ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Χαμένη Ατλαντίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2003, 17:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι η ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΗ διαδρομή (πρόσεξε, ΟΧΙ η εσωτερική αναζήτηση) που με μέσο τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ και τα εργαλεία που διαθέτει (ένα απο αυτά ειναι και η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ θεώρηση), μας παρέχει το ΚΛΕΙΔΙ για να ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ τους Αρχαϊκούς Πολιστισμούς, ΟΧΙ υπό το πρίσμα της ΣΤΕΝΗΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ και ΥΛΟΦΡΟΝΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ όπως γίνεται ΣΗΜΕΡΑ, αλλά προσφερόμενος στον ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ την ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΟΠΙΣΗ ως ΚΛΕΙΔΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΘΩΝ & των ΣΥΜΒΟΛΩΝ.
Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ λοιπόν, μας ανοίγει ευρείς ορίζοντες (σε "εμάς") που ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ να κατανοήσουμε τα ΜΥΣΤΗΡΙΑ που περικλείουν μέσα τους (οι μύθοι)...

Αυτά, τα ΚΡΥΜΕΝΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ, αποκαλύπτονται ΜΟΝΟ στους "κατάληλους" που ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΝ την γλώσσα της ΑΛΛΗΓΟΡΙΑΣ & ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ. Τότε, ανοίγεται ένας ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ εννοιών που μας οδηγεί στο να ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ και να ΣΥΛΛΑΒΟΥΜΕ τις Σοφές και Ιερές διαδασκαλίες των Αρχαίων Μυστηρίων...

Αυτή η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ, μας φέρνει πιό κοντά στη Πηγή απο την οποία προήλθαν τα ΠΑΝΤΑ, τον Θεό και η ΕΝΩΣΗ ΜΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, είναι ο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟΧΟΣ...
Κέλσος ο Φιλαλήθης



ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ,ΚΕΛΣΕ
ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΩΣ Η ΣΥΝΕΧΗΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ "ΝΟΗΣΗ" ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΩΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ Η ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΜΥΘΩΝ ΤΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΣΚΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΩ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΚΟΜΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ "ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ" ΑΦΟΥ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ "ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΗΛΟΙ" ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ..ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ; ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΣΕ ΕΧΕΙ ΔΕΧΘΕΙ;ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΙΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΟΠΩΣ ΕΣΥ... ΕΓΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ...ΑΚΟΜΗ, ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΩ ΕΤΟΙΜΗ....ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ...ΚΟΝΤΑ....

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 02:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Φίλε μου Αllzaro...
Σου ζητώ συγγνώμη που σε βάζω σε διπλό ή τριπλό κόπο για να με καταλάβεις τι θέλω να πώ...
Το σίγουρο είναι πως ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΠΙΤΗΔΕΣ...

Απλά, χρησιμοποιώ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ πιό ΑΚΡΙΒΗ και κατ'έννοια και κατ΄ουσίαν τις λέξεις - ΕΝΝΟΙΕΣ σε όσα γράφω...

quote:
Αυτό που με παραξενεύει ειναι οτι απευθύνεται στους ``κατάλληλους`` και οχι σε ολους.

Οσοι ακολουθούν την εξωτερική διαδρομή παραπλανούνται ωστε να κρατηθούν μακριά απο την αλήθεια.



Αλήθεια φίλε μου, πότε ήταν για ΟΛΟΥΣ κάτι;;;
Μη πάς μακριά, κοίτα μέσα στην ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ (δηλαδή με τους ανθρώπους που έχεις ΔΕΣΜΟΥΣ)...
Οτι πράτετε ΜΕΣΑ στην οικογένειά σου, ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ;;;
Κοινός, το βγάζετε ΒΟΥΚΙΝΟ;;;

Κατ'αναλογία το ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ και σε αυτό που ανέφερα και σε μπέρδεψε...
Αλλά ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ, εμένα θα με "μπέρδευε" το ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο "ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ" ...

Η ΑΛΗΘΕΙΑ δε παραπλανά, αυτό που ΠΑΡΑΠΛΑΝΑ έιναι το ΜΥΑΛΟ και η ΛΟΓΙΚΗ...
Αρα ΑΝ λογικά προσεγγίζεις μια "αλήθεια", το ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ είναι να ΜΗΝ τη κατανοήσεις και να καταλήξεις σε ΛΑΘΟΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...
Σε ένα ΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...

Και ένα τέτοιο είναι ΜΑΛΛΟΝ αυτό που βλέπεις και καταλήγεις παρακάτω:

quote:
Μου δίνεις καταλάβω οτι για να ασχοληθείς με τη μεταφυσική πρέπει να είσαι μυημένος.

ΟΧΙ φίλε μου, με τη ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ μπορέι (και πρέπει θα έλεγα επιπροσθέτως) ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ...
Το ΑΝ ή ΟΧΙ ΜΥΗΘΕΙ, αυτό είναι ένα ΑΛΛΟ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ, για άλλο τόπικ...
Αλλά για να ΜΗΝ λές πώς αφήνω μισά τα λεγόμενά μου, ΜΥΗΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗ ΜΥΗΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΔΙΑΔΑΣΚΑΛΙΑ...

Με ρωτάς:

quote:
Γιατί λοιπόν οι μυημένοι δεν μας δίνουν να καταλάβουμε τι ακριβώς εχουν ανακαλύψει χρησιμοποιώντας τη μεταφυσική και την εσωτερική διαδρομή.

Οι ΜΥΗΜΕΝΟΙ, πάντα και συνεχώς μας δίνουν αυτό που έχουν ΕΚΕΙΝΟΙ ανακαλύψει...
ΕΜΕΙΣ είμαστε εκείνοι που ΑΠΛΑ, δε το κατανοούμε...

Για να σου απαντήσω φίλε μου σε αυτό:

quote:
Και ποιοί είναι αυτοί που θέλουν να μας κρατήσουν μακρυά απο αυτά που δίδαξε ο Ακενατον.

θα πρέπει να περπατήσουμε στα μονοπάτια της ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ και τπου ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ...
Να καταλάβεις ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
Να καταλάβεις ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ...
Και ποιά η ΣΧΕΣΗ ΤΟΥΣ...

Και αυτό ΝΟΜΙΖΩ πώς θα είναι ΟΝΤΩΣ μια "μύηση"...


Αγαπητή μου Καποδήστρια...
Δυστυχός ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ...
ΔΥΣΤΥΧΟΣ...
Πάντως θα σου πώ κάτι που ΙΣΧΥΕΙ...

Πολλοί είναι εκείνοι που έχουν ΣΤΟΧΟ ζωής να πάνε στην Ινδία...
Λένε λοιπόν, ότι μαι ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΚΗ τους καλεί...

Πόσο "λάθος" ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να είναι αυτό!!!!
Γιατί ΟΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ υπάρξει η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ, τότε οι Ινδίες είναι που έρχονται σε εσένα...
Κλειδί στο παραπάνω συλλογισμό, είναι η ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ...
Και ο ΝΟΩΝ, ΝΟΗΤΩ...

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 12:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας

Φίλε Κέλσο.

Φυσικά και δεν το κάνεις επίτηδες. Μην ξεχνάς ομως οτι απευθύνεσαι και σε αδαείς. Τόσο καιρό εμπαινα στη σελίδα του εσωτερικά απο τα αγαπημένα και δεν πήγαινα στην κύρια σελίδα. Μετά μπήκα και κατάλαβα περί τίνος πρόκειται.

Μεταφυσική λοιπόν. Κάτι τελείως αγνωστο για μένα. Το αν εχεις πάει στη Σαμοθράκη? Κάτι κωδικοποιημένο.

Βέβαια καταλαβαίνω οτι πρέπει να είστε ολοι μυημένοι. 3η βαθμίδα 2η βαθμίδα 1 η βαθμίδα... Οι πιό πολλοι και ειδικά ο Κέλσος πρέπει να εχουν διαβάσει πολύ και πολλά.

Δέν εχω την απαίτηση αν και απο οτι βλέπω εχεις ολη την καλή διάθεση να μου εξηγήσεις. Θα προσπαθήσω να βρώ κάτι κατάλληλο για αυτό να διαβάσω.

Με συγχωρείτε για την ασχετοσύνη μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 15:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι.

Θέλω να ανοίξω ενα καινούργιο τόπικ. Θέμα τεχνολογία, άνθρωπος και φύση οπου θα μπορούμε να εκθέσουμε ορισμένες απόψεις που θα αφορούν τό πόσο καλό ή κακό θα κάνει η τεχνολογία στον ανθρωπο. Δεν ξέρω ομως σε ποιό forum να το ανοίξω. Βοηθήστε με.

Κέλσο νομίζω οτι είσαι ο κατάλληλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 01:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου...

Φίλε Allzaro, καταρχάς νομίζω πώς ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΧΩΡΟΣ για το θέμα σου (περί τεχνολογίας κλπ) είναι το θέμα της ΓΝΩΣΗΣ...
Τι λές και εσύ;;;

Τώρα όσων αφορά τα άλλα...
Ειληκρινά ΔΕ ΞΕΡΩ τι περίμενες απο τη σελίδα μας...
Πάντως αυτό που θέλουμε είναι να μπορούμε να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ με ανθρώπους που έχουν ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ (πνευματικές ακόμα καλύτερα) για τα ΤΕΚΤΕΝΟΜΕΝΑ ΓΥΡΟ ΤΟΥΣ...

Η Μεταφυσική είναι ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ, μια ΜΕΘΟΔΟΣ για να απαντηθούν και να εξωραϊστούν οι ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ αυτές...
Δεν είναι ο ΜΟΝΟΣ...

Ρίξε μια ματιά στα θέματα που έχουμε ΗΔΗ θίξει και είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι όλο και κάτι θα βρείς για να "ξεκινήσεις¨τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΟΡΕΙΑ μέσα στην ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ...

Στα περί βαθμίδων, τώρα...
Κάνεις λάθος να πιστεύειθς ότι είμαστε κάποια μυητική ομάδα...
ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ θα έλεγα...
Εξετάζουμε τις ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ και μάλιστα αρκετά λεπομεριακά...
ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ...
Η καταμέτρηση των μηνυμάτων που αποστέλον τα μέλη, ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΕΙΤΑΙ και έτσι έχουμε ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ, και την ΑΝΑΛΟΓΗ ΒΑΘΜΙΔΑ...

Πάντως ΟΥΣΙΑ είναι ΟΧΙ τα πολλά μυνήματα, ΑΛΛΑ τα μυνήματα ΟΥΣΙΑΣ...

Θα είμαστε ΟΛΟΙ ΕΔΩ, μέλη και συντονιστική ομάδα για να σου φανούμε ΧΡΗΣΙΜΟΙ...

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 18:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ φίλε Κέλσο γειά σου.

Στη σελίδα αυτή βλέπω αυτό που έψαχνα.
Να μπορώ να συζητήσω με χρήστες που εχουν τις ιδιες ανησυχίες και διψούν για μια απάντηση εστω και θεωρητική στα ερωτήματα τους.
Τα ενδιαφέροντα των φίλων χρηστών ειναι πολλά και για μένα αρκετά χρήσιμα.
Αυτο που ενδιαφέρει είναι οι απόψεις τους και η ανταλλαγή πληροφοριών.
Προσέχω πολύ τα μηνύματα μου, προσπαθώ οτι πώ να πιάσει ``τόπο`` και το κυριότερο προσπαθώ να σέβομαι τις απόψεις τους καθώς και τη φιλοσοφία του esoterica.gr που εχω την τιμή να με φιλοξενεί.


Τώρα οσο αφορά τη μεταφυσική εχω αρχίσει και διαβάζω. Μέχρι τώρα δεν μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον. Το θεωρούσα και το θεωρώ πέρα απο τις δυνάμεις μου και τις γνώσεις μου.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή.
Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 17:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΚΑΘΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΙ ΦΙΛΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΝ, ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ.
ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΜΑΛΛΟΝ ΔΥΚΤΙΑΚΟ ΤΟΠΟ, ΟΤΙ ΔΥΤΙΚΑ ΤΗΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ ΑΝΑΔΥΘΗΚΕ ΕΝΑ ΗΦΑΙΣΤΙΑΚΟ ΝΗΣΙ ΠΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΠΟΥ ΕΣΠΕΥΣΑΝ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΝΗΣΑΚΙ ΞΑΝΑΒΟΥΛΙΑΞΕΙ,ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΨΑΡΑΔΕΣ. ΕΙΠΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΑΪΤ, ΟΤΙ ΕΙΔΑΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΘΕΜΕΛΙΑ ΚΤΙΡΙΩΝ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΞΑΝ ΜΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΣΑΝ ΠΛΑΤΕΙΑ Η ΠΑΤΩΜΑ, ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΗΦΙΔΩΤΗ,ΟΤΙ ΔΙΕΚΡΥΝΑΝ ΟΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΔΕ ΟΤΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΝ ΧΡΥΣΑ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ο ΕΝΑΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΙΕΚΡΥΝΕ ΣΧΕΔΟΝ ΑΤΟΦΙΟ ΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΕΝΟΣ ΣΚΕΛΕΤΟΥ,ΕΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΟΣΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΙΟ ΜΑΚΡΥΑ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΛΑΣΜΑΤΑ.Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΔΙΑΚΡΥΝΕΙ ΕΝΑ ΣΠΑΘΙ ΠΟΥ ΛΑΜΠΙΡΙΖΕ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΧΡΥΣΑΦΕΝΙΑ ΛΑΜΨΗ, ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΒΑΖΟ ΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΜΙΣΟΚΡΥΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΣΠΗ.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΑΚΤΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ, ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΝΗΣΙ ΒΥΘΗΣΤΗΚΕ, ΕΝΩ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΗΦΑΙΣΤΙΑΚΗΣ ΤΕΦΡΑΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΤΡΙΓΥΡΩ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΙΡΛΑΝΔΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΑΠΟ ΣΑΪΤ ΣΕ ΣΑΪΤ, ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΡΩ.ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΑΛΛΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΨΑΞΩ ΟΣΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ,ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ,ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ, ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΧΥΕΙ, ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ, Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΙΔΙΩΣ ΣΤΟ ΨΗΦΙΔΩΤΟ ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΣΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ, ΚΥΡΙΩΣ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΟΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΝΗΣΙ. ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ Η ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 14:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥΦΑ ΗΤΑΝ Η ΕΙΔΗΣΗ,ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ Π[ΟΥΘΕΝΑ. ΚΑΤΙ ΝΕΩΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΣΑΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 09:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμασε το link της ειδησης τουλαχιστον...?!


"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 12:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΧΙ,ΟΠΩΣ ΕΞΗΓΗΣΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΑΠΟ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΑ ΣΕ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 12:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ, δεν πειραζει....!
Ευχαριστω!!!!!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 15:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Διαβασα σημερα σε μια εφημεριδα οτι πριν απο 6 μηνες ενας Αμερικανος ειδικος ονοματι Ρομπερτ Σαρμαστ παρουσιασε την θεωρια του οτι η μυθικη Ατλαντιδα βρισκεται καταβυθισμενη εξω απο τις Κυπριακες
ακτες.Συμφωνα με τον ερευνητη η μεγαλονησος ειναι το ακρο της χαμενης Ατλαντιδας, ενω η υπολοιπη μυθικη ηπειρος βρισκεται στον θαλασσιο πυθμενα σε βαθος 1600 μετρα.
Ο ιδιος υποστηριζει οτι με χαρτες και υποδειξεις απο Πλατωνικα κειμενα εντοπισε σε περιοχη ανατολικα της Κυπρου προς την πλευρα της Συριας καταβυθισμενη τετραγωνη πεδιαδα,περιπου 112 χλμ απο τις Κυπριακες ακτες,τοποθεσια που συμφωνει σχεδον με περιπου 50 περιγραφες του Πλατωνα.Ο ιδιος απανταει σε αυτους που μιλανε για σεναρια φαντασιας λεγοντας πως αρχικως και η Τροια αλλα και η Αρχαια Βαβυλωνα θεωρουνταν μυθοι και μονο η αποκαλυψη τους επεισε την κοινη γνωμη.Στους διαλογους του "Τιμαιος" και "Κριτιας"(360 π.Χ)ο Πλατων
τοποθετει την Ατλαντιδα χρονικως 9.000 χρονια πριν απο την εποχη του
και γεωγραφικως "εξω απο τις στηλες του Ηρακλεους" που πιστευεται οτι ειναι οι βραχοι του Γιβραλταρ.Οι γεωφυσικοιδεν πιστευουν στην πιθανοτητα να υπηρχε στον Ατλαντικο ωκεανο νησιωτικη ηπειρος.

Λετε να υπηρξε καπου εξω απο τις Κυπριακες ακτες;



"EN OIΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 13:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://greece.flash.gr//soon/2004/4/30/25937id/




I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 22:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να σας ρωτησω, ρεαλιστικα πως βλεπετε το γεγονος να υπηρχε ενας πολιτισμος πολυ πιο ανεπτυγμενος απο τον δικο μας στο απομακρο παρελθον?
Υπαρχει τετοια περιπτωση νομιζεται?

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 23:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποτε μην λες ποτε, βεβεα ισως να βασιζοταν σε αλλες επιστημονικες αρχες και ενο ειχε τα ιδια αποτελεσματα με τις δικες μας τεχνολογιες να ηταν εντελος διαφορετικα τα πραγματα



I Stand Alone


www.agc2004.tk
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 02:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalispera sas

Kata ti gnomi mou afto pou diavasa oti ipothike gia tin Atladida koda sti Kipro to vrisko pio efikto apo ta senaria pou ti theloun ston Atladiko klp.

Pisteuo pos an pote ipirkse aftoS o politismos tha itan kapou koda mas.Eixa akousi se mia sizitisi oti i Atladida itan mia anamiksi Ellinikou kai Aigiptiakou pneumatos.

Parola afta tha mporouse na einai kai i onomasia tou "paradisou" ekina ta xronia.Kai na fadazodan etsi to telio meros.

Tespa xilia dio pragmata,anafores kai theories iparxoun.Ego prosopika pisteo stin iparksi tis.Periergi eimai an pote anakalifti se pion tha aniki

Cheer up..worst is yet to come

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 11:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στον ποσειδονα μιας και θα ειναι ακομα βυθυσμενη



I Stand Alone


www.agc2004.tk
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
madmax
Μέλος 2ης Βαθμίδας


163 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 16:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madmax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.qsl.net/w5www/atlantis.html

Ο ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ
Ο ΑΝΩΡΙΜΟΣ ΩΡΙΜΑΖΕΙ
Ο ΑΔΑΗΣ ΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ
Ο ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ΞΕΜΕΘΑ.
ΟΜΩΣ Ο ΒΛΑΞ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

marel
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 19:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους marel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mia aporia exw! Mhpws kserei kaneis ti sxesh mporei na exei h Kypros me tin xamenh atlantida? Eixa diavasei ena arthro prosfata poy elege oti ena kommati tis Kyprou exei vithistei kai oti se ekeinh thn perioxh psaxnoun gia thn xamenh atlantida! ???

Μ.Ε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 09:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καποια θεωρια λεει οτι η ατλαντηδα ηταν καπου μεταξυ ελλαδας και αιγυπτου και οταν βυθηστικε το μονο μερος τις που εμεινε ειναι η κυπρος



I Stand Alone


Aigio Guardians Clan
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 05:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Η ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Η ΜΙΝΩΙΚΗ ΚΡΗΤΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ.
ΕΞΑΛΛΟΥ ΣΤΟΝ ΤΙΜΑΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΡΙΤΙΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ,

" ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΡΑΚΛΕΙΕΣ ΣΤΗΛΕΣ (ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ) ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΗΡΑΚΛΕΙΕΣ ΣΤΗΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ""ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΓΗ"" (ΑΜΕΡΙΚΗ)", ΑΡΑ Η ΑΤΑΛΑΝΤΙΔΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ.
ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ "ΑΠΕΝΑΤΙ ΓΗ".
ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΒΡΕΤΑΝΙΑΣ ΒΟΡΕΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΙΚΗΣΕΙ (ΣΚΩΤΙΑ) ΚΑΙ ΕΞΟΡΥΣΑΝ ΤΑ ΜΕΤΑΛΕΥΜΑΤΑ ΤΗΣ. Η ΔΕ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΒΡΕΤΑΝΙΑΣ ΚΡΑΤΙΟΤΑΝ ΜΥΣΤΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΘΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (ΟΔΥΣΣΕΙΑ) ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΠΡΙΝ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΑΥΤΟ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕ Η ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΟΙ ΣΚΩΤΣΕΖΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΙΡΛΑΝΔΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΥΑΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΩΤΣΕΖΟΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΥΝΕΣ ΣΤΟ DNA ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ, ΕΝΩ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΣΚΩΤΙΑ - ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ - SCOT LAND (ΣΚΟΤ-ΛΑΝΤ).
ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΞΕΦΕΥΓΟΘΜΕ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ ΣΤΟΝ ΑΤΑΛΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΗΞΕΡΑΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΝ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΓΗΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ.
Η ΔΕ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΣΗ ΚΑΙ ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΚΡΥΦΕΣ ΤΙΣ ΑΝΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ, ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΟΥΣ.
ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΔΕ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΔΟΞΟΥΣ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΣΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΑΥΤΑ...
Π.Χ. ΤΑ ΜΥΘΙΚΑ ΤΕΡΑΤΑ ΤΗΣ ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΤΙΜΑΙΟ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΒΥΘΙΣΤΗΚΕ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΕΜΙΣΕ ΜΕ ΠΥΚΝΗ ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΛΗΣΕΙ (ΠΡΑΓΜΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΒΥΘΙΣΤΗΚΕ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΕΚΡΗΞΗ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ ΜΕΤΕΩΡΙΤΗ. ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΛΑΣΠΗ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΑΛΙΡΟΙΚΟ ΚΥΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΛΑΟΙ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ...
1. ΟΙ ΑΤΛΑΝΤΕΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΣ ΛΑΟΣ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΗΤΑΝ ΞΕΝΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΘΡΙΚΟΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ.
2. Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ.
3. ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΛΑΟΙ ΗΞΕΡΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ("ΑΠΕΝΑΤΙ ΓΗ").
4. ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ ΓΡΗΓΟΡΑ (ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ) ΚΑΙ ΒΥΘΙΣΤΗΚΕ.
5. ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ ΟΜΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ. ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥΜΗΝΟΥΣ ΣΕΙΣΜΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΕΠΙΔΙΩΞΑΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΕΝΑ ΝΕΟ ΤΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΟΙΚΗΣΟΥΝ. ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΕΠΙΤΕΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ.
Η ΔΕ ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΤΟΥΣ ΣΗΜΑΙΝΕ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ, Η ΔΕ ΕΧΘΡΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΣΗΜΑΙΝΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΧΩΝΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΙΚΙΕΣ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ ΤΩΝ ΙΝΔΙΑΝΩΝ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΕΞ ΑΙΜΑΤΟΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΤΛΑΝΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΛΕΥΚΟΙ. ΕΔΩ ΝΑ ΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΙΣΠΑΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΒΡΗΚΑΝ ΜΙΑ ΛΕΥΚΗ ΦΥΛΗ ΙΝΔΙΑΝΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΕΡΘΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ, ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΙΝΔΙΑΝΟΥΣ ΕΡΥΘΡΟΔΕΡΜΟΥΣ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟΥ ΛΕΥΚΩΝ.

ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ ΓΙ'ΑΠΟΨΕ. ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΟΜΩΣ.........

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 08:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To παρακατω αποσπασμα,ειναι ενα post της ΑΖΩΕΛ.
Ελπιζω να μην πειραξει την αζωελ που σας το παραθετω.Το παρακατω κειμενο αναφερεται στον ελληνο-ατλαντικο πολεμο.
Ειναι λιγο μεγαλο αλλα ΑΞΙΖΕΙ να το διαβασετε.

quote:

ΕΥΛΟΓΗΤΕ...
ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ, ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ "ΕΛΛΗΝΕΣ". ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ 28.000 ΠΡΟ ΕΠΟΧΗΣ ΜΑΣ (ΔΗΛ.26.000 Π.Χ) ΠΕΡΙΠΟΥ. ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΠΙ ΚΡΟΝΟΥ, ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΚΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ, ΠΩΣ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΤΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ (ΓΕΝΝΕΤΙΚΗΣ,ΜΕΤΑΛΛΑΞΗΣ, ΜΙΞΕΩΣ ΚΤΛ. ΚΤΛ.) ΟΠΟΥ Ο ΚΡΟΝΟΣ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ, "ΕΠΑΙΖΕ", ΔΟΚΙΜΑΖΕ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΕΝΑ ΝΕΟ "ΣΧΕΔΙΟ".
Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑ, ΑΝΕΤΡΕΨΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ. ΣΕ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟ 10.000 Π.Χ. ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΑΤΛΑΝΤΙΩΝ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΩΝ. ΕΜΑΘΑΝ ΚΑΙ ΤΗΡΟΥΣΑΝ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΕΙΧΕ ΟΜΩΣ ΕΙΔΗ ΕΙΣΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ "ΦΥΛΗ" (ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΟΦΙΟΥΧΟΙ, ΑΛΛΟΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥ ΚΡΟΝΟΥ) ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ, ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΝ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΑΙ ΔΙΧΟΝΟΙΑ.
ΟΙ ΑΤΛΑΝΤΕΣ, ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ, ΤΗΝ "ΠΑΤΡΙΔΑ" ΕΛΛΑΔΑ. ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥΣ.
ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΡΑΚΛΕΙΕΣ ΣΤΗΛΕΣ ΚΑΙ... ΚΑΤΑΚΤΟΥΣΑΝ.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΔΕΣ (ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΕΤΣΙ!) ΤΟΥΣ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ ΕΤΟΙΜΑΣΑΝ ΣΤΡΑΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ. ΕΙΧΑΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ, ΔΙΟΤΙ Ο ΚΥΝΔΙΝΟΣ ΗΤΑΝ ΕΞΙΣΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΔΑΦΗ. ΟΙ ΑΤΛΑΝΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΟΔΥΝΗΡΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ. ΕΦΤΑΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ. ΚΑΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΑΡΧΙΣΕ ΣΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΑΚΡΟ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΟΙ ΣΥΜΜΑΧΟΙ, ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΑΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. ( ΕΙΔΕΣ ΠΟΣΟ ΠΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟΥΣ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ;)
ΜΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥΣ (ΑΛΛΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ ΣΕ ΨΥΧΗ!) ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΑΝ. ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΤΛΑΝΤΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ "ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ" ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ. ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑΝ ΕΩΣ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ.
ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ, ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΟΠΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΔΙΕΘΕΤΑΝ. ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ "ΑΝΩΘΕΝ".. (ΤΡΙΑ ΣΚΑΦΗ) 1) ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ (ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΑΓΝΩΣΤΟΙ, ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΠΟΨΗ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΟΙ "ΘΕΟΙ" ( ΑΡΧΟΝΤΕΣ - ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ) ΚΑΙ 2) ΝΑ ΜΗΝ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΣΥΝΕΒΕΝΕ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΝ. ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΣΤΡΑΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ. ΤΟΤΕ ΑΠΟΧΩΡΗΣΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΣΚΑΦΗ. ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΠΙΣΩ, ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΟΠΛΑ. ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΝ. ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ.
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, Η ΒΥΘΙΣΗ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ, ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΑΥΤΗ. ΒΥΘΙΣΗ ΜΕΡΩΝ ΤΗΣ ΑΙΓΙΗΔΑΣ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ. ΤΟΥΣ ΠΗΡΕ ΚΑΙΡΟ, ΝΑ ΣΥΝΕΡΘΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΑΥΤΟΥ.
ΔΕΔΟΜΑΝΟ ΕΙΝΑΙ, ΠΩΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΚΑΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ, ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ, ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.
(Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΤΛΑΝΤΙΟΥΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, Η ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ, ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ, ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΜΕΤΑ, ΗΤΑΝ ΣΟΒΑΡΑ ΛΑΘΗ.)

ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΤΛΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΣΩΘΗΚΑΝ, ΑΠΛΩΘΗΚΑΝ. ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΤΟΙΚΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ. ΑΦΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΕΚΕΙ, ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΚΡΥΨΑΝ ΤΗΝ "ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ" ΤΟΥΣ.
ΠΟΛΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΟΤΕ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΕΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ.
ΑΡΚΕΤΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ. ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ; ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ. ΘΑ ΔΟΥΜΕ.
ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ, ΠΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.
Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΠΟΥ ΣΤΗΘΗΚΕ, ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ. ΑΡΧΙΣΕ ΕΙΔΗ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.
ΕΥΧΟΜΑΙ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ, ΝΑ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ΜΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΣΗ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ (ΚΑΙ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ "ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ") ΕΙΧΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΥΛΟΓΗΤΕ, ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ, ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΦΑΝΕΡΩΣΟΥΝ, ΚΑΠΟΙΟΙ, ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΗ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ. ΕΤΟΙΜΑΣΤΗΚΕ ΕΙΔΗ... Η ΜΕΓΑΛΗ "ΑΛΛΑΓΗ".
ΨΑΞΕ ΚΑΙ ΕΣΥ. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΣΥ. ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ Ε Γ Ω ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ Ε Γ Ω ΠΙΣΤΕΥΩ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΣΥΡΩ. ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ ΑΥΤΩΝ, ΠΑΡΑΘΕΤΩ. (ΠΟΥ ΣΗΜΕΝΕΙ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ.)

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!


ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...


ΦΙΛΙΚΑ,Ευλογητος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 21:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω θα πρεπει να πουμε οτι δεν αναφερεται μονο η τοποθεσια της Ατλαντιδας, που λεγεται οτι ειναι περα απο τις Ηρακλειες Στηλες, αλλα εχουμε και μια λεπτομερη αναφορα για την ιδια την Ατλαντιδα, τουλαχιστον απο ρημοτομικης αποψης...

Εαν καποιος απο εσας εχει στα χερια του το VCD που εδωσε καποια εφημεριδα, θα δειτε οτι εχουν βρεθει πολεις που ρημοτομικα ταιριαζουν πολυ με την περιγραφη της Ατλαντιδας.

Ιδιαιτερα μια πολη στη Λατινικη Αμερικη ταιριαζει υπερβολικα πολυ και μαλιστα οπως αναφερεται στο ντοκιματερ, τα παντα σε αυτη την πολη ηταν καλυμενα με χρυσο και ασημι!!!!

Ειναι παντως μια περιπτωση ο μυθος της Ατλαντιδας πολυ ιδιαιτερος. Εγω πιστευω οτι ως μυθος μονο δεν θα απασχολουσε ενα τοσο μεγαλο κομματι αρχαιολογων και ενα τετοιο ατελειωτο κυνηγι ανευρεσης της. Οι αναφορες στα αρχαια κειμενα παντως ειναι ρεαλιστικοτατες θα ελεγα...

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 02:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AX ΑΥΤΗ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΕΣ ΟΙ ΙΚΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ!!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΙΚΕΝΤΡΩΘΩ ΣΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΟΜΑΔΑ "Ε" ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΑΛΝΤΙΔΑ!!!
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ!!!
ΑΛΛΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΤΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΟΠΛΑ??? (ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΡΥΨΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ!?!) ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ???
ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ Η ΑΘΗΝΑ ΤΟ 1000 Π.Χ. ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΜΗΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΥΠΗΡΞΕ???ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ??? ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΕ ΕΥΛΟΓΗΤΕ???
ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΙΧΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΜΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ Η ΤΗΣ ΑΖΩΕΛ!!!
ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΙΡΩΝΕΘΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΟΝΟ Η ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 02:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και άλλα επί του θέματος εδώ:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5062

και εδώ:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=1&TOPIC_ID=2149


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STOA
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 21:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STOA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΣΤΙΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΟ.ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΙΝ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ "Ο ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ" ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΣ ΤΙΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΡΙΠΤΟΥΜΕ ΕΚΔΟΧΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΝΤΡΕΥΟΥΜΕ-ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΟ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΨΕΥΣΟΥΜΕ Η ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΝΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΣΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΝ ΠΑΡΟΔΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΑ ΤΙΝ ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ(ΟΥΦ ΤΟ ΕΙΠΑ)ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΙΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ:

ΕΧΟΥΜΕ ΕΚΔΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ 1)ΣΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ ΩΚΕΝΟ,2)ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΡΙΑ,3)ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΣΑΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΟΣ.ΣΥΝΕΠΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΣΑΝ ΒΑΣΗ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΥΣΕ Ο ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ(ΚΑΘΩΣ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΟΣ).ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΕΙΤΕ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ(ΜΕΡΗ ΜΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΠΡΟΟΔΟΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ-ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ)ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ.Η ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ ΙΣΩΣ?ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΙΣΑΝ ΤΑ ΤΡΙΑ ΣΚΑΦΗ ΠΛΥΜΗΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ?ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΛΛΔΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΙΣΩΣ? ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΙΣΕΙΣ......?ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΡΕΥΝΩ ΕΓΩ.ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΦΟΡΩ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ.ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ-ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STOA
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 21:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STOA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΣΑΦΙΕΣ,ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΤΥΓΧΟΝ ΑΣΥΝΤΑΞΙΕΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ.ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ HΜΟΥΝ ΣΥΝHΘIΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ.SORYYYYYYYYYY......... :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giwrgos_1
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 22:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giwrgos_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΚΔΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ.
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΕ.....!
ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ..?
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ Ε ΚΑΙ .....ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ..?
ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΚΑΝΑ ΚΟΚΚΑΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΝ...?
(ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ-ΓΝΩΣΕΙΣ).......!!!!

G.DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 23:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Giorgo μπορεί να την έχουν ανακαλύψει εκεί που πραγματικά βρίσκεται! Στον ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ και να μήν μας λένε Τίποτα ... πού ξέρεις πολλά παιχνίδια παίζονται απο πίσω μας!
Μας παρουσιάζουν ότι θέλουν και Όχι την πραγματικότητα, ήδη μας έχουν παρουσιάσει κάποια πλούσια ευρήματα στο Μπιμινί.
Το άν αυτά ήταν η Ατλαντίδα νομίζω οτι ο Πλάτωνας & οι ιερείς της Αιγύπτου ήταν ξεκάθαροι όταν έλεγαν οτι ερχόντουσαν ΕΚΤΟΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ για να κατακτήσουν τους Λαούς της Μεσογείου!!
ΜΥΘΟΣ;; Τότε δέν υπάρχει λόγος να μιλάμε για Ατλαντίδα!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 16:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω πιστευω οτι πρεπει να συνδιασουμε τις πληροφοριες που εχουμε και να ψαξουμε τις λεπτομεριες, δηλαδη, μεχρι τωρα τα λεγωμενα λενε οτι αν υπηρχε και βυθηστικε ηταν καπου στα μεσα του ατλαντικου, πιθανον η αμερικη να ειναι απομηναρι τις ατλαντιδας, ειναι δεν ειναι παντος μπορουμε να συνδιασουμε το γεγονος οτι οι ατλαντες ειχαν τρομερες γνωσεις και ηταν πολυ προχορημενος λαος, οπως και οι ινκας αντζεκοι και γενικα οι λαοι τις αμερικης πριν την αποικηση απο τον κολομβο, πιστευω οτι αν ηξεραν για την επικειμενη καταστροφη δεν ειναι δυνατον να εφυγαν προς μια μονο κατευθηνση δηλαδη την μεσογειο αλλα πιθανον να πιγαν και απο την αλλη πλευρα , την αμερικη, το προβλημα εδο ειναι οτι οι περισοτεροι αρχαιοι πολιτισμοι της αμερικης μας αφησαν λιγοστα πραγματα πριν καταστραφουν απο τους κατακτητες,

θελω να πω οτι ισως οι ινκας και οι λοιποι να ηταν απογονοι των ατλαντων,

ξερει κανεις αν ειχε κανενας απο τους πολιτισμους αυτους ναυτικο? ακομα και αν δεν ειχαν καμια σχεση με τη θαλασσα και ειχαν μετακινηθει στην ενδοχορα ισως ηταν καποιο ιδος εξωριας απο του Ελληνες ή τους Αιγυπτιους που αποκρουντας τους στην μεσογειο τους περιορησαν εκει.

για σκεφτητε αυτα που σας λεω ,θελω γνωμες ...



Η ΔΟΞΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΙΚΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy