ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 "Η μοίρα του ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του" Ηράκλειτος. Απο την άλλη μεριά ο Μάρκος Αυρήλιος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 11:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...είχε αναφερει , ότι "καθε άνθρωπος έχει τόση αξία , όση και τα πράματα με τα οποία αυτός έχει ασχοληθεί"...

Ο Τζόζεφ Νιούτον δε , είχε αναφέρει ότι ... "Οι άνθρωποι είναι μοναχικοί , διότι χτίζουν τοίχους αντί για γέφυρες"....

Ο δε Σοφοκλής , είχε αναφέρει ότι..."Ο ανόητος , έχει αδελφό τον αδύναμο"

Τέλος , ο Σίγκμουντ Φρόϋντ τα εξής "Ο Άνθρωπος δεν είναι διόλου , άκακο όν.Ο συνάνθρωπός του , δεν είναι γι'αυτόν δυνητικά μόνο αρωγός , αλλα καποιος που θέλει να βγάλει την επιθετικότητά του επάνω του , να τον εκμεταλλευθεί , να τον χρησιμοποιήσει σεξουαλικά , να του πάρει τα αγαθά του , να τον ταπεινώσει , να τον πονέσει , να τον βασανίσει και να τον σκοτώσει...!!!

...για να καταλήξει ανακαλύπτοντας , δια μέσου της ψυχανάλυσης ότι η συνείδηση είναι ένα ασταθές , ετεροκαθοριζόμενο μόρφωμα , που ιλιγγιά συνειδητοποιώντας τον σκοτεινό δρόμο της ασυνείδητης ζωής!

Πόσο ικανός τελικά , είναι ο άνθρωπος για να διαμορφώσει τον χαρακτήρα του..αν δεχθούμε ως αληθές αυτό στο οποίο είχε καταλήξει ο Φρόϋντ...ότι δηλαδή , το "εγώ" είναι ένα ψευδώνυμο του εαυτού μας..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 18:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός : ...είχε αναφερει , ότι "καθε άνθρωπος έχει τόση αξία , όση και τα πράματα με τα οποία αυτός έχει ασχοληθεί"...

Ο Τζόζεφ Νιούτον δε , είχε αναφέρει ότι ... "Οι άνθρωποι είναι μοναχικοί , διότι χτίζουν τοίχους αντί για γέφυρες"....

Ο δε Σοφοκλής , είχε αναφέρει ότι..."Ο ανόητος , έχει αδελφό τον αδύναμο"

Τέλος , ο Σίγκμουντ Φρόϋντ τα εξής "Ο Άνθρωπος δεν είναι διόλου , άκακο όν.Ο συνάνθρωπός του , δεν είναι γι'αυτόν δυνητικά μόνο αρωγός , αλλα καποιος που θέλει να βγάλει την επιθετικότητά του επάνω του , να τον εκμεταλλευθεί , να τον χρησιμοποιήσει σεξουαλικά , να του πάρει τα αγαθά του , να τον ταπεινώσει , να τον πονέσει , να τον βασανίσει και να τον σκοτώσει...!!!

...για να καταλήξει ανακαλύπτοντας , δια μέσου της ψυχανάλυσης ότι η συνείδηση είναι ένα ασταθές , ετεροκαθοριζόμενο μόρφωμα , που ιλιγγιά συνειδητοποιώντας τον σκοτεινό δρόμο της ασυνείδητης ζωής!

Πόσο ικανός τελικά , είναι ο άνθρωπος για να διαμορφώσει τον χαρακτήρα του..αν δεχθούμε ως αληθές αυτό στο οποίο είχε καταλήξει ο Φρόϋντ...ότι δηλαδή , το "εγώ" είναι ένα ψευδώνυμο του εαυτού μας..???


Ας δούμε πρώτα τι λέει για το θέμα αυτό ο Ηράκλειτος :

Υποθέτω , φίλε Εαρινέ , ότι αναφέρεσαι στην Περικοπή 119 του Ηράκλειτου (εάν αφορά άλλη περικοπή, τότε διόρθωσέ με).

Περικοπή 119 : Ηράκλειτος έφη ως ήθος ανθρώπω δαίμων .

Μετάφραση : Ο Ηράκλειτος είπε πως ο χαρακτήρας είναι του ανθρώπου η μοίρα .

Την περικοπή περισώζει ο Στοβαίος , Δ΄, XL , 23 – ( στην εκδ. Κάκτος 1995 , τομ.16 , σελ. 176) .

Ο Πλούταρχος γράφει : “Πότερον ουν την εαυτού φύσιν ως κριτικωτέραν ή γονιμωτέραν ούσαν θεόν προείπε , καθάπερ Μένανδρος «ο νους γαρ ημών ο θεός» και Ηράκλειτος «ήθος ανθρώπου δαίμων»” – {“Πλατωνικά Ζητήματα” , Α΄, 999 D) . Πάλι φαίνεται να κατανοεί ορθά τον Ηράκλειτο ο Πλούταρχος .

Ο Αλέξανδρος Αφροδισιεύς στο έργο του “Περί της Εμαρμένης” γράφει : “ήθος γαρ ανθρώπων δαίμων , κατά τον Ηράκλειτον , τουτέστι φύσις” – (VI , 16 , βλ. και εκδ. Akademie Verlag 1995 , σελ. 38) . Τον Αλέξανδρο απασχολεί το πρόβλημα της σχέσης του φυσικού γίγνεσθαι και του ειμαρμένου . Στην αρχή περίπου του κεφ. VI γράφει : “Το τε γαρ ειμαρμένον κατά φύσιν και το κατά φύσιν ειμαρμένον” .

Θα εξετάσουμε στη συνέχεια την σημασία των λέξεων : “ήθος” και “δαίμων”

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 20:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ορίζω τον φίλο Κηφέα...πάντα εύστοχος...και προπάντως με καλή διάθεση για διερεύνηση...

Την καλησπέρα μου Κηφέα..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 23:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε μόυ

Ας προχωρήσουμε, λοιπόν, στην ερμηνεία των δύο λέξεων :

ήθος : Η λέξη σημαίνει πολλά πράγματα , αλλά εδώ την μεταχειρίζεται ο Ηράκλειτος με την σημασία “χαρακτήρας”, ίσως και “επιρρέπεια”, όπως στον στίχο του Πινδάρου :
“ούτ΄ ερίβρομοι λέοντες διαλλάξαντο ήθος” . – ( “Ολυμπιονίκαι” , ΧΙ , 21 ) .

Η λέξη “δαίμων” έχει , επίσης , πολλές σημασίες . Στον Όμηρο συχνά σημαίνει “θεός” – (βλ. “Ιλιάδα” , 1.222) , αλλά συχνότερα την προσωποποιημένη “θεία δύναμη” – (11.792 , 17.98) . Επίσης σημαίνει την δύναμη που εξουσιάζει "την μοίρα του ανθρώπου" , όπως στον Όμηρο πάλι : “… πάρος τοι δαίμονα δώσω” . – ( “Ιλιάδα” , 8.166) , και συχνά στους τραγικούς , όπως στον Αισχύλο : “ όταν δ΄ο δαίμων ευροή , …” – ( “Πέρσαι” , 601) . Με αυτή τη σημασία χρησιμοποιεί την λέξη ο Ηράκλειτος . Σημαίνει , όμως , ακόμη στον Ησίοδο και αλλού τις “ψυχές των ανθρώπων της χρυσής εποχής” που καθοδηγούν άλλους ανθρώπους – (βλ. και Πλάτωνα , “Φαίδων” , 107D) . Επίσης σημαίνει κάποιο “πνευματικό όν” , συνήθως “κακό” – (Κατά Ματθαίον , 8 , 31) , αλλά παλαιότερα υπάρχει και “αγαθός δαίμων” – (Αριστοφάνης , “Σφήκες” , 525) . Η διάκριση είναι αρκετά παλιά .

Ο Επίχαρμος ήδη από την εποχή του Ηράκλειτου , φαίνεται να έχει γράψει : “ο τρόπος ανθρώποισι δαίμων αγαθός , οις δε και κακός” . Επισημαίνει και αυτός πως ο χαρακτήρας για τους ανθρώπους είναι δαίμων καλός , για μερικούς όμως και κακός . Η γνώμη του φαίνεται να συμφωνεί με την άποψη του Ηράκλειτου , την οποία δεν είναι αδύνατο να γνώριζε .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 18:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κάνουμε ένα πρώτο σχόλιο της περιγραφής αυτής του Ηράκλειτου :

Η σκέψη του Ηράκλειτου φανερώνεται πολύ προχωρημένη για την εποχή του .

Η μοίρα, το πεπρωμένο κάθε ανθρώπου , δεν εξαρτάται από κάποιον θεό , από κάποια ψυχή ανθρώπου της “χρυσής εποχής” , από κάποιον “ημίθεο” που καθοδηγεί τον άνθρωπο ούτε από κάποιο καλό ή κακό “πνεύμα” , αλλά από τον ιδιαίτερο έμφυτο χαρακτήρα καθενός ανθρώπου , όπως από τον έμφυτο χαρακτήρα του λιονταριού στον στίχο του Πίνδαρου .

Έως σήμερα λίγοι κατορθώνουν να κατανοήσουν ότι το πεπρωμένο του ανθρώπου δεν εξαρτάται από κάτι σαν όλα αυτά που πρότερα νομίζουν , αλλά από τον χαρακτήρα με τον οποίο γεννήθηκε και που ήδη χαρτογραφείται από τους επιστήμονες με την αναγνώριση της σημασίας και του έργου κάθε γονιδίου .

Εάν υπάρχουν κάποιοι που ακόμη νομίζουν ότι με την λέξη “δαίμων” ο Ηράκλειτος εννοεί κάτι “μεταφυσικό” , οτιδήποτε πέρα από τον έμφυτο χαρακτήρα με τον οποίο γεννήθηκε κάθε άνθρωπος , νομίζω πως δεν θα κατορθώσουν να πλησιάσουν την προσγειωμένη φιλοσοφία του , μία φιλοσοφία αποκαθαρμένη από κάθε αρχαίο μύθο .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 15:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ηράκλειτος ασφαλώς δεν θέλει να προσδώσει στην έννοια “χαρακτήρας” , στο ήθος του ανθρώπου , κάποια υπερβατική σημασία , κάποια θεϊκή ή πνευματική ή δαιμονική προέλευση , όταν αποκαλεί το ήθος “δαίμων” .

Παρατηρεί μόνο πως η φύση του ανθρώπου , ο χαρακτήρας με τον οποίο γεννιέται καθορίζει τις πράξεις του , όσα θα του συμβούν στην διάρκεια της ζωής του , την καλή ή κακή μοίρα που τον περιμένει .

Αυτός είναι ο δαίμων του . Το ήθος του ανθρώπου δεν καθορίζεται από κάποια προσωπική θεότητα ούτε από κάποιο πνεύμα που παρεμβαίνει στη ζωή του .

Κάθε άνθρωπος απλώς συμβαίνει να γεννηθεί με κάποιο ιδιαίτερο ήθος , με ιδιαίτερο χαρακτήρα , που καμιά ανώτερη παρεμβολή δεν μπορεί να μεταβάλλει ύστερα .

Ου τα πάτα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 17:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλοντας να βάλω και γώ φίλε Κηφέα , ένα λιθαράκι πολύ μικρό σε όλα όσα -πάντα- όμορφα λές , θα ρωτούσα τι είναι η συνείδηση που τόσο πολύ επικαλούμαστε αλλα πολύ λίγοι και ελάχιστα γνωρίζουν , αν δεν είναι η "επίγνωση" του τι κάθε φορά μας συμβαίνει...εντός μας???

Ο χαρακτήρας πάλι ... τι είναι αυτός ο "τυπάκος" , "ελεύθερος και ασύδωτος" που δομείται μόνος του , υποστασιοποιείται και ενεργεί για "μάς" χωρίς εμάς..και "εμείς" απλά τον παρακολουθούμε να κινείται..να εκφέρεται και να συμπεριφέρεται κατα πως του "γουστάρει"...και "μείς" εν πάσει περιπτώσει τι ρόλο ακριβώς "παίζουμε" ... του ανήμπορου παρατηρητή , που κάθε φορά λέει "όχι εγώ..ο χαρακτήρας μου το έκανε αυτό , εκείνο ή το άλλο"???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 17:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός:

...και "μείς" εν πάσει περιπτώσει τι ρόλο ακριβώς "παίζουμε" ... του ανήμπορου παρατηρητή , που κάθε φορά λέει "όχι εγώ..ο χαρακτήρας μου το έκανε αυτό , εκείνο ή το άλλο"???



Αγαπητέ Εαρινέ,νομίζω πως όταν ένας άνθρωπος
ξεκόβει την προσωπικότητά του,από τον χαρακτήρα του,
κάτι "δέν πάει καλά"!
Γιατί απλά είναι ένα και το αυτό!
Δεν μπορεί εγώ ως υπόσταση να είμαι κάτι
διάφορο από τον χαρακτήρα μου.Γιατί απλά ο χαρακτήρας μου
είναι εκείνος που με διαμορφώνει ως συνολική
προσωπικότητα ύπαρξης!

Το να ξεχωρίζεις την ύπαρξη από τα χαρακτηριστικά
που την προσδιορίζουν (αυτό είναι ο χαρακτήρας),
σημαίνει ή πως η ύπαρξη είναι αδρανής,αμέτοχη έως
σημείου "αρρωστημένης" κατάστασης ή πως δεν
υφίσταται πλέον αυτή καθ' εαυτή η ύπαρξη!

Άρα αν δεν υφίσταται τότε δεν χρειάζεται και
περαιτέρω ανάλυση...

Εκτός κι' αν κάτι μου διαφεύγει ή έχω
εντελώς λάθος καταλάβει το θέμα...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 17:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εαρινός:

...και "μείς" εν πάσει περιπτώσει τι ρόλο ακριβώς "παίζουμε" ... του ανήμπορου παρατηρητή , που κάθε φορά λέει "όχι εγώ..ο χαρακτήρας μου το έκανε αυτό , εκείνο ή το άλλο"???



Αγαπητέ Εαρινέ,νομίζω πως όταν ένας άνθρωπος
ξεκόβει την προσωπικότητά του,από τον χαρακτήρα του,
κάτι "δέν πάει καλά"!
Γιατί απλά είναι ένα και το αυτό!
Δεν μπορεί εγώ ως υπόσταση να είμαι κάτι
διάφορο από τον χαρακτήρα μου.Γιατί απλά ο χαρακτήρας μου
είναι εκείνος που με διαμορφώνει ως συνολική
προσωπικότητα ύπαρξης!

Το να ξεχωρίζεις την ύπαρξη από τα χαρακτηριστικά
που την προσδιορίζουν (αυτό είναι ο χαρακτήρας),
σημαίνει ή πως η ύπαρξη είναι αδρανής,αμέτοχη έως
σημείου "αρρωστημένης" κατάστασης ή πως δεν
υφίσταται πλέον αυτή καθ' εαυτή η ύπαρξη!

Άρα αν δεν υφίσταται τότε δεν χρειάζεται και
περαιτέρω ανάλυση...

Εκτός κι' αν κάτι μου διαφεύγει ή έχω
εντελώς λάθος καταλάβει το θέμα...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Χαρακτήρες υπάρχουν πολλοί φίλη Καποδίστρια , ακόμα και ο γραφικός χαρακτήρας ενός ανθρώπου....αλλα εδώ μιλάμε για τον ψυχολογικό χαρακτήρα και κείνο το μέρος του , που αναλαμβάνει κάθε φορά την διακπεραίωση αυτήν που έχει σχέση τόσο με την ερμηνεία των επισυμβαινόντων εντός του αλλα και στα επισυμβαίνοντα σε κάθε συνομιλητή του και υπο όποια ιδιότητα αυτός παρευρίσκεται δίπλα του...

Δεχόμαστε φίλη μου , ότι ο χαρακτήρας του κάθε ανθρώπου έχει ελλατώματα και προτερήματα...και εις τι αυτά συνίστανται , αν μπορείς να μου πείς...???

Έχω την αίσθηση , ότι αν το πάμε έτσι...θα καταλήξουμε πιο εύκολα σε κοινά αποδεκτά συμπεράσματα και ενδεχομένως να "περπατήσουμε νοητικά" παράλληλα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 18:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός:

...ενδεχομένως να "περπατήσουμε νοητικά" παράλληλα..


Ναι,αλλά σε μιά τέτοια,έστω και νοητή,
πορεία,δεν θα είναι εφικτή ΠΟΤΕ μια
συνεύρεση!!!

Άρα οι σκέψεις μας ποτέ δεν θα μπορέσουν να
βρεθούν,πάντα θα υφίστανται σε απόσταση,όποια
κι'αν είναι αυτή...

Οι παράλληλοι δρόμοι μπορεί να έχουν ομοιότητες,αλλά
είναι ΠΑΝΤΑ σε διάσταση! Όποιας απόστασης
κι'αν είναι ΠΑΝΤΑ θα είναι τέτοια! Διάσταση!!!

Και σκέψη,λόγος,έκφραση,συναίσθημα δίχως
συνεύρεση είναι εκ των πραγμάτων καταδικασμένα!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 18:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εαρινός:

...ενδεχομένως να "περπατήσουμε νοητικά" παράλληλα..


Ναι,αλλά σε μιά τέτοια,έστω και νοητή,
πορεία,δεν θα είναι εφικτή ΠΟΤΕ μια
συνεύρεση!!!

Άρα οι σκέψεις μας ποτέ δεν θα μπορέσουν να
βρεθούν,πάντα θα υφίστανται σε απόσταση,όποια
κι'αν είναι αυτή...

Οι παράλληλοι δρόμοι μπορεί να έχουν ομοιότητες,αλλά
είναι ΠΑΝΤΑ σε διάσταση! Όποιας απόστασης
κι'αν είναι ΠΑΝΤΑ θα είναι τέτοια! Διάσταση!!!

Και σκέψη,λόγος,έκφραση,συναίσθημα δίχως
συνεύρεση είναι εκ των πραγμάτων καταδικασμένα!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Θεωρείς ότι ουδέποτε δεν θα γίνει μια συνάντηση έστω σε κάποιο ξέφωτο ... ???

ΣΗΜ:"Σαν αναφέρω παράλληλοι , μην το παίρνεις και τοις μετρητοίς Καποδίστρια...μπορεί και να σμίξουν οι δρόμοι σε κάποιο σημείο , απ'οπου θα περπατάμε στον ίδιο δρόμο..τελικά"


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 18:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θεωρείς ότι ουδέποτε δεν θα γίνει μια συνάντηση έστω σε κάποιο ξέφωτο ... ???

ΣΗΜ:"Σαν αναφέρω παράλληλοι , μην το παίρνεις και τοις μετρητοίς Καποδίστρια...μπορεί και να σμίξουν οι δρόμοι σε κάποιο σημείο , απ'οπου θα περπατάμε στον ίδιο δρόμο..τελικά"


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Ευοίωνον μήνυμα!!!
Αυτό σημαίνει πως ακόμη και τους νόμους
της φυσικής άμα θέλει ο άνθρωπος,αλλάζει!!!
Άλλωστε,μπορεί να έχεις και δίκιο,που
ξέρουμε αν όντως οι ευθείες είναι ευθείες;
Μπορεί να είναι καμπύλες,όπως οι ευθείες στον
Παρθενώνα!
Και δεν είναι τυχαίο πως ο Ναός είναι αφιερωμένος
στην Σοφία!!!

Εκλαμβάνω λοιπόν το ευοίωνο μήνυμα ως σοφό
προγνωστικό και αναμένω την ...Νοητική Συνεύρεση!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 19:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περι ευθειας ο λογος

εαν τραβηξουμε μια ευθεια πανω στην γη , και την τραβαμε συνεχεια , μα συνεχεια , καποια στιγμη θα εχουμε γυρισει στο ιδιο σημειο , καθως η γη ειναι σφαιρικη ... και σιγουρα δεν θα υπαρχει πλεον ευθεια ΧΑΧΑΧΑ

τωρα αμα εχεις 2 παραλληλες εχουμε θεμα , αλλα εαν απο την γη τις παμε στο διαστημα και τις ριξουμε διπλα σε εναν ασπρο νανο ,τοτε παιζει λογω βαρυτητα να πλησιασουν τοσο πολυ που να μοιαζουν με μια ...γκουχ

αρα ? ολα εφικτα !!!

(τωρα επιστημονικα μπορει να μη παιζουν τα παραπανω , αλλα παιζουν με την χαλαρη διαθεση που βλεπω πως εχετε!!!)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 19:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

περι ευθειας ο λογος

εαν τραβηξουμε μια ευθεια πανω στην γη , και την τραβαμε συνεχεια , μα συνεχεια , καποια στιγμη θα εχουμε γυρισει στο ιδιο σημειο , καθως η γη ειναι σφαιρικη ... και σιγουρα δεν θα υπαρχει πλεον ευθεια ΧΑΧΑΧΑ

τωρα αμα εχεις 2 παραλληλες εχουμε θεμα , αλλα εαν απο την γη τις παμε στο διαστημα και τις ριξουμε διπλα σε εναν ασπρο νανο ,τοτε παιζει λογω βαρυτητα να πλησιασουν τοσο πολυ που να μοιαζουν με μια ...γκουχ

αρα ? ολα εφικτα !!!

(τωρα επιστημονικα μπορει να μη παιζουν τα παραπανω , αλλα παιζουν με την χαλαρη διαθεση που βλεπω πως εχετε!!!)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Και τι να γίνει αγαπητέ makfor,να
μην χαλαρώσουμε κι' εμείς
λιγάκι;;;
Μας φάγανε το ράσο και
οι εκκλησίες..

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 19:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν το λεω γιαυτο φιλη μου , το λεω γιατι δεν θα τολμουσα να γραψω κατι ασχετο εαν δεν εβλεπα την χαλαρωτητα ... δηλαδηΣ δικαιολογησα το μυνημα μου καθως ειναι ασχετο με το θεμα

αυτα.

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 19:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν το λεω γιαυτο φιλη μου , το λεω γιατι δεν θα τολμουσα να γραψω κατι ασχετο εαν δεν εβλεπα την χαλαρωτητα ... δηλαδηΣ δικαιολογησα το μυνημα μου καθως ειναι ασχετο με το θεμα

αυτα.

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Για μένα πολύ καλά έκανες,καθ'ότι
σήμερα άλλου είδους διάθεση
δεν έχω!
Για τον αγαπητό Εαρινό,
δεν ξέρω μιάς και είναι και
ο θεματοθέτης...

Αλλά δεν πρέπει να υπάρχει
κανένα πρόβλημα,από μεριάς του
λέω εγώ τώρα...

Εμένα πάντως μια και το έφερε η συζήτηση,
μ'αρέσει το πνεύμα σου...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 19:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να επαναφέρω την συζήτηση
στο θέμα,ο αγαπητός Κηφεύς
κατέθεσε τον συλλογισμό:

quote:
Κάθε άνθρωπος απλώς συμβαίνει να γεννηθεί με κάποιο ιδιαίτερο ήθος , με ιδιαίτερο χαρακτήρα , που καμιά ανώτερη παρεμβολή δεν μπορεί να μεταβάλλει ύστερα .


Νομίζω πως ένας άνθρωπος δεν γεννιέται
με συγκεκριμένο ήθος και χαρακτήρα.
Σίγουρα λόγω κληρονομικότητος έχει
κάποια χαρακτηριστικά ως δεδομένα
στην προσωπικότητά του,αλλά το μεγαλύτερο
μέρος του χαρακτήρα του 'χτίζεται" αναλόγως
των προσλαμβανομένων ερεθισμάτων,τα οποία
προερχονται από τον γύρω από αυτόν κόσμο.

Άν λοιπόν δώσουμε τον χαρακτηρισμό του
δαίμονος σε κάποιο ερέθισμα που πιθανόν
έχει δεχθεί και τον έχει επειρρεάσει σε ένα
βαθμό,τότε το δαιμόνιο αυτό θα μπορούσε να
συμπεριληφθεί στις επιρροές που δέχεται ο
άνθρωπος καθώς "χτίζει" τον χαρακτήρα του.

Έτσι έχουμε έναν χαρακτήρα που "χτίζεται" και
που έχει ως παράγοντα επιρροής και τον δαίμονα!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 20:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα προβληματα μας τα εστιαζω στον τροπο που βλεπουμε τα πραγματα και θεωρω κερδισμενο αυτον που μπορει , εστω και λιγο , να μπορει να τα δει απο διαφορετικες γωνιες , απο την μερια του αλλου ή στην ουσια εαν μπορουμε να το δουμε εξω απο μας !!! νομιζω οτι αυτο μπορει να προσφερει πολλα σε αυτον που το εφαρμοζει ισως περισσοτερα απο οσα φανταζομαστε απλα διαβαζοντας το !!!

ο ηρακλειτος υποθετω εβγαλε το συμπερασμα γιατι μπορεσε να το δει , να το παρατηρησει

εμεις αραγε τι εχουμε παρατηρησει ? εχουν αφησει τιποτα ολοι αυτοι οι μεγαλοι για μας ? αναρωτιεμαι καμια φορα ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 21:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Ας μην αφήσω ... παραπονούμενο τον ... Ηράκλειτο... , ολοκληρώνοντας το σχόλιο για την περικοπή του και επανέρχομαι :

Με τις τρείς θαυμάσιες λέξεις , που είχαμε την τύχη να σώσουν για εμάς , περιγράφεται και ολοκληρώνεται μέσα στις περικοπές η γνώμη του Ηράκλειτου για την παρουσία του ανθρώπου στον κόσμο .

Οι τρείς λέξεις προσδίδουν μεγαλύτερο βάθος σε όλες τις άλλες που αναφέρονται στο φαινόμενο άνθρωπος , ακόμη και στις δύο προηγούμενες που σώζει ο Στοβαίος χωρίς να είναι εξίσου σημαντικές .

Το κείμενο ασφαλώς δεν αποτελεί αντίφαση προς την πρ. 78 , όπου πάλι γίνεται λόγος για το ήθος του ανθρώπου .

Εκεί κάνει κάποια γενική διαπίστωση . Από την φύση του ο άνθρωπος , εκ χαρακτήρος , δεν έχει ορθές σκέψεις . Αυτό ασφαλώς το δέχεται , οπωσδήποτε για τους πολλούς . Οι περισσότερο ή λιγότερο εσφαλμένες σκέψεις του ανθρώπου καθορίζονται από το ήθος του και καθορίζουν την μοίρα του στον κόσμο .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 21:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, kapodistria, Εαρινέ και makfor :

Θα προσπαθήσω με ένα - δυό μηνύματα να καλύψω όλους. Αν δεν τα καταφέρω ζητείστε μου να επανέλθω :

Ένα από τα προνόμια που απολαμβάνει ένας παρατηρητικός νους , σ’αυτήν την πολυσύνθετη εποχή που ζούμε , είναι ότι παρίσταται μάρτυρας της γέννησης (ουσιαστικά) μιας επιστήμης .

“Της ψυχολογίας” .

Είναι φανερό , από τον θόρυβο των επιστημονικών εργαστηρίων , ότι η Φιλοσοφία , η “Άλμα Μάτερ” των αχάριστων επιστημών έφερε στον κόσμο ένα ακόμη παιδί της και ότι η εξερεύνηση του “πνεύματος” πέρασε αργά και επώδυνα από την σκοτεινή μήτρα της μεταφυσικής στο φως της ελεγχόμενης παρατήρησης και του πειράματος . Ο τοκετός δεν έχει ακόμη συμπληρωθεί . Από την εποχή του Φρόυντ , η νεαρή επιστήμη εξακολουθεί να είναι προσδεδεμένη στην μητέρα της και κινδυνεύει σχεδόν να πάθει ασφυξία από την άφθονη θεωρία και τον άφθονο μύθο .

Επειδή έχω αναφερθεί πολλές φορές στο θέμα του χαρακτήρα του ανθρώπου θα επαναλάβω (ως επί το πλείστον) παλιές μου τοποθετήσεις :

Υπάρχει καμία δυνατότητα να διαμορφώσουμε τον εαυτό μας σε κάτι καλύτερο απ’ό,τι είμαστε ;

Η ψυχολογία στέκεται σήμερα εκεί που στεκόταν η φυσική όταν ο Φραγκίσκος Βάκωνας έγραψε την "Προαγωγή της μάθησης" (“The Advancement of Learning”) , περίπου πριν από τριακόσια πενήντα χρόνια .

Και παντού , φυσική και χημεία , μαθηματικά και μηχανική , έχουν διαμορφώσει τον κόσμο σχεδόν σύμφωνα με την ανθρώπινη βούληση .

Μόνο αυτός ο ίδιος ο άνθρωπος , η βούλησή του και ο χαρακτήρας του , φαίνεται να έχουν μείνει αμετάβλητα .

ΥΓ.: Θα επανέλθω σε λίγο.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 22:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τα προβληματα μας τα εστιαζω στον τροπο που βλεπουμε τα πραγματα και θεωρω κερδισμενο αυτον που μπορει , εστω και λιγο , να μπορει να τα δει απο διαφορετικες γωνιες , απο την μερια του αλλου ή στην ουσια εαν μπορουμε να το δουμε εξω απο μας !!! νομιζω οτι αυτο μπορει να προσφερει πολλα σε αυτον που το εφαρμοζει ισως περισσοτερα απο οσα φανταζομαστε απλα διαβαζοντας το !!!

ο ηρακλειτος υποθετω εβγαλε το συμπερασμα γιατι μπορεσε να το δει , να το παρατηρησει

εμεις αραγε τι εχουμε παρατηρησει ? εχουν αφησει τιποτα ολοι αυτοι οι μεγαλοι για μας ? αναρωτιεμαι καμια φορα ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]



Πολύ σωστός makfor!
Ο Γκαίτε έλεγε: "Καταραμένοι (προφανώς ο χαρακτηρισμός
μάλλον σημαίνει "δαιμόνιοι")Έλληνες που δεν
αφήσατε τίποτα να το ανακαλύψουμε εμείς",κάπως
έτσι τα έλεγε και δεν είχε άδικο αφού η
διαπίστωση αυτή ακολουθεί την ανθρωπότητα
έως και σήμερα!!!

Αλλά πραγματικά πώς θα μπορούσε ο άνθρωπος,να
αποσπαστεί από τον εαυτό του,και από την θέση
του απλού παρατηρητή να παρακολουθεί τα δικά του
πεπραγμένα;
Πώς θα μπορούσε να σπάσει το συναισθηματικό
δεσμό που ενώνει το εγώ με το έξω-εγώ;
Ή και το αισθητό ακόμη; Να πονά και να παρατηρεί
ώς γιατρός ή νοσοκόμος την εξέλιξη του πόνου του;

Δεν ξέρω αν ο Ηράκλειτος επέτυχε κάτι τέτοιο,αλλά
σίγουρα η διαπίστωση της εξω-εγω συμπεριφοράς είναι
το πρώτο βήμα πρός μια παρόμοια κατάσταση.
Μιά κατάσταση που φυσικά θα κάνει εκείνον που το
επιτυγχάνει δεν θέλω να πω σοφότερο,αλλά σίγουρα
περισσότερο κερδισμένο στην βίωσή του.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 22:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνοπτικά , ο χαρακτήρας , λοιπόν , είναι ένα σύνολο εσωτερικών διαθέσεων και επιθυμιών .

Είναι ένα μωσαϊκό ενστίκτων , τα οποία τροποποιούνται και ανακατατάσσονται από το περιβάλλον , την απασχόληση και την πείρα .

Σε κάθε άνθρωπο , άνδρα ή γυναίκα , υπάρχουν όλα .

Διαφέρομε ο ένας από τον άλλο ως προς τον χαρακτήρα ή την ιδιοσυγκρασία , μόνον επειδή τα στοιχεία αυτά ποτέ δεν εμφανίζονται σε δυο ανθρώπους στον ίδιο ακριβώς βαθμό .

Η κοινωνική ομάδα στην οποία ανήκομε καθορίζει ποια ένστικτα θα έχομε σαν επικρατέστερα .

Το περιβάλλον καθορίζει ποια αντικείμενα θα επιδιώκουν και ποιες συνήθειες θα αναπτύξουν σε μας .

Ένα περιβάλλον που δεν ενέχει κινδύνους , μπορεί να προωθήσει την εριστικότητα στην δεσποτικότητα του "παλληκαρά" .

Αν , αντιθέτως , το περιβάλλον είναι γεμάτο κινδύνους , η ίδια εριστικότητα θα περιορισθεί σε πανούργα μοχθηρία : το ένστικτο είναι το ίδιο , η εκδήλωση διαφέρει .

Ελαφρές ζημιές τείνουν να διαμορφώσουν το ένστικτο της ομάδας σε σύνεση .

Μια σοβαρή ζημιά μπορεί να το εξωθήσει σε δειλία .

Έτσι ολόκληρη η ανθρώπινη πείρα αποτελεί μια διαδικασία επιλογής και συμπίεσης .

Καθημερινώς , κάποια τάση ενισχύεται με την επιτυχία , μια άλλη εξασθενεί με την αδράνεια ή την αποτυχία .

Ο καθένας μας έχει διάφορους "δυνητικούς" χαρακτήρες (μωσαϊκά συνηθειών) , ένας από τους οποίους βαθμιαία επιλέγεται , προωθείται και ενισχύεται από το περιβάλλον , όπως τα ρινίσματα σιδήρου που έλκονται από τον μαγνήτη και διαχωρίζονται μέσα από πριονίδια ξύλου , τα οποία δεν "αντιδρούν" .

Άρα η πρώτη και βασική αρχή της μεταβολής του χαρακτήρα είναι η αναζήτηση ενός άλλου περιβάλλοντος , το οποίο θα επιτρέψει σε νέες δυνάμεις να επενεργήσουν , να κτυπήσουν τις αχρησιμοποίητες χορδές μας και να παραγάγουν από εμάς μια νέα μουσική .

Ας σημειώσουμε, ότι το κάθε ένστικτο αποτελεί την ψυχολογική έκφραση ενός φυσιολογικού συστήματος .

Η μόνη διάκριση , την οποία δέχεται και η φύση και η ιστορία , είναι εκείνη μεταξύ θετικών και αρνητικών , ισχυρών και ασθενών χαρακτήρων .

Αλλά αν θελήσουμε να αντικρύσουμε αυτούς τους αντίθετους τύπους στην ιδεώδη τους πληρότητα , τότε θα έχουμε και τους δυο πόλους , μεταξύ των οποίων κυμαίνεται ο ανθρώπινος χαρακτήρας , και τους τελικούς συντελεστές κάθε προσωπικότητας .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 15:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

δεν το λεω γιαυτο φιλη μου , το λεω γιατι δεν θα τολμουσα να γραψω κατι ασχετο εαν δεν εβλεπα την χαλαρωτητα ... δηλαδηΣ δικαιολογησα το μυνημα μου καθως ειναι ασχετο με το θεμα

αυτα.

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Για μένα πολύ καλά έκανες,καθ'ότι
σήμερα άλλου είδους διάθεση
δεν έχω!
Για τον αγαπητό Εαρινό,
δεν ξέρω μιάς και είναι και
ο θεματοθέτης...

Αλλά δεν πρέπει να υπάρχει
κανένα πρόβλημα,από μεριάς του
λέω εγώ τώρα...

Εμένα πάντως μια και το έφερε η συζήτηση,
μ'αρέσει το πνεύμα σου...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Είναι το πλέον σίγουρο ότι ο Θεματοθέτης , δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα , αντίθετα μάλιστα μπορώ να πώ ... ότι είναι "ένθερμος οπαδός" της ηρεμίας και της χαλαρότητας...

Καλώς ορίζω λοιπόν , τόσο εσένα ... όσο και τον αγαπητό φίλο Makfor στο θέμα και θα πώ , ότι ήδη συνεισφέρατε σε αυτό με τον δικό του τρόπο ο καθένας...

Ας ελπίσουμε , ότι η έλευσή σας εδώ , θα σηματοδοτήσει την απαρχή για την έλευση και πολλών άλλων φίλων συνδικτύων , που πάρα πολλά έχουν να συνεισφέρουν με τις γνωσεις τους..αλλα και την εμπειρία τους ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 19:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός : Θέλοντας να βάλω και γώ φίλε Κηφέα , ένα λιθαράκι πολύ μικρό σε όλα όσα -πάντα- όμορφα λές , θα ρωτούσα τι είναι η συνείδηση που τόσο πολύ επικαλούμαστε αλλα πολύ λίγοι και ελάχιστα γνωρίζουν , αν δεν είναι η "επίγνωση" του τι κάθε φορά μας συμβαίνει...εντός μας???

Ξανακοιτάζοντας τα προηγούμενα μηνύματα, είδα πως δεν απαντήθηκε το παραπάνω ερώτημα του φίλου Εαρινου. Ας πούμε δυό λόγια και για τη συνείδηση, πριν ασχοληθούμε και με τον Μάρκο Αυρήλιο :

Συνείδηση είναι η καθαρή και ακριβής γνώση των πραγμάτων του κόσμου και των γεγονότων της ζωής . Η εσωτερική γνώση , η επίγνωση του εσωτερικού κόσμου , της ψυχικής ζωής . Η συναίσθηση της καλής ή κακής συμπεριφοράς του ανθρώπου στον κόσμο , η επίγνωση των πράξεών του , των δικαιωμάτων , των υποχρεώσεών του και των ευθυνών του .

Για την Φιλοσοφία , η συνείδηση έχει δύο έννοιες , μία ψυχολογική και μία ηθική .

Για να μην πλατιάσουμε ας αναφερθόυμε, τώρα μόνο στην ψυχολογική :

Στην ψυχολογική της έννοια, λοιπόν, η συνείδηση είναι η αυτογνωσία της ψυχής . Ο άνθρωπος σαν πνευματικό , σαν σκεπτόμενο όν , έχει σε κάθε στιγμή την αντίληψη ότι είναι υποκείμενο πολλών διαφορετικής μορφής ψυχικών καταστάσεων , αισθημάτων, αναμνήσεων , δημιουργημάτων της φαντασίας , σκέψεων , κρίσεων , εννοιών , ιδεών , συναισθημάτων , επιθυμιών , ορμών .

Η ευθεία και άμεση αυτή αντίληψη , εσωτερική αίσθηση και γνώση των φαινομένων της ψυχικής ζωής, καλείται "συνείδηση" .

Η συνείδηση από στατική άποψη είναι το σύνολο των ψυχικών φαινομένων ή γεγονότων του ανθρώπου που παρουσιάζονται σε κάθε στιγμή .

Από την δυναμική όμως άποψη , η συνείδηση , είναι συνθετική ενότητα της πολλαπλότητας των φαινομένων της ψυχικής ζωής , η δημιουργική σύνθεση της ψυχής .

Οι ουσιώδεις χαρακτήρες της συνείδησης είναι οι εξής :

Ότι αυτή είναι καθαρώς παρατηρητική ή γνωστική δύναμη και λειτουργία της ψυχής , οντολογική και όχι δεοντολογική , δεν εκφέρει κρίσεις για τα ψυχικά γεγονότα , αλλά μας πληροφορεί για τα συμβαίνοντα στην ψυχή , μας γνωρίζει απλώς τα ψυχικά γεγονότα , τον εσωτερικό μας κόσμο .

ότι περιλαμβάνει όλα γενικώς τα ψυχικά , τα γνωστικά , τα συναισθηματικά και τα βουλητικά γεγονότα .

ότι προϋποθέτει την πολλαπλότητα και τις αλληλοσυγκρούσεις και αντιθέσεις των ψυχικών φαινομένων , που χωρίς την πολλαπλότητα και τις αντιθέσεις τους , δεν υπάρχει συνείδηση .

ότι είναι προσωπική και αποτελεί μέρος μιας προσωπικότητας , ενός "εγώ" (αυτό το "εγώ" μπορεί να είναι ή ενός φυσικού προσώπου ή μιας κοινωνικής ολότητας , γι’αυτό και η συνείδηση διακρίνεται σε ατομική συνείδηση και σε κοινωνική συνείδηση) .

ότι διακρίνεται στην εξελιγμένη και ανώτερη μορφή της , σε υποκείμενο και αντικείμενο , είναι το εγώ που γνωρίζει το εγώ , το εγώ υποκείμενο και το εγώ αντικείμενο . Η ταυτότητα αυτών των δύο εγώ είναι ο ουσιωδέστερος χαρακτήρας της συνείδησης .

ότι είναι κινητή , μεταβλητή , συνεχής και διαρκής , αέναη κίνηση , ροή , αλλαγή , εξέλιξη , μεταμόρφωση , δημιουργία , τελειοποίηση , άνοδος σε υψηλότερες και τελειότερες μορφές , επιλογή .

ότι τα φαινόμενά της δεν υπάρχουν στον χώρο , δεν είναι ποσότητα και δεν μετρούνται , αλλά υπάρχουν μόνο στον χρόνο και είναι καθαρή ποιότητα .

ότι τα διάφορα γεγονότα αυτής προϋποθέτουν την σύνδεση , την ενότητα , την αλληλουχία και την δημιουργική σύνθεση .

ότι έχει βαθμούς εσωτερικής λάμψης, ενάργειας και σαφήνειας .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 22:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:



Στην ψυχολογική της έννοια, λοιπόν, η συνείδηση είναι η αυτογνωσία της ψυχής . Ο άνθρωπος σαν πνευματικό , σαν σκεπτόμενο όν , έχει σε κάθε στιγμή την αντίληψη ότι είναι υποκείμενο πολλών διαφορετικής μορφής ψυχικών καταστάσεων , αισθημάτων, αναμνήσεων , δημιουργημάτων της φαντασίας , σκέψεων , κρίσεων , εννοιών , ιδεών , συναισθημάτων , επιθυμιών , ορμών .

Η ευθεία και άμεση αυτή αντίληψη , εσωτερική αίσθηση και γνώση των φαινομένων της ψυχικής ζωής, καλείται "συνείδηση" .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Υποκείμενο...που σημαίνει ότι "εκ-χωρεί" δυνητικά δικές του σκέψεις-συναισθήματα-κρίσεις-αποφάσεις και συμπεριφορές σε αυτό που υπόκειται , καθ'ότι ΟΝΤΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ...Η συνειδητοποίηση όλων αυτών αλλα και η παραδοχή μπορεί να καλως ορίσει την έλευση και υποκειμενικοποίηση στο "επιθυμητό και ικανό" να άρει την υποκειμενικοποιησή του ως "υποκείμενο" και την μετατόπισή του , επί ενός άλλου επιπεδου αναφοράς...αυτό του "υπερκείμενου"...

..θα ήθελα την άποψή σου φίλε Κηφέα...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 22:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς : Για την Φιλοσοφία , η συνείδηση έχει δύο έννοιες , μία ψυχολογική και μία ηθική .

Για να μην πλατιάσουμε ας αναφερθόυμε, τώρα μόνο στην ψυχολογική :


Αναγκάζομαι, να επανέλθω στο προηγούμενό μου μήνυμα, διότι αφού έμπλεξα με την ερμηνεία της λέξης "συνείδηση" και επειδή το θέμα μας δεν είναι μόνο ψυχολογικό αλλά και ηθικό, νομίζω ότι μάλλον πρέπει να αναφερθώ με λίγα λόγια και στην ηθική της έννοια και στην πιθανή ανάδυσή της από τον ανθρώπινο εγκέφαλο . Παρ'όλο ότι δεν ξέρω αν αυτή η αναφορά μου είναι σωστό να γίνει, εγώ θα την κάνω έστω και αν είναι, ως επί το πλείστον, επαναδιατυπωμένες παλαιότερες απόψεις μου.

Η "συνείδηση" στην ηθική έννοια , είναι το σύνολο των ηθικών κρίσεων , ιδεών και αισθημάτων του ανθρώπου , η δύναμη του πνεύματος , η οποία εκφέρει κρίσεις περί της ηθικής αξίας ή απαξίας των ανθρώπινων πράξεων και υπαγορεύει στον άνθρωπο το καθήκον του και ποιες πράξεις οφείλει να εκτελεί ηθικά και ποιες να αποφεύγει .

Η ηθική συνείδηση στην ουσία της είναι ο ηθικός κριτής , του ανθρώπου , ο οποίος επιδοκιμάζει τις πράξεις που είναι ηθικές και καταδικάζει αυτές που παραβιάζουν τον ηθικό νόμο .

Η ηθική συνείδηση , για άλλους φιλόσοφους είναι έμφυτη στον άνθρωπο πριν από κάθε εμπειρία , για άλλους είναι προϊόν μακράς ιστορικής εξέλιξης και προόδου της ανθρώπινης κοινωνίας , η φωνή του κοινωνικού ενστίκτου και της κοινωνικής ολότητας στην ψυχή του ανθρώπου .

Το ζήτημα της συνείδησης προσέλκυσε συχνά την προσοχή του ανθρώπου . Στο παρελθόν αποτελούσε αποκλειστικά πεδίο έκφρασης φιλοσοφικών στοχασμών , σχετικά πρόσφατα όμως, όπως γνωρίζουμε, ψυχολόγοι αλλά και νευροεπιστήμονες άρχισαν να ασχολούνται με το αποκαλούμενο πρόβλημα της σχέσης ανάμεσα στον νου και στο σώμα (the mind – body problem) ή , σύμφωνα με την υπαινικτική φράση του Schopénhauer , με "το πρόβλημα του αινίγματος του κόσμου" .

Υπάρχουν πολλές κλασικές και σύγχρονες προσεγγίσεις που αφορούν το ζήτημα της συνείδησης . Η ανάπτυξη , όμως , των τελευταίων δεκαετιών επαναστατικών μεθόδων απεικόνισης της εγκεφαλικής δραστηριότητας , καθώς και πειραματικών μοντέλων ελέγχου της συμπεριφοράς . επέτρεψε την προσέγγιση του ζητήματος της συνείδησης στο πλαίσιο της σύγχρονης νευροβιολογίας . Έτσι τέθηκε το ερώτημα : Μήπως η συνείδηση μπορεί να θεωρηθεί αντικείμενο επιστημονικής έρευνας και δεν ανήκει αποκλειστικά στο πεδίο της φιλοσοφίας ;

Όμως , το πώς μια μάζα νευρικών κυττάρων αποκτά αυτογνωσία – συνείδηση – εξακολουθεί να συνιστά ένα από τα μεγαλύτερα μυστήρια .

Παρ’ότι τα πειραματικά ευρήματα είναι ακόμη λίγα και διάσπαρτα , έχουν ήδη αρχίσει να εμφανίζονται θεωρητικά μοντέλα πώς αναδύεται η συνείδηση μέσα από τη λειτουργία εκτεταμένων νευρωνικών δικτύων στον εγκέφαλο .

Τα μοντέλα αυτά έχουν σημαντική αξία , πέραν του ότι συνιστούν μια προσπάθεια ερμηνείας του φαινομένου της συνείδησης με καθαρά επιστημονικούς όρους , προσφέρουν και ένα υπόβαθρο για περαιτέρω πειραματικές μελέτες που τελικά θα διευρύνουν την κατανόηση των σχετικών μηχανισμών .

Η συνείδηση περιγράφεται όχι σαν προϊόν της λειτουργίας των νευρικών κυττάρων του εγκεφάλου , αλλά σαν μια συνεχής διεργασία που συμβαίνει στον εγκέφαλο . Η στενή αλληλεπίδραση των τριών στοιχείων (εγκέφαλος , σώμα , περιβάλλον) φαίνεται ότι καθορίζει τη μορφή και την υφή της ενσυνείδητης εμπειρίας .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 23:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός : Υποκείμενο...που σημαίνει ότι "εκ-χωρεί" δυνητικά δικές του σκέψεις-συναισθήματα-κρίσεις-αποφάσεις και συμπεριφορές σε αυτό που υπόκειται , καθ'ότι ΟΝΤΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ...Η συνειδητοποίηση όλων αυτών αλλα και η παραδοχή μπορεί να καλως ορίσει την έλευση και υποκειμενικοποίηση στο "επιθυμητό και ικανό" να άρει την υποκειμενικοποιησή του ως "υποκείμενο" και την μετατόπισή του , επί ενός άλλου επιπεδου αναφοράς...αυτό του "υπερκείμενου"...

quote:
Κηφεύς : Στην ψυχολογική της έννοια, λοιπόν, η συνείδηση είναι η αυτογνωσία της ψυχής . Ο άνθρωπος σαν πνευματικό , σαν σκεπτόμενο όν , έχει σε κάθε στιγμή την αντίληψη ότι είναι υποκείμενο πολλών διαφορετικής μορφής ψυχικών καταστάσεων , αισθημάτων, αναμνήσεων , δημιουργημάτων της φαντασίας , σκέψεων , κρίσεων , εννοιών , ιδεών , συναισθημάτων , επιθυμιών , ορμών .
Η ευθεία και άμεση αυτή αντίληψη , εσωτερική αίσθηση και γνώση των φαινομένων της ψυχικής ζωής, καλείται "συνείδηση" .
Η συνείδηση από στατική άποψη είναι το σύνολο των ψυχικών φαινομένων ή γεγονότων του ανθρώπου που παρουσιάζονται σε κάθε στιγμή .

Όπως φαίνεται από τις παραπάνω επισημάνσεις , το υποκείμενο – άνθρωπος έχει μια άμεση αντίληψη των φαινομένων της ψυχικής ζωής του , την οποία (προαναφερθείσα αντίληψη) , ονομάζει (αποκαλεί), συνείδηση . Εάν την αντίληψη αυτή (δηλ. την συνείδησή του) , ο άνθρωπος την αποκαλέσει (ή ακόμα και θεωρήσει) υπερκείμενή έννοια του εαυτού του (θεωρουμένου του εαυτού του υποκειμένου) , δεν νομίζω ότι αυτό αλλάζει το νόημα αυτών που θέλω σαν πληροφορία να μεταδώσω .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 09:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός : Υποκείμενο...που σημαίνει ότι "εκ-χωρεί" δυνητικά δικές του σκέψεις-συναισθήματα-κρίσεις-αποφάσεις και συμπεριφορές σε αυτό που υπόκειται , καθ'ότι ΟΝΤΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ...Η συνειδητοποίηση όλων αυτών αλλα και η παραδοχή μπορεί να καλως ορίσει την έλευση και υποκειμενικοποίηση στο "επιθυμητό και ικανό" να άρει την υποκειμενικοποιησή του ως "υποκείμενο" και την μετατόπισή του , επί ενός άλλου επιπεδου αναφοράς...αυτό του "υπερκείμενου"...

quote:
Κηφεύς : Στην ψυχολογική της έννοια, λοιπόν, η συνείδηση είναι η αυτογνωσία της ψυχής . Ο άνθρωπος σαν πνευματικό , σαν σκεπτόμενο όν , έχει σε κάθε στιγμή την αντίληψη ότι είναι υποκείμενο πολλών διαφορετικής μορφής ψυχικών καταστάσεων , αισθημάτων, αναμνήσεων , δημιουργημάτων της φαντασίας , σκέψεων , κρίσεων , εννοιών , ιδεών , συναισθημάτων , επιθυμιών , ορμών .
Η ευθεία και άμεση αυτή αντίληψη , εσωτερική αίσθηση και γνώση των φαινομένων της ψυχικής ζωής, καλείται "συνείδηση" .
Η συνείδηση από στατική άποψη είναι το σύνολο των ψυχικών φαινομένων ή γεγονότων του ανθρώπου που παρουσιάζονται σε κάθε στιγμή .

Όπως φαίνεται από τις παραπάνω επισημάνσεις , το υποκείμενο – άνθρωπος έχει μια άμεση αντίληψη των φαινομένων της ψυχικής ζωής του , την οποία (προαναφερθείσα αντίληψη) , ονομάζει (αποκαλεί), συνείδηση . Εάν την αντίληψη αυτή (δηλ. την συνείδησή του) , ο άνθρωπος την αποκαλέσει (ή ακόμα και θεωρήσει) υπερκείμενή έννοια του εαυτού του (θεωρουμένου του εαυτού του υποκειμένου) , δεν νομίζω ότι αυτό αλλάζει το νόημα αυτών που θέλω σαν πληροφορία να μεταδώσω .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Σωστό φίλε μου ... απλά χρειαζόμουν μια επιβεβαίωση ότι όντως καλά είχα καταλάβει ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 13:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με αφορμη το θεμα με τους λαθρομεταναστες με τον αθεο , κοιτοντας τα θεματα και τον τιτλο

"η μοιρα του ανθρωπου ειναι ο χαρακτηρας του"
αναρωτιεμαι τι γινεται οτι ο χαρακτηρας ο δικος μου καθοριζει την μοιρα την δικη σου!!!! εκει τι γινεται ? δεν ισχυει ο ηρακλειτος ?

εαν ομως δουμε συλογικα την ανθρωποτητα ως εναν ανθρωπο

τοτε πραγματι για τα χαλια του κοσμου μας φταιει ο συλογικος ΚΛΟ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΜΑΣ !!! ;)

(απλα ηθελα να το μοιραστω)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 20:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
με αφορμη το θεμα με τους λαθρομεταναστες με τον αθεο , κοιτοντας τα θεματα και τον τιτλο

"η μοιρα του ανθρωπου ειναι ο χαρακτηρας του"
αναρωτιεμαι τι γινεται οτι ο χαρακτηρας ο δικος μου καθοριζει την μοιρα την δικη σου!!!! εκει τι γινεται ? δεν ισχυει ο ηρακλειτος ?

εαν ομως δουμε συλογικα την ανθρωποτητα ως εναν ανθρωπο

τοτε πραγματι για τα χαλια του κοσμου μας φταιει ο συλογικος ΚΛΟ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΜΑΣ !!! ;)

(απλα ηθελα να το μοιραστω)


Ο πλήρης τίτλος, αγαπητέ makfor, του θεματοθέτη, είναι :

"Η μοίρα του ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του" Ηράκλειτος. Από την άλλη μεριά ο Μάρκος Αυρήλιος ...

Μέχρι τώρα, κάναμε μια ανάλυση και έναν μικρό, σχετικά, σχολιασμό του πρώτου μέρους του τίτλου που είναι: "Η μοίρα του ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του (λέει ο) Ηράκλειτος", και εξετάσαμε τι εννοεί μ'αυτό ο μεγάλος αυτός φιλόσοφός μας .

Τώρα, όμως, θα εξετάσουμε τι εννοεί το δεύτερο μέρος του τίτλου του θέματος: "Από την άλλη μεριά ο Μαρκος Αυρήλιος ...", που προτρέχοντας, θα δούμε, ότι ο χαρακτήρας του ανθρώπου μπορεί να βελτιωθεί, κατά τον Μάρκο Αυρήλιο, αν αυτός (ο κάθε άνθρωπος) προσέξει και εφαρμόσει στη ζωή του, ορισμένες αρχές.

Προεισαγωγικά, όμως, ας γνωρίσουμε λίγο ποιός ήταν ο Μάρκος Αυρήλιος, αφού σαν φιλόσοφος δεν υπήρξε τόσο γνωστός και διάσημος όσο ο Ηράκλειτος.

Γεννήθηκε στη Ρώμη το 121 μ.Χ. από οικογένεια πατρικίων . Ο αυτοκράτορας Αδριανός υιοθέτησε το θείο του Αντωνίνο υπό τον όρο να υιοθετήσει κι αυτός τον ανεψιό του Μάρκο . Έτσι ο Μάρκος έγινε επίδοξος διάδοχος του Ρωμαϊκού θρόνου και το 141 μ.Χ. , οπότε πέθανε ο Αδριανός , έγινε διάδοχος του αυτοκράτορα . Η γνωριμία του με τον στωικό φιλόσοφο Ιούνιο Ρούστικο έδωσε την οριστική κατεύθυνση στη ζωή του .

Ασπάζεται τις αρχές της στωικής φιλοσοφίας και μένει πιστός σ’αυτές μέχρι το θάνατό του . Το 161 μ.Χ. πέθανε ο θείος του Αντωνίνος και ο Μάρκος έγινε αυτοκράτορας . Πολέμησε επί έξι χρόνια εναντίον των βαρβάρων και πέθανε το 180 μ.Χ. από επιδημία πανώλης στη στρατιωτική του σκηνή .

Ο Μάρκος έγραψε τις σκέψεις του ανάλογα με την ψυχική του διάθεση , απευθυνόμενος μόνο “εις εαυτόν” χωρίς να σκέφτεται να δημοσιεύσει το έργο του . Έτσι το βιβλίο του Μάρκου Αυρήλιου είναι μοναδικό ως προς το εξής : ότι εκδηλώνεται ο άνθρωπος στο βάθος της ψυχής του, χωρίς ο δημιουργός να κρύβεται πίσω από το δημιούργημά του.

(Συνεχίζεται ...)

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 20:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λαμβανομένου υπόψη ότι ο Μάρκος Αυρήλιος ήταν Ρωμαίος και αυτοκράτορας , γεννάται το ζήτημα : Πώς ήταν δυνατό να γίνει αυτός ο άνθρωπος στωικός , όχι οιοσδήποτε επιφανειακός στωικός όπως ο Σενέκας και τόσοι άλλοι του ίδιου φυράματος , αλλά ο κατ’εξοχήν στωικός ο οποίος – παρ’όλες τις μικρές υποχωρήσεις και αντιθέσεις – έζησε την φιλοσοφία του , και του οποίου η ζωή υπήρξε ένα πραγματικό ολοκαύτωμα υπέρ των ιδεών του ;

Ο Μάρκος Αυρήλιος , ο Ρωμαίος πρίγκιπας και έπειτα αυτοκράτορας , αφοσιώθηκε απόλυτα στο κράτος του δεχόμενος σαν ρεαλιστής και ανεχόμενος όσα ήταν συναφή με αυτό : και την έκφυλη χλιδή της αυλής , και την τύρβη της αγοράς , και το αίμα των πολέμων , και την ψευτιά των δημοσίων θυσιών . Αλλά το πνεύμα του , η βαθύτερη ψυχή του , επαναστατούσαν κατά αυτής της προδοσίας προς την αλήθεια , και η τυραννισμένη ψυχή του ζητούσε με αγωνία τη λύτρωση , και την βρήκε στην φιλοσοφία . Δεν χρειαζόταν όμως φιλοσοφία αφηρημένη , ορθολογιστική , αλλά πρακτική , όχι πλατωνικές ιδέες και αριστοτελικούς συλλογισμούς , αλλά ηθική κατάλληλη για καθημερινή χρήση , για ψυχολογική θεραπεία .

Και κατ’ανάγκην έγινε στωικός .

Και γεννάται δεύτερο πρόβλημα , ακόμη περισσότερο περίπλοκο : Γιατί η στωική φιλοσοφία , η οποία έφερε στον Μάρκο Αυρήλιο τη λύτρωσή του , έφερε συγχρόνως σ’αυτόν το πνεύμα μιας τρομακτικής , απέραντης , απόλυτης απαισιοδοξίας – η οποία αντιβαίνει εκ βάθρων στα δόγματα της σχολής και που δεν την συναντούμε σε κανέναν άλλο στωικό ;

Πρόκειται περί ενός περίεργου διχασμού του “εγώ” . Υπάρχει , αφ’ενός , ένα "εγώ" το οποίο , από τη φυσική διάπλασή του , βλέπει τα πάντα με τον κοινό νου , και λατρεύει την πραγματικότητα , δηλαδή όσα οι στωικοί ονομάζουν "μεσαία" πράγματα . Αφ’ετέρου , ένα "εγώ" , το οποίο , από την ψυχική διαμόρφωσή του , θεωρεί τα "μεσαία" πράγματα πηγή κάθε κακού , κάθε ψεύδους και την από αυτά απελευθέρωση , την αρχή κάθε αληθινής σκέψης και ζωής .

Και η σύγκρουση των δύο άλυτων αυτών αντινομιών “έχω και δεν έχω λόγο ύπαρξης”, καταλήγει μοιραίως σε κοσμοθεωρία γνήσια τραγική (από αριστοτελικής άποψης) .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy