιαστικά κάτι, αλλά μειώνει την ποσότητα αυτών που θα έχανε χωρίς αυτήν την εξόρμιση θάρρους. Φυσικά αυτό εξαρτάται από την ψυχολογία του καθενός. Οι περισσότεροι νιώθουν ικανοποίηση όταν δείχνουν γενναιότητα σε μια κατάσταση, νιώθουν αυτό το αίσθημα της ωριμότητας, οπότε θεωρούν τους εαυτούς τους κερδισμένους. Εγώ θα το έλεγα "λιγότερο χαμένος" παρά "κερδισμένος" και νομίζω πως αυτό ανταποκρίνεται περισσότερο σε αυτό που αποκαλούμε "πραγματικότητα".


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 12:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, αλλά τελικά ποιος είναι ο γενναίος και ποιος ο δειλός?
Σ'αυτό απαντάει ο φίλος elo μεμονωμένα...

ΧΑΧΑΧΑ!! ΟΚ ΦΕΥΓΩΩΩ

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2010, 12:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω πως ο τίτλος τα λέει όλα από μόνος του.

Απλά συμπληρώνω με μία ερώτηση: Εσείς μπορείτε να αρνηθείτε μια πρόκληση όταν θίγεται, ας πούμε, ο ανδρισμός/γυναικισμός σας?


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"


Εφόσον έχουμε μιά κοινά αποδεκτή θέση , για το τι ορίζεται ως ανδρισμός ή θηλυκότητα -γυναικισμός , όπως το λές..- τότε , μπορούμε να δούμε και τι αποτελεί "θίξιμο" αλλα και πως αυτό το αντιλαμβάνεται το "εγώ" μας...

Ορισμό παρακαλώ..του ανδρισμού και της θηλυκότητας...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PAN35
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 16:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα μου θυμίζει ένα τραγούδι του waters - the bravery of being out of range

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pta35
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 21:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pta35  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος pta35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα, πρέπει να ξεχωρίσουμε το δίπολο δειλία - γενναιότητα από το δίπολο ευθιξία – ψυχραιμία , διότι άλλο πράγμα είναι να είσαι εύθικτος και να ενδίδεις στις προκλήσεις του περιβάλλοντος και άλλο να πέσεις στην φωτιά για να σώσεις έναν άνθρωπο, επίσης άλλο είναι να αφήσεις να σε προσπεράσει ένας νευρικός και προκλητικός οδηγός στο δρόμο και άλλο είναι να βλέπεις κάποιον στο δρόμο να καλεί σε βοήθεια και να κάνεις ότι δεν άκουσες
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 01:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνούσα με τον elo και συγκεκριμένα με το...

quote:

Εξαρτάται από την ψυχολογική κατάσταση που βρίσκεσαι εκείνη την στιγμή, όπως και από το πόσο προκλητικός θα είναι ο «μάγκας» που θα έχεις απέναντι σου…!!!!

...προσθέτοντας "και πόσο φουσκωτός θα είναι αυτός που έχεις απέναντί σου"

Ας είμαστε ρεαλιστές, στην ενδεχόμενη αντίδραση παίζει ρόλο και ο άνθρωπος που έχεις απέναντί σου όχι μόνο από άποψης σωματικού και μυικού όγκου αλλά και νοητικής κατάστασης. Για παράδειγμα δεν θα μπορούσα να πάρω στα σοβαρά κάποιον που δεν έχει σώας τας φρένας και καταφεύγει σε προκλητικές δηλώσεις για το άτομό μου και τον ανδρισμό μου. Πιστεύω βέβαια ότι και στις "νορμάλ" περιπτώσεις η καλύτερη απάντηση είναι η διατήρηση της ψυχραιμίας και η εκδήλωση αδιαφορίας με έναν τρόπο καυστικό που θα οδηγήσει τον "επιτιθέμενο" σε προβληματισμό για την συμπεριφορά του. Οχι ότι επιτυγχάνεται εύκολα αυτό βέβαια...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 11:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα συμφωνούσα με τον elo και συγκεκριμένα με το...

quote:

Εξαρτάται από την ψυχολογική κατάσταση που βρίσκεσαι εκείνη την στιγμή, όπως και από το πόσο προκλητικός θα είναι ο «μάγκας» που θα έχεις απέναντι σου…!!!!

...προσθέτοντας "και πόσο φουσκωτός θα είναι αυτός που έχεις απέναντί σου"

Ας είμαστε ρεαλιστές, στην ενδεχόμενη αντίδραση παίζει ρόλο και ο άνθρωπος που έχεις απέναντί σου όχι μόνο από άποψης σωματικού και μυικού όγκου αλλά και νοητικής κατάστασης. Για παράδειγμα δεν θα μπορούσα να πάρω στα σοβαρά κάποιον που δεν έχει σώας τας φρένας και καταφεύγει σε προκλητικές δηλώσεις για το άτομό μου και τον ανδρισμό μου. Πιστεύω βέβαια ότι και στις "νορμάλ" περιπτώσεις η καλύτερη απάντηση είναι η διατήρηση της ψυχραιμίας και η εκδήλωση αδιαφορίας με έναν τρόπο καυστικό που θα οδηγήσει τον "επιτιθέμενο" σε προβληματισμό για την συμπεριφορά του. Οχι ότι επιτυγχάνεται εύκολα αυτό βέβαια...

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Ναί...θα ήθελα όμως να αντιστρέψω την ερώτηση...

-Γιατί κάποιος -άραγε- θα έμπαινε σε αυτήν την διαδικασία , να θελήσει δηλαδή να προκαλέσει ή να κάνει όλα προ-ανέφερες φίλε Agnostic...και τι αυτό "προβάλλει"???

Η συνειδητοποίηση αυτή , μήπως βοηθάει ως προς τον χειρισμό .. ???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2010, 04:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελα βρε Εαρινέ μου...τόσοι λόγοι υπάρχουν για να παρεκτραπεί κανείς. Εκτός αν θες να εστιάσεις σε συγκεκριμένο είδος πρόκλησης που πιστεύεις χρήζει βαθύτερης διερεύνησης...

Οσο για το δεύτερο ερώτημά σου, πιστεύω ότι μπορεί να βοηθήσει στο χειρισμό, αλλά ταυτόχρονα εγείρει νέο ακανθώδες ερώτημα... Δηλαδή...είμαστε σίγουροι ότι καταλάβαμε σωστά τους λόγους ώθησης του παρεκτρεπόμενου ή επηρεαζόμαστε από δικά μας υποκειμενικά κριτήρια και τη δική μας υποκειμενική θεώρηση πραγμάτων κατά την διαδικασία της επιχειρηθείσας συνειδητοποιήσης?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2010, 13:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελα βρε Εαρινέ μου...τόσοι λόγοι υπάρχουν για να παρεκτραπεί κανείς. Εκτός αν θες να εστιάσεις σε συγκεκριμένο είδος πρόκλησης που πιστεύεις χρήζει βαθύτερης διερεύνησης...

Οσο για το δεύτερο ερώτημά σου, πιστεύω ότι μπορεί να βοηθήσει στο χειρισμό, αλλά ταυτόχρονα εγείρει νέο ακανθώδες ερώτημα... Δηλαδή...είμαστε σίγουροι ότι καταλάβαμε σωστά τους λόγους ώθησης του παρεκτρεπόμενου ή επηρεαζόμαστε από δικά μας υποκειμενικά κριτήρια και τη δική μας υποκειμενική θεώρηση πραγμάτων κατά την διαδικασία της επιχειρηθείσας συνειδητοποιήσης?

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Απο τον τρόπο και μόνο κατ'αρχάς που διατυπώνεις τον λόγο σου , σε καθιστά "ερωτεύσιμο"...

Ως προς του λόγους ώθησης του παρεκτρεπομένου , έχω την αίσθηση ότι η συνειδητοποίηση και μόνο της ουσίας της ερώτησης που διατυπωνεις, θέτει αυτομάτως τα θεμέλια για την επισήμανση ότι έστω ακόμα και αυτοί οι λόγοι -μέλλεται να δούμε ποιοί είναι αυτοί- μπορούν να ορισθούν και ως τα στοιχεία εκείνα που λειτουργούν αιτιακά...

Ως προς την δεύτερη επίσημανσή σου δε , έχω να πώ ... ότι κάθε τι που τείνει να παρεκτρέψει και να θέσει υπο την αιγίδα του το ψυχολογικό υποκείμενο με καταστροφικά και θυματοποιητικής φύσεως αποτελέσματα -μπορούμε να το αναλύσουμε αν θές και αυτό...- ασχέτως "δικαίου ή αδίκου.." έχω την αίσθηση , ότι εκ των πραγμάτων ορίζει ξεκάθαρα την χειραγώγηση του υποκειμένου απο εσωτερικά δρώμενα -και αυτό μπορούμε να το αναλύσουμε..- αποστερώντας την δυνατότητα του εξωτερικού ερεθίσματος να φθάσει μέχρι τον ανώτερο φλοιό...δίνοντας μια διαφορετική ερμηνεία και χειρισμό που θα συμπεριλαμβάνει πολλές παραμέτρους ... !

Ακόμα και το δίκαιο και το ορθό που διαστρωματωνει την κάθε σκέψη...αυτοματικά δηλώνει και την γνώση περι του αντιθέτου και αυτό το αντίθετο δεν αποτελεί απλά μια γνώση για το ψυχολογικό υποκείμενο..αλλα καταχωρείται με τον αναλογο συναισθηματικό μανδύα...ακόμα και αυτό καθ'ευατό χειραγωγεί και κατευθυθύνει και ορίζει μια στάση ζωής που καλεί κάθε ψυχολογικό υποκείμενο στην προάσπιση και υπεράσπισής της...!

Χρειαζόμαστε κάτι πολύ περισσότερο απο την ορθότητα της γνώσης...η εμπειρία έχει αποδείξει -δυστυχώς- ότι δεν αρκεί...ασφαλώς περιμένω και την απόψή σου επ'αυτού...

Σε κάθε περίπτωση προσωπικά θα ήθελα να σε συγχαρώ για τα τόσο όμορφα αλλα και εύστοχα διατυπωμένα ερωτήματα που έθεσες και που κατα την γνώμη μου , υπο προϋποθέσεις μπορούν να δώσουν και την όσο το δυνατόν ορθότερη απάντηση...!

Εξ'αλλου γι'αυτο είμαστε δώ...να δούμε τι δεν μπορούμε να δούμε , τί βλέπαμε και τελικά ήταν ή επρόκειτο για μια φαντασιακής τάξεως πεποίθηση και τίποτα περισσότερο...για να δουλέψουμε όλοι μαζί και ο καθε-ένας για τον εαυτό του..αυτό και μόνο αποτελεί βήμα για να καταστήσουμε μια εν δυνάμει δυνατότητα ... σε εν ενεργεία..!

Ειλικρινά σ'ευχαριστώ πολύ για τα ερώτημάτά σου... πολύ εύστοχα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 04:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ερωτεύσιμος"? Ωχ!

Νομίζω ότι οι επισημάνσεις σου κινούνται προς τον ορθό δρόμο αν και μας εισάγουν σε βαθύτερα πεδία έρευνας από τα οποία δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να ξεμπλέξουμε -εννοώ να βγάλουμε μια άκρη, που λέμε και στην καθομιλουμένη

Σαν πρώτη ιδέα θα έθετα ένα "κριτηριο πλειοψηφίας" σχετικά με τη διερεύνηση των αιτίων ώθησης στην παρεκτροπή. Δηλαδή αφού σχηματίσουμε τις απόψεις μας για το παρεκτρεπόμενο υποκείμενο, να τσεκάρουμε κατά πόσο αυτές συμβαδίζουν με τις εκτιμήσεις και διατυπώσεις ενός αριθμού συνανθρώπων μας για λίγο έως πολύ παρόμοιες περιπτώσεις παρεκτροπής. Αν διαπιστωθεί μια αρκετά συντριπτική σύμπνοια εκτιμήσεων, μπορούμε να συναγάγουμε ότι "βαδίζουμε ορθώς". αν όχι...μαύρο φίδι που μας έφαγε και...φτου κι από την αρχή...

Σηκώνει τεράστια συζήτηση βέβαια ακόμα και η βασιμότητα του κριτηρίου που μόλις έθεσα. Μπορεί να υπάρχουν πολύ πιο ευρηματικές ιδέες. Ομως αρκετά το φιλοσόφησα στις 5 τα ξημερώματα.
Πάρε εσύ τη σκυτάλη τώρα που τα καταφέρνεις καλύτερα στα φιλοσοφικά απ'ότι εγώ

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 11:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Ερωτεύσιμος"? Ωχ!

Νομίζω ότι οι επισημάνσεις σου κινούνται προς τον ορθό δρόμο αν και μας εισάγουν σε βαθύτερα πεδία έρευνας από τα οποία δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να ξεμπλέξουμε -εννοώ να βγάλουμε μια άκρη, που λέμε και στην καθομιλουμένη

Σαν πρώτη ιδέα θα έθετα ένα "κριτηριο πλειοψηφίας" σχετικά με τη διερεύνηση των αιτίων ώθησης στην παρεκτροπή. Δηλαδή αφού σχηματίσουμε τις απόψεις μας για το παρεκτρεπόμενο υποκείμενο, να τσεκάρουμε κατά πόσο αυτές συμβαδίζουν με τις εκτιμήσεις και διατυπώσεις ενός αριθμού συνανθρώπων μας για λίγο έως πολύ παρόμοιες περιπτώσεις παρεκτροπής. Αν διαπιστωθεί μια αρκετά συντριπτική σύμπνοια εκτιμήσεων, μπορούμε να συναγάγουμε ότι "βαδίζουμε ορθώς". αν όχι...μαύρο φίδι που μας έφαγε και...φτου κι από την αρχή...

Σηκώνει τεράστια συζήτηση βέβαια ακόμα και η βασιμότητα του κριτηρίου που μόλις έθεσα. Μπορεί να υπάρχουν πολύ πιο ευρηματικές ιδέες. Ομως αρκετά το φιλοσόφησα στις 5 τα ξημερώματα.
Πάρε εσύ τη σκυτάλη τώρα που τα καταφέρνεις καλύτερα στα φιλοσοφικά απ'ότι εγώ

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Καλημέρα φίλε μου..!

Αυτή την στιγμή , θα πάρω την σκυτάλη και θα την πάω παραλία και θα επιστρέψω με την σκυτάλη "μουσκεμένη"...

Θα τα πούμε -ελπίζω- το απογευματάκι...καλή σου μέρα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 12:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανάλογα με τη διάθεση που θα έχω εκείνη τη στιγμή, τη ψυχολογία μου, τι λόγια χρησιμοποίησε, πόσο θέλω να εκδικηθώ ή να του δείξω ότι ό,τι είπε δεν ισχύει. Πρέπει να ξέρω τι ακριβώς ειπώθηκε, τι πρόκληση είναι αυτή, για να πράξω οτιδήποτε και να σου απαντήσω υπεύθυνα.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy