ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Νέα Εποχή - Εωσφόρος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 16:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί και τίποτα από όλα αυτά αγαπητέ φίλε Εαρινέ...Η καλή χρήση της γλώσσας είναι πάντα σημαντική πάντως.

Κι από μένα τις καλησπέρες μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 16:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορεί και τίποτα από όλα αυτά αγαπητέ φίλε Εαρινέ...Η καλή χρήση της γλώσσας είναι πάντα σημαντική πάντως.

Κι από μένα τις καλησπέρες μου!



Μια επισήμανση , που για μένα δεν θα πρέπει να μείνει ασχολίαστη και αυτό διότι η αφετηρία εκ-κίνησης του καθενός μας , παίζει σημαντικό ρόλο...

Αν είσαι γεννημένος το 1990 όπω παραπέμπει το ψευδώνυμό σου , τότε προσωπικά θα πώ ένα μεγάλο μπράβο σε σένα και αυτό διότι έχω απέναντί μου ένα νέο παιδί 20 χρόνων -μόλις- με τόσο όμορφη προσωπικότητα και ψυχισμό...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 17:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
........

Τω όντι,20 είμαι...Τι να πω;σ'ευχαριστώ φίλε μου για τα λόγια σου.Βρίσκομαι κοντά στις δικές σου θεωρήσεις όταν μιλάς για τον άνθρωπο και την ψυχή του.Και αν δεν κάνω δημοσιεύσεις σε πολλά θέματα που έχεις δώσει εσύ πιο πριν απόψεις,είναι επειδή με έχεις καλύψει.Νομίζω ότι αυτό είναι ένα πρώτο δείγμα της εκτίμησης μου στο πρόσωπό σου.Και καλή μας συνέχεια....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 12:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιωβ. 38,10 ἐθέμην δὲ αὐτῇ ὅρια, περιθεὶς κλεῖθρα καὶ πύλας.
Ιωβ. 38,10 Εθεσα εις αυτήν όρια, διότι ετοποθέτησα ολόγυρα κλειδιά και πύλας.

Ιωβ. 38,11 εἶπα δὲ αὐτῇ· μέχρι τούτου ἐλεύσῃ καὶ οὐχ ὑπερβήσῃ, ἀλλ᾿ ἐν σεαυτῇ συντριβήσεταί σου τὰ κύματα.
Ιωβ. 38,11 Είπα δε εις αυτήν· Εως στο σημείον αυτό θα έλθης και δεν θα το υπερβής. Αλλά τα κύματά σου θα συντριβούν μέσα σου, μέσα εις τα όρια, που εγώ σου εχάραξα.

Ιωβ. 38,12 ἦ ἐπὶ σοῦ συντέταχα φέγγος πρωϊνόν; ἑωσφόρος δὲ εἶδε τὴν ἑαυτοῦ τάξιν
Ιωβ. 38,12 Η μήπως επί της ιδικής σου εποχής εγώ έχω τακτοποιήσει τον ήλιον, ο οποίος από της πρωΐας στέλλει το φως του; Επί των ημερών σου δε ο αυγερινός είδε την τακτικήν και κανονικήν πορείαν του,

Ιωβ. 38,13 ἐπιλαβέσθαι πτερύγων γῆς, ἐκτινάξαι ἀσεβεῖς ἐξ αὐτῆς;
Ιωβ. 38,13 ώστε να απλώνη το ορθρινόν φως έως εις τα άκρα της γης, να αποκαλύπτη δε και να διασκορπίζη από αυτήν τους ασχημονούντας ασεβείς, τους ανθρώπους του σκότους;


Αποκάλυψις Κεφ. 2

24. Λέγω δε προς εσάς και προς τους λοιπούς τους εν Θυατείροις, όσοι δεν έχουσι την διδαχήν ταύτην και οίτινες δεν εγνώρισαν τα βάθη του Σατανά, ως λέγουσι· Δεν θέλω βάλει εφ' υμάς άλλο βάρος·
25. πλην εκείνο, το οποίον έχετε, κρατήσατε εωσού έλθω.
26. Και όστις νικά και όστις φυλάττει μέχρι τέλους τα έργα μου, θέλω δώσει εις αυτόν εξουσίαν επί των εθνών,
27. και θέλει ποιμάνει αυτούς εν ράβδω σιδηρά, θέλουσι συντριφθή ως τα σκεύη του κεραμέως, καθώς και εγώ έλαβον παρά του Πατρός μου,
28. και θέλω δώσει εις αυτόν τον αστέρα τον πρωϊνόν.

???

Edited by - Mithras on 15/11/2010 12:43:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 18:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ιωβ. 38,10 ἐθέμην δὲ αὐτῇ ὅρια, περιθεὶς κλεῖθρα καὶ πύλας.
Ιωβ. 38,10 Εθεσα εις αυτήν όρια, διότι ετοποθέτησα ολόγυρα κλειδιά και πύλας.

Ιωβ. 38,11 εἶπα δὲ αὐτῇ· μέχρι τούτου ἐλεύσῃ καὶ οὐχ ὑπερβήσῃ, ἀλλ᾿ ἐν σεαυτῇ συντριβήσεταί σου τὰ κύματα.
Ιωβ. 38,11 Είπα δε εις αυτήν· Εως στο σημείον αυτό θα έλθης και δεν θα το υπερβής. Αλλά τα κύματά σου θα συντριβούν μέσα σου, μέσα εις τα όρια, που εγώ σου εχάραξα.

Ιωβ. 38,12 ἦ ἐπὶ σοῦ συντέταχα φέγγος πρωϊνόν; ἑωσφόρος δὲ εἶδε τὴν ἑαυτοῦ τάξιν
Ιωβ. 38,12 Η μήπως επί της ιδικής σου εποχής εγώ έχω τακτοποιήσει τον ήλιον, ο οποίος από της πρωΐας στέλλει το φως του; Επί των ημερών σου δε ο αυγερινός είδε την τακτικήν και κανονικήν πορείαν του,

Ιωβ. 38,13 ἐπιλαβέσθαι πτερύγων γῆς, ἐκτινάξαι ἀσεβεῖς ἐξ αὐτῆς;
Ιωβ. 38,13 ώστε να απλώνη το ορθρινόν φως έως εις τα άκρα της γης, να αποκαλύπτη δε και να διασκορπίζη από αυτήν τους ασχημονούντας ασεβείς, τους ανθρώπους του σκότους;


Αποκάλυψις Κεφ. 2

24. Λέγω δε προς εσάς και προς τους λοιπούς τους εν Θυατείροις, όσοι δεν έχουσι την διδαχήν ταύτην και οίτινες δεν εγνώρισαν τα βάθη του Σατανά, ως λέγουσι· Δεν θέλω βάλει εφ' υμάς άλλο βάρος·
25. πλην εκείνο, το οποίον έχετε, κρατήσατε εωσού έλθω.
26. Και όστις νικά και όστις φυλάττει μέχρι τέλους τα έργα μου, θέλω δώσει εις αυτόν εξουσίαν επί των εθνών,
27. και θέλει ποιμάνει αυτούς εν ράβδω σιδηρά, θέλουσι συντριφθή ως τα σκεύη του κεραμέως, καθώς και εγώ έλαβον παρά του Πατρός μου,
28. και θέλω δώσει εις αυτόν τον αστέρα τον πρωϊνόν.

???

Edited by - Mithras on 15/11/2010 12:43:12


Δηλαδή


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 23:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η περιέργεια έφαγε τη γάτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 23:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η περιέργεια έφαγε τη γάτα.



Αυτά τα λένε οι Εγγλέζοι...για τις Εγγλέζικες τις γάτες...
Στην ανατολή αυτό δεν παίζει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 14:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ἢ ποιήσατε τὸ δένδρον καλὸν, καὶ τὸν καρπὸν αὐτοῦ καλόν, ἢ ποιήσατε τὸ δένδρον σαπρὸν καὶ τὸν καρπὸν αὐτοῦ σαπρόν· ἐκ γὰρ τοῦ καρποῦ τὸ δένδρον γινώσκεται. 34 γεννήματα ἐχιδνῶν, πῶς δύνασθε ἀγαθὰ λαλεῖν πονηροὶ ὄντες; ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ. 35 ὁ ἀγαθὸς ἄνθρωπος ἐκ τοῦ ἀγαθοῦ θησαυροῦ ἐκβάλλει ἀγαθά, καὶ ὁ πονηρὸς ἄνθρωπος ἐκ τοῦ πονηροῦ θησαυροῦ ἐκβάλλει πονηρά. 36 λέγω δὲ ὑμῖν ὅτι πᾶν ῥῆμα ἀργὸν ὃ ἐὰν λαλήσωσιν οἱ ἄνθρωποι, ἀποδώσουσι περὶ αὐτοῦ λόγον ἐν ἡμέρᾳ κρίσεως· 37 ἐκ γὰρ τῶν λόγων σου δικαιωθήσῃ, καὶ ἐκ τῶν λόγων σου καταδικασθήσῃ.

Πῦρ ἦλθον βαλεῖν ἐπὶ τὴν γῆν, καὶ τί θέλω εἰ ἤδη ἀνήφθη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 15:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως Mithras, καλό θα είναι να υπάρχει και μια εξήγηση που να συνοδεύει την οιαδήποτε παράθεση κειμένων αλλιώς δε θα γίνεται συζήτηση. Τμήματα από κείμενα παραθέτει κανείς για να στηρίξει ή εμπλουτίσει μια δήλωσή ή άποψή του. Στο παρόν θέμα, η δική σου δήλωση/άποψη ποιά είναι; (και μη μου απαντήσεις για τη γάτα, έτσι; )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 15:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η άποψη μου είναι αυτή που λένε τα κείμενα που παραθέτω.

Πῦρ ἦλθον βαλεῖν ἐπὶ τὴν γῆν, καὶ τί θέλω εἰ ἤδη ἀνήφθη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy