ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Χριστιανικη Αποκαλυψη...Μηπως συμβαινει?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ThanasisTheGreat
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 22:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThanasisTheGreat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην μια καλησπερα σε όλους!
Όπως ειδατε το θεμα είναι για την αποκαλυψη… προσωπικη μου αποψη με βαση τα λογια του ιωαννη στο βιβλιο της αποκαλυψεως πιστευω πως εχει αρχισει.Ας παρουμε λοιπον τα πραγματα ένα ένα…

1 σφραγιδα της αποκαλυψεως
Η πρώτη σφραγίδα- ο λευκός ίππος (Ο καβαλάρη με το τόξο στον οποίο έχει δοθεί η δύναμη της νίκης.):
ΙΣΤ'1 Είναι ο ίππος με τον καβαλάρη με το τόξο στον οποίο έχει δοθεί η δύναμη της νίκης.

Στη wikipedia το βρήκα ως θρησκευτική κατάκτηση, σε άλλη πηγή ως η ηττα του Χριστού.Πιστευω πως αυτό ηδη συμβαινει…πιστευω πως βλεπετε καθημερινα πως το χρημα εχει νικησει την εκλησσια και την συμπεριφορα ορισμενων παπαδων.

2 σφραγιδα της αποκαλυψεως
Η δεύτερη σφραγίδα- ο κόκκινος ίππος (Ο καβαλάρης κρατάει ένα μεγάλο σπαθί.):
ΙΣΤ'3 Ο δεύτερος ίππος είναι ο ίππος με τον καβαλάρη που κρατάει ένα μεγάλο σπαθί. Αυτός θα αρπάξει την ειρήνη από την γη και ο ένας άνθρωπος θα σφάζει τον άλλον. Ειδαμε ολοι προσφατα τι εγινε στη χωρα μας από αναρχικους χαρη στα νεα μετρα.Πεθαναν 3εις ανθρωποι μεσα σε μια τραπεζα και μια κοπελα εγγυος…Εμεις οι ιδιοι οι ελληνες βγαλαμε τα ματια μας…Επισης θα εχετε ακουσει πως Ελλαδα και Τουρκια αγοραζαν οπλα από Γερμανια και βεβαιως για τις προφητειες κοντινου πολεμου.

3 σφραγιδα της αποκαλυψεως
Η τρίτη σφραγίδα- ο μαύρος ίππος (Ο καβαλάρης κρατάει μια ζυγαριά.):
ΣΤ'5 Ο τρίτος ίππος είναι ο μαύρος πάνω στον οποίο ο καβαλάρης κρατάει μια ζυγαριά. Και μια λίτρα σιταριού ένα δηνάριο, και τρεις κριθαριού ένα δηνάριο αλλά σε λάδι και κρασί μην αδικήσεις.

Έίναι ο καβαλάρης της πείνας και της φτώχειας. Δυο δυστυχίες που υπάρχουν εδώ και χρόνια στον πλανήτη γη. Παρ’ όλη την τεχνολογική εξέλιξη της Ευρώπης και των Η.Π.Α., πολλά κράτη του κόσμου βρίσκονται σε άθλια οικονομική και κοινωνική κατάσταση. Η παγκοσμιοποίηση του εμπορίου δεν ωφελεί σε τίποτα παρά στην αύξηση αυτού του χάους στον οποίο ο πλούσιος πλουτίζει κι ο φτωχός φτωχαίνει περισσότερο. Όσο αφορά το λάδι και το κρασί για τα οποία ομιλά ο Ιωάννης ότι δεν υπάρχει έλλειψη, άλλο πράγμα εννοεί. Κατά την παραβολή του καλού Σαμαρείτη, αυτός δένει τα τραύματα του συνανθρώπου του με λάδι και κρασί. Αποτελούν δηλαδή το λάδι και το κρασί την ψυχική μας αγάπη, συμπόνια, συμπαράσταση προς τους άλλους. Παρ’ όλη δηλαδή την έλλειψη σε τρόφιμα στον κόσμο, θα υπάρχουν ακόμα αυτό που λέμε «ψυχικά εφόδια» κι αγάπη για τον συνάνθρωπο.Επισης ξερουμε καλα την κατασταση της Ελλαδα αυτές τις μερες…

4 σφραγιδα της αποκαλυψεως
Η τέταρτη σφραγίδα- Ο "χλωρός" ίππος:
ΣΤ'7 Το τέταρτο άλογο έχει χρώμα κίτρινο και καβαλάρης του είναι ο Θάνατος, ενώ από πίσω του ακολουθεί ο ’δης. Και του δόθηκε δύναμη στο 1/4 της γης ώστε να πεθαίνουν οι άνθρωποι από πολέμους, από πείνα, από φυσικό θάνατο και από τα ζώα.

Εδώ μιλά για τον θάνατο των ανθρώπων ο οποίος θα έρχεται με διάφορους τρόπους.Εχουμε αυτόν τον καιρο θανατους που πιθανως προερχοντε από ιωνους…ανεφερα έναν και παραπανω.

5η σφραγιδα της αποκαλυψεως
Η πέμπτη σφραγίδα- Οι ψυχές των σφαγμένων:
ΣΤ'9 Εδώ ο Ιωάννης μόλις αφαιρέθηκε η 5η σφραγίδα είδε κάτω από το θυσιαστήριο τις ψυχές αυτών που πέθαναν για τον λόγο του Θεού και για την μαρτυρία του Χριστού. Ακούστηκε δε η φωνή τους η οποία απορεί γιατί ακόμη το αίμα τους δεν έχει εκδικηθεί εφόσον πέθαναν άδικα. Τους δόθηκε λοιπόν άσπρη στολή και μικρή ανάπαυσις μέχρι να μαρτυρήσουν και οι επόμενοι "αδελφοί τους" στο μέλλον.

Ο Ιωάννης ομιλεί για αυτούς που θα μαρτυρήσουν για τον Θεό και τον Χριστό. Η Θεία δικαιοσύνη για την τιμωρία των δολοφόνων των μαρτύρων, θα έρθει στο μέλλον, εφόσον όμως πρώτα μαρτυρήσουν όλοι όσοι είναι να μαρτυρήσουν για τον Θεό. Ο Χριστιανισμός θα διώκεται σε διάφορες στιγμές της Ιστορίας στα διάφορα μέρη της γης και κάποιοι πάντα θα πεθαίνουν προσπαθώντας να τον διαδώσουν

6 σφραγιδα της αποκαλυψεως
Η έκτη σφραγίδα- Η αναστάτωση του σύμπαντος:
Απόκρυψη spoiler
ΣΤ'12 Με το άνοιγμα της έκτης σφραγίδας έγινε σεισμός μεγάλος και ο ήλιος έχασε την λάμψη του και έγινε μαύρος και η σελήνη έγινε σαν αίμα (κοκκίνισε).ΣΤ'13 Τα αστέρια του ουρανού έπεσαν στην γη σαν τα σύκα της συκιάς που την κουνάει ο άνεμος. ΣΤ'14 Ο ουρανός άνοιξε σαν βιβλίο και κάθε όρος και νησί της γης κινήθηκε.ΣΤ'15Και οι βασιλιάδες της γης οι μεγιστάνες και οι χιλίαρχοι και οι πλούσιοι και οι ισχυροί και όλοι οι δούλοι και οι ελεύθεροι κρύφτηκαν μέσα στα σπήλαια και μέσα στα βουνά.ΣΤ'16 Και είπαν οι άνθρωποι αυτοί στα βουνά και στις πέτρες να πέσουν πάνω τους και να τους κρύψουν από το πρόσωπο του Θεού και από την οργή του Χριστού, γιατί έφτασε η μεγάλη μέρα της οργής του και δεν μπορεί κανείς να ξεφύγει. ΣΤ'17 Και είδα τέσσερις αγγέλους στις τέσσερις γωνιές της γης κρατώντας τους τέσσερις ανέμους ώστε να μην φυσάει ούτε στην στεριά, ούτε στην θάλασσα ούτε και σε όλα τα δέντρα. Ζ΄2 Και είδα άλλον άγγελο να έρχεται από ανατολάς έχοντας έμβλημα Θεϊκό και φώναξε στους άλλους τέσσερις να μην τιμωρήσουν την γη, την θάλασσα, τα δέντρα αν δεν σφραγισθούν πρώτα τους δούλους του Θεού στα μέτωπα.Ζ'4 Και ο αριθμός των σφραγισμένων ήταν 144.000 Ζ'9 και είδα ενώπιον του θρόνου (του Θεού), πάρα πολύ κόσμο ο οποίος ήταν αδύνατο να μετρηθεί , και φορούσαν λευκά ρούχα και κρατούσαν κλαριά από φοίνικες στα χέρια τους Ζ'10 και έλεγαν ότι η σωτηρία αυτών οφείλεται στον Θεό και στο Χριστό.Ζ'13 και ρώτησε ο Θεός "ποιοι είναι αυτοί με τα άσπρα ρούχα;"Z'14 και απάντησα Κύριε εσύ γνωρίζεις. Και μου είπε, αυτοί είναι οι ερχόμενοι από μεγάλες θλίψεις και οι κάτασπρες στολές έχουν λευκανθεί με το αίμα του Χριστού.Ζ'15 Γι' αυτό είναι ενώπιον του Θεού και Τον λατρεύουν ημέρα και νύχτα. Και ο Θεός θα τους προστατεύσει από πείνα, δίψα, από το κάψιμο του ήλιου Ζ'17 και ο Χριστός θα τους οδηγήσει σε πηγή ζωής και ο Θεός θα εξαλείψει κάθε δάκρυ από τα μάτια τους.
(πιθανως ολοι ξερουμε τι κατασταση επικρατει στο συμπαν ολον αυτό το καιρο)

7 σφραγιδα της αποκαλυψεως
Η έβδομη σφραγίδα- Η προετοιμασία των σαλπίγγων και η τελική κρίση:
Η΄1 Όταν ανοίχθηκε η έβδομη σφραγίδα έγινε μεγάλη ησυχία στον ουρανό για μισή ώρα. Και είδα 7 αγγέλους μπρος από το Θεό και τους δόθηκαν επτά σάλπιγγες.Η'5και ένας άγγελος πείρε ένα λιβανιστήρι και το γέμισε με φωτιά από το θυσιαστήριο (εκεί βρίσκονταν οι ψυχές των μαρτύρων) και το έριξε στη γη. Και ακούστηκαν βροντές και αστραπές και μεγάλοι σεισμοί. Η'6 και οι 7 άγγελοι ετοιμάστηκαν για να σαλπίσουν.

Μεγάλη σημασία φαίνεται πως έχουν οι επτά σάλπιγγες, αφού η έβδομη σφραγίδα από μόνη της αναφέρεται αποκλειστικά στην προετοιμασία τους.
Επιπλεον θελω να προσθεσω πως πολλες αναζητησεις… πανω από 800 στο google και στο
Youtube παρουσιαζουν τον ΟΜΠΑΜΑ ως τον ‘’αντιχρηστο’’ ισως είναι ένα μεγαλο ψεμα και απλα μια ανοησια η ισως μια μεγαλη αληθεια… δεν το ξερουμε ακομα.Επιπλεον ένα ντοκιμαντερ(The Obama Deception the Mask Comes Off) αποδυκνιει πως ο ΟΜΠΑΜΑ θελει να συγκεντρωσει ακομα μεγαλυτερη εξουσια… Μηπως τιποτα δεν είναι τυχαιο τελικα?


YedFocused peace out

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 01:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ThanasisTheGreat, η γνώμη μου είναι ότι με λίγη προσπάθεια μπορεί κανείς να συσχετίσει πολλά πράγματα μεταξύ τους, ώστε με το σωστό θεωρητικό πλαίσιο να πλέξει μια καλή συνομωσιολογία ή ακόμα και μια επιβεβαίωση της Αποκάλυψης. Βέβαια, δε σου κρύβω πως αυτά που γίνονται τα τελευταία χρόνια με έχουν βάλει κι εμένα σε κάποιες λίγες σκέψεις για επερχόμενη μεγάλη ανατροπή όσων μέχρι τώρα γνωρίζουμε και έχουμε συνηθίσει ως τρόπο ζωής...
Αλλά όσα παραθέτεις στο μήνυμά σου, δε μου φέρνουν στο νου ότι συμβαίνει τώρα η Αποκάλυψη. Μήπως να προσπαθούσες να το τεκμηριώσεις λίγο περισσότερο το θέμα;

Αλλά ας δούμε λίγο τις 7 σφραγίδες που παραθέτεις:

  • 1η σφραγίδα:
    Συμφωνώ πως στην εποχή μας η χριστιανική θρησκεία (ή γενικότερα οι θρησκείες) έχουν αρχίσει να χάνουν την αίγλη τους. Αυτό πιθανότατα δε συμβαίνει λόγω του χρήματος, αλλά λόγω της ανόδου του ενδιαφέροντος για επιστήμη και φιλοσοφία που κάνει τους ανθρώπους να αναζητούν μόνοι τους απαντήσεις και να μην αρκούνται σε δόγματα και εξ' αποκαλύψεως αλήθειες.
    Δεν καταλαβαίνω ωστόσο, πώς δικαιολογείται ότι ο λευκός ίππος είναι η ήττα του Χριστού.
  • 2η σφραγίδα:
    Το ερμηνεύεις με βάση τα πρόσφατα γεγονότα στην Ελλάδα (μα επιτέλους, δεν είμαστε οι μόνοι που έχουν σημασία σε όλον τον κόσμο!) και με βάση κάποιες φήμες που κυκλοφορούν εδώ και πολλά χρόνια για πόλεμο με την Τουρκία. Κατά τα άλλα, δε βλέπω κάποια πραγματικη βάση. Αν ήτανε να μιλήσουμε για απώλεια της ειρήνης και σφαγές ανθρώπων, υπάρχουν πιο μεγάλης κλίμακας παραδείγματα, όπως ο 2ος Παγκόσμιος πόλεμος και οι σφαγές του Χίτλερ.
  • 3η σφραγίδα:
    Εκτός από το γεγονός ότι εσύ ο ίδιος αναφέρεις για το ότι πείνα και δυστυχία υπάρχουν εδώ και χρόνια στον πλανήτη και πάλι αναφέρεις την Ελλάδα. Αυτό τη σημαίνει; Ότι αρχίζουμε να έχουμε μια "εθνικη" βίωση των σημαδιών της Αποκάλυψης;
  • 4η σφραγίδα:
    Πάντα ο θάνατος ερχόταν με διάφορους τρόπους. Αν μη τι άλλο, μπορούμε να παραδεχτούμε ότι είναι ιδιαίτερα ευρηματικός...
    Αλλά και πάλι, γιατί αυτό να αποτελεί ιδιαίτερο σημάδι για την εποχή μας;
  • 5η σφραγίδα:
    Ούτε εδώ βλέπω κάποια συσχέτιση, γιατί να συμβαίνει η Χριστιανική Αποκάλυψη τώρα (ή τουλάχιστον να έρχεται σύντομα)
  • 6η σφραγίδα:
    Γράφεις, "(πιθανως ολοι ξερουμε τι κατασταση επικρατει στο συμπαν ολον αυτό το καιρο)"
    Εγώ πάντως δεν ξέρω. Μπορείς να μου εξηγήσεις;
  • 7η σφραγίδα:
    Για την 7η σφραγίδα δεν καταλαβαίνω εάν παραθέτεις κάποιο στοιχείο που να "φανερώνει" ότι συμβαίνει τώρα η Αποκάλυψη. Εκτός εάν θεωρείς ως στοιχείο τις θεωρίες για τον Ομπάμα (και υπάρχουν άφθονες). Λες ο Αντίχριστος να είναι νέγρος;;;
    Σκοτεινός σαν τον διάβολο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 21:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε thanasi ορθα σκέφτεσαι και είσαι καχύποπτος στην εποχή μας,πολλοί απο εμάς βλέπουνε σημάδια της Αποκάλυψης σήμερα θα σου πω ένα χαρακτηριστικό οπου βρίσκεται στην τρίτη σάλπιγγα και μιλάει για το τσέρνομπιλ οπου σε Ελληνική μετάφραση σημαίνει άψινθος!Τρομερό για σύμπτωση δεν βρίσκεις...

quote:
6Tότε οι εφτά άγγελοι που είχαν τις εφτά σάλπιγγες ετοιμάστηκαν να σαλπίσουν.

7Σάλπισε, λοιπόν, ο πρώτος άγγελος και δημιουργήθηκε χαλάζι και φωτιά ανάμειχτα με αίμα, που ρίχτηκαν στη γη, και το ένα τρίτο της γης κατακάηκε και το ένα τρίτο των δέντρων κατακάηκαν και όλο το χορτάρι κατακάηκε!

8Σάλπισε κι ο δεύτερος άγγελος, κι ένας μεγάλος όγκος, σαν βουνό που καιγόταν, τυλιγμένο στις φλόγες, ρίχτηκε στη θάλασσα και το ένα τρίτο της θάλασσας μεταβλήθηκε σε αίμα 9και το ένα τρίτο από τα ζωνταντά πλάσματα της θάλασσας πέθαναν και το ένα τρίτο από τα πλοία καταστράφηκαν!

10Σάλπισε κι ο τρίτος άγγελος κι αποσπάστηκε από τον ουρανό ένα μεγάλο αστέρι που καιγόταν σαν λαμπάδα, κι έπεσε επάνω στο ένα τρίτο των ποταμών κι επάνω στις υδάτινες πηγές. 11Tο όνομα του άστρου αυτού είναι ʼψινθος. Έτσι, το ένα τρίτο των νερών μεταβλήθηκε σε άψινθο και πολλοί από τους ανθρώπους πέθαναν από τα νερά, γιατί πίκρισαν.

12Σάλπισε κι ο τέταρτος άγγελος, και χτυπήθηκε το ένα τρίτο του ήλιου και το ένα τρίτο του φεγγαριού και το ένα τρίτο των αστεριών, με αποτέλεσμα να χάσουν το φως τους κατά το ένα τρίτο και η ημέρα να μη δίνει πια το ένα τρίτο από το φως της, και παρόμοια και η νύχτα!

13Eίδα, ακόμα, έναν αετό που πετούσε στο μεσουράνημα και τον άκουσα που έλεγε με δυνατή φωνή: “Συμφορά! Συμφορά! Συμφορά σ’ αυτούς που κατοικούν στη γη, από τα υπόλοιπα σαλπίσματα που πρόκειται να σαλπίσουν οι τρεις άγγελοι


Μετά την τέταρτη σάλπιγγα ξεκινάνε τα τρία ουαοί και αλλοίμονο μας αν έχουμε φτάσει ως εκεί..

quote:
Επιπλεον θελω να προσθεσω πως πολλες αναζητησεις… πανω από 800 στο google και στο
Youtube παρουσιαζουν τον ΟΜΠΑΜΑ ως τον ‘’αντιχρηστο’’ ισως είναι ένα μεγαλο ψεμα και απλα μια ανοησια η ισως μια μεγαλη αληθεια… δεν το ξερουμε ακομα.Επιπλεον ένα ντοκιμαντερ(The Obama Deception the Mask Comes Off) αποδυκνιει πως ο ΟΜΠΑΜΑ θελει να συγκεντρωσει ακομα μεγαλυτερη εξουσια… Μηπως τιποτα δεν είναι τυχαιο τελικα?

Μην επηρεάζεσαι απο ότι ακούς αλλα να το ψάχνεις μόνος σου στο δίκτυο πολλές φορές ανεβάζουνε ανοησίες ο αντίχριστος θα είναι Εβραικής καταγωγής εκ της φυλης του Δαν και υπάρχουν αρκετές μαρτυρίες στην Αγια γραφή που το δείχνουνε αυτό μπορω να στις παραθέσω αν θελήσεις..

Τέλος η Αποκάλυψη είναι ένα δύσνόητο κομμάτι για απλή μετάφραση καθως χρησιμοποιεί πολλές μεταφορές για αυτό και η Εκκλησία μας δεν το αγγίζει καθόλου,τώρα επίκειται στην κρίση του καθενός όσοι θεωρούνε το Ευαγγέλιο Θεόπνευστο το μελετάνε και το πιστέυουνε απο τους άλλους θα ακούσεις μόνο ειρωνείες και χλευασμούςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 23:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ρε παιδιά δε θέλω να χλευάσω, αλλά παραδεχτείτε το, η αποκάλυψη δεν είναι και το πιο σαφές κείμενο που έχετε διαβάσει. Έτσι όπως πάνε τα πράγματα ΠΡΩΤΑ θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία και μετά θα καταλάβουμε ποια γεγονότα ανταποκρίνονταν/αντιστοιχούσαν σε ποια σάλπιγγα


Και έρχεται το ερώτημα, της σκοπιμότητας ύπαρξης ενός προφητικού μεν ακατανόητου δε κειμένου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 00:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και έρχεται το ερώτημα, της σκοπιμότητας ύπαρξης ενός προφητικού μεν ακατανόητου δε κειμένου...

Εεε.. Όσο να ναι κάθε βιβλίο (εδώ η καινή διαθήκη) χρειάζεται ένα δυνατό φινάλε. Πόσο μάλλον ένα Θρησκευτικό.. Είναι όσο να ναι καλός τρόπος ώστε να διατηρείται το ενδιαφερον.

Γι' αυτό το λόγο πολλοί παραμερίζουν την αποκάληψη του Ιωάννη και στρέφονται στον νοστράδαμο ή στον κέισι για μελέτη του μέλοντος..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 01:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Εγώ ρε παιδιά δε θέλω να χλευάσω, αλλά παραδεχτείτε το, η αποκάλυψη δεν είναι και το πιο σαφές κείμενο που έχετε διαβάσει. Έτσι όπως πάνε τα πράγματα ΠΡΩΤΑ θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία και μετά θα καταλάβουμε ποια γεγονότα ανταποκρίνονταν/αντιστοιχούσαν σε ποια σάλπιγγα



Ως συνήθως...
Βλέπε Νοστράδαμο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 01:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και έρχεται το ερώτημα, της σκοπιμότητας ύπαρξης ενός προφητικού μεν ακατανόητου δε κειμένου...

Οπως προείπα η Αποκάλυψη δεν γίνεται να ερμηνευτεί επειδή ο λόγος υπαρξής της δεν είναι αυτός δηλαδή να ορίσει κάποια ημερομηνία για την συντέλεια,αλλα να προειδοποίησει τους ανθρώπους πόσος μάλλον τους Χριστιανούς για τα έσχατα χρόνια ώστε να μην υπάρχει η δικαιολογία την ημέρα της Κρίσης <μα εγώ δεν ήξερα>

Τώρα όλοι ξέρουμε και έχουμε την ελευθερία να επιλέξουμε..

Ωστόσο πάντοτε θα υπάρχουν αυτοί που θα παραπλανούνε τους ολιγομαθείς και θα τρομοκρατούνε τον κόσμο κάνοντας κακή χρήση των προφητειών αλλα αυτό συμβαίνει έτσι και αλλιώς σε όλους τους τομείς της ζωής μας,οι απατεώνες και τα κορόιδα δηλαδή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 11:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Diego

quote:
αλλα να προειδοποίησει τους ανθρώπους πόσος μάλλον τους Χριστιανούς για τα έσχατα χρόνια ώστε να μην υπάρχει η δικαιολογία την ημέρα της Κρίσης <μα εγώ δεν ήξερα>

Αυτό, με λίγες πρoτάσεις, το είχε πει ΗΔΗ ο Χριστός. Και νομίζω ότι καλύπτει τους ανθρώπους ως προς αυτό που λες για τη δικαιολογία. Όλοι ξέρουμε ότι θα κριθούμε γιατί το είπε ο Χριστός. Τι χρειάζεται να κάτσει να γράψει ολόκληρο βιβλίο ο Ιωάννης με "γεγονότα" που κανένας δεν καταλαβαίνει τι είναι ακόμα και αν έχουν συμβεί. πχ το έχω ακούσει και εγώ για το Τσέρνομπιλ αλλά είναι μια υπόθεση δεν είναι απόλυτα σίγουρο

quote:
Ωστόσο πάντοτε θα υπάρχουν αυτοί που θα παραπλανούνε τους ολιγομαθείς και θα τρομοκρατούνε τον κόσμο κάνοντας κακή χρήση των προφητειών αλλα αυτό συμβαίνει έτσι και αλλιώς σε όλους τους τομείς της ζωής μας,οι απατεώνες και τα κορόιδα δηλαδή

Καλά αυτό είναι δεδομένο ότι θα γίνεται... Συμφωνώ


quote:
Εεε.. Όσο να ναι κάθε βιβλίο (εδώ η καινή διαθήκη) χρειάζεται ένα δυνατό φινάλε. Πόσο μάλλον ένα Θρησκευτικό.. Είναι όσο να ναι καλός τρόπος ώστε να διατηρείται το ενδιαφερον.

Μήπως μεταξύ αστείου και σοβαρού είπες μια μεγάλη αλήθεια φιλόσοφε; Λέω εγώ...


Amalia

Το Νοστράδαμο τον αναφέρουμε ως υπόδειγμα σαφούς κειμένου; Δεν την κατάλαβα την παραπομπή σε αυτόν!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 14:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό, με λίγες πρoτάσεις, το είχε πει ΗΔΗ ο Χριστός. Και νομίζω ότι καλύπτει τους ανθρώπους ως προς αυτό που λες για τη δικαιολογία. Όλοι ξέρουμε ότι θα κριθούμε γιατί το είπε ο Χριστός. Τι χρειάζεται να κάτσει να γράψει ολόκληρο βιβλίο ο Ιωάννης με "γεγονότα" που κανένας δεν καταλαβαίνει τι είναι ακόμα και αν έχουν συμβεί. πχ το έχω ακούσει και εγώ για το Τσέρνομπιλ αλλά είναι μια υπόθεση δεν είναι απόλυτα σίγουρο

Ναι τα είχε πει ο Χριστός,ίσως φίλε μου ήθελε να μας δώσει και κάποια επιπλέον στοιχεία οπως ο αριθμός 666,που απο όσο θυμάμαι δεν αναφέρεται πουθενά αλλού παρα μόνο στην Αποκάλυψη οπότε προς βοήθεια και αυτό..και στο κάτω κάτω Θεός είναι ρε παιδιά κάτι παραπάνω θα ήξερε που ήθελε να γραφτεί και αυτό το βιβλίο και μην ξεχνάς τα γραπτά μόνο μένουν

1900 χρόνια πριν προφητεύτηκε αυτός ο αριθμός και σήμερα μας έχει κατακλύσει και αυτό είναι γεγονός,θέλετε σύμπτωση πείτε το και έτσι αλλα σκεφτείται και τον νόμο των πιθανοτήτων για μια τέτοια σύμπτωση..

Υ.Γ Δεν πιστέυω να περιμένετε να ασχοληθώ με τις αστειότητες περι Νοστράδραμου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 14:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Amalia

Το Νοστράδαμο τον αναφέρουμε ως υπόδειγμα σαφούς κειμένου; Δεν την κατάλαβα την παραπομπή σε αυτόν!



To αντίθετο, IndustrialAngel!
Η παρατήρησή μου είχε να κάνει με τα κείμενα που δεν είναι σαφή (όπως έγραψες) και που κατόπιν εορτής έρχονται κάποιοι και συνδυάζουν γεγονότα και τμήματα κειμένου για να αποδείξουν ότι τα κείμενα είναι προφητικά. Κάτι τέτοιο έχει γινει σε μεγάλο βαθμό με τις "προφητείες" του Νοστράδαμου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 17:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Diego
quote:
Υ.Γ Δεν πιστέυω να περιμένετε να ασχοληθώ με τις αστειότητες περι Νοστράδραμου..

Ασφαλώς όχι. Πρέπει όμως να εξηγήσεις το φαινόμενο ότι κάποιοι άνθρωποι "επαληθεύουν" εκ των υστέρων της προφητείες του με σημερινά γεγονότα. Πχ λένε ότι ο 2ος Αντίχριστος είναι ο Χίτλερ. Πρόσεξε την ερώτηση μου, συμφωνώ ότι είναι αστειότητες, θέλω να μου εξηγήσεις γιατί οι άνθρωποι βρίσκουν ανταπόκριση μεταξύ γεγονότων και προφητειών και πώς ξέρεις ότι η Αποκάλυψη δεν ανήκει στην κατηγορία του Νοστράδαμου αλλά ότι είναι κάτι διαφορετικό

quote:
1900 χρόνια πριν προφητεύτηκε αυτός ο αριθμός και σήμερα μας έχει κατακλύσει και αυτό είναι γεγονός,θέλετε σύμπτωση πείτε το και έτσι αλλα σκεφτείται και τον νόμο των πιθανοτήτων για μια τέτοια σύμπτωση..


Υπάρχει ένα τεράστιο φιλοσοφικό και λογικό θέμα εδώ και θα ήθελα να το συζητήσουμε. Η έννοια της "self-fulfilling prophecy", της προφητείας που με την ύπαρξη της ΠΡΟΚΑΛΕΙ την επαλήθευση της. Αν εγώ προφητέψω ότι όποιος φοράει κόκκινο καπέλο θα κερδίσει 1.000.000 ευρώ όλο και κάποιος θα μπει στον πειρασμό να το φορέσει για να δει ΜΗΠΩΣ και του κάτσει. Αυτή η προβληματική είχε ΗΔΗ τεθεί από τους αρχαίους προγόνους μας, πχ ο Οιδίπους, θα είχε σκοτώσει τον πατέρα του αν τον γνώριζε; Το ότι ο πατέρας του προσπάθησε να τον σκοτώσει (με τις βελόνες στα πόδια κτλ κτλ) επειδή γνώριζε την προφητεία περί δολοφονίας του από το γιο του δεν εξασφάλισε το ότι οι 2 άντρες δεν γνωρίστηκαν ποτέ και άρα συναντήθηκαν ως άγνωστοι με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στη βία;


Και για να το φέρω στο παράδειγμα μας, ΜΗΠΩΣ κάποιοι ΕΠΕΙΔΗ το αναφέρει η Αποκάλυψη θέλουν συσχετιστούν με αυτό το νούμερο για να πετύχουν τους σκοπούς τους; Πχ ένα πολύ καρφωτό παράδειγμα, πολλά black metal συγκροτήματα πετάνε και ένα 666 κάπου, αυτό δε νομίζω να το θεωρείς επαλήθευση της προφητείας. Μάλλον για να προκαλέσουν το κάνουν ακριβώς επειδή το αναφέρει η προφητεία. Όποιος δηλαδή, πραγματικά ή ψεύτικα,συνδέεται με το κακό ή το σατανά πετάει και αυτόν τον αριθμό.Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τον προβληματισμό μου...

quote:
Ναι τα είχε πει ο Χριστός,ίσως φίλε μου ήθελε να μας δώσει και κάποια επιπλέον στοιχεία οπως ο αριθμός 666,που απο όσο θυμάμαι δεν αναφέρεται πουθενά αλλού παρα μόνο στην Αποκάλυψη οπότε προς βοήθεια και αυτό

Ναι σου λέω τα έδωσε τα στοιχεία δεν αμφιβάλλω. Εσύ όμως μπορείς να ισχυριστείς ότι οι άνθρωποι, άσε μας εμάς είμαστε άσχετοι, οι θεολόγοι τουλάχιστον που ασχολούνται με το αντικείμενο βγάζουν 100% ασφαλή συμπεράσματα; Η πραγματικότητα δεν είναι ότι κανένας μας δε βγάζει νόημα; Ξέρεις κανένα που να μιλάει με σιγουριά για την Αποκάλυψη;


Amalia
Α εντάξει τότε, συμφωνούμε εξίσου ασαφή και τα 2...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 18:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα θα ήταν να μην γράφει ο καθένας, ότι νάναι, όταν δεν γνωριζει, μόνο και μόνο γιατί έχει συνηθίσει να μιλάεικαι γράφει για τα πάντα....Να δηλώνει και αγνοια κάποιος που δεν ξέρει κι όχι να προσπαθεί με τη λογική του, να μεταφράσει τα πάντα...
Η Αποκάλυψη, λέγεται έτσι,γιατι αποκαλύπτει,δεν είναι φιλοσοφικο κείμενο, αλλά, προφητικό και εσχατολογικό..
Το θέμα, όμως, με την Αποκάλυψη, είναι, ότι οι προφητείες της, φαίνονται, εν ευθέτω και καταλλήλω χρόνο...Ως στοιχεία, που αποκαλύπτονται, με το συμπλήρωμα του χρόνου...
Πέραν αυτού, τα γεγονότα της Αποκάλυψης, έχουν ξεκινήσει..
Έχουμε τις πρώτες αλήθειες, με τα πυρηνικά, με τις συμμαχίες του κόσμου,προφητικές οράσεις για ΗΠΑ, "παρδαλό θηρίο",λόγω του ότι δεν ειναι έθνος, ως φυλή, αλλα μπαστάρδεμα εθνών, "η γυναίκα με το ποτήρι στο χέρι γεμάτο βδελύγματα",το άγαλμα στην Ελευθερία, δώρο των γάλλων μασώνω στο νέο κράτος, κλπ, που δείχνουν, ότι έχει ήδη, επαληθευτεί.....
Και φυσικά, όταν έχει βγει αλήθεια το μισό, δεν λέμε ότι το άλλο μισό δεν θα βγει...
Νομίζω; Δεν είναι τυχαίο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 18:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άγαλμα της ελευθερίας κρατάει πυρσό στο ένα και μια "πλάκα" ή "δέλτο" στο άλλο. Όχι ποτήρι. Επίσης δεν το έχω δει ποτέ να πίνει από τον πυρσό. Γιατί η αποκάλυψη λέει ότι η πόρνη πίνει...


Επίσης δεν έχω δει ποτέ καμία πόρνη να λέει

"Give me your tired, your poor,
Your huddled masses yearning to breathe free,
The wretched refuse of your teeming shore.
Send these, the homeless, tempest-tossed to me,
I lift my lamp beside the golden door!"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 18:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αποκάλυψη,αυτά που διαβάζουμε είναι συμβολικά,αλλά ταυτόχρονα εννοούν πραγματικά γεγονότα.Δέν θα δούμε δηλαδή κάποιο τέρας με κέρατα ώς τον αντίχριστο,αλλά θα δούμε (τι λέω τώρα?το βλέπουμε ήδη) την απόλυτη διαφθορά του ανθρώπου,τον ξεπεσμό σε όλλα τα επίπεδα.Σκεφτείτε το λίγο και θα καταλάβετε οτι είδη ζούμε στην αποκάλυψη,ο αντίχριστος ζεί και βασιλεύει.

Ίσως(δέν ξέρω,δέν είμαι προφήτης) αυτά τα γεγονότα κορυφωθούν αργότερα,κοντά στο 2012,μέχρι στο τέλος να έρθει ο "χριστός" για να μας σώσει,μέχρι δηλαδή ο άνθρωπος να ξυπνήσει και να βάλει τέλος σε αυτήν την κατάσταση και να ελευθερωθεί.Όταν γίνει αυτό,τότε ο άνθρωπος θα στρέψει αλλού την προσοχή του,δέν θα σκέφτεται μόνο πώς να επιβιώσει ή να έχει καλή ζωή και δόξα,αλλά βαθύτερα πράγματα όπως την ίδια την ψυχή του,που το κάλεσμά της θα είναι ορατό πλέον.


Edited by - strangerz2 on 31/05/2010 18:56:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 19:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην αποκάλυψη,αυτά που διαβάζουμε είναι συμβολικά,αλλά ταυτόχρονα εννοούν πραγματικά γεγονότα.Δέν θα δούμε δηλαδή κάποιο τέρας με κέρατα ώς τον αντίχριστο,αλλά θα δούμε (τι λέω τώρα?το βλέπουμε ήδη) την απόλυτη διαφθορά του ανθρώπου,τον ξεπεσμό σε όλλα τα επίπεδα.Σκεφτείτε το λίγο και θα καταλάβετε οτι είδη ζούμε στην αποκάλυψη,ο αντίχριστος ζεί και βασιλεύει.


Να υποθέσω ότι έχεις ανακαλύψει κάποια συσκευή και κάποια μονάδα μέτρησης της διαφθοράς και μέτρησες ΟΛΕΣ τις εποχές της ανθρωπότητας από τη γέννηση του Χριστού μέχρι σήμερα και έβγαλες ότι η σημερινή εποχή έχει τη μέγιστη τιμή;


Ας πούμε στην Αρχαία Ρώμη υπήρχε διαφθορά 11.8 ενώ σήμερα έχουμε 13.5 σαν τον πληθωρισμό ένα πράμα. Η' την εποχή των ανακαλύψεων που οι Κονκισταδόρες "εκχριστιάνισαν" τους ιθαγενείς Αμερικάνους σφάζοντας τους μέχρι τον τελευταίο η διαφθορά ήταν σε μονοψήφιο νούμερο


quote:
Ίσως(δέν ξέρω,δέν είμαι προφήτης) αυτά τα γεγονότα κορυφωθούν αργότερα,κοντά στο 2012,μέχρι στο τέλος να έρθει ο "χριστός" για να μας σώσει,μέχρι δηλαδή ο άνθρωπος να ξυπνήσει

Σύμφωνοι, το 2012, όμως που έχεις τοποθετήσει το έτος 1; Επίσης ξέρεις τι έτος έχουν ας πούμε οι Μουσουλμάνοι ή οι Εβραίοι; Οι μεν είναι στο κάπου στο 1431 και οι δε κάπου στο 5770 αν δεν κάνω λάθος;

Να κάνω μια παρένθεση και να θυμίσω ΠΟΣΕΣ φορές έχει προβλεφθεί το τέλος του κόσμου και αυτοί διαψεύδονται ΞΑΝΑ και ΞΑΝΑ και ΞΑΝΑ. Ειλικρινά αξίζει τον κόπο να το ψάξει κάποιοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 20:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να υποθέσω ότι έχεις ανακαλύψει κάποια συσκευή και κάποια μονάδα μέτρησης της διαφθοράς και μέτρησες ΟΛΕΣ τις εποχές της ανθρωπότητας από τη γέννηση του Χριστού μέχρι σήμερα και έβγαλες ότι η σημερινή εποχή έχει τη μέγιστη τιμή;


Ας πούμε στην Αρχαία Ρώμη υπήρχε διαφθορά 11.8 ενώ σήμερα έχουμε 13.5 σαν τον πληθωρισμό ένα πράμα. Η' την εποχή των ανακαλύψεων που οι Κονκισταδόρες "εκχριστιάνισαν" τους ιθαγενείς Αμερικάνους σφάζοντας τους μέχρι τον τελευταίο η διαφθορά ήταν σε μονοψήφιο νούμερο


Καλά,ειδικά για το τελευταίο,τί να πείς?

Κοίτα,εννοώ με τον όρο διαφθορά αυτό που μας απομακραίνει απο το σωστό δρόμο, σε όλα τα επίπεδα.Δέν είναι μόνο οι σφαγές του παρελθόντος και οι πολέμοι που έχουν γίνει.Αυτά που γίνονται τώρα στο παρασκήνιο είναι χειρότερα απο πρίν, απο την οπτική της ηθικής (που θεωρώ οτι είναι το σημαντικότερο,γιατί χωρίς αυτό προκύπτουν και τα άλλα).Τότε φίλε μου,δέν είχαμε την τηλεόραση να μας κάνει πλύση εγκεφάλου,δέν βλέπαμε πρωινό καφέ ούτε dancing whith the stars και άλλες αηδίες που μας κάνουν νεκρούς συνειδησιακά.

Τώρα,ο κόσμος πεθαίνει στην Αφρική απο πείνα,και στην βόρεια ευρώπη αντιμετωπίζουν προβλήματα παχυσαρκίας,δές και αυτό.Τώρα το μόνο που μας ενδιαφέρει ώς ανθρώπους,είναι μόνο το πώς να καταξιωθούμε επαγγελματικά και να είμαστε πετυχημένοι στις σχέσεις μας,να είμαστε ποιό όμορφοι να έχουμε επιτυχία σε όλα και... λεφτά,σεξ,λεφτά,σέξ.

Απο αυτήν την οπτική λοιπόν,είμαστε στο απόγειο της διαφθοράς.Η μεγάλη πόρνη της αποκάλυψης,είναι η ανθρωπότητα,φανερώνει την κατάντια της.


quote:
Να κάνω μια παρένθεση και να θυμίσω ΠΟΣΕΣ φορές έχει προβλεφθεί το τέλος του κόσμου και αυτοί διαψεύδονται ΞΑΝΑ και ΞΑΝΑ και ΞΑΝΑ. Ειλικρινά αξίζει τον κόπο να το ψάξει κάποιος

Συγκεντρώσου,ποιός μίλησε για το τέλος του κόσμου?Δέν θα έρθει κανένα τέλος του κόσμου,όσοι το υπερασπίζουν αυτό,να το θυμάσαι,είναι θύματα αυτών που πουλάνε τον φόβο.Μόνο με τον φόβο μας ελέγχουν.

Άλλο το τέλος του κόσμου και άλλο οι αλλαγές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 20:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ λέω ότι η ανθρωπότητα είναι το ίδιο χάλια όσο το παρελθόν...


Επίσης, διορθώνω την έκφραση "τέλος του κόσμου". Μιλάμε για τη Δευτέρα Παρουσία έτσι; Ξέρεις πόσες φόρες έχουν βγάλει με βάση την Αποκάλυψη ημερομηνίες για αυτό και διαψεύστηκαν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 20:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ασφαλώς όχι. Πρέπει όμως να εξηγήσεις το φαινόμενο ότι κάποιοι άνθρωποι "επαληθεύουν" εκ των υστέρων της προφητείες του με σημερινά γεγονότα. Πχ λένε ότι ο 2ος Αντίχριστος είναι ο Χίτλερ. Πρόσεξε την ερώτηση μου, συμφωνώ ότι είναι αστειότητες, θέλω να μου εξηγήσεις γιατί οι άνθρωποι βρίσκουν ανταπόκριση μεταξύ γεγονότων και προφητειών και πώς ξέρεις ότι η Αποκάλυψη δεν ανήκει στην κατηγορία του Νοστράδαμου αλλά ότι είναι κάτι διαφορετικό

Ισως μερικοί θέλουνε να παίξουνε με τον εγκέφαλο σου φίλε μου και βρίσκουνε χώρο να το κάνουνε..έχω ενα ικανοποιητικό δείκτη I.Q ωστε να μπορώ να συκρίνω και έχω γνώσεις για να μπορώ να διακρίνω την απάτη με την αλήθεια,δεν μπορώ να σου απολογηθώ για τους άλλους..

Αν με ρωτάς προσωπικά πιστεύω οτι η Αγία Γραφή είναι θεόπνευστη και αυτό επειδή είχα προσωπικό βιώμα και αν δεν υπήρχε ο συγκεκριμένος Αγιος και η βοήθεια εκ άνωθεν αυτη την στιγμή δεν ήμουνα εδώ να σου απαντάω αλλα κάπου αλλού..

quote:
Και για να το φέρω στο παράδειγμα μας, ΜΗΠΩΣ κάποιοι ΕΠΕΙΔΗ το αναφέρει η Αποκάλυψη θέλουν συσχετιστούν με αυτό το νούμερο για να πετύχουν τους σκοπούς τους; Πχ ένα πολύ καρφωτό παράδειγμα, πολλά black metal συγκροτήματα πετάνε και ένα 666 κάπου, αυτό δε νομίζω να το θεωρείς επαλήθευση της προφητείας. Μάλλον για να προκαλέσουν το κάνουν ακριβώς επειδή το αναφέρει η προφητεία. Όποιος δηλαδή, πραγματικά ή ψεύτικα,συνδέεται με το κακό ή το σατανά πετάει και αυτόν τον αριθμό.Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τον προβληματισμό μου...

Μα έχεις μπερδεψει κάποια πράγματα φίλε μου,δεν μίλησε κανείς για έναν αριθμό στην μπλούζα ή ένα γκράφιτι σε τοίχο,αλλα για το σφράγισμα και μετά τα άψυχα(προιόντα) θα επακολουθήσουνε τα έμψυχα(άνθρωποι),ρίξε μια ματιά στις νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες,τα διαβατήρια και τα τσιπάκια RFID για να δεις που την πάνε την δουλεία..όλα ετοιμάζονται άψογα στον νέο τριόροφο υπερυπολογιστή στις Βρυξέλλες έχουμε και λέμε λοιπόν στο 18-ψήφιο νούμερο που αντιστοιχεί σε κάθε άνθρωπο τα πρώτα 3 ψηφία είναι 666,τα επόμενα 3 η χώρα προέλευσης,τα επόμενα 3 ο δήμος και εναπομείναντα 9 ο ΑΜΚΑ.

Να χαίρεσαι την καινούργια σου ταυτότητα φίλε μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 20:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόνο με τον φόβο μας ελέγχουν.

Άλλο το τέλος του κόσμου και άλλο οι αλλαγές.


ΥΠΕΡΤΕΡΑΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΤΑΝΟΜΕΓΙΣΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!!! Και αποδείξεις μπορούν να βρεθούν σε κάθε ιστορική εποχή!

quote:
Επίσης, διορθώνω την έκφραση "τέλος του κόσμου". Μιλάμε για τη Δευτέρα Παρουσία έτσι; Ξέρεις πόσες φόρες έχουν βγάλει με βάση την Αποκάλυψη ημερομηνίες για αυτό και διαψεύστηκαν;

Έβλεπα πριν κάτι μέρες ένα ντοκυμαντέρ γι' αυτό το θέμα. Παρουσίαζε έναν και καλά αδιάφθορο χριστιανό, ο οποίος δεν πτοούνταν όταν η ημερομηνία που έθετε ως τέλος του κόσμου έβγαινε μπαρούφα, και την ''υπολόγιζε ξανα'' με βάση την καινη διαθήκη και την αποκάληψη, λιγο καιρο πιο μετά.. Οι πιστοί πωλούσαν τις περιουσίες τους και αγόραζαν από αυτόν ΧΙΤΏΝΕΣ!!! Μπιζνα δηλαδή μεγάλη.. Κάτι αντιστοιχο είναι και το 2012!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 22:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάξτε τώρα τι θα κάνω, θα πάρω το ποστ του ενός και θα το βάλω για απάντηση στον άλλο!

quote:
σως μερικοί θέλουνε να παίξουνε με τον εγκέφαλο σου φίλε μου και βρίσκουνε χώρο να το κάνουνε..έχω ενα ικανοποιητικό δείκτη I.Q ωστε να μπορώ να συκρίνω και έχω γνώσεις για να μπορώ να διακρίνω την απάτη με την αλήθεια,δεν μπορώ να σου απολογηθώ για τους άλλους..

Αν με ρωτάς προσωπικά πιστεύω οτι η Αγία Γραφή είναι θεόπνευστη και αυτό επειδή είχα προσωπικό βιώμα και αν δεν υπήρχε ο συγκεκριμένος Αγιος και η βοήθεια εκ άνωθεν αυτη την στιγμή δεν ήμουνα εδώ να σου απαντάω αλλα κάπου αλλού..


quote:
Έβλεπα πριν κάτι μέρες ένα ντοκυμαντέρ γι' αυτό το θέμα. Παρουσίαζε έναν και καλά αδιάφθορο χριστιανό, ο οποίος δεν πτοούνταν όταν η ημερομηνία που έθετε ως τέλος του κόσμου έβγαινε μπαρούφα, και την ''υπολόγιζε ξανα'' με βάση την καινη διαθήκη και την αποκάληψη, λιγο καιρο πιο μετά.. Οι πιστοί πωλούσαν τις περιουσίες τους και αγόραζαν από αυτόν ΧΙΤΏΝΕΣ!!! Μπιζνα δηλαδή μεγάλη.. Κάτι αντιστοιχο είναι και το 2012!!


Καλό;

Το θέμα Diego, όπως δείχνει το παράδειγμα του φιλόσοφου δεν είναι αν είναι θεόπνευστη η Αγία Γραφή ή η Αποκάλυψη αλλά αν την ερμηνεύουμε σωστά! Πώς ξέρεις λοιπόν ότι ανήκεις στους "αυτούς" και όχι στους "άλλους". Συμφωνώ ότι οι προφητείες του Νοστράδαμου είναι λάθος εκ προοιμίου αλλά τι γίνεται με τις ΛΑΘΟΣ ημερομηνίες που έχουν βγει τόσες φορές; Η Αποκάλυψη δε διαψεύδεται και παραμένει θεόπνευστη αλλά ξεφτιλίζονται οι τσαρλατάνοι. Πώς ξέρεις λοιπόν αν όλα αυτά που σου λένε για άψινθο, σφράγισμα, πόλεμο του Κόλπου κτλ κτλ είναι σωστές ερμηνείες; Εκεί είναι η ταμπακιέρα!

quote:
ρίξε μια ματιά στις νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες,τα διαβατήρια και τα τσιπάκια RFID για να δεις που την πάνε την δουλεία..όλα ετοιμάζονται άψογα στον νέο τριόροφο υπερυπολογιστή στις Βρυξέλλες έχουμε και λέμε λοιπόν στο 18-ψήφιο νούμερο που αντιστοιχεί σε κάθε άνθρωπο τα πρώτα 3 ψηφία είναι 666,τα επόμενα 3 η χώρα προέλευσης,τα επόμενα 3 ο δήμος και εναπομείναντα 9 ο ΑΜΚΑ.


Έπαψε το BARCODE να είναι το 666; Τώρα έγινε τσιπάκι; Σωθήκαμε από το BARCODE; Να ανοίξω σαμπάνιες;

Στα σοβαρά, αυτό με το 666 είναι ένας καταπληκτικός urban legend. Να υποθέσω ότι έχεις και φωτογραφίες από το κτήριο στις Βρυξέλλες ε; Και έχεις δει το πρόγραμμα που φτιάχνει κωδικούς ε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 22:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στα σοβαρά, αυτό με το 666 είναι ένας καταπληκτικός urban legend. Να υποθέσω ότι έχεις και φωτογραφίες από το κτήριο στις Βρυξέλλες ε; Και έχεις δει το πρόγραμμα που φτιάχνει κωδικούς ε;

Που είναι αυτό το κτήριο; ξέρετε κάτι παραπάνω; Βρυξέλλες μένω! Αν είναι να το ψάξω αλλά δώστε κανα λινκ να μάθουμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 22:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρώτα το Diego! Ψαξτο και μόνος σου! Μην εκπλαγείς όμως αν αντί για το ΜΑΤRIX βρεις κανένα σαντουιτσάδικο

Edited by - IndustrialAngel on 31/05/2010 22:20:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 23:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιούλιος του 1999: Ο Νοστράδαμος, έχοντας αποτύχει στην πρόβλεψή του για το τέλος του κόσμου, το 1732, έκανε λόγο για μια δεύτερη Αποκάλυψη που θα συνέβαινε τον Ιούλιο του 1999. "Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι οι αποτυχημένες προβλέψεις όχι μόνο δεν απογοητεύουν εκείνους που πιστεύουν σε τέτοιου είδους προφητείες, αλλά συχνά ενδυναμώνουν την πίστη τους", παρατηρεί ο Ρέι Χάιμαν, ψυχολόγος στο πανεπιστήμιο του Όρεγκον.

Οι επιστήμονες ισχυρίζονται πως όσοι ακολουθούν διάφορες αιρέσεις που προβλέπουν το τέλος του κόσμου έχουν ανάγκη από εκείνο που στην ψυχολογία ονομάζουμε "κοινωνική επιβεβαίωση". Δηλαδή όσο περισσότεροι άνθρωποι θεωρούν αληθινή μια ιδέα, τόσο πιο αληθινή φαντάζει η ιδέα αυτή. Με άλλα λόγια, οι οπαδοί των αιρέσεων πρέπει πρώτα να πείσουν τους άλλους για να πειστούν και οι ίδιοι. Επιπλέον, οι προφητείες για το τέλος του κόσμου έχουν έναν προφανή απαλλακτικό χαρακτήρα. Αν καταστραφεί ο κόσμος, όλα τα λάθη που διαπράχθηκαν στο παρελθόν και οι αβεβαιότητες του παρόντος θα εξαλειφθούν. Συνήθως οι ηγέτες των αιρέσεων προβλέπουν ότι μετά την Αποκάλυψη θα συντελεστεί μια νέα αρχή για τον κόσμο, είτε στον παράδεισο είτε σε κάποιο διαστημόπλοιο από άλλο πλανήτη. Ιδού λοιπόν γιατί οι προφήτες της Αποκάλυψης ήταν και είναι πολυάριθμοι. Αυτό αποδεικνύεται από την παρακάτω επιλογή με τις πιο διάσημες "μέρες της κρίσης" την τελευταία χιλιετία.

31 Δεκεμβρίου του 999: Σύμφωνα με τα απόκρυφα ευαγγέλια, το τέλος του κόσμου τοποθετείται "χίλια χρόνια μετά τη γέννηση του Χριστού".

18 Οκτωβρίου του 1533: Στην ημερομηνία αυτή κατέληξε μετά τους υπολογισμούς του ο Γερμανός μοναχός και μαθηματικός Μίκαελ Στίφελ (1487-1567). Όταν πέρασε η συγκεκριμένη ημερομηνία χωρίς να γίνει η συντέλεια του κόσμου, ο Στίφελ έπεσε θύμα ξυλοδαρμού από μια ομάδα απογοητευμένων συγχωριανών του.

13 Οκτωβρίου του 1736: Ένας άλλος ιερέας και μαθηματικός, ο Ουίλιαμ Ουίστον (1667-1752) προέβλεψε ότι "η αρχή του τέλους" θα πραγματοποιούνταν τη μέρα εκείνη με μια μεγάλη πλημμύρα στο Λονδίνο. Εκατοντάδες άνθρωποι κατέφυγαν έντρομοι στους λόφους του Χάμστεντ Χιθ και στο Ίζλινγκτον Φίλντς για να σωθούν από τον κατακλυσμό.

5 Απριλίου του 1761: Στις 8 Φεβρουαρίου του 1761, το Λονδίνο σείστηκε από τον Εγκέλαδο. Ένα μήνα αργότερα σημειώθηκε και νέα δόνηση. Τότε ένας στρατιώτης, ο Ουίλιαμ Μπελ, βασιζόμενος στους δύο αυτούς σεισμούς, αποφάνθηκε ότι μια τρίτη δόνηση, στις 5 Απριλίου, θα κατέστρεφε τον κόσμο. Δε συνέβη όμως τίποτα τέτοιο, κι έτσι ο Μπελ κατέληξε στο φρενοκομείο του Μπέντλαμ.

17 Δεκεμβρίου του 1919: Ο Ιταλός σεισμολόγος και μετεωρολόγος Αλμπέρτο Πόρτα προέβλεψε ότι εκείνη τη μέρα η σύγκλιση έξι πλανητών θα προκαλούσε ένα μαγνητικό κύμα, το οποίο θα διαπερνούσε τον Ήλιο και θα προκαλούσε μια τεράστια έκρηξη που θα κατέστρεφε τη Γη. Ο τρόμος κυρίευσε ολόκληρο τον κόσμο. Κάποιοι, μάλιστα, προτίμησαν να δώσουν τέλος στη ζωή τους προτού τους βρει το κακό.

21 Σεπτεμβρίου του 1945: Ο αιδεσιμότατος Τσαρλς Λονγκ, από την Πασαντίνα των ΗΠΑ, ανακοίνωσε, το 1943, ότι τη συγκεκριμένη μέρα, στις 17:33 ακριβώς, η Γη θα εξανεμιζόταν και η ανθρωπότητα θα μετατρεπόταν σε εκτόπλασμα. Μάλιστα, σ’ ένα σύγγραμμά του εξέθεσε τους συλλογισμούς που τον οδήγησαν στο παραπάνω συμπέρασμα. Όσοι τον πίστεψαν σταμάτησαν να τρώνε, να πίνουν και να κοιμούνται μια βδομάδα πριν από την επικείμενη καταστροφή.

24 Μαΐου 1954: Στις 8 Μαΐου εκείνης της χρονιάς εμφανίστηκαν ρωγμές στο Κολοσσαίο. Μια αρχαία δοξασία αναφέρει ότι ο κόσμος "θα είναι ασφαλής όσο το Κολοσσαίο στέκει στα πόδια του". Βλέποντας τις ρωγμές στο μνημείο, κάποιος υπολόγισε πως ο κόσμος θα καταστρεφόταν στις 24 Μαΐου, κι έτσι χιλιάδες προσκυνητές συνέρρευσαν στην πλατεία του Αγίου Πέτρου για να ζητήσουν από τον Πάπα άφεση αμαρτιών.

14 Ιουλίου του 1960: Ο παιδίατρος Έλιο Μπιάνκο προέβλεψε τη συντέλεια του κόσμου, στις 13:45 εκείνης της μέρας, από ένα μυστικό όπλο των Αμερικανών. Για να γλιτώσει από την επερχόμενη καταστροφή, ο Μπιάνκο κατασκεύασε, μαζί με 45 βοηθούς του, μια νέα κιβωτό με 15 δωμάτια, στο Λευκό Όρος.

29 Απριλίου του 1980: Ο Λίλαντ Τζένσεν και ο Τσαρλς Γκέινς, ηγέτες μιας ολιγάριθμης αίρεσης, προέβλεψαν ότι εκείνη τη μέρα θα ξεσπούσε ο Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος. Οι υπολογισμοί τους βασίστηκαν στο Βιβλίο της Αποκάλυψης και στις διαστάσεις της Μεγάλης Πυραμίδας της Αιγύπτου. Στη συνέχεια μετέθεσαν το τέλος του κόσμου για τις 7 Μαΐου. Οι οπαδοί τους κλείστηκαν σε ειδικά κατασκευασμένα υπόγεια καταφύγια και περίμεναν το... πεπρωμένο τους.

28 Οκτωβρίου του 1992: Ο αιδεσιμότατος Λι Γιανγκ Λιμ, της Ιεραποστολικής Εκκλησίας του Τάμι, στη Νότια Κορέα, προέβλεψε ότι τα μεσάνυχτα της συγκεκριμένης μέρας ο Χριστός θα καλούσε 144.000 πιστούς για να τους σώσει από τον Αρμαγεδώνα. Περισσότεροι από 100.000 άνθρωποι καταλήφθηκαν από υστερία και κατέλυσαν σε διακόσιες εκκλησίες. Πολλοί απ’ αυτούς εγκατέλειψαν τη δουλειά και την οικογένειά τους και χάρισαν όλα τα υπάρχοντά τους στον αιδεσιμότατο Λιμ. Ένα μήνα πριν από τη μέρα της προφητείας, η αστυνομία συνέλαβε τον Λιμ επειδή είχε καταχραστεί τις δωρεές των πιστών, οι οποίες ξεπερνούσαν το ένα δισεκατομμύριο δραχμές. Ο Λιμ, μεταξύ άλλων, είχε αγοράσει και χρεόγραφα αξίας 78 εκατομμυρίων δραχμών, με ημερομηνία απόδοσης το 1995, δηλαδή τρία χρόνια μετά την υποτιθέμενη καταστροφή.

31 Μαρτίου του 1998: Ο 42άχρονος Ταϊβανέζος Χον-Μινγκ Τσεν, ηγέτης της αίρεσης "Η Εκκλησία της Σωτηρίας του Χριστού", γνωστής και ως "Ίδρυμα Ιπταμένου Δίσκου - Ο Θεός Ας Σώσει τη Γη", μετακόμισε μαζί με τους πιστούς του στην πόλη Γκάρλαντ, στο Τέξας, επειδή το όνομά της θύμιζε τη λέξη "Γκόντλαντ", που σημαίνει "Γη του Θεού". Από κει προέβλεψε ότι την 31η Μαρτίου ο Θεός θα ενσαρκωνόταν και στη συνέχεια θα πολλαπλασιαζόταν 100.000 φορές, προκειμένου να σφίξει το χέρι όσο το δυνατόν περισσότερων ανθρώπων. Ο Τσεν προέβλεψε επίσης ότι στις 25 Μαρτίου ο Θεός θα ανακοίνωνε την επιστροφή του στη Γη μέσα από το τηλεοπτικό δίκτυο "Κανάλι 18". Όλα αυτά θα συνέβαιναν γιατί, σύμφωνα με τις προφητείες του Τσεν, τον Αύγουστο του 1999 θα ξεσπούσε πυρηνικός πόλεμος ανάμεσα στην Ευρώπη, στην Αφρική και στην Ασία. Μόνο μια επίλεκτη ομάδα θα σωζόταν από έναν ιπτάμενο δίσκο, τον οποίο θα έστελνε ο Θεός. Οι μέρες περνούσαν, ο Θεός δεν εμφανίστηκε στο γυαλί ούτε ενσαρκώθηκε, κι έτσι ο Τσεν αναγκάστηκε να ζητήσει συγνώμη. Σε μια επίδειξη, μάλιστα, ειλικρινούς μεταμέλειας ή εγκληματικής αφέλειας δήλωσε: "Από δω και στο εξής, θα προτιμούσα κανείς να μην πιστεύει τα λεγόμενά μου"

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου... Ωστόσο, αυτή η κοινότοπη διαπίστωση δεν αναιρεί ένα πολύ σημαντικό γεγονός: ότι η πλύση εγκεφάλου που υφίστανται οι οπαδοί παραθρησκευτικών οργανώσεων είναι τόσο ισχυρή ή τα ψυχικά προβλήματα που κρύβει ο φανατισμός τους είναι τόσο αθεράπευτα, ώστε εύκολα θυσιάζουν ακόμα και τη ζωή τους. Η ιστορία έχει καταγράψει δεκάδες ομαδικές αυτοκτονίες οπαδών αιρέσεων. Οι ψυχολόγοι έχουν ερμηνεύσει τα κίνητρά τους. Δυστυχώς, όμως, κανείς δεν έχει καταφέρει να προλάβει τέτοιες τραγωδίες.

Πηγή: Focus: Μετανοείτε

Πιστεύω πως το απόσπασμα που έχω βάλει με bold από το συγκεκριμένο άρθρο να εξηγεί το γιατί υπήρχε, αλλά και υπάρχει, αυτή η τάση οι άνθρωποι να πιστεύουν αυτά τα πράγματα (προφητείες)..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 23:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντιέγκο, εγώ που έχω βελγική ηλεκρτονική ταυτότητα, δεν έχει κάπου το 666.. και ηλεκτρονική κάρτα ασφάλισης έχω.. δε μ' αρέσουν όλα αυτά, συμφωνώ όμως πως οδεύουμε προς μια κοινωνία Οργουελική..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 00:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλόσοφε, άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Ίσα που θεωρώ ότι το μεταφυσικό της υπόθεσης υπάρχει μόνο και μόνο για να αποπροσανατολίζει από την αληθινή διάσταση των πραγμάτων. Λέγοντας ότι όλα αυτά τα κάνει ο Αντίχριστος αμέσως όλοι ανάγουν τα αίτια και τις σκοπιμότητες εκεί, ενώ υπάρχουν άνθρωποι που ωφελούνται από αυτό!


Ελό, με έβγαλες από τον κόπο να ψάξω και τώρα με τη ζέστη με έχει πιάσει βαρεμάρα. Αυτές και άλλες τόσες φορές έχει προβλεφθεί το τέλος του κόσμου ή η Δευτέρα ΠαρουσίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 00:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα Diego, όπως δείχνει το παράδειγμα του φιλόσοφου δεν είναι αν είναι θεόπνευστη η Αγία Γραφή ή η Αποκάλυψη αλλά αν την ερμηνεύουμε σωστά! Πώς ξέρεις λοιπόν ότι ανήκεις στους "αυτούς" και όχι στους "άλλους". Συμφωνώ ότι οι προφητείες του Νοστράδαμου είναι λάθος εκ προοιμίου αλλά τι γίνεται με τις ΛΑΘΟΣ ημερομηνίες που έχουν βγει τόσες φορές; Η Αποκάλυψη δε διαψεύδεται και παραμένει θεόπνευστη αλλά ξεφτιλίζονται οι τσαρλατάνοι. Πώς ξέρεις λοιπόν αν όλα αυτά που σου λένε για άψινθο, σφράγισμα, πόλεμο του Κόλπου κτλ κτλ είναι σωστές ερμηνείες; Εκεί είναι η ταμπακιέρα!

Λοιπόν industrial για να τελιώνουμε με το θέμα επειδή λόγω έλλειψης επιχειρημάτων ξεκινήσανε οι ειρωνείες απο τους ειδήμονες του Esoterica δείγμα του πολιτισμού και της νοοτροπίας που διακατέχει το forum ακόμα και τα πολύ έμπειρα μέλη του!

Κανείς δεν είναι σίγουρος για τίποτα,εγώ πιστεύω οτι η Αποκάλυψη θα εκπληρωθεί και με αυτον το περιβόητο αριθμό να μπαίνει είδη στην ζωή μας (χρονολογίες μονο ο Θεός ξέρει) εσείς έχετε μια άλλη άποψη,στο μέλλον κάποιος απο τους δυό μας θα δικαιωθεί και κάποιος όχι...ίδωμεν

Μέχρι τότε μπορείτε να συνεχίσετε να ειρωνέυεστε την Αγια Γραφή,τον Ιωάννη που έγραψε την Αποκάλυψη και τον Θεό που του την υπαγόρευσε εκείνη την ατυχέστατη βραδιά(χωρίς να ρωτήσει μερικούς απο εσάς πρώτα τι πάει να κάνει),ποιος ξέρει ίσως πιαστήκαμε κορόιδα εμείς οι Χριστιανοί που πιστέουμε στην Β.Παρουσία και εσείς είστε οι έξυπνοι τελικά.Ποιός ξέρει?

Υ.Σ Προσωπικά θα το σκεφτώ πολύ να ξαναγράψω κάτι σε αυτο το forum πίστευα οτι προάγει τον διάλογο αλλα διαψεύστηκα,καλη συνέχεια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 00:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κακώς το πήρες προσωπικά Diego...Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω και αν το έκανα ζητώ συγγνώμη.Αλλά μπορώ νομίζω να εκφράσω τη διαφωνία μου με μια ερμηνεία της Αποκάλυψης. Γιατί τα περί τσιπακίου, Βρυξελλών δεν τα έγραψε ο Ιωάννης από όσο ξέρω αλλά κάποιοι σύγχρονοι μας. Τι λες έχω δικαίωμα να διαφωνώ μαζί τους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 01:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.oodegr.com/paratir/biblia/kte1//pin2.htm
http://www.oodegr.com/paratir/biblia/kte1//pin1.htm

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρη πηγή το ΟΟΔΕ, δεν ξέρω καν ποιοι είναι από πίσω, πάντως σάιτ άθεων και σκεπτικιστών ΔΕΝ το λες. Το συμπέρασμα από τους πίνακες είναι ότι έχουν γίνει ΔΕΚΑΔΕΣ (κυριολεκτώ!) προσπάθειες να αποδωθεί σε ένα έτος η λήξη της περιόδου που λέγεται "καιρός των εθνών" που σχετίζεται με τη Χριστιανική εσχατολογία. Και οι δεκάδες αυτές προσπάθειες ΑΠΕΤΥΧΑΝ!


Δεν ξέρω αν θεωρείται στοιχείο πάντως εμένα μου λέει ότι μάλλον δεν είμαστε και τόσο ακριβείς στις ερμηνείες που κάνουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 10:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ένα κόσμο υποκρισίας, είναι λογικό να μην βλέπεις την πόρνη των εθνών, την παρδάλη, ήτοι, σύμπλεγμα εθνών, όχι έθνος,τις ΗΠΑ, ούτε ότι η δάδα, μοιάζει με ποτήρι, μπορείς να δείς..
Ούτε, ότι ήταν δώρο των γάλλων μασώνων, γνωρίζεις, γι αυτό Βιομηχανικούλη μου, λές κοτσάνες....
Θέλει και γνώσεις και λογικούς συνειρμούς,γιατί λέγεται Αποκάλυψη, όχι απόκρυψη...Λέει ξεκάθαρα πράγματα, αλλά,τώρα, που είναι έτσι, όπως γράφει, τα δεδομένα του κόσμου, σαν χάρτης...
Όσο για το 666,αν δείτε στην Παλαιά Διαθήκη, ήταν ο φόρος υποτελείας, που πλήρωναν τα γύρω έθνη στον Βασιλιά Σολομώντα,
εν τη πλήρη ισχύη αυτού...Αυτό οραματίζονται οι εβραίοι, που βρίσκονται πίσω απο την μασωνία, αφού τέκτονες, ελέγχθησαν
γιατί θεώρησαν εαυτούς συνέχεια των τεκτόνων του Ναού του Σολομώντα...
Έτσι το 666, είναι ξεκάθαρο και δικό τους σύμβολο...Για μια κοσμοκρατορία, που δεν έπαψαν να ονειρεύονται...
Αρρωστημένα πράγματα, αλλά, αληθινά...
Είδατε την ισραηλινή επιδρομή στα πλοία της αλληλεγκύης,στους παλαιστίνιους..Δεν λογαριάσανε, τίποτε, οι φασίστες...
Πιστεύετε, ότι θα τους κάνει κανείς τίποτε;Θα έχουνε κυρώσεις; Όχι.....
Όποιος άλλος να το έκανε, θα τραβούσε τον παθών του τον
τάραχο....
Αυτό γίνεται,γιατί όλα είναι πουλημένα...Οι 10 μικροί βασιλείς,
που εξουσία δεν είχαν, αλλά εξουσία έλαβαν, που κυβερνάνε τον
κόσμο, θέλουν δώσει την εξουσία στο θηρίο, τον αντιχριστο..
Έτσι είναι, σήμερα, κυβερνάνε, οι Ρόθτσαιλντ,οι Εσκενάζυ,
ο Μπιλ Γκέιτς,η Λέσχη Μπιλντεμπεργκ,κλπ....Αυτοί κυβερνάνε
και είναι ήδη, στο στόχο της Νέας Εποχης...
Όλα όσα λέει η Αποκάλυψη, υπάρχουν σήμερα...Η γυναίκα που έιναι έτοιμη να γεννήσει με κύκλο αστέρων δώδεκα στο κεφάλι της είναι η ΕΟΚ,που κοιλοπονάει με την σελήνη στα ποδια της, τους μουσουλμάνους, της κοντινής Ασίας....Αλήθεια, παρά το ότι είμαστε 27, ή παρα πάνω, γιατί ακόμη 12 τα αστέρια της ΕΟΚ,όσα τα αστέρια των 12 φυλών του Ισραήλ;...
Καθαρό μυαλό και ανάγνωση θέλει,η Αποκάλυψη και λέει πολλά...
Βέβαια, πρέπει να θέλει να δει ο άνθρωπος...Αν τον βολεύει να μην βλέπει και δέχεται κάποια πράγματα, μετά δεν βλέπει ούτε ...Χριστό.....
Απλά, δεν χρειάζονται οι δικαιολογίες και οι αρνήσεις....
Θέμα επιλογής είναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 11:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ένα κόσμο υποκρισίας, είναι λογικό να μην βλέπεις την πόρνη των εθνών, την παρδάλη, ήτοι, σύμπλεγμα εθνών, όχι έθνος,τις ΗΠΑ, ούτε ότι η δάδα, μοιάζει με ποτήρι, μπορείς να δείς..
Ούτε, ότι ήταν δώρο των γάλλων μασώνων, γνωρίζεις, γι αυτό Βιομηχανικούλη μου, λές κοτσάνες....
Θέλει και γνώσεις και λογικούς συνειρμούς,γιατί λέγεται Αποκάλυψη, όχι απόκρυψη...Λέει ξεκάθαρα πράγματα, αλλά,τώρα, που είναι έτσι, όπως γράφει, τα δεδομένα του κόσμου, σαν χάρτης...
Όσο για το 666,αν δείτε στην Παλαιά Διαθήκη, ήταν ο φόρος υποτελείας, που πλήρωναν τα γύρω έθνη στον Βασιλιά Σολομώντα,
εν τη πλήρη ισχύη αυτού...Αυτό οραματίζονται οι εβραίοι, που βρίσκονται πίσω απο την μασωνία, αφού τέκτονες, ελέγχθησαν
γιατί θεώρησαν εαυτούς συνέχεια των τεκτόνων του Ναού του Σολομώντα...
Έτσι το 666, είναι ξεκάθαρο και δικό τους σύμβολο...Για μια κοσμοκρατορία, που δεν έπαψαν να ονειρεύονται...
Αρρωστημένα πράγματα, αλλά, αληθινά...
Είδατε την ισραηλινή επιδρομή στα πλοία της αλληλεγκύης,στους παλαιστίνιους..Δεν λογαριάσανε, τίποτε, οι φασίστες...
Πιστεύετε, ότι θα τους κάνει κανείς τίποτε;Θα έχουνε κυρώσεις; Όχι.....
Όποιος άλλος να το έκανε, θα τραβούσε τον παθών του τον
τάραχο....
Αυτό γίνεται,γιατί όλα είναι πουλημένα...Οι 10 μικροί βασιλείς,
που εξουσία δεν είχαν, αλλά εξουσία έλαβαν, που κυβερνάνε τον
κόσμο, θέλουν δώσει την εξουσία στο θηρίο, τον αντιχριστο..
Έτσι είναι, σήμερα, κυβερνάνε, οι Ρόθτσαιλντ,οι Εσκενάζυ,
ο Μπιλ Γκέιτς,η Λέσχη Μπιλντεμπεργκ,κλπ....Αυτοί κυβερνάνε
και είναι ήδη, στο στόχο της Νέας Εποχης...
Όλα όσα λέει η Αποκάλυψη, υπάρχουν σήμερα...Η γυναίκα που έιναι έτοιμη να γεννήσει με κύκλο αστέρων δώδεκα στο κεφάλι της είναι η ΕΟΚ,που κοιλοπονάει με την σελήνη στα ποδια της, τους μουσουλμάνους, της κοντινής Ασίας....Αλήθεια, παρά το ότι είμαστε 27, ή παρα πάνω, γιατί ακόμη 12 τα αστέρια της ΕΟΚ,όσα τα αστέρια των 12 φυλών του Ισραήλ;...
Καθαρό μυαλό και ανάγνωση θέλει,η Αποκάλυψη και λέει πολλά...
Βέβαια, πρέπει να θέλει να δει ο άνθρωπος...Αν τον βολεύει να μην βλέπει και δέχεται κάποια πράγματα, μετά δεν βλέπει ούτε ...Χριστό.....
Απλά, δεν χρειάζονται οι δικαιολογίες και οι αρνήσεις....
Θέμα επιλογής είναι...

Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου.Ο Industrial,θέλει επικυρωμένες αποδείξεις,δηλαδή να υπάρχει κοινή συμφωνία με όλους οτι συμβαίνει αυτό,να "μετρηθεί επιστημονικά" αυτό που λέμε.Είναι λογικό να μήν πιστεύει και τον καταλαβαίνω.Δέν λέω οτι πρέπει να είμαστε δογματικοί σε αυτό και να πιστεύουμε τυφλά,αλλά λίγη υποψία δέν θα έβλαπτε.Λίγο ψάξιμο και λίγη έρευνα θα έκαναν κάποιον να αναθεωρήσει.Ετσι πιστεύω. Πάνω απ'όλα, ανοιχτό μυαλό.

Ας μιμηθούμε τον μεγαλήτερο φιλόσοφο αυτής της χώρας,και ας παραδεχτούμε,οτι αυτό που ξέρουμε στα σίγουρα,είναι οτι δέν ξέρουμε τίποτα στα σίγουρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 13:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σε ρωτήσω κάτι προσωπικό ρε τρέχα, αφού τα πάντα οδεύουν προς τα εκεί (έτσι πιστεύεις) γιατί γέννησες παιδιά;Και γιατί κρατάς τη δουλειά σου και δεν τα παρατάς όλα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy