ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Fourth Kind
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 22:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθες είδα την ταινία.Μπορώ να πω ότι μου άρεσε αλλά απορώ πώς και δεν έχει ανοίξει κάποιο topic συγκεκριμένα για τις απαγωγές ανθρώπων από εξωγήινους.Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος αλλά θα ήθελα να θίξω και το θέμα θεωριών περί καταγωγής των ανθρώπων από εξωγήινους πολιτισμούς...Ίσως είμαι πολύ ενθουσιασμένος και ορμώμενος αλλά θα ήθελα να δω τις απόψεις και τις πληροφορίες σας.

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 23:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus ρίξε μια ματιά σε αυτό το τόπικ όπου υπάρχει αναφορά πάνω σε αυτή την ταινία… The fourth kind

Και σε αυτό το λινκ για το ερώτημα που θέτεις… "θα ήθελα να θίξω και το θέμα θεωριών περί καταγωγής των ανθρώπων από εξωγήινους πολιτισμούς"Στην αρχαιότητα: Εξωγήινοι ή μήπως ένας πολύ πιο ανεπτυγμένος γήινος πολιτισμός;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 20:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ elo!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 00:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλεος πια με αυτή τη μόδα των ταινιών σε στύλ ντοκιμαντέρ που πέφτει και πολύ δούλεμα συν τοις άλλοις.Ας δούμε επιτέλους και κάτι αισθητικά όμορφο που να προσφέρει πραγματική τροφή για σκέψη.
Απο την άλλη,περί ορέξεως....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 09:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας δούμε επιτέλους και κάτι αισθητικά όμορφο που να προσφέρει πραγματική τροφή για σκέψη.

Όπως?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 12:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχει νόημα να παραθέσω ταινίες ή σειρές που το "αισθητικά όμορφο" να αντικατοπτρίζει τα δικά μου γούστα διότι όπως ξέρουμε αυτά τα πράγματα είναι και λίγο έως πολύ υποκειμενικά.
Yπάρχει όμως και η έννοια της ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ που σίγουρα δεν τη συναντάμε σε ταινίες όπως το Blair Witch Project (απο τις μεγαλύτερες καλοδιαφημιζόμενες ΠΑΤΑΤΕΣ),Paranormal activity κλπ
Είναι σίγουρα ένα νέο "είδος" σκηνοθετικής άποψης και συγκεκριμένης τεχνικής (ταινία/ντοκυμαντέρ) που "χάνει" όμως πάρα πολύ στον τομέα "αισθητική".Και στις άσχημες μέρες που ζούμε,το λιγότερο που έχουμε ανάγκη είναι άσχημες αισθητικά ταινίες.
Αν οπωσδήποτε θέλεις παραδείγματα (πάντα στα πλαίσια του... "περί ορέξεως") θα αποκριθω...
Καλό μεσημέρι εύχομαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 13:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην αρπάζεσαι ρε masvidal.Μια ταινία είναι εξάλλου.Προσωπικά δεν περιμένω τέτοια ερεθίσματα για να προβληματιστώ...Μου αρκεί η καλπάζουσα φαντασία μου.Παρ'όλα αυτά μου άρεσε η ταινία και και ήθελα να δω τις απόψεις των εσωτεριστών σε θέματα που θίγει το έργο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 16:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι,απλά κάθε ταινία που βλέπω,δεν την βλέπω απλά και μόνο για να "σκοτώσω" την ώρα μου.Μαζί με την διασκέδαση εξάλλου υπάρχει και η ψυχαγωγία=αγωγή της ψυχής και κάθε ταινία (σχεδόν) περνάει και κάποια μηνύματα,είτε είναι δράμα,είτε επιστ.φαντασίας,είτε ακόμη και κωμωδία.
Πάντως είναι καλό να χρησιμοποιείς την φαντασία σου,ειδικά την καλπάζουσα.Συνέχισε έτσι !
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy