ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επικοινωνούμε..έχουμε υπ'οψιν μας τι σημαίνει επικοινωνία???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 12:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρίες επι θεωριών , πίστεις που προσβλέπουν στον ερχομό της αγάπης και της επικοινωνίας ανάμεσα στους ανθρώπους...

Τελικά???

Μηδέν....!

"Ο πόλεμος δεν είναι επικοινωνία αλλά αποξένωση. Ίσως είναι αναπόφευκτη τακτική σε ένα πρώιμο στάδιο της προσωπικής μας πορείας. Αλίμονο όμως αν με το πέρασμα των χρόνων δεν μυηθούμε στην τέχνη της αγάπης."

-Χωρίς την αγάπη -και εδώ θα πρέπει επιτέλους να δώσουμε ένα σαφή ορισμό..- η αγάπη εκ-πίπτει σε μια αγωνιώδη-αγχώδη διαμάχη....αλλα πριν εκ-πέσει η η όποια προσπάθεια επι-κοινωνίας...ήδη έχει συντελλεσθεί το κυριότερο ... έχει εκ-πέσει το ίδιο το υποκείμενο-άνθρωπος και μάλιστα εκ των έσω , αποκαλύπτοντας την αδυναμία και τον κατακερματισμό του!

Επι-κοινωνούμε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 15/06/2010 12:35:29

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 18:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κατά εσένα ποιοί είναι οι βασικοί όροι που απαιτούνται για να επιτευχθεί η επικοινωνία;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 19:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ βασικό το ερώτημα που έθεσες Odysseus…

Υπάρχουν κανόνες (αρχές) στην επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων ή πρέπει να υπάρχουν;
Και αν ναι, ποιοι είναι αυτοί ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 20:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ βασικό το ερώτημα που έθεσες Odysseus…

Υπάρχουν κανόνες (αρχές) στην επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων ή πρέπει να υπάρχουν;
Και αν ναι, ποιοι είναι αυτοί ;




Έχω την αίσθηση φίλε Elo...ότι κανόνες υπάρχουν και οι περισσότεροι τους γνωρίζουν , το θεμα είναι ότι δεν μπορούμε να τους "υποστηρίξουμε"...όπου μας συμφέρει τους επικαλούμαστε και όπου στριμωγνόμαστε τους αγνοούμε....!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 21/06/2010 20:20:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 20:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κανόνες φίλε μου ισχύουν καθολικά σε ένα σύστημα επικοινωνίας, αξιών και ό,τι βάλει ο νους σου.

Για παράδειγμα, εμείς επικοινωνούμε μέσω της ελληνικής γλώσσας. Οι κανόνες της εφαρμόζονται είτε μα αρέσει, είτε όχι.

Οπότε και επαναλμβάνω το ερώτημα :

quote:
Φίλε κατά εσένα ποιοί είναι οι βασικοί όροι που απαιτούνται για να επιτευχθεί η επικοινωνία;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 21:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε κατά εσένα ποιοί είναι οι βασικοί όροι που απαιτούνται για να επιτευχθεί η επικοινωνία;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo


Καλησπέρα φίλε μου και σε καλωσορίζω στο θέμα ...

Κατ'αρχάς το ερώτημα που έθεσες εμφανίζεται ως απλό και εύκολα απαντήσιμο...χμμμ...μα δεν είναι και θα πρέπει μαζί να βαδισουμε σε ένα κοινό δρόμο και κοινά αποδεκτό , προκειμένου να φθάσουμε στο αιτούμενο και το οποίο όρισες με απλό τρόπο...!

Αναρρωτιέμαι αλήθεια , τους όρους όπως είπες ή τους κανόνες ... άραγε ποιός τους θέτει και ο "κανονο-θέτης" σε ποιά εγκεφαλική και αντιληπτική ικανότητα-στάτους βρίσκεται???

Και άραγε διερωτώμαι , αν εσύ εν προκειμένω ... αρχίσεις να μου μιλάς για τι οτιδήποτε όντας καλλιεργημένος πολύ περισσότερο απο μενα και με διεισδυτική ματιά και γνώση...και με όρους -ενδεχομένως- που εγώ δεν γνωρίζω καν και μάλιστα παρουσία γνωστών και όχι μόνο...στατιστικά πως πιστεύεις ότι θα αντιδράσω..???

Πιστεύεις ότι εκείνη την στιγμή που θα αισθανθώ αυτό το παράξενο συναίσθημα που εκ-πορεύεται απο την συνειδητοποίηση της εικόνας μου , ότι θα επιδείξω την ανάλογη ηρεμία και υπομονή που σε άλλη -ενδεχομένως- κατάσταση είχα???

Αυτή είναι ΜΙΑ υπόθεση εργασίας...έχω την αίσθηση , ότι υπάρχουν πολλές ακόμη...εφόσον βρίσκεις ότι πρόκειται για μια παράμετρο που καθορίζει το επίπεδο επικοινωνίας , αναμένω την απάντησή σου φίλε μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 21:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι κανόνες φίλε μου ισχύουν καθολικά σε ένα σύστημα επικοινωνίας, αξιών και ό,τι βάλει ο νους σου.

Για παράδειγμα, εμείς επικοινωνούμε μέσω της ελληνικής γλώσσας. Οι κανόνες της εφαρμόζονται είτε μα αρέσει, είτε όχι.

Οπότε και επαναλμβάνω το ερώτημα :

quote:
Φίλε κατά εσένα ποιοί είναι οι βασικοί όροι που απαιτούνται για να επιτευχθεί η επικοινωνία;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo


Απο που προκύπτει ότι οι κανόνες σε ένα σύστημα επικοινωνίας ισχύουν καθολικά , ποιοί και τι είναι άραγε εκείνοι/ο που όντως θεμελιώνουν την πεποίθησή σου αυτή , ότι όντως αυτοί οι κανόνες -όποιοι κι'αν είναι αυτοί- θεμελιώνουν εν συνεχεία την επικοινωνία..και ότι αυτοί καθ'εαυτοί οι κανόνες απο μόνοι τους αρκούν???

Κανόνες υπάρχουν παντού κι'ομως δεν εφαρμόζονται...το ερωτημα είναι γιατί???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 21:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναρρωτιέμαι αλήθεια , τους όρους όπως είπες ή τους κανόνες ... άραγε ποιός τους θέτει και ο "κανονο-θέτης" σε ποιά εγκεφαλική και αντιληπτική ικανότητα-στάτους βρίσκεται???


Οι βασικοί κανόνες επικοινωνίας είναι οι εξής : α) ο πομπός και δέκτης να έχουν ένα κοινό τρόπο μεταφοράς της πληροφορίας, β) να υπάρχει μια ακολουθία στο πότε ο καθένας μπορεί να στέλνει το μήνυμά του και γ) να υπάρχει σαφήνεια και λογική στο μύνημα ή μέσω ερωτήματος να αποσαφηνίζονται τα σκοτεινά σημεία.

Αυτοί είναι οι βασικοί κανόνες (κατ΄εμέ). Όμως υπάρχει και μια άλλη διάσταση της επικοινωνίας : η στάση των επικοινωνούντων μεταξύ τους σε ό,τι αφορά το θέμα που διαπραγματεύονται βάσει των επιχειρημάτων τους και της λογικής που αυτά διέπονται.

Οι κανόνες αυτοί τίθονται ευθύς εξαρχής, ενώ η στάση διαμορφώνεται και αλλάζει κατά την διάρκεια της επικοινωνίας.

Δεν υπάρχει κανονο-θέτης, αλλά παράγοντες που διαμορφώνουν την επικοινωνία και τους όρους της. Αυτοί οι παράγοντες είναι τα αμφότερα μέλη της επικοινωνίας (πομπός-δέκτης) και το μέσο (γλώσσα).

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 22:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αναρρωτιέμαι αλήθεια , τους όρους όπως είπες ή τους κανόνες ... άραγε ποιός τους θέτει και ο "κανονο-θέτης" σε ποιά εγκεφαλική και αντιληπτική ικανότητα-στάτους βρίσκεται???


Οι βασικοί κανόνες επικοινωνίας είναι οι εξής : α) ο πομπός και δέκτης να έχουν ένα κοινό τρόπο μεταφοράς της πληροφορίας, β) να υπάρχει μια ακολουθία στο πότε ο καθένας μπορεί να στέλνει το μήνυμά του και γ) να υπάρχει σαφήνεια και λογική στο μύνημα ή μέσω ερωτήματος να αποσαφηνίζονται τα σκοτεινά σημεία.

Αυτοί είναι οι βασικοί κανόνες (κατ΄εμέ). Όμως υπάρχει και μια άλλη διάσταση της επικοινωνίας : η στάση των επικοινωνούντων μεταξύ τους σε ό,τι αφορά το θέμα που διαπραγματεύονται βάσει των επιχειρημάτων τους και της λογικής που αυτά διέπονται.

Οι κανόνες αυτοί τίθονται ευθύς εξαρχής, ενώ η στάση διαμορφώνεται και αλλάζει κατά την διάρκεια της επικοινωνίας.

Δεν υπάρχει κανονο-θέτης, αλλά παράγοντες που διαμορφώνουν την επικοινωνία και τους όρους της. Αυτοί οι παράγοντες είναι τα αμφότερα μέλη της επικοινωνίας (πομπός-δέκτης) και το μέσο (γλώσσα).

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo


Πολύ όμορφα φίλε μου , έδωσες μια διάσταση του θεματος "επικοινωνία"...και με αρκετή ευκρίνεια...πομπός και δέκτης...και το μέσο όπως λές γλώσσα..

Τώρα έχω την αίσθηση ότι προσεγγίζουμε το θεμα πιο ουσιαστικά...

Αλλα διερωτώμαι , άραγε αυτή "γλώσσα" ως μέσον ποιού-εργαλείο εκ-φοράς- χρησιμοποιείται...και αν μπορούμε να αναδείξουμε εφόσον συμφωνείς την ειδοποιό διαφορά ανάμεσα στο αίτημα και στην επιθυμία και με δεδομμένο ότι και τα δυό "ομιλούνται" και οριζουν δυο εντελώς διαφορετικούς τόπους , όπου ο ένας απο τους δυό κατευθύνει και ελέγχει τον άλλο..οδηγώντας σε μια όχι τόσο απλοϊκή προσέγγιση των πραγμάτων , όπως κάναμε μέχρι τώρα..

Και επίσης να δούμε και να ελέγξουμε πόση σχέση έχει ένας απλός πομπός ή και ένας δέκτης με το υποκείμενο-άνθρωπος αλλα και να αναδείξουμε τις όποιες διαφορές τους , προκειμένου να τις ενσωματώσουμε ως αναγκαίες πλέον στην ανταλλαγή απόψεων ανάμεσά μας...

Υγ:"ΜΗν σε μπερδεύει ο όρος 'κανονο-θέτης' αποτελεί δική μου έκφραση..αν δεν σε ικανοποιεί αγνόησέ τον.."...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2010, 00:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γλώσσα, για την ακρίβεια ο έναρθρος λόγος, είναι εργαλείο του ανθρώπου και εξυπηρετεί στο να μεταφέρει μήνυμα προς στους συνανθρώπους του.

Τώρα εάν το μήνυμα περιέχει συναίσθημα, σκέψη, άποψη, αίτημα ή επιθυμία αυτό έχει να κάνει με τις ανάγκες που το δημιουργούν.


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2010, 01:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η γλώσσα, για την ακρίβεια ο έναρθρος λόγος, είναι εργαλείο του ανθρώπου και εξυπηρετεί στο να μεταφέρει μήνυμα προς στους συνανθρώπους του.

Τώρα εάν το μήνυμα περιέχει συναίσθημα, σκέψη, άποψη, αίτημα ή επιθυμία αυτό έχει να κάνει με τις ανάγκες που το δημιουργούν.


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo


Θα μπορούσα εδώ να πώ , ότι όντως η "λογική σου" ορίζεται απο αυτην που θεωρεί μια ολόκληρη κοινωνία -σχεδόν-ως σωστή και αληθή και όντως αυτή είναι η γενικά επικρατούσα άποψη..αλλα παρ'ολ'αυτά και ενώ εμφανίζεται και θεωρείται ως ορθή..μόνο ορθά δεν παράγει...!

Έναρθρος λόγος..λόγος..επικοινωνία ... αλήθεια έχουμε ποτέ αναρρωτηθεί τι σημαίνει επι-κοινωνία...."Επι----κοινωνία" λαμβάνοντας όμως υπ'οψιν μας νέες γνώσεις για την δομή και εσωτερική λειτουργία του υποκειμενου άνθρωπος και των συνιστωσών του..???

Εχουμε ποτέ αναρρωτηθεί πόσο...κατά πόσο ως προϋπόθεση για την ύπαρξη μιάς έστω τυπικής επικοινωνίας δυο ψυχολογικών οντοτήτων , εμφανίζεται η ύπαρξη της ενδο-επικοινωνίας εντός της κάθε ψυχολογικής οντότητας , κατ'αρχάς..???

Απο την άλλη μεριά και για να προσεγγίσουμε πιο προσεκτικά το όλο θέμα , μήπως θα πρέπει να αναδείξουμε και την διαφορά που προκύπτει ανάμεσα στο υποκείμενο της εκφοράς -το λόγου- και στο υποκείμενο του εκφερομένου και πόσο αυτό οξύνει την αντιπαράθεση στο εσωτερικό του υποκειμένου με την διαίρεσή του...!

Μια αλήθεια που δεν μπορεί ποτέ , παρά να μισο-ειπωθεί...τελικά η λογική μήπως αποτελεί μία μισο-ειπωμένη επιθυμία..αναφερόμενη σε έναν τόπο άγνωστο..που επιθυμεί και "εναγωνίως" αιτείται???

Μήπως τελικά η χρησιμοποίηση του όρου "λογική" δεν είναι τίποτα περισσότερο απο μιας φαντασιακής - παραπλανητικής φύσεως δημιούργημα???

Και ασφαλώς να αναδείξουμε , το κατά πόσο το μήνυμα μπορει να εμπεριέχει στην γνώση του πραγματική αλήθεια ή μισο-ειπωμένη αλήθεια/ες...ή ακόμα και καθόλου αλήθεια..!

Να δούμε επίσης αν το κάθε μήνυμα ... το "οποιοδήποτε μήνυμα" μπορεί να αποκοπεί ή να μην εμπεριέχει συναίσθημα...

Κάναμε μια αρχή τουλάχιστον στην επικοινωνία μας φίλε μου και θα παραμείνω εδώ κοντά σου για να συνεχίσουμε την διερεύνηση σιγά -σιγά και που ελπίζω να μας βοηθήσει να προσεγγίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο , αυτό το "οικουμενικό αίτημα"...-ένα απο τα τόσα- , αυτό της επι-κοινωνίας..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 22/06/2010 01:25:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2010, 09:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την άποψή μου επι-κοινωνία είναι η "λήψη της γνώσης του άλλου", δηλαδή κοινωνώ (μετέχω, λαμβάνω, πληροφορούμαι) και με εργαλείο τη γλώσσα ανταλλάσω τη γνώση.
Συγνώμη αν είναι πολύ απλοϊκή η άποψή μου, αλλά έτσι την καταλαβαίνω τη λέξη αυτή
Την καλημέρα μου

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2010, 11:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατά την άποψή μου επι-κοινωνία είναι η "λήψη της γνώσης του άλλου", δηλαδή κοινωνώ (μετέχω, λαμβάνω, πληροφορούμαι) και με εργαλείο τη γλώσσα ανταλλάσω τη γνώση.
Συγνώμη αν είναι πολύ απλοϊκή η άποψή μου, αλλά έτσι την καταλαβαίνω τη λέξη αυτή
Την καλημέρα μου

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."


Την καλημέρα μας και στο Λουξεμβούργο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2010, 20:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H Nemesi ανέφερε κάτι σημαντικό : την ανταλλαγή της πληροφορίας. Δηλαδή την ροή της. Αυτό ακριβώς είναι η επικοινωνία.

Το επόμενο στάδιο, που είναι η κριτική στάση των ενδιαφερόμενων πλευρών της επικοινωνίας απέναντι στο μήνυμα (και ό,τι αυτό στην πορεία διαμορφώσει) ονομάζεται διάλογος.

Εδώ λαμβάνει χώρα η κατανόηση του μηνύματος και η προσπάθεια αποσαφήνισής του. Είναι η εφαρμογή του τρίτου κανόνα που προανέφερα.

Οι δυο πρώτοι κανόνες αναφέρονται στο "ποιοι" επικοινωνούν και "πως", ενώ ο τρίτος ανφέρεται στο "γιατί". Ο τελευταίος κανόνας καθορίζει αν πρόκειται για μια απλή επικοινωνία ή για διάλογο.

Η ποιοτική διαφορά διαλόγου και επικοινωνίας καθορίζεταια πό τον βαθμό αλληλεπίδρασης των επικοινωνούντων μερών.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2010, 20:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι η αλληλεπίδραση είναι αναγκαία για να είναι γόνιμη μια επικοινωνία - διάλογος. Για μένα, στην επικοινωνία - διάλογο, το μόνο που χρειάζεται είναι να έχω "ανοικτό μυαλό", να δέχομαι την διαφορετική άποψη χωρίς να μην είμαι αρνητική, αλλά να προσπαθώ να δω από την άλλη πλευρά, αυτή τη διαφορετική, την άλλη οπτική δηλαδή και αν θεωρήσω την άλλη οπτική ορθότερη, να αναθεωρήσω τη δική μου, ίσως. Ανταλλαγή, άλλη οπτική, κάτι που ίσως εγώ δεν έχω σκεφτεί δεν σημαίνει ότι δεν είναι και σωστό! Έτσι δεν είναι?

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2010, 21:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με βάσει τί θα αναθεωρήσεις την δική σου οπτική γωνία;

Το "ανοιχτό μυαλό" δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και το αναθεωρητικό ή το προοδευτικό. Τις περισσότερες φορές δηλώνει αβουλία και μιμητισμό.

Συνήθως στεκόμαστε στα δικά μας επιχειρήματα, διότι αυτά πηγάζουν από την εμπειρία μας και την μόρφωσή μας. Συχνά αναθεωρούμε την στάση μας όχι γιατί είναι ορθότερο να το κάνουμε, αλλά περισσότερο για να αποφύγουμε, βάσει εμπειριών, γνωστές δυσάρεστες καταστάσεις. Αν αυτό στην πορεία αποδειχθεί θετικό, τότε το υιοθετούμε και το εφαρμόζουμε. Βασικός παράγοντας αυτής της αναθεώρησης είναι το συμφέρον περισσότερο, παρά η αντικειμενικά ορθότερη άποψη.

Το να δεις την άλλη οπτική θέαση των πραγμάτων, σημαίνει πως γνωρίζεις όλουςε εκείνους τους παράγοντες που διαμορφώνουν την θέση σου και έχεις εντοπίσει στα αντεπιχειρήματα την διαφορετικότητα απέναντί σου. Όμως είναι ικανή αυτή η διαφορετικότητα να σε πείσει να αλλάξεις στάση και να "ακυρώσεις" κομμάτι του εαυτού σου επί του διαπραγματευόμενου θέματος ή θα το κάνεις από περιέργεια, επειδή γνωρίζεις τι θα αποφύγεις αλλά όχι τι θα αποκομίσεις;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2010, 23:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαρτάται από την κάθε περίπτωση, αυτά που έγραψα, δεν είναι κανόνας, για μένα νομίζω ότι είναι πάντα ανάλογα και μ' αυτόν που έχεις απέναντί σου.
Νομίζω ότι είναι πολύ εγωιστικό αν καταλάβω ότι η άποψη, θέση του συνομιλητή μου, αυτό που εγώ δεν το είχα σκεφτεί (είτε γιατί δεν είχα τις γνώσεις, είτε γιατί απλά δεν το σκέφτηκα) είναι ορθότερη από τη δική μου να μην την ξανασκεφτώ και ίσως να αναθεωρήσω τη δική μου, αλλιώς δεν θα είναι ανταλλαγή, ή δεν θα έχει κανένα νόημα η επικοινωνία.

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2010, 00:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνήθως στεκόμαστε στα δικά μας επιχειρήματα, διότι αυτά πηγάζουν από την εμπειρία μας και την μόρφωσή μας. Συχνά αναθεωρούμε την στάση μας όχι γιατί είναι ορθότερο να το κάνουμε, αλλά περισσότερο για να αποφύγουμε, βάσει εμπειριών, γνωστές δυσάρεστες καταστάσεις. Αν αυτό στην πορεία αποδειχθεί θετικό, τότε το υιοθετούμε και το εφαρμόζουμε. Βασικός παράγοντας αυτής της αναθεώρησης είναι το συμφέρον περισσότερο, παρά η αντικειμενικά ορθότερη άποψη.
====================================================================

Περιέγραψες με αρκετά εύστοχο τρόπο , την επικοινωνία όπως την θεωρούν ή την φαντάζονται στο σύνολό τους σχεδόν όλοι οι άνθρωποι φίλε μου..πολύ σωστά!

Ας πάμε λοιπόν , ξανά να δούμε γιατί αυτόςς ο τρόπος επικοινωνίας δεν είναι "αποδοτικός" και δεν συντελλεί στον ερχομό των ανθρώπων σε ένα επίπεδο τέτοιο που καθιέρωνε την "καθιέρωση του εμείς"!

Αλλα και αυτή καθ'εαυτή η "καθιέρωση του εμείς" πως θεμελιώνεται και αποκτάει "ενεργό δράση" επι της ουσίας του ψυχισμού μιας ψυχολογικής οντότητας???

Και θα πρέπει απο την άλλη μεριά να αναλύσουμε ή τουλάχιστον να αναφερθούμε στην δομή αυτής τη ψυχολογικής οντότητας και να δούμε ποιός επικοινωνεί ή προσπαθεί τουλάχιστον να επικοινωνήσει και με ποιόν???

Αλήθεια πόσο σίγουροι είμαστε για την επάρκεια της γνώσης της επιθυμίας οποιουδήποτε ψυχολογικού υποκειμένου μιάς και αυτή η επιθυμία ορίζεται σε μια άλλη σκηνή και όπου ο άνθρωπος πρόσβαση δεν έχει...και πόσο αυτό συγκροτεί θεμελιακές συγκινησιακές πειρατείες εντός του , οι οποίες μάλιστα διαχέονται στο περιβάλλον όπου "καλείται" να επικοινωνήσει???

Θα πρέπει δε να υπενθυμίσουμε , τα λόγια του F.de Saussure , που μας θυμίζει , ότι "η γλώσσα είναι για μας το γλωσσικό σύστημα , χωρίς την ομιλία"..στοιχεία που παρουσιάζονται ως μια σχέση...σχέση αντιπαράθεσης εντός του ιδίου του ψυχολογικού-υποκειμένου .. !

Η ψυχοπαθολογία της καθημερινης ζωής , πεδίο που καθιέρωσε ένα έργο του Freud , κάνει σαφές ότι καθε παραπραξία είναι ένας επιτυχημένος λόγος και μάλιστα αρκετά έξυπνος και ότι η παραδρομή της γλώσσας είναι το εμπόδιο γύρω απο το οποίο στρέφεται η ομιλία και μάλιστα στην σωστή θέση , ώστε ο νοών να νοήσει!

Λόγος - αναλογία ..."ποιού" και με "ποιό" και τελικά ας πάμε ξανά εκεί στο διατυπωμένο ερώτημα :"Επικοινωνούμε"??? ή για να το θέσω πιο απλά..."Τα βρίσκουμε μεταξύ μας"..ερχόμαστε πιό κοντά ως άνθρωποι..έχουμε προσωπική ηρεμία..πόσο καλά επικοινωνούμε πρωτίστως με τον ίδιο μας τον "εαυτό" αν αυτό υποθέσουμε ότι τίθεται ως προϋπόθεση για μια δια-προσωπική επικοινωνία???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2010, 12:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επικοινωνία σημαίνει για μένα να έχουνε ακόμη οι άνθρωποι την χαρά της επαφής .

Σε επιστημονικό επίπεδο η επικοινωνία γίνεται χρήσιμη μέσω εποικοδομητικής συζήτησης ,η διαλόγου .
Για να υπάρξει όμως εποικοδομητικός διάλογος ,η συζήτηση, θα πρέπει οι συνομιλητές να ακολουθούν ορισμένους κανόνες που δημιουργούνε τις προϋποθέσεις ώστε να έχουμε ως αποτέλεσμα τον ορθό λογισμό.


Περί κανόνων .
1 . Ένας κανόνας ο σημαντικότερος είναι ότι όλοι θα πρέπει να παραμένουν κατά το δυνατόν εντός θέματος. Αυτό δεν είναι πάντοτε εφικτό με αποτέλεσμα η συζήτηση να ναυαγεί και να παρεκτρέπεται από το αρχικό θέμα.

2. Για να τηρηθεί η συζήτηση στο αρχικό θέμα ,πρέπει να υπάρχει ένας έμπειρος συντονιστής ,ο οποίος θα επαναφέρει στην τάξη τα άτομα που ξεφεύγουν .

3. Θα πρέπει να αποφεύγεται πάση θυσία ο αρνητικός χαρακτηρισμός για ένα άλλο μέλος της συζήτησης.

4. Ειδικά σε υποκειμενικά θέματα πρέπει να υπάρχει προσπάθεια ,ώστε να μην θίγεται η προσωπικότητα των συνομιλητών μας ,ανεξάρτητα αν οι σκέψεις τους είναι εντελώς διαφοροποιημένες .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2010, 16:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επικοινωνία σημαίνει για μένα να έχουνε ακόμη οι άνθρωποι την χαρά της επαφής .

Σε επιστημονικό επίπεδο η επικοινωνία γίνεται χρήσιμη μέσω εποικοδομητικής συζήτησης ,η διαλόγου .
Για να υπάρξει όμως εποικοδομητικός διάλογος ,η συζήτηση, θα πρέπει οι συνομιλητές να ακολουθούν ορισμένους κανόνες που δημιουργούνε τις προϋποθέσεις ώστε να έχουμε ως αποτέλεσμα τον ορθό λογισμό.


Περί κανόνων .
1 . Ένας κανόνας ο σημαντικότερος είναι ότι όλοι θα πρέπει να παραμένουν κατά το δυνατόν εντός θέματος. Αυτό δεν είναι πάντοτε εφικτό με αποτέλεσμα η συζήτηση να ναυαγεί και να παρεκτρέπεται από το αρχικό θέμα.

2. Για να τηρηθεί η συζήτηση στο αρχικό θέμα ,πρέπει να υπάρχει ένας έμπειρος συντονιστής ,ο οποίος θα επαναφέρει στην τάξη τα άτομα που ξεφεύγουν .

3. Θα πρέπει να αποφεύγεται πάση θυσία ο αρνητικός χαρακτηρισμός για ένα άλλο μέλος της συζήτησης.

4. Ειδικά σε υποκειμενικά θέματα πρέπει να υπάρχει προσπάθεια ,ώστε να μην θίγεται η προσωπικότητα των συνομιλητών μας ,ανεξάρτητα αν οι σκέψεις τους είναι εντελώς διαφοροποιημένες .


με κάλυψες σε ολα alfa-omega ,μηπως φιλε ΕΑΡΙΝΕ οφείλης ΣΥΓΝΩΜΕΣ σε κάποιους οσο καί να πονάει? Πανδή η ανορθόγραφη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 15:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Επικοινωνία σημαίνει για μένα να έχουνε ακόμη οι άνθρωποι την χαρά της επαφής .

Σε επιστημονικό επίπεδο η επικοινωνία γίνεται χρήσιμη μέσω εποικοδομητικής συζήτησης ,η διαλόγου .
Για να υπάρξει όμως εποικοδομητικός διάλογος ,η συζήτηση, θα πρέπει οι συνομιλητές να ακολουθούν ορισμένους κανόνες που δημιουργούνε τις προϋποθέσεις ώστε να έχουμε ως αποτέλεσμα τον ορθό λογισμό.


Περί κανόνων .
1 . Ένας κανόνας ο σημαντικότερος είναι ότι όλοι θα πρέπει να παραμένουν κατά το δυνατόν εντός θέματος. Αυτό δεν είναι πάντοτε εφικτό με αποτέλεσμα η συζήτηση να ναυαγεί και να παρεκτρέπεται από το αρχικό θέμα.

2. Για να τηρηθεί η συζήτηση στο αρχικό θέμα ,πρέπει να υπάρχει ένας έμπειρος συντονιστής ,ο οποίος θα επαναφέρει στην τάξη τα άτομα που ξεφεύγουν .

3. Θα πρέπει να αποφεύγεται πάση θυσία ο αρνητικός χαρακτηρισμός για ένα άλλο μέλος της συζήτησης.

4. Ειδικά σε υποκειμενικά θέματα πρέπει να υπάρχει προσπάθεια ,ώστε να μην θίγεται η προσωπικότητα των συνομιλητών μας ,ανεξάρτητα αν οι σκέψεις τους είναι εντελώς διαφοροποιημένες .


με κάλυψες σε ολα alfa-omega ,μηπως φιλε ΕΑΡΙΝΕ οφείλης ΣΥΓΝΩΜΕΣ σε κάποιους οσο καί να πονάει? Πανδή η ανορθόγραφη



Κα Πανδή μόλις είδα το μήνυμά σας και πραγματικά οφείλω να ομολογήσω ότι παραμείνατε εκεί στην Β! Εθνική και πάτε για Γ! Κατηγορία..ολοταχώς!

Ασφαλώς και δεν φταίω εγώ που είσθε ανορθόγραφη αλλα και δεν φταίω εγώ που δεν έχετε αντιληφθεί το περιεχόμενο του θέματος..!

Ο φίλος Α-Ω έδωσε έναν ορισμό μιας επικοινωνίας και με έναν δικό του τρόπο , έδειξε -μπορώ να πώ- αυτό που αποτέλεσε και την αιτία για να αναρτήσω αυτό το θέμα ..!

Όπως πάντα Κα Πανδή είσθε εκτός τόπου και χρόνου και αυτό δεν οφείλεται σε κανέναν άλλο , ει μη μόνον στην αδυναμία κατανόησης και αφομοίωσης ορισμένων πραγμάτων εκ μέρους σας!

Αυτά τα οποία λοιπόν επαναλαμβάνω , ανέφερε ο φίλος Α-Ω και πολύ σωστά , αποτελούν -ίσως- τις παραμέτρους για μια σωστή επικοινωνία...

Το ερώτημα Κα Πανδή παραμένει όμως ...

Γιατί άραγε και ενώ γνωρίζουμε πως θά'πρεπε να γίνεται μια σωστή επικοινωνία .... τελικά δεν γίνεται???

Ποιές είναι εκείνες οι ασυνείδητες συνιστώσες που μας θέτουν κάτω απο την υπηρεσία τους και μας παρεκλίνουν..???

Κανόνες κοινωνικούς κα Πανδή έχουμε...όσο και ηθικούς κανόνες κα Πανδή μας...ωστόσο δεν τους ακολουθούμε Κα Πανδή μας..!!!

Καταλάβατε τώρα Κα Πανδή μας το θέμα σε τι αναφέρεται...???

Δεν το ελπίζω αλλα καμμιά φορά κα Πανδή μας , συμβαίνουν και θαύματα..!

Καλό σας απόγευμα Κα Πανδή μας και να μην σας χάσουμε...!!!

ΥΓ:"Εκτός και απο ανορθόγραφη , είσθε και παθητικά-επιθετική Κα ΠΑΝΔΗ ΜΑΣ..."...δεν θα το αναλύσω περαιτέρω Κα ΠΑΝΔΗ ΜΑΣ...ΘΑ ΠΟΝΕΣΕΙ!!!


-Μήπως θέλετε κι'αλλη κάλυψη Και Πανδή μας???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 13/07/2010 15:29:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 03:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουτε καν με αγγιξανε τα οσα εγραψες και ουτε θα με αγγιξουν τα οσα γραψεις
δεν προκειται να σε κρινω οπως εσυ επανειλημμενως κανεις
σε πολλα θεματα υπαρχουν ορθογραφικα λαθη στο ξαναειπα ,εαν εισαι επικοινωνιακος ανθρωπος βοηθας χωρις να προσβαλεις ,
ησουν επιθετικος απεναντη μου με την πρωτη ευκαιρια που σου δοθηκε,και με το σκεπτικο σου σε πολλους ακομη και θ'ασε, δεν αλαζης ευκολα
αλαζονεια στο φουλ ,ακομη και τωρα αντι να παραδεχτεις το σφαλμα σου βγαινεις και απο πανω ??
εαν για σενα ειναι ''τροφη'' το να ''πιστευεις''οτι εχεις παντα δικαιο, να σου δινω τροφη και μασημενη για να μην κουραζεσαι,
ακομη μπορω να σε πληρωνω με το ιδιο νομισμα οσο και να προσπαθησεις να με ''ξεφτιλισεις'' θα σου χαμογελαω μεχρι να καταλαβης
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
επικοινωνια ειναι, να σεβεσε της αποψης που ο καθενας εκφραζει
επεισεις οταν δεν εχεις να προσφερης να απεχης οχι να γκρεμιζεις θεματα καποιου αλλου επιδη περνιεσαι για ωραιος ((ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΣΑΙ ))και
αλλου ιδους επικοινωνια, να ζητας συγνωμη οταν εισαι εκτος θεματος και ουκ ολιγες ησουν
δεν προσπαθω να σου βγαλω τα ματια ,αντιθετος να συνεχισουμε σωστα τα θεματα ''να επικοινβνησουμε'',ποτε μην κρινεις τον απέναντή σου οταν δεν γνωριζεις τη γνωριζει,, ολο και κατι θα μαθης και συ απο μενα,και σαν αποδειξη εχω τεκμιριωμενες απαντησεις για το θεμα ΜΜΕ
ασχοληθηκα αρκετα μ'αυτο εκτος απο το αχλαδοτυρο οπως ΕΣΥ το πρανεφερες ,και οποιος αλλος να ανοιγε το θεμα τα ΙΔΙΑ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ,γιατι οσοι μπενουν θελουν να μαθουν και να γραψουν και οχι ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΗΣ γιατι εσυ εισαι ΕΣΥ.
ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΜΦΩΝΗ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 10:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ουτε καν με αγγιξανε τα οσα εγραψες και ουτε θα με αγγιξουν τα οσα γραψεις
δεν προκειται να σε κρινω οπως εσυ επανειλημμενως κανεις
σε πολλα θεματα υπαρχουν ορθογραφικα λαθη στο ξαναειπα ,εαν εισαι επικοινωνιακος ανθρωπος βοηθας χωρις να προσβαλεις ,
ησουν επιθετικος απεναντη μου με την πρωτη ευκαιρια που σου δοθηκε,και με το σκεπτικο σου σε πολλους ακομη και θ'ασε, δεν αλαζης ευκολα
αλαζονεια στο φουλ ,ακομη και τωρα αντι να παραδεχτεις το σφαλμα σου βγαινεις και απο πανω ??
εαν για σενα ειναι ''τροφη'' το να ''πιστευεις''οτι εχεις παντα δικαιο, να σου δινω τροφη και μασημενη για να μην κουραζεσαι,
ακομη μπορω να σε πληρωνω με το ιδιο νομισμα οσο και να προσπαθησεις να με ''ξεφτιλισεις'' θα σου χαμογελαω μεχρι να καταλαβης
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
επικοινωνια ειναι, να σεβεσε της αποψης που ο καθενας εκφραζει
επεισεις οταν δεν εχεις να προσφερης να απεχης οχι να γκρεμιζεις θεματα καποιου αλλου επιδη περνιεσαι για ωραιος ((ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΣΑΙ ))και
αλλου ιδους επικοινωνια, να ζητας συγνωμη οταν εισαι εκτος θεματος και ουκ ολιγες ησουν
δεν προσπαθω να σου βγαλω τα ματια ,αντιθετος να συνεχισουμε σωστα τα θεματα ''να επικοινβνησουμε'',ποτε μην κρινεις τον απέναντή σου οταν δεν γνωριζεις τη γνωριζει,, ολο και κατι θα μαθης και συ απο μενα,και σαν αποδειξη εχω τεκμιριωμενες απαντησεις για το θεμα ΜΜΕ
ασχοληθηκα αρκετα μ'αυτο εκτος απο το αχλαδοτυρο οπως ΕΣΥ το πρανεφερες ,και οποιος αλλος να ανοιγε το θεμα τα ΙΔΙΑ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ,γιατι οσοι μπενουν θελουν να μαθουν και να γραψουν και οχι ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΗΣ γιατι εσυ εισαι ΕΣΥ.
ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΜΦΩΝΗ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ



Κα Πανδή μας , καλή σας μέρα!
Εκτός των άλλων που σας ανέφερα περί του ατόμου σας , εξ'οσων βλέπω εμφανίζετε και "κακιούλες"...αν και προσωπικά το θεωρώ ως φυσιολογικό αποτέλεσμα!

Το γεγονός , ότι εμμένετε Κα Πανδή μας στην λάθος εν-τύπωσίς σας και εξ αυτής επιχειρηματολογείτε και μάλιστα απαιτώντας να ζητήσω συγγνώμη επανειλλημένως , δηλώνει ξεκάθαρα την άγνοιά σας Κα Πανδ΄γ μας..!

Αδράξατε την ευκαιρεία -έτσι φαντασθήκατε..- μιας τοποθέτησης συνδικτύου , για να μου επιτεθείτε προσωπικά ...αλλα εκτεθήκατε περισσότερο Κα Πανδή μας...σας εξέθεσε το λιγοστό μυαλό σας που αδυνατεί να αντιληφθεί και όχι εγώ!

Αλλα δεν είναι μόνο το μυαλό σας Κα Πανδή μας , είναι και ο χαρακτήρας σας "ενδεής" , διότι καλείτε προς επιβεβαίωση των θέσεών σας και άλλους συνδικτύους , μα τόσο πολύ δεν μπορείτε να αντιληφθείτε την ουσία του θέματος???

Και θέλετε Κα Πανδή μας να είμαι ευγενικός και όλο καλοσύνη απέναντί σας???

Γι'αυτά τα "αιτήματά" σας , μπορείτε να απευθυνθείτε Κα Πανδή μας , στον παππά της ενορίας σας...εγώ αδυνατώ..!

Θα μπορούσατε να δείξετε "ταπεινότητα" και να διατυπώσετε το λόγο σας διαφορετικά -εξ'αρχής- και τότε σας διαβεβαιώ ότι θα ήμουν πολύ-πολύ διαφορετικότερος στην συμπεριφορά μου απέναντί σας αλλα είχατε μια πολύ "αν-αντίστοιχη" συμπεριφορά με το εν γένει επίπεδό σας και μάλιστα "ειρωνική" απέναντι σε φίλους συνδικτύους!

Λοιπόν Κα Πανδή μας , για να μην μακρυγορούμε , εσείς ασχοληθείτε με πρωϊνές εκπομπούλες-φαντάζομαι σας εκφράζουνκαι θα τυγχάνουν της προτιμήσεώς σας- ... τηλεθεατή και καμμιά "Μανίνα"...και μην ξεχνάτε ότι πλέον χρησιμοποιούμε ευρώ και όχι "μάρκα"...!

Την καλημέρα μου Κα Πανδή μας...

Υ.Γ:"Ποτέ δεν σας έβρισα Κα Πανδή μας...απλά αποδίδω σε σάς αυτό που πραγματικά είσθε , μέσα απο την συμπεριφορά και τον λόγο σας..σας υπενθυμίζω πάντως ότι ποτέ δεν είναι αργά Κα Πανδή μας , μπορείτε να προβείτε σε διορθωτικές κινήσεις και εφόσον είναι πειστικές ... ενδεχομένως να αλλάξω την στάση μου απέναντί σας ΚΑ ΠΑΝΔΗ ΜΑΣ.."


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 10:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΜΦΩΝΗ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ [/red]



Να σας κάνω εγώ την τιμή , να τοποθετηθώ επι του ερωτηματός σας Κα Πανδή....

Είσθε ΠΑΝΤΟΥ λάθος...ο ορισμός του λάθους!

"Σκέτο ΛΑΘΟΣ"!

Περαστικά σας Κα Πανδή μας!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 12:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΜΦΩΝΗ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ [/red]

--------------------------------------------------------------------------------


Να σας κάνω εγώ την τιμή , να τοποθετηθώ επι του ερωτηματός σας Κα Πανδή....

Είσθε ΠΑΝΤΟΥ λάθος...ο ορισμός του λάθους!

"Σκέτο ΛΑΘΟΣ"!

Περαστικά σας Κα Πανδή μας!!!


ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ ΕΑΡΙΝΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 13:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΜΦΩΝΗ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ [/red]

--------------------------------------------------------------------------------


Να σας κάνω εγώ την τιμή , να τοποθετηθώ επι του ερωτηματός σας Κα Πανδή....

Είσθε ΠΑΝΤΟΥ λάθος...ο ορισμός του λάθους!

"Σκέτο ΛΑΘΟΣ"!

Περαστικά σας Κα Πανδή μας!!!


ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ ΕΑΡΙΝΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗ



Τώρα πρόσεξα μια βελτίωση Κα Πανδή....

Καλημέρα και σε σάς...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 13:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επικοινωνία είναι η διαδικασία αποστολής ενός μηνύματος από έναν αποστολέα σε ένα δέκτη. Υπάρχουν τρεις κύριες μορφές επικοινωνίας:

Η λεκτική
Η νοηματική
Η γραπτή
Η επικοινωνία είναι η διαδικασία με την οποία ένας πομπός Α (άνθρωπος ή ομάδα) μεταβιβάζει πληροφορίες, σκέψεις, ιδέες ή συναισθήματα σε ένα δέκτη Β (άνθρωπος, ομάδα) με στόχο να ενεργήσει πάνω του με τρόπο ώστε να προκαλέσει σε αυτόν την εμφάνιση ιδεών, πράξεων ή συναισθημάτων και σε τελική ανάλυση να επηρεάσει την κατάστασή του και τη συμπεριφορά του [1].

Η επικοινωνία είναι μια διαδικασία συναλλαγής μηνυμάτων. Δεν είναι απαραίτητα επικοινωνία μεταξύ ανθρωπίνων όντων,η επικοινωνια μπωρει να ειναι

Αυθόρμητη και φυσική.

 ΚΑΙ ΠΑΛΗ ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ  ΜΟΥ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΕΧΕΤΑΙ ΚΥΡΙΕ ΕΑΡΙΝΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 13:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Επικοινωνία είναι η διαδικασία αποστολής ενός μηνύματος από έναν αποστολέα σε ένα δέκτη. Υπάρχουν τρεις κύριες μορφές επικοινωνίας:

Η λεκτική
Η νοηματική
Η γραπτή
Η επικοινωνία είναι η διαδικασία με την οποία ένας πομπός Α (άνθρωπος ή ομάδα) μεταβιβάζει πληροφορίες, σκέψεις, ιδέες ή συναισθήματα σε ένα δέκτη Β (άνθρωπος, ομάδα) με στόχο να ενεργήσει πάνω του με τρόπο ώστε να προκαλέσει σε αυτόν την εμφάνιση ιδεών, πράξεων ή συναισθημάτων και σε τελική ανάλυση να επηρεάσει την κατάστασή του και τη συμπεριφορά του [1].

Η επικοινωνία είναι μια διαδικασία συναλλαγής μηνυμάτων. Δεν είναι απαραίτητα επικοινωνία μεταξύ ανθρωπίνων όντων,η επικοινωνια μπωρει να ειναι

Αυθόρμητη και φυσική.

 ΚΑΙ ΠΑΛΗ ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ  ΜΟΥ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΕΧΕΤΑΙ ΚΥΡΙΕ ΕΑΡΙΝΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗ



Το ξανα-χαλάτε Κα Πανδή , μα είσθε ευγενής , οπότε το προσπερνώ...

Ασχολίαστο το ανωτέρω εκ-κοσμικευμένο επιχείρημα..."τι το ον"..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 10:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί δεν επικοινωνείτε μέσω e-mail ?

Δεν νομίζω να ενδιαφέρει άλλα μέλη, η προσωπική σας κόντρα .....,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 12:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί δεν επικοινωνείτε μέσω e-mail ?

Δεν νομίζω να ενδιαφέρει άλλα μέλη, η προσωπική σας κόντρα .....,


Αλλο τούτο πάλιιιιιι....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 12:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή εσύ δεν γνωρίζεις , τον λόγο που το μέλος pandi συμπεριφέρεται , ως να έχει κάτι προσωπικό με εσένα ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy