ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Αριθμοί και Μαθηματικα κ.α.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
coffee
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 10:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλήμερα σε όλους!!
Μόλις έκανα την εγγραφή μου στο forum (που το βρήκα τυχαία στο διαδύκτιο).
Πριν δυο μέρες έπεσε στα χέρια μου ενα βιβλιο με θέμα την αριθμολογία και μου έκανε μεγάλη εντυπωση αυτο που δίαβασα.Αλλα παράλληλα μου δημίουργησε και απορίες.Και έδω θα ήθελα την βοηθεια σας είτε με της γνώσεις που μπορει να έχετε επι του θέματος είτε να με κατευθείνεται.
Βλέποντας οτι κάθε γράμμα έχει μια αριθμιτικη αξια και οτι κάθε όνομα - λέξη καταληγει σε ένα αριθμο η βασίκη μου απορία ειναι η σημασια του κάθε αριθμου.Αλλα κατεπεκταση και με αφορμη τον Πλάτων που έλεγε για να ασχοληθει κάποιος με την φιλοσοφία πρεπει να ξέρει μαθηματικα.Μια αλλη απορία μου και πολύ πιο γενικη απο την παραπάνω ειναι η εξης.Σε ποίες επιστήμες είναι μέσα τα μαθηματικα??και ποια η επιδραση τους??
Δηλ. εχοντας σαν εναρκτηρια οδο την παραπάνω φράση του Πλάτων καταλαβαίνω οτι τα μαθηματικα ειναι σημαντικα για την φιλοσοφια αλλα για πιο λογο???ποια είναι η εφαρμογη τους?? και όχι μόνο στην φιλοσοφια,έχω ακουσει επίσης οτι και στην μουσική πρεπει να ξέρεις μαθηματικά...Μεσα απο αυτα ξεδιπλωνονται και αλλες απορίες οπώς ο αποσυμβολισμος του τριγώνου...που κατα τον πυθαγορα το 4 ήταν σημαντικός αριθμος,Γιατι??

Ξέρω οτι αναφέρω πολλά και διαφορετικα θέματα μάζι και ίσως σας μπερδέψω απλα έγω το βλέπω σαν κέντρο του θέματος τους αριθμους και τα μαθηματικα και ψάχνω το ότιδήποτε μπορει να εμπλέκονται με αυτα τα δυο,,,ποια η σχέση τους με της αλλες επιστήμες.. φιλοσοφία, μουσικη,γεωμετρια,αρχιτεκτονικη κ.α. που ίσως να μην γνωρίζω και να μην φαντάζομαι καν.

Η ζωή είναι μια καλοστημένη παρτίδα σκάκι

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 12:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες, φίλε coffee,ωραίο το θέμα, αν και έχουν υπάρξει
τέτοια θέματα,ανοιχτά ακόμη, νομίζω,αλλά,θα ήθελα να σου πω, προσωπικά κάτι...
Τι θα έλεγες, να ξεκινούσες, λίγο με την αρμονία, για να
συνδέσεις μαζί, τη μουσική,με τα μαθηματικά και τη φιλοσοφία,
για να έχεις τον κόσμο ολόκληρο;...
Καλή συνεχεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 14:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα coffee και καλώς ήρθες στην παρέα του ESOTERICA.

Η τετρακτύς που αναφέρεσαι αποτελούσε την ουσία της διδασκαλίας των Πυθαγορείων, δηλαδή το άθροισμα των πρώτων τεσσάρων φυσικών αριθμών (1+2+3+4=10) που συνδέονται μεταξύ τους με διάφορες σχέσεις, από αυτούς τους τέσσερις αριθμούς, μπορεί κανείς να κατασκευάσει τις αρμονικές αναλογίες της τέταρτης, της πέμπτης και της ογδόης. Οι αναλογίες αυτές δημιουργούν την αρμονία (μουσική) που για τους Πυθαγόρειους είχε όχι απλώς γενική σημασία, αλλά κυριολεκτικά κοσμική.
Ακόμα η Τετρακτύς σχετίζεται με το τετράεδρο, το πρώτο γεωμετρικό στερεό και τις βάσεις της σοφίας (αριθμητική, μουσική, γεωμετρία, αστρονομία).

Η Αρμονία (μουσική) είναι το πρώτο ποιοτικό φαινόμενο το οποίο ο άνθρωπος χρησιμοποιεί μαθηματικά, για αυτό και η μουσική θα έπρεπε να εκφραστεί με μετρήσιμα μεγέθη, η σχέση μεταξύ δύο αριθμών, αυτό δηλαδή που ονομάζεται σήμερα στην αριθμητική και στη γεωμετρία λόγος, στη μαθηματική θεωρία της Μουσικής του Πυθαγόρα ονομάζεται «Διάστημα».

Πιο συγκεκριμένα ο Πυθαγόρας ήταν αυτός που πρώτος έθεσε τις βάσεις της επιστήμης της Μουσικής με μια επιστημονικά θεμελιωμένη θεωρία της Μουσικής. Ανακάλυψε τη σχέση ανάμεσα στο μήκος των χορδών και το τονικό ύψος που δίνουν.
Για να το πετύχει αυτό χρησιμοποίησε ένα έγχορδο όργανο, που το δημιούργησε ο ίδιος, το «Μονόχορδο».

Αυτά τα λίγα φίλε μου, γιατί πάνω σε αυτά υπάρχουν κάποια άλλα τόπικ που έχουν αναφερθεί άλλα μέλη, οπότε μπορείς μέσα από αυτά να διαβάσεις ή και να συνεχίσεις τον διάλογο (ερωτήματα) που έχεις, δες αυτά τα λινκ..

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥΣ

Αριθμολογία-Αριθμοσοφία

Οι μαθηματικές αρμονίες του Σύμπαντος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
coffee
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 20:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ για της απαντήσης σας!!!
Και συγνώμη που άνοιξα νέο θέμα...New guy....

elo το Αριθμολογία-Αριθμοσοφία link δεν λειτουργει...
Και πάλι ευχαριστω πολυ!!

Η ζωή είναι μια καλοστημένη παρτίδα σκάκιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 21:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
coffee πήγαινε στο παράθυρο "αναζήτησε" που υπάρχει επάνω αριστερά και γράψε πχ. .. Αριθμολογία-Αριθμοσοφία.. ή κάθε άλλο θέμα που σε ενδιαφέρει να ψάξεις για να διαβάσεις, αλλά και να συζητήσεις με άλλα μέλη…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 00:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
coffee
Σας ευχαριστώ για της απαντήσης σας!!!
Και συγνώμη που άνοιξα νέο θέμα...New guy....

elo το Αριθμολογία-Αριθμοσοφία link δεν λειτουργει...
Και πάλι ευχαριστω πολυ!!



Φίλε coffee καλώς ήλθες στην συντροφιά μας , και καλή παραμονή . Κατά τη γνώμη μου φίλε μου σ' αυτό το δημοσίευμα του esoterica θα βρής αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.301758E-02
Maintained by Digital Alchemy