ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 23:35:33  Εμφάνιση Προφίλ
Όπως πάντα η όραση του τρέχα είναι επιλεκτική. 2 θέματα που έθιξα κάνει δεν τα είδε. Και μετά απορεί γιατί τον λέω ανέντιμο.


quote:
Αν συζητήσουμε .....λογικά, υπόσχεσαι να το τηρήσεις,Βιομηχανικέ;
Λέω, ότι ευτελίζεται, γιατί ο άνθρωπος,είναι ανώτερο όν,δεν μετράει, όπως μια γελάδα, ένα άλογο ζώο...
Κι ότι αν τον βάλουμε στο επίπεδο της γελάδας, θα τον αντιμετωπίζουμε σαν γελάδα...
Μπορείς να παρακολουθήσεις τη λογική σειρά;...
Ρωτάω, δεν σε αμφισβητώ..


Έκθεση ιδεών. Δεν με συγκινούν οι συλλογισμοί της πλάκας που κάνεις.Πώς αποδεικνύεται; Ξέρεις δεν υπάρχει το "ΑΝ τον βάλουμε". Υπάρχουν άνθρωποι που αποδέχονται την εξέλιξη των ειδών. Το αμφισβητείς αυτό; Πώς ξέρεις και πώς αποδεικνύεται ότι αυτοί οι άνθρωποι στους οποίους ανήκω και εγώ, αντιλαμβανόμαστε έτσι τον άνθρωπο. Πώς και από πού ξέρεις ότι τον έβαλαν στο ίδιο επίπεδο με τη γελάδα;Και αν ναι, τότε ποιες οι συνέπειες στην κοινωνία; Πώς υλοποιείται στην πράξη αυτός ο ευτελισμός; Τι κάνουν αυτοί που αποδέχονται την εξέλιξη σε μεγαλύτερο βαθμό; Με ποια στοιχεία; Καταλαβαίνεις ότι αυτή τη στιγμή ΚΑΤΑΣΥΚΟΦΑΝΤΕΙΣ τη μισή ανθρωπότητα ΧΩΡΙΣ στοιχεία;


Άσε τις λογικές συνεπαγωγές και την ψευτοφιλοσοφία.

Σε προκάλεσα να φέρεις στατιστικά από χώρες, το ποσοστό ανθρωποκτονιών και την αποδοχή της εξέλιξης. Να δούμε αν πχ γίνονται περισσότερες δολοφονίες στο Ιράν ή στις ΗΠΑ ή την Τουρκία που οι περισσότεροι πιστεύουν σε γιαχβικού τύπου δημιουργία κάνουν περισσότερες ανθρωποκτονίες από ότι πχ στη Σουηδία που το 80% αποδέχεται την εξέλιξη. Απλά πράγματα. Γιατί δε φέρνεις στατιστικά;


quote:
Είδος,για μένα είναι ορισμός για τα ζώα, ο άνθρωπος,έχει τη μοναδικότητα, της πνευματικής του υποστασης,που τον κάνει μέρος συνόλου κι όχι αναγκαστικό στέλεχος μιας αναγωγής σε κάποιο είδος..


Εγώ ρώτησα ποιος είναι ο ορισμός του είδους γιατί κάνεις κωλοτούμπα και πηδάς στο γιατί ο άνθρωπος δεν είναι είδος. Δώσε μου πρώτα το ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΟ τον ορισμό και μετά πες μου γιατί ΔΗΘΕΝ δεν έχει να κάνει με τον άνθρωπο.


Αλλά εδώ φαίνεται πόσο ΑΝΕΝΤΙΜΑ διαλέγεσαι. Γιατί αφού ο άνθρωπος είναι κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ άλλων προσπαθείς να αμφισβητήσεις ΣΥΝΟΛΙΚΑ την εξέλιξη των ειδών; Γιατί επικαλέστηκες τον πλατύποδα από την Αυστραλία; Να σου θυμίσω; Γιατί λες ότι τα είδη υπήρχαν παράλληλα και δεν εξελίχθηκαν,αφού όπως δηλώνεις τώρα ΑΛΛΟ είδος ΑΛΛΟ άνθρωπος;


Συμπέρασμα, για να συζητήσουμε, εφόσον στο παρελθόν έχεις αναφερθεί σε ζώα, είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ο ορισμός του είδους. Είναι πολύ εύκολο να τον βρεις, τον έχω αναφέρει και εγώ.


Βάζω στοίχημα ότι ΟΥΤΕ τώρα θα τον δώσεις.


quote:
Εκεί, θέλει για μένα προσοχή και προβληματισμό, με τις επιταγές της Νέας Εποχής και εξέλιξης:
Ποιό μέλλον προετοιμάζουμε για τον άνθρωπο;

Και ο Αναξίμανδρος και ο Εμπεδοκλής, νεοεποχίτες ήταν; Πολύ...παλιά αυτή η νέα εποχή τελικά

quote:
Το δικό του, ή κάποιο άλλο, πιο γενικό, των ζώων;

Και των 2.


quote:
Η πορεία του ανθρώπου, δεν μπορεί να υπολογιστεί,οπως ενός ζώου,
απο το περιββάλλον του μόνο...Έχει να κάνει και με τον ίδιο, ως προσωπικότητα, με την επιλογή, που βγαίνει απο μέσα του κι όχι καθαρά απο τις ανάγκες του, τα ένστικτα, όπως των ζώων...


Λάθος. Η φυσική επιλογή ισχύει ξεκάθαρα στους ανθρώπους. Τα ένστικτα και την προσωπικότητα γιατί τα μπλέκεις; Μιλάμε για την επιβίωση των ατόμων με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σε συγκεκριμένο περιβάλλον.


quote:
Φοβάμαι,απλά, εν κατακελίδι, ότι υποβιβάζουμε τον άνθρωπο,
όπως στην αρχή, θέσαμε το ευτελίζεται, γι αυτό και πιστεύω, ότι θέλει πολύ ψάξιμο και προς άλλες κατευθύνσεις κι όχι μόνο του ζώου..


Κινδυνολογία ΑΣΤΗΡΙΚΤΗ και συλλογισμοί ανεπαρκείς. Στοιχεία έχεις;

Edited by - IndustrialAngel on 11/12/2010 23:39:34

Edited by - IndustrialAngel on 11/12/2010 23:43:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 23:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η απάντηση σου, πλέον, στην κριση των άλλων, αγόρι μου....
Εγώ, δεν βρίσκω κανένα νοημα να συζητάω οτιδήποτε μαζί σου...
Θα ειμαστε, εγώ και συ, πάντα, για σένα, σε αντίπαλη ομάδα...
Οπότε, ποιόν διάλογο να υποστηρίξεις, ειλικρινά ποτέ εσύ;...
Άστο καλύτερα,μην το παιδεύουμαι...Ομοιος με τον όμοιο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 00:08:10  Εμφάνιση Προφίλ


Ισλανδία: αποδοχή εξέλιξης ΑΝΩ του 80%


Σύμφωνα με τη Eurostat: Στην Ισλανδία είχαμε...3 δολοφονίες το 2005. Μιλάμε για ένα κράτος 320 000 ατόμων,δηλαδή ποσοστό 0,0009375%


Τουρκία:αποδοχή εξέλιξης, γύρω στο 25%

Σύμφωνα με τη Eurostat: 4971 δολοφονίες. Kράτος 77 800 000 ατόμων, Ποσοστό :0,006389%. Περίπου 6 φορές πάνω.


http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_OFFPUB/KS-SF-07-015/EN/KS-SF-07-015-EN.PDF


Θέλεις χριστιανική χώρα;Έφτασεεεε:

ΗΠΑ, σύμφωνα με το Bureau of justice statistics

http://bjsdata.ojp.usdoj.gov/dataonline/Search/Crime/State/RunCrimeStatebyState.cfm

Για το ίδιο έτος 16,740 δολοφονίες, κράτος 311 000 000 ατόμων. Ποσοστό; 0.00538%


Αποδοχή εξέλιξης; 40%


Σουηδία, 83 δολοφονίες το 2005, κράτος 9 300 000, ποσοστό 0.000887%

Αποδοχή εξέλιξης, περίπου 75%.

ΤΥΧΑΙΟ; ΒΕΒΑΙΩΣ και είναι. Η εξέλιξη δεν είναι κώδικας ηθικής αλλά επιστημονική αλήθεια. Τα δύο φαινόμενα είναι περίπου ανεξάρτητα. Όμως αναγκάζομαι να παραθέσω τα στατιστικά για να καταρρίψω τα περί "ευτελισμού" του τρέχα. Αν είχε δίκιο στη Σουηδία και την Ισλανδία θα έπρεπε να σκοτώνουν ο ένας τον άλλο στο δρόμο για την προτεραιότητα στις διασταυρώσεις, ενώ στις ΗΠΑ θα έπρεπε να...αγαπιούνται.

Έτσι γίνεται δημοσιογραφική έρευνα, κύριε Τόλια. Έτσι δίνω στοιχεία.Δεν αντιγράφω ΠΑΠΑΔΟΣΕΛΙΔΕΣ, δεν κάνω ΑΣΤΗΡΙΚΤΗ κινδυνολογία όπως εσύ.


Edited by - IndustrialAngel on 12/12/2010 00:10:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 00:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αν για σένα, η Σουηδία οι ΗΠΑ και η Τουρκία, σου λένε αυτά απο αριθμούς,τότε, πιστεύεις, ότι οιάνθρωποι είναι σαν τις γελάδες και κρίνονται σκέτα απο νουμερα, ασχέτως κουτλούρας, ηθών, κλπ, δεν επικοινωνούμε....
Στο ξαναλέω, δεν μπορούμε να συζητησουμε....
Κι εμένα με λένε Βαγγέλη Τολια,όντως,όπως ευθαρσώς δήλωσα,ειλικρινής οπως πάντα...Αλλά, εσένα, αγόρι μου, πως σε λένε;...
Για να δούμε την άνεση σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 03:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
IndustrialAngel
(αναφέρομαι στο μήνυμά σου της προηγούμενης σελίδας, Απεστάλη: 11/12/2010, 18:03:45)
Καταρχάς, όσον αφορά στο μήνυμά μου (Απεστάλη: 11/12/2010, 07:34:58) περί ΓΚΡΙΖΟΥ ο trexagireve στο μήνυμα που έχει γράψει ακριβώς κάτω από το δικό μου, ηθελημένα ή άθελά του, διαστρέβλωσε αυτά που έγραψα.

Συγκεκριμένα, έγραψα:
"Όσον αφορά στο γκρίζο, συμφωνώ και επαυξάνω . Όντως, σε μερικά πράγματα το γκρίζο απλά κρύβει από πίσω του την άγνοια, την έλλειψη για το θάρρος της γνώμης, την ασάφεια, το μαγείρεμα, τον σχηματισμό γενικών εντυπώσεων, κ.λπ. Όταν κάνει κάποιος μια δήλωση και ειδικά δηλώσεις με ιδιαίτερο στόμφο και εντυπωσιασμό, θα πρέπει να μπορεί να τις υποστηρίξει.

Τώρα βέβαια, να προσθέσω πως και στην επιστήμη και στη φιλοσοφία υπάρχουν γκρίζες ζώνες. Αλλά γκρίζες ζώνες με την έννοια των πραγμάτων που βρίσκονται σε στάδιο διατύπωσης εναλλακτικών υποθέσεων, τον έλεγχο των υποθέσεων αυτών και την συνειδητοποίηση ότι μπορεί η υπόθεση να βγει λανθασμένη. Αλλά καλό είναι να μη συγχέεται αυτό το γκρίζο, ή το "γκρίζο" του ανοιχτού μυαλού με το γκρίζο του "λέω ότι θέλω", με το γκρίζο της αοριστίας και της αερολογίας χωρίς καμία στήριξη και επιχείρημα."

τα οποία ο trexagireve ερμήνευσε (ή καλύτερα, σχολίασε) ως εξής:
"Πολύ σωστη η αμαλία!!!!!!!!
Και το εννοώ....
Όσο για το απολυτο δίκιο, που διεκδικεί ο Βιομηχανικός,πιστεύω, πρέπει να καταλάβει πόσο απολυταρχικό είναι και να μην επιμένει, ότι του ανήκει...
Διάλογο κάνουμε, όταν δεν είμαστε σίγουροι,για κάτι..Αν είσαι βέβαιος,Βιομηχανικέ, τι συζητάς εδώ μαζί μας;...Γιατι περιμένεις
να σδου δώσει σημασία κανεις, όταν νομίζεις, ότι κατέχεις την αλήθεια;...
Τέσπα,διάλογο,θέλει,γιατί το γκρίζο είναι η μεγαλύτερη επιφάνεια σ αυτό τον κόσμο...Όποιος αντέχει..."


Τώρα,
είτε συμφωνείς μαζί μου trexagireve ότι το δικό σου ΓΚΡΙΖΟ είναι αντιπροσωπευτικότατο παράδειγμα της ασάφειας, της αοριστίας και ενίοτε της αερολογίας (πράγμα που εννοούσα με όσα έγραψα) και συνιστάς να επικρατήσει αυτό ακριβώς το γκρίζο, εφόσον είναι η μεγαλύτερη επιφάνεια σ' αυτόν τον κόσμο (όπως καταλήγεις στο μήνυμά σου)...
είτε προσπαθείς να διαστρεβλώσεις τα όσα έγραψα, κάνοντάς τα να φανούν σαν σύσταση προς τον IndustrialAngel να μην απαιτεί να φέρνεις επιχειρήματα σε μια συζήτηση.

Και βέβαια, σε καμιά περίπτωση δεν εννοούσα το δεύτερο στο μήνυμά μου. Όπως έχω γράψει και σε άλλα μηνύματα, θεωρώ trexagireve ότι πολύ συχνά γράφεις ασυνάρτητα, εκσφενδονίζεις βαρύγδουπες δηλώσεις με... αστείο στόμφο και στη συνέχεια υποβιβάζεις τον συνομιλητή σου και διαμαρτύρεσαι για έλλειψη δημοκρατίας, όταν σου ζητάνε να στηρίξεις αυτά που γράφεις.

Εσύ από την πλευρά σου IndustrialAngel, γράφεις στηρίζοντας με επιχειρήματα τις απόψεις σου, αλλά συχνά πέφτεις στην παγίδα του trexagireve που θολώνει τα νερά (είπαμε, ηθελημένα ή άθελά του), και έτσι του δίνεις πάτημα να συνεχίζει να παραπονιέται, μεταμφιέζοντας τον εαυτό του σε ένα θύμα της δήθεν "απολυτότητάς" σου (όπως την παρουσιάζει), για να ξεφύγει από την απαίτηση για επιχειρήματα.
Και η ιστορία πάει λέγοντας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 11:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Επιτέλους, αγαπητή μου amalia, αποφάσισες να συζητήσεις μαζί μου,
ράγμα, που προτιμούσα απο το διαχειρίστρια, ανέκαθεν, αν θυμάσαι...
Όπως και νάχει, μιλώντας ,για γκρίζο, να πούμε, ότι δεν αντιπροσωπεύεται, ούτε απο μένα, ούτε απο τον Βιομηχανικό,αλλα, ότι υπάρχει, γι αυτό και η ασάφεια,γύρω απο τα θρησκευτικά θέματα, για τα οποία συζητάμε...
Το γκρί αυτό, που παραδέχεσαι, είτε λέει και ο Βιομηχανικός, είτε
και εσύ,προσπαθώ να πω, εδώ και καιρό,αλλα, δεν εννοείται,ότι δεν μας κάνει ποτέ αντίπαλους, γιατί είναι γκρί,δεν είναι κάτι σαφές, για να γίνουμε αντίπαλοι..
Κάποτε πρέπει να πάψει αυτή η προσπαθεια να βγει ο ένας σωστός και ο άλλος λάθος..Το σωστό και το λάθος, είναι πολύ μεγαλύτερα απο μάς,στην τωρινή μας υποσταση...
Κανεις να μην πιστεύει, ότι αρκεί ,για να εκπροσωπήσει το ένα απο τα δύο...
Καλή μου, δεν παραπονιέμαι...Εσύ παραπονιέσαι για τη συμπεριφορά μου....Μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα...Αλήθεια, εκείνη η αναποδογυρισμένη φάλαινα, του Βιομηχανικού, εκεί που με "διέγραψες"
την τελευταία φορά, υπάρχει ακομη;...
Ειναι ....άκρως, περιγραφική...
Καλά θα είναι να φύγουμε απο την κριτική για μένα,είπαμε, με κάνετε και το παίρνω πάνω μου,να μιλήσουμε λίγο για ότι συζητάμε, εδώ στο Μύθος και Θρησκεία...
Α, και η λογική, είναι και αυτή επιχείρημα, αμαλία μου..
Τι να κάνουμε...Να αφήνουμε την φαντασία να πιστεύει κάθε λογική, αλλά, ...πολιτικοποιημένοι, όντες, θα πρέπει να κοιτάμε και τι μας συμφέρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 12:07:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν για σένα, η Σουηδία οι ΗΠΑ και η Τουρκία, σου λένε αυτά απο αριθμούς,τότε, πιστεύεις, ότι οιάνθρωποι είναι σαν τις γελάδες και κρίνονται σκέτα απο νουμερα, ασχέτως κουτλούρας, ηθών, κλπ, δεν επικοινωνούμε.


Καινούριο και αυτό. Δεν ήξερα ότι όταν εκτιμάς τις διαστάσεις ενός κοινωνικού φαινομένου με τη βοήθεια των αριθμών, αντιμετωπίζεις τους ανθρώπους σα γελάδες.


Βέβαια το ίδιο έχεις κάνει και εσύ, μιλώντας για 98% Χριστιανούς στην Ελλάδα. Η' μήπως δεν το έχεις κάνει; Εσύ δηλαδή ως φορέας μιας δήθεν ανώτερης θεώρησης του ανθρώπου, γιατί μεταχειρίζεσαι ΑΡΙΘΜΟΥΣ και πλειονότητες για να αποδείξεις αυτά που λες;;;;;


Και δεν είναι μόνο τα νούμερα, ποιοτικά και μόνο αν το δούμε, οι χώρες:Ισλανδία, Σουηδία,Δανία, Γαλλία, Ιαπωνία βρίσκονται σε άλλη μοίρα από άποψη κουλτούρας, ηθών, ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ κράτους σε σχέση με Τουρκία, ΗΠΑ, Λετονία, Λιθουνία, Κύπρο κτλ. Παίρνω τα άκρα των στατιστικών


Ξαναλέω, δεν ισχυρίζομαι ότι είναι καλύτερα επειδή πιστεύουν στην εξέλιξη και το θεωρώ ΕΝΤΕΛΩΣ τυχαίο γεγονός. Απλώς προσπαθώ να αναιρέσω τον ισχυρισμό ότι αν κάποιος τυχόν αποδεχθεί την εξέλιξη θα γίνει καινούριος...Χίτλερ.

quote:
Κι εμένα με λένε Βαγγέλη Τολια,όντως,όπως ευθαρσώς δήλωσα,ειλικρινής οπως πάντα...Αλλά, εσένα, αγόρι μου, πως σε λένε;...
Για να δούμε την άνεση σου...


Γιατί θες να μάθεις το ονοματεπώνυμό μου ξαναρώτησα. Για να απειλείς με μηνύσεις;

Αμαλία άμα δεις παρακάτω τι γράφω στο Δήμο...

quote:
ενώ αν το ΙΔΙΟ άτομο δώσε δίκιο σε αυτόν (ή νομίσει ο τρέχα ότι έδωσε) τότε χειροκροτάμε και είμαστε δημοκρατία. Εγώ αυτό το ονομάζω ΟΦΑ.


Προφανώς και κατάλαβα ότι παρερμηνεύτηκαν τα λόγια σου. Αλλά καλύτερα που διευκρίνισες σε ποιον ακριβώς απευθυνόσουν.


quote:
Εσύ από την πλευρά σου IndustrialAngel, γράφεις στηρίζοντας με επιχειρήματα τις απόψεις σου, αλλά συχνά πέφτεις στην παγίδα του trexagireve που θολώνει τα νερά (είπαμε, ηθελημένα ή άθελά του), και έτσι του δίνεις πάτημα να συνεχίζει να παραπονιέται, μεταμφιέζοντας τον εαυτό του σε ένα θύμα της δήθεν "απολυτότητάς" σου (όπως την παρουσιάζει), για να ξεφύγει από την απαίτηση για επιχειρήματα

Δεκτόν


Αυτό δεν απευθύνεται στην Αμαλία.

Η φάλαινα ποιον πειράζει και γιατί; Υπάρχει καμία ηθική που λέει να φοράνε...ρούχα τα ζώα; Αφού γυμνά ζουν (αφού γυμνά τα έφτιαξε ο Θεός για να ζουν όπως πιστεύουν μερικοί) έτσι θα τα βλέπουμε. Και όταν κάποιος είναι γυμνός είναι ορατά τα πάντα. Όταν βλέπεις το αδέσποτο να κατουράει την κολόνα κοντά στο σπίτι σου, θίγεσαι; Έλεος ρε παιδιά!


Την εικόνα την έβαλα καθώς έψαχνα για τις άλλες, στις οποίες δεν απάντησε κανείς και εκεί είναι η ταμπακιέρα, εκτός του ότι δεν τις βρίσκει ενδιαφέρουσες (ή ενδιαφέρον στην ευρωπαϊκή διάλεκτο). Μου φάνηκε αστεία και ενδιαφέρουσα. Αν κάποιος θίγεται από την εικόνα της φύσης να μας το πει. Αν κάποιον τον θίγουν και τα γυμνά αγάλματα της Αρχαίας Ελλάδας, επίσης να μας το πει. Θεώρησα ότι με τέτοιες εικόνες είναι πιο πιστευτός κάποιος που μιλάει για ομοιότητα. Άλλο σε θεωρητικό επίπεδο και άλλο να βλέπεις πχ ότι το ...όργανο της φάλαινας είναι ίδιο με το δικό σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 12:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:
Άλλο σε θεωρητικό επίπεδο και άλλο να βλέπεις πχ ότι το ...όργανο της φάλαινας είναι ίδιο με το δικό σου.

Καθολου ιδιο δεν ειναι.Το δικο μου ειναι και πιο μακρυ και πιο παχυ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 13:26:27  Εμφάνιση Προφίλ
Skartados, μίλησα για ομοιότητα. Όμοιος στη γεωμετρία είναι αυτός που έχει ίδιες αναλογίες αλλά άλλες διαστάσεις. Τέσπα,το διευκρινίζουμε τώρα.


quote:
Το δικο μου ειναι και πιο μακρυ και πιο παχυ.


χαχαχαχα. Μια τέτοια απάντηση την περίμενα και ήσουν επικρατέστερος υποψήφιος. Απορώ που άργησες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 17:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πάντα, άλλα αντι άλλων, Βιομηχανικέ...
Η αμαλία,δεν απάντησε για την φάλαινα εσύ, γιατί την πατάς και απαντάς;....Την εκπροσωπείς;...
Μα, τόση ....αλλληλεγγύη;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 18:23:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πάντα, άλλα αντι άλλων, Βιομηχανικέ...
Η αμαλία,δεν απάντησε για την φάλαινα εσύ, γιατί την πατάς και απαντάς;....Την εκπροσωπείς;...
Μα, τόση ....αλλληλεγγύη;...


Ξέρεις τη φάλαινα δεν την έβαλε η Αμαλία αλλά εγώ. Και εγώ αναλαμβάνω την ευθύνη των λόγων μου. Γιατί αρχίζεις ΠΑΛΙ την ΑΝΟΗΤΗ συνωμοσιολογία; Τι θες να πεις με τις λέξεις αλληλεγγύη και εκπροσωπείς; Ότι είμαστε μιλημένοι; Ότι είμαστε συνεννοημένοι; Μήπως ότι είμαι η...ίδια η Αμαλία όπως έλεγες ότι είμαι ο Εαρινός;

Και μη βιάζεσαι να πεις πού την πάτησα... Πολύ άγχος έχεις για να με βγάλεις λάθος,μήπως πιέζεσαι από κάτι; Λέω εγώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 19:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

Skartados, μίλησα για ομοιότητα. Όμοιος στη γεωμετρία είναι αυτός που έχει ίδιες αναλογίες αλλά άλλες διαστάσεις. Τέσπα,το διευκρινίζουμε τώρα.


quote:
Το δικο μου ειναι και πιο μακρυ και πιο παχυ.


χαχαχαχα. Μια τέτοια απάντηση την περίμενα και ήσουν επικρατέστερος υποψήφιος. Απορώ που άργησες...


Μεχρι το λυκειο ειχα απλα ελεφαντιωση στο επιμαχο.Μετα ομως ξεφυγα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 10:41:44  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΠΕΡΙ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΟΥ.

Ειναι απιστευτο και συναμα διασκεδαστικο,πως ξεφευγει ενα θεμα απο το αρχικο του νοημα.

Εγω πιστευω οτι κακως ασχολουμαστε με το τι λεει η αγια γραφη.Για μια απλη ανθρωπινη λογικη,λεει χαζομαρες και παραμυθια.
Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι υπαχουν πολλοι ανθρωποι,δις,που τα πιστευουν,
Ειναι σαν να πιστευουν τις περιπετειες του βαρωνου Μυγχαουζεν και μεις οι υπολοιποι να προσπαθουμε να αποδειξουμε αν ειναι αληθινες.
Αληθεια,τι διαφορα εχει ενα καλο μυθιστορημα απο την αγια γραφη?
Αναρωτηθηκε κανεις?

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 13:13:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αληθεια,τι διαφορα εχει ενα καλο μυθιστορημα απο την αγια γραφη?
Αναρωτηθηκε κανεις?

2233


Προσωπικά , ακόμα και σε ένα καλό Μυθιστόρημα ή και σε ένα τραγουδάκι ή σε ένα Μύθο φίλε μου , έχω την αίσθηση ότι μπορώ πάντα κάτι να βρώ...ακόμα και σε σένα ... είτε σε οποιονδήποτε απέναντί μου...το θεμα -για μένα- είναι να μην έχουμε ποτέ αρνητική στάση απέναντι στο οτιδήποτε...κάθε άνθρωπος παρατηρώντας τον είναι και ένας ομιλών κόσμος...ακόμα και στην παραδρομή θα βρείς την Σοφία και το όμορφο...Όλοι μας!!!

Θα πρέπει δε έχω την αίσθηση να σταθούμε απέναντι σε κάθε άνθρωπο , διαφορετικά απ'οτι σ'ενα δόγμα...διαφορετικά έχω την αίσθηση ότι γινόμαστε και μείς αυτό που "κατηγορούμε" ..."Δογματικοί"...!!!

Πολλές φορές και γώ , συλλαμβάνω τον εαυτό μου "Κλέπτων οπώρας"...δικαιολογούμενος ότι έχω δίκιο...αναρρωτιέμαι έχω???

Πόσο δίκιο μπορεί να επικαλεσθεί ένας άνθρωπος για να αποστερήσει απο κάποιον άλλον το "δικαίωμά" του , να βρίσκει ένα στήριγμα στην ζωή του , ασχέτως αν εμείς δεν συμφωνούμε με αυτό..???

ΣΗΜ:"Και στα λέει αυτά , κάποιος που δεν είναι Θρησκευόμενος".


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 13:17:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ειναι απιστευτο και συναμα διασκεδαστικο,πως ξεφευγει ενα θεμα απο το αρχικο του νοημα.


Δε νομίζω να ξέφυγε τόσο δραματικά...

quote:
Εγω πιστευω οτι κακως ασχολουμαστε με το τι λεει η αγια γραφη.

Για να δούμε τι; Αν εννοείς ότι ασχολούμαστε ώστε μέσω αυτής να εξηγήσουμε το φυσικό κόσμο έχεις δίκιο. Αλλά υπάρχει και η σωτηριολογική διάσταση, που μπορεί να μην αφορά εσένα αλλά αφορά κάποιους άλλους ανθρώπους.


quote:
Για μια απλη ανθρωπινη λογικη,λεει χαζομαρες και παραμυθια.


Σε κάποια σημεία ναι. Στο συγκεκριμένο όχι τόσο, αφού στην ουσία δε λέει τίποτα ή λέει κάτι πολύ αόριστα. Στην ουσία η αντίθεση υπάρχει με ερμηνείες που δίνουν ιερατεία, σέκτες (όπως των ΓΟΧ) και μεγαλοσυμφέροντα (όπως των πετρελαιάδων). Οι μεν φοβούνται την ΑΛΛΑΓΗ που πρεσβεύει η εξέλιξη, όπως φοβόντουσαν τη αλλαγή που πρέσβευε ο Γαλιλαίος, οι δε φοβούνται μήπως δούμε τη φύση σαν μάνα και αδελφή μας και πάψουμε να την καταστρέφουμε τόσο αλόγιστα.

quote:
Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι υπαχουν πολλοι ανθρωποι,δις,που τα πιστευουν,

Περίπου όσοι πίστευαν ότι η γη είναι...επίπεδη...


quote:
Ειναι σαν να πιστευουν τις περιπετειες του βαρωνου Μυγχαουζεν και μεις οι υπολοιποι να προσπαθουμε να αποδειξουμε αν ειναι αληθινες.

Εντάξει ρε,τώρα γίνεσαι κακός...χεχεχε

quote:
Αληθεια,τι διαφορα εχει ενα καλο μυθιστορημα απο την αγια γραφη?
Αναρωτηθηκε κανεις?


Δε θα τη θεωρούσα ΚΑΛΟ μυθιστόρημα. Δεν έχει σασπένς και ήρωες με τους οποίους ταυτίζεσαι. Ο πρωταγωνιστής είναι ένας εκδικητικός πανίσχυρος τύπος, δηλαδή και protagonist και villain την ίδια στιγμή!

Edited by - IndustrialAngel on 13/12/2010 13:19:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 18:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:
Δε θα τη θεωρούσα ΚΑΛΟ μυθιστόρημα. Δεν έχει σασπένς και ήρωες με τους οποίους ταυτίζεσαι. Ο πρωταγωνιστής είναι ένας εκδικητικός πανίσχυρος τύπος, δηλαδή και protagonist και villain την ίδια στιγμή!

για αυτο ομως φταινε οι "σεναριγραφοι" και σιγουρα οι "κριτικοι" (λογοκριτες} που επενεβησαν στο σεναριο... ο "Πρωταγωνιστης" Ιησους, δεν ειχε μεριδιο ευθυνης (σαφως...) και μαλλον δεν προλαβε να πληρωθει, ή πληρωσε ακριβα θα ελεγα καλυτερα.... πληρωσε για τα λαθη αλλων (και εξακολουθει να πληρωνει ??)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 18:15:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
για αυτο ομως φταινε οι "σεναριγραφοι" και σιγουρα οι "κριτικοι" (λογοκριτες} που επενεβησαν στο σεναριο... ο "Πρωταγωνιστης" Ιησους, δεν ειχε μεριδιο ευθυνης (σαφως...) και μαλλον δεν προλαβε να πληρωθει, ή πληρωσε ακριβα θα ελεγα καλυτερα.... πληρωσε για τα λαθη αλλων (και εξακολουθει να πληρωνει ??


Καλά που το διευκρινίζεις ρε Pred. Διόρθωση:

Δεν αναφέρομαι στο Part II. Αναφέρομαι στην ΠΔ. Αυτή έχει τον άθλιο πρωταγωνιστή. Ο Ιησούς είναι όντως μια ιδανική φιγούρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 18:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
ισως ειναι αυτος απο τους αποκαλουμενους "καταρραμενους ηθοποιους" που μετα απο ενα ακριβοπληρωμενο σεναριο "εξαφανιζονται" κατω απο αδιευκρινηστες συνθηκες ή παθαινουν σοβαρα και θανατηφορα ατυχηματα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 18:22:34  Εμφάνιση Προφίλ
Τύπου Brandon Lee ή Heath Ledger;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 18:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Τύπου Brandon Lee ή Heath Ledger;

yeap... αμεσως το καταλαβες!
αλλα παρε και ενα παραδειγμα τον Robert Powell που επεξε τον ρολο του Ιησου στην μινι σειρα Jesus of Nazareth του Franco Geffirelli.... που αν και εμφανιστηκε και σε αλλες ταινιες, αυτος ο ρολος ηταν ο μοναδικος που τον ειχε στο προσκηνιο...


Edited by - PREDATOR on 13/12/2010 18:27:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 12:13:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αληθεια,τι διαφορα εχει ενα καλο μυθιστορημα απο την αγια γραφη?
Αναρωτηθηκε κανεις?


εεεε.... μηπως το ΚΑΛΟ ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 11:37:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[/center]
Εννοω οτι ολοι και ολα μας θελουν καπως ετσι!
Στοιχισμενους προσανατολισμενους προσλαμβανοντας πραγματα απο μια πηγη για να δρεπουν το αποτελεσμα του φαινομενου που αλλοι εχουν επιλεξει για μας!
Στη φωτογραφια οι ρολοι ειναι ευδιακριτοι,αυτο που δε γινεται ευκολα διακριτο ειναι που αποσκοπει το ολο συστημα...Μα στη θρεψη στρατιων στην εντυπωση της μνημης σε ενα γνωριμο σκοπο στη στοιχηση μας σε ενα αρμα του οποιου αγνοουμε τον οδηγο!Ο ινιοχος αυτος,δεν ειναι προνομιο μονο της θρησκειας αλλα και της επιστημης και της πολιτικης και το προβλημα δεν εγκειται στην υπαρξη του οδηγου αλλα στο οτι κραταει τα χαλιναρια.
Εχουμε πειστει οτι οι μυθοι ειναι παραμυθια οτι η κοσμογονια των αρχαιων ειναι αποτελεσμα αγνοιας και δεισιδαιμονιας υπο την επηρρεια ουσιων,εχουμε εγκλωβιστει μεσα σε καθωσπρεπισμους και καθρεπτισμους δεσμιοι των δεσμων του εαυτου μας.
Οσον αφορα την παρτη μου,τασσομαι με τον αερα!Μονο παρουσια του μπορει να τελεσφορηση η καυση!


Τόποι Μαζικής Απομύζησης
(ενεργειακής/συναισθηματικής)
και Προγραμματισμού Αρνητικότητας


Όπου συρρέουνε πολλοί
και υπάρχουν "οπαδοί"
τους μαζεύουν, για τροφή...

(σειρά τυχαία)

Γραφεία Κομμάτων / Εκλογικά κέντρα

Βουλή / Δημαρχεία / Κτίρια Υπουργείων

Πρεσβείες

Κυβερνητικά / Αστυνομικά Κτίρια (ΑΤ, ΓΑΔ)

Κτίρια "Υπηρεσιών"

Γήπεδα / Στάδια

Χώροι συναυλιών

Στρατόπεδα

Εκκλησίες κάθε θρησκείας / σέχτας

Χώροι συγκέντρωσης ομαδικής διδασκαλίας / διαλογισμού

Κτίρια Στοών / Αδελφοτήτων

Σχολεία / Σχολές
(παρά τα αναμφισβήτητα θετικά τους,
εδώ μπαίνουν οι ισχυρότεροι ιοί
καταστολής του διανοητικού μέρους
των ανθρώπων, και γεννιούνται ψυχολογικά προβλήματα)

Εργασιακοί χώροι

Νοσοκομεία / Κλινικές

Κινητά συνεργεία αιμοληψίας

Clubs

Κέντρα Διασκέδασης / Μέγαρα Μουσικής
(εδώ έχουμε τον "καλλιτέχνη"
που δημιουργεί συναισθήματα
εκεί που δεν υπάρχουν,
για να ρουφήξει
και να ρουφήξουν και άλλοι
-αλλά τον ρουφάνε κιόλας-)

Κινηματογράφοι / Θέατρα

Εγκαταστάσεις / Studios ΜΜΕ

Η ενδεικτική λίστα αυτή
και ο σχολιασμός της
δεν προτρέπουν φυσικά
σε ολική αποφυγή όλων αυτών,
αλλά σε επίγνωση
και θωράκιση
πριν την επιλογή έκθεσης
σε κινδύνους.

Η παρουσία
και η όποια συμμετοχή
κάποιου
στους χώρους αυτούς
δεν σημαίνει απαραιτήτως
οτι έχει επιτύχει
απομύζηση /
καθοδικός προγραμματισμός του.

Μπορεί
να έχει "λάβει τα μέτρα του"
διανοητικά/ενεργειακά.

Όμως,
η απομύζηση
και ο καθοδικός προγραμματισμός
των πολλών
που φυσικά έχουν άγνοια
και δεν λαμβάνουν μέτρα ασφαλείας,
πηγαίνοντας αθωράκιστοι,
επιτυγχάνει πάντα.

Το οτι πρόκειται όντως
περί τόπων απομύζησης
και αρνητικού προγραμματισμού,
επιβεβαιώνεται
απο το οτι
αναλόγως είδους τόπου
υπάρχουν συγκεκριμένα χαρ/κά
και "συμπτώματα"
που "οι πολλοί" φυσικά
δεν βλέπουν
ή αν βλέπουν
κάνουν διαφορετική
αιτιολόγησή τους.


Τα παραπανω τα βρηκα ΕΔΩ

Η αφορμη για να τα βρω δοθηκε,κατα την πεποιθηση μου,στα τελευταια φαινομενα περι υπαρξης κανονων και της αναλγητης επιβολης τους απο τους εχοντες και το μαχαιρι και το πεπονι χωρις να λογαριαζουν οτι θετουν τον εαυτο τους πανω στις ραγες του επερχομενου τραινου.
Αλιμονο αν ενα τραινο γλυστρουσε σε πεπονοφλουδες!



Suddenly you discover humanity

convenient
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 15:03:45  Εμφάνιση Προφίλ
Φιλοι συνομιλητες,αφησα να κυλησει λιγο το θεμα απο την ανωτερω θεση μου και καλα εκανα.Εμαθα αυτο που ηθελα,ωστε να αντιληφθω καπως τις θεσεις του καθενος σε συναρτηση με την λογικη.

Η δικη μου θεση σιγουρα διαφερει απο πολλες και ειναι συμφωνη με αλλες τοσες.

Θεωρω οτι,οι ανθρωποι που εχουν αναγκη καποιας θρησκειας για να εχουν ενα στηριγμα εσωτερικο η εξωτερικο,αναπνεουν αναιτια τον αερα του πλανητη.Χιλιαδες,ισως και εκατομμυρια χρονια εξελιξης εχουν τροχοπεδηθει απο τετοιους ανθρωπους.Θα μπορουσαμε χωρις αυτους να εχουμε φθασει στο 5.000 μ.χ,εξελικτικα και ισως σε αλλους γαλαξιες.

Αυτη ειναι η θεση μου περι θρησκειων και εληφθη κατοπιν μελετης και οχι επειδη ετσι μου καπνισε.

Ειμαι ΑΘΡΗΣΚΟΣ αλλα οχι ΑΘΕΟΣ.Θεωρω οτι υπαρχει μια δυναμις,ο θεος,το παν,το φως,το ενα??Οτι ονομα και να δωσω το ιδιο ειναι.
Αυτο το κατι ομως αν χρειαζεται απο μενα,το δημιουργημα του λατρειες,θυσιες,κ.λ.π,ας παει απο κει που ηρθε.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deleted
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 15:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deleted
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 19/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 17:00:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Θεωρω οτι,οι ανθρωποι που εχουν αναγκη καποιας θρησκειας για να εχουν ενα στηριγμα εσωτερικο η εξωτερικο,αναπνεουν αναιτια τον αερα του πλανητη.

2233


Φίλε Νικόμαχε , θεωρώ ότι αυτό ήταν τουλάχιστον μια άστοχη διατύπωσή σου και σε καμμιά περίπτωση πεποίθησή σου...είμαι και γώ άθρησκος ωστόσο άνθρωπος και αναγνωρίζω το δικαίωμα στον καθένα να βρίσκει στήριγμα όπου εκείνος νομίζει....και δεν είναι τόσο απλό το όλο θέμα για να εξάγουμε τέτοια συμπεράσματα...

Ελπίζω , ότι θα ανασκευάσεις την τοποθέτησή σου...και ελπίζω στην κατανόησή σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 14:12:31  Εμφάνιση Προφίλ
Είναι σκληρό αυτό που γράφει ο Νικόμαχος, αλλά έχει φοβάμαι μια δόση αλήθειας. Μπορεί δηλαδή εσύ ή εγώ, Δήμο, να μη θέλουμε να προσβάλλουμε αλλά υπάρχει πιθανότητα κάποια στιγμή η ανθρωπότητα να προχωρήσει και να βρεθεί στο δίλημμα να αφήσει μερικούς συνανθρώπους μας πίσω. Όχι με τη λογική της εξόντωσης αλλά της αδιαφορίας. Πριν λοιπόν αρχίσει ο καθένας να τα βάζει με την επιστήμη ή την ανθρώπινη πρόοδο ας σκεφτεί μήπως καταδικάζει αυτούς που τον πιστεύουν. Μήπως τους καταδικάζει να ανήκουν σε μια ομάδα "διαχωρισμένων" και "οπισθοδρομικών".

Στήριγμα μπορούν να βρίσκουν και θα βρίσκουν στη θρησκεία οι άνθρωποι. Το θέμα είναι όταν χρησιμοποιούν τη θρησκεία και για άλλες χρήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 15:46:14  Εμφάνιση Προφίλ
φιλε earine

Κατ αρχην συμφωνω μαζι σου σε οτι αφορα την διατυπωση μου.Οπως και ο φιλος industrial λεει,ηταν σκληρη.Και ομως,δεν εννοω αυτο ακριβως που φαινεται εκ πρωτης αναγνωσης.Δεν εννοω κανενος ειδους εξοντωση φυσικη η πνευματικη.Εννοω απομονωση.Μονον αυτο.

Πως μπορει καποιος να δινει δημοκρατικη αδεια,δικαιωμα σε εναν θρησκοληπτο,να εχει εξουσια επι αλλων θρησκοληπτων και μη.
Αφου ξερουμε οτι θα ενεργησει συμφωνα με τις προσταγες της θρησκειας του και οχι με γνωμονα το καλο της ανθρωποτητας.

Αρα,λογικο συμπερασμα για μας τους αρνητες των θρησκευματων.
Οι θρησκευομενοι ειναι αχρηστοι,οχι σαν συνανθρωποι,αλλα ως κατεχοντες καθε ειδους θεση εξουσιας στην κοινωνια.Απο απλοι υπαλληλοι,εως κυβερνητες.

Επιμενω οτι δεν εννοουσα φυσικη εξοντωση,αλλα ηταν μια φραση για να τονισω την αχρηστεια των θρησκοληπτων σε θεσεις εξουσιας.

Πιστευω οτι και εσυ θα συμφωνεις μαζι μου,οτι χωρις θρησκειες και οτι απο αυτες απορρεει,η ανθρωποτητα θα ηταν πολυ πιο μπροστα απο το σημερα.

Αυτο ηταν ολο.

Αν δεν συμφωνεις δεν πειραζει.Μια αποψη εξεφρασα και δεν απαιτω να εχω συνοδοιπορους σε αυτην.

Δεν σε ξερω earine αλλα βλεπω την ορθοτητα των θεσεων σου,οπως και πολλων αλλων.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Democrat
troll


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 16:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Democrat
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 20/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Democrat
troll


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 16:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Democrat
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 20/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Democrat
troll


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 16:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Democrat
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 20/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2180176
Maintained by Digital Alchemy